Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 06 Tem 2020, 00:27


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: 2- YATIRIMCININ EL KİTABI
Gönderilme zamanı: 19 Haz 2012, 15:45 
Çevrimdışı
Düzceli

Kayıt: 08 May 2011, 11:24
Mesajlar: 247
Ettiği teşekkür: 23
Aldığı teşekkür: 61
BORSAYA GİRİŞ VE BORSA İLETKENİ KAVRAMI :

İnternet yaygınlaşmadan ve borsa ile bütünleşmeden önce seans salonları vardı. Elinde bir miktar parası olup kulaktan dolma bilgilerle borsaya gelen insanlar ilk başlangıçta çevresinden ve borsa dergilerinden okuduğu söylentilerle hareket ederlerdi. Canlı seans salonuna girebilenler ise çoğunluk ne yaparsa o yönde hareket ederlerdi. Şimdi bunun yerini internet borsa siteleri, face ve twitter sayfaları, sohbet köşeleri aldı. Buradan okudukları ile yatırımlarına yön veren insanların sayısı azımsanmayacak seviyelerdedir.

BORSA İLETKENİ NEDİR? NASIL ORTAYA ÇIKAR ?
Paranın ve refahın, bireyler ve toplumlar arasında el değiştirişinin günümüz dünyasında en önemli ortamlarından birisi Menkul Kıymetler Borsalarıdır. Elinde bir miktar parası olan, başlangıçta masumane yatırım amaçlı olarak borsaya adım atan kişiler, biraz bilgi sahibi olduğu anda gördüğü şey hergün yükselen hisseleri görünce tatlı kazanç hayali peşine düşerler. Nedenini, niçinini, hissenin nerden gelip nereye gittiğini sorgulamadan hemen işe koyulurlar.

Borsa İletkenleri, Sayın Ali Perşembe'nin dediği gibi; "Borsaya gönüllü olarak gelmişlerdir ve yine gönüllü olarak paralarını daha akıllı olanlara farkında olmadan transfer etmek isterler. Böyle davrandıkları müddetçe de bir iletken olarak kalacaklardır. Şu veya bu şekilde para sahibi olmuşlar ve şimdi de bu parayı başkasına iletme işlevlerini yerine getirmektedirler. Onların ardı arkası kesilmez. Birisi kaybedip tükenip gider, yerine başkası gelir."

BORSA İLETKENİ OLMAKTAN NASIL KURTULURUZ ? İYİ BİR YATIRIMCI OLMANIN YOLLARI NELERDİR?

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** LÜTFEN, tüm bilgi, haber ve önerileri akıl süzgecinizden geçirerek son kararınızı kendiniz veriniz YOKSA ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Cvp: 2- YATIRIMCININ EL KİTABI
Gönderilme zamanı: 21 Ağu 2012, 17:53 
Çevrimdışı
Düzceli

Kayıt: 08 May 2011, 11:24
Mesajlar: 247
Ettiği teşekkür: 23
Aldığı teşekkür: 61
BORSA İLETKENİ OLMAKTAN NASIL KURTULURUZ ? İYİ BİR YATIRIMCI OLMANIN YOLLARI NELERDİR?

Bilinçli ve bilinçsiz olmak üzere iki yatırımcı türünden bahsedebiliriz. Bilinçsiz yatırımcı bahsettiğimiz gibi borsa iletkeni olanlardır, bilinçli yatırımcı ise kendisini geliştirerek aşağıdaki kriterlere göre hareket eden yatırımcılardır.

Yatırımlarımıza bilgi, deneyim, sistematik yaklaşım ve para yönetimi ile şekil verirken tüm bunları davranış biçimlerimizle sonuca ulaştırır bunun sonucunda da kar veya zararla karşı karşıya kalırız. Kar veya zararda en önemli etken davranış biçimidir. Ne kadar bilgili, deneyimli olursak olalım, ne kadar sistematik yaklaşıp risk dağılımını en iyi şekilde yapsak dahi davranış biçimimiz bu sürecin başından sonuna kadar en etkili faktör olarak karşımıza çıkacaktır. Kısaca bu kavramlara bir göz atalım;

1- BİLGİ : Öncelikle yatırım yapacağımız borsayı tanımamız gerekiyor. IMKB’nın ve yatırımcılarının yapısı, eğilimleri, dış ve iç piyasalara bağlı gelişmelerin etkilerini, mevsimsel ve dönemsel olarak hareketleri hakkında genel bilgiler ediniriz. Sonrasında ise bu borsada hangi hisselere yatırım yapılacağını bulmamız gerekiyor. Bunun için de yatırım aracının fiyatını etkileyen faktörler ve fiyatın bu etmenlere maruz kaldığında gösterdiği hareket biçimleri Temel ve Teknik Analiz ile ifade edilir. Temel Analiz, hangi faktörlerin fiyatları ne zaman ve nasıl etkileyeceği üzerine odaklarınken, Teknik Analiz sadece fiyatların davranış biçimlerine konsantre olur. Yatırım yaparken en büyük bilgi kaynağı analiz yapmak, yani derinlemesine incelemek gerekir. Aslında temel ve teknik analiz birbirini tamamlayan metotlar olara kullanılıp birbirinin ayrılmaz parçası olarak ele alınması gerekir.

