Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 25 Mar 2019, 22:19


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1357 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 10 Eyl 2018, 13:53 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4858
Ettiği teşekkür: 472
Aldığı teşekkür: 7390
Son Dakika: TCMB dolar kuru ve enflasyon beklentisini yükseltti

Son dakika haberi... Merkez Bankası yıl sonu beklenti verilerini güncelledi.

Buna göre, Merkez Bankası'nın daha önce 5.9663 olan yıl sonu dolar kuru beklentisi 6.5938 oldu.

Yıl sonu enflasyon (TÜFE) beklentisi ise yüzde 16.45'ten 19.61'e çıkarıldı.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 11 Eyl 2018, 08:25 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4858
Ettiği teşekkür: 472
Aldığı teşekkür: 7390
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) varlıklarında kırılganlıklar ve ticaret savaşlarına yönelik endişeler gündemdeki yerini korurken, güne nötr risk iştahı ile başlıyoruz. GOÜ kurları bu sabah yatay bir görüntü sergiliyorlar. Asya borsaları karışık, ABD vadeliler ise hafif alıcılı. Geçen hafta TCMB'nin para politikasında sıkılaştırmaya gidilebileceği beklentileriyle pozitif ayrışan TL ise dün değer kaybederken, güne de baskı altında başlıyor. Nötr risk ortamında BIST100 endeksi ise güne yatay bir görüntüyle başlayabilir. Dün, bir süredir düşük işlem hacmiyle 92/94bin aralığında sıkışık bir görüntü sergileyen endeks günü 92bin seviyesinin altında kapattı. Teknik olarak 92bin seviyesinin altında kalıcı olması 90bin seviyesine doğru bir düşüşü beraberinde getirebilir. Olası yükselişlerde ise direnç 93.500 civarında. Yurtiçinde bugün veri gündemi sakin. Yurtdışında ise öğlen açıklanacak Almanya ZEW verisi öne çıkıyor. Brexit süreci ile olumlu haber akışı ile Sterlin değer kaydederken, EURUSD paritesi de tekrar 1,16 seviyesinde. İyi bir veri, paritede 1,16 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlayabilir. Bu da GOÜ kurlarının en azından mevcut yatay fiyatlamalarının devam etmesine yardımcı olabilir.

MAKROEKONOMİ

Perşembe gününe yoğunlaşan veri takvimi beklenirken; yurtdışında günün en önemli verisi Almanya ZEW endeksi.

Bugün TSİ 12'de eylül dönemine ışık tutacak Almanya ZEW endeksini takip edeceğiz. ZEW endeksi yaklaşık 300 analistin cevapladığı ve ekonominin görünümü hakkında bilgi veren bir endeks. Yılın başında tarihi yüksek seviye olan 95'e tırmanan ZEW endeksi, ticaret gerilimleri ve bölgedeki siyasi endişelerle 72,6 seviyelerinde bulunmakta. Geçtiğimiz hafta Almanya'da temmuz ayına ait sanayi üretimi ve fabrika siparişleri artış beklentilerine karşı düşüş kaydetmişti. Ekonomideki gözlenen sınırlı yavaşlamanın geçici olup olmadığına işaret etmesi açısından ZEW endeksindeki seyir önemli olabilir.

Bugün TSİ 11.30'da ayrıca İngiltere işsizlik rakamlarını takip edeceğiz. Ülkkede işsizlik oranı haziran ayında 1975'lerden bu yana en düşük seviye olan %4 seviyelerinde seyretmekte. Bu arada İngiltere'de kasım ayına kadar Brexit anlaşmasının gerçekleşebileceği beklentisi pozitif bir havayı beraberinde getirdi ve sterlini güçlendirdi. Yetkililer 6-8 hafta içerisinde Brexit anlaşmasının sağlanmasının mümkün olduğunu düşünüyor.

Yurtiçinde veri gündemi bugün sakin. Hazine ihalesi izlenecek. Bugün Hazine ve Maliye Bakanlığı 12 Ağustos 2020 itfalı iki yıllık gösterge tahvili yeniden ihraç edecek.

Dün büyüme rakamları odağımızdaydı. Türkiye ekonomisi 2018 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre beklentilere yakın %5,2 büyüdü. Çeyreksel bazda ekonomi ardı ardına 7 çeyrektir büyürken; takvim ve mevsimsellikten arındırılmış çeyreklik büyüme %0,9 artış kaydetti.
" Büyüme kompozisyonunun en dikkat çeken gelişmesi ise ihracatın rolünün artmasıydı. Büyüme kompozisyonu sağlıklı bir şekilde özel tüketim tarafından ihracata kaymaya başladı. İkinci çeyrrekte dengelenmenin bir göstergesi olarak özel tüketim ve yatırımlarda sınırlı yavaşlama görüldü. Kamu harcamalarının bir önceki çeyreğe göre katkısı artarken; net ihracatın katkısı 2017 yılı üçüncü çeyreğinden bu yana ilk kez pozitife döndü.
" İktisadi faaliyet açısından incelediğimizde geçtiğimiz seneki yüksek baz etkisiyle tarım tek daralan sektör olarak dikkat çekti. İnşaat sektörü ise 2015 yılının birinci çeyreğinden bu yana en düşük şekilde artış gösterdi. Hizmetler sektörü ile sanayi sektörü güçlü temasını korudu.
" Yılın geri kalanına baktığımızda geçtiğimiz sene üçüncü çeyrekte güçlü bir baz etkisi var. Bu durum ekonomideki dengelenmenin üçüncü çeyrekte daha hissedilebilir şekilde gerçekleşmesine neden olabilir. Bu görüntü altında da büyüme beklentilerinde aşağı yönlü revizyonlar gündeme gelmekte. Nitekim dün eylül ayına ait TCMB beklenti anketi açıklandı. Anket katılımcılarının bu yıl sonu büyüme beklentisi %3,9 seviyesinden %3,4'e kaydı. Gelecek yıl büyüme beklentisi ise %33,5 seviyesinden %2,7'ye geriledi. Son olarak ayın 17'sinde açıklanacak temmuz ayına ait sanayi üretimi ekonominin, üçüncü çeyreğe nasıl başladığına dair bize daha sağlıklı bilgiler verebilmesi açısından dikkate değer.

ŞİRKET HABERLERİ

Migros (MGROS, Nötr): Şirketin Kipa ile birleşmesi dolayısıyla diğer Kipa ortaklarına yönelik gerçekleştirilmekte olan ayrılma akçesi kullanım sürecinde geçtiğimiz hafta 07 Eylül 2018 saat 17:00'ye kadar gelen başvurular neticesinde, birleşme dolayısıyla dönüşen 39.513.811,42 TL nominal değerli eski Kipa payına tekabül eden toplam 2.388.762,15 TL nominal değerli MİGROS payı Şirket tarafından 101.155.357,23 TL ayrılma akçesi karşılığında devralınmıştır. Ayrılma akçesi 14 Eylül 2018 saat 17:00'ye kadar kullandırılacak olup bu tarihe kadar ayrılma akçesini kullanmayan eski Kipa ortakları Migros'ta pay sahibi kalmaya devam edeceklerdir ve belirtilen tarihten sonra ayrılma akçesi talebiyle başvuruda bulunmak mümkün olmayacaktır.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri "ALL", Nötr): 210 gün vadeli 100mn TL ve 126 gün vadeli 300mn TL nominal değerli finansman bonolarının ihraç ve halka arz edilmesi amacıyla SPK ve Borsa İstanbul'a başvuru yapılmıştır.
SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (Epgis), 11/09/2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere LPG Otogazda 9 krş/LT fiyat artışı yapıldığını ancak artışın ÖTV'den karşılandığından pompa fiyatlarına yansımayacağını açıkladı.

Bankacılık: TBB Risk Merkezi verilerine göre, kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı ocak - temmuz döneminde 2017'nin aynı dönemine kıyasla %14 azalarak 484 bin kişi oldu. Diğer yandan, bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı Ocak-Temmuz 2018'de geçen yılın aynı dönemine göre hafifçe artarak 830 bin kişi oldu. Bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı ise aynı dönemde %16 artarak 512 bine yükseldi.

Otomotiv: Otomotiv Sanayiii Derneği'nin (OSD) 2018 yılı Ocak-Temmuz dönemi verilerine göre, ilk 7 ayda üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,1 azalarak 986.922 adet, otomobil üretimi ise %6,5 azalarak 653.780 adet oldu. Toplam pazar ise Ocak-Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre %15,6 oranında azalarak 420.769 adet olurken, otomobil pazarı %13,7 daraldı ve 317.894 adet olarak gerçekleşti. Ticari araç grubunda üretim yılın ilk 7 aylık döneminde, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %4,6 arttı.

