Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 24 Tem 2021, 22:32


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 21 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: TR - EKONOMİK GELİŞMELER
Gönderilme zamanı: 26 Kas 2018, 07:59 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Ne kadar petrol, o kadar dolar düşüşü

Dolar, küresel gelişmelerin Türkiye lehine oluşmasıyla TL karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Erken seçim ihtimalini azaltan AK Parti MHP işbirliğinin yeniden kurulmasına piyasaların pozitif karşılamasının yanı sıra piyasaları pozitif etkileyen en önemli unsur petrol fiyatlarındaki düşüşün hızlanmasıydı. Peki bunun ekonomiye katkısı ne olacak?

Habertürk'ten Abdurrahman Yıldırım'ın yazısı...
26.11.2018 - 07:38 | Güncelleme: 26.11.2018 - 07:39 HABERTURK.COM

Kısa vadeli koşullar ve küresel konjonktür Türkiye ekonomisinden yana olmaya devam ediyor. Bu anlamda geçen hafta iki gelişme yaşandı.

-Biri yurtiçi siyasi gelişmeydi ki, Cumhur ittifakını oluşturan AK Parti ve MHP’nin yerel seçimlerde işbirliği sınırlı bir şekilde devam edecek. İşbirliği MHP’nin üç büyük ilde aday çıkartmayacağını açıklamasıyla somutlaştı ve fiilen başladı.

YEREL DEĞİL İSTANBUL SEÇİMİ

-Bu illerden en kritik olanı ve gelecek yılların siyasi gidişini de belirleyecek olanı İstanbul seçimi. İstanbul alındıktan sonra iktidar partisi için Ankara’nın kaybedilmesinin ya da İzmir’in alınmasının önemi azalıyor. MHP ile yeniden yakalanan işbirliği ise İstanbul’da iktidar partisinin elini güçlendirdi.

-İstanbul alındığı taktirde 2023 yılına kadar Türkiye’yi seçimsiz götürme ihtimali güçlenecek. Muhalefet İstanbul’u kazandığı taktirde erken seçimin yolu açılabilecek. Bir yerde gelecek yılların siyasi kaderi ve yerel seçimlerin somutlaştığı il İstanbul olacak.

DOLARI 5.30'UN ALTINA İTTİ

-Gerçekleşme farklı olabilir ama en azından piyasaların seçim sonuçlarını okuması bu yönde.

-Erken seçim ihtimalini azaltan AK Parti MHP işbirliğinin yeniden kurulmasına piyasaların pozitif karşılaması da bundan. Nedenlerden biri budur ki döviz kurunu yeniden ağustos başındaki düzeyine indirdi.

EKONOMİYE EN BÜYÜK KATKI

-Piyasaları pozitif etkileyen ikinci ve daha somut neden ise petrol fiyatlarındaki düşüşün hızlanmasıydı. Brent petrolün fiyatı geçen hafta 66.76 dolardan 58.80 dolara inerek bir haftada yüzde 12 düştü.

-Bunun Türkiye ekonomisine katkısı büyük. Çünkü Türkiye milli gelirine oranla en yüksek enerji ithal eden ülkelerden biri. Yeni Ekonomik Programda bu yıl için 46 milyar dolarlık enerji ithalatı öngörüldü. Bunun yıllık 763 milyar dolarlık GSYH’ya oranı yüzde 6.2 ediyor.

-Ancak gerçekleşmenin bunun biraz altında kalması mümkün. Çünkü program eylül ayında hazırlandı. Petrol fiyatları o sırada çıkış trendiydi ve daha da yükseleceği tahmin ediliyordu. Hatta gelecek yıl için 100 dolarlık seviyeler konuşuluyordu.

-Nitekim 3 Ekim’de Brent petrol fiyatı 86.74 dolarla son dört yılın en yüksek düzeyine çıktı. Ardından gevşeme eğilimine girdi. 23 Kasım tarihinde de 58.80 dolara indi. Sadece kasım ayındaki düşüşü yüzde 21.6’ya, 3 Ekim’deki en yüksek düzeyine göre düşüşü de yüzde 32.2’ye vardı. En azından petrol faturası üçte bir oranında geriledi.