2- SİSTEMATİK YAKLAŞIM: Sistematik yaklaşım, belirli kurallar çerçevesinde, duygu ve içgüdülerden arınarak, objektif ve analitik bir yaklaşımla yatırım kararı alınmasıdır. Sistematik yaklaşımın bu tanımı kaçınılmaz olarak teknik ve temel analizde ciddi bir bilgi ve deneyim birikimi gerektirmektedir. Önceden plânlanmış, test edilmiş, zorlukları ve zaafları belirlenmiş, sonucu ve ödül miktarı belli bir kurallar dizisiyle yatırım yapmaya odaklanmaktır. Sistematik yaklaşımın iki ana yararı bulunur:
(a) Önceden test edilip nasıl sonuçlar verebileceği bilindiği için zaten kötü bir sistem kullanılmayacaktır;
(b) Yatırım kararlarımıza yön veren şey, duygular ve ani kararlar değil bu kurallar dizisi olduğundan, yanlış davranış biçimlerinin ön plâna çıkması engellenir.

Bilgi, teknik ve temel analiz ile etüt edip hedef piyasada hangi hedef hisselere yöneleceğimizi bulduktan sonra, yatırımlarımız esnasında nasıl bir sistem kullanacağımızı, hangi kurallara göre alıp satacağımızı sistematik yaklaşımla belirleyeceğiz. Kısaca hedef yatırım araçlarında/hisselerde stratejiler belirleyip yol haritaları çıkaracağız, yani bir sistemimiz olacak.

3- PARA YÖNETİMİ: Risk yönetimi olarak da özetlenebilir. Risk yönetiminin temel hedefi, karar verme mekanizmaları için riskleri görünür ve ölçülebilir hale getirmek, subjektifliği azaltmaktır. Yatırım yaparken risklerin nasıl dağıtılacağı ve azaltılacağı.

Yatırım yapacağımız toplam sermayemizi nasıl bölüştüreceğimizi, risk sınıflandırmasına göre yatırım sepetimizi nasıl oluşturacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Sermayemizi yüzdesel olarak hangi yatırım araçlarına ve hangi hedef sürelere göre dağıtacağımızı hesaplamamız gerekiyor. Döviz, faiz, altın ve hisse senedi piyasaları genel bir denge içinde hareket edeceği varsayımına göre yatırım portföyümüzde/sepetimizde nasıl bir seçim yapmalıyız sorusuna cevaplar aramalıyız. Tüm yumurtaları tek bir sepete koyduğumuzda kriz anında çok büyük kayıplarla hatta tüm paramızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacağımızı aklımızın bir köşesine yazmalıyız. Paraya para kazandırma ortamı olan yatırım araçlarında, hele ki çok kısa zamanda büyük kar-zarar ihtimali olan ortamların büyüsü bambaşkadır. Çoğu acemi ve hatta deneyimli yatırımcılar bile borsa ortamının büyüsüne kendilerini kaptırırlar, rüyadan uyandıklarında ise nasıl büyük riskler aldıklarını iş işten geçtikten sonra fark ederler. Büyük oyuncular, sayıca çok fazla olan küçük yatırımcıların hatalı yatırım ve davranışları ile servetlerini artırırlar, onların her duruma göre hep alternatif planları vardır. Asla unutulmaması gereken şey öncelikle kazanmaya değil kaybetmemeye odaklanan bir yatırım stratejisi belirlenmelidir, kayıp olmadığı zaman kar da otomatik olarak ortaya çıkacaktır.


4- DENEYİM: Zaman ve çalışma ile elde edilir. Her gün yeni gelişmeler oluyor ve bu sonsuza kadar devam edecek. Sadece zaman geçirmekle de deneyim elde edilmez, zaman sürecinde gelişen olay ve durumların değerlendirilmesi, tespit ve sonuçlar çıkarılması gerekir. Öğrenilen temel ve teknik analiz metotların gerçek piyasalarda sanal veya gerçek olarak denenip işe yarayıp yaramadığının test edilmesi gerekir. Her yatırım aracı veya hissenin spekülatörlerinin kendine has davranış şekilleri vardır. Hisseleri hareket ettirenler insan olduğunu göre tıpkı bir insan gibi kişilikleri vardır, tahta yapısı, alış satış kademelerinin dengesi, yükseliş ve düşüşlerdeki hareket tarzları, piyasalardaki şoklar ve ardından dengelerin oturması esnasındaki tepkileri hep farklı farklıdır. Bunlar ancak gözlem ve tespitlerle ortaya çıkarılır, sonucunda da bir deneyim oluşur. Borsanın altın kuralları vardır; “BEKLENTİLER SATIN ALINIR, GERÇEKLER SATILIR.” İyi bir yatırımcı sürekli kendini kontrol etmeli, yaşanmışlardan dersler çıkarmalıdır.

5- DAVRANIŞ BİÇİMLERİ: Korkularımız, heyecanlarımız, hırslarımız, olaylara tepki gösterme biçimimiz, başarı ve başarısızlığı nasıl benimsediğimiz veya hazmedemediğimiz duygularımıza nasıl gem vurup vuramadığımız, trading, yatırım ve genel olarak hayata olan yaklaşım tarzımız, kızmamız, sevinmemiz, umut edişimiz, beklentilerimiz, ihtiyaçlarımız, sabrımız, kısacası tüm kişiliğimiz gibi son derece geniş ve geniş olduğu kadar da kontrolü güç bir alanı kapsıyor. Zihinsel kuvvetimiz, disiplinimiz ve yatırımcı psikolojimiz. Her ne yaparsak yapalım, her türlü bilgi ve donanıma sahip olsak bile kişiliğimiz her şeye yön veren ana etmen olarak ortaya çıkar. Dolayısıyla bir yatırımcının en ihtiyacı olan kriter ve özellikleri kısaca ortaya koymaya çalıştım.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** LÜTFEN, tüm bilgi, haber ve önerileri akıl süzgecinizden geçirerek son kararınızı kendiniz veriniz YOKSA ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 2 mesaj ] 


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.