Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 12 Ara 2019, 16:06

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 30 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Cvp: Varant Analizi
Gönderilme zamanı: 06 Ağu 2011, 15:55 
9düşün1oyna

Ettiği teşekkür: 26
Aldığı teşekkür: 161
S&P, ABD'nin kredi notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, ABD'nin kredi notunu "AA"ya düşürdü, görünümünü ise negatif olarak belirledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P), dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin ''AAA'' olan uzun vadeli kredi notunu, tarihinde ilk kez düşürerek ''AA ''ya çekti, kredi not görünümünü ise ''negatif'' olarak belirledi.

Kuruluş, açıklamasında, karara gerekçe olarak ülkede son dönemde federal borç limitinin yükseltilmesi sürecinde görülen istikrarsızlık ve yetkililerin rekor düzeylere çıkan bütçe açığını azaltmak için kamu harcamalarında yeterli kesintiye gidememesini gösterdi.

S&P, ülkenin kredi not görünümünün ''negatif'' olarak belirlenmesinin ise harcama kesintilerinin beklenenden daha düşük olması, faizlerin yükselmesi ya da devlet borcunu artıracak yeni mali baskıların oluşması durumunda iki yıl içinde ülkenin uzun vadeli kredi notunun ''AA'' seviyesine düşürülebilmesi riskini yansıttığı uyarısında bulundu.

ABD Hazine Bakanlığı sözcüsü ise açıklamasında, S&P'nin ABD'nin kredi notunu ''AA ''ya çekme kararını ''hatalı'' olarak değerlendirerek, kuruluşun ABD'nin kamu harcamalarındaki kesintiye yönelik 2 trilyon dolarlık yanlış hesaplama yaptığını ve hatalı bir karar verdiğini belirtti.

S&P, ABD'de kamu harcamalarındaki kesintinin 4 trilyon dolar olması gerektiğini savunuyor.

Borç limiti tavanı yükseltilmesine yönelik tartışmalar devam ederken, kredi derecelendirme kuruluşlarından ABD'nin kredi notuna yönelik uyarılar gelmiş ancak geçen hafta hem Moody's hem de Fitch ülkenin ''AAA'' olan uzun vadeli kredi notunu koruduğunu açıklamışlardı. Ancak Moody's ABD'nin kredi notu görünümünü negatif izlemeye almıştı.

ABD'de yetkililer ülkenin şu anda 14,3 trilyon dolar olan borç limiti tavanını yükseltmek ve gelecek on yılda 2,4 trilyon dolarlık harcama kesintisine gitmek için uzun süren görüşmeler yapmış ve karar vermek için son gün olan 2 Ağustos'ta, 11 saat süren toplantı sonrasında anlaşmaya varmıştı.

Kaynak: Bloomberght.com ve www.bloomberg.com/news/2011-08-06/u-s-credit-rating-cut-by-s-p-for-first-time-on-deficit-reduction-accord.html
--------------

9düşün1oyna NOTU: ABD'nin notunu AAA'dan AA'ya düşüren, tarih yazan şirket S&P. Ayrıca, Moddy's ve Fitch de ABD'nin kredini notunu 1 kademe aşağı alacaklar mı, bence şimdi izlenmesi gerekenlerden biri de bu. Haftaya herkes çok dikkatli olsun Gel gel'lere kağılmayın. Temkinli ve tedbirli olun.

Burada yazılanlar fikirlerimin doğru, kesin yada isabetli olduğu anlamına gelmez, görüş paylaşımı kapsamındadır yalnızca beni bağlar. Yatırım tavsiyesi kesinlikle değildir.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 05 Eyl 2011, 19:42 
9düşün1oyna

DB Varantlarının Incığını Cıncığını Görmek İçin

http://www.varant.db.com adresine girilir.

