Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 18 Nis 2021, 14:25


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 47 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 24 Haz 2012, 16:07 
Çevrimdışı
engelse

Kayıt: 09 May 2011, 12:01
Mesajlar: 1164
Ettiği teşekkür: 98
Aldığı teşekkür: 92
Sn.Üyelerimiz, SOHBET KÖŞE" miz adlı başlığımız açılmıştır.. Siz değerli üyelerimizin bilgisine arz olunur..Ne isterseniz var? En azından bir göz atınız.. Buyrun linki : viewtopic.php?f=44&t=568&start=210

syg

_________________
Hayalperestim.. Varolmak ancak hayal ederek ve onun peşinden koşarak anlamlı.. Siz sakın benim peşimden koşmayınız...


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 03 Eyl 2012, 13:47 
Çevrimdışı
engelse

Kayıt: 09 May 2011, 12:01
Mesajlar: 1164
Ettiği teşekkür: 98
Aldığı teşekkür: 92
AÇIKLAMA:
Açıklanacak Özel Durum/Durumlar:

Yönetim Kurulumuzca,

Stratejik Yönetim Planımıza uygun olarak 3 milyon Ton/yıl üretim kapasitesine entegre olabilecek Kangal Üretimi ve Kaliteli Yuvarlak Haddehanesi yatırımı için çalışmalara başlanması hususunda karar alınmıştır.

Kamuoyunun bilgilerine arz olunur.

_________________
Hayalperestim.. Varolmak ancak hayal ederek ve onun peşinden koşarak anlamlı.. Siz sakın benim peşimden koşmayınız...


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 20 Eyl 2012, 10:55 
Çevrimdışı

Kayıt: 19 Tem 2012, 21:52
Mesajlar: 104
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 14
Hissetuyolari.com yazdı:
VIP ÜYELİK HAKKINDA
Sitemizin üyelerine sunduğu yeni bir hizmet başlığıdır. Herkese açık olan ve kurallar çerçevesinde kısıtsız bir forum/tartışma/bilgilenme ortamı sunan sitemizin , isteyen üyelere daha detaylı ve daha rahat bir forum ortamında bilgilenme ve tartışma olanağı sağlamak için hazırladığı, özel olarak gerçek kişi bilgileri ile katılınması gereken, normal üyeye kapalı özel bir forum ortamıdır.

Bilindiği üzere, sitemize isteyen herkes , istediği şekilde ve hiç bir gerçek bilgi verme mecburiyeti olmadan üye olabilmektedir. 2 yılı aşan süredir yapılan uygulamada, serbest forum ortamının getirdiği bir çok sıkıntıyı bütün üyelerimiz bizzat yaşamışlardır. Her türlü konu dışı diyalog, görüş belirten üyelerle polemikler, sitemizde hiçbir çıkar gözetmeden gönüllülük esasında bilgi veren değerli yorumcularımıza hakarete varan sataşmalar en temel sorunlardır. Sırf bu nedenle değerli yorumcularımızın sayfalarda yorum ve bilgilendirmelerinin giderek azaldığı da her kes tarafından görülmektedir

Bu nedenle sitemiz , katılımcıların gerçek kişi bilgileri ile ve çok az bir katılım payı ödeyerek katılabilecekleri özel bir VIP bölümü açmaya karar vermiştir. Katılımcıların kimliği site yönetimi tarafından biliniyor olacağı ve katılımcının kendi istek ve iradesi ile yapacağı maddi katkı nedeniyle de bu bölümün kavgasız, polemiksiz, ne istediğini bilen katılımcılardan oluşacağı, dolayısıylada seçkin ve kaliteli bir ortamın oluşacağı ve bu ortamda değerli yorumcularımızın da her hisse için her türlü soruya çok daha açık ve net yanıtlar verebileceği malumunuzdur.

VIP bölümüne katılmak sözleşmeyi okuyup kabul etmek, ve banka ödeme dekontunu vip@hissetuyolari.com adresine iletmeniz yeterli olacaktir. Sonrasinda kayit olurken sizden VIP UYELERİN BÖLÜMÜ baslikli forumdaki, UYELIK İŞLEMLERİ BASVURU FORM undaki bilgiler KAYIT esnasinda ZORUNLU olarak istenecektir. Daha ayrıntılı bilgi için gerekli duyurular yapılacaktır. Her türlü sorularınıza yanıt vermek için hazırız. VIP bölümünün katılımcılara büyük faydası olacağına inanıyoruz.
Saygılarımızla
Yönetim


