Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 06 Tem 2020, 01:50


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1780 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 119  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 23 Mar 2013, 12:18 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 1946
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 673
Varant Nedir?

Varantlar kaldıraçlı hisse senedi piyasasıdır.
Varantları değişik şekillerde tanımlayabiliriz. Tüm bu tanımlar varantları anlayabilmek için beraber değerlendirilmesi gereken tanımlardır.
• Varantlar sınırlı sermaye riskiyle hisse senetlerine ve endekslerine hem yükselen hem de düşen piyasada yatırım yapılabilmesini sağlayan yatırım araçlarıdır.
• Varantlar kaldıraçlı hisse senedi piyasasıdır. Yüksek getiri arayışında olan yatırımcılar için hisse senetlerine hem yükselen hem de düşen piyasalarda kaldıraçlı yatırım imkanı sunar.
• Varantlar menkul kıymetleştirilmiş opsiyonlardır. Dayanak varlık üzerine bir ALIM ya da SATIM hakkını temsil ederler. Belirli bir vadede belirli bir fiyattan dayanak hisse ya da endeks üzerine ALIM ya da SATIM haklarını temsil ederler.
• Varantlar bir hak verirken yükümlülük getirmez. Yatırımcı varantlara yatırdığından daha fazla para kaybedemez. Risk, varantlara yatırılan sermayeyle sınırlıdır.
• Varantlarda ürün çeşitliliği oldukça geniştir. Yatırımcılar değişik varantlar arasından vadeleri, kullanım fiyatları, kaldıraçları kendi stratejilerine uygun olanı seçerek işlem yapabilirler. Piyasa yapıcılığı sayesinde likidite riski olmaksızın yatırımcılar varantları alıp satabilirler.
• Varantlar İMKB’de işlem görmektedir. Tıpkı bir hisse senedi gibi “piyasa yapıcılı sürekli müzayede” sistemiyle alınıp satılabilirler. Takas süreçleri vade içinde hisse senetleriyle aynıdır. Vade sonunda değerli biten varantların ödemesi takas bitiminden bir iş günü sonra yatırımcıya yapılır.
• Varantlar hisse senetlerine dayalı türev enstrümanlardır. Dayandıkları hisse senetlerindeki fiyat hareketlerine tepki verirler.
• Yatırımcılar ihraççının karşı taraf riskini taşırlar. Vade boyunca piyasa yapıcılığının kalitesinden ihraççının atadığı piyasa yapıcılar; vade sonundaki yükümlülüklerin karşılanmasından ihraççılar sorumludur.


Bilgi kazanç demektir:
Uluslararası piyasalara baktığımızda son yıllarda çok az yatırım aracı, yatırımcılar arasında varantlar kadar ilgi uyandırmış ve aynı zamanda tartışma yaratmıştır. Bunun nedeni, ALIM ve SATIM hakkı veren varantların büyük kazanç getirebilmelerinin yanı sıra kayda değer zararlara da yol açabilecek nitelikte olmalarıdır. Bu çerçevede, varantlara yatırım yapma arzusunda olan her yatırımcının, varantların işleyişini ve ne tür riskler taşıdığını anlaması gerekmektedir.
Bu tip ürünlerle yapılan işlemlerde uğranan zararlar çoğunlukla bilgi ve deneyim eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, varant fiyatını etkileyen faktörleri anlamak ve bu faktörlerin varant fiyatını nasıl etkilediği hakkında bilgi sahibi olmak uzun vadede varant piyasasında başarılı olmak isteyen yatırımcılar için önemlidir.

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


En son melmes tarafından 24 Ağu 2013, 15:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Cvp: VIP- Melmes ile VARANT
Gönderilme zamanı: 21 Tem 2013, 21:13 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 1946
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 673
Varantlar – Günlük Yaşamdan Örnekler

Örnek 1: Ev Sahibine Kaparo = ALIM Varantı
Bir ev satın almak istediğinizi düşünün. İllaki oturmak için değil, yatırım amaçlı olsun. İstanbul Ortaköy’de bir ev beğendiğiniz, ev sahibi paraya sıkışık ve evi bir an önce satmak istiyor ve daire için 100.000TL istiyor. Siz evin daha fazla değerde olabileceğini düşünüyorsunuz, evi kaçırmak istemiyorsunuz ama küçük bir araştırma yapmak için süreye ihtiyacınız var. Ev sahibiyle bir anlaşma imzalayıp kendisine 5.000TL kaparo takdim ediyorsunuz. Ev sahibi bu evi size ‘opsiyonluyor’ (kelime benzerliğine dikkat). Siz bir ay içinde gelip 100.000TL’yi tamamlamak kaydıyla 5.000TL’ye aslında 100.000TL’den bu evi alma hakkı satın almış oluyorsunuz.
İki hafta sonra eve 140.000TL’den alıcı bulduğunuzu düşünün. Şunu yapabilirsiniz. Hemen gidip ev sahibinden 100.000TL’ye evi alıp 140.000TL’ye alıcıya satarak 40.000TL’nizi cebinize koyarsınız ve bu işlemden %40 kazanç elde edersiniz. Ama evi almaya söz veren eğer sözünü tutmazsa 100.000TL’lik bir sermayeyi riske atmış olursunuz.
140.000TL’den evi almaya hazır kişiye şu teklifi de yapabilirsiniz: Elinizdeki kaparo sözleşmesini gösterip (siz bunu 5.000TL’ye satın almıştınız) bu kişiye bu sözleşmeyi aslında 40.000TL’ye satabilirsiniz. Çünkü bu sözleşme alıcının 140.000TL ödemeye hazır olduğu evi 100.000TL’den alma hakkı vermektedir. Aslında 95.000TL vermesi de yeterlidir (kaparo düşüldüğü için) ama kolaylık olsun diye bunu dikkate almayın. Tapu masraflarını da kolay anlaşılması açısından dikkate almıyoruz.
Farkındaysanız, dayanak varlığı ev olan bir sözleşmeyi sadece 5.000TL risk alarak 5.000TL’den alıp 40.000TL’ye sattınız. Yani %700 para kazandınız.
Şimdi şunu düşünün, bu evin iki hafta sonra diyelim ki 70.000TL değere sahip olduğunu anlasaydınız ne olurdu? Evi 100.000TL ödeyip satın alsaydınız 30.000TL zarar ederdiniz. Ama kaparo ödeyip ALMA HAKKINI SATIN ALSAYDINIZ zararınız sadece 5.000TL olurdu. Çünkü kaparo ödemek size evi alma YÜKÜMLÜLÜĞÜ GETİRMİYOR. Sadece bir hak alıyorsunuz, yükümlülüğünüz yok.
İşte ALIM varantları da tam olarak budur. Belirli bir vadede (bir vade sonu var, sonsuza kadar değil elbette), sınırlı riskle size sınırsız kazanç imkânı sunuyor. Evin değeri 1 milyon TL’ye çıksa (bir ay içinde) siz 900.000TL bile kazanabilirsiniz ama zararınız 5.000TL ile sınırlı. Yani kaybınız varanta ödediğiniz parayla sınırlı.
GADAA’ya dönersek, yatırımcı 85 kuruşunu riske atarak Garanti Bankası’nın yükselen performansına ortak oluyor. Garanti Bankası değer kaybettiği durumda ise riske attığı sermaye 85 kuruşla sınırlı kalıyor. Böyle elindeki tüm sermayeyi riske atmadan (8,10TL’yi Garanti’ye yatırmadan) Garanti Bankası’nın yükselen performansına katılmak mümkün oluyor.

Örnek 2: Deponuzu Bilinçli Doldurun
Varantların kaynağını, tarihçesini ve varantlara nasıl yatırım yapılabileceğini açıklamaya günlük hayattan bir örnekle başlamak istiyoruz. Senaryomuzda, otomobiline benzin almak isteyen bir sürücü ve benzin pompa fiyatlarını istediği gibi değiştirme imkanına sahip bir akaryakıt istasyonu sahibi rol almaktadır. Bu senaryoda, İMKB’de varantlara yatırım yapmak isteyen yatırımcıların karşılaşabileceği birçok konu ele alınacak ve akıllarına gelebilecek birçok soru cevaplanacaktır. Bu senaryoya uygun olarak broşürümüzün adını da “Deponuzu Bilinçli Doldurun” koyduk ve günlük hayattan aldığımız bu örneğin, varantlar ve daha da önemlisi, bir varantın fiyatını etkileyen faktörler hakkında yatırımcılara yeterli bilgiyi sağlayacağını ümit ediyoruz. Varant Sözlüğü, günlük hayattan alınan bu senaryo üzerindeki çalışmanız sırasında size yardımcı olacaktır.

Akaryakıt istasyonunda opsiyon sözleşmesi
Varantlar veya opsiyonlar, yatırımcılarına bir finansal varlığı önceden belirlenmiş koşullara bağlı olarak alma veya satma hakkı verirler; ancak yatırımcının bu hakkı kullanma zorunluluğu bulunmamaktadır. Varantlar opsiyon sözleşmelerinin menkul kıymetleştirilmiş halidir. Varantlara Uluslararası Menkul Kıymetler Kimlik Numarası (“ISIN” - International Securities Identification Number) verilmektedir ve bu araçlar şartlarını ve koşullarını (vade, kullanım oranı vb.) düzenleyen bir izahname çerçevesinde ihraç edilirler. Varantlar genellikle bankalar gibi büyük finansal kuruluşlar tarafından ihraç edilirken; opsiyonlar, sadece vadeli işlem ve opsiyon borsalarında (VOB gibi) işlem görürler. Türk varantları, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (“İMKB”) işlem görecektir.

Örneğimizde kullandığımız sözleşme biçimindeki finansal araç, varanttan çok bir opsiyona benzemektedir çünkü bu araç bir borsada işlem görmemektedir ve bir banka tarafından ihraç edilmemiştir. Bu finansal araç, iki tarafın (sürücü ile istasyon sahibi) karşılıklı anlaşmasıyla kurulmuş bir opsiyon sözleşmesidir. Yine de bir opsiyonun fiyatına etki eden faktörler ve bu faktörlerin opsiyon fiyatına etkileri varantlarla aynı olduğu için, kullandığımız bu örnek tam olarak amacına hizmet etmektedir.

