Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 24 Tem 2021, 23:37


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 123 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 23 Oca 2018, 08:44 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Turkcell GM Terzioğlu: 2018'de ciromuzun % 19-20 arasındaki kısmını altyapı yatırımlarına harcayacağız


"Zor bir dönemden başarıyla çıktık" diyor Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu... Özellikle üçüncü çeyrekte yakalanan büyüme ivmesinin hem büyümenin tabana yayıldığını hem ekonominin temellerinin ne kadar kuvvetli olduğunu gösterdiğini belirtiyor. 2018 yılında da bu büyümenin daha regüle bir şekilde devamını bekliyor.

"Bu yılın üçüncü çeyreği itibarıyla yaptığımız yatırımlar yaklaşık 2.3 milyar TL'ye ulaştı. Biz, kazandığını yatırıma harcayan bir şirketiz. Son 3 yılda 10 milyar TL yatırım, 19.2 milyar TL de lisans, vergi ve yasal yükümlülük gelirleri olmak üzere Türkiye ekonomisine toplam 30 milyar TL'ye yakın katkı sağladık. 2018'de ciromuzun yüzde 19-20 arasındaki kısmını altyapı yatırımlarına harcayacağız. Bugün dünya çapında 52 ülkede bireysel ve kurumsal yatırımcıların Turkcell'e inanmasının bir sebebi var."

Kaan Terzioğlu'na ' Bundan sonra gündemimizde ne olmalı?' sorusunu yönelttiğimizde ise önce "Enflasyona dikkat etmemiz gerekir" vurgusunu yapıyor ardından "Sanayinin yatırım yapma zamanı geldi" ifadelerini kullanıyor. Terzioğlu, Turkcell'in gündemini ise "Finansal servisler ve enerji hizmetleri noktasında yapılacak önemli işler var. Bildiğiniz gibi yerli otomobil projesindeki paydaşlardan birisi de Turkcell, bu alanda 2018 yılının önemli gelişmelere gebe olduğunu söyleyebilirim. Yine eğitim teknolojileri alanında önemli çalışmalarımız olacak. Şehir hastaneleri ile sağlık alanındaki çalışmalarımızı daha ileri bir noktaya taşıyacağız" sözleriyle aktarıyor.

İki yıllık bir süreçte altyapı şirketinden hizmet odaklı bir deneyim oyuncusuna dönüşen Turkcell'in Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ile konuşurken, bizi bir anda iş süreçlerinin içine dahil ettikleri yapay zeka 'Aleksa' ile de tanıştırıyor. Terzioğlu'nun bir komutu ile Aleksa'nın sesi odayı doldururken Terzioğlu da yetenekli asistanlarını anlatıyor. 1.600 değişik metriği sürekli takip edip şirketin tüm üst yönetimine anlık bilgi veren Aleksa'nın yaptığı iş yüzlerce insanın emeğine bedel. 24 saat çalışıyor. 100 kişinin işini 2 dakikada yapıyor. Terzioğlu'nun bizimle tanıştırdığı Aleksa, yapay zeka çalışmaları için sadece bir örnek. Aleksa ile başlayan sohbetimizin odağına büyüme ve yatırım otururken Terzioğlu, önce şu tespiti yapıyor:

"Türkiye'de kapasite kullanım oranları yüzde 80'lerde. Sanayinin yatırım yapma zamanı geldi. Geçen sene yapılan KGF uygulaması son derece olumlu oldu. Bunun devamı da yatırım yapan şirketlere büyük cesaret verecek. Türkiye'nin yatırım yapması lazım, borç alanın o parayı doğru yerde kullanması lazım."

Turkcell'in son 3 senede yaptığı yatırım 13 milyar TL'ye yaklaşıyor. Her sene cirosunun yüzde 20'sini yatırıma döndürüyor. Terzioğlu, "Hem kurumsal hem bireysel olarak endüstri 4.0 ve dijital hayat data tüketimini artırıyor. Dünyanın en hızlı büyüyen telekom sektörlerinden biri Türkiye'de. 4.5G'nin getirdiği ivme devam ediyor. Önümüzdeki dönemde özellikle sanayide, turizm, eğitim ve sağlık sektörlerinde teknolojinin kullanımı hızlanarak artacak. Endüstri 4.0'a dünnyada ilk geçen ülkelerden bir tanesi de Türkiye olacak" diyor.

Kaan Terzioğlu'nun yatırım tarifi sadece makine-fabrikayla sınırlı değil. Daha geniş bir perspektif. Teknolojine gücüne inanan Terzioğlu, şu uyarıyı yapmadan da geçmiyor: "Data ve dijitalleşmeyi sürekli konuşuyoruz. Suni zeka konusu devamlı gündemimizde. Zannedilmesin ki bunlar geleceğin işleri. Bunlar bugünün işleri. Dünyada şu anda mevcut datanın yüzde 98'i son 24 ay içinde üretilmiş. Hiç kimsenin geç kalmaya lüksü yok. Bugün çalışmaya başlarsanız 24 ay sonra en yeni sizsiniz. Ama bugün başlamanız lazım."

2017'ye göre kur-faiz daha dengeli olur

İş ve yatırım yapmak için küresel ve yerel şartların nasıl oluşmasını beklediğini sorduğumuzda ise Kaan Terzioğlu, şunları anlatıyor: "Zor bir dönemden çıktık... Üstelik dünyanın da zor koşullarına rağmen... Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte gösterdiği iki haneli hızlı büyüme dünyada da örnek bir sonuçtur. Bu büyüme 2018 için de önemli işaretler veriyor. Büyümenin 2018'de bunun rregüle olmuş bir şekilde devamını bekliyorum. Döviz kurlarındaki hareketliliğin ve enflasyonun daha kontrol edilebilir düzeylerde gerçekleşeceğini tahmin ediyorum. 2017 yılı ile kıyaslandığında daha dengeli bir kur-faiz ve daha yönetilebilir risklerle karşılaşacağımız bir 2018 bekliyoruz. Toptan eşya fiyat endeksinin yüksekliğine de dikkat etmemiz lazım. Bizi maliyet enflasyonu ile karşılaştırabilir. Ama onun dışında 2018'de Türkiye ekonomisinin büyümeye devam edeceğini düşünüyorum."

Global riskler orta vadede aşağı yönlü olur

Kaan Terzioğlu, Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Ekonomik Görünüm (DEG) Raporu'nda, 2017 yılında Avrupa'da izlenen konjonktürel toparlanmanın 2018'de güçlenebileceğine işaret ettiğini de değiniyor ve ekliyor: "Yüksek varlık fiyatları ve düşük volatilitenin gelecekte piyasanın kendini dengeleme olasılığını artırması söz konusu. ABD, Birleşik Krallık ve Suudi Arabistan'a yönelik büyüme beklentilerini düşüren ekonomistler; Euro Bölgesi, Japonya ve Çin'e ilişkin büyüme tahminlerini yükseltti. Dünya ekonomisindeki iyileşmenin ivme kazanacağı görülüyor. Ancak global ekonomik risklerin de kısa vadede dengeli gözükmesine karşın orta vadede aşağı yönlü olacağını düşünüyorum."