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 17:16 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
ACIKLANACAK OZEL DURUM/DURUMLAR: TURK METAL SENDIKASI TARAFINDAN KARDEMIR A.S.
ISYERINDE TOPLU IS SOZLESMESI YAPMA YETKISINE ILISKIN, CELIK IS SENDIKASININ
YETKILI (OLUMLU TESPIT) OLDUGUNA, TURK METAL SENDIKASININ YETKILI OLMADIGINA
(OLUMSUZ TESPIT) DAIR 15.10.2010 TARIHLI CALISMA VE SOSYAL GUVENLIK
BAKANLIGI'NIN TESPIT ISLEMLERININ IPTAL EDILMESI ISTEMI ILE, ZONGULDAK 3. IS
MAHKEMESI'NDE ACILAN DAVADA, MAHKEMENIN HER IKI SENDIKANIN DA YETKI ICIN
YETERLI COGUNLUGU SAGLAYAMADIGI YONUNDEKI KARARININ TEMYIZ INCELEMESI
SONUCUNDA, YARGITAY 22. HUKUK DAIRESI TARAFINDAN, ZONGULDAK 3. IS
MAHKEMESI'NIN 18.09.2012 TARIH, 2010/637 ESAS, 2012/459 KARAR SAYILI KARARININ
BOZULARAK ORTADAN KALDIRILMASINA, CALISMA VE SOSYAL GUVENLIK BAKANLIGI'NIN
15.10.2010 TARIHLI OLUMLU VE OLUMSUZ YETKI TESPIT ISLEMLERININ SONUC ITIBARIYLE
DOGRU OLMASI NEDENIYLE DAVANIN REDDINE, 14.11.2012 TARIHINDE OY COKLUGU ILE
KESIN OLARAK KARAR VERILMISTIR. BU KARAR UYARINCA KARDEMIR A.S. ISYERINDE
CELIK IS SENDIKASININ TOPLU IS SOZLESMESI YAPMA YETKISINE SAHIP OLDUGU KESINLIK
KAZANMISTIR. BILGILERINIZE ARZ EDERIZ. YUKARIDAKI ACIKLAMALARIMIZIN,
SERMAYE PIYASASI KURULU'NUN SERI: VIII, NO:54 SAYILI TEBLIGINDE YERALAN
ESASLARA UYGUN OLDUGUNU, BU KONUDA/KONULARDA TARAFIMIZA ULASAN BILGILERI TAM
OLARAK YANSITTIGINI, BILGILERIN DEFTER, KAYIT VE BELGELERIMIZE UYGUN OLDUGUNU,
KONUYLA ILGILI BILGILERI TAM VE DOGRU OLARAK ELDE ETMEK ICIN GEREKLI TUM
CABALARI GOSTERDIGIMIZI VE YAPILAN BU ACIKLAMALARDAN SORUMLU OLDUGUMUZU BEYAN

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 26 Ağu 2013, 17:30 
Çevrimdışı

Kayıt: 12 Eyl 2011, 14:16
Mesajlar: 121
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 5
arkadaslar öncelikle herkese bol kazançlar diliyorum,KARDEMİR D nin gidişatı ile ilgili bilgi verebilecek olan varmı acaba,sevgiler saygılar


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 08 Nis 2017, 22:56 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Kardemir GM Ünal: Türkiye'de 50 milyon tonun üzerinde çelik üretim kapasitesi var. Geçen yıl ise fiili üretim 33,5 Milyon ton seviyesinde oldu


Rekabet Kurumu internet sitesinde yayınlanan açıklama aşağıda bulunuyor:

Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsü tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Demir Çelik Sempozyumuna Enstitüde düzenlenen oturumlar ve panellerle devam edildi. Sempozyumun öğleden sonraki Küresel Çelik Sektörü ve Beklentiler konulu paneline İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Çimenoğlu, Çolakoğlu Metalurji Genel Müdürü Uğur Dalbeler konuşmacı olarak katıldı. Şirketimiz Genel Müdürü Ercüment Ünal'ın yönettiği panelde, dünya çelik endüstrisindeki gelişmeler ve Türk Çelik Sektörünün durumu ile sektördeki beklentiler ele alındı.

Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, üniversitenin akademik personeli ile şirketimiz Mali İşler Koordinatörü Hasan Sarıçiçek, Satış Pazarlama Koordinatörü Reyhan Özkara ve şirketimizden çok sayıda müdür ve mühendis ile öğrencilerin izlediği panel, Prof. Dr. Hüseyin Çimenoğlu'nun Yüksek Sıcaklıklarda Takım Çeliğinin Aşınma Özelliklerine ilişkin sunumu ile başladı.

Şirketimiz Genel Müdürü Ercüment Ünal panelde yaptığı konuşmada, sektöre ilişkin uzun vadeli tahminlerde bulunmanın mümkün olmadığını söyledi. Geçmişte çelik sektörüne ilişkin 3-5 yıllık tahminler yapılırken bugün için 3 aylık tahminlerde bile sapmaların yaşandığına dikkat çeken Ünal, son aylarda hammadde fiyatlarında yaşanan dalgalanmaları buna örnek olarak gösterdi. Ünal, konuşmasında özetle şunları söyledi:

" 1995 yılında çelik sektöründe göreve başladığımda sektörün geleceğine ilişkin projeksiyonların yapıldığı bir birimde çalıştım. Mühendislikten direktörlüğe kadar bu görevlerde bulundum. Burada geçmişteki 3-5 yıllık verilere göre projeksiyonlar yapardık. Kullandığımız datalar ile tahmin ettiğimiz sonuçları, gerçekleşen ile kıyasladığımızda % 98,5'lara ulaşan tahminlerimiz ve fiyat projeksiyonlarımız olurdu. 2015 yılından itibaren piyasalar değişti. Eskiden sektör 3 yıl iyi gider 1 yıl dip yyapardı. Sonra tekrar toparlanırdı. Bunu bizler çok iyi tahmin edebilirdik. Global çelik endüstrisinde şu an kapasite fazlalığı nedeniyle arz talep dengesinde 2015'den bu yana sıkıntı yaşıyor. Bu sıkıntının temel sebebi Çin'deki kapasite fazlalığıdır. Çin'deki tesislerin devlet destekleri ile zararına da olsa mal satması fiyatları aşağı çekti. Türkiye'nin ciddi pazarları arasında yer alan Ortadoğu bölgesindeki karışıklıklarda pazar kayıplarına neden oldu.

Geçmişte 3-5 yıllık, hatta 10 yıllık verilere göre yaptığımız tahminler de artık 3 aya inmiş durumda. Eskiden 3 yılda yaşadıklarımızı 3 ay içerisinde yaşar hale geldik. Örneğin bundan iki ay önce hurda fiyatları 300 $'dı. Sonrasında bir panikle 260 $ mertebesine düştü ve kısa bir süre sonra yeni bir hareketle tekrar 300 $'a çıktı. Şimdilerde tekrar indi. Oysa eskiden sağlıklı bir şekilde yükselir ve düşüş gösterirdi. Şimdi ise talep ve mamul fiyatları girdi fiyatlarını destelemiyor ve fiyatlar geri kırılıyor. Sektör kendi yönünü belirrleyemiyor.

