Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 05 Ağu 2021, 06:01


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 93 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 22 Eki 2018, 08:37 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Star Rafinesi, ilk özel endüstri bölgesi oldu


İzmir Aliağa'da açılan Star Rafinerisi, Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Türkiye'nin ilk özel endüstri bölgesi ilan edildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Ülkemizde tek noktaya yapılan en büyük reel sektör yatırımı olan Star Rafinerisi ile cari açığın önemli kalemlerini oluşturan dizel, jet yakıtı, nafta, LPG ve petro kok gibi petrol ürünleri ülkemizde daha fazla üretilecek. Böylece dış ticaret açığımız yıllık 1,5 milyar dolar azalacaktır" dedi.

İzmir Aliağa'da önceki gün açılan Star Rafinerisi, Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Türkiye'nin ilk özel endüstri bölgesi ilan edildi. Böylelikle, şirketin önümüzdeki dönemde 2 milyar doları bulması beklenen yeni yatırımları, hızlıca ve bürokratik engellere takılmadan gerçekleşebilecek. "Endüstri bölgesi" olduğu için mevcut ve yeni yatırımların tüm süreçleri ve izinleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca takip edilecek. Yatırımcı dostu endüstri bölgeleri, ilgili kurumların görüşleri alındıktan sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının teklifiyle Cumhurbaşkanı tarafından ilan ediliyor. Yatırımcılara özellikle bürokrasinin azaltılması anlamında birçok avantaj sağlıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Ülkemizde tek noktaya yapılan en büyük reel sektör yatırımı olan Star Rafinerisi ile cari açığın önemli kalemlerini oluşturan dizel, jet yakıtı, nafta, LPG ve petro kok gibi petrol ürünleri ülkemizde daha fazla üretilecek. Böylece dış ticaret açığımız yıllık 1,5 milyar dolar azalacaktır. Petro kimya alanındaki yatırımları; yüksek katma değerli üretim, istihdam olanakları ve ödemeler dengesi açısından son derece önemsiyoruz. Önümüzdeki dönemde, ülkemiz ekonomisinin küresel değer zincirlerine eklemlenme serüveni, Socar Grubu gibi uluslararası oyuncularla kurulan işbirliklerinin derinleştirilmesi sayesinde daha ileri seviyelere taşınacaktır. Ülkemize hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

Endüstri bölgesi olmanın yatırımcılara sağlayacağı faydalar
Endüstri bölgesi olmanın yatıırımcılara sağlayacağı faydalar ise şunlar:

"Projesine göre bölgenin yatırımlara hazır hale gelmesi için gereken altyapıya ilişkin masraflar Bakanlık tarafından karşılanabilir. (Yalnızca Yönetici Şirket tarafından yönetilen Karma/İhtisas Endüstri Bölgelerine sağlanan bir avantajdır. Münferit Yatırım Yeri ve Özel Endüstri Bölgelerindeki tüm altyapı harcamaları başvuru sahibi tarafından karşılanır.) Bakanlık tarafından özel mülkiyete konu alanlar kamulaştırılabilir. Projesine göre kamulaştırmaya ilişkin masraflar da Bakanlık tarafından karşılanabilir. Halihazır harita, jeolojik-jeoteknik etüt raporu, imar ve parselasyon planları, altyapı ve üstyapı projeleri Bakanlık tarafından onaylanır. Bu işlemler için herhangi bir bedel alınmaz. Yapı ruhsatı, yapı kullanma izni ve iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı Bakanlık tarafından verilir. Söz konusu izin ve ruhsatlar için herhangi bir harç alınmaz. Yatırım için gerekli 'ÇED Gerekli Değildir' veya 'ÇED Olumlu' kararı en geç 2 ay içerisinde verilirr. Bakanlık tarafından verilen onay ve izinler ile ÇED izni dışındaki yatırımın tamamlanıp tesisin üretime geçebilmesi için alınması gereken diğer izin, onay ve ruhsatlar ilgili kurumlarca 15 gün içinde verilir. Hazine arazileri üzerinde 49 yıllığına irtifak hakkı veya kullanma izni verilir. (Endüstri Bölgesi dışında bu süre en fazla 30 yıl olarak uygulanmaktadır.) İrtifak hakkı veya kullanma izni bedeli, taşınmazın emlak vergisine esas asgari metrekare birim değeri toplamının binde beşi (stratejik yatırım olması durumunda binde biri) oranında belirlenir. (Endüstri Bölgesi dışında rayiç bedelin minimum yüzde ikisi olarak uygulanmaktadır. Endüstri bölgesi dışındaki hazine arazilerine göre minimum 8 kat daha indirimli irtifak hakkı tesis edilebilmektedir.) Yatırım Teşvik Belgesi alan yatırımlar, vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği açısından bulundukları bölgenin bir alt bölgesinde sağlanan oran ve sürelerde bu desteklerden yararlanabilir. Bölge içerisinde yer alan bütüün binalar emlak vergisinden muaftır. Arsaların tahsisine ilişkin olarak düzenlenen sözleşmeler ve taahhütnameler damga vergisinden muaftır. Bölgede yer alan gayrimenkullerin ifraz veya taksim veya birleştirme işlemleri, söz konusu bölgelerde bulunan arsaların tahsisi nedeniyle şerhi gerektiren işlemleri ile bu arsa ve üzerine inşa edilen binaların tahsis edilene devir ve tescil işlemleri ve cins değişikliği işlemleri harçtan muaftır. 4737 sayılı Endüstri Bölgeleri Kanunu 4Ç Maddesi gereği Özel Endüstri Bölgelerine ilişkin olarak Cumhurbaşkanınca ek teşvikler belirlenebilir. (Yalnızca Özel Endüstri Bölgesine sağlanan bir avantajdır. Diğer sanayi bölgelerindeki yatırımcılar mevcut Yatırım Teşvik Kararı çerçevesinde teşviklerden yararlanabilir.)"