Hayalinizdeki otomobili, hem de en lüks modelini satın aldığınızı varsayalım, güçlü bir spor otomobil olsun. Yeni otomobilinize benzin almak üzere akaryakıt istasyonuna girdiğinizde benzinin litresinin 3,50 TL olduğunu gördüğünüz zaman hevesiniz kursağınızda kalacaktır. Daha da kötüsü ham petrol fiyatlarının yükseliş trendinde olduğunu fark ettiniz ve benzinden alınan vergilerin artacağı haberleri tüm gazetelerin baş sayfalarında yer alıyor. Bir litre benzinin fiyatının önümüzdeki iki yıl içerisinde 4,50 TL hatta 5,00 TL gibi seviyelere çıkmasından endişe etmeye başladınız. Hayalinizdeki otomobilin, sürüş hızınıza bağlı olarak, 100 km’de ortalama 20-25 litre benzin tüketebileceğini fark ettiğinizde kalbiniz sıkışıyor. Sonra aniden ilham perisi kapınızı çalıyor ve akaryakıt istasyonu sahibiyle şu şekilde anlaşıyorsunuz: önümüzdeki iki yıl boyunca litresi 3,50 TL’den 5.000 litre benzin satın alma hakkı elde ediyorsunuz. Bunun anlamı, 5.000 adet benzin opsiyonu satın aldınız demektir. Her bir opsiyon size, aşağıda kabul edilen koşullar karşılığında bir litre benzin satın alma hakkı verecektir. Kabul edilen miktar için litre başına 0,50 TL’yi derhal ödeyeceksiniz. Bu şekilde, önümüzdeki 24 ay boyunca herhangi bir zamanda litresi 3,50 TL’den 5.000 litre benzin alma hakkının size maliyeti yalnızca 2.500 TL olacaktır. Opsiyonlarınızı istediğiniz zaman kısmen veya tamamen başka bir araç sahibine satabileceğiniz konusunda da istasyon sahibiyle anlaşıyorsunuz. Zaten akaryakıt istasyonunun sahibi için 5.000 litre benzini kime sattığının önemi bulunmuyor.

Sınırlı risk- başka hiçbir yükümlülüğünüz yok
Petrolün fiyatı, önümüzdeki iki yıl içerisinde beklenmedik seviyelere çıksa dahi, piyasa fiyatının son derece altında bir fiyattan 5.000 litre benzin alabilecek bir durumdasınız. Fiyatın litre başına 5,00 TL’ye yükselmesi halinde, opsiyonlarınızı satmayı dahi düşünebilirsiniz. Başlangıçta 2.500 TL’lik bir bedel karşılığında satın aldığınız opsiyonunuz artık 7.500 TL değerindedir. Bu, neresinden bakarsanız bakın çok kazançlı bir alışveriştir; daha da önemlisi, benzinin fiyatı düşecek olsa dahi, riskiniz, opsiyonları satın almak için ödediğiniz tutarla sınırlı kalacaktır. Örneğin benzin fiyatı 3,00 TL’ye inerse, 5.000 litre benzini litresi 3,50 TL’den satın almak zorunda değilsiniz. Böyle bir durumda, benzinin litre fiyatı opsiyon sözleşmesinin süresi boyunca 3,50 TL’nin altına inerse, opsiyonların değeri giderek azalacak ve vade sonunda ise opsiyon değersiz olarak sona erecektir.

Opsiyon sözleşmesinin geçerli olduğu önümüzdeki iki yıl boyunca benzin fiyatlarının hızla düşerek litre başına 2,50 TL’ye indiğini varsayalım. Bu durumda, 5.000 litre benzini litresi 3,50 TL’den satın alma hakkınızı kullanmayıp opsiyonların değersiz olarak sona ermesine izin vereceksiniz. Toplam zararınız sadece opsiyonları satın almak için ödediğiniz parayla yani 2.500 TL’yle sınırlı kalacaktır. Opsiyonlarınızı aldıktan birkaç ay sonra satmış olsaydınız böyle bir zararınız da olmayacaktı. Benzin fiyatının 5,00 TL’ye fırlaması ihtimali gerçekleşseydi, elinizde şu iki seçenek olacaktı: Aracınıza litre başına 3,50 TL’den benzin koymaya devam etmek veya opsiyonlarınızı satıp büyük bir kar elde etmek. Opsiyon alıcısı olarak, sadece hak sahibi olduğunuzu unutmayın; opsiyon satıcısı (yani akaryakıt istasyonunun sahibi) olsaydınız, hem haklarınız hem de yükümlülükleriniz olacaktı.

Opsiyonların Piyasa Değeri
Üç ay sonra, muhitinizdeki akaryakıt istasyonunuza uğradınız ve benzinin litresinin 4,50 TL’ye çıktığını gördünüz. Bu bağlamda opsiyonlarınızın değeri artmış olacak ve diğer sürücülerin aksine, benzin fiyatlarının artışından dolayı memnuniyet duyacaksınız. Tabii ki diğer sürücülerin litre başına 3,50 TL ödediğinizi fark etmeleri üzerine tüm dikkatler üzerinizde toplanacaktır. Kendilerine akaryakıt istasyonu sahibiyle yaptığınız anlaşmayı anlatacaksınız. Bunun üzerine sürücülerin bir kısmı opsiyonlarınızı satın almak isteyecek ve böylece ikincil bir piyasa ortaya çıkacaktır. Sürücülerin çoğu benzin fiyatlarının daha da artacağından korktuğu için, opsiyonlarınızı bu sürücülere litre başına 1,50 TL karşılığında derhal satabilirsiniz. Bu durumda 0,50 TL’den satın almış olduğunuz opsiyonun piyasa değeri 1,50TL olacaktır.

Opsiyonların Vadesi
Benzinin litre fiyatı 4,00 TL’nin (yani sizin alım satımınız açısından başa-baş olan fiyatın) ne kadar üzerine çıkarsa, opsiyonlarınızın değeri ve sonuçta elde edeceğiniz kar da o kadar artacaktır. Opsiyonlarınızı istediğiniz zaman kullanma ve benzin satın alma hakkınızın, dahası opsiyonlarınızı satın almak isteyen başka kişilerin mevcut olduğu düşünüldüğünde; önümüzdeki iki yıl içerisinde 5.000 litre benzini sabit bir fiyattan (şu an için geçerli piyasa fiyatına göre son derece düşük bir fiyat) satın alabilir veya dilerseniz opsiyonlarınızı satabilirsiniz. Benzinin fiyatı arttıkça diğer sürücülerin opsiyonlarınızı satın almak için ödeyecekleri fiyat da yükselecektir. Benzinin fiyatı 4,50 TL’ye yükselirse, opsiyonlarınızı kullanmanız halinde 1,00 TL tasarruf sağlayacaksınız. Bununla birlikte, “piyasa değeri”, yani, üçüncü kişilerin bu opsiyonlar için ödemeyi kabul ettikleri değer, 1,50 TL’dir; çünkü opsiyonlar, üç ay önce yaptığınız iki yıllık anlaşma çerçevesinde önümüzdeki 21 ay boyunca geçerli olacaktır. Söz konusu sürede benzinin fiyatı beklenmeyen seviyelere çıkabilir. Bu nedenle, 21 aylık süre boyunca benzini litresini 3,50 TL’den satın alma hakkı sadece iki gün için satın alma hakkından çok daha değerlidir. Benzin opsiyonlarınızın sağladığı başka bir özellik ise, sizin ve istasyon sahibinin fiili teslimat üzerinde mutabakata varmış olmasıdır. Yani, opsiyonlarınızı kullanmanız halinde, dayanak varlığı (örneğimizde benzin) fiilen teslim alabileceksiniz.

İleriye Dönük Beklentiler
Opsiyon sahibi olmaktan son derece memnunsunuz; bir sabah gezintiye çıktığınızda benzin almak üzere akaryakıt istasyonuna uğradınız ve benzinin fiyatının bir gecede 4,50 TL’den 5,00 TL’ye yükselmiş olduğunu gördünüz. Bu yükseliş, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) ani bir kararla ham petrol üretimini azaltmasından kaynaklanmaktadır. Ham petrol piyasasında fiyatlar tavan yapmış ve petrol şirketleri de böyle bir durumda her zaman gösterdikleri tepkiyi göstererek fiyatları yükseltmişlerdir. İstasyondaki sürücüler hararetli bir tartışma içindedirler. Herkes benzin fiyatının daha da yükselmesinden korktuğu için ortada bir panik havası vardır. Artık çevredeki sürücüler tarafından tanınan biri olduğunuz için hemen etrafınızı sarıveren bu kişiler, opsiyonları sizden litre başına 2,00 TL, hatta 2,50 TL ödeyerek satın almak istemektedirler. Fiyatlar konusunda oldukça kaygılı bir sürücü litre başına 2,50 TL ödemeyi kabul ederek 2.000 adet opsiyon satın almaya razı olmuştur. Bununla birlikte, birkaç gün sonraki manzara tamamen farklıdır. Benzinin fiyatı litre başına 5,50 TL’ye yükselmiştir ancak kimse daha fazla artacağına ihtimal vermemektedir çünkü hükümet, fiyatları istikrarlı bir çizgide tutmak için gerekirse benzin üzerinden alınan vergi oranlarını düşüreceğini açıklamıştır. Bu durumda diğer sürücülerden opsiyonlarınız için alacağınız en yüksek teklif 2,00 TL olacaktır. Burada, dayanak varlığın gelecekteki fiyat hareketlerine dair beklentilerin opsiyonun değerini etkilediği açıktır. Paniğin doruk noktasına vardığı sırada en yüksek teklifi kabul edip opsiyonlarınızın bir kısmını satmanız akıllıca olacaktır. Opsiyonlarınızın alıcıları ise hükümetin petrolden alınan vergide kesinti yapmasına içerleyerek aldıkları talihsiz yatırım kararından dolayı pişmanlık duyacaktır.

İMKB’de alım satım
Benzin opsiyonlarını satın aldığınız günden bu yana, benzin fiyatlarındaki trendlere ve bunları etkileyen faktörlere daha çok ilgi duymaya başladınız. Günün birinde gazetede bir otomobil üreticisi hakkında ilginç bir yazı okudunuz. Üretici, 100 km’de sadece 2 litre benzin tüketen, performansı son derece yüksek, güzel bir arabayı piyasaya sürmek üzeredir. Son haftalarda benzin fiyatlarında görülen olağanüstü artışlar da dikkate alındığında arabanın satışlarının son derece başarılı olacağına hiç şüpheniz yoktur. Dahası, araba üreticisinin hisselerinin fiyatının çok yükseleceğine de eminsiniz. Benzin opsiyonlarıyla ilgili olumlu deneyiminizi de göz önüne alarak, şansınızı İMKB’de işlem gören varantlarda da denemeye karar verdiniz. Burada karşılaşabileceğiniz bir sorun, söz konusu otomobil üreticisinin hisselerine endeksli olarak ihraç edilmiş birçok varantın mevcut olabilecek olmasıdır. Yapmanız gereken tek şey, doğru varantı seçmektir. Otomobil üreticisinin hisselerinin o anda 43 TL’den alınıp satıldığı düşünüldüğünde, önemli ölçüde değer kazanacaklarını öngörerek tercihinizi bir alım varantından yana kullanıyorsunuz. Bununla birlikte, satın almadan önce, değerlendirme yapabilmek açısından size en uygun varantların hangileri olacağını bilmek istiyorsunuz. Varantların risk/getiri profillerinde yer alan çeşitli temel verileri inceleyerek bunu yapabilirsiniz. Bu göstergeler, sadece otomobil üreticisinin hisselerine ait varantları satın alma bedelinin doğrudan satın alınan hisselerin bedelinden ne kadar fazla olacağına dair bir ipucu vermekle kalmayıp, size varantın fiyatının zaman içerisinde ne kadar dalgalanacağına dair bir fikir de verecektir. Karar vermenizde belirleyici olacak bu ayrıntılar, “Varantlara İlişkin Temel Bilgiler” bölümünde açıklanmaktadır.
Akaryakıt istasyonu örneğini kavradığınıza göre, artık İMKB’de işlem gören varantlara daha yakından bakabiliriz.

