Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 18 Nis 2021, 12:51


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 93 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 16 May 2018, 14:15 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Star Rafineri ve Tanap'a 'En Etkin 50 Cfo' Ödülü- Basın Açıklaması


Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Türkiye'de 2008 yılından bu yana faaliyet gösteren SOCAR ve iştirakleri, yatırımlarının yanı sıra finansal başarılarıyla da dikkat çekiyor. Grup, iki iştirakiyle, finans yöneticilerine yönelik Türkiye'de hazırlanan en prestijli araştırmalardan birine girmeye hak kazandı. STAR Rafineri CFO'su Elchin Ibadov ile TANAP CFO'su Bora Çermikli, Fortune Türkiye ve DataExpert işbirliğiyle bu yıl üçüncüsü düzenlenen "En Etkin 50 CFO" araştırması kapsamında, ödüle layık görülen isimler arasında yer aldı. Ibadov ve Çermikli 15 Mayıs'ta düzenlenen "CFO Summit 2018"deki törenle ödüllerini aldı.

Araştırmada 1.000'in üzerinde şirketin finansal performansları ve bireylerin 'kritik CFO başarı kriterleri'ndeki performansları değerlendirildi. Bu yılki liste, CFO fonksiyonunun değer yaratma ve şirket stratejisi belirlemedeki proaktif rolü odak alınarak hazırlandı. Araştırma için şirketler, ciro büyüklüğü, aktif büyüklüğü, çalışan sayısı, son üç yıllık kâr büyümesi, nakit yaratma kapasitesi, organizasyonun sektördeki itibarı yönlerinden analiz edildi.

10'un üstünde ödül aldı
Chicago Illinois Üniversitesi'nden (University of Illinois at Chicago) mezun olan Elchin Ibadov, 2002 yılında World Trade Center Chicago'da araştırma uzmanı olarak iş hayatına başladı. 2003 yılında katıldığı PwC'de 11 yıl yöneticilik yaptı. 2014 yılında STAR Rafineri'de yeni görevine başlayan Ibadov'un yürüttüğü proje, aralarında Bonds & Loans Türkiye'de Yılın Proje Finansmanı Anlaşması ödülünün de bulunduğu yaklaşık 10 yerli ve uluslararası ödül kazandı. Ibadov, 6.3 milyar dolarlık yatırımla Türkiye'de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olan STAR Rafineri'nin operasyona geçmesi ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi'ndeki en büyük petrol faaliyetlerinden birine dönüşmesi hedefleri doğrultusunda başarılı finansal sonuçlar için çalışıyor. Ibadov'un, iktisat, muhasebe, finans, uluslararası finansal raporlama standartları (UFRS) vee mali denetim konularında kitapları bulunuyor.

TANAP'ta finansman çalışmalarını koordine etti
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Ekonomi Bölümü mezunu olan Bora Çermikli, Boğaziçi Üniversitesi'nde MBA eğitimini tamamladı. 20 yıldan fazla profesyonel tecrübeye sahip Çermikli, bugüne kadar ağırlıklı olarak üretim sektörlerinde, başta Kurumsal Finansman ve Hazine olmak üzere birçok alanda görev yaptı; özellikle çalışmış olduğu şirketlerde, organik/inorganik büyüme projelerinde aktif rol aldı. Çermikli, 2015 yılından itibaren Türkiye ve Azerbaycan'ın en önemli işbirliklerinden biri olan, 8 milyar dolar yatırım bedelli, TANAP Doğalgaz İletim A.Ş.'nin CFO'su olarak görev yapıyor. Çermikli, Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak olan Güney Gaz Koridoru'nun 1.850 kilometrelik en büyük parçası olan TANAP için Dünya Bankası (WB), Asya Altyapı ve Yatırım Bankası (AIIB), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Avrupa Yatırım Bankası (EIB) gibi büyük finans kuruluşlarındaan sağlanan yaklaşık 3.8 milyar dolarlık finansmanın onaylanması sürecinde, söz konusu kuruluşların TANAP'ta 2 yılı aşkın süre boyunca yürüttükleri "Due Diligence" çalışmalarını koordine etti. Çermikli, bu yıl gaz iletimine başlayacak olan TANAP için "Operasyona Hazırlık" başlığı çerçevesindeki ilgili çalışmalarına devam ediyor.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 21 May 2018, 14:38 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
STAR Rafineri GM İlter: Haziran sonunda ilk petrol kargomuz sembolik de olması açısından Azerbaycan'dan geliyor


bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre; STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter,

şu ana kadar yüzde 99,1 fiziki gerçekleşme kaydedilen proje için toplamda 5,2 milyar dolar harcandığını belirterek,

"Rafineriyi ekim başında devreye aldığımızda 6,3 milyar dolarlık yatırım tamamlanmış olacak.

Haziran sonunda ilk petrol kargomuz sembolik de olması açısından Azerbaycan'dan geliyor, anlaşmasını yaptık.

Sonrasında da ilk olarak ham petrol ünitemizi temmuzun üçüncü haftasında devreye alıyoruz.
" dedi.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 22 May 2018, 08:20 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
21.05.2018 tarihli alan/satan araci kurumlar ve takas dokumu....

Eklenti:
21.05.2018_petkim.jpg
21.05.2018_petkim.jpg [ 179.87 KiB | 3378 kere görüntülendi ]

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 22 May 2018, 14:42 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
STAR Rafineri/İlter: Kurdaki oynaklık geri ödeme süresini artıracaktır
STAR Rafineri/İlter: Kurdaki oynaklık geri ödeme süresini artıracaktır
STAR Rafineri GM İlter, "Kurdaki artış para kazanıp kredi ödemeye geçtiğimiz dönemde öngörülen geri ödeme süresi bir miktar daha artacaktır diye düşünüyorum" dedi
21 Mayıs 2018 Pazartesi, 11:34 Güncelleme: 21 Mayıs 2018 Pazartesi, 11:52

STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, şu ana kadar yüzde 99,1 fiziki gerçekleşme kaydedilen proje için toplamda 5,2 milyar dolar harcandığını belirterek, "Rafineriyi ekim başında devreye aldığımızda 6,3 milyar dolarlık yatırım tamamlanmış olacak. Haziran sonunda ilk petrol kargomuz sembolik de olması açısından Azerbaycan'dan geliyor, anlaşmasını yaptık. Sonrasında da ilk olarak ham petrol ünitemizi temmuzun üçüncü haftasında devreye alıyoruz." dedi.

İlter, STAR Rafineri ve sektördeki güncel gelişmelere ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Akaryakıt talebindeki büyüme ve Petkim'in ham madde ihtiyacı dikkate alınarak hayata geçirilen rafinerinin Türkiye'nin ithal ettiği ürünleri üreteceğini aktaran İlter, dünyadaki rafinerilerin yüzde 80'inin petrokimya ile entegre çalıştığına dikkati çekti.

İlter, Türkiye'de bu entegrasyonun ilk örneğinin STAR Rafineri olacağına işaret ederek, bu tür tesislerde güvenlik sibobu olarak nitelendirilen meşalenin de geçen ay ateşlendiğini ve sorunsuz çalıştığını söyledi.

