Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 24 Tem 2021, 23:20


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 74 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 12 Ağu 2013, 22:58 
Çevrimdışı
stag

Kayıt: 01 Haz 2011, 10:19
Mesajlar: 95
Konum: KADIKÖY
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Alintidir;
2012 06 aylık dönemde 14.546.530 tl kar açıklayan tmsn 2013 06 aylık dönemde 30.061.703 tl'sı kar açıkladı. bu kar önceki döneme göre % 106.66 oranında artışı ifade ediyor.

diğer yandan 2012 12 aylık dönemde düzeltilmiş 29.542.521 tl'sı yıllık kar açıklamış olan tmsn, 2013 06 aylık dönemde 30.061.703 tl'sı karı ile 6 aylık dönemde 2012 yılının yıllık karını geçmiş durumda bulunuyor.

_________________
Kendini dev aynasinda gormek en buyuk hatadir..


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 12 Eyl 2013, 22:36 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
TRAKTÖRE HURDA DESTEĞİ GELİYOR - 30 bin traktör satılacak

Türkiye'de 750 bin adet yaşlı ve hurda traktör var. Hükümet eski traktörler için ''Hurda Yasası'' çıkarmaya hazırlanıyor. Yasadan yararlanarak her yıl 25-30 bin traktörün yenilenmesi bekleniyor...
Traktör pazarında önümüzdeki yıllarda satış patlaması yaşanacak. Avrupa Birliği (AB) Uyum Yasası gereği hükümet, kullanılan eski traktörlerin değişimi için ''Hurda Teşvik Yasası'' çıkarmaya hazırlanıyor. Türkiye'nin traktör parkı bir milyon 500 bin adet civarında. Avrupa standartları gereği Türkiye'de 700 bin traktörün hurdaya ayrılması gerekiyor. Traktör pazarında çoğunluğunu ithalatçı olan 29 firma, 37 marka ile kıyasıya bir rekabet içinde. Bu son gelişme ile birlikte üretici ve ithalatçı firmalar, gözünü pazardaki hurda araçlara dikti.

HASAT İYİYSE SATIŞ ARTIYOR
Demonte olarak ithal edip Türkiye'deki montaj hattında üretim yapan ve yedek parça üreten firmalara birlikte Türkiye'de 12 traktör imalatçısı, 16 traktör markasının yerli üretimini yapıyor. Üretici firmalardan üçü ithalat da yapıyor. Pazarda toplam 26 yabancı marka traktör satılıyor. 2011 yılında 60 bin 304 traktör satılan pazarda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2012 yılında 51 bin 32 adet traktör satışı gerçekleşti. 2013 yılının ilk altı ayında ise 21 bin 935 adet traktör satıldı. Türkiye'de son beş yılda yerli ve ithal 187 bin 335 adet traktör satıldı. Bu yıl arpa ve buğday hasadının yanı sıra pamuk, mısır, ayçiçeği ve pirinç rekoltelerinin de yüksek olacağını düşünen sektör yetkilileri, 2013 sonuna kadar pazarda toplam 45-46 bin adet traktör satılacağını tahmin ediyor.

EKONOMİK ÖMÜR ÖNEMLİ
Bir traktörün uluslararası standartlarda ömrü 10 bin ile 12 bin saat arasında değişiyor. Türkiye'de ise bir traktörün yıllık kullanım süresi ortalama 500 saat. Bu verilerle Türkiye'de bir traktörün ekonomik ömrü 24 yıl olarak hesaplanıyor. Ekonomik ömrünü tamamlayan bir traktör yılda 700 litre yakıt ve yağ yakıyor. Aynı zamanda 1.800 kg karbondioksit salımı yapıyor. Eski traktörlerin bakım ve onarım masrafı da bin 500 TL daha fazla oluyor. Ürün miktarı ve kalite sıkıntısına neden olan eski traktörlerin Türkiye'de ürün kayıpları hariç yılda 6 milyar TL kayba neden olduğu hesaplanıyor.

DÖRDÜNCÜ NESİL TRAKTÖRLER
Türkiye'de traktör parkında 25 yaşın üzerinde 700 binden fazla traktör olduğu tahmin ediliyor. ''Türkiye'de şu anda birinci ve ikinci nesil traktörler, dahası herhangi bir sınıflandırmaya girmeyen traktörler kullanılıyor'' diyen Türk Traktör Genel Müdürü Marco Votta, hurda teşviki bugün bile başlasa üçüncü nesil traktörleri kapsayacağını belirtiyor. Oysa Avrupa ve ABD'de 2014'den itibaren dördüncü nesil traktörler zorunlu hale gelecek. 2016'da başlatılması planlanan teşvikin en yeni nesil traktörlerin alımı için kullanılmasının Türkiye'ye dünya pazarında büyük bir avantaj sağlayacağını vurgulayan Votta, aksi halde ucuz traktör ithalatının artacağını ve kapasitesini artırmayan küçük üreticilerin de bu duruma dayanamayacağını iddia ediyor.

