Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 21 Tem 2018, 00:09

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 132 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 08 Eki 2013, 17:32 

Ettiği teşekkür: 29
Aldığı teşekkür: 34
citi bu son dönem bayagı mal topladı ama nedenini işin dogrusu ben anlayamadım bakır fiyatları malum bide üstüne asfaltit olayındanda bi darbe yedik acaba bizim bilmediğimiz onların bildiği nedir :D

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 11 Eki 2013, 20:16 

citi fena gidiyo hissede belirgin toplanma var bayramdan sonra gözü yukarılarda bence ....

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 21 Eki 2013, 14:31 

haftaya güzel başladı takasları merak ediyorum yabancı alımı devam edecekmi .

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 02 Eyl 2014, 11:19 

Ettiği teşekkür: 142
Aldığı teşekkür: 997
KAP : PARK ELEKTRIK URETIM MADENCILIK SANAYI VE TICARET A.S. / PRKME [] DEVROLMAYA ILISKIN YONETIM KURULU KARARI 02.

BU HABERIN KAP 'IN SITESINDEKI ORJINAL HALI VE EKLI DOSYALARINI GOREBILMEK ICIN ASAGIDAKI LINK'I TIKLAYINIZ!
HTTP://WWW.KAP.GOV.TR/YAY/BILDIRIM/BILD ... ?ID=382359

KAP : PARK ELEKTRIK URETIM MADENCILIK SANAYI VE TICARET A.S. / PRKME [] DEVROLMAYA ILISKIN YONETIM KURULU KARARI 02.09.2014 11:15:29

DEVROLMAYA ILISKIN YONETIM KURULU KARARI
---------------------------------------------------------------------------------------------

ADRES PASALIMANI CAD. NO:41 USKUDAR / ISTANBUL
TELEFON 216 - 5312400
FAKS 216 - 5312571
YATIRIMCI/PAY SAHIPLERI ILE ILISKILER BIRIMI TELEFON 216 - 5312400
YATIRIMCI/PAY SAHIPLERI ILE ILISKILER BIRIMI FAKS 216 - 5312571
YAPILAN ACIKLAMA GUNCELLEME MI? HAYIR
YAPILAN ACIKLAMA ERTELENMIS BIR ACIKLAMA MI? HAYIR
OZET BILGI SIRKETIMIZIN GRUP SIRKETI SILOPI ELEKTRIK URETIM A.S. ILE DEVROLMA YOLUYLA BIRLESMESI

---------------------------------------------------------------------------------------------

YONETIM KURULU KARAR TARIHI 01.09.2014
DEVROLMAYA ESAS MALI TABLO TARIHI 30.06.2014
DEVROLUNAN SIRKETIN UNVANI SILOPI ELEKTRIK URETIM A.S.