Varantların en son değerleri ve durumları: Bültenler ve Yayınlar başlığı altında "Günlük" bültenler kısmında, tüm varantların ayrı ayrı özellikleri yer alır. Varantın delta, teta gibi günlük değişkenlik gösteren değerleri güncel biçimde açıklanıyor. Kağıdınızın günlük olarak iyiye mi gittiğini, kötüye mi gittiğini yada sıfırlanmaya doğru/batışa doğru mu gittiğini görebilirsiniz. Teta dedim, hemen "ben böyle acayip şeylerden anlamam" diye kestirip atmayın. Teta ile (kabaca), varantın dayanak varlığı (hisse senedi) 1 hafta sabit kalsa, varantın ne kadar kaybedeceğini/ayrışacağını görebilirsiniz. Teta: Günlük Zaman Değeri Kaybı, demektir. Peki delta ne demektir?

Varant seçim kılavuzu: Yine Bültenler ve Yayınlar başlığı altında "Varant Bültenleri" başlığı seçilip, tarihe göre en son yayınlanmış dosya açılırsa, birkaç sayfadan oluşan bir pdf dosyası açılır. Bunun ilk sayfaları "Varant seçim kılavuzudur". Hani bizlere sorduğunuz "şu varant alayım mı, ayrışmış mı" sorularının yanıtlarının yazılı olduğu tablolar mevcuttur. Ancak pek fazla güncel kılavuz yayınlanmıyor!

Varant tabirleri: İşte bu pdf dosyasının ilk sayfalarını oluşturan "varant seçim kılavuzu"ndan sonra "Yeni Başlayanlar İçin" başlığıyla, gayet açık ifadelerle teknik tabirler, mesela "etkin kaldıraç", "delta", "teta" gibi terimlerin açıklamaları yer alır.

Böylelikle, varantlara artık daha teknik/bilimsel yaklaşımla bakabilir, bazı durumları tecrübe etmeden öngörebilir/öğrenebilirsiniz.

Yine sitenin sol tarafındaki başlıklar altında yer alan "Yeni Ürünler" başlığının altındaki "En Son Çıkan Varantlar" başlığı altından, yeni çıkmış varantların bilgisine ulaşabilirsiniz. Böylelikle "DB yeni varant çıkardı mı bu aralar?" gibi soruları kolaycı yaklaşımla siteye yazarak başkalarına sorarak öğrenmek yerine, DB sitesi ile bizzat siz öğrenebilirsiniz.

Burada yazılanlar fikirlerimin doğru, kesin yada isabetli olduğu anlamına gelmez, görüş paylaşımı kapsamındadır yalnızca beni bağlar. Yatırım tavsiyesi kesinlikle değildir.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 05 Eyl 2011, 19:43 
9düşün1oyna

Deutsche Bank, 09.Eylül.2011 günü yeni varantlarını piyasaya çıkaracak.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 06 Eyl 2011, 15:45 
9düşün1oyna

Cuma günü Deutsche Bank (DeB olarak yazacağım bundan sonra) yeni varantlarını piyasaya sürecek. Aslında bu yeni çıkacak varantları 1 hafta süreyle gözleyip, ondan sonra alıma geçmeyi düşünüyordum ancak bugün bir aç gözlülük yaptım, çok büyük bir risk satın aldım. 1.22 TL maliyetle OZDRS satım varantı aldım. Cumaya kadar satmayı düşünüyorum. Kârı görüp satamazsam, cuma günü her koşulda satıp yerine piyasaya yeni sürülecek varantı alabilirim, kağıt değiştirme yani.

Yatırım tavsiyesi değildir.

Başa Dön

Mesaj Başlığı: Re: Varant Analizi
Gönderilme zamanı: 06 Eyl 2011, 16:25 
alize

Ettiği teşekkür: 3
Aldığı teşekkür: 1
Hayırlı olsun da, vade sonu yakın değilmi???

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 06 Eyl 2011, 18:34 
9düşün1oyna

alize yazdı:
Hayırlı olsun da, vade sonu yakın değilmi???

