Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 14 Ara 2017, 08:03

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 105 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 04 Şub 2014, 00:46 

Konum: AKILDENEN FENERE İMAN FİTİLİ GEREK YAŞANMAZKİ ALEMDE ALLAHI BİLMEYEREK
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 5
uzun zamandır yazmıyorum ve sabırla bekliyorum traktör tam alım alanında 2 ay içinde ciddi pirim yapabilir temettüsü yüksek bir hisse sabreden kazanır kanaatindeyim bedelsiz potansiyelide yüksek bakalım 2014 de şu sepekulatif hareketlerden kurtulup inşallah yüksek değerlere ulaşır

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 24 Şub 2014, 23:15 

ttraktör temettüsü güzel yabancılarda girmeye başladı %76 yabancı oranına sahip bu ay getirisi yüksek olur kanısındayım bedelsiz beklentisi ve hurda teşvikide hissenin hikayesini süslendiriyor karlı ve oldukça güçlü bir hissse haydi trktör bas gaza ytd..

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 24 Şub 2014, 23:36 
RHEALI

Konum: Dört şey geri gelmez: söylenen söz, atılan ok, geçen zaman ve kaçırılan fırsat
Ettiği teşekkür: 137
Aldığı teşekkür: 1682
TTRAK, kısa vade yükseliş kanalı aşağıda. 56 -59 bandında. Teknik olarak veriler dengesiz. Bu aralığı ne tarafa kıracağını görmek lazım. 56.00 altı stoploss alınarak, açılmış pozisyonlar için beklemede kalınabilir.

Eklentiler:
ttrak.PNG
ttrak.PNG [ 70.26 KiB | 1423 kere görüntülendi ]

Gönderilme zamanı: 26 Mar 2014, 23:12 

59 bandını geçti ve yukarı hacimli olarak yukarı kırdı temettü zamanıda geldiğine göre %15 -%20 gibi bir yukarı ihtimali kuvvetlendi diye tahmin yerinde olur sanıyorum haydi traktör bas gaza 70 ler içten bile değil rahat çıkman lazım sabırla beklemekteyiz
temettü rakamında hikayende güzel e bize düşende sabırla beklemek diye düşünüyorum

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 31 Mar 2014, 14:00 
kocakurt_oflu

Ettiği teşekkür: 35
Aldığı teşekkür: 313
yabancı mallanmış ve sonr yukarda boşaltıp gelmıs havasında
takaslarda goruntu olarak lot gırısı var lakın para cıksıı var
teknık olarak asagı yaslanıp bır sıçrama daha oluşur mu ??
buyrun bakalım ytd

Eklentiler:
ttk.PNG
ttk.PNG [ 227.36 KiB | 1352 kere görüntülendi ]

4)kendi fikirlerimdir kesinlikle yattım tavsiyesi degildir...
Başa Dön

Gönderilme zamanı: 20 May 2014, 13:15 

ttraktörün yakında güzel yerlere gelecek.. ben en azından şu 60 lardan kurtulup 70 lere ayak basacağını ümit ediyorum teknikçi arkadaşlarda bir yorum yazarlarsa sevinirim birde bedelsiz içinmi bukadar bekledi sanki netaşın bedelsiz önceki sesizliği mevcut yanılıyormuyum ytd

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 21 May 2014, 13:29 
kocakurt_oflu

...
63 uzerı çıkarsa tred olusabılır ytd

Eklentiler:
ttrk.PNG
ttrk.PNG [ 222.26 KiB | 1269 kere görüntülendi ]

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 17 Haz 2014, 14:32 

yakında dediğiniz olacak inşallah ve traktör enazından 75lere gelecektir diye düşünüyorum fabrika açılışınıda yaptı gücüne güç katıyor maşşallah nazar değmesin haydi hisseye etkisinide görelim inşallah
habere bakarsak Traktör yeni fabrika açılışı
. Türk Traktör,
Erenler/Sakarya’da 80m dolarlık yatırımla inşa ettiği montaj
fabrikasının açılışının yarın (17 Haziran) tarihinde
gerçekleştirileceğini açıkladı. Boyahane ve montaj hatlarının
bulunduğu fabrika şirketin Ankara’da bulunan ana fabrikası ile eş
zamanlı olarak çalışacak ve yıllık ortalama üretim kapasitesini 40 bin
adetten 50 bin adede yükseltecek. Şirket bu yatırım sonucu
Adazaparı/Otokar tesislerinde kiralık olarak kullandığı üretim
faaliyetlerine son verecek. Yeni fabrikanın 2015 yılından başlayarak
daha verimli üretim akışı sayesinde marjlar üzerinde olumlu etki
yapmasını ve artan kapasite sayesinde yeni ihracat modellerinin
gündeme gelebileceğini düşünüyoruz.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 18 Haz 2014, 13:20 

Ettiği teşekkür: 141
Aldığı teşekkür: 943
TURKTRAKTOR’UN IKINCI FABRIKASININ ACILISI, GERCEKLESTIRILDI. - BASIN ACIKLAMASI

