Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 29 Şub 2020, 04:58


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 596 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: GÜNCEL HABERLER
Gönderilme zamanı: 11 Ağu 2018, 08:13 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1506
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
TL'deki sert düşüş Avrupa bankalarını ne kadar etkiler?

Financial Times'ın bugün TL'nın gidişatı ile ilgili yayımladığı bir haber, Türk varlıklarında satış dalgasını hızlandıran unsurlardan biri oldu. Haberin ardından sadece TL varlıklarında değil, Avrupa piyasalarında da satış dalgası görüldü

BBC Türkçe'de yer alan habere göre İngiliz Financial Times, Avrupa Merkez Bankası'nın liradaki değer kaybının BVA, UniCredit ve BNP Paribas olmak üzere Euro Bölgesi'ndeki bazı büyük bankalar üzerinde yaratacağı olası etkilerden endişeli olduğunu öne sürdü. Bu üç bankanın Türkiye'de yerel iştiraklerinin olmasının, bu bankalar için bir risk unsuru olduğu aktarıldı.

Haber sonrası Türk Lirası'nda ve Türk varlıklarında satışlar hızlandı.

Türk Lirası'nın değer kaybıyla döviz kurları rekor kırarken kredi risk primi olarak adlandırılan Türkiye'nin 5 yıllık CDS'leri 2009'dan beri en yüksek seviyesine çıktı. Borsa İstanbul'un bankacılık endeksi ise yüzde 6,5'e yakın düşüş kaydetti.

Financial Times'ın haberinin ardından sadece Türk varlıklarında değil, euro ve Avrupa piyasalarında da satış dalgası görüldü. Özellikle Avrupa bankacılık endesklerinde de satış yaşanması, Türk Lirası'ndaki değer kaybının Avrupa bankaları ve piyasalarına nasıl etkileri olabileceği sorusunu ortaya çıkardı.

Analistler, Türk lirasındaki düşüşün Türkiye'de iştiraki olan Avrupa bankalarını doğrudan etkilemeyeceği ancak Türkiye'deki durumun daha olumsuz bir hale bürünmesinin dolaylı olarak piyasalara ve bu bankaların bilançolarına etkisi olabileceği görüşünde.

Banka hisselerinde yüzde 5'e kadar düşüş

Cuma günü Avrupa borsaları günü düşüşle kaparken Amerikan borsaları da düşüşle açıldı. New York S&P 500 endeksi güne bir haftalık kazançlarını vererek başladı. Financial Times haberinin ardından euro, dolar karşısında yüzde 0,5 değer kaybederek bir yılın en düşük seviyesine indi.

Avrupa'daki 17 ülkeden farklı büyüklükteki şirketleri temsil eden STOXX Avrupa 600 endeksi yüzde 1,2; bankacılık endeksinde yüzde 3,7 düşüş görüldü. BBVA yüzde 5,3, UniCredit yüzde 5,2 and BNP Paribas hisseleri yüzde 4,1 düştü. MSCI (Morgan Stanley Capital International) Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi ise son iki ayın en düşük seviyesine indi.

Türk Lirası öncülüğünde yaşanan bu kayıplar, yatırımcıların güvenli liman olan dolar ve altına yönelmesine yol açtı.

'Hareket piyasa hissiyatından'

Kanada merkezli yatırım bankası TD Securities'ten gelişen piyasalar baş stratejisti Cristian Maggio, Cuma günü yaşanan satış dalgasının piyasa hissiyatından kaynakladığını açıklıyor.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Maggio, Türk Lirası'nın diğer piyasalara etkisinin kısıtlı olacağı görüşünde.

Maggio, Avrupa Merkez Bankası'nın günün ilk saatlerinde Avrupa bankalarına Türkiye'deki durumla ilgili gönderdiği ön uyarının zamanla Türkiye'deki fon akışında kesintiye yol açacak bir hale bürünmesinin ise ileride piyasalara olumsuz yansıyacağını aktarıyor.

'Yaptırımlar artarsa faaliyetler gözden geçirilir'

Financial Times haberinde, "Avrupa Merkez Bankası, durumu henüz kritik olarak nitelendirmiyor. Ancak konuya yakın iki kişinin aktardığına göre, Türkiye'de büyük operasyonları bulunan İspanyol BBVA, İtalyan UniCredit ve Fransız BNP Paribas risklere açık olarak değerlendiriliyor" ifadesini kullandı.

Bu riski daha önce Bloomberg Intelligence'dan bankacılık analisti Tomasz Noetzel de yazdığı raporunda dile getirmişti.

Tomasz Noetzel'in raporunda da belirtildiği gibi Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) 2017 yılı sonu verilerine göre bu üç bankanın Türkiye'de toplamda 224 milyar dolar ederinde alacağı bulunuyor.

Noetzel, ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı yaptırımların artırılması durumunda bu bankaların Türkiye'de gerçekleştirdiği faaliyetleri ve yatırımları gözden geçirebileceğini vurguluyor.

ABD'nin İzmir'de ev hapsinde tutulan Pastör Andrew Brunson'ın serbest bırakılmaması karşılığında uygulamaya koyduğu yaptırımlar, TL'de satış baskısını artırmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Cuma günü açıkladığı yaptırım kararıyla TL'deki değer kaybı hızlandı.

Donald Trump attığı Twitter mesajında, "Türkiye'den gelen çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergilerinin ikiye katlanmasına onay verdim" dedi.

Dolar/TL kuru bir ara günde yüzde 22 artışla 6,87'ye kadar çıktı.

Ticaret Bakanlığı ise ABD yönetiminin duyurduğu ek vergilerin Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı olduğunu vurguladı.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Noetzel, bu bankaların şimdilik Türkiye'deki varlıklarına dokunmadığını ancak ABD'nin Türkiye'ye daha ağır yaptırım uygulaması takdirinde, İran örneğinde ING, Barclays ve Standard Chartered bankalarında görüldüğü gibi durumun değişebileceğini söylüyor.