Türkiye'de çevreyi en az kirleten ve enerji tasarruflu dördüncü nesil traktörlerin kullanılmasının teşvik edilmesi gerektiğini ifade eden Marco Votta, ''Dördüncü nesil traktörlerin fiyatı daha yüksek olabilir ama bu fark zamanla azalacaktır. Bu adım şimdi atılmazsa, Türkiye'nin dünya ile arasındaki teknoloji farkı artacak. Oysa Türkiye global pazarda lider olabilir ve dünyanın en büyük traktör ihracatçılarından biri haline gelebilir'' diyor.

ÇİFTÇİYE DESTEK ŞART
Hurda yasasının çıkması ile 25 yaşın üzerinde 110 bini tescilli olan ama çalışmayan traktörlerle birlikte 750 bin traktörün hurda yasasından yararlanması bekleniyor. Türkiye traktör parkında bulunan 1 milyon 500 bin traktörün yüzde 49'unun ekonomik ömrünü tamamladığını vurgulayan Tümosan Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, hurda desteği söz konusu olmadan Türk çiftçisinin çalışan yaşlı traktörlerden kurtulmasının mümkün olmadığı görüşünde. ''Ortalama buğday verimi AB'de 570 kg/da iken Türkiye'de 265 kg/da düzeyinde. Aynı şekilde tarımda kişi başına düşen GSMH AB'de 9 bin 286 dolar iken Türkiye'de 3 bin 602 dolar'' diyen Öğün, hem devletin hurda desteği hem de bankaların çiftçilere kredi kolaylığı sağlaması gerektiğini söylüyor. Öğün, Hurda Yasası'nın çıkmasıyla birlikte pazarda yılda 80-100 bin traktörün satılabileceğini öngörüyor.

''İLGİLİ BAKANLIKLAR DESTEKLİYOR''
''Hükümetin uygulamaya koymayı planladığı ''Hurda Traktör Projesi'' hem sektör. hem çevre, hem de Türkiye ekonomisi için çok önemli'' diyen Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Erkunt Armağan, düzenleme ile birlikte tarımda verimliliğin artacağını, çevreye verilen zararın azalacağını ve tarımsal üretimde işletme maliyetlerinin düşeceğini düşünüyor. Fazla mazot tüketmesine rağmen verimliliği düşük olan eski traktörlerin yeni nesil traktörlerle değiştirilmesi halinde dış ticaret açığının da azalacağını ifade eden Armağan, hurda bütçesinin 2014 yılı bütçesine alınması için Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) yetkililerinin bakanlıklara yoğun bir çalışma içinde olduğunu belirtiyor. İlgili bakanlıkların da bu projeyi desteklediğini vurgulayan Armağan, hurdaya çıkacak yaklaşık 600 bin traktörün yeni nesil traktörlerle yer değiştirmesinin üç beş yıl içinde mümkün olmadığını söylüyor. Traktör üreticilerinin kapasitesinin yeterli olmadığını ifade eden Armağan'a göre her yıl ancak 25 30 bin traktör hurdaya ayrılabilecek.

YERLİLER TEŞVİK EDİLMELİ
Ekonomik ömrünü tamamlayan traktörler için hurda indirimi yapılırsa çiftçilerin zorlanmadan değişime yönelebileceğini vurgulayan Hattat Pazarlama ve İletişim Müdürü Fatih Büyükyahşi ise, çıkacak Hurda Yasası'nın traktör imalatçısını teşvik etmesi gerektiği görüşünde. Hurda değişiminde yerli markaların öncelik kazanması gerektiğini belirten Büyükyahşi, başlangıçta 20 bin civarında traktörün değişime gideceğini ve ithalatı azaltmak için çiftçinin yerli markalara yönlendirilmesi gerektiğini düşünüyor. Bugüne kadar otomobil,otobüs ve kamyonda uygulanan hurda teşvikinin traktörde hiç uygulanmadığını söyleyen Büyükyahşi, ''Eski traktörler fazla yakarak çevre kirliliğine neden oluyor. Hurda indirimi ve teşvikle birlikte yenisiyle değiştirilsin ki ortalık temizlensin'' diyor.

