Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 23 Oca 2020, 10:15


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 25 Mar 2018, 10:41 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 5380
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8270
2017 YILI özsermaye büyümesi yönünden kayda değer şirketler arasında sıralama %511 büyüme ile MGROS ZOREN GOZDE NTHOL YATAS SASA AKSGY ICBCT BANVT INDES ODAS KLNMA PGSUS şeklinde sıralanıp gidiyor.

Burda en dikkati çeken, Anadolu Grubunun satın almasından sonra büyüme yönünden açık ara önde olan MİGROS %511 ÖZKAYNAK büyümesi gerçekleştirmiştir. Tabi bu büyümede yeni satın almalar ve yeniden değerlemelerin etkisi de sözkonusudur. GOZDE, NTHOL, AKSGY de yine bu bağlamda hızlı özkaynak büyümesi gerçekleştirmiş şirketlerdir.

Aşağıdaki tabloda sıralamayı inceleyebilirsiniz.


Eklentiler:
Özsermaye büyümes,.PNG
Özsermaye büyümes,.PNG [ 259.57 KiB | 958 kere görüntülendi ]

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 25 Mar 2018, 10:42 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 5380
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8270
2017 YILI KARLILIK büyümesi yönünden kayda değer şirketler arasında sıralama ZARARDAN KARA GEÇENLER;
KRDMD - PGSUS - THYAO - TTKOM - CCOLA -GUBRF - ICBCT - MGROS - NTHOL - ODAS -PARSN - PRKME - ZOREN şeklindedir.

Bunun ardından %1749 karlılık büyümesi ile başlayan sıralama;
OZKGY - GOZDE - KLYGO - AFYON - PAGYO - BANVT - YATAS - CEMTS - KAREL - INDES - SARKY - JANTS - AKSGY - NETAS - VAKKO - ENJSA - ISDMR - EREGLİ şeklinde sıralanıp gitmektedir.

Aşağıdaki tabloda sıralamayı inceleyebilirsiniz.


Eklentiler:
Karlılık büyümesi.PNG
Karlılık büyümesi.PNG [ 268.92 KiB | 956 kere görüntülendi ]
Karlılık büyümesi 2.PNG
Karlılık büyümesi 2.PNG [ 276.36 KiB | 956 kere görüntülendi ]

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 25 Mar 2018, 10:51 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 5380
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8270
Temettü sıralamasında öne çıkan şirketler ektedir.


Eklentiler:
TEMETTÜ PAYLAŞIM SIRALAMASI.PNG
TEMETTÜ PAYLAŞIM SIRALAMASI.PNG [ 706.15 KiB | 955 kere görüntülendi ]

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 22 Eki 2018, 08:29 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 5380
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8270
Kar Tahminleri (Ziraat Yatırım)
Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketlTahminlerimizde Etkili Olan Faktörler

Bankacılık sektörü karı 3. çeyreğin ilk iki ayında, bir önceki yılın aynı döneminin ilk iki ayına göre artış kaydederken, bir önceki çeyreğin aynı dönemine göre düşüş kaydetmiş ve 9 milyar TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Buna ilaveten, Eylül ayında da dönem sonu düzeltmeleri ve karşılık giderlerindeki artışlar ile mevduat maliyetlerindeki hızlı yükselişin etkisiyle, sektör karlılığında düşüş beklenmektedir. Diğer taraftan görece yüksek enflasyon ve bazı bankaların artan enflasyona bağlı olarak TÜFE endeksli tahvillerin hesaplamalarında kullandıkları enflasyon tahminlerini güncellemeleri karlılığa olumlu katkı yapacaktır.

Sektörde 3. çeyrekte 2. çeyreğe göre, TL cinsi kredilerde hafif daralma kaydedilirken, YP (Yabancı Para) cinsi kredilerde ise kur etkisiyle yüksek artış kaydedilmiş ve toplam kredilerdeki artış %10'un üzerinde gerçekleşmiştir. Mevduatlarda ise TL mevduatlarda %3'ün üzerinde büyüme kaydedilirken, yine kur etkisiyle YP mevduatlarda yüksek artış kaydedilmiş ve toplam mevduat artışı %12'yi aşmıştır.

Mevduat maliyetlerindeki artış üçüncü çeyrekte devam etmekle birlikte asıl yüksek artışın dönem sonunda Merkez Bankası faiz kararı sonrasında olması nedeniyle bu çeyrekte olumsuz etkinin sınırlı olması beklenmektedir. Kredi/mevduat makasında daralma devam etmekle birlikte makastaki sert daralmanın son çeyrekte görüleceğini öngörmekteyiz. Diğer taraftan kredi fiyatlamalarının devam etmesine karşın gecikmeli etkisi nedeniyle olumlu etkinin son çeyrekte sınırlı kalacağını tahmin ediyoruz.

