Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 20 Haz 2018, 13:04

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 03 Ağu 2013, 13:27 
MReha

Ettiği teşekkür: 313
Aldığı teşekkür: 1788
SANAL DENEME LİSTELERİNİN 2017 PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ

Bu yazılanlar varsayımlara dayalı hayali senaryolardır. Hiç bir kesinlik yoktur ve yatırım tavsiyesi değildir. Bir hissede kâr ettiğiniz anda satmamanın sorumluluğunu bana yüklemeyiniz. Bu yorumlara göre hareket ederseniz zarar edebilirsiniz.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 15:15 
Analizci

Ettiği teşekkür: 365
Aldığı teşekkür: 5353
2016 YILI SANAL PORTFÖY GETİRİSİ : %161, BIST-100 2016 GETİRİSİ %10'DUR

2017 YILI SANAL Portföy Getirisi %105, BIST-100 2017 GETİRİSİ %47 'dir.

2017 Tüm borsa şirketlerinin ortalama TL Getirisi %60, Yabancı açısından bakarsak BIST'ın USD Getirisi ise % 49'dur. Rekorlar Kıran'ın FDJI'nın 2017 getirisi %26'DIR

Rüya gibi yıl geçiren dünya borsaları aralıksız yükseldi. Küresel çapta öneme sahip 65 borsanın toplam piyasa değeri 82 trilyon doları aştı. İstanbul Borsası yıllık yüzde 47.6’lık yükselişle dünya üçüncüsü oldu.

2017’de küresel endeksler rüya gibi yıl geçirdi. Ekonomilerin dünya çapında büyümesi, işsizliğin büyük ölçüde azalması, enflasyonun tüketimi kötü etkileyecek seviyelerin altında kalması yatırımcıların morallerini ve risk iştahını sürekli yüksekte tuttu. Bu risk iştahı o kadar yüksekti ki ABD ve Kuzey Kore arasında yaşanan nükleer savaş restleşmesi bile borsaların yukarı yönlü seyrini değiştirmeye yetmedi.

ABD’nin en büyük 500 şirketinin işlem gördüğü S&P 500 Endeksi yıl içerisinde 57 defa tarihi rekorunu yeniledi. Ancak endeks bu performansıyla bile ABD’nin teknoloji endeksi Nasdaq’ı ve ülkenin gösterge endeksi Dow Jones’u geride bırakmayı başaramadı. Apple, Alphabet (Google) ve Facebook’un lokomotifliğini yaptığı Nasdaq Endeksi kendi tarihi rekorunu 2017’de tam 70 defa yeniledi. Dow Jones ise bunu tam 71 defa yaptı. Küresel borsaların toplam piyasa değeri ise 82 trilyon dolara ulaşırken endeksler 2017’de 9 trilyon dolar ek değer kazandı. Dünya çapında en çok yükselen borsa sıralamasında Arjantin yıllık yüzde 77’lik bir çıkışla ilk sırayı alırken İstanbul Borsası (BIST 100) yüzde 47.6’lık artışla Vietnam’ın ardından üçüncü sırada yer aldı.

UÇUŞ ARALIKSIZ SÜRDÜ…

Rekorlar Avrupa’da da şaşırttı. Yıl içerisinde pek çok ülkede yapılan seçimlerle çalkalanan Avrupa borsalarında bile endekslerin yüzde olarak eksi değer kaydettikleri gün sayısı yıl genelinde ortalama 20’yi geçmedi. Sermaye piyasalarında bayram havasının yıl boyunca sürmesine neden olan bol para politikaları sanat, tarihi eser ve gayrimenkul piyasalarında da balonları şişirdi. Ancak hem 2017’nin hem de insanlık tarihinin en büyük balonu ise hiç şüphesiz kripto para sektöründe ortaya çıktı. Bazı para birimlerinin yılı yüzde 40000’lere varan çıkışlarla tamamladığı sektörde kendinden en çok söz ettiren Bitcoin oldu. Ancak 2018’de ekonomik alanda beklenen olası yangınlardan birinin de kripto para sektöründe patlak vermesinden endişe ediliyor.

GÖZLER POWELL’DA

Merkez bankaları dendiğinde ise bu yıl her zamankinden çok daha fazla öne çıkması beklenen kurum yine ABD Merkez Bankası ( Fed ) olacak. Bankanın küresel para politikalarının öneminin yanı sıra bankanın yeni başkanı Jerome Powell’ın da bu görevdeki kişisel performansı yakından izlenecek. ABD Başkanı Donald Trump’ın her konuşmasında ucuz doları sevdiğine yönelik açıklamaları daha şimdiden Fed üzerinde belirli bir baskı oluşturmuş durumda. Beyaz Saray temelli bu baskının Fed ’in bağımsızlığını tehdit eder hale gelmesi ise piyasalarda sonuçları belli olmayan bir dalgalanma sürecini başlatabilir.

