Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 19 Nis 2021, 10:55


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 24 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: KÜRESEL PİYASALAR
Gönderilme zamanı: 02 Ara 2018, 09:15 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
PİYASALARIN BEKLEDİĞİ VE TAKİP ETTİĞİ GÖRÜŞME OLUMLU SONUÇLANDI

ABD ile Çin gümrük vergisi konusunda anlaştı

ABD Başkanı Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi, Arjantin'de yaptıkları görüşmede, iki ülke arasında 90 gün boyunca yeni gümrük vergisi getirilmemesi konusunda mutabık kaldı.

ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in Arjantin'deki görüşmesine ilişkin Beyaz Saray'dan yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, iki lider arasındaki görüşmenin başarılı geçtiği ve birçok konuda mutabık kalındığı kaydedildi.

YENİ MÜZAKERELER BAŞLIYOR

Buna göre ABD ile Çin, 90 gün boyunca bir anlaşmaya varabilmek amacıyla yeni ticaret müzakerelerinde bulunacak ve bu süre içinde iki ülke de karşılıklı olarak herhangi bir yeni gümrük vergisi getirmeyecek.

Açıklamada ayrıca Trump'ın, 1 Ocak 2019'da 200 milyar dolar değerindeki ürün için yüzde 25'e artırılacağı daha önce açıklanan gümrük vergisi oranının yüzde 10'da kalmasına onay verdiği belirtildi.

Açıklamada, eğer 3 aylık müzakere sürecinin sonunda bir anlaşmaya varılamazsa yüzde 10'luk tarifenin yüzde 25'e yükseltileceğine vurgu yapıldı.

Çin'in ABD'den hemen tarım ürünleri ihraç etmeye başlayacağına işaret edilen açıklamada, Çin'in ayrıca kayda değer bir miktarda enerji, endüstri ve diğer alanlarda üretilen ürünlerden alarak iki ülke arasındaki "ticaret dengesizliğinin" azaltılmasına katkı yapacağı belirtildi.

Açıklamada ayrıca Çin'in, ABD'ye fentanil satan kişilere ağır cezalar öngören bir uzlaşıya da vardığı kaydedildi.

KUZEY KORE KONUSUNDA İŞ BİRLİĞİ MESAJI

Trump ile Şi arasındaki görüşmede Kuzey Kore konusunun da ele alındığına işaret edilerek, "Başkan Trump ve Devlet Başkanı Şi, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile birlikte Kore Yarımadasının nükleerden arındırılması konusunda çaba göstereceklerdir." değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada, Şi'nin, daha önce onaylanmayan Qualcomm-NXP anlaşmasına onay vermeye açık olduğu bilgisine de yer verildi.

ABD Ticaret Temsilcisi (USTR) Robert Lighthizer, ağustos ayı başında ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'e misillemeler nedeniyle 200 milyar dolar değerindeki Çin menşeli ürünlere uygulanacak gümrük vergisi oranını yüzde 10'dan yüzde 25'e çıkarılması direktifi verdiğini açıklamıştı. ABD yönetimi, 1 Ocak 2019'dan itibaren söz konusu oranın yüzde 25'e yükseltileceğini belirtmişti.

Pekin yönetimi ise 23 Ağustos'ta ABD'nin 16 milyar dolarındaki Çin mallarına yüzde 25 gümrük tarifesi kararına misilleme olarak 16 milyar dolar tutarındaki ABD mallarına yüzde 25 ilave gümrük vergisi uyguladığını kaydetmişti.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: KÜRESEL PİYASALAR
Gönderilme zamanı: 03 Ara 2018, 08:39 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Çin ile ABD'nin aralarında sorunu 3 ay süreyle askıya almaları, bu süre zarfında işbirliği ve çözüm arama niyetlerini ortaya koymalarıyla küresel piyasalar pozitif görünüme geçmiştir.

İyimser havayla birlikte petron %5 primlenmiş ve bu da borsaları pozitif yönde etkilemektedir.

