Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 05 Ağu 2021, 07:40


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 332 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 11 Oca 2017, 15:51 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Türk Hava Yolları şirket raporu (Ziraat Yatırım)


Türk Hava Yolları'nın 2016 yılı Aralık ayına ait trafik verileri yayınlandı. THY'nin yolcu sayısı, Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %4,1 azalarak 4,5mn kişi olurken, yolcu doluluk oranı 2,1 puanlık artışla %74,8 seviyesine yükselmiştir. 12 aylık verilere göre ise, yolcu sayısı bir önceki yılın aynı aylarına göre %2,5 oranında artarak 62,8mn olarak gerçekleşmiştir. Yolcu doluluk oranı ise 3,1 puan düşerek %74,6'ya gerilemiştir.
2016 yılının 4. çeyreğinde THY'nin yolcu sayısı %2 oranında azalarak 14,5 milyona gerilemiştir. Diğer taraftan son çeyrekte şirketin yolcu doluluk oranı ise değişmeyerek %74,6 olarak gerçekleşmiştir. Geçtiğimiz çeyreklerde arz edilen koltuk km'sindeki yüksek artışa ücretli yolcu km'si artışının aynı oranda eşlik etmemesi yolcu doluluk oranının düşmesine neden oluyordu. Son çeyrekte özellikle yurtdışı hatlarda arzedilen koltuk km'sinin geçen seneye göre artış göstermemesi doluluk oranınıdaki geri çekilmeyi yavaşlatan bir unsur olmuştur.

2016 yılı genelinde en düşük yolcu doluluk oranı %64,1 ile Orta Doğu hatlarında olurken, en yüksek doluluk oranı %82 ile yurtiçi hatlarda gerçekleşmiştir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 28 Şub 2017, 08:42 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
THY, bu yıl 10.1 milyar dolar gelir hedefliyor


Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı, 2016 yılında yaşadıkları türbülanstan sonra artık yere güvenli iniş yaptıklarını belirterek "Yeniden pist başındayız ve yeni take-off 'a (havalanma) hazırız" dedi.

Türkiye ekonomisinin 2016 yılında AHL saldırısından darbe girişimine, küresel gelişmelere kadar pek çok gelişmeyle mücadele ettiğini hatırlatan İlker Aycı, yaşanan gelişmeleri özetlerken 'Muhammed Ali yumruğu' dedik benzetmesi yapıp "Bu kadar yumruk alıp, 15. raundu da ayakta geçiren ülke yoktur" diye konuştu. Gelecek döneme ilişkin özetle "Savunmayı yaptık, şimdi hücum zamanı" mesajını veren Aycı, "Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısı yeniden mevsim normallerine dönerse 2015 yılındaki 9 sıfırlı, tarihi bilançoya çok alışırsınız" ifadesini kullandı.

Geçen yılki gelişmelerin ardından son çeyrekte 250 milyon dolarlık tasarruf sözünü verdiklerini hatırlatan İlker Aycı, şöyle konuştu: "250 milyon dolarlık tasarruf sözünü fazlasıyla tuttuk. Yüzde 12'lik bir kapasite artışı sağladık. Yaraları sarıp ikmallerimizi yapıp pist başına yeni kalkış için geldik. Her şeye rağmen geldiğimiz nokta IATA ortalaması. Yolcu ile aramızdaki sadakat köprüsünü koruduğumuzu görüyoruz. Transit yolcuda 21 milyona yaklaştık. Toplam 63 milyon yolcuya hizmet veriyoruz. Türkiye varışlı yolcu geri döndüğünde agresif kar dönemini yeniden yaşayacağız. Biz bu döneme tepeden tırnağa hazırız. Defanstan çıkıp hücum oynayacağız."

Aycı'nın verdiği bilgiye göre THY, akaryakıt, handling, reklam ve ikramda tasarruf yaptı. Yatırımın kesilmediği en önemli alan ise teknoloji tarafı oldu.

Bilanço 10 Mart'ta açıklanacak

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, vergi dairesine sundukları bilançolarının ardından '6.3 milyar TL zarar ettiler bu nedenle fona devredildiler' şeklinde söylentilerin çıktığına işaret ederek "Son çeyrekte etkin gider ve varlık yönetimi yaptık. Dinamik bir frekans ve hat yönetimiyle geçirdik. Vergi Usul Kanunu (VUK) ile yaptığınız amortisman ve kur farkı hesabıyla UFRS farklıdır. 10 Mart'ta bilançomuzu açıklayarak merakları gidereceğiz. Çok büyük bir geri çevirmeyi başardık. Örneğin kargoda yaptığımız planlamanın üzerinde yılı tamamladık. 1 milyar doları aştık" değerlendirmesini yaptı.


THY'nin geçtiği türbülans sırasında personelin de büyük desteğini gördüklerinin altını çizen Aycı, normal şartlarda yüzde 8 zam yapılması gereken senede çalışanın sendika yetkilileri aracılığıyla 'Sıfır zamma' razı olduğunu mesajını ilettiğini söyledi. Aycı, yüzde 1.5 + yüzde 1.5 zam verdiklerini sene sonunda hedefe ulaşılması halinde ise geriye dönük haklarını karşılayacaklarını da ifade etti. Şu anda 49 bin çalışanı olan şirket yıl sonunda gereken birimlere 1.000 yeni personel alımı da yapacak.

2017 için temkinli, iyimser

Bu yıla ilişkin beklentilerini anlatırken "Yine tedbirli iyimserim" diyen İlker Aycı, maliyetleri ve nakdi iyi yönetip petrol ve kur hedingi uygulamaya devam edeceklerinin sinyalini verdi.

3. Havalimanı yatırımı için EE&Y'ın finansman temini konusunda çalıştığını ve bu yatırımın maliyetini 2017 ve 2018'e yüklemeden yapmak istediklerini aktaran Aycı, bu yıl daha önceki yıllarda yaptıkları stratejik anlaşmalara yoğunlaşacaklarını da vurguladı.

Ortadoğu pazarı için Karadeniz'de Trabzon-Ordu, güneyde ise Antalya'yı dünyaya bağlamak istediklerini de aktaran Aycı, 120 ülkede 298 destinasyona uçar hale geldiklerini hatırlatarak "Bilançoyu mevsimsellikten kurtarmak için sezonu ters olan hatlarımızı açarak dengelemek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

İlker Aycı, özetle şu açıklamaları yaptı:

Transit yolcu sayısını artırdı

° 2016 yılında Türkiye gelen direkt yolcuda yüzde 21 kayıp yaşanmasına rağmen THY dıştan-dışa transit yolcusunu yüzde 14 oranında artırdı. 2016'da yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen THY toplam yolcu sayısını yüzde 4 büyüttü. En önemli yolcu segmentlerimizden biri olan dıştan dışa transit yolcuda 2016 yılında 20 milyon yolcu eşiğini geçtik. 2017de de bu rakamı daha yukarılara çekmeyi hedeflliyoruz. 8.2 milyar dolarlık hizmet ihracatı ile yılı kapattık. En yakın rakibimiz 3-3.5 milyar dolar seviyesinde.