DÜNYANIN ÖNDE GELEN 65 BORSASININ PİYASA DEĞERİ 82 TRİLYON DOLARI AŞTI

Eklentiler:
2017 EN İYİ.PNG
2017 EN İYİ.PNG [ 81.26 KiB | 441 kere görüntülendi ]
2017 EN KÖTÜ.PNG
2017 EN KÖTÜ.PNG [ 82.01 KiB | 441 kere görüntülendi ]

Gönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 16:11 
Analizci

2017 YILI HISSETUYOLARI VIP SANAL Portföy Getirisi %105, BIST-100 2017 GETİRİSİ %47 'dir.

2016 YILI SANAL PORTFÖY GETİRİSİ : %161, BIST-100 2016 GETİRİSİ %10 iken, bu yıl geçen yıldan daha düşük performans gösterilmesinin ana sebeplerini kendimce şöyle sıralabilirim;

1- BISTECH altyapısına geçilmesi ile birlikte ALGORİTMİK İŞLEMLERE açılan borsamızda, ALGORİTMA'nın KY açısından oldukça zorlayıcı olduğu, KY'lerin ortalama hareket tarzının tersine hareket edilmesi sonucunda KY hareket tarzı sıkıntılı sürece girdi.

YAPILMASI GEREKEN: Gerçekçi bir temel analiz yaparak, sektörünün iyisi ama PD/DD oranı olarak düşük kalmış, potansiyel taşıyan hisseleri bulup DÖNEMSEL VEYA DALGA DİPLERİNDEN GİRİP, YÜKSELİŞLERDE KARIN REALİZE EDİLMESİ.

2- 2017 yılında kendi açımdan MATRİKS TEKNİK ÇALIŞMA ve FORMÜL/İNDİKATÖR işlemlerine AŞIRI VAKİT ve KAFA Yordum. Sihirli bir formül ve İstatistiki işlemlerin aydınlatıcı ışığını ararken her zaman işe yarayan doğrulardan uzaklaştım.

YAPILMASI GEREKEN : Artı ALGORİTMİŞ işlemlerle başetmenin tek bir yolu var, SABIRLI YATIRIMCI olmak. Teknik elbette önemli ancak en doğru TEKNİK, basit düşünerek, hisse/sektör/piyasa gerçekleri ile DIŞ ETKENLERİ iyi okuyup 1. kurala geri dönersek, iyi bir TEMEL ANALİZ yaparak DOĞRU HİSSEDE, DOĞRU ZAMANDA YER ALIP, SABIR GÖSTEREBİLMEKTİR.

Çok fazla lafa gerek yok, işin özeti bu kadar basit. Aslında borsa BASİT DÜŞÜNÜP NET ÇIKARIMLAR YAPABİLME sanatıdır. Neticede SPEKÜLATÖRSÜZ bir hisse Rüzgarsız kalan bir YELKENLİ gibidir. Spekülatör de girdiği hissede harekete başladığında, alım yaptığında baktığı tek birşey var, Maliyet/Kar analizi. Bu analize göre de satabileceği fiyat/ortamı yapıp karını realize eder. Biz teknikle ancak nerden gelip nereye gittiğini görürüz, teknik bir neden değil, işlemin sonucudur, teknik geleceği değil, geçmişi ortaya koyar. Geçmişi iyi okuyabilmenin bir çok faydaları olduğu için TEKNİK ANALİZ elbette faydalı ve bilinmesi gereken bir olgudur ancak tüm sonuç için herşeyi TEKNİK ANALİZE BAĞLAMAK da bir o kadar yanlış ve zaman/para kaybına yol açıyor.

ÖZET OLARAK; 2017 Yılı bitişi ardından sıkı bir TEMEL ANALİZ çalışması yaptım. En yüksek performansı gösteren hisseler arasında GRUP DEĞİŞİMLERİNE sahne olan hisseler ile, SEKTÖRÜNÜN UCUZ KALMIŞ hisseler olduğunu gördüm. Bir önceki yorumdaki iki tabloya bakıldığında bu durum çok açık ve net olarak görülmektedir.

Takipçilerden ve üyelerden istediğim daha yoğun bir katılım, sorgulama, yorum ve bilgi/araştırma/duyumlarını bizimle paylaşmalarıdır.

VIP olarak ne kadar çok katılım sağlarsak, daha güçlü olacağımız açıktır. Bunun için VIP üye sayısının artması, daha çok fikir paylaşımı ve araştırma/katılım gücümüze güç katacaktır.

Herkese hayırlı bir 2018 Yılı diler, sağlık, mutluluk ve huzur dolu yarınlar diler, saygı ve selamlar sunarım.

EK 1 : BORSANIN 9 AYLIK KARLARA GÖRE ÖZSERMAYE VERİMLİLİĞİ EN YÜKSEK OLAN HİSSELERİ.