2015 ve 2016 yılında Çin'in Türkiye'ye, Avrupa'ya ve Amerika'ya ciddi tehditleri sebebiyle Çin'e büyük oranda vergiler kondu. Baktığınız zaman bu vergiler Çin için önemli olmadı çünkü, devlet desteği ile önemli oranda çelik satışlarını sürdürdüler. Örneğin referans bir sayı olarak 400 $ olan bir malı Çin, üzerine navlunu da ödeyerek Türkiye'ye 350 $ a getirebildi. Oysa ki bu malın global girdi maliyeti zaten 350 $. Devlet desteklerini ve koruma duvarlarını dikkate aldığınızda Amerika'da ciddi vergiler var. Türkiye'deki üreticiler maliyetlerini düşürüp Amerika'ya mal sattığında hemen bir damping soruşturması açılıyor.

Şu andaki çelik kapasitesinin % 50'sini üreten ve dünya ya ihracat yapan Çin, son 3-4 aydır politikasını değiştirerek ihracatını kesti. Şimdiki sıkıntımız ise gelişmekte olan ülkelerdeki talebin zayıflaması oldu. Ortadoğu'da bir hareket yok. Avrupa'ya gidiyorsunuz otomotiv sektörü dışında inşaat sektörü yok. Büyümeler % 2- 2,5 seviyelerin üstünde değil. Bakılddığında Çin ve ABD'nin ayrışmış olmasına rağmen talepte ciddi sıkıntılar var. Talepteki sıkıntılara rağmen fiyatlar aşağı doğru hareket etmiyor, fiyatlar sabit ama yönü belirsiz.

Türkiye'de 50 milyon tonun üzerinde çelik üretim kapasitesi var. Geçen yıl ise fiili üretim 33,5 Milyon ton seviyesinde oldu. Yani kapasitelerimizin önemli bir kısmı atıl kaldı. Burada nihai ürün tüketimini artırmak için politikalar geliştirmeliyiz. Bir taraftan atıl kapasitelerimizi kullanamıyoruz, diğer yandan ise ihraç ettiğimiz kadar çeliği ithal ediyoruz.

Çok hızlı gelişen ve küresel gelişmelere karşı çok duyarlı bir sektörün içerisindeyiz. Ülkemiz çelik sektörü ufak bir daralma ile ya hasta oluyor ya da grip. Oysa yaşanan gelişmelerden Çin ayrışıyor, ABD ayrışıyor. Ancak ülkemizde, yaşanan gelişmeler karşısında aksiyon almak için gecikiyoruz ve bu zaman kaybı da sektöre rekabetçiliğini kaybettiriyor"

Çolakoğlu Metalurji Genel Müdürü Uğur Dalbeler ise Kardemir ve Karabük'ün kuruluşunun 80. yıldönümünü kkutlayarak başladığı konuşmasında Türk çelik sektörünün son 30 yılda büyük gelişme göstererek dünyanın 8. büyük üreticisi ve 7. büyük ihracatçısı olduğunu kaydetti. Dalbeler'in yaptığı konuşmadaki satırbaşları şöyle;

" 30 yıldır sektör içerisindeyim ve 30 yıldır bu sektörün nasıl değiştiğine ve geliştiğine şahit oldum. İlk başlarda sürekli zarar eden, tamamen politikaya batmış, verimsiz devlet kontrolü altında fabrikalar, diğer yanda ise emeklemekte olan, yeteri kadar sermaye biriktirememiş bir özel sektör vardı. Bugün geldiğimiz noktada ise sektör öyle bir aşama kaydetti ki bugün dünyada çelik dendiğinde nerede bir toplantı nerede bir konferans olsa adı geçen beş ülkeden biri Türkiye'dir. Dünyanın 8. büyük üreticisi konumuna ulaştı. Dünyanın en büyük 7. ihracatçısı oldu. Bu sektörümüz için gurur verici. Bu performansın arkasında çok sebep var ama bana göre en büyüğü sahip olduğu insan kültürüdür. Zira bu ülkede gerçekten özverili, çalışkan ciddi bir birikim mevcuttur. Tabi en büyüğü bbu işe kendini vakfetmiş girişimciler var. En büyük örneklerinden biri Kardemir'dir. Bundan yıllar önce kapatılmasına karar verilmiş, tamamen umudu kesilmiş bir tesisi, yaşına bütün olanaksızlıklarına bakmadan devralan ve o süreçte büyütüp misli ile katlayarak bugünlere getiren bir girişimci gurubumuz var. Bu insanlar bu işi sadece para ile ve akılla yapmıyorlar. Bu işin arkasında ciddi bir gönül birliği gönül bağlılığı var. Diğer yandan o günün küçük haddehanelerini bugün dünya ölçeğinde çok ciddi bir çelik devine dönüştürmüş olan bir özel girişimci gurubu var. Tüm bunları yaparken neredeyse son 15 yıldır en ufak bir devlet teşvikinden, devlet yardımından yararlanmadan, tamamen kendi kaynakları ile sektörü bu duruma getirdiler.