SIRKETIMIZIN 1 EYLUL 2014 TARIHLI YONETIM KURULU TOPLANTISINDA;
1) SERMAYE PIYASASI KURULU (SPK), ENERJI PIYASASI DUZENLEME KURUMU (EPDK), BORSA ISTANBUL A.S.'DEN (BIAS) GEREKLI ONAYLARIN ALINMASI VE GENEL KURULUMUZCA BIRLESME SOZLESMESININ ONAYLANMASI SARTIYLA; MEVCUT PROFESYONEL KADROLARIN BILGI BIRIKIMLERI CERCEVESINDE YONLENDIRMELERIYLE AYNI COGRAFI BOLGEDE YER ALAN ALT YAPI YATIRIM HIZMETLERINDE FAALIYET GOSTEREN SILOPI ELEKTRIK URETIM A.S. ILE SIRKETIMIZIN FIILEN BIRLESTIRMEK SURETIYLE OLCEK EKONOMILERINDEN YARARLANILMASI, ETKINLIGIN, VERIMLILIGIN ARTIRILMASI, YONETSEL VE TEKNIK ILISKILI ISLEMLERIN SADELESTIRILMESI, BOYLECE TARAFLAR ACISINDAN ISLEM MALIYETLERININ AZALTILARAK GRUP ICERISINDE SINERJI SAGLANMASI, BIRLESME SONRASI ORTAYA CIKACAK SIRKET BUYUKLUGUNUN GRUBUMUZUN SERMAYE PIYASALARINDA TEMSILI ACISINDAN ONEMLI HALE GELMESI VE SERMAYE PIYASASI PAYDASLARININ BU SINERJI VE BUYUKLUKTEN FAYDALANMASININ SAGLANMASINI TEMINEN; TURK TICARET KANUNU'NUN 136-158. MADDELERI, KURUMLAR VERGISI KANUNU'NUN 18-20 MADDELERI VE 6362 SAYILI SERMAYE PIYASASI KANUNU VE SERMAYE PIYASASI KURULU'NUN II-23-2 NUMARALI BIRLESME VE BOLUNME TEBLIG (TEBLIG) VE ILGILI DIGER MEVZUAT HUKUMLERI CERCEVESINDE 30.06.2014 TARIHLI FINANSAL TABLOLARI ESAS ALINARAK BIRLESTIRILMESINE,
2) BU CERCEVEDE, BIRLESMENIN SIRKETIMIZIN BUTUN AKTIF VE PASIFININ KUL HALINDE TASFIYESIZ OLARAK SILOPI ELEKTRIK URETIM A.S. TARAFINDAN DEVRALINMASI SURETIYLE SILOPI ELEKTRIK URETIM A.S. BUNYESINDE GERCEKLESTIRILMESINE VE SOZ KONUSU BIRLESME ICIN GEREKLI YASAL ISLEMLERE BASLANILMASINA,
3) SOZ KONUSU BIRLESME ISLEMININ PAYLARI BORSADA ISLEM GOREN SIRKETIMIZIN, HALKA KAPALI SILOPI ELEKTRIK URETIM A.S. TARAFINDAN DEVRALINMASI SURETIYLE GERCEKLESTIRILMESI HEDEFLENDIGINDEN BORSA ISTANBUL A.S. KOTASYON YONETMELIGININ "BIRLESME VE BOLUNMELERDE KOTASYON" BASLIKLI 14.MADDESI CERCEVESINDE, DEVRALAN SILOPI ELEKTRIK URETIMI A.S.'NIN PAYLARININ BORSADA KOTE OLABILMESINI TEMINEN GEREKLI ISLEMLERE BASLANILMASINA VE BU CERCEVEDE BIAS'A BASVURULMASINA,
4) TEBLIG'IN 7.MADDESI UYARINCA UZMAN KURULUS RAPORU HAZIRLATILMASINA,
5) 6102 SAYILI TURK TICARET KANUNU'NUN 145. VE 147. MADDELERI UYARINCA, BIRLESME SOZLESMESI VE BIRLESME RAPORUNUN HAZIRLANMASINA;
6) TURK TICARET KANUNU'NUN 149. MADDESI VE SERMAYE PIYASASI MEVZUATI UYARINCA, TUM BELGELERIN HAZIRLANMASINI TAKIBEN INCELEME HAKKI ICIN GEREKLI ILANLARIN YAPILMASINA,
7) SIRKETIMIZIN ILGILI MEVZUAT HUKUMLERI DAHILINDE, TUM AKTIF VE PASIFININ BIR BUTUN HALINDE SILOPI ELEKTRIK URETIMI A.S. TARAFINDAN "DEVIR ALINMASI" SURETIYLE BIRLESILMESI ISLEMINDE; SIRKETIMIZIN PAYLARININ BORSA'DA ISLEM GORUYOR OLMASI NEDENIYLE; SERMAYE PIYASASI KANUNU'NUN 23.VE 24.MADDELERI ILE SPK'NUN II-23.1 NUMARALI ONEMLI NITELIKTEKI ISLEMLERE ILISKIN ORTAK ESASLAR VE AYRILMA HAKKI TEBLIGI'NIN (AYRILMA HAKKI TEBLIG) 9'UNCU MADDESI HUKUMLERI DAHILINDE, SOZ KONUSU BIRLESME ISLEMININ ONAYLANACAGI GENEL KURUL TOPLANTISINA KATILARAK OLUMSUZ OY KULLANACAK VE MUHALEFET SERHINI TOPLANTI TUTANAGINA ISLETECEK PAY SAHIPLERIMIZIN VEYA TEMSILCILERININ, PAYLARINI SIRKETIMIZE SATARAK ORTAKLIKTAN AYRILMA HAKKINA SAHIP OLDUKLARI HUSUSUNDA, SERMAYE PIYASASI MEVZUATI'NIN KAMUYU AYDINLATMA YUKUMLULUKLERINE UYGUN OLARAK, ISBU YONETIM KURULU KARARI TARIHI ITIBARIYLE KAMUYU AYDINLATMA PLATFORMU (KAP)'NDA BILGILENDIRILMELERINE,
8) YUKARIDA 7. MADDEDE BELIRTILEN "AYRILMA HAKKI"NIN KULLANILMASINDA; SERMAYE PIYASASI KANUNU'NUN 24. MADDESI VE AYRILMA HAKKI TEBLIGI'NIN "AYRILMA HAKKI KULLANIM FIYATI" BASLIKLI 10. MADDESI HUKUMLERI DAHILINDE, SIRKETIMIZIN TOPLAM 1 TURK LIRASI ITIBARI DEGERLI PAYI ICIN "AYRILMA HAKKI KULLANIM FIYATI"NIN, SOZ KONUSU BIRLESME ISLEMININ ILK DEFA ISBU YONETIM KURULU KARAR TARIHI ITIBARIYLE KAMUYA ACIKLANACAGI DIKKATE ALINARAK, ISBU YONETIM KURULU KARAR TARIHI HARIC OLMAK UZERE, KARAR TARIHINDEN ONCEKI OTUZ GUN ICINDE BORSA'DA OLUSAN "AGIRLIKLI ORTALAMA FIYATLARIN ARITMETIK ORTALAMASI" ALINARAK HESAPLANAN 4,20 TL OLARAK BELIRLENMESINE, KARAR VERILMISTIR.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 09 Kas 2014, 18:54 

