Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 22 Şub 2018, 12:59


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 54 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 29 Mar 2017, 15:51 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 2376
Ettiği teşekkür: 265
Aldığı teşekkür: 3536
Tüpraş'ın 57'nci Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi


Tüpraş 57. Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Genel kurulda Tüpraş'ın 2016 yılı mali tabloları onaylanarak, yönetim kurulu ibra edildi.

Gündem maddelerinin onaylandığı Tüpraş 57'nci Genel Kurul Toplantısı, Körfez Kocaeli'ndeki şirket merkezinde yapıldı. Genel kurulda Tüpraş'ın 2016 yılı mali tabloları onaylanarak, Yönetim Kurulu ibra edildi. 2018 yılında yapılacak genel kurula kadar görev yapmak üzere yönetim kurulu üyeliklerine Rahmi Koç, Semahat Arsel, Ömer Koç, Ali Y. Koç, Levent Çakıroğlu,Temel K. Atay, Dr. Bülent Bulgurlu, O.Turgay Durak, Erol Memioğlu, Yağız Eyüboğlu, bağımsız yönetim kurulu üyeliklerine Ahmet Turul, Gökçe Bayındır, Kutsan Çelebican ve Osman Mete Altan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Temsilcisi olarak Süleyman Karaman seçildi.

Yönetim Kurulu'nun 2016 yılı kazancının dağıtımı ve tarihi konusundaki önerisi kabul edilerek, 2016 yılı cari dönem karından 1 milyar 557 milyon 106 bin 585 TL'nın 4 Nisan 2017 tarihi itibariyle hissedarlara dağıtılması kararlaştırıldı. Karara göre yüzde 621,8 nispetinde ve 1 TL nominal değerde bir adet hisse senedine hissedarların vergi mükellefiyetine göre 6,218 TL brüt, 5,2853 TL net nakit temettü ödenecek.

Genel Kurulda paydaşlara yönelik mesajına, "Dünya ve ülkemiz ekonomisinin içinden geçtiği zorlu dönemde elde ettiğimiz operasyonel ve finansal sonuçlarla hissedarlarımız ve ülkemiz için ürettiğimiz değerlerin bizlere verdiği gururu sizlerle paylaşmak istiyorum" diyerek başlayan Koç Holding ve Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, "Uzun süredir devam eden düşük küresel büyüme trendi ülkelerin ekonomik yapılarındaki sorunları daha belirgin hale getirmiştir. Fed faiz artırımına ilişkin beklentilere bağlı fon akışlarındaki yavaşlama, gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde ilave baskılar oluşturmuştur. Özellikle ABD seçimleri sonrası piyasalarda oluşan tedirginlik ve Fed'in hızlı faiz artırımına gidebileceği beklentisiyle, gelişen ülke para birimlerinin ABD Doları karşısındaki kayıpları hızlanmıştır. Ülkemmizin yapısal ekonomik sorunlarına, hain darbe girişimi, artan terör olayları, anayasa değişikliği ve referandum ortamının yarattığı siyasi belirsizlikler gibi içsel nedenlerin eklenmesi, TL'deki değer kaybını daha da artırarak, TL'nin gelişen ülke para birimlerinden negatif olarak ayrışmasına yol açmıştır. Turizm gelirlerindeki düşüş, geleneksel ihraç pazarlarımız olan AB'de toparlanmanın henüz istenen düzeyde olmaması, güvenlik sorunları nedeniyle daralan Orta Doğu Pazarı ve Rusya'ya ihracat kaybı gibi nedenlerle zor bir yılı geride bıraktık. Maalesef, söz konusu olumsuzlukların yansımalarının bu yıl da devam edeceği öngörülmektedir" dedi.