Sektör bu gelişmeler içerisinde maalesef son üç senedir bazı sıkıntılar yaşıyor ve ciddi de bir küçülme yaşadı. Şimdilerde tekrar bir büyüme trendine girdi. 2004 ile 2008 arasında, bir çok sebepten ötürü ki bunun başında Çin'in yaratmış olduğu talep ve petrol ffiyatlarındaki artıştan dolayı petrol ülkelerinin yaratmış olduğu talep dünyada yaşanan büyüme ile birlikte çelik talebinde ciddi bir patlama yaşadık. O günlerde 200 $ seviyelerinde olan çeliğin fiyatı bir anda 1.500 $'ları buldu. Fakat 2008 global krizinin ardından bu fiyatlar tekrar 300 $'lara geriledi. Böylesi şokları kaldırmak pek kolay değil. Bazı ülkeler bu dönemde sektörlerini destekleyebilmek için teşvikler verdiler, Bazıları ise kendi sektörlerini dışarıya karşı koruma altına alarak desteklediler. Son dönemde yaşamış olduğumuz coğrafyadaki politik çalkantılar nedeniyle çelik sektörü oldukça zor bir dönemden geçiyor. Örnek vermek gerekirse biz 2013 yılında 4 Milyon tonluk bir satışa ulaşmışken geçen sene bunun ancak % 60'ını gerçekleştirebildik.

Tekrar bir olumlu havaya girildiğini düşünüyoruz. Çin'deki politika değişikliği, kendi tüketimlerini artırmaya yönelik almış oldukları bir takım kararlar, dünya piyasalarındaki arzı şu an için göreceli olarak çekmeleri ile bir denge oluuştuğunu söyleyebiliriz.

Çelik, sanayinin temel girdisidir. Yaşamın her alanında çelik olmazsa olmaz. Biz sektör olarak aslında katma değeri yaratacak malzemeyi üretiyoruz. Siz çeliği üretirsiniz ondan sonra çeliği neye dönüştürdüğünüz önemlidir. Katma değer asıl o zaman yaratılır. Eğer üretilen çeliği bir otomobile, gemiye veya bir makineye çevirebiliyorsanız işte katma değer orada ortaya çıkar.

1995'e kadar Japonlar hurdayı ithal ederlerdi. 95'den sonra yarattıkları hurda kendilerine yettiği gibi ihraç ta ediyorlar. Çeliği üretmek önemlidir ama asıl önemli olan çeliği tüketmektir. Bizler bugün kişi başına 500 kg civarında çelik tüketimine sahibiz. Aslında dünya ortalamasının üzerinde bir rakam. Ama gelişmiş ülkelerde bakıldığında yeterli değildir. Çünkü bu 500 kg'ın yarısı sabit kıymet yatırımlarında yani inşaatta kullanılan çeliktir. Bir Koreli ise 1.000 kg tüketiyor. Hedef ve tartışılması gereken çelik tüketiminin nasıl artırılması gerektiği ve o çeliğin nasıl katma değere dönüştüürülebileceği olmalıdır.

Türk çelik sektörü ihtiyaç olan her türlü çeliği üretebilecek kapasiteye, birikime, teknolojiye ve donanıma sahiptir. Ürünlerimiz bir çok ülkede kabul görmekte ve talep edilmektedir. Büyük avantajlarımız var. Genç bir sanayimiz var. Büyük potansiyelimiz var. Ürettiğimizi fazlası ile kullanabilecek imkan var. Tam anlamı ile çelik ticaretinin merkezindeyiz. Üç tarafımız denizlerle çevrili. Hem doğuya hem batıya eşit mesafedeyiz. Bu nedenle 1983'de başladığımız ihracatı halen başarı ile sürdürebiliyor. Bu sektöre gerçek anlamda gönül vermiş biri olarak bu sektörün geleceğinin çok parlak olduğuna inanıyorum."

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 08 Nis 2017, 23:05 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
KARDEMİR: 2016'da sıvı çelik üretimimiz 2.17 Milyon tona ulaştı ve yılı yeni bir rekorla kapatı


Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan açıklaması aşağıda bulunuyor:

Dünya ve Türkiye çelik sektöründeki zorlu koşullara rağmen 2016 yılı, üretim faaliyetlerimiz açısından rekor üretimlerin gerçekleştirildiği bir yıl olarak geride kaldı.

Özellikle 2002 yılından bu yana sürdürdüğü yatırımlar ile üretimlerini her yıl artıran şirketimiz, dünya demir çelik sektöründe önemli bir ölçüt olarak kabul edilen 2 Milyon ton üretim seviyesini bilindiği gibi ilk kez 2015 yılında aşmış ve 2.15 Milyon ton sıvı çelik üretimi gerçekleştirmişti.

2016 yılında ise sıvı çelik üretimimiz 2.17 Milyon tona ulaşmış ve yıl, yeni bir rekorla kapatılmıştır.

2016 yılında toplam nihai ürün üretiminde de rekor kırılmış, 2015 yılında 2.04 Milyon ton olan toplam nihai ürün üretimi 2016 yılında 2.08 milyon tona ulaşmıştır.

Bu dönemde, maliyetlerimizi düşürerek verimliliklerimizi artırmaya yönelik gayretlerimiz üretim faaliyet sonuçlarımıza yansımış ve üretim hattımızdaki 70 ayrı üretim parametresinde rekor seviyelere ulaşılmıştır.

2017 yılı bütçesinde ise şirketimizin toplam sıvı çelik üretim hacminin daha da artarak 2.4 Milyon ton/yıl seviyelerine taşınması planlanmıştır. Orta ve uzun vadede ulaşılması hedeflenen ise 3-3,5 milyon ton seviyeleridir.

Filyos Liman Projesinin temelinin 9 Aralık 2016 tarihinde Başbakanımız Sn. Binali Yıldırım tarafından atılmış olması da, bu hedeflere ulaşma konusundaki heyecanımızı daha da artırmıştır.

2016 yılı, satışlarımızda da 2 Milyon ton sınırının ilk kez aşıldığı bir yıl olmuştur. Yan ürünler hariç 2015 yılında 1.93 Milyon ton olan satış miktarı, 2016 yılında 2.06 Milyon tona yükselerek rekor kırmıştır.