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: VIP- Melmes ile VARANT
Gönderilme zamanı: 21 Tem 2013, 21:13 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 1946
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 673
Varantlara İlişkin Temel Bilgiler

Yatırımcılar varantlara yatırım yapmak suretiyle çok para kazanabilecekleri gibi önemli ölçüde zarar edebilirler. Dolayısıyla, bu piyasada işlem yapmaya başlamadan önce, varantlara ilişkin temel hususlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Varantlar, türev finans araçları kategorisinde değerlendirilmektedir. Bu, her bir varantın bir dayanak varlığa endeksli olduğu anlamına gelir. Dayanak varlığın performansı varantın fiyatına yansımaktadır.

Varantı ancak dayanak varlığın fiyatında önemli bir değişiklik olacağını düşünüyorsanız satın almalısınız. Varantlar, hisse senedi, emtia, hazine bonoları, döviz gibi çeşitli dayanak varlıklara, hatta iklim olaylarına endeksli olarak ihraç edilebilir. Başlangıçta, İMKB’de kote edilecek varantlar, İMKB-30 hisseleri, İMKB-30 hisselerinden oluşan hisse sepetleri ve İMKB ana endeksleriyle sınırlı olacaktır. Her ne kadar dayanak varlık niteliğindeki bu hisselerin sayısı sınırlı olsa da, ihraçcılar, farklı vadelere ve kullanım fiyatlarına sahip varantları kote ettikleri için, dayanak varlık niteliğindeki hisselerin sayısına nazaran çok daha fazla varant ihraç edeceklerdir. Dolayısıyla, yatırımcılar bu çok sayıda değişken sermaye piyasası aracı içinden kendilerine uygun olan aracı mutlaka bulacaklardır.

Yatırımcıların öngördükleri fiyat hareketi yönü, alım veya satım varantı alma kararlarını etkileyecektir. Bunun nedeni, varant sahibinin dayanak varlığı sermaye piyasasında belirli bir fiyattan (kullanım fiyatı), belirli bir orana (kullanım oranı) göre ve belirli bir zaman dilimi (vade) içerisinde ihraçcıdan satın alma veya ihraçcıya satma veya muadili bir parasal tutarı alma hakkına sahip olmasıdır (daha ayrıntılı bir açıklama aşağıdaki paragraflarda mevcuttur).

Bu nedenle yatırımcılar, alım varantı (alışlar- satın alma hakkı) veya satım varantı (satışlar- satma hakkı) satın almaya karar vermelidir. Alım varantları normalde dayanak varlığın fiyatının yükselmesi beklendiğinde satın alınırlar, satım varantları ise dayanak varlığın fiyatında düşüş beklendiğinde satın alınırlar. Bu nedenle satım varantlarında, söz konusu dayanak varlığın fiyatı düştükçe, dayanak varlığı belirli bir fiyattan satma hakkı daha da değerli hale gelir.

Varant yatırımcısının üç seçeneği vardır: Varantın süresinin sona ermesini bekleyebilir, varantı satabilir veya işleme koyup kullanabilir. Varantı kullanma yönünde karar vermeniz halinde, Amerikan ve Avrupa varantları arasındaki önemli bir farka dikkat etmelisiniz: Amerikan varantlarını vadesinden önce herhangi bir zamanda kullanabilmenize karşılık, Avrupa varantlarını sadece vade tarihinde kullanabilirsiniz. Diğer tüm göstergelerin aynı olması kaydıyla, Avrupa varantları genellikle Amerikan varantlarına nazaran daha düşük fiyata satılır, çünkü varantları herhangi bir zamanda kullanma hakkı tartışmasız olarak daha avantajlı bir durum yaratmaktadır.

Günümüzde, varantların çoğu fiili teslimat değil nakit uzlaşı yoluyla kullanılmaktadır. Nakit uzlaşı uygulaması önceleri belirli varantların, örneğin endeks varantlarının, fiili teslimatının mümkün olmaması sebebiyle öngörülmüştür. Örneğin, az sayıda varant için İMKB 30 hisselerini fiilen teslim edemezsiniz. Bununla birlikte, uzlaşı işlemini kolaylaştırmak bakımından, fiili teslimatı mümkün olan varantlarda dahi artık nakit uzlaşı özelliği bulunmaktadır. Başlangıçta, İMKB’de ihraç edilen tüm varantlarda nakit uzlaşı geçerli olacaktır.

Varantın Değeri
Varantlar, yatırımcıların beklentilerini karşılamak üzere tasarlanmış çeşitli özelliklere sahip olabilirler. Aşağıda bu özellikleri tanımlamak için kullanılan bir dizi terim bulunmaktadır.

Bir varantın fiyatı, varantın içsel değeri ve zamansal değerinden oluşmaktadır. Zamansal değer, varantın fiyatı ile içsel değeri arasındaki farktır. Zamansal değer, varantın “tüm ömrü” için ödenecek karşılıktır. Varantın vadesine kadar kalan süre ne kadar uzunsa değeri de o kadar fazladır. Bu durum, vade tarihine kadar, dayanak varlığın fiyatındaki bir değişikliğin varant fiyatında önemli bir artışa yol açacağına ilişkin beklentiye veya varsayıma dayanmaktadır. Varantın vadesine kadar olan süre azaldıkça zamansal değeri ivme kazanan bir hızda düşecek ve en sonunda sıfır olacaktır. Vadesi dolan varantın fiyatı en fazla içsel değere eşit bir meblağ olacaktır.

Kar elde edecek şekilde kullanılabilen her varantın her zaman bir içsel değeri -parite olarak da adlandırılmaktadır- vardır. Kar elde edilip edilmediği, dayanak varlığın spot fiyatının, kullanım fiyatının üzerinde veya altında olup olmadığına bağlıdır. Bu durumda, karda olan varant, başa baş (ne karda ne zararda) olan varant veya zararda olan varant arasında bir ayrım yapılmaktadır.

Kullanım fiyatının cari hisse fiyatının altında olduğu alım varantları “karda” olan varantlardır. Bu durumda yatırımcının hisseyi daha düşük bir fiyattan alma imkanına sahip olması, varantın bir değeri olduğu, yani “karda olduğu” anlamına gelmektedir. Benzer şekilde satım varantları, kullanım fiyatı cari hisse fiyatının üzerine çıktığında “karda” olarak nitelendirilirler. Kullanım fiyatı ile hisse fiyatının eşit olması halinde, varant “başa baş fiyatta” (ne karda ne zararda) olarak kabul edilir. Kullanım fiyatı cari hisse fiyatından yüksek olan bir alım varantı veya kullanım fiyatı cari hisse fiyatından düşük olan bir satım varantı, “zararda” olarak anılacaklardır.

Zararda olan, yani içsel değeri bulunmayan varantlarda, fiyat basit bir ifadeyle zamansal değere eşittir. Varantın vadeye kadar zararda kalması halinde, zamansal değer sıfıra inecektir ve varant değersiz bir şekilde sona erecektir.

Zararda varantlara yapılacak bir yatırım, sonuç itibariyle içsel değeri olan varantlara yapılacak bir yatırıma göre çok daha risklidir.
Büyük ölçüde zararda olup, vadesi yakında dolacak olan varantlar, yatırımın tümünün kaybedilmesi açısından yüksek bir risk içermelerinden dolayı son derece spekülatif varantlardır. Söz konusu varantlar, ancak dayanak varlığın fiyatında istenen yönde hızlı ve keskin bir hareket olması halinde kar getirecektir. Bu ihtimalin gerçekleşmesi olasılığı ise, her bir münferit işlemde ayrıca değerlendirilmelidir.

Aşağıda “karda”, “başa-baş değerde” ve “zararda” kavramlarına ilişkin örneklere yer verilmiştir:

Dayanak varlık Varant Türü Kullanım Fiyatı Dayanak Varlık Fiyatı Vade Varant Fiyatı İçsel Değer Zamansal Değer Karlılık Durumu
1 ABC ALIM 6,00 6,50 6 ay 0,85 0,50 0,35 Karda
2 ABC ALIM 6,00 6,50 10 ay 1,15 0,50 0,65 Karda
3 ABC ALIM 7,00 6,50 6 ay 0,55 0,00 0,55 Zararda
4 XYZ SATIM 5,00 5,30 3 ay 0,25 0,00 0,25 Zararda
5 XYZ SATIM 5,00 4,25 4 ay 0,95 0,75 0,20 Karda
6 XYZ SATIM 5,00 5,00 2 ay 0,20 0,00 0,20 Başa baş
7 İMKB 30 Endeksi* ALIM 65.000,00 67.000,00 3 ay 2,80 2,00 0,80 Karda


* Endeks varantı 1’e 1000 katsayısına sahiptir, yani 1000 adet varant bir endeks sepetini oluşturmaktadır.


Yukarıdaki Örnek 1, ABC varlığına endeksli bir alım varantını göstermektedir. Burada, dayanak varlığın cari fiyatı, kullanım fiyatının üzerindedir. Bu varant “kardadır” ve içsel değeri 0,50 TL’dir (dayanak varlığın fiyatı eksi kullanım fiyatı). Bu örnekte, varant 0,85 TL’den işlem görmektedir. Bu rakam, içsel değerden yüksektir ve 0,35 TL’lik bir zamansal değeri yansıtmaktadır. Zamansal değer, dayanak varlığın fiyatının varantın vadesi dolmadan önce yükselmesi olasılığına bağlı bir değerdir.

Örnek 2’de, ABC’ye ait bir alım varantı, 1. örnekteki varantla, vade hariç olmak üzere, aynı şartları taşımaktadır. Bu varant, vadeye kadar olan süre ne kadar uzunsa, varantın zamansal değerinin de o kadar yüksek olacağına ilişkin iyi bir örnektir. Dayanak varlığın performans gösterebileceği uzun bir süre vardır ve bu nedenle zamansal değer daha yüksektir.

Örnek 3’te, içsel değeri olmayan bir alım varantı bulunmaktadır (dayanak varlığın cari fiyatı, kullanım fiyatının altındadır). Bu varant “zararda” olarak nitelendirilmektedir. 0,55 TL’lik zamansal değer, dayanak varlığın fiyatının, vadeye kadar olan altı aylık sürede kullanım fiyatının üzerine çıkma olasılığını yansıtmaktadır.