(PARA)

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 19 Eyl 2013, 16:11 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
TMSN TÜMOSAN

6 silindirli yerli motor çalışmalarını sürdüren TÜMOSAN, FEV Türkiye ile işbirliğine imza attı


Ar-Ge çalışmalarını İTÜ Teknopark bünyesinde sürdüren TÜMOSAN, güç üniteleri ve araç sistemlerinin tasarımı ve geliştirilmesinde uluslararası kabul görmüş FEV Türkiye ile bir işbirliğine imza attı. İşbirliği kapsamında, TÜMOSAN markasına rekabet avantajı sağlayacak, markanın piyasadaki değerini ve pazar payını artıracak, traktörlerde kullanılan dizel motorların ihtiyaç duyduğu yüksek güç ihtiyacını karşılayacak altı silindirli dizel motor üretimi gerçekleştirilecek. Söz konusu işbirliği, altı silindirli dizel motor üretimine yönelik altyapının geliştirilmesini, tasarım, prototip ve sanayi çalışmalarının yapılmasını hedefliyor. Proje ekibinin neredeyse tamamının Türk olmasının avantajıyla motorun konsept tasarımı üç ay içerisinde tamamlandı ve detay tasarımı da devam ediyor. Motorun ilk ateşlemesinin ise Ağustos 2014’te yapılması planlanıyor.

TÜMOSAN Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, şirketin yeni motor ailesinin ilk ürününün 6 silindirli Faz-4 Dizel Motor olacağını belirtti. Öğün, “FEV ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu projede know-how transferine büyük önem veriyoruz. Bu sayede motor ailemizin 3 ve 4 silindirli motorlarını TÜMOSAN Ar-GE ekibi tasarlayacak. Yeni motor ailemiz, pazar payımızın artmasına önemli katkı sağlayacak. Ulusaldan evrensele bir marka yaratmak vizyonumuzla Ar-Ge çalışmalarımıza hız verdik. Traktör üretiminde kendi motorunu kendisi üreten bir firma olarak Türk çiftçisine maliyeti çok yüksek olan ithal ürünlere kaliteli, yerli alternatifler sunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

TÜMOSAN Ar-Ge Motor Bölüm Müdürü Dr. Enishan Özcan ise FEV’de tüm kapıların kendilerine açık olduğunu belirterek, “Motor gücü, yakıt ekonomisi ve emisyon değerleri açısından zorlayıcı hedefler koyduk. İki ekibin uyumlu çalışması sayesinde şu ana kadar koyduğumuz tüm hedeflere ulaştık” dedi.

FEV Türkiye Genel Müdürü Dr. Taner Göçmez de “Bu proje ile hem TÜMOSAN Ar-Ge ekibi, hem de FEV Türkiye ekibi büyüdü ve olgunlaştı. Almanya’dan aldığımız bilgi birikimi ve Türk mühendislerin yaratıcı çözümleri ile modern ve rekabetçi ürünler geliştirilmesine yardımcı oluyor” dedi.

Altay güç grubu geliştirme projesine de talip olan TÜMOSAN-FEV konsorsiyumu en güçlü aday konumunu yoğun yerli mühendislik ile geliştirilen 6 silindirli traktör motoru projesi ile pekiştirdi.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 08 Kas 2013, 09:11 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
Tümosan’ın gözü pazar liderliğinde

Traktör üretiminde 37 yıllık köklü bir geçmişe sahip, Borsa İstanbul’un (BİST) ise en genç sanayi şirketi Tümosan Motor ve Traktör Sanayi (TÜMOSAN), gözünü pazar liderliğine dikti. Traktör üretimi ve hafif hizmet, kamyon ve ağır kamyonlar için dizel motor üretimi amacıyla 1976 yılında kurulan, 1993’te özelleştirme kapsamına alınan, 2004’te ikinci özelleştirme ihalesi sonucunda Albayrak Grubu şirketlerinden Alçelik tarafından satın alınan Tümosan şimdi kendi traktörü üzerinde kendi motorunu kullanıyor. 2023’e varmadan pazar lideri olmayı hedefleyen Şirket, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 8 aylık verilerine göre yüzde 15’lik pazar payıyla sektörde ikinci sırada bulunuyor. Pazarın lideri ise Koç Grubu ve CNH ortaklığı olan Türk Traktör.
Tümosan’ın Konya’daki fabrikasında basın mensuplarıyla bir araya gelen Tümosan Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, geçen yılın Aralık ayında halka açılan şirketin, bu yılın ilk dokuz ayında cirosunu yüzde 49,6 arttırarak 302.4 milyon liraya çıkardığını, net kârını ise yüzde 105,5 arttırarak 41.1 milyon liraya yükselttiğini söyledi.