Bilindiği gibi şirketimiz; 2010 yılından itibaren başladığımız, üretim kapasitelerimizin artırılması ve katma değeri yüksek ürünlerle ürün çeşitliliğinin sağlanmasına yönelik 1,1 milyar dolardan fazla yatırım gerçekleştirmiş ayrıca, çevre, toplum ve insan odaklı yatırımlarrını da eş zamanlı sürdürmüştür.

Son dönemde döviz kurunda yaşanan artışlara rağmen, şirketimizin Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) üretme kapasitesi, sektör ortalamalarının altında kalmamıştır. Kamuya açıklanmış finansallarımızdan son 5 yıl ortalamalarına bakıldığında ise, %15'ten fazla bir FAVÖK karlılığının yakalandığı görülmektedir.
Bu kapsamda, yeni devreye alıyor olduğumuz ve benzerlerine göre ayrıcalıklı teknolojilere sahip Çubuk ve Kangal Haddehanemizin de şirketimizin rekabet gücüne olumlu yansımaları olacaktır.

Stratejik yatırım kapsamında yapımı süren Demiryolu Tekeri Fabrikamızın ise 2018 yılında devreye girmesi ile birlikte, ülkemiz artık kendi demiryolu tekerini üretebilir hale gelecek, bu katma değerli ürün de orta ve uzun vadede şirketimizin önemli bir varlığı olacaktır.

Tüm süreçlerimizde maliyetleri düşürmek ve iyileştirmeye açık alanlarımızı belirleyerek üzerine hızla gitmek 2017 yılında da önceliğimizdir.

Kardemir; yenilikçi, dünya standartlarrında üretim yapan ve hizmet veren, teknolojiye ve insana yatırımı önemseyen, ekip çalışmasına inanan ve ülkemiz ekonomisine katma değer yaratan bir kuruluş olmaya devam edecektir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 08 Nis 2017, 23:06 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Kardemir'de yapılan yatırım sonrasında üretim faaliyetlerinde ciddi artış meydana gelmiş olup, Aşağıdaki tabloda geçen yıla göre üretim artışları incelenmeye değerdir. Kardemir için olumlu değişim.


Eklentiler:
Krdmd Üretim.PNG
Krdmd Üretim.PNG [ 137.79 KiB | 1571 kere görüntülendi ]

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 04 May 2017, 13:47 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Kardemir mali analiz raporu (Vakıf Yatırım)


Kardemir'in 1Ç17'de satış gelirleri tahminlerimizin üzerinde açıklanmasına rağmen, operasyonel sonuçların beklentilerimizin altında gerçekleşmesiyle 8 mn TL zarar yönündeki tahminlerimizin hafif altında 5,6 mn TL net zarar açıkladı. Şirket finansallarına bu dönemde kaydedilen 15 mn TL düzeyindeki vergi geliri destek oldu. Şirketin FAVÖK'ü ise hem bizim beklentilerimizin ve hem de piyasa tahminlerinin altında gerçekleşti. Son 1 aylık dönemde KRDMD'nin, BIST100'e kıyasla %7 daha iyi performans göstermesi nedeniyle beklentilerin altında açıklanan sonuçların hissede satış baskısı yaratabileceğini düşünüyoruz.

Kardemir, 1Ç17'de geçen yılın %15 üzerinde, önceki çeyreğin %8 altında 574 bin ton nihai ürün satışı gerçekleştirdi. Şirketin satış gelirleri 1Ç17'de ürün fiyatlarında gözlenen artış ve ürün karmasındaki pozitif değişim ile 828 mn TL olan piyasa beklentilerinin %5, 785 mn TL olan tahminlerimizin %10 üzerinde 867 mn TL (yıllık+%72, çeyreksel +%14) olarak açıklandı.
Gelirlerin tahminlerimizin üzerinde gerçekleşmesinde satış fiyatların tahminlerimizin ötesinde oluşmasının yanı sıra, toplam satış hacminde kütük payının azalmasından dolayı profil ve yuvarlak ürünler lehine yaşanan artış etkili oldu. Şirketin hacim ağırlıklı satış fiyatı 1Ç17'de yıllık bazda %53 çeyreklik bazda ise %19 yükseliş gösterdi.
Kardemir'in FAVÖK'ü 1Ç17'de 108 mn TL ile piyasa tahminlerinin (114 mn TL) %5, bizim beklentimizin %9 (119 mn TL) gerisinde gerçekleşti. Şirketin FAVÖK marjı %12,4 ile %13,8 olan piyasa beklentisinin 1,3 puan, %15,2 olan tahminlerimizin ise 2,7 puan altında oluştu. Şirketin satış gelirleri 1Ç17'de tahminlerimizin üzerinde oluşmasına rağmen, kömür maliyetlerinin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi FAVÖK marjında sapmaya neden oldu. 1Ç17'de 56 $ olmasını beklediğimiz ton başına FAVÖK'ün 51 $ (1Ç16: 13$, 4Ç16: 50 $) olarak gerçekleştiğini hesaplıyoruz.
Şirket 1Ç17'de operasyonel olmayan tarafta ise ağırlıklı olarak kur zararı kaynaklı 1011 mn TL (1Ç16: 4,8 mn TL gelir, 4Ç16: 285,7 mn TL gider) net faaliyet dışı gider kaydetmiş, 15 mn TL net vergi geliri elde etmiştir.
Şirketin 1Ç17 itibariyle net borcu 1,77 mlr TL düzeyinde kalırken, net borç/FAVÖK çarpanı 4,4 (x) seviyesine gerilemiştir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 04 May 2017, 17:27 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Kardemir Mali Tablo Analizi(Şeker Yatırım)


