Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 12 Ara 2017, 02:37

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 484 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 33  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 08 May 2011, 17:49 

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Rüçhan Hakkı nedir ?
Ortaklıkların bedelli sermaye artırımlarına mevcut ortakların öncelikle katılma hakkıdır. Söz konusu hak, hisse senedine bağlı ‘Yeni Pay Alma Kuponları’ karşılığında ve ayrıca hisse senedi ibrazına gerek kalmaksızın kullandırılır.

Bedelli Rüçhan Hakkı kullanma süresi ne kadardır ?
Rüçhan hakkı kullanma süresi 15 günden az, 60 günden fazla olamaz. Şirket, rüçhan hakkı kullanma sürelerini yayınladığı sirkülerde ilan eder.

Rüçhan Hakkı Kupon Pazarı nedir ?
Hisse senetleri borsada işlem gören şirketlerin nakdi sermaye artışı yapmak üzere belirledikleri rüçhan hakkı kullanma süresi içinde söz konusu hisse senedi üzerinde bulunan yeni pay alma kuponunun alınıp satılabilmesi için, İMKB’ce belirlenecek süre içinde açılan pazardır.

Rüçhan Hakkı Kupon Pazarı ne kadar süre ile açık kalır ?
Rüçhan hakkı kupon pazarı ilgili şirketin hisse senetlerinin rüçhan hakkı kullanım süresiyle aynı zamanda başlamakta ve rüçhan hakkı kullanma süresi sonundan önceki 5. İşgünü kapanmaktadır.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 08 May 2011, 17:52 

furkand yazdı:
merhaba Analiz ve İstihbaratçı ustalar
benim 4772 tane hissem var ve bana 13266 tane ruchan verecekler.ve ben bunlari 3 tl den normal hisseye cevirebilecegim
yani 40000 tl yatirmam lazim.ama bende bukadar para yok.ne kadarinida alacagimi bilmiyorum
size sorum
ben kalan rüchanlari nasil sata bilirim.patron alacagini acikladi ama ben daha hic ruchan alip satmadim
nasil alinip satildiginida bilmiyorum.isbankasi dan internetten alim satim yapiyorum
cok bedelliye katildim ama hep parayi yatirdim ama hic alip satmadim.simdi buralar sakinken beni biraz bilgilendirirseniz cok memnun kalirim.gidip bankayada danisamiyorum yurt disinda yasadigim icin
simdiden cok tesekkür ederim :roll:

Selamlar Sevgili Furkand,

Yukaridaki belirttigim bilgiler isiginda,

13266 adet ruchan hakkin oldugu vakit bunlarin istedigin kadarini paranin yettigi kadarini 3 tl verip alabilirsin zaten.

Ancak almak istemediklerini yada paranin yetmedigi ve alamayacaklarini ruchan pazarinda satabilirsin.

Saygilar

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 08 May 2011, 17:56 

Rüçhan hakkı kullanılacak olan hisse senedi Borsa'da rüçhan
hakkı bedelinin çok üzerinde işlem gördüğünden rüçhan hakkını
kullanmanız menfaatinize olacaktır. Rüçhan hakkını kullanmadığınız
takdirde borsadaki fiyatın bölünmesi nedeniyle elinizdeki hisse
senetlerinin fiyatı düşeceğinden bu durum zararınıza sebep olacaktır.

Yani allahinda iznizle bizim ruchanlari hakdedene kadar hisemiz 9 seviyesine gelirde bizde ruchanlari alabilmek icin bulup bulustururuzda 3 kurus paraya pazarda ruchan satmaya ugrasmayiz:)

Saygilar

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 08 May 2011, 19:37 

Türk Lirası Hesabı
T.C. Ziraat Bankası Samanpazarı Şubesi / Ankara
Hesap No: 321 5620-5001

iban no: TR960001000384032156205001

Dolar Hesabı
T.C. Ziraat Bankası Samanpazarı Şubesi / Ankara
Hesap No: 322 1960-5001

iban no: TR300001000384032219605001

Sevgili Ortaklarim,

Yukaridaki banka hesap numaralari Basbakanlik Sosyal Hizmetler ve Cocuk Esirgeme Kurumu yardim hesap numaralaridir.

Eger borsadan kar eden arkadaslarimiz var ise ilgileneceklerini dusunuyorum. Tabikide kazanmak sart degil.

Benim cocugum henuz yok ancak bu cocuklar var ve bunlarin anasi babasi yok. Ben cok uzluyorum.

Saygilar

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 08 May 2011, 21:07 
furkand

Konum: Yazik oldu bütün emeklerime degermiydi senin gibi KALPSIZE...
Ettiği teşekkür: 214
Aldığı teşekkür: 169
sibirya aslani yazdı:
furkand yazdı:
benim 4772 tane hissem var ve bana 13266 tane ruchan verecekler.ve ben bunlari 3 tl den normal hisseye cevirebilecegim
yani 40000 tl yatirmam lazim.ama bende bukadar para yok.ne kadarinida alacagimi bilmiyorum
size sorum
ben kalan rüchanlari nasil sata bilirim.patron alacagini acikladi ama ben daha hic ruchan alip satmadim
nasil alinip satildiginida bilmiyorum.isbankasi dan internetten alim satim yapiyorum
cok bedelliye katildim ama hep parayi yatirdim ama hic alip satmadim.simdi buralar sakinken beni biraz bilgilendirirseniz cok memnun kalirim.gidip bankayada danisamiyorum yurt disinda yasadigim icin

Selamlar Sevgili Furkand,

Yukaridaki belirttigim bilgiler isiginda,

13266 adet ruchan hakkin oldugu vakit bunlarin istedigin kadarini paranin yettigi kadarini 3 tl verip alabilirsin zaten.

