Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 29 Mar 2020, 10:40


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


46 uygun sonuç bulundu

Yazar Mesaj

 Foruma git   Konuya git

 Mesaj Başlığı: Re: SOHBET KÖŞESİ
Gönderilme zamanı: 25 Haz 2017, 07:54 

İyi bayramlar...

 Global başlık   Konuya git

Gönderilme zamanı:  

 Foruma git   Konuya git

 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 10 Nis 2018, 08:14 

Günaydın.Dün ABD ve Rusya’nın Suriye konusunda birleşmiş milletler genel kurulunda yaşanan gerginlik,Amerikan savaş gemisinin 70 tomahawk füzesi ile bölgeye hareketi ve Rus uçakları tarafından yapılan gemiye alçak uçuşlar sonrası dünyada ipler gerilmiş durumda.Bunun yanında Trump’un avukatına yapılan FBI baskınıda ilginç bir haberdi.Bu gün ve yakın zamanda olayları yakından takip etmekte fayda var.

 Foruma git   Konuya git

 Mesaj Başlığı: Cvp: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 08 May 2018, 20:33 

Akşam şöyle bir haber düştü.Açığa satışa sınırlandırma gelmiş.Endeksin tepkisi nasıl olacak acaba.

 Foruma git   Konuya git

 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 12 Eki 2018, 04:39 

Avrupa borsalarında, bir ticaret savaşı ve ABD borç tahvillerinin daha çok gelir getirmesinin küresel yatırımıcılarda kaygı yaratması yüzünden keskin düşüşler yaşandı.

Londra Borsası'nda FTSE 100 endeksi yüzde 1,7 düşerek 7023 puana geriledi.

Asya piyasaları da son 19 ayın en düşük seviyelerin görürken, ABD piyasalarında da son sekiz ayın en büyük kayıpları yaşandı.

ABD Başkanı Donald Trump düşüşü "piyasada düzeltme yaşandı" olarak tanımladı, ancak faiz oranlarını yükselten ABD Merkez Bankası Fed'in "çıldırdığını" söyledi.

Küresel piyasalardaki satışlar Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde'ın borsalardaki değerlemelerin "aşırı pahalı" olduğunu söylemesini izliyor.

Paris Borsası'nda Cac 40 endeksi yüzde 1,7 düştü ve 5119 puan oldu. Franfurt'taki Dax endeksi de yüzde 1,3 gerileyip 11559'a indi.

FTSE 100 ve Cac 40 Nisan ayından bu yanaki en düşük seviyelerini görürken, Dax 2017 başından bu yanaki en düşük seviyesine geldi.

Asya Borsaları'nda da benzer gelişmeler yaşandı.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 2,9 düşerken, Şangay Borsası'nda yüzde 5,2 lik düşüş 2014'ten bu yanaki en büyüğü oldu.

Trump 'çılgın' Merkez Bankası'na saldırdı

ABD piyasalarının performansı bu yıl beklenenin üzerindeydi. Piyasalar, yılbaşındaki kaosun ardından yaz aylarında rekorlar kırdı.

Ancak FED faizleri artırıyor ve yeni faiz artırımları da gündemde.

FED geçen ay para politikasını "genişlemeci" diye tanımlamaktan vazgeçmiş ve bu da FED'in ülke ekonomisinin küresel mali krizden sonraki canlandırma önlemlerine artık ihtiyaç duymayacak kadar güçlü olduğunu düşündüğünü göstermişti.

Canlandırma önlemlerinin azaltılması kaygıları, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşıyla daha da arttı.

ABD Başkanı Trump, FED'in faiz arttırımını özellikle eleştiriyor ve ABD Başkanları'nın FED'in bağımsızlığına müdahale etmeme geleneğini bozuyor.

Trump dün gazetecilere "FED bir hata yapıyor. Bence FED çıldırdı" demişti.