Daha sonra tesisleri devreye alma çalışmalarına başladıklarını anlatan İlter, rafinerinin çalışması için gerekli tüm yardımcı sistemlerin neredeyse tamamının faal hale geldiğini aktardı.

İlter, bir sonraki adımın ilk hidrokarbonu alıp üretim birimlerini devreye sokmak olduğunu belerterek, rafineriye ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Şu ana kadar yüzde 99,1 fiziki ilerleme kaydedilen STAR'da 5,2 milyar dolar harcandı. Rafineriyi ekim başında devreye aldığımızda 6,3 milyar dolarlık yatırım tamamlanmış olacak. Şu anda ilk petrolü getireceğimiz günü sayıyoruz. Haziran sonunda ilk petrol kargomuz sembolik de olması açısından Azerbaycan'dan geliyor, anlaşmasını yaptık. Sonrasında da ilk olarak ham petrol ünitemizi temmuzun üçüncü haftasında devreye alıyoruz. Azerbaycan'dan gelen kargomuz haricinde ağırlıklı olarak Ortadoğu ve Rusya'dan 3-4 petrol kargomuz daha gelecek. Bunları aldıktan sonra yaklaşık bir ay kadar boşluğumuz olacak. Bu sürede diğer birimleri de devreye alacağız. Eylül ortasından itibaren ham petrol kargoları sürekli olarak gelmeye başlayacak. Ekim başında da tüm rafineri artık çalışır hale gelecek. Hedefimiz, ekim başında ilk ürünümüzü satacak şekilde rafineri devreye almış olmak."

Rafineride ilk başta tam kapasiteye ulaşamayabileceklerini, kademeli bir artış olabileceğini de aktaran İlter, "Buna karşın, 2019’dan itibaren tesis tam kapasitede çalışmaya geçiyor olacak. Şu anki planımız bu şekilde. Tabii ki ekimde devreye aldıktan sonra hiçbir sıkıntı olmazsa maksimum kapasiteye hemen de çıkabiliriz." diye konuştu.

- "Kurdaki oynaklık geri ödeme süresini uzatabilir"

STAR Rafineri devreye girdikten sonra hizmet kalitesini artıracağını ve Türkiye'nin dış ticaret açığını da azaltacağını vurgulayan İlter, yatırım planlanırken özellikle Türkiye'nin ithal ettiği nafta, jet yakıt, LPG ve dizel üretiminin planlandığını söyledi.

İlter, rafineriyi "Türkiye'nin dışa bağımlılığını millileştirme yoluyla azaltacak bir yatırım" şeklinde nitelendirerek, gelecek 10 yılda ülkede akaryakıt ürünlerine olan talebin yüzde 2-3 oranında artacağına işaret etti.

Avrupa'da ortalama yüzde 80 olan araç sahiplik oranının Türkiye'de henüz yüzde 20'lerde olduğuna dikkati çeken İlter, şöyle devam etti:

"Türkiye açısından araç sahipliği noktasında da büyük bir potansiyel var. Aynı zamanda, pazarlar batıda ve bu pazarlara ulaşmak için en uygun yatırım noktası ise Türkiye. SOCAR, Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanmasından sonra yurtdışına açılmak istedi ve yatırımını Türkiye'ye yaptı. Türkiye'de şu anda dizel üretimi 10 milyon ton iken tüketim 24 milyon ton. 14 milyon ton dizel ithalatı var. STAR devreye girdikten sonra 5 milyon ton dizel üretecek ve yüzde 55 olan ithalat oranını yüzde 40'a çekecek, fakat hala dizel açığı kalacak. Öte yandan, pazar büyüme de devam ediyor. Türkiye'de 2019'da sırf dizelde 26 milyon ton tüketim öngörülüyor. Dolayısıyla bu açıdan baktığımızda yeni bir rafineri ihtiyacı daha bulunuyor, fakat bu yatırımın STAR'da olduğu gibi petrokimya entegrasyonu ile yapılması gerekiyor ki proje fizibıl olsun."

İlter, bu tür yatırımlarda finansman kaynağının da büyük önem taşıdığına dikkati çekerek, toplamda 6,3 milyar dolarlık STAR Rafineri'nin 3,3 milyar dolarının proje finansmanı ve 3 milyar dolarının da öz kaynak kullanılarak hayata geçirildiğini anımsattı.

Tüm kontrat ve kredilerin Döviz kuru üzerinden olduğunu belirten İlter, "Kurdaki artış inşaat montaj faaliyeti sırasında bizi çok etkilemiyor, ancak para kazanıp kredi ödemeye geçtiğimiz dönemde öngörülen geri ödeme süresi bir miktar daha artacaktır diye düşünüyorum. Türkiye’deki döviz kurunun da son dönemdeki artışının biraz spekülatif olduğunu düşünüyorum. Geçici olduğu ve seçim sonrasında da 4 lira ve altına düşebileceği kanaatindeyim." değerlendirmesinde bulundu.

- "Petrol fiyatları 60-75 dolar bandında seyreder"

İlter, son dönemde kur ve petrol fiyatındaki artışa bağlı olarak yapılan akaryakıt fiyatlarındaki ÖTV düzenlemesinin de tüketici açısından çok olumlu bir karar olduğunu kaydetti.

Petrol fiyatlarındaki yükselişin rafineri kar marjlarını çok fazla etkilememesine rağmen işletme sermayelerini artırdığını ifade eden İlter, şunları söyledi:

"Son dönemde petrol fiyatlarında yukarı yönlü bir seyir var. Bunu sadece jeopolitik nedenlere bağlamak doğru değil. Dünya ekonomisinde bir büyüme söz konusu ve bu büyüme de talebi tetikliyor. Son yıllarda petrol fiyatlarının düşmesi yüksek maliyetli bir kısım üretim kaynaklarının kapanmasına neden oldu, özellikle kaya petrolü ve derin deniz petrol kuyularında. Bu üreticiler petrol fiyatları düştüğünde ya kuyu kapattı veya üretimi durdurdu. Bu da dünya üzerindeki arz talep dengesini talep yönüne doğru kaydırdı. Artan talebi karşılayacak arzın da olması lazım. Talep artınca fiyatlar da artmaya başladı. Bugün petrolün varil fiyatının geldiği 80 dolar seviyesi üretimini durduran üreticiler için para kazandıkları bir nokta demek ve onlar şimdi tekrar üretime başlayacaklar. Bu da arzı yeniden artıracak. O yüzden petrolün varil fiyatının 100 dolarlara çıkacağını sanmıyorum, eğer uzun vadede çok radikal değişimler olmazsa. Tabii ki bu tür değişimlerde 200 dolarları bile bulabilir. Bu dinamik her zaman olabilir, ama şu anki görüntü petrolün 80 dolar seviyesini çok geçmeyeceği yönünde."

Düşük fiyatlardayken üretimi durduran bölgelerde üretimin yeniden başlamasının oluşturacağı baskının, petrol fiyatlarını yeniden 40 dolar seviyelerine kadar indirmeyeceğini de aktaran İlter, "Ben artık petrol fiyatlarının 60-75 dolar aralığında kalacağını düşünüyorum. Bu hem üretim kaynaklarının ekonomisini destekler hem de tüketici açısından çok negatif etkisi olmayacak bir seviye." ifadelerini kullandı.