° 250 milyon dolarlık tasarruf paketini hayata geçirdik. Kabaca bir hesap vermek gerekirse bu rakamda; son çeyrekte park ettiğimiz uçaklardan yaklaşık 40 milyon dolar, daha dikkatli reklam ve sponsorluk kampanyaları ile yaklaşık 50 milyon dolar, bakım - akaryakıt - ikram vb. giderlerinde yaklaşık 70 milyon dolar tasarruf ettik. Ayrıca ortaklaşa çalıştığımız 3. partilerle gerçekleşen yani anlaşmalarla yaklaşık 22 milyon dolar ve kur etkisi vb. konularda aldığımız mesafe ile bu tasarruf rakamına ulaştık.

Uçak finansmanında maliyet düştü

° 2017 yılında gelişme beklediğimiz Türkiye varışlı pazarlarda, Rusya, İran ve Suudi Arabistan'da geçen seneye oranla daha fazla rezervasyon almış durumdayız. 355 günlük ileri rezervasyonu görüyoruz. Bazı ülkelerde rezervasyon artışlarımız var. Ama 3 ay önce uçağın yüzde 50'si dolarken artık 1 ay kala doluyor. 90 binden fazla pazara günde 331 milyar fiyatlama kararı sunuyoruz.

° 2005-2015 yılları arasında 12 milyar dolar değerinde 196 uçağın finansmanını başarıyla gerçekleştirdik. Yalnızca 2015 yılında filomuza toplam 2.6 milyar dolar değerinde 33 adet yeni sipariş uçak katıldı. Bu uçakların finansmanı yine ortalama yüzde 2.5 seviyelerindeki düşük faiz oranları ve 10-12 yıl vadelerle, tamamının faaliyetlerden yaratılan nakitle karşılanması önceliklenerek başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. 2016 yılında da yurt dışındaki kredibilitesi ve güvenilirliği neticesinde çeşitli ülkelerden geniş yelpazedeki yatırımcı ve finansörlerin farklı yapılardaki tekliflerinin değerlendirilmesi ile 3 milyar dolar değerindeki 43 uçağın finansmanını önceki yıllara göre daha da düşük oranlarla yüzde 2.5 seviyelerinde temin etmiş bulunmaktayız.

° 2017 yılında Gine'de Conakry şehrine 31 Ocak tarihi ile seferlere başladık, Mart ayında Harkiv, Rusya Federasyonunda Samara ve Voronej, Temmuz ayında Tayland'da Phuket noktalarına ilk uçuşumuzu gerçekleştireceğiz, şu an itibariyle bu hatlarımıza aktif olarak satış yapmaktayız.

° 2017 yılında yaklaşık 10.1 milyar dolar gelir elde etmeyi birim giderlerde ise yüzde 3-5 arasında düşüş hedefliyoruz. 2017 yılında iç hatlarda 32 milyon; dış hatlarda 37 milyon olmak üzere toplam 69 milyon yolcu taşımayı hedefliyoruz. Amerika ve Avrupa'da herhangi bir değişiklik olmaksızın, Türkiye'de yüzde 12, Afrika'da yüzde 7, Uzak Doğu'da yüzde 2 ve Orta Doğu'da yüzde 8 kapasite artışı gerçekleştirerek toplamda yüzde 3 artışla 177 milyar AKK'ya ulaşılması planlanırken yolcu doluluk oranının yüzde 76-77 aralığında olmasını bekliyoruz. 2017 yılında yüzde 7 artış ile 920 bin ton kargo taşınması hedefleniyor.

Le Soleil du Turc
Aycı ayrıca Avrupa'da dar gövdede en iyi havayolu şirketi seçildiklerini belirterek geniş gövdede aynı ödülü Singapur Havayolları'nın aldığını da belirtti.

'Türkiye seni özledi' kampanyası
Pakistan hattında ABD'ye giden transit yolcuya İstanbul'da ekonomi uçanlar için 1 gece, business uçan yolcular için 2 gece İstanbul kalmalı konaklama hediye edeceklerini söyledi.

NİSANDA PARKTA UÇAK KALMAYACAK

Geçen yıl aldıkları önemli taasarruf kalemlerinden birinin bazı uçakları parka çekmek olduğunu da belirten Aycı, ilk olarak 24 uçağı yere indirdiklerini bu sayının 30'a kadar çıktığını ardından 21'e düştüğünün bilgisini de verdi.
Nisan ayıyla birlikte park eden uçak kalmayacağının altını çizen Aycı, "Bu dönemi de koltuk ve kabin içi eğlence sistemlerinin yenilenmesi için kullandık. Filomuzda şu anda 235 dar gövdeli, 88 geniş gövdeli ve 12 kargo uçağımız var. 335 uçağımızla havada olacağız. 2017 yılında filomuza 3 dar gövdeli uçak katılacak" dedi. THY, ortalama 7 yaş ile en genç filoya sahip.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 11:41 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
İŞ YATIRIM -THYAO THY Hisse Analiz 4Ç16 – 13.03.2017

Kapanış (TL) : 5.61 –
Hedef Fiyat (TL) : 5.74 –
Piyasa Deg.(TL) : 7742 –
3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 94.24
THYAO TI Equity- Öneri :SAT Get.Pot.%: 2.38 Analist: esirinel@isyatirim.com.tr

Kur farkı gelirleri net karı yukarı taşıdı
Türk Havayolları 4Ç16’de beklentilerle uyumlu kur farkı gelirlerindeki artış neticesinde bir önceki yılın aynı döneminin iki katından daha yüksek seviyede 1,299 milyon TL net kar rakamı açıkladı. Şirketin 4Ç16 satış gelirleri yine beklentilerle uyumlu yıllık bazda %2 artışla 7,298 milyon TL’ye ulaştı. 4Ç16’de yolcu trafiği %1 düşüş kaydederken, yolcu doluluk oranı 4Ç16’de %74.6 ile sabit kaldı.

Birim gelirler 4Ç16’de yıllık bazda %8.5 düşüşle 5.15 Usc’e gerilerken, toplam yolcu verimliliği %13.2 düşüşle 6.38 Usc’e azaldı. 4Ç16’de yıllık bazda iç hat yolcu verimliliği TL bazında %1.3 düşüş, dış hat yolcu verimliliği ise %12.8 gerileme kaydetti. 4Ç16’de FAVÖK beklentilerin üzerinde yıllık bazda %15 artışla 713 milyon TL’ye ulaşırken, FAVÖK marjı ise 4Ç15’deki %8.7’den 4Ç16’de %9.8’e yükseldi.
Birim maliyetler 4Ç16’de yıllık bazda %8 düşüşle yakıt maliyetlerindeki düşüş, pazarlama ve satış giderlerindeki tasarruflar ve düşen bakım giderleri sayesinde 5.82 USc’e geriledi.
Beklentilerin üzerinde gerçekleşen 4Ç16 FAVÖK rakamının piyasa tarafından ilk etapta olumlu karşılanacağını, ancak 2017 yılının zorlu geçeceği beklentisi nedeniyle olumlu tepkinin sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz.