KURULUSTAN KONUYA ILISKIN YAPILAN BASIN ACIKLAMASI ASAGIDA BULUNUYOR:

TURKTRAKTOR’UN KURULUSUNUN 60. YILDONUMU ILE ES ZAMANLI OLARAK KAPASITESINI 50 BIN ADETE CIKARACAK IKINCI FABRIKASININ ACILISI, SAKARYA ERENLER ’DE GERCEKLESTIRILDI. ACILIS TORENINDE KONUSAN KOC HOLDING YONETIM KURULU BASKANI MUSTAFA V. KOC; “BUGUN URETIMININ YUZDE 30’UNU IHRAC EDEN, IHRACATININ YUZDE 30’UNU DA KUZEY AMERIKA ULKELERINE YAPAN COK BASARILI BIR ORTAKLIGIN GUCUNE GUC KATACAK YENI TESISINI HIZMETE ACIYORUZ. 1954’DE ULKEMIZIN ILK TRAKTORUNU URETMEK UZERE KURULMUS OLAN SIRKETIMIZ, TAM KAPASITEYE ERISTIGINDE YILDA 50.000 ADEDE ULASACAK URETIM KAPASITESI ILE AVRUPA’NIN EN BUYUK TRAKTOR URETICILERINDEN BIRI OLACAKTIR” DEDI.

SAKARYA, 17 HAZIRAN 2014 - TURKIYE TARIM SEKTORUNUN LIDER ISMI TURKTRAKTOR, ANKARA’DAKI FABRIKAYA EK OLARAK URETIM YAPACAK OLAN ADAPAZARI ERENLER ’DEKI IKINCI FABRIKASININ ACILISINI 60. YILDONUMU ILE ESZAMANLI OLARAK GERCEKLESTIRDI. ADAPAZARI ERENLER FABRIKASI, “BUYUK OLCEKLI YATIRIM” OLARAK DEGERLENDIRILEREK TOPLAMDA 222 BIN METREKARE ALANA KURULDU.

TURKTRAKTOR ADAPAZARI ERENLER FABRIKASININ ACILISI TORENI; T.C. BILIM VE SANAYI BAKANI FIKRI ISIK’IN VE T.C. EKONOMI BAKANI NIHAT ZEYBEKCI’NIN YANI SIRA; KOC HOLDING YONETIM KURULU BASKANI MUSTAFA KOC, CNH INDUSTRIAL N.V. CEO’SU RICHARD TOBIN, COK SAYIDA HUKUMET VE DEVLET PROTOKOL YETKILILERI VE IS DUNYASI TEMSILCILERININ KATILIMLARI ILE GERCEKLESTI.

T.C. BILIM VE SANAYI BAKANI FIKRI ISIK, TURKTRAKTOR ERENLER FABRIKA ACILISINDA YAPTIGI KONUSMADA SUNLARI SOYLEDI;
“HER FABRIKA ACILISI, BU ULKENIN GELECEGINE YAPILAN YATIRIMDIR. BU FABRIKA ACILISLARI KADAR BIZI MEMNUN EDEN BASKA PROGRAM YOK. OZELLIKLE BU FABRIKANIN ACILISI, MILLI GELIRIN, IHRACATIN VE ISTIHDAMIN ARTMASI KONUSUNDA COK ONEMLI BIR GOREV EDINECEGINI DUSUNUYORUM. TURKIYE OLARAK SANAYIDE VE URETIMDE GELDIGIMIZ NOKTA, GELENEKSEL YONTEMLERLE YAPILAN URETIMIN SONU. ARTIK URETIMDE TEKNOLOJIK SICRAMANIN YAPILMASI LAZIM. DAHA YUKSEK TEKNOLOJI DUZEYIYLE URETIM YAPMAK ZORUNDAYIZ. URETIMDE NITELIGIMIZI ARTIRACAK BIR YAPIYA GECMEK DURUMUNDAYIZ. BUNUNLA ILGILI BIRCOK DUZENLEMEYI HAYATA GECIRDIK. SU ANDA BU DUZENLEMELERIN ONEMLI SONUCLARINI ALMA ASAMASINDAYIZ. TURKIYE SAHIP OLDUGU PAZAR POTANSIYELI, NITELIKLI IS GUCUYLE YERLI URETIM NOKTASINDA OLCEK EKONOMISINDE YERLI URETIM IDDIASINI ARTIRMALI. BUNUNLA ILGILI HER TURLU CALISMAYI YAPIYORUZ. BUNDAN SONRA DA YAPMAYA DEVAM EDECEGIZ. IKINCI ONCELIGIMIZ TEKNOLOJIK URETIM. BUNUNLA ILGILI CIDDI CALISMALAR YURUTUYORUZ. BUNUNLA ILGILI MEYVE ALMA ZAMANI GELDI. TURKTRAKTOR FABRIKASININ AIT OLDUGU AR-GE MERKEZINDEN OZEL TESEKKURU KOC AILESINE VE TURKTRAKTOR’ E YAPMAK ISTIYORUM. TURKTRAKTOR’ UN ONEMLI ATILIMLAR YAPIYOR OLMASI BIZI GURURLANDIRIYOR.”
T.C. EKONOMI BAKANI NIHAT ZEYBEKCI, TURKTRAKTOR ERENLER FABRIKA ACILISINDA YAPTIGI KONUSMADA SUNLARI SOYLEDI;
“SON IKI AY ICINDE BIZE COK GUZEL MUTLULUKLAR YASATIYORSUNUZ. TURKIYE’YE GUVENMENIN ORNEKLERINI VEREREK, BIZLERI GUZEL ACILISLARDA BULUSTURUYORSUNUZ. GENC NESILE NAZARAN COK SANSLIYIZ. ATALARIMIZIN TEKNOLOJISI OLAN SABAHLA YAPILAN CIFT SURMEYI GORDUK. ARTIK KLIMALI, MUZIK SISTEMI OLAN VE DEVASA GUCLU TRAKTORLER VAR. BUNLARIN TURKIYE’DE URETILIYOR OLMASINI GORMEK, AYRI BIR MUTLULUK. TURKIYE’NIN KABUGUNA KIRMAK UZERE BASLADIGI ATILIMA VERDIGI BUYUK DESTEKLE TURKTRAKTOR, GECTIGIMIZ YILLARDA 600.000’INCI TRAKTORU URETTI. BU FABRIKADA EMEGI GECEN HERKESE COK TESEKKUR EDIYORUM. BURADA 'ULKEM VARSA BEN DE VARIM' DIYEN MERHUM VEHBI KOC’U DA RAHMET VE MINNETLE ANMAK ISTIYORUM. KENDISI TURKIYE’YE INANDI VE GUVENDI. RAHAT BIR SEKILDE YASAMAK YERINE, URETIM YAPMAK GIBI BIR CILGINLIGA KAPILDI. INSALLAH BUNDAN SONRA DA ONUN MIRASCISI KOC AILESI DE TURKIYE’YE INANARAK YATIRIM YAPMAYA DEVAM EDECEK.”