Noetzel, zayıflayan liranın bu üç bankanın sermayelerindeki etkisinin ise az olacağını söylüyor. Liradaki her yüzde 2'lik değer kaybının bu bankaların sermayelerinde sadece 2 baz puan etkisi olduğunu söyleyen Noetzel, Türkiye'deki iştiraklerinin borç maliyetlerinin artması dolayısıyla bu bankaların sadece net kazançlarında düşüş olabileceğini aktarıyor.

BBVA, Türkiye'deki Garanti Bankası'nın yüzde 49,85'ine sahip.

UniCredit'nin Yapı Kredi'de yüzde 40,9, BNP Paribas'nın ise TEB'de yüzde 72,5 hissesi bulunuyor.

'Alacakları lira cinsinden'

Merkezi Londra'da bulunan BlueBay portföy yönetimi şirketinin gelişmekte olan piyasalar masasından stratejist Timothy Ash ise Financial Times'ın haberinin abartılı değerlendirildiğini düşünüyor.

Financial Times haberinde İspanyol bankalarının Türkiye'de 83,3 milyar dolar alacağı olduğunu yazmıştı.

Timothy Ash ise haberde belirtildiği gibi bu alacakların döviz değil lira cinsinden olduğunu, o yüzden BIS'te yer alan bu rakamların dikkatli okunması gerektiğini söylüyor.

Ash, aynı zamanda Türk bankalarındaki kredilerin bütün dünya bankalarına yayıldığını vurguluyor:

"TL'deki durumun Avrupa bankalarına bulaşıcılığına bakacak olursak, döviz cinsinden borçlar ile Avrupa bankalarının yerli iştirakleri arasında fark olduğunu göz önünde bulundurmalıyız. Döviz cinsinden borçluluk bütün uluslararası bankalara yayılmış durumda, Avrupa, ABD, Japonya, Çin, Ortadoğu. Çok yayılmış bir durumda hem de.

"Yerel iştiraki olan Avrupa bankalarına baktığımız zaman ise onlar sadece hisseleri oranında bu durumla muhataplar, o yüzden rakamlar abartılı, İspanya'ya karşı olan döviz borcu 83 milyar dolar değil. Bu rakam, bu bankaların yereldeki Türk Lirası cinsinden bilançolarını da içeriyor."

'Uzun vadede etkisi kısıtlı'

Stratejist Cristian Maggio da Türkiye'deki borçluların kredi performansının bozulmasının, bazı Avrupa bankalarının varlıklarında olumsuz bir tablo oluşturacağını düşünüyor.

Maggio, liradaki değer kaybının devam etmesi takdirinde Avrupa bankacılık sektörünün, Türkiye'deki faaliyetlerini kısma, varlıklarını kesme, yeniden sermaye yapılandırmasına gitme ve bilançolarındaki risk unsurlarını azaltma yoluna gideceklerini vurguluyor.

O yüzden Maggio'ya göre liradaki değer kaybının piyasalara uzun vadeli etkisi sınırlı olacak; kısa vadede şok ve panik yüzünden yaşanan bu satışlar ise gelişmekte olan hisse senetlerinden güvenli varlıklara geçme ve güçlü dolar etkisi meydana çıkabilir.

Stratejist Ash ise Rusya, Meksika, Brezilya ve Arjantin gibi ülke para birimlerinin kendi riskleri yüzünden zaten ilk çeyrekten beri satış yediğini, bu yüzden Türk Lirası'nın gelişmekte olan ülke piyasalarında da sınırlı bir etkisinin olacağını söylüyor.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GÜNCEL HABERLER
Gönderilme zamanı: 11 Ağu 2018, 08:17 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1506
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
BDDK bankaları toplantıya çağırdı
BDDK bankaları toplantıya çağırdı
11 Ağustos 2018 - 09:00
www.finansgundem.com
Tweetle
Paylaş
+1
Linkedin
WhatsApp
BDDK’nın Cumartesi günü döviz kuru şokunun etkilerini konuşmak üzere bankalarla toplantı yapacağı açıklandı. TL, dolar karşısında yüzde 17 civarında değer kaybederken pek çok bankanın müşterilerinin döviz talebini karşılayamadığı belirtiliyordu

Bloomberg’de yayımlanan Benjamin Harvey imzalı habere göre Cuma günü dolar talebini karşılamakta sıkıntı yaşayan bankalar, bugün İstanbul’da BDDK yetkilileriyle acil bir toplantı yapacak.

Cuma günü TL’nin dolar karşısında yüzde 17 civarında değer kaybetmesinin ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun ( BDDK ) bankalar ile bir toplantıyapacağı bildirildi. Haberde bankacılık sektörünün büyük bir çöküş yaşadığı 2001 krizinden sonra TL’de en büyük değer kaybının yaşandığı da vurgulandı.

Harvey, üç büyük banka şubesine yapılan ziyaretlerde müşterilerin döviz taleplerinin karşılanmasında güçlükler yaşandığını aktardı. İki bankada müşterilerin, şubeler genel müdürlüklerden ikmal bekledikleri için döviz temin edemediği, bir bankada da 5 bin dolar çekme talebinin karşılanamadığı belirtiliyor. Bloomberg’e konuşan şube yetkilileri döviz alım talebinde önemli bir artış olduğunu söyledi.

BDDK BANKALARDAN FAİZ VE DÖVİZ KURU ŞOKUNUN ETKİLERİNİ DEĞERLENDİRMELERİNİ İSTEDİ

BDDK, bankalardan faiz ve döviz kuru şoklarının etkisini, Cumartesi günü yapılan acil toplantıda ele alınacak bulgularla incelemelerini isterken, ülkedeki likidite durumunun da toplantıda ele alınacağı bildirildi.