Ancak CMC Markets'ın piyasa uzmanı Michael Hewson, piyasalardaki düşüş nedeniyle FED'i suzlamanın "fazla basit bir bakış açısı olduğunu" söylüyor.

'Gecikmiş bir düzeltme'

Hewson BBC'ye yaptığı açıklamada "Bir dizi faktör var. Büyüme oranlarının düşmesi kaygısı. IMF gelişmekte olan piyasalardaki kaygılar nedeniyle küresel ekonomik büyüme tahminini düşürdü" dedi.

Hewson Çin ve ABD arasındaki ticaret geriliminin Asya piyasaları üzerinde baskı yarattığını, ABD ve AB arasındaki ticaret geriliminin de Avrupa piyasalarını vurduğunu söyledi. Hewson'a göre İtalya'daki siyasi durumdan duyulan kaygı da piyasaların üzerindeki baskıyı artırdı.

Hewson "Son iki üç yıldır beklenenin üzerinden performans gösteren ABD piyasalarının önülüğünde çok geçikmiş bir düzeltme bu." diye de ekledi.

Penmure Gordon Başekonomisti Simon French de "satış hızı gerçekten ilginç. ABD Başkanı'nın FED hakkında pek hoş olmayan şeyler söylediği bir ortamda yatırımcılar 'Kazancımızın bir kısmını alalım' dedi."diye konuştu.

BBC Türkçe

Ekleme;bizde durum Pastör Brunson’a endekslenmiş durumda.Genel olarak serbest bırakılacağı yönünde bir düşünce öne çıkıyor.

Dahası cnbc’nin haberine göre bu yönde bir anlaşma iddiası dahi mevcut.

https://www.cnbc.com/2018/10/11/white-house-reaches-deal-for-release-of-us-pastor-in-turkey-nbc.html

 Foruma git   Konuya git

Gönderilme zamanı: 19 Kas 2018, 18:13 

    ICBC Yatırım ( http://www.icbcyatirim.com.tr ) Tarafından Hazırlanan Teknik Analiz:

    "DOHOL  1.22-1.24 TRY BANDI GEÇİLİR(SE)?

    Geri çekilmelerde  saatlik bazda kv ortalamalar 10-22 MAV  1.1650-1.1570 bandı güçlenebilir notumuza paralel mevcut durumda 22 MAV 1.19 seviyesine yükseldi.

    1.19  üzerinde yatay band yukarı sonlanabilir 16112018 notumuz

    Haftalık bazda 1.22-1.24 TRY önceki direnç seviyeleri olup bu  seviyelerde yeniden kar satışları sonrası daha yukarıda destek oluşumu  görülebilir.

    1.22-1.23-1.24  bandı tepkinin gücünde referans alınabilir. 1.24  üzerinde 1.10'daki dib teyit edilebilir.

    1.26  1.30  1.32 TRY sonraki direnç seviyeleridir.
Ekleme:Akşamüstü şöylede bir haber düştü.
https://odatv.com/aydin-dogan-hangi-bankayi-almak-istiyor-19111831_m.html

Ekleme:Akşam saatlerinde geçen şöyle bir haber de var.
https://odatv.com/aydin-dogan-hangi-bankayi-almak-istiyor-19111831_m.html    Kısa vadeli göstergelerde daha yukarıda ikinci dip oluşumları  görülürken, MACD ortalaması ve sıfır çizgisi üzerinde güçlenebilir  notumuzdu/ teyit ediliyor.

    AĞUSTOS AYINDAN GELEN ALÇALAN TREND DİRENCİ 1.23 TRY"

Sayın Endi ıcbc dohol için sabah yukarıdaki analizi yapmıştı.Gün sonunda düşüncelerinizi öğrenmek isterim.Malum bu 1,21 desteğinin 3. test edilişi.