DENİZ YATIRIM -THYAO THY Hisse Analiz 4Ç16 – 13.03.2017

Türk Hava Yolları (THY) Cuma günü açıkladığı 4Ç16 sonuçlarında beklentilerimiz dahilinde 1.30 mlr TL net kar elde etti (Deniz Yatırım beklentisi 1.31 mlr TL, piyasa beklentisi 1.26 mlr TL). Operasyonel performans özellikle pazarlama ve bakım giderlerinde alınan önlemler sayesinde yıllık bazda iyileşme gösterdi ve hem bizim hem de piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Bunun sonucunda FAVÖK 4Ç16’da %15 büyüyerek 713 mln TL’ye ulaşırken 341 mln TL olan piyasa beklentisinin ve 261 mln TL olan bizim öngörümüzün çok üzerinde geldi. Buna rağmen net karın beklentiler dahilinde gelmesinin sebebi 449 mln TL seviyesinde gelen ertelenmiş vergi gideri olduğunu görüyoruz.
4Ç16 sonuçlarının hisse üzerinde olumlu tepki yaratmasını bekliyoruz.

HALK YATIRIM -THYAO THY Hisse Analiz 4Ç16 – 13.03.2017

Türk Hava Yolları (THYAO, Pozitif): Şirket, 2016 yılının son çeyreğinde beklentimizin %2,8 altında, ortalama piyasa beklentisinin %2,0 üzerinde, yıllık bazda %1,9 artışla 7,3 milyar TL seviyesinde net satış geliri açıkladı. 4Ç16’da toplam yolcu gelirleri yıllık %1,9 azalırken, kargo gelirlerinin %41,1 artış göstermesi satış gelirlerindeki artışın ana nedeni oldu. FAVÖK yılın son çeyreğinde, ortalama piyasa beklentisinin bir hayli üzerinde, beklentimizin ise %31 üzerinde geçen yılın aynı dönemine göre %15 artış ile 713 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Şirketin geçen yılın aynı döneminde %15,2 olan faaliyet giderleri/satışlar oranı, yılın ikinci yarısında başlatılan tasarruf planının katkısıyla 4Ç16’da %12,9’a geriledi. Bu doğrultuda 4Ç15’te %8,7 olan FAVÖK marjı 4Ç16’da %9,8’e yükseldi. Türk Hava Yolları, yılın son çeyreğinde beklentimizin %36,4, ortalama piyasa beklentisinin %3,1 üzerinde 1,3 milyar TL seviyesinde net kâr açıkladı (geçen yılın aynı döneminde 618 milyon TL net kâr açıklamıştı). Yıllık bazda gerileyen brüt kâr marjına rağmen, tasarruf planı çerçevesinde azalan faaliyet giderleri/satışlar oranı ve kur farkı geliri net kârın yıllık bazda artmasındaki ana unsurlar oldu.

ZİRAAT YATIRIM -THYAO THY Hisse Analiz 4Ç16 – 13.03.2017

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Türk Hava Yolları’nın 4. çeyrek net dönem karı 2015’in aynı dönemine göre 2 katına çıkarak 1.299mn TL’ye yükselmiş ve piyasa beklentisi olan 1.260mn TL’nin hafif üzerinde, bizim beklentimiz olan 1.300mn TL’ye ise paralel gerçekleşmiştir. Şirketin karının geçen seneye göre artmasındaki ana etken yüksek finansman gelirleri olmuştur. Dördüncü çeyrekte satış gelirleri %1,9 oranında artan şirketin brüt karı ise %28,7 oranında gerileyerek 667mn TL olmuştur. Operasyonel giderler %13,9 düşüşle 939mn TL olmuştur. Türk Hava Yolları diğer faaliyetlilerinden 4Ç2015’teki 118mn TL’lik gelir kaydederken 4Ç2016’da 149mn TL gider kaydetmiştir. Bu gelişmeler neticesinde faaliyet zararı 421mn TL olmuştur. Geçen seneki faaliyet zararı 37mn TL idi. Yatırım faaliyetlerinden 163mn TL gelir, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan ise 9mn TL gider yazılmıştır. Şirketin finansman öncesi zararı 267mn TL olmuştur. Türk Hava Yollarının son çeyrek performansının ana belirleyicisi olan finansman tarafında ise hem Japon Yeninin hem de Euronun Amerikan Doları karşısında değer kaybetmesine bağlı olarak 1.990mn TL’lik gelir kaydedilmiştir. 2015’in aynı dönemindeki finansman geliri 592mn TL idi. İlgili döneme ilişkin vergi gideri 74mn TL’den 424mn TL’ye yükselmiştir. Tüm bunların etkisiyle net dönem karı 2015 son çeyreğe göre 681mn TL artarak 1.299mn TL olmuştur. Dördüncü çeyrek net dönem karıyla birlikte 2016 yılı zararları çoğunlukla telafi edilmiş olup, yılsonu 47mn TL zararla kapatılmıştır. 2015’teki net dönem karı 2.993mn TL idi.

OYAK YATIRIM -THYAO THY Hisse Analiz 4Ç16 – 13.03.2017

Türk Havayolları’nın 4Ç16 finansallarına göre gelirler TL7298mn (yıllık +%2), net diğer gelirlerden arındırılmış VAFÖK TL713mn (+%15) ve net kar TL1299mn’dur (+%110). Finansallar piyasa beklentisinin ciro ve net kar açısından sırasıyla %2 ve %3 üzerindedir. Gerek birim yolcu giderlerindeki döviz cinsinden daralmanın geçen çeyreğe göre yıllık bazda nispeten zayıflaması gerekse kapasite başı petrol dışı giderlerdeki daralma operasyonel karlılığa beklenenin üzerinde katkı sağlamıştır. Yerde tutulan uçaklarla yapılan kapasite yönetimi ve maliyet kontrolü amaçlı tedbirler finansallara yansımıştır. 4Ç16 FAVÖK TL713mn’la beklenti olan TL341mn’u ciddi ölçüde aşmıştır. 4Ç16 FAVÖK ve FAVKÖK marjları sırasıyla %9.8 (yıllık +110bps) ve %14.7 (yıllık +114bps)’dir. Beklendiği gibi bilanço pozisyonu kaynakli kur hareketlerinin TL2.2milyarlık son çeyreğe pozitif katkısı söz konusu olurken, operasyonlardan diğer giderler ve kur dışı finansal giderler net net karda beklentinin ötesinde baskı yaratmıştır. Şirketin 2016 sonu net borcu TL29.7milyarla (USD8.4milyar) 2015 rakamının (TL19.4milyar) üzerindedir. THY beklentilere paralel olarak temettü dağıtmayacağını açıklamıştır. Şirketin sonuçları hakkındaki telekonferansı bugün 17:00’dedir. Normal şartlarda AB ile yaşanan gerilimin hissede nispeten kısa vadeli baskı yaratmasını öngörsek de finansalların hisse üzerinde pozitif katalist etkisi yapması muhtemeldir.
Hisse başına Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi ve 6.40 TL hedefimizi muhafaza ediyoruz.