EK 2 : PD/DD ORANINA GÖRE BORSANIN EN DÜŞÜK PD/DD ORANLI HİSSELERİ

Eklentiler:
ÖZSERMAYE VER. 01.1.PNG
ÖZSERMAYE VER. 01.1.PNG [ 114.12 KiB | 403 kere görüntülendi ]
PDDD 01.1.PNG
PDDD 01.1.PNG [ 101.79 KiB | 403 kere görüntülendi ]

Gönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 21:16 
Analizci

TEMETTÜ VERİMLİLİĞİ EN YÜKSEK HİSSELER

Eklentiler:
TEMETTÜ VER 01.1.PNG
TEMETTÜ VER 01.1.PNG [ 123.94 KiB | 402 kere görüntülendi ]

Gönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 21:32 

Ettiği teşekkür: 1327
Aldığı teşekkür: 191
Merhaba, 2017 VIP SANAL LİSTE GETİRİ sinin kişisel olarak bana yansıması gerçekten istediğim verimlilikteydi.İnşallah yeni yıldada bu verimlilik devam eder.
Yukarda yazdığınız yazının hepsi değerli ama benim için en önemli kısmı "YAPILMASI GEREKEN : Artı ALGORİTMİŞ işlemlerle başetmenin tek bir yolu var, SABIRLI YATIRIMCI olmak. Teknik elbette önemli ancak en doğru TEKNİK, basit düşünerek, hisse/sektör/piyasa gerçekleri ile DIŞ ETKENLERİ iyi okuyup 1. kurala geri dönersek, iyi bir TEMEL ANALİZ yaparak DOĞRU HİSSEDE, DOĞRU ZAMANDA YER ALIP, SABIR GÖSTEREBİLMEKTİR."

NETAS ta çok zamanlı girip SABIRLA bekleyerek güzel bir kazanç elde ettik.
KRTEK te öyle görünüyor inşallah.
Doğrusu sık al sat larda pek kazançlı olamadım:) .
Doğru yerde alıp, sık al sat lar yapmayıp karda beklediğimizde daha dingin daha mutlu geçiriyoruz zamanımızı.
Umarım bu yıl bir NETAS daha yakalarız,yada bir ASELSAN.
ASELSAN da kimileri 40 ları gördü hiç umurumda olmadı.Ben en rahattım 10 dan alıp 20 den verdik.
Herkesin yüzde 500 kazanmasıyla ilgilenmiyorum, benim yüzde 50 yüzde 100 üm çok değerli.
Burada sizlerin REHBERliğinde bunları başardık.
Bahsettiklerim yaşamın bir parçası mutlaka.
Yaşamda çok daha değerli şeyler var.
SAVAŞSIZ BİR DÜNYADA SAĞLIKLA YAŞAMAK,AİLENLE HUZUR İÇİNDE YAŞAMAK,ÇEVRENDE HEP GÜLEN YÜZLERİ GÖRMEK.
DİLERİM 2018 DE HER CANLININ CANININ HER İSTEDİĞİ OLUR....
HERKESE SELAM SEVGİ...

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 01 Oca 2018, 21:42 
Analizci

Şirket incelemeleri ve temel analiz verilerini önemli oranda tamamladım, excel ortamında gerekli tabloları oluşturdum ve formüle bağladım. Verileri girdiğim anda herşey otomatik güncelleşmiş olacak.

Şu an aşırı çalışmaktan algıda seçiciliğim iyice düştü. Biraz dinlenmekte fayda var.

Temel analiz ve şirket temel verileri hakkında bilgi isteyenler olursa beklerim.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 02 Oca 2018, 14:26 

Ettiği teşekkür: 7167
Aldığı teşekkür: 224
Merhaba,
Yeni yıl ülkemizin tümü (ve hayra yönelik niyetler taşıyan tüm insanlar) için hayırlı ve uğurlu olur inşallah.
VIP SANAL DENEME LİSTESİ için 2017;
*Ülke, bölge ve dünyanın genelindeki siyasi riskler ve çalkantılar,
*Önce kaybetmemeye dayalı bakış açısı,
*Algoritmik işlemlerin oluşturduğu yeni durum
dikkate alındığında gayet verimli geçti bence.

Kişisel portföyümün 2017 getirisi ise;
*Bir süre nakitin çok azını yatırımla değerlendirmeme,
*Otokar'ın tank teklifinin kabul görmemesi nedeniyle önemli oranda çarpılmama rağmen %30 üzeri...

ASELSAN ve NETAŞ çıkışlarından aklımdan geçirdiğim kısmi realizasyonu da yapabilsem şahane olacaktı.

Çok şükür bu bana yeter...

VİP SANAL DENEME LİSTESİ bence çok daha verimli olabilir.
Analizci ve MReha öncelikli olmak üzere, diğer katkı veren moderatörlere benim gibi sessizce izleyen üyelerin daha fazla katkı vermesi (soru, bilgi paylaşımı vs) çok daha iyi sonuçlar doğurur gibime geliyor.

Zaten çok yararlı olan ANALİZCİ ve MREHA'nın da performansları çok daha artırmak biraz da takımın diğer üyelerinde, yani bizlerde sanki.

Katkısı olan herkes çok teşekkür ederim.

Selamlar, sevgiler...

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 02 Oca 2018, 15:09 

Ettiği teşekkür: 2
Aldığı teşekkür: 19
Merhaba,

Öncelikle VIP Forumunu kuran yöneticilere, VIP'e emek veren tüm Moderator ve VIP üyelerine tesekkür ederim.