Aslında ben cuma gününü bekleyip, en erken 31.Aralık vadeli varanttan almak istiyordum. Normalde yakın vadeli varant almam ama aç gözlülük yaptım. Aldığım OZDRS'nin vade sonu 31.Ekim.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 07 Eyl 2011, 10:02 
alize

Ettiği teşekkür: 3
Aldığı teşekkür: 1
Hayırlı olsun hocam, ben varantı sizden öğrendim, dediğiniz gibi vade sonu uzak olan varantları hep önerdiğinizden OZDRS'nin vade sonu yakın geldi.

Slr

Başa Dön

Mesaj Başlığı: Varant Analizi
Gönderilme zamanı: 09 Eyl 2011, 19:52 
9düşün1oyna

DB Varantlarının Incığını Cıncığını Görmek İçin

http://www.varant.db.com adresine girilir.

Varantların en son değerleri ve durumları: Bültenler ve Yayınlar başlığı altında "Günlük" bültenler kısmında, tüm varantların ayrı ayrı özellikleri yer alır. Varantın delta, teta gibi günlük değişkenlik gösteren değerleri güncel biçimde açıklanıyor. Kağıdınızın günlük olarak iyiye mi gittiğini, kötüye mi gittiğini yada sıfırlanmaya doğru/batışa doğru mu gittiğini görebilirsiniz. Teta dedim, hemen "ben böyle acayip şeylerden anlamam" diye kestirip atmayın. Teta ile (kabaca), varantın dayanak varlığı (hisse senedi) 1 hafta sabit kalsa, varantın ne kadar kaybedeceğini/ayrışacağını görebilirsiniz. Teta: Günlük Zaman Değeri Kaybı, demektir. Peki delta ne demektir?

Varant seçim kılavuzu: Yine Bültenler ve Yayınlar başlığı altında "Varant Bültenleri" başlığı seçilip, tarihe göre en son yayınlanmış dosya açılırsa, birkaç sayfadan oluşan bir pdf dosyası açılır. Bunun ilk sayfaları "Varant seçim kılavuzudur". Hani bizlere sorduğunuz "şu varant alayım mı, ayrışmış mı" sorularının yanıtlarının yazılı olduğu tablolar mevcuttur. Ancak pek fazla güncel kılavuz yayınlanmıyor!

Varant tabirleri: İşte bu pdf dosyasının ilk sayfalarını oluşturan "varant seçim kılavuzu"ndan sonra "Yeni Başlayanlar İçin" başlığıyla, gayet açık ifadelerle teknik tabirler, mesela "etkin kaldıraç", "delta", "teta" gibi terimlerin açıklamaları yer alır.

Böylelikle, varantlara artık daha teknik/bilimsel yaklaşımla bakabilir, bazı durumları tecrübe etmeden öngörebilir/öğrenebilirsiniz.

Yine sitenin sol tarafındaki başlıklar altında yer alan "Yeni Ürünler" başlığının altındaki "En Son Çıkan Varantlar" başlığı altından, yeni çıkmış varantların bilgisine ulaşabilirsiniz. Böylelikle "DB yeni varant çıkardı mı bu aralar?" gibi soruları kolaycı yaklaşımla siteye yazarak başkalarına sorarak öğrenmek yerine, DB sitesi ile bizzat siz öğrenebilirsiniz.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 09 Eyl 2011, 20:00 
9düşün1oyna

DEUTSCHE BANK
6 KRİTER 4 RENK (6K 4R)– VARANT SEÇİM KILAVUZU

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN

Mümkün olan en uzun vadeli ve kullanım fiyatı spota yakın varanta yatırım yapın. Düşük fiyat ve
yüksek kaldıraç cazip gözükse de, kısa vadeli varantlar, özellikle kullanım fiyatları spot fiyatlardan
uzakta ise, yüksek zaman değeri kaybından dolayı yatırımcısını zarara uğratabilir.

Sermayenizin küçük bir kısmıyla varant yatırımı yapın. Ancak kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar bir
sermayeyi varantlara yatırın.

Varantlar hisse senedi piyasasına risk kontrollü veya kaldıraçlı katılım için kullanılabilecek yatırım
araçlarıdır.