2016 yılının emtia-rafinaj sektörü açısından değerlendirildiğinde yılın ilk yarısının sektör açısından oldukça zorlu geçtiği söyleyen Koç, "Yılın ikinci yarısının ise dalgalı trende rağmen olumlu ve sektörün toparlandığı bir dönem olduğu görülmektedir. 2016 yılına 37 Dolar/Varil düzeyinde başlayan ham petrol fiyatı, gelişmekte olan ekonomilerde yavaaşlama, İran ambargosunun kaldırılması, yüksek küresel stoklar gibi nedenlerle hemen yılın başında 25 Dolar/Varil düzeylerine kadar gerilemiştir. OPEC ve Rusya'nın üretimi dondurmaya yönelik açıklamalarının etkisiyle fiyatlar ilk 3 aylık dönemde ortalama 33 Dolar/varil düzeyinde gerçekleşmiştir. OPEC'in kesinti kararı aldığı Kasım toplantısına kadar, 40-50 dolar bandında dalgalı bir seyir izleyen ham petrol fiyatı OPEC'in 1,2 milyon varil gün kesinti kararıyla birlikte 53 Dolar/varil düzeyine yükselmiş, Rusya başta olmak üzere OPEC dışı üreticilerin de karara destek vermesiyle yılı 55 ABD Dolar/Varil düzeyinde kapatmıştır. OPEC'in yanı sıra diğer üretici ülkelerin kesinti kararlarına uyumu 2017 yılında da ham petrol fiyat düzeyini belirleyecek en önemli etmen olacaktır" diye konuştu.

Ömer Koç, düşük petrol fiyat ortamının küresel tüketimi desteklemesinin, Amerika kıtasında yumuşak geçen kış, Çin ve Hindistan başta olmak üzere büyüyen binek araç parkı benzin talebini artırdığını belirterrek "Petrokimya sektöründen Nafta ve LPG'ye gelen ilave talep de 2016 yılında sektör açısından olumlu ve rafineri marjlarını destekleyen unsurlar olarak öne çıkmıştır. Zayıf seyreden küresel ekonomik aktiviteye rağmen, güçlü hafif distilat talebinin desteklediği yüksek rafineri kapasite kullanımları ve Çin'in küçük (teapot) rafinerilerinin yol açtığı ürün fazlası, yılın son çeyreğinde kısmi bir toparlanma yaşansa da, motorin marjlarını baskı altında tutmuştur. Çin ve Orta Doğu'daki yeni kapasitelerin getirdiği arz fazlasının yanı sıra, güçlü seyreden benzin marjları ve düşük doğal gaz fiyatından gelen avantajlarla ABD Rafinerilerinin devam eden yüksek kapasite kullanımıyla artan ihracatı, sektörde ve bölgemizde yaşanan rekabeti daha da artırmıştır. Tüm bu konjonktürel etkileşimin sonucunda 2015 yılında 4,83 Dolar/Varil olan Akdeniz Rafineri Marjı, 0,86 Dolar/ Varil azalarak 2016 yılında 3,97 Dolar/Varil olmuştur" dedi.

"Jeopolitik sorunların kronik bir hal aldığı dengelerin hızla değişttiği bölge, yeni Fuel Oil Dönüşüm Tesisi ile sağlanan ağır ve yüksek kükürtlü ham petrol işleme esnekliği kullanılarak 27,7 Milyon Ton ham petrol tedariki başarılı bir şekilde sağlanmış, azalan marj ortamına rağmen tam kapasite kullanımına ulaşılmıştır" diyen Koç şunları kaydetti: "Artan üretim, ülkemizin tesisin üretime geçişi öncesi döneme göre orta distilat ithalat gereksinimini 5 Milyon Ton azaltırken, reformat dahil 1 Milyon Ton daha fazla benzin ihracatı gerçekleştirebilmesine imkan sağlayarak, cari açığın düşürülmesine katkı sürdürülmüştür.

2016 yılında Türkiye petrol ürünleri tüketimi yüzde7,6 artarken, şirketimiz yurt içi satışlarını bu büyümenin üzerinde artırmıştır. Toplam ürün satışlarının yüzde5,3 artışla 30,3 milyon ton olduğu 2016 yılında, 34,9 milyar TL ciro gerçekleştirmiştir. 2016 yılı ilk yarısında düşük marj ortamına bağlı olarak finansal hedeflerin gerisinde kalınırken, yılın ikinci yarısında marjlardaki kısmi toparlanmanın da katkısıyla yılsonu hedefleri büyük ölçüüde yakalanarak 1,9 Milyar TL vergi öncesi kar elde edilmiştir. Tüpraş, Akdeniz'in en rekabetçi rafineri şirketi olmak ve Türkiye ekonomisine daha büyük katkılar sağlamak amacıyla yatırımlarını aralıksız sürdürmektedir. Bu bağlamda Koç Topluluğu bünyesinde geçen son 11 yılda toplam 5,7 Milyar ABD Doları tutarında rafinaj yatırım harcaması gerçekleştirilmiştir. 2016 yılında ise rafinerilerde enerji ve operasyonel verimlilikte önemli mesafe aldıracak projelere yapılan 212,7 Milyon ABD Dolarlık harcamanın yanı sıra denizyolu taşımacılığında kapasite artırımına yönelik 78,3 Milyon ABD Dolarlık yatırım harcaması yapılmıştır. Bu hedefler doğrultusunda 2017 yılında da yatırımlara devam edilecektir.