SERMAYE KONTROLÜ KORKUSU

İsmini vermek istemeyen bankacıların, kamunun bir kriz önlemi olarak sermaye kontrolleri gibi yöntemlere başvurulabileceğinden duyulan korkuyla döviz talebinin yükseldiğini doğruladığı aktarıldı. Haberde “Türk hükümeti defalarca sermaye kontrolü yapmayacağını söyledi” ifadesine de yer verildi.

Bazı bankaların, müşteri talebini karşılamak için yurtdışından nakit sipariş vermeye zorlandığı iddia ediliyor. Buna göre Türk bankaları uluslararası bankalara elektronik yabancı para aktarıyor ve daha sonra Türkiye'ye fiziki parayı nakletmek için bir prim ödüyorlar.

Haberde Türkiye’de geleneksel olarak tasarruflarının büyük bir bölümünü yabancı para birimlerinde tutulduğu vurgulanırken güncel BDDK verilerine göre, bankacılık sistemi mevduatının yaklaşık yarısı dolar veya avro olduğuna da işaret edildi.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GÜNCEL HABERLER
Gönderilme zamanı: 11 Ağu 2018, 08:19 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1506
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye'nin finansal destek için talepte bulunmayı düşündüğüne dair herhangi bir işaret almadığını açıkladı

Uluslararası Para Fonu ( IMF ), Türk Lirası’nın Dolar ve Euro karşısında tarihinin en düşük seviyelerine indiği şu günlerde Türkiye’nin bu kurumdan herhangi bir finansal destek isteyip istemediğine dair soruya yanıt verdi. IMF sözcüsü Randa Elnagar, Reuters haber ajansına e-posta aracılığıyla verdiği cevapta, “Türk makamlarından, finansal destek için talepte bulunmayı düşündüklerine dair herhangi bir işaret almadık” dedi.

Elnagar ayrıca IMF’nin, Türk Lirası’nın değerindeki hızlı düşüş konusunda yorum yapmayacağını belirtti. Elnagar, “ IMF günlük döviz hareketleri konusunda yorum yapmaz” ifadesini kullandı. Türkiye ekonomisindeki kötü gidişatı yorumlayan birçok yerli ve yabancı ekonomist, Türk hükümetinin kredi desteği için IMF ’ye başvurmak zorunda kalabileceğini savunmuştu. Türk Lirası Cuma günü içinde Dolar karşısında yüzde 18 değer kaybetmişti. Bu, Türkiye’de 2001 yılındaki finansal krizden bu yana bir gün içinde yaşanan en büyük değer kaybı olmuştu.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GÜNCEL HABERLER
Gönderilme zamanı: 11 Ağu 2018, 19:57 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1506
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
ABD-Türkiye arasında yaşanan krizi ve Türk Lirası'nın değer kaybının nasıl tersine çevrilebileceğini anlatan Krugman, benzer durumda olan Malezya, Güney Kore ve İzlanda gibi ülkelerin bu formülü uygulayarak krizi atlattığını dile getirdi

ABD ile Türkiye arasında tansiyonun yükselmesi ve Türk Lirası’nın hızla değer kaybetmesinin ardından birçok ekonomist ve uzman açıklamalarda bulunuyor. Bunlar arasında en dikkat çekenlerinden biri ise 2008 yılında Nobel Ekonomi Ödülü’nün sahibi olan Paul Krugman. Yeni Ticaret Teorisi ile 1998 yılında dünyanın en prestijli ödüllerinden birinin sahibi olan Krugman, New York Times’ta bir makale yazdı.

“1998’deymiş gibi parti yapın” başlığıyla kaleme aldığı makalede Krugman, krizden çıkmanın formülünü verdi. Sözcü'de yer alan habere göre Krugman, benzer senaryoların daha önce de yaşandığını dile getirirken, “Bu döngüden kurtulmak mümkün ama bu biraz zorlayıcı. Bunu yapmak için kısa vadede aykırı bir doktrine ve uzun vadede normal doktrine dönüleceğine dair güvenilir teminata ihtiyacınız var” ifadesini kullanıyor. Krugman, “Dış borç patlamasını geçici kapital kontrolüyle durdurmak gerekiyor, panik halde kaçan kapitali durdurarak ve belki de bazı dövizle borçları reddederek yapabilirsiniz. Daha sonra mali olarak sürdürülebilir bir rejim için gerekli şeyleri yapmak gerek. Eğer her şey işe yararsa güven tekrar gelir ve kapitaller üzerindeki kontrolleri kaldırabilirsiniz” yorumunu yaptı.

Krugman, Malezya’nın 1998 yılında bunu yaptığını, Güney Kore’nin ABD’nin yardımıyla benzer bir sorunun üstesinden geldiğini söylerken, İzlanda’nın da krizden buna benzer bir formülle çıktığını aktardı. Krugman, Arjantin’in de aykırı bir para politikası izleyerek 2002 krizinden çıktığını fakat Kirchner yönetiminin geleneksel yönteme dönmeyerek ülkeyi tekrar krize sürüklediğini söyledi. Krugman, böyle bir yöntem izleyecek hükümetin hem esnek hem de sorumlu davranması gerektiğini ve teknik açıdan da özel durumlara adapte olabilecek bir yapıda olması gerektiğini söylerken, “Büyük yolsuzluklara imkan vermeyecek şekilde dürüst olmalı” dedi.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GÜNCEL HABERLER
Gönderilme zamanı: 11 Ağu 2018, 20:25 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1506
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Türkiye’de neler olacak, kriz nasıl sonlanacak
Krugman, bir noktada para biriminin zayıf olmasının bir ihracat patlaması yaratacağını ve ekonominin de dış ticaret fazlasını temel alarak büyümeye, sonunda da krizden çıkmaya başlayacağını belirtti.

