Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 06 Tem 2020, 00:23

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


3 uygun sonuç bulundu

Yazar Mesaj

 Foruma git   Konuya git

Gönderilme zamanı: 12 May 2013, 15:35 

Bu forumu okuma yetkiniz yok. VIP üyelik detaylari www.hissetuyolari.com/viewtopic.php?f=145&t=1103

 Foruma git   Konuya git

Gönderilme zamanı: 20 May 2013, 09:36 

AKSGY : AKİŞ GYO BİLANÇO YORUMU:

AKIS GYO'NUN VERGI DAIRESINE SUNULAN 2013 YILI 3 AYLIK KARI 95.114.399 TL iken, Borsaya Gönderilen UFRS Bilançoya göre: 4.126.701 TL zarar gerçekleşti.
UFRS = Uluslar arası Finansal Raporlama Standarları.

Gelen iki ayrı kar ve zarar rakamları tamamen teknik ayrıntı ve mevzuattan kaynaklanıyor.
UFRS'ye göre zarar açıklanmasının en büyük sebebi iştirakler elde edilen gelirlerde maliyet-satış durumuna göre kar/zarar hesabı yapılmasıdır ki bilanço dipnotlarına baktığımızda: Diğer faaliyet giderleri kaleminde;

Müşterek yönetime tabi ortalık satış zararlarının 13.960.151 tl olduğu görülmektedir. Garanti Koza Adi ortaklığının net yatırım tutarı 31.9 milyon tl iken bunun Akfil Holdinge 18 milyon TL'ye satılması sebebiyle 13.960.151 tl zarar edilmiş gözükmektedir. Dolayısıyla bu zararın da etksiyle Faaliyet giderleri geçen yıl 4.05 milyon iken bu yıl 21.4 milyon tl'ye çıkarak Dönem karının zararlar sonuçlanmasına yol açmıştır. Bilançodaki diğer giderler tamamen normal seyrinde olup olağan dışılık arz etmemektedir.

İştirak satışlarındaki bir kereye mahsus olan bu zarar etkisi yaratan gelişmeyle beraber bu durumun elzem bir gereklilik olduğu, Akişin karmaşık yapıdan kurtularak daha rasyonel bir yapıya kavuştuğu görülmektedir.

Asıl önemli durum ise; bugüne kadar AKSGY'nin ne özsermayesi, ne de defter değeri, ne de varlıkları ile ilgili net bir şey söylemek mümkündü. Hiç bir aracı kurum, birleştirilmiş bir bilanço olmadığı için yatırımcılarına yorum yapamamaktaydı. Gelinen noktada;

Sermaye: 128.200.841 TL.
Özsermaye: 708.911.511 TL.
Defter Değeri: 5.53 TL
PiyDğ/DefDğ: 0.60
%25 İskontolu Değeri: 4.15 TL.
17.05.2013 Kapanış Değeri: 3.33 TL.
Son fiyatının iskontolu oranı: %39.8 dir.

3 Aylık bilançoda SNGYO: 3.5 milyon zarar açıklamıştı. 1 milyar özsermayeli, 0.84 PD/DD oranına sahip SNGYO ile kıyasladığımızda, %28.5 fiyatının düşük olduğunu görmekteyiz.

AKİŞ'in bilançosundaki Yatırım amaçlı gayrimenkulleri toplamı 750.5 milyon tl içerisindeki en dikkat çekici varlığı AKBATI AVM olup 556 milyon tl'lik bir değer taşımaktadır. Akişin yapılan sözleşmelere göre önümüzdeki yıllar içerisinde 624.6 milyon tl'lik bir geliri kazanması sözkonusudur. Kıza-Uzun vadeli yükümlülükler içerisindeki finansal borçların içerisinde yer alan AKBATI AVM'inin finansmanı için Akbank'tan alınan kredinin geri ödemesi için Akbatı Avm kira gelirlerinin %90'ı Akbank'a temlik edilmiştir. Dolayısıyla kira gelirleri ile bu borç alacak-borç vadesi kapsamında ödenmeye devam edecektir.

*Akbatı Residences&Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi Esenyurt’ta yer almakta olup, alışveriş merkezi ve rezidanslarıyla kalite ve konfor anlayışını en üst seviyelere taşıyacak bir yaşam merkezi olarak tasarlanmıştır. 242.000 m2 inşaat alanına sahip olan Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde 65.542 m2 net kiralanabilir alan içerisinde; 200’e yakın mağaza, 9 sinema salonu, dünya mutfaklarını buluşturan restoranlar, çocuk oyun, eğitim alanları ve ayrıca 5.000 kişi kapasiteli bir Festival Park yer almaktadır. AVYM içinde yer alan mağazalar kiralanmaktadır. Akbatı AVYM’nin en önemli geçiş noktalarından biri olan Restaurantlar Meydanı ise üst düzey markalar arasından seçilmiş şık cafe ve restaurantlarıyla önemli bir buluşma noktasıdır. Akiş’in %100 hisseye sahip olduğu projede, 4 katlı Alışveriş ve Yaşam Merkezi üzerinde bulunan 21 katlı Mavi Kule ve 11 katlı Yeşil Kule’de 1+1 den 4,5+1 kadar uzanan düz dairelerin yanı sıra loft, teraslı, penthouse ve dubleks daire seçenekleri de mevcuttur. Proje kapsamında yaklaşık 220 milyon dolar civarında yatırım yapılmıştır. Akbatı Residences’ta yaşam 2012’de başlamıştır. 2012 yılında Akbatı Residences, "Türkiye'nin En Başarılı Emlak Yatırımları Yarışması"nda "Akıllı Ev" kategorisinde hem halkın hem de jürinin beğenisiyle iki ödüle birden layık görülmüştür. Yine 2012 yılında Akbatı AVYM; web sitesi ile uluslararası “Horizon Interactive Awards”ta “Tüketici Bilgilendirme” (Consumer Information) kategorisinde Bronz, gayrimenkul sektöründe mükemmeliyeti yakalamak ve uluslararası bir standart elde etmek amacıyla düzenlenen “European Property Awards 2012”de, "En İyi Alışveriş Merkezi Geliştirme Projesi" (Best Retail Development) ile "Karma Kullanım Projesi Üstün Başarı" (Highly Commended Mixed Use Development) ödüllerini almıştır.