Ettiği teşekkür: 142
Aldığı teşekkür: 997
PRKME 2014 YILI 3. ÇEYREK BİLANÇO DEĞERLENDİRMESİ : Zayıf sonuçlar

Park Maden 3Ç14’te 5 mn TL net kar açıklarken, bu rakam geçtiğimiz yıl 22 mn TL idi. Düşük tenör ile üretim sonucunda gerileyen bakır üretimi ve satışları ile birlikte asfaltit operasyonlarının olmaması net karın gerilemesine neden oldu.

Şirketin satış gelirleri %39 gerileyerek 3Ç14’te 47 mn TL olarak gerçekleşti. Asfaltit hariç, sadece bakır satışları dikkate alındığında
ciroda %31 gerileme görülüyor. FAVÖK marjı ise tenörün hala açık ocakta düşük seyretmesi sonucunda zayıf kalmaya devam etti.
Şirketin 3Ç14 FAVÖK rakamı %40 gerileyerek 24 mn TL olurken (Is Yat: 21 mn TL, Piyasa: 28 mn TL), FAVÖK marjı %49.8 oldu.

Zayıf sonuçların hisse üzerinde olumsuz etkisi olmayacaktır çünkü şirketin Silopi Elektrik ile birleşme sürecinden ötürü 4.20 TL
fiyattan ayrılma hakkı opsiyonu bulunuyor.

07 KASIM 2014 KAPANIŞ FİYATI : 3.99 TL

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 01 Şub 2016, 22:43 
Analizci

Ettiği teşekkür: 384
Aldığı teşekkür: 5571
Prkme'de SON TAKAS VERİLERİ VE MALİYETLENMELER AŞAĞIDAKİ TABLODA VERİLMİŞTİR.

Hissede yükselişi sağlayan VAKIF YATIRIM'daki alışlar idi ancak Vakıf aldığı malın önemli kısmı olan 1.056.259 lotu 2.422 ortalama ile 25 ocaktan sonra sattı. Bu alışların maliyeti 2.45 seviyelerindeydi, zararına satış yaptı. Hissedeki ivme kaybının en önemli sebebi bu idi. Citi ise bir bakıyorsunuz alış, bir bakıyorsunuz satış tarafında.

Hissede 8 Haziran 2015'den bu yana genele baktığımızda KY'ye dağıtılan 1.8 milyon lotu görüyoruz ki, VAKIF'ın aldığı malı geri dağıtmasaydı hisse güzel bir çıkışa gebeydi. Bunun en önemli sebeplerinden biri ise 31.12.2015'de verilen temettü olarak düşünüyorum. Şu anda içinde bulunduğumuz dönem bilanço ve hemen ardından temettü dönemi. Büyük yatırımcılar bir yandan beklentili bankalar ve temettü hisseleri hareketliyken yeni temettü vermiş bir şirkete ne kadar odaklanırlar diye sormadan edemiyorum. Bunun yanında da 3 TL seviyelerinde önemli oranda iskontolu hale gelmiş bir şirket hissesi olması ve de 2.89 defter değerinin altında işlem görmesi ise avantajlı tarafı.

