Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 07 May 2021, 15:30


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ] 
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 04 May 2011, 22:38 
Çevrimdışı
gencyönetici

Kayıt: 02 May 2011, 20:14
Mesajlar: 347
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 1
HİSSE : PARSN

İMKB HİSSE SENEDİ KÜNYESİ

Şirket Adı: Parsan Makina Parçaları Sanayii A.Ş.
Faaliyet Alanı : Dövme çelik üzerine makina parçaları imalatı
Sektör : Metal Eşya, Makine ve Gereç Yapımı
Pazar: Ulusal
Kuruluş Tarihi : 06/03/1968
Halka Aç. Tarihi : 16.10.1990
İlk İşlem Tarihi : 16.10.1990

PARSAN AVRUPA’NIN EN BÜYÜK ÜÇ DÖVME TESİSİNDEN BİRİNİ KURUYOR

Otomotiv Yan Sanayi Sektörünün önde gelen tedarikçilerinden Parsan Makina Parçaları Sanayii A.Ş., Kocaeli Dilovası’nda, alanında Avrupa’nın 3 büyük üretim tesisinden birini kuruyor. 15 futbol sahası büyüklüğündeki alanda kurulacak olan tesis, Parsan’ı, dünyanın en önemli ağır ticari araç üreticilerinin motor ve aktarma organları dövme parça tedarikçisi konumuna getirecek. Yeni tesislerde modern mühendislik teknolojilerinin kullanılacağını belirten Güriş Holding Sanayi Grubu CEO’su ve Parsan Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan İğnebekçili, “Üretim önemli ölçüde robotlarla ve sıfır zararlı atık ilkesiyle gerçekleşecek. 160 milyon Avro’ya mal olacak ve Avrupa’nın en modern tesisleri arasında yer alacak Parsan Dilovası Tesisleri, iş güvenliği ve yüksek verimlilik anlayışıyla çalışacak. Yatırımlar tamamlandığında halen 650 olan personel sayımız 1800’e ulaşacak” dedi.


Türkiye ve Avrupa Otomotiv ve Makina İmalat Sektörlerinin önemli Dövme Aksam tedarikçilerinden biri olan Parsan Makina Parçaları Sanayii A.Ş., Kocaeli Dilovası’nda Avrupa’nın en büyük Motor, Aktarma Organları ve büyük Dövme Aksam Üretim Tesisinden birini kuruyor. Güriş Holding Sanayi Grubu şirketi olan Parsan’ı uluslararası alanda üst sıralara taşıyacak olan tesis, yaklaşık 15 futbol sahası büyüklüğündeki bir alanda kurulacak. İhtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin yüzde 10’unu güneş enerjisinden üreterek, yüksek enerji verimliliği ve sıfır zararlı atıkla çalışacak olan tesiste, büyük ölçüde robotlarla üretim yapılacak. Halen 650 olan personel sayısı yatırımlar tamamlandığında 1800’e ulaşacak. Tamamlandığında toplam 160 milyon Avro’ya mal olacak tesisle, Parsan, aks ve mil üretiminde Avrupa’nın en büyük, diğer aktarma organları ve motor dövme aksamı üretiminde ise, Avrupa’nın üç büyük tesisinden biri olacak. Yeni tesislerde, başta otomotiv olmak üzere tarım, iş makinaları, gemi, havacılık, savunma sanayilerinin motor ve aktarma organlarında kullanılan ağır dövme parçaların tedariki de gerçekleştirilecek.

Güriş Holding Sanayi Grubu CEO’su ve Parsan Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan İğnebekçili, Parsan’ın 2015 ve 2020 yılları vizyonu ile, yeni yatırım stratejisi ve kurumsal hedeflerini basın mensuplarıyla paylaştı. Parsan’ın Güriş Holding Sanayi Grubu çatısı altında bulunan şirketler arasında yer aldığını belirten İğnebekçili, 1968 yılında Pendik’te kurulan fabrikada; Kalıphane, Dövmehane, Isıl İşlem, Özel Talaşlı İmalat, Entegre Çelik Dövme ve İşleme Tesislerinin bulunduğunu hatırlattı.

İğnebekçili, kurulduğu günden bu yana otomotiv, madencilik, havacılık, savunma gibi sektörlerin dövme parça gereksinimlerini karşılayan Parsan’ın, 46 yıllık deneyiminin getirdiği kaliteli üretimle, başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada pek çok önemli markanın tedarikçisi konumuna yükseldiğini söyledi. İğnebekçili, “Bugün üretiminin yüzde 85’ini başta Avrupa olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç eden, gerek mal gerekse hizmet kalitesi uluslararası alanda tescil edilmiş, güçlü bir kuruluşuz” dedi.

