Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 24 Tem 2021, 21:21


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 107 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 06 Haz 2018, 08:33 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Türk Telekom'da bankaların eli rahatladı - Dünya


Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), pay alım teklifi tebliği kapsamında halka açık ortaklıklarda gönüllü ve zorunlu pay alım muafiyeti esaslarını yeniden düzenledi. Analistlere göre, söz konusu muafiyet Türk Telekom'un yüzde 55'ine sahip olan OTAŞ'ın sorunlu kredisindeki çözüm sürecine yarayacak.

Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yer alan ve pay alım teklifi tebliğinde değişiklik yapan tebliğle, "Pay alım teklifinde bulunma zorunluluğundan muafiyet" başlıklı 18. maddeye ek yapıldı. Maddeye eklenen iki fıkraya göre, banka kredilerinin geri ödenmemesi durumunda bankaya kredinin teminatı olarak verilmiş payların Kanunun 47. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca bankanın mülkiyetine geçmesi, bu payların bankanın da kurucu olduğu özel amaçlı işletmeye devredilmesi ile bu payların mülkiyetinin bankaya veya özel amaçlı işletmeye geçmesinden sonra üçüncü kişilerce bankadan veya özel amaçlı işletmeden satın alınması durumunda, SPK, başvuru üzerine pay alım teklifinde bulunma zorunluluğuna muafiyet verebilecek. SPK, pay sahipliğinin niteliğini belirleyen bir mevzuat hükmünün yerine getirilmesi amacıyla payların devredilmesi durumunda da bu muafiyeti tanıyabilecek.

Çağrı yapılmayacak
° Sermaye Piyasası Kanunu'nun 47'nci maddesi rehin hukukuna bir yenilik getirmiş ve sermaye piyasası araçlarına dayalı olarak yapılan kredi sözleşmelerinde, borçlu temerrüde düşerse rehinli sermaye piyasası araçlarının alacaklının mülkiyetine geçmesine olanak vermişti. Dünkü düzenleme öncesinde, alacaklının icraya giderek satış yapması gerekiyordu.

° Düzenleme sayesinde, OTAŞ'a kredi vererek Türk Telekom hisselerini teminat olarak alan bankalar, şimdi söz konusu hisse senetlerinin mülkiyetine sahip olabilecekler. Hatta bunu kendi bilançolarından çıkararak özel amaçlı bir şirkete de devredebilecekler. Tebliğ ile getirilen istisna da tam bu noktada devreye girecek.

° Eğer bu değişiklik olmasaydı, bankaların özel amaçlı şirkete ellerindeki Türk Telekom hisselerini devrettiği anda, aslında halka açık kısıımdaki diğer ortaklara dönüp zorunlu olarak çağrıda bulunması gerekecekti. Bu da fazladan maliyet anlamına gelecekti.

TT'de yol haritası belli oldu
° Analistlere göre tebliğ ile Türk Telekom'da izlenecek 'yol haritası' netleşti. Alacaklı bankalar, daha önce kulislerde konuşulduğu gibi bir şirket kurabilecekler. Analistler özellikle, maddeye eklenen iki fıkranın, 29 alacaklı bankanın, özel amaçlı işletme kuracağını gösterdiğini söyledi.

° Bir analist "Bu tebliğ adeta Türk Telekom'da izlenecek yol haritasını gösteriyor. Anlaşılan alacaklı bankalar özel amaçlı şirket kurarak kredideki payları oranında hisse ile Türk Telekom'un yüzde 55'ine sahip olacaklar. Kurulacak şirket de söz konusu payları üçüncü bir tarafa satacak. Söz konusu tebliğ ile getirilen muafiyet ise, hem bankaların hisse devrinde uygulanacak hem de kurulacak şirketin sonrasındaki hisse satışında satışı kolaylaştıracak" dediler.

ÖZELLEŞTİRME BEDELİNİ KREDİYLE KAPATTI
° 2005'te Saudi Oger ve Telecom İtalia konsorsiyumu Ogeer Telecoms, 6.5 milyar dolarlık teklif ile Türk Telekom ihalesini kazanırken ilk etapta ihale bedelinin yüzde 20'sini peşin, kalanı ise beş eşit taksitte ödeyeceğini açıkladı. 2007'de 4.3 milyar dolarlık kredi alarak, TT borcunu 4 yıl erken kapatıp hisselerin sahibi oldu.