Örnek 4’te, XYZ’ye ait bir satım varantı “zararda” olarak nitelendirilecektir, çünkü içsel değeri yoktur. Dayanak varlığın cari içsel değeri kullanım fiyatının üzerindedir. Satım varantları, yatırımcılara dayanak varlık hisseyi “satma” hakkı verirler ve bu nedenle, sadece kullanım fiyatı dayanak varlığın cari fiyatının üzerinde olduğunda içsel değere sahiptirler. Bu örnekte varantın vadesine sadece üç ay kaldığı için zamansal değer nispeten düşüktür. Örnek 5’te içsel değerin 0,75 TL olmasından dolayı “karda” bir satım varantı gösterilirken, Örnek 6’da, dayanak varlığın cari fiyatına eşit kullanım fiyatı olan bir satım varantı gösterilmektedir. Bu varantın “başa baş değerde” olduğunu söylemek mümkündür. Örnek 7’de ise İMKB 30 endeksine endeksli varantlara bir örnek yer almaktadır.

Fiyat dalgalanmalarının etkisi
Oynaklık, varantın fiyatını etkileyen önemli faktörlerden biridir ve bu nedenle sürekli olarak izlenmesi gerekir. Voalitilite, dayanak varlığın fiyatının ne ölçüde dalgalandığını gösteren bir kriterdir.

Varantların fiyatlandırılmasına ilişkin modern teorinin temel önermelerinden biri de, dayanak varlığın oynaklık veya fiyat dalgalanması aralığı ne kadar büyükse varantın da o kadar değerli olacağıdır; çünkü dayanak varlığın fiyatındaki dalgalanma ne kadar çoksa varantın içsel değerinin artma olasılığı da o kadar fazladır. Basitçe anlatmak gerekirse, dayanak varlıkları farklı olup vadelerine üç aydan az bir süre kalmış ve %20 zararda olan iki varantımız olduğunu varsayalım. Dayanağın bir tanesi son derece oynak bir yapıya sahip ve hisse fiyatının günde %5 veya daha fazla oranda dalgalanması mutad bir durum olsun. Diğer dayanak varlığın günlük hisse fiyatı oynamaları ise çok az oynak olmasından dolayı genellikle %1’i aşmasın. Oynak hisseye endeksli varantın kar getirme olasılığının, daha az oynak hisseye nazaran çok daha yüksek olacağı açıktır. Bu durumda, aynı koşullardaki iki varant açısından, bu varantın sadece oynaklığının yüksek olmasından dolayı daha değerli olması beklenebilir.

Dayanak varlığın önceki dönemlere ilişkin oynaklığı tam olarak hesaplanabilmektedir ve varantların fiyatlandırmasında dikkate alınan önemli bir göstergedir. Oynaklık oranının son derece hızlı bir şekilde değişmesi sebebiyle geçmişteki dalgalanmalar sadece bir yol gösterici olabilir. Alım satım yapan tüm kişiler bu durumu şu veya bu zamanda yaşamışlardır. Örneğin, normalde konservatif, hatta monoton seyreden bir hisse senedindeki %30’luk sürpriz bir kar uyarısı, dayanak varlık teşkil ettiği alım veya satım opsiyonlarının fiyatı üzerinde oldukça etkili olacaktır.

Bu olaylar niteliği gereği sürpriz gelişmeleridir. Varant yatırımcıları, varantların piyasada belirli bir zamanda işlem gördüğü sıradaki oynaklıklarına bakarak içsel oynaklılarına ilişkin çıkarımlarda bulunurlar. İçsel oynaklık, varantın fiyatlandırılması üzerinde önemli bir etkiye sahiptir; yani, varantın fiyatı ile dayanak varlığının fiyatı arasındaki –dinamik göstergelerle ifade edilen- bağımlılığa ilişkin veriler, piyasadaki içsel oynaklık öngörüsü aynı kaldığı sürece geçerli olacaktır.

İçsel oynaklıktaki keskin bir yükselişten hemen önce satılan alınan varantlar son derece karlı birer yatırım olabilir. Örneğin, bir otomotiv şirketi sürpriz bir kar uyarısında bulunmadan hemen önce otomotiv hisselerine endeksli bir satım varantı (satış hakkı) satın aldığınızı varsayalım. Önceden nispeten durağan olarak nitelenen hisse, bir gecede yüzde yirmi beş değer kaybetsin. Söz konusu satım varantının yatırımcısı olarak, sadece dayanak varlığın fiyatında beklenen düşüşten değil aynı zamanda oynaklıktaki keskin yükselişten de kazanç sağlayacaksınız. Bilgi: Piyasalar keskin bir düşüşteyken oynaklıkta görülen artış, piyasaların hızla yükseldiği bir dönemdekinden çok daha yüksektir.

Aynı mantıkla, son derece oynak finansal varlıklara endeksli varantları satın alarak önemli ölçüde zarar da edebilirsiniz. Örneğimize devam edersek, benzer nitelikte bir otomotiv hissesinin hisse fiyatı, kazanç tahminlerindeki önemli bir artışı takiben 8,50 TL’den 10,50 TL’ye yükselsin. Bu kuvvetli yükselişin devam etmesini beklediğiniz için bir alım varantı almaya karar vermiş olun. Beklentinizin aksine, hisse senedi haftalarca aynı fiyat seviyesini korusun, Dayanağın fiyatında düşüş olmamasına rağmen, bu hisseye dayalı alım varantları, düşük oynaklık seviyesine geri dönüş nedeniyle değer kaybedecektir. En kötü ihtimalde, alım varantları düşük içsel oynaklık nedeniyle değer kaybetmeye devam ederken hisse fiyatı çok az miktarda yükselebilir. Bu örnekte, zamansal değerin yitirilmesinden de olumsuz etkilenirsiniz.

Piyasalara fiyatlarda düşüş eğiliminin hakim olduğu dönemlerde oynaklık seviyesi, fiyatlarda yükseliş eğiliminin hüküm sürdüğü dönemlere nazaran daha hızlı artma eğilimi gösterdiği için, yukarıdaki örnek, belki daha da büyük ölçüde, çöküş sonrasındaki piyasalarda da geçerlidir. Bunun nedeni düşüş trendlerinin, yükseliş trendlerinden daha hızlı ve daha yıkıcı bir niteliğe sahip olmasıdır.

Aşağıdaki tabloda, dayanak varlıktaki fiyat hareketleri, oynaklık, faiz oranları, temettüler ve vade tarihi gibi faktörlerin, alım ve satım varantlarının fiyatlarını nasıl etkilediği özetlenmektedir.

Değişken Değişkenlerdeki Değişim Alış varantı fiyatındaki değişim Satış varantı fiyatındaki değişim
Dayanak hisse fiyatı é é ê
Temettü beklentileri é ê é
Oynaklık é é é
Faiz oranı é é ê
Vadeye kadar süre ê ê êBir varantın değeri, yukarıdaki tabloda özetlenen beş faktörden etkilenmektedir. Oklar, varantın değerinin ilgili faktörde meydana gelen değişikliğe bağlı olarak hangi yönde olacağını göstermektedir.

Hisse fiyatı – Hisse fiyatı yukarıda da belirtildiği üzere varant fiyatını belirleyen temel faktördür.

Temettüler – Varant yatırımcıları, dayanak varlık hisselere ilişkin olarak ödenen temettüleri alamazlar. Bununla birlikte varantların değerlemesinde İhraççı, beklenen temettü akışını da göz önünde bulunduracaktır. Buna göre, dayanak varlık hisse temettüsüz alınıp satılldığı zaman varantların fiyatında büyük bir düşüş yaşanmayacaktır. Varantların şartları, varant yatırımcısına zarar gelmemesi için, geçici ilmühaber ihraçlarından kaynaklanabilecek değişikliklere uyum sağlanabilecek şekilde ayarlanacaktır.

Oynaklık – Dayanak varlık hisselere ilişkin standart risk ölçümüdür. Oynaklık arttıkça dayanak varlık hisselerin riski de yükselecek ve bu nedenle varantlar daha pahalı olacaktır.

Faiz Oranları – İhraç edilen her bir alım varantı için İhraççı dayanak varlık hisselerin satın alınmasına yönelk fon tahsisinde bulunur. Artan borçlanma masrafı (faiz oranı) varant fiyatına artış olarak yansıyacaktır. Benzer şekilde, faiz oranları yükselirse satım varantının değeri azalacaktır.

Vade tarihine kalan süre - Vadeye ne kadar çok süre varsa varantın değeri o kadar yüksek olacaktır. Bunun nedeni varantın performans gösterebileceği sürenin daha uzun olmasıdır.

Varantların Türleri
Dayanak varlıklar, her türlü şekil ve büyüklükte ihraç edilebilir. Varantlar, çeşitli türde dayanak varlıklara endeksli olarak edinilebilir ve yatırımcılar, hisse senedi sepeti de dahil olmak üzere, endeksler ve hisse senetlerine dair spekülasyonda bulunmak suretiyle bu türev araçları kullanabilirler.

Endeks varantları
Endeks varantları, hisse endekslerinin performansına bağlıdır. Bu piyasadaki en popüler dayanak varlık, İMKB 30 Endeksidir, yani İMKB’de kote edilen hisseler arasında ilk 30 hisseyi içeren İMKB hisse endeksidir.

Hisse senedi varantları
Bu varantların büyük bölümü, tek hisselere endekslidir. Çeşitli kullanım fiyatlarına ve vadelere sahip “büyük” hisselerin dayanak varlığını teşkil ettiği alım ve satım varantları edinilebilir. Bununla birlikte, likit hisseler her zaman en çok tercih edilen dayanak varlıklardır.

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: VIP- Melmes ile VARANT
Gönderilme zamanı: 21 Tem 2013, 21:14 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 1946
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 673
Göstergeler

Çeşitli Göstergeler Varantın Fiyatını Nasıl Etkiler?

Varant alım satımlarının hızlı temposu göz önüne alındığında göstergeler oldukça önemlidir. Göstergelerin nelerden oluştuğunu bilmeniz yeterli olmayacak; aynı zamanda göstergeleri yorumlayabilmeniz de gerekecektir.

Statik göstergeler, benzer varantların belirli bir zamandaki fiyatlarına ilişkin olarak niteliksel bir değerlendirme yapılabilmesini sağlar. Bu göstergeler, sadece benzer özelliklere sahip varantların karşılaştırılmasında kullanılmalıdır.

Varantların değerlemesindeki en önemli göstergelerden bir tanesi de, içsel değer üzerinden alınan primdir. Bu göstergenin hesaplanmasındaki kolaylık, yatırıma uygun varantları hızlıca tespit etmeye imkan tanımaktadır. Varantları satın alırken amaç, düşük bir tutarda yatırım yaparak dayanak varlığın fiyatındaki hareketlerden oransal olarak daha büyük bir kazanç sağlamaktır. İçsel değer üzerinden alınan prim, (alım varantlarında) dayanak varlığı doğrudan satın almak yerine varantı kullanmak suretiyle satın almanın ne kadar daha pahalıya mal olacağını göstermektedir.