15 futbol sahası büyüklüğündeki alanda robotlarla üretim

Parsan’ın ağırlıklı olarak, çeşitli otomotiv markaları için ön dingil, arka aks milleri ve çeşitli dövme aksamları ürettiğini anlatan İğnebekçili, Dilovası’nda kurulacak tesisler hakkında şu bilgileri aktardı: “Halen Pendik’te 28.000 metrekare kapalı alanda üretim gerçekleştiriyoruz. Temelini Haziran ayı içinde atmayı planladığımız Kocaeli Dilovası’ndaki yeni, modern üretim üssümüzü 100.000 metrekarelik kapalı alana kuracağız. Başka bir ifadeyle, yeni tesisimizin, yaklaşık 15 futbol sahası büyüklüğünde bir alanı kapsayacağını söyleyebiliriz.”

160 milyon Avro'luk "stratejik yatırım"la ülke sanayimizde önemli bir eşik aşılacak
Tesislerin ilk etabının 2015 yılı, ikinci etabının 2020 yılı sonuna kadar işletmeye alınmasının hedeflendiğini anlatan İğnebekçili sözlerini şöyle sürdürdü: “Toplam 160 milyon Avro harcamayla gerçekleşecek yatırım, Parsan Pendik Tesislerinin yeni arazimize nakliyle tamamlanmış olacak. Halen 650 olan personel sayımız 2015 yılı sonunda 1000’e, 2020 yılı sonunda ise 1800’e yükselecek. Diğer bir deyişle, 1150 kişiye daha ek istihdam yaratmış olacağız. Halen Pendik’teki fabrikamızda sürdürdüğümüz üretimle 45-50 milyon Avro ciroya ulaşıyoruz. Yeni üretim tesislerimizde mevcut üretim kapasitemizin arttırılmasının yanı sıra, büyük motor krankları, dingil ve flanşlar ile diğer büyük ve ağır dövme aksamların imalatını gerçekleştireceğiz. 2020’li yıllarda ciromuzu üç kat arttırarak, 160-170 milyon Avro’ya ulaşmayı hedefliyoruz. Böylece ülke sanayimizde önemli bir teknolojik eşik aşılırken, stratejik öneme haiz bu yatırımla ekonomideki cari açığa da olumlu katkıda bulunmuş olacağız."

2015 yılı sonu itibarıyla devreye girmesi planlanan 12.500 tonluk vidalı pres yatırımının yıllık 25.000 ton ilave dövme kapasitesi yaratacağını kaydeden İğnebekçili, “Bu yatırımla yılda 300.000 adet ağır ticari araç krank, dingil ve büyük flanş üretimi gerçekleştirerek, bu alanda Avrupa’nın en büyük 3 tesisinden biri konumuna geleceğiz. Ayrıca, mevcut aks+mil üretim hacmimize ek olarak 2015 yılı sonuna kadar tamamlanması hedeflenen 300.000 adetlik aks+mil üretim kapasitesiyle toplamda yıllık 1.000.000 adetlik aks+mil kapasitesine ulaşacağız. 2020 yılına kadar da aks+mil üretimimizi 1.300.000 adete ulaştıracağız. Ayrıca, ilave 8.000 tonluk dövme presi hattı, yeni krank işleme hatları ve diğer talaşlı üretim tesisleri de devreye alınacak. 2020 yılında, Pendik tesislerimizin Dilovası'na taşınmasıyla da yeni stratejik hedefimiz başarıyla tamamlanmış olacak" diye konuştu.

Yeni Ar-Ge Merkezi ile Müşterilere Güçlü Çözüm Ortaklığı

Yeni tesisimizde Malzeme ve Dövme Teknolojileri ile Talaşlı İmalat ve Sistem Çözümleri konusunda hizmet verecek modern bir Ar-Ge Merkezi’nin de kurulacağını belirten İğnebekçili, “Parsan Ar-Ge Merkezi’yle, müşterilerimize çözüm ortağı olarak verdiğimiz hizmetleri geliştirmenin yanı sıra dövme teknolojisindeki Ar-Ge çalışmalarına da bilimsel destek sağlamayı amaçlıyoruz" dedi.

Çevre Dostu Proje, Sosyal Sorumluluk, “Sıfır Kaza” Projesi

Dilovası tesislerinin elektrik ihtiyacının yüzde 10’una yakın kısmının çatılara yerleştirilecek güneş kolektörleriyle temin edilmesinin planlandığın belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Dilovası’da modern üretim teknolojisiyle enerji verimliliğini ön planda tutan, atık enerjiden azami oranda yararlanılarak, sıfır zararlı atık malzemeyle üretim yapan gerçek anlamda çevre dostu olan bir projeyi hayata geçirmeyi hedefledik. Kurumsal sorumluluğumuzun tam bilincinde olarak tüm paydaşlarımızla adil, şeffaf, sürdürülebilir büyüme modelinin hayata geçirilmesi yeni yatırımımızla da öncelikli hedefimiz olmaya devam edecektir. Çalışanlarımızın iş güvenliği ve huzurlu çalışma ortamının temini, faaliyetlerimizin vazgeçilmez ön şartıdır. Ayrıca, çalışanlarımızın ve genç nesillerin mesleki eğitimlerine katkı sosyal sorumluluk anlayışımızın ayrılmaz parçası olmaya devam edecektir."