° Oger, daha sonra 2013 yılında 29 bankadan oluşan bir konsorsiyumdan 4.7 milyar dolar ve 211.9 milyon euroluk kredi alarak, 2007 yılında çektiği kredide 'refinansmana' gitti. Kredinin en büyük payı 1.5 milyar dolarla Akbank'a ait. 1 milyar dolar Garanti Bankası'nın, 500 milyon dolar da İş Bankası'nın alacağı bulunuyor. Kalan 1.7 milyar dolar da diğer bankaların. Ama bu kredinin 2016 eylül ayı taksidi olan 290 milyon doları ödeyemeyerek, gecikmeye düştü ve alacaklı bankalar bu tarihten itibaren hiçbir tahsilat yapamadı. Geçen yılın sonunda kredi 'yakın izleme'ye alındı. Hisseler yeni şirkete

° Bu tarihten itibaren bankalar ve Türk Telekom arasında görüşmeler başladı. Bu süreç içerisinde şirketin Çinlilere satılacağıına yönelik haberler de çıkarken, bankalar OTAŞ'ın borç yapılandırılması kapsamında çalışmalarını sürdürdü.

° Son olarak OTAŞ'a ait yüzde 55 Türk Telekom hissesinin bankalar ortaklığında kurulacak yeni bir şirkete devredilerek ödenmesi planı üzerinde konuşuldu. Yeni şirkette bankalar, kredi payları oranında hisse sahibi olacak. OTAŞ ise iflas ettirilecek. Bu haberler üzerine Türk Telekom KAP'a kendilerine herhangi bir resmi bildirim yapılmadığını açıkladı.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 11 Tem 2018, 19:36 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Bankalar, Ojer Telekomünikasyon'un borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin mutabakatı açıkladı


Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan açıklamalar aşağıda bulunuyor:

Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin Türk Telekom ana hissedarı olan Ojer Telekomünikasyon A.Ş.'ye OTAŞ kredi sözleşmeleri tahtında sağlanmış borçların yeniden yapılandırılması için Bankamızın da aralarında bulunduğu tüm kredi veren taraflarca bir mutabakata varılmıştır.

Mutabık kalınan yapı uyarınca OTAŞ'ın sahibi olduğu, Türk Telekom'un ihraç edilmiş sermayesinin %55'ini oluşturan ve mevcut kredilerin teminatını oluşturmak amacıyla rehin verilen 1.925.000.000 adet A Grubu payların kredi verenlerin doğrudan veya dolaylı ortak olacakları, Türkiye Cumhuriyeti'nde kurulmuş ya da kurulacak özel amaçlı bir şirket tarafından devralınması planlanmaktadır. İşlemin tamamlanması yeni şirket nezdinde yeniden yapılandırılacak krediye ilişkin sözleşmeler üzerinde mutabakata varılması, gerekli kurumsal, idari ve her türlü onay ve izinlerin tamamlanması ve sözleşmeler tahtında gerekli koşulların sağlanmasına tabidir.

Konuya ilişkin önemli gelişmeler ilerleyen dönemde kamuya duyurulacaktır.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 11 Tem 2018, 20:09 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Otaş’a verilen kredide Akbank yaklaşık 1,5 milyar dolar, Garanti 1 milyar dolar İş Bankası ise 500 milyon dolar paya sahip.

BORÇ MİKTARI YAKLAŞIK : 4.75 MİLYAR USD
REHİN HİSSE 1.925.000.000 LOT
GÜNCEL TTKOM USD 1 LOT FİYATI (11.07.2018 SAAT 20.38) : 0,97 USD
REHİN VERİLEN HİSSELERİN GÜNCEL BORSA DEĞERİ : 1.867.250.000 USD

AKBNK : 1.5 milyar usd ile rehin hisselerinin %31.66'sına ve 1.5 Milyar dolara karşılık 591 milyon dolarlık güncel bir karşılık

GARAN : 1 Milyar usd ile rehin hisselerinin %21.05'ine ve 1 Milyar dolara karşılık 393 milyon dolarlık güncel bir karşılık

İŞBANK : 500 Milyon usd ile rehin hisselerin %10.52'sine ve 500 Milyon dolara karşılık 197 milyon dolarlık güncel bir karşılık elde etmiş oluyor.