Akalt-Akiş birleşmesi ve iştirak satışıyla AKİŞ'in finansal yapısında dikkate değer bir iyileşme meydana gelmiş olup içindeki nakit varlıkların da bulunduğu Duran Varlıklar kalemi 84.5 milyondan 208.0 milyona ulaşmış, 131.5 milyonluk nakit varlıkla ilk alım, Kentsel donusum kapsamında proje gelıstırılmesı amacıyla ıstanbul ılı kadıkoy ılcesı bostancı mahallesı,bagdat caddesınde gerçekleştirilmiştir.

AKKOK SIRKETLER GRUBU'NUN 2012 YILI DEGERLENDIRME TOPLANTISI'nda yapılan açıklamada:
"YILIN UCUNCU CEYREGINDE ACILACAK AKASYA AVM VE EDUTAINMENT KONSEPTLI COCUK CUMHURIYETI KIDZANIA'NIN ARDINDAN AKIS GYO YENI PROJELERI ILE SEKTORDEKI IDDIASINI SURDURMEYE DEVAM EDECEK" denmektedir.

* Akiş’in %6,56 oranında hissedarı olduğu SAF GYO tarafından geliştirilen Akasya projesi, Acıbadem’de, 182.000 m2’lik bir arazi üzerinde gerçekleştirilmektedir. Toplamda 1.345 konuttan oluşan proje Koru, Göl ve Kent olmak üzere 3 etaptan oluşmaktadır. 1. Etap olan Koru Ekim 2011’de, 2. Etap Göl Aralık 2011’de sahiplerine teslim edilmiş olup, son etap Kent Eylül 2013’te teslim edilecektir. Proje içerisindeki, 80.000 m2 kiralanabilir alana sahip olan alışveriş ve yaşam merkezi ise, 2013 senesinde faaliyete geçecektir.

*Meksika'dan dünyaya yayılan çocuk eğlence merkezi Kidzania, 20 milyon dolar yatırımla, Akkök Grubu, Yıldız Holding, Sinpaş ve Doğu-Batı Grubu ortaklığı ile İstanbul Acıbadem'de yapılan Akasya Alışveriş merkezinde eylül ayında açılacak. Dubai'de bir basın toplantısı ile tanıtılan çocuk eğlence merkezi 8 bin metrekarelik alana sahip olacak, 450 kişilik istihdam sağlayacak.

Bu açıklamadan çıkarılabilecek en önemli varsayımlar;
1- Eylül ayından itibaren hareketli bir döneme girilebileceği, projelerden satış ve kira gelirlerinin artabileceği.
2- Çamlıca'daki gündemde olan cami yapımında mesafe alınmasıyla hemen bitişiğinde İstanbul'un en güzel yerlerinden birinde bulunan bu arsa ile ilgili somut gelişme/projenin ortaya çıkabileceği.
3- Bağdat Caddesinde satın alınan ve ortaklardan alınmaya devam eden payların bitimi ile burada da gelir getirebilecek bir proje gerçekleştirilebileceği.
4- Nakit kaynak ile olası imkanların değerlendirilebileceği.

Gelelim mevcut bilançonun borsadaki yansıma ihtimallerine:

1. Şirket ortakları ve hisseyi buralara taşıyan ACAR'ın başını çektiği 1 milyon lotluk alışların ortalama maliyeti 3.30 seviyesinde idi. 95 milyonluk vergi dairesi karı, arkasından gelen UFRS bilanço zararı aslında büyük ortaklarca öngörülebilir bir durum olsa gerek. Bunu öngören büyükler bu sığ tahtada küçüklerden gelebilecek satışları bekleyip tahtada alıcı kademelerini boş bırakıp aşağıdan mal toplamak isteyebilirler.

2. İlk defa net ortaya çıkan bilanço kriterleri ile orta-uzun vadeli yatırımcılar panik satışlardan faydalanarak yeni maliyetlerle hisseye girmek isteyebilirler.

3. Çok kısa vadeli düşündüğümüzde hissede satış baskısının olabileceği ve ilk anda bilançoyu olumsuz yorumlayanların panik satışlar yapabileceği düşünülebilirse de geçen seferde olduğu gibi 3.00 seviyelerinde yeni alıcılar veya büyük yatırımcıların alışları gelebilir.

Aslında iyi ve kötü yönde olasılıkları artırmak mümkündür. Tahta yapıcının bile merakla beklediği şey, küçük yatırımcıların buna nasıl tepki vereceğidir. Hissenin fiyat performansını mevcut yatırımcıların tavrı belirleyecektir. Vergi dairesine bildirilen 95 milyonluk kar gelince de söylediğim gibi bekleyip, duruma göre bir strateji belirlemek gerekecektir.

 Global başlık   Konuya git

Gönderilme zamanı:  

1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [ 3 uygun sonuç bulundu ]


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.