Küresel ekonominin 2018'deki görünümüne bakıldığında, ABD-Kuzey Kore gerilimi, Almanya'da koalisyon sancısı, Katalonya'daki bağımsızlık hamlesi, Ortadoğu'da yaşanan hareketlilik ve doğu sınır bölgesindeki kriz potansiyeli gibi başlıkların söz konusu olduğuna da değinen Terzioğlu, "Şu anda Avrupa ve ABD'nin bize göre çok daha büyük problemleri var. Bu durumlar, bizim karşımıza risk olarak da çıkabilir, tam tersi fırsatlar da yaratmamıza sebep olabilir. Dikkatli hamle yapmakta fayda olacaktır. Ben her kriz ortamının kendi fırsatlarını da yarattığına inananlardan biriyim. Bu itibarla, kötümser olmadan fırsatlara odaklanarak çalışmak gerekiyor diye düşünüyorum" yorumunu yapıyor.

Günümüzde en çok konuştuğumuz kavramlardan biri Endüstri 4.0. Dünya, dördüncü sanayi devriminden geççerken gücün yeni kaynağı ve belirleyici parametrelerden biri data haline geldi. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, "Şu anda Türkiye'nin tükettiği datanın yüzde 96'sı dışarıdan geliyor. Kendi e-postalarımıza, resimlerimize, sosyal ağlardaki verilerimize ulaşırken dahi Frankfurt'taki, Dublin'deki, Milano'daki veri merkezlerinden veri çağırıyoruz" bilgisini paylaşarak Turkcell'deki uygulamadan "Yeni çağın en büyük gerçeğinin data olduğunu gördük ve data konusunda yatırımlar yaparak Irak, İran ve Gürcistan'ın verilerinin yüzde 50'sinin Turkcell üzerinden taşındığı bir altyapı gücüne ulaştık. Turkcell'de datayı yalnızca taşımak ve muhafaza etmek için değil, aynı zamanda anlamlandırmak için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. Dolayısıyla Turkcell'de hedeflerini 'veriden değer üretmek, veriyi ham olarak değil işleyerek satmak' şeklinde özetleyen Terzioğlu, "Petrol örneğinde olduğu gibi işlendikten sonra değer kazanan verinin hem bize hem Türkiye'ye kazandıracağını düşünüyoruz. Ülke olarak bbu yeni dönemde söz sahibi olmak istiyorsak dijital verilerimizi kendi ülkemizde tutmak ve bunları işleyerek yenilikçi servislere dönüştürmek zorundayız. Çünkü verileri işlemediğiniz sürece elinizde veri olmasının pek bir anlamı yok" diyor.

2.5 YIL ÖNCE 2018'DE ULAŞIRIZ DEDİK AMA...

"Müşteri tarafında en yoğun ilginin dijital servislere gösterildiğini söyleyebiliriz. Bunu dijital servislerimiz için koyduğumuz hedeflerin, öngörülenden çok daha önce yakalanmasına bakarak da anlayabilirsiniz. Bundan 2,5 yıl önce "2018'de ulaşacağız" diyerek koyduğumuz 3 yıllık hedeflerimize çok daha erken ulaştık. O dönemde, Turkcell'i bir altyapı şirketinden hizmet odaklı bir deneyim oyuncusuna dönüştüreceğimizi söylemiştik. 2 yıllık bir süreçte, bu hedefimize ulaştık. 2017 yılında ayrıca, gerek yatırım gerekse ciroda 2018 yıl sonu için belirlediğimiz sektörün lideri olma hedefimize de 2017'nin üçüncü çeyreğinde ulaşmış olduk. BTK'nın 2017 üçüncü çeyrek raporu verilerine göre toplam yüzde 97.6 penetrasyonn oranına karşılık gelen toplam 77.9 milyon abonenin bulunduğu Türkiye'de, abonelerden elde edilen gelire göre Turkcell'in pazar payı yüzde 45.6 olarak gerçekleşti. Mobil internet genişbant pazarında ise bir önceki yılla kıyaslandığında pazar payını geliştiren tek operatör olarak mobil trafik içindeki payımızı yüzde 36.4'ten yüzde 38.2'ye taşımayı başardık."

"Türkiye'nin dijital operatörü olarak önümüzdeki yıllarda mümkün olabilecek her şeyin servis haline getirileceğini öngörüyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde mobil ödeme pazarında daha çok söz sahibi olmayı planlıyoruz. Güvenli e-ticaret ön planda olacak. Hızlı Giriş ve Paycell teknolojilerimizle dünyaya açılacağız. Paycell, dünyanın her yerinde olacak. Belarus, Ukrayna, Türkiye ve Kıbrıs'tan sonra, sırada Almanya açılımımız var. Yakın zamanda da Moldova'ya çıkarma yapacağız. Hızla tüm Avrupa'da, Orta Asya'da özellikle Rusça ve Arapça konuşulan bölgelerde dijital servislerimizi küresel markalaşma yoluunda göreceksiniz. 2018 sonunda Paycell'de çift haneli rakamlara ulaşacağımızı düşünüyorum. Bakın, bugün Spotify, İsveç'ten çıkmış bir şirket ama küresel bir marka. WhatsApp, Ukrayna'dan çıkmış bir şirket ama küresel bir marka. Viber, Belarus'tan çıkmış bir şirket ama küresel bir marka. BiP de öyle olacak, fizy de öyle olacak ve bizim küresel markalarımız dünya çapında konuşulan ürünler haline gelecek. "

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 25 Nis 2018, 20:30 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Turkcell ilk çeyrek bilanço değerlendirmesi ve teknik beklentiler (GCM Forex)


Turkcell ilk çeyrek bilanço değerlendirmesi ve teknik beklentiler...

4.5G'ye geçişin birinci yılı itibariyle Turkcell 81 ilde yüzde 90 oranında kapsama alanına ulaşmıştır. Turkcell'in yaptığı yatırımlar ve artan talep çerçevesinde data ve dijital servis gelirlerinin ilk çeyrekte yüzde 16'lık bir oranda güçlü büyüdüğü görülmektedir. İlk çeyrekte genel anlamda satış gelirlerinde yüzde 16'lık kuvvetli bir artış yaşanmıştır. Grup içerisinde 4,5G uyumlu akıllı telefonların payının artması ve artan mobil data kullanımı satışların ve FAVÖK'ün (faiz, vergi ve amortisman öncesi kar) çift haneli güçlü artış göstermesinde etkili olmuştur. Fizy, Dergilik ve lifebox gibi yurtiçinde yoğun kullanılan dijital servislerin yurtdışına grup şirketi Lifecell Ventures ile taşınmasıyla beraber dijital servis kullanımı pozitif katkı vermeye devam edecektir. Devam eden paket yükseltmelerin yanı sıra, enflasyonist fiyatlama politikası ve müşterilerin artan talebi 2018'in ilk çeyreğinde de şirketin operasyonel hikayesinin olumlu gelişmesinde etkili olmuştur. Bu kapsamda Turkcell'i beğenmeye devam ediyoruz.

Şirketin net karı ilk çeyrekte 525 milyon TL olarak gerçekleşti. Net karda artış, geçen senenin ilk çeyreğine göre yüzde 11 oranında gerçekleşmiştir. Net kar, Research Turkey ortalama beklentisi olan 606 milyon TL ve Foreks anketindeki medyan beklenti 584 milyon TL'nin altında gerçekleşmiştir. Tahminlerden sapma kur farkı gideri ve swap maliyetleri ile artan finansal giderlerden kaynaklanmaktadır. Net kar tahminlerin altında kalsa da, operasyonel sonuçlardaki güçlü görüntü çerçevesinde Turkcell'in ilk çeyrek bilançosu olumlu olarak değerlendirilebilir.

