Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 05 Ağu 2021, 07:06


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 89 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 29 Mar 2017, 15:51 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Tüpraş'ın 57'nci Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi


Tüpraş 57. Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Genel kurulda Tüpraş'ın 2016 yılı mali tabloları onaylanarak, yönetim kurulu ibra edildi.

Gündem maddelerinin onaylandığı Tüpraş 57'nci Genel Kurul Toplantısı, Körfez Kocaeli'ndeki şirket merkezinde yapıldı. Genel kurulda Tüpraş'ın 2016 yılı mali tabloları onaylanarak, Yönetim Kurulu ibra edildi. 2018 yılında yapılacak genel kurula kadar görev yapmak üzere yönetim kurulu üyeliklerine Rahmi Koç, Semahat Arsel, Ömer Koç, Ali Y. Koç, Levent Çakıroğlu,Temel K. Atay, Dr. Bülent Bulgurlu, O.Turgay Durak, Erol Memioğlu, Yağız Eyüboğlu, bağımsız yönetim kurulu üyeliklerine Ahmet Turul, Gökçe Bayındır, Kutsan Çelebican ve Osman Mete Altan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Temsilcisi olarak Süleyman Karaman seçildi.

Yönetim Kurulu'nun 2016 yılı kazancının dağıtımı ve tarihi konusundaki önerisi kabul edilerek, 2016 yılı cari dönem karından 1 milyar 557 milyon 106 bin 585 TL'nın 4 Nisan 2017 tarihi itibariyle hissedarlara dağıtılması kararlaştırıldı. Karara göre yüzde 621,8 nispetinde ve 1 TL nominal değerde bir adet hisse senedine hissedarların vergi mükellefiyetine göre 6,218 TL brüt, 5,2853 TL net nakit temettü ödenecek.

Genel Kurulda paydaşlara yönelik mesajına, "Dünya ve ülkemiz ekonomisinin içinden geçtiği zorlu dönemde elde ettiğimiz operasyonel ve finansal sonuçlarla hissedarlarımız ve ülkemiz için ürettiğimiz değerlerin bizlere verdiği gururu sizlerle paylaşmak istiyorum" diyerek başlayan Koç Holding ve Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, "Uzun süredir devam eden düşük küresel büyüme trendi ülkelerin ekonomik yapılarındaki sorunları daha belirgin hale getirmiştir. Fed faiz artırımına ilişkin beklentilere bağlı fon akışlarındaki yavaşlama, gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde ilave baskılar oluşturmuştur. Özellikle ABD seçimleri sonrası piyasalarda oluşan tedirginlik ve Fed'in hızlı faiz artırımına gidebileceği beklentisiyle, gelişen ülke para birimlerinin ABD Doları karşısındaki kayıpları hızlanmıştır. Ülkemmizin yapısal ekonomik sorunlarına, hain darbe girişimi, artan terör olayları, anayasa değişikliği ve referandum ortamının yarattığı siyasi belirsizlikler gibi içsel nedenlerin eklenmesi, TL'deki değer kaybını daha da artırarak, TL'nin gelişen ülke para birimlerinden negatif olarak ayrışmasına yol açmıştır. Turizm gelirlerindeki düşüş, geleneksel ihraç pazarlarımız olan AB'de toparlanmanın henüz istenen düzeyde olmaması, güvenlik sorunları nedeniyle daralan Orta Doğu Pazarı ve Rusya'ya ihracat kaybı gibi nedenlerle zor bir yılı geride bıraktık. Maalesef, söz konusu olumsuzlukların yansımalarının bu yıl da devam edeceği öngörülmektedir" dedi.

2016 yılının emtia-rafinaj sektörü açısından değerlendirildiğinde yılın ilk yarısının sektör açısından oldukça zorlu geçtiği söyleyen Koç, "Yılın ikinci yarısının ise dalgalı trende rağmen olumlu ve sektörün toparlandığı bir dönem olduğu görülmektedir. 2016 yılına 37 Dolar/Varil düzeyinde başlayan ham petrol fiyatı, gelişmekte olan ekonomilerde yavaaşlama, İran ambargosunun kaldırılması, yüksek küresel stoklar gibi nedenlerle hemen yılın başında 25 Dolar/Varil düzeylerine kadar gerilemiştir. OPEC ve Rusya'nın üretimi dondurmaya yönelik açıklamalarının etkisiyle fiyatlar ilk 3 aylık dönemde ortalama 33 Dolar/varil düzeyinde gerçekleşmiştir. OPEC'in kesinti kararı aldığı Kasım toplantısına kadar, 40-50 dolar bandında dalgalı bir seyir izleyen ham petrol fiyatı OPEC'in 1,2 milyon varil gün kesinti kararıyla birlikte 53 Dolar/varil düzeyine yükselmiş, Rusya başta olmak üzere OPEC dışı üreticilerin de karara destek vermesiyle yılı 55 ABD Dolar/Varil düzeyinde kapatmıştır. OPEC'in yanı sıra diğer üretici ülkelerin kesinti kararlarına uyumu 2017 yılında da ham petrol fiyat düzeyini belirleyecek en önemli etmen olacaktır" diye konuştu.

Ömer Koç, düşük petrol fiyat ortamının küresel tüketimi desteklemesinin, Amerika kıtasında yumuşak geçen kış, Çin ve Hindistan başta olmak üzere büyüyen binek araç parkı benzin talebini artırdığını belirterrek "Petrokimya sektöründen Nafta ve LPG'ye gelen ilave talep de 2016 yılında sektör açısından olumlu ve rafineri marjlarını destekleyen unsurlar olarak öne çıkmıştır. Zayıf seyreden küresel ekonomik aktiviteye rağmen, güçlü hafif distilat talebinin desteklediği yüksek rafineri kapasite kullanımları ve Çin'in küçük (teapot) rafinerilerinin yol açtığı ürün fazlası, yılın son çeyreğinde kısmi bir toparlanma yaşansa da, motorin marjlarını baskı altında tutmuştur. Çin ve Orta Doğu'daki yeni kapasitelerin getirdiği arz fazlasının yanı sıra, güçlü seyreden benzin marjları ve düşük doğal gaz fiyatından gelen avantajlarla ABD Rafinerilerinin devam eden yüksek kapasite kullanımıyla artan ihracatı, sektörde ve bölgemizde yaşanan rekabeti daha da artırmıştır. Tüm bu konjonktürel etkileşimin sonucunda 2015 yılında 4,83 Dolar/Varil olan Akdeniz Rafineri Marjı, 0,86 Dolar/ Varil azalarak 2016 yılında 3,97 Dolar/Varil olmuştur" dedi.

"Jeopolitik sorunların kronik bir hal aldığı dengelerin hızla değişttiği bölge, yeni Fuel Oil Dönüşüm Tesisi ile sağlanan ağır ve yüksek kükürtlü ham petrol işleme esnekliği kullanılarak 27,7 Milyon Ton ham petrol tedariki başarılı bir şekilde sağlanmış, azalan marj ortamına rağmen tam kapasite kullanımına ulaşılmıştır" diyen Koç şunları kaydetti: "Artan üretim, ülkemizin tesisin üretime geçişi öncesi döneme göre orta distilat ithalat gereksinimini 5 Milyon Ton azaltırken, reformat dahil 1 Milyon Ton daha fazla benzin ihracatı gerçekleştirebilmesine imkan sağlayarak, cari açığın düşürülmesine katkı sürdürülmüştür.