Türkiye’nin traktör üretim kapasitesinin yaklaşık 100 bin adet olduğunu, Tümosan olarak ise tek başlarına Konya’daki üretim üssünde yılda 45 bin adet traktör, 75 bin adet de motor üretim kapasitesine ulaştıklarını ifade eden Öğün, “Hedefimiz, 2023 yılına varmadan pazar lideri olmak. Sadece traktör konusunda değil, inşaat, hasat makineleri ve diğer bazı ekipmanlar konusunda da söz sahibi olmak istiyoruz. Avrupa’da ciddi bir ihracatçı marka haline gelmeyi amaçlıyoruz. Başta 115 HP gücündeki Maxima serimiz olmak üzere özgün tasarım ve rekabetçi teknolojiye sahip ürünlerimizle öncelikle AB pazarına kolayca girebileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

YAŞLI FİLO

Halihâzırda Türkiye’de 1.5 milyon traktörün kullanımda olduğunu belirten Kurtuluş Öğün, bu traktörlerin yaş ortalamasının AB standartlarının çok üstünde olduğuna dikkat çekti. Öğün, “Türkiye’de kullanımda olan traktörlerin yaş ortalaması 23 yıl. Avrupa ülkelerinde yaş ortalaması ise 10 yıl. Bunun hem ülkemize, hem de çiftçimize çok fazla zararı dokunuyor. Yaşlı traktör filosunun yenilenmesinin milli ekonomiye önemli ölçüde katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bu kapsamda, Türkiye’de mevcut olan 700 bin traktörün kısa sürede değişebilmesi elbette mümkün değil. Bu dönüşüm sürecinin 10 yıla yayılabileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Yüzde 100 yerli üretim çok yakın

Son üç yılda sektörde 100 beygir gücünün üzerindeki traktör satışlarının arttığını, ancak bu segmentteki yabancı menşeili traktörlerin yedek parça ve servis maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle Türkiye’de yaygınlaşamadığını belirten Öğün, bu nedenle yüzde 100 yerli traktör üretiminin öneminin altını çizdi. Öğün, “Tümosan olarak bu açığı kapatmak üzere İTÜ Teknopark bünyesinde sürdürdüğümüz Ar-Ge çalışmalarımız son aşamasına geldi. Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli, yüksek beygir gücüne sahip traktörlerini üretmek üzere gereken altyapıya şu anda sahip durumdayız” dedi.

ERBAKAN’IN RÜYASI GERÇEKLEŞECEKÖğün ayrıca, 2015 sonu itibarıyla kamyon ve otobüslerde kullanılacak motorları üretebilecek konumda olacaklarının altını çizdi. Necmettin Erbakan’ın Tümosan’ı savunma sanayine yönelik kurduğunu hatırlatan Öğün, Otokar’ın yaptığı Altay Tankı’nın motorunun üretimine talip olduklarını söyledi. Öğün, bu üretimi yapmaları durumunda savunma sanayinde ileri bir adım atabilecek duruma geleceklerini ifade etti.

Yabancıya hisse satılacak

Tümosan, geçen yılın Aralık ayında halka açılmıştı. Şirketin yüzde 26’sı halka arz edilirken, ana ortak Ereğli Tekstil borsadan yaptığı alımlarla halka açıklığı yüzde 17,08’e kadar düşürdü. Geçen ayın sonunda 2 milyon adet hisseyi yabancılara satan Ereğli Tekstil’in elinde halen halka arzdan sonra aldığı 8.6 milyon adet hisse bulunuyor. Tümosan Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, bu hisselerin de hisse başına 7 liranın altında olmamak kaydıyla yabancı yatırımcılara satılacağını ifade etti.

“BUNLAR İNŞAAT YAPAR”

Tümosan Konya’da 1.6 milyon metrekare alan üzerine kurulu 93 bin metrekare kapalı alan içerisinde faaliyet gösteriyor. Albayrak Grubu’nun Tümosan’ı satın aldığı dönemde Konya’da bazı çevrelerin, “Bunlar traktör falan üretmez. Böyle büyük bir arazide inşaat yaparlar” inancında olduğunu belirten Kurtuluş Öğün, buna karşılık kendilerinin sanayiden vazgeçmediğini söyledi. Bilançodaki rakamların çekingenliğine dikkat çeken Öğün, “Bizim bilmediğimiz bir işti. Bu yüzden de yavaş ama öğrenerek gidiyoruz. Çıraklığı geçtikten sonra hızlanacağız” dedi. Öte yandan TMSF’nin Çukurova Grubu’nun borcundan dolayı el koyduğu BMC’ye de Albayrak Grubu’nun talip olduğu ileri sürülüyor.

