Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 24 Tem 2021, 22:22


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 20 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: GLOBAL PIYASALAR
Gönderilme zamanı: 01 Ağu 2020, 08:38 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
GECTIGIMIZ HAFTA FED ACIKLAMASI

Eklenti:
fed1.JPG
fed1.JPG [ 272.11 KiB | 856 kere görüntülendi ]

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GLOBAL PIYASALAR
Gönderilme zamanı: 04 Ağu 2020, 09:59 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
Dünyada iflaslar 2021 sonunda 2019'a göre yüzde 35 artacak - Euler Hermes


Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Euler Hermes, Küresel İflas Endeksi'ni güncelledi. Endekse göre 2021 yılı sonunda geriye dönük iki yıllık dönemde iflaslar yüzde 35 artışla rekor kıracak. İflasların önemli bir kısmının 2020 yılı sonunda ve 2021 yılının ilk yarısında gerçekleşmesi bekleniyor. Karantina önlemlerini hafifletmeye başlayan ülkelerde hayata geçirilen farklı stratejiler ise iflasları geciktirecek.

Endekse göre 2021 yılında iflaslarda 2019'a göre ABD'de yüzde 57, Brezilya'da yüzde 45, İngiltere'de yüzde 43, İspanya'da yüzde 41, Çin'de yüzde 40, İtalya'da yüzde 27, Belçika'da yüzde 25 ve Fransa'da yüzde 25 artış bekleniyor. Hükümetlerin, şirketleri destekleyici uygulamaları erken sonlandırması, iflaslardaki artışı yüzde 5 ila 10 yukarı çekebilir. Küresel toparlanmanın beklenenden daha uzun sürmesi ise bu artışları yüzde 50 ila 60 oranında yükseltebilir.

Şokun etkileri kalıcı olacak
Covid-19 salgınının küresel ekonomiyi bir göktaşı gibi vurduğu belirtilen Küresel İflas Endeksi raporunda bu tarihi şokun etkilerinin ise kalıcı olacağı vurgulanıyor. Rapora göre, şirket iflaslarının görünümü 2021 yılının ilk yarısının sonuna kadar olumsuz devam edecek. Şokun boyutunun krizden önce güçsüz olan şirketlerin durumunu daha da kritik hale getirdiği de belirtiliyor. Özellikle ulaşım, otomotiv, perakende sektörlerinin yanı sıra otel ve restoranlar bu şoktan oldukça etkilenecek.

Küresel İflas Endeksi'nin sonuçlarını değerlendiren Euler Hermes Türkiye CEO'su Ahmet Ali Bugay şu değerlendirmede bulundu: "Covid-19 krizinin ortaya çıkmasından bağımsız olarak küresel ticari iflasların 2020'de art arda dördüncü kez artmasını bekliyorduk. Ancak Covid-19 salgını ile beraber iflaslar olağan dışı bir yükselme kaydedecek. Politika yapıcılar artık çok daha hassas bir dengeyi yönetmek zorunda. Dengeleyici önlemlere erken son vermek ve küresel ekonominin geç toparlanması durumu daha da kötüye götürebilir. Diğer yandan şirketlere sağlanacak desteklerin artırılması iflasları sınırlayabilir. Bu da orta ve uzun vadede zombi şirketlerin artmasına neden olabilir. Sonuç olarak önümüzdeki dönemde ihracatçıların ticaret yaptıkları şirketleri çok daha iyi analiz etmesi ve dikkatli olması gerekiyor. Bu noktada alacak sigortasının önemi gitgide artıyor. Şirketler alacak sigortası ile alacaklarını güvenceye alabilir, ticaret yaptıkları şirketleri daha iyi analiz edebilirler."