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 25 Kas 2018, 08:59 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Star Rafinerisi’nin Genel Müdür Yardımcısı Elchin Ibadov, “Aliağa’da Petkim benzeri bir yatırım yapmaya karar verdik. Yatırımı başlatma hazırlıkları sürüyor” dedi.

Azerbaycan’ın devlet şirketi Socar’ın Aliağa’da 6.3 milyar dolar yatırımla kurduğu Star Rafinerisi’nin Genel Müdür Yardımcısı Elchin Ibadov, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) ve Özgencil’in öncülüğünde İzmir’de gerçekleşen Ege Ekonomik Forum’da yeni dev yatırımın müjdesini verdi.

Türkiye’nin yıllık petrol ürünü ihtiyacının 40 milyon ton olduğunu vurgulayıp, “Bunun yüzde 25’ini Star Rafinerisi karşılayacak” diyen Ibadov, “Aliağa’da Petkim benzeri bir yatırım yapmaya karar verdik. Yatırımı başlatma hazırlıkları sürüyor. 2022-2023’te devreye alınması bekleniyor” dedi.

Ibadov, sözlerini şu benzetme ile noktaladı:

“Petkim, bizim açımızdan Türkiye’deki yatırımlarımızın babası idi. Star Rafinerisi, onun oğlu oldu. İkinci Petkim de torun olacak. Yani, Petkim’e bir torun geliyor."

Star Rafinerisi, ikinci Petkim derken Socar’ın yatırımları, Türkiye’nin petrol ürünleri kaynaklı cari açığını azaltan adımlar olarak öne çıkıyor... (Vahap Munyar-Hürriyet)

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 27 Ara 2018, 15:47 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
STAR Rafineri Genel Müdürü İlter: Hedefimiz, 2019'un başında tam kapasiteye çıkmak


Habertürk internet sitesinde yayınlanan habere göre; STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, "Hedefimiz, 2019'un başında tam kapasiteye çıkmak. Şu anda ilk ürünleri ürettik ve ürettiğimiz ürünleri de ocak ayından itibaren piyasaya, tüketicilerin kullanımına sunmaya başlayacağız. Rafineri tam kapasite devreye girdiğinde her ürünü aynı anda üretmek zorundayız. Bu yüzden tüm ürünler aynı anda ortaya çıkmış olacak. STAR'ın kuruluş felsefesinde petrokimya entegrasyonu da olduğu için ilk ürünü sembolik olması açısından kardeş kuruluşumuz olan Petkim'e vermek istiyoruz." dedi.

Daha önce basına yansıyan ve rafinerinin tam kapasiteye çıkmasının geciktiği yönündeki haberlerin doğru olmadığını belirten İlter, çalışmaların planlandığı şekilde devam ettiğini bildirdi.

İlter, rafinerideki işe alım süreçlerini de tamamladıklarını dile getirerek, bundan sonra bin 100 kişilik istihdam ile operasyonun süreceğini kaydetti.

Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.haberturk.com/enerjide-yila ... 24-ekonomi

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 01 Şub 2019, 10:43 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
SOCAR Türkiye CEO'su Gahramanov : Petkim RES, 17 rüzgar türbini ile tam kapasite çalıştığında yılda yaklaşık 200 gigavat saat elektrik üretebilecek - Trend


Trend Haber Ajansı internet sitesinde yayınlanan haber aşağıda bulunuyor:

SOCAR Türkiye CEO'su Zaur Gahramanov Trend haber ajansına özel açıklamarda bulunarak, "Petkim RES, 17 rüzgar türbini ile tam kapasite çalıştığında yılda yaklaşık 200 gigavat saat elektrik üretebilecek" dedi. Ayrıca Gahramanov SOCAR Türkiye'nin 2018 yılındaki başarıları ve 2019 yılına ilişkin hedeflerini açıkladı.

Geçen seneyi SOCAR Türkiye için nasıl nitelendirirdiniz? 2018 yılı şirket için ne kadar başarılı oldu?

2018 yılı, iki dev projemizin açılışını gerçekleştirdiğimiz için, aynı zamanda yeni yatırım planlarının oluşturulması adına SOCAR Türkiye için önemli bir yıldı. Azerbaycan ve Türkiye'nin çok önemli stratejik yatırımı olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) Eskişehir'e kadar olan kısmı açıldı ve Türkiye'ye ticari gaz verilmeye başlandı. Yine aynı yıl içinde TANAP, Yunanistan sınırında TAP ile de birleşti. Böylece ilk etapta yıllık 16 milyar metreküp gaz taşıyacak olan TANAP'ın hem Türkiye'ye hem de Avrupa'ya gaz akışının önemli kilometre taşları tamamlanmış oldu. TANAP ile taşınacak gazın 6 milyar metreküpü Türkiye'de kalırken, 10 milyar metreküpü TAP yoluyla Avrupa'ya ulaşacak. TANAP aracılığı ile Türkiye'nin ihtiyacının yaklaşık yüzde 12'si karşılanabilecek. Önümüzdeki dönemde ek yatırımlarla TANAP'ın kapasitesi kademeli olarak önce 24 milyar metreküpe, ardından 31 milyar metreküpe kadar çıkarılabilecek.

Bizim için 2018 yılında gerçekleşen bir diğer önemli proje ise STAR Rafineri'ydi. 19 Ekim'de Azerbaycan ve Türkiye Cumhurbaşkanlarının katılımıyla, büyük bir törenle hizmete açılan STAR Rafineri'de üretim başladı ve planlandığı gibi devam ediyor. Tam kapasiteye ulaşmak için artık gün sayıyoruz. Yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip olan rafineri, her yıl cari açığın kapanmasına 1.5 milyar dolarlık katkı sağlayacak ve Türkiye'nin ithalata olan bağımlılığını önemli ölçüde azaltacak. Türkiye'nin ilk ve tek entegre petrokimya şirketi olan PPetkim de, verimlilik ve dijitalleşmeye odaklandığı 2018 yılını başarıyla tamamladı. Önümüzdeki aylarda bu başarıyı rakamlarla da açıklayabileceğiz.

Bunların yanı sıra 2018 yılının bir diğer önemli gelişmesi de, İzmir Aliağa'da bulunan 1.453 hektarlık arazimizin, Ekim 2018'de Türkiye'nin ilk Özel Endüstri Bölgesi unvanını kazanması oldu. Bu unvanla birlikte yatırımlarımız hız kazanacak; Türkiye ve Azerbaycan ekonomileri için değer yaratmaya devam edeceğiz.

Azerbaycan'la Türkiye arasındaki işbirliğini ve genelde Türkiye ekonomisinin kalkınmasında SOCAR' ın rolünü nasıl değerlendirirdiniz?

Dünyanın büyük ekonomilerine baktığımızda, üretim gücünün ve katma değerli üretim potansiyelinin ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunu görebiliyoruz. Coğrafi ve jeopolitik konumunun yanı sıra sürekli büyüyen ve gelişmekte olan bir ülke olması, genç ve dinamik nüfusu ve sayısız potansiyeli ile Türkiye de daha çok üreterek, uluslararası arenada gücünü artırmayı hedefliyor. SOCAR Türkiye olarak bugünn, Azerbaycan'ının Ulusal Önderi Haydar Aliyev'in "Bir millet, iki devlet" ülküsü çerçevesinde gelişen Türkiye- Azerbaycan işbirliğinin ekonomik boyuttaki en önemli temsilcisi konumundayız. SOCAR'ın global operasyonlarında en önemli coğrafyalardan biri konumundaki Türkiye'de iki ülkenin köklü kardeşliği ve dostluğundan aldığımız güçle, ülke tarihinin en büyük ölçekli yatırımlarına imza atıyoruz. 2008'den bu yana Türkiye'ye 14.2 milyar dolarlık yatırım yaptık. Yeni yatırımlarımızla birlikte bu tutar 19.5 milyar dolara ulaşacak. SOCAR'ın Türkiye'de yaptığı yatırımlar, yarattıkları ve yaratacakları ekonomik değerlerle birlikte iki kardeş ülke Azerbaycan ve Türkiye'nin ekonomik işbirliğine de üst düzeyde katkı sağlıyor ve Türkiye'nin katma değerli, yerli üretim gücünü artırarak, özellikle petrokimya ve petrol ürünlerinde dışa bağımlılığını azaltmayı hedefliyor. Türkiye'nin enerji sektörü gibi dinamik bir sektörde de global oyuncular arasında güçlü bir konuma gelmesinde SOCAR'ın yatırımlarınnın önemli bir payı olacak.