TÜFE endeksli tahvil getirilerinin, hem gerçekleşen enflasyonun 3. çeyrekte yüksek olması hem de bazı bankaların hesaplamalarda kullandıkları TÜFE enflasyon tahminini güncellemeleri nedeniyle, sektör karlılığına 3. çeyrekte olumlu katkı yapması beklenmektedir. Garanti Bankası, TÜFE endeksli tahvillerin hesaplamasında kullandığı tahmini enflasyonu %10'dan Temmuz ve Ağustos ayı için %14, Eylül ayı için de %18'e yükseltirken, Akbank da %11'den %17'ye çıkarmıştır.

Ticari kar-zarar kaleminin, swap maliyetlerindeki artışa karşın sektör karlılığına 3. çeyrekte bazı bankalar tarafından 2. grupta takip edilen döviz cinsi krediler için ayrılan karşılıklar için yapılan koruma işlemlerinin (kur artışının olumlu etkilerinin burada gösterilmektedir) karlılığa bir önceki çeyreğe göre olumlu katkı yapması beklenmektedir.

Karşılık giderlerinde, genel olarak TFRS 9 kapsamında kullanılan makro parametrelerdeki bozulma, takipteki kredilerdeki artış ve dönem sonu düzeltmelerinin de etkisiyle oldukça yüksek bir artış kaydedilmesi beklenmektedir. Ayrıca bazı bankalarda 2. gruptaki döviz cinsi krediler için ayrılan karşılıklar içinn yapılan koruma işlemlerine karşın, burada kur artışı kaynaklı gider oluşurken, ticari kar-zarar kaleminde ise buna istinaden gelir oluşmaktadır.

Bu çeyrekte temettü gelirlerinin sektör karlılığına bir önceki çeyreğe nazaran görece düşük katkı sağlaması beklenmektedir. Bu durum genel olarak kamu bankalarında kaydedilecekken, takibimizdeki özel büyük bankaların iştiraklerini özkaynak yöntemine göre değerlendirmektedir. Bu nedenle, bu bankalardaki iştirakler İş Bankası hariç bir önceki çeyrektekine benzer katkılar sağlayacaktır. İş Bankası'nda ise kur kaynaklı olarak iştirak gelirlerinde yüksek artış beklenmektedir.

Takipteki kredilere ayrılan karşılık oranları ve muhasebe yöntemlerindeki değişiklikler geçmiş dönemlerde olduğu gibi banka karlılıkları üzerinde etkili olacaktır.

Tüm bu gelişmelere bağlı olarak, tahminlerimize göre, 2018 yılının üçüncü çeyreğinde takibimizdeki bankaların toplam karlarının bir önceki çeyreğe göre %22,2 oranında azalacağını, bir önceki yılın aynı dönemiine göre ise %1,7 oranında artış kaydedeceğini beklemekteyiz.

Takibimizdeki bankalardan TSKB hariç tümünde tahminlerimize göre 3. çeyrek net dönem karlarında bir önceki çeyreğe göre düşüş kaydedileceği, diğer taraftan bir önceki yılın aynı dönemine göre ise Akbank ve Halkbank hariç artış kaydedileceği öngörülmüştür.

3.çeyrekte net dönem karında bir önceki çeyreğe göre en yüksek düşüşün tahminlerimize göre Halkbank'ta olacağı beklenmektedir. Bu gerilemede 2. çeyrekte kaydedilen yüksek temettü gelirinin olmayışı ve karşılık giderlerindeki yüksek artış ana belirleyici olurken, TÜFE endekslilerin olumlu katkısına karşın mevduat maliyetlerindeki artış da etkili olmuştur.

Garanti Bankası'nda çeyreksel kar düşüşünde karşılık giderlerindeki artış önemli etken olurken, Banka TÜFE endeksli tahvillerin hesaplamasına kullandığı enflasyon tahminini revize ederek TÜFE endekslilerden yaklaşık 750-800mn TL ek katkı sağlayarak karşılık giderlerindeki sert yükselişin etkisini hafifletmiştir. Ayrıcca Banka'nın 150-200mn TL serbest karşılık ayırabileceği de tahminlere eklenmiştir.

Akbank'ın karındaki çeyreksel gerilemede de karşılık giderlerindeki yüksek artış önemli etken olurken, Banka karşılıklardaki artışın negatif etkisini TÜFE endeksli tahviller için kullandığı enflasyon tahminin %11'den %17'ye yükselterek TÜFE endekslilerden 600mn TL'nin üstünde ek katkı sağlayarak azaltmaya çalışmıştır.