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GLOBAL PIYASALAR
Gönderilme zamanı: 12 Ağu 2020, 08:46 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
Piyasalarda Dün...
* Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında alımların güç kazanmasıyla 1094,0 direnci üzerinde tutunmayı başardı. Seans sonlarına doğru da güçlü duruşunu korumayı başaran BIST100 günü 10 günlük hareketli ortalama üzerinde %3,21 değer kazancıyla 1110,05 puanla kapattı. Endekste yatay açılış beklerken 50 günlük hareketli ortalama 1118,40 direnç olarak izlenebilir. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde ise 1129,40'a yükseliş ivme kazanabilir. Olası geri çekilmelerde 1100,0 desteğinin altında 1080,0'e düşüş hız kazanabilir.
* Dolar/TL ise, dün Rusya'dan gelen virüs aşısının bulunması ile ilgili haberler beraber sert düşüş görüldü. 7,2010'a kadar geri çekilen kur, an itibariyle de 7,2140'dan işlem görmekte. 7,20 desteğinin yeniden denenmesi ile aşağı yönlü hareketlerin hız kazanmasını beklediğimi Dolar/TL'de 7,15 sonraki destek olarak izlenebilir. Olası tepki yükselişlerinde ise 7,2560 direnç olarak takip edilebilir.
Bugünün Gündeminde ...
* Moody's'ten yapılan açıklamada, COVID-19 salgınının küresel ticaret ilişkilerindeki temel değişiklikleri özellikle Asya'da hızlandıracağı belirtildi. Tedarik zincirlerinin gücü artırarak arz güvenliğini sağlamanın maliyet ve verimlilik konularını geride bırakan bir hedef haline geleceğine işaret edilen açıklamada, "Tedarik zincirlerinin daha sağlam, parçalı ve bölgesel odaklı hale gelmesi muhtemel." değerlendirmesinde bulunuldu
* Dünya Bankası, Türkiye'nin, COVID-19'un yayılmasını diğer ülkelere kıyasla daha hızlı kontrol altına aldığını belirterek, ülkede virüsü kontrol altına almaya yönelik önlemlerin sürdürülmesinin, kırılgan durumdaki hane halklarının desteklenmesinin ve etkin bir ekonomik politika bileşiminin sürdürülebilir toparlanmanın sağlanmasında kilit önem taşıdığı bildirildi.
* Yurtdışı veri gündeminde, öğlen saatlerinde Euro Bölgesi Sanayi üretimi açıklanacak. Öğleden sonra ise ABD Temmuz ayı TUFE verisini takip edeceğiz. Veride herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Akşam saatlerinde ise ABD Federal Bütçe Dengesi verisi açıklanacak.
Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar ...
* Yurtdışı piyasalara baktığımızda Avrupa piyasaları koronavirüste ikinci dalga endişesiyle açılışta negatif olması bekleniyor. Asya piyasaları da hem virüste ikinci dalga hem de altın fiyatlarında sert düşüşün ardından satıcılı seyrediyor. Amerika vadelilerinde de dünkü seans kapanışı ardından negatif hava hakim.
* EUR/USD ise, 1,1722 desteği devam ediyor. Bu seviyenin altında kalınması halinde aşağı yönlü hareketlerin devam edeceği paritede 22 günlük hareketli ortalama 1,1664 sonraki destek olarak takip edilebilir. Olası tepki yükselişlerinde ise 1,1773'ü direnç olarak izleyeceğiz.

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GLOBAL PIYASALAR
Gönderilme zamanı: 20 Ağu 2020, 07:44 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
Kani Yıldız, [20.08.20 07:39]
Asya Pasifik bölgesinde endeksler haftanın dördüncü işlem gününde Güney Kore öncülüğünde sert geriledi
Endekslerdeki düşüşte ABD-Çin arasındaki gerilimin derinleşmesi etkili oldu. Hisse senetleri Japonya Çin ve Avustralya'da satışa yönelirken, Hong Kong ve Güney Kore'de de sert düştü.

ABD yönetimi, Hong Kong ile yapılan 3 ikili anlaşmanın "askıya alındığını ya da feshedildiğini" açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, yaptığı yazılı açıklamada, "Çin Komünist Partisi, 1984'te imzalanan Sino-İngiliz Ortak Deklarasyonu kapsamında İngiltere ve Hong Kong halkına söz verdiği Hong Kong'un yüksek derecede otonomluğunu yıpratan sert adımlar atmıştır." ifadesini kullandı.

Endeks Özetleri

Japonya'nın Topix Endeksi, yüzde 0.5 düştü.
Hong Kong'un Hang Seng Endeksi, yüzde 1.7 geriledi.
Şanghay Bileşik Endeksi, yüzde 0.6 düştü.
Kospi Endeksi, yüzde 2.8 azaldı.
Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.1 geriledi.