FATURANIN BÜYÜKLÜĞÜ NE?

-Ekonominin yüzde 7.4 büyüdüğü geçen yıl 54.2 dolarlık ortalama fiyat üzerinden enerji ithalatı 37.2 milyar dolar oldu.
Bu yılın 10 aylık döneminde de 31.9 milyar dolarlık enerji ithal edildi. Aylık 3 milyar dolar üzerinden bu yılki ithalat toplamı geçen yılı bulacak gibi.

-Fatura aynı görülebilir ama büyüme muhtemelen yarı yarıya düşüş gösterecek. Ekonomik faaliyetlerle birlikte enerji kullanımının düşmesine karşılık ithalatın aynı kalması aradaki fiyat artışından kaynaklandı. Orta Vadeli Programda (YEP) bu yıl için tahmin edilen petrol fiyatı 72.8, TCMB’nin tahmini 75 dolar. Son fiyat düşüşleriyle birlikte ortalama fiyatlar biraz aşağı gelecek. Bu da yine YEP’te öngörülen 46 milyar dolarlık faturayı yaklaşık 9 milyar dolar kadar azaltacak.

4 POZİTİF ETKİ BİRDEN

-Petrol fiyatlarındaki bu düşüş akaryakıtta pompa fiyatlarına da yansıdı. Birikmiş ama pompa fiyatlarına yansıtılmamış fiyat artışları sıfırlandığı gibi, gerçek indirimler yapılmaya başlandı. Dolayısıyla petrol fiyatlarıyla birlikte döviz kurlarının aşağı gelmesi, akaryakıt vergilerinden kaynaklı olarak bütçe açığını artırıcı etkisi ortadan kalktı.

-Akaryakıt faturası düşecek olan tüketiciler de başka harcamalara yer açabilecekler.

-Makro düzeyde ise petrol fiyatları ne kadar aşağı giderse cari açık da o düzeyde daralıyor. Çünkü doğalgaz ile petrol ithalatının toplam faturası cari açıkla başabaş duruma geldi. Yıllık 10 milyar dolarlık enerji ithalatındaki azalmanın cari açığı da o kadar düşürücü etkiye sahip.

-Aynı şekilde enflasyonu aşağıya çekmede akaryakıt ve doğalgaz fiyatlarındaki düşüş çok etkili. Gıda ve konut giderlerinden sonra enflasyon sepetindeki en yüksek kalem ulaştırma. Aslında konut giderleri içinde doğalgaz ve elektrik giderleri de var. Konut harcamalarının içinden enerji çıkartırsak ve gerçek sepetine atarsak, enerji gideri gıda harcamalarından sonra enflasyonu belirleyen ikinci ana kalem.

ŞİMDİLİK TADINI ÇIKARTALIM

Fiyatlar ne kadar aşağı giderse ve bu durum kalıcı olursa Türkiye için o kadar iyi. Fiyat henüz 50’li dolarlara yeni indi. Bu düzeyler petrol ihraç eden ülkelerin ekonomisini etkiler ama ciddi biçimde zayıflatmaz. İhracatçılar ve ithalatçılar için de en uygun ve sürdürülebilir fiyat seviyeleri 50’li seviyeler. En azından bu aşamada ve aşırı fiyat düşüşleri veya yükselişleri olana kadar ABD Başkanı Trump’ın belittiği gibi, “tadını çıkartalım.”

-Petrol fiyatlarındaki düşüş dünya konjonktürünün Türkiye’ye bir hediyesi. Dünya büyümesinin hız kesmesi ve büyümesinin bir miktar aşağı geleceğinin beklenmesiyle ortaya çıkan bir durum.

-Nitekim beraberinde ABD merkez bankası FED’in faiz artırımlarında hiz keseceği beklenmeye başlandı. FED’den gelen işaretler de bu yönde. Bu durum doların çıkışını frenledi, faizlerin artışını da. Borsaları ise vurdu denilebilir. Küresel piyasalardaki bu konjonktür de Türkiye lehine denilebilir.