Şirket 14 Mart'ta gerçekleşen Yatırımcı ve Analist Günü'nde 2018 beklentilerini açıklamıştır. Turkcell 2018 konsolide gelir artışı beklentisini %13-15 aralığından %14-16'ya, FVAÖK marj beklentisini %33-35'ten %37-40'a yükseltirken, %18-%19 seviyesinde olan operasyonel yatırım harcamalarının (lisans hariç) satışlara oranı beklentisini muhhafaza etmiştir. 3 yıllık beklentilerde de konsolide gelir ve büyüme oranlarında çift haneli artış beklentisi bulunmaktadır.

29 Mart'ta yapılan Olağan Genel Kurul toplantısında hissedarlarımızın kararıyla 1,9 milyar TL temettü dağıtılması onaylandı. Turkcell, 2018 yılında Haziran, Eylül ve Aralık aylarında 3 taksit halinde temettü ödemesi yapacak.

Bloomberg terminalindeki analist beklentilerine baktığımızda; güncel beklentilerin "al" yönünde yoğunlaştığı görülmektedir. Bu da hissede temel beklentilerin pozitif olduğu şeklinde yorumlanabilir. "Al" yönlü tavsiyelerde hedef fiyatlar 15,40 ila 19,90 arasında değişmektedir. Bloomberg terminalinde 21 "al", 4 "tut yönlü analiz mevcuttur.

Bilanço açıklaması öncesinde Turkcell'in yakın vadeli kontratı ile ilgili teknik beklentilerimiz güncelliğini korumaktadır.

VİOP Turkcell yakın vade kontratına ilişkin teknik beklentilerimiz;

Turkcell yakın vadeli kontratına teknik olarak baktığımız zaman, geniş zaman dilimli grafikte yatay görünen treendin gün içi grafiklerde yukarı doğru momentum kazanma çabası içerisinde olduğunu görmekteyiz. 4 saatlik grafikte net şekilde görülebilen aşağı yönlü kanal dahilinde fiyatlama yapan Turkcell, 13,70 TL desteğinden aldığı momentumla mevcut 14,56 - 14,70 TL (200 saatlik üssel hareketli ortalama) bölgesi üzerine geçerse kanalın üst bandı olan 14,87 TL'yi hedefleyebilecektir. Kanal dışı pozitif fiyatlamaların ağırlığını artırması için 14,87 üzerinde tutunma gereklidir. Bu noktada piyasa yakın vadeli düşüş trendinin kırılması neticesinde yeni trend başlangıcı hareketi yapabilir ve bu kapsama 15,35 ile 15,75 TL dirençleri izlenebilir.

Alternatif olarak; söz konusu dirençler aşılamazsa 14,87 TL altında fiyat kanal dahili fiyatlamalarına devam edebilir, ki 4 saatlik grafiklerde bu kanal dahili fiyatlamaların ana dalgalarının aşağıya doğru olduğu görülebilir. Bu noktada olası sıkışma durumunda olabilecek aşağı kırılımlarda 14,10 TL'ye doğru ilk etapta gerileme, ana hedef olarak da 13,70 TL'yee satış baskısı olabilir. Bu fiyatlamaların tamamı kanal dahili fiyatlamalardır; 13,70 TL'nin altı ise kanal harici negatif fiyatlama bölgesine tekabül etmektedir, ki bu kırılımda da aşağı yönlü hareket ivme kazanabilir. Bu senaryoda 13,20, 12,80 ve 12,35 TL gibi destekler söz konusu olabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 09 May 2018, 17:43 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Turkcell bilanço Sonuçları (Ziraat Yatırım)


Turkcell'in 2018 yılı 1. çeyreğe ait ana ortaklık net dönem karı 500,8mn TL ile hem 606mn TL olan piyasa beklentisinin hem de 552mn TL olan bizim beklentimizin altında gerçekleşmiştir. Şirket 2017 yılının aynı döneminde 458,6mn TL net kar açıklamıştı.

Şirketin 2018 1. çeyrek toplam hasılatı 2017 1. çeyreğe göre %17,5 artışla 4.762mn TL olmuş ve güçlü bir görüntü sergilemiştir. Bu büyüme temel olarak data ve dijital servis kullanımındaki artış, devam eden 4.5G'nin gelire dönüşümünden ve mobil ile sabit tarafta artan çoklu oyun abone sayısından kaynaklanmaktadır. Türkiye'deki müşteri bazındaki artış ve genişleyen faturalı abone payı da bu büyümeye katkıda bulunmuştur. Toplam maliyetler %19 artarken brüt kar %14,7 artışla 1.647mn TL'ye ulaşmıştır. Yeni UFRS standartlarının, itfa ve tükenme payları ile amortisman giderleri üzerinde 271mn TL negatif ve diğer satışların maliyeti kalemlerinde ise 191mnTL pozitif etkisi bulunmaktadır. Brüt kar marjı ise 0,8 puan gerileyerek %34,6 olmuştur.

1Ç2018 operasyonel giderleri 2017'nin aynı dönemine göre %9 oranında gerilemiş ve faaliyet karı oluşumunu desteklemiştir. Buna karşın, diğer faaliyetlerden 2017 1. çeyrekte 259,2mn TL gelir kaydedilirken, 2018 1. çeyrekte sadece 100,6mn TL gelir kaydedilmiştir. Bu gelişmeler neticesinde 1Ç2018 faaliyet karı 1Ç2017'ye göre %10,9 artışla 1.143mn TL'ye yükselmiştir. Faaliyet kar marjı 1,4 puanlık düşüşle %24 olarak gerçekleşmiştir. Diğer taraftan şirket'in 2018 yılı 1. çeyrek FAVÖK'ü 2017'nin aynı dönemine göre %44,4 artışla 2.022mn TL'ye yükselmiştir. Yeni UFRS standartlarının FAVÖK üzerinde 323mn TL pozitif etkisi olmuştur. FAVÖK marjı ise 8 puan artışla %42,5'e ulaşmıştır.

Şirketin 1Ç2018 net finansman giderleri 442mn TL olmuştur. Yukarıdaki gelişmeler sebebiyle Turkcell'in 1Ç2018 ana ortaklık net dönem karı 2017 1. çeyreğe göre %9,2 artışla 500,8mn TL olmuştur. Net kar marjı da 0,8 puan gerileyerek %10,5'i göstermiştir.

Turkcell'in 2018 yılı gelir büyümesi hedefi %14-16 aralığındaa olup, FAVÖK marjı hedefi %37-40 arasındadır.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 12 Tem 2018, 15:35 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Açıklama Yönetim Kurulumuzun 27 Temmuz 2016 ve 30 Ocak 2017 tarihlerinde almış olduğu hisse geri alım kararı kapsamında; 12 Temmuz 2018 tarihinde, toplam 453.950 adet alım işlemi yapılmış olup, işlemler 10,95 - 11,10 TL fiyat aralığından gerçekleşmiştir. İşlemin toplam tutarı 5.000.124 TL'dir. Bu işlemle birlikte şirket sermayesindeki payımız %0,330 seviyesine ulaşmıştır.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 26 Tem 2018, 08:50 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Turkcell'in ilk 6 aylık net karı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 246 milyon lira düştü

Turkcell (TCELL), 2018'in ikinci finansal dönemine ilişkin sonuçlarını açıkladı. İkinci çeyrekte beklentileri karşılayamayarak 415 milyon lira net kar elde eden Turkcell'in yılın ilk altı ayında elde ettiği toplam net kar 915 milyon lira oldu.