İhracat zor

Gazetecilerin soruları üzerine Romanya, Bulgaristan, Almanya’ya ihracatlarının devam ettiğini söyleyen Kurtuluş Öğün, ancak ihracatın kendileri için çok güç olduğunu belirterek, “Marka olmadan ihracat yapmak çok zor” dedi. Avrupa’ya ileri teknoloji ürünleri satmayı hedeflediklerini anlatan Öğün, Türkiye’de ciddi bir potansiyel bulunduğunu, önceliklerinin bu potansiyeli değerlendirmek olduğunu kaydetti.

İŞTE RAKAMLARLA TÜMOSAN

* 1976 yılında kuruldu

* 1981’de ilk yerli dizel motoru üretti

* 1983’te traktör üretimine başladı

* 1993’te özelleştirme kapsamına alındı

* 2004’te Albayrak Grubu’na satıldı

* 2012’de halka açıldı

* 10 seride 22 ana model altında toplam 202 model traktör üretiyor.

* AB emisyon standardı Stage IV’e uygun yeni nesil dizel motor üretiminde optimizasyon çalışmaları sürdürülüyor.

* 115-125 beygir traktörlerin TÜBİTAK destekli Ar-GE çalışmaları tamamlanarak satış aşamasına geçildi.

* 121’i beyaz yakalı ve 286’sı mavi yakalı olmak üzere 407 çalışanı bulunuyor.

* 90-99 beygir segmentinde 8095 ve 8195 modelleriyle yüzde 33,8 pazar payı ile liderliğini sürdürüyor.

* 100-109 beygir segmentinde 8105 modeliyle yüzde 41 pazar payı ile lider konumunda bulunuyor.

* Satışları, Eylül 2013’te 2012’nin aynı dönemine göre yüzde 49,61 artışla 302.409.503 TL’ye yükseldi.

* Net dönem kârı Eylül 2013’te 2012’nin aynı dönemine göre yüzde 105,51 artışla 41.167.555 TL olarak gerçekleşti.

* 2012 yılsonu rakamlarına göre 2013’te borçlarında yüzde 48 azalma, özsermayesinde ise yüzde 39 artış elde etti.


------------------------------------------------------------------------------------------
TUMOSAN, YERLI KAMYON VE OTOBUS MOTORU ICIN DE KOLLARI SIVADI

SABAH GAZETESI INTERNET SITESINDE YAYINLANAN HABERE GORE; TURK MOTOR VE
TRAKTOR SANAYI, (TUMOSAN) SIMDI DE OTOBUS VE KAMYON MOTORU URETIMINE BASLIYOR.
ISTANBUL TEKNIK UNIVERSITESI ILE BIRLIKTE CALISAN SIRKET, DIZEL MOTORUN SERI
URETIMINE 2015'TE GECECEK. YENI NESIL MOTOR YUZDE 100 YERLI URETIM OLACAK.


SOZKONUSU HABERE ASAGIDAKI LINKTEN ULASABILIRSINIZ:

HTTP://WWW.SABAH.COM.TR/EKONOMI/2013/11 ... ORU-2015TE


-MATRIKS-

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 08 Kas 2013, 18:13 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
TRAKTOR SEKTORU ANALIZI (TERA MENKUL)

TMSN'I TTRAK'A TERCIH EDIYORUZ!

SON 2 AYDA ENDEKSIN %30 UZERINDE PERFORMANS GOSTERMESININ ARDINDAN TMSN ICIN TAVSIYEMIZI NOTR'E INDIRIRKEN, HEDEF FIYATINDA ISLEM GOREN TTRAK ICIN TAVSIYEMIZI NOTR OLARAK KORUYORUZ.

TRAKTOR SEKTORUNDEKI YABANCI SIRKETLER 12.6X F/K'14T VE 7.9X FD/FAVOK'14T ILE ISLEM GORURKEN, YURT ICINDE TTRAK 11.9X F/K'14T VE 8.9X FD/FAVOK'14T VE TMSN 10.5X F/K'14T VE 8.4X FD/FAVOK'14T ILE ISLEM GORMEKTEDIR. 2014 CARPANLARINA GORE TTRAK VE TMSN YURT DISINDAKI BENZERLERINE GORE ISKONTOLU ISLEM GORMEKTEDIR.