11.08.2018 15:06 Karakter boyutu :
Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, Türkiye'de dün liranın tarihin en düşük düzeylerine gerilemesiyle birlikte yaşananların 1998 Asya Krizi'nin tekrarına benzediğini yazdı.

Krugman, New York Times gazetesinde yayımlanan, BBC Türkçe'nin aktardığı makalesinde; Asya'da yaşanan kriz üzerine çalışmalar yapanların bir süredir benzer olayların Türkiye'de yaşanıp yaşanmayacağını merak ettiklerini ve artık bu sorunun yanıtını almaya başladıklarını söyledi:

"Senaryo şöyle: Bir ülke düşünün, bir anda nedeni ne olursa olsun yabancıların gözdesi haline geliyor ve yıllar içerisinde çok yüklü miktarlarda dışarıdan sermaye çekiyor.

"Burada kritik olan borçlanılan paranın yerel para birimi değil, döviz cinsinden olması. Bu da geçmişte büyük para girişlerinin görüldüğü ABD'nin dolar cinsinden borçlandığı için benzer şekilde kırılgan olmamasının nedeni aslında.

"Ancak bir noktada, bu parti sona eriyor. Dışarıdan gelen borcun 'aniden durmasına' neyin neden olduğu çok da önemli değil: Bunun nedeni ekonomi politikalarının başına damadın atanması gibi iç gelişmeler olabilir, ABD faiz oranlarındaki artış olabilir ya da sizinkine benzer başka bir ülkede yaşanan kriz olabilir."

Lira, 10 Ağustos Cuma tarihin en kötü günlerinden birini yaşadı. Sabah Financial Times gazetesinin liradaki değer kaybının euro bölgesi bankacılık sistemi için kaygı yarattığı yönündeki haberiyle başlayan satışlar, gün içinde gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerekse de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamalarının piyasa tarafından yeterli bulunmamasıyla daha da şiddetlendi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'den satın alınan çelik ve alüminyum ürünleri üzerindeki gümrük vergisini yüzde 50 artırma kararı liranın tüm zamanların en düşük düzeyini görmesine neden oldu. Dolar 6,87 TL, euro 7,85 TL, sterlin de 8,49 TL ile rekor kırdı.

KRUGMAN: EKONOMİ ÖLÜMCÜL BİR SARMALA GİREBİLİR

Krugman, bir nedenle para girişinin aniden kesilmesiyle birlikte döviz cinsi borçlanmanın da ekonomiyi "ölümcül bir sarmala" sokacağı uyarısı yaptı ve bu sarmalı şöyle tarif etti:

"Güven kaybı, para biriminizin de hızla düşmesine, bu durum döviz cinsi borçların geri ödenmesinin zorlaşmasına, bu da reel ekonominin zarar görmesine ve güvenin daha da azalmasına neden olur. Bunun sonucunda da para birimi tekrar düşmeye başlar ve bu döngü devam eder."

Krugman, bu yaşananların sonunda dış borcun gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranının çok ciddi bir sıçrama yapacağına dikkat çekerek, Endonezya'nın kriz öncesi yüzde 60'ın altında olan dış borcunun GYSH'ye oranının 1998 yılında yüzde 170'e çıkmasını örnek gösterdi.

Etkili bir politikayla karşılık verilmediği sürece ülkedeki herkes iflas edene kadar para birimindeki değer kaybının ve dış borcun GSYH'ye oranınındaki hızlı artışın süreceğine dikkat çeken Krugman, bir noktada para biriminin zayıf olmasının bir ihracat patlaması yaratacağını ve ekonominin de dış ticaret fazlasını temel alarak büyümeye, sonunda da krizden çıkmaya başlayacağını belirtti.“GELENEKSEL VE GELENEKSEL OLMAYAN ADIMLAR BİRLEŞTİRİLMELİ”

Ancak Krugman herkesin iflas etmesini beklemeden krizden çıkış için kestirme bir yol olduğunu ancak bunun zorlu bir yol olduğunu söyledi:

"Krizin maliyetini azaltmak için yapılması gereken şey kısa vadede geleneksel adımların dışına çıkan ancak aynı zamanda uzun vadede geleneksel politikalara geri dönüleceğine dair güvenilir garantiler veren bir yaklaşım benimsemek.

"Bu şöyle işliyor: Panik sonucu yaşanacak sermaye kaçışını engellemek için geçici sermaye kontrolleri getirmek ve muhtemelen döviz cinsi borçları ödemeyi reddetmek yoluyla, borç rasyosunun hızlı artışını durdurmak. Diğer yandan da krizin bitmesinin ardından mali açıdan sürdürülebilir bir rejim oluşturmak için taşları dizmeye başlamak.

"Eğer her şey yolunda giderse, güven de kademeli olarak tekrar sağlanır ve sonunda da sermaye kontrolleri kaldırılır."

Krugman, 1998 yılında Malezya'nın bu reçeteyi uyguladığını, Güney Kore'nin de aynı dönemde ABD desteğiyle benzer bir yol izlediğini belirtti. İzlanda'nın 2000'lerin sonunda girdiği krizden sermaye kontrolleri ve özel bankaların verdiği kredilerin geri ödeme sorumluluğunu kamunun üstlenmemesini içeren politikalarla çıktığına dikkat çekildi.

Krugman yazısının sonlarında şunları yazdı:

"Arjantin de 2002 yılında gelenekselin dışına çıkan politikalarla iyi performans gösterdi ve birkaç yıl sonra borcunun üçte ikisini ödemeyi reddetti. Ancak Kirchner rejimi, ne zaman durması ve geleneksel politikalara dönmesi gerektiğini bilmiyordu. Bu da ülkenin yeniden krizin içine düşmesine neden oldu.