- "Cari açığı 1,5 milyar dolar azaltacak"

Türkiye'de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olan STAR Rafineri'nin, yüzde 7-8 olan jet yakıt ithalatını sıfırlaması, LPG pazarında ise yüzde 79 olan ithalatı yüzde 70 seviyesine indirmesi bekleniyor.

Cari açığın azaltılmasına yıllık 1,5 milyar dolarlık katkı sağlayacağı hesaplanan rafinerinin, yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesi bulunuyor.

Rafineride, Petkim’in hammadde ihtiyacı olan 1,6 milyon ton nafta, 1,6 milyon ton jet yakıtı, 4,5 milyon ton ultra düşük kükürtlü dizel üretilecek.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 26 May 2018, 10:35 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
PETKİM

İlgi: 16.05.2018 Tarihli Özel Durum Açıklamamız

16.05.2018 tarihinde, Şirketimiz çıkarılmış sermayesinin, tamamı iç kaynaklardan karşılanmak üzere, 1.500.000.000 TL'den (%10) BEDELSİZ 1.650.000.000 TL'ye artırılmasına ve bunun için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulmasına karar verildiği kamuya duyurulmuştu. Bu kapsamda Sermaye Piyasası Kurulu'na gerekli başvuruda bulunulmuştur.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 29 May 2018, 14:35 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Socar, Türkiye'de 2,2 milyar dolara kadar petrokimya yatırımı planlıyor

Socar Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gazetecilere yaptığı açıklamada yeni petrokimya tesisi projesi için yatırım kararının en geç 2019’un ilk çeyreğinde verileceğini belirtti.

Projenin 1,6-2,2 milyar dolara mal olması bekleniyor.

Gahramanov, gazetecilere yaptığı açıklamada "Lisans müzakereleri tamamlandı, 2018 sonuna kadar mühendislik çalışmaları tamamlanır. 2019 ortasında inşaat başlayabilir." ifadelerini kullandı.

Gahramanov "Proje ile büyük şirketler ilgileniyor" derken şirket ismi vermedi, Socar’ın projeyi ortaklarla ya da ortaksız tamamlamakla ilgilendiğini belirtti.

Gahramanov, "Yeni tesis Petkim’in mevcut kapasitesini yılda 1 milyon ton artıracak, Türkiye’nin cari açığını kapamada yardımcı olacak. Socar Aliağa bölgesinin özel sanayi bölgesi olmasını hükümete teklif etti. Karar yılsonu açıklanacak. Socar Türkiye projenin finansmanı için kendi kaynaklarını kullanacak, ayrıca bankalardan borçlanabiliriz. Türkiye’de halen akaryakıt dağıtımı ile ilgileniyoruz. Ya kendi ağımızı kuracağız ya da mevcut bir ağa yatırım yapacağız. Akaryakıt dağıtım ağı Star Rafinerisi ile entegre olacak." diye konuştu. (Business HT)

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 30 May 2018, 08:46 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Petkim bilanço analizi (İntegral Yatırım Menkul Değerler )


Petkim (PETKM) 1Ç18 döneminde beklentilerin oldukça altında finansallar açıkladı diyebiliriz. Şirket'in net kar rakamı geçen yıl aynı döneme göre %64 düşüşle 131.3 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Satış gelirleri aynı dönemde %5.9 artışla 1,878 milyon TL seviyesinde oluşurken, FAVÖK karı ise %50 düşüş ile 217.9 milyon TL seviyesinde oluştu.

Yükselen hammadde fiyatları ve ürün fiyatlarının geride kalması marjları daralttı

Sonuçların bu denli olumsuz olmasında nafta fiyatlarının yükselmesi, aromatik ürün fiyatlarının yeterli oranda artış göstermemesi ve düşük kapasite kullanımı etkili oldu. Diğer yandan günlük Etilen üretim birimindeki 12 günlük plansız duruş nedeni ile etilen tesisi kapasite kullanım oranı %96'dan 1Ç18 'de %86 seviyesine düşerken, bu duruşun FAVÖK'e 10mn $ negatif etkisi oldu. Ancak bu duruşun satışlar üzerinde baskı yaratmadığı ve stoklardan telafi edildiği belirtiliyor.

Kar marjlarındaki dramatik düşüşte, Etilen-nafta farkının olumlu seyretmesine rağmen, ürün fiyatlarındaki artışın hammadde fiyat artışlarının gerisinde kaldığı görülüyor. Etilen nafta marjı 4Ç17 döneminde 600$/ton seviyesinden 1Ç18'de 707 $/ton seviyesine %18 büyürken, Platts Global Petrokimya Fiyat Endeksi verilerine göre fiyatlar 4Ç17'de ortalama 1020 $/ton seviyesinden %5 artışla 1Ç18'de 1072 $/ton düzeyine yükseldi. Ancak Etilendeki artış ürün fiyatlarına yansıtılamadı.

Diğer bir faktör ise faaliyet giderlerindeki yükseliş oldu denilebilir.

Sonuç olarak PETKM 'in Brüt kar marjı 1Ç18'de geçen yıla göre %26.4'den %14.7 seviyesine gerilerken, aynı dönemde FAVÖK Marjı %24.6'dan %11.6 düzeyine düştü. Net kar marjı ise %20.6'dan dramatik bir şekilde %7 seviyesine geriledi.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 04 Haz 2018, 18:33 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
İkinci 'Petkim'de hedef Türkiye pazarı
Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, Petkim'in yeni yatırımını Türkiye piyasasına odaklı yapacaklarını ifade etti.

Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, Türkiye'de planladıkları ikinci petrokimya yatırımını Petkim'le aynı bölgeye yapacaklarını ve mevcut altyapıdan faydalanacaklarını belirtti.

Mammadov, Türkiye'nin ilk petrokimya tesisi olan ve 2 milyar dolar özelleştirme fiyatıyla devraldıkları Petkim'in yıllık 3,6 milyon ton petrokimya ürünü ürettiğini ve bunun çoğunun halen iç pazarda satıldığını söyledi.

Petkim'e 2008'de özelleştirildikten sonra 760 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirten Mammadov, tesiste yaklaşık 2 bin 500 çalışan ile bin 500 müşteriye hizmet verildiğini ve yılda yaklaşık 1-1,5 milyar dolar seviyesinde ürün sattıklarını aktardı.