SONUÇ OLARAK NETTE BAKTIĞIMIZDA TTKOM'UN BU REHİN HİSSELERİNİN TEMİNAT OLARAK KURTARIR 1 LOT KARŞILIĞI 2.467 USD YANİ BUGÜNKÜ KUR 4.84 TL ÜZERİNDEN 11.95 TL'LERE GELİYOR.

TTKOM'un özsermayesine baktığımızda 4.9 MİLYAR TL, 4.75 milyar tl'nin %21'i bile etmiyor. Güncel fiyat üzerinden baksak o da yetmiyor 22.9 Milyar TL borç karşılığına göre piyasa değeri 16.3 milyar tl. Maalesef OTAŞ üzerinden bir güzel yatırdıkları paranın daha fazlasını türk bankalarından kredi olarak geri aldıkları gibi, temettü ödemeleri de yanlarında kar kalıyor. Bir zamanlar Çiller döneminde Türkiyenin çok önemli bir borç yükünü kapatacak şekilde özelleştirilmesine karşı çıkılan TTKOM, şimdi özelleştirilme fiyaskosuyla bedeli türk bankalarının üzerine kalmıştır.

Şimdi soru şu; yabancılar kol, bacak, stop ne derseniz deyin başta Garanti olmak üzere neden bankaları satıp çıktıklarını, borsadan çıkan bu paranın muhtemelen dövize çevrilip ülkeyi neden terketmektedirler.

Bence cevabı;

1. Yüksek oranda kredi yükü altına giren bankalar, global piyasalardaki para bolluğunun sona ermesi ve faizlerin yükselmesiyle daha zor dış borç bulacaklar.

2. Kredilerde geri ödemelerde sorun çıkacağı ve 2017 ve öncesinde iç piyasaya açılan kredilerin düşük faizle verilmesi ve günümüzde yükselen faiz maliyetleriyle beraber bankaların artık daha az kar edeceği düşüncesi.

3. Başta OTAŞ olmak üzere, hatırlayın Ülker büyük bir borç yapılanması ve ödemelerini öteleyen bir planla bankaları razı etmişti. Ardından Garantiyi satıp milyar dolarları cebine koyup farklı alanda yatırımlar yapan Ferit Şahenk'in yine milyar dolarlar ifade eden banka borçlarını ötelemek için hala pazarlıklarını sonlandıramaması bankalar üzerinde belirsizlikleri ve olumsuzlukları artırmaktadır.

4. Bir de üstüne yabancıların ekonomi yönetimindeki değişimden memnuniyetsizliklerini üstüne ekledik mi, alın size satış nedenleri.

Havanın durulması için ne gerekiyor? Acil yapısal reform ve kemer sıkma politikaları, yüksek zamlar ve borçlanmanın azaltılmasıyla beraber dış kaynak bulunması yani IMF'nin kapısının çalınması. Şimdilik IMF hariç seçeneklerin önündeki tek engel ise Mart ayındaki yerel seçimler. Eldeki pozitif gelişmelere baktığımızda ise tarihi rekorlarını kıran TURİZMDEKİ TURİST ARTIŞI ve tarımda hasat sezonu içinde bulunmamız maliye politikaları için biraz süre vermektedir. Ardı ardına seçimlerle çok zaman kaybedildi. İnşallah yeni yönetim sistemiyle beraber bir anönce işe başlanır, hem içeriye, hem dışarıya yapılacak işlerle güven verilir ve IMF'nin kapısına dayanmadan çözüme ulaşırız.

Borsa açısından baktığımızda, geçmiş tecrübelerimize dayanarak her IMF anlaşması borsanın rekorlar kırmasına sahne olmuştur. Sebebi de devalüasyon ve acı receteler sonrası TL bazında iyice ucuzlayan hisselerin yabancı alımlarıyla yükselişe geçmesidir.