Bugün enflasyon verileri açıklanacak ve eksi bekleniyor. Borsamızın da bu rüzgardan pozitif etkilenmesi beklenmektedir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: KÜRESEL PİYASALAR
Gönderilme zamanı: 04 Ara 2018, 07:50 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşındaki yumuşama hisse piyasalarına olumlu yansıdı

Asya borsaları, ABD ve Çin'in ticaret anlaşmazlıklarını çözüp çözemeyeceklerine dair şüphelerin arttığı bir ortamda, ABD ile Çin arasındaki ticaret uzlaşmasının yarattığı yükseliş etkisinin gittikçe azalmasıyla geriledi. ABD'de tersine dönmüş getiri eğrisi de olası bir resesyonla ilgili endişeleri artırdı.
Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi Çin piyasalarının eksiden artıya geçmekte zorlanmasıyla yüzde 0.3 geriledi.

Çin lokomotif hisseleri hafif gerilerken, Şanghay Composite endeksi hafif yükseldi.
ABD ile Çinli liderlerin G20'de iki ülke arasındaki ticaret geriliminin tırmanmasını önleyecek bir mutabakata varması dün küresel hisse senedi piyasalarında yükselişi tetikleyerek MSCI'nın dünya endeksini yüzde 1.3 yükselmesini sağlamıştı. Ancak, işlem günü sona ermeden önce bile başlıca ABD endeksleri, yatırımcıların iki ülke arasındaki çözülmemiş sorunları düşünmeleriyle gün içi zirvelerinden geriledi.

DÖVİZ

Dolar ABD hazine tahvil getirilerinin üç ayın dip seviyesine gerilemesiyle Asya borsasındaki işlemlerde değer kaybetti. ABD hazine tahvil getirilerinin düşmesi bazı yatırımcıların Fed'in faiz artırım hızını yavaşlatacağı öngörülerine işaret etti. ABD-Çin ticaret çatışmasında geçici bir uzlaşmaya rağmen dolar değer kaybetti. ABD ile Çinli liderlerin G20'de iki ülke arasındaki ticaret geriliminin tırmanmasını önleyecek bir mutabakata varması yatırımcıların güvenli liman dolara karşı riskli para birimlerine olan
güvenini artırdı. ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvil getirisi yüzde 2.94 ile Eylül ayının ortasından bu yana en düşük seviyesine geriledi. ABD'nin 2 ve 10 yıllık tahvilleri arasındaki getiri farkı 2007 yılının Temmuz ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi. 2-10 yıllık getiri eğrisi, yatırımcıların ana odak noktası. Yatırımcılar bu eğrinin tersine dönük olmasını resesyona ilişkin öncü bir işaret olarak görüyorlar. Uzun vadeli tahvillerin getirisi kısa vadeli tahvillerinkinden düşük olduğunda getiri eğrisinin
tersine döndüğü ifade ediliyor. Doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen endeks yüzde 0.23 düşüşle 96.8 seviyesine geriledi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: KÜRESEL PİYASALAR
Gönderilme zamanı: 04 Ara 2018, 22:49 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
ABD borsaları çöktü

ABD borsaları, haftanın ikinci işlem gününde sert düşüş yaşadı

ABD borsaları, haftanın ikinci işlem günü sert kayıplar yaşıyor. Türkiye saati ile 23.11 itibariyle Dow Jones Endeksi yüzde 2,65 düşüşle 25.141,72 puana, S&P 500 Endeksi yüzde 2,81 kayıpla 2.712,08 puana, Nasdaq Teknoloji Endeksi yüzde 3,35 kayıpla 7.192,89 puana geriledi.

ABD tahvil faizlerindeki uzun süreli yükselişin hisse piyasalarına olumsuz etkisine ek olarak, Avrupa borsalarındaki kayıplar da ABD borsalarındaki düşüşe öncülük ediyor. 2,5 ve 10 yıllık ABD tahvillerinde makas daraldı ve yüzde 3’e yakın seviyede bulunuyorlar.

Borsada, özellikle teknoloji hisslerinde kayıplar yüksek seyrediyor. Petrol fiyatlarındaki volatilitenin küresel büyümeyeye yönelik endişe yaratması da borsaları olumsuz etkiliyor.

ABD'nin Avrupa’dan İran’a karşı yaptırımların artırılmasını talebinin de piyasa hareketlerinde etkili olduğunu dile getiren uzmanlar, Fed'in faiz kararında kendi içerisinde kararsız tutumunun da piyasalardaki oynaklığı tetiklediği görüşünde. Uzmanlar, Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşına ilişkin müzakere görüşmelerine rağmen borsalardaki düşüşün, piyasa oyuncularını düşündürmeye başladığının altını çiziyor.