AK YATIRIM -THYAO THY Hisse Analiz 4Ç16 – 13.03.2017

Türk Hava Yolları 4Ç16’da beklentilere paralel olarak yılık bazda %110 artışla 1,3 milyar TL net kar açıkladı – piyasa ortalama tahmini 1,26 milyar TL, Ak Yatırım beklentisi 1,36 milyar TL net kar yönünde idi. Bu kar rakamındaki temel unsur, şirketin 4Ç’de kaydettiği yaklaşık 2,0 milyar TL’lik kur farkı geliri oldu (9A16’daki 1,2 milyar TL’lik kur farkı giderinden sonra). THY’nin 4Ç’de operasyonel performansı da beklentileri aştı ve 712 milyon TL’lik FAVÖK rakamı 341 milyon TL’Lik piyasa ortalama beklentisini neredeyse ikiye katladı. Bu sonuçta özellikle satış-pazarlama giderlerinin keskin bir düşüş kaydetmesi etkili oldu. Yüksek vergi giderleri ise net karın daha yüksek seviyelere çıkmasına engel oldu. THY’nin 4Ç operasyonel performansını olumlu karşılıyoruz. Ancak 2017’de yolcu sayısında %10’luk büyüme hedefi karşısında (ve yolcu sayısında henüz yılın ilk ayında görülen %12’lik gerileme sonrasında) düşük satış-pazarlama giderlerinin ileri doğru korunup korunamayacağı bir soru işaretidir. Şirket yönetimi bugün bir webcast düzenleyecek.

THY hisseleri için 6,05 TL 12 aylık hedef fiyat ile “Endekse Paralel” getiri beklentimiz bulunmaktadır.
Hissenin mevcut şartlarda inişli çıkışlı bir fiyat performansı sergilemeye devam edeceğini düşünüyoruz.


Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu beklenildiği gibi Olağan Genel Kurul’da 2016 faaliyetlerinden temettü dağıtmama yönünde teklifte bulunacaklarını bildirdi.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 14 Mar 2017, 14:37 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Türk Hava Yolları Analist Tele-Konferansı Notları (Ak Yatırım)


Türk Hava Yolları Yön. Kur. Başkanı İlker Aycı ve CFO Murat Şeker dün bir tele-konferans düzenledi. Tele-konferans'da mevcut projeksiyonlarımızı etkileyecek bir bilgi paylaşımı olmadı. THY hisseleri için 6.05 TL 12 aylık hedef fiyat ile "Endekse Paralel" getiri beklentimiz bulunmaktadır. Hissenin mevcut şartlarda inişli çıkışlı bir fiyat performansı sergilemeye devam edeceğini düşünüyoruz. Tele-konferans'ın ana başlıkları şu şekildedir:

i) Tasarruf önlemleri: THY yönetimi aldığı tedbirlerle 2016'nın ikinci yarısında 250 milyon Dolar maliyet tasarrufu sağladı. Alınan tebdirler arasında kapasite disiplini, tedarikçiler ile mevcut kontratların tekrar pazarlık edilmesi ve işçi sendikası ile 2017 için daha önce kararlaştırılmış maaş zamlarının daha düşük olarak uygulanması yönünde (%8 yerine %3 artış) sağlanan anlaşma sayılabilir. THY yönetimi 2017'de yine 250 milyon Dolar maliyet tasarrufu öngörüyor. Ancak bu öngörünün daha önce paylaşılan 2017 şirket bütçesindeki FAVKÖK marjında 1-3 puanlık artış beklentisine dahil olduğunu düşünüyoruz. Pazarlama giderleri ise 2017'de pazar koşullarına göre belirlenecek, diğer bir deyişle 4Ç'deki düşük pazarlama giderleri 2017'de devam etmeyebilir.

ii) Kapasite: THY'nin kış sezonunda hangara çektiği 30 uçak Nisan ayında planlandığı gibi uçuşlara başlayacak.

iii) 2017 yolcu büyüme beklentisi: THY yönetimi 2017 için yolcu büyüme beklentilerini %8 olarak telaffuz etti. Bu rakam 2017 bütçesinde ima edilen yaklaşık %10 büyümenin altındadır, ancak dün sözedilen rakam yönetimin 2017 beklentilerinde resmi bir aşağı revizyon şeklinde paylaşılmadı.

iv) Kargo gelirleri: 2016'daki kuvvetli sonuçlardan sonra (Dolar bazında kargo gelirlerinde %7 artış) THY yönetimi 2017'de de kargo işkolunda yüksek beklentilere sahip olduklarını belirtti. 2016'daki yeniden yapılandırma çalışmaları sonrasında kargo işkolunun daha kuvvetli hale geldiğini belirten İlker Aycı, 2017'de kargo hacimlerinde %7 artış öngördüklerini hatırlattı.

v) Yeni havalimaanı: THY yeni havalimanına geçmeden önce 1.0 -1.5 milyar Dolar'lık yatırım yapmaları gerekeceğini ve bu konuda finansman modelleri üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bu modeller arasında inşaat şirketleriyle anlaşıp yatırımın onlar tarafından yapılması ve THY'ye uzun vadeli kiralanması da bulunuyor.
AK Yatırım

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 24 Mar 2017, 08:31 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Türk Hava Yolları "eXPhone" uygulaması ile uçuşta da kesintisiz iletişim sunuyor- Basın Açıklaması


Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Yolcu memnuniyetine odaklı çalışma anlayışıyla üst üste 6 yıl "Avrupa'nın En İyi Havayolu Şirketi" seçilen Türk Hava Yolları hizmete alacağı eXPHONE uygulaması ile yolcularına uçuş sırasında da kesintisiz iletişim imkânı sunuyor.

Türk Hava Yolları filosundaki Boeing 777 ve Airbus 330 tipi uçaklarda sunduğu Wi-Fİ ve Canlı TV hizmetlerine ek olarak eXPhone ile mobil cihazlardan (konuşma hariç) güvenli bir şekilde internet erişimi ile e-posta kontrolü, sosyal medya hesap (facebook, twitter...) güncellemeleri ve sms alışverişinin yanısıra mobil mesajlaşmaya (whatsapp, line gibi) imkân sağlayan uygulama, Nisan ayı itibari ile yolcularımızın hizmetine sunulacak.
Entegrasyon temsilcileri Panasonic/AeroMobile olan uygulama uçak kalktıktan belli bir süre sonra kabin ekipleri tarafından yolculara anons edilecek. Ardından telefonunuzun "Data Roaming" modu aktif olması koşuluyla herhangi bir işleme gerek olmaksızın eXPhone uygulaması otomatik olarak devreye girecek. Uygulama uçak inişe geçene kadar ki süre boyunca kullanılabilecek.
Projenin entegrasyon temsilcileri Panasonic/AeroMobile olup, saha kabul testi ilgili müdürlüklerimizin katılımı ile kabin görevlimizin kişisel cep telefonu üzerinden canlı olarak gerçekleştirilmiştir.
Yolcularımız uygulamanın kullanım detaylarına Skylife'tan ulaşabilecek. Uygulama yolcuların hizmet aldığı operatörlerin uluslararası dolaşım ücreti ile aynı olup yolcuların faturalarına yansıyacaktır.