Yapı Kredi Bankası ise karşılık giderlerindeki yüksek artışa karşın TÜFE endeksli tahviller için enflasyon beklentisini aynı korumaya devam etmiş ve düzeltmeyi son çeyreğe bırakmıştır.

Akbank, Garanti ve Yapı Kredi Bankası'nda 2. grup döviz cinsi krediler için ayrılan karşılık giderlerinde kurlardaki yükseliş ciddi artışa neden olurken, korunma işlemine bağlı olarak ticari kar- zarar kalemi altında bu giderin karşılığı gelir oluşmasına bağlı olarak net dönem karına herhangi bir etkisi olmamaktadır.

Diğer taraftan İş Bankası'nda ise 2. grup döviz cinsi kredilerin karşılıkları için biilanço içi korunma yöntemi kullanılmaması nedeniyle hem ticari zararda swap maliyetleri kaynaklı yüksek artış hem de karşılık giderlerindeki kur, takipteki krediler ve TFRS9 uygulamaları nedeniyle yüksek artış kaydedilmesi, net dönem karında bir önceki çeyreğe göre oldukça düşük kar kaydedileceği beklentisinde ana etkenler olmuştur. Diğer taraftan, TÜFE endekslilerin olumlu katkısı ve iştirak gelirlerinin bu çeyrekte 900mn TL'nin üstünde olacağı beklentisinin dönem karının daha da düşük gerçekleşmesini engellediği öngörülmüştür.

eri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 27 Kas 2019, 22:29 
Çevrimiçi

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1153
Ettiği teşekkür: 155
Aldığı teşekkür: 1160
Kar büyümesi güçlü temettü verimi pozitif hisseler

Fon yöneticileri ve portföy yöneticileri hisse senedi seçiminde oldukça titiz davranıyor. Kazançlar ve kayıpların gözden geçirileceği bir döneme giriyoruz. Değişik türde hisse senetlerinden satın almayı akıllarına koyan ve karşılarına çıkan politik ve sosyal engelleri aşmayı başarabilen fon yöneticileri hisse senetlerinden sepet oluşturuyor.

Borsadaki bireysel yatırımcıların da kâr büyümesi güçlü, temettü verimi pozitif hisselere yönelme zamanı.

Net kar büyümesi yüksek ve temettü verimi pozitif olan hisseler yüksek getiri potansiyelleri ile diğer şirketlerden pozitif olarak ayrışır. Borsa yatırımcılarının yakın takibinde olan bu hisseleri analiz programı Queenstocks.com’u kullanarak sizler için inceledik.

Queenstocks.com programında yaptığımız net kar büyümesi yüksek ve temettü verimi pozitif BIST 100 şirketleri analizi sonucunda 18 hisse karşımıza çıktı. Bu hisseler; Aksa Akrilik Kimya, Enka İnşaat, Sasa Polyester, Turkcell, Verusa Holding, Tekfen Holding, Arçelik, Hektaş, Çelebi, Halk GMYO, Anadolu Cam, Ülker Bisküvi, Bim Mağazalar, T.S.K.B., Aselsan, TAV Havalimanları, Koç Holding ve Kordsa Teknik Tekstil.

Queenstocks.com ile yapılan taramada BIST 100’de çıkan
“Kar büyümesi güçlü temettü verimi pozitif 18 hisse”nin listesi:

Eklenti:
boe.png
boe.png [ 41.59 KiB | 72 kere görüntülendi ]


Karı En Çok Artan ve En Yüksek Temettü Verimi Aksa Akrilik Kimya’nın

Listede yer alan şirketler içerisinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre dönem karını en fazla artıran BIST 100 şirketi Aksa Akrilik Kimya oldu. Şirketin 2018/09 dönemindeki dönem karı 104 milyon TL iken şirket 2019/09 hesap döneminde ise karını yüzde 293,8 oranında artırarak 411 milyon TL kar açıkladı.

Aksa Akrilik Kimya yüzde 8,02 temettü verimi oranı ile de liste de yer alan şirketler içerisinde en yüksek temettü verimine sahip şirket konumunda bulunuyor. Aksa Akrilik Kimya’yı karını yüzde 171 oranında artıran Enka İnşaat ile yüzde 146 kar büyümesi elde eden Sasa Polyester takip ediyor.

En Yüksek Kar Koç Holding’in

Listede yer alan şirket içerisinde en yüksek dönem karı açıklayan şirket 7,29 milyar TL ile Koç Holding oldu. Koç Holding 51,4 milyar TL piyasa değeri ile listedeki şirketler içerisinde en yüksek piyasa değerine sahip şirket. Koç Holding’i 3,6 milyar TL kara ulaşan Enka İnşaat ile 3,4 milyar TL kar açıklayan Turkcell izliyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

alintidir: borsagundem.com

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.