Ancak almak istemediklerini yada paranin yetmedigi ve alamayacaklarini ruchan pazarinda satabilirsin.

Saygilar

bende kalanlardan bahsediyorum
bu ruchan pazarinda nasil satiliyor.internetten böyle bir satisi kendimiz yapa biliyormuyuz
yoksa bankaya talimatmi verecegiz

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 08 May 2011, 22:37 
İstihbaratçı

Konum: Türk insanı para gibidir; ışığa tut, içinde ATATÜRK yoksa SAHTEDİR
furkand yazdı:
size sorum

Furkand arkadaşım iyi geceler, evvela usta diyerek övmüşsün beni teşekkürler :oops: . Ama pekde usta sayılmam sadece 12 yıldır bu işi yapıyorum ve hala hergün yeni birşeyler öğreniyorum :lol: öğrenmenin sonu olmadığına inananlardanım. Soruna gelince sibirya aslanı arkadaş çok doğru cevaplamış. Ama sanıyorum rüçhan pazarı açılmayacak, yani tek alıcı taraf olacak. O da sayın murat ülker. Benim anladığım kadarıyla kullanılmayan paylar 2. ulusal pazarda satılmayacak. Sen almıyorsan ben alırım diyor ve başkasının almasına da izin vermiyor, yani 3. bir şahıs yok. Normal bedelli sürecinde rüçhanlar alınır satılır. Yani isteyen herkes bu pazarda alış yapar. Ama bu uygulamada yatırımcılar sadece elindeki hisseye düşen pay kadar rüçhan alabilecek. Kullanmadıklarımızsa doğru sayın patronun hanesine. Senin durumuna gelince; ben olsam rüçhanları kullanmamazlık etmezdim. Çünkü bu yanlış bir strateji olur. 3 liradan satılacak lotları bence kaçırma, aksi halde zarar edebilirsin. Peki ne yapardım ? Ne de olsa bedelli süreci sibirya aslanı arkadaşımızın dediği gibi en az 15 gün sürecek bir olay. Bedelliden önce elimdeki lotlarla kullanmak istediğim rüçhanlar arasında bir hesap yapar, bedelliden önce o kadar lotumu satar, rüçhan hakkımı kullanırdım. Örnek verecek olursam (rakamlar tamamen farazidir) diyelimki 10.000 lot hissen var ve 4 TL den bölünecek. Burada önemli olan senin cebinden para çıkmadan mümkün mertebede çok lotla bu süreci atlatman. Bedelliden önce elimdeki lotlardan 6.750 tanesini satardım. (6.750x4= 27.000 TL) Elimde 3.250 adet lot kalır. Kalan lot için 3.250x2,785 (2,785 bedelli oranı (yaklaşık olarak))=9.051 adet rüçhan hakkı eder. Her yeni pay içinde 3 TL vereceğimize göre 9.051x3=27.153 TL ye ihtiyacın var. İlk başta sattığın (6.750x4=27.000 TL) lotlardan elde edeceğin para ile bu bedelliyi karşılamış olursun. Ve bu süreç sonrasında hem cebinden para çıkmamış olur hem de 9.051 adet yeni hisselerin olmuş olur. Toplamda da 3.250 (elinde kalan) + 9.051 (rüçhan olarak aldıkların) = 12.301 adet hissen olur.
Tabiki senin için olacak en iyi kararı yine sen vereceksindir. Ama ben olsaydım ve bedelliye girecek param olmasaydı böyle bir yol izlerdim.

Sevgi ve saygılarımla

Bahsi geçen konular tamamen şahsi düşünce ve beklentilerim olup, etkisinde kalınması sizi zarara uğratabilir. Yani YTD.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 09 May 2011, 07:04 

gözde aş.de sabırla bekleyen arkadaşlara bol kazançlı bol tavanlı bir hafta dilerim

ytd.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 09 May 2011, 07:58 
hanedan1910

ANALİZ yazdı:
gözde aş.de sabırla bekleyen arkadaşlara bol kazançlı bol tavanlı bir hafta dilerim

ytd.

bu dileklere katılmamak mümkün değil inşallah gözdemizde böyle bol tavanlı bir hafta yaşatır bize :lol: :lol:

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 09 May 2011, 08:30 
İstihbaratçı

Tüm gözde yatırımcısına bol hareketli ve karlı bir hafta olması dileğiyle .........

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 09 May 2011, 08:46 
broker07

Aldığı teşekkür: 4
ilk tavan geldi herkese bol kazanç

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 09 May 2011, 08:49 
hanedan1910

hadi hayırlısı açılışı tavan ile yaptık bekledik çorbayı içeceğiz inşallah

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 09 May 2011, 08:51 
İstihbaratçı

adamlar satış baskısına başladılar. benimde korkduğum şey bu

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 09 May 2011, 09:10 

İstihbaratçı yazdı:

keşke şu bedelli olayı olmadan şu haberler gelseydi

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 09 May 2011, 09:14 
İstihbaratçı

ANALİZ yazdı:
İstihbaratçı yazdı:

keşke şu bedelli olayı olmadan şu haberler gelseydi

Üstadım o zaman daha kötü olmazmıydı?
yani bedelli olayı halladilse kimse almak için tereddüt etmezdi. ben mi yanlış düşünüyorum yoksa :?:

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 09 May 2011, 09:56 
inal

bence gelen bu haber 1 hafta yükselmemizi gerektirecek bi haber ama bedelli baskısı altında kalıyor hisse. bedelliden sonra gelseydi haber daha mı iyi olurdu diye düşünüyorum.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 484 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 33  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Alexa [Bot] ve 14 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.