Yükseliş için bir hikaye, bir beklenti gerekli, hisseyi yakından takip edenler bu konuda düşüncelerini paylaşırlarsa aydınlatıcı olacak. 29 Şubat bilançosunu açıklama için son tarih, 9 Aylık bilanço verileri pek parlak değil, son çeyrekte bir atılım beklemek ise gereksiz beklenti olur.

Eklentiler:
Prkme Takas.PNG
Prkme Takas.PNG [ 87.83 KiB | 846 kere görüntülendi ]

Gönderilme zamanı: 01 Şub 2016, 23:06 
fzcan

Ettiği teşekkür: 15
Aldığı teşekkür: 23
Prkme nin g.doğuda iştiraki var mı ?

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 01 Şub 2016, 23:21 
Analizci

fzcan yazdı:
Prkme nin g.doğuda iştiraki var mı ?

Sayın fzcan.
Çok doğru bir noktaya parmak bastınız, tebrik ve teşekkür ederim.

Yatırım ve varlıklarını aşağıda verdim. Yabancıların ilgisizliğinin sebebi, temettü sonrası kaydettiği düşüşteki ana sebep güneydoğuda yaşanan çatışma ortamı sonrası gelişmelerden etkilenen yatırımcılar mıdır diye düşünebiliriz.

Şirket halen Siirt/Madenköy’de bakır madeni işletmektedir. Madenin kaynakları son JORC uyumlu tüvenan rezerv raporuna göre 36 milyon tonu kanıtlanmış (measured) olmak üzere yaklaşık olarak 41.5 Milyon ton (measured+indicated+inferred) belirlenmiştir. Şirket konsantre bakır üreterek ihraç etmektedir. Konsantre tesisinin yıllık kapasitesi 1.800.000 ton tüvenandır. Üretimin tamamı ihraç edilmektedir.

Ayrıca Şirket, enerji alanında bir Hidro Elektrik Santrali kurmak üzere çalışmalarını yürütmektedir. Park Elektrik, 2009 yılında işletme lisansı aldığı (HES) kapsamında tahmini 100 milyon ABD doları yatırım bedeli karşılığında Diyarbakır ili Tarihler bölgesinde 50,5 MW kurulu gücünde bir santral kurmayı planlamaktadır. Altyapı ve çevreyle ilgili hazırlık çalışmalarının tamamlandığı projede henüz yatırım aşamasına geçilmemiştir.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 01 Şub 2016, 23:35 
fzcan

Ettiği teşekkür: 15
Aldığı teşekkür: 23
Orada işler düzelir ve endesin gidişatıda riskler ortadan kalkar veya azlırsa biara 7 tl idi ki belki yine oralara kadar yukselir ...

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 10:32 
Analizci

Bakır fiyatlarında Trump rallisi

26 Kasım 2016 - 10:35

Uzun süredir stabil olan bakır fiyatları ralliye başladı. Ton fiyatı 4 bin 500 dolardan 6 bin dolara çıktı. Fiyat artışının arkasında bu kez ne spekülatörler ne de hedge fonlar var. Artışın tek sebebi Trump’ın ABD Başkanı seçilmesi…

Emtia fiyatlarında zaman zaman ralliler yaşanır. Bunun için de değişik sebepler sıralanır. Ya dünyanın maden devi ülkelerinde grevler olur ya ocaklarda üretime ara verilir ya da spekülatörler devreye girer fiyatları yükseltir.

Bir dönem emtia piyasaları hedge fonlarının da gözbebeğiydi. 2008 ve 2010 yıllarında özellikle hedge fonlarının emtia piyasalarından alım yapmasıyla fiyatlar tutulamamıştı. O dönemde başta bakır olmak üzere demir ve alüminyum fiyatları rekor üstüne rekor kırmıştı. Çin’in bu madenlere olan o dönemdeki talebi de fiyatlar üzerinde etkili olmuştu. Benzer bir hareketlilik şu sıralarda bakırda yaşanıyor. Yılbaşından bu yana aralıklarla fiyatı yükselen bakırda kasım başından itibaren inanılmaz artışlar görülüyor. Kasım başından bu yana bakırın ton fiyatı 4 bin 862 dolardan 6 bin 25 dolara fırladı. Son günlerde tekrar gerilemeye başlayan bakır bugünlerde 5 bin 700 TL seviyesinde işlem görüyor.
Bu kez fiyat artışının arkasında ne hedge fonları ne de spekülatörler var. Dünyanın üretim merkezlerinde grev de yok. Bu kez fiyat artışının en önemli nedeni ABD Başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanması. Trump’ın seçim kazanmasının bakır fiyatlarıyla ne alakası var demeyin?