Ulaştırma: Alman medyasında yer alan haberlerde, Türkiye ve Almanya arasında 35 milyar euro büyüklüğünde bir demiryolu projesi için anlaşmaya varıldığı ve tedarik tarafında Siemens'in yer alacağı öne sürüldü. Konuya ilişkin açıklama yapan Siemens AG Basın Sözcüsü Ellen Schramke, "Durum böyle değil. Siemens henüz bir anlaşma imzalamadı." ifadesini kullandı. Schramke, Türk ve Alman hükumetlerinin anlaştığı yönündeki haberlere ilişkin olarak da görüşmelerin sürdüğüne işaret ederek, "Ancak Alman hükümeti ve Tüürk hükümeti de henüz herhangi bir anlaşmaya varmadı." açıklamasında bulundu. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), bu yılın nisan ayında açtığı yüksek hızlı tren ihalesinde en uygun teklifi veren Siemens'le 10 adet 'Velaro' yüksek hızlı tren için sözleşme imzalamıştı. (Kaynak: Dünya)

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası'nın piyasayı fonlama miktarı 178,8 milyar TL'den 178,7 milyar TL'ye sınırlı geriledi. Fonlamanın tamamı %19,25'ten koridorun üst bandından sağlanmaya devam ediliyor ve ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19,25 seviyesinde sabit kaldı.

Piyasa perşembe günkü toplantısında Merkez Bankası'nın ek sıkılaşmasının ölçüsünü merakla beklerken; dün TCMB beklenti anketinde anket katılımcılarının faiz beklentilerinde belirgin değişim gözlendi. Politika faizi olan haftalık repo faizinin cari aydaki beklentisi %17,75 seviyesinden %21,44 seviyesine çıkarıldı. Buna göre ankete katılanlar, Merkez Bankası'nın bu haftaki toplantısında ortalama 370 baz puan civarında bir artış bekkliyor. Anket katılımcılarının ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti beklentisi de %18,71 seviyesinden %21,69'a çıktı. Eylülde TÜFE beklentisi aylık %1,25'ten %2,13'e yükseldi. 12 ay sonrasına ilişkin TÜFE beklentisi 150 baz puan artışla %12,96'dan %14,46'ya yükseldi.

TCMB'nin ek sıkılaştırmaya gidebileceği beklentisiyle geçtiğimiz hafta 221 baz puan gerileyen 10 yıllık tahvilin faizi, yeni haftaya kısmi bir düzeltme hareketi yaşayarak yükselişle başladı. Günlük 40 baz puan yükselen 10 yıllık tahvilin faizi günü %19,95 seviyesinden sonlandırdı. Merkez Bankasını beklerken; bugün Hazine ihalesi bono piyasasında takip edilecek
ABD 10 yıllık tahvil faizi, tarım dışı istihdam sonrası yükseldiği %2,93 seviyesinin üzerindeki hareketini sürdürüyor.


Teknik Bülten (Ziraat Yatırım)


BIST-100
(Destek: 91.200/90.900/90.000 Direnç: 92.200/92.500/93.500)

Teknik Yorum: Haftanın ilk işlem gününe alıcılı bir görüntüyle başlayan endeks en yüksek 93.663 seviyesini gördükten sonra bu noktadan gelen satışlar sonrasında günü %1,69 oranında değer kaybıyla 91.698 puandan kapattı.

İşlem hacmi ise 5,2 milyar TL gerçekleşerek son bir aylık ortalama işlem hacmi olan 7,8 milyar TL'nin altında kaldı.

Bir süredir sıkışık bir görüntü sergileyen endeks takip ettiğimiz simetrik üçgenin alt bandını kırdı. Aynı zamanda yatay destek seviyesinin altında kapanış yapan endekste kısa vadeli göstergelerde zayıflık belirginleşirken, 92.200/500 direnç bölgesinin altında baskı devam edebilir. Olası geri çekilmelerde de 90.900/91.200 destek bölgesinin altında 90.000 hedef olabilir. Diğer yandan, olası yükselişlerde 92.200/500 direnç bölgesinin geçilmesi 93.500 seviyesine doğru bir yükselişi beraberinde getirebilir.

Endeksin güne yatay bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz.Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 12 Eyl 2018, 08:42 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4858
Ettiği teşekkür: 472
Aldığı teşekkür: 7390
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Ticaret savaşlarına yönelik endişeler devam ederken haber akışı da yakından takip ediliyor. Çin, Dünya Ticaret Örgütü'nden ABD'ye ticari yaptırım için izin istediğine yönelik haber akışı Asya borsalarında baskı yapıyor. Dün artıda kapatan ABD borsaları ise bu sabah vadelilerde yatay. ABD'den iyi gelen veriler ve petrol fiyatlarındaki artışla beraber ABD on yıllık tahvil faizi %3'e yaklaşıyor. Bu ortamda da, halihazırda kırılgan olan Gelişmekte Olan Ülke kurları bu sabah hafif de olsa baskı altında. Yarınki kritik merkez bankası toplantısı öncesinde TL de GOÜ para birimlerine paralel hareket ediyor. Dün BIST100 endeksi ise, bir önceki gün sıkışma alanının altına kapatmasına rağmen düşüş göstermedi. İşlem hacmi de görece düşük kalmaya devam ederken, endeks günü artıda kapatmayı başardı. Endeksin bugüne yatay bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz.
MAKROEKONOMİ

Bugün gerek yurtiçi gerekse yurtdışında veri gündemi oldukça sakin. Trump, Çin'e getirebileceği ek gümrük vergilerini gündeme taşıdıktan sonra bu hafta sessizliğini koruyor. Piyasalar Washington ve Beijing arasındaki ticaret gerilimine dair gelebilecek en küçük haber akışına odaklanmış durumda.

Yaklaşık bir ayın en yüksek kapanışını yapan ABD 10 yıllık tahvil faizi, %3 seviyesine yaklaşmış durumda. Pozitif seyreden ABD verileri eylül ayındaki faiz artırımını güçlendirirken; aralık ayındaki faiz artırımını da masada tutuyor. Bu durum hem kısa vadedeki faizleri hem de uzun vadedeki faizleri yukarı çekiyor. 2 yıllık ABD tahvil faizi de %2,74 ile 10 yılın en yüksek seviyesinde. Petrol fiyatlarının da yükseliş kaydetmesi enflasyonda yukarı yönlü riskleri canlı tutarak faizlere kısmi bir katkı sağlıyor. Petrol fiyatları, hem ABD'deki Florence kasırgası hem de yaptırımların İran petrol ihracatını baskılamaya başlamasıyla yönünü yukarı çevirmiş durumda. Brent petrolün varil fiyatı USD 79,6 seviyelerinde, ABD ham petrolün varil fiyatı 4 Eylül'den bu yana ilk kez USD 70 seviyesini aştı. Kasırga alarmı geride kaldıktan sonra İran'a yaptırımlar petrol fiyatlarını baskılamaya devam edebilir. Ancak artan ticaret gerilimleri küresel büyümenin önümüzdeki dönemde yavaşlamasına neden olabilir. Bu durumda talep ile arzın nispeten dengelenmesiyle sonuçlanabilir ve fiyatlardaki sert artışları sınırlayabilir.

Bugün TSİ 12'de Euro Bölgesi'nde temmuz ayına ait sanayi üretim verisi açıklanacak. Haziran ayında aylık %0,7 düşüş gösteren verinin temmuz ayında %0,5 gerilemesi bekleniyor.

