Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 20 Eyl 2018, 23:06

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: ULUSE - ULUSOY ELEKTRİK
Gönderilme zamanı: 20 Nis 2018, 08:28 
Analizci

Ettiği teşekkür: 424
Aldığı teşekkür: 6195
ÖZET BİLGİLER

8 AĞUSTOS 2018 :

ŞİRKET BİLGİLERİ, ANALİZ VE DEĞERLENDİRMELERİ

1985 yılında bir mühendislik şirketi olarak kurulan Ulusoy Elektrik A.Ş., Elektromekanik sanayi alanında faaliyet göstermekte
olup, orta gerilim elektrik dağıtım ve koruma sistemlerinde kullanılmakta olan teçhizatların dizaynını, üretimini ve satışını
gerçekleştirmektedir. Ankara ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi, Temelli Anadolu Organize Sanayi Bölgesi ve Endonezya
Cikarang Organize Sanayi Bölgesi'nde, toplamda 83.000 m² alan üzerinde 56.000 m²’lik kapalı alana sahip 3 üretim
tesisinde faaliyetlerine devam etmektedir. Üretim tesislerinde; hava yalıtımlı modüler hücreler, metal-clad hücreler, havai
hat ürünleri olan otomatik yük ayırıcısı ve otomatik tekrar kapamalı kesici, komple gaz yalıtımlı hücreler, monoblok beton
köşkler, trafolar, alçak ve orta gerilim kablo aksesuarları üretilmektedir. Şirket üretimde dikey entegrasyon stratejisini
benimsemiştir. Koruma röleleri dışında tüm ana ürün parçaları şirket tarafından tasarlanmakta ve üretilmektedir. Şirketin
mevcut durumda 80 milyon TL ödenmiş sermayesi bulunmaktadır. Şirket'in yönetim kontrolü Ulusoy Ailesi’ne ait olup, fiili
dolaşımdaki pay oranı %17,72 ve fiili dolaşımdaki pay tutarı 14 milyon TL’dir. Şirket'in çıkarılmış sermayesi, her biri 1 TL
nominal değerde 8 milyon adet A Grubu nama yazılı, 72 milyon adet B Grubu nama yazılı olmak üzere toplam 80 milyon
adet paydan oluşmaktadır.

ORTAKLIK YAPISI:

ULUSOY AİLESİ : %82
HALKA AÇIK : %18

Üretim
Şirket, 2017 yıl sonundaki toplam 54,950 adet şeklindeki, son 5 yılda %32 artan yüksek üretim kapasitesi ile verimlilik esaslı
(düşük kayıplı ve yüksek verimli) üretim anlayışını benimsemesi nedeniyle uluslararası büyük firmalarla rekabette avantaj
sağlamaktadır.

Şirketin üretim miktarı 2017 yıl sonunda toplam 27,935 şeklinde gerçekleşerek geçen yılın aynı dönemine göre %31artmıştır.
2017 yıl sonundaki kapasite kullanım oranı ise %50 şeklinde gerçekleşerek, bir önceki yılın kapasite kullanım oranına göre
%13 artmıştır. Üretilen ürünlerde en çok satış geliri elde edilen hava yalıtımlı hücreler, toplam üretimin %62’sini oluşturarak ilk
sırada yer almıştır.

Satış Hacmi ve Satışların Dağılımı

Şirketin satış hacminin gelişmesine katkı sağlayan en önemli etken, Türkiye’deki elektrik dağıtım şirketi, üretim
santralleri, sanayi, konut ve altyapı yatırımlarının artarak devam etmesidir. Uluslararası pazarlarda mevcut
portföylerine ek olarak Dubai, Tunus, Irak, Kazakistan, Latin Amerika ve Avrupa bölgelerinde de satışlarında
büyümeye devam etmekte ve buna paralel olarak özellikle yurtdışı satış gelirlerinın artış hızında yüksek bir ivme
yakalamıştır.

Satışların toplam gelirleri 2018 1.Çeyrekte 97 milyon TL şeklinde gerçekleşerek, geçen yılın aynı dönemine göre %44
artmıştır, FAVÖK ise 18,5 milyon TL şeklinde gerçekleşerek geçen yılın aynı dönemine göre %55 artmıştır. 2018
1.Çeyrekte yurtiçinde gerçekleşen satış gelirleri 61 milyon TL ile geçen yılın aynı dönemine göre %28 ve yurtdışında
gerçekleşen satış gelirleri 36 milyon TL ile %90 artmıştır. 2017 toplam satış gelirleri, bir önceki yıl sonu toplam satış
gelirlerine göre %91 artmıştır. Son 5 yılda ise toplam gelirler %44 artmıştır. 2017 yıl sonunda 437 milyon TL şeklinde
gerçekleşen toplam satış gelirlerinin ürün bazında dağılımına bakıldığında, gelirlerin %52’lik kısmını 225 milyon TL ile
hava yalıtımlı hücreler oluşturmaktadır.

