Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 12 Ara 2017, 02:36

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 73 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 29 Kas 2012, 00:02 

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 5
TÜMOSAN,halkı arzında günlük alım emri uygulaması ilk işlem günü dahil 10 gün süreyle 8 milyon TL lik alım emri iletilecek deniyor....sn bıg boss, bu durum yeni olan hisseyi yukarıya tasımazmı yada daha asagı baskılamazmı....saygılarımla....

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 29 Kas 2012, 02:24 

Ettiği teşekkür: 28
Aldığı teşekkür: 10
halka arz olan şirketler mutlaka ama mutlaka arz fiyatının altını görüyor. hemen görenlerden uzak durun. ekgyo gibi önce trend yapıp daha sonra dip yapanlarda 2. dipten sonra asıl trendi başlatıyor.
dipler genelde 2 li olur. 2. dipten dönüş başladımı alım zamanıdır. naçizane önerim, ne kadar iskontolu da olsa, fırsat da dense, 2. dipi beklemek daha mantıklı görünüyor. borsa tarihi bunu söylüyor, bakalım burda ne olacak

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 29 Kas 2012, 09:46 

Ettiği teşekkür: 141
Aldığı teşekkür: 943
sentez76 yazdı:
halka arz olan şirketler mutlaka ama mutlaka arz fiyatının altını görüyor. hemen görenlerden uzak durun. ekgyo gibi önce trend yapıp daha sonra dip yapanlarda 2. dipten sonra asıl trendi başlatıyor.
dipler genelde 2 li olur. 2. dipten dönüş başladımı alım zamanıdır. naçizane önerim, ne kadar iskontolu da olsa, fırsat da dense, 2. dipi beklemek daha mantıklı görünüyor. borsa tarihi bunu söylüyor, bakalım burda ne olacak

Albayrak Grubu şirketlerinden Alçelik tarafından 2004 yılında özelleştirmeden satın alınan Tümosan, Konya’da mülkiyeti kendisine ait 1.6 milyon metrekare üzerinde 93 bin metrekare kapalı alanda dizel motor ve traktör üretimi yapmaktadır. Tesislerde 3 vardiyada dizel motor üretim kapasitesi yıllık 75.000 adet ve traktör üretim kapasitesi yıllık 45.000 adettir.
Türkiye’de üretimi gerçekleştirilmeyen 115-125 hp traktörlerin ar-ge çalışmaları tamamlanmış ve 2013 yılı Ocak ayından itibaren satışı planlanmaktadır. Ayrıca Pazar payının artırılmasında yüksek öneme sahip 30-40-50 hp beygir gücünde traktör modelleri 2013 yılının ikinci yarısından itibaren satışa sunulacaktır.
Pamuk toplama makinesi ilk prototipin tarla testleri yapılmakta olup, seri üretime 2014 sonunda geçilmesi planlamaktadır. İlaçlama makinesi konsept tasarım tamamlanmış, 2014 sonunda seri üretime geçilmesi planlanmaktadır. Ayrıca Telehandler, Forklift ve Biçerdöver araçlarının tasarımı devam etmektedir.
Şirket, Altay Projesi Güç Paketi(motor ve transmisyon) ihalesine teklif vermiştir

Halka Arz Teşvikleri:

1- Bonus Pay Teşviği; Halka arzdan pay alan yatırımcılara %4 bonus hisse teşviki uygulanacaktır. Teşvik, halka arzdan alınan payların İmkb’de işlem görmeye başlamasından itibaren 90 gün süreyle hesaplarında tutmaları durumunda, 90 günlük süre içerisinde hesaplarında herhangi bir gün sonunda bulunan en düşük Şirket payı üzerinden hesaplanacaktır.

2- Günlük Alım Emri Taahhüdü; Şirket tüm yatırımcıların yararlanacağı “Günlük Alım Emri Taahhüdü”nde bulunmuştur. Payların işlem görmeye başladığı gün dahil ilk 10 iş günü boyunca her gün halka arz fiyatından 2 milyon adet günlük alım emri açılış seansında sisteme girilecektir. Böylece 10. iş günü sonunda toplam 20 milyon adet pay halka arz fiyatından geri alınacaktır.

3- 2013 yılı Mali Performans Garantisi; Şirket’in hakim ortağı Ereğli Tekstil 2013 yılı FAVÖK ve net kar ortalamasının 72.5 milyon TL’nin altında gerçekleşmesi durumunda, sapmayı telafi amacıyla bedelsiz hisse dağıtacaktır. Bedelsiz paylar borsada işlem gören tüm paylara 2013 yılsonu mali tabloların açıklanmasının ardından dağıtılacaktır. Dağıtılacak ilave hisse oranı %50 ile sınırlı olacaktır. Dağıtımda halka arza katılmış olma şartı aranmayacaktır.

Ödenmiş Sermaye:115.000.000 TL

Halka Arz EdilenHisse Senedi: 30.000.000TL nominal (lot,adet)

Halka Arz Oranı: %26.09( Ek satış yapılmayacaktır.)