2016 yılında Türkiye petrol ürünleri tüketimi yüzde7,6 artarken, şirketimiz yurt içi satışlarını bu büyümenin üzerinde artırmıştır. Toplam ürün satışlarının yüzde5,3 artışla 30,3 milyon ton olduğu 2016 yılında, 34,9 milyar TL ciro gerçekleştirmiştir. 2016 yılı ilk yarısında düşük marj ortamına bağlı olarak finansal hedeflerin gerisinde kalınırken, yılın ikinci yarısında marjlardaki kısmi toparlanmanın da katkısıyla yılsonu hedefleri büyük ölçüüde yakalanarak 1,9 Milyar TL vergi öncesi kar elde edilmiştir. Tüpraş, Akdeniz'in en rekabetçi rafineri şirketi olmak ve Türkiye ekonomisine daha büyük katkılar sağlamak amacıyla yatırımlarını aralıksız sürdürmektedir. Bu bağlamda Koç Topluluğu bünyesinde geçen son 11 yılda toplam 5,7 Milyar ABD Doları tutarında rafinaj yatırım harcaması gerçekleştirilmiştir. 2016 yılında ise rafinerilerde enerji ve operasyonel verimlilikte önemli mesafe aldıracak projelere yapılan 212,7 Milyon ABD Dolarlık harcamanın yanı sıra denizyolu taşımacılığında kapasite artırımına yönelik 78,3 Milyon ABD Dolarlık yatırım harcaması yapılmıştır. Bu hedefler doğrultusunda 2017 yılında da yatırımlara devam edilecektir.

Tüpraş temettülerle de BİST şirketleri arasında temettü verimi en yüksek şirketlerden biri oldu
Çevrenin ve doğal kaynakların korunmasını operasyonel hedeflerimizin ayrılmaz bir parcası olarak değerlendirmekteyiz. 2008-2016 doneminde gerçekleştirilen Enerji Verimliliği Projeleriyle karbondioksit emiisyonlarında 2,1 Milyon Ton azalış sağlanmıştır. Ayrıca alanında bir ilk olan 55 Milyon TL'lik kentsel atık sularının sanayide kullanılmak uzere geri kazanımı yatırımıyla İzmit Rafinerisi'nin proses amaçlı ham su ihtiyacının tamamı kentsel atık sulardan karşılanmaya başlanmıştır. Uzun yıllardır operasyonel ve finansal başarılarını sürdüren Tüpraş bu başarılarının yanında ödediği temettülerle de BİST şirketleri arasında temettü verimi en yüksek şirketlerden biri olmuştur. Paydaşlarımız ve ülkemiz için değer üretmeye geçmişte olduğu gibi gelecekte de devam edeceğimize, operasyonel ve finansal başarılarımızı sürdüreceğimize olan inancımız tamdır. Ülkemizin ekonomik olarak kalkınmasına sağlayacağımız katkının yanında, sosyal ve kültürel gelişimine olan desteğimiz de artarak devam edecektir. Elde ettiğimiz kazanımlarda emeği bulunan başta çalışanlarımız, tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza değerli katkıları ve Tupraş'a duydukları güven ve bağlılıklarından dolayyı teşekkür ederiz".

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 31 Mar 2017, 16:24 
Çevrimdışı

Kayıt: 10 Haz 2011, 22:58
Mesajlar: 93
Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 51
değerli üstadlardan bi tuprs yorumu alabilirmiyiz, zahmet olmazsa??


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 03 Nis 2017, 16:06 
Çevrimdışı

Kayıt: 10 Haz 2011, 22:58
Mesajlar: 93
Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 51
nts yazdı:
değerli üstadlardan bi tuprs yorumu alabilirmiyiz, zahmet olmazsa??YOKMU TUPRS ANALİZ EDİCEK BİRİ ARKADAŞLAR??


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 04 Nis 2017, 11:46 
Çevrimdışı

Kayıt: 10 Haz 2011, 22:58
Mesajlar: 93
Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 51
nts yazdı:
nts yazdı:
değerli üstadlardan bi tuprs yorumu alabilirmiyiz, zahmet olmazsa??YOKMU TUPRS ANALİZ EDİCEK BİRİ ARKADAŞLAR??

..


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 05 May 2017, 09:04 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Tüpraş olumlu piyasa ortamında tam kapasite kullanımıyla güçlü finansal performans elde etti - Basın Açıklaması


Kuruluştan konuya ilişkin olarak yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

2016 yılının sonlarından itibaren olumlu seyrine devam eden rafinaj sektöründe Tüpraş hayata geçen rekor seviyede yatırımlarını tam kapasite kullanarak, ülkemiz için yüksek katma değer oluşturmaya devam ediyor.

Geçmiş dönemlerde ertelenen rafineri bakımlarının 2017 yılı ilk çeyreğinde gerçekleşmesi, Orta Doğu Rafinerilerindeki duruş ve yangınlar nedeniyle oluşan arz kesintileri ürün marjlarına olumlu yansımıştır. Diğer yandan kış koşulları ile artan ısınma yakıtı talebi ve önde gelen ekonomilerin olumlu büyüme rakamları sayesinde ürün bazında kârlılıklarda yaşanan artışlar, Akdeniz rafineri marjını 2016 yılının ilk çeyreğine göre %30 artırarak varilde 5,01 Dolar'a taşımıştır. Aynı dönemde Tüpraş, Fuel Oil Dönüşüm Tesisinin getirdiği yüksek kompleksitenin etkin kullanımı ile ağır ham petrol işleme esnekliği ve gösterdiği güçlü operasyonel yönetimle net marjda Akdeniz Bölgesi marjındaki artışın da üzerinde performans sağlamıştır.

2017 yılı ilk çeyreğinde tam kapasite çalışan Tüpraş "ara ürün" dahil ulaştığı 7,5 Milyon Ton şarjla toplam 7,2 Milyon Ton satış yaparak, geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını %5 artırmıştır.

Satış hacmindeki %5 artışın yanı sıra, ortalama petrol fiyatlarının geçen yılın %58 üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle 2017 ilk çeyrek satış gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 2 kat artarak 12,4 Milyar TL'ye ulaşmıştır. Uluslararası rafinaj karlılığındaki artışı finansal ve operasyonel performansıyla destekleyen Tüpraş, 2017 ilk çeyrek döneminde 1.312 Milyon TL Faaliyet Kârına ulaşmıştır. Başarılı finansal risk yönetimi stratejilerinin de katkısıyla dalgalı finansal ortamda elde edilen faaliyet karlılığı korunmuş ve Konsolide Vergi Öncesi Kâr 1.052 Milyon TL, Net Dönem Kârı ise 876 Milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

Piyasalardaki hareketliliğe rağmen sağlam finansal yapısını operasyonel başarılarla perçinleyen Tüpraş, 2017 ilk çeyrek dönemde faaliyetlerindden 873 Milyon TL nakit yaratmış, güçlü bilançosu ile ülke notunda yapılan aşağı yönlü revizyonlara rağmen yatırım yapılabilir seviyedeki derecelendirme notunu ve görünümünü korumayı başarmıştır. Tüpraş, Fuel Oil Dönüşüm Tesisi projesi kapsamında alınan krediyle artan net borç seviyesini düzenli olarak azaltmakta olup; net borç /FAVÖK rasyosu son üç yılın en düşük seviyesi olan 1,22'ye ulaşmıştır.