"Ve belki de bu örnek, bu tarz krizlerle baş etmenin ne kadar zor olduğunu ortaya koyuyor. Bunun için hem esnek hem de sorumluluk sahibi bir hükümete sahip olmanız gerek. Alınan özel önlemleri uygulayacak kadar teknik yetkinliğe ve bu uygulamaların büyük yolsuzluklara yol açmasını engelleyecek kadar dürüst olmasını söylemeye bile gerek yok.

"Ne yazık ki, bunlar pek de Erdoğan'ın Türkiye'sine benzemiyor. Elbette ki, Trump'ın Amerika'sına da benzemiyor. Neyse ki, bizim borçlarımız dolar cinsinden."

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GÜNCEL HABERLER
Gönderilme zamanı: 12 Ağu 2018, 23:17 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1506
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı'nın Trabzon konuşmasının ardından bir algı operasyonu yürütüldüğü belirtilerek, "Bu savaşı devlet-millet birlikte biz kazanacağız" denildi

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, "Türkiye, bir ekonomik savaş vermektedir. Buna mukabil ekonomimiz güçlüdür, bu savaşı millet-devlet birlikteliğiyle biz kazanacağız!" ifadeleri kullanıldı.
Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Cumhurbaşkanımızın bu akşam Trabzon’da yaptığı “Bilesiniz ki bu milleti ayakta tutmak sadece bizim görevimiz değil, sanayicinin tüccarın da görevidir. Aksi takdirde B planını C planını uygulamak zorunda kalırım” şeklindeki açıklamaları üzerinden bir algı operasyonu yürütülüyor.

Bu algı operasyonu ülkemizin karşı karşıya kaldığı ekonomik savaşın bir parçasıdır. Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamanın hiçbir yerinde mevduat hesaplarına el konulması gibi bir durum söz konusu değildir.

Cumhurbaşkanımızın sözleri Türkiye ekonomisini güçlendirmeye yönelik devletimizin kararlı tutumunu yansıtmakta, ülkemizden döviz kaçışını engellemeye dönük bir uyarı mahiyeti taşımaktadır.

Cumhurbaşkanımız henüz B ve C senaryolarının detaylarına ilişkin bir bilgilendirme yapmamışken sanal senaryolar üreterek halkımızı ve piyasa aktörlerini tedirgin etme çabası kabul edilemez.

Türkiye, bir ekonomik savaş vermektedir. Buna mukabil ekonomimiz güçlüdür, bu savaşı millet-devlet birlikteliğiyle biz kazanacağız!"

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GÜNCEL HABERLER
Gönderilme zamanı: 12 Ağu 2018, 23:20 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1506
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Asya piyasalarının açılmasıyla döviz kurlarında sert yükselişler yaşanıyor

Asya piyasalarının açılmasıyla döviz kurlarında çok sert yükselmeler yaşandı. Tarihi zirvesini tazeleyen dolar 7.2245 lira seviyesini gördü

An itibariyle 00.19 saatinde 7.0098 TL de ve Bakan Albayrak ve birkaç dakika önce BDDK'nın SWAP işlemlerini sınırlamasıyla 7.00 seviyelerine indi, aşırı oynaklık devam ediyor.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GÜNCEL HABERLER
Gönderilme zamanı: 12 Ağu 2018, 23:21 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1506
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Albayrak: Mevduatlara el konulmayacak
Albayrak: Mevduatlara el konulmayacak
12 Ağustos 2018 - 23:06
www.borsagundem.com
Tweetle
Paylaş
+1
Linkedin
WhatsApp
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak döviz kurlarındaki hareketliliği bir saldırı olarak değerlendirdi. Albayrak, döviz mevduatlarına el konulması ya da döviz hesaplarının TL'ye çevrilmesinin kesinlikle söz konusu olmadığını söyledi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, mevduatlara el konulacağı ya da döviz hesaplarının TL'ye çevrileceği iddialarına son noktayı koydu. Hürriyet yazarı Vahap Munyar, Berat Albayrak ile yaptığı telefon görüşmesini köşesine taşıdı. İşte Albayrak'ın o açıklamaları

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile telefonla görüştük. Bakan Albayrak’a ilk sorum, kurlarda yaşanan dalgalanma konusunda oldu:

- Son dönemde kurlarda yaşanan oynaklığı, bunun ekonomimize etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yanıta, kurların bugünkü tablosunun ekonomik verilerle açıklanmasının mümkün olmadığını belirterek girdi:

- Bu çok net bir saldırının, sınamanın göstergesidir. Küresel finansal sistemin en büyük oyuncusunun başlattığı bu saldırı, tüm gelişmekte olan ülkelerde benzer durumu ortaya çıkarır. Çıkardı da zaten.

Bu durumu Rusya’nın da yaşadığını, ancak çok güçlü bir toparlanma yaşadığını anımsattı:

- Bugün yaşanan tabloda, ülkemizin parasının doğrudan bir ABD başkanı tarafından hedef alındığı böyle bir ortamda, Türk ekonomisine kırılganlık suçlaması yapmak art niyetliliktir.

Kurdaki dalgalanmaya karşı aksiyon planı hazırladıklarını bildirdi:

- Bankalarımızla birlikte kurdaki bu dalgalandırmanın en fazla etkilendiği kesim olan reel sektör firmalarımızın KOBİ’ler dahil durumlarıyla ilgili aksiyon planımızı hazırladık. Bankalarımız ve BDDK ile beraber gerekli önlemleri hızlı bir şekilde alacağız.

Gereken adımların atılmaya başlandığını vurguladı:

- Pazartesi sabahtan itibaren piyasaları rahatlatmak amaçlı olarak kurumlarımız gerekli aksiyonları alacak ve bu konuda gerekli duyuruları piyasa ile paylaşacaklar. Dediğim gibi, tüm önlem ve aksiyon planlarımız hazır.