Bugün TSİ 15.30'da ağustos ayına ait ABD ÜFE rakamları açıklanacak. Verinin aylık %0,2 artış sergilemesi bekleniyor. Çekirdek ÜFE'nin de yıllık olarak %2,7 seviyesinde sabit kalması bekleniyor. Ağustos ayında ticaret ağırlıklı dolar endeksi aylık bazda ortalama %1,1 artış kaydetmişti. Dolardaki küresel değerlenme eğilimi nedeniyle ÜFE'deki artışların daha ılımlı seyretmesi beklenebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

Mavi Giyim (MAVI, Pozitif): Şirket 2. çeyrek (Mayıs-Temmuz dönemi) sonuçlarını açıkladı. Buna göre, ana ortaklık net dönem karı %62,9 artışla 27,8mn TL oldu. Mavi Giyim'in satış gelirleri 2Ç2018'de geçen yılın aynı dönemine göre %31,5 artışla 526,6mn TL olurken, satışların maliyeti %25,1 artışla 237mn TL oldu. Brüt kar ise %37,1 artışla 289,6mn TL'ye yükseldi. Brüt kar marjı ise 2,3 puan artışla %55 oldu. Operasyonel giderler %32,7 artışla 224,9mn TL'ye yükseldi. Diğer faaliyetlerden 6mn TL gelir kaydedildi. Faaliyet karı %58,9 artışla 70,8mn TL olurken, faaliyet karı marjı 2,3 puan artışla %13,4'ü gösterdi. FAVÖK ise %48,5 artışla 83,4mn TL oldu. FAVÖK marjı 1,8 puan artışla %15,8'e yükseldi. Net finansman gideri 2Ç2017'ye göre 14,4mn TL artışla 35mn oldu. 7,5mn TL'lik vergi gideri sonrasında ana ortaklık net dönem karı 27,8mn TL ile 2Ç2017'ye göre 10,7mn TL artış gösterdi. 2. çeyrek karıyla birlikte şirketin 6 aylık ana ortaklık net dönem karı %50 artışla 51,2mn TL'ye ulaştı.

Şirket 2. çeyrek sonuçları sonrasında 2018 yılı beklentilerini yukarı yönlü revize etti. Buna göre daha önce %25 olan konsolide gelir büyümesi beklentisi %30'a, Türkiye perakende birebir gelir büyümesi ise %16'dan %20'ye yükseltildi. %14'ün üstü olan FAVÖK marjı beklentisi ve 1'in altında net borç/FAVÖK beklentisi ise sabit kaldı. Diğer taraftan, önceden 25 net yeni Türkiye perakende mağaza açılışı tahmini, 20 net yeni mağaza ve 15 mağaza genişleme olarak güncellendi. Şirket ayrıca, toplam gelirinin %5'ine kadar yatırım harcaması öngörüsünü korudu.

Aksigorta (AKGRT, Nötr): Şirket'in 2018 Ağustos ayındaki toplam prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %16 oranında artarak 246,5mn TL'ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam üretim ise aynı dönemler itibariyle %6 oranında artarak 143,1mn TL olmuştur. Ağustos ayı prim üretimi ile beraber Şirket'in 2018 Ocak - Ağustos dönemi prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %41 oranında artarak 2.179mn TL'ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam üretim ise aynı dönemler itibariyle %13 oranında artarak 1.453nmn TL olmuştur.

BİM (BİMAS,, Öneri "EKLE", Sınırlı Negatif): Yönetim Kurulu 11 Eylül 2018 tarihinde yapmış olduğu toplantıda, Sermaye Piyasası Kurulu'nun 21.07.2016 tarihli Basın Duyurusu'na istinaden 08.05.2018 tarihinde başlatılan pay geri alım programının; 1) 11 Eylül 2018 tarihi itibariyle sonlandırılmasına, 2) Program dahilinde gerçekleştirilen işlemlerle ilgili kamuyu aydınlatma yükümlülüklerinin yerine getirilmesine, 3) İlgili işlemlerin toplanacak ilk Genel Kurul Toplantısı'nda ortakların bilgilerine sunulmasına, karar vermiştir.

İlgili geri alım programı kapsamında 2.587.553 adet BİM hissesine tekabül eden 174.618.285 TL'lik alım yapılmış olup sahip olunan payların şirket sermayesi içindeki oranı %0,852'dir. Alımların finansmanı Şirket iç kaynaklarından sağlanmıştır. Alımlar en düşük 63,45, en yüksek 72,45 TL ve ortalama 67,48 TL birim pay fiyatlarından gerçekleştirilmiştir.

DO & CO (DOCO, Pozitif): Şirket, Iberia ve Iberia Express'in Madrid kalkışlı uçuşlarında ikram ve dağıtım hizmetlerinin sunulmasıına ilişkin açılan ihaleye katıldığını ve 10 yıllık ikram ve dağıtım hizmetleri sözleşmesi ile ilgili niyet mektubu imzaladığını bildirdi. İkram hizmetleri, 2020 Mayıs ayındanitibarenIberia ve Iberia Express'in Madrid havalimanı kalkışlı kısa ve uzun mesafeli uçuşlarında ikram ve dağıtım ile ilgili verilecek tüm hizmetleri kapsamaktadır.

Şirket ayrıca, British Airways'in Londra kalkışlı uçuşlarında ikram ve dağıtım hizmetlerinin sunulmasına ilişkin açılan ihaleye katıldığını ve 11.9.2018 tarihinde, British Airways'in Londra Heathrow havalimanı kalkışlı kısa ve uzun mesafeli uçuşlarında ikram ve dağıtım ile ilgili verilecek tüm hizmetleri kapsayan, 2020 Nisan ayından itibaren başlamak üzere 10 yıl süreli ikram sözleşmesine ilişkin ihaleyi kazandığını bildirdi.

Garanti Bankası (GARAN, Öneri "EKLE" Nötr): Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanı Haluk Ulusoy'un sahip olduğu Kuşadası'ndaki 5 yıldızlı Fantasia Hotel De Luxe oteli icra üzerinden Ulusoy Holding'ten alacaklı olan ve tek tekliff veren Garanti Bankası'na satıldı. Ulusoy grubuna ait enerji şirketinin borcu nedeniyle 102mn TL satış bedeli konulan denize sıfır 335 oda ve 2 kral dairesine sahip otel, 75mn TL'ye satıldı. Kaynak: Hürriyet
SEKTÖR HABERLERİ

AVM: Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM'lerdeki Perakende Ciro Endeksi'nin temmuz ayı sonuçlarına göre 2018 Temmuz döneminde, bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında %22,4 artış kaydederek 273 puana yükseldi. AVM'lerde kiralanabilir alan (metrekare) başına düşen cirolar Temmuz 2018'de İstanbul'da 1.196 TL, Anadolu'da 937 TL olarak gerçekleşti. Türkiye geneli metrekare verimliliği ise Temmuz 2018'de 1.041 TL oldu.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Polisan Holding (POLHO, Sınırlı Negatif): Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, POLHO.E payları 12/09/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 26/09/2018 tarihine (seans sonuna) kaadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.

Deniz Gayrimenkul (DZGYO): Kredi derecelendirme kuruluşu KOBİRATE Uluslararası Kredi Derecelendirme ve Kurumsal Yönetim Hizmetleri A.Ş.'nin, şirkete ilişkin yürüttüğü kredi derecelendirme süreci sonucunda şirketi "yatırım yapılabilir" kategoride derecelendirerek; Uzun Vadeli Ulusal Notunu (TR) AA-, Kısa Vadeli Ulusal Notunu (TR) A-1, her iki not görünümünü ise "Negatif" olarak belirlemiştir.

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası'nın piyasayı fonlama miktarı 178,7 milyar TL'den 174 milyar TL'ye geriledi. Fonlamanın tamamı %19,25'ten koridorun üst bandından sağlanmaya devam ediliyor ve ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19,25 seviyesinde sabit kaldı.

TCMB'nin sıkılaşma yönündeki sinyali ardından bono piyaasasında faizlerde gözlenen gevşeme yerini yükselişe bırakmış durumda. Pazartesi günü gibi dün de faizlerde hafif satıcılı bir görünüm takip edildi. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, 100 baz puan artarak %25,4 seviyesinden kapandı. 10 yıllık kağıdın faizi ise 46 baz puan yükselerek iki gün aradan sonra tekrar %20 seviyesinin üzerine çıktı. Hazine'nin, eylül ayı borçlanma programı çerçevesinde gerçekleştirdiği 12 Ağustos 2020 itfalı iki yıl vadeli gösterge tahvil ihalesinde de ortalama bileşik faiz %25,11 gerçekleşti.
Düne %2,93 seviyesinden başlayan ABD 10 yıllık tahvil faizi, %2,97 seviyesine hızlanmış durumda. Tarım dışı istihdam sonrası faiz artırım beklentilerinin canlılığını koruması 10 yıllıkların faizini yukarı çekmiş durumda. Nitekim ABD 2 yıllık tahvil faizi de %2,74 seviyesi ile 2008 yılından bu yana en yüksek seviyede.Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 13 Eyl 2018, 08:24 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4858
Ettiği teşekkür: 472
Aldığı teşekkür: 7390
Teknik Bülten (Ziraat Yatırım)


BIST-100
(Destek: 91.300/90.000/89.200 Direnç: 93.200/94.000/95.300)

Teknik Yorum: Dün alıcılı bir görüntüyle güne başlayan endeks en yüksek 93.553 puanı gördükten sonra buradan gelen satışlar sonrasında günü %0,18 oranında kayıpla 92.227 puandan kapattı.

