Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 14 Ara 2017, 07:59

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1047 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 66, 67, 68, 69, 70  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 15 Haz 2016, 12:22 

Ettiği teşekkür: 10
Aldığı teşekkür: 1
merhabalar sayın gedul goody için kararsızlık içindeyiz alıp maliyetmi düşürmek gerek satıp kurtulmak mı gerek beklemye değer mi 6ay 1 yıl için teşekkürler

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 15 Haz 2016, 12:47 

Ettiği teşekkür: 65
Aldığı teşekkür: 346
aydo66 yazdı:
merhabalar sayın gedul goody için kararsızlık içindeyiz alıp maliyetmi düşürmek gerek satıp kurtulmak mı gerek beklemye değer mi 6ay 1 yıl için teşekkürler

Dostum, bunu şu an bilmek çok zor.
Neden? Endeks bir yıl sonra ne olacak ki Goody ne olsun?
özetle bu soruyu sorunca sanırım ne demek istediğimi anlamışsındır.
Soruya ama şöyle cvp vereyim.
Endeksin ekonominin krize girmediği, dövizin patlamadığı varsayımı altında zirveyi test etmesi beklenebilir.
Ama her şey çok kötü giderse, afaki söyleyeceğim ki gözünüzün önüne gelsin, $ 5 tl oldu, faiz %20 ye fırladı.
Bu koşullarda endeks zaten %50 kaybeder. O zaman da goodyden bir şey beklemek yanlış olur.

Temel göstergeler bu anlamda çok önemli olduğu gibi teknikle desteklenmeli.
O nedenle ben teknik analizle ilgileniyorum. Çünkü temel faktörlerin fiyata olan yansımasının analizidir aslında teknik.

Çok disiplinli çalışmak gerekiyor teknik analizde. Ve bu gerçekten çok zor bir iş. Dışarıdan bakıldığında şu indikatör buraya düştü al işte bu buraya çıktı sat maalesef hayat bu kadar kolay değil. Olsaydı herkes zengin olurdu.

Ben ne yapmaya çalışıyorum. Elbette indikatörleri kullanıyorum. İndikatörlerin formül sahipleri sonuçta yıllarını vermişler ve deneyimleri sonucunda bunlar çıkmış. Ama salt indikatörlerin al-sat sinyalleri geriye dönük baktığımız için sanki %100 müş gibi algılıyoruz.
Aslında değil. Çoğu %50 ile çalışır. Yazı tura attığında da zaten %50 :)

İşte bu %50 yi 70-80 yapmanın yolu indikatörü nasıl yorumladığına ve başka hangi kriterlerden destek aldığına bağlı. O zaman teknik teknik demektir. Çünkü indikatörlere kalsa Goody 10 günde kaç defa al verdi geçenlerde yazmıştım. Ama her al verdiğinde birileri bilerek bastı. Çünkü onlarda tekniğe bakıp aha alttan geldi alıcılar basalım satışı diyorlar. Çünkü alıcı da tekniğe bakıyor :)

Bunun içinde sadece okullu olmak yetmiyor, deneyim kazanmak gerekiyor.

Temel yada teknik ne derseniz deyin şu anda, temettüden bu yana toplamda 120 milyondan fazla lotun işlem gördüğü bir kağıdın bu kadar kaybetmesini inanın bana en tecrübeli borsacı bile zor açıklar. bu benim fikrim. çok iddialı değilim onu da söyliyim.

Ama şunu da beklemiyor değilim. Bu kadar işlem miktarından sonra bunun acısı çıkar mı? evet çıkar. Ama ne zaman nasıl bilemiyorum.

Aslında BİST ve SPK yönetimine yazılması lazım. Bakın, açığa satış, kredili satış vs gibi alternatifler KY nın pek de bulaşamayacağı yöntemler.
Şimdi düşünün, x şirketten 1000 lotunuz var. x şirketin de normalde günlük ortalama lot miktarı da 1000 olsun ve kademelere girilen ortalama lotları da 50 kabul edelim. 5 olan fiyattan hareket edelim. 5 TL den açığa satış yaptınız. Kağıdın ne olmasını istersiniz? Düşmesini. düşürmek için bu 1000 lotu kullanabilirsiniz. Bu bin lotu gerçekte 5 tl nin altında sattınız ama açığa satıştan 5 den parayı cebe koymuştunuz. Noldu? kağıdın fiyatı düşütü. Napıyrosunuz bu seferde alıma başlıyorsunuz. Zaten kağıdı siz düşürdünüz :)

işte BİST ve SPK açığa satış yapmak isteyen kurum kişi vs nin açığa satış yapmak istediği kağıttan elinde var mı yok muya varsa ne kadar vara bakması gerek bence. Ha bakılıyor mu? Gerçekten bilmiyorum. Sadece şeffaf düşündüğümü ve bana mantıklı geleni buraya yazıyorum.

Neyse çok uzatmıyım, inşallah yükselir. Yükselmesini de inanın sadece kendi adıma da istemiyorum.
Kağıt bende olsada olmasada yükselmesini istiyorum. Çünkü 4 yıldır çok iddialı bir şekilde bu bedelsiz beklentisinden çok bahsettim.
Beklenen olmadığı için üzülüyorum sadece.
Saygılar.