Bununla birlikte varant, vadesine olan süre ne kadar uzunsa o kadar değerlidir ve bu zaman faktörü dikkate alınmaksızın hesaplanan veya elde edilen her türlü gösterge eksik olacaktır. Dolayısıyla, varantları daha etkin bir şekilde karşılaştırabilmek için, zaman birimi başına içsel değer üzerinden prim hesaplanır; burada hesaplama genellikle vadeye kadar olan süredeki her bir yıl için yapılır.

Fakat içsel değer üzerinden alınan yıllık prim değerinin etkinliği dahi varantla ilişkilendirilmemesi sebebiyle sınırlıdır. Örneğin, 0,25 TL’lik bir prim, varantın fiyatının 0,50 TL, 1,00 TL veya 10,00 TL olmasına bağlı olarak farklı şekilde değerlendirilecektir. Bu nedenle, içsel değer üzerinden prim göstergesini kullanarak varantları karşılaştırmanın en iyi yolu primin yüzde cinsinden değerini hesaplamaktır. Bu prim, dayanak varlığı doğrudan satın almak yerine varantı kullanarak satın almanın (yüzde cinsinden) ne kadar daha pahalıya mal olacağını göstermekte ve bu çerçevede varantların karşılaştırılmasında etkin bir kriter olarak kabul edilmektedir.

Aşağıda, varantların “karlılığını” açıklamak için daha önce kullanılan örnekler esas alınarak hazırlanan içsel değer üzerinden prim yüzdesini gösteren bir örnek yer almaktadır:

İçsel değer üzerinden prim aşağıdaki şekilde hesaplanmaktadır (daha ayrıntılı bir açıklama için sözlük kısmına bakın):

Alım varantı: varant fiyatı + kullanım fiyatı – dayanak varlık fiyatı
Satım varantı: varant fiyatı – kullanım fiyatı + dayanak varlık fiyatı

Alım varantlarında içsel değer üzerinden prim, varantı kullanarak dayanağa sahip olmanın dayanak varlığı doğrudan satın almaya nazaran ne kadar maliyetli olacağını göstermektedir. Satım varantlarında içsel değer üzerinden prim, dayanak varlığı varantı kullanarak açığa satmanın, dayanak varlığı doğrudan açığa satışa nazaran ne kadar maliyet getireceğini göstermektedir.

Prim azaldıkça varantın fiyatının da ucuzladığını söylemek çok basit bir yaklaşım olacaktır. Karşılaştırma ancak benzer vade ve içsel değerlere sahip varantlar için mümkündür. Genel olarak, içsel değeri yüksek varantların primleri düşük olurken, içsel değeri düşük olan veya hiç olmayan varantların primleri daha yüksek olmaktadır. Bununla birlikte prim yüzdesi esas alınarak yapılan bir karşılaştırmanın iki temel işlevi bulunmaktadır. Birincisi, yatırımcılara hangi varantların daha cazip olduğuna dair kısa ve net bir görünüm sunmaktadır. İkincisi, yatırımcılar belirli bir dayanağa yatırım yapmaya karar verdiklerinde, benzer vadeye ve kullanım fiyatına sahip varantların primlerinin karşılaştırılmasını ve en uygun fiyatlı varantı seçme imkanını sağlamaktadır.


Kaldıraç Etkisi

Tartışmaya açık olmakla birlikte, bilinen en yaygın varant göstergesi kaldıraçtır. Kaldıraç, varantın ne ölçüde dayanak varlığına paralel olarak hareket ettiğini göstermektedir. Cari veya basit kaldıraç, dayanak varlığın fiyatının varantın fiyatına bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Kullanım oranı 1 değilse, bu da varantların fiyatlandırılmasında dikkate alınmaktadır.

Basit kaldıraç, hem dayanak varlığın hem de varantın fiyat hareketlerinin aynı olduğunu varsayımına dayanmaktadır. Fakat bu varsayım her zaman doğru değildir.

Örneğin, 15,00 TL’den işlem gören bir hisseyi satın alma hakkı veren bir varantı ele alalım. Kullanım fiyatı 20,00 TL, varantın vadesi de iki ay sonra olsun. Varantın fiyatı da 1,00 TL ve basit kaldıraç oranı 15:1 = 15 olsun. Bu orana göre, %10’luk artışla hissenin fiyatının 16,50 TL olması halinde, varantın fiyatı %150 artacak ve 2,50 TL’ye yükselecektir. Bununla birlikte hissenin fiyatı 20,00 TL’lik kullanım fiyatının yine de çok altında olduğu için uygulamada bu varsayım hiçbir zaman gerçekleşmez. Hisse, son geçerlilik tarihine kadar ki iki ay sürede “karda” bölgesine hareket etmezse (yani 20,00 TL’nin üzerine çıkmazsa) varant değersiz olarak vadesini dolduracaktır. Bu nedenle bu oran, sadece yüksek bir içsel değeri olan varantlar için geçerli olacak, bu değere sahip olmayan varantlarda işe yaramayacaktır. Esneklik -aynı zamanda omega olarak da adlandırılmaktadır- kavramının daha sık kullanılmasının sebebi budur (lütfen aşağıdaki paragrafları inceleyiniz).

Bir başka önemli gösterge, başa baş noktasıdır. Bu gösterge, dayanak varlığın fiyat seviyesinin varant yatırımcısının kara geçmesini sağlayacağı noktayı göstermektedir. 1,00 TL bedelli, 20,00 TL kullanım fiyatlı ve 1’e 1 kullanım oranlı varant örneğine dönersek, yatırımcının kara geçmesi için hisse fiyatının 21,00 TL’yi aşması gerekmektedir.

Varantlara dair temel veriler statik göstergelerin yanı sıra dinamik göstergelerden de elde edilebilir.

Dinamik göstergeler, varantın fiyatında dayanak varlığın fiyat, vade veya volatilisindeki değişikliklere göre meydana gelen değişiklikleri yansıtmaktadır. Statik göstergelerin aksine dinamik göstergeler, yatırımcıların belirli bir zamanda varantın gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmelerini mümkün kılar ve genellikle varant değerleme modellerinin kullanımıyla tespit edilir. Bu göstergeler sadece kısa bir süre için geçerlidir ve varantı etkileyen temel faktörlerden biri değiştiğinde tekrar hesaplanmalıdır.

Delta
Ana göstergelerden birisi de delta’dır. Delta, adlarını Yunan alfabesindeki harflerden almalarından dolayı “Yunanlılar” olarak bilinen modern değerleme göstergelerinden biridir. Modern varant fiyatlandırma teorisine göre bu gösterge, varantın fiyatının dayanak varlığın fiyat hareketlerine karşı duyarlılığını göstermektedir. Varantın deltası, finansal teoriden alınan varant değerleme modelleri kullanılarak hesaplanır. Alım varantının deltası 0 ile 1 arasında bir değere sahipken, satım varantının deltası -1 ile 0 arasında bir değer taşır. 0,70 değerindeki bir delta, 1’e 10 kullanım oranında, dayanak varlığın fiyatındaki 1,00 TL’lik bir artışın/ düşüşün, varantın fiyatında 0,07 TL’lik bir artışa/ düşüşe yol açacağını gösterir (0,70x1x(1/10)). Delta aynı zamanda, varantın vade tarihinde içsel değerinin olup olmayacağını, yani bir değere sahip olarak sona erip ermeyeceğini anlamak açısından yol gösterici niteliktedir. Bu çerçevede örnekteki varantın bir değere sahip olarak sona erme olasılığı yüzde 70’tir.

Matematiksel olarak, delta, dayanak varlığın fiyatına ilişkin olarak varant fiyatının birinci türevidir.

Gama
Bir diğer önemli gösterge de gama’dır. Gama, deltanın dayanak varlığın fiyatındaki değişikliklere karşı duyarlılığını göstermektedir. Gama ne kadar yüksekse deltanın fiyat hareketleri karşısındaki değişimi o kadar yüksek demektir. 0.02 değerindeki bir gama, dayanak varlığın fiyatının 1 birim artması veya azalması halinde, deltanın 0.02 birim değişeceği anlamına gelmektedir. Başa baş fiyatta işlem gören varantlar, en yüksek gamaya sahiptir. Ayrıca, varantın vadesi yaklaştıkça gama yükselir.

Matematiksek olarak, gama, dayanak varlığın fiyatına ilişkin olarak deltanın birinci türevi, bu nedenle de dayanak varlığın fiyat hareketlerine ilişkin olarak varantın fiyat trendinin ikinci türevidir.

Vega
Vega, dayanak varlığın oynaklığındaki dalgalanmaların varantın fiyatı üzerindeki etkisini göstermektedir. Oynaklığın, belirli bir zaman dilimi içerisinde dayanak varlığın fiyatındaki dalgalanma aralığı olduğunu hatırlayalım. Dayanağın fiyatıyla birlikte vega, varantın değerini etkileyebilecek en önemli faktördür. Bu gösterge, içsel oynaklığın yüzde bir azalması veya artması halinde varantın fiyatının ne ölçüde değişeceğini ölçmektedir. 0,25 değerindeki bir vega, dayanak varlığın oynaklığının yüzde bir değişmesi halinde varantın değerinin, kullanım oranı için ayarlanarak 0,25 artacağını veya düşeceğini göstermektedir. Gamada olduğu gibi, karda varantların vegası en yüksek değerdedir. Gamanin aksine, varantın vadesi yaklaştıkça veganın değeri düşer.

Matematiksel açıdan, vega, volatiliteye ilişkin olarak varant fiyatının birinci türevidir.

Teta
Varantın fiyatının, içsel değerinden ve zamansal değerden oluştuğunu ve vade tarihi yaklaştıkça zamansal değerin daha da hızlı aşındığını ifade etmiştik. Teta, diğer tüm parametrelerle birlikte dayanak varlık fiyatının da vadeye kadar aynı kalacağı varsayılarak, bir zaman biriminde örneğin bir günde veya haftada kaybedilen zamansal değeri ifade eder. Bu gösterge, genellikle yüzde cinsinden ifade edilmektedir. Haftada %1,5’lik bir teta, dayanak varlığın fiyatının değişmediği, yani içsel değerin sabit kaldığı varsayılarak, varantın her hafta yüzde 1,5 değer kaybedeceğini göstermektedir. Teta, varantın karda, başa-baş veya zararda bulunmasıyla yakından ilgilidir. İçsel değeri yüksek bir varant, düşük tetaya sahiptir. Başa-baş varantlar, vade yaklaştıkça zamansal değerini en hızlı şekilde kaybeden varantlardır. Genel olarak, varantın zamansal değeri, vadeden önceki üç ay içerisinde yoğun şekilde aşınmaktadır.