Üretimin yüzde 85’i ihraç ediliyor

Konuşmasında, Parsan’ın 1990 yılından bu yana Borsa İstanbul’da işlem gören halka açık bir şirket olduğunu hatırlatan İğnebekçili, hammaddeyi Parsan’ın yüzde 50 ortağı olduğu Asil Çelik’ten tedarik ettiklerini belirtti. İğnebekçili, “Yine Güriş Sanayi Grubu şirketlerinden ve Parsan’ın bağlı ortaklığı olan Omtaş’la birlikte Türkiye’de en yüksek ciro ve kapasiteye sahip dövme firmasıyız. Uluslararası standartlardaki ürünlerimiz ve lojistik üstünlüğümüz nedeniyle sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da büyük ilgi görüyoruz. İhracatımızın toplam satışlarımız içinde yüzde 85 pay almasının bu ilginin kanıtı olduğunu düşünüyorum. Yurtiçi ve yurtdışında kaliteli ürünlerimize olan yüksek talep, Dilovası’ndaki yatırımlarımızın en önemli nedenlerinin başında geliyor. Yeni tesislerimizin devreye girmesiyle başta ABD’ deki büyük üreticiler olmak üzere, diğer pazarlardaki potansiyel müşterlerimize de hizmet vermeyi hedefliyoruz.”

Güriş Holding Hakkında:
Güriş Holding 1958 yılında İdris Yamantürk tarafından Ankara’da kurulmuştur. 56 yıldır inşaat, sanayi, enerji, turizm ve madencilik sektörlerinde faaliyet gösteren Güriş Holding, deneyimli 6.000 personeliyle yurtiçinde ve yurtdışında pek çok başarılı projeye imza atmıştır.


Eklentiler:
parsan kartı.PNG
parsan kartı.PNG [ 41.44 KiB | 3867 kere görüntülendi ]
Parsan Detay.PNG
Parsan Detay.PNG [ 33.43 KiB | 3867 kere görüntülendi ]

_________________
GENC_YÖNETİCİ
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 01 Eyl 2015, 11:46 
Çevrimdışı
Endi

Kayıt: 06 May 2011, 11:00
Mesajlar: 1710
Ettiği teşekkür: 1527
Aldığı teşekkür: 2305
***KRSTL******PARSN******TMSN******YYAPI***BORSA İSTANBUL A.Ş.( Endekslerde Kullanılan Fiili Dolaşımdaki Pay Oranı Değişiklikleri )
"Pay Endeksleri Temel Kuralları"nın 4.4.e maddesi gereğince, 02.09.2015 tarihinden itibaren Pay Endekslerinin hesaplanmasında fiili dolaşımdaki pay oranları

Kristal Kola için %74,
Parsan için %29,
Tümosan Motor ve Traktör için %23,
Yeşil Yapı için %15

olarak dikkate alınacaktır.


http://kap.gov.tr/yay/Bildirim/Bildirim.aspx?id=464854


BIST

(01/09/2015 - 12:44:44)

_________________
-------
Burada yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, sadece kişisel görüş ve yorumlarımdır.
Senaryolar tamamen hayali ve kurgusal senaryolar olup kimse için al ya da sat tavsiyesi olamaz.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 16 Eki 2015, 14:28 
Çevrimdışı
MReha

Kayıt: 06 May 2011, 11:40
Mesajlar: 1463
Ettiği teşekkür: 328
Aldığı teşekkür: 1808
2015 ALTI AYLIK BİLANÇOSU DEĞERLENDİRMESİ :