İşlem hacmi ise 7,1 milyar TL gerçekleşerek son bir haftalık ortalama işlem hacmi olan 5,7 milyar TL'nin üzerinde gerçekleşti.

Orta vadeli ortalamaları ve kanal üst bandından yönsüz bir görüntü sergileyen endekste dün işlem hacminde kısmi artış yaşandı.

Şu aşamada, söz konusu ortalama ve banttan ne yönde uzaklaşırsa o yünde ivmelenme görülebilir.

Dirençler 93.200 - 94.000 ve 95.300 seviyelerinde. Diğer yandan,
olası düşüşlerde ise destekler 91.300 - 90.000 ve 89.200 seviyelerinde.

Endeksin güne alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz.

Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Bugün saat 14'te TCMB faiz karını öncesinde risk iştahı olumlu. Katalizör: ABD'nin Çin ile ticaret görüşmelerini yenilemeyi teklif etmesi. Dün akşam saatlerinde çıkan haberin ardından Çin Yuan'ı öncülüğünde Gelişmekte Olan Ülke para birimleri değer kazanırlarken, Asya borsaları bu sabah pozitif bölgede seyrediyorlar. BIST100 endeksi de güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Bugünkü PPK toplantısında faiz artışı beklentileri geniş bir aralığa yayılmış durumda. Bloomberg anketine göre ortalama beklenti ise 325 baz puan. Enflasyon sonrası TCMB'nin açıklamaları ile piyasada da yaklaşık bu oranda bir fiyatlama yapıldığı söylenebilir. Nitekim Dolar/TL, enflasyonun açıklandığı gündeki 6,60'lardaki seviyesinden dün itibariyle 6,30'lara kadar geriledi. Beklentilerin üzerinde, örneğin 400 baz puan ve üzerinde bir artırım durumunda kurda geri çekilme isteği devam edebilir ki kur da 6,00/6,10 bölgesini hedefleyebilir. Oynaklığın muhtemelen artacağı BIST100 endeksinde ise beklentilerin üzerindeki bir artışta yukarı yönlü hareket görülebilir. Buna ek olarak kurdaki olası düşüşle birlikte özellikle döviz açık pozisyonu bulunan şirketler daha yüksek talep görebilir. Diğer taraftan, beklentileri karşılamayacak bir faiz kararı sonrasında kur ve endekste baskı oluşabilir. Bugün ayrıca Avrupa (ECB) ve İngiltere Merkez Bankalarının (BoE) faiz kararı bulunuyor. Veri tarafında ise, ABD'de TSİ 15.30'da ağustos ayı TÜFE verisi (beklenti aylık %0,3, yıllık %2,8) açıklanacak. Dün ÜFE'nin beklentileri karşılayamaması ile Dolar'da geri çekilme gözlemlemiş, ticaret gelişmeleri ile ilgili olumlu haber akışı ile birlikte Dolar endeksi (DXY) 94,7 seviyesine kadar gerilemişti. Yine beklentileri karşılamayan bir veri Dolar üzerindeki baskıyı artırabilir.

MAKROEKONOMİ

Bugünün Merkez Bankaları tarafında en dikkat çekeni şüphesiz TCMB olacak.

Bugün TSİ 14'te TCMB faiz kararı bulunuyor. TCMB'nin enflasyon verisi ardından fiyat istikrarını desteklemek amacıyla gerekli tepkiyi vereceğini açıklaması,, para politikasında sıkılaştırmaya gideceğini ortaya koyuyor. Merkez Bankası'nın faiz kararı ardından da cuma günü tekrar haftalık repo ihalelerine döndüğünü gözlemleyebiliriz. Dolayısıyla faiz kararı ardından dikkatlerimiz bu sefer de likidite kompozisyonunu nasıl şekillendireceğine odaklanacak. Merkez Bankası, 17 Ağustos'tan bu yana piyasayı faiz koridorunun üst bandından, %19,25'ten fonlamayı tercih etmekte. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini de %17,75 seviyesinde olan haftalık repo faizinin 150 baz puan üzerinde %19,25 seviyesinde tutmakta.
" Hatırlamak gerekirse ağustos ayında TL, dolar karşısında aylık bazda %24 değer kaybı ile 2001'den bu yana en yüksek aylık değer kaybını yaşamıştı. Kur geçişkenliğiyle birlikte ağustos ayı ÜFE verisinde aylık bazda %6,6 ile keskin bir artış gözlemlemiştik. Bu durum ise ÜFE'de kur artışından kaynaklanan maliyet artışının TÜFE üzerine yansımaya devam edeceğine işaret ediyor.
" Neticede Merkez Bankası enflasyon beklentilerini yönetmek için faizz kanalını kullanmayı tercih edebilir. Burada önemli olan unsur ise sıkılaşmanın ne ölçüde olacağı. Bugünkü PPK toplantısında politika faizindeki artış beklentisinin geniş bir yelpazeye yayılması dikkat çekiyor. Ankete katılanların politika faizi artırım beklentileri 200 ila 725 baz puan arasında geniş bir aralıkta şekillenmekte.
" Geride bıraktığımız süreçte gerek BDDK'ın swap adımları gibi gerekse TCMB'nin haftalık repo ihalesi açmaması ve zorunlu karşılık indirimi gibi düzenlemeleriyle TL'deki satış baskısı hafifletilmeye çalışıldı. Bugünkü TCMB faiz kararı ardından TL'deki güçlenmenin devam etmesi muhtemel. Halihazırda TL, dolar karşısında eylül ayında %4,5'in üzerinde değer kazanarak, eylül ayında gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrışmış durumda.

Bugün ayrıca Avrupa (ECB) ve İngiltere Merkez Bankalarının (BoE) faiz kararı bulunuyor.

ECB faiz kararını saat 14.45'te açıklayacak. Saat 15.30'da ECB Başkanı Draghi'nin konuşması bulunuyor. İtalya'daki gelişmelere ve tticaret gerilimlerine yapılan herhangi bir atıf piyasanın dikkatinde olabilir. Ayrıca bankanın ekonomik projeksiyonlarında da aşağı yönlü sınırlı revizyonlar gözlemleyebiliriz. Ticaret geriliminin küresel talebi azaltabileceği beklentisi büyüme tahminlerinde de aşağı yönlü baskıyı gündeme getiriyor.

TSİ 14'de İngiltere Merkez Bankası'nın faiz kararı bulunuyor. Politika faizinin %0,75 seviyesinde korunması bekleniyor. Bugünkü para politikası kararı piyasada hareketlilik yaratacak bir toplantı olmayabilir. Dolayısıyla Brexit sürecine ilişkin detaylar şu süreçte daha kıymetli. Gelecek sene görev süresi dolan BoE Başkanı Mark Carney'in görev süresi uzatıldı ve Başkan Ocak 2020 sonuna kadar BoE'nin başında kalacak. Brexit sürecinin başarıya ulaşması için yetkililer elinden geleni yapmaya devam ediyor. Son olarak AB ve İngiltere kasım ayında Brexit anlaşmasını imzalamak üzere özel bir zirve düzenleyecek.

Ayrıca bugün TSİ 15.30'da ağustos ayına ait ABD TÜFE rakamları açıklanacak. Verinin ayylık bazda %0,3 artış göstermesi ve yıllık bazda da %2,9 seviyesinden %2,8'e gerilemesi bekleniyor. Dün 18 ay aradan sonra ilk kez düşüş kaydeden ÜFE verisi sonrası TÜFE verisi piyasaların daha bir odağında.

ŞİRKET HABERLERİ

Alarko GYO (ALGYO, Nötr): Şirket Muğla'da bulunan Hillside Beach Club Tatil Köyü isimli taşınmazının üst hakkı (kesin izin) süresini uzatmak için Tarım ve Orman Bakanlığı'na başvurulmasına karar verildiğini duyurmuştur.
Süre uzatımı talebinin Bakanlık tarafından uygun görülmesi halinde, halihazırda 17 yıl kalan üst hakkı (kesin izin) süresi 49 yıla uzatılmış olacaktır.

Global Yatırım Holding (GLYHO, Sınırlı Pozitif): Şirketin dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc ("GPH"), global deneyimi ve yönetim modeli ile 2018 yılının 4.çeyreğinden itibaren, Zadar Gazenica Limanı'ndaki tüm kruvaziyer liman operasyonlarını 20 yıl süreyle işletecektir. İmtiyaz Sözleşmesi'nin kapsamı kruvaziyer liman ve terminal hizmetleri, uluslararası feribot terminali, Ro-Ro hizmeetleri, araç ve yolcu hizmetlerinden oluşmaktadır. Zadar Kruvaziyer Limanı 2017 yılında 137 bin yolcu ağırlamış olup, 2018 yılında bu rakamın rezervasyonlar baz alınarak yaklaşık 150 bin seviyesine yükselmesi beklenmektedir.