-Sonuç ise dolar 5.2851’e, Euro da ağustos sonrası ilk kez 6 TL’nin altına geriledi. TL karşısında geçen hafta sepet kur yüzde 1.3, 13 Ağustosa göre de yüzde 27.2 geriledi.

PETROLE RUSYA TAHMİNİ

-Kurun daha da düşmesi pozitif haber akışına bağlı. Bu anlamda petrol fiyatlarının daha da gerilemesi doların, euronun değer kaybını, TL’nin değer kazanmasını beraberinde getirebilir.

-Nitekim geçen JP Morgan’ın petrol fiyat tahminlerini düşürmesi etkili olmuştu. Önümüzdeki günlerde OPEC’in üretimi ne ölçüde kısacağı, fiyatların ne kadar düşebileceği konusunda inandırıcı tahminlerin ortaya atılması belirleyici olabilir.

-Rusya Merkez Bankası Başkanı da 2019’da ortalama petrol fiyatlarının 55 dolara düşmesini en olası senaryo olarak gördüklerini açıkladı. Başkan yıl içinde fiyatın 35 dolara kadar gerilemesi olasılığı bulunduğunu da sözlerine ekledi.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: TR - EKONOMİK GELİŞMELER
Gönderilme zamanı: 29 Kas 2018, 15:28 
Çevrimdışı

Kayıt: 19 Haz 2018, 11:31
Mesajlar: 43
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 11
Önümüzdeki haftaya not: Dolar 5'in altını gösterecek diye tahmin ediyorum.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: TR - EKONOMİK GELİŞMELER
Gönderilme zamanı: 10 Ara 2018, 09:21 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
TÜİK'in verilerine göre Türkiye 2018'in üçüncü çeyreğinde yüzde 1.6 oranında büyüme kaydetti

Türkiye ekonomisi büyümesini sürdürüyor. Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1.6 oranında büyüdü.

Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,3, ikinci çeyreğinde ise yüzde 5,2 büyümüştü.

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla üçüncü çeyrek ilk tahmini zincirlenmiş hacim endeksi olarak (2009=100), 2018 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %1,6 arttı.

TÜİK tarafnıdan yapılan açıklamaya göre, üretim yöntemiyle Gayrisafi Yurt İçi Hasıla tahmini, 2018 yılının üçüncü çeyreğinde cari fiyatlarla %21,8 artarak 1 trilyon 13 milyar 453 milyon TL oldu.
Gayrisafi Yurt İçi Hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde 2018 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak tarım sektörü toplam katma değeri
%1, sanayi sektörü %0,3 artarken inşaat sektörü %5,3 azaldı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri ise %4,5 arttı.
Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2018 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %2,1 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre %1,1 azaldı.

Hanehalklarının ve HHKOK'ların toplam nihai tüketim harcamaları %1,1 arttı

Yerleşik hanehalklarının ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşların (HHKOK) toplam nihai tüketim harcamaları, 2018 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre
zincirleme hacim endeksi olarak %1,1 arttı. Devletin nihai tüketim harcamaları %7,5 artarken gayrisafi sabit sermaye oluşumu %3,8 azaldı. Mal ve hizmet ihracatı %13,6 arttı, mal ve hizmet ithalatı ise
%16,7 azaldı

Mal ve hizmet ihracatı, 2018 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirleme hacim endeksi olarak %13,6 artarken ithalatı ise %16,7 azaldı.

İşgücü ödemeleri %19,4 arttı

İşgücü ödemeleri, 2018 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %19,4 artarken, net işletme artığı/karma gelir de %22,2 arttı.