2017'nin ilk altı ayına göre şirketin toplam net karı yaklaşık 246 milyon lira geriledi. Turkcell, 2017'nin aynı döneminde 1.16 milyar lira net kar açıklamıştı.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 26 Tem 2018, 08:54 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Turkcell/Terzioğlu: Bugüne kadarki en yüksek ilk altı ay gelirleri ve FAVÖK'üne ulaştık


Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan açıklama aşağıda bulunuyor:

GENEL MÜDÜR KAAN TERZİOĞLU'NUN MESAJI

Bundan bir yıl önce, 2017 yarıyıl sonuçlarını açıklarken Turkcell için ilk kez "dünyanın ilk dijital operatörü"
tanımlamasını kullanmıştık. Geçen bir yılda, dijital servis portföyümüzü zenginleştirmek ve yaygınlaştırmakla
kalmadık; tüm sektörleri dijitalleşmeyle dönüştürecek yetkinliklerimizi müşterilerimizin ve faaliyette
bulunduğumuz ülkelerin hizmetine sunduk. Bu çeyrek itibarıyla, temel dijital servislerimizde1 100 milyon indirilme
rakamını geçmiş bulunuyoruz.

İletişim ve yaşam platformumuz BiP'in Moldcell tarafından kullanılmasına yönelik
imzaladığımız gelir paylaşımı anlaşmasıyla dijital servislerimizi küreselleştirme yolunda önemli bir adım daha attık.
Hem Turkcell'in dijital dünyasında kullandığımız, hem de diğer içerik sağlayıcılarının hizmetine sunduğumuz "Hızlı
Giriş" uygulamamız, sektörümüzün çatı kuruluşu GSMA tarafından dünyaya anlatılan başarı hikâyesi oldu.
Ekonomiyi dijitalleştirme vizyonumuzun bir diğer önemli yapıtaşı olan ve kurumsal şirketlerle kamu sektörüne
uçtan uca bilişim teknolojileri desteği sağladığımız dijital entegrasyon hizmetlerimizde beş yüzüncü projeye
ulaştık. Dijital operatör vizyonumuzun gerçekleşmesindeki en önemli altyapı unsurlarından biri olan veri merkezi
işimiz kapsamında, İzmir veri merkezimizi bu çeyrekte müşterilerimizin kullanımına açtık.

Şirketimizden başlayarak ekonominin tüm bileşenlerine yaymakta olduğumuz dijital dönüşüm, yılın ilk yarısında
Turkcell Grubu'na %18 büyüme ile 9,9 milyar TL ciro, %45 artışla 4,2 milyar TL FAVÖK2 ve 8,0 yüzde puan artışla
%42,1 FAVÖK marjı getirdi. Bu sonuçlarla bugüne kadarki en yüksek ilk altı ay gelirleri ve FAVÖK'üne ulaşmış olduk.
Altı aylık grup net kârımız ise 916 milyon TL olarak gerçekleşti.

İlk yarıyıl hedeflerimizin üzerinde gerçekleşen bu sonuçlarla 2018 yılı öngörülerimizi yükselttik.
2018 yılı için %14-%16 olan gelir büyümesi hedefimizi %16-%18 olarak yukaarı yönlü güncelliyoruz.
%37-%40 aralığında olan hedef FAVÖK marjı ve %19-%18 hedef operasyonel yatırım harcamalarının satışa oranı beklentilerimizi ise koruyoruz.
2018 yılı ikinci çeyreğinde faturalı, fiber ve dijital servislerde müşteri kazanımımız devam etti. Faturalı müşteri
sayımızın yıldan yıla 664 bin artmasında kurumsal müşteri kazanımımız etkili oldu. Kurumsal segmentte son 12
yılın en yüksek abone tutundurma oranını yakaladık. Şirketlerin ihtiyaçlarına yönelik geliştirdiğimiz değer
tekliflerimizle sağladığımız bu başarıyı önümüzdeki dönemlerde de dijital entegrasyon odağıyla sürdürmeyi
hedefliyoruz.

Mobil müşterilerimizden ses, data ve en az bir temel dijital servisimizi aktif olarak kullanıp çoklu
oyunu tercih edenlerin oranı artmaya devam ederek %60,5'e ulaştı.

Fiber müşteri sayımız yıllık bazda 171 bin artışla 1,3 milyonu buldu; bu hizmetle birlikte TV+ kullanan müşterilerimizin6
sabit bireysel fiber abone bazımıza oranı %46,8 oldu.

Dijital servislerde 100 milyon hedefinni geçtik

Müşterilerimizin hayatlarına değer katan temel dijital servislerimizin indirilme sayısı Haziran sonu itibarıyla 106
milyonu aştı. Her çeyrekte olduğu gibi bu çeyrekte de dijital servislerimizi geliştirmeye, yeni özelliklerle
ayrıştırmaya devam ettik. Örneğin cepten iletişime sunduğu dijital deneyimle yön veren BiP üzerinden tek
telefonda iki farklı numara kullanabilmeyi mümkün hale getirdik. Dijital müzik platformumuz fizy'yi yeni altyapıya
geçirerek planladığımız geliştirmelere daha elverişli hale getirdik. Türkiye'de öncü bir adımla dijital yayıncılığı
başlatan Dergilik uygulamamızda sekiz yüzü aşkın yabancı yayını sunmaya başladık; yayın indirme sayısı Haziran'da
5 milyonu aştı. Türkiye'nin arama motoru hayaliyle çıktığımız yolda Yaani'nin web versiyonunu hizmete aldık,
uygulamada ulaştığımız 5 milyon indirme sayısını kutladık. GSMA Mobile Connect'i esas alarak geliştirdiğimiz dijital
kimlik çözümü "Hızlı Giriş", Türkiye'yi uluslararası ölçekte dijital kimlik doğrulama hizmmetleri konusunda lider
pozisyona getirdi. Milli ödeme platformumuz Paycell ise yepyeni bir arayüzle müşterilerimize hizmet vermeye
başladı. Paycell'de kayıtlı kart sayısı 1,6 milyona ulaşırken mobil ödeme kullanıcılarının sayısı 5 milyonu aştı. Hızlı
Giriş ve Paycell servislerimizin yaygınlaşmasıyla ülkemizde dijital ekonominin gelişmesine katkıda bulunmaya
devam ediyoruz.


2018 Yılı İkinci Çeyrek Sonuçları :

Fiberde tarihi adım atıldı

Son iki yıldır her platformda dile getirdiğimiz, verimli ve etkili sabit altyapı yatırımları için tüm oyuncuların güçlerini
birleştirmesi çağrımızın gördüğü destek bu çeyrekte önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Ulaştırma ve Altyapı
Bakanlığı'nın liderliğinde sektörün tüm büyük oyuncuları bir araya gelerek sabit altyapı paylaşım protokolüne imza
attı. Bu protokolü, Türkiye'de fiberin yaygınlaşması için de bir mihenk taşı olarak görüyoruz.

Ukrayna'da 4.5G'nin lider operatörü lifecell

Ukrayna'nın dijital operatörü lifecell, 30 Mart'taki 2600 MHz lansmanınınn ardından, 1800 MHz'te de 4.5G'yi 1
Temmuz'da hayata geçirdi. Ukrayna'da dijital deneyimi tüm imkânlarıyla sunma yolculuğumuzda önemli bir
dönemeç olan bu gelişme sayesinde, ürün ve servislerimizin daha yaygın olarak ve tüm özellikleriyle kullanılması
yolunda bir adım daha attık. Ukrayna'da ülkenin en önemli yabancı yatırımcılarından biri olarak ülke ekonomisinin
gelişmesinde önemli rolü olan Ukrayna Ulusal Yatırım Konseyi'nde yer aldık. Önümüzdeki dönemde de
Ukrayna'nın dijital ekonomisini sağlam temeller üstüne kurmak yolunda, müşterilerimizin ve Ukrayna'nın yanında
olmaya devam edeceğiz.