KYTD

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 15 Haz 2016, 13:34 

sağol geduld teşekkür ederim paylaştığın vede bilgi verdiğin için

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 15 Haz 2016, 13:44 
Endi

Ettiği teşekkür: 1340
Aldığı teşekkür: 2083
Endi yazdı:
#GOODY.

Aşağıda günlük grafik var.

2 adet trend çizgisi.

1. çizgi : Kısa vade yükselişe başladığı tarihten başlıyor. Destek noktası 3,98 ki bugün 3,99 a geldi ve geri döndü. Bu seviyelerden yukarı dönmesi iyi olur.

2. çizgi : Öbür türlü daha alttaki ve uzun vadeli desteği olan trend çizgisi ise destek olarak 3,32 ler var.

4,00-4,04 seviyelerinden az bir miktar denemelik sanal listeye alınabilir. Stop loss : 3,95.

#GOODY.

Maalesef 2. trend çizgisi seviyelerine gidiyor gibi. Umarım 3,95 lerde stop olmuştur 4,00-4,04 seviyelerinden girenler..

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 25 Haz 2016, 23:25 

iyi geceler geduld goody da biste spkya spydye bimer yazarsak sonuç alabilirmiyiz hissede aşırı maniplasyon var gören yokmu bunları resmen soygun yaptılar ky üzerinden sağlam diye girdiğimiz hissede yaşananlara bak borsayıda böylece bitirecekler zararımı çıksın diye bakıyorum durumu nedir bundan sonra goody tşklr

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 26 Haz 2016, 08:29 

aydo66 yazdı:
iyi geceler geduld goody da biste spkya spydye bimer yazarsak sonuç alabilirmiyiz hissede aşırı maniplasyon var gören yokmu bunları resmen soygun yaptılar ky üzerinden sağlam diye girdiğimiz hissede yaşananlara bak borsayıda böylece bitirecekler zararımı çıksın diye bakıyorum durumu nedir bundan sonra goody tşklr

Başvurabilirsiniz elbette, ancak sonuç çıkar mı bilemiyorum.
Vade durumunuzu bilemiyorum. Ama Goody mutlaka zirveyi tekrar test edecektir.
Daha önce çok örneği var. Ama vadesini şu an bilmek mümkün değil.
KYTD...

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 26 Haz 2016, 23:44 

vade durumum kısıtlı değil ,ihtiyacım olan bir para değildi ama ortalama düşürmek için kaç seviyelerinden almam uygun olur teşekkürler.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 27 Haz 2016, 17:47 

aydo66 yazdı:
vade durumum kısıtlı değil ,ihtiyacım olan bir para değildi ama ortalama düşürmek için kaç seviyelerinden almam uygun olur teşekkürler.

Merhaba,

Öncelikle illa ortalama düşüreceğim diye düşünmeyin. O sermaye ile alternatif kağıt da düşünebilirsiniz.
Ama yok ben ortalama düşüreceğim diyorsanız, şu an kağıdın fiyatı bence yüksek değil ama endeksin genel hali ortada.
Net bir al sinyali görmeden alım tavsiye etmem. Tabi net bir al sinyali daha yüksek fiyattan kağıda girmenize de neden olabilir.
Bugün kü verilerde en düşük fiyat bir önce ki AO fiyat başbaşa. Bu olumlu bir sinyal.
Kapanış fiyatı bugün kü AO nın üstünde bu da olumluya işaret.
Olumsuz tek olay kapanış fiyatının en yüksek değere çok yakın olmayışıdır.
Yani karar sizin :)
KYTD...

Saygılar.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 01 Tem 2016, 11:31 
Analizci

Ettiği teşekkür: 195
Aldığı teşekkür: 2589
BRISA VE GOODY bölünme sonrası teknik ve temel ANALİZ KARŞILAŞTIRMA VE DEĞERLENDİRMELERİ :

Neden Brisa ve Goody Karşılaştırması yapıyoruz, ikisi de birebir aynı sektör ve birebir bölünme beklentisi ve sonrasını yaşamaktadır.

BRISA ÖZELİNDE BAKALIM
1. 12.7.20122 40 kat sermaye artışı gerçekleştirdi yani kendisiyle beraber dolaşımdaki hisse adedi 41 kat arttı.
2. Bölünme öncesi % 895 Temettü rakamına ulaştı, bölündükten sonra 2013'de %23 ve sırasıyla %39, %49.50 ve bu yıl %51.40 temettü verdi.
3. Bölünme açıklanması öncesi günde 2.74 en düşük 2.82 kapanış
4. Bölünme beklentisiyle en yüksek 9.03 11.6.2012 'de gördü
5. Bölünmeye 6.52 rakamıyla girdi ve 01.10.2012'ye kadar yani 3'aya yakın düşüş trendi devam etti ve 3.29 Dip yaparak düşüşünü sonlandırdı.
6. 01.10.2012 3.29'dan 5.30 seviyesine kadar yükselmişse de 2013 son haftasında 3.59' dip yaptı.
7. 2013 sonundan itibaren 3.59 dip seviyesinden yükseliş trendine girerek 19.01.2015'de 10.32 seviyesine kadar yükseldi.
8. 2015 ocak ayında 10.32 seviyesinden bu yana da düşüş trendine girerek 6.50 seviyesine kadar indi. Şu an da 7.13 seviyelerinde.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 01 Tem 2016, 11:31 
Analizci