Ürün Taleplerindeki Artış Potansiyeli ve Faaliyetlere ilişkin Gelişmeler

Elektrik tüketimindeki artış, şirketin sunmuş olduğu ürünlere yönelik taleplerdeki artışa neden olan başlıca unsurlardan
biridir, söz konusu tüketimdeki artış, şirketi üretim, dağıtım ve iletim alanlarında yapılacak genişleme, yenileme ve
iyileşmeye yönelik yeni yatırımlara teşvik etmektedir.

Bunun yanı sıra şirketin enerji verimliliği ve tasarrufu sağlamaya yönelik yapmayı planladığı yenilenebilir enerji üretim
tesislerine yapılan yatırımlar ile dağıtım ve iletim kayıp kaçaklarının önlenmesine ilişkin yeni yatırımları, artan ürün
taleplerine yönelik hazırlanmaktadır.

DEĞERLEMELER

Fiyat Kazanç Oranına Göre Değerleme (BIST Sanayi ve Genel Ortalama ile)

Ulusoy Elektrik, 2018 Mart dönemi sonunda 4.17 milyon $ net kar açıklamıştır. Buna göre şirket için yıl sonu
beklentilerimiz 30.69 milyon $ net kar açıklaması yönündedir. Fiyat/Kazanç çarpanına göre hisse başı değer
hesaplamasını BIST Sanayi ve BIST Genel çarpan ortalamarını kullanarak yaptık. Şirketin Fiyat/Kazanç çarpanını BIST
Sanayi ve BIST genel ortalama çarpanları ile karşılaştırıldığında iskontolu işlem görmekte olup, tahmini hisse başı
değerini 5.29 $ (BIST Sanayi ortalama - 27.79 TL) ve 3.25 $ (BIST genel ortalama - 17.06 TL) olarak hesaplamaktayız.

Şirket Türkiye ve Cezayir pazarlarındaki pozisyonunun yanı sıra, Irak, Rusya, Türkmenistan , Endonezya, Kuzey & Batı
Afrika, ESBÜ, Ortadoğu ve Güney Amerika ihraç pazarlarında da aktif durumdadır. İş geliştirme faaliyetlerinin sonucu
olarak; uluslararası pazarlarda mevcut portföyüne ek olarak Dubai, Tunus, Irak, Kazakistan ve Latin Amerika
bölgelerinde de satışları artış göstermektedir. Almanya’da açmış olduğu Avrupa Bölgesi satış ofisinin iş geliştirme
faaliyetleriyle, Avrupa pazarındaki satışları artmaya devam etmektedir. Hedeflenen pazarlarda, ürünlerin
akreditasyonuyla ilgili çalışmaların yanı sıra, Ar-Ge faaliyetlerimizde, yeni pazarlara uygun ürün geliştirme çalışmalar
da sürmektedir.

Satışlara Göre Değerleme

2018 Mart sonu itibariyle 25.50 milyon $ ciro yapmış olan şirket için 2018 sonu ciro beklentimiz yaklaşık 159 milyon $
seviyelerindedir. Şirketin 175.93 milyon $'lik firma değeri baz alındığında Firma Değeri/Satışlar rasyosunu 1.11x
hesaplamaktayız ve BIST Sanayi şirketleri ortalaması ile karşılaştırdığımızda şirketin yaklaşık %23 primli ve tahmini hisse
değerini ise 1.89 $ (9.94TL) bulmaktayız.

FAVÖK'e göre değerleme

Şirket, 2018 Mart döneminde 4.85 milyon $ FAVÖK açıklamış olup, yıl sonu beklentimiz 39.63 milyon $ olarak
hesaplanmıştır. Şirketin firma değerine göre Firma Değeri/FAVÖK 4.44x olarak hesaplanmış olup BIST Sanayi şirketleri
ortalama 8.00x çarpanından işlem görmektedir. Buna göre şirket yüzde 45% iskontolu olmakla beraber tahmini piyasa
değerini 325.34 milyon $ ve tahmini hisse değerinin ise 4.07 $ (21.35 TL) olması gerektiği hesaplanmıştır.

Defter Değerine Göre Değerleme
Şirketin 2018 tahmini özsermayesi 76.11 milyon $ tahmin etmekte olup, şirketin piyasa değeri/defter değeri çarpanını
BIST genel ortalama çarpanı ile karşılaştırdığımızda %13 primli işlem görmekte olup, tahmini hisse başı değerini 1.95 $
(10.26 TL) olarak hesaplamaktayız.

Başa Dön

Mesaj Başlığı: ULUSE - ULUSOY ELEKTRİK
Gönderilme zamanı: 20 Nis 2018, 08:29 
Analizci

Gedik Yatırım, Ulusoy Elektrik için analizde bulundu

Gedik Yatırım, Ulusoy Elektrik hedef fiyatını 24,03 TL'den 28,60 TL'ye yükseltti. Şirketin hissesi bugün (22/03/2018) itibariyle 18.93 liradan işlem görüyor. Hissenin 28.60 liraya ulaşması halinde prim yüzde 51'e ulaşabilir.

Gedik Yatırım'ın konu ile ilgili raporunda, Ulusoy Elektrik için 'AL' tavsiyesini koruduklarını
bildirdi.