Allah yar ve yardımcımız olsun.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 11 Tem 2018, 20:36 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
TTKOM TEKNİK GÖRÜNÜM VE TEMEL GELİŞMELER

Ekte USD bazlı TTKOM'un halka arzdan bugüne grafiği görülmektedir. KASIM 2008'de 0.94 USD en düşük fiyatı gören TTKOM, 2011'de 4.22 USD'yi görmüş sonrasında OGER'in hiç bir şey yapmayıp sürekli temettü ödemesiyle şirketin içinin boşaltılmasıyla düşüş trendine girmiş, Mart ayında 1.84 USD'den başlayan sert düşüş bugün 0.96 USD ile bugün 2008 fiyatlarına kadar gerilemiştir.

SOnuçta bankaların krediye çözüm bulmak için OTAŞ'ın paylarına el koyması acaba TTKOM için bir çözüm olur mu ihtimaliyle canlanır gibi olmuşsa da, yapılan matematiksel hesaplamalarla bizim de ortaya koyduğumuz verilerle gerçeklerle yüzleşilmiş olmalı ki, bankalarla beraber en çok düşen banka dışı tek hisse %11.05 düşüşle TTKOM olmuştur.

Grafikteki sarı kesik kesik dik çizgiler temettü ödeme zamanlarını göstermektedir ki, üst üste tam 8 yıl, OGER yatırdığı parayı geri almanın çok güzel yolunu bulmuş. Eskiyen altyapıların yenilemesi, 4.5 G gibi ihalelerle temettü ödeyecek gücün kalmaması ile birlikte OGER'in de elini eteğini çekip borcu türk bankalarına yıkıp ortadan kaybolması da ne kadar acı.


Eklentiler:
TTKOM usd bazlı grafik.PNG
TTKOM usd bazlı grafik.PNG [ 122.57 KiB | 2480 kere görüntülendi ]

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 26 Tem 2018, 18:22 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Türk Telekom Bilanço Analizi (Gedik Yatırım)


Şirketin açıklanan son finansal sonuçları 2018/06 dönemine aittir.
Bu sonuçlar itibariyle:

Net satışlar 2. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %5,6, geçen yılın aynı çeyreğine göre %10,0 artışla 4.95 milyar TL olmuştur. Böylelikle, net satışlar 2018 yılının ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre %9.41 artışla 9.64 milyar TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Şirketin faaliyet satış gelirleri 2Ç18'de yıllık %10,4 büyüme göstererek 4,7 milyar TL'ye yükselmiştir.

Mobil hizmetlerde %11,3 ve internet gelirlerinde %10,9 büyüme sağlanırken, sabit hat gelirlerinde %1,4'lük daralma görülmüştür.

İnternet abone sayısı %13'lük artışla 10,3 milyon (248 bin yeni abone) olurken, mobil taraftaki 293 bin yeni abone artışı satış gelirlerine destek olmuştur. Şirketin satış gelirlerindeki artış %11 olan 2018 yılı şirket beklentileri ile uyumludur.

FAVÖK 2. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %0,4 düşüş, geçen yılın aynı çeyreğine göre ise %15,7 artışla 2.01 milyar TL olmuş; 2018 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre %19.96 artışla 4.03 milyar TL seviyesinde gerçekleşmiştir. FAVÖK, 1,970 milyon TL olan piyasa beklentilerine paralel açıklanmıştır. Güçlü satış gelirleri FAVÖK'deki artışa destek olurken, faaliyet giderlerinde önemli bir artış olmadığı görülmektedir.

FAVÖK marjı 2. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 2.48 puan azalış, geçen yılın aynı çeyreğine göre ise 2.01 puan artışla %40.60 olmuştur. FAVÖK marjı 2018 yılının ilk yarısında bir önceki yıla kıyasla 3.68 puan artışla %41.81 seviyelerinde bulunmaktadır. IFRS 15 etkisini hariç tuttuğumuzda, 2Ç18'de 1,819 milyon TL (yıllık %6 artış) FAVÖK elde eden şirketin FAVÖK marjı %37 (2Ç17 %38) olarak gerçekleşmiştir. Şirketin 2018 yılının tamamı için 7,6 - 7,8 milyon TL FAVÖK beklentisi bulunmaktadır.

Şirket, bir önceki çeyrekte 56.28 milyon TL, geçen yılın aynı çeyreğinde ise 889.79 milyon TL net kâr elde ederken; son dönem itibariyle 888.61 milyon TL net zarar etmiştir. Geçen yılın ilk altı aylık döneminde net kârı 955.445 milyon TL iken, 2018 yılının ilk yarısında 832.34 milyon TL net zarar gerçekleşmiştir.