BUNU SOYLEMEKLE BIRLIKTE, 2014 CARPANLARINA GORE TMSN TTRAK'A GORE UCUZ GORUNURKEN, 2013 CARPANLARINA GORE TTRAK ISKONTOLU ISLEM GORMEKTEDIR. YIL SONUNA SADECE 1 CEYREK KALDIGI ICIN GELECEK SENENIN TAHMINLERININ DEGERLEMEYE DAHA FAZLA YANSIYACAGI GORUSUNDEYIZ. BUNA DAYANARAK 2014 CARPANLARININ DEGERLEMEDEKI AGIRLIGINI ARTIRIRKEN, 2013'U DUSURDUK. %9 RISKSIZ FAIZ ORANI, %5.5 ULKE PRIMI VE BETA "1" OLARAK TL MODELLERIMIZI OLUSTURDUK.

GELECEK YIL ICIN HEM TTRAK HEM DE TMSN IYI BIRER TEMETTU ADAYI OLARAK GORUNUYOR (%6.1 VE %6.4). TAHMIN YAPTIGIMIZ SONRAKI YILLAR ICIN ISE TMSN'IN DAHA IYI BIR TEMETTU OYUNCUSU OLARAK ONE CIKACAGINA INANIYORUZ.

GUCLU BIR UCUNCU CEYREGIN ARDINDAN MODELLERIMIZI REVIZE ETTIK...

* YURT ICI PAZARDAKI GUCLU TOPARLANMANIN ARDINDAN TTRAK TAHMINLERE PARALEL OLARAK SATISLARINI VE KARLILIGINI ARTIRDI. BIZ HISSE ICIN HEDEF FIYATIMIZI 59.70TL'DEN 65.10TL'YE CIKARARAK NOTR OLAN TAVSIYEMIZI KORUYORUZ.

* TMSN OPERASYONEL PERFORMANS VE NET KAR OLARAK BIZIM BEKLENTILERIMIZIN BIR MIKTAR ALTINDA SONUCLAR ACIKLADI.
* GELEN SONUCLARA GORE MODELIMIZI REVIZE EDEREK HISSE ICIN HEDEF FIYATIMIZI 7.20TL'DEN 7.16TL'YE INDIRIRKEN, ONCEDEN AL OLAN TAVSIYEMIZI NOTR'E
DUSURUYORUZ.
* 1 EKIM 2013 TARIHLI SON RAPORUMUZDAN BU YANA HISSE %10 GETIRI ILE ENDEKSIN %8 UZERINDE PERFORMANS GOSTERMISTIR.
* YINE DE 9 AYLIK GUCLU SONUCLARINA GORE SIRKET ICIN BOGA GORUSUMUZU KORUYORUZ.

TERA MENKUL ARASTIRMA
WWW.TERABROKERS.COM

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 08 Kas 2013, 18:15 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
KAP : TUMOSAN MOTOR VE TRAKTOR SANAYI A.S. / TMSN [] OZEL DURUM ACIKLAMASI (GENEL) 08.11.2013 17:33:48


OZEL DURUM ACIKLAMASI (GENEL)
---------------------------------------------------------------------------------------------

ORTAKLIGIN ADRESI : YESILKOY MAH.ATATURK CAD.NO:10/2 ISTANBUL DUNYA TICARET MERKEZI A3 BLOK KAT:8 34149 BAKIRKOY/ISTANBUL
TELEFON VE FAKS NO. : 212 468 1900 - 212 465 2586
ORTAKLIGIN YATIRIMCI/PAY SAHIPLERI ILE ILISKILER BIRIMININ TELEFON VE FAKS NO.SU : 212 468 1900 - 212 465 2586
YAPILAN ACIKLAMA ERTELENMIS ACIKLAMA MI? : HAYIR
OZET BILGI : SIRKETIMIZIN HAKIM ORTAGI EREGLI TEKSTIL'IN HALKA ARZ'DAN GERI ALMIS OLDUGU HISSELERIN YABANCIYA SATISI HUSUSUNDA BAZI YAYIN ORGANLARINDA YER ALAN HABERLERIN DUZELTILMESI HAKKINDA


---------------------------------------------------------------------------------------------
ACIKLANACAK OZEL DURUM/DURUMLAR:

SIRKETIMIZIN HAKIM ORTAGI EREGLI TEKSTIL TURIZM SAN. VE TIC. A.S'NIN TUMOSAN HALKA ARZ'INDA VERMIS OLDUGU TAAHHUT KAPSAMINDA GERI ALDIGI HISSELER SONUCUNDA ELINDE BULUNAN HALKA ACIK 15.359.006,26 ADET HISSENIN, YURTDISI YERLESIK YATIRIMCIYA 26.09.2013 TARIHINDE 5.000.000 ADEDI 5,60 TL FIYATLA SATILMISTIR. KALAN HISSELERIN DE AYNI SEKILDE YURTDISI YERLESIK YATIRIMCIYA SATISI ICIN 6,00 TL'DEN AZ OLMAMAK KAYDIYLA BIR ARACI KURUM YETKILENDIRILMISTIR. 25.10.2013 TARIHINDE KALAN PAYLARDAN 2.000.000 ADET HISSE YINE YURTDISI YERLESIK YATIRIMCIYA 6,10 TL FIYATLA SATILMISTIR.