Varantlar hisse senedi benzeri bir yatırım aracıdır ama varant hisse senedi değildir. Varantların
dinamiklerini anlamadan varantlara yatırım yapmayın.

Bir varantın en az üç yeşil notu yoksa o varanttan uzak durun.

Tercihen dört yeşil ve üzerindeki varantlara yatırım yapın.

Öncelikle dayanak varlığınızı belirleyin. Düşüş beklentisine SATIM, yükseliş beklentisine ALIM
varantlarıyla yatırım yapın.

İYİ VARANT NEDİR?

Kullanım fiyatı spot fiyata yakın olan (başabaş civarında), vadesi üç aydan daha uzun ve deltası 0,5
civarında olan varantlardır.
Bu koşullardan hepsini yerine getiremeyen varantlara da yatırım
yapılabilir. Bu tür (iyi kötü arasında) varantlara yatırım yaparken, yatırımcının varantın dinamiklerini
iyi anlıyor olması gerekir.

BİR VARANT NE KADAR YEŞİLSE O KADAR İYİDİR

Kırmızı varantları yeşil varantlarla değiştirerek yatırımlarınızı sürdürün.

Sarı varantlar deneyimli yatırımcılar içindir.

Kırmızısı çok sayıda olan varantlardan mümkün olduğunca uzak durun.

BİR VARANT İYİ DE OLSA YEŞİL DE OLSA, DAYANAK VARLIK BEKLENTİNİZ TERSİNE HAREKET
EDERSE PARA KAYBEDEBİLİRSİNİZ

ALIM varantları piyasa düşerken değer kaybedebilir

SATIM varantları piyasa yükselirken değer kaybedebilir

ALIM ve SATIM varantları durduk yerde değer kaybedebilir (zaman değeri kaybından dolayı)

Bu değerlendirme bir yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Muhafazakâr yatırımcılar eğer
varantlarda işlem yapmak istiyorlarsa bu kriterleri daha sıkı uygulayabilirler. Risk toleransı yüksek
yatırımcılar kriterlerdeki parametreleri değişik uygulayıp kendi analizlerine dayalı yatırım yapabilirler.

Kırmızı: Tehlikeli uzak durun
Sarı: Alınabilir ama bazı kriterlerde kırmızıya dönme ihtimali olabilir
Yeşil: Güvenli yatırım yapılabilir (beklentinize uygun varantı secin)
Mavi: Yeşile dönme ihtimali var, yatırım yapılabilir
….anlamına geliyor.

Bu kriterler sabit değildir her an değerleri değişebilir. Bu yüzden bu kriterlerdeki değişimlerin
sürekli izlenmesi gerekir.

Kriterler ve eşik değerler:
1. Vadeye kalan gün (takvim günü):

Varantın vadesinin dolmasına kaç gün kaldığını gösterir.
90 gün üzerinde yeşil, 60‐90 gün arası sarı, 60 günden kısa ise kırmızı

2. Spot fiyatın kullanım fiyatına yüzdesel uzaklığı:
ALIM ve SATIM varantlarında uzaklık ters çalışıyor. Eğer spot fiyat kullanım fiyatının %10'dan daha
fazla altındaysa bu ALIM varantları için tehlike işareti, yani kırmızı demek. SATIM varantlarında ise
spot fiyat kullanım fiyatının %10 yukarısındaysa bu tehlikeye işaret ediyor. Karsılaştırmamızda bu
yönleri dikkate alıyoruz.

Kısaca varant %10 ve üzerinde “zararda” (out‐of‐the‐money) ise kırmızı
Varant %10 ve üzerinde “karda” ise sarı
%10 ve altında zararda (out of the money) ve %10 ve altında karda (in the money) ise yeşil ‐ bu
durum spot fiyatın kullanım fiyatına yakın olduğu durumları kapsıyor. Aslında başa başa yakın
varantları kastediyoruz.