15 GÜNDE BİN DOLAR ARTTI

Trump’ın seçim boyunca ekonomi ile ilgili vaatleri bunda etkili oldu. Seçimi kazanacağının anlaşılmasıyla birlikte bakır fiyatları tekrar ralliye başladı. Trump, seçimi kazanırsa ABD ekonomisini canlandıracağını, içeride üretimi destekleyeceğini, ABD ekonomisinin her yıl ortalama yüzde 3.5 büyüyeceğini vaat etmişti. Trump’ın bu vaatlerini yerine getirebilmek için 650 milyar dolarlık bir yatırım yapması gerekiyor. Yatırım yapılması bakıra olan talebi haliyle artıracak. Trump’ın kazanmasıyla birlikte 15 günlük sürede bakırın ton fiyatı 1.000 dolar arttı.

Türkiye, yılda 450 bin ton civarında bakır kullanıyor. Bunun ancak 50 bin tonunu kendi üretebiliyor. Yani ithalata bağımlı durumdayız. Yapılan ithalatın parasal değeri ise 2.5 milyar doların üzerinde. Peki, bakır fiyatlarının bu kadar yükselmesi ne anlama geliyor? Hangi sektörler daha fazla etkileniyor, Türkiye’nin bakır ihtiyacı ne kadar?
Bakır piyasasında irili ufaklı yüzlerce firma var. Küçük firmalar konuyla ilgili konuşmaktan kaçınıyor. Sektörün büyükleri ise fiyat artışlarını ABD seçimlerine bağlıyor. Türkiye’de bakır deyince iki önemli firma akla geliyor: Biri Gebze’de üretim yapan Sarkuysan, diğeri de Denizlili Erbakır...

ARTIŞ KİMİ VURUYOR?

Bakırın kullanım alanlarına gelince... Bakır ve bakırdan yapılmış ürünler, başta elektrik ve telefon kabloları olmak üzere çok geniş bir alanda kullanılıyor. Bakırın en önemli kullanım alanı enerji, haberleşme, data kabloları ve bakır emaye iletken üretimleri. Elektromekanik, ısıtma ve soğutma sanayilerinde de kullanılıyor. Bilindiği gibi kablolar tüm sanayi ve konut yatırımlarında, enerji, ses ve data iletimlerinde, elektrikli eşyaların üretiminde kullanılıyor.
Bakır emaye iletkenlerse elektrikli aletler, motorlar ve elektromekanik sanayisinde kullanılıyor. Isıtma ve soğutma sektörlerinde buzdolabı, klima ve benzeri aletlerin üretiminde gerek bakır boru, gerekse kablo, emayeli iletken olarak yaygın kullanım söz konusu. Bakır ayrıca pirinç (sarı) ve bronz gibi metal alaşımlarının en önemli bileşeni. Pirinç armatür ve tesisat malzemeleri üretiminde kullanılan önemli bir metal. Dolayısıyla mevcut fiyat artışlarından oldukça geniş bir kesim etkileniyor.

FİYATLAR ANINDA YANSITILIYOR

Bakır piyasasındaki sistem birçok sektörden farklı işliyor. İthalata dayalı bir sistem olduğu için uluslararası piyasalardaki fiyat artışları piyasaya anlık olarak yansıtılıyor. Düştüğü zaman da aynı hassasiyetin gösterildiğini vurgulayalım.

Bakır konusundaki en önemli tesislerden biri Denizli’de bulunuyor. 2.3 milyar TL’lik cirosuyla Türkiye’nin de önemli kuruluşlarından biri olan Er-Bakır Elektrolitik Bakır Mamulleri’nin Genel Müdürü Müjdat Keçeci, fiyat artışlarının bakıra dayalı üretim yapan sektörlere anında yansıtıldığını söylüyor. Keçeci, “İthalata dayalı bir ürün. Fiyat değişikliklerini anında yansıtmak zorundayız. Fiyat düşerken de yükselirken de böyle” diyor. Fiyat artışlarının ABD başkanlık seçimleriyle ilgili olduğunu söyleyen Keçeci, şu değerlendirmeyi yapıyor:
“Bakır fiyatları uzun süredir stabildi. Yıl içinde ufak tefek hareketlilikler oldu ama genel itibariyle istikrarlıydı. Ta ki kasım başına kadar... ABD başkanlık seçimlerini Trump’ın almasıyla birlikte fiyatlar iyice yükseldi. 4 bin 500 dolarlardan 6 bin doların üzerine çıktı. Trump, ABD’de yatırımları artıracağını vaat etti. Bu vaatler sonrasında seçimi de kazanınca bakır fiyatları talep artışı yaşanacağı gerekçesiyle yükselmeye başladı. Yani bu fiyat artışlarında ne spekülatörler ne de grevler etkili. Fiyat artışının sebebi Trump’ın başkan seçilmesi.”