 Foruma git   Konuya git

Gönderilme zamanı: 05 Ara 2018, 06:28 

AK YATIRIM

Enerjisa
Enerjisa’yı 7,6TL hedef fiyat ile araştırma kapsamımıza alıyoruz.
Enerjisa, Türkiye elektrik piyasasında lider elektrik dağıtım ve perakende şirketidir. Şirketin elektrik dağıtımını üstlendiği üç bölge Türkiye'nin en kalabalık ve ülke ortalamasının üzerinde nüfus artışına sahip Ankara, İstanbul (Asya yakası), Adana ve Gaziantep dağıtım bölgelerini kapsamaktadır. Yatırıma ihtiyacı olan dağıtım altyapısının modernize edilmesi amacıyla Enerjisa’nın yatırım bütçesi 2016-2020 yıllarını kapsayan üçüncü tarife döneminde ikinci tarife dönemine kıyasla reel bazda %53 artırılmıştır. Ayrıca, Enerjisa dağıtım şebekesine yaptığı yatırımlar karşılığında %13,61 seviyesinde reel sermaye getirisi elde etmektedir. Buna ek olarak, şirket, verimlilik ve kalite ölçütlerindeki performansa bağlı olarak ödüllendirilmekte ve faaliyet gelirlerine ciddi katkı sağlayabilmektedir. Enerjisa’nın faaliyet karının %98’nin düzenlemeye tabi gelir kaynaklarından sağlanması itibariyle oldukça öngörülebilir bir karlılık görünümüne sahiptir.
Hisse fiyatı olumlu beklentileri yansıtmıyor
Hisse fiyatı sene başındaki halka arzdan bu yana %22 düşen Enerjisa endeksin %6 altında getiri sağladı. Özellikle yılın ikinci yarısında yükselen faiz oranlarının yarattığı baskının Ağustos’tan itibaren yaşanan normalleşme süreciyle birlikte azalması gerektiğini düşünüyoruz. Diğer taraftan, 2018-20 yılları arasında yıllık %20 seviyesindeki operasyonel gelir büyümesi beklentimiz, şirketin faaliyetleriyle ilgili olumlu görünümün bir yansıması olarak görülebilir. Artan borçlanma faiz oranlarının etkisiyle şirketin yatırım harcamalarını bir miktar düşüreceği beklentisiyle, nakit akışındaki büyümenin operasyonel gelirlerdeki büyümenin üzerinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Faaliyetler ile ilgili güçlü beklentiler ve hisse fiyatı arasındaki uyumsuzluğu göz önünde bulundurduğumuzda, hissenin firma değeri 2019 operasyonel gelirlerinin sadece 3,2 katına denk gelmektedir.
Borçluluğun düşmeye devam etmesi beklenebilir
Enerjisa düzenlenmiş varlık tabanını (DVT, şirketin yapmış olduğu ancak henüz itfa edilmemiş yatırımlar) 2016-2020 yıllarını kapsayan tarife döneminin ilk yarısı itibariyle 1,5 kat artışla 6,7milyar TL’ye yükseltti. Şirketin DVT’ndaki güçlü büyümeyi, düzenlemeye esas yatırım harcamaları tavanını aşan ek yatırım harcamaları sağlamıştır. Söz konusu ek yatırımların bir miktar düşürülmesi yönündeki beklentimize göre, şirketin 2019 yılında ilk defa pozitif serbest nakit akışı sağlayabileceğini düşünüyoruz. Diğer yandan, şirketin borçluluğunun önümüzdeki iki yıl gerilemeye devam etmesini bekliyoruz. 2019’da net borcun operasyonel gelirlere oranının 2,3’e gerilemesini öngörüyoruz. Şirket’in temettü verimi önümüzdeki üç yılda ortalama %11 civarında oluşabilir.
Sisteme yeni teşvikler sunulabilir
2018’in ikinci yarısından itibaren artan borçlanma faizleri ve istenilen vadelerde finansman bulma konusundaki zorluklar elektrik dağıtım şirketlerinin yatırım harcamalarının önünde engel teşkil etmektedir. Bu durum, sektörün yatırım harcamalarına dayalı getiri oranlarının düşmesine neden olmaktadır. Faizlerin Ağustos ayındaki tepe noktalarından bir miktar düşmüş olmasına rağmen, dağıtım şirketlerinin üzerindeki faiz baskısı devam etmektedir. Hatırlanacağı üzere, EPDK benzer şartlarda 2017 sonunda reel sermaye getiri oranını %11,9’dan %13,6’ya yükseltmişti. Düzenleyici kurumun cari durumda yine devreye girebileceğini ve reel makul getiri oranını yeniden artırmak dahil sisteme yeni teşvikler sunabileceğini düşünüyoruz.
Riskler
Borçlanma piyasasındaki sıkılaşma, dağıtım ve perakende tarifesindeki olası olumsuz değişiklikler ve müşterilerin ödeme davranışlarındaki bozulmalar en önemli riskler arasında gösterilebilir.