İşgücü ödemelerinin Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı % 31,6 oldu

İşgücü ödemelerinin cari Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı geçen yılın aynı döneminde %32,5 iken bu oran 2018 yılının üçüncü çeyreğinde % 31,6 oldu. Net işletme artığı/karma gelirin payı ise
%52'den %51,8 'e düştü.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: TR - EKONOMİK GELİŞMELER
Gönderilme zamanı: 11 Ara 2018, 08:29 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
8'ler kırılma yılları

Ekonomik büyüme açısından sonu 8’le biten yıllar Türkiye’ye hiç yaramıyor. Bu yıl da istisna olmadı ve büyüme açısından 2018’i kaybettik. Yüzde 7’nin üzerinde büyürken yılın üçüncü çeyrek GSYH’nin yüzde 1.6’ya düşmesi ve son çeyrek rakamının eksi beklenmesi, yüzde 2-3 arasında vasat bir yıllık büyümeye inileceğini gösteriyor. Böylece son 40 yıldaki 8’li yılların tümünde büyüme ya durdu ya da geriledi. Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım yorumladı

11.12.2018 - 07:55 | Güncelleme: 11.12.2018 - 07:55

Bu yıl da istisna olmadı ve büyüme açısından 2018’i kaybettik. Yüzde 7’nin üzerinde büyürken yılın üçüncü çeyrek GSYH’nin yüzde 1.6’ya düşmesi ve son çeyrek rakamının eksi beklenmesi, yüzde 2-3 arasında vasat bir yıllık büyümeye inileceğini gösteriyor. Böylece son 40 yıldaki 8’li yılların tümünde büyüme ya durdu ya da geriledi. Ekonomik büyüme açısından sonu 8’le biten yıllar Türkiye’ye hiç yaramıyor.

-Belki bunlar içinde 2018 yılı iyi geçebilirdi ama onu da küresel kriz vurdu.

-1998’de hem Asya hem de Rusya krizlerinin etkisi ile yine büyüme aşağıya doğru inmişti.

-1988’de de çok belirgin bir gelişme yoktu. Ama çift haneli rakamlara yaklaşan büyüme oranı sıfıra doğru indi.

-1978 ise büyüyememe yanında dövizin karaborsaya düştüğü, doğru dürüst petrol ithal edilemediği, benzin kuyruklarının oluştuğu bir yıldı.

8’LER KIRILMA YILLARI

-Bu yıla girerken de ortada büyümenin önüne set çekecek bir gelişme yoktu. Küresel çapta da her şey olumluydu. Hatta piyasalar coşmuş gidiyordu. İşte ortalık güllük gülistanlık iken Türkiye’nin 8’li yıllarda “kırılma yaşadığını” 25 Aralık 2017’de Habertürk’te yazdım. “İnşallah bu kez şeytanın bacağını kırarız da geçmiş 10 yıllarda yaşadığımız gibi olmaz. Yoksa 2018 bizim açımızdan gayet zor geçebilir”demiştim. Ama olmadı. Geçmiş bir kez daha kendini tekrarladı.

-Önce ocak sonunda küresel piyasalar satışa döndü. Türkiye’de de erken seçim kararı alınması dalga boyunu artırdı.

-Üzerine ABD’nin mayıs ayında başlattığı ticaret savaşları eklendi. Asıl atağı ise ağustos ayında yedik. Kur şokunu faiz ve enflasyon şoku izledi.

-Temmuz ile eylül arasındaki üçüncü üç aylık dönemin büyümesi de dün açıklandığında gördük ki, yüzde 1.6’ya inildi. Beklenenin de altında bir büyüme çıktı ortaya. Yatırımlar ve inşaat gerilemiş, tüketim durmuş. Ekonomik faaliyetler ihracat ve döviz kazanıcı faaliyetler üzerinden hayatını sürdürüyor.

ÇIKIŞIN ANAHTARI HÜKÜMETTE

-Son çeyrekte ekonominin daralma tarafına döneceği tahmin ediliyor. Hem yatırımlar, üretim ve tüketim canlanmış değil, hem de tarım sektörü için 4. çeyrek iyi geçmiyor. Çünkü sepet içindeki ağırlığı yüksek olan zeytinde bu yıl üretim düşük.

-Kurtarıcı yine ihracatın ve sadece ihracatın. Bir de ne kadar yapabilirse devletin harcamalarını artırması olabilir. Yılın ilk çeyreğinin yerel seçim öncesine denk gelmesi kamu harcamalarının artacağı beklentisi yaratıyor.