3. Etkin kaldıraç (dayanak varlık duyarlılık göstergesi):
Bu gösterge dayanak varlıktaki %1’lik değişime varantın % kaç tepki verdiğini gösterir.
Kaldıraç 6 ve altındaysa yeşil
6 ile 10 arasında sarı
10'un üzerinde kırmızı

4. Delta (dayanak varlık duyarlılık göstergesi):
Bu gösterge dayanak varlıktaki 1 TL’lik değişime varantın kaç TL (ya da kuruş) tepki verdiğini gösterir.
Delta 0.15'in altında ise kırmızı
0,15 ile 0,35 arasında sarı
0,65'den yüksekse mavi
0,35 ile 0,65 arasında yeşil

Mavi renk şu anlama geliyor: varantın deltası ya da hassasiyeti çok yüksek ve opsiyon özelliği azalmış
anlamına geliyor. Böyle varantlar dayanak varlık değişimlerine aşırı hassastır ve görece olarak
pahalıdır. Vadesi yaklaştıkça durumunu değerlendirmek gerekir. Vadesi uygunsa yatırım yapmakta
sakınca yoktur, yeşile dönme ihtimali vardır.

Burada deltanın işaretini dikkate almayın. Eksi delta SATIM varantları, artı delta ALIM varantları
içindir.

5. Teta (günlük zaman değeri kaybı):
Buradaki teta işlem günü esas alınarak belirlenen günlük zaman değeri kaybıdır. Tetasi %2 olan bir
varant haftada 5 iş günü olduğu için, durduk yerde haftada %10 değer kaybetmektedir. İşaret hep
negatiftir.
%2 ve üzerinde kırmızı
%1 ‐ %2 arasında sarı
%1'in altında ise yeşildir

6. Fiyat adımının yüzdesel büyüklüğü:
%5'den büyükse kırmızı
%2 ‐ %5 aralığında sarı
%2'den küçükse yeşil

Varantlarda fiyat adımı bir kuruştur. Yüzdesel fiyat adımı ne kadar yüksekse varantlarda bir adımdaki
kayıp o kadar yüksek olacaktır. Mümkün olduğunca düşük adımlı varantlar tercih edilmelidir.

Fiyat adımını piyasa yapıcı kotasyon makasıyla karıştırmayınız.
Kotasyon açıklığı (veya makası) fiyat adımından daha büyük olabilir.
Eğer büyük miktarlarda alış satış yapmayı planlıyorsanız, piyasa yapıcının alış satış makasını da
değerlendirin.

Piyasadaki db‐X markets varantlarında oluşan tabloyu ekte ayrı bir pdf dosyası olarak dikkatinize
sunuyoruz.

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN UYGUN VARANTLARIN KODUNU (SOL KOLON) YEŞİLE BOYADIK.
MAVİ VARANTLAR DA GÜVENLİDİR.
BAZI DAYANAK VARLIKLARDA İSTEDİĞİNİZ YÖNDE UYGUN VARANT BULUNMAYABİLİR. BU DURUMDA
YENİ ÜRÜNLERİ BEKLEYİN.

Yasal Uyarı:
Burada verilen yatırım bilgileri, yorum ve görüşleri, yatırım danışmanlığı mahiyetinde değildir.
Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri veya mevduat kabul
etmeyen bankalar ile müşterileri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı anlaşmalarına göre
verilmelidir. Bu belgede yer alan yorum ve görüşler, bunları sunan kişilerin şahsi görüşlerini
yansıtmaktadır. Bu görüşler, finansal durumunuz, risk ve getiri tercihleriniz için uygun olmayabilir.
Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayalı yatırım kararları almanız, beklentilerinizle
örtüşmeyen sonuçlara yol açabilir.

Bu doküman ve içeriğindeki bilgiler Deutsche Securities Menkul Değerler A.Ş dahil olmak üzere
hiçbir Deutsche Bank iştiraki için hukuken herhangi bir yükümlülük veya sorumluluk
doğurmamaktadır. Bu belge, herhangi bir işleme girişilmesi için bir teklif, teklif daveti, tavsiye veya
benzer nitelikte değildir. Yatırım kararı alırken, işlemle ilgili nihai belgeler tamamen incelenip karar
alınmalı, buradaki özet bilgilerle yetinilmemelidir.