Kardemir, 1Ç17'de, TL5.6mn tutarında net zarar açıklamıştır
(1Ç16 net kar: TL0.2mn). Şirket'in 1Ç17 net zararı, geniş bir
aralıkta olan piyasa tahminleri (TL-35mn-TL13mn) dahilinde, ve
görünüşe göre bu dönemde kaydedilmiş olan TL15.1mn tutarındaki
ertelenmiş vergi gelirleri nedeniyle, bu beklentilerin ortalaması
olan TL-9.5mn'un (Seker Yatırım T.: TL-13.3mn) üzerinde
gerçekleşmiştir. Kardemir'in operasyonel performansı genel olarak
piyasa beklentilerine paralel olarak gerçekleşmiştir. Şirket,
1Ç17'de yıllık %72.4 ve bir önceki çeyreğe göre %13.5 artışla piyasa
ortalama beklentisi olan TL828mn'a (Şeker Yatırım T.: TL826mn)
yakın olarak, TL867mn tutarında satış geliri kaydetmiştir.
Kardemir'in FAVÖK'ü de yıllık %426 ve bir önceki döneme göre %6.4
artış ile piyasa beklenti aralığı TL68mn-TL142mn dâhilinde, ve bu
beklentilerin ortalaması TL114mn'un hafif altında, TL108mn olarak
gerçekleşmiştir. KRDMD payları, son 1 haftada, Şirket'in 1ç17
operayonel performansının görece olarak sağlıklı olabileceği
beklentileriyle %4.0 oranında yükselerek BIST100'ün %4.9 üzerinde
performans göstermişlerdir. Böylelikle, sonuçların Şirket payları
performansı üzerinde belirgin bir etkisinin olmamasını beklemekte,
kar amaçlı satışların olasılığını da dikkate almaktayız.
1Ç17'de satış gelirleri %72 artmış, FAVÖK marjı büyük ölçüde
korunabilmiştir - Kardemir'in 1Ç17 satış hacmi, yıllık %15.1 artış
(bir önceki çeyreğe göre %-8.1 azalış) ile beklentilerimiz
doğrultusunda, 574bin ton olarak gerçekleşmiştir. Şirket'in 1Ç17
satış hacmindeki artış, bu dönemde gerçekleştirdiği ve piyasa
tarafından son 1 ayda paylarında %10.2 artış ile pozitif olarak
fiyatlanmış olduğunu düşündüğümüz %32.6 oranındaki üretim hacmi
artışının altında gerçekleşmiştir. Kardemir'in 1Ç17 satış gelirleri,
satış hacmindeki artışın, çelik fiyatlarındaki hızlı yükselişin ve
TL'deki değer kaybının etkileriyle, yıllık %72.4 ve bir önceki döneme
göre %13.5 artarak TL867mn olarak gerçekleşmiştir. Şirket'in
FAVÖK'ü, 1Ç17'de hesaplamaalarımıza göre TL108mn'a ulaşarak,
zayıf bir dönem olan 1Ç16'nın oldukça üzerinde, ve FAVÖK marjı da
8.4 y.p. artarak (bir önceki döneme göre 0.8 y.p. azalış ile) %12.4
olarak gerçekleşmiştir. FAVÖK'ündeki bu artışa rağmen, büyük
ölçüde US$ ve EUR cinsinden döviz açık pozisyonu, ve TL'nin bu para
birimleri karşısındaki değer kaybı ile artan kur farkı giderleri
nedeniyle Kardemir, 1Ç16'da elde edilen TL0.2mn net kara kıyasla
1Ç17'de TL5.6mn tutarında net zarar kaydetmiştir.
Kardemir D payları için hedef fiyatımızı pay başına TL1.20 olarak
revize ederek "TUT" tavsiyemizi korumaktayız. Kardemir, 1Ç17
sonuçlarının açıklanmasının ardından yarın saat 14:00'te bir
telekonferans düzenleyecektir. Şirket'in 2017 yılı için hedeflerine
herhangi bir değişiklik getirmesini beklememekte, ve bu noktada,
2017 yılı satış gelirleri ve operasyonel karlılık tahminlerimizde
herhangi bir revizyon uygulamamaktayız. Yurt dışı benzerlerine
göre değerlemesini güncellememiz ile, KRDMD payları için TL 1.20
hedef fiiyata ulaşmaktayız. KRDMD payları, hâlihazırda 2017T 6.8x
ve 36.1x FD/FAVÖK ve F/K çarpanlarıyla, yurt dışı benzerleri ise,
sırasıyla 7.3x ve 14.9x çarpanlarıyla ile işlem görmektedirler.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 16 May 2017, 14:50 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
Kardemir hisseleri neden yükseliyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin ziyaretinde gündeme getirdiği altyapı projeleri birçok şirketi umutlandırdı


BORSAGUNDEM.COM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Pekin Olimpiyat Merkezindeki Çin Ulusal Kongre Merkezi'nde düzenlenen, "Kuşak ve Yol Forumu"nun açılış törenindeki konuşmasına, "Yeni İpek Yolu' olarak da adlandırılan bu girişimi Asya'yı, Avrupa'yı, Afrika'yı ve hatta Güney Amerika'yı birbirine bağlama hedefiyle geleceğe damga vuracağına inanıyorum" diyerek başlaması Türk sanayicilerini umutlandırdı. Kardemir hisseleri de bu beklentinin etkisiyle yükselişini sürdürdü. Açıklamaların etkisiyle pazartesi günü 1.60 lira seviyesinden açılan Kardemir A ve B hisseleri bugün saat 14.09 itibarıyla yüzde 13 yükselerek 1.95 lira oldu. Sert yükselişin ardından ‘Devre Kesicisi Uygulaması’ ile işlemlere ara verildi. Açılıştan sonra da yükselmeye devam eden hisseler borsanın en fazla prim yapan hisseleri oldu.