-Yapısal önlemler veya hükümetin ekonomideki tıkanıklığı aşmak için radikal adımlar atması ancak seçim sonrasına beklenebilir. Bu adımlar ve hükümet müdahalesi, 2018’de yaşanan tıkanıklık ve zorluklardan ya çıkışın yolunu açacak ya da açamayacak. Durum daha da kötüleşecek.

9’LAR TOPARLANMA YILLARI

-Geçmişte 8’li yıllarda yaşanan zorluklar ise 9’lu yıllarda aşılmış. 8’li yıllardaki kötüleşmeler takip eden 9’lu yıllarda alınan önlemlerin de etkisiyle yerini iyileşmelere bırakmış.

-1978-79 krizini takiben 24 Ocak 1980 ekonomik önlemleri alındı ve iyi sonuçlar da yarattı.

-1988 durağanlığı yüksek kamusal maaş zamları ve kaynak ihtiyacı da sermaye hareketlerinin serbestleştirilmesi ile karşılandı.

-1998’in ekim ayında bir ekonomik paket açıldı ama depremlerin de etkisiyle pek dikiş tutturamadı. 1999 sonundaki IMF programı da durumu kurtaramadı. Gidiş 2001’deki büyük krizle son buldu.

-2008’de etki dışarıdan gelmişti, önlem de dışarıdan geldi. Eşgüdüm içinde faizler tarihin en düşük düzeyine indirildi, merkez bankaları da tarihin gördüğü en büyük parasal genişlemeye yöneldi. Bol ve ucuz küresel paradan Türkiye de payını aldı ve hızlı büyüme dönemine girdi.

BU KEZ FARK NEREDE?

-Bu kez de ekonomik kötüleşmenin V şeklinde yaşanması ve aşılması hükümetin alacağı önlemler ile dünya konjonktürüne bağlı. Öncelikle konjonktür izin verecek, rüzgar karşımızdan esmeyecek. Alınacak önlemler de yerinde ve doğru olacak, güveni yeniden tesis edecek.Güven sağlanamazsa olmaz, kötüleşme uzar gider. O zaman da V değil, geniş U veya L tipi çizgiler çizeriz.

-Unutmayalım ki, geçmiş dönemlerden farkımız hane halkı aşırı değilse de, ilk kez bu kadar borçlu olmasıdır. Hane halkının toplam borçları yarım trilyon lirayı aşmış durumda. Borçlu olanların ihtiyatlı tutumu risk almalarını zorlaştırır, harcamalarını kısıtlar ve krizden V tipi çıkışı zorlaştırır.

-İkincisi de bu kötüleşme bir reel sektör krizidir. Borç krizi ve özellikle de döviz borcu krizidir. Reel sektörün yeniden yapılandırılması ve ayağa kaldırılması ise bankacılık veya kamu sektörü gibi hızlı olmaz. Regüle edilmeyen, kamunun fazla tanımadığı, ölçemediği bir sektördür. İnce elenip sık dokunması gerekir ve bu nedenle zaman alır. Her şeyden önce de büyük kaynak gerektirir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: TR - EKONOMİK GELİŞMELER
Gönderilme zamanı: 16 Oca 2019, 08:23 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Kasım ayında yatırım teşvik belgesi alan BİST Firmaları


Ticaret Bakanlığı'nın Bugünkü Resmi Gazete'de Yayımlanan "Verilen Yatırım Teşvik Belgeleri" Listesinde Yer Alan Bilgiler Şöyle:

Firma Adı : Yünsa Yatırımın Cinsi : ModernizasyonÖngörülen Destek Unsurları: Sigorta Primi İşveren Hissesi 5 Yıl, Vergi İndirimi %60, Yko %25, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnasıYatırımın Kapasitesi : Elyaf ve Dokuma İpliklerini Boyama Hizmetleri 3348800 :Kg/Yıl Sabit Yatırım (TL) : 26.857.030 İth.Mak.Teç.Tutarı (USD): 3.474.864İstihdam (Kişi) : 74