SOCAR Türkiye, Petkim ve STAR Rafinerisi gibi işletmelere sahiptir. Gündemde yeni projeler var mı? Türkiye'de yeni işletmelerin inşaatı veya satın alınması ile ilgili yeni görüşmeler var mı?

Yeni yatırım konusunda bu yıl kesin bir karara varacak şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Yatırım kararı alınması durumunda, yeni tesisi 2022 sonunda devreye almayı hedefliyoruz. Biraz önce de belirttiğim gibi, tüm projelerimizin yer aldığı Aliağa'daki arazimiz, geçtiğimiz aylarda Türkiye'nin ilk Özel Endüstri Bölgesi statüsünü kazandı. Yeni tesise karar vermemiz durumunda yatırım yine bu bölgede olacak. STAR Rafineri ve Petkim'le entegre bir tasarım söz konusu olacak. Bu da rekabet bakımından büyük avantaj sağlayacak. Türkiye'deki yatırımlarımızı ihtiyaca göre ve tamamen stratejik olarak değerlendirdiğimizden, yeni satın alma planlarımız da mevcut. Son olarak, Petlim'de dünyanın en büyük işletmecilerinden biri olan APMT ile birlikte çalışıyorduk. APMT, Petlim'i işlettmek için bir şirket kurmuştu. Bu şirketi satın aldık; Petlim'i artık SOCAR Türkiye işletecek ama APMT ile olan işbirliğimiz şekil değiştirerek devam edecek; onların dünya çapındaki ağından faydalanmayı sürdüreceğiz.

Yakında açıklanan habere göre, 2019 yılsonuna kadar SOCAR Türkiye ve BP, Türkiye'de dünya çapında bir petrokimya tesisinin inşasına başlamayı planlıyor. Bu işletmenin Petkim'den farkı ne olacak? Yeni işletme nerede yer alacak? Ürünler ihracat için mi, yoksa iç pazar için mi üretilecek?

BP ile dünya standartlarında bir PTA, P-Ksilen ve aromatik ürünler tesisi kurmak ve işletmek için iş ortaklığı olasılığını değerlendirmeye aldık ve bu kapsamda bir çerçeve anlaşması imzaladık. Türkiye'de entegre tek bir petrokimya üretim tesisi var; o da Petkim. Ancak Petkim, Türkiye'nin petrokimya ihtiyacının sadece yüzde 20'sini karşılayabiliyor. Dolayısıyla Türkiye'nin bu alanda daha çok yatırıma ihtiyacı var. Biz de bu alanda var olan ihtiyacı görerek, yeni bir petrokimya tesisi yatırımmı planlıyoruz. 2019 yılının ikinci yarısında projeye başlamak gibi bir planımız var. Herhangi bir değişiklik olmazsa da 2022 yılı sonunda tesisimizin faaliyete geçeceğini tahmin ediyoruz. Bu yeni proje için öngördüğümüz yatırım değeri 1.5-2 milyar dolar civarında olacak. SOCAR Türkiye'nin Aliağa'daki Özel Sanayi Bölgesi'nde kurulması planlanan tesis, Türkiye'nin büyümekte olan polyester ambalajlama ve tekstil sektörüne hizmet verecek şekilde tasarlanacak. Bu sayede hem Türkiye'deki petrokimya piyasasındaki payımız artacak, hem de bu ürünlerin Türkiye'ye ithalini de azaltarak, dış ticaret açığının düşmesine katkıda bulunacağız. Türkiye'deki tüm projelerimizde bu hedef doğrultusunda çalışıyoruz.

Petkim'de üretimin genişlemesi için herhangi bir plan var mı? Tesisin ürünleri hangi ülkelere ihraç ediliyor? İhracın coğrafyasını genişletmeyi planlıyor musunuz?