Ayrıca, şirketin sermayesinde %90,1'lik oranla hakim hissedarı olduğu Actus Portföy Yönetimi A.Ş.'nin 25mn TL'lik kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 6mn TL olan çıkarılmış sermayesinin nakit karşılığı ve toplamda 1mn TL olmak üzere 7mn TL'ye artırılmasına ilişkin sermaye artırımına iştirak edilmesine karar verilmiştir.

Halk GYO (HLGYO, Nötr): Şirketin CEO'su Feyzullah Yetgin Kasım'da İzmir Projesi lansmanı hedeflediklerini açıkladı. (Kaynak: Bloomberg)

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri "AL", Nötr): Pazar koşullarına bağlı olarak, Zambiya'nın başkenti Lusaka'ya tarifeli seferler başlatılmasına karar verilmiştir. Ayrıca, yolcu ve kargo taşımacılığı alanlarında faaliyet göstermek üzere, THY'nin %49, MDN Investment SHPK firmasının %41 ve Arnavutluk Hükümetini temsilenn Arnavutluk hava sahası ve trafiğini yöneten Albcontrol firmasının %10 oranında hisseye sahip olacağı, Arnavutluk Cumhuriyeti merkezli, toplam sermayesi 30mn USD'ye tekabül edecek tutara kadar bir Ortak Girişim Şirketi kurulmasına karar verilmiştir.

Zorlu Enerji (ZOREN, Sınırlı Pozitif): Zorlu Enerji ile Kazakistan Enerji Bakanlığı ve Türkistan Bölgesi Valiliği arasında Türkiye ve Kazakistan arasındaki karşılıklı ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve yatırımların artırılması düşüncesiyle, Kazakistan'da 50 MW kurulu güce sahip olacak bir Solar Enerji Santrali projesi geliştirilmesi için iyi niyet anlaşması imzalanmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Dövizli Sözleşmeler: Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkındaki Karar'da değişikliğe gidildi. Buna göre: "Türkiye'de yerleşik kişilerin Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirtilen haller dışında, kendi aralarında menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözzleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz" maddesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

Ayrıca yayımlanan geçici madde ile 30 gün içinde söz konusu maddede belirtilen ve daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerdeki döniz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedellerin, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden belirleneceği belirtilmiştir.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Avrasya GYO (AVGYO, Nötr): Şirket'in aktifinde kayıtlı bulunan Samsun Havza Şehirlerarası Otobüs Terminali'nin mevcut kiracısı Şimşir Tur Terminal İşletmeciliği A.Ş. ile imzalanan kira sözleşmesinin 1 yıl daha uzatılmasına ve kira bedeli olarak aylık 65binTL + KDV belirlenmesine ve 01.09.2018 tarihinden itibaren geçerli olmasına karar verilmiştir.

Sarkuysan (SARKY, Nötr): İştiraki Demisaş Döküm Emaye Mamülleri Sanayi A.Ş.'nin 35mn TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakden karşılanmak suretiyle 17,5mn TL artırılarak 52,5mn TL'ye çıkarılması kararına istinaden, sermaye artışına iştirak edilerek, payına düşen 7,78mn TL tutarında rüçhan hakkının 12.09.2018 tarihinde ödendiğini açıkladı.

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası'nın piyasayı fonlama miktarı 174 milyar TL'den 167,2 milyar TL'ye geriledi. Fonlamanın tamamı %19,25'ten koridorun üst bandından sağlanmaya devam ediliyor ve ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19,25 seviyesinde sabit kaldı.

Merkez Bankası faiz kararının beklenmesiyle TL'de gözlenen güçlenme sonucu, faizlerde dün kısmi bir gevşeme yaşandı. 2,5 ve 10 yıllık kağıdın faizi, 39, 28 ve 10 baz puan geriledi. En son ki PPK kararı 24 Temmuz tarihinde gerçekleştirilmişti. O dönemden bu yana kağıtların seyrine baktığımızda 2,5 ve 10 yıllık kağıdın faizi sırasıyla yaklaşık 450, 510 ve 160 baz puan yükselmiş görünüyor.ABD 10 yıllık tahvil faizi, bu hafta %2,95 seviyesinin üzerinde tutunma çabalarını sürdürüyor. Zayıf ÜFE verisine rağmen 10 yıllık tahvil faizindee sert bir değişim gözlemlemedik. Tarım dışı istihdam sonrası bu senenin geri kalanında iki faiz artırımın masada yerini koruması 10 yıllıkları destekliyor. 2 yıllık ABD tahvil faizi de 10 yılın en yüksek seviyelerini tekrar test ederek %2,75'lerde seyrediyor.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beeklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 14 Eyl 2018, 08:04 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4858
Ettiği teşekkür: 472
Aldığı teşekkür: 7390
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Dün TCMB'nin beklentilerin üzerindeki faiz artırımı ile risk algısında güçlü bir toparlanma görüldü. TL varlıklarda da genele yayılan değer kazançları yaşandı. Dolar / TL 6 seviyesine doğru sert geri çekilirken, bir aylık zımni oynaklık 28'li seviyelere (en yüksek 61 seviyesi görülmüştü) kadar geriledi. Risk primimiz (5 yıllık CDS) 460'lı seviyelere, uzun vadeli tahvil faizi %19'a gerilerken, BIST100 endeksi de görece yüksek işlem hacmi ile bir süredir direnç yaptığı 50 günlük ortalamasının üzerinde kapanış yaptı. Dünkü iyimser görüntüye bağlı olarak endeks güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir ve gün içerisinde yükseliş isteğini devam ettirebilir ki küresel çapta da risk iştahı pozitif seyretmeye devam ediyor. ABD - Çin arasında ticaret görüşmelerinin gündeme gelmesi, ABD'den ağustos ayına ait enflasyonun beklentilerin altında kalması ve TL'deki değer kazançları risk iştahını olumlu etkileyen başlıca faktörler. Bir süredir baskı altında kalan Gelişmekte Olan Ülke kurları da rahat bir nefes almak için ortam buldular. Bugün veri tarafında, yurtiçinde temmuz ayına ait cari denge, yurtdışında ABD'de ağustos ayına ait perakende satışlar ve sanayi üretimi takip edilecektir. Temmuz ayında cari açığın bir önceki aya göre gerilemesi beklenmekte ki cari açıktaki daralma TL için şu aşamada olumlu. Ek olarak, 80 USD'nin üzerine çıkan petrol (brent) bu sabah 78 USD'ye yakın seyrediyor

MAKROEKONOMİ

Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak'ın açıklamalarını takip ederek haftanın son iş gününe başlıyoruz. Albayrak, Orta Vadeli Program'ın 20 Eylül'de açıklanacağını söyledi. Albayrak, ayrıca Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadele konusunda para politikası alanında gerekli gördüğü adımı attığını vurguladı. Merkez Bankası'nın son kararının ardından "bağımsızlık" tartışmalarının kapandığını ve bundan sonra bu konudaki tartışmaların hiçbir gerçekliği ve karşılığı olmayacağını da dile getirdi. Neticede Merkez Bankası faiz kararını geride bırakan piyasaların dikkati, ekonomininn 3 yıllık yol haritası olan Orta Vadeli Program'ın açıklanmasında. Bakan, OVP'de gerçekçi makro hedefler ortaya koyacaklarını ve bu hedeflere ulaşmak için atacakları adımları paylaşacaklarını da bir kez daha ifade etti.