Yatırımlarına hız kesmeden devam eden Tüpraş, 2017 yılı ilk çeyrek döneminde toplam 46,6 Milyon Dolar yatırım harcaması gerçekleştirmiştir. Artan küresel rekabet gücüyle ülkemizin akaryakıt ihtiyacını en yüksek kalitede karşılayarak operasyonel ve finansal hedeflerini gerçekleştirmeye, hissedarları, iş ortakları ve ülkemiz için katma değer oluşturmaya devam edecektir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 08 May 2017, 17:46 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Tüpraş Mali Analiz Raporu(Şeker Yatırım)


Tüpraş, 1Ç17'de, artan rafineri marjlarının etkisiyle, piyasa
ortalama beklentisi olan TL 685mn'un oldukça üzerinde,
önceki yılın aynı döneminin 11.0x katında ve bir önceki
döneme göre %8.2 artış ile TL859mn net kâr açıkladı. Tüpraş,
1Ç17'de yılsonu için belirlemiş olduğu net rafineri marjı ve
kapasite kullanımı hedeflerinin oldukça üzerinde sonuçlar elde
etmiştir: Şirket'in 1Ç17 net rafineri marjı US$8.65/bbl
seviyesinde, KKO'nı ise %106.4 olarak gerçekleşmiştir. Tüpraş,
1Ç17'de piyasa ortalama beklentisi olan TL 12,278mn'a paralel
olarak (Şeker Yatırım T.: TL 13,019mn) TL12,370mn satış geliri
elde etmiştir. 1Ç17 FAVÖK'ü ise, yükseliş gösteren rafineri
marjlarının etkisiyle, piyasa ortalama beklentisi olan TL
1,078mn'un (Şeker Yatırım T.: TL 1,397mn) oldukça üzerinde,
hesaplamalarımıza göre TL1,511mn tutarında gerçekleşmiştir.
Beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşmiş olan Tüpraş'ın
1Ç17 sonuçlarının Şirket payları performansı üzerinde olumlu
etkisi olmasını beklemekteyiz.
Rafineri marjlarında iyileşme 1Ç17de de devam etti - 1Ç17
rafineri marjları, dünya genelinde Kasım 2016'dan itibaren
gerçekleştirilmeye başlanan ve 1Ç17'de de devam eden
birtakım rafineri bakım işlerinin, Çin'deki küçük ölçekli
rafinerilerinin görece olarak düşük kapasite kullanımının ve
Orta Doğu'da rafinerilerde gerçekleşmiş olan yangın ve
kapanışların arzı kısıtlamasından olumlu etkilenmiştir. Özellikle
orta destilat ve fuel oil crack marjları, 1Ç17'de, daha ılımlı
geçen bir 1Ç16'ya kıyasla kış şartlarının normal ve daha soğuk
gerçekleşmesinden, gelişmiş ülkelerdeki yüksek PMI
verilerinden, Çin'de beklentilerin üzerinde büyüme
gerçekleşmiş olmasından ve Rusya'da kullanımın artmasından
olumlu etkilenmişlerdir. Bunun yanında, Latin Amerika
ülkelerinin ithalatını artırması ile benzin marjları da olumlu
etkilenmişlerdir. Bu ortamda Akdeniz havzası marjları yıllık %30
oranında artarak yıllık US$ 5.01/bbl'ye ulaşmıştır.
Rafineri marjlarındaki bu iyileşme devam ederken, Tüpraş
daha ağır ham petrol iişleyerek kapasite kullanımını
arttırmıştır - Rafineri marjlarındaki yükselişin etkisiyle, Tüpraş
toplam kapasite kullanım oranını 1Ç17'de %106.4'e
yükseltmiştir. Şirket, 1Ç17'de yıllık bazda %7.5 artışla 7.1mn
ton üretim gerçekleştirmiştir. Toplam satış hacmi ise, özellikle
rafineri marjlarının olumlu seyri ve 2016 yıl son aylarından
1Ç17'ye ertelenen kargoların da etkisiyle yaklaşık olarak yıllık
%28 artışla 2.3mn ton olarak gerçekleşmiş olan ihracatın da
etkisiyle %5 artarak 1Ç17'de 7.2mn ton olarak gerçekleşmiştir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 26 Eyl 2017, 13:49 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Tüpraş Şirket Raporu (Tacirler Yatırım)


Tüpraş'ı 145 TL hisse hedef değeri ve AL tavsiyesi ile araştırma takip listemize dahil ediyoruz.
2017 yılında Tüpraş'ın karlılığında çok önemli bir artış oldu. Ancak mevcut karlılık seviyesinin RUP projesinin bitmesi ertesinde Tüpraş için "yeni normal" olduğunu ve mevcut karlılığın büyük ölçüde önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini düşünmekteyiz. 3Ç'de rafineri marjlarında gözlenen yükseliş ve petrol fiyatlarındaki son günlerde gözlenen artış Tüpraş'ın 2017'yi piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde bir karlılıkla kapatacağını göstermektedir. Şirketin %13'lük temettü oranı ve 2017 için F/K'da 6,6x seviyesinden işlem görmesi (2018 için 7,7x) hisselerin hala cazip seviyelerde olduğunu işaret etmektedir.

Mevcut karlılık oranları Tüpraş için "yeni normal" ve sürdürülebilir gözükmekte: Tarihsel olarak baktığımızda Tüpraş yıllık 900 milyon dolar civarında FAVÖK yaratmaktaydı ve RUP projesinin tamamlanmasıyla birlikte 550 milyon dolar ek FAVÖK yaratması beklenmektedir. Bu açıdan bakıldığında 2017'de 1,66 milyar dolar (TL 5,9milyar) civarında FAVÖK rakamına ulaşılması, yüksek bir seviye olarak gözükmekle birlikte, uç bir seviye olarak düşünülmeme aksine RUP sonrası "yeni normal" olarak düşünebiliriz. Rafineri marjlarında önemli bir zayıflama olmadığı sürece -ki biz beklemiyoruz- Tüpraş'ın karlılığı görünür gelecekte önemli ölçüde azalmayacaktır.

Global rafineri marjları oldukça olumlu gözükmekte: Rafineri ürünlerine olan talepte gözlenen iyileşme, gemi yakıtlarında 2020 yılı ile gelecek kükürt oranı kısıtlamaları ve elektrikli araçların çıkışıyla uzun vadede rafineri yatırımı iştahının daha da azalması gibi nedenler dolayısıyla global rafineri piyasasındaki pozitif seyrin uzun vadede de devam etmesini beklemekteyiz.

Piyasanın tahminleri hala düşük: 3Ç'de bölgesel rafineri marjlarının, Avrupa ve Amerika'da rafineri duruşları nedeniyle, daha da yukarı yönlü hareket etmesi nedeniyle Tüpraş'ın 3Ç'de daha da güçlü bir sonuç açıklamasını bekliyoruz. 1. Yarıda gözlenen yüksek karllılık ve 3. Çeyrekte karlılığın daha da artması, Tüpraş'ın 2017 beklentilerinin, ki son aylarda yukarı doğru revize edildi, hala çok düşük kaldığını göstermektedir. Tüpraş için 2017 FAVÖK ve net kar beklentilerimiz piyasa beklentilerinin, sırasıyla, %11 ve %26 üzerindedir.