Türk Hava Yolları A.O.
Basın Müşavirliği


Türk Hava Yolları Hakkında:
1933 Yılında 5 uçaktan oluşan mütevazı bir filo ile kurulan Star İttifakı üyesi Türk Hava Yolları, bugün 335 (yolcu ve kargo) uçaklık filosu ile 247 uluslararası, 49 yurtiçi olmak üzere dünyada 296 noktaya uçan, 4 yıldızlı havayolu şirketidir. 2016 yılı Skytrax değerlendirmesine göre Türk Hava Yolları, art arda olmak üzere 6. kez "Avrupa'nın En İyi Havayolu Şirketi", 8. kez de "Güney Avrupa'nın En İİyi Havayolu Şirketi" seçildi. 2010 yılında dünyanın "En İyi Ekonomi İkram Servisi", 2013 ve 2014 yıllarında da "En İyi Business Class İkram Servisi" ödüllerini elde eden Türk Hava Yolları, bu yıl da aynı ödüle sahip olurken, geçtiğimiz yıl lâyık görüldüğü dünyanın "En İyi Business Class Özel Yolcu Salonu İkramı" ödülünü yine bu yılki değerlendirme sonuçlarına göre almaya hak kazandı. Türk Hava Yolları ile ilgili daha geniş bilgiye www.turkishairlines.com web adresinden veya Facebook, Twitter, Youtube, Linkedin ve Instagram hesapları üzerinden ulaşılabilir.

Star İttifakı Hakkında:
Türk Hava Yolları, 1997 yılında uluslararası ölçekte seyahat edenler için dünya genelinde ulaşım, tanınırlık ve hizmet sunan ve ilk küresel ölçekli havayolu ittifakı olarak kurulan Star İttifakı üyesidir. Air Transport World tarafından "Market Leadership Award" ve Business Traveller Magazine ile Skytrax tarafından "Best Airline Alliance" ödülleri gibi sayısız ödüle lâyık görülen Star İttifakı'na üye havayolu şirketleri; Adria Airways, Aegean Airlines, Air Canada, Air China, Air India, Air New Zealand, ANA, Asiana Airlines, Austrian, Avianca, Avianca Brazil, Brussels Airlines, Copa Airlines, Croatia Airlines, EGYPTAIR, Ethiopian Airlines, EVA Air, LOT Polish Airlines, Lufthansa, Scandinavian Airlines, Shenzhen Airlines, Singapore Airlines, South African Airways, SWISS, TAP Portugal, Turkish Airlines, THAI ve United. Star İttifakı, hâli hazırda 190 ülkedeki 1.300 havalimanına 18.450'den fazla günlük uçuş sağlamaktadır.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 24 Mar 2017, 08:32 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
THY, tüm yolcularına bedava internet sunmak için harekete geçti- Hürriyet


Hürriyet gazetesi internet sitesinde yayınlanan habere göre; ABD ve İngiltere'nin cep telefonu dışında elektronik cihazların uçak kabininde taşınmasını yasaklamasının ardından, pazarı kaybetmek istemeyen THY, tüm yolcularına bedava internet sunmak için harekete geçti. Emirates'in de benzer çalışma yaptığı öğrenilirken, THY'nin ikinci planının ise yine ABD uçuşlarında tüm yolculara tablet dağıtma uygulaması olduğu belirtiliyor.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 24 Mar 2017, 09:24 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
ARSLAN: THY YOLCULARI ARINMIŞ SAHA DA LAPTOPLARINI KULLANABİLECEK -NTV


24.03.2017 10:22:55 ARSLAN: HAKSIZ REKABET YARATACAK BİR UYGULAMANIN OLMAMASI LAZIM -NTV

24.03.2017 10:22:36 ARSLAN: BU İŞİN ARKASINDA BAŞKA BİR NİYET VAR MI DİYE DÜŞÜNÜYORUZ -NTV

24.03.2017 10:20:18 ARSLAN: THY YOLCULARI ARINMIŞ SAHA DA LAPTOPLARINI KULLANABİLECEK -NTV

24.03.2017 10:19:19 ARSLAN:YASAĞIN KALDIRILMASI TALEBİMİZE HENÜZ YANIT GELMEDİ -NTV

24.03.2017 10:18:50 ARSLAN: (UÇAKLARDA ELEKTRONİK CİHAZ YASAĞI) UYGULAMANIN KALDIRILMASI İÇİN ÇABAMIZ DEVAM EDİYOR -NTV

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 24 Mar 2017, 10:56 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Bakan Arslan: Bilgisayarlar uçağa binmeden hemen önce toplanacak


NTV internet sitesinde yayınlanan habere göre; Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, ABD ve İngiltere'nin uçaklardaki elektronik cihaz yasağıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Havalimanında tablet ve bilgisayarlar kullanabilecek, uçağa binişten hemen önce toplanacak" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, NTV'de soruları yanıtladı.

Bakan Arslan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

(İki ülkeye uçuşta tablet yasağı) "Güvenlik tedbiriyle önlem alınabilir, buna hiç şüphe yok. Özellikle havacılık sektöründe ihmale yer yok. Biz almamız gereken bütün tedbirleri aldık. Teknik bazda söylenek istediğimiz bu. Alınması gereken bütün tedbirleri en üst seviyede alalım. Ancak yolcularımızın konforunu engelleyecek herhangi bir uygulamanın olmaması gerektiğini vurguladık.

Uygulamanın yarın başlayacağı görünüyor eğer aksine bir adım atılmazsa. Yolcularımıza söylemek istediğimiz şu. Havalimanına geldiklerinde hemen laptoplarına el konulmayacak. Önce bagajlarını bagaja gönderecekler. Arınmış sahaya laptopları ile girecekler. Uçağa binmeyi beklerken laptoplarını kullanabilecekler. En son uçağa geçerken toplanacak. Türk Hava Yolları'nın ilgililerine teslim edecekler. Türk Hava Yolları bunları gittikleri yere kadar götürecekler. Sonra bizzat yolcunun eline teslim edecekler. Arınmış sahada da yolcularımız cihazlarını kullanabilecekler, boarding esnasında toplanacak.