Kaynak: http://www.varant.db.com/TR/binaer_view.asp?binaernr=56 sayfa 4-6

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 01 Eki 2011, 16:28 

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
sayın 9 düşün 1 oyna Hocam OZDRS nin zamanı iyice yaklaştı. artık endeksin düşmelerine cevap vermiyor. OZDPV 1.30 şu anda vadesi de aralık 31 daha müsait duruyor. Pazartesi veya salı günü uygun yerden çıkarak hepsini OZDPV ye çevirecem. Birazda OZIPS alırım onun vadesi uzun duruyor. Bu aralar endeks hayli şişti. Not artırım olacak dedikoduları yayıldıkça düşemiyor. Birde MB bankasının faiz artırımı veya munzam karşılıkları olayı var sanırım bunlar borsada bir parça olumlu beklenti yaratıyor. hep endeks aşağı gelecek kaygısıyla. Kağıt almaya çekiniyorum. İlk düşüşte kağıtta yakalandım. zarardayım. 56.800 ile 57.800 arasında bir GAP oluşmuştu burasını kapatmak için düşecek kaygısıyla alımdan uzak duruyorum. Nezaman düşeceğinide kestiremiyorum. 1. dalgadaki düşüşte sanırım dış borsalar düştü biz düşmemiştik. Düşüşe direnmiştik. Sonra düşmeye başlayınca onları geçtik. Ben böyle hatırlıyorum. Belki yanlış hatırlıyor olabiliirm. geçen gün Blomberght tekniz analaiz yaptılar. endeksin. 58.000 üzerinde kalması 61.000 seviyelerine çıkmak isteye bilir dedi. 58.000 altına sarkarsa. 55.000 veya 54.500 desteği dedi. Şimdi yukarı çıkması için endeksimizin. Bir tek NOT artırım gelebilir veya Munzamlar beklentisi var herhalde. Neyse hep tahmin etmeye çalıştık bakalım Pzartesi Endeks ne olacak. Bu hafta nasıl geçecek. YTD
Bilgi paylaştikça değerlidir.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 08 Eki 2011, 21:23 

Ettiği teşekkür: 0
usipr takip edin arkadaslar endek iyi giderse seviniriz ytd.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 24 Eki 2013, 23:09 

Ettiği teşekkür: 103
Aldığı teşekkür: 661
Simdi hersey yine güllük gülistanlik oldu. FED in tahvil alimini Mart'a ertelenecegi söyleniyor. Hicbir olumsuz durum kalmadi gibi görünüyor ve Endekste yukari Dogru gidiyor. Peki Endeksin yükselmesi icin ne gibi sebeb var? Bu sebebler neler ben bunu anlayamiyorum. Bu dönemde Varantlarda dikkatli olmak gerekir, aslinda hic bulasmamak gerek diye düsünüyorum. Sadece birsüre. Varant islemi yapiyorsaniz mutlaka stoploss u kullanmalisiniz ve Cok kisa vade icin tutmalisiniz.

Gecenlerde FED baskanligini istemeyen Summers in haberi düsünce endeks 6000 puan yükselmisti, yani endeks80.000 lere gelmisti. OZDFF bist30 alim varanti 0.16 dan 0.42 yükselmisti. Suan endeks 79.300 OZDFF alim varanti 0.14 de. Varantin süresinin bitmesine hala 2 aydan uzun bir süre var. Bence degeri cok daha yüksek olmaliydi. Mesala herhangi bir varantin degerini 20 gün sonraya ve endeksin olabilecegi degere göre hesaplatma yapiniz. O tarihe geldiginizde suanda hesaplattiginiz degerden cok daha farkli olacagini göreceksiniz. Yani bir sekilde Varant ihracaatcisi korunarak, DB nin Sitesindeki Varant degerleri varant hesaplarini bizzat uymayarak, Yatirimcinin zarar etmesi sagliniyor, bu sekildede Varant ihracaatcisi para kazaniyor. Daha baska kimlerin para kazandigida mechul?