Firma Adı : KordsaYatırımın Cinsi : TevsiÖngörülen Destek Unsurları: Vergi İndirimi %50, Yko %15, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnasıYatırımın Kapasitesi : 1711.1.10 - İplik Büküm 46200 Ton/YılSabit Yatırım (TL) : 12.585.808İth.Mak.Teç.Tutarı (USD): 2.311.462

Firma Adı : Olmuksan Yatırımın Cinsi : ModernizasyonÖngörülen Destek Unsurları: Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnasıYatırımın Kapasitesi : Oluklu Mukavva ve Kutu Üretimi 60937000 Kg/Yıl Sabit Yatırım (TL) : 3.960.900İth.Mak.Teç.Tutarı (USD): 672.734

Firma Adı : Mondi Tire Kutsan Yatırımın Cinsi : Modernizasyon Öngörülen Destek Unsurları: Vergi İndirimi %50, Yko %15, Sigorta Primi İşveren Hissesi 2 Yıl, Gümrük Vergisi Muafiyeti,KDV İstisnası Yatırımın Kapasitesi : 2102.0.01 - Oluklu Kağıt ve Kartonlar {Rulo veya Tabaka Halinde) 111862000 Kg/YılSabit Yatırım (TL) : 64.182.962 İth.Mak.Teç.Tutarı (USD): 9.806.321İstihdam (Kişi) : 10

Firma Adı : Olmuksan Yatırımın Cinsi : ModernizasyonÖngörülen Destek Unsurları: Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Vergi İndirimi %55, Yko %20Yatırımın Kapasitesi : Oluklu Mukavva Levha ve Çeşitli Kutu 41571000 Kg/YılSabit Yatırım (TL) : 16.700.250İth.Mak.Teç.Tutarı (USD): 2.843.210

Firma Adı : Olmuksan Yatırımın Cinsi : ModernizasyonÖngörülen Destek Unsurları: Sigorta Primi İşveren Hissesi 3 Yıl, Vergi İndirimi %55, Yko %20, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnasıYatırımın Kapasitesi : Oluklu Mukavva ve Kutu Üretimi 70870000 Kg/YılSabit Yatırım (TL) : 54.500.154İth.Mak.Teç.Tutarı (USD): 8.593.318 İstihdam (Kişi) : 10

Firma Adı : Deva HoldingYatırımın Cinsi : Ürün ÇeşitlendirmeÖngörülen Destek Unsurları: Sigorta Primi İşveren Hissesi 7 Yıl, Vergi İndirimi %80, Yko %40, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Faiz Desteği, KDV İstisnasıYatırımın Kapasitesi : Küçük Hacimli Paranteraller 80640000 Adet/Yıl 1 210.000.000, Büyük Hacimli Paranteller 5506200 Kg/Yıl, Flakon İlaç 92736 Kg/Yıl, Ampul İlaç 454480 Kg/Yıl, Göz Damlası 30240000 Adet/YılSabit Yatırım (TL) : 210.000.0000 İth.Mak.Teç.Tutarı (USD): 0İstihdam (Kişi) : 65

Firma Adı : Batısoke Söke Çimento ' Yatırımın Cinsi : ModernizasyonÖngörülen Destek Unsurları: KDV İstisnasıYatırımın Kapasitesi : Çimento 3391585000 Kg/YılSabit Yatırım (TL) : 10.767.792 İth.Mak.Teç.Tutarı (USD): 172.359İstihdam (Kişi) : 25

Firma Adı : öZak Gayrimenkul Yatırım OrtaklığıYatırımın Cinsi : Komple Yeni YatırımÖngörülen Destek Unsurları: KDV İstisnasıYatırımın Kapasitesi : 5510.1.01 - Lokantalı Oteller 500 YatakSabit Yatırım (TL) : 49.264.110 İth.Mak.Teç.Tutarı (USD): 0İstihdam (Kişi) : 200