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GLOBAL PIYASALAR
Gönderilme zamanı: 31 Ağu 2020, 09:48 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
Dünya Bankası Pandemi Ortamında Türk Şirketler için Finansman Sağlıyor -Basın Açıklaması


Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu bugün Türkiye Acil Durum Şirket Desteği Projesi için sağlanacak 500 milyon ABD$ tutarında bir krediyi onayladı. Proje COVID-19 pandemisinden ekonomik olarak etkilenen -veya pandemi koşullarına uyum sağlamaya çalışan- küçük ve orta büyüklükteki özel sektör işletmeleri (KOBİ) için finansmana erişim imkanı sağlamayı amaçlamaktadır.
Türkiye'de COVID-19 pandemisi yakın geçmişte daha önce görülmemiş bir ölçekte arz ve talep şokları yarattı. Özellikle kriz patlak vermeden önce de zaten kredi kısıtları yaşayan yetersiz hizmet alan KOBİ'ler için olmak üzere finansmana erişim olanakları daha da kötüleşmiştir. Normal koşullarda ayakta kalabilen şirketler yeterli ve zamanında desteğe ulaşamamaları halinde kalıcı olarak kapanma riski ile karşı karşıya kalmışlardır ve bu durum hem istihdamı hem de hızlı bir ekonomik toparlanma beklentilerini tehdit etmektedir.
Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Kouame kredi ile ilgili olarak şunları belirtti: "Dünya Bankası Grubu'nun, COVID-19 pandemisinin ekonomiler, şirketler ve çalışanlar üzerindeki etkilerini hafifletmeye yönelik müşteri ülkeleri desteklemede takip ettiği yaklaşımın kilit bir unsuru, ülkeler COVID-19 salgını karşısında ekonomilerini yeniden yapılandırırken ve dayanıklı bir toparlanmanın temellerini atarken işletmelerin sürdürülebilir bir şekilde büyümelerini ve istihdam yaratmalarını sağlamaktır. Bu çerçeve ile tutarlı olarak, Dünya Bankası yaşayabilir durumdaki şirketlerin desteklenmesine ve istihdamın korunmasına katkıda bulunmak amacıyla Türkiye Hükümeti ve diğer paydaşlar ile birlikte çalışmaktadır."
Proje, yaşanan şokun yansımalarını kontrol altına alma ve toparlanma çabalarının kritik bir bileşeni olarak, COVID-19 pandemisinden ağır bir şekilde etkilenen yaşayabilir durumdaki şirketleri desteklemek için finansman sağlayacaktır.
Proje iki kamu bankası aracılığıyla uygulanacaktır: doğrudan uygun KOBİ'lere kullandırılmak üzere Vakıfbank'a 250 milyon ABD$ tutarında bir kredi hattı ve bir toptan satış yapısı altında ticari bankalara, kiralama şirketlerine ve faktoring şirketlerine kullandırılmak üzere Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası'na (TKYB) 250 milyon ABD$ tutarında bir kredi hattı sağlanacaktır
Projenin Görev Ekibi Liderleri Gunhild Berg, Alper Ahmet Oğuz ve David Stephen Knight proje hakkında şunları vurguladı: "Proje kapsamında çoğunlukla işletme sermayesi alt kredileri seklinde sağlanacak Dünya Bankası finansmanı krizin bu akut döneminde KOBİ'lerin ayakta kalmasına ve istihdamın korunmasına yardımcı olacak ve toparlanmayı destekleyecektir."
Proje, kadın merkezli işletmeler, geri kalmış bölgelerde faaliyet gösteren şirketler ve 2018-2021 MY dönemini kapsayan ve üç ana stratejik alan (büyüme, kapsayıcılık ve sürdürülebilirlik) üzerinde odaklanan Türkiye Ülke İşbirliği Çerçevesi (CPF) ile uyumlu şirketler ile özellikle ilgilenecektir.

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GLOBAL PIYASALAR
Gönderilme zamanı: 31 Ağu 2020, 12:47 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
Gelişen piyasa fonlarına geçen hafta 68.3 milyon dolarlık giriş oldu


ABD'de işlem gören gelişen piyasa ETF'lerinden 28 Ağustos'ta sona eren haftada 68.3 milyon dolarlık giriş oldu. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre bir önceki hafta 108 milyon dolarlık çıkış olmuştu. Bu yılki toplam çıkış 15.8 milyar dolara geriledi.