Şu anda Petkim'in Türkiye petrokimya ürünleri ihtiyacının yüzde 20'sini karşılayabildiğini vurgulayan Mammadov, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Kalan yüzde 80’i ithal ediliyor, bu Türkiye için bir sorun. Türkiye'nin cari açığının büyük kısmı petrokimya ürünleri ithalatından kaynaklanıyor. Bu ürünlerin cari açık üzerindeki etkisi yüzde 30-35. Petkim’de polietilen-polipropilen, aromatikler ve klor olmak üzere toplam üç üretim zincirimiz var. Dünyada petrokimya alanında bu zincirler çok daha fazla.Türkiye’nin çok büyük polipropilen piyasası var, yıllık 2 milyon ton civarında tüketim var. Biz bunun sadece yüzde 7’sini karşılayabiliyoruz, şu anda yıllık 144 bin ton üretimimiz var. Çok büyük bir diğer piyasa da polietilen ve biz yıllık yaklaşık 1 milyon ton ile bunun yüzde 60’ını karşılayabiliyoruz. Yine de petrokimya ürünlerinin sayısı o kadar çok ki, hepsini üretemeyiz, hiçbir tesis de üretemez. O yüzden en çok ihtiyaç duyulanı, en ticari olanını üretiyoruz."
"Türkiye'nin sorunu hammadde"

Mammadov, dünyada petrokimya piyasasının yüzde 2, Türkiye'de ise ortalama yüzde 7 büyüdüğüne dikkati çekerek, "Yaklaşık 2 milyar dolar seviyesindeki bu yatırım için 2019'da fizibilite çalışmalarının sonuçlarını alacağız. Petkim'in yeni yatırımını Türkiye piyasasına odaklı yapacağız." ifadelerini kullandı.

Büyük montanlı bu yatırım için dikkatli davrandıklarını ve büyüyen piyasa içerisinde belli alanlara odaklanmaları gerektiğini vurgulayan Mammadov, "Yeni bir yerde petrokimya tesisi kursak maliyetimiz yaklaşık yüzde 30 daha yüksek olacak. Bizim şu an yeni bir petrokimya tesisi için tüm altyapımız hazır olduğu için, bu yatırım da mutlaka Petkim’in mevcut alanında olacak. Petkim'in üretiminin halen yüzde 60’ı Türkiye’ye satılıyor, yüzde 40'lık dilim 50'den fazla ülkeye ihraç ediliyor. Pazarımız o kadar büyürse yurt dışına gitmeye meraklı değiliz, bu nedenle bu ürünlerin büyük bir kısmı Türkiye'de satılacak." diye konuştu.

Bu tür yatırımlarda devlet teşviğinin büyük fark yaratacağını fakat teşvik olmasa da bu yatırımı gerçekleştirmeyi düşündüklerini ifade eden Mammadov, Türkiye'de şu anda çok petrokimya yatırımı olmadığını ve ülkenin ham madde sorunu bulunduğunu anlattı.
"İkinci bir STAR daha doğabilir"

Mammadov, kendilerinin de ham maddeyi Rusya, Yunanistan, Romanya'dan ithal etmek durumunda olduklarını fakat STAR Rafineri devreye girdikten sonra Petkim'in ithalatının sıfırlanacağını söyledi.

Yeni petrokimya yatırımı devreye girdiğinde ise yine ithalat yapmak zorunda kalacaklarına işaret eden Mammadov, "Türkiye piyasası o kadar büyük ve hızlı büyüyor ki, dünyadaki en büyük pazarlardan biri. Belki ileride yeni bir rafineri daha yapılabilir. Hızlı büyümenin de bu şekilde bir etkisi oluyor, o yüzden biz de çok hızlı büyümeliyiz." dedi.

Mammadov, yeni bir petrokimya yatırımının projelendirme ve inşaat süresinin ise yaklaşık 5 yıl sürebileceğini sözlerine ekledi.

**********************************************************

Goldman'ın Socar'ın Türkiye projelerinin finansmanıyla ilgilendiği belirtildi- bloomberght.com

bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre;zeri petrol ve doğal gaz şirketi Socar'ın internet sitesinde yer alan bilgilere göre Goldman Sachs, Socar'ın uluslararası altyapı ve sanayi projelerini finanse etmek istiyor.

Aktarılan bilgilere göre Socar'ın Başkanı Rovnaq Abdullayev, Goldman Sachs'ın idari direktörleri Sarel Eldor, Yakut Seyhanlı ve Anton Sychev ile görüştü.

Finanse edilmesi görüşülen projeler konusunda Socar'ın Türkiye'deki projeleri ve diğer ülkelerdeki projelerin tartışıldığı bildirildi.

Goldman Sachs, 2015 yılında 1.3 milyar dolara Socar'ın Türkiye birimini satın almıştı.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 02 Ağu 2018, 22:04 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Petkim Şirket Raporu (Ak Yatırım)


Petkim hisseleri 2. çeyrekte endekse göre %26 daha zayıf performans göstermesinin ardından Temmuz ayında endekse paralel getiri sağladı. Temmuz ayında fiyatların Haziran'a göre aynı seviyelerde kalması, yüksek girdi maliyetleri dolayısıyla zayıf seyreden marjlar ve açıklanan doğalgaz fiyat artışlarının negatif etkisi dolayısıyla hisse performansında önemli bir iyileşme öngörmüyoruz. Diğer yandan, 8 Ağustos'ta açıklanacak olan 2. çeyrek sonuçları kısa vadede hisse fiyatını etkileyebilecek en önemli unsur olabilir. Petkim için 2. çeyrek beklentilerimiz piyasa beklentilerine göre daha olumlu. 261mn TL net kar beklentimize karşılık piyasa beklentisi 208mn TL seviyesinde bulunmaktadır. Petkim için Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi ve 5,36TL hedef fiyatımızı koruyoruz.

Doğalgaz fiyat artışının etkisi
BOTAŞ elektrik üretim santrallerinin kullandığı doğal gaza %49.5 ve sanayide kullanılan doğalgaza %14 zam yaptı. Ayrıca, elektrik üretim santrallerine satılan doğalgazın ödemesinin artık Dolar üzerinden alınacağı belirtildi. Sene başından bu yana sanayide kullanılan doğalgaza yapılan zammın toplam etkisi %42'ye ulaştı. Petkim'in doğalgazdan elektrik de üretmesi dolayısıyla doğalgaz maliyetleri üzerindeki etkinin %14'ten fazla olması beklenebilir. Ayrıca, TL bazındaki doğalgaz maliyetleri TL'nin zayıf seyrettiği dönemlerde Petkim'in marjlarına katkı yapmaktaydı. Bundan sonraki dönemde, elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın Dolar bazında ödenecek olması söz konusu potansiyeli büyük ölçüde ortadan kaldırmaktadır.

2. çeyrek hisse fiyatı açısından yakın vadedeki en önemli beklenti olabilir.

Artan girdi maliyetleri, ikinci çeyrekte daha yüksek kapasite kullanımı, zayıf TL ve daha karlı ürün portföyünün katkısını büyük ölçüde azaltacaktır. Her ne kadar Petkim'in 2. çeyrek faaliyet karı (FAVÖK) tahminimiz olan 354mn TL ilk çeyreğe göre iyileşme gösterse de bir önceki yılın aynı dönemine göre zayıflığını korumaktadır. Petkim'in ürün fiyatlarının ortalamasının %10 civarında aartmış olmasına rağmen nafta girdi maliyetlerinin yaklaşık %40 yükselmesi sonucunda FAVÖK marjında 8 puanlık daralma bekliyoruz. Petkim için 261mn TL olan net kar beklentimiz piyasa beklentisi olan 208mn TL'nin üzerinde bulunmaktadır.