Halka Arz Yöntemi: Sabit Fiyat ile TalepToplama

Halka Arz Fiyatı: 1 adet hisse için4.00 TL

Piyasa Değeri(4.00TL’ye göre): 460.000.000TL

Net Satış(2012/09): 202.132.364 TL

Özkaynaklar(2012/09): 152.940.189 TL (40 milyon TL halka arz geliri de bu özkaynak üzerine ilave olursa 192.940.189 TL.)

Net kar (2012/09): 20.328.319 TL

NOT: Ayrıca 40 milyonluk gelirin dışındaki payları satacak olan büyük ortak, bu satışdan gelen 82 milyon lirayıı da Albayrak Turizm’in TÜMOSAN’a olan borçlarının kapatılmasında kullanılacak ve dolayısıyla halka arz gelirinin neredeyse tamamı TUMOSAN'a girecek ve sermaye yapısı oldukça güçlenecek.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sayın sentez76;
Sizin iyi niyetle yorumlar yaptığımızdan şüphemiz yok ancak yine de; 2. Maddeyi yorumlarsak sizce ilk 2 haftalık performansı nasıl olur? 30 milyonluk halka arzın 20 milyon lotunu yani %66,66'sını ilk 2 hafta içerisinde geri alacağını taahhüt eden hiç halka arz gördünüz mü? TTRAK'törle hiç kıyasladınız mı? Bu sorulara göre yorum yaparsanız okuyucular da daha net bilgilenecektir. Her halka arz öncekinin kopyası olamayacağı gibi, her borsa hareketi klasik döngüyle sonuçlanacaktır demek de yanlış olur.
Hangi yorum yapılırsa yapılsın biraz araştırılıp ne olduğu iyice analiz edilerek yapılırsa okuyucuları da daha iyi bilgilendirmiş oluruz.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 29 Kas 2012, 10:27 

Ettiği teşekkür: 131
Aldığı teşekkür: 4
Tümosan halka arzına aracılık eden 31 aracı kurumun hangileri olduğunu bilen var mı?

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 29 Kas 2012, 10:35 
heril

Ettiği teşekkür: 101
Aldığı teşekkür: 22
DÜN BENDE ARAŞTIRDIM MAALESEF İNTERNETTE BULAMADIM...ANCAK DENİZBANKTAN YAPILIYOR..

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 29 Kas 2012, 10:36 
MReha

Ettiği teşekkür: 290
Aldığı teşekkür: 1780
umut91 yazdı:
Tümosan halka arzına aracılık eden 31 aracı kurumun hangileri olduğunu bilen var mı?

Doğrudan kendi aracı kurumunuza başvurun, onlar hallederler.

Bu yazılanlar varsayımlara dayalı hayali senaryolardır. Hiç bir kesinlik yoktur ve yatırım tavsiyesi değildir. Bir hissede kâr ettiğiniz anda satmamanın sorumluluğunu bana yüklemeyiniz. Bu yorumlara göre hareket ederseniz zarar edebilirsiniz.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 29 Kas 2012, 10:38 
heril

Ettiği teşekkür: 101
Aldığı teşekkür: 22
BEN İŞ BANKASI İLE ÇALIŞIYORUM VE İŞ BANKASI YAPAMIYOR....

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 29 Kas 2012, 10:43 
MReha

heril yazdı:
BEN İŞ BANKASI İLE ÇALIŞIYORUM VE İŞ BANKASI YAPAMIYOR....

Bazı bankalar ayrıcalıklıdır :), normal. Ama küçük bankalar ve aracı kurumların çoğunda işlem var.

Bu yazılanlar varsayımlara dayalı hayali senaryolardır. Hiç bir kesinlik yoktur ve yatırım tavsiyesi değildir. Bir hissede kâr ettiğiniz anda satmamanın sorumluluğunu bana yüklemeyiniz. Bu yorumlara göre hareket ederseniz zarar edebilirsiniz.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 29 Kas 2012, 11:14 

Ettiği teşekkür: 28
Aldığı teşekkür: 10
teşekkürler sayın yönetim.
evet mesajım biraz kesinlik içermiş özür dilerim. aslında sonunda bakalım ne olacak diyerek emin olmadığımı vurgulamaya çalıştım ama dikkatli olmakta fayda var. bilmeyen ve etkilenip alıp satabilecek arkadaşlar olabilir.

benim özel bir analizim yada çalışmam yok, halka arz olan şirketlerin grafiklerine baktığımda hep arz fiyatının altını gördüklerine şahit olarak uyarayım dedim tabi bu her zaman her şirkette olacak diye bir kanun değil.
halka arza hiç katılmadım, katılmayı da düşünmüyorum çünkü güvenmiyorum. arz nasıl olur nasıl gerçekleşir nasıl değer biçilir konularını iyi bilmedğimden benim stratejim, şirket arz olsun bir süre geçsin, ben bilançolarını haberlerini yatırımlarını inceleyim ve 2 kez dip yapsın ondan sonra almak yönünde. TRGYO ve EKGYO sağolsun iyi kazanmıştım bu yöntemle zamanında
bol kazançlar arkadaşlar. yatırım tavsiyesi olarak almayın, sadece bir bakış açısı olarak görün.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 30 Kas 2012, 00:49 

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 5
vallahi SN MODERATÖR, ben bu 2 maddeyi tam olarak anlayamadım.neden derseniz 10gün boyunca bu hisse 4 tl denmiişlem görecek....sizce neden fiyat aralıgı vermeyipte sabit fiyattan geri alım yapmak istiyor....hisse bu ongün boyunca ne sekilde dalgalanır saygılarımla.....