ÖNEMLİ ALTYAPI PROJELERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin’de yaptığı açıklamada Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin birkaç ayda faaliyete geçmesiyle Orta Koridor'un önemli bir ayağının tamamlanmış olacağına dikkati çekti.
Gümrükler arası işbirliğine yönelik geliştirdikleri Kervansaray Projesi'nin, ticaretin ve hizmetlerin hızlı bir şekilde akmasını temin etmeyi amaçladığını anlatan Erdoğan, Zonguldak Filyos, İzmir Çandarlı ve Mersin limanlarının inşaasının da projenin deniz ayağını oluşturan önemli çalışmalar arasında yer aldığını kaydetti.
Türkiye'yi bir uçtan diğer uca kat eden Edirne-Kars Hızlı Tren Demiryolu projesinin, yine Türkiye tarafından ortaya konulan önemli bir proje olduğunu belirten Erdoğan, bu tarihi projeyi, Çinlilerle birlikte gerçekleştirmekten memnuniyet duyduklarını ifade etti.

BÜYÜK ORTAK SATIŞ YAPTI

Bu arada, dün şirketin en büyük ortaklarından Yolbulan Ailesi mensubu Murat Yolbulan 1.70-1.74 lira aralığından 166 bin 540 adet hisse sattı. Satış sonrası Murat Yolbulan’ın şirketteki payı yüzde 0.049 sınırına gerilerken Yolbulan Ailesi’nin payı yüzde 7.707 olarak açıklandı.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 16 May 2017, 14:56 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
25 Nisan 2017 de Sn Analizci tarafindan VIP Sanal Liste Basliginda yapilan Analiz calismasi asagidadir.
Hissenin o anki degeri 1.27 dir.


Analizci yazdı:
Sayın Mreha'ya teşekkürler. Çok güzel özetlemiş.

Değerli Dostlar, bir ANALİZ çalışması yapıyorum, şu anda test aşamasında. Artık ALGORİTMİK yazılımlarla herşey yürütülüyor. Borsa artık acemiliği ve hatayı affetmiyor. Bu yüzden son derece temkinli olmak gerekiyor. Karışımızda hisleri olan spekler yerini duygusuz yazılımlara bıraktı. Dünya globalleşti, BISTECH uygulaması ile artık yabancılar parasını verip özel emir hattıyla saniyenin binde 2 hızlarıyla ülkelerinden, ofislerinden emir verebiliyorlar. Düşünün, o kadar hızlılar ki 10 bin lotluk emir işlemini gönderirken araya girecek kadar hızlılar. Sadece o da değil, artık maliyet hesapları, kimin alıp sattığı da takip edilebilirlikten çıktı. Robot yazılımlarla kriterlerini ve meblağlarını giriyor, istediğini yaptırıyor. Yani herşey artık fiyat ve kara göre işliyor. Bu anlamda da en doğru göstergeye ve analize göre bir sistem geliştirmek gerekiyor. Küçük yatırımcının en büyük kozu doğru noktadan alım ve sabrı olacak. Artık yatırım dünyasında gelişmeler ülkemizde an be an uygulanıyor. Her hamleye karşılık bir hamle geliştiriliyor yatırım ortamlarında.

Ekteki resimde kırmızıyla işaretlediğim KARDEMİR D hissesinde s240-14 ve s240-15 sütünlarında Stochastik seanslık gösterge aşırı satım olan 20 değerinin çok altına düşmüştür. Bu seviyeden alınan hisse Dün 1. seansta 97.1 sto değerine ulaşmış ve getiride en yüksek değere ulaşmıştır. Her bir s240 sütünü 1 seanslık durumu ifade ediyor. S240-16 demek 8 gün geriye gitmek demek.

Sto değerinin 80 üzerine çıkması demek, kağıdın artık aşırı alım bölgesine geldiğini, volatilitenin yani oynaklığın en yüksek seviyeye geldiğinin bir işaretidir. Zirveden düşüşü de en yüksek değerinin altına doğru gitmesinden anlamaktayız.

Bir inceleyin bakalım siz ne diyeceksiniz.
Eklenti:
Analiz%20çalışması.PNG
Analiz%20çalışması.PNG [ 264.8 KiB | 1404 kere görüntülendi ]


_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 16 May 2017, 16:33 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Moderator yazdı:
25 Nisan 2017 de Sn Analizci tarafindan VIP Sanal Liste Basliginda yapilan Analiz calismasi asagidadir.
Hissenin o anki degeri 1.27 dir.


Analizci yazdı:
Sayın Mreha'ya teşekkürler. Çok güzel özetlemiş.

Değerli Dostlar, bir ANALİZ çalışması yapıyorum, şu anda test aşamasında. Artık ALGORİTMİK yazılımlarla herşey yürütülüyor. Borsa artık acemiliği ve hatayı affetmiyor. Bu yüzden son derece temkinli olmak gerekiyor. Karışımızda hisleri olan spekler yerini duygusuz yazılımlara bıraktı. Dünya globalleşti, BISTECH uygulaması ile artık yabancılar parasını verip özel emir hattıyla saniyenin binde 2 hızlarıyla ülkelerinden, ofislerinden emir verebiliyorlar. Düşünün, o kadar hızlılar ki 10 bin lotluk emir işlemini gönderirken araya girecek kadar hızlılar. Sadece o da değil, artık maliyet hesapları, kimin alıp sattığı da takip edilebilirlikten çıktı. Robot yazılımlarla kriterlerini ve meblağlarını giriyor, istediğini yaptırıyor. Yani herşey artık fiyat ve kara göre işliyor. Bu anlamda da en doğru göstergeye ve analize göre bir sistem geliştirmek gerekiyor. Küçük yatırımcının en büyük kozu doğru noktadan alım ve sabrı olacak. Artık yatırım dünyasında gelişmeler ülkemizde an be an uygulanıyor. Her hamleye karşılık bir hamle geliştiriliyor yatırım ortamlarında.