Ürün fiyatları Temmuz ayında büyük ölçüde aynı seviyelerde kaldı

Yılın geri kalanında takip ettiğimiz önemli ürün fiyatı göstergelerinin görece aynı seviyelerde kaldığını ya da hafif artışlar kaydettiğini gördük. Petkim Ürün Fiyat Endeksi ve Platts Petrokimya endeksleri Temmuz'da hem Haziran'a hem de 2. çeyreğe göre aynı seviyelerde kaldı. Söz konusu endeksler geçen yılın aynı ayına göre ise sırasıyla %15 ve %25 yukarda bulunmaktadır.

Marjlarda önemli bir iyileşme görmüyoruz.

Yukarıda bahsedilen Petkim Ürün Fiyat Endeksi ile en önemli girdi maliyeti olan nafta fiyatı arasındaki marjın artan nafta fiyatı sebebiyle Temmuz ayında bir önceki aya göre %5 2. Çeyreğe göre %12 daraldığını gözlemliyoruz. Piyasada en çok takip edilen göstergelerden biri olan Etillen-Nafta marjı ise Temmuz'da geçen yılın aynı dönemine göre %26 aşağıda bulunmaktadır.

-------------------------------------------------------------

AK YATIRIMIN BİR 11 TEMMUZDAKİ YORUMU ŞÖYLEYDİ :

Petkim: Risk-getiri dengesini cazip bulmuyoruz (AK Yatırım)


Kısa vadeli baskılar uzun vadeli olumlu beklentileri gölgelemektedir.
Petkim hisseleri beklentilerden düşük gelen birinci çeyrek sonuçlarının ardından %40 düşerek son on beş ayın en düşük seviyesini gördü. Hissenin son dönemde söz konusu dip seviyelerden tepki verse de, bu aşamada henüz tam bir toparlanmadan söz etmek için erken olduğunu düşünüyoruz. Ürün fiyatlarıyla girdi maliyetleri arasındaki marjın zayıf seyretmesi, önümüzdeki iki çeyrekte bir önceki yıla göre zayıf karlılık, STAR Rafinerisi'nin %18'lik payının satın alınması için yapılacak 480mn Dolar ödemeyle birlikte 2018-19 yıllarında borçluluğun yüksek seyredecek olması ve 2018 son çeyreği ya da 2019'un ilk çeyreğinde yapılması beklenen bakım duruşunun olası olumsuz etkileri söz konusu görüşümüzü destekleyen etkenler olarak sıralanabilir.

Zayıf marjların 2 ve 3. çeyreklerde de devam etmesini bekliyoruz.
2017 yılında faaliyet karının (FAVÖK) Dolar bazında %64 artmasının ardından ürün karlılıklarının zayıf seyretmesi nedeniyle 2018 yılında %42 düşüşle 277mn Dolar'a gerilemesini bekliyoruz. Petkim'in ana ürünlerinin fiyatlarında görülen hafif artışlara rağmen en önemli girdi olan naftanın fiyatında sene başından bu yana %33 yükselmesi Petkim'in marjlarını baskılayacaktır. Söz konusu durum, Petkim'in ana ürün fiyatlarından oluşturduğumuz Petkim Ürün Endeksi ile nafta maliyeti arasındaki marjın geçen yıla göre %15 bir önceki çeyreğe göre ise %9 düşmesine sebep olmuştur. Geçen yıldan gelen yüksek baz etkisi de hesaba katıldığında, 2. ve 3. çeyreklerde karlılığın bir önceki yıla göre zayıf seyredebileceğine işaret etmektedir.

Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi koruyoruz.
Petkim için Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi koruyoruz. Hisse başına TL5.36 olan hedef fiyatımız %20 artışa işaret etmektedir. Yukarıda saydığımız risklere rağmen hisse ikinci çeyrekte endekse göre %25 daha zayıf performans göstermiştir. Bu seviyelerden olası bir kalıcı toparlanma için ürün fiyatları, girdi maliyetleri ve ikisinin arasınddaki marjı yakından takip ediyor olacağız.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 07 Ağu 2018, 09:50 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
HSBC, PETKİM İÇİN FİYAT HEDEFİNİ 4.77 TL'DEN 5.75 TL'YE YÜKSELTTİ
*****************************************************

BİR DİĞER GELİŞME İSE :

SOCAR Türkiye/Gahramanov: İkinci petrokimya tesisi için fizibiliteyi 2019'un nisan ayında tamamlayarak haziranda çalışmalara başlamayı düşünüyoruz

Dünya gazetesi internet sitesinde yayınlanan habere göre; SOCAR Türkiye Üst Yöneticisi Zaur Gahramanov, Petkim'in Aliağa kampüsü içinde yapacakları ikinci petrokimya tesisi için fizibiliteyi 2019'un nisan ayında tamamlayarak haziranda çalışmalara başlamayı düşündüklerini, bunun çok büyük bir yatırım olacağını belirtti.

Gahramanov, tesiste 2022'nin sonunda veya 2023'ün başında üretime başlamayı planladıklarını bildirdi.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 09 Ağu 2018, 13:01 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Petkim Bilanço Analizi (Gedik Yatırım)


Petkim yılın ikinci çeyreğinde 371 milyon TL net kar açıklarken piyasa beklentisi olan 208 milyon TL'yi aşmış oldu. Şirketin FAVÖK rakamı ise 441 milyon TL seviyesine ulaşırken piyasa beklentisi 317 milyon TL seviyesindeydi. İkinci çeyrekte satış hacmi yıllık %8 gerileyerek 471 bin ton olurken gelirler ise fiyatlardaki artış neticesinde yıllık %27 artışla 2.4 milyar TL oldu. İkinci çeyrekte olumlu ürün marjları, artan ürün fiyatları ve kurlar faaliyet karlılığını desteklemiş oldu.
Zayıf ilk çeyrek rakamları sonrasında daralan nafta-etilen fiyat makasına rağmen şirket maliyet artışlarını ürün fiyatlarına yansıtmayı başardı. Bunun yanında fiyatlardaki artış şirketin stok karı ile karlılığını desteklemesini sağladı. Bunun yanında tek yerli üretici olarak avantajlı konumunu kullanan şirket marjlarını artırmayı başarmış oldu. Bu faktörlerle birlikte yan ürünlerdeki olumlu marjlar ikinci çeyrekte güçlü performansa katkıda bulundu.
Şirketin güçlü performansını nafta-etilen marjlarındaki olumlu seyir paralelinde yılın geri kalanında da sürdürmesini bekliyoruz. Nafta-etilen marjı mayıs ayında 480 dolar seviyesine geriledikten sonra haziran ayında toparlanmaya başlayarak, temmuz ayı sonunda 570 dolar seivyesine ulaşmıştır. Bu trendin devam etmesi ile şirketin olumlu karlılığını sürdürmesi beklenebilir.
STAR rafinerisinin ekim ayında üretime başlaması ile Petkim'e nafta satışına başlayabilir. Bu sayede şirketin nafta ihtiyacının yaklaşık yarısı son çeyrekte bu rafineriden sağlanabilecektir. Yıllık bazda ise rafineri tam kapasiteye geçtiğinde Petkim'in ihtiyacının tamamını karşılayarak karlılığa yaklaşık 60 milyon dolarlık katkı verebilecektir.
Temettü veriminin %6.1'le devam etmesini bekliyoruz. Şirketin net borcu ise yılın ikinci çeyreğinde 2.9 milyar TL seviyesine çıkmış bulunuyor. Yıl başında 1.5 milyar TL olan net borcun özellikle STAR rafinerisinde pay alımı ile ilgili ödeme ve temettü nedeniyle arttığı görülüyor. Hatırlanacağı gibi şirket STAR rafinerisinde dolaylı %118 pay için 720 milyon dolar ödeme yapacağını açıklamış ve ilk taksiti olan 240 milyon doları mart ayı itibariyle ödemişti.
Riskler: Ürün marjlarında yaşanabilecek oynaklıklar şirketin karlılığı üzerinde etkili olmaktadır. Şirketin bakım için yapması beklenen duruşun zamanlaması hisse fiyatı üzerinde etkili olacaktır.
SONUÇ: Petkim için tavsiyemizi %30 yükseliş potansiyeli ile Al'a çekiyoruz. Hisse şu anda düzeltilmiş 6.7x 2018 FD/FAVÖK çarpanı ile banzer şirket ortalaması olan 7.8x'in altında işlem görmektedir. Petkim için hedef fiyatımızı risksiz getiri oranındaki artış sonrasında 6.15 TL seviyesine çekerken tavsiyemizi ise Al'a yükseltiyoruz.


Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 28 Ağu 2018, 15:31 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Petkim bilanço analizi (Ziraat Yatırım)


Petkim'in 2018 yılı ikinci çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %22,7 oranında artarak 371,4mn TL'ye ulaşmış ve hem bizim beklentimiz olan 287,5mn TL'nin hem de piyasa beklentisi olan 211,5mn TL'nin oldukça üzerinde gerçekleşerek iyi bir görüntü sergilemiştir. Tahminimizdeki sapmada hem satış gelirlerinin hem de brüt kar marjının beklentilerimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur.

İkinci çeyrekte satış gelirleri bir önceki yılın aynı döneminde göre satış miktarındaki %4'lük düşüşe karşın, petrokimya ürün fiyatlarında ve kurlardaki yükselişin katkısıyla %28,1 oranında artış kaydederek 2.353mn TL'ye ulaşmıştır. Brüt kar ise aynı dönemde %5,3 oranında artarak 471,7mn TL'ye yükselmiştir. Operasyonel giderler %14,5 oranında artarken, diğer faaliyetlerden gelirler de 12,3mn TL'den 2,3mn TL'ye gerilemiş ve böylece faaliyet karı %0,9 oranında artarak 394,5mn TL olarak gerçekleşmiştir.

FAVÖK ise %5,5'lik artışla 441,3mn TL'ye ulaşırken, FAVÖK marjı 2Ç2017'deki %22,8'den 2Ç2018'de %18,8'e gerilemiş ancak bir önceki çeyrekteki %11,6'lık seviyeye göre ciddi bir iyileşme sergilemiştir. Etilen üretimindeki plansız duruş nedeniyle ilk çeyrekte %86'ya gerileyen kapasite kullanım oranının ikinci çeyrekte %102'ye yükselmesi marjlara olumlu katkı sağlamıştır. Net finansman giderleri ise 45,8mn TL'den 2,8mn TL'ye gerileyerek dönem karını desteklemiştir.

İlk yarı gerçekleşmeleri ardından, tahminlerimizdeki değişiklikler ve piyasa çarpanlarındaki güncellemelere bağlı olarak, özellikle iskonto oranlarının yükselmesinin olumsuz etkisiyle Petkim'in hedef hisse fiyatını, bedelsiz sermaye artışına istinaden düzeltilmiş 6,81TL'den (150mn TL bedelsiz sermaye artırımını-7,50TL hedef hisse fiyatı 6,81 olarak düzeltildi) 6,65TL'ye çekiyoruz. Diğer taraftan, potansiyeline bağlı olarak daha önceki "EKLE" önerimizi "AL" olarak değiştiriyoruz.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 18 Eki 2018, 21:02 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Dev yatırım "Star Rafinerisi" yarın açılıyor

Azerbaycan kamu petrol ve doğalgaz şirketi SOCAR'ın Cuma günü resmi açılışını yapacağı STAR Rafineri, Türkiye'nin petrol işleme kapasitesini neredeyse üçte bir artırırken, yurtiçi pazara dizel, uçak yakıtı ve diğer hammaddeleri üreterek cari açığı aşağı çekecek.

SOCAR Turkey Aegean Refinery (STAR) yılda yaklaşık 10 milyon ton, yani günde 200,000 varil ham petrol işleme kapasitesine sahip olacak. Rafineri yılda 4.8 milyon ton dizel, 1.6 milyon ton uçak yakıtı ve 1.6 milyon ton nafta üretecek.

Türkiye'nin beşinci rafinerisi olan STAR, şirketin verdiği bilgiye göre 30 yıldan uzun bir süredir devreye giren ilk rafineri olacak. Türkiye'nin 28.1 milyon ton olan işleme kapasitesini üçte bir oranında artıracak olan rafineri için inşaatın başladığı 2011 yılından bu yana 6.3 milyar dolar yatırım yapıldı.

STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, "Türkiye petrokimya sektörünün dışa bağımlılığını azaltacak STAR Rafineri'de cari açığın önemli kalemlerini oluşturan dizel, jet yakıtı, LPG ve petrokok gibi ürünlerin üretimi gerçekleştirilecek. Türkiye'nin en büyük enerji projelerinden biri olarak cari açığın azaltılmasına yılda 1.5 milyar dolar katkısı olacak" dedi.

İhtiyacından fazla benzin üreten Türkiye, taşımacılık sektöründe en yoğun kullanılan yakıt olan dizelde ise geçen yıl 10.4 milyon ton üretim yapabildi. Üretim toplam tüketimin sadece yüzde 43'ünü karşılıyor.

Geçen dört yıllık dönemde dizel tüketimi her yıl ortalama yüzde 12 artan ve 2017'de 24.2 milyon tona yükselen Türkiye, geçen yıl 7 milyar dolar değerinde 13.5 milyon ton dizel yakıt ithal etti.

Tamamen yurtiçi pazara yönelik üretim yapacak olan STAR rafinerisi ithalat miktarını bu seviyeye göre yüzde 36 azaltacak.

Rafineri ayrıca 1.6 milyon ton uçak yakıtı üretecek. Uçak yakıtında ithalat dizele kıyasla çok daha az olsa da, SOCAR Türkiye'nin uçak yakıtı tüketiminin orta vadede artacağını öngörüyor.

Türkiye'nin uçak yakıtı tüketimi geçen yıl 5 milyon ton oldu. Bunun 4.8 milyon tonu Tüpraş tarafından üretilirken, 200,000 tonu ithal edildi.