Bugün yurtiçinde TSİ 10'da temmuz ayına ait cari işlemler dengesi rakamları açıklanacak. Cari açığın, USD 1,8 milyar gerçekleşmesi beklenmekte. Haziran ayında cari açık USD 2,9 milyar gerçekleşmişti. Revizelerin olmadığını varsayarsak 12 aylık birikmiş cari açık da USD 57,4 milyardan USD 54,5 milyara gerileyecek.
" Dünkü güçlü faiz artışı, TL'deki değerlenme eğilimini artıracak ve enflasyonist baskıları hafifletecektir. Bununla birlikte krediler, halihazırda takip ettiğimiz 2007-2016 ortalaması ve 2017 ortalamasına göre zayıf görünümünü sürdürmekte. Güçlü parasal sıkılaştırma ise kredilerdeki yavaşlamanın devamına işaret etmekte. Dolayısıyla iç talepte gözlenen yavaşlamanın bir miktar daha hızlanmasını bekleyebiliriz. Neticede ekonomideki dengelenme sonucu iç taleptekii zayıflamanın olumlu yansımasını ithalat kanalında gözlemleyeceğiz. İthalattaki belirgin düşüş cari açığı keskin şekilde aşağı çekebilecek bir unsur. Nitekim beklentilerde bu yönde şekillenmekte. Eylül ayı TCMB beklenti anketinde de yıl sonu cari açık beklentisi USD 49,7 milyarla mart ayından bu yana ilk kez USD 50 milyarın altına geriledi.
Bugün yurtdışı tarafında dikkatler TSİ 13.30'daki Rusya Merkez Bankası'nın faiz kararında olacak. Rusya Merkez Bankası'ndan bugün bir faiz artırımı beklenmiyor. Faiz kararında, 42 tahminden sadece 2 kişi 25 ve 50 baz puanlık sınırlı artırım beklemekte. Faiz artırımı beklenmese de daha şahin bir görünümle sahneye çıkan bir Merkez Bankası gözlemleyebiliriz. Rusya Merkez Bankası, para politikaları toplantısı öncesi genellikle sözlü yönlendirmeyi kullanmayı seven bir banka. Yani faiz indirimleri veya artırımlarında önceden bir sinyal vermekte. Geçtiğimiz günlerde Rusya Merkez Bankası Başkanı, eğer enflasyonist baskı ortaya çıkar ise para politikalarınınn sıkı olmaya devam etmesi gerektiğini vurgulamıştı. Gerekirse para politikalarını daha da sıkılaştırabileceklerini söylemişti. Yani banka şimdilik, piyasaları yönlendirecek güçlü bir sinyal vermemişti. Rusya'da enflasyon hedefi %4, güncel enflasyon rakamı ise %3,1'lerde. Politika faizi de %7,25 seviyesinde.

Bugün ABD'de TSİ 15.30'da ağustos ayına ait perakende satışlar ve TSİ 16.15'te sanayi üretimi rakamları izlenecek.

Önümüzdeki pazartesi günü yoğun bir yurtiçi gündemle haftaya başlayacağız. Haftanın en önemli gelişmesi şüphesiz 20 Eylül'de açıklanacak olan Orta Vadeli Program.
" Pazartesi günü yurtiçinde temmuz ayına ait sanayi üretim verisi, haziran dönemi işsizlik oranı ve ağustos ayı bütçe dengesi takip edilecek. Perşembe günü de eylül ayına ait tüketici güven endeksi açıklanacak.
" Yurtdışında çarşamba günü Japonya Merkez Bankası faiz kararı öne çıkıyor. Perşembe günü de Brezilya Merkez Bankası'nın faiz kararı bulunmakta. ABD'de genel olarak konut verileri ağırlıklı bir haftaada olacağız. Euro Bölgesi ülkelerinde de ağustos ayına ait TÜFE rakamları bulunuyor. Cuma günü ise ABD ve Euro Bölgesi ülkelerinde eylül ayına ait hizmet ve imalat PMI'larının seyri izlenecek.

ŞİRKET HABERLERİ

Batıçim Çimento (BTCIM, Pozitif): Yatırımcılardan gelen talepler üzerine, Şirket beklentilerini paylaşmıştır. Buna göre, 2018 yılsonuna ilişkin normal koşullar altındaki konsolide beklentiler: konsolide satışlar 1.100 - 1.150 bin TL; brüt kar marjı %32-35; FAVÖK marjı %30-35 ve kapasite kullanım oranı %90 - 95 şeklindedir.

Batısöke Çimento (BSOKE, Pozitif): Yatırımcılardan gelen talepler üzerine, Şirket beklentilerini paylaşmıştır. Buna göre, 2018 yılsonuna ilişkin normal koşullar altındaki konsolide beklentiler: konsolide satışlar 350 - 400mn TL; brüt kar marjı %35-40; FAVÖK marjı %30-35 ve kapasite kullanım oranı %90 - 95 şeklindedir.

MLP Sağlık Hizmetleri (MPARK, Nötr): 12 Eylül 2018 tarihi itibariyle Resmi Gazete'de yayımlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında yapılaan değişiklik ile, menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden belirlenmiş bedellerin 30 gün içinde Türk lirasına dönüştürülmesiyle ilgili karar yürürlüğe girmiştir. Şirket, bu kararname ile birlikte konu ile ilgili çalışmalarına hız vermiştir. 2018 ilk yarı sonuçlarına göre halihazırda kira kontratlarının %39'u döviz cinsindendir.

2018 ilk yarı sonuçlarına göre şirketin, yurtdışı sağlık turizminden elde ettiği döviz cinsinden gelirlerinin toplam gelirlere oranı %9 iken, buna karşı giderlerinin toplam gelirler içindeki payı %7'dir. Kira kontratlarının tamamının Türk lirasına dönüştürülmesi durumunda toplam giderlerin döviz cinsinden olan kısmının toplam satışlara oranı %4'e düşecektir. 2018'in ilk yarısında %60'ın üzerinde büyüme gösteren yurtdışı sağlık turizm gelirlerindeki artışın yılın ikinci yarısında da devam etmesini beklenmektedir.

TAV Havalimanları (TAVHL, Öneri "EKLE", Nötr): 4 Eylül 2018 tarihinde yaptığı Özel Durum açıklamasında, Şirketinn tamamına sahip olduğu Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş. (HAVAŞ), Altur Turizm ve Free Turizm şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyumun, İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "İstanbul genelinde Yeni Havalimanı toplu ulaşım entegrasyonu kapsamında Bagajlı Lüks Taşımacılık (BLT) hatlarının oluşturulması ve taşımacılığın uygun araçlarla karşılanması amacıyla toplu taşıma yapmak üzere hat kiralama" ihalesinde en iyi teklifi verdiği ve ihalenin gerekli onayların ardından yürürlüğe gireceğini duyurulmuştu.

İhale ile ilgili olarak İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından bugün şirkete iletilen bilgilendirme yazısında, sözkonusu ihalenin iptal edildiği ifade edilmiştir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri "AL", Nötr): T. Garanti Bankası A.Ş. ile yürütülmekte olan Türk Hava Yolları A.O. Yolcu Programı THY Frequent Flyer Programı kapsamında THY FFP üyelerine yönelik Miles&Smiles Kredi Kartı verilmesi işbirliğinin 1 Nisan 2023 tarihine kadar sürdürülebilmesi amacıyla T. Garanti Baankası A.Ş. ile yeni bir sözleşme imzalanmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Özellikle Kuzey Irak'ta yaşanan problemler sebebiyle çok sık sekteye uğrayan Türkiye ile Irak arasındaki ticaret, Irak merkezi hükümetinin yıllık 800 bin tonun üzerinde, benzin ve mazot alımı için açtığı ihaleyle yeniden canlanma dönemine girdi. Merkezi hükümet, Türkiye'den 3 ayda bir 200 bin tonluk benzin ve mazot alımı için ihale açtı. İhaleye konu ürünlere önümüzdeki dönemde LPG de eklenecek ve yıllık ihracat tutarı 1 milyar doları bulacak. (Kaynak: Dünya)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

İttifak Holding( ITTFH, Sınırlı Negatif): Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, ITTFH.E payları 14/09/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 28/09/2018 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan aççığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.

FAİZ PİYASALARI

Merkez Bankası'nın piyasayı fonlama miktarı 167,2 milyar TL'den 158,5 milyar TL'ye geriledi. Fonlamanın tamamı %19,25'ten koridorun üst bandından sağlandı ve ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19,25 seviyesinde sabit kaldı.

Dün Merkez Bankası, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını %17,75'ten %24'e yükseltti. Merkez Bankası, yaklaşık olarak ağustos ayı ortasından bu yana haftalık repo ihalesi açmıyor ve piyasayı faiz koridorunun üst bandından yani gecelik vadeden fonluyordu. Merkez Bankası güçlü parasal sıkılaştırma adımı ile bugünden itibaren tekrar haftalık repo ihalesi uygulamasına geçecek. Yani piyasayı %24 faiz oranı ile fonlayacak. Ayrıca banka, fonlamanın tamamının haftalık vadede yapılması için bir haftalık geçiş süreci öngörmüş durumda
Merkez Bankası'nın politika faizini beklentilerin üzerinde 625 baz puan artırması sonrası TL, doolar karşısında %4,3'ün üzerinde sert değerlendi. Neticede Merkez Bankası'nın şahin adımı TL pozitif algılandı. Enflasyonla mücadelede kararlı ve güçlü bir adım atan TCMB ile birlikte enflasyon beklentilerinin iyileşeceği öngörüsü verim eğrisinin 10 yıllık tarafındaki düşüşü belirginleştirdi. 8 Mart 2028 itfalı 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, 131 baz puan düşerek %19 seviyesi ile ağustos ayı başından bu yana en düşük seviyeden kapandı.