VIP sayesinde 2017 de %200 üzeri gelir sagladim. Bende Sn Mreha gibi hisseyi alip, hedefe kadar bekleyenlerdenim.
VIP Sanal Liste sayesinde Aselsani 12 lerden alip, 38 lerden verdim, 48 ler gördü ama dahada gider diye beklerken, birden bire bosalttilar ve o korkuyla 38 TL den göndermistim.
Netas 10,20 alip, 18 lerden ciktim(Sn Analizci ABD de görülen dava dan dolayi ciktiginda, bende ciktim). En son IHLGM yi 1.30 alip 1.75 gönderdim.
ilk defa bu kadar KAR ettim. Umarim VIP Forumu sürekli olur ve kazanclarimiz daha fazla artar. Benim teknik olarak bilgim olmadigindan pek fazla yazmiyorum, ama sürekli takip ediyorum.

Benim nacizane tavsiyem, Bence cok fazla Al- Sat yapilmamasi. Benim gibi teknik bilgisi olmayan ve anlik takip edemeyenler bu sekilde zarar edebilir diye düsünüyorum.

Selam ve Saygilarimla

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 02 Oca 2018, 16:52 

Ettiği teşekkür: 22
Aldığı teşekkür: 9
Başarılarınız devamını dilerim. 2018 hepimiz için sağlıklı, mutlu ve kazançlı geçsin

İyi günler

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 02 Oca 2018, 23:58 
Analizci

2018 İÇİN ÖNE ÇIKAN 10 HİSSE

Önerileriyle S&P500'ün getirisinin üzerine çıkan Profesör Joseph Piotroski, söz konusu başarıyı, belirlediği dokuz kriter üzerinden sağladı. Biz de aynı kriterleri, BIST 100 Endeksi’ne uygularken kriter sayısını 17’ye çıkardık. Modeli endeksteki sanayi hisselerine uyguladığımızda yılın Yıldız Hisseleri de ortaya çıkmış oldu. BIST 100’deki sanayi şirketleri baz alınarak yaptığımız çalışmada listeye giren firmaların enerji, savunma, metal işleme, ulaştırma, demir çelik, kağıt ürünleri, petrol, tekstil kimyasalları sektörlerinde yer aldığını görüyoruz. Joseph Piotroski’nin BIST 100 Endeksi’ne uyguladığımız modeline göre bu yıl kriterleri sağlayabilen 10 hisse bulunuyor. İşte 10 Yıldız Hisse:

SASA YÜZDE 334 KAZANDIRDI

Son iki yıldır yüzde 100’ün üzerinde kazandıran Sasa, geçtiğimiz yıl yatırımcısına yüzde 334 getiri sağladı. Hisseler ağırlıklı olarak yerli yatırımcılarda bulunuyor. Sasa, 2017’nin en fazla kazandıran hisseleri içerisinde ilk 10 sırada yer alıyor. Kâr ve cirosunda artış beklentisi hissenin gündemden düşmemesine olanak tanıyor. Hisse, dolar bazında yeni tarihi bir zirve yaptı ve güçlü görünümünü sürdürüyor. 2018 yılında da yatırımcıların yakından takip edeceği hisselerden birisi olan Sasa’nın mevcut haliyle fiyat/kazanç ve piyasa değeri/defter değeri ortalamalarının üzerinde.

ASELSAN DÜNYA SIRALAMASINDA 57. SIRADA

Aselsan, 2017 yılında güçlü performansı ile tüm yatırımcıların takibinde yer aldı. Şirket, kasım ortasında 11,4 milyar dolar piyasa değeri ile Türkiye’nin en değerli şirketi ünvanına sahip oldu. Geçtiğimiz yılın dokuz aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 60’lık ciro artışı gerçekleştirdi. Aynı dönemdeki kâr artışı da yüzde 112’ye yükseldi. Ak Yatırım analistlerinden Bora Tezgüler, “Son yıllarda yerli üretimi destekleyen atılımlarla Aselsan, Türk savunma sanayisinin en önemli oyuncularından biri haline geldi.” diyor. Tezgüler, bu atılımın Aselsan’ı sektöründe dünyanın en büyük 57.nci şirketi konumuna getirdiğini söylüyor. Satışlar içerisinde ihracatın payının giderek artması aynı zamanda şirketin uluslararası düzeyde rekabet gücünün yükselmesine katkı sunuyor.

ANEL ELEKTRİK'İN GELİRİ DÖVİZ CİNSİNDEN

Anel Elektrik 2017’nin dokuz aylık döneminde net kârını yüzde 196 artırırken net satış gelirlerini yüzde 71 yükseltti. Şirketin net esas faaliyet kârı ise 18 milyon TL’den 60 milyon TL’ye çıktı. Payların halka açık kısmının yüzde 30’u yabancı saklamasında bulunuyor. Analistlerin hisseye ilişkin beklentileri olumlu. Tacirler Yatırım Stratejisti Gökhan Uskuay, Anel Elektrik’in tüm taahhüt işlerinin yurtdışından olduğunu belirtiyor. Uskuay, şirketin yurtiçi inşaat sektöründeki daralmadan etkilenmediğini, gelirlerinin de döviz cinsinden olduğunu ifade ediyor.