Yeni teknolojileri işimize taşımakta öncü olmaya devam ediyoruz

En son teknolojilerle sürekli güncellediğimiz 4.5G şebekemizle Küresel Mobil Tedarikçiler Birliği (GSA)'in Mayıs
2018 raporunda Türkiye'de ulaşabildiğimiz 1,2 Gbps hızla dünyanın en hızlı iki operatöründen biri olduk. Bundan
sonraki dönemde de en geniş frekans bandımız, güçlü şebeke altyapımız ve en yeni teknolojiler ile abonelerimize
en iyi mobil deneyimini yaşatmaya devam edeceğiz.

Bir yandan mobil ve fiber altyapı yatırımlarına devam ederken diğer yandan bu altyapı üzerinde çalışacak yeni
teknolojileri de Türkiye'de hayata geçiriyoruz. Yerli teknolojiyle ürettiğimiz ve 120 metre yükseklikten 5 km'lik bir
alanda 4.5G hizmeti verebilen Türkiye'nin ilk uçan baz istasyonu "Dronecell"i hizmete sunduk. Dronecell'in
özellikle acil durum ve afetlerde hayat kurtarmak ve kesintisiz iletişim sağlamakta önemli bir rol oynayabileceğine
inanıyoruz.

Telekom operatörlerinin yavaş yavaş hayatımıza girmekte olan tüm dijital teknolojileri müşterilerine en güvenli
biçimde ulaştırabilecek oyuncular olduğuna inanıyoruz. Bu çerçevede, telekom operatörlerinin küresel blockchain
konsorsiyumu Carrier Blockchain Study Group'a dahil olma kararı aldık. Bu grup, blockchain teknolojilerinin
güvenli küresel dijital ödemelerde, takas ve hesaplaşma sistemlerinde, kişisel kimlik doğrulamada, IoT
uygulamaları ve benzer diğer hizmetlerde operatörleer tarafından nasıl kullanılabileceğine odaklanıyor. Bizler de
müşterilerimizin en son teknoloji hizmetlerini, dünya standartlarında ve tüm dünya ile aynı anda alabilmesi adına
bu yapıda yer alacağımız için memnuniyet duyuyoruz.

Türkiye'de teknoloji yatırımına devam ediyoruz

Turkcell olarak bir yandan dijital servislerimizi geliştirirken bir yandan da bu servislerimizin Türkiye'deki altyapı
üzerinde çalışmalarına büyük özen gösteriyoruz. "Türkiye'nin verisi Türkiye'de kalmalı" vizyonumuz doğrultusunda
veri merkezi yatırımlarına devam ediyoruz. Haziran ayında İzmir'de açtığımız 2.400 m2 beyaz alanlı veri merkezimiz
sayesinde Türkiye'nin en büyük veri merkezi işletmecisi konumuna geldik. Buna ek olarak ilk günden itibaren
inanarak destek verdiğimiz ULAK yerli baz istasyonlarının devreye alınarak müşterilerimize hizmet verir hale
gelmesi de bizleri gururlandırıyor.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 26 Tem 2018, 08:55 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Turkcell, 2018 yılı için %14-%16 olan gelir büyümesi hedefini %16-%18 olarak yükseltti


Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan açıklama aşağıda bulunuyor:

İKİNCİ ÇEYREĞE İLİŞKİN ÖNEMLİ GELİŞMELER

Finansal sonuçlarda güçlü büyüme devam etti:
- Tüm zamanların en yüksek çeyreklik Grup geliri ve FAVÖK'ü
- Grup gelirleri yıllık bazda %18,3 ve iki yıl kümülatif bazda %52 artış gösterdi
- Grup FAVÖK'ü yeni UFRS standartlarının etkisi dahil yıllık bazda %46,5, iki yıl kümülatif bazda %107
artarken, FAVÖK marjı %41,8'e ulaştı
- İhtiyatlı finansal risk yönetimi, dalgalı makroekonomik ortamda finansal performansın öngörülürlüğünü
sağladı
Güçlü operasyonel performans devam etti:
- Mobil ARPU2 büyümesi %13,3
- Temel dijital servislerin3
indirilme sayısı 100 milyonun üzerinde
- Mobil çoklu teklif abone payı4
yıllık 13,8 puan artışla %60,5'e ulaştı; TV'li çoklu oyun aboneleri5 oranı
yıllık 6,3 puan artışla %46,8'e yükseldi
- 4.5G abonelerinin data kullanımı Haziran ayında 7,0 GB oldu
- Şebekemizdeki 4.5G uyumlu akıllı telefon sayısı çeyreksel bazda ~1 milyon artarak 18 milyon oldu
'Asset light' stratejimiz doğrultusunda önemli adım: Sabit altyapıda yeni iş modeli
- Mayıs ayında Turkcell, Türk Telekom, Vodafone Türkiye, Türksat ve Telkoder tarafından altyapı paylaşım
protokolü imzalandı
- İkili anlaşmalar: Türksat üzerinden ek 3,6 milyon haneye ulaşım ve daha fazlası için potansiyel
500 milyon ABD Doları tutarında Eurobond ihracı 11 Nisan'da tamamlandı
Temettünün ilk taksit ödemesi 18 Haziran'da gerçekleşti
2018 yılı gelir beklentimizi6
yukarı yönlü güncelliyoruz. Buna bağlı olarak, 2018 yılı için %14-%16 olan gelir
büyümesi hedefimizi %16-%18 olarak yükseltiyoruz. %37-%40 aralığında olan hedef FAVÖK marjı ve %19-%18
hedef operasyonel yatırım harcamalarının satışa oranı7 beklentilerimizi ise koruyoruz.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 26 Tem 2018, 18:29 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Turkcell Bilanço Analizi(Şeker Yatırım)


Turkcell'in 2Ç18 sonuçları kuvvetli faaliyet sonuçlar sergilemiştir.
Ancak finansal giderlerindeki artış ve efektif vergi oranının görece olarak yüksek gerçekleşmiş olması nedeniyle Grup'un net karı, yıllık %41.0 ve çeyreklik %17.1 azalışla 415mn TL olarak, Turkcell tarafından paylaşılan piyasa ortalama beklentisi 424mn TL paralelinde, ancak görece olarak yüksek finansman giderleri ve efektif vergi oranı nedeniyle, beklentimiz olan 488mn TL'nin altında gerçekleşmiştir.

Turkcell, 2Ç18'de yıllık %18.3 artışla, piyasa ortalama beklentisi olan 4,978mn TL'ye (Şeker Yatırım T.: 4,843mn TL) yakın olarak 5,105mn TL satış geliri elde etmiştir. FAVÖK'ü ise, büyük ölçüde yeni uygulanmaya başlanan UFRS 9, 15 ve 16'nın etkileriyle yıllık %46.5 oranında yükselmiş ve piyasa ortalama beklentisi olan 2,007mn TL'nin (Şeker Yatırım T.: 1,938mn TL) üzerinde, 2,134mn TL olarak gerçekleşmiştir. FAVÖK marjı yıllık belirgin, yıllık 8.0 y.p. artış göstermiştir. Yeni UFRS uygulamalarının etkisi hariç tutulduğunda, Turkcell'in 2Ç18 FAVÖK'ü yıllık %23.0 oranında ve FAVÖK marjı yaklaşık oalarak 1.3 y.p. artmıştır. Bunun yanında Turkcell'in 2Ç18 sonu itibariyle net borcu, dönem içerisinde gerçekleşen 500 mn tutarındaki
Eurobond ihracı, tüketici finansmanı iştirakinin ve kur hareketlerinin etkileriyle 11.4mlyr TL'ye yükselmiş, net borç/FAVÖK oranı ise 1Ç18-sonu seviyelerine yakın gerçekleşmiştir.