EREGLI TEKSTIL'IN BU SATISTAN SONRA ELINDE BULUNAN 8.359.006,26 ADET HISSENIN DE YINE YURTDISI YERLESIK YATIRIMCIYA SATISI HUSUSUNDA BAZI YAYIN ORGANLARINDA DUN VE BUGUN HABER OLARAK YER ALAN 7 TL'DEN ASAGI SATILMAYACAGINA ILISKIN BILGILER GERCEGI YANSITMAMAKTADIR. 7 TL'DEN ASAGI SATILMAYACAGINA ILISKIN SEHVEN BIR ACIKLAMA YAPILMIS OLMA IHTIMALI OLSA BILE BU SEKILDE ALINMIS BIR KARAR YOKTUR VE SOZLESME IMZALANMAMISTIR. 26.09.2013 TARIHINDE YAPILMIS OLAN 6 TL'DEN ASAGI SATILMAYACAKTIR ACIKLAMAMIZ GECERLILIGINI KORUMAKTADIR. SIZ DEGERLI YATIRIMCILARIMIZIN BILGILERINE SUNARIZ.
---------------------------------------------------------------------------------------------

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 13 Ağu 2014, 14:09 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Eki 2011, 08:02
Mesajlar: 166
Konum: AKILDENEN FENERE İMAN FİTİLİ GEREK YAŞANMAZKİ ALEMDE ALLAHI BİLMEYEREK
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 5
ihale tmsona iyi gelecek hayırlısı bakalım kaça kadar gidecek

_________________
Bizimki araştırma sonucu varılan tahmindir.Buna göre yapılan yatırım da kaybetme yada kazanma riski vardır yani tahmindir ytd.Bilginize sunulur.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 05 Eyl 2014, 10:58 
Çevrimdışı
kocakurt_oflu

Kayıt: 29 Nis 2011, 11:15
Mesajlar: 732
Ettiği teşekkür: 35
Aldığı teşekkür: 338
kâğıt güzel bır ıvme yakalama pesınde duruyor sankı bır yukarı havası var bu hava 5.38 altına sarkmadığı surece 5.44 ustu 5.55 5,67 doğru sürüklenme havasında
bugun artı lotları da var belkı bır ıhtımal diyerekten sanal listeme az birazcık ekleme yaptım ytd


Eklentiler:
tmsn.PNG
tmsn.PNG [ 188.26 KiB | 3225 kere görüntülendi ]

_________________
1)hoca diye gezip ama birşeyden anlamayana sakın aldanma
2)bir kagit cok dillendiriliyorsa o kağıttan hayır olmaz
3)en önemlisi kendin araştır aklına yatarsa al veya sat
4)kendi fikirlerimdir kesinlikle yattım tavsiyesi degildir...
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 05 Kas 2014, 19:21 
Çevrimdışı
kocakurt_oflu

Kayıt: 29 Nis 2011, 11:15
Mesajlar: 732
Ettiği teşekkür: 35
Aldığı teşekkür: 338
sabah da bır tutunma ıstegı var ama sarkma olasılığı olduğunu sayın ramocan beye açıklamıştım
bugun anı bır hareketle borsamızda bır canlılık oldu ve arkasından gerçek olması gereken oldu ve ılk destegıne yapıştı
tmsn eger tutunursa burda ne ala
ama satış lotlarını görünce ınsan bır acaba mı demiyor degıl hanı
ılk destek kırılırsa 4,97 ve 4,94
4,94 benım gorusum cok rısklı
temkınlı olun dıyorum saygılarımla
ytd


Eklentiler:
tmsn.PNG
tmsn.PNG [ 145.4 KiB | 3115 kere görüntülendi ]

_________________
1)hoca diye gezip ama birşeyden anlamayana sakın aldanma
2)bir kagit cok dillendiriliyorsa o kağıttan hayır olmaz
3)en önemlisi kendin araştır aklına yatarsa al veya sat
4)kendi fikirlerimdir kesinlikle yattım tavsiyesi degildir...
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 19 Kas 2014, 10:41 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Eki 2011, 08:02
Mesajlar: 166
Konum: AKILDENEN FENERE İMAN FİTİLİ GEREK YAŞANMAZKİ ALEMDE ALLAHI BİLMEYEREK
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 5
hocam bu ihale beklentisi ile tmoson çok iyi yerlere gelecek diye umut ediyorum bu ayın sonunda ihale açıklanacak daha doğrusu resmi işler bitecek diye biliyorum bu yüzden enaz 7-8bandına çıkması gibi bir durumdan bahsediyorlar ne dersiniz