2Ç18'de 1,9 milyar TL'si kur farkı giderlerinden olmak üzere 2,2 milyar TL net finansman gideri yazmıştır.

Türk Lirası'nda görülen değer kaybı şirketin net kârını baskı altına almıştır.


SONUÇ:

Şirket 2Ç18'de 2,010 milyon TL (konsensüs: 1,970 milyon TL ve 889 milyon net zarar (831 milyon TL) açıklayarak piyasa beklentilerine paralel finansal sonuçlar açıklamıştır.
Hisse 4,14 FD/FAVÖK ile iskontolu işlem görmektedir.
Net kâr zayıf TL nedeniyle baskı altındadır.

TL 'nin olası değer kazanım trendine girmesi halinde hissenin BIST'te yer alan hisseler arasında en güçlü tepki verecekler arasında olacağını düşünüyoruz

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 26 Tem 2018, 18:25 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Türk Telekom Bilanço Analizi(Şeker Yatırım)


Türk Telekom'un 2Ç18 net karı, satış gelirlerinde ve faaliyet karlılığındaki büyümeye rağmen, bu dönemde TL'nin hızlı değer kaybı ve ABD doları ve Euro cinsinden açık pozisyonu
nedeniyle gerçekleşen yüklü kur farkı giderleri baskısı altında kalmıştır. Grup, finansal giderlerinin beklentilerin kısmen üzerinde gerçekleşmiş olmasıyla, 811mn TL olan
piyasa ortalama net zarar beklentisinin ve 699mn TL olan net zarar tahminimizin üzerinde, 889mn TL net zarar açıklamıştır.

Türk Telekom, 2Ç18'de de kuvvetli abone kazanımlarını (+937 bin) sürdürmüş, ve mobil abone başına elde edilen aylık gelirlerini de yıllık %7.2 oranında artırarak satış
gelirlerindeki çift haneli büyümeyi sürdürebilmiştir. Grup'un konsolide satış gelirleri yıllık %10.0 ve bir önceki çeyreğe kıyasla %5.6 oranında artarak piyasa ortalama beklentisi olan 4,932mn
TL'nin (Şeker Yatırım T.: 4,924mn TL) paralelinde, 4,951mn TL olarak gerçekleşmiştir. Türk Telekom'un FAVÖK'ü ise, büyük ölçüde UFRS 15 uygulamasının da etkisiyle yıllık %15.0 artarak
(bir önceki çeyreğe göre çok hafif, 0.2% oranında azalarak) 1,968mn TL olarak, piyasa ortalama beklentisi olan 1,964mn TL'ye (Şeker Yatırım T.: 1,956mn TL) benzer gerçekleşmiştir.

UFRS 15 uygulamasının etkisi hariç tutulduğunda da, Grup'un FAVÖK'ü sağlıklı artış göstermiştir. Türk Telekom'un FAVÖK marjı, 2Ç18'de yıllık 1.8 y.p. artış ve çeyreklik 2.3 y.p. azalış
göstererek %39.8 olarak gerçekleşmiştir. Bilançosundaki ABD doları ve Euro cinsinden açık pozisyonları ve TL'nin değer kaybı nedeniyle Grup, 2Ç18'de oldukça yüklü, net 2,045mn TL
tutarında finansal gider kaydetmiştir. Böylelikle sağlıklı büyüyen operasyonel rakamlarına rağmen, Grup'un net zararı, 889mn TL tutarında gerçekleşmiştir. Net zararı piyasa
beklentisinin kısmen üzerinde olarak açıklanan sonuçların, yakın zamanda TL'nin de değer kaybı kaydetmeye devam etmesiyle, pay performansı üzerinde kısa dönemli olumsuz
etkisi olabileceğini düşünmekteyiz.

Hedef fiyatımızı, değerlememizi güncelleyerek pay başına 7.00 TTL'ye yükseltmekte ve "AL" tavsiyemizi sürdürmekteyiz.