• Otomotiv sektörü 2015 ilk 7 Ayı verileri açıklandı. Buna göre 7 ayda otomotiv pazarı %50 civarı bir büyüme hasılatına ulaşmıştır. Parsan’a baktığımızda ise bir önceki yılın aynı dönemine göre; yurtiçi satışları %36.42, yurt dışı satışları ise %3.32 artış göstermiştir. Satışlarının %70.2’sini ağırlıklı olarak AB ülkelerine yapmaktadır. Brüt karlılıkta ise altı aylıkta 28.0 Milyon TL’lik bir kar rakamına ulaşılırken, bir önceki yılın aynı döneminde 29.6 milyon TL’lik brüt karın hemen altında kalınmıştır. Öz kaynaklarda ise geçen yılın aynı dönemi, 403.5 milyon TL’lik rakamın 8 milyon TL üzerine çıkılarak 411.5 milyon TL’ye ulaşılmıştır ki, ağır yatırım yükü, finansman gideri ve dövizle kullanılan kredilerine rağmen iyi bir gelişme yakalanmıştır.
• Ağırlıklı olarak otomotiv yan sanayi üretimi gerçekleştiren Parsan, sektöründeki %50’lık büyümesine ulaşamamasını ise pazara değil, yeni fabrika inşasına odaklanmasının neticesidir diye düşünebiliriz.
• Müşteri portföyü Parsan’la çok benzerlik taşıyan (Isuzu-Ford-Otosan-Man-Temsa-Bmc-Iveco-Mercedes gibi) diferansiyel kovanı ve çeşitli dingiller üreten EGEEN ile kıyasladığımızda, 6 Aylık bilanço hisse başına net karlılıkta 0.09 TL ile en geride olan Parsan, hisse başı karı 15.61 TL olan EGEEN’in uzak ara arkasında kalmaktadır.


• DÜŞÜK KAR MARJININ ANA SEBEPLERİ OLARAK;

1- Parsan kendi öz sermaye ve kredi imkanlarıyla büyük bir yatırım hamlesiyle beraber, 2015 yılı
içerisinde yeni fabrikaya alınması planlanan, mavi-beyaz yakalı yaklaşık 400 işçi alımının FİİLİ OLARAK 152’sini işe almış ve bunların eğitimine peyderpey başlanmış olmasıyla beraber bu masraflarında bilançoda yer tutması.

2- İhracatın AB ağırlıklı ve EURO ile yapılması, EURO’nun da 2015 ilk yarısında ortalama parite olarak 2.80 TL bandında hareket etmesidir. Kurun şu anda 3.32 TL seviyesinde olduğu ve satışlarının %70’ini yurt dışına ve ağırlıklı olarak AB ülkelerine yapıldığı düşünüldüğünde, 2 yarıyılda bilançoya pozitif bir katkıda bulunacağı düşünülebilir.

3- Yedek parça satışlarına baktığımızda; Grup şirketi ve iştiraki olan OMTAŞ, 2014’e göre aksön’de %91, Aks millerinde ise %2940, toplamda %34.53 gibi artış yüzdesi gerçekleştirmiştir. Aynı ürünlerde ve Parsan’da (toplamda %10.40 yükseliş) aynı performansın yakalanamamasının sebebi irdelenmelidir. Hem OMTAŞ A.Ş.’nin, hem de PARSAN A.Ş.’nin Pazarlama ve Satış Direktörlüğü görevini Emrullah Doğan YÜNCÜOĞLU’nun yapması, bu sorunun muhatabını da ortaya koymaktadır.
Bu yılın kalan bölümünde satış politikasında değişiklik veya pazarlama değişikliğine gidilmez ise de EURO’daki yüksek değer artışının bilançoyu pozitif yönde etkileyeceği beklenebilir. 2016 Yeni fabrika üretiminin devreye girmesi ve yeni ürünlerin pazara sunulması ile asıl bilanço beklentisi borsa açısından yılın son çeyreğinden itibaren kendisi göstermeye başlayacağı varsayılabilir.

4- Şirket temel gelişmeleri ve Yeni Parsan Fabrikasının; 1. Fazını oluşturan 12.500 tonluk yeni dövme press hattı ve 2. Fazını oluşturan 300.000 Adet Aks ve Mil Yatırımıdır ki toplam 75 Milyon Euro’ya mal olacaktır. Bu iki fazın yatırımıyla ilgili tezgahların teklif alma, değerlendirme ve sipariş süreçleri tamamlanmış, tesislerin bina ve altyapı çalışmaları, tezgah montajı gibi işler yoğun bir şekilde devam etmektedir. Ocak-Haziran döneminde yapılmakta olan yatırımlar için 102 milyon TL harcanmıştır. Bu yatırıma ilişkin aktifleştirilen toplam finansman gideri ise 4.7 milyon TL kur farkı, 1.5 milyon TL kredi faiz gideri, toplam 6.2 Milyon TL olarak gerçekleşmiş, bu da karın düşüşündeki ana faktörlerden biri olmuştur.