“FİYATLAR GERİ GELECEKTİR”

İstanbul Bakır ve Pirinç Sanayicileri Derneği Genel sekreteri ve Sarbak Metal Yetkilisi Arzu Kantay da yaptığı değerlendirmede bu fiyat artışlarının uzun sürmeyeceğini belirtiyor. Fiyat artışlarının 6 bin/tondan 5 bin 700 dolarlara gerilediğini söyleyen Kantay, “Endişelenecek bir durum yok. Fiyatlar 4 bin 500 dolara gelmese de bir miktar daha geriler diye düşünüyorum” diyor. Kantay, dünyada bakır fiyatlarını aşırı tetikleyecek bir talebin olmadığını vurgulayarak şunları söylüyor:

“Bakırın kullanım alanı çok geniş. Bakır kullanımı ile teknolojik gelişim paraleldir. Şu anda ABD’nin yeni başkanı Trump’ın verdiği sözleri ne kadar yerine getireceği önemli. ABD dışında Çin’in taleplerinde çok bir artış beklenmiyor. Hindistan’da da öyle. Dünya bakır madenlerindeki üretim de yerinde. Dolayısıyla aşırı bir talep ortamı yok. Fiyatların daha yukarıları taşınacağını zannetmiyorum. Fiyat artışlarını destekleyecek bir talep söz konusu değil. Ancak Hindistan gibi kalabalık ülkelerin teknoloji ile ilgili yatırımları önemli. Bakır tüketimindeki 1 puanlık artış, talebindeki 1 puanlık artış, fiyatları yukarı taşımaya yeter. 2017 yılı için bakır talebinde ciddi bir artış yok. Dolayısıyla fiyatlar konusunda endişelenmeye gerek yok.”

Cevherde Şili, toplamda Çin lider

Dünyada yılda yaklaşık 18 milyon ton bakır tüketiliyor. Bunun yaklaşık 15 milyon tonunu cevherden üretilen bakır oluşturuyor. 2-3 milyon tonu ise ikincil ürün denilen hurda bakırdan elde ediliyor.

Konsantre bakır üretiminde, yılda 3-3.5 milyon ton üretimle Şili lider. İkinciliği yaklaşık 1 milyon ton konsantre üretimle Çin ve Peru paylaşıyor. Ancak Çin, kendi üretimi ve ithal konsantreden rafine bakır üretimiyle 4 milyon tona ulaşıyor. Bu da Çin’i toplamda lider yapıyor. Rafine bakır üretiminde Çin’i Şili, Japonya, ABD, Rusya, Almanya ve Güney Kore takip ediyor.

Bu arada Japonya ve Güney Kore’nin bakır cevherine sahip olmayan ve tamamen ithal konsantreyle üretim yapan ülkeler olduğunu belirtmek gerekiyor. Türkiye’nin yıllık bakır üretimi ise 50 bin ton civarında.

İdriz Çokal-Para Dergisi

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 09 Oca 2018, 08:53 
kocakurt_oflu

Ettiği teşekkür: 35
Aldığı teşekkür: 331
hısse 3.90 dan beri ınatla yukarı yukarı yapıp geliyor bırılerı sakince toplama ısıne devam ediyor.
4.21 destek olarak dusunuyoRum ve 4.28
4.38
4.46
4.80 ve ustu hareketler bekliyorum.
sanal listeme ekliyorum ytd

4)kendi fikirlerimdir kesinlikle yattım tavsiyesi degildir...

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 12 Oca 2018, 12:19 
kocakurt_oflu

Ettiği teşekkür: 35
Aldığı teşekkür: 331
desteklere takıp ederek al sat en musait olan kagitlardan senedımız al sat ile hem malıuet dusurup hem de senet lotumu sanal alemde devam ediyorum ytd

4)kendi fikirlerimdir kesinlikle yattım tavsiyesi degildir...

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 132 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.