Tüpraş temettülerle de BİST şirketleri arasında temettü verimi en yüksek şirketlerden biri oldu
Çevrenin ve doğal kaynakların korunmasını operasyonel hedeflerimizin ayrılmaz bir parcası olarak değerlendirmekteyiz. 2008-2016 doneminde gerçekleştirilen Enerji Verimliliği Projeleriyle karbondioksit emiisyonlarında 2,1 Milyon Ton azalış sağlanmıştır. Ayrıca alanında bir ilk olan 55 Milyon TL'lik kentsel atık sularının sanayide kullanılmak uzere geri kazanımı yatırımıyla İzmit Rafinerisi'nin proses amaçlı ham su ihtiyacının tamamı kentsel atık sulardan karşılanmaya başlanmıştır. Uzun yıllardır operasyonel ve finansal başarılarını sürdüren Tüpraş bu başarılarının yanında ödediği temettülerle de BİST şirketleri arasında temettü verimi en yüksek şirketlerden biri olmuştur. Paydaşlarımız ve ülkemiz için değer üretmeye geçmişte olduğu gibi gelecekte de devam edeceğimize, operasyonel ve finansal başarılarımızı sürdüreceğimize olan inancımız tamdır. Ülkemizin ekonomik olarak kalkınmasına sağlayacağımız katkının yanında, sosyal ve kültürel gelişimine olan desteğimiz de artarak devam edecektir. Elde ettiğimiz kazanımlarda emeği bulunan başta çalışanlarımız, tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza değerli katkıları ve Tupraş'a duydukları güven ve bağlılıklarından dolayyı teşekkür ederiz".

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 31 Mar 2017, 16:24 
Çevrimdışı

Kayıt: 10 Haz 2011, 22:58
Mesajlar: 322
Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 51
değerli üstadlardan bi tuprs yorumu alabilirmiyiz, zahmet olmazsa??


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 03 Nis 2017, 16:06 
Çevrimdışı

Kayıt: 10 Haz 2011, 22:58
Mesajlar: 322
Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 51
nts yazdı:
değerli üstadlardan bi tuprs yorumu alabilirmiyiz, zahmet olmazsa??YOKMU TUPRS ANALİZ EDİCEK BİRİ ARKADAŞLAR??


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 04 Nis 2017, 11:46 
Çevrimdışı

Kayıt: 10 Haz 2011, 22:58
Mesajlar: 322
Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 51
nts yazdı:
nts yazdı:
değerli üstadlardan bi tuprs yorumu alabilirmiyiz, zahmet olmazsa??YOKMU TUPRS ANALİZ EDİCEK BİRİ ARKADAŞLAR??

..


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 05 May 2017, 09:04 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 2376
Ettiği teşekkür: 265
Aldığı teşekkür: 3536
Tüpraş olumlu piyasa ortamında tam kapasite kullanımıyla güçlü finansal performans elde etti - Basın Açıklaması


Kuruluştan konuya ilişkin olarak yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

2016 yılının sonlarından itibaren olumlu seyrine devam eden rafinaj sektöründe Tüpraş hayata geçen rekor seviyede yatırımlarını tam kapasite kullanarak, ülkemiz için yüksek katma değer oluşturmaya devam ediyor.