Değerlemesi hala cazip seviyelerde: Tüpraş'ın F/K oranı 2017 verilerine göre 6,6x (2018: 7,7x) civarındadır (geçtiğimizi 10 yıl ortalaması ise 9x). Diğer yandan, Tüpraş'ın 2018'de 3,8 milyar TL temettü dağıtmasını bekliyoruz, ki bu rakam, %13 temettü verimini ima etmektedir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 07 Ara 2017, 11:53 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Tüpraş/Yelmenoğlu : Türkiye'de yeni bir rafineri açılmasıyla Akdeniz'in her hangi bir ülkesinde açılması arasında bizim açımızdan çok büyük bir fark bulunmuyor-Fortune


Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu Fortune Turkey'in sorularını yanıtladı.

Fortune Turkey internet sitesinde yayınlanan haber aşağıda bulunuyor:

2018 yılında Star Rafinerisi açılıyor. Bu Tüpraş'ı nasıl etkileyecek?

Ülkemizin yeni bir rafinerisinin olması her şeyden önce o bölgede rekabete itici güç oluşturacak. Yaptığımız yatırımlarla rekabete hazır olan bir şirket olarak yeni rafinerinin tamamlanmasını ve kazasız, emniyetli bir şekilde devreye alınmasını bekliyoruz. Rafinericilik küresel piyasa dinamikleri, arz ve talep dengesine bağlı bir iş olduğu için Türkiye'de yeni bir rafineri açılmasıyla Akdeniz'in her hangi bir ülkesinde açılması arasında bizim açımızdan çok büyük bir fark bulunmuyor. Ancak, rafineri üretiminin bölgesel rafineri kârlılıklarına ve kâr marjlarına olumsuz etkisi olması kaçınılmaz. Bununla birlikte rafineri ürünlerine olan talebin de sürekli artıyor olması nedeniyle bu olumsuzluğun kısa süreli ve geçici olmasını bekliyoruz. 6 milyar dolarlık yatırım yapan, liberal bir sektörde 2005 yılından bu yana ithalata karşı üretim yapan bir şirket olarak, yeni rafinerinin açılmasından sınırlı bir etki bekliyoruz. Ancak, üreteceği ürünler Türkiye'nin ithal etmesi gereken ürünler olduğu için öncelikle ithalat ile yarışacak. O nedenle dengeleri bozacak önemli bir etki beklemiyoruz.

Bir açıklamanızda 2017 yılının yatırımlara karar vereceğiniz bir yıl olacağını söylemiştiniz. Bu yatırımlar hangi alanlarda olacak?

2017 yılını bizim için gelecek dönemlerimizi planlayacağımız bir hazırlık yılı olarak değerlendiriyor, yapacağımız yeni büyük yatırımlara karar vermiş, hazırlıklarımızı tamamlamış, yol haritamızı belirlemiş olmayı hedefliyoruz. Gelecek yıldan itibaren de geleceğimizi şekillendirecek yatırımları gerçekleştirmek üzere çalışmalara başlayacağız. Pek çok fizibilite çalışması yürütüyor, çok sayıda alternatifi değerlendiriyoruz. Sektörümüzün özelliği gereği yatırım tutarı milyar dolarları bulabiliyor bu nedenle çalışmalarımızı pek çok parametre ilee bir kaç koldan yürütüyoruz

Bu arada lojistik alt yapımızı güçlendirecek gerekli yatırım kararlarını uygulamaya başladık. Deniz taşımacılığı şirketimiz Ditaş'ın filosunu sürekli büyütüyoruz. Kore'de yaptırdığımız 150 bin tonun üzerindeki 2 tankeri teslim aldık, 2 adet olan tanker sayımızı 12'ye çıkardık. Bunlardan 2'si kendi sınıfında dünyanın en büyük taşıma kapasitesine sahip.

Tüpraş'ın önümüzdeki dönem için yol haritasında neler bulunuyor?

Sanayideki lider konumumuzu daha da pekiştirecek yatırımlara hız vereceğiz. Enerji verimliliği ve çevre normlarında öncü, üretimde entegre ve dönüşümü gerçekleştirmiş, lojistiği kusursuz ve güçlü, yol haritası net ancak, sıcak gelişmelerde risklerini yönetmede kabiliyeti yüksek ve esnek, deneyimli insan kaynağı ile bölgesel ve küresel rekabet gücünü daha da üst seviyelere taşımış lider enerji şirketi olmayı hedefliyoruz. Öncelikle operasyonel emre amadelikte, enerji verimliliği ve karbon emisyon endeksinde ilk çeyrekte olacağız. Çalışma kültüürümüzde, teknik emniyeti her şeyin üstünde tutuyoruz. İş süreçlerimizde ise maliyet ve verimlilik birinci planda olduğu için şu anda odaklandığımız konulardan biri de taşımacılık. Lojistiğimizi daha emniyetli, ekonomik yapmak için ayrı bir şirket çatısı altında yapılandırdık. Ülkemizin ilk özel demiryolu taşıma şirketi lisansını aldık. Taşımalarımızın önemli kısmını demiryolu ile yapmaktaki amacımız bundan sonra demiryolu taşımacılığının ağırlığını daha da arttırmak. Bu da tabii ki lojistik maliyetleri açısından ciddi bir tasarruf sağlayacak.
İkmal kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve daha farklı ham petrollerin kullanılması da hedeflerimiz arasında. Daha ağır ve daha kükürtlü ham petrolleri daha fazla işleyebilirsek ekonomik olarak Tüpraş'a ilave kazanç sağlayabiliriz. Bunun üzerinde çalışıyoruz. Bunun yanında pek çok rafineri şirketi uluslararası düzeyde rafinericiliğin geleceğine ilişkin beklentiler oldukça çeşitli ve belirsizlikler içerdiği için işlerimizi çeşitlendirmek, yenilenebiilir, alternatif enerji kaynaklarına, petrokimyaya yatırım fırsatlarını değerlendiriyoruz ve sektörümüzü ilgilendirebilecek her türlü teknolojik gelişmeyi ve start-up'ları da yakından takip ediyoruz.

Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://fortuneturkey.com/turkiyenin-dev ... lari-49888

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 14 Şub 2018, 20:25 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
2018 yılı beklentilerimiz aşağıda
yer almaktadır.

Brent petrol Fiyat Ortalaması

55-60 Dolar/ Varil

Akdeniz Rafineri Marjı ve Tüpraş
Net Rafineri Marjı

-Akdeniz rafineri Marjı: 4,75 - 5,00
Dolar / Varil

-Tüpraş Net Rafineri Marjı: 7,50 - 8,00
Dolar / Varil

Kapasite Kullanımı ve Üretim
Miktarı

- ASRFO ve HVGO gibi yarı mamül ürünleri
ithal ederek tam kapasite kullanmayı bekliyoruz.

-Üretim yaklaşık 28,3 milyon ton
civarında olması beklenmektedir.

-Toplam satış 31,0 milyon ton civarında
olması beklenmektedir.