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: TR - EKONOMİK GELİŞMELER
Gönderilme zamanı: 28 Oca 2019, 08:15 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Yoğun geçecek haftada nötr risk iştahıyla güne başlıyoruz. Fed toplantısı ve ABD - Çin ticaret görüşmesi bu hafta piyasalara yön verecek iki konu olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca yurtiçi ve yurtdışında önemli makro veriler izlenecekken, İngiltere'de revize edilen Brexit anlaşması oylanacak. ABD - Çin görüşmesi öncesinde net bir ilerleme gözlenmezken, Fed'den güvercin beklentiler oluşmuş durumunda. Cuma günü basında çıkan Fed'in bilanço küçültme operasyonunu beklenenden önce bitirebileceği haberi Dolar'da sert düşüşe neden oldu. Haber akışıyla birlikte Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de Cuma günü değer kazanırlarken, bu sabah da olumlu görüntü devam ediyor. TL güne pozitif bir görüntüyle başlarken BIST100 endeksi de güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir.

MAKROEKONOMİ

ABD-Çin ticaret görüşmeleri, Fed toplantısı ve İngiltere'nin 'B Planı'nın Parlamentoda oylamasının takip edileceği haftaya başlangıç yapıyoruz. Bugün ABD hükümeti 35 gün aradan sonra yeniden açılarak işbaşı yapmakta. Bu arada eğer Meksika sınır duvarında anlaşmaya varılamazsa hükümetin tekrar 15 Şubat'ta kapanabileceği görülmekte. Yurtiçinde de TCMB yılın ilk Enflasyon Raporunu açıklayacak.

" 30-31 Ocak'ta ABD-Çin ticaret görüşmeleri ve İngiltere Başbakanı May'in 'B Planı'nın 29 Ocak'ta Parlamento'daki oylaması bulunmakta. Ticaret görüşmeleri öncesi ABD yetkililerinden olumsuz mesaj görüyoruz. ABD Ticaret Bakanı'nın ABD ve Çin'in çözümden kilometrelerce uzakta olduğunu belirtmesi bu haftaki görüşmelerde nihai bir anlaşmayı güç bir hale getiriyor.
" Bu haftaki ABD Merkez Bankası toplantısında faizlerde herhangi bir değişim beklenmemekte. Bununla birlikte toplantı öncesi gündeme gelen haber akışıyla Fed'in bilanço küçültme planına ilişkin kararlar alabileceği görülmekte. Ayrıca 2019 yılında Fed'in gerçekleştireceği her toplantıda, basın toplantısı olacağını bilmekteyiz. Dolayısıyla yeni yılın ilk toplantısında Fed Başkanı Jerome Powell'ın konuşması izlenecek.
ABD tarım dışı istihdam ve büyümee gibi önemli verilerin takip edileceği haftaya, bugün sakin bir gündemle başlıyoruz. Bugün TSİ 17'de ECB Başkanı Draghi'nin parlamentoda konuşması bulunuyor. TSİ 17.30'da İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney'in de konuşması bulunmakta. Bugün ayrıca ABD'de Chicago Fed ve Dallas Fed aktivite endeksleri açıklanacak. İktisadi faaliyete bölgesel bazda ışık tutması için bu veriler kayda değer. İki endeks genel olarak firmalardan anket yoluyla, üretim seviyesi, istihdam, siparişler, fiyatlar gibi göstergelerdeki değişikliklerle elde edilen bir veri setini oluşturmakta.

Özetle bu hafta,

· Salı günü ABD tüketici güven endeksi,
· Çarşamba günü yılın ilk ABD Merkez Bankası toplantısı açıklanacak. ABD ADP özel sektör istihdam ve ABD dördüncü çeyrek büyüme verisi izlenecek. TCMB yılın ilk Enflasyon Raporunu açıklayacak.
· Perşembe günü Türkiye dış ticaret dengesi, Çin imalat ve hizmet PMI, ABD kişisel gelir ve harcamalar, Euro Bölgesi büyüme izlenecek.
· Cuma günü ABD tarım dışı istihdam, Türkiye imalat PMI, Euro Bölgesi çekirdek TÜFE ve imalat PMI öne çıkmakta.