Geçmiş dönemlerde ertelenen rafineri bakımlarının 2017 yılı ilk çeyreğinde gerçekleşmesi, Orta Doğu Rafinerilerindeki duruş ve yangınlar nedeniyle oluşan arz kesintileri ürün marjlarına olumlu yansımıştır. Diğer yandan kış koşulları ile artan ısınma yakıtı talebi ve önde gelen ekonomilerin olumlu büyüme rakamları sayesinde ürün bazında kârlılıklarda yaşanan artışlar, Akdeniz rafineri marjını 2016 yılının ilk çeyreğine göre %30 artırarak varilde 5,01 Dolar'a taşımıştır. Aynı dönemde Tüpraş, Fuel Oil Dönüşüm Tesisinin getirdiği yüksek kompleksitenin etkin kullanımı ile ağır ham petrol işleme esnekliği ve gösterdiği güçlü operasyonel yönetimle net marjda Akdeniz Bölgesi marjındaki artışın da üzerinde performans sağlamıştır.

2017 yılı ilk çeyreğinde tam kapasite çalışan Tüpraş "ara ürün" dahil ulaştığı 7,5 Milyon Ton şarjla toplam 7,2 Milyon Ton satış yaparak, geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını %5 artırmıştır.

Satış hacmindeki %5 artışın yanı sıra, ortalama petrol fiyatlarının geçen yılın %58 üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle 2017 ilk çeyrek satış gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 2 kat artarak 12,4 Milyar TL'ye ulaşmıştır. Uluslararası rafinaj karlılığındaki artışı finansal ve operasyonel performansıyla destekleyen Tüpraş, 2017 ilk çeyrek döneminde 1.312 Milyon TL Faaliyet Kârına ulaşmıştır. Başarılı finansal risk yönetimi stratejilerinin de katkısıyla dalgalı finansal ortamda elde edilen faaliyet karlılığı korunmuş ve Konsolide Vergi Öncesi Kâr 1.052 Milyon TL, Net Dönem Kârı ise 876 Milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

Piyasalardaki hareketliliğe rağmen sağlam finansal yapısını operasyonel başarılarla perçinleyen Tüpraş, 2017 ilk çeyrek dönemde faaliyetlerindden 873 Milyon TL nakit yaratmış, güçlü bilançosu ile ülke notunda yapılan aşağı yönlü revizyonlara rağmen yatırım yapılabilir seviyedeki derecelendirme notunu ve görünümünü korumayı başarmıştır. Tüpraş, Fuel Oil Dönüşüm Tesisi projesi kapsamında alınan krediyle artan net borç seviyesini düzenli olarak azaltmakta olup; net borç /FAVÖK rasyosu son üç yılın en düşük seviyesi olan 1,22'ye ulaşmıştır.

Yatırımlarına hız kesmeden devam eden Tüpraş, 2017 yılı ilk çeyrek döneminde toplam 46,6 Milyon Dolar yatırım harcaması gerçekleştirmiştir. Artan küresel rekabet gücüyle ülkemizin akaryakıt ihtiyacını en yüksek kalitede karşılayarak operasyonel ve finansal hedeflerini gerçekleştirmeye, hissedarları, iş ortakları ve ülkemiz için katma değer oluşturmaya devam edecektir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 08 May 2017, 17:46 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 2376
Ettiği teşekkür: 265
Aldığı teşekkür: 3536
Tüpraş Mali Analiz Raporu(Şeker Yatırım)