KAŞIKÇI CİNAYETİ VE VELİAHT PRENS SELMAN

CIA'in incelemelerinde Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin tüm okların Suudi Arabistan Veliaht Prensi'ni göstermesi de piyasalara olumsuz yansıyor. Bu akşam, CIA Direktörü Gina Haspel'in, Senatoda yaptığı Cemal Kaşıkçı oturumuna katılan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, "Mümkün olan en yüksek seviyede onun (Veliaht Prens Muhammed bin Selman) Kaşıkçı cinayetinde suç ortağı olduğunu düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

'BREXIT' BELİRSİZLİĞİ

İngiltere’de 11 Aralık'ta oylanacak Brexit Anlaşması'nın onaylanması beklenmemesi de piyasalardaki belirsizliği artıran bir etken olarak görülüyor. Başbakan May 11 Aralık'taki kritik oylama öncesi parlamentoda kritik bir oylama kaybetti. İngiliz Parlamentosu'nda hükümetin, Brexit konusunda Parlamento'nun işlemesini engellediği iddiasıyla gündeme getirilen "Parlamento'yu aşağılama" önergesi, 293'e karşı 311 oyla kabul edildi.

BORSALAR YARIN KAPALI

Ayrıca ABD borsaları, 41. ABD Başkanı George H.W. Bush'un geçtiğimiz hafta sonu hayatını kaybetmesi nedeniyle yarın (5 Aralık) kapalı olacak.


**********************************************


Avrupa borsaları ABD ve Çin arasındaki ticari gerilimin etkisiyle günü düşüşle tamamladı
04 Aralık 2018 Salı, 20:09 Güncelleme: 04 Aralık 2018 Salı, 20:10

Avrupa Borsaları günü düşüşle kapattı.

Avrupa borsaları ABD ve Çin arasındaki ticari gerilimin etkisi ile günü düşüşle tamamladı.

Kapanışta, gösterge endeksi Stoxx Europe 600 yüzde 0,70 azalarak 358,64 puandan kapandı.

Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,82 azalarak 5.012,66 puana, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise yüzde 1,37 düşerek 19.353,68 puana geriledi.

Almanya'da DAX 30 ise endeksi günü yüzde 1,14’lük düşüşle 11.335,32, İngiltere'de FTSE 100 endeksi ise yüzde 0,56’lık azalışla 7.022,76 seviyesinden kapattı.

Avro/dolar paritesi ise TSİ 20.09 itibarıyla yüzde 0,07’lik düşüşle 1,1343 seviyelerinde işlem görüyor.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: KÜRESEL PİYASALAR
Gönderilme zamanı: 04 Ara 2018, 23:06 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
ABD getiri eğrisinin bazı kısımları 10 yıldır ilk kez tersine döndü; 3 ile 5 yıllıklar arasındaki faiz farkı eksiye döndü. 2 ile 5 yıllıkların faiz farkı da kısa süre sonra takip etti
04 Aralık 2018 Salı, 10:20 Güncelleme: 04 Aralık 2018 Salı, 10:44

ABD'de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi, bir yıldan uzun bir süreden beri ilk kez 200 günlük hareketli ortalamasının altına gerileyerek traderlar için negatif bir sinyal verdi.

Gösterge tahvilin faizi Salı günkü işlemlere 2 baz puan düşerek yüzde 2.955 seviyesine geriledi. 10 yıllıkların faizi, Kasım başındaki zirvesinden yaklaşık 30 baz puan aşağıda bulunuyor.

Getiri eğrisinin iki kısmı, on yıldan uzun bir süreden bu yana ilk kez Pazartesi günü tersine dönerek piyasanın Fed'in sıkılaştırma patikasının sonuna gelindiği beklentisinin sinyalini verdi.

ABD getiri eğrisinin bazı kısımları on yıldan uzun bir süredir ilk kez Pazartesi günü tersine döndü; 3 ile 5 yıllıklar arasındaki faiz farkı eksiye döndü. 2 ile 5 yıllıkların faiz farkı da kısa süre sonra takip etti.


**************************************


"Verim eğrisinin terse dönmesi ABD için resesyon işareti olabilir"

Tacirler Yatırım Başekonomisti Özlem Bayraktar Gökşen, "Verim eğrisinin terse dönmesi ABD için resesyon işareti olabilir" dedi
04 Aralık 2018 Salı, 22:35 Güncelleme: 04 Aralık 2018 Salı, 22:35

Tacirler Yatırım Başekonomisti Özlem Bayraktar Gökşen, Bloomberg HT'de Barış Esen'in Küresel Piyasalar programına konuk oldu.