Bu noktada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 günlük programını açıklarken söz ettiği 400 projeyi anımsatıp sordum:

- O projelerin hayata geçmesi ülkemiz açısından elbette çok önemli. Ardından siz kamunun tasarruf edeceğini söylediniz. Yıl sonunda en az 5 milyar lira faiz dışı fazla verileceğini belirttiniz. 400 proje harcama işareti verirken, kamunun tasarruf etmesini nasıl sağlayacaksınız?

Programın süresinin 100 gün olduğuna dikkat çekti:

- 100 günlük program adı üstünde 3 ay 10 gün yani 2018 bütçesi kapsamında uygulanacak bir program. Program uygulayacağımız bütçe disiplini çerçevesinde gerçekleşecek.

Büyük projeler için 90 günlük sürede atılacak adımların belli olduğunu kaydetti:

- Kamu tasarruflarımız kapsamında bunları dikkate aldık. Yapılacak projeler için uzun vadeli dış finansal kaynağa dayalı modelleri önceleyeceğiz.

Bakan Albayrak, ekonomi kurmayları ve kurumlar, Uzakdoğu’da piyasaların biz uykudayken açıldığını dikkate alıp, aksiyon planlarını devreye almaya gece yarısından itibaren başladı...

Bu sabah piyasalar açıldığı andan itibaren de aksiyon planlarının devam gelecek...

Piyasaları rahatlatacak aksiyon planları hazır

DÖVİZ HESAPLARINI TL’YE ÇEVİRMEK VEYA EL KOYMAK ASLA OLAMAZ

SON dönemlerde sıkça karşılaştığım soru şu oldu:

- Döviz hesaplarına el konulması ya da TL’ye çevrilmesi söz konusu mu?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, da bu konuyu açtı:

- Sürekli kamuoyunun gündemine bazı iddialar geliyor. Mevduatların TL’ye döndürülmesi yada el konulması gibi çok ileri iddialar.

“Bakın çok net söylüyorum” diyerek sürdürdü:

- Mevduatlara el konulmayacak. Hesaplardaki dövizler TL’ye döndürülmeyecek. Ama bu dedikoduları ve yalanları ortaya atanlarla hukuki mücadele sonuna kadar yürütülecek. Yasal işlem başlatılacak.

Piyasaları rahatlatacak aksiyon planları hazır

GEREKİRSE ‘MALİ KURAL’ UYGULARIZ

HAZİNE ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a para politikalarında tam bağımsızlık mesajını anımsattım:

- Para politikalarında tam bağımsızlık mesajınızın uygulamaya dönüşmesi, atılacak bazı adımlarla güçlenmesi için bir planınız var mı?

Bu konuya çok önem verdiklerinin altını çizdi:

- Para politikasındaki bağımsızlığın güçlenmesi için en önemli gördüğümüz konuların başında, para politikalarının güçlü mali politikalarla desteklenmesi geliyor. Merkez Bankası son kararında ve sonrasındaki iletişiminde maliye politikalarının önemine atıfta bulundu. Şimdi maliye politikaları ile ilgili güçlü bir sürece gireceğiz.

Bütçe disiplini üzerinde durdu:

- İlk bir ayda alınan kararlar, bütçe disiplini, borçlanma ihtiyacının azaltılması, kredi kart ve kredi taksitleri ile ilgili değişiklikler, cari açığa yönelik ithalat kalemleri üzerindeki düzenlemeler bu çerçevede desteklerdir.

Orta Vadeli Plan hazırlıklarına işaret etti:

- OVP kapsamında 2019 yılında büyümenin yüzde 3-4 aralığında olmasını öngörüyoruz. Cari açığın yüzde 4 civarında dengelenmesini hedeflerken, bütçe açığını da yüzde 1.5 seviyesinde sınırlandıracağız. Bunların hepsi para politikalarının etkin ve bağımsız bir şekilde uygulanması için Merkez Bankasına önemli destek verecek.

Hedeflerin belirlendiğinin altını çizdi:

- Bizim Yeni Ekonomi Yaklaşımımızın en önemli ayağını bu disiplin oluşturuyor. Hedeflerimizi belirledik. Bütçe dışı giderler için taviz vermeyeceğimizi tüm ilgili kurum ve bakanlarımızla konuştuk. Bu hassasiyet için gerekirse hedeflenen göstergeler için Mali Kural uygulayacağız.

YATIRIM VE HARCAMADA 3+1’E HEP BAKACAĞIZ

HAZİNE ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yerli malını teşvik mesajını anımsatıp, sordum:

- Vatandaşın da yerlisi dururken ithal ürünü almamasının sağlanacağı mesajı da verdiniz. Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan iken en az iki genelge yayınladı, “Kamu ihalelerinde Türkiye’de üretilen ürünler yüzde 15 pahalı olsa bile tercih edilecek” dedi. Ancak, belediyeler dahil bir çok kamu kurumu buna uymadı. Şimdi Türkiye’de üretilenin tüketilmesini sağlamak üzere neler yapılacak?

Yanıta Yeni Ekonomi Yaklaşımı’nın 3+1 yönünden girdi:

- 3+1 Yeni Ekonomi Yaklaşımının özellikle harcamalar ve yatırımlar ile ilgili kısmını anlatırken bir örnek verdim. Artık bir yatırım ve harcamayı değerlendirirken 3 soruya verdiği cevaba bakacağız. Teknolojik yada yüksek katma değerli üretim sağlıyor mu? İhracatı artırıyor mu? Cari açığı düşürüyor mu? Şimdi bu anlayış tüm ekonomi alanlarında hakim olacak.