Tüpraş, 1Ç17'de, artan rafineri marjlarının etkisiyle, piyasa
ortalama beklentisi olan TL 685mn'un oldukça üzerinde,
önceki yılın aynı döneminin 11.0x katında ve bir önceki
döneme göre %8.2 artış ile TL859mn net kâr açıkladı. Tüpraş,
1Ç17'de yılsonu için belirlemiş olduğu net rafineri marjı ve
kapasite kullanımı hedeflerinin oldukça üzerinde sonuçlar elde
etmiştir: Şirket'in 1Ç17 net rafineri marjı US$8.65/bbl
seviyesinde, KKO'nı ise %106.4 olarak gerçekleşmiştir. Tüpraş,
1Ç17'de piyasa ortalama beklentisi olan TL 12,278mn'a paralel
olarak (Şeker Yatırım T.: TL 13,019mn) TL12,370mn satış geliri
elde etmiştir. 1Ç17 FAVÖK'ü ise, yükseliş gösteren rafineri
marjlarının etkisiyle, piyasa ortalama beklentisi olan TL
1,078mn'un (Şeker Yatırım T.: TL 1,397mn) oldukça üzerinde,
hesaplamalarımıza göre TL1,511mn tutarında gerçekleşmiştir.
Beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşmiş olan Tüpraş'ın
1Ç17 sonuçlarının Şirket payları performansı üzerinde olumlu
etkisi olmasını beklemekteyiz.
Rafineri marjlarında iyileşme 1Ç17de de devam etti - 1Ç17
rafineri marjları, dünya genelinde Kasım 2016'dan itibaren
gerçekleştirilmeye başlanan ve 1Ç17'de de devam eden
birtakım rafineri bakım işlerinin, Çin'deki küçük ölçekli
rafinerilerinin görece olarak düşük kapasite kullanımının ve
Orta Doğu'da rafinerilerde gerçekleşmiş olan yangın ve
kapanışların arzı kısıtlamasından olumlu etkilenmiştir. Özellikle
orta destilat ve fuel oil crack marjları, 1Ç17'de, daha ılımlı
geçen bir 1Ç16'ya kıyasla kış şartlarının normal ve daha soğuk
gerçekleşmesinden, gelişmiş ülkelerdeki yüksek PMI
verilerinden, Çin'de beklentilerin üzerinde büyüme
gerçekleşmiş olmasından ve Rusya'da kullanımın artmasından
olumlu etkilenmişlerdir. Bunun yanında, Latin Amerika
ülkelerinin ithalatını artırması ile benzin marjları da olumlu
etkilenmişlerdir. Bu ortamda Akdeniz havzası marjları yıllık %30
oranında artarak yıllık US$ 5.01/bbl'ye ulaşmıştır.
Rafineri marjlarındaki bu iyileşme devam ederken, Tüpraş
daha ağır ham petrol iişleyerek kapasite kullanımını
arttırmıştır - Rafineri marjlarındaki yükselişin etkisiyle, Tüpraş
toplam kapasite kullanım oranını 1Ç17'de %106.4'e
yükseltmiştir. Şirket, 1Ç17'de yıllık bazda %7.5 artışla 7.1mn
ton üretim gerçekleştirmiştir. Toplam satış hacmi ise, özellikle
rafineri marjlarının olumlu seyri ve 2016 yıl son aylarından
1Ç17'ye ertelenen kargoların da etkisiyle yaklaşık olarak yıllık
%28 artışla 2.3mn ton olarak gerçekleşmiş olan ihracatın da
etkisiyle %5 artarak 1Ç17'de 7.2mn ton olarak gerçekleşmiştir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 26 Eyl 2017, 13:49 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 2376
Ettiği teşekkür: 265
Aldığı teşekkür: 3536
Tüpraş Şirket Raporu (Tacirler Yatırım)


Tüpraş'ı 145 TL hisse hedef değeri ve AL tavsiyesi ile araştırma takip listemize dahil ediyoruz.
2017 yılında Tüpraş'ın karlılığında çok önemli bir artış oldu. Ancak mevcut karlılık seviyesinin RUP projesinin bitmesi ertesinde Tüpraş için "yeni normal" olduğunu ve mevcut karlılığın büyük ölçüde önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini düşünmekteyiz. 3Ç'de rafineri marjlarında gözlenen yükseliş ve petrol fiyatlarındaki son günlerde gözlenen artış Tüpraş'ın 2017'yi piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde bir karlılıkla kapatacağını göstermektedir. Şirketin %13'lük temettü oranı ve 2017 için F/K'da 6,6x seviyesinden işlem görmesi (2018 için 7,7x) hisselerin hala cazip seviyelerde olduğunu işaret etmektedir.

Mevcut karlılık oranları Tüpraş için "yeni normal" ve sürdürülebilir gözükmekte: Tarihsel olarak baktığımızda Tüpraş yıllık 900 milyon dolar civarında FAVÖK yaratmaktaydı ve RUP projesinin tamamlanmasıyla birlikte 550 milyon dolar ek FAVÖK yaratması beklenmektedir. Bu açıdan bakıldığında 2017'de 1,66 milyar dolar (TL 5,9milyar) civarında FAVÖK rakamına ulaşılması, yüksek bir seviye olarak gözükmekle birlikte, uç bir seviye olarak düşünülmeme aksine RUP sonrası "yeni normal" olarak düşünebiliriz. Rafineri marjlarında önemli bir zayıflama olmadığı sürece -ki biz beklemiyoruz- Tüpraş'ın karlılığı görünür gelecekte önemli ölçüde azalmayacaktır.