- Hisse senedi ETF'lerinden 90.6 milyon dolar çıktı.
- Tahvil fonları 158.9 milyon dolar arttı.
- Fonların toplam varlıkları 252.7 milyar dolardan 258.3 milyar dolara yükseldi.
- MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bir önceki haftaya kıyasla yüzde 2.7 yükselişle kapattı.
- En fazla giriş 37.4 milyon dolar ile Rusya fonlarına oldu.
- En fazla sermaye çıkışını 108.5 milyon dolar ile Çin/Hong Kong fonları kaydetti.

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GLOBAL PIYASALAR
Gönderilme zamanı: 01 Eyl 2020, 12:57 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
Almanya Kovid-19 krizinde "V" tipi ekonomik toparlanma öngörüyor


Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, ekonomide "V" tipi bir toparlanma görmeye başladıklarını belirterek, Almanya'nın GSYH'sinin bu yıl yüzde 5,8 daralmasını öngördüklerini bildirdi.

Altmaier, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sonrası ülke ekonomisine ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Alman hükümetinin 2020 ve 2021 ekonomik büyüme tahminini revize ettiğini belirtti.

Hükümetin, nisanda açıkladığı Kovid-19 nedeniyle bu yıl GSYH'de 6,3 "daralma" tahminini yüzde 5,8 daralma olarak revize ettiklerini belirten Altmaier, gelecek yıl içinde ise "büyüme" tahminlerini yüzde 5,2'den yüzde 4,4'e büyümeye revize ettiklerini kaydetti.

Altmaier, yılın ilk yarısındaki resesyonun sertliğinin korkulandan "daha az" olduğunu belirterek, "Ekonomik faaliyetlerin kısıtlanması sonrası ekonomik toparlanma umduğumuzdan daha hızlı ve dinamik bir şekilde devam ediyor. Genel olarak, en azından şimdilik V tipi bir toparlanma görüyoruz." dedi.

Kovid-19 krizi sırasında ekonomide çok şey başardıklarını anlatan Altmaier, diğer Avrupa ülkelerinin de durumunun Almanya'dan daha kötü olduğunu dile getirdi.

Peter Altmaier, "Almanya'daki resesyonun iki kat daha kötü olduğu İngiltere'yi düşünün, çevremizde çok ciddi çöküşlerin yaşandığı diğer birçok ülkeyi düşünün. Bunlara kıyasla, ekonomimizin temelini korumayı ve istihdamı sürdürmeyi başardık." diye konuştu.

Ülkede özel tüketimin bu yıl yüzde 6,9 düşmesini ve gelecek yılda yüzde 4,7 artmasını beklediklerini aktaran Altmaier, ihracatın da yüzde 2020'de yüzde 12,1 gerilemesini ve gelecek yılda yüzde 6,6 artmasını öngördüklerini ifade etti.

Altmaier, Kovid-19 krizinde mart ve nisan ayındaki gibi ekonomik faaliyetlerde tekrar büyük kısıtlamaların getirilmesini beklemediğini belirterek, "Artık dibi gördük." dedi.

Alman ekonomisi için en büyük riskin küresel ekonomi olduğunu dile getiren Altmaier, ülkesinde GSYH'nın Kovid-19 krizi öncesi seviyelere 2022'ye kadar ulaşılamayacağını söyledi.

Hükümetin bu yıl için GSYH'da yüzde 5,8'lik yeni daralma tahmininin 2008 finansal krizinin zirvesi olan 2009'da gerçekleşen yüzde 5,7'lik daralmayla neredeyse eşit olması dikkati çekti.


Kaynak : Anadolu Ajansı

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GLOBAL PIYASALAR
Gönderilme zamanı: 04 Eyl 2020, 07:28 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
İstihdamda temeller zayıf, veriler Fed için ölçüt değil