MUSTAFA V. KOC: “60 YILDIR ULKEMIZ TARIMINA HIZMET EDIYORUZ…”
KOC HOLDING YONETIM KURULU BASKANI MUSTAFA V. KOC TORENDE YAPTIGI KONUSMADA, TURKTRAKTOR’UN TURKIYE OTOMOTIV SANAYININ EN ESKI SIRKETLERINDEN OLDUGUNA DIKKAT CEKERKEN, “1954’DE ULKEMIZIN ILK TRAKTORUNU URETMEK UZERE KURULMUS OLAN SIRKETIMIZ, TAM KAPASITEYE ERISTIGINDE YILDA 50.000 ADEDE ULASACAK URETIM KAPASITESI ILE AVRUPA’NIN EN BUYUK TRAKTOR URETICILERINDEN BIRI OLACAKTIR. BOYLELIKLE TURKTRAKTOR DE TURK OTOMOTIV SEKTORUNDE DAHA ONEMLI BIR KONUMA ERISECEKTIR.” SEKLINDE KONUSTU.

YENI FABRIKANIN TAM KAPASITEYE ERISTIGINDE YILDA 50.000 ADEDE ULASACAK TRAKTOR URETIM KAPASITESI ILE AVRUPA’NIN EN BUYUK TRAKTOR URETICILERINDEN BIRI OLACAGINI VURGULAYAN MUSTAFA V. KOC, SUNLARI SOYLEDI; “BOYLELIKLE TURKTRAKTOR DE TURK OTOMOTIV SEKTORUNDE DAHA ONEMLI BIR KONUMA ERISECEKTIR. 2000’LI YILLARDAN BERI AMERIKA BIRLESIK DEVLETLERI DÂHIL DUNYANIN 130 ULKESINE YILDA 15.000 TRAKTOR IHRAC EDEN TURKTRAKTOR, YENI FABRIKASI ILE IHRACATTA DA YENI HAMLELERE HAZIR OLACAKTIR. YENI YATIRIMIMIZ CERCEVESINDE, SADECE TRAKTOR DEGIL, TRANSMISYON VE MOTOR ISLEME VE URETIM KAPASITEMIZ DE ARTACAK. BOYLECE, YERLI KATMA DEGERIN ARTIRILMASI YONUNDE DE SEKTORDE ONEMLI BIR BASARI ELDE EDEN TURKTRAKTOR’UN BU ALANDAKI LIDERLIGI DEVAM EDECEKTIR. BOYLE BIR BASARI HIKÂYESININ PARCASI OLDUGUMUZ ICIN COK MUTLU VE GURURLUYUZ.”