Bu uygulamayı önemsediklerini belirtti:

- İhalelerde bu kurala neden uyulmadığını takip edeceğiz. Yerli firmalarımızın üretimine destek sağlamak ve az önce söylediğim üç alandaki katkılarını artırmak için teşvik sistemini de yeniden kurgulayacağız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GÜNCEL HABERLER
Gönderilme zamanı: 12 Ağu 2018, 23:21 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1506
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
BDDK, SWAP işlemlerine sınır getirdi

13 Ağustos 2018 - 00:15

BDDK'dan yapılan açıklamada, SWAP işlemlerine sınırlama getirildiği bildirildi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, SWAP işlemlerine sınır getirdiğini duyurdu.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun açıklaması şu şekilde:

"Bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemler toplamı bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %50’sini geçemeyecek olup, bu minvalde mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacak ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemler yenilenemeyecektir. Söz konusu oran günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GÜNCEL HABERLER
Gönderilme zamanı: 12 Ağu 2018, 23:31 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1506
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Bddk açıklamasıyla USD Kuru 00.30 itibariyle 6.8542 TL'ye indi

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GÜNCEL HABERLER
Gönderilme zamanı: 14 Ağu 2018, 06:45 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1506
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Türkiye’nin ABD ile yaşadığı krizle yükselişe geçen dolar kuru, en çok döviz cinsinden borcu olan şirketleri etkiliyor. Peki Türkiye’de özel sektörün hangi ülkeye toplam ne kadarlık borcu bulunuyor?

7 TL’ye dayanan dolar kuru, en çok döviz cinsinden borcu olan şirketleri düşündürüyor. Özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam kredi borcu 242 milyar doları aşarkeni bu tutarın yaklaşık yüzde 8’ine karşılık gelen 19.7 milyar dolarlık borç, kısa vadeli borçlardan oluşuyor.

Merkez Bankası’nın verilerine göre özel sektörün yurtdışından sağladığı uzun vadeli borçların toplamı ise 222.8 milyar doları buluyor. Bu tutarın yaklaşık yarısını oluşturan 110 milyar dolarlık borç, özel sektörün Avrupa ülkelerine olan borçlarından oluşuyor.

EN BÜYÜK ALACAKLI BİRLEŞİK KRALLIK

Ülke bazında bakıldığında ise Türkiye’deki şirketlerin en çok borçlu olduğu ülke 30.3 milyar dolarla Birleşik Krallık. İkinci sırada 22.1 milyar dolarlık borçla Almanya, üçüncü sırada ise 20.1 milyar dolarlık borç ile ABD geliyor. Türkiye’deki özel sektörden en fazla alacağı olan ülkeler sıralamasında Hollanda 14 milyar dolarla dördüncü, Bahreyn ise 11 milyar dolarla beşinci konumda bulunuyor.

Harita üzerindeki yeşil noktaları tıklayarak, Türkiye’deki özel sektörün o ülkeye olan toplam uzun vadeli borçlarını ABD Doları cinsinden görebilirsiniz.

Merkez Bankası’nın en son Mayıs 2018’de açıkladığı “Özel Sektörün Yurtdışından Sağladığı Uzun Vadeli Kredi Borcunun Alacaklı Ülke Dağılımı”na kıtalar özelinde bakıldığında, Avrupa’yı 43.3 milyar dolarla Asya, 26.1 milyar dolarla ise Amerika kıtası izliyor.

BORCUN YÜZDE 60’I DOLAR CİNSİNDEN

Toplam 222 milyar doları aşan özel sektörün uzun vadeli dış borcunun döviz cinsinden dağılımına bakıldığında ise bu borcun 133.8 milyar doları ABD Doları, 75.6 milyar dolar karşılığı Euro, 9.7 milyar dolar karşılığı Türk Lirası ve 3.7 milyar dolar karşılığı ise diğer dövizler cinsinden. Diğer bir deyişle özel sektörün uzun vadeli borcunun yüzde 60’ı ABD Doları, yüzde 34’ü Euro ve yüzde 1.7’si ise TL.

42 MİLYAR DOLARLIK DA TAHVİL BORCU VAR

Özel sektörün yurtdışından sağladığı uzun vadeli kredi borç istatistiklerinin içinde 42.1 milyar dolarlık tahvil borcunun da bulunduğunu belirtelim. Merkez Bankası'nın verilerine göre Türkiye'deki özel sektörün en fazla borçlu olduğu ilk 10 ülkeninin sıralaması ise şu şekilde:

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GÜNCEL HABERLER
Gönderilme zamanı: 14 Ağu 2018, 06:45 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1506
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
ABD Başkanı'nın bütçe yasasının onaylamasının ardından Ankara'dan yapılan değerlendirmede, "Yasa, iddiaların aksine, ülkemizin F-35 Programına katılımına yönelik bir sınırlandırma getirmemiştir" denildi

ABD Başkanı Donald Trump'ın F-35'lerin teslimatını askıya alan bütçe yasasını onaylamasının ardından Ankara'dan yapılan ilk değerlendirmede "ABD Savunma Bakanlığının yıllık bütçesi olarak kabul edilen ve ABD Başkanı Trump tarafından onaylanan “2019 Ulusal Savunma Yetki Yasası” ülkemize yönelik bir yaptırım getirmemektedir" ifadeleri kullandı.

İddiaların aksine F-35 Programına ilişkin bir sınırlama olmadığı vurgulanan değerlendirmelerde şu ifadeler kullanıldı:

Bununla birlikte, sözkonusu Yasanın ülkemizle ilgili bölümü, Savunma Bakanının 90 gün içerisinde Kongre'deki ilgili komitelere Türkiye-ABD ilişkilerinin durumuna ilişkin bir rapor sunmasını öngörmekte; rapor sunulana kadar, F-35 uçaklarının Türkiye’ye transferine sınırlama getirmektedir.