Yatırımcılar, zamansal değerin vadenin yaklaşmasına bağlı olarak düşeceğinin bilincinde olmalıdır. Varant vadesine yaklaştıkça, artan zamansal değer kaybını telafi etmek ve kar elde edebilmek için gereken fiyat hareketinin daha da büyük olması gerekmektedir.

Matematiksel açıdan, teta, varant fiyatının zamana ilişkin türevidir.

Ro
Ro, faiz oranındaki değişikliklerin varantın değeri üzerindeki etkisini ölçmek için kullanılan bir göstergedir. Varantların fiyatlandırılmasında spot fiyattan ziyade vadeli fiyat kullanılır. Vadeli fiyat, spot fiyat ile taşıma maliyeti olarak bilinen bir faktörden oluşmaktadır. Bu faktör, varantın kararlaştırılmış olan son geçerlilik tarihine kadar dayanak varlığın finansmanı için yapılan toplam masraf olarak tanımlanabilir. Bu bedeller, esas olarak faiz oranı seviyesinden ve beklenen temettü ödemelerinden etkilenmektedir. 0.50 değerindeki bir ro, -kullanım oranı için ayarlanmış- varant fiyatının, varantın süresine ilişkin piyasa faiz oranın yüzde bir düşmesi veya yükselmesi halinde 0.50 birim değişeceğini göstermektedir. Kısa vadeli faiz oranlarındaki aşırı dalgalanmalar çok nadir olduğu için ro, diğer varantların çoğunda göz ardı edilebilir.

Matematiksel açıdan, ro varant fiyatının faiz oranına ilişkin türevidir.

Omega
Dayanağın fiyatındaki değişiklik yüzdesinin varantın fiyatında sebep olduğu değişikliğin yüzde değerini gösteren esneklik, omega olarak adlandırılmaktadır. Omega, deltanın kaldıraç oranıyla çarpılması sonucunda bulunur. Omega etkin bir gösterge olmakla birlikte, deltanın zaman içinde değişiklik göstermesi, omeganın yatırımcılara sadece anlık bir görünüm sunmasına yol açmaktadır.

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: VIP- Melmes ile VARANT
Gönderilme zamanı: 21 Tem 2013, 21:15 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 1946
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 673
Yatırım Stratejileri

Yatırım Stratejileri
Yatırımcının beklenti ve amaçlarına bağlı olarak, varantlar, yatırım stratejileriyle ilgili geniş bir yelpazede kullanılabilir. Mevcut menkul kıymet portföylerinin riskten korunmasıyla ilgili olarak son derece muhafazakar işlevlere sahip olabilecekleri gibi, bir dayanak varlığın aşağı veya yukarı yöndeki hareketini spekülasyon konusu yapmak amacıyla aktif bir şekilde de kullanılabilirler. Muhafazakar bir menkul kıymetler portföyü, sermayenin bir kısmını varantlara yatırmak suretiyle canlandırılabilir.

90/10 Stratejisi
Portföyüne biraz hareket katmak isteyen yatırımcılar, sabit getirili menkul kıymetleri ve varantları bünyesinde toplayan bir portföye dayalı 90/10 stratejisini benimseyebilirler. Sabit getirili menkul kıymetlerin varantlara oranı, yüzde 90’a yüzde 10 civarındadır. Bu stratejinin temelinde yatan fikir, portföydeki tahvillerden elde edilen faiz gelirinin, varantlara yapılan yatırımın tümünün kaybını telafi etmeye yeterli olacağı yönündedir. Örneğin kullanılabilir sermayesi 100.000 TL civarında olan bir yatırımcı, 90.000 TL’yi bir yıl vadeli, %11 getirili hazine tahvillerine yatırabilir. Vade tarihinde söz konusu tahviller itfa edildiğinde toplam % 11 veya 9.900 TL getiri sağlayacaklardır. Bu sayede yatırımcı yıl sonunda, varantlar karda olsun olmasın, 99.900 TL tutarında bir sermayeye sahip olacaktır. Varantların da cazip kazançlar sağlaması halinde, portföyün toplam performansı, yatırımcının 100.000 TL’nin tümünü sabit getirili menkul kıymetlere yatırmış olsaydı elde edeceği tutardan çok daha fazla olacaktır.

Ancak bu stratejinin geçerliliği, faiz oranı seviyelerine bağlıdır; yani, yatırım yapılabilir tahvillerden elde edilecek risksiz getiri ne kadar yüksekse strateji daha da kazançlı olacaktır. Daha düşük faiz oranlarının söz konusu olması halinde, devlet tahvillerinin oranı arttırılmalı (örneğin 95/5 stratejisi) veya yatırım yelpazesi daha geniş tutulmalıdır.

Uzun Alış
Varant piyasalarındaki en bilinen strateji, alım varantlarının (alışlar) satın alınmasıdır ve bu piyasada “uzun alış” olarak bilinmektedir. Bu durumda yatırımcı, varantın vade tarihine kadar dayanak varlığın fiyatının yükseleceğine dair spekülasyonda bulunur. Bu strateji, sadece başa-baş noktası yakalandığında sonuç verecektir. Dayanağın fiyatı, kullanım fiyatı ile varant fiyatının toplamının satın alım sırasında kullanım oranıyla çarpılması neticesinde elde edilecek tutardan yüksek olmalıdır. Ek olarak, işlem masraflarının da dikkate alınması gerekmektedir. Ancak yatırımcıların çoğu, sadece varantı bir süre sonra daha yüksek bir fiyattan satmak arzusundadır. Bu durumda, satış fiyatı ile alım fiyatı arasındaki fark işlem masraflarını aştığında yatırımcı kara geçmektedir.


Uzun Satış
Satış opsiyonlu varantların (satışlar) alınmasını içeren aksi yöndeki strateji ise, “uzun satış” olarak anılmaktadır. Burada yatırımcı, dayanak varlığın fiyatının önemli ölçüde düşeceğine inanmaktadır. Dayanağın fiyatının, kullanım fiyatından satın alım sırasındaki varant fiyatının düşülmesi neticesinden elde edilecek tutarın kullanım oranıyla çarpılması sonucunda bulunacak tutarın altında olması halinde, başa-baş noktası yakalanır. Örneğin, kullanım fiyatı 100 TL, kullanım oranı 1’e 1 olan bir hisseye dair bir satım varantı alırsanız ve varantın size maliyeti 10 TL ise başa-baş noktası 90 TL olmaktadır. Hisse fiyatının varantınızın vadesi sona erdiğinde düşmeye devam ediyor olması halinde dahi kara geçersiniz. Ancak bu örneğe dahil olmayan işlem masraflarının da dikkate alınması gerekir.

Riskten Korunma
Varantlar, menkul kıymet portföylerine ilişkin bir düşüş trendi karşısında önlem almak gibi muhafazakar amaçlarla da kullanılabilir. Örneğin hisseleri nedeniyle büyük risk altında olan ve fiyatların düşeceğini düşünen yatırımcılar, pozisyonlarını satmayı düşünebilirler. Fakat, satışın getirdiği yüksek işlem masrafları ve belki de hisselerin ileriki bir tarihte tekrar satın alınması olasılığı da dahil olmak üzere, vergisel veya diğer nedenlerden dolayı bu tür bir satış tavsiye edilmemektedir. Bununla birlikte, sonuçta, yatırımcıların, bir düşüş trendi karşısında kendilerini etkin bir şekilde “koruma altına almak” için satım varantlarını almaları halinde satışa ihtiyaç olmayacaktır. Bu stratejinin temelinde yatan teoriye göre, hisse fiyatlarının düşmesi halinde, varantların değeri yükselecek ve bu nedenle gerçekleşecek herhangi bir değer kaybı telafi edilmiş olacaktır. Bununla birlikte bu riskten korunma stratejisinin bir bedeli vardır ve bu bedel, satım varantlarını satın alma fiyatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bedel, bir nevi koruma primi olarak da görülebilir. Düşüş trendinin gerçekleşmemesi halinde, prim kaybedilmiş olacaktır, fakat yatırımcılar artık gönül rahatlığı içindedirler.

Bu durumda, statik ve dinamik bir riskten korunma arasında bir ayrım yapılması gerekmektedir. Statik riskten korunma varantın vade tarihinde %100 oranında bir koruma için daha uygun olmakla birlikte, dinamik riskten korunma vadenin dolmasından önceki zaman dilimi için uygundur. Statik riskten korunma işleminde, belirli bir zamanda portföyü koruma altına almak için hangi tür satım varantlarından kaç tane gerekli olduğunu belirlemek için yapılacak tek bir hesaplama yeterlidir. Sayı aynı kalmaktadır ve “statik” terimi de buradan gelmektedir. Öte yandan dinamik riskten korunmada, satış pozisyonu, hisse portföyünün performansına bağlı olarak düzenli aralıklarla ayarlanmaktadır. Bu nedenle pozisyon “dinamik” olarak değerlendirilmektedir.

Fon ve portföy yöneticileri gibi bu alanda profesyonel olan kişiler, dinamik riskten korunma pozisyonlarını tercih etmektedir; statik riskten korunma sürekli ayarlamaların yüksek işlem masraflarına neden olacağı düşünüldüğünde, küçük yatırımcının ihtiyaçlarını karşılamak için genellikle yeterli görülmektedir.

Bir portföyde ilişkili satım varantlarının mevcut olduğu piyasa değeri son derece yüksek hisseler varsa veya aynı miktarda satım varantlarının mevcut olduğu belirli bir endeksi yansıtıyorsa riskten korunma işlemini gerçekleştirmek kolay olacaktır. Yukarıda belirtilen durumlarda, yatırımcılar, varantları münferit pozisyonların her birini veya tüm portföyü teminat altına almak için kullanabilirler. Portföydeki varlıkların değeri ne kadar yüksekse “koruma primi” de o kadar yüksek olacaktır. Prime etkileyen başka bir faktör de, arzu edilen “teminat”ın kapsamıdır; örneğin, yatırımcıların, “tüm risklere karşı” veya ortaya çıkan zararın bir kısmını üstlenecekleri sınırlı bir koruma istemeleri gibi.