Petkim Türkiye'nin ilk ve tek entegre petrokimya şirketi olarak, 15 üretim, 6 yardımcı tesisiyle yılda 3.6 milyon tonluk üretim yapııyor. 60'ı aşan petrokimyasal ürün yelpazesine sahip ve bugün Türkiye'nin vazgeçilmez bir hammadde üreticisi konumunda yer alıyor. Petkim'in ürettiği yüksek kaliteli ürünler; inşaat, tarım, otomotiv, elektrik, elektronik, ambalaj, tekstil sektörlerinin önemli girdileri. Ayrıca ilaç, boya, deterjan, kozmetik gibi birçok sanayi için de girdi üretiyor. Petkim'in üretiminin yaklaşık yüzde 60'ı iç pazarda satılıyor. Türkiye'de piyasası olmayan ürünleri ise ihraç ediyor. Öncelik, her zaman iç piyasa. Türkiye'nin petrokimya ihtiyacının yaklaşık yüzde 20'sini Petkim karşılıyor. STAR Rafineri'nin tam kapasite devreye girmesiyle birlikte Petkim'le büyük bir potansiyel ortaya çıkacak. STAR Rafineri, Petkim'e yüzde 100'e varan hammadde güvenliği, lojistik tasarruf ve ortak altyapı hizmetlerinden kaynaklanan sinerjiler yaratacak. Optimal kalitede nafta üretimi ve sürekliliğini de sağlayacak olan STAR Rafineri, Petkim ürünlerinin katma değerinin daha da artırılması için fırsatlar ortaya çıkaracak.

GGeçen yıl Türkiye'de Azerbaycan'ın katılımıyla, ülkenin petrokimya pazarının dışa bağımlılığının azaltılmasında önemli rol üstlenen yeni bir kompleks açıldı. Ekim 2018'de İzmir'de STAR Rafinerisinin açılış töreni gerçekleştirildi. İlk ürün ne zaman üretilecek ve tam kapasite üretim ne zaman planlanıyor? STAR Rafineri ürünlerinin ihracında öncelik hangi pazarlara verilecek?

SOCAR Türkiye'nin iştiraki STAR Rafineri, açılışının ardından üretim faaliyetlerine başladı. STAR Rafineri dünyanın en yeni teknolojileriyle donatılan rafinerilerinden biri. Böylesine büyük ve modern rafinerilerde komplike süreçler söz konusu olduğundan, tüm sistemler ve birimler kontrollü olarak ve birbirine bağlı bir zincir şeklinde devreye alınıyor. Şu an her şey planlandığı gibi devam ediyor ve rafineri tam kapasite üretime geçmek için artık gün sayıyor.

6.3 milyar dolarlık yatırımla kurulan ve tam kapasite üretime geçtiğinde Türkiye'nin cari açığının azaltılmasına yıllık 1.5 milyar dolarlık katkı sağlayacak olaan rafineri, ürettiği ürünleri de iç piyasaya sunacak Rafineri tam kapasite üretime geçtiğinde Petkim'in hammadde ihtiyacının da neredeyse tamamını karşılayacak.

"SOCAR Türkiye" alternatif enerji alanında yatırım olasılıklarını düşünüyor mu?

Petrol rafinaj ve petrokimya işlemleri en yoğun enerji sarfiyatı olan endüstriyel süreçlerdir.

Bu nedenle Petkim RES yatırımımız, alternatif enerji kaynaklarının sanayide kullanımı açısından önemli ve örnek bir yatırım teşkil ediyor. 51 megavat kapasiteli Petkim RES projesi 2017'de devreye alındı. RES'in şu an için 25 megavatlik kısmı devrede, kapasite artışı için başvurumuzu yaptık. 55 milyon Euro'luk yatırımla kurulan Petkim RES, 17 rüzgar türbini ile tam kapasite çalıştığında yılda yaklaşık 200 gigavat saat elektrik üretebilecek.

Halihazırda dünyada sera gazlarının atmosfere salınımının azaltılması meselesi, daha aktif bir şekilde tartışılıyor. Şirket, Türkiye'deki işletmelerinde bu konuda neler yapıyor?