Türk Telekom'un faaliyet performansı beklentilerimiz dâhilinde gerçekleşmiş ve rekabet ortamında süregelen kuvvetli abone alımlarına rağmen kuvvetli bir FAVÖK
marjının korunabildiğine işaret etmiştir. Buna göre, yılsonu FAVÖK tahminimizi Grup öngörülerinin üst sınırına yakın olarak güncelleyerek ve uzun dönem GSYİH büyüme tahminlerimize
benzer olarak nihai büyüme oranı varsayımımızı 1 y.p. artırarak %4e yükselterek ve Grup'un benzerlerine görece olarak değerlemesini güncelleyerek

Türk Telekom için pay başına 12 aylık 7.00 TL hedef fiyat belirlemekte ve "AL" tavsiyemizi sürdürmekteyiz.

Türk Telekom payları, güncellediğimiz yakın dönem tahminlerimize göre 2018T 4.0x FD/FAVÖK çarpanlarıyla, yurt dışı benzerleri ise, 2018T 6.3x FD/FAVÖK
çarpanıyla işlem görmektedir. Grup bugün bir telekonferans ve yarın bir analist toplantısı düzenleyecektir.

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 15 Ağu 2018, 18:16 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
TTKOM KAP AÇIKLAMASI :

Ojer Telekomünikasyon A.Ş.'nin ("OTAŞ"), şirketimiz Türk Telekomünikasyon A.Ş.'de ("Türk Telekom") bulunan %55 oranındaki paylarının, OTAŞ'a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralınması ile ilgili yürütülmekte olan süreç kapsamında bir kısım kredi veren bankalar tarafından şirketimize bildirimde bulunulmuştur. Bu kapsamda, Türk Telekom'un ve iştiraklerinin tabi olduğu mevzuat gereğince, ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde Türk Telekom ve iştirakleri tarafından yürütülmesi gereken izin, bildirim ve onay işlemlerinin gerçekleştirilmesi talep edilmiştir.

Bu bağlamda, Şirketimiz tarafından ilgili mevzuat doğrultusunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna izin başvurusunda bulunulmuştur.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 29 Ağu 2018, 08:30 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Türk Telekom'un OTAŞ'ta bulunan yüzde 55'lik hissesi'nin, alacaklı 3 banka tarafından devralınmasını Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan onay çıktı.

TÜRK Telekom'un OTAŞ'ta bulunan yüzde 55'lik hissesi Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası'na geçiyor. Bankalar, OTAŞ'ın kredi borçlarını ödememesi üzerine Rekabet Kurumu'na başvurmuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türk Telekom'da yüzde 55 hissesi bulunan OTAŞ'ın Türk Telekom'a kredi veren bankalar tarafından oluşturulacak bir ortak girişim şirketine devredilmesini onayladı. Buna göre OTAŞ hisseleri bankaların kuracağı şirkete geçecek.

Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası, OTAŞ'ın kendilerinden aldığı krediyi geri ödeyememesi üzerine Türk Telekom’daki yüzde 55 OTAŞ hissesini devralmak için geçtiğimiz ay Rekabet Kurumu’na başvurmuştu.

Türk Telekom'dan KAP'a yapılan açıklamada konuyla ilgili olarak şöyle denildi:

"Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan Şirketimize iletilen resmi bildirime göre, Ojer Telekomünikasyon A.Ş.'nin ("OTAŞ"), şirketimiz Türk Telekomünikasyon A.Ş.'de ("Türk Telekom") bulunan %55 oranındaki hisselerinin, OTAŞ'a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralınması Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygun görülmüştür."

KREDİYİ ÖDEYEMEDİ

Hariri ailesinin, Suudi Telekom Şirketi’yle (STC) ortak olduğu Oger Telecom, 2005 yılında Türk Telekom’un yüzde 55’ini satın almıştı. Satın alma Oger Telecom’un Türkiye’de kurduğu Ojer Telekomünikasyon A.Ş. (OTAŞ) adlı şirket üzerinden yapılmıştı.

OTAŞ, Türk Telekom’u satın almak için bankalardan kullandığı kredinin yeniden finansmanı için 2013’te aldığı 4.75 milyar dolar krediyi ödeyememişti.

