Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 12 Ara 2017, 02:43

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 73 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 23:27 
Big_Boss

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 58
Tümosan Motor Ve Traktör Hisse Senedi Yorumları

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 23:28 
Big_Boss

-2011 İSO-500 listesinde 185. sırada yer alan Tümosan, Konya’da mülkiyeti kendisine ait 1,6 milyon metrekare üzerinde 82 bin metrekare kapalı alanda traktör ve dizel motor üretimi yapmaktadır.

-Türkiye’nin tek çatı altında en büyük üretim kapasitesine sahip olan Şirket, ihtiyaç halinde kapasite artırımını, ek arsa yatırımı yapmaksızın mevcut kompleks üzerinde gerçekleştirme imkanına sahiptir.

-Üretim tesislerinde 100’ü beyaz yakalı, 255’i mavi yakalı toplam 355 personel görev yapmaktadır.

-Özelleştirme sonrası yapılan makine teçhizat yatırımıyla üretim teknolojisi yenilenmiştir.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 23:29 
Big_Boss

Traktör Üretimi

-Traktör üretim kapasitesi üç vardiyada yıllık 45.000 adettir. 50-105 hp aralığında 3 ve 4 silindirli 2WD – 4WD çekiş özellikli 9 seride 170 farklı model traktör üretilmektedir.

-2014 yılında uygulamaya alınacak Avrupa Birliği emisyon standardı Stage IV’e uygun dizel motorlu traktör üretiminde son test aşamasına gelinmiştir.

-Türkiye’de üretimi gerçekleştirilmeyen 115 - 125 hp traktörlerin TUBİTAK destekli Ar-Ge çalışmaları tamamlanmış olup, 2013 yılı Ocak ayından itibaren satışı planlanmaktadır.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 23:30 
Big_Boss

Dizel Motor Üretimi

-Tümosan, Türkiye’nin ilk dizel motor üreticisi olup, 1981 yılından bu yana aralıksız üretim yapılmaktadır. Son 30 yılda toplam 170 bin adet dizel motor üretimi gerçekleştirilmiştir.

-Dizel Motor üretim kapasitesi üç vardiyada yıllık 75.000 adettir. 50-85 hp arası 3 silindir ve 75 – 105 hp arası 4 silindirli dizel motor üretilmektedir.

-Türkiye’de üretimi gerçekleştirilmeyen 115 - 125 hp traktörlerin TUBİTAK destekli Ar-Ge çalışmaları tamamlanmış olup, 2013 yılı Ocak ayından itibaren satışı planlanmaktadır.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 23:30 
Big_Boss

Bayi ve Servis Ağı

-Tümosan, 11 bölge müdürlüğüne bağlı, 65 ilde 100 noktada sahip olduğu yaygın yetkili bayi ağıyla Türkiye’nin tamamına ulaşmaktadır.

-Tamir süresinin büyük öneme sahip olduğu tarım sektöründe satış sonrası hizmetler marka tercihinde büyük rol oynamaktadır. Tümosan, tüm ülkeye yayılmış 400 noktada yetkili servis ağına sahiptir.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 23:35 
Big_Boss

Bonus:
Talep toplama aşamasında hisse senedine sahip olup, bu hisseleri 90 gün boyunca elinde tutanlara %4 bonus hisse..

2013 yılı ana ortağın Favök karı 72.5 mil. TL altında kalması halinde, sapma oranında bedelsiz hisse senedi dağıtma taahhüdü...

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 23:37 
Big_Boss

Neden Tümosan?

Tarım Sektörü
-Dünyanın 7. büyük tarım ekonomisine sahip ülkesi Türkiye
-Yıllık ortalama %11 büyüyen tarım sektörü
-Azalan tarım işletmesi sayısı ve artan ortalama arazi büyüklüğü

Traktör Pazarı
-Yıllık 40 bin civarında pazar büyüklüğü
-Yenilenmesi gereken 25 yaş üstü 700 bini aşkın eski traktör
-Hurda teşviki ile yıllık satışların 50 bin adet seviyesinin üzerine oturması beklentisi

Tümosan
-Pazar payında kaydedilen sıçrama
-Her yıl güçlenen marka algısı
-Yüksek üretim kabiliyeti sayesinde hızla büyüyen ürün portföyü
-Karlılığı yüksek olan 100 hp ve üzeri traktörlerde rekabetçi fiyatlarla pazardan alınacak pay ve karlılık artışı
-Değişen pazar koşullarına hızlı adaptasyon
-Sürekli iyileştirilen üretim süreçleri ve artan verimlilik
-Teknolojiyi yönetebilme kabiliyeti
-Halka arz gelirleri ile hızlı büyüme ve tedarik maliyetlerinde iyileşme

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 26 Kas 2012, 23:40 
Big_Boss

Toplam Özkaynaklar:
2009....32.4 Mil TL
2010....48.7 Mil TL
2011....142 Mil TL
2012/9...152.9 Mil TL

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 27 Kas 2012, 11:53 
fzcan

Ettiği teşekkür: 15
Aldığı teşekkür: 23
bu hisse....