Güvenlik tedbirleri alınmalı ama alınırken bazıları bunun dışında tutulmamalı. Ticaretin rekabetin söz konusu olduğu ortamda, haksız rekabeti doğuracak bir uygulamanın olmaması gerekiyor. İstanbul'un üzerinde özellikle bunun için çok duruyoruz. Bir uygulama her yerde aynıysa biz de aynı şekilde uyalım. Ama bir yere uyguluyor bir yere uygulamıyorsanız biz bunun arkasında başka şeyler ararız. Haksız değil insanlar bu konuda. Bizim istediğimiz İstanbul'u Avrupa'daki herhangi bir limandan ayırmasınlar."

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 28 Mar 2017, 09:48 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
THY/Aycı: Bugün yeni pazarlara açılmak yerine elimizdeki güvenli pazarı da elimizde tutmak zorundayız


Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı M. İlker Aycı'yı ziyaret eden İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "İzmir ve Ege'yi uçurun" dedi.
İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve Meclis Başkanı Rebii Akdurak, THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı M. İlker Aycı'yı İstanbul'da bulunan THY Genel Müdürlüğünde ziyaret etti. Yapılan görüşmeye THY Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur ve Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Önal da katıldı. Demirtaş, ABD ve İngiltere kaynaklı yaşanan son krizi yakından takip ettiklerini belirterek, "Ancak biz ülke olarak krizlere alışığız. Hükümetimizin desteği ile THY'nin bu krizi aşacağına inanıyoruz. Bizim de desteğimiz tam" dedi.

Demirtaş, Aycı'ya "İzmir ve Ege'yi uçurun" isteğinde de bulundu.

"Taşın altına elimizi sokmaya hazırız"
İzmir ve çevresindeki Ege illeri ile toplamda 10 milyonluk bir nüfus olduğunu belirten Demirtaş, bu nüfusun 2 saat içinde İzmir Adnan Menderes Havalimanına gelebildiğini söyledi. Demirtaş, "İzmir ve bölge olarak ticaretimiz ile ekonomimiz son derece gelişmiş durumda. Turizmde niş bir pazarımız var. Sağlık, gastronomi, fuar, kongre ve diğer tüm turizm türlerinde etkin bir potansiyelimiz var. Sizden isteğimiz İzmirimizi uçurmanız. İzmir uçarsa zaten 2 saat içinde Adnan Menderese ulaşabilen Ege de uçmuş olacak. İzmir ve Ege iş alemi olarak artık belli başlı destinasyonlara, turizm ve ticaretteki hedef pazarlarımıza aktarmasız gitmek istiyoruz. Taşın altına elimizi sokmaya hazırız" diye konuştu.

"Maliyetler yüksek"
THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı ise uçuşlar konusunda yatırımların uzun yıllardır Marmara Bölgesi ve İstanbul'a yapıldığını belirterek "Bu yayılmadı. Bugün İstanbul'u kaybedersek Türkiye'yi kaybederiz. 'Taşın altına elimizi koymaya hazırız' dediniz ki gerçekten taşın altına elinizi sokmadan hiçbir şey olmaz. Maliyetleri birlikte bölüşmeli ve uçuşlarla ilgili fizibiliteyi hep birlikkte değerlendirmeliyiz. Bugün yeni pazarlara açılmak yerine elimizdeki güvenli pazarı da elimizde tutmak zorundayız. Bunları gerçekçi bir şekilde söylüyorum" diye konuştu.
Yardım ve sübvanse konularının küçük rakamlardan oluşmadığını belirten Aycı, yeni bir hattın milyonlarca TL'lik yatırım demek olduğunu söyledi. Aycı, şöyle devam etti:
"Bir hatta tutunmak için güç birliği oluşturmak gerekir. Derin frekans verilmez ise bir destinasyonda dağılıp gitme riski her zaman bulunuyor. Öncelikli olarak THY'yi düşünmek gerekiyor. THY çift haneli rakamlarda kar açıklamaya başladığında İzmir'e de sefer koyacağım. Fakat bu günden önce gelirseniz ortak yatırım yapmamız gerekir" diye konuştu.

İzmir'e davet
"Biz de kendi bölgemizi düşünmek zorundayız, kendi iş alanlarımızı turizmimizi ve ticaretimizi düşünmek zorundayız" diyen Demirtaş, İzmir'den uçuşların artması için sübvanse etmeye hazır olduklarını vurguladı. Aycı da, İzmir'den uçuş yapılması planlanan noktalarla ilgili çalışma yapılması için ttalimat vereceğini belirterek, daha sonra fizibiliteleri karşılıklı olarak değerlendirebileceklerini söyledi. Demirtaş, ayrıca Aycı'yı uzay ve havacılık konusunda yeni bölümler açılan İzmir Ekonomi Üniversitesine davet ederken, Aycı da daveti memnuniyetle kabul edeceğini söyleyerek İzmir'e bir ziyarette bulunacağını belirtti.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 31 Mar 2017, 13:13 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Türkiye'ye Rusya'dan gelen ziyaretçi sayısı geçen yılın Şubat ayına göre yüzde 95,58 oranında arttı.

Muhteşem geri dönüş
Siyasi kriz yaşanan Almanya’dan gelen turist sayısındaki gerileme yüzde 30’u, Hollanda’dan gelen turist sayısındaki gerileme ise yüzde 24.8’i buldu. Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı şubat ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,51 azalarak 1 milyon 159 bin 833 oldu. Rusya'dan gelen ziyaretçi sayısı ise aynı dönemde yüzde 95,58 oranında arttı.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Emniyet Genel Müdürlüğünden alınan geçici verilerle hazırlanan Giriş-Çıkış Yapan Ziyaretçiler, Yabancı ve Vatandaşlar istatistiklerine göre, şubat ayında Türkiyeyi ziyaret eden yabancı sayısı, 2016 yılının aynı ayına göre yüzde 6,51 azalarak 1 milyon 159 bin 833 oldu.

Türkiye'ye Şubat'ta 140 bin 463 kişiyle en fazla yabancı ziyaretçi Gürcistan'dan geldi. İran'dan 130 bin 596 kişi Türkiyeyi ziyaret etti. Türkiye'ye Şubat'ta gelen yabancı ziyaretçilerin yüzde 99,69'unu turistler, yüzde 0,31'ini günübirlikçiler oluşturdu.

Ocak-şubat dönemindeki ziyaretçi sayısı da 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 8,12 azalarak 2 milyon 215 bin 307 oldu.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 05 May 2017, 22:00 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
Açıklamalar


Ortaklığımızın Ocak - Mart 2017 dönemine ilişkin konsolide finansal tabloları bugün kamuya açıklanmış olup, konsolide finansal tablolar, Yönetim Kurulu faaliyet raporu ve güncel yatırımcı sunumu Ortaklığımız internet sitesinde yatırımcılarımızın bilgisine sunulmuştur.