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 03 Ara 2012, 10:39 
MReha

SEVEN34 yazdı:
vallahi SN MODERATÖR, ben bu 2 maddeyi tam olarak anlayamadım.neden derseniz 10gün boyunca bu hisse 4 tl denmiişlem görecek....sizce neden fiyat aralıgı vermeyipte sabit fiyattan geri alım yapmak istiyor....hisse bu ongün boyunca ne sekilde dalgalanır saygılarımla.....

4 liradan alırım demek," hisseyi bu süre boyunca 4 liranın altına düşürmeyeceğim " demektir. Yani ille de 4 liradan sabit işlem görecek anlamına gelmez. Hisse 4 ün üzerinde işlem görebilir, 4.5 - 5 de olabilir (bu olacak anlamında değildir) ama EĞER birileri ben satacağım derse, 4 liradan alırım demektir. Ayrıca hisse tamamen KY ye dağıtılıyor. Yabancı yok ve kurumsal BY az. Bu nedenle çok dalgalı bir tablo olabilir. Buna önlem olarak da " gel hisseni 3 ay satma, elinde tut ben de sana o zaman ek bonus hisse vereyim" diyor. Sonuçta burası borsa , her şey olabilir ama ilk 10 gün 4 liranın altı olmayacak, 3 ay bekleyen de ekstra bonus hisse alacak. Bu mantıkla siz değerlendirin. Saygılar.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 03 Ara 2012, 11:53 
fzcan

Ettiği teşekkür: 15
Aldığı teşekkür: 23
tümosan ın 4 liralık fiatı için yaklaşık olarak 2,5 kat pahalı yorumu gerçek çimidir....

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 03 Ara 2012, 11:58 

Ettiği teşekkür: 29
Aldığı teşekkür: 34
fzcan yazdı:
tümosan ın 4 liralık fiatı için yaklaşık olarak 2,5 kat pahalı yorumu gerçek çimidir....

bana öyle geliyor nedenini sorarsan yalan olmasın son 2 senede yapılan yaklaşık 35-40 yeni şirketin %90 hala ilk çıktıgı fiyatı bulamamış zaten spk da bununla ıiğili bir tasarı hazırlıyormuş fıyat belirleme hususunda o yuzden ben biraz soguk bakıyorum artık yenı şirketlere .

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 03 Ara 2012, 12:13 
Düzceli

Ettiği teşekkür: 23
Aldığı teşekkür: 61
nöron yazdı:
fzcan yazdı:

bana öyle geliyor nedenini sorarsan yalan olmasın son 2 senede yapılan yaklaşık 35-40 yeni şirketin %90 hala ilk çıktıgı fiyatı bulamamış zaten spk da bununla ıiğili bir tasarı hazırlıyormuş fıyat belirleme hususunda o yuzden ben biraz soguk bakıyorum artık yenı şirketlere .

Değerli Arkadaşlar;
TÜMOSAN ile ilgili tabloyu aşağıda yorumsuz olarak veriyorum. Pahalı olup olmadığını siz kıyaslayın.

Şirket 10 işlem günü boyunca hergün 4 TL halka arz fiyatından 2 milyon lot alış emri gireceğini halka arz esnasında taahhüt etti. Performansını beğenmezsek en azından bu süre zarfında zarar riskimiz düşük. Bugüne kadar hiç bir halka arzda bu tür bir güvence verilmemişti. Bu ilk olduğu için bekleyip göreceğiz.

Eklentiler:
tmsn.PNG
tmsn.PNG [ 51.08 KiB | 653 kere görüntülendi ]

Gönderilme zamanı: 03 Ara 2012, 12:21 

Ettiği teşekkür: 29
Aldığı teşekkür: 34
DÜZCELİ yazdı:
nöron yazdı:
fzcan yazdı:

Değerli Arkadaşlar;
TÜMOSAN ile ilgili tabloyu aşağıda yorumsuz olarak veriyorum. Pahalı olup olmadığını siz kıyaslayın.

Şirket 10 işlem günü boyunca hergün 4 TL halka arz fiyatından 2 milyon lot alış emri gireceğini halka arz esnasında taahhüt etti. Performansını beğenmezsek en azından bu süre zarfında zarar riskimiz düşük. Bugüne kadar hiç bir halka arzda bu tür bir güvence verilmemişti. Bu ilk olduğu için bekleyip göreceğiz.

eger durum böyleyse kesınlıkle gırılmez bence bu hisseye çok pahalı .

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 73 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.