SOCAR Türkiye faaliyet gösterdiği herr yerde çalışmalarının daima güvenli, güvenilir ve verimli olmasını hedeflemektedir. Bu anlamda iş güvenliği, iş sağlığı ve çevresel mükemmelliğin sağlanmasında temeli oluşturan, endüstriye ait en iyi İSG-Ç uygulamalarını benimseyen bir kültüre sahiptir. Gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak bizim kurum kültürümüzün de temel prensipleri arasında yer alıyor. Örnek vermek gerekirse, STAR Rafineri'nin mühendislik tasarımı aşamasında, çevrenin bir bütün olarak en iyi şekilde korunmasını sağlamak amacıyla, ekonomik olarak uygulanabilecek ve yerel olarak da sağlanabilecek teknolojiler ve bunların uygulanış biçimleri anlamına gelen pek çok "En İyi Mevcut Teknikler" (Best Available Techniques) esas alındı. Bu kapsamda hava, atık su, gürültü başta olmak üzere çevresel emisyonların ünite bazında kontrolü, izlenmesi, doğal kaynakların ve enerjinin verimli kullanılarak emisyonların asgari düzeyde sınırlandırılması ve atıkların etkin yönetilmesi şirketimizin başlıca hedefleri arasındadır. Üretiimde sürdürülebilirliğin önemine inanıyoruz.

Bir süre önce İstanbul'un yeni havalimanında akaryakıt istasyonlarınızın inşaa planları olduğunu açıklamıştınız? SOCAR Türkiye'nin benzin istasyonları ağını genişletmesi planları ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

SOCAR'ın dünyanın pek çok ülkesinde akaryakıt istasyonu bulunuyor. Ama Türkiye'de, tüketiciyle buluşacak ilk akaryakıt istasyonlarımız, yeni havalimanında yer alıyor. İstanbul Havalimanı sahasında ve apronda işleteceğimiz 9 akaryakıt istasyonu ile 2019 itibarıyla tüketicilerin, araç kiralama firmalarının, taksilerin ve havaalanı taşıtlarının yakıt ihtiyacını karşılayacağız. Dünyanın en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı'nda akaryakıt istasyonlarına sahip olmak bizim için hem markamızın tanınması hem de tüketicilerle buluşmak açısından stratejik ve önemli bir adım. Akaryakıt sektöründe her zaman fırsatları değerlendiren ve pazardaki gelişmeleri yakından izleyen bir şirketiz. Önümüzdeki yıllarda bu sektörde başka yatırımlarıımız da olabilir

Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://tr.trend.az/business/energy/3013501.html

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 01 Mar 2019, 23:27 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
PETKM Konsolide 2018/12 Aylık DÖNEM KARI (ZARARI): 836262000 Yıllık Değ%:-40 Ana Ortaklık Payları: 871672000 Yıllık Değ%:-38


Eklentiler:
E7971821-49CB-40F8-B1BD-904C514F3935.png
E7971821-49CB-40F8-B1BD-904C514F3935.png [ 127.76 KiB | 1609 kere görüntülendi ]

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 27 Kas 2019, 22:31 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
Ak Yatırım, Petkim hedef fiyatını 4,30 TL’den 4,10 TL’ye indirdi
Ak Yatırım, Petkim hedef fiyatını 4,30 TL’den 4,10 TL’ye indirirken, 'Endekse Paralel Getiri' tavsiyesini korudu. Ak Yatırım'ın değerlendirmesinde şöyle denildi:

"Petkim için zayıf görünümün devam etmesini öngörüyoruz

Düşen ürün fiyatları ve marjlar, global petrokimya sektörünün zayıf görünümünü ortaya koymaktadır. Petkim için hazırladığımız ürün fiyat endeksi son üç yılın en düşük seviyelerine gerilemiştir. Endeks Kasım’da da 2019 yılı ortalamasına göre %7 daha düşüş gösterdi ve ton başına 850 dolar oldu. Diğer taraftan, zayıf seyreden hammadde fiyatlarına rağmen, Petkim’in ürün marjları Kasım’da ton başına 100 dolar daha düşerek 330 dolara geriledi. Söz konusu marj 2018 yılında 525 Dolar seviyesindeydi. Zayıf karlılık görünümünü dikkate aldığımızda, STAR Rafinerisi’nin artan katkısına rağmen Petkim için zayıf bir dördüncü çeyrek bekliyoruz.