Yatırım Harcaması

-Rafinaj yatırımının 2018 yılında 250
milyon dolar civarında olması beklenmektedir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 09 May 2018, 18:13 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
2018 İLK ÇEYREK KARI 378.436.000 TL olarak gerçekleşmiştir. Geçen yıl ilk çeyrek karı 868.824.000 TL olarak gelmişti. Tüpraş bir önceki çeyrek yani 2017 son çeyreğinde 493mn TL net kar açıklamıştı. Dolayısıyla hem geçen yılki, hem de bir önceki çeyreğe göre kar rakamı düşük gelmiştir. Hisse üzerinde satış baskısı devam edecektir ancak aracı kurum hedef fiyat ortalamasına göre getiri potansiyeli hala kayda değer durumdadır.

2017 Yılı Kar Payı Dağıtımı

21 Mart 2018 tarihli Olağan Genel Kurul Toplantısında, Sermaye Piyasası Düzenlemeleri ile Esas Sözleşme Hükümlerine ve Tüpraş Kar Dağıtım Politikası’na uygun olarak 2017 yılı kazancının dağıtılması konusunda;

a. Ortaklara ödenecek temettü toplamı olan 3.406.452.377,60 TL’nin tamamının nakden ödenmesine,
b. Tam mükellef kurumlar ile Türkiye’de bir işyeri veya daimi temsilci aracılığı ile kar payı elde eden dar mükellef kurum ortaklarımıza; 1,00 TL nominal değerli hisse için %1.360,3 oranında ve 13,603 TL brüt=net nakit kar payı; diğer hissedarlarımıza ise 1,00 TL nominal değerli hisse için %1.360,3 oranında ve 13,603 TL brüt; %1.156,255 oranında ve 11,56255 TL net nakit kar payı ödenmesine, Karar verilmiş olup, nakit temettü ödemeleri 2 Nisan 2018 tarihi itibariyle tamamlanmıştır.


Sektördeki Gelişmeler

2017 yılı 1. çeyrek dönemde ortalama 96,5 milyon varil/gün olan küresel ham petrol talebi, 2018
yılında %1,7 artışla 98,1 milyon varil/gün olarak gerçekleşmiştir. OPEC’in ham petrol üretimini
kesme kararı doğrultusunda 2018 1. çeyrek dönemde geçen yılın aynı çeyrek dönemine göre
OPEC’in petrol üretimi %0,3 oranında azalırken, OPEC dışı petrol ve sıvı yakıt üretimindeki %2,3
artışın etkisiyle toplam petrol/sıvı yakıt arzı %1,3 artışla 97,9 milyon varil/gün olarak
gerçekleşmiştir.

2018 Ocak ayına 66,60 dolar/varil seviyesinden başlayan ham petrol fiyatı, OPEC ve Rusya’nın
kesinti anlaşmasına yüksek oranda uyumlarının devam etmesi ve kesintisinin 2019’da da devam
edebileceği yönünde açıklamaları, Venezuela’daki yapısal sorunlar, Ocak-Mart ABD ham petrol
stoklarının son 2 yılın ortalama %18 altında olması ve İran kaynaklı jeopolitik risklerin fiyatları
desteklemesi sonucu ham petrol fiyatı yukarı yönlü bir seyir izleyerek Mart sonunda 67,32
dolar/varil seviyesinden kapanmış, ilk çeyrek ortalamada ise 66,76 dolar/varil olarak
gerçekleşmiştir.

2018 yılının başlarında Rusya ihracatındaki artışa karşın güçlü talep, ABD ihraç kargolarının
ağırlıklı olarak Güney Amerika’ya yönlenmesiyle bölgemize gelen kargo girişlerinin azalması,
rafinerileri duruşları ve Batı Afrika’nın ürün açıkları bölgemizde marjları destekleyen faktörler
olarak öne çıkmıştır. Şubat’ın 2. yarısında Avrupa’da artan soğuklar, Asya’da normalden soğuk
devam eden hava nedeniyle artan kerosen talebi ve Akdeniz ve Ortadoğu bölgesinde geçen yılın
üzerindeki devam eden rafineri bakımlar ısınma amaçlı orta distilat talebini olumlu etkilerken
ulaşım amaçlı talebi baskılamıştır.

Akdeniz rafineri marjı ilk çeyrek dönemde ortalama 4,01 Dolar/varil düzeyinde, bakım ve yatırım
amaçlı duruşlarına rağmen Tüpraş net rafineri marjı ise 4,80 Dolar/varil seviyesinde gerçekleşmiştir.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu verilerine göre, 2018 yılı Ocak-Şubat döneminde geçen yılın aynı
dönemine göre Türkiye’de benzin tüketimi %13,69 artışla 341 bin ton ton olarak gerçekleşmiş ve
Tüpraş ülke talebinin tamamını karşılamıştır. Motorin talebi ise %13,13 artışla 3,5 milyon tona
ulaşırken, Tüpraş ürettiği motorinin tamamını yurtiçi pazara satmıştır.Operasyonel Bilgiler

İlk çeyrek dönemde İzmir Rafinerisinde ham petrol modernizasyon projesi amaçlı bakım
duruşunun ve Kırıkkale Rafinerisinin tüm ünitelerindeki planlı bakım duruşu (battery shut down)
nedeniyle %78 kapasite kullanımı gerçekleştirilmiştir. Aşağıda yer alan tablolarda da görüldüğü
üzere; ham petrol ve yarı mamul olarak 5,5 milyon ton şarja verilirken, beyaz ürün verimi 0,5 puan
artışla %78,5 seviyesinde gerçekleştirilmiş ve 5,2 milyon ton satılabilir ürün üretilmiştir. Ünite
duruşlarının etkileri, yıl sonu Tüpraş operasyonel hedeflerinin içinde yer almaktadır.

Planlı duruşların etkisiyle geçtiğimiz yılın gerisinde kalan şarj ve üretim faaliyetlerine rağmen ticari
kapasitenin desteği ile yurt içi satışlarda geçtiğimiz yılın 247 bin ton (%5,0) üzerinde 5,2 milyon
ton yurtiçi satış gerçekleştirilirken ihracat dahil toplam satışlar 6,2 milyon ton gerçekleştirilmiştir.
İlk çeyrek dönemde benzin, jet yakıtı, motorin ve bitüm satışlarında talepte yaşanan artış
paralelinde artış sağlanmış, jet yakıtı ve motorin satışlarında tüm zamanların rekor satışı
gerçekleştirilmiştir.Finansal Veriler

Planlı duruşlara rağmen, ticari kapasitenin de katkısıyla satışlarını arttıran Tüpraş, 2018 yılı ilk çeyrek
dönemde 690,2 milyon TL esas faaliyet karı elde etmiş, 6,4 milyon TL yatırım faaliyet gideri, öz kaynak
yöntemiyle değerlenen OPET Petrolcülük A.Ş. yatırımlarından gelen 58,6 milyon TL karın ve 270,6
milyon TL net finansman giderinin etkisiyle, toplamda 471,8 milyon TL vergi öncesi kar, 85,0 milyon
TL dönem vergi gideri sonrası 386,8 milyon TL net dönem karı gerçekleşmiştir.


TÜPRAŞ 2018 :Öngörüler

2018 yılına 66,6 Dolar/varil seviyesinden başlayan ham petrol fiyatı, Mart sonunu 67,32 Dolar/varil seviyesinden kapamış ve
3 ayın ortalamasında 66,76 Dolar/varil olarak gerçekleşmiştir.