Rafineri ayrıca plastik üretiminde kullanılan 1.6 milyon ton nafta ve 420,000 ton ksilen üretecek. Naftanın tamamı ve ksilenin bir kısmı SOCAR'ın diğer bir iştiraki olan Petkim'e satılacak.

Petkim, daha önceki açıklamalarına göre bu tedarik anlaşmasıyla navlun maliyetlerinden yılda yaklaşık 50 milyon dolar tasarruf öngörüyor. Ayrıca hammaddede temin ederken tedarikçileri değiştirmesine bağlı kalite oynaklıklarının önüne geçecek.

Rafineri bunlara ek olarak petrokok, kükürt ve LPG üretecek.

Şirket yetkililerinin verdiği bilgiye göre rafineri işleyeceği ham petrolü uluslararası pazarlardan rekabetçi usullere göre temin edecek. Ham petrolün Ortadoğu ülkelerinden satın alınmasının öngörülüyor.

Rafinerinin finansmanı 2014 yılında sağlandı. Toplam 3.3 milyar dolar finansmanın 2.7 milyar dolarlık bölümü 18 yıl, geri kalan 600 milyon dolarlık bölümü ise 15 yıl vadeye sahip.

Azerbaycan kamu enerji şirketi SOCAR, rafinerinin yanı sıra Azeri doğalgazını Türkiye ve Avrupa'ya taşıyacak TANAP boru hattı, Petkim, Ege'nin başlıca limanlarından Petlim'de pay sahibi. Şirket gelecek yıllarda petrokimya yatırımlarına devam etmeyi öngörüyor.

SOCAR'ın verdiği bilgiye göre Türkiye'de tek noktaya yapılan en büyük özel sektör yatırımının açılış törenini yarın yapılacak. Törene Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev katılacak.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 19 Eki 2018, 10:52 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
6,3 milyar dolarlık STAR Rafineri'yi Erdoğan ve Aliyev açıyor

6.3 milyar dolarlık dev yatırımın kurdelasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kesecek.

Türkiye'nin yeni yıldızı STAR Rafineri Türkiye'nin işlenmiş petrol ürünü ihtiyacının yüzde 25'ini karşılayıp cari açığı 1.5 milyar dolar azaltacak.

STAR, Türkiye'nin ilk stratejik teşvik belgesini alan yatırım olma özelliğini taşıyor.

19.10.2018 - 08:31 | Güncelleme: 19.10.2018 - 11:11
Türkiye'nin yeni yıldızı STAR Rafineri'nin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yapacak. Türkiye’nin işlenmiş petrol ürünü ihtiyacının yüzde 25’ini tek başına karşılayacak olan STAR Rafineri, aynı zamanda Türkiye’nin ilk Stratejik Teşvik Belgesini alan yatırım. Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR'ın iştiraki olarak faaliyete geçecek olan STAR, iki ülkenin ekonomik ve siyasi ilişkilerini daha da geliştirecek kilometre taşlarından birisi olacak.

STAR Rafineri ülke ekonomisi ve sanayinin ihtiyaçları gözetilerek stratejik ürünlere odaklanıyor. Yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip STAR Rafineri’de, yılda 4,8 milyon ton dizel ve 1,6 milyon ton naftanın yanı sıra ülkemizdeki cari açığın önemli bileşenlerinden olan jet yakıtı ve LPG gibi petrol ürünlerinin de üretimi gerçekleştirilecek. STAR Rafineri, Türkiye’nin en büyük enerji projelerinden biri olarak petrol ürünleri ithalatında her yıl 1,5 milyar dolar civarında tasarruf sağlayacak.

Farklı ham petrol türlerini işleme teknolojisi ve 63 tank ile yaklaşık 1 milyon 640 bin metreküp depolama kapasitesiyle STAR Rafineri, Türkiye’nin rekabet gücünü artıracak.

Türkiye petrokimya sektörünün dışa bağımlılığını azaltacak STAR Rafineri’de petrokimya sektörü için önemli hammaddeler olan nafta, kesilen ve reformat ile cari açığın önemli kalemlerini oluşturan dizel, jet yakıtı, LPG ve petrokok gibi petrol ürünlerinin üretimi gerçekleştirilecek.

ÇEVREYE DUYARLI YATIRIM

STAR Rafineri, üretimde sürdürülebilirliğin önemine inanıyor. Çalışmalarının sosyal ve çevresel etkileri düzenli olarak denetleniyor ve dünya çapında örnek çalışmalara imza atılıyor. Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Türkiye çevre mevzuatı ve uluslararası kabul görmüş çevre standartları çerçevesinde çalışmalarını yürütüyor.

STAR Rafineri, tek noktaya yapılan en büyük reel sektör yatırımı olmasının yanında, mühendislik tasarımı aşamasında, çevrenin bir bütün olarak en iyi şekilde korunmasını sağlamak amacıyla, ekonomik olarak uygulanabilecek en ileri teknolojiler ve bunların uygulanış biçimleri anlamına gelen “En İyi Mevcut Teknikler” (Best Available Techniques) esas aldı.


RAKAMLARLA STAR RAFİNERİ

Petrol ürünleri ithalatında her yıl 1,5 milyar dolar tasarruf sağlayacak
Türkiye’nin işlenmiş petrol ürünü ihtiyacının %25’ini tek başına karşılayacak
Günde 214 bin varil ham petrol işleme kapasitesi
Günlük 34 bin metreküp ham petrol işleme kapasitesi
1.640 milyon metreküp depolama kapasitesi
Yılda 4,8 milyon ton düşük kükürtlü motorin üretilecek
Yılda 1,6 milyon ton jet yakıtı,
Yılda 1,6 milyon ton nafta üretilecek
Yılda 300 bin ton LPG üretecek.
55.000 ton yerüstü borularının ağırlığı
1.045.000 metrekare boyandı


Eklentiler:
star rafineri.PNG
star rafineri.PNG [ 889.97 KiB | 2488 kere görüntülendi ]

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 19 Eki 2018, 10:56 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın iştiraki olan SOCAR Türkiye’nin STAR Rafinerisi bugün hizmete girecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla açılacak olan Star Rafinerisi, ülkemiz tarihinin 19,5 milyar dolarlık yatırımla en büyük dış yatırımı ve iki kardeş ülkenin arasında en önemli bağ olacak. Fakat böylesine önemli bir yatırımın hayata geçirilmesi aşamasında yaşanan sürecinde dikkate değer olduğunun unutulmaması lazım.

DEV YATIRIM "STAR RAFİNERİSİ" BUGÜN AÇILIYOR
DEV YATIRIM "STAR RAFİNERİSİ" BUGÜN AÇILIYORPetkim'in özelleştirilmesi, Türkiye’nin önemli stratejik dönüşümlerinden birisi olduğunun altını çizerek, geçmişe gidelim. 1989 yılında özelleştirme kapsamına alınan ilk şirket olan Petkim için 2003 yılına kadar hiçbir satış girişimi devlet tarafından yapılamamıştı.Yarımca tesislerinin kapatılması ve aradan geçen 13 yıl boyunca şirketin yatırım yapmasına “özelleştirme” gerekçesi ile izin verilmemesi, o dönemin tek faaliyeti olduğu rahatlıkla söylenebilir. Petkim 2003 yılında yapılan ihaleyle %88’lik kısmı 600 milyon dolara Uzan grubu tarafından alındı. Ancak bu ihale sürecinin iptal ile sonuçlanmasından sonra Ocak 2004’te Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından tekrar ihaleye çıkarılan Petkim’e teklif gelmemesi üzerine ihale iptal edildi. Bu tarihten sonra Petkim farlı bir kulvara girdi.