Detaylari kap.gov.tr den görebilirsiniz.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 10:37 
Çevrimdışı
kocakurt_oflu

Kayıt: 29 Nis 2011, 11:15
Mesajlar: 732
Ettiği teşekkür: 35
Aldığı teşekkür: 338
Thyo teknik olarak 7.15 kırdı havası verdi.
Teknik olarak 7.05
7.02
6.90
Ytd

_________________
1)hoca diye gezip ama birşeyden anlamayana sakın aldanma
2)bir kagit cok dillendiriliyorsa o kağıttan hayır olmaz
3)en önemlisi kendin araştır aklına yatarsa al veya sat
4)kendi fikirlerimdir kesinlikle yattım tavsiyesi degildir...


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 13 Eki 2017, 07:48 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
Eklenti:
ht.PNG
ht.PNG [ 73.5 KiB | 1626 kere görüntülendi ]

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 02 Oca 2018, 08:27 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Atatürk Havalimanı dış hatlar gidiş katında gazetecilere açıklamalarda bulunan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi şunları söyledi:

"Türk Hava Yolları yüzde 9'un üzerinde bir büyüme gerçekleştirdi. Finansal olarak ta inşallah rekor bir sonuçla kapatacağız.

2018'de daha büyük umutlarla giriyoruz. Şuandaki rakamlar 2017'nin 2018'den daha iyi geçeceğini gösteriyor.

Bu Havalimanı'ndaki son yılbaşı kutlamamız. 2018 yılında 29 Ekim'de Yeni Havalimanı'na geçeceğiz.

Yeni Havalimanı büyük bir heyecan oluşturuyor. Bizim için büyük imkanlar sağlayacak. Türk Hava Yolları'na bu Havalimanı çok güzel hizmetlerde bulundu. İnşallah yeni havalimanımız buradan daha iyi imkanlarla Türk sivil havacılığının önünü açacaktır. THY'nin önünü açacaktır.

2019'u büyük aşk ve şevk ile bekliyoruz. 2019 THY'nin atılım yılı haline gelecektir" dedi.

THY, büyümek için 3'üncü Havalimanını bekliyor


Atatürk Havalimanı'ndaki Türk Hava Yolları (THY) ekip odasını ziyaret eden Genel Müdür Bilal Ekşi, uçuş ekiplerinin yeni yılını kutladı. Burada açıklamalarda bulunan Ekşi, esas büyümenin 2019 yılında olacağını belirterek, "Çünkü 2019 yılında biz yeni nesil geniş gövdeli uçaklarımızı almaya başlayacağız. Dolayısıyla daha uzak hatlarda da yeni destinasyon noktalarına da ulaşmış olacağız" dedi.
Türk Hava Yolları'nın (THY) başarılı bir yıl geçirmesinde pay sahibi olan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, bu başarının hikâyesini İHA mikrofonlarına anlattı.
Yaşanan onca sıkıntıya rağmen 2017 yılının Türk Hava Yolları için çok güzel geçtiğini söyleyen Ekşi, "2017 yılı THY olarak çok güzel geçti. Yüzde 9'un üzerinde bir büyümeyle tamamlayacakmışız gibi görünüyor. Kesin sonuçları 15-20 gün içerisinde açıklarız. Son üç çeyrekte de açıkladığımız gibi rekor bir finansal sonuç elde ettik. Dolayısıyla bu THY'yi yolcuları tarafından tekrar tercih edildiğinin bir göstergesi. Bu da THY'nin gücünü gösteriyor. Hem de ülkemizin istikrarıyla beraber, Türkiye büyüdüğü için THY'nin de büyüdüğünü gösteriyor" dedi.

"THY'nın asıl büyümesi 3'üncü havalimanında olacak"
Atatürk Havalimanı'nın uzun zamandır kapasite sıkıntı ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Ekşi, "2018 yılı bütçemizi tamamladık. Yönetim kurulumuza da arz ettik. 2018'de bütün rakamlar, 2017'den daha iyi görünüyor. Rezervasyonlarda çok iyi görünüyor. Ülkenin de algısının çok iyi şekilde düzeldiğini görüyoruz. Turizmin artık ülkemize döndüğünü görüyoruz. THY olarak 2018'de çok güzel neticeler bekliyoruz. Tabi THY, 2018 yılında yolcu sayısını büyütmekle değil aynı zamanda hizmetlerini daha kaliteli hale getirecektir. 2017'den aldığımız güçle kalitemizin son noktasına kadar yolcularımızı daha memnun etmek için çalışacağız. Aynı zaman 2018'de üçüncü havalimanına taşınacağız. Binalarımız çok hızlı bir şekilde devam ediyor. İnşallah 29 Ekim'de her şeyi ile hazır olacak şekilde üçüncü havalimanına varacağız. Orayı sabırsızlıkla bekliyor. Çünküü bir her sene yüze 9-10 gibi büyüme gerçekleştiriyoruz. Atatürk Havalimanı uzun zamandır kapasite sıkıntı ile karşı karşıya. Üçüncü havalimanında kapasite sıkıntısı olmayacağı için, Türk Hava Yolları büyüyecek. Şu anda yolcu sayımız 73 milyon civarında.3'üncü Havalimanına taşındıktan sonra bu rakam 80 milyonu geçecek. Bu Türkiye'nin nüfusu yani Türkiye'yi taşımış olacağız. THY büyümesini çok daha fazla destekleyecek bir havalimanına gideceğiz. Yolcularımız çok daha rahat gidecekler. Havada ve yerde fazla beklemeyecekler. Dolayısıyla biz daha az yakıt yakacağız. Yolcularımızı daha çok memnun edeceğiz. Yolcularımız da üçüncü havalimanıyla gurur duyacaklar" diye konuştu.

"THY, 2019 yılında geniş gövdeli uçaklarını almaya başlayacak"
Türk Hava Yolları'nın asıl büyümesinin 2019'da olacağını söyleyen Ekşi, "Biz 2018'de de 4 veya 5 hattımızı açacağız. Bu yönetim kurulumuza da sunuldu. Ama esas büyüme tabi 2019 yılından itibaren olması gerekiyor. Çünkü 2019 yılında biz yeni nesil geniş gövdelli uçaklarımızı almaya başlayacağız. Dolayısıyla daha uzak hatlarda da yeni destinasyon noktalarına da ulaşmış olacağız. 2018 yılında hemen hemen aynı filomuza sahip olacağız. Mevcut hatlarımız da daha derinleşmeye çalışacağız. 2019'da yeni uçaklarımızla birlikte yeni destinasyonlar gelecek" ifadelerini kullandı.

"Avusturalya'ya uçmayı yeni nesil uçaklarımızı alınca değerlendireceğiz"
Türk Hava Yollarının Avusturalya'ya uçmasının çok konuşulduğunu söyleyen Ekşi, "Biliyorsunuz Avustralya hattı uçağın menziliyle alakalı. Dolayısıyla şuanda ki uçaklarımızın menzili ile oraya ulaşmamız mümkün değil. Yeni nesil büyük gövdeli uçaklar aldığımızda bu durumu tekrar değerlendireceğiz. Avustralya şuanda gündemimizde yok ama şu demek değil. Biz Avustralya'ya yolcu taşıyoruz. Nasıl taşıyoruz. Codeshare anlaşmasıyla diğer havayollarıyla yaptığımız işbirliğiyle taşıyoruz. Dolayısıyla biz dünyanın bir çok noktasına Star Alliance üyeliğimizle yaptığımız anlaşmalarla biz fiilen uçmasak da yolcumuzu orayya götürüyoruz. Anlaşmalı olduğumuz havayolu şirketleri yolcularımızı THY'nin sorumluluğunda oraya kadar götürülüyor" şeklinde konuştu.