Piyasa beklentilerinde aşağı yönlü revizyonlar muhtemel

Sektördeki zayıf karlılık görünümüne bağlı olarak, 2020 yılında dolar bazında sadece %7’lik bir faaliyet karı (FAVÖK) büyümesi bekliyoruz. Söz konusu büyüme daha çok STAR Rafinerisi’nden nafta alımlarının artmasıyla sağlanan lojistik maliyet avantajına dayanmaktadır. 2020 yılında 302mn dolar olan FAVÖK beklentimize karşılık, piyasa beklentisi 364mn Dolar seviyesinde bulunmaktadır. Söz konusu piyasa beklentisi 2020’de marjlarda ciddi bir toparlanma olacağı beklentisine işaret etmektedir. Bu yönde sinyallerin henüz görülmemesi sebebiyle Piyasa beklentisinin aşağı yönlü revize edilme riskinin olduğunu düşünüyoruz. Diğer taraftan, 2020 yılı için 151mn dolar (923mn TL) net kar beklentimiz piyasa beklentisinin %31 altında bulunmaktadır. Borçluluğun 2020 yılında yüksek seyretmesini bekliyoruz. Petkim STAR Rafinerisi’nin son taksidi olan 240mn doların ödemesini 2020 yılının ilk yarısına ertelemişti. 2019 yılı karından temettü dağıtılmadığı senaryoda dahi net borcun faaliyet karına oranının 2,5’in üzerinde seyretmesini bekliyoruz.

Görüşümüzü olumluya çevirebilecek faktörler

1) Ürün marjlarında hatırı sayılır bir iyileşme,

2) petrol fiyatlarının gerilemesi,

3) STAR Rafinerisi’nin temettü dağıtabilecek karlılığa ulaşması ve Petkim’in nakit akışına katkı sağlaması,

4) STAR Rafinerisi ile entegrasyonun beklenenin üzerinde sinerji yaratması beklentimizi olumluya çevirebilecek faktörler olarak sıralanabilir.

Petkim için 'Endekse Paralel Getiri' tavsiyemizi koruyoruz

Zayıf karlılık görünümü ve kar büyümesinin olmaması sebebiyle Petkim için Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi koruyoruz. Hedef fiyatımızı 4,30TL’den 4,1TL’ye indiriyoruz."

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 18 Ağu 2020, 08:28 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
GEDIK YATIRIM PETKIM 2.CEYREK FINANSAL GORUNUM DEGERLENDIRMESI
Eklenti:
petkimgedik.JPG
petkimgedik.JPG [ 214.74 KiB | 1127 kere görüntülendi ]


IS YATIRIM PETKIM SIRKET HABERLERI
Eklenti:
petkimis.JPG
petkimis.JPG [ 56.19 KiB | 1127 kere görüntülendi ]


BMD YATIRIM PETKIM 2.CEYREK ANALIZI
Eklenti:
petkimbmd.JPG
petkimbmd.JPG [ 247 KiB | 1127 kere görüntülendi ]

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 20 Ağu 2020, 08:12 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
ZIRAAT YATIRIM PETKIM 2.CEYREK SONUCLARI
Eklenti:
petkimzirat.JPG
petkimzirat.JPG [ 147.46 KiB | 1109 kere görüntülendi ]

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 24 Ağu 2020, 11:28 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
is yatirim petkim sirket haberleri
Eklenti:
petkimis.JPG
petkimis.JPG [ 54.72 KiB | 1091 kere görüntülendi ]

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 15 Eyl 2020, 08:18 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
IS YATIRIM PETKIM SIRKET HABERLERI...
Eklenti:
petkimis.JPG
petkimis.JPG [ 51.22 KiB | 1043 kere görüntülendi ]

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 22 Eyl 2020, 07:28 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
IS YATIRIM PETKIM ANALIZI...
Eklenti:
petkimis.JPG
petkimis.JPG [ 57.76 KiB | 1005 kere görüntülendi ]

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 29 Eyl 2020, 12:41 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
AHLATCI YATIRIM PETKIM ANALIZI..
Eklenti:
PETKIMAHLATCI.JPG
PETKIMAHLATCI.JPG [ 69.48 KiB | 949 kere görüntülendi ]

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 23 Eki 2020, 08:26 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
AHLATCI YATIRIM PETKIM SIRKET ANALIZI...
Eklenti:
PETKIMAHLATCI.JPG
PETKIMAHLATCI.JPG [ 67.46 KiB | 861 kere görüntülendi ]

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 02 Kas 2020, 14:51 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
PETKIM ARACI KURUM SIRKET ANALIZI..
Eklenti:
petkim-is.JPG
petkim-is.JPG [ 43.08 KiB | 780 kere görüntülendi ]

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 05 Kas 2020, 09:42 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
Petkim, üçüncü çeyrekte 311 milyon TL kâr açıkladı - Basın Açıklaması


Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Kovid-19 nedeniyle tüm dünya zorlu bir süreçten geçerken Petkim, üçüncü çeyrekte 311 milyon TL kâr açıkladı. Operasyonel maliyetlerini optimize eden, üretim süreçlerini geliştiren ve etkin bakım programları ile çalışma gün sayısını maksimum seviyeye taşıyan Petkim, ikinci çeyreğe göre kârını yüzde 114 artırdı.