Yasa, iddiaların aksine, ülkemizin F-35 Programına katılımına yönelik bir sınırlandırma getirmemiştir. Aidiyeti geçtiğimiz Haziran ayında ülkemize geçen iki F-35 uçağımız halihazırda pilotlarımızın eğitimi için Luke Hava Üssünde konuşlu bulunmaktadır ve yaklaşık 2 yıllık eğitim süresi tamamlanıncaya kadar da orada kalmaları planlanmıştır.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GÜNCEL HABERLER
Gönderilme zamanı: 15 Ağu 2018, 08:25 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1506
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Son dakika! ABD ürünlerine ek vergi!
Son dakika haberi... ABD menşeli bazı ürünlere uygulanan ek mali yükümlülük yüzde 100 oranında artırıldı. Ek vergi uygulanacak ürünlerden bazıları; binek otomobiller, alkollü içecekler, kağıt ürünleri, PVC, makyaj malzemeler, taşkömürü, tütün ürünleri, pirinç ve bazı meyvelerden oluşuyor
15.08.2018 - 05:57 | Güncelleme: 15.08.2018 - 07:47HABERTURK.COM

ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük oranlarının yüzde 100 artırılmasına dair Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazetede yayımlandı.

Resmi Gazete'de, "ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük uygulamasına dair kararda değişiklik yapılmasına ilişkin karar" başlıklı karar yayımlanarak yürürlüğe girdi.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN EK VERGİ AÇIKLAMASI
CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN EK VERGİ AÇIKLAMASIBuna göre, ABD'den ithal edilen bazı ürünlere ek vergi getirildi. Kararda, "Bu maddenin yayımı tarihinden önce Türkiye'ye sevk edilmek üzere bir taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış olan eşyanın bu kararın yayımı tarihinden itibaren en geç 45 gün içinde ithalatına ilişkin gümrük beyannemesinin tescili veya gümrük mevzuatı çerçevesinde özet beyanın verilmesi halinde, bu değişilik kararından önceki ek mali yükümlülük oranları uygulanır" denildi.

ERDOĞAN: BOYKOT UYGULAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından düzenlenen "İktidarının 16. Yılında AK Parti Sempozyumu"nda yaptığı açıklamada, ABD ürünlerine boykot uygulanacağını açıklamıştı. Erdoğan şu ifadeleri kullanmıştı:

"Buradan iş dünyamıza sesleniyorum. En güzel cevap işimize 4 elle sarılmak olacaktır. Daha çok üreteceğiz, daha çok ihraç edeceğiz. ABD'nin elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. Onların iPhone'u varsa öbür tarafta Samsung var, Venüs var Vestel var. Ne yaptığımızı anlasınlar. Biz kendimize yeteceğiz. Biz insansız hava araçlarını istediğimizde 'Kongre izin vermiyor' diyorlardı. Kötü komşu bizi evsahibi yaptı. Bunları üretiyoruz. Sıkıntımız yok. Batı'da yapacağımız pek çok görüşme olacak. Batı'dan dostlar arıyor, görüşüyoruz, görüşmeye devam edeceğiz. Türkiye'de bir araya gelmenin gayretleri içerisindeyiz, bir araya geleceğiz. Gayretlerimizi sürdüreceğiz. Rabbimizin yardımı yakındır, endişe etmeyin."

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GÜNCEL HABERLER
Gönderilme zamanı: 15 Ağu 2018, 17:34 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1506
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
SERMAYE PİYASALARI TARAFINDAN YAPILAN DUYURU (SPK)

A. DUYURU

1. Kurul Karar Organı’nın 15/08/2018 tarih ve 37/953 sayılı Kararı Uyarınca Yapılan Duyuru:

Son dönemde, döviz piyasasında makul bir ekonomik veya finansal gerekçe ile açıklanamayan gelişmeler nedeniyle bir
tarafını TL’nin oluşturduğu paritelerde ciddi fiyat hareketleri meydana gelmiştir.

Fiyatların zaman zaman aşağı ve yukarı yönlü aşırı dalgalanması nedeniyle döviz piyasasında sağlıklı bir fiyatlama
oluşmadığından, foreks piyasasında bazı durumlarda fiyat/spreadlerin piyasa koşullarına uygun olduğunu belirleme imkanı
bulunmamaktadır. Bu kapsamda, ülkemizde piyasaların kapalı olacağı Kurban Bayramı tatili sonrasında foreks piyasasında
işlemler başladığında ortaya çıkabilecek mağduriyetlerin önüne geçilebilmesini teminen, mevcut açık pozisyonu olan müşterileri
etkilemeyecek ve hedge işlemlerini aynı kaldıraç oranından yapabilmelerine imkan tanıyacak şekilde; 16.08.2018 tarihi
öncesindeki pozisyonlar ve bu pozisyonların hedge edilmesi amacıyla yapılacak işlemler hariç olmak üzere, bir tarafını TL’nin
oluşturduğu paritelerde yeni açılacak pozisyonlara ilişkin işlemlerde kaldıraç oranlarının 03.09.2018 tarihine kadar 1:1 olarak
belirlenmesine karar verilmiştir.

Ayrıca, Kurban Bayramı tatili süresince ülkemiz piyasaları kapalı olacağından; yatırımcıların foreks piyasasında ve Borsa
İstanbul Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası’nda spekülatif amaçlarla pozisyon almamaları ve mevcut pozisyonlarına ilişkin olarak
ilave teminat yatırma yükümlülüğü ile karşı karşıya kalabileceklerini göz önünde bulundurarak ihtiyatlı ve basiretli davranmaları
gereğinin hatırlatılmasında yarar görülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GÜNCEL HABERLER
Gönderilme zamanı: 15 Ağu 2018, 18:14 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1506
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Matriks Haber
‏ @MatriksHaber
1h1 hour ago

Katar Emiri Al Sani, Erdoğan ile yaptığı görüşmede, Katar olarak Türkiye'ye 15 milyar dolar doğrudan yatırım yapacaklarını bildirdi.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 596 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40  Sonraki


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google Adsense [Bot] ve 36 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.