ABD 10 yıllık tahvil faizi, ABD TÜFE verisinin %0,3 artış beklentisi aksine %0,2 artış göstermesi ardından %2,97 seviyesinden %2,94'e doğru bir gevşeme gösterse de kapanışı tekrar %2,97 seviyesinden yaptı. 26 Eylül'deki Fed toplantısı yaklaştıkça 10 yıllık tahvil faizi de %2,95 seviyesi altında kalıcı olmakta başarılı olamıyor.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırrım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 17 Eyl 2018, 07:55 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4858
Ettiği teşekkür: 472
Aldığı teşekkür: 7390
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Geçen hafta TCMB'nin beklentilerin üzerindeki faiz artırımı ile risk algısında güçlü bir toparlanma görülürken, Lira varlıklarda da genele yayılan değer kazançları yaşandı. Bu haftanın önemli gündem maddesi ise 20 Eylül'de açıklanacak Orta Vadeli Program (OVP) olacak. Yurtdışında ABD'de ikinci öneme sahip veriler takip edilecekken, hafta genelinde Japonya Merkez Bankası toplantısı öne çıkıyor. Ancak, toplantıda piyasalar üzerinde oynaklık yaratabilecek bir karar beklenmiyor. Dolayısıyla, TCMB kararının yansımaları devam edebilecekken, piyasanın odağında OVP kalmaya devam edebilir ki piyasa iyimser tarafta kalabilir ve iki haftadır pozitif ayrışan Lira varlıklar bu eğilimini koruyabilir. Haftaya başlarken, ABD - Çin arasındaki ticaret geriliminin karşılıklı söylemlerle tekrar artığını gözlemliyoruz. Asya ve ABD vadelileri satıcılı seyrediyorlar. BIST100 endeksi de güne hafif baskı altında başlayabilir.

MAKROEKONOMİ

Haftaya yurtiçinde yoğun makroekonomik veri takvimiyle başlıyoruz. Ancak şüphesiz haftanın en önemli gelişmesi 20 Eylül'de açıklanacak Orta Vadeli Program (OVP) olacak. 10 Ağustos'ta Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak Yeni Ekonomi Modeli'ni paylaşmıştı. Bu doğrultuda, 2019 yılı büyümesinin %3-%4 aralığında olması, cari açığın ise %4 civarlarında dengelenmesi beklenmekteydi. Bütçe açığı/GSYH'in ise %1,5'lar seviyesinde sınırlandırılacağı ifade edilmişti. Neticede OVP ile Yeni Ekonomi Modeli'nin detayları hakkında bilgi sahibi olacağız. OVP de büyüme, enflasyon, bütçe dengesi ve cari denge gibi ekonominin temel büyüklüklerine yönelik hedefler paylaşılmakta. Üç yıllık bakış açısına sahip olan Program aslında yetkililerin ekonomideki üç yıllık yol haritasını bize derinlemesine sunacak bir veri seti olacak.

Bugün TSİ 10'da temmuz ayına ait sanayi üretim verisi açıklanacak. Üçüncü çeyreğin ilk verisi olması açısından dikkate değer. Ekonomideki dengelenmenin sanayi sektörü tarafındaki yansımasını daha net gözlemleyebilme şansına sahip olacağız.. Verinin yıllık bazda %1,85 artması beklenmekte. Haziran ayında veri aylık %2 düşerken; yıllık %3,2 artmıştı. Cuma günü, temmuz ayına ait açıklanan cari denge rakamlarında da ithalatın hız kesmesiyle ekonomideki dengelenmenin hızlandığı görülüyor.

Bugün ayrıca saat 10'da haziran dönemine ait işsizlik rakamları açıklanacak. Mayıs döneminde işsizlik oranı tek haneli seviyede kalmayı başarmış ve %9,7 açıklanmıştı. Ancak son üç aydır mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı çift hanede seyretmekte. Arındırılmış işsizlik oranı, mayıs döneminde nisan dönemine göre 0,3 puan artarak %10,6 düzeyinde gerçekleşmişti. Ekonomideki dengelenmeyle birlikte işsizlik oranındaki hafif yükselişler doğal karşılanabilir. Bununla birlikte yaz aylarını kapsayan istihdam rakamlarında turizm sektörünün olumlu yansımasını özellikle hizmet istihdamında gözlemleyebiliriz.

Bugün ayrıca saat 11'de ağustos ayına ait bütçe dengesi rakamları açıklanacak. Bütçe açığı/GSYH oranı %2'ler seviyesinde seyretmeyi sürdürüüyor. Kamudaki tasarruf ise giderler kısmındaki baskıyı hafifletecek bir unsur olmakta. Bununla birlikte vergi gelirlerinin seyri bütçe dengesinin yılı nasıl kapatacağı konusunda belirleyici olacak. Kısa vadedeki görünümden ziyade özellikle OVP'de çizilecek rota çok daha kıymetli.

Yurtdışı tarafında bugün TSİ 12'de Euro Bölgesi TÜFE rakamları açıklanacak. Ağustos ayına ait enflasyon verilerinin nihai halini takip edeceğiz. Bundan dolayı piyasada önemli bir hareketlilik yaratmayabilir. Bölgede çekirdek enflasyon %1 düzeyinde bulunuyor. Geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası (ECB), enflasyon tahminlerini değiştirmedi ancak büyüme tahminlerini hafif düşürmüştü. ECB, enflasyon tarafında şimdilik işlerin yolunda olduğunu düşünüyor. Büyümedeki revize sonrası cuma günü açıklanacak olan eylül ayına ait hizmet ve imalat PMI verileri piyasaların daha dikkatinde olabilir.

Bugün TSİ 15.30'da New York Fed imalat endeksi ABD tarafında izlenecek tek veri.

Hafta genelinde çarşamba günü Japonya Merkeez Bankası faiz kararı öne çıkıyor. Perşembe günü de Brezilya Merkez Bankası ve Güney Afrika Merkez Bankası'nın faiz kararı bulunmakta. Brezilya'nın politika faizini %6,5, Güney Afrika'nın da politika faizini aynı şekilde %6,5 seviyesinde koruması bekleniyor.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında 18-20 Eylül'de gerçekleştirilmesi planlanan zirve de piyasaların dikkatinde olacak.

Banvit Bandırma (BANVT, Nötr): 13 Eylül 2018 tarihinde Bandırma'da gerçekleşen yoğun yağıştan bölgedeki kesimhanesi ve idari binalar etkilenmiş; Bandırma Kesimhane'de üretime sel nedeniyle geçici olarak ara verilmek zorunda kalınmıştır. Hasar tespit, temizlik ve son hızla devam eden yenileme çalışmalarının ardından Bandırma Kesimhanesi tekrar üretime başlayacaktır.

Banvit halihazırda piliç üretimine İzmir ve Elazığ tesislerinde devam etmektedir. Şirkete bağlı diğer üretim tesisleri, normal uygulamaları çerçevesinde faaliyetlerine devam etmektedir. Sel felaketinin needen olduğu zararları azaltmak ve riskleri önlemek için de gereken önlemler hassasiyetle alınmaktadır.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri "Al", Nötr): 126 gün vadeli 300mn TL nominal değerli ve 210 gün vadeli 100.000mn Vakıfbank Finansman Bonolarının ihraç ve halka arzına ilişkin talep toplama işlemi 17-18-19 Eylül 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu bonolara, 400mn TL nominal olan halka arz büyüklüğünden fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 600mn TL nominal tutara yükseltilebilecektir.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: 1 Ekim 2018 tarihinden geçerli olmak üzere, Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 2,25, aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 2,75, yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,80, aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 2,30 olarak belirlendiği TCMB tarafından açıklanmıştır.