Aşağı yukarı İMKB 30 endeksini yansıtan portföyler için riskten korunma isteyen yatırımcılar aşağıdaki şekilde hareket edebilirler. İMKB 30 endeksinin, 60.000 noktasında olduğunu ve yatırımcıların bu endeksin bir anda 50.000 seviyesine düşmesinden korktuklarını varsayalım. 60.000 noktasındaki kullanım fiyatından yeterli sayıda satım varantı edinmek suretiyle yatırımcıların tümü risklere karşı tamamen korunmuş olacaklardır. Bununla birlikte bu tür bir riskten korunma işleminin bir bedeli vardır. 58.000 noktasında kullanım fiyatına ve birbiriyle aynı vadelere sahip satım varantları, 60.000’lik kullanım fiyatına sahip satış opsiyonu varantlarından çok daha ucuzdur. Bununla birlikte ucuz varantları satın alan yatırımcıların, endeksin 10.000 puan kaybetmesi halinde zararlarının bir kısmını üstlenmeleri gerekmektedir. Bu durumda, riskten korunma sadece İMKB 30 Endeksinin 58.000 noktasının altına düşmesi halinde devreye girecektir. 58.000 ile 60.000 noktası arasındaki alan bu nedenle yatırımcıların katlandığı zarar kısmına karşılık gelmektedir. Yatırımcılar, 58.000 ve 60.000 noktalarındaki kullanım fiyatlı varantları 50/50 oranında edinebilir veya maruz kalınan zararların daha yüksek bir kısmını üstlenmeyi veya ihtiyaçlarına bağlı olarak bir dizi olasılığı bir arada denemeyi tercih edebilirler. Karar, kolay olmayacaktır ve her bir münferit durumda dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır.

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: VIP- Melmes ile VARANT
Gönderilme zamanı: 21 Tem 2013, 21:16 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 1946
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 673
Sıkça Sorulan Sorular

Varant Nedir?

Varantlar yatırımcısına bir dayanak varlığı, belirli bir tarihte, belirli bir fiyattan satın alma veya satma hakkı veren menkul kıymetleştirilmiş opsiyonlardır. Varantlar hisse senedi yatırımcılarına kaldıraç kullarak hem düşen hem de yükselen piyasalarda yatırım yapma imkanı sağlar. Yatırımcılar sermayelerinin sadece küçük bir kısmını riske atarak iki yönde de yatırım yapabilmesini sağlar.

Dayanak varlık nedir?

Varantlar finansal bir varlığa ya da göstergeye dayalı olarak çıkartılırlar. Varantların alım ya da satım hakkı verdiği bu tür finansal araçlar dayanak olarak adlandırılır.

Hangi dayanak varlıklar üzerine varantlar olacak?

SPK ilk aşamada İMKB-30 içindeki hisse senetleri ve hisse endeksleri üzerine varant ihracına izin veriyor.

Neyi alıp satacağız? Piyasada işlem görecek “şey” nedir?

Varantın primi alınıp satılacak. Piyasada bir alım ya da satım “hak” işlem görecek.

Alım ve satım varantları arasındaki fark nedir?

Alım varantı yatırımcısına bellirli bir tarihte ilgili dayanak varlığı belirli bir fiyattan alma hakkı verir. Yatırımcının alım yükümlüğü yoktur. Dayanak varlığın değerinin artmasını bekleyen yatırımcıların içindir. Satım varantı ise yatırımcısına belirli bir tarihte ilgili dayanak varlığı belirli bir fiyattan satma hakkı verir. Yatırımcının satım yükümlüğü yoktur. Dayanak varlığın düşeceği beklentisinde olan yatırımcılar içindir.

Varantların fiyatları nasıl belirlenecek?

İhraççılar piyasa yapıcılığı faaliyetiyle gerçekçi fiyatlar civarındalım satım kotasyonları verecek. Yatırımcılar bu kotasyonlar içindeki bir fiyattan varantları alıp satabilecek.

Varant fiyatlarına hangi faktörler etki edecek?

Hisse varantları aynen opsiyonlar gibi fiyatlanırlar. Varant fiyatına etki eden faktörler; dayanak varlık spot fiyatı, dayanak varlığın ileriye dönük oynaklığı, faiz oranı, kullanım fiyatı, vadeye kalan gün sayısı ve temettü miktarıdır.

Kaldıraç nedir? Nasıl kullanılacak?

Varantlarda kaldıraç etkisi vardır. Kaldıraç etkisi, nispeten daha küçük bir yatırımla daha büyük bir pozisyon alabilmeyi ifade eder. Basit kaldıraç, dayanak varlık fiyatını varant fiyatına bölerek hesaplanır.

Varantlar IMKB’de nasıl işlem görecekler? Bu ürünler için ayrı bir tahta mı açılacak?

Ürünler menkul kıymet olarak ihraç edilecek, hisse senedi gibi alınıp satılacak, ihraçcılar ihraç ettikleri ürün karşılığında piyasaya karşı bir taahüt altına girmiş olacaklar. Yatırımcılar teminat yatırmadan doğrudan ürünü alıp satarak işlem yapabilecek. Türkiye’deki aracı kurumlar halihazırda kullandıkları altyapıyla bu ürünleri yatırımcılara sunabilecekler.

Her varant ayrı bir tahtada işlem görecek. Her varantın ayrı bir kodu olacak. Bu kodlar İMKB tarafından belirlenecek. Hisse varantları için dayanak hisse ve ihraççıyı ifade eden 5 karakterden oluşan, alfa nümerik kodlar olacak.

Yatırımcı açısından varantların diğer ürünlere kıyasla avantajları nelerdir?

Kaldıraç özelliği kuçük bir primi riske atarak yatırım imkanı sağlıyor. Sermayenin tamamı riske atılmamış oluyor. Türkiye’de ilk defa hisse senetleri için her iki yöne de yatırım imkanı veren yatırım araçları. Alım satım maliyetleri tipik olarak daha düşük. Çok geniş ürün yelpazesi var. Piyasa yapıcılığı sayesinde yatırımcılar istedikleri zaman likidite bulup pozisyonlarını gerçekçi fiyatlardan kapatabilecekler. Bir opsiyon olan varantlar ekonomik dalgalanmaların yarattığı risklerin ortadan kaldırılmasını ya da azaltılmasını da sağlamaktadır. Varantlar spot piyasalarda meydana gelebilecek fiyat değişimlerine karşı yatırımcıları koruma özelliğine sahiptir. Zarar edilecek miktar varanta ödenen ücret ile sınırlıdır.

Varantların dezavantajları ve riskleri nelerdir?

Varantın fiyatını etkileyen bazı faktörler sözkonusudur. Dayanak varlığın fiyat hareketleri elbette varantın fiyatını da etkilemektedir.

Varantlar belli bir vadeye sahiptirler, ömürleri sınırlıdır. Kaldıraç etkisi nedeniyle varant alım işlemi yapmanın piyasada lehte çalışabileceği gibi aleyhte de çalışabileceği göz önünde tutulmalıdır.

Piyasada oluşacak fiyat hareketleri sonucunda varanta yatırılan paranın tümü kaybedilme riski vardır. Ancak, risk varanta ödenen bedel ve buna ek olarak ödenen komisyon ve diğer ücretlerle sınırlıdır.

Piyasa yapıcılığı nedir?

Piyasa yapıclığı bir menkul kıymetin alınıp satılmasını kolaylaştırmak için bu menkul kıymete likidite sağlamak şeklinde tanımlanabilir. Piyasa yapıcı ilgili menkul kıymetle ilgili sürekli bir alış ve satış seviyesi yayınlar. Piyasa yapıcı bu seviyelerden almaya veya satmaya olağanüstü durumlar dışında her zaman hazırdır. İhraççılar kendi ihraç ettikleri varantlarda piyasa yapıcıları aracılığıyla sürekli kotasyon vereceklerdir. Böylece yatırımcılar likidite riski almadan varantları kolaylıkla alıp satabileceklerdir.

Yatırımcılar sadece piyasa yapıcıları üzerinden alıp satabilecekler?

Yatırımcılar serbestçe piyasadan alıp satabilecekler. İllaki piyasa yapıcıyla karşılaşamalrı gerekmez. Piyasa yapıcı kotasyonu aralığında piyasa kendi içinde de kolaylıkla alıp satabilecek.

Yatırımcılar varant ürünlerine nasıl ulaşacaklar?

Varantlar İMKB’de işlem görecek. Ürünler tıpkı hisse senetleri gibi alınıp satılacak. Yatırım bankaları ve aracı kuruluşlar vasıtasıyla alınıp satılabilecek. Yatırımcılar herhangi bir aracı kuruma gidip hisse senedi işlemi yapar gibi varantları alıp satabilecekler.

Varant ürünlerini kimler kullanabilecek?

Varantlar bireysel ve kurumsal tüm yatırımcıların kullanımına açık olacak.

Deutsche Bank yurt dışında hangi ülkelerde varant ürünleri sunmaktadır?

Deutsche Bank, uluslararası ölçekte, işlem hacmine göre önde gelen varant ihtaççılarından biridir. Deutsche Bank’ın ihraç ettiği 30,000’in üzerinde varant ürünü dünyada çeşitli borsalarda işlem görüyor.

Deutsche Bank başta Almanya olmak üzere, İsviçre, İtalya Avusturya, İspanya, Hong Kong, Singapur, Güney Afrika gibi ülkelerde aktif varant ihraççısını konumundadır. Deutsche Bank şimdi bu piyasalardaki varant tecrübe ve birikimini Türkiye’ye taşımak için çalışmalar yürütmektedir.

Deutsche Bank Türkiye’de hangi varantları sunacak?

SPK tebliğine göre Türkiye’de varantlar ilk aşamada IMKB endeksleri, IMKB- 30 hisse senetleri ve IMKB hisselerinden oluşan sepetler üzerine ihraç edilebilecek. Deutsche Bank’da ilk aşamada IMKB-30 endeksi üzerine alım ve satım varantları, IMKB – 30 içindeki en büyük 10 hisse senedi üzerine alım ve satım varantları ihraç etmeyi planlamaktadır. Buna göre ilk aşamada dikkate alınabilecek olası dayanak varlıklar:, Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Koç Holding, Ereğli Demir Çelik, Tupraş, Turkcell, Turk Telekom, Halkbank, Vakıf Bank, Türk Hava Yolları, Bank Asya, TAV Hava Limanları oluşturmaktadır. Sonrasında tüm İMKB 30 hisselerine kapsamı genişletmek için çalışmalar yapmaktayız.

Türk piyasasına nasıl bir katkı sağlamasını bekliyorsunuz?

Deutsche Bank olarak varantların Türk sermaye piyasaları açısından önemli bir boşluğu dolduracağını düşünüyoruz. Çünkü opsiyonlar bugüne kadar yalnızca tezgah üstü piyasalarda büyük yatırımcıların kullanabileceği araçlardı. Bu araçlar ikincil piyasalarda ilk defa tüm yatırımcıların erişimine açılacak. Piyasa yapıcılığı sayesinde yatırımcılar varantları gerçekçi fiyatlar civarından kolaylıkla alıp satabilecek. Tasarruf sahiplerine yatırım alternatifleri sunacak varantların, Türkiye’de sermaye piyasalarının derinliğini ve genişliğini artırması ve sermaye piyasalarının Türkiye ekonomisine katkısını artırmasını öngörüyoruz. Ayrıca bu ürünlerle ilgili yapılacak eğitim faaliyetlerinin piyasadaki yatırımcıların bilgi düzeyini uzun vadede arttıracağını öngörüyoruz. Varantlar, banka ve aracı kurumlar için de yeni bir iş alanı ve tüm sektör için ilave gelir kaynağı oluşturacağını düşünüyoruz. IMKB’de ihraç gelirleri ve işlem hacminin artmasıyla birlikte toplam kurtaj gelirinde de artış sağlanacak.