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 28 Kas 2012, 17:02 
Big_Boss

TÜMOSAN TRAKTÖR HALKA ARZINDA TALEP TOPLAMA BUGÜN BAŞLADI
Türkiye ’de ilk defa fiyat destekleme mekanizması ve mali performans taahhüdü uygulanacak Tümosan halka arzında talep toplama bugün başladı. Birim hisse fiyatının 4,00 TL olarak belirlendiği halka arzda DenizYatırım liderliğinde 31 aracı kurum görev alıyor. %26 ’lık hissesini halka arz edecek olan TÜMOSAN halka arzında talep toplama yarın ve öbür gün de devam edecek.Albayrak Grubu iştiraklerinden olan TÜMOSAN ’ın (Tümosan Motor ve Traktör Sanayi Anonim Şirketi) halka arzında 28 – 29 ve 30 Kasım ’da talep toplanacak. Paylarının yüzde 26 ’lık bölümünü DenizYatırım liderliğinde halka arz edecek olan Tümosan ’ın halka arz büyüklüğü 120 milyon TL. Halka arzda 31 aracı kurumdan oluşan geniş bir konsorsiyum görev alıyor. Halka arzda TÜMOSAN ’ın mevcut 105 milyon TL olan sermeyesi 10 milyon TL nakit karşılığı olmak üzere 115 milyon TL ’ye çıkarılacak. Nakit karşılığı artırılan 10 milyon TL nominal değerli paylar mevcut ortakların rüçhan haklarının tamamen kısıtlanması (sermaye artırımı) ve 20 milyon TL nominal değerli paylar ortak satışı yoluyla olmak üzere toplam 30 milyon nominal değerli pay halka arz edilecek. TÜMOSAN halka arzında birim hisse fiyatı ise 4,00 TL olarak belirlendi. TÜMOSAN halka arzında günlük alım emri uygulaması çerçevesinde ilk işlem günü dahil 10 gün süreyle her gün 8 milyon TL ’lik (2 milyon adet) alım emri iletilecek. Bonus hisse uygulaması ile halka arzdan alınarak 90 gün süreyle satılmayan hisselere 3 ay sonra %4 bonus hisse verilecek. Mali Performans Taahhüdü çerçevesinde ise Tümosan ’ın 2013 yılına ait Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar ve Net Kar ortalamasının 72,5 Milyon TL ’nin altında olması halinde sapma yüzdesi kadar ilave hisse verilmesi gibi Türkiye ’de ilk defa uygulanacak teşvik ve uygulamalar bulunuyor.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 28 Kas 2012, 17:30 
Big_Boss

fzcan yazdı:
bu hisse....

??? bildiğin birşey mi var dostum şirketle ilgili?

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 28 Kas 2012, 23:18 
furkand

Konum: Yazik oldu bütün emeklerime degermiydi senin gibi KALPSIZE...
Ettiği teşekkür: 214
Aldığı teşekkür: 169
merhaba sayim big boss
ben buhisseden almak istiyorum ama nasil alinir bilmiyorum
internet uzeri alim yapilabiliyormu.her almak isteyene veriyorlarmi
fiyati tam 4 tl mi olacak
bana yardimci olabilirseniz sevinirim
simdiden tesekkurler

ben isbankasindan internet uzeri alip satiyorum

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 28 Kas 2012, 23:29 
Big_Boss

furkand yazdı:
merhaba sayim big boss
ben buhisseden almak istiyorum ama nasil alinir bilmiyorum
internet uzeri alim yapilabiliyormu.her almak isteyene veriyorlarmi
fiyati tam 4 tl mi olacak
bana yardimci olabilirseniz sevinirim
simdiden tesekkurler

ben isbankasindan internet uzeri alip satiyorum

dostum konsorsiyum lideri deniz yatırım, ben deniz yatırım ve akbank hesaplarımdan alım yapabiliyorum ama iş bankası katılmamış iş bankasında görünmüyor...Arzdan sonra belki daha uygun fiyattanda alabilirsin bende bir miktar talepte bulundum teşvikleri değerlendirmek için ve en azından ilk defa halka arzla beraber bir hisse sahibi olmak için :)

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 28 Kas 2012, 23:37 

Ettiği teşekkür: 29
Aldığı teşekkür: 34
aceleci davranmayın bence genelde son dönem hisselerin çogu yatırımcısını üzdü .

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 28 Kas 2012, 23:41 

Ettiği teşekkür: 181
Aldığı teşekkür: 74
İnternet sitelerinde, İndirgenmiş Nakit Akımları yöntemine göre hesaplanan pay değeri, 6,05 TL. (iskonto oranı %33.9)
Piyasa Çarpanları analizine göre pay değeri 4,37 TL. (iskonto oranı %8.5) olarak gösteriliyor. Ben hesaplamadım :)

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 73 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.