Türkiye'nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı SOCAR Türkiye'nin petrokimya alanındaki iştiraki Petkim, tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecine rağmen üçüncü çeyrekte de başarılı bir performans sergileyerek 311 milyon TL kâra ulaştı. Petkim'e kâr getiren finansal sonuçlarda operasyonel maliyetlerin optimize edilmesi, üretim süreçlerinin geliştirilmeye devam edilmesi ve etkin bakım programları ile fabrikaların çalıştığı gün sayısının maksimum seviyeye çıkarılması gibi yönetsel adımların başarılı bir şekilde atılmasının etkisi büyük oldu.
Pandemi döneminde üretimine ara vermeden devam eden, Türkiye'nin ihtiyacı olan petrokimyasal hammaddeleri üreterek yerli sanayinin güvenilir tedarikçisi olduğunu bir kez daha kanıtlayan Petkim, sektörel ve global çapta yaşanan tüm zorluklara karşın üçüncü çeyrekte de 2020 yılının başında belirlediği bütçe hedefleriyle uyumlu performansını sürdürdü. Kârlılığını ikinci çeyreğe göre yüzde 114, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 36 artıran şirket, ilk üç çeyrekteki operasyonlardan 1,7 milyar TL nakit akışı sağlayarak likidite pozisyonunu daha da güçlendirdi.
'ÜRÜN FİYATLARININ YÜZDE 25 DÜŞTÜĞÜ BİR DÖNEMDE KÂRLILIK ARTTI'
Petkim'in 2020 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, petrokimya sektörünün Kovid-19 salgını sırasında da yoğunluğunu kaybetmediğine işaret ederek, "Petrokimyasal hammaddelere olan talep diğer sektörlere göre daha az etkilendi. Örneğin, özellikle başta ambalaj sektörü ve medikal ürünlerde olmak üzere birçok alanda kullanılan termoplastik ürünlere talep çok sınırlı bir şekilde etkilendi. Petkim olarak pandemi öncesinde planladığımız satış hedeflerimize salgın koşullarına rağmen ulaştık. 2020 yılının dokuz aylık döneminde pandemi ve global koşulların etkisiyle ürün fiyatlarında yüzde 25 düşüş olmasına karşın, geçen yılın aynı dönemine göre kârımız yüzde 36 artarak 311 milyon TL seviyesine ulaştı" dedi.
TOPLAM SATIŞLARIN YÜZDE 29'U PETROKİMYASAL ÜRÜNLERİN TİCARETİNDEN GELDİ
Pandemi gölgesinde geçen yılın ilk dokuz ayında kendi ürettikleri ürünlerin yanı sıra toplam satışlarının yüzde 29'unu oluşturan petrokimyasal ürünlerin ticaretinde de oldukça iyi rakamlara ulaştıklarına ve böylelikle Türkiye'nin cari açığının azaltılmasına katkı sağladıklarına dikkat çeken Mammadov, şöyle devam etti: "Petkim'in gösterdiği yüksek performansta; dijital yatırımlarımıza bağlı olarak üretim süreçlerinin geliştirilmesi ile sağladığımız verimliliğin yanı sıra doğru fiyatlama ve operasyonel masraflarımızın optimize edilmesi de etkili oldu. Yine etkin bakım programları sayesinde çalışma gün sayısını en üst seviyelere çıkarmayı başardık. Bu arada dünya genelinde ticaretin aksadığı bir dönemde Petkim, ihtiyacı olan ana hammaddesi naftayı STAR Rafineri'den kesintisiz ve yüksek kalitede temin etmeye devam etti. STAR Rafineri ile sağlanan bu sinerji ile pandemi döneminde Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu petrokimya ürünlerini kesintisiz olarak üretebildik."
BAŞLICA GÖSTERGELER Q3 2020 Q2 2020 Q3 2019 Değişim Değişim
Q3 2020 vs Q3 2019 Q3 2020 vs Q2 2020
Net Satışlar (milyon TL) 3.038 2.242 2.937 %3 %36
Brüt Kâr (milyon TL) 509 392 392 %30 %30
Brüt Kâr Marjı (%) %16,8 %17,5 %13,3 3,4 -0,7
Net Kâr (milyon TL) 311 145 229 %36 %114
Net Kâr Marjı (%) %10,2 %6,5 %7,8 2,4 3,8
FAVÖK (milyon TL) 516 412 392 %31 %25
FAVÖK Marjı (%) %17,0 %18,4 %13,4 3,6 -1,4

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 93 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.