_________________
Bu yazılanlar varsayımlara dayalı hayali senaryolardır. Hiç bir kesinlik yoktur ve yatırım tavsiyesi değildir. Bir hissede kâr ettiğiniz anda satmamanın sorumluluğunu bana yüklemeyiniz. Bu yorumlara göre hareket ederseniz zarar edebilirsiniz.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 16 Eki 2015, 14:30 
Çevrimdışı
MReha

Kayıt: 06 May 2011, 11:40
Mesajlar: 1463
Ettiği teşekkür: 328
Aldığı teşekkür: 1808
PARSAN GELİŞME VE DEĞERLENDİRMELER

Şirket öz sermaye büyümesine baktığımızda her dönem büyümesini sürdürmekte olduğu, hele ki Dilovası’ndaki büyük yatırımın bölüm bölüm devreye girmesiyle bu büyümenin artarak devam edeceğine kuşku yoktur. Bahse konu içinde bulunduğumuz yatırım dönemi sebebiyle de kar marjlarındaki gerileme de yatırım harcamaları paralelinde düşünüldüğünde olağan bir gelişmedir. 2015 ikinci çeyreğinden itibaren gerek EURO’daki artış, gerekse yönetim ve pazarlamanın pozitif performans sergilemesi durumunda, ağır yatırım yüküne rağmen pozitif beklenti-ümidini korumaktayım. Maddeler halinde değerlendirecek olursak;

A- Türkiye ve Dünya’da bu kadar belirsizlik ve volatilitenin yüksekliğine rağmen uygun şartlarda ilk 3 yılı geri ödemesiz krediyle çok ciddi bir yatırıma başlanması, bunun da planlandığı gibi devam ediyor ve 2015 son çeyreğinde test üretiminin planlanması sadece şirket için değil, ülkemiz için de önemli bir gelişmedir. Yeni üretim hatlarıyla hem daha yüksek kapasite, daha fazla çeşitlilik yanında son teknolojik imkanların da kullanılmasıyla daha iyi kalitede üretimle müşteri portföyüyle birlikte öngörülen 3 kat ciro artışının da üstüne çıkacağını düşünmek hayalcilik olmaz. Artan ciro, yüksek ihracat potansiyeliyle birlikte yükselecek karlılık ve sağlam bilançoyla yerli ve yabancı yatırımcıların dikkatini çekeceği kuşkusuzdur.

B- Yeni fabrika alanı, normal şartlarda günümüzde temin edilseydi, şirket için önemli bir maliyet oluşturacağı şüphesizdir. Patron veya yöneticilerin yerinde öngörü ve zamanında hareket etmesiyle şirket bu yatırım alanına neredeyse tereyağından kıl çeker gibi sahip olmuştur ki bu açıdan övgüyü de haketmektedir.

C- Yeni Körfez Geçiş Köprüsüne yakınlığı, hava ve kara ulaşım merkezlerine yakınlığı, yeni yatırımın değerine pozitif katkıda bulunacak olup, eski 91 dönüme karşılık 180 dönümlük yeni yerin yatırımın tamamlanması ile birlikte uzun vadede arsa ve fabrika değerlemesi ile şirket değerine değer katacağı ortadadır. Kredi ve teminat ilişkilerinde de şirkete önemli avantaj sağlayacaktır.

D- Parsan’ın mevcut üretim tesisleri 91.123 M2’lik alan üzerinde Pendik Güzelyalı Mahallesi’nde şehir ve yerleşim alanları içerisinde bulunmaktadır. Neomarin AVM, Pendorya AVM. Metro Grossmarket ve inşaası devam eden Garanti Bilişim Merkeziyle aynı lokasyon üzerinde bulunmaktadır. 2007’de 34 milyon USD’ye satın alınmış olan Garanti Bilişim Merkezi, 49 dönümlük arazide kurulu 150 milyon USD maliyetli, 4.000 garanti çalışanına ev sahipliği yapması beklenmektedir. Şu anda bu bölgede 91 dönümlük büyüklükte arazi neredeyse yok gibidir. 2013’de borsa ve emlak kulislerinde Pendik'teki bu 91 dönüm fabrika arazisine 82 milyon dolar değer biçilirken, şirket Dilovası’ndaki yeni yatırım planlarını resmi bir şekilde açıklaması, inşaata başlaması ve mevcut fabrikanın yeni yerine nihai taşınmasının tamamlanma tarihini 2020 olarak hedeflemesiyle kısa ve orta vadeli arsa satış beklentileri şimdilik gündemden düşmüştür. Mevcut fabrika arsası ile ilgili gelişmeler böyleyken, PARSAN’ı bünyesinde bulunduran GÜRİŞ Holdingin Türkiye’nin önde gelen taahhüt firmalarından biri ve inşaat sektörünün hemen hemen her alanında anahtar teslimi, projeler gerçekleştirmiş olması düşünüldüğünde, 2020 yılında yeni fabrikaya taşınılması durumunda boşa çıkacak 91 dönümlük eski fabrika arsasının en iyi şartlarda projelendirileceği veya değerlendirileceği varsayılabilir. Garanti Bilişim Merkezinin bu yıl tamamlanması sonrasında, 5 yılda bölgede ekonomik ve beşeri şartlardaki gelişmeyle beraber sadece asgari 100-125 milyon dolar olası arsa hedef değeri, gelir paylaşımı veya alternatif projelendirilmesi halinde bu asgari hedef değerin çok daha üzerine çıkması beklenebilir. Arsa varsayımı 2020 yılının gündemiyse de borsada “Beklentiler satın alınır, gerçekler satılır” altın kuralı doğrultusunda iyi bir borsa yatırımcısının aklının bir köşesinde yer edeceği aşikardır.