İstihdamda temeller zayıf, veriler Fed için ölçüt değil…ABD’de Temmuz ayında 1,6 milyon istihdam artışına işaret eden raporun ardından, yarın açıklanacak olan Ağustos tarım dışı istihdam raporunda da 1,4 milyon kişilik bir artış olması bekleniyor. Özel sektör firmalarının, Ağustos ayında işgücü sayısını artırması beklenmekle birlikte, bu beklentinin ADP verisinin düşük kalmasıyla tam anlamıyla sağlanamadığını görmüştük. Yine de ADP ile TDİ arasında çok sağlam bir ilişki olmadığını hatırlamak gerekir. Covid-19 vakalarının yüksek sayıda devam etmesinin yarattığı belirsizlik, buna bağlı kısmi kilitlenme ve kısıtlamalar yine işe alım kararlarını olumsuz etkileyecek görünüyor.İşgücü piyasası, pandeminin ilk aylarında kaybettiği arzın bir kısmını geri alsa da önemli bir kısmın atıl kalmaya devam edeceği ve işe geri dönüşlerin eski seviyesinde gerçekleşmeyeceği görülmektedir. İşe alımlar yavaş bir ivmeyle devam ediyor, bunun dışında firmaların da yeni iş planları çerçevesinde istihdam azaltma ve dijitalleşme operasyonları işgücünü azaltma yoluna gitmeleri anlamına geliyor. Finansal planlar çerçevesinde de ekonomik belirsizlik, özellikle istihdam tarafına olumsuz yansıyor. Bu dönem işe dönüşler yavaşladığı gibi, bazı firmaların açıkladığı gibi yeni işten çıkarmalar olabilir.Fed’in yeni planı çerçevesinde, ekonomiye iyiye gidişin bir sıkılaşma ölçütü olmayacağını nen azından öngörülebilir dönem için öngörmek gerekiyor. Bu noktada da, Fed’in istihdam piyasasında niceliksel iyileşmeden ziyade yapısal iyileşmeye önem vereceği Powell’ın konuşmasının ana hatlarından biriydi. Yani bir önceki kriz dönemi sonrası gibi olduğunun aksine, işsizlik oranı düştüğünde Fed sıkılaştırma yapmayacak. En azından mevcut dinamikler hala geçerliyken, ve enflasyon yaratmayan işsizlik oranı seviyesinden bahsedilemeyen bir ortam söz konusuyken Fed, sıkılaştırmadan uzak kalmaya devam edecektir.

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GLOBAL PIYASALAR
Gönderilme zamanı: 04 Eyl 2020, 08:18 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
ABD borsalarında dün yüzde 5'leri aşan sert düşüşlerin etkisiyle küresel piyasaların neredeyse tamamı haftanın son gününe kayıplarla başladı. Yurt içinde de dün 7,45'i aşarak rekor kıran dolar, bu sabah 7,43 düzeyinde
Küresel piyasalarda, haftanın son günü ekranlar satışlrla kızardı. Wall Street'te hafta boyunca devam eden yükselişler dün yerini sert düşüşlere bıraktı. ABD vadelileri de bu sabah itibarıyla Wall Street'teki kayıpları sürdürüyor. Asya borsaları, iki haftanın en kötü seans performansına imza attı. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 1,6 geriledi. Endeks haftayı yüzde 2,4 ile Nisan'dan bu yana en büyük kayıpla bitirmeye hazırlanıyor. Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 1, Hong Kong'un Hang Seng endeksi yüzde 1,8 ve Avustralya'nın ASX 200 endeksi yüzde 2,8 geriledi.

Yurt içinde ise veri takviminde bugün açıklanacak herhangi bir veri bulunmuyor. Dün rekor seviyelerini güncelleyen ve 7,45'in üzerini gören dolar/TL kuru, bugüne 7,43'ten başladı. Euro/TL ise 8,81 düzeyinde değerleniyor.

ABD borsalarında son 3 ayın en sert düşüşü

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi yüzde 5, S&P 500 endeksi ise yüzde 3,5 düşüş kaydetti. Bu düşüşler, Wall Street'te Haziran ayından bu yana görülen en sert düşüşlerdi, ancak işlemciler son dönemdeki sert kazanımlar nedeniyle bir düzeltmenin zaten bekleniyor olduğunu ifade ettiler.

Yatırımcılar daha büyük bir satışı tetikleyip tetiklemeyeceğini görmek için ABD istihdam verilerini beklerken, tahvil ve dolar gibi daha güvenli liman varlıklardaki kazanımlar sınırlı kaldı.

Gözler ABD istihdam verisinde

Dikkatler, TSİ ile 1530'da açıklanması beklenen ABD tarım dışı istihdam rakamlarında olacak. Bu veriler ekonomistlerin Ağustos ayında yaklaşık 14 milyon istihdam yaratıldığına dair beklentilerini karşılamaması durumunda olası bir satışı tetikleyebilir.