ERBOSAN'IN SATIŞLARININ YÜZDE 60'l İHRACAT

Erbosan, çeşitli cins ve ebatta profil ile boru üretiyor. Merkezi Kayseri’de bulunan şirket, üretiminin yüzde 60’dan fazlasını Avrupa, Amerika, Ortadoğu ve Afrika’ya ihraç ediyor. Geçtiğimiz yıl kârını artıran firma, büyük bir sürpriz yaşanmaması halinde 2017 yıl sonu bilançosunda da kârını artıracak. Erbosan son beş yılda ortalama yüzde 12,14 büyüme kaydetti. Hisse son beş yıllık piyasa çarpanlarına göre hedef fiyatına gelmiş görünse de kârdaki artış hissenin çıkışı için uygun zemin oluşmasına katkıda bulunuyor.

PETKİM'DEN ÖNGÖRÜLERİN ÜZERİNDE KÂR

Son iki yılda yıllık satış büyüme ortalaması yüzde 15 oldu. Şirketin 15 Aralık 2017 itibariyle kapanış fiyatı 7,25 seviyesinde bulunuyor. Piyasa defter değeri yüksek olmakla birlikte fiyat kazanç oranı makul seviyelerde. Ziraat Yatırım Araştırma Analistlerinden Harun Dereli, Petkim’in yatırım faaliyetlerinden gelirlerinin beklentilerinin üzerinde arttığını bu nedenle yılın üçüncü çeyreğinde öngörülerinin üzerinde bir kâr açıklandığını, dile getiriyor. Değerleme oranları ise sektör ortalamasının üzerinde. Petkim’deki yabancı payı yüzde 50 seviyesinde ve yılbaşından bu yana yabancılar paylarını artırıyor.

EREĞLİ DEMİR ÇELİK, SEKTÖRÜN LİDERİ

Erdemir, sektörün en büyük şirketi olmasının yanı sıra BİST’de sınai endeksini en çok etkileyen şirket konumunda bulunuyor. Kurumsal kimlik ve ortaklık yapısı şirketin pozitif algısını güçlendirmekte. Bizim Menkul Değerler’den Halil Arslan, şirketin finansal güçlülük, gerçekleşen büyüme, temettü verimi, özkaynakların verimli kullanımı, borçluluk ve getiri volatilitesi açısından rakiplerine göre oldukça güçlü bir konumda yer aldığını belirtiyor. Vakıf Yatırım Analistlerinden Serap Kaya ise Erdemir’in yılın üçüncü çeyreğinde beklentilerinden daha iyi bir kâr açıkladığını bunun nedeninin ise öngörülerinden daha iyi gerçekleşen operasyonel sonuçların etkili olduğunu dile getiriyor.

TÜPRAŞ'TA YABANCI PAYI ARTTI

Tüpraş, 2017 yılında endeksin üzerinde bir performans göstererek yatırımcısına yüzde 76 oranında getiri sağladı. Şirkete ait hisseler 2013 yılı dışında son beş yılda hiç kaybettirmedi. Hisselerdeki yabancı payı yılbaşında yüzde 74,82 seviyesinde bulunurken aralık ayının ilk haftasında yüzde 77’ye çıktı. Aracı kuramların hisse için 2018 yılı ortalama fiyat artış beklentisi yüzde 30. Şirketin hisse başına kârı ise yüzde 16.46. Tüpraş’ın net rafineri marjı, 2017’nin üçüncü çeyreğinde varil başına 8,95 dolar oldu. Ziraat Yatırım araştırma analistlerinden Harun Dereli, Tüpraş hissesi için tut önerisinde bulunuyor.

ÇELEBİ'NİN CİRO BÜYÜMESİ GÜÇLÜ

Havayolu sektöründe 2017 yılında yaşanan İyileşmenin Çelebiye de yansıdığını görüyoruz. Firma yüksek mali performansı ile 2018 yılı yıldız hisseleri arasında yer alıyor. Çelebi için İş Yatırım Araştırma Uzmanı Esra Şirinel, güçlü ciro büyümesi ve iyileşen faaliyet kâr marjları neticesinde yılın üçüncü çeyreğini olumlu kapattığını hatırlatıyor. Firmanın borsadaki paylarının halka açık kısmının yüzde 40’ı yabancı saklamasında bulunuyor. Hissenin fiyatı 15 Aralık 2017 tarihinde 37,5 TL seviyesindeydi. Firmanın son beş yıllık ortalama piyasa çarpanlarına göre hedef fiyatı ise hâlâ yükselme potansiyeli taşıdığını gösteriyor.

ÇEMTAŞ'IN SATIŞLARININ YÜZDE 50'Sİ İHRACAT

2018’in yıldız hisseleri arasında yer alan bir başka şirket ise Çemtaş. Şirket, üçüncü çeyrek sonu 74,4 milyon TL net kâr açıkladı ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 231’lik kâr artışı gerçekleştirdi. Kârlılığındaki bu artışta Roda Limanı’ndaki yüzde 22,5 hissesinin satışından elde edilen 42,6 milyon TL’lik gelirin etkisi var. Çemtaş, otomotiv sektörü için çelik üretimi gerçekleştiriyor. Satışlarının yüzde 50’si ihracat yüzde 50’si ise iç piyasaya yönelik. Fiyat çarpanları ve değerleme oranları, sektör ortalamalarının altında bulunuyor.