Yine Varantlarda birkac gün, hatta 1 hafta sonralarina endeks degerinin olabilecegi tutara göre hesaplatmalar yapiniz.Hatta bizzat DB nin türkiyedeki bürosunu arayarak endeksin belirli tarihlerde ne olursa, varantin degeri ne olur diye sorunuz ve o tarihte o varantin degerine bakiniz nerede.Göreceksinizki cok fark var. Varantlar yükselmesi gerekirken en az %20 ile %50 arasi daha az yükseldigini, düserkende en az %20 ile %50 daha fazla düstügünü göreceksiniz. Bir sekilde Yatirimci zarar ediyor, ama kazanan kim ve ya kimler?

Lütfen Varant islemleri yapanlar bu dediklerime dikkat etsin ve nasil bir tuzak kuruldugunu görsünler. YTD

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 27 Eki 2013, 14:56 

Ettiği teşekkür: 2
melmes yazdı:
Simdi hersey yine güllük gülistanlik oldu. FED in tahvil alimini Mart'a ertelenecegi söyleniyor. Hicbir olumsuz durum kalmadi gibi görünüyor ve Endekste yukari Dogru gidiyor. Peki Endeksin yükselmesi icin ne gibi sebeb var? Bu sebebler neler ben bunu anlayamiyorum. Bu dönemde Varantlarda dikkatli olmak gerekir, aslinda hic bulasmamak gerek diye düsünüyorum. Sadece birsüre. Varant islemi yapiyorsaniz mutlaka stoploss u kullanmalisiniz ve Cok kisa vade icin tutmalisiniz.

Gecenlerde FED baskanligini istemeyen Summers in haberi düsünce endeks 6000 puan yükselmisti, yani endeks80.000 lere gelmisti. OZDFF bist30 alim varanti 0.16 dan 0.42 yükselmisti. Suan endeks 79.300 OZDFF alim varanti 0.14 de. Varantin süresinin bitmesine hala 2 aydan uzun bir süre var. Bence degeri cok daha yüksek olmaliydi. Mesala herhangi bir varantin degerini 20 gün sonraya ve endeksin olabilecegi degere göre hesaplatma yapiniz. O tarihe geldiginizde suanda hesaplattiginiz degerden cok daha farkli olacagini göreceksiniz. Yani bir sekilde Varant ihracaatcisi korunarak, DB nin Sitesindeki Varant degerleri varant hesaplarini bizzat uymayarak, Yatirimcinin zarar etmesi sagliniyor, bu sekildede Varant ihracaatcisi para kazaniyor. Daha baska kimlerin para kazandigida mechul?

Yine Varantlarda birkac gün, hatta 1 hafta sonralarina endeks degerinin olabilecegi tutara göre hesaplatmalar yapiniz.Hatta bizzat DB nin türkiyedeki bürosunu arayarak endeksin belirli tarihlerde ne olursa, varantin degeri ne olur diye sorunuz ve o tarihte o varantin degerine bakiniz nerede.Göreceksinizki cok fark var. Varantlar yükselmesi gerekirken en az %20 ile %50 arasi daha az yükseldigini, düserkende en az %20 ile %50 daha fazla düstügünü göreceksiniz. Bir sekilde Yatirimci zarar ediyor, ama kazanan kim ve ya kimler?

Lütfen Varant islemleri yapanlar bu dediklerime dikkat etsin ve nasil bir tuzak kuruldugunu görsünler. YTD

Sayın Melmes üstadım, iyi günler diliyorum.

Bilgilendirici yazılarınız oldukça güzel, emeğinize sağlık..

Varant öğrenmeye çalışıyorum.. Alım-satım yapmadan önce de sanal portföy gibi bir yol izlesem nasıl olur sizce?

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 28 Eki 2013, 15:48 

Sn Visky tesekkürler. Umarim faydamiz oluyordur.

selamlar

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 08 Kas 2013, 08:58 

Resim

Resim

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 30 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 22 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.