Ekteki resimde kırmızıyla işaretlediğim KARDEMİR D hissesinde s240-14 ve s240-15 sütünlarında Stochastik seanslık gösterge aşırı satım olan 20 değerinin çok altına düşmüştür. Bu seviyeden alınan hisse Dün 1. seansta 97.1 sto değerine ulaşmış ve getiride en yüksek değere ulaşmıştır. Her bir s240 sütünü 1 seanslık durumu ifade ediyor. S240-16 demek 8 gün geriye gitmek demek.

Sto değerinin 80 üzerine çıkması demek, kağıdın artık aşırı alım bölgesine geldiğini, volatilitenin yani oynaklığın en yüksek seviyeye geldiğinin bir işaretidir. Zirveden düşüşü de en yüksek değerinin altına doğru gitmesinden anlamaktayız.

Bir inceleyin bakalım siz ne diyeceksiniz.
Eklenti:
Analiz%20çalışması.PNGSayın Moderator;
Ogün sistemin ilk demosunu yayınlamıştım. Halen üzerinde çalışmaya devam ediyorum. Hatta o gün Kardemir D alalım mı diyenler de çıktı. 3 Sebepten Kardemir D hissesini çalışmıştım;
1- Sistem gereği bariz alım satım fırsatı olduğu için,
2- Yabancı takaslarında tarihi dibler olduğu için,
3- Bilanço zarar açıklamasına rağmen, yatırımlarının bitip üretim aşamasına geçildiği için.

Görüldüğü üzere, Kardemir D 1.27'den 1.52 seviyelerine geldi şu an 1.50

Kardemir A ise çok daha fazla, zaten Kardemire giriliyorsa KARDEMİR A ondan daha hızlı olacağı aşikar.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 22 May 2017, 14:35 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Kardemir Şirket Raporu (Ak Yatırım)


1Ç17 sonuçlarının ardından Kardemir için 12 aylık hedef fiyatımızı 1,50 TL'den 1,92 TL'ye yükseltip önerimizi de 'Nötr'den 'Endeksin Üzerinde Getiri'ye çekiyoruz. Önemli yatırımların tamamlanmasının ardından şirketin 2,8 milyon ton olan tam kapasite üretim seviyesine 2019'da ulaşmasını bekliyoruz. Böylece, 4Ç16'da devreye giren çubuk kangal yatırımının ve 2018 sonunda devreye girecek olan tren tekeri fabrikasının tam kapasite çalışması mümkün olacak. Bu yeni tesislerden çıkan ürünlerin katma değeri yüksek olduğundan karlılığı destekleyecektir. VAFÖK büyüdükçe net borç - VAFÖK oranın cari durumdaki 4,3 çarpandan 2017 sonunda 3,3 - 3,4'e ve 2019'da 2,5 seviyelerine inmesi hedefleniyor. İyileşen nakit akımları ile şirket 2019 veya 2020'de nakit kar payı öder duruma gelmeyi hedefliyor.

Beklentilerimizde revizyonlar. 1Ç17 de cironun dolar bazında yıllık %37 büyümesinin ardından 2017 tüm yıl beklentimizi yukarı yönlü revize ederek, 869 milyon dolardan 1 milyar dolara çektik. Yakın zamanda yüksek seyreden koklaşmış kömür fiyatları ile 2017 VAFÖK marj beklentimiz %15,8'den, %14,9'a indi. 2018 ve 2019 koklaşmış kömür fiyatlarının düşeceği ve artan çubuk kangal satışlarının beklentileri ile 2018-19 da VAFÖK marjının ortalama %16,0 seviyesinde olmasını bekliyoruz. Fiyat hedefimizin artmasında bir başka önemli unsur da daha düşük yatırım harcamaları varsayımı: Şirket 2017 de 70 milyon dolar yatırım harcaması planladığını açıklamıştı. Biz de beklentimizi 90 milyon dolardan 70 milyon dolara indirdik. İleriye dönük olarak ta, büyük yatırımlar tamamlandığı için yıllık bazdaki yatırım harcama tahminimizi aşağı yönlü revize ettik. Böylece, şirket daha fazla nakit tutma imkânına kavuşacak ve bunun da şirket değerine katkısı olacaktır.

Karlılığı destekleyen yatırımlar. Çubuk kangal haddehane yatırımı 2016 da tamamlandı. Son makinelerin monte edilmesiyle katma değerli ürünler satılmaya başlanacak. Kardemir'in bu çubuk kangal ürünlerinin özellikle otomotiv sektöründe hızlıca kabul göreceğini düşünüyoruz. Özellikle satış fiyat oynaklığı yaşandığı dönemlerde çubuk kangal satışlarının karlılığı destekleyeceğini düşünüyoruz. Şirketin 2019'da da tren tekeri satışlarına başlamasını bekliyoruz.

Riskler. Demir çelik ve ham madde (demir cevheri ve koklaşmış kömür) fiyatları inişli çıkışlı olduğundan beklentilerimiz için belirsizlik oluşturuyor. Bunların fiyatlarında önemli bir dalgalanma yaşanırsa Kardemir ile ilgili beklentilerimizi ve değerlememizi etkileyebilir

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 12 Haz 2017, 13:32 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 752
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 671
1.27 de VIP- Basliginda yayinlanmisti. Suan 1.78. Emegine saglik Sn Analizci.
Ben nasiplemedim, cünki 10 civarindan beri NETAS dayim. Umarim baska Arkadaslar nasiplenmistir.

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 47 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 52 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.