Raporda şu değerlendirme yapıldı:

"Büyüme devam ediyor

Güçlü 2017 yılı gerçekleşmeleri ve 2018 yılı beklentilerine bağlı olarak Ulusoy Elektrik için hedef fiyatımızı %12 artırarak 26,80 TL’ye revize ediyoruz. Şirketin bekleyen siparişleri, 2018’de ihracatını ikiye katlayabileceğine işaret ederken iç talebin ise dağıtım şirketleri yatırımları ile güçlü seyretmeye devam etmesini bekliyoruz. Bu nedenle 2018 ve 2019 FAVÖK beklentilerimizi sırasıyla %14 ile %23 oranında yukarıya revize ettik. Buna bağlı olarak 2017’de 111 mn TL FAVÖK kaydeden şirket için, 2018’de 137 mn TL FAVÖK elde etmesini öngörüyoruz.

Güçlü ihracat talebiyle 2018’de satış gelirleri büyümesi %24 seviyelerinde gerçekleşebilir. Ulusoy Elektrik, güçlü dağıtım şirketleri yatırımları ve güneş & rüzgar santrali yatırımlarının katkısıyla, 2017’de yıllık bazda %92 gelir artışı kaydetti. 2018 yılında şirketin daha güçlü ihracat rakamları ve artan trafo üretimiyle, satış gelirleri büyümesini %24 seviyelerine ulaştırmasını bekliyoruz. İhracat pazarlarında daha iyi konumlanma sayesinde güçlü FAVÖK büyümesi devam edecektir. Güçlü satış gelirleri büyümesi ve FAVÖK marjında görülen belirgin gelişme sayesinde, şirket 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesinde 111 mn TL FAVÖK rakamına ulaştı. Yüksek ihracat ve iç piyasadaki düşük rekabetten ötürü şirketin FAVÖK marjı 2016 yılına göre 360 baz puan artarak 2017’de %25,5’e yükseldi. Yurtiçi pazar rekabetinde hafif bir bozulma yaşanabilmesi ihtimaline karşın, ihracat performansındaki ivmelenme ile 2018’de FAVÖK marjının benzer seviyelerde gerçeklemesini bekliyoruz.

Hisse başına brüt 0,65355 TL kar payı dağıtımı, %3,4 temettü verimine işaret ediyor. Aynı zamanda şirket çıkarılmış sermayesinin %100 oranında bedelsiz olarak artırılmasına karar vermiştir.

%41 getiri potansiyeli ile Al tavsiyemizi sürdürüyoruz. Ulusoy Elektrik’in geçtiğimiz 12 ayda %91 getiri performansı sağlamasına rağmen, 2018’de 5.0x FD/FAVÖK ve 7,5x F/K çarpanı ile cazip seviyelerden işlem görmektedir. Şirket, 26 mn TL net nakit pozisyonu ve %36 özvarlık karlılığına sahiptir."

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Başa Dön

Mesaj Başlığı: Re: ULUSE - ULUSOY ELEKTRİK
Gönderilme zamanı: 08 Ağu 2018, 10:30 
Analizci

ALAN YATIRIM ŞİRKET ANALİZİ :

Ulusoy Elektrik için yaptığımız piyasa çarpanları karşılaştırma yöntemine göre olması gereken ortalama fiyatı 17.44 TL
olarak hesaplamaktayız. Şirket 07/08/2018 kapanışına göre 11.19 TL den işlem görmüştür. Mevcut durumda üretim
kapasitesinin yaklaşık yarısını kullanmakta olan şirketin yurtdışı satış kanalları son yıllarda ciddi oranda artmıştır. İhracat
pazarlarında ülke çeşitliliğini arttırarak yoğunlaşma riskini azaltmıştır. Şirket üretiminin bir kısmını yurtdışında yapmaya ve
yurtdışı satışlarını güçlendirmeye çalışmaktadır. Şirket mevcut kullandığı kapasitesinin daha üzerinde bir kapasite ile
çalıştığı takdirde kar marjı daha fazla artabilecek. Ayrıca global ekonomik riskler ve kur riskleri dikkate alındığında
şirketin net nakit pozisyonunda olması (net finansal borcu olmaması), yurtdışı satışlarının döviz bazlı gelir elde etmesi
şirketin finansal risklerini düşürmektedir. Mevcut durumda yurtiçinde faizlerin ve döviz kurlarının yükseldiği bu ortamda
şirketin mevcut güçlü ve korunaklı finansal yapısı nedeni ile BIST’te en çok tercih edilen şirketlerden arasında olmaya
devam etmesini beklemekteyiz. Ürün segmentasyonuna bakıldığında şirketin spesifik ve özel ürünler üretmesi, şirketin
fazla rakibi olmaması Ulusoy Elektrik’e avantaj sağlamaktadır. Sonuç olarak yaptığımı değerlemeler bazında Ulusoy
Elektrik için tahmini 17.44 TL hedef fiyatımıza göre %56 getiri potansiyeli içermektedir. Buna göre pozitif piyasa
şartlarında şirketin fiyatlarında yukarı yönlü bir hareket bekleyebiliriz.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.