KARTONSAN'DA BEKLENTİLER YÜKSEK

Kartonsan, 2018 yılının yıldız hisseleri arasında yer alıyor. Şirketin 15 Aralık 2017 itibariyle fiyatı 280 TL seviyesinde bulunuyor. Hissenin son beş yıllık ortalama piyasa çarpanlarına göre hedef fiyat olarak 856 TL seviyesi görülmekte. Fiyat/kazanç oranı ise 31,30. Oranının yüksekliği hisseye ilginin yüksek olduğunu ve kâr beklentisinin de halen korunduğu şeklinde yorumlanabilir. Kartonsan’ın satışları geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı ajana göre yüzde 53,86 arttı. Şirketin net kârı ise yüzde 1.946 oranında artış kaydetti. Kuşeli karton sektöründe imalat gerçekleştiren şirketin net esas faaliyet kârındaki artış da yüzde 461 oldu. (Zeynep Aktaş/Fortune Türkiye Dergisi)

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 24 Mar 2018, 12:49 
Analizci

kutlu yazdı:
Sevgili Analizci,
Ne sorarsam sorayım hassasiyetle, tüm yönleriyle ve en ince ayrıntılara da değinerek samimiyetinizle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim, sağolun, varolun... Allah emeklerinizin karşılığını almayı da tüm bereketiyle nasip etsin.

Ayrıca, bu paylaşımlarınızı PAGYO, ECBYO, VANGD gibi sığ, toplu hareket etmenin de bazı sıkıntılar doğurduğu hisselerde de yaparak bir bakıma ayağınıza da sıktığınızı düşünüyorum. Ve ona rağmen tabloda olduğu gibi kendi hesabınızdan da çıktığınızı tam olarak bilememekle birlikte çoğunlukla öyle olduğunu düşünüyorum. Böyle davranmak zorunda olmamanıza rağmen.

Ben VANGD ile ilgili beklentilerinizi hissederek, listeden ayrı olarak birkaç kez daha al-sat yaptım. Tabii çok az miktarda. Sonra dikkat dağınıklığından esas hareketi kaçırdım.

Ordan hareketle de ECBYO listeden çıktıktan sonra bir süre daha devam etmeye (bir miktarı ile) niyetliydim, hatta ilk başlarda 2,7 hedefliyorken, 3 üstü olabilir mi diye bakmaya başladım. (VANGD gitti ya. Bu da gider diye. Canımız da öyle istiyor tabii :)) 2.85'ten dönüp (sizin de tabirinizle) çatır çatır trade etmeye başlayınca sattım. Bereket versin. Kalanlar da bizden daha fazla kazansın.

Ama okuyarak, çalışıp, çabalayarak ama bizzat tecrübe ederek edinilen bilgi sorumluluk duygusuyla birleşince temkinlik hareket etmeye zorlayabiliyor insanı. Sizler de tüm liste takipçilerinin sorumluluğunu hissederek hareket ediyorsunuz gibime geliyor. Hele ordan bakınca kayıp olmaması güzel, kazanmak çok daha güzel, başkalarını mutsuz etmeden faiz-fon gibi enstrümanlardan da hallice kazanç ise şahane bence.
Fazlasına tabii ki kimse hayır demez.
Olmuşta hayır vardır.
Bunca emekle hem sizler hem de bizler de inşallah listenin ekmeğini yemeye devam ederiz.
İyi akşamlar, selamlar ve sevgiler.

Not: Teşekkürlerimiz Analizci ile birlikte katkı sunan tüm değerli üyelere, iyi niyet dileklerimiz ise tüm hayırlı iş yolunda olanlara...

Sayın kutlu;

Yorum analiziniz fazlasıyla teşekkürü hak ediyor. Yaptığımız hareketlerden ders çıkarmak hatalarımızı azaltır, tecrübemizi artırır. Emin olun ve de tam dediğiniz gibi hesabımızdan da çıkıyoruz. Neticede bu işin vebali olduğunu düşünüyorum.

Tabi bizim de sabırsızlıktan mı desem, yoksa zarar etme riskini göze alamamaktan mı desem (burasını kendimde hala çözemedim-belki geçmişin de travmalarındandır) erken hareket ettiklerim oluyor. Aslında bir hisseyi listeye veya portföye alırken birçok kriteri düşünerek hareket ediyorum, öncelikle hissenin temel analizine bakarak sektör ortalamalarına göre ne kadar iskontolou ona bakıyor, PD/DD oranı ve mal varlıklarından değerlemeye alınmamış olması gibi birçok faktörü birleştiriyorum. Örneğin PARSN ve ASELSAN bunlara en güzel örnektir. 6 TL'lerden nerdeyse 3'e katladı, Aselsan 9-10 arasında 4'e katladı. Parsan üzerinde çok emek harcadığım bir hisseydi ama tam yararlanamadık demeyeceğim kaymağı yine başkalarına bıraktık. Neticede örnekler çok. Ama nacizane borsanın girdabından asıl hedefi tutturamadığım ve asıl kazancı kaçırdığımız örnekler maalesef daha çok. Aslında proje proje ilerlesek çok daha güzel ve mantıklı olacağı da açıkta. Mesela listemize girip çıkan TUKAS ve ISFIN de bunlardan biri.