Petrol fiyatları düşüyor

Petrol fiyatları zayıf seyreden doların verdiği desteğe rağmen, düşük talep ve yakıt arz fazlasının etkisiyle haziran ayından bu yana en büyük haftalık düşüşü kaydetmeye hazırlanıyor.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı 43,6 dolara kadar geriledi. ABD hafif ham petrolü ise 41 doların da altına indi.

Altın güvenli liman niteliğiyle yükselişte

Altın fiyatları ABD Hazine tahvil getirilerindeki düşüşün ve küresel hisse senetlerindeki gerilemenin ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde güvenli liman altına olan talebi canlandırmasıyla yükseldi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün yaklaşık 1 haftanın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından bugün yüzde 0,3 artışla 1935 dolara yükseldi.

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GLOBAL PIYASALAR
Gönderilme zamanı: 05 Eyl 2020, 08:55 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
İstihdam raporunda güncel sinyaller iyi, sonrası belirsiz


İstihdam raporunda güncel sinyaller iyi, sonrası belirsiz…ABD’de Ağustos ayında 1,4 milyon artması beklenen istihdam beklentiye yakın bir şekilde 1,37 milyon artarken, %9,8’e inmesi beklenen işsizlik %8,4 seviyesine gerilemiş oldu. İşsizlik oranındaki gerileme ve %61,7’ye yükselen katılım oranı en olumlu ayrıntılar olarak göze çarpıyor. Özel sektörde, ADP’nin gösterdiğinin aksine 1 milyon üzeri yeni artış var. Kamu-özel sektör ayrışımında özel sektörü bu kadar öne çıkartmamız, kamuda seçim öncesinde olduğumuz için önemli bir kısım istihdamın geçici olması. Sonbahar öncesinde son data, işgücü piyasasına dair iyi sinyaller verse de önemli olan bundan sonraki belirsizliklerin işe alımlar tarafında nasıl yansıma bulacağıdır.

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GLOBAL PIYASALAR
Gönderilme zamanı: 08 Eyl 2020, 15:48 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
Fitch Ratings küresel büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etti


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etti.

Kredi derecelendirme kuruluşunun Küresel Ekonomik Görünüm raporunda, küresel büyüme tahmininin bu yıl için yüzde eksi 4,6'dan yüzde eksi 4,4'e revize edildiği, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından benzeri görülmemiş şekilde etkilenen ekonomik aktivitenin, tahmin edilenden daha iyi bir şekilde toparlandığı belirtildi.

Fitch Ratings raporunda küresel ekonominin 2021 yılında yüzde 5,2, 2022 yılında ise yüzde 3,6 seviyesinde büyüme kaydetmesinin öngörüldüğü bildirildi.

Raporda, 2020 yılı için, ABD ekonomisinin büyüme tahmininin yüzde eksi 5,6'dan yüzde eksi 4,6'ya, Çin ekonomisinin büyüme tahmininin ise yüzde 1,2'den yüzde 2,7'ye revize edildiği ifade edildi.

Öte yandan raporda, Avro Bölgesi, Çin hariç gelişen piyasalar ve İngiltere için bu yıla dair büyüme tahminlerinin aşağı yönlü revize edildiği kaydedildi.

2020 yılı için Avro Bölgesi'nin büyüme tahmininin yüzde eksi 8'den yüzde eksi 9'a, Çin hariç gelişen piyasaların büyüme tahminin yüzde eksi 4,7'den yüzde eksi 5,7'ye revize edildiği belirtilen raporda, İngiltere'nin bu yıla ilişkin büyüme tahmininin ise yüzde eksi 9'dan yüzde eksi 11,5'e güncellendiği belirtildi.

Raporda, Hindistan'ın bu yıla ilişkin büyüme tahminin de 5 puan düşürülerek yüzde eksi 10,5'e revize edildiği kaydedildi.


- Türk ekonomisine ilişkin tahmin yukarı yönlü güncellendi


Türkiye ekonomisinin 2020 için büyüme tahminin yüzde eksi 3,9'dan yüzde eksi 3,2'ye revize edildiği belirtilen raporda, bunun bu yılın üçüncü çeyreğinde iç talep ve ihracatta görülen beklentinin üzerindeki artışın yansıması olduğu kaydedildi.