Tüpraş’ın 2018 yılı 55-60 dolar/varil seviyelerinde olan Dated Brent hampetrol fiyat tahmininin kesinti anlaşmasına yüksek oranda uyumun devam etmesi ve İran’a yaptırım beklentisi ile 65-70 $/varil olacağı beklenmektedir.

2017 yılında Akdeniz rafineri marjının 4,75-5,0 $/varil, Tüpraş’ın rekabetçi konumu ve dinamikleri ile net rafineri marjının Akdeniz Rafineri Marjının üzerinde 7,5-8,0 olması hedeflenmektedir.

2018 yılında ilk çeyrekte yatırım amaçlı ve yüksek sezon öncesi planlı bakım duruşlarına rağmen yıl sonu toplam kapasite kullanım oranının %100 seviyelerinde gerçekleşmesi, 28,3 milyon ton ürün üretilmesi ve ithal edilip satılan ürünlerle beraber yaklaşık 31,0 milyon ton satış hedeflenmektedir.
Ayrıca, 2018 yılı rafinaj yatırımının yaklaşık 250 milyon dolar, Ditaş yatırımlarının ise 52,3 milyon dolar civarında olması beklenmektedir.


Eklentiler:
Tüpraş kurum önerileri.PNG
Tüpraş kurum önerileri.PNG [ 108.76 KiB | 1976 kere görüntülendi ]

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 10 May 2018, 12:01 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Koç Holding/Çakıroğlu:Kararlılıkla sürdürdüğümüz yatırımlarımız finansal sonuçlarımıza katkı sağlamaya devam ediyor


Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Koç Holding, 2018 yılının ilk çeyreğinde konsolide bazda toplam 24,6 milyar TL gelir elde ederken, 1,1 milyar TL konsolide ana ortaklık payı net dönem kârı gerçekleştirdi. Aynı dönemde kombine yatırımları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 40 artışla 1,6 milyar TL'ye ulaştı. İlk çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu, "Uzun vadeli değer yaratma hedefimiz ve küresel vizyonumuz çerçevesinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yılın ilk çeyreğinde ülkemizin geleceğine olan inancımız, dirençli bilanço yapımız ve disiplinli risk yönetimimiz sayesinde faaliyetlerimize ve yatırımlarımıza kararlılıkla devam ettik. Ülkemizde ve küresel pazarlarda rekabetçiliğimizi artırarak büyümeyi sürdürüyoruz. Topluluk olarak dijital dönüşüm programımızın da katkısıyla her alanda rekabet gücümüzü ve etkinliğimizi sağlamlaştırıyoruz" dedi.

Levent Çakıroğlu: "Kararlılıkla sürdürdüğümüz yatırımlarımız finansal sonuçlarımıza katkı sağlamaya devam ediyor."
Uzun yıllardır kararlılıkla sürdürülen yatırımların Koç Topluluğu'nun finansal sonuçlarına katkı sağlamaya devam ettiğini vurgulayan Levent Çakıroğlu, "Yılın ilk çeyreğinde kombine yatırımlarımız bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 40 artarak 1,6 milyar TL'ye ulaştı. Böylelikle son 5 yılda 35 milyar TL'nin üzerinde yatırım gerçekleştirmiş olduk. Senenin geri kalanında da yatırımlarımızdaki bu ivme devam edecek" dedi. Çakıroğlu sözlerine şöyle devam etti: "Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santrallerinin Entek tarafından devralınmasının tamamlanmasıyla yenilenebilir enerji alanında önemli bir adım atmış olduk. Öte yandan, ülkemizde bankacılık sektörünün uzun vadeli büyüme potansiyeline inancımızla, Yapı Kredi'de 4,1 milyar TL tutarında sermaye artışına karar verdik. Bu işlem son 10 yılda ülkemizin bankacılık sektöründe gerçekleştirilen en büyük bedelli sermaye ihracı olacak."
Koç Topluluğu'nun küresel vizyonu çerçevvesinde yurt dışı büyümenin de kararlılıkla sürdürüldüğünü belirten Levent Çakıroğlu "Otokoç Avis Budget Group ile birlikte, Yunanistan'daki Avis Budget operasyonlarının satın alımını gerçekleştirdi. Arçelik ise Hindistan'da 2019'un ikinci yarısında üretime geçmesi planlanan buzdolabı fabrikası için altyapı çalışmalarını hızlandırdı. Romanya'daki Endüstri 4.0 standartlarına sahip olacak ilk çamaşır makinesi fabrikasının bu sene içinde devreye alınması için de çalışmalarına devam ediyor" dedi.

Levent Çakıroğlu: "Tüm şirketlerimiz sürdürülebilirliğe odaklanarak başarılı performans göstermeye devam etti."
2018 yılının ilk çeyreğinde, Koç Topluluğu'nun faaliyet gösterdiği sektörlerde güçlü konumunu koruduğunu belirten Çakıroğlu, "Tüpraş, rafinerilerindeki yatırım amaçlı ve planlı bakım duruşlarına rağmen ürün talebinin tamamını karşıladı. Aygaz ise pazardaki liderliğini korudu ve toplam LPG satışları 489 bin ton olarak gerçekleşti. Opet de aynı dönemde istasyon sayısını 1.581'e çıkartarakk yüzde 18 pazar payı ile sektördeki başarısını sürdürdü" dedi.
Çakıroğlu sözlerine şöyle devam etti: "Otomotiv sektöründe yurt içindeki liderliğimizi korurken, ihraç pazarlarında da sunduğumuz modellerimizin başarısıyla konumumuzu güçlendiriyoruz. Yılın ilk çeyreğinde Ford Otosan otomotiv sektöründeki ihracat liderliğini sürdürürken ihracat adetlerini yıllık bazda yüzde 10 artırdı. Yüzde 81'i Ford Otosan tarafından üretilen Transit modelleri sayesinde Ford, Avrupa'da hafif ticari araç alanında liderliğini pekiştirdi. Tofaş'ta üretilen ve 2016 -2017 yıllarına Türkiye'nin en çok tercih edilen binek aracı olan Fiat Egea 2018 yılının ilk çeyreğinde yurt içi pazar payını artırdı. Öte yandan, TürkTraktör, Türkiye'nin toplam traktör üretiminin yüzde 72'sini, ihracatının ise yüzde 94'ünü gerçekleştirdi."
Yılın ilk çeyreğinde baz etkisi nedeniyle yurt içi beyaz eşya sektöründeki daralmaya rağmen, Arçelik'in güçlü ihracat performansı sayesinde toplam gelirlerini yüzde 14 artırdığını aktaran Çakııroğlu, Beko'nun Avrupa'da pazar payı kazanarak en çok satan ikinci marka konumunu güçlendirdiğini vurguladı.
Öte yandan, Yapı Kredi'nin ülkemizin ekonomisine katkı sağlamaya devam ettiğine dikkat çeken Çakıroğlu, "Yapı Kredi'nin nakdi ve gayrinakdi kredi hacmi tüm segmentlerdeki dengeli büyüme ile yıllık bazda yüzde 13 artarak 289 milyar TL'ye ulaştı. Maddi ortalama özkaynak karlılığı ise yüzde 17,1 olarak gerçekleşti" dedi.