Türkiye’de bu ürünleri piyasaya sunmak için doğru bir zamanlama mı? Nasıl bir ilgi bekliyorsunuz?

Varantlar dünya da bir çok piyasada uzun zamandan beri işlem gören ürünler. Türkiye sermaye piyasaları bu ürünler için gerekli altyapıyı barındırıyor. Türkiye’deki yatırımcı profili de bu ürünlere yatırım yapmaya elverişli. Varantların Türkiye sermaye piyasaları ürün gamındaki önemli bir eksiği kapatacağını düşünüyoruz. Varantların, bugüne kadar hisse senedi piyasalarına uzak durmuş yatırımcıların ilgisini çekeceğini düşünüyoruz.

Bu ürünlerin vergilendirilmesi nasıl olacak?

Dayanağı yurtiçi kıymet olan hisse ve endeks varantları hisse senetleriyle aynı şekilde vergilendirilir. Stopaj sıfırdır. Bunun dışında kalan dayanağı yurtdışı kıymet olan varantlar (örneğin dayanak varlığı döviz yada S&P500 endeksi olan varantlar) %10 stopaja tabiidir.

İlk aşamada Piyasaya kaç adet ürün sunacaksınız? IMKB 30’daki hangi kurumların varant ürünlerini piyasaya sunacaksınız?

Deutsche Bank olarak piyasaya çok sayıda ürünü hızlı şekilde ihraç edebilecek altyapıyı oluşturuyoruz. İlk aşamada İMKB-30 endeksi ve en büyük 5 hisse üzerine alım ve satım varantlarıyla piyasaya 15’e yakın ürünle gelmeyi hedefliyoruz. Sonrasında, çok kısa süre içerisinde bu sayıyı 50’ye doğru artıracağız. Piyasa koşullarına bağlı olarak piyasanın daha ilk yılı dolmadan yüzlerce ürünü piyasada görmek mümkün olabilir.

Neden bu kadar çok ürün var?

Deutsche Bank’ın piyasa yaklaşımını bir süpermarkete benzetebiliriz. Yatırımcılar raflarda istedikleri sayı ve çeşitte ürünü bulmak isteyecekler. İhraççıların da bu talebe yetişebilmek için raflarını dolu tutması gerekecek. Bir hisse için çeşitli vadelerde, çeşitli kullanım fiyatlarına sahip alım veya satım varantları düşünülebilir. Hisse sayısını da göz önüne aldığınızda ürün sayısı katlanarak artar.

Bu ürünleri hangi kritere göre belirleyeceksiniz?

Dayanak varlık seçiminde derinlik, işlem hacmi gibi kriterler dikkate alınacak. İhraççı risk yönetimini gerçekleştirebilmek için ilgili hisselerde alım satım yapacak. Bu yüzden büyük ve derinliği olan hisseler, endeksler veya sepetler tercih edilecek.

Ürünlerin vadeleri nasıl belirlenecek?

Varantlar kısa ve orta vadeli yatırım araçlarıdır. Çok uzun vadeli varantlar pahalı olurlar. Çok kısa vadeli varantlar ise zaman değerinin hızla azalması sözkonusu olduğu için çok riskli olabilirler. Türkiye’de ilk aşamada 6-aylık vadeler makul gözükmektedir. Piyasanın ihtiyaçlarına göre daha kısa veya uzun vadeli ürünler ihraç edilebilir.

Alım ve satım varantlarındaki hareketlilik, IMKB’30 endeksine pozitif veya negatif nasıl bir etki yapacak?

İMKB 30 endeksine dayalı varantlar endeksteki değişikliklerden etkileneceklerdir. Alım ve satım varantlarının ne oranda tercşh edileceği piyasanın endeksin yönü konuusndaki beklentilerini yansıtabilir. Varantlar hisse senetleri piyasasında işlem hacminin artmasını sağlayabilir.

Bir satım varantına talebin yoğun olması durumunda o varantın dayanak varlığı olan varlığın değer kaybedeceği beklentisi oluşmaz mı? Bunun piyasalardaki yansımaları ve etkileşimi sizce nasıl olur?

Satım varantına ilgi yüksek olursa bu varantı alan yatırımcıların ilgili dayanak varlıkta bir düşüş beklediklerine işarettir. Bu beklentiyi genelleştirmek için bu dayanak üzerine ihraç edilmiş olan tüm varantlara bakmak gereklidir. Ayrıca, dayanak varlıkla ilgili diğer haberleri ve gelişmeleri de değerlendirmek gerekir.

Ben kazanırken ihraççı para mı kaybedecek?

İhraççı bu işten nasıl gelir sağlayacak? Hayır, çünkü ihraççılar pozisyonlarını riskten korunma işlemleriyle sürekli koruma altına alırlar ve bu nedenle yatırımcıya karşı pozisyon almazlar. İhraççılar, dayanak varlıkta sürekli riskten korunma işlemi gerçekleştirdikleri için, likiditesi az olan ve bu nedenle de riskten korunma işlemi yapılamayan hisselere dayalı varant ihraç etmezler.

Yatırımcılar birden fazla varanta yatırım yapabilecekler mi?

Elbette yapabilecekler. Varantlar hisse senedi benzeri ürünler için yatırımcılar tıpkı değişik hisse senetlerine yatırım yapar gibi değişik varantlara da aynı anda yatırım yapabilecekler.

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: VIP- Melmes ile VARANT
Gönderilme zamanı: 21 Tem 2013, 21:17 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 1946
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 673
Yukaridaki yazilanlarin hepsi http://www.varant.db.com dan alintidir.

Gelelim Sadete, bundan sonra burada Varantla ilgili yaptigim islemleri paylasmak istiyorum. VIP deki arkadaslardanda katilim olursa, burada Varant bilgilerini paylasip, varant sohbetleri yapabiliriz.

Benim elimde suan OZDPN Satim varanti mevcut. YTD

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: VIP- Melmes ile VARANT
Gönderilme zamanı: 21 Tem 2013, 22:03 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 1946
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 673
RHEALI yazdı:
Bende de var ozdpn :)


OO üstad seninde Varantta yatirim yaptigini düsünmemistim. Ahmet Hoca ve Büyük üstad Endi yi biliyorum. Menmun oldum Ozdpn olduguna. Vadesi yaklastigi icin korkutuyor. OZDPD ye gecme niyetim var. Aslinda Senin endeks yorumlarina ve Kendi endeks analizime göre anlik satim ve Alim varanti olarak degistiriyorum. Sen ne dersin?

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: VIP- Melmes ile VARANT
Gönderilme zamanı: 21 Tem 2013, 22:12 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 1946
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 673
RHEALI yazdı:
Ben de öyle yapıyorum sn.melmes bi alım varantı bi satım varantı duruma göre :)


Peki endeks hakkindaki yorumun nedir üstad? 73.900 deki GAP i doldurup, 71000 hatta 66000 lere gidermiyiz. Su endeksi bir cözsem varya :). Süper olur.

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: VIP- Melmes ile VARANT
Gönderilme zamanı: 21 Tem 2013, 22:14 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 1946
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 673
Ahmetgüven hocam nasilsin? Sende hangi varantlar var? hangi sisteme göre calisiyorsun? Bilgilendirirmisin lütfen.

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: VIP- Melmes ile VARANT
Gönderilme zamanı: 22 Tem 2013, 12:33 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 1946
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 673
RHEALI yazdı:
Ben bugün satım varantlarımı satıp yarınki duruma göre hareket edeceğim. PPK toplantısından çıkcak faiz kararı piyasanın beklediği gibi gelirse alım varantı alacağım. Şimdilik böyle düşünüyorum.


Tesekkür ederim Üstad bilgi icin. Sanirim bu konuda haklisin. Fazla riske girmeye gerek yok. Diyelimki ilimli bir haber geldi PPK dan ozaman endeks yukari gider. Ilimsiz haber geldi varant yukari gider. Varanti birkac kademe yukaridanda alsak olur. Ozaman Alim varantlarini takibe alayim yarin icin. Duruma göre ya buna yada ona Sanal olarak girerim. YTD

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: VIP- Melmes ile VARANT
Gönderilme zamanı: 22 Tem 2013, 14:55 
Çevrimdışı

Kayıt: 30 Eki 2012, 23:08
Mesajlar: 204
Ettiği teşekkür: 2015
Aldığı teşekkür: 227
melmes yazdı:
RHEALI yazdı:
Ben bugün satım varantlarımı satıp yarınki duruma göre hareket edeceğim. PPK toplantısından çıkcak faiz kararı piyasanın beklediği gibi gelirse alım varantı alacağım. Şimdilik böyle düşünüyorum.


Tesekkür ederim Üstad bilgi icin. Sanirim bu konuda haklisin. Fazla riske girmeye gerek yok. Diyelimki ilimli bir haber geldi PPK dan ozaman endeks yukari gider. Ilimsiz haber geldi varant yukari gider. Varanti birkac kademe yukaridanda alsak olur. Ozaman Alim varantlarini takibe alayim yarin icin. Duruma göre ya buna yada ona Sanal olarak girerim. YTD

Arkadaşlar merhaba,paylaşımlarınız harika, varant paylaşımlarınızı takip yerlerinizle yazarsanız memnun edersiniz ben ve benleri.SEVGİYLE....


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: VIP- Melmes ile VARANT
Gönderilme zamanı: 22 Tem 2013, 19:12 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 1946
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 673
Rheali üstadim,

Senin notundan sonra elimde ne kadar sanal ozdpn varsa sattim. Bilgilendirme icin tesekkür ederim. U30 alim varanti sanal olarak aldim, ismini tam yazmayayim suan riskli, yarinki merkez kararina göre sanal alimimi arttirip, burada yazarim. Risk unsuru azalacagi icin.ytd

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: VIP- Melmes ile VARANT
Gönderilme zamanı: 23 Tem 2013, 09:57 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 1946
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 673
Sanal u30 alim varantlarini takip ediyorum. Merkez den iyi bir faiz arttirimi gelirse Endeksin 77500 yolculugu baslayabilir. YTD

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: VIP- Melmes ile VARANT
Gönderilme zamanı: 23 Tem 2013, 13:37 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 1946
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 673
melmes yazdı:
Sanal u30 alim varantlarini takip ediyorum. Merkez den iyi bir faiz arttirimi gelirse Endeksin 77500 yolculugu baslayabilir. YTD


Sanal Alim varantlarindan ciktim bilgi, Tekrar u30 satim varantlarina bakiyorum. 1seans al, 2 ci seans gönder güzel oldu :) YTD

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1780 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 119  Sonraki


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.