MUSTAFA V. KOC: “AR-GE VE BUYUK OLCEKLI STRATEJIK YATIRIMLAR ICIN SAGLANAN TESVIKLER ILE CIDDI YATIRIMLARININ ONU ACILMISTIR.”
HUKUMET LIDERLIGINDE, AR-GE VE BUYUK OLCEKLI STRATEJIK YATIRIMLAR ICIN SAGLANAN TESVIKLER ILE ULKEYE KATMA DEGER YARATACAK CIDDI YATIRIMLARININ ONU ACILDIGINI IFADE EDEN MUSTAFA V. KOC SOZLERINE SOYLE DEVAM ETTI; “SAKARYA ERENLER FABRIKAMIZ VE YENI MOTOR YATIRIMLARIMIZ BUNLARA EN GUZEL ORNEKTIR. YAPTIGIMIZ YATIRIMLAR, ARTAN URETIM VE IHRACATIMIZ VE GELISEN AR-GE FAALIYETLERIMIZ ILE ULKEMIZIN 2023 VIZYONU CERCEVESINDE EMIN ADIMLAR ILE ILERLIYORUZ. KOC TOPLULUGU OLARAK, BUGUNUMUZU VE GELECEGIMIZI INSA EDERKEN BIZE ISIK TUTAN, YOL GOSTEREN, EN TEMEL ILKELERIMIZDEN BIRI, KURUCUMUZ MERHUM VEHBI KOC’UN “ULKEM VARSA BEN DE VARIM” SOZU OLDU. KURUCUMUZDAN MIRAS KALAN BU FELSEFE ILE ILK GUNDEN BU YANA ULKEMIZ ICIN COK CALISMAK, YATIRIM YAPMAK, URETMEK, ISTIHDAM SAGLAMAK VE VERGI VERMEK ANA DUSTURUMUZ OLDU. HER ZAMAN UZUN VADELI BIR BAKIS ACISI VE TURKIYE’NIN GELECEGINE DUYDUGUMUZ GUVEN VE INANCLA, YARATTIGIMIZ KATMA DEGERI GELISTIRMEYE ODAKLANDIK. TARIHIMIZIN EN BUYUK YATIRIM DONEMINI YASARKEN, ULKEMIZIN GELECEGINE YATIRIM YAPMAYA DEVAM ETTIK VE EDIYORUZ. OZELLIKLE OTOMOTIV SEKTORUNE YAPTIGIMIZ BUYUK YATIRIMLARLA HEP BIR ADIM ONDE OLMAYI SURDURUYORUZ”.
CNH INDUSTRIAL N.V. CEO’SU RICHARD TOBIN; “GOZUMUZU 1 MILYONUNCU TRAKTORE DIKTIK...”
CNH INDUSTRIAL N.V. CEO’SU RICHARD TOBIN ISE ACILIS TORENINDE YAPTIGI KONUSMADA, YALNIZCA ON BES AY ONCE 28 MART 2013 TARIHINDE FABRIKAYA TEMEL ATILDIGINI HATIRLATARAK SUNLARI SOYLEDI; “BU SUREC; GEREK CNH INDUSTRIAL’IN GEREKSE KOC HOLDING’IN TURKIYE’DE BIR “TRAKTOR MUKEMMELIYET MERKEZI” KURMA KONUSUNA NE DERECE ODAKLANDIKLARININ ACIK BIR GOSTERGESIDIR. ANKARA FABRIKAMIZ ILE BIRLIKTE ERENLER FABRIKAMIZ; TURKTRAKTOR MARKASINI TARIM SEKTORU NEZDINDE DAHA DA GUCLU BIR YERE TASIYACAKTIR. 1967 YILINDA KOC HOLDING ILE BASLATTIGIMIZ STRATEJIK ORTAKLIGIMIZ SON DERECE VERIMLI VE BASARILI SONUCLAR DOGURMUSTUR; DOGURACAKTIR. BU YIL ICERISINDE HEM YENI FABRIKAMIZ HEM DE BANTTAN INDIRECEGIMIZ 700.000CI TRAKTORUMUZUN ARDINDAN, SIMDI GOZUMUZU 1 MILYONUNCU TRAKTORE DIKTIK”.
KUDRET ONEN: “TURKTRAKTOR HEM ULKEMIZDE OTOMOTIV YAN SANAYININ KURULMASINA ON AYAK OLDU HEM DE DIGER YANDAN DA YERLI ARACI ARTTIRMAYA CALISTI.”
KOC HOLDING SAVUNMA SANAYII, DIGER OTOMOTIV VE BILGI GRUBU BASKANI KUDRET ONEN DE, ACILIS TORENINDE YAPTIGI KONUSMADA, TURKIYE’DE TRAKTOR URETIMININ OTOMOTIV SANAYININ KURULUSUNU SIMGELEYEN BIR YAPIYA DA SAHIP OLDUGUNA DIKKAT CEKERKEN, “TURKTRAKTOR DE 1954’TEN BU YANA TURKIYE’DE OTOMOTIV IMALAT SEKTORUNUN GECIRDIGI EVRELERI GOSTERMESI ACISINDAN GUZEL BIR ORNEKTIR” DEDI. TURKTRAKTOR’UN ANKARA FABRIKASININ OZELLIKLE 2000’LI YILLARDAN SONRA YAPILAN ATILIMLAR ILE DUNYA CAPINDA REKABETCI BIR TESIS KONUMUNA ERISTIGINI BELIRTEN KUDRET ONEN, ADAPAZARI ERENLER FABRIKASI ILE DE TURKTRAKTOR’UN