Global rafineri marjları oldukça olumlu gözükmekte: Rafineri ürünlerine olan talepte gözlenen iyileşme, gemi yakıtlarında 2020 yılı ile gelecek kükürt oranı kısıtlamaları ve elektrikli araçların çıkışıyla uzun vadede rafineri yatırımı iştahının daha da azalması gibi nedenler dolayısıyla global rafineri piyasasındaki pozitif seyrin uzun vadede de devam etmesini beklemekteyiz.

Piyasanın tahminleri hala düşük: 3Ç'de bölgesel rafineri marjlarının, Avrupa ve Amerika'da rafineri duruşları nedeniyle, daha da yukarı yönlü hareket etmesi nedeniyle Tüpraş'ın 3Ç'de daha da güçlü bir sonuç açıklamasını bekliyoruz. 1. Yarıda gözlenen yüksek karllılık ve 3. Çeyrekte karlılığın daha da artması, Tüpraş'ın 2017 beklentilerinin, ki son aylarda yukarı doğru revize edildi, hala çok düşük kaldığını göstermektedir. Tüpraş için 2017 FAVÖK ve net kar beklentilerimiz piyasa beklentilerinin, sırasıyla, %11 ve %26 üzerindedir.

Değerlemesi hala cazip seviyelerde: Tüpraş'ın F/K oranı 2017 verilerine göre 6,6x (2018: 7,7x) civarındadır (geçtiğimizi 10 yıl ortalaması ise 9x). Diğer yandan, Tüpraş'ın 2018'de 3,8 milyar TL temettü dağıtmasını bekliyoruz, ki bu rakam, %13 temettü verimini ima etmektedir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 07 Ara 2017, 11:53 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 2376
Ettiği teşekkür: 265
Aldığı teşekkür: 3536
Tüpraş/Yelmenoğlu : Türkiye'de yeni bir rafineri açılmasıyla Akdeniz'in her hangi bir ülkesinde açılması arasında bizim açımızdan çok büyük bir fark bulunmuyor-Fortune


Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu Fortune Turkey'in sorularını yanıtladı.

Fortune Turkey internet sitesinde yayınlanan haber aşağıda bulunuyor:

2018 yılında Star Rafinerisi açılıyor. Bu Tüpraş'ı nasıl etkileyecek?

Ülkemizin yeni bir rafinerisinin olması her şeyden önce o bölgede rekabete itici güç oluşturacak. Yaptığımız yatırımlarla rekabete hazır olan bir şirket olarak yeni rafinerinin tamamlanmasını ve kazasız, emniyetli bir şekilde devreye alınmasını bekliyoruz. Rafinericilik küresel piyasa dinamikleri, arz ve talep dengesine bağlı bir iş olduğu için Türkiye'de yeni bir rafineri açılmasıyla Akdeniz'in her hangi bir ülkesinde açılması arasında bizim açımızdan çok büyük bir fark bulunmuyor. Ancak, rafineri üretiminin bölgesel rafineri kârlılıklarına ve kâr marjlarına olumsuz etkisi olması kaçınılmaz. Bununla birlikte rafineri ürünlerine olan talebin de sürekli artıyor olması nedeniyle bu olumsuzluğun kısa süreli ve geçici olmasını bekliyoruz. 6 milyar dolarlık yatırım yapan, liberal bir sektörde 2005 yılından bu yana ithalata karşı üretim yapan bir şirket olarak, yeni rafinerinin açılmasından sınırlı bir etki bekliyoruz. Ancak, üreteceği ürünler Türkiye'nin ithal etmesi gereken ürünler olduğu için öncelikle ithalat ile yarışacak. O nedenle dengeleri bozacak önemli bir etki beklemiyoruz.

Bir açıklamanızda 2017 yılının yatırımlara karar vereceğiniz bir yıl olacağını söylemiştiniz. Bu yatırımlar hangi alanlarda olacak?