Mayıs 2004’te Petkim’de önemli bir yönetim değişikliği oldu. Şirket genel müdürlüğüne özel sektörden transfer edilen Kenan Yavuz getirildi. Hızla kara geçen ve Şubat 2007’de Başbakan Erdoğan’ın açılışını yaptığı 400 milyon dolarlık yatırımlarla birlikte şirket sıfır borç ve iyi bir karlılık oranıyla 2008 yılında Azerbaycan Devlet Petrol şirketi SOCAR’a 4 milyar dolara satıldı. Petkim özelleştirmesiyle de STAR Rafinerisi Projesi’nin önünü açıldı. Bu gelişme Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’ni (TANAP) de iki ülkenin gündemine soktu.

CARİ AÇIĞA 1,5 MİLYAR DOLARLIK KATKI

O dönem hammaddesini Tüpraş özelleştirmesi nedeniyle %90 ithal eden Petkim’in hammadde güvenliğini sağlayacak bir rafineri entegrasyonuna ihtiyaç olduğu ortaya çıkmıştı. 2005 yılında alt yapı çalışmaları başlatılan STAR Rafinerisi Projesi’ne SOCAR yakın ilgi gösterdi. Ve 2009 yılında rafinerici lisansı için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK)’ ya başvurdu. 25 Ekim 2011’de Başbakan Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımı ile rafineri temeli atıldı ve bugünlere gelindi.

Son 30 yıllık dönemde gerçekleşen en önemli reel sektör yatırımı olarak öne çıkan STAR Rafinerisi, kümelenme metodolojinin ve entegrasyonun da en önemli örneği oldu. Petkim yarımadasında gerçekleştirilen rüzgar santrali ve Petlim Limanı ile birlikte artık, Rafineri-Petrokimya-Enerji-Liman ve dağıtım zincirinin tamamı buluştu. Rafineri sayesinde Petkim yıllık 2 milyon ton, yaklaşık 750 milyon dolar ithalat tutarını yerlileştirmiş olacağı gibi STAR Rafinerisi’nin üreteceği diğer rafinaj ürünleri ile ithalat engellenmiş olacak. Toplamda cari açığa yıllık 1.5 milyar dolarlık bir katkı sunacağını söylemek mümkün.

Rafinerinin toplam üretim miktarı olan 10 milyon ton ürünün, 2 milyon tonluk kısmı Petkim’in hammadde ihtiyacını karşılarken, geri kalan 8 milyon ton ürünlerin tamamının da bugün Türkiye’nin ithal ettiği düşünülürse, buna tam olarak bir ithal ikame veya yerlileştirme projesi de denilebilir.

Görüldüğü üzere bu tür yatırımlar son derece uzun soluklu, güçlü finansman ve devlet desteği gerektiren projelerdir. Fizibilite çalışmalarının 2005 yılında başladığı dikkate alındığında aradan 13 yıl geçtiği gerçeği ortaya çıkacaktır. Fakat 2004 yılında bir diğer çalışma olan veya konuşulan proje Ceyhan’a hala bir şey yapılamamış olması, büyük projeler için güçlü finansman, güçlü yatırımcı ve devlet desteği üçlüsünün mutlaka bir arada olması gerektiğini gösteriyor.

İKİ DEVLETİN EN GÜÇLÜ EKONOMİK BAĞI

STAR Rafinerisi Projesi’ne harcanan 6 milyar doların %50’lik kısmı Azerbaycan tarafından sağlanırken, diğer %50’lik kısmı için ise proje finansmanı yapıldığı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de 2 milyar dolarlık teşvik desteği sağladığının bilinmesi gerekir. Petkim entegrasyonu sayesinde STAR Rafinerisi, 1 milyar dolar daha ucuza mal olmasına rağmen, ancak 6 milyar doları aşan bir bedel ile hayata geçirilebildi.

Türkiye, bugünkü fiyatlar ile yılda yaklaşık olarak 15 milyar dolar rafinaj ve petrokimya ürünü ithal ediyor. Petkim ise petrokimya ürünlerinin sadece %15’lik kısmını karşılayabiliyor. Geriye kalan %85’lik kısım ise ithal ediliyor. Bu rakamlar neyi gösteriyor? Türkiye’nin 5 adet daha Petkim’e ve en az 1 adet daha rafineriye ihtiyacı olduğunu net bir şekilde ortaya koymuyor mu?

Bu sebeple rafineri entegrasyonu ile birlikte SOCAR’ın ikinci bir Petkim daha yapıp yapmayacağı merak konusu. Zira geçmişte açıklanan planlamalarda, rafineri tamamlandıktan sonra, petrokimya yatırımlarına devam edileceği sık sık kamuoyu ile paylaşılmıştı. Umarız Ceyhan'a tam entegrasyona dayalı 15 milyar dolar gerektiren bir proje hükümetimiz tarafından planlanır ve hayata geçirilir.

Zira ara malı üretiminde adım atılmazsa cari açığın kapatılması zor olacağı gibi Türkiye ekonomisinin de rekabet gücü kazanmasında zorluklar yaşanır. Dolayısıyla Ceyhan projelerine bugün start verilmesi halinde yatırım dönemi minimum 8 yıl olacağından 2025 yılında muhteşem bir sonuca ulaşılması da mümkün olur. Mutlaka bu yatırımların Star Rafinerisi örneği dikkate alınarak acilen planlaması gerekir.

RAFİNERİNİN GİZLİ KAHRAMANI KENAN YAVUZ

İki kardeş ülkenin en önemli ticari işbirliği olan projenin gizli kahramanı, mimari olarak Kenan Yavuz isminin anılması gerekiyor. Petkim’in ayağa kalkıp özelleştirmesiyle bu entegrasyon projesine gönül koyan Yavuz, bir kümelenme metodolojisi örneğiyle de ülkemizin taşınmasına vesile oldu. Bu süreçte tam 1200 adet izinlerin alınmasında, bu yatırımla ilgili olarak 3 tane özel kanun çıkarılmasında Kenan Yavuz ciddi katkı olduğunu biliyorum. Türkiye tarihinin en büyük proje finansmanı, 3.3 milyar dolar, 18 yıl vade ve hazine garantisi olmadan bu dönemde Kenan Yavuz’un katkılarıyla ve tabii ki iki devletin de bu işe olan inancıyla sağlandı.

Daha önemli bir husus ise Türkiye’den ve Azerbaycan’dan çeşitli ülkelerin lobisini yaparak, bu devasa projeye engel olmak isteyenlere karşı en büyük mücadeleyi veren isim Kenan Yavuz olmuştu.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 93 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.