_________________
Bizimki araştırma sonucu varılan tahmindir.Buna göre yapılan yatırım da kaybetme yada kazanma riski vardır yani tahmindir ytd.Bilginize sunulur.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 10 Ara 2014, 16:49 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Eki 2011, 08:02
Mesajlar: 166
Konum: AKILDENEN FENERE İMAN FİTİLİ GEREK YAŞANMAZKİ ALEMDE ALLAHI BİLMEYEREK
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 5
artık zamanı yaklaştı bakalım ne zaman dügmeye basacaklar vede biz bu 5 bandından kurtulacağız inşallah haydi spekler paranıza kuvvet nereye kadar gücünüz yetiyorsa oraya kadar ben destek vermek için son kurşunumu da kullandım

_________________
Bizimki araştırma sonucu varılan tahmindir.Buna göre yapılan yatırım da kaybetme yada kazanma riski vardır yani tahmindir ytd.Bilginize sunulur.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 11 Ara 2014, 22:11 
Çevrimdışı
kocakurt_oflu

Kayıt: 29 Nis 2011, 11:15
Mesajlar: 732
Ettiği teşekkür: 35
Aldığı teşekkür: 338
uzun da yukselıs trendı olan 4,48 kırılmadığı surece sıkıntı yok gıbı gözüküyor
ellerınde bu kadar lot olması ayrı bır saskınlık yaptı bana
eger 5,27 uzerınde tutunamazsa aşağıda 5,20-17 bandı açılır
ama ağalar bılınclı olarak resmen orda tutmuşlar
yukarda 5,38 kırılırsa 5.58
aşağıda 5,18
gorusum yukarı gıbı ama kısada sallamaya devam dıyor gıbı yapabılırler ama kısadan sonra ekmek verecek gıbı gözüküyor ytd


Eklentiler:
tms.PNG
tms.PNG [ 160.72 KiB | 2987 kere görüntülendi ]

_________________
1)hoca diye gezip ama birşeyden anlamayana sakın aldanma
2)bir kagit cok dillendiriliyorsa o kağıttan hayır olmaz
3)en önemlisi kendin araştır aklına yatarsa al veya sat
4)kendi fikirlerimdir kesinlikle yattım tavsiyesi degildir...
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 17 Oca 2015, 14:36 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Eki 2011, 08:02
Mesajlar: 166
Konum: AKILDENEN FENERE İMAN FİTİLİ GEREK YAŞANMAZKİ ALEMDE ALLAHI BİLMEYEREK
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 5
10 aralıkta yazmıştım bakalım nezaman düğmeye basacaklar diye düymeye bastılar inşallah 10 ların üzerine atar hikayesi güzel beklentisi yüksek vede sağlam bir ihale aldı e bu hisse artık zincir mincir tanırmı grafikleri alt üst etti asıl bu hafta mükemmel bir performans bekliyorum ve inşallah daha çok pirimlencek diye tahmin ediyorum herkese bol kazanç diliyor alsattan uzak durmakta fayda olacağını hedef doğrultusunda işlem yapmak en mantıklı yol olduğu kanısındayım

_________________
Bizimki araştırma sonucu varılan tahmindir.Buna göre yapılan yatırım da kaybetme yada kazanma riski vardır yani tahmindir ytd.Bilginize sunulur.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 18 Oca 2015, 15:34 
Çevrimdışı
kocakurt_oflu

Kayıt: 29 Nis 2011, 11:15
Mesajlar: 732
Ettiği teşekkür: 35
Aldığı teşekkür: 338
ust banda çarptı eger bunun uzerı durabılırse ne ala duramazzsa bır gerı var gıbı ytd


Eklentiler:
tmrsn.PNG
tmrsn.PNG [ 125.77 KiB | 2818 kere görüntülendi ]

_________________
1)hoca diye gezip ama birşeyden anlamayana sakın aldanma
2)bir kagit cok dillendiriliyorsa o kağıttan hayır olmaz
3)en önemlisi kendin araştır aklına yatarsa al veya sat
4)kendi fikirlerimdir kesinlikle yattım tavsiyesi degildir...
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 19 Oca 2015, 18:52 
Çevrimdışı

Kayıt: 09 Eki 2014, 12:25
Mesajlar: 6
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Sayın kocakurt oflu, bu günkü hareketleri için bir yorum alabilir miyiz? Beklentiniz nedir?


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 74 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 28 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.