Özlem Bayraktar Gökşen, "ABD'de resesyon konusu çok yeni bir konu değil. Ekonomik döngülerden bahsettiğimizde ABD'nin son 9 yılda büyümeye devam ettiğini, geçmiş dönemdeki ekonomik döngüleriyle karşılaştırıldığında neredeyse en uzun büyüme döngüsünü yaşadığı dönemlerden birisi olduğunu ve o döngünün bir noktada aşağı evrileceğini ve resesyona doğru yöneleceğini söylüyorduk. Hatta Fed'in resesyon öncesinde faiz politikasıyla elini daha da güçlendirmeyi amaçladığından bahsediyorduk. Bugün verim eğirisinin bazı noktalarında ters verim eğirisine değru bir yöneliş olduğunu gördük. Yani 5 yıllıkların hem 2 hem de 3 yıllıkların faizinin altında olduğunu gördük. ABD'nin geçmişteki yedi resesyon noktasına baktığımızda, öncesinde verim eğrisinin tersine döndüğünü gördük. Ve 10 yıldır ilk kez tersine döndü. Bu önemli bir işaret niteliğinde" dedi.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: KÜRESEL PİYASALAR
Gönderilme zamanı: 04 Ara 2018, 23:15 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Küresel Piyasalar: Hisseler “puslu” ticaret görünümüyle tekrar düştü
Küresel Piyasalar: Hisseler “puslu” ticaret görünümüyle tekrar düştü
Uluslararası piyasalarda, hisse senetleri ticaret iyimserliğinin azalması ile düşerken, dolar geri çekildi ve tahviller yükseldi (16:40'ta güncellendi)
04 Aralık 2018 Salı, 08:51 Güncelleme: 04 Aralık 2018 Salı, 16:50

(16:40'ta güncellendi)

ABD endeks vadeli kontratları, ticaret savaşında olumsuz bir gelişme olacağı endişesi ile yatırımcıların iyimserliğinin azalması sonucu düşerken, Avrupa hisse senetleri, Asya hisselerindeki düşüşleri takip etti. ABD Hazine tahvilleri değer kazandı ve dolar geri çekildi.

Standard & Poor's 500 (S&P 500), Dow Jones ve Nasdaq endeks vadelileri, hep birlikte, New York açılışında, hisse senetlerinin Pazartesi günkü kazançlarının bir kısmını geri verebileceğini işaret ederken, Stoxx Europe 600 Endeksi oto üreticilerinin öncülüğünde geriledi. Japonya'da işlem gören hisse senetleri, Trump yönetimi yetkililerinin medyaya verdikleri demeçlerde Çin-ABD ticaret anlaşmasının detaylarına ilişkin fazla detay vermemesinin ardından sert düşerken, Avustralya ve Güney Kore hisseleri düştü. Şanghay ve Hong Kong hisse senetleri dalgalı bir seyir gösterdikten sonra yukarıda kapanarak diğerlerine göre daha iyi performans gösterirken, yuan değer kazandı.

Dolar üst üste ikinci günde de zayıflarken, euro ve sterlin, AB üst mahkemesinin İngiltere'nin Brexit sürecini tetikleyen Madde 50 tebliğini iptal etmesine izin verilmesi gerektiğini kaydetmesinin ardından ralli yaptı.

Pazartesi günü riskli varlıklarda yükselişe neden olan iyimserlik, Çin ile ABD arasında haftasonu ticaret konusunda tam olarak neyin anlaşmasına varıldığına ilişkin belirsizliğin etkisiyle hızla ortadan kalktı. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve ABD Başkanı Donald Trump'ın ekonomi konusunda başdanışmanı Larry Kudlow, Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasındaki görüşmelerin sonucu hakkında sorular sorularak verdikleri yanıtta bu konudaki beklentilerin azalmasına ve soru işaretlerinin artmasına neden oldu. Çin, ABD'de üretilen otomobillere uygulanan tarifelerin kaldırılacağına ilişkin taahhüdü konusunda hiçbir şey söylemedi ve açıklamada ABD'nin bahsettiği 90 günlük görüşme maratonu konusuna da yer verilmedi.