E- Şirket reel gelişmeleri ile şirketin borsa hisseleri hareketi arasında ilişki her zaman doğrusal gelişme göstermemektedir. Fabrika yatırım kararının alınması ile birlikte Haziran 2014’de 3.50’li fiyatlardan 17 Temmuz 2014’de 5.66 zirvesine bir yükseliş gerçekleşmiştir. Bu tarihten sonra ise bu yükselişin realizasyonu ve tahtada egemen olan büyüklerin satış baskısı ile hisse toplanma aşamasına geçilmiştir. 2015 yılı içerisinde 23 ocakta 5.58 zirve, 8 Haziran seçim ertesinde 4.17 dip ve en son da 6 Ağustosta 5.54 ile ikinci bir zirve denemesi ve sonrasında borsalara gelen satışlar paralelinde 21 Ağustos Cuma 5.09 kapanışla nihayetlenmiştir.
2013 yılı başlangıcından bu yana, takaslarda 100 bin lot üstü paya sahip 18 kuruma baktığımızda, 2.557.511 lot artış görülmektedir ki bu rakam küçük yatırımcılardan toplanan payları ortaya çıkarmaktadır. Yani son 2.5 yılda 2.5 milyon lot hissenin toplandığı rahatlıkla söylenebilir. Son dönem dış ve iç olumsuzlukların etkisiyle tüm hisselerde satış baskısı oluşmuş, Haziran seçimlerinden sonra ise PARSAN, 1. Ve 2. Faz yatırımlarının önemli oranda tamamlandığı şu günlerde, endeksten pozitif yönde ayrışmaya başlamıştır. Demek oluyor ki Parsan yatırımcıları birşeylerin farkında. Yatırımların asıl etkisinin KAP’a duyurulacak olan dövme-press hattının tamamlandığına ilişkin gelişmeyle ortaya çıkacağını düşünmekteyim. Özellikle test-deneme üretimine başlanmasının planlandığı yılın son çeyreğine doğru daha hareketli günleri beklemek yanlış olmaz.

_________________
Bu yazılanlar varsayımlara dayalı hayali senaryolardır. Hiç bir kesinlik yoktur ve yatırım tavsiyesi değildir. Bir hissede kâr ettiğiniz anda satmamanın sorumluluğunu bana yüklemeyiniz. Bu yorumlara göre hareket ederseniz zarar edebilirsiniz.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 16 Eki 2015, 15:03 
Çevrimdışı
MReha

Kayıt: 06 May 2011, 11:40
Mesajlar: 1463
Ettiği teşekkür: 328
Aldığı teşekkür: 1808
PARSAN TEKNİK GÖRÜNÜM VE MALİYETLENMELER:

26.08.2015'de 4.90 başlayan yükseliş trendi 6 EKİM'de 7.92 seviyesine ve dolar bazında tarihi direncine kadar devam etti.

Yükseliş trendinin ana sebebi DİLOVASI YENİ FABRİKA YATIRIMININ 1. Fazı olan DÖĞME PRESS HATTI'nın inşaasının sonuna gelmesi ve 2015 son çeyreğinde test-deneme üretimine başlanacak olmasıyla birlikte günlük işlemlerde GEDİK YATIRIM'ın alıp CİTİBANK'a virmanladığı 718.000 lotluk 7.00 TL maliyetli alımlardır. CİTİ toplamda 859 bin lota ve takaslarda 9. sıraya kadar yükselmiştir.

Citi en son 12 Ekimde 12.247 lot alım yapmış, son 2 günkü takaslara baktığımızda ise 6561 ve 2563 lot küçük miktarlı satışlarla hissenin hızı kesilmiş durumda. Son 2 günün takaslarında ise Yatırım FİNANS 31.291, GLOBAL 38.377 lot alış yapmaları dikkat çekici ise, tahtanın bariz bir şekilde satış yapılmadan aşağı çekildiği görülmektedir.