Levent Çakıroğlu: "Dijital Dönüşüm Programı'nı başarı ile uygulamaya devam ediyoruz"
2016 yılında başlayan Dijital Dönüşüm Programı'nın Koç Topluluğu'nun stratejik önceliği olmaya devam ettiğini belirten Levent Çakıroğlu, bankacılıktan otomotive kadar pek çok sektörde teknoloji ve inovasyon kabiliyetlerini arttırmaya odaklandıklarını vurguladı ve şöyle devam etti: "Mart 2018 itibariyle dijital kanalları kullanan müşteri sayısını yıllık yüzde 29, mobil bankacılık müşteri sayısını ise yüzde 44 oranında arttıran Yapı Kredi'nin nakit dışı işlemlerde dijital kanallaarının payı yüzde 95'i buldu. Tofaş ise Türkiye'de 'Fiat Yol Arkadaşım Connect' uygulamasını piyasaya sundu. Bu mobil uygulama sayesinde kullanıcılar birçok araç bilgisine ve hizmete rahatça ulaşabilecek. Sınıfındaki ilk uzaktan erişim teknolojisi olarak Fiat Egea model ailesinde kullanımına başlanan uygulama, Haziran 2018'den itibaren de Doblo ve Fiorino kullanıcılarının da hizmetine sunulacak." Çakıroğlu ayrıca Ford Otosan'ın Gölcük ve Yeniköy fabrikalarında Endüstri 4.0 çerçevesinde yürütülen dijital dönüşüm ve akıllı fabrika uygulamalarının ülkemiz sanayisi için önemini vurguladı. Ayrıca Koçtaş'ın perakende sektöründeki atılımına dikkat çekti ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Çağın gerekliliklerini ve sürekli değişen, dönüşen müşteri beklentilerini yakından takip eden Koçtaş, kayıtlı müşteri ciro oranını yılın ilk çeyreğinde geçtiğimiz yıla oranla yüzde 14'ten yüzde 83'e çıkardı." Bununla birlikte dayanıklı tüketim sektöründe Arçelik'in sadece ülkemizde değil, küresel çapta da teknolojii ve inovasyon uygulamalarına kararlılıkla devam ettiğinin altını çizen Çakıroğlu, ilk yılını tamamlayan Pakistan'daki Dawlance şirketinde teknoloji ve modernizasyon yatırımlarının süreceğini belirtti.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 10 May 2018, 17:51 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Tüpraş Mali Analiz Raporu (Şeker Yatırım)


Tüpraş, 1Ç18'de büyük ölçüde artan kur farkı giderleri
nedeniyle, piyasa ortalama beklentisi olan 562mn TL'nin altında
(Şeker Yatırım T.: 521mn TL) yıllık %54.64 (çeyreklik %-23.3)
azalışla 378mn TL net kar açıklamıştır. Tüpraş, 2018 yılında majör
bir bakım onarım programı uygulamaktadır. Bu nedenle Şirket'in
satış hacmi, yıllık %14 (çeyreklik %15) azalış göstermiştir. Buna
rağmen, artan ürün fiyatlarının etkisiyle satış gelirleri 1Ç18'de,yıllık
%8.5 oranında artmaya devam ederek (çeyreklik %8.1 azalışla),
piyasa ortalama beklentisi olan 13,750mn TL'ye benzer olarak
(Şeker Yatırım T.: 14,627mn TL) 13,421mn TL satış geliri elde
etmiştir. 1Ç18'de ürün crack marjları değişkenlik göstermiştir.
Tüpraş'ın net rafineri marjı, kuvvetli bir baz dönem üzerine yıllık
%45 azalarak 1Ç18'de US$4.8/bbl seviyesinde gerçekleşmiştir; bu
dönemde ayrıca, Şirket'in bakım onarım çalışmaları nedeniyle
KKO'nı %78.0'e gerilemiştir. 1Ç18 FAVÖK'ü böylelikle yıllık %36.7
azalış ile (çeyreklik %-19.6) hesaplamalarımıza göre 957mn TL
olarak, piyasa ortalama beklentisi olan 969mn TL'ye benzer bir
seviyede (Şeker Yatırım T.: 933mn TL) gerçekleşmiştir. Tüpraş'ın
FAVÖK marjı, 1Ç18'de yıllık 5.1 y.p. azalarak %7.1 olarak
gerçekleşmiştir. Şirket, 1Ç18'de büyük ölçüde görece olarak daha
düşük gerçekleşmiş olan operasyonel karlılığı, artan kur farkı
giderleri ve görece olarak daha yüksek gerçekleşmiş olan efektif
vergi oranı nedeniyle, yıllık %56.4 azalışla, 378mn TL net kar elde
etmiştir. Tüpraş'ın 1Ç18 operasyonel performansı, beklentiler
dahilinde gerçekleşmiştir. Ancak beklentilerin alında açıklanmış
olan net kar rakamına piyasa tepkisinin ilk etapta, ham petrol
tedariği ile ilgili, ABD'nin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan yakın
zamanda vazgeçmiş olmasıyla artan endişe ortamında olumsuz
olabileceğini düşünmekteyiz.
2018 yılı beklentileri, tam kapasite kullanımına erişim
vurgulanarak korundu - Tüpraş 2018 yılı boyunca bir dizi bakımonarım
çalışmaları planlamaktadır. Ancak yine de Şirket, yılın
tamaamında tam kapasite kullanımına erişmeyi hedeflediğini
paylaşmıştır. Tüpraş, 2018 yılında 2017 yılına benzer olarak toplam
28.5mn ton üretim ve 31.0mn ton ürün satışı gerçekleştirebileceğini
tahmin etmektedir. Şirket, 2018 yılı Brent ham petrol fiyatları
tahminini US$55/bbl - US$60/bbl aralığından US$65/bbl - US$
70/bbl aralığına revize etmiştir. Med kompleks marjlarının
US$4.75/bbl-US$5.00/bbl aralığında gerçekleşebileceği tahmin
edilmektedir. Tüpraş, net rafineri marjı beklentisini de 2017 yılında
elde edilen US$8.1/bbl'ye yakın olarak, US$7.5/bbl-US$8.0/bbl
seviyesinde korumuştur. Sonuçların açıklanmasından sonra, yakın
dönem tahminlerimizi gözden geçirerek, değerlememizi kur
tahminlerimize göre, ve temkinlilikle operasyonel karlılığın 2017
yılına ve önceki tahminimize kıyasla daha düşük gerçekleşebileceği
düşüncemizle güncelleyerek, Tüpraş için pay başına hedef fiyatımızı
146.5 TL olarak belirlemekteyiz. Tüpraş payları hâlihazırda,
tahminlerimize göre 5.7x 2018T FD/FAVÖK çarpanı ilee işlem
görmektedirler; yurt dışı 2018T FD/FAVÖK çarpanı medyanı ise 7.0x
seviyesindedir. Şirket payları üzerindeki "AL" tavsiyemizi
sürdürmekteyiz.


Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.sekeryatirim.com

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 15 Ağu 2018, 17:39 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Tüpraş bilanço analizi (Ziraat Yatırım)


Tüpraş'ın 2018 yılı ikinci çeyrek ana ortaklık net dönem karı 1026,7mn TL ile hem bizim beklentimiz olan 887mn TL'nin hem de piyasa beklentisi olan 762mn TL'nin oldukça üzerinde gerçekleşmiş ve iyi bir görüntü sergilemiştir. Tahminimizdeki sapmada brüt kar marjının beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi ile kaydedilen 110mn TL'lik vergi geliri etkili olmuştur.