Grup, 2Ç18 sonuçlarının açıklanmasının ardından, yılsonu ciro büyümesi hedefini yukarı yönde revize etmiş, FAVÖK marjı beklentisi ve yatırım hedeflerini korumuştur.
Turkcell'in beklentiler üzerinde açıklanan 2Ç18 operasyonel karlılığının ve yılsonu satış geliri artış hedefini yükseltmiş olmasının Şirket payları performansı üzerine olumlu yansımasını beklemekteyiz. Abone alımları devam ederken FAVÖK marjında belirgin artış gerçekleşmiştir - Turkcell'in 2Ç18'de net mobil abone alımları önceki yakın dönemlere kıyasla yavaşlayarak 174bin olarak gerçekleşmiştir. Ancak daha geniş bir abone bazı, aboneler içeriisinde artan faturalı hat abone oranı ve çoklu-oyun (ses + veri + dijital hizmetler +TV) aboneleri
sayılarındaki artışlar ile Turkcell, Türkiye'deki operasyonlarından elde edilen abone başı aylık gelirlerinde (M2M hariç tutulduğunda) yıllık %13.3 oranında artış elde edilebilmiştir.
Böylelikle Turkcell Türkiye'nin satış gelirleri yılık %15.8 artarak 4,404mn TL'ye ulaşmıştır. Satışlarda gerçekleşen bu büyüme, maliyet yönetimi ve UFRS 5, 15 ve 16
uygulamalarının etkisiyle Turkcell'in konsolide FAVÖK'ü 2Ç18'de yıllık %46.5 oranında artarak 2,134mn TL'ye ulaşmıştır. Ancak yine, yeni muhasebe standartları uygulamalarının etkisiyle, Şirket'in amortisman giderleri yıllık %69.6 artarak 1,040mn TL'ye ulaşmış, artan borçluluk ve kur etkisiyle net finansal giderleri ise belirgin ölçekte yükselerek 2Ç18'de 1,105mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Böylelikle Şirket'in net karı, yıllık %41.0 oranında azalarak 415mn TL tutarında gerçekleşmiştir.


2018 yılı için satış gelirlerindeki artış hedefi yukarı yönde revize edilmiştir - Turkcell, 1Y18'de, 2018 yılı satış gelirleri artış beklentisi olan %14-%16, ve FAVÖK marjı beklentisi olan %37-%40 aralığının üzerinde performans göstererek, satış gelirlerinde %17.9 artış gerçekleştirmiştir; Grup'un FAVÖK marjı ise hesaplamalarımıza göre %42.1 oranında gerçekleşmiştir. Böylelikle Grup, 2018 yılı satış gelirlerindeki artış beklentisini %16-%18 aralığına yükseltmiş, FAVÖK marjı hedefini ve %18-%19 aralığında olan yatırım harcamaları/net satışlar hedeflerini korumuştur.

Tahminlerimizi 2Ç18 gerçekleşmelerine göre hafif düzenleyerek Turkcell için 12 aylık pay başına hedef fiyatımızı hafifi olarak yukarı yönde, 16.25 TL olarak güncellemekte ve "AL"
tavsiyemizi sürdürmekteyiz.

Turkcell payları hâlihazırda tahminlerimize göre 2018T 4.5x, yurt dışı eşlenikleri ise 6.3x FD/FAVÖK çarpanı ile işlem görmektedirler.

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 26 Tem 2018, 18:30 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Turkcell Şirket Raporu (Gedik Yatırım)


Şirketin açıklanan son finansal sonuçları 2018/06 dönemine aittir. Bu sonuçlar itibariyle:

Net satışlar 2. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %7,2, geçen yılın aynı çeyreğine göre %18 artışla 5.10 milyar TL olmuştur.
Böylelikle, 2018 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre %18 artışla 9.86 milyar TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Satış gelirlerindeki büyüme yüksek data kullanımı, digital servislerin kullanımındaki artış, genişleyen abone bazı ve yükselen faturalı abone oranı, mobil ve sabit tarafta artan çoklu oyun abone payından kaynaklanmıştır. Toplam gelirlerin %86'sını oluşturan Turkcell Türkiye gelirleri %15,8 artışla 4.404 milyon TL'ye (3.803 milyon TL) yükselmiştir. Şirket, 2018 yılının tamamı için gelir beklentisini yukarı yönlü revize etmiştir. 2018 yılı için %14-%16 olan gelir büyümesi hedefi %16-%18 olarak güncellenmiştir

FAVÖK 2. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %5,7, geçen yılın aynı çeyreğine göre %46 artışla 2.13 milyar TL olmuş; 2018 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre %45 artışla 4.14 milyar TL seviyesinde gerçekleşmiştir. 2Ç18'de 2,026 milyon TL olan konsensüs beklentilerin üzerinde FAVÖK açıklamıştır. FAVÖK büyümesinde, güçlü ciro artışı, maliyet kontrolleri ve yeni UFRS standartlarının etkisi görülmüştür. 2Ç18'de faaliyet giderlerinde %10'luk düşüş operasyonel performansa destek olurken, yeni UFRS standartlarının FAVÖK üzerinde etkisi 343 milyon TL olmuştur. Böylelikle 2Ç17'de %34 olan FAVÖK marjı %42'ye yükselmiştir. Şirket 2018 yılının tamamı için %37 - 40 olan FAVÖK marjı beklentisini korumuştur.
Net karı 2. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %17 düşüş, geçen yılın aynı çeyreğine göre ise %41 düşüşle 415.06 milyon TL olmuştur. 2018 yılının ilk yarısında ise %21 azalarak 915.84 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Net kar, 467 milyon TL olan konsensüs beklentilerin altında kalmıştır. 2018 yılı ikinci çeyreğinde net kur farkı giderlerindeki ve yükselen finansal borç sonucu faiz giderlerindeki artış sebebiyle 486 milyon TL ((2Ç17 96 milyon TL net finansman geliri) net finansman gideri yazmıştır.

Şirketin net borcu 2. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %7.85 artış gösterirken bir önceki yılın aynı dönemine göre %83.13 artışla 11.35 milyar TL olmuştur.

SONUÇ: Şirket, 2Ç18'de 2.128 mn TL FAVÖK (konsensüs: 2,026 mn TL) ve 415 mn TL net kar (konsensüs : 467 mn TL ) açıklamıştır. Güçlü satış gelirleri büyümesi ve düşük faaliyet giderleri FAVÖK'e destek olurken, kur ve faiz giderleri kaynaklı net kar baskı altında kalarak beklentilerin altında gerçekleşmiştir.