Geçen aylarda konuya ilişkin yapılan toplantıya bankalar, hükümetten yetkililer, hukuk firmaları ve danışmanlık firmaları katılmış, toplantıda OTAŞ’a ait yüzde 55 Türk Telekom hissesinin bankaların ortaklığında kurulacak yeni şirkete devredilmesine yönelik plan öne çıkmıştı.

Plana göre yeni şirkette bankalar, kredideki payları oranda hisseye sahip olacak.

ÜÇ BÜYÜK BANKA

OTAŞ’a verilen kredide Akbank yaklaşık 1.5 milyar dolar, Garanti 1 milyar dolar, İş Bankası ise 500 milyon dolar paya sahip.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 03 Eki 2018, 08:51 
Çevrimdışı

Kayıt: 02 Eki 2018, 09:21
Mesajlar: 27
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 4
Yazdıklarınızı okudum emeğinize sağlık teşekkürler.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 07 Eki 2018, 13:29 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Türk Telekom: 'Güçlü operasyonel performans'

Güçlü abone tabanı daha yüksek büyüme potansiyeli vadediyor

2018 yılında şirketin uyguladığı stratejik girişimler doğrultusunda tüm iş segmentlerinde görülen büyümenin 2019 yılında da devam edeceğini düşünüyoruz. Bu bağlanda, 2019 yılında şirketin abone tabanının (Tivibu Go kullanıcıları hariç) yüzde 9 artış kaydederek 46.6 milyon seviyesine ulaşacağını tahmin ediyoruz.

Penetrasyonu artırma bağlamındaki girişimler sabit genişbant abone sayısının büyüme hızını güçlendirecek

'İnternet Bizden' kampanyasının beraberinde, penetrasyonun düşük olduğu bölgelerde yapılan kampanyaların da etkisiyle, 2018 yılında penetrasyonda görülen artış sonucu, sabit genişbant abone tabanında yükseliş gözlemlediğimiz şirketin, 2019 yılında da mevcut performansını sürdüreceğini ve böylece sabit genişbant abone tabanının %12 artış kaydederek 12,17 milyon seviyesine yükseleceğini öngörüyoruz.

Diğer operatörlerle yürütülen projelerin mobil segmentte verimlilik artışı sağlayacağına inanıyoruz. Sabit segmentte ise, bu projelerin hem yeni yatırımları artıracağını hem de tekrar eden yatırımları minimuma indireceği düşüncesiyle, şirketin operasyonel karlılığını olumlu etkileyeceğini öngörüyoruz. Ayrıca, uygun altyapının bulunmadığı lokasyonlarda ek yatırım ihtiyacının yeni altyapıyı talep eden operatörler tarafından finanse edilecek olmasının şirketin serbest nakit akımlarını pozitif etkileyeceğini tahmin ediyoruz.

Riskler

Zayıf TL, şirketin karlılığı ve borç görünümü üzerinde risk oluşturabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 13 Eki 2018, 19:10 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
kutlu yazdı:
Sevgili Analizci merhaba,

TTKOM kısa vadede ne durumdadır acaba?


Sn. Kutlu;

TTKOM son dönem takas ve maliyet analizine baktığımızda, 20 Ağustostan bu yana ki çok kısa bir süreç sayılır, Yabancıların 216 milyon lot 784 Milyon TL lik satış yaptıkları görülmektedir. Takaslardaki ilk 30 kurum arasında 4 satışta, 26 alışta aracı kurum olması hissede ciddi para çıkışı olduğunu göstermektedir. Pozitif olan durum ise alıcıların 77 Milyon lot ile Emeklilik fonları, 30 milyon lot garanti, 20 milyon lotla ykb olmasıdır. Ancak malın çok dağılması, satışların maliyetinin 3.69 ve 3.62 Tl arasında dağılması, hissede ciddi bir haber akışı olmadıkça yukarı yönlü hareketin zor olmasıdır. Eğer hükümet, TTKOM ile ilgili kararlar alıp bunu uygulamaya koyarsa o zaman hissede bu satışlara rağmen ciddi potansiyel olabilir ancak herşey hükümete bağlı. Hissenin teknik anlamda değerlendirilmesi mantıksızdır. Herşey otoritenin alacağı kararlara bağlıdır.