ABD Hazine tahvil piyasasında, üç yıl vadeli tahvillerin faizi Pazartesi günü 5 yıllıklarının faizinin üzerine çıktı ve bu durum, Fed'in para politikasını sıkılaştırmaya ara verebileceğini işaret ediyor. Ancak ABD Hazine tahvil getiri eğrisinin daha fazla takip edilen kısmı olan iki yıllık ve 10 yıllıkların faizleri arasındaki fark halen yukarı eğimli kalmaya devam ediyor.

Diğer taraftan, petrol destek bulmaya devam ediyor ve üreticilerin Batı Teksas petrolünün (WTI) geçen ay sert düşmesine neden olan arz bolluğunu gidermek için çabalarının arttığı bir ortamda, yükselişini ikinci güne taşıdı. Güney Afrika randı, büyüme verisinin beklentileri aşmasının ardından değer kazandı.

Piyasalarda bu hafta izlenecek önemli olaylar:

*ABD'de finans piyasaları, eski Başkan George H.W. Bush'un ölümü dolayısıyla ulusal yas ilan edilmesi nedeniyle kapalı olacak. Fed Başkanı Jerome Powell'ın Çarşamba günü Kongre'de yapması planlanan konuşma ertelendi
*ABD'de Cuma günü Kasım ayı istihdam verileri açıklanacak.
*Çin Kasım ayı dış ticaret verileri Cumartesi günü açıklanacak.

Hisse Senetleri

*S&P 500 endeks vadeli kontratları New York saati ile 07:30'da yüzde 0.4 aşağıda seyrediyordu ve bir haftayı aşkın süredir ilk kez aşağı yönde hareket etti.
*Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.6 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.
*İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0.7 geriledi.
*Almanya'da DAX Endeksi yüzde 0.7 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.
*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 ile iki haftanın en büyük kaybını gösterdi.
*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 0.1 tırmanarak iki ayın zirvesine çıktı.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.5 gerileyerek iki haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.4 değer kazanarak 1.1396 ile bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesini gördü.
Sterlin dolar karşısında yüzde 0.6 yükselerek 1.2799 seviyesine tırmandı.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.8 ile 19 haftayı aşkın sürenin en büyük artışını gerçekleştirerek 112.80 ile iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan gerileyerek yüzde 2.96 ile 12 haftanın en düşüğüne indi.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 2 baz puan gerileyerek yüzde 0.29 ile yaklaşık altı ayın en düşük seviyesini gördü ve düşüşünü altıncı güne taşıdı.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan yükselerek yüzde 1.33'e çıktı ve bir haftayı aşkın süredir ilk kez yukları yönde hareket etti.
*İtalya ve Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizleri arasındaki fark dört baz puan yükselerek 2.8749 yüzde puanına çıktı.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 1.7 değer kazanarak varil başına 53.84 dolar ile yaklaşık 2 haftanın en yükseğine çıktı.
*Altın yüzde 0.7 ile yaklaşık 3 haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirerek ons başına 1,239.01 dolar ile 20 haftanın zirvesine ulaştı.

(16:40'ta güncellendi)

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: KÜRESEL PİYASALAR
Gönderilme zamanı: 06 Ara 2018, 08:49 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Piyasaları tutuklama kararı vurdu

06 Aralık 2018 - 08:27

Kanada, Huawei'nin yöneticisini ABD'ye göndermek üzere tutuklamasının ardından piyasalarda sert dalgalanma oldu