Hisse 4,4 FD/FAVÖK ile iskontolu işlem görmektedir. Şirketin 2.çeyrek faaliyet performansını beğeniyoruz.
Piyasalarda risk priminin düşmesi durumunda hisseye olan ilginin artabileceğini düşünüyoruz.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 02 Ağu 2018, 08:42 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Turkcell Bilanço Analizi (Ziraat Yatırım)


Turkcell'in 2018 yılı 2. çeyreğe ait ana ortaklık net dönem karı 415,1mn TL ile hem 467mn TL olan piyasa beklentisinin hem de 530mn TL olan bizim beklentimizin altında gerçekleşmiştir. Net dönem karının 2Ç2017'ye gerilemesi, güçlü operasyonel performansa rağmen net kur farkı gideri, faiz giderleri, itfa ve tükenme payları ile amortisman giderlerindeki artıştan kaynaklanmaktadır. Şirket 2017 yılının aynı döneminde 704,1mn TL net kar açıklamıştı.

Şirketin 2018 2. çeyrek toplam hasılatı 2017 2. çeyreğe göre %18,3 artışla 5.105mn TL olmuş ve güçlü bir görüntü sergilemiştir. Bu büyüme temel olarak 4.5G servisleri ile artan data kullanımı, dijital servislerin kullanımındaki artış, Türkiye'de genişleyen abone bazı ve yükselen faturalı abone oranı ile mobil ve sabit tarafta artan çoklu oyun abone payından kaynaklanmaktadır. Toplam maliyetler %21,8 artarken brüt kar %11,8 artışla 1.714mn TL'ye ulaşmıştır. Brüt kar marjı ise 1,9 puan gerileyerek %33,6 olmuştur.

2Ç2018 operasyonel giderleri 2017'nin aynı dönemine göre %9,6 gerilemiş ve faaliyet karı oluşumunu desteklemiştir. Ayrıca, diğer faaliyetlerden 2017 2. çeyrekte sadece 14,4mn TL gelir kaydedilirken, 2018 2. çeyrekte 623,2mn TL gelir kaydedilmiştir. Bu gelişmeler neticesinde 2Ç2018 faaliyet karı 2Ç2017'ye göre %100,3 artışla 1.711mn TL'ye yükselmiştir. Faaliyet kar marjı 13,7 puanlık artışla %33,5 olarak gerçekleşmiştir. Diğer taraftan şirket'in 2018 yılı 2. çeyrek FAVÖK'ü 2017'nin aynı dönemine göre %46,5 artışla 2.134mn TL'ye yükselmiştir. Yeni UFRS standartlarının FAVÖK üzerinde etkisi 343mn TL pozitiftir. FAVÖK marjı ise 8 puan artışla %41,8'e ulaşmıştır

Şirketin 2Ç2018 net finansman giderleri 1.105mn TL olmuştur. Yukarıdaki gelişmeler sebebiyle Turkcell'in 2Ç2018 ana ortaklık net dönem karı 2017 2. çeyreğe göre %41 düşüşle 415.1mn TL olmuştur. Net kar marjı da 8,2 puan gerileyerek %8,1'i göstermiştir. 2. çeyrek sonuçlarıyla birlikte Turkcell'in 2018 yılı ilk yarı net dönem karı 915,8mn TL olmuştur. 2017 ilk yaarıda net dönem karı 1.163mn TL idi.

Turkcell'in tahmini değerini, beklentilerimizdeki değişiklikler ve piyasa çarpanlarındaki güncellemelere bağlı olarak 38.934mn TL'den 36.072mn TL'ye düşürürken, hedef hisse fiyatını da 17,70 TL'den 16,40 TL'ye çekiyoruz. Hisse için daha önceki "EKLE" önerimizi ise artış potansiyelinin etkisiyle "AL" olarak değiştiriyoruz.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 26 Eki 2018, 07:09 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Turkcell, gelir büyümesi hedefini %20-%22 ve FAVÖK marjı hedefini %39-%41'e yükseltti


Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan açıklama aşağıda bulunuyor:

Zorlu makroekonomik ortamda güçlü sonuçlar elde edildi:

Tüm zamanların en yüksek çeyreklik Grup geliri ve FAVÖK'ü

Grup gelirleri yıllık bazda %26 ve iki yıl kümülatif bazda %59 artış gösterdi

Operasyonel karlılık seviyesinde dayanıklılık; Grup FAVÖK'ü yeni UFRS standartlarının etkisi dahil yıllık
bazda %47, iki yıl kümülatif bazda %97 artarken, FAVÖK marjı %41,3 oldu

Finansal piyasalardaki yüksek dalgalanmaya rağmen, ihtiyatlı finansal risk yönetimi sayesinde net karlılık
sürdürüldü

Operasyonel yatırım harcamalarının satışa oranı planlarımıza paralel olarak %16 oldu

Güçlü operasyonel performans devam etti:

Mobil ARPU'da %18'lik artış ile rekor büyüme elde edildi. Bu temel olarak, dijital servis odaklı stratejinin
başarılı biçimde uygulanması ve müşterilerimizi daha yüksek faydalar sunan paketlere geçirme
stratejimizle sağlandı

%2,23 'lik mobil abone kayıp oranı ve sektörde net tavsiye skoru liderliğinin gösterdiği üzere güçlü müşteri
sadakati devam etti

Mobil çoklu teklif abone payı yıllık 13,5 puan artışla %63,9'a ulaştı; TV'li çoklu oyun aboneleri oranı
yıllık 5,2 puan artışla %47,5'e yükseldi

4.5G abonelerinin data kullanımı üçüncü çeyrekte 7,0 GB oldu

Şebekemizdeki 4.5G uyumlu akıllı telefon sayısı çeyreksel bazda 0,5 milyon artarak 18,2 milyona ulaştı

Temettünün ikinci taksit ödemesi 17 Eylül'de gerçekleşti

2018 yılı beklentimizi yukarı yönlü güncelliyoruz. Buna bağlı olarak, %16-%18 olan gelir büyümesi hedefimizi
%20-%22 ve %37-%40 aralığında olan FAVÖK marjı hedefimizi %39-%41 olarak yükseltiyoruz. %19-%18 hedef
operasyonel yatırım harcamalarının satışa oranı beklentilerimizi ise koruyoruz.

Turkcell 3. Çeyrek 2018 Değerlendirme (Gedik Yatırım)