Eklentiler:
ttkom maliyet.PNG
ttkom maliyet.PNG [ 99.05 KiB | 2112 kere görüntülendi ]

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 22 Ara 2018, 09:28 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Türk Telekom'dan Kamuyu Aydınlatma Platformuna önemli bir açıklama yaptı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Ojer Telekom'un Türkiye'deki bazı bankalara olan borcu nedeni ile yüzde 55 hissenini devri yapıldı.

Konuya ilişkin Türk Telekom'dan KAP'a yapılan açıklamada "Şirketimiz hissedarlarından Ojer Telekomünikasyon A.Ş.'nin, Şirketimiz Türk Telekomünikasyon A.Ş.'de (Türk Telekom) bulunan yüzde 55 oranındaki hissesinin, OTAŞ'a kredi veren bankaların paydaş olacağı SPV (özel amaçlı şirket) aracılığıyla devralınması süreci ile ilgili şirketimiz tarafından kamuyu aydınlatma platformunda 15.08.2018, 17.08.2018 ve 29.08.2018 tarihlerinde açıklamalar yapılmıştı. Söz konusu açıklamalarda, bu konuda şirketimize herhangi bir bildirim yapılması durumunda ilgili mevzuat kapsamında kamuoyunun bilgilendirileceği bildirilmişti" denildi.

Açıklamanın devamında ise "Bu kapsamda, OTAŞ'a ait Şirketimiz hisselerinin devri ile ilgili olarak, Şirketimize, Türk Ticaret Kanunu'nun 198. Maddesi uyarınca yapılan bildirime istinaden, Şirketimiz sermayesinin yüzde 55'ini oluşturan A Grubu hisselerinin tamamı söz konusu açıklamalarda bahsi geçen özel amaçlı şirket, Levent Yapılandırma Yönetimi A.Ş.'ye (LLY) devredilmiştir. LLY, Türk Ticaret Kanunu'nun 499. maddesi uyarınca Şirketimiz pay defterine yeni hissedar olarak kaydedilmiştir" denildi.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 22 Şub 2019, 21:10 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
Açıklamalar
Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-17.1 Sayılı Kurumsal Yönetim Tebliğinde yer alan Kurumsal Yönetim İlkeleri'nin 4.5.1. maddesi gereğince, Şirketimiz Yönetim Kurulu bünyesinde Aday Gösterme ve Ücret Komitesi kurulmasına karar verilmiştir.
Aday Gösterme ve Ücret Komitesi aşağıdaki üyelerden oluşmaktadır:
- Yiğit Bulut – Komite Başkanı (Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi)
- Dr. Ömer Fatih Sayan – Komite Üyesi (Yönetim Kurulu Başkanı)
- Dr. Muammer Cüneyt Sezgin – Komite Üyesi (Yönetim Kurulu Üyesi)
Ayrı bir Aday Gösterme ve Ücret Komitesi kurulması ve çalışma esaslarının oluşturulması üzerine mevcut Kurumsal Yönetim Komitesi Çalışma esasları da güncellenmiştir.

kap.gov.tr

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 25 Tem 2020, 09:55 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
ALAN YATIRIM 06.07.2020 TURK TELEKOM ANALIZI

Eklenti:
TTKOM1.JPG
TTKOM1.JPG [ 235.09 KiB | 628 kere görüntülendi ]

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 14 Ağu 2020, 08:36 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
GEDIK YATIRIM TURKTELEKOM BILANCO ANALIZI

Eklenti:
TTKOMGEDIK.JPG
TTKOMGEDIK.JPG [ 215.62 KiB | 582 kere görüntülendi ]


AHLATCI YATIRIM TURKTELEKOM BILANCO ANALIZI

Eklenti:
TTKOMAHLATCI.JPG
TTKOMAHLATCI.JPG [ 184.51 KiB | 582 kere görüntülendi ]


MARBAS YATIRIM TURK TELEKOM BILANCO ANALIZI

Eklenti:
TTKOMMARBAS.JPG
TTKOMMARBAS.JPG [ 64.38 KiB | 582 kere görüntülendi ]


INTEGRAL YATIRIM TEURK TELEKOM BILANCO ANALIZI

Eklenti:
TTKOMINTEGRAL1.JPG
TTKOMINTEGRAL1.JPG [ 476.21 KiB | 582 kere görüntülendi ]

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 107 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 27 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.