Asya borsaları ve ABD endeks vadeli kontratları, Kanada'nın dünyanın başlıca telekom ekipmanı üreticilerinden Çinli Huawei'nin üst düzey bir yöneticisini ABD'ye göndermek üzere tutuklamasının ardından ABD ile Çin arasındaki ticaret geriliminin tekrar alevleneceği kaygısıyla sert geriledi.
ABD ve Çin hafta sonunda yıl boyunca piyasalar üzerinde baskı yaratan ticaret savaşına 90 gün süreyle ara verdi. Ancak iki ülkenin aralarındaki derin sorunları üç ayda çözemeyeceğine yönelik şüpheler piyasalarda tekrar baskı yaratmaya başladı. Ticaret endişelerinin yanı sıra, ABD'de yükselen faizler de küresel piyasalar üzerinde baskı yaratıyor.
S&P 500 endeksinin vadeli kontratları Asya piyasalarında dar hacimli işlemlerde kayıplarını yüzde 2'ye kadar artırdıktan sonra yüzde 1.3 ekside seyrediyor. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi ise dünkü yüzde 1.4 kaybın üzerine bugün de yüzde 1.7 geriledi.
Kanada Adalet Bakanlığı, Huawei'nin mali işlerden sorumlu en üst düzey yetkilisinin ABD'ye gönderilmek üzere Vancouver'da tutuklandığını açıkladı. Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak, yetkilinin ABD'nin yaptırımlarını ihlal etmek ile suçlandığını ifade etti, ancak Reuters Huawei yetkilisinin tam olarak neleri ihlal ile suçlandığını belirleyemedi. Reuters'a Nisan ayında bilgi veren kaynaklar, yaptırım ve ihracat yasalarını ihlal ederek ABD menşei ürünleri İran ve diğer ülkelere ihraç ettiği gerekçesiyle ABD'nin Huawei hakkında soruşturma yürüttüğünü ifade etmişlerdi.
Çinli şirket yetkilisinin tutuklanması dünyanın en büyük iki ülkesi arasındaki gerilimin sadece gümrük vergilerinden değil, teknolojik üstünlük yarışından da kaynaklandığını yatırımcılara hatırlatıyor.

DÖVİZ

Dolar, yatırımcıların risk iştahının azalmasıyla birlikte gerileyen ABD Hazine tahvil getirilerine paralel olarak yen karşısında değer yitirdi. Dolar yen karşısındaki ılımlı kazanımlarını geri vererek yüzde 0.4 kayıpla 112.72 yene geriledi.
ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvilinin getirisi bugün Asya piyasalarında yüzde 2.881 ile üç ayın en düşük seviyesine geriledi. ABD Hazine tahvil getirilerindeki düşüş geçen hafta Fed'in üç yıldır devam eden faiz artırım sürecinin sonuna yaklaşıldığına işaret etmesinin ardından belirgin bir hal aldı. Getirilerdeki düşüşle birlikte ABD Hazine tahvil verim eğrisinin tersine dönme ihtimali yatırımcılarda kaygı yarattı. İki ve üç yıl vadeli tahvilin getirisi beş yıl vadenin üzerine tırmandı. Analistler, kısa süre içinde 10 yıl vadeli tahvilin getirisinin de iki yılın altına ineceğini tahmin ediyorlar. Ters verim eğrisi ekonomide yavaşlamaya işaret eden bir piyasa göstergesi olarak kabul ediliyor.

PETROL

Petrol fiyatları borsalardaki düşüşe paralel olarak gerilerken, işlem hacmi OPEC toplantısı öncesinde azaldı.
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) bugünkü toplantıda Ekim'den bu yana ham petrol
fiyatlarını yüzde 30 düşüren arz fazlasını azaltmak için üretim kısıntısı kararı alması bekleniyor.
Brent ham petrolünün varil fiyatı dünkü kapanışa göre yüzde 0.8 düşüşle 61.04 dolara geriledi.
OPEC ülkeleri yarın da örgüte üye olmayan dünyanın başlıca üreticilerinden Rusya toplanarak
petrol arzını ele alacak. Yatırımcılar OPEC ve Rusya'nın üretim kısıntısı üzerinde anlaşma sağlayacağını tahmin ediyorlar.

ALTIN

Altın fiyatları doların riskten kaçış baskısı altında kalarak değer yitirmesinin ardından yukarı yönlü seyir izledi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0.2 artışla 1,239.86 dolara yükseldi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: KÜRESEL PİYASALAR
Gönderilme zamanı: 10 Ara 2018, 09:58 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
"Ayı piyasası resmen başladı"
ABD hisse senedi piyasası geçen hafta yüzde 5 civarında değer kaybetti. Son 50 günlük ortalama 200 günün altına düştü. Ülkenin önde gelen piyasa stratejistlerinden Ed Clissold; ticaret savaşları, faiz arttırımı ve yavaşlayan büyüme endişesiyle 2019 yılı için beklenen ayı piyasasının resmen başladığını ve borsalarda yüzde 20 kayıp yaşanabileceğini söyledi
10.12.2018 - 08:53 | Güncelleme: 10.12.2018 - 09:05 HABERTURK.COM

ABD borsaları geçen hafta mart ayından beri en büyük düşüşü yaşadı. Dow Jones, S&P ve Nasdaq endeksleri yüzde 4.5 civarında değer kaybederken uzmanlar bunun sıradan bir düzeltme olmadığı görüşünde.