 Foruma git   Konuya git

Gönderilme zamanı: 12 Ara 2018, 17:19 

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,91 değer kaybıyla 90.051,10 puandan tamamladı.


BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 1.749,75 puan azalırken, toplam işlem hacmi 6,1 milyar lira olarak gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 3,64, holding endeksi yüzde 1,91 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,27 ile iletişim, en çok gerileyen ise yüzde 5,66 ile bilişim oldu.


Banka hisselerinde yoğunlaşan satışların etkisiyle negatif bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 90.000 puanın hemen üzerinde tamamladı.

Analistler yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ile Avrupa'da enflasyon, ABD'de haftalık işsizlik başvuruları verilerinin takip edileceğini kaydetti.

Brexit sürecine ilişkin gelişmelerin de yatırımcıların gündeminde olduğunu ifade eden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 90.000 puanın güçlü destek, 92.500 puanın ise direnç konumuna geldiğini söyledi.

AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, TCMB'nin politika faizinde değişikliğe gitmesini beklemiyor.

BLOOMBERGHT

 Foruma git   Konuya git

Gönderilme zamanı: 19 Ara 2018, 21:12 

Fed, Çarşamba günü sona eren iki günlük para politikası toplantısında faiz artırımına gitti.

Banka tarafından yapılan açıklamaya göre Fed, fonlama oranını 25 baz puan artırarak yüzde 2.00 – 2.25 seviyesinden yüzde 2.5 – 2.50'ye yükseltti. Kaarar, oybirliğiyle alındı.

Aralık toplantısında alınan karar ile birlikte banka, 2018'de 25'er baz puanlık toplam dört faiz artırımı gerçekleştirmiş oldu.

Federal Açık Piyasa Komtesi'nin (FOMC) yılın son politika toplantısında faiz artırımına gitmesi büyük ölçüde bekleniyordu.

Fed yetkililerinin 2019 yılı için faiz artırımı tahmini 3'ten 2'ye indi

Piyasada dikkatler beklenen faiz artırımından çok politika yapıcıların 2019 yılındaki sıkılaştırma temposuna ilişkin tahminlerinde değişiklik olup olmayacağı üzerinde yoğunlaşmıştı. Fed yetkililerinin 2019 yılı için faiz artırımı tahmini 3'ten 2'ye indi.

Fed'in Aralık toplantısı öncesinde yetkililerin faiz patikasına ilişkin tahminlerini gösteren noktasal grafikte medyan beklentisi 2019 için üç faiz artırımını işaret ediyordu.

BLOOMBERGHT

 Foruma git   Konuya git

Gönderilme zamanı: 24 Ara 2018, 18:27 

Akbank dan Mail ile Bülten abonesiyim bu gün belirli hisselere ait yabancı takası oranlarını paylaşmışlar.
Paylaşmak istedim.

https://www.akyatirim.com.tr/apps/PDFVi ... px?ID=3556
1. sayfa (Toplam 4 sayfa) [ 46 uygun sonuç bulundu ]


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.