2017 ve 2018 SANAL PORTFÖY DEĞERLENDİRMESİ :

2017 SANAL LİSTEDE 3 TANE AĞIRLIKLI HİSSE VAR, BANVT - NETAŞ - ASELS, biz bu üçünde birçok alsat yaptıktan sonra BIST %47 kazandırırken, bizim sanal %105 kazandırmış ancak bu 3 hissede uğraşı için karşılığı yetersiz kalmıştır. Nedeni aşağıda :

Banvt 20.000 lot ile 10.00 TL'den den ocak 2017'de listemize girmiş : Sonuç : 28 Ağustos 2017 de 28.60 TL görmüş ve sanal liste giriş fiyatına göre % 186 kazanç
Netaş 10.000 lot ile 9.85 TL'den ocak 2017'de listemize girmiş : Sonuç : 17 Kasım 2017 de 18.99 TL görmüş ve sanal liste giriş fiyatına göre %92 kazanç
Aselsan 22.500 lot ile Şubat 2017'de 12.93 TL'den listemize girmiş : Sonuç: 14 Kasım 2017 de 45.58 TL görmüş ve sanal liste giriş fiyatına göre %92 kazanç %252

Bu 3 hissenin kaçan ortalaması % 176

Yani biz 2017 yılında ağırlıklı olarak bu 3 hisse ile uğraşmışız, defalarca al-sat yapıp %105 kazanmışız. ŞİMDİ 2017 YILI SANAL PORTFÖY HAREKETLERİNİ ANALİZ EDELİM;

BANVİT :
Niye aldık bu hisseyi? 18 temmuz 2016'da 1.97 tl'lerden gelen bu hisseyi %410 primli fiyattan, yani 1.97'den 10 tl'ye 6 ayda gelmişken aldık. Sebebi şuydu, yabancılar bu hisseyi satın almış, çağrı yapılacaktı. Daha önemlisi satın alan firmanın kendi hissedarlarına yaptığı ingilizce sunumu okuduğumda büyük potansiyel görmüştüm. Daha satın alma gerçekleşmemişti. Adamların BANVT'te hedefleri çok büyüktü ve şirkete katacaklarını düşündüğümda bu potansiyeli görmüştüm. Bilançoya baktığımızda 2016 yıl sonunda 342 milyon ozkaynak ve 62 milyon karla kapamış bir şirket, 2017'yi 613 milyon özkaynak ve 254 milyon karla kapadı. Sadece bu 2 rakam herşeyi ortaya koyuyor. Ben 2016 bilançosuna, satın almaya ve satın alanların sektöründe ne olduğuna ve TR'de ne yaptıklarına baktığımda bunu net gördüm ve hiç unutmuyorum buna biçtiğim fiyat o zaman 20-23 TL arasıydı. Borsa etkisiyle trende binen hisse 28.68 TL'leri gördü ve ardından gelen kar realizasyonu ile 17.01 TL ile o tarihten bu yana cuma günü en düşük fiyata indi. Bu yatırımcı sunumunu sizlerle paylaşacağım müsait zamanda ki ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

ASELS: Anlatmaya gerek var mı, üyelerimizden biri çok iyi biliyor, 9'dan 10'a hareket ederken skype'den Sayın mmacit67 arkadaşımızla defalarca yazıştık ve portöfyüne aldı. TR'nin değil dünyanın sayılı SSanayi şirketlerinden. TR'de tek ve tekel, siparişleri, projeleri ile müthiş bir potansiyeldi. Sonuç BANVT'den daha büyük potansiyel taşıdığı ortadaydı ve sonuç %252. Bizi bu hisseden koparan neydi, tradele birlikte yabancılar satıyorsa acaba aşağıdan alıp daha iyi kar eder miyiz düşüncesi. Halbuki burda çok nadir olan şey oldu, yerliler pes etmedi, bizim gibi hedefi görenler geldikçe, yabancının satışları hiç birşey ifade etmedi ve borsa istisnası meydana geldi hisse katladıkça katladı. Bugün hissenin önündeki tek engel ikincil halka arz.

NETAŞ: Eski aşk ve alışkanlık, bizi BANVT ve ASELS gerçeğinden uzaklaştırdı. Duygusallık borsada kötü bir alışkanlıktır ancak yine de kötü bir performans değildi. Bunu yeni yaşadığımız için fazla anlatmaya gerek yok. Bundan sonrası için baktığımızda, ZTE daha şirkete temel anlamda, sektör içinde henüz hiç birşey kazandırmadı ama mutlaka kazandıracaktır. ZTE hiç bir şirketini borsada başıboş bırakmamış, büyük bir ihtimalle sahip çıkacak ve herşey daha farklı bir mecraya girecektir.

Özet olarak 2017 de bunları yaşadık. Topu topu 3 hissede ne olduğunu beraber yaşadık. Sanal portföy excel kayıtlarım arşivimde duruyor. Aslında ders alınacak verilerle dolu.