Fitch Ratings raporunda ayrıca Türkiye'de imalat sanayi satın alım yöneticileri endeksinin haziran ve ağustos aylarında güçlendiği, ağustos ayındaki hafif gerilemeye rağmen 50 seviyesinin üzerinde kalmaya devam ettiği, bunun da yeni sipariş, üretim ve tüketici talebindeki artışı yansıttığı belirtildi.

Türkiye'ye ilişkin 2021 ve 2022 öngörülere de yer verilen raporda, Türkiye ekonomisinin 2021 yılında yüzde 5, 2022 yılında ise yüzde 4,6 seviyesinde büyüme kaydetmesinin beklendiği kaydedildi.

Raporda, Türkiye'de enflasyonun ise bu yıl sonunda yüzde 10,8, 2021 yılının sonunda yüzde 11, 2022 yılının sonunda ise yüzde 11,1 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği belirtildi.

Büyüme tahminlerine ilişkin değerlendirmede bulunan Fitch Ratings Baş Ekonomisti Brian Coulton, "Çin şimdiden salgın öncesindeki büyüme seviyesine erişmiş durumda. ABD, Fransa ve İngiltere'de perakende satışları şubat ayındaki seviyelerini geçmiş durumda. Fakat bunun sıkça bahsedilen V şeklinde bir toparlanma olacağı konusunda şüpheciyiz. Avrupa'nın önünde işsizlik şokları var. Şirketler sermaye yatırımlarını azaltıyor ve sosyal mesafe özel sektörün harcamalarını kısıtlıyor." ifadelerini kullandı.


Kaynak : Anadolu Ajansı

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GLOBAL PIYASALAR
Gönderilme zamanı: 09 Eyl 2020, 07:58 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
Euro bölgesi bakanları ekonomiye kalıcı mali destek sözü verecek


Üst düzey bir AB yetkilisi, Euro bölgesi maliye bakanlarının COVID-19 salgınından kaynaklanan darbenin ardından Cuma günü ekonomilerine kalıcı mali destek sözü vereceklerini bildirdi.

19 euro ülkesinden bakanlar, Mart ayından bu yana Avrupa ekonomisini kasıp kavuran salgına verilen mali tepkiye ilişkin gayrı resmi görüşmeler için Şubat ayından sonra ilk defa Cuma günü Berlin'de yüz yüze bir araya gelecek.

Toplantı hazırlıklarında yer alan üst düzey yetkili, "Mali teşvikleri geri çekmenin zamanı olmadığına dair geniş bir anlaşma var. Tartışma, hangi biçimde, kısa vadeli acil durum veya likidite önlemlerinden daha uzun vadeli yatırım faaliyetlerine nasıl kaydırılacağı, bunun nasıl sürdürüleceğine odaklanıyor" dedi.

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GLOBAL PIYASALAR
Gönderilme zamanı: 14 Eyl 2020, 08:43 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
Avrupa'da endeks vadelilerinde yükseliş yaşanıyorAvrupa'da endeks vadelileri alış ağırlıklı seyrediyor.

Almanya'da DAX vadelileri yüzde 1.03, İngiltere'de FTSE 100 vadelileri yüzde 0.35, Fransa'da CAC 40 vadelileri 0.54 ve İtalya'da FTSE MIB vadelileri yüzde 0.16 yükselişle seyrediyor.

Cuma günü Almanya'da DAX endeksi yüzde 0.05, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 0.80 gerilerken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0.48, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0.20 değer kazandı. İtalya'da FTSE MIB endeksi yatay kapandı.

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GLOBAL PIYASALAR
Gönderilme zamanı: 14 Eyl 2020, 08:44 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
ABD endeks vadelileri yüzde 1'in üzerinde yükselişle seyrediyorABD endeks vadelilerinde yüzde 1!in üzerinde yükseliş yaşanıyor.

Dow Jones vadelileri yüzde 1.18, S&P 500 vadelileri yüzde 1.35 ve Nasdaq vadelileri yüzde 1.71 yükselişle seyrediyor.

Cuma günü Dow Jones endeksi yüzde 0.48, S&P 500 endeksi yüzde 0.05 yükselişle, Nasdaq endeksi yüzde 0.60 düşüşle kapandı.