ŞİRKET HABERLERİ

Aksa Enerji (AKSEN, Sınırlı Pozitif): Aksa Enerji, yerli kömür kullanan santrallerin EÜAŞ'a satacağı elektrikte ABD dolarına endeksli gelir elde etmesinin gelir beklentilerine olumlu etki yaptığını duyurdu. Aksa Enerji Üretim AŞ, çevre mevzuatı açısından gerekli izinleri alıp, yatırımlarını tamamlayan santrallere verilen %3'lük ilave teşvik ve EÜAŞ satın alımının ABD Dolarına endekslenmesinin gelecek 6 yıllık dönemde gelir beklentilerini olumlu yönde etkilediğini duyurdu. Aksa Enerji, Bolu Göynük Termik Enerji Santrali'ndeki üretimin yaklaşık yarısının EÜAŞ'a satılmasını beklediklerini bildirdi. Buna göre, 2019 yılı için 48.9-53.8 Milyon ABD Doları gelir beklenmekte ve alım miktarı ile fiyat aralığının aynı kalması durumunda 2020 yılı ve devamındaki 5 yılın gelirlerinin de aynı seviyelerde gerçekleşmesi öngörülmektedir.

Aselsan (ASELS, Öneri "AL", Nötr): Aselsan ile Savunma Sanayiii Başkanlığı arasında Nişangah Tedariki 2. Paket Projesine ilişkin 94,4mn TL tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2019-2020 yılları arasında gerçekleştirilecektir.

Türk Telekom (TTKOM, Öneri "AL", Nötr): Türk Telekom, yeni hissedarının katılımıyla olağanüstü genel kurulunu gerçekleştirdi. Türk Telekom'un olağanüstü genel kurulunda, yeni hissedarı şirket Ana Sözleşmesi'ne eklenirken, Yönetim Kurulu üye sayısı daha hızlı ve esnek çalışmayı sağlamak için 12'den 9'a indirildi.SEKTÖR HABERLERİ

Demir-Çelik: 2018 yılında küresel ham çelik üretimi 2017 yılına göre %4,6 oranında artarak 1.807mn tona ulaştı. Ham çelik üretimi Avrupa Birliği hariç bütün bölgelerde artış gösterdi. Asya bölgesi 2017 yılına göre %5,6 artışla 1.271mn ton ham çelik üretti. Çin'in ham çelik üretimi %6,6 artışla 928,3mn tona ulaşırken, küresel ham çelik üretimindeki payı 2017 yılındaki %50,3'lük orandan 2018 yılında %51,3'e yükselmiştir. Hindistan'ın ham çelik üretimi 2017 yyılına göre %4,9 oranında artarak 106,5mn tona ulaşmıştır. Ve böylece Hindistan dünyanın en büyük ikinci çelik üreticisi olmuş ve Japonya'nın yerini almıştır. Japonya 2018 yılında 104,3mn ton çelik üretmiştir. Türkiye'nin ham çelik üretimi ise 2017 yılına göre %0,6 düşüşle 37,3mn ton olmuştur. Kaynak: Worldsteel

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24,08 seviyesinden %24'e geriledi. Toplam fonlama miktarı 71,7 milyar TL'den 74 milyar TL'ye yükseldi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.

Yılbaşından bu yana %2,55-2,80 bandında hareket eden ABD 10 yıllıkların faizi, bu haftaki Fed faiz kararını bekliyor. Geçtiğimiz haftayı, haftalık bazda yaklaşık 3 baz puan düşüşle %2,75 seviyesinden sonlandıran 10 yıllıklar yeni haftaya %2,74 seviyesinden başlangıç yapıyor.

Geride bıraktığımız hafta Davos'ta Dünya Ekonomik Forumu kapsamında düzenlenen çeşitli toplantılarda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak'ın açıklamaları, TL'nin geçtiğimiz haftaki olumluu performansında belirleyici oldu. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi de, geçen hafta gerçekleştirilen başarılı Hazine ihalelerinin de desteğiyle haftalık 62 baz puan gerilemiş durumda ve %15,44 seviyelerinde. Yurtiçinde bu hafta bono piyasasında, Merkez Bankası Başkanının Enflasyon Raporu'ndaki basın toplantısı takip edilecek.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanıılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 21 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 29 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.