Turkcell 3Ç18'de 5.799 mn TL satış geliri (konsensüs: 5.547 mn TL), 2.387 mn TL FAVÖK (konsensüs: 2.262 mn TL) ve 241 mn TL net kar (konsensüs : 50 mn TL net zarar) açıklamıştır.
Net satışlar güçlü ARPU (abone başına gelir) performansıyla 3. çeyrekte geçen yılın aynı çeyreğine göre % 2 6 artışla 5.7 milyar TL olmuştur. Mobil ARPU yıllık %17,2 ve çeyreklik %10,7 artış kaydetmiştir. Artan data ve dijital servis gelirleri, satış performansı ve büyüyen faturalı aboneleri mobil ARPU'daki artışa destek olmuştur. Kullanıcı başına ortalama data kullanımı yıllık %28,6 artış göstermiştir. Mobil ön ödemeli abone sayısı yıllık %2,5 düşüş kaydederken, mobil faturalı abone sayısındaki %3,3'lük artışla toplam abone sayısı %1,6 büyümeyle 37,8 milyon olmuştur. Turkcell uluslararası gelirleri lifecell ve BeST gelirlerindeki artışla %55 büyüme sergilemiştir. Güçlü 9A18 performansı sonrası şirket, %16-18 olan gelir büyümesi hedefini %20-22'ye yükseltmiştir. 9A18'de bir önceki yılın aynı dönemine göre satış gelirleri büyümesi %21 olarak gerçekleşmiştir.
FAVÖK 3. çeyrekte geçen yılın aynı çeyreğine göre % 4 7 artışla 2.4 milyar TL, FAVÖK marjı ise %41,3 (yeni IFRS etkisi dahil) olmuştur. IFRS etkisi hariç FAVÖK güçlü satış gelirleri büyümesiyle %23 artışla 2,0 milyar TL (%34,6 FAVÖK marjı - yıllık 78 baz puan düşüş) olarak gerçekleşmiştir. Şirket, %37-40 aralığında olan FAVÖK marjı hedefini %39-41'e yükseltmiştir. Revize bekletiler %41,7 olan 9 aylık FAVÖK marjının hafif altındadır.
Güçlü operasyonel performansa rağmen, net kar 3. çeyrekte kur giderleri nedeniyle baskı altında kalmıştır. 3Ç18'de 716 milyon TL net kur gideri yazan şirketim net finansman giderleri 869 milyon TL olmuştur. Kur oynaklığının etkisinin türev ürünlerin kullanımı ile azaltılmış olduğunu not etmekte fayda görüyoruz.
Türk Lirası'ndaki değer kaybı ve temettü ödemesi nedeniyle net borç bir önceki çeyreğe göre %26 artışla 14,3 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. 3Ç18'de 1,1 milyar TL yatırım harcaması yapan şirketin operrasyonel yatırım harcamaları/satış oranı %16,1 olmuş, şirket beklentisini korumuştur.
SONUÇ: Şirket, 3Ç18'de 50 milyon TL net zarar beklentisinin oldukça üzerinde 241 milyon TL net kar açıklamıştır. FAVÖK ise yüksek satış gelirleri büyümesi ve beklenenden olumlu marjların katkısıyla 2,262 milyon TL olan piyasa beklentilerinin hafif üzerinde 2,382 milyon TL olmuştur. Genel anlamda piyasa beklentilerinin üzerinde gelen finansalların etkisini pozitif olarak değerlendiriyoruz. Şirket 2018 yılı için 8,75 milyon TL FAVÖK beklentisine göre 4,3x FD/FAVÖK çarpanında işlem görmektedir.


Turkcell ve Sasa Bilanço Analizi (Bizim Menkul)


Dün TCELL ve SASA bilançoları açıklandı.

TCELL 2018 yılının üçüncü çeyreğinde %25 ciro büyümesi yakalarken şirketin brüt karı 2017'in üçüncü çeyreğine göre %23 arttı. Üçüncü çeyrekte %96 artış ile 3,6 milyar TL FAVÖK yaratılırken ana ortaklık net dönem karı ise %60 azalarak 241,4 milyon TL olarak gerçekleşti. Dünkü kapanış fiyatına göre şirketin FD/FAVÖK çarpanı 4,7x, F/K çarpanı ise 17,6x seviyesinde.

SASA 2018 yılının üçüncü çeyreğinde %56 ciro büyümesi yakalarken şirketin brüt karı 2017'in üçüncü çeyreğine göre %197 arttı. Üçüncü çeyrekte %396 artış ile 328,6 milyon TL FAVÖK yaratılırken ana ortaklık net dönem karı ise %260 artış ile 143,9 milyon TL olarak gerçekleşti. Dünkü kapanış fiyatına göre şirketin FD/FAVÖK çarpanı 19,2x, F/K çarpanı ise 12,3x seviyesinde.

25.10.2018 tarihi itibariyle finansal sonuçları yayınlanan diğer şirketlere ilişkin tabloyu indirmek için tıklayınız.
https://bmd.com.tr/page/rapor_detay/310 ... 3c2018.htm

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 28 Eki 2018, 10:44 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Turkcell bilanço Sonuçları (Ziraat Yatırım)


Turkcell'in 2018 yılı 3. çeyreğe ait ana ortaklık net dönem karı 241,4mn TL ile piyasanın 50mn TL'lik zarar beklentisin tersi yönünde gerçekleşmiştir. Bizim beklentimiz şirketin 73mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklaması yönündeydi. Piyasanın zarar beklentisinin tersi yönünde olsa da, Turkcell'in 3Ç2018 ana ortaklık net dönem karı 3Ç2017'ye göre %59,8 gerilemiştir. Güçlü operasyonel performansa rağmen net kur farkı giderindeki ve finansal borçlardan kaynaklanan faiz giderlerindeki artış nedeniyle net dönem karı geçen sene aynı döneme göre düşüş kaydetmiştir. Şirket 2017 yılının aynı döneminde 600,6mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştı.

Şirketin 2018 3. çeyrek toplam hasılatı 2017 3. çeyreğe göre %26,1 artışla 5.799mn TL olmuş ve güçlü bir görüntü sergilemiştir. Bu büyüme temel olarak dijital servis odaklı stratejisinin uygulanması ve Turkcell Türkiye'nin göstermiş olduğu güçlü ARPU performansından kaynaklanmaktadır. Toplam maliyetler %27,7 artarken brüt kar %23,4 artışla 2.054mn TL'ye ulaşmıştır. Brüt kar marjı ise 0,8 puan gerileyerek %35,4 olmuştur

3Ç2018 operasyonel giderleri 2017'nin aynı dönemine göre %6,8 gerilemiş ve faaliyet karı oluşumunu desteklemiştir. Ayrıca, diğer faaliyetlerden 2017 3. çeyrekte 189,1mn TL gelir kaydedilirken, 2018 3. çeyrekte 1.169mn TL gelir kaydedilmiştir. Bu gelişmeler neticesinde 3Ç2018 faaliyet karı 3Ç2017'ye göre %121 artışla 2.587mn TL'ye yükselmiştir. Faaliyet kar marjı 19,2 puanlık artışla %44,6 olarak gerçekleşmiştir. Diğer taraftan Şirket'in 2018 yılı 3. çeyrek FAVÖK'ü 2017'nin aynı dönemine göre %46,6 artışla 2.393mn TL'ye yükselmiştir. Yeni UFRS standartlarının FAVÖK üzerinde etkisi 382mn TL pozitiftir. FAVÖK marjı ise 5,8 puan artışla %41,3'e ulaşmıştır.

Şirketin 3Ç2018 net finansman giderleri 2.050mn TL olmuştur. Yukarıdaki gelişmeler sebebiyle Turkcell'in 3Ç2018 ana ortaklık net dönem karı 2017 3. çeyreğe göre %59,8 düşüşle 241,4mn TL olmuştur. Net kar marjı da 8,9 puan gerileyerek %4,2'yi göstermiştir.. 3. çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirketin Ocak-Eylül dönemi ana ortaklık net dönem karı 1.157mn TL'ye ulaşmış ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %34,4 oranında gerileme kaydetmiştir

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 17 Ağu 2020, 07:50 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
GEDIK YATIRIM TURKCELL BILANCO ANALIZI

Eklenti:
tcellgedik.JPG
tcellgedik.JPG [ 219.9 KiB | 677 kere görüntülendi ]

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 18 Ağu 2020, 08:30 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
ZIRAAT YATIRIM TURKCELL 2.CEYREK SONUCLARI
Eklenti:
tcellziraat.JPG
tcellziraat.JPG [ 161.16 KiB | 658 kere görüntülendi ]


SEKER YATIRIM TURKCELL 2.CEYREK MALI ANALIZ RAPORU
Eklenti:
tcellseker.JPG
tcellseker.JPG [ 242.13 KiB | 658 kere görüntülendi ]

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 03 Eyl 2020, 15:06 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
OYAK YATIRIM TCELL TEKNIK YORUM.

Eklenti:
tcelloyak.JPG
tcelloyak.JPG [ 55.67 KiB | 638 kere görüntülendi ]

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 123 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Sonraki


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 28 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.