ŞİMDİ 2018'E BAKALIM;

Yoğun alsatlı bir süreç yaşamışız. EDİP'le başlamışız, NETAŞ-ASUZU-ECBYO-ODAS-VANGD ile devam etmişiz. Ağırlıklı olarak ECBYO görünüyor. ECBYO tradeler ile iyi kazandırdı ancak defalarca REKABET KURULU ilk beklenti durağımız dedik, mutlaka bir hareket yapacaktır dedik, 125 bin lotlarda 2.09 maliyetle dolaşırken, 3 gün sabredebilseydim, 2.60-70 aralığını bekleyip (ki beklentimizdi) portöy asıl kaymak olan 75 bin TL'lik asıl kazancı yakalayacak, 3 aylık süreci taçlandırmış olacaktı. Halbuki 125.000 * 2.09 =261.250 TL idi. Portföyğn yarısı bile değildi. Tam bir derslik olay aslında.

VANGD: Ağırlık ortalamaları ve maliyetlenmesinin çok altında olduğu için 2.1613 ortalama ile ilk almışız ve 19 ocakta ilk trade işlemi olmuş 5 Martta 4.15 TL, bu kısa süre içerisinde %89 yükselmiş. Sığ olduğu ve bizi kaldırmaz diye uzaklaşmıştık. Emin olun listeden çıkarttığımda ben de 1 lot kalmamıştı.

Sayın kutlu'nun güzel sorularıyla geçmişe şöyle bir bakmış ve değerlendirmiş olduk.
İlk 1989 yılında girdim borsaya, teknikti, temeldi borsada yaşanacak ne varsa yaşadım. Tüm bu emeklerin karşılığı olarak kendime özgü kurallar ve sistemler oluşturmaya çalıştım. Geçen yıl Sayın ORCA ile tekrar depreşen teknik analiz çalışması yaptık. Sihirli formülü geliştirmeye çalıştık, gerçekten çok değerli çalışmalar yaptık, programcı olması sebebiyle ORCA arkadaşımızla binlerce formül ve çalışma yapıp bunları denedik. Müthiş bir çalışmaydı ve bu eğitimin karşılığında çok zaman, emek ve para harcandı. Tekrar gördüğüm şey ise sihirli formülün olmadığı, TEKNİK analizin değil TEMEL ANALİZİN her zaman önde olduğuydu. Teknik analiz, TEMEL analizin geçmişini gösteren bir gösterge/veri veya indikatörlerden oluştuğuydu. Sonuçta 2017 benim için bambaşka bir tecrübeydi. Sayın ORCA'ya bu emekleri ve desteği için ayrıca teşekkür ederim. Eminim ORCA arkadaşımız bu edindiği tecrübe deneyimlerle kendi portföyünde güzel noktalara gelir.

Sanal portföyü, site yönetiminin desteğiyle tek başıma yürütmeye çalışıyorum,

ALTINI ÇİZEREK SÖYLEYEYİM, MADDİ HİÇ KAZANCIM YOKTUR. PAYLAŞMAK VE DUA ALMAK ŞU ANA KADARKİ EN BÜYÜK KAZANCIM.

Sayın MREHA ile de sık sık istişarelerde bulunuruz onun pozitif katkısı beni çalışma azmi açısından çok iyi destek sunar. Eskiden daha iyi bir güç birliğimiz vardı, ENDİ, Ahmetgüven, Engelse, Kocakurt ilk aklıma gelenler. Ama çeşitli vesilerle özel durumları nedeniyle aklıma gelmeyen diğer arkadaşlar da siteye çok emek harcadılar.

Sonuçta site sahibi arkadaşımız da server ve sitenin varolması için hem kendi zamanını harcıyor, hem de maddi olarak kendi cebinden para harcıyor. VIP sponsor katkısı bu açıdan, varolmamız açısından çok önemli. Emin olun herhangi bir kar amacı gütmeden yapılıyor bu iş. VIP üye sayımız henüz WEB SİTE MASRAFLARINI KARŞILAYACAK sayıda olmamasına rağmen web sitesi sahibi arkadaşımıza TEŞEKKÜR EDERİM.

Site sahibi arkadaşımız, site başlıklarını yeniden düzenlemiştir. Daha sade başlıklarımızla, aradığımızı daha hızlı bulacağız. Bu konuda istekleri olanlar varsa yine değişiklik yapabiliriz.

YORUM VE İSTEKLERİNİZLE DAHA GÜZEL SONUÇLAR ÜRETECEĞİMİZ UNUTMAYINIZ.

HİSSE KONUSUNDA SİZİN DE DUYUMLARINIZ, ÖNERİLERİNİZ VARSA BU DA BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ, AKLINIZA GELEN HİSSEYİ İNCELER, OLASI POTANSİYELLERİ KEŞFETMİŞ OLURUZ. LÜTFEN HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖNEMSEYİN VE buradan bana yazınız. Sonuçta inceleriz, potansiyel varsa değerlendiririz. Kayda değer olmasa da, Kaybımız değil kazancımız olur o hisseyi de tanımış oluruz. Hisseler de insanlar gibidir, tanımak çok önemlidir.

Sayın kutlu, vesile olduğunuz için ayrıca tekrar teşekkür eder, selam ve saygılar sunarım.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.