2017 yılını bizim için gelecek dönemlerimizi planlayacağımız bir hazırlık yılı olarak değerlendiriyor, yapacağımız yeni büyük yatırımlara karar vermiş, hazırlıklarımızı tamamlamış, yol haritamızı belirlemiş olmayı hedefliyoruz. Gelecek yıldan itibaren de geleceğimizi şekillendirecek yatırımları gerçekleştirmek üzere çalışmalara başlayacağız. Pek çok fizibilite çalışması yürütüyor, çok sayıda alternatifi değerlendiriyoruz. Sektörümüzün özelliği gereği yatırım tutarı milyar dolarları bulabiliyor bu nedenle çalışmalarımızı pek çok parametre ilee bir kaç koldan yürütüyoruz

Bu arada lojistik alt yapımızı güçlendirecek gerekli yatırım kararlarını uygulamaya başladık. Deniz taşımacılığı şirketimiz Ditaş'ın filosunu sürekli büyütüyoruz. Kore'de yaptırdığımız 150 bin tonun üzerindeki 2 tankeri teslim aldık, 2 adet olan tanker sayımızı 12'ye çıkardık. Bunlardan 2'si kendi sınıfında dünyanın en büyük taşıma kapasitesine sahip.

Tüpraş'ın önümüzdeki dönem için yol haritasında neler bulunuyor?

Sanayideki lider konumumuzu daha da pekiştirecek yatırımlara hız vereceğiz. Enerji verimliliği ve çevre normlarında öncü, üretimde entegre ve dönüşümü gerçekleştirmiş, lojistiği kusursuz ve güçlü, yol haritası net ancak, sıcak gelişmelerde risklerini yönetmede kabiliyeti yüksek ve esnek, deneyimli insan kaynağı ile bölgesel ve küresel rekabet gücünü daha da üst seviyelere taşımış lider enerji şirketi olmayı hedefliyoruz. Öncelikle operasyonel emre amadelikte, enerji verimliliği ve karbon emisyon endeksinde ilk çeyrekte olacağız. Çalışma kültüürümüzde, teknik emniyeti her şeyin üstünde tutuyoruz. İş süreçlerimizde ise maliyet ve verimlilik birinci planda olduğu için şu anda odaklandığımız konulardan biri de taşımacılık. Lojistiğimizi daha emniyetli, ekonomik yapmak için ayrı bir şirket çatısı altında yapılandırdık. Ülkemizin ilk özel demiryolu taşıma şirketi lisansını aldık. Taşımalarımızın önemli kısmını demiryolu ile yapmaktaki amacımız bundan sonra demiryolu taşımacılığının ağırlığını daha da arttırmak. Bu da tabii ki lojistik maliyetleri açısından ciddi bir tasarruf sağlayacak.
İkmal kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve daha farklı ham petrollerin kullanılması da hedeflerimiz arasında. Daha ağır ve daha kükürtlü ham petrolleri daha fazla işleyebilirsek ekonomik olarak Tüpraş'a ilave kazanç sağlayabiliriz. Bunun üzerinde çalışıyoruz. Bunun yanında pek çok rafineri şirketi uluslararası düzeyde rafinericiliğin geleceğine ilişkin beklentiler oldukça çeşitli ve belirsizlikler içerdiği için işlerimizi çeşitlendirmek, yenilenebiilir, alternatif enerji kaynaklarına, petrokimyaya yatırım fırsatlarını değerlendiriyoruz ve sektörümüzü ilgilendirebilecek her türlü teknolojik gelişmeyi ve start-up'ları da yakından takip ediyoruz.

Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://fortuneturkey.com/turkiyenin-dev ... lari-49888

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 14 Şub 2018, 20:25 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 2376
Ettiği teşekkür: 265
Aldığı teşekkür: 3536
2018 yılı beklentilerimiz aşağıda
yer almaktadır.

Brent petrol Fiyat Ortalaması

55-60 Dolar/ Varil

Akdeniz Rafineri Marjı ve Tüpraş
Net Rafineri Marjı

-Akdeniz rafineri Marjı: 4,75 - 5,00
Dolar / Varil

-Tüpraş Net Rafineri Marjı: 7,50 - 8,00
Dolar / Varil

Kapasite Kullanımı ve Üretim
Miktarı

- ASRFO ve HVGO gibi yarı mamül ürünleri
ithal ederek tam kapasite kullanmayı bekliyoruz.

-Üretim yaklaşık 28,3 milyon ton
civarında olması beklenmektedir.

-Toplam satış 31,0 milyon ton civarında
olması beklenmektedir.

Yatırım Harcaması

-Rafinaj yatırımının 2018 yılında 250
milyon dolar civarında olması beklenmektedir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 54 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.