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: GLOBAL PIYASALAR
Gönderilme zamanı: 15 Eyl 2020, 08:11 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
Küresel piyasalar yön arayışında


Küresel piyasalar, bugün başlayacak ve kararları yarın açıklanacak ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Açık Piyasa Komitesi toplantısı öncesi karışık bir seyir izliyor.

ABD'de yayılan ırkçılık karşıtı gösteriler ve ülkenin güneyindeki kasırgalara ilişkin endişelere karşın dün yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı ve teknoloji şirketlerine ilişkin gelişmelerle New York borsasında pozitif bir seyir izlendi.

ABD'li ilaç firması Pfizer'ın, üzerinde çalıştıkları Kovid-19 aşısının etkili olup olmadığını ekim sonuna kadar tespit edebileceklerini ve aşının yıl sonundan önce piyasaya sürülebileceğini duyurmasının yanı sıra geçen hafta aşı çalışmalarını durdurma kararı alan Oxford Üniversitesi ve ilaç şirketi AstraZeneca'nın, klinik denemelere devam edeceğini açıklaması konuyla ilgili iyimserliği artırdı.

Öte yandan, teknoloji şirketlerine ilişkin haber akışının da New York borsasında alımları desteklemesiyle Dow Jones endeksi yüzde 1,18, S&P 500 endeksi yüzde 1,27 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,87 değer kazandı.

Kaliforniya merkezli teknoloji şirketi Nvidia, çip üreticisi Arm'ı 40 milyar dolara satın almak için SoftBank ile anlaştığını duyururken, Çinli ByteDance şirketine ait TikTok uygulamasının ABD operasyonlarının Microsoft'a satılmayacağı, şirketin TikTok'un ABD operasyonları için Oracle ile anlaştığı bildirildi.

Avrupa tarafında ise İngiltere ile AB arasındaki Brexit müzakereleri gündemin odağındaki yerini korumaya devam ediyor. Konuyla ilgili belirsizliklerin giderilememesi ve İngiltere'de, AB ile varılan Brexit anlaşmasını tek taraflı değiştirecek İç Piyasalar Yasa Tasarısı'nın parlamentodaki ilk oylamada kabul edilmesi piyasalar üzerinde baskı oluşturuyor.

Söz konusu gelişmelerle Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,07 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,10 değer kaybederken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,35 yükseldi. Avro/dolar paritesi ise geçen hafta Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın para politikasında yeni bir adım atılabileceğine ilişkin bir sinyal vermemesi sonrası başlayan yükseliş eğilimini devam ettiriyor. Dün yüzde 0,1 artarak yükseliş serisini üst üste 4. işlem gününe taşıyan avro/dolar paritesi, bugün de Asya piyasalarında yüzde 0,3 artışla 1,1890'a çıktı.

Asya'da bugün açıklanan verilere göre, Çin'de perakende satışların salgından bu yana ilk kez artışa işaret etmesi ve sanayi üretiminin yıllık yüzde 5,6 ile beklentilerin üzerinde yükselmesiyle kapanışa yakın Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,3 değer kazandı. Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,6 gerilerken, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,5 yükseldi.

Yurt içinde, yükseliş eğilimini koruyan BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,42 değer kazancıyla 1.107,29 puandan tamamladı. Dün 7,4881'den kapanış yapan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 7,4840 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde konut satışları ve merkezi yönetim bütçe dengesi, yurt dışında ise Avrupa'da ZEW ekonomik görünüm endeksleri ve ABD'de sanayi üretim verilerinin takip edileceğini bildirdi.

Doğu Akdeniz'deki jeopolitik gelişmeler ve Kovid-19 tedavisine ilişkin haber akışının da gündemin odağındaki yerini koruduğunu belirten analistler, yarınki Fed kararları öncesi piyasalardaki karışık seyrin devam edebileceğini söyledi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.120 seviyesinin direnç, 1.090 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye ağustos ayı konut satışları

11.00 Türkiye, ağustos ayı merkezi yönetim bütçe dengesi

12.00 Almanya, eylül ayı ZEW endeksleri

15.30 ABD, eylül ayı New York Fed imalat endeksi

16.00 ABD, ağustos ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı
Kaynak : Anadolu Ajansı

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 20 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 31 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.