Hissede para çıkışı yani mal satışı değil alışı söz konusu olmasına rağmen bu baskının tek açıklaması, hisse alımıyla fiyatın yükselmesi ve maliyetlerin artması sonucu mal toplama stratejisindeki değişiklik olarak karşımıza çıkmaktadır ki oldukça mantıklıdır. Hem bu yükselişte kar realizasyonu için küçüklere baskı yapılmakta, hem de hisse fiyatı aşağı çekilerek olası yeni alımlara zemin hazırlanmış olacaktır. Teknik durum da bu maliyetlenmenin yansımasından ibarettir. Zaten CİTİ'nin maliyeti 7'nin üzerine çıkmış, yerlilerle beraber son dönem yükselişteki maliyet ortalaması 7.21 TL'ye ulaşmıştır ki bu da olası destek bölgesi bandı olarak 7.00-7.30 aralığını mantıklı olarak karşımıza çıkarmaktadır. Bugünkü 7.30 seviyesi görülmesi sonrasında tutunma çabası da bunun işareti olarak görülebilir.


Eklentiler:
PARSAN SEANSLIK 16.10.png
PARSAN SEANSLIK 16.10.png [ 104.85 KiB | 3853 kere görüntülendi ]

_________________
Bu yazılanlar varsayımlara dayalı hayali senaryolardır. Hiç bir kesinlik yoktur ve yatırım tavsiyesi değildir. Bir hissede kâr ettiğiniz anda satmamanın sorumluluğunu bana yüklemeyiniz. Bu yorumlara göre hareket ederseniz zarar edebilirsiniz.
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 16 Eki 2015, 15:25 
Çevrimdışı
MReha

Kayıt: 06 May 2011, 11:40
Mesajlar: 1463
Ettiği teşekkür: 328
Aldığı teşekkür: 1808
PARSAN İLE İLGİLİ TÜM GELİŞME VE BİLGİLERİ AŞAĞIDAKİ ADRESTEN ULAŞABİLİRSİNİZ.

http://www.parsan.com/

Bu sitede yeni fabrika ile ilgili bilgi ve resimlere de ulaşabilirsiniz.

SOL ALTTA GÖRÜLEN BÖLÜM 1.FAZ DÖVME PRESS HATTI olup, şirket açıklamalarına göre bugünlerde makina ve montajın bitirilmesi planlanmaktaydı. Resimler 2-3 aydır güncellenmedi, yeni güncellemeyi merakla beklemekteyiz.


Eklentiler:
parsan daha uzaktan.PNG
parsan daha uzaktan.PNG [ 1.8 MiB | 3844 kere görüntülendi ]
PARSAN DİLOVASI YENİ FABRİKA YATIRIMI.PNG
PARSAN DİLOVASI YENİ FABRİKA YATIRIMI.PNG [ 1022.23 KiB | 3845 kere görüntülendi ]

_________________
Bu yazılanlar varsayımlara dayalı hayali senaryolardır. Hiç bir kesinlik yoktur ve yatırım tavsiyesi değildir. Bir hissede kâr ettiğiniz anda satmamanın sorumluluğunu bana yüklemeyiniz. Bu yorumlara göre hareket ederseniz zarar edebilirsiniz.
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 30 Kas 2015, 10:38 
Çevrimdışı

Kayıt: 14 Tem 2015, 09:06
Mesajlar: 18
Ettiği teşekkür: 134
Aldığı teşekkür: 22
Merhabalar Mreha hocam bir süredir takibimde olan parsn ile ilgili 1.FAZ DÖVME PRESS HATTI testlerinde firmanın verdiği tarihe göre sona yaklaşılmakta galiba bazı aracı kurumların bile maliyetinin altında olan hisse ile ilgili düşünceniz nedir acaba maliyet düşürmek için iyi bir seviye mi sizce


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 04 Ara 2015, 10:04 
Çevrimdışı

Kayıt: 14 Tem 2015, 09:06
Mesajlar: 18
Ettiği teşekkür: 134
Aldığı teşekkür: 22
elktrmn01 yazdı:
Merhabalar Mreha hocam bir süredir takibimde olan parsn ile ilgili 1.FAZ DÖVME PRESS HATTI testlerinde firmanın verdiği tarihe göre sona yaklaşılmakta galiba bazı aracı kurumların bile maliyetinin altında olan hisse ile ilgili düşünceniz nedir acaba maliyet düşürmek için iyi bir seviye mi sizce


4 İş gününde iyi % 8 prim yaptı yorum var mı Mreha Hocam ?

Uçmak için yorum yazmamı bekliyormuş sanki :)


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 04 Ara 2015, 10:27 
Çevrimdışı
MReha

Kayıt: 06 May 2011, 11:40
Mesajlar: 1463
Ettiği teşekkür: 328
Aldığı teşekkür: 1808
Parsan'ı yakından izliyoruz biliyorsunuz. Detayli ve anlik yorumlar vip bölümünde yapılıyor. Yeni bir TEMEL gelişme olursa burada da yazarız. Bol kazançlar saygılar.