URETIM KAPASITESININ 50BIN ADETE ULASACAK OLMASININ ONEMINE DIKKAT CEKTI. KUDRET ONEN SOYLE DEVAM ETTI: “GECEN SENE TURKIYE TRAKTOR PAZARI 53BIN ADET OLDU. BU DUNYADA 5. BUYUK PAZAR DEMEKTIR. GECEN SENE TUM AVRUPA’DA 175BIN ADET TRAKTOR SATILDI. BU YONU ILE BAKILDIGINDA 50 BIN ADET KAPASITESI ILE TURKTRAKTOR’UN AVRUPA’NIN EN BUYUK TESISLERINDEN BIRI OLDUGUNU RAHATLIKLA SOYLEYEBILIRIM”.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 23 Haz 2014, 10:32 
kocakurt_oflu

suan yabancı kaçıyor asagı doğru boynu düşüyor buyrun takasları ınceleyelım ytd

Eklentiler:
ttrk.PNG
ttrk.PNG [ 212.32 KiB | 1150 kere görüntülendi ]

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 22 May 2015, 11:47 

Ettiği teşekkür: 141
Aldığı teşekkür: 943
Türk Traktör'de üretim durdu

Türk Traktör, Ankara ve Sakarya Erenler fabrikalarında işçi eylemleri ile ilgili sorunlar çözümleninceye kadar üretime ara verdi

Ankara'da Türk Traktör işçileri, çalışma şartlarının düzeltilmesi, ücretlerinde yükseltilmesi ve ağır sanayi işçisi statüsüne alınmaları talebiyle iş bıraktı.
Çalışma şartlarının düzeltilmesini, maaşlarında gerekli düzenlemenin yapılmasını, ağır sanayi işçisi statüsüne alınmalarını talep eden işçiler, dün saat 15.00 civarında üretime ara verdi.
Türk Metal Sendikasına haklarına sahip çıkmadığı için tepki gösteren işçiler, kendi aralarından seçtikleri temsilcileri yönetimle görüşmeye gönderdi. İşçiler, yönetime ilettikleri isteklerinin kabul edilmediğini belirterek, eylemlerini sürdürme kararı aldı.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA: ÜRETİME ARA VERİLDİ

Türk Traktör işçi eylemlerinden dolayı tedbir amaçlı olarak üretime ara verdiğini duyurdu.

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklama şöyle:
"Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bazı şirketlerde gerçekleşen işçi eylemleri, Ankara ve Erenler Fabrikalarımızda çalışan bazı işçiler ve rutin mesaileri üzerinde de etkili olmuştur. Bu sebeple, Kurumumuzun risk yönetimi politikaları doğrultusunda, Ankara ve Erenler Fabrikalarımızdaki üretim faaliyetlerinin etkin ve sağlıklı bir şekilde devamlılığını sağlamak için söz konusu sorunlar çözümleninceye kadar tedbir amaçlı olarak üretime ara verilmesi kararı alınmıştır."

Kaynak: http://www.otomobilsayfasi.com/haber/tu ... z3arL05hXe

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 30 Tem 2015, 09:59 
MReha

Ettiği teşekkür: 290
Aldığı teşekkür: 1780
http://otomobilsayfasi.com/haber/turk-t ... adi/698100

Türk Traktör beklentilerden daha iyi kâr açıkladı

Türk Traktör'ün açıkladığı 2. çeyrek finansalları, beklentilerin üzerinde çıktı... Sonuçları Halk Yatırım değerlendirdi..

Türk Traktör'ün 2. çeyrek finansallarında operasyonbel karlılığa ve marjlarda iyileşmeye dikkat çeken Halk Yatırım, şu değerlendirmelere yer verdi:

''Beklentilerden iyi sonuçlar...

Türk Traktör (TTRAK), 2Ç15 finansallarını açıkladı. İyileşen operasyonel kârlılığın desteği ile 2Ç15 dönemi net kârı 68mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir (yıllık bazda -%6, çeyreksel bazda +%55). Bloomberg konsensus tahminine göre şirketin 51mn TL net kâr açıklaması bekleniyordu. Özetle, her anlamda beklentilerden iyi gelen 2Ç15 sonuçlarını ‘olumlu’ yönde değerlendiriyoruz.

Yurt içi satışlarda artış devam etti...

Şirketin 2Ç15 dönemi net satış gelirleri, yurt içi satışların desteği ile yıllık bazda %8, çeyreksel bazda da %15 artarak 798mn TL’ye yükseldi (Bloomberg konsensus tahmini: 754mn TL). Adetsel bazda satışlar yıllık bazda %3 düşüşle 12.766 adet seviyesine gerilemiştir (çeyreksel bazda ise %3 artmıştır). Talep artışının devam etmesi, yurt içi satışların gerek adetsel gerekse de TL bazında artmasını sağlamıştır. Yurt dışı satış gelrileri ise, yurt içinin aksine düşüş göstermiştir.