Perşembe günü Nasdaq ve NYSE endeksindeki 1322 kağıt son 1 yılın en düşük seviyesinin gördü ve 2016 ocak ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Ülkenin önde gelen finansal araştırma kuruluşlarından Ned Davis'in ABD piyasa başstratejisti Ed Clissold ayı piyasasının resmen başladığını söyledi.

CNBC'de Futures Now programında konuşan Clissold, "Bu resesyonla ilgili değil, tipik bir ayı piyasası ve yüzde 20 , hatta biraz fazlasında düşüş olabilir." dedi ve gelecek birkaç ayın gündeminde bu gidişatın olması gerektiğini vurguladı.

Kar revizyonlarının gelmeye başladığını belirten Clissold, bunun piyasayı birkaç ay sıkıntıya sokacağını, derin bir geri çekilme olacağını ancak resesyon olmayacağını belirtti. 2019 yılının ikinci çeyreğinden itibaren sağlıklı bir rali beklentisi de açıklayan başstratejist, piyasanın 2019 yılı sonunu yüksek tek haneli ya da düşük çift haneli getiriyle kapatabileceğini vurguladıç

Ayı piyasası, piyasaların karamsar olduğu ve fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklentisi olduğu dönemler için kullanılan bir terim.

Wall Street uzmanları ticaret savaşı gerilimi, yavaşlayan büyüme ve ekonomik göstergeler ile faiz artışlarından kaynaklı riskler nedeniyle 2019 için ayı piyasası beklentisini daha önce de dillendiriyordu.

Eylül ayında 2940 puanı aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gören S&P 500, bu öngörü doğru çıkarsa 600 puana yakın eriyecek. Endeks, geçen haftayı 2600 puanlı seviyelerden kapatmış ve bir haftada yüzde 5'e yakın düşüş göstermişti.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: KÜRESEL PİYASALAR
Gönderilme zamanı: 22 Oca 2019, 08:27 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Asya borsaları küresel büyümeyle ilişkin kötümserliğin sürmesiyle birlikte geriledi

Asya borsaları ve ABD endeks vadeli işlemleri, küresel büyümeye ilişkin kötümserliğin yatırımcıları riskli varlıklardan uzaklaştırmasıyla gerilerken, sterlin İngiltere Başbakanı Theresa May'in Brexit konusundaki B planının ilerleme kaydetmeyecek gibi görünmesiyle temkinli seyrediyor.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi son dönemde gördüğü yedi haftanın zirvesinden yüzde 0.5 geriledi.

Kayıplar Çin hisseleri öncülüğünde gerçekleşti. Çin lokomotif hisselerinden oluşan endeks yüzde 0.6 geriledi.

Japonya'nın Nikkei endeksi yatay seyrediyor. ABD borsalarının nasıl açılacağını gösteren endeks vadeli işlemleri yüzde 0.5 ekside bulunuyor.

ABD piyasalarının dün tatil olması nedeniyle işlem hacmi sınırlı kaldı. Ancak Avrupa ve Latin Amerika'da hisse senedi fiyatları Çin'de büyümenin yavaşladığını gösteren verinin ardından geriledi.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) küresel büyüme tahminlerinini düşürmesi de temkinliliği ve belirsizliği artırdı.

DÖVİZ

Dolar, Çin ekonomisinin 28 yılın en yavaş büyümesini kaydederek, küresel büyümeye yönelik yeni endişeleri canlandırması ve yatırımcıları güvenli liman para birimlerine yönlendirmesiyle başlıca para birimleri karşısında 2 haftanın zirvesine yakın seyrediyor. IMF Çin ve euro bölgesindeki beklenenden daha büyük bir yavaşlama gerekçesiyle dün 2019 ve 2020 küresel büyüme tahminlerini düşürdü ve ticari gerilimlerin çözülmemesinin yavaşlayan küresel ekonomiyi daha da dengesizleştirebileceğini belirtti. Çin ekonomisi 2018'de yüzde 6.6 ile 28 yılın en zayıf büyümesini kaydetti. Dolar endeksi dün 96.43 ile 2 haftanın zirvesine yakın seyretmesinin ardından bugün 96.33 ile yatay seyrediyor.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 24 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google Adsense [Bot] ve 63 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.