GOODY ÖZELİNDE BAKALIM
1. 1.6.2016 21.65 kat sermaye artışı gerçekleştirdi yani kendisiyle beraber dolaşımdaki hisse adedi 22.6555 kat arttı.
2. Bölünme öncesi % 553 Temettü rakamına ulaştı, bölündükten sonra ?
3. Bölünme açıklanması öncesi günde 3.29 en düşük 3.32 kapanış
4. Bölünme beklentisiyle en yüksek 01.04.2016'da 6.30 TL gördü.
5. Bölünmeye 4.70 rakamıyla girdi, bölünme günü 4.93 TL'yi gördükten sonra düşüş trendine girdi. Bölünme sonrası henüz 1 ay geçti.
6. 24.6.2016'da 3.25 dip seviye görüldükten sonra destek-toparlanma ve güç arayışına girdi.
7. 3.25'den 3.43 TL'ye kadar çıktıktan sonra şu anda 3.32-3.35 aralığında sıkışma bölgesinde karar aşamasına gelmiştir.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 01 Tem 2016, 11:32 
Analizci

Evet bunlar elimizdeki veriler. Sadece Brisa özelinde değil, çok yüksek bedelsiz bölünme yaşamış diğer hisselere de baktığımızda, bölünme sonrasındaki yüksek lot sayısı ile hisseler bölünmenin hazmını yaşamış ve düşüş trendine girmişlerdir. Şu anda da GOODY'da bu olay yaşanmaktadır.
Eldeki bilgi, veri ve yaşanmış tecrübelere bakarak GOODY'da da bir yol haritası çizmek mümkündür.

Ben kriterleri ve bilgileri topladım, üzerinde düşünüp yorum, analiz, çıkarım ve öngörüde bulunmak isteyenlerin mesajlarını bekliyorum.

Sonrasında da toplu bir değerlendirmede bulunacağım.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 01 Tem 2016, 12:43 

Analizci Abi merhaba,
Paylaştığın temel bilgiler için öncelikle teşekkürler.
Goody nin diğer başka yüksek bedelsiz sermaye artışı yapan şirketlere nazaran beklenen yükselişi gerçekleştirmemiş olmasını,
1. Uzun yıllar bekletti. Her geçen yıl sermaye artış beklentisi güçlendiğinden hisse ivmesini sanırım önceden tüketti.
2. Bedelsiz sürecinde Rusya krizi çıkmış olması. Endeks bile 86 binlerden geri geldi. Haliyle yüksek primli kağıtların tepkisi biraz farklı olabiliyor.
3. Bedelsiz öncesi 3 kere zirveyi zorladı. Son hamlesinde 138,5 TL aşamamıştı. Aşsaydı son bir hamleyle farklı zirveler görülebilirdi. Bu durum açığa satışçıların iştahını arttırdı. Açığa satışçılardan kaynaklı sert düşüşler olduğunu düşünüyorum.

Teknik olarak şu an net bir AL sinyali gelmedi henüz. Hem sektörel olarak hem de şirketin yapısı gereği 2.çeyrekte kar açıklaması bekleniyor. Son dönemlerde güzel kampanyalarda oldu. Bedelsiz haberinden önceki fiyata da geldi. Bu süreçte işlem miktarlarına baktığımızda artık nerdeyse mevcut fiyatın altından maliyetli (ciddi ve uzun vadeli yatırımcılar hariç) pek lot sahibi yok gibi.

Bayram sonrası çok afaki bir durum olmadığı sürece ben endekste 2. bilançolar ile birlikte bir kıpırdanma olmasını beklediğimden aynı düşüncem Goody içinde geçerli.

Şahsi olarak ise (size daha önce bahsettiğim algoritma) kendi dosyamdaki sinyali beklemeyi düşünüyorum. Bendeki sinyalin geleceğini önceden hissedersem de pozisyon alabilirim.

Yükseliş gerçekleşirse de ilk etapta maksimum gidebileceği yerin 3,9- 4 TL aralığı olabileceğini düşünüyorum.

KYTD.... Saygılar.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 01 Tem 2016, 12:57 

Bir ekleme daha yapmak istiyorum. Son bir haftadır işlem miktarı gün geçtikçe azalıyor. Bazen işlem miktarının azalmasını da iyiye işarettir.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 01 Tem 2016, 16:38 

Biz bunu tartışırken goody yürüdü. Neyse... :)
KYTD...

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 03 Tem 2016, 01:36 

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
neydi simdi bu yükseliş sayın geduld

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1047 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 66, 67, 68, 69, 70  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 44 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.