Operasyonel kârlılıkta ve marjlarda iyileşme...

Yurt içinin desteği ile beklentilerin üzerinde gelen net satış gelirleri ve ciro büyümesinin sınırlı da olsa altında kalan maliyet artışı, brüt kâr marjının hem geçen yıla hem de ilk çeyreğe göre iyileşmesini sağlamıştır. Brüt kâr marjı 2Ç15’te %18,9’a yükselmiştir (2Ç14’te %17,7, 1Ç15’te %16,9). Faaliyet giderlerinin net satışlara oranı, geçen yılın biraz üzerinde, ilk çeyreğin ise altında kalmış ve FAVÖK artışını desteklemiştir.

Şirketin 2Ç15 dönemi FAVÖK’ü yıllık bazda %21, çeyreksel bazda da %47 artarak 113mn TL’ye yükselmiştir (Bloomberg konsensus tahmini: 83mn TL). FAVÖK marjı da %14,1 seviyesinde gerçekleşmiştir (2Ç14’te %12,7, 1Ç15’te %11).

Kur farkı giderlerinin etkisi ile artan net finansman giderleri, güçlü operasyonel performansın tam olarak net kâra yansıtılmasını engellemiştir. Şirket, 2Ç15’te 26mn TL net finansman gideri kaydetmiştir (2Ç14’te 4mn TL net finansman geliri, 1Ç15’te ise 13mn TL net finansman gideri kaydetmiştir). Yine de şirket, güçlü operasyonel performansın desteği ile beklentilerin üzerinde 68mn TL net kâr elde etmiştir.''

Bu yazılanlar varsayımlara dayalı hayali senaryolardır. Hiç bir kesinlik yoktur ve yatırım tavsiyesi değildir. Bir hissede kâr ettiğiniz anda satmamanın sorumluluğunu bana yüklemeyiniz. Bu yorumlara göre hareket ederseniz zarar edebilirsiniz.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 12 Şub 2016, 09:25 
Analizci

Ettiği teşekkür: 195
Aldığı teşekkür: 2589
Şirket haberleri ve tavsiyeleri 12/02/2016

Türk Traktör (TTRAK, Nötr): Traktör üreticisinin dördüncü çeyrek net dönem karı geçen sene aynı döneme göre %22,4 artışla 79,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. 4. çeyrek rakamlarıyla birlikte şirketin 2015 yılına ilişkin karı %1,6 gerileme ile 256,8mn TL olmuştur. Şirketin 2015 yılı satışları %14 artışla 3,1 milyar TL'ye ulaşmıştır. Yurtiçi satışlar %22 artışla 2,5 milyar TL, yurtdışı satışlar %1 artışla 95mn TL'yi göstermiştir. Satışların maliyetinin ise hasılattaki artıştan daha düşük artması sebebiyle brüt kar marjı 1,5 puan iyileşme ile %19,5'a yükselmiştir. Operasyonel giderler pazarlama giderlerindeki artış sebebiyle %25 artış kaydetmiştir. Pazarlama giderlerindeki artış ise %34 artan garanti giderleri ve %27 artan personel giderlerinden
kaynaklanmaktadır. Esas faaliyetlere ilişkin net kur farkı geliri 10.5mn TL olmuştur. Geçen sene 9,7mn TL faaliyetlere ilişkin kur farkı gideri kaydedilmişti. Şirketin 4.5mn TL'lik şüpheli alacak karşılığı gideri kaydetmesi net karı olumsuz etkilemiştir. Türk Traktör esas faaliyetlerine ilişkin net 21mn TL diğer gelir kaydetmiştir. Geçen sene bu kalemden gelirler sadece 4.7mn TL idi. Faaliyet gelirlerindeki artış %32 ile brüt kardaki %44'lük artışın altında kalmıştır. Bu fark çoğunlukla operasyonel giderlerin yüksekliğinden kaynaklanmaktadır. Finansman tarafında şirket 83mn TL gider kaydetmiştir. 2014 yılı net finansman gideri 9.7mn TL idi. Geçen seneki 26mn TL'lik finansman gelirinin ardından, şirket 2015'te kur farkından 34mn TL gider kaydetmiştir. Buna ek olarak, şirketin vergi gideri %35,5 artışla 45mn TL olmuştur

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 12 Şub 2016, 14:41 
Analizci

Ettiği teşekkür: 195
Aldığı teşekkür: 2589
Türk otomotiv sektörünün halen faaliyetteki en eski üretici kuruluşu TürkTraktör, 2015 yılı finansal sonuçlarını, Genel Müdür Marco Votta ve Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Canbeyli’yle beraber Divan Otel’de düzenlenen basın toplantısında gazetecilerle paylaştı.

TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta konuşmasında, “Toplam üretim, yurt içi satış, toplam satış, toplam ciro, brüt kâr, faaliyet karı ve FAVÖK rakamlarımızla 2015 yılını, yeni rekor sonuçlar ile kapattık, çok mutluyuz.” dedi.

Toplantı sonrasında Borsagundem’in sorularını yanıtlayan TürkTraktör Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Canbeyli, “Temettü politikamız minimum yüzde 60’nı dağıtmak üzerine ama son 2 yıla baktığımızda yüzde 100’ün üzerinde dağıtılan bir temettü var” dedi.

CİRO 3.1 MİLYAR TL, NET KAR 250 MİLYON TL

Türk otomotiv sektörünün en köklü üretici kuruluşu olma unvanını elinde bulunduran TürkTraktör, 2015 yılını 3,1 milyar TL’lik toplam ciroyla tamamladı. Böylece şirket geçtiğimiz sene kaydettiği ve şirket tarihinin en yüksek cirosu olan rakamın da üzerine çıkmayı başardı.

Traktör devi toplam ciroda elde ettiği sonuçlarla birlikte brüt kâr, faaliyet karı ve FAVÖK’te de tarihinin en yüksek rakamlarına ulaştı.

Şirketin brüt kârı geçen yıla göre %24 oranında arttı ve 605 milyon TL’ye çıktı. Brüt kârdaki büyümeye paralel olarak TürkTraktör’ün FAVÖK tutarı 416 milyon TL’ye çıkarak bir önceki yıla göre %26 arttı. Şirketin 2015 sonundaki net kârı ise 257 milyon TL olarak kaydedildi.

Üretim ve satış grafiğindeki yükseliş yıl boyunca sürdü

Tarım sektörünün gelişimini sürekli kılmak üzere yürüttüğü üretim, satış ve satış sonrası hizmetleriyle dikkat çeken TürkTraktör; 2015 yılında da ortaya yine çok başarılı bir performans koydu.

TürkTraktör, üretim ile satış grafiğindeki yükselişi tüm yıl boyunca sürdürerek, üretimini %4 oranında artırdı ve 47 bin 536 adede çıkardı. Şirket elde ettiği bu sonuçla, bugüne kadar gerçekleştirdiği ‘en yüksek üretim adedi’ne ulaştı.

Yurt içi pazarda 33 bin 002; yurt dışı pazarda ise 14 bin 122 adetlik satış yapan şirket; toplam satışta 47 bin 124 adet ile çarpıcı bir sonuç elde etti.

MARCO VOTTA: “YENİ BAŞARILAR İÇİN ARALIKSIZ ÇALIŞIYORUZ”

2016’ya, farklı alanlarda elde ettikleri başarılı sonuçlarla başlamanın kendileri için büyük bir motivasyon kaynağı olduğunu söyleyen TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta; 2015 yılı sonuçlarıyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:
“2015 yılı bizim için finansal ve operasyonel açıdan çok verimli bir seneydi. Elde ettiğimiz ve yüzümüzü güldüren rakamlar da bu başarımızı kanıtlıyor zaten. 2014 yılını hatırlanacağı gibi; en yüksek seviyedeki sonuçlarla tamamlamıştık. Daima çok daha iyisini yapmaya odaklı yaklaşımımızla 2015, önceki başarılarımızın da üzerine çıktığımız bir yıl oldu. Toplam üretim, yurt içi satış, toplam satış, toplam ciro, brüt kâr, faaliyet karı ve FAVÖK rakamlarımızla 2015 yılını, yeni rekor sonuçlar ile kapattık; çok mutluyuz.”
Başarılarının ardında ürün ile üretim kalitesini ve Ar-Ge ile sürdürülebilirliği artırmaya yönelik kesintisiz yatırımların yattığını ifade eden Marco Votta sözlerini şöyle sürdürdü:
“Büyük ölçekli bir yatırım olarak hayata geçirdiğimiz ve 2015’te faaliyete geçişinin ilk yılını dolduran Erenler fabrikamızla, iç ve dış pazarın taleplerini karşılama yeteneklerimizi daha da güçlendirdik. Aralık ayında Erenler fabrikamızda 50 bininci traktörü banttan indirdik. Çiftçilerimizin ihtiyaçları kapsamında geliştirdiğimiz yeni modellerimizi pazara sunmaya devam ettik. Modern tasarımı, ideal ölçüleri ve yüksek teknolojisiyle önemli bir boşluğu dolduracak yerli bahçe traktörü Case IH JXB’i çiftçilerimizle buluşturduk. Tüm bu çalışma ve yatırımlarımızın temelinde ise, modern ülke çiftçilerinin kullandığı ürün ve çözümleri, Türk çiftçisinin hizmetine sunma yaklaşımız bulunuyor.”

Marco Votta açıklamaları kapsamında kısa bir pazar değerlendirmesi de yaptı:
“Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı rakamlara baktığımızda; 2015 yılında yurt içi traktör pazarının bir önceki yıla göre %12 büyüyerek 66 bin 775 adede yükseldiğini görüyoruz. Türkiye tüm dünyada satılan traktör adedi bakımından dördüncü büyük pazar konumunda. Biz de Türkiye’nin toplam traktör ihracatının %91 'ini gerçekleştiriyoruz.