"3'üncü havalimanı bittiğinde bizde yeni evimizde olacağız"
3'üncü havalimanının bittiği tarihte tüm taşınma işlerinin tamamlanacağını söyleyen Ekşi, "3'üncü havalimanına taşınmak için yoğun çaba harcıyoruz. Binalarımızın yapımı devam ediyor. 3'üncü Havalimanı bittiğinde biz de yeni evimizde olacağız. Tüm hazırlıklarımızı yaptık. Havalimanı inşaatı bitince bizde bizim binalarımızda bitecek. Bu yıl tüm personelimizi 3'üncü Havalimanına götüreceğiz. 2018 yılında önce tüm personele bir eğitim vereceğiz . Sonra götürüp 3'üncü Havalimanını gezdireceğiz. Terminalle alakalı olan personele terminali, apronla alakalı olanları aprona götüreceğiz. Buna farkındalık eğitimi diyoruz. Çünkü oraya geçtiği zaman havalimanını tanıyor olması gerekiyor" dedi.

Bilal Ekşi'den personele yeni yıl kutlaması
Atatürk Havalimanı'ndaki THY ekip odasını ziyaret ederek personelin yyeni yılını kutlayan Bilal Ekşi, "2017 yılının çok güzel bir yıl olarak geçtiğini söyleyebilirim. Hem operasyon olarak hem de finansal sonuçlar olarak. 2017 yılı THY'nin yeniden take off'a geçtiği bir yıl oldu. Bunu da her birinizin tek tek katkıları var. Her birinize çok teşekkür ederim. 2017 yılı resmi sonuçları açıkladığında bu şirketle tekrar gurur duyacaksınız. Bu gurur hepinizin. Hepinizin katkısı oldu. Hepinize teşekkür ediyorum. 2018 yılı inşallah şuan ki veriler çok daha iyi olacağımızı gösteriyor. Ön Rezervasyonlar 2017'den de daha iyi neticeler alacağımızı gösteriyor. Bu şu demek tabi. daha fazla yolcu demek. Daha fazla yolcu demek sizlere daha fazla yorulması demek. Daha fazla gayret göstermesi demek. Ama bununla alakalı tüm önlemler alınıyor. Kabin, kokpitte yeni istihdamlar yaptık. Büyük oranda da kokpit tamamlandı gibi. Kabinde de süreçler devam ediyor. 2017 yılında ki bazı bütçe sebepleriyle yaptığımız azaltmalar geriye dönecek. Dolayısıyla sizlerin iş yükü biraz daha azzalacak. O yüzden her zaman göstermiş olduğunuz sevecenliği çok daha arttıracağınızı düşünüyorum" dedi.
2018 yılında kendileri açısından en büyük değişimin, üçüncü havalimanına taşınmak olacağını söyleyen Ekşi, "2017 yılında operasyondaki durumumuz 2016'dan çok daha iyi durumda. 2018'de çok daha iyi noktaya geleceğiz. 2018 yılı bütçemizi yaptık. Çok güzel bir bütçe oldu. İnşallah bugün yarın KAP'a açıklanır. Dolayısıyla bize memnun edecek bir bütçe. Tabi bize ilave ödevler getiriyor. Bütçemize daha fazla sahip çıkacağız. Giderlerimizi daha iyi kontrol edeceğiz. Gelirlerimizi artıracağız. Bununla alakalı olarak özellikle çalışanlarımızın fikirlerini yönetime ortak etmek için öneri sistemi getirdik. Çok da iyi neticeler aldık. 9 binin üzerinde öneri havuzda duruyor. Bunun yaklaşık 600'ü faliyete geçti. Dolayısıyla 2018'de önerilerinizi hayata geçirmeye çalışacağız. Bu şirketi daha fazla sahiplenmenize yol açacak. Hem de bu önerilerle şirketimiz başka bir yere varacak. 2018 yılında bizim aaçımızdan en büyük değişim, üçüncü havalimanına taşınmak olacak" dedi.
Pilot ve kabin memurlarının tek tek elini sıkarak yeni yıllarını kutlayan Ekşi, daha sonra THY Kabin Hizmetleri Başkanı Nevin Çolak ve kabin memirları ile birlikte pasta kesti.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 27 Nis 2018, 08:20 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
ABD Dışişleri Bakanlığı THY-Boeing-GE arasındaki anlaşmayı tebrik etti


İSTANBUL (İHA) - ABD Dışişleri Bakanlığı, Türk Hava Yolları'nın Boeing firmasıyla yaptığı 25+5 adet 787 Dreamliner satın alma ve filoya eklenecek uçaklar için GE Havacılık ile motor temini anlaşması imzalamasını tebrik etti.
Türk Hava Yolları'nın İstanbul Yeni Havalimanı ile birlikte oluşacak geniş gövdeli uçak ihtiyacını karşılama ve uçuş kapasitesini geliştirme hedefiyle, Boeing firmasıyla yaptığı 25+5 adet 787 Dreamliner satın alma anlaşması ve filoya eklenecek bu uçaklar için GE Havacılık ile motor temini anlaşması imzalaması ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından tebrik edildi. Türk Hava Yolları ile Boeing ve GE arasındaki anlaşmaların Türkiye ve ABD arasındaki ikili ilişkilere katkısından bahsedilen Açıklamada, "Türk Hava Yolları'nı, 12 Mart tarihindeki 25+ 5 (opsiyonlu) adet Boeing 787-9 Dreamliner siparişi kararı ve 25 Nisan tarihinde bu uçaklar için GE motorları tercih etmesinden dolayı tebrik ederiz" denildi.
Toplam değeri 10 milyar doları aşan anlaşmanın, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek adına önemli bir dönüm noktası olarak görüldüğü yazılı açıklamada, "Boeing ve GE dahil olmak üzere Amerikan şirketleri Türkiye pazarına kendilerini adamış durumdalar ve Türkiye'ye yaptıkları yatırımlar yeni kapasite ve yetenekler ortaya çıkardı, bölgedeki sosyo-ekonomik gelişim için yenilikçi çözümler sundu. Amerikan şirketleri özellikle küresel havacılık pazarında; değer ekleyen üretim, ithalat, yüksek teknolojili işler ve inovasyon sunuyor. GE Havacılık, Boeing, Türk Hava Yolları ve Türkiye hükümetini bu önemli açıklamadan dolayı tebrik ediyoruz. Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik iş birliğini daha da ileri bir seviye getirmek için sabırsızlanıyoruz" denildi.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 332 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  Sonraki


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 27 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.