Tüpraş'ın satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre, satış miktarındaki %8,7'lik düşüşe karşın, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüksek petrol fiyatları ve kurlardaki artışın etkisiyle %59 oranında artarak 20,08 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Planlı bakım ve yenileme çalışmaları nedeniyle üretim miktarının %20,4 oranında gerilemesine bağlı olarak satış miktarı da güçlü iç talebe karşın azalmıştır. Brüt kar ise aynı dönemde %39,2 oranında artarak 2Ç2018'de 2.221mn TL'ye ulaşmıştır. Böylece brüt kar marjı 2Ç2017'deki %12,6'dan 2Ç2018'de %11,1'e gerilemiş ancak özellikle 1Ç2018'deki %8'in oldukça üzerinde gerçekleşerek iyi bir görüntü sergilemiştir.

Akdeniz rafineri marjlarındaki zayıf görüntüye karşın %92'lik görece yüksek kapasite kullanımı (ilk çeyrek kapasite kullanımı İzmir, Kırklareli ve Batman rafinelerindeki yenileme ve bakım çalışmaları nedeniyle %78 idi) ve 231,4mn dolarlık stok geliri ile jet ve dizel yakıtı marjlarındaki iyileşmenin etkisiyle Tüpraş'ın net rafineri marjı 2Ç2017'deki 7,8$/varilden 2Ç2018'de 12,3$/varile yükselmiştir. (1Ç2018'de net rafineri marjı 4,8$/varildi.) Operasyonel giderler aynı dönemde %7,6 oranında artarken, kur kaynaklı diğer faaliyetlerden net 877,2mn TL gider kaydedilmiş ve buna bağlı olarak da faaliyet karı 1066,3mn TL olarak gerçekleşmiştir. Finansman tarafında da 226,8mn TL finansman gideri kaydedilmiştir.

Tüpraş'ın hedef hisse fiyatını, ilk yarı gerçekleşmeleri ardından beklentilerimizdeki değişiklikler ve piyasa çarpanlarındaki güncellemelere bağlı olarak 118,80TL'den 138,00TL'ye yükseltiyoruz. Daha önceki "EKLE" önerimizi ise koruyoruz.


Ziraat Yaatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 15 Ağu 2018, 17:40 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Tüpraş Mali Tablo Analizi (Bizim Menkul)


2018 yılı ilk çeyreğinde beklentilerin altında net kar açıklayan Tüpraş yılın ikinci çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre %29,3 oranında
düşüş göstermesine rağmen 1,03 milyar TL ile beklentileri aşan bir net dönem karı açıkladı. Bir önceki çeyreğe göre ise net kar rakamında
%167,7'lik artış görüldü.

Şirketin ürün satışları ikinci çeyrekte güçlü iç talebe karşın geçen yılın aynı dönemine göre %8,7 azalarak 7,4 milyon ton olarak gerçekleşmiştir.
Bu duruma planlı bakım ve yenileme çalışmaları nedeniyle KKO'nda yaşanan düşüş ile üretimde görülen %26,4 oranında azalma neden olmuştur.

Şirket'in 2018 yılı 2. çeyrek satış hasılatı ürün satışlarındaki düşüşe rağmen bir önceki yılın aynı dönemine göre petrol fiyatları ve kurlarda
görülen yükselişin etkisiyle %59,0 artarak 20,08 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.

Tüpraş'ın brüt karı yılın ikinci çeyreğinde geçen yıla göre %39,2 artarak 2,2 milyar TL olarak gerçekleşti. 2018 yılı ilk çeyrekte %8,0 olan brüt
kar marjı 2018 ikinci çeyreğinde %11,1'e yükselirken 2017 ikinci çeyrekte %12,6 olarak gerçekleşmişti.

Şirket yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre %41,8 artış ile 2,1 milyar TL FAVÖK yaratırken 2018 yılı ilk 6 aylık dönemde
toplam FAVÖK 3,05 milyar TL olmuştur. 2018 yılı ikinci çeyrek FAVÖK marjı ise %10,4 olmuştur.

2018 ikinci çeyreğinde beklentinin üzerinde satış ve net karlılık açıklayan şirketin olumlu performansı göz önüne alınarak yeniden
gözden geçireceğimiz modelimizde şimdilik bir değişikliğe gitmeyerek pay başına 141,0 TL hedef fiyatımızı ve endeksin üzerinde getiri
beklentimizi koruyoruz.


BMD Araştırma
Bizim Menkul Değerler A.Ş.
bmd.com.tr

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 07 Eki 2018, 13:30 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Tüpraş: 'Güçlü karlılık ve cazip temettü verimi'

Artan ürün fiyatları gelirlerini destekleyecek

TL’de yaşanan yüksek değer kaybının ve ham petrol fiyatlarında üç yıl üst üste yaşanan yükselişin Tüpraş’ın TL bazında muhasebeleştirilen gelirlerini önemli ölçüde desteklemesini bekliyoruz. Şirketin, 2018 yılsonu net satış gelirlerinin 2017’ye göre %80’e yakın artış göstermesini beklerken sonraki üç yıl boyunca da satışların ortalama %9,2 büyümesini bekliyoruz.

Rafineri bakım süreçlerinin tamamlanması ile tekrar tam kapasiteye ulaşılacak

2017'nin Ekim ayında İzmir rafinerisinde meydana gelen kaza nedeniyle uzun süreli bir rafineri bakım programı başlatan Tüpraş’ın 2018'i n son çeyreği itibariyle tam kapasiteye ulaşmasını ve 2019’da da yüksek kapasite kullanım oranı ile faaliyetlerini sürdürmesini bekliyoruz. Bu durumun, 2019'da şirketin üretim ve satış hacimleri ile maliyetlerine de olumlu yansımasının olabileceğini düşünüyoruz.

Güçlü rafineri marjları 2019'da da devam edecek

Tüpraş, 2018’in ilk yarısında 8,9 dolar/varil net rafineri marjı elde etti. Aynı dönemde Akdeniz komplex rafineri marjı ise 5,3 dolar/varil seviyesinden A,2 dolar/varil seviyesine geriledi. Tüpraş’ın, yüksek rafineri marjlarını 2019’da da sürdürmesini ve ortalama Akdeniz komplex rafineri marjlarının iki katına yakın seyreden marjlarını korumasını bekliyoruz.

Yüksek karlılık ve tatmin kar temettü verimliliği

Tüpraş’ın net satış gelirinin 2018'de %79 büyüme ile 96,9 milyar TL’ye ulaşmasını, FAVÖK ve net kar rakamlarında da sırasıyla %91,7 ve % 109,6 artış elde etmesini bekliyoruz. Tüpraş'ın ortalama FAVÖK ve net kar marjlarının ise, gelecek üç yılda sırasıyla %9,5 ve %6,6 olmasını bekliyoruz. Gelir ve karlılık tarafında güçlü performansını korumasını ve yüksek oranlı temettü dağıtım politikasının 2019'da da sürmesini beklediğimiz Tüpraş için 2019'a dair temettü verimi tahminimiz % 16,7 ile Borsa İstanbul ortalamalarının tatminkar derecede üzerinde bulunuyor.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 89 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 26 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.