Çalışmalarımızla, Türkiye’nin dünyadaki ilk 5 pazar arasında yer almasına katkı sağlıyor olmak ise bizler için ayrı bir gurur kaynağı. 9 yıldır sektörün kesintisiz lideri olarak; sektörümüzü ve pazarımızı geliştirmek adına tüm alanlardaki faaliyetlerimizle üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.”

Marco Votta açıklamalarının sonunda, TürkTraktör’ün faaliyet alanı arasında bulunan ‘İş Makineleri’ pazarını da değerlendirdi ve sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye'nin ekonomisi ve inşaat sektörünün gelişimine katkı sağlamak üzere marka ve ürünlerimizle varlık gösterdiğimiz iş makineleri pazarında da etkinliğimizi artırmayı sürdürüyoruz. 2015 yılında %5 oranındaki bir artışla 9 bin 899 adede çıkan iş makineleri pazarındaki olumlu gelişmeleri yakından takip ediyor ve pazarın daha da büyümesi için bu alandaki faaliyetlerimizi artırıyoruz. TürkTraktör ailesi olarak; başarılı performansımızı artırarak çok iyi sonuçlarla kapattığımız bir yılın ardından; kendimizle yarışarak daha yüksek hedefleri gerçekleştirmeye ve imzamızı atmaya hazırız.”

CANBEYLİ BORSAGUNDEM’İN SORULARINI YANITLADI

TürkTraktör Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Canbeyli'nin Borsagundem’e verdiği yanıtlar.

-Bu yıl temettü dağıtacak mısınız?
-2016’da dağıtacağımız temettü genel kurulda belli olacak. O yüzden dağıtılacak rakama ortaklar karar verecek. Bizim temettü politikamız minimum yüzde 60’nı dağıtmak üzerine ama son 2 yıla baktığımızda yüzde 100’ün üzerinde dağıtılan bir temettü var. Ve bugüne kadar performansımız da iyiydi.

-Hisse performansınızdan memnun musunuz?
--Bu hisse performansının üzerine temettü performansını da eklemek lazım. Ama temettü performansı bile koymadan baktığımızda son 3 yıl içerisinde maalesef piyasalar çok iyi olmamasına rağmen biz genel endeks performansının oldukça üzerindeyiz.

-İran’la ilgili planlarınız var mı?
-İran aslında büyük bir pazar. İran devletinin kendi yerel traktör fabrikası var ve bu fabrika yüzde 99 iç piyasa talebini karşılıyor. Ama günün sonunda orada ihtiyaçlar artacak ve mutlaka yurt dışından bir traktör ithalatı orta uzun vadede gerçekleşecek. Bizim de yabancı ortağımızla beraber takip ettiğimiz bir pazar. Ama şu anda bir çok dedikodu var herkes İran’a gidip gelmeye başladı. Ben daha erken olduğunu düşünüyorum. Ama sonuçta bizim komşumuz ve her halükarda doğrudan ihracat ilişkisi içerisinde olacağımız bir yer İran. O açıdan İran’da bizim takibimiz altında. Ama şu anda şuraya gideriz şunu yaparız demek için çok erken. Ama kontrol altında tutuyoruz ve bizim için bir değer çıkarsa mutlaka içinde olmak istiyoruz.

-Türk tarımı desteklemek adına TürkTraktör-devlet işbirliği var mı?
-Doğrudan yaptığımız bir işbirliği yok. Devlet normal çiftçilerimizi doğrudan veya dolaylı olarak destekliyor. Bunun üzerine de Ziraat Bankası’nın bir faiz programı var. Siz bir çiftçisiniz traktör almaya gidiyorsunuz Ziraat Bankası bu traktörün tutarı üzerinden size kredilendirme yapıyor ve faizin yarısını da devlet ödüyor. Şimdi bu çok önemli bir katkı Türkiye için. Bu senede açıklandı yine yüzde 50 oranında faiz katkısı devam edecek. Bu pazarı olumlu yönde etkiliyor. Çünkü faiz oranı çiftçilerimiz için oldukça uygun bir seviyeye iniyor. Tabi bu bizim satışlarımız da etkiliyor. Pazarın yüzde 50’sine yakınına biz ürünlerimizi sunuyoruz ve onun karşılığında da ciromuzda tarihin en yüksek cirosuna ulaştık geçen sene.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 26 Nis 2016, 08:17 
Endi

Ettiği teşekkür: 1340
Aldığı teşekkür: 2083
*TÜRK TRAKTÖR'ÜN 2016 YILI 1.ÇEYREK KONSOLİDE OLMAYAN NET DÖNEM KARI 80.253.371 TL(ÖNCEKİ 44.095.127 TL)

(26/04/2016 - 06:30:59)

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 105 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 39 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.