_________________
Bu yazılanlar varsayımlara dayalı hayali senaryolardır. Hiç bir kesinlik yoktur ve yatırım tavsiyesi değildir. Bir hissede kâr ettiğiniz anda satmamanın sorumluluğunu bana yüklemeyiniz. Bu yorumlara göre hareket ederseniz zarar edebilirsiniz.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 23 Oca 2018, 22:50 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
.


Eklentiler:
parsn.JPG
parsn.JPG [ 197.93 KiB | 1809 kere görüntülendi ]

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 11 May 2018, 16:52 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Döktaş Dökümcülük, Güriş Grubu tarafından satın alındı. (PARSAN'ın da sahibi)

Döktaş'ın yüzde 93,57 hissesi sanayi, enerji, turizm, madencilik ve inşaat alanlarında önemli yatırımlara imza atan Güriş Grubu tarafından satın alındı. Döktaş , başta otomotiv olmak üzere tarım, iş makinaları, havacılık ve savunma sanayisinde önemli tedarikçilerden biri olarak faaliyet gösterdi.

Otomotiv, ağır ve hafif ticari araçlar, iş ve tarım makinaları, makina imalatı sektörlerine pik, sfero, alüminyum döküm parça tedariğinde uzmanlaşmış olan Döktaş, yıllık 160 bin ton demir döküm,
14.400 ton alüminyum döküm ve 1.440.000 adet alüminyum jant üretimi, yüksek teknoloji ve işleme kapasiteleri ile pik ve sfero döküm retiminde Türkiye’de 1. sırada yer alıyor. Toplam kapasite
itibariyle de Türkiye’nin lideri, Avrupa’ nın 5. büyük döküm tesisi konumunda.

Üretiminin % 75'ini başta Almanya olmak üzere ABD dahil çeşitli ülkelere ihraç eden Döktaş’ın müşterileri arasında Hidromek, Renault, Tofaş, Volvo, Scania, Daimler, Man, Iveco, Ford Otosan, Türk Traktör, Caterpiller gibi dünyanın önde gelen üreticileri bulunuyor.

Döktaş’a ait, pik, sfero döküm ve işleme faaliyetlerinin yürütüldüğü Orhangazi Tesislerinde yaklaşık 1600 kişi, yüksek ve alçak basınçlı alüminyum döküm ve alüminyum jant üretim faaliyetlerinin yapıldığı Manisa´da bulunan iki tesiste ise yaklaşık 900 kişi olmak üzere toplam 2500 kişi çalışıyor.
Güriş, Döktaş´ı alarak dünyada pik, sfero ve aluminyum dökümü, Parsan ve Omtaş ile çelik ve alüminyum dövmeyi ve Asil Çelik ile kaliteli çelik üretimini bünyesinde barındıran sayılı kuruluşlardan
biri konumuna geliyor.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 05 Kas 2018, 13:11 
Çevrimdışı

Kayıt: 09 May 2011, 10:17
Mesajlar: 141
Ettiği teşekkür: 9165
Aldığı teşekkür: 359
Berat Albayrak'ın enflasyon ile ilgili açıklamalarından bir kısmı aşağıdaki gibidir:

- Özellikle dört önemli sektörümüzle toplantı yaptım. Bölgesel alanda en güçlü olan sektörlerimiz. Otomotiv zaten en önemlilerden. Yeni ticaret dengesinin yaşandığı dönemde çok iyi takip etmemiz lazım. Çok dikkatli bir stratejik bir planlama ile yürüyeceğiz. 2019 daha güçlü ve pozitif bir yıl olacak.

- Ara malı teşvik süreci için toplantılar sürüyor. Ticarette 2019 daha agresif ve pozitif olacak. Katma değerli alanlar dediğimiz alanlarda ihracatın içerisindeyiz. İhracat alanında somut iyileşme görüyoruz. Normalleşme sürecini güçlü bir şekilde de göreceğiz. İstihdama da etkisini göreceğiz.

Belki PARSAN'a da yarar...


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 06 Haz 2020, 12:59 
Çevrimdışı

Kayıt: 13 Eyl 2011, 02:10
Mesajlar: 17
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 3
Sevgili Mreha parsan ile ilgili düşünce ve analizlerinizi tekrar burada yada Vip altforumda paylaşmanızı isteriz.Burada önceki kadar aktif değilsiz,farklı platformlarda yazıyormusunuz.?Sizin değerli paylaşımlarınızı takip etmek isteriz.Teşekkürler.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 09 Haz 2020, 07:42 
Çevrimdışı

Kayıt: 23 May 2020, 23:11
Mesajlar: 2
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Sitenin vip sanal deneme listesi hazırlamasını sabırsızlıkla
bekliyoruz. Umarım buna benzer bir çalışmanız vardır. Sizlerin fikirlerinden epey faydalanmıştık. Benzer çalışmaları yaptığınız farklı platformlar varsa bilmek isteriz, saygılar...


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ] 


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.