Demir-Çelik: Türkiye'nin ham çelik üretimi, Ağustos ayında 2017 yılının ayynı ayına kıyasla %5,7, Temmuz ayına kıyasla ise, %8,2 oranında düşüşle 3mn ton seviyesinde gerçekleşti. Ağustos ayında elektrik ark ocaklı tesislerin üretimi, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla %8,2 azalırken, entegre tesislerin üretimleri geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla seviyesini korudu. Ocak-Ağustos döneminde toplam ham çelik üretimindeki artış yavaşlayarak %1,7 oranında yükselişle, geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 24,7mn tondan 25,2mn tona çıktı. Sekiz aylık dönemde, elektrik ark ocaklı tesisler %2 oranında artışla 17,4mn ton; entegre tesisler ise, %1,1 artışla 7,8mn ton ham çelik üretimi kaydetti. Ocak-Ağustos döneminde Türkiye'nin kütük üretimi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %0,9 oranında azalışla, 16,7mn tona gerilerken, slab üretimi, söz konusu dönemde %7,2 artışla 8,4mn ton seviyesine yükseldi. Kaynak: TÇÜD

Çimento: Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından sektörün ilk 6 aylık verileri açıklandı. Çimento sektörünün Ocak-Haziran verilerine göre; iiç satışlarda %5,4 artış yaşanırken; bölgesel bazda yapılan satışlarda en büyük artış Ege Bölgesi'nde görüldü. Raporla ilgili değerlendirmede bulunan Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "2017 yılının ilk aylarında yaşanan zorlu kış şartlarının, bu yıl yaşanmamasıyla yılın ilk 2 ayında satışlarda %31'lik büyüme yaşandı. Satışlar Mart ve Nisan aylarında aylık bazda %4 ve %8 artarak normal seyrine döndü. Ancak Mayıs ve Haziran aylarında Ramazan ayının da etkisiyle satışlar aylık bazda yaklaşık %9-12 aralığında azaldı ve yıllık satış artışı baz etkisi ile %5,4 olarak gerçekleşti. TÜİK verilerine göre, 2018 yılı Ocak-Haziran döneminde, ihracatımızı (çimento+klinker) en çok arttırdığımız ülke Senegal oldu. Bu ülkeyi Haiti ve ABD izledi. İhracatımızı artırdığımız diğer pazarları ise Gana ve Gine olarak sayabiliriz" şeklinde konuştu.

Türk Ticaret Kanunu (TTK) Değişiklik: Öz sermayeleri kur farkı nedeniyle eriyen firmaların 'teknik iflas' korkusuna çözüm ggeldi. Resmi Gazete'de önceki gün yayımlanan 6102 Sayılı TTK'nın 376'ncı Maddesinin Uygulanmasına İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğ'i ile eski kur bedelleri üzerinden borçlanıp bilanço hesaplarında borcu sermayesinin çok üstünde görünen firmalar, teknik iflas etmiş sayılmayacak. 2023'e kadar döviz kuru farkı zararları yansıtılmayacak. Sermayenin kaybı veya borca batık olma durumlarında uyulacak usul ve esasları belirleyen tebliğin Geçici 1. Maddesi, "1/1/2023 tarihine kadar, Kanunun 376'ncı maddesi kapsamında sermaye kaybı veya borca batık olma durumuna ilişkin yapılan hesaplamalarda, henüz ifa edilmemiş yabancı para cinsi yükümlülüklerden doğan kur farkı zararları dikkate alınmayabilir" şeklinde belirtildi. (Kaynak: Dünya)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Volatilite Bazlı Tedbir: SPK kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, Adese (ADESE, Sınırlı Negatif), Adana Çimento (ADNAC, Sınırlı Negatif) ve TSKB GYO (TSGYO, Sınırlı Negatif) payları 17/09/22018 tarihinden (seans başından) itibaren 01/10/2018 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19,25 seviyesinden %24'e yükseldi. Toplam fonlama miktarı da 158 milyar TL'den 148 milyar TL'ye geriledi. Cuma günü Merkez Bankası haftalık repo ihalesi ile 24 milyar TL piyasayı fonladı. Fonlamanın geri kalanı koridorun üst bandından sağlandı. Güçlü faiz artırımı ardından Merkez Bankası haftalık repo ihalelerine döneceğini belirtmişti. Ek olarak fonlamanın tamamının haftalık vadede yapılması için bir haftalık geçiş süreci öngörmüştü. Bu doğrultuda Merkez Bankası, bir haftalık geçiş sürecinde ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin belirlenen para politikası duruşu ile uyumllu gerçekleştirilmesi amacıyla, 20 Eylül 2018 tarihine kadar gecelik borç verme faiz oranının %24 olarak uygulanacağını belirtmişti. Bundan dolayı da ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, politika faiziyle aynı seviyede %24 düzeyinde gerçekleşti.

Bono piyasasında verim eğrisinin orta ve uzun vadesinde düşüşlerin öne çıktığı bir haftayı geride bıraktık. Merkez Bankası'nın sıkılaştırıcı adımı sonrası 2 yıllık gösterge kağıdın faizinde haftalık 60 baz puanlık bir yükseliş dikkat çekti ve faiz %24,94 seviyesinden haftayı kapattı. 5 ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise sırasıyla haftalık 169 ve 91 baz puan geriledi ve %23,37 ve %18,64 seviyesinden haftayı sonlandırdı.

Cuma günü öğleden sonra %3 seviyesini test eden ABD 10 yıllık tahvil faizi, haftayı %2,99 seviyelerinden kapattı. Cuma günü ABD sanayi üretiminin beklentilerden güçlü gelmesi 10 yıllık faizini yukarı çekmişti.Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 19 Eyl 2018, 08:26 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4858
Ettiği teşekkür: 472
Aldığı teşekkür: 7390
Teknik Bülten (Ziraat Yatırım)


BIST-100

(Destek: 94.400/93.900/93.200 Direnç: 95.300/95.700/96.500)

Teknik Yorum: Dün %0,57 oranında değer kazanan endeks günü 94.887 puandan kapattı. İşlem hacmi ise 6,5 milyar TL gerçekleşerek son bir haftalık ortalama işlem hacmi olan 7,8 milyar TL'nin altında gerçekleşti.

Endeksin güne alıcılı bir görüntüyle başlamasını beklerken, olası alıcılı görüntüde 95.700 ara direnci öne çıkmakta.
Bu seviyenin geçilmesi durumunda 96.500 bir sonraki hedef olabilir.
Diğer yandan, olası kar satışlarında 50 günlük ortalamayı da içerisinde barındıran 93.800/900 destek bölgesi tepki gelebilecek ana destek olarak takip edilebilirSabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


ABD - Çin arasındaki karşılıklı tarife açıklamalarına rağmen risk pozitif bir güne başlıyoruz. Gümrük tarifelerinin epey bir süre gündemi meşgul etmesi fiyatlanmışa benziyor. Dün pozitif bir görüntüyle kapatan ABD borsalarını takiben Asya'da da güçlü sayılabilecek alımlar var. Diğer yandan, Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) kurlarında stabilizasyon devam ediyor. Ticaret savaşlarının fiyatlamalarda etkisini azaltması, Yuan'daki dengelenme, Dolar'daki küresel çapta baskı ve merkez bankalarının hamleleri GOÜ para birimlerinin kısmi toparlanmasına (ABD on yıllık tahvil faizinin %3,05'e kadar yükselmesine karşın) yardımcı oluyor. İki haftalık pozitif ayrışmanın ardından dün de TL negatif ayrışarak değer kaybetse de GOÜ'lerdeki dengelenmeyle birlikte tekrar toparlanabilir. Halihazırda Dolar / TL teknik olarak güçlü sayılabilecek direnç seviyelerinin altında seyrediyor. BIST100 endeksi de güne pozitif bir görüntüyle başlayabilir ve gün içerisinde alıcılı bir görüntü sergileyebilir. Olası alıcılı görüntüde 95.700 direncinin üzerinde 96.500 bir sonraki hedef gözüküyor. Öte taraftan, geri çekilmelerde ise 93.800/900 destek bölgesi tepki gelebilecek ana destek olarak takip edilebilir.

MAKROEKONOMİ

Yarınki yoğun gündem öncesi bugün de dün gibi veri açısından sakin bir gündeyiz.

Sabah saatlerinde Japonya Merkez Bankasını takip ettik. Merkez Bankası para politikasında herhangi bir değişikliğe gitmedi. Banka, verim eğrisi kontrolü ile 10 yıllık tahvil faizlerini %0 düzeyine yakın tutmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz ay, faizleri %0 düzeyine yakın tutmak için esas aldığı %0,1'lik bandı genişleterek %0,2 ile iki katına çıkarmıştı. Bundan dolayı da bu ay, ağustos ayında para politikasında yaptığı ayarlamanın etkisini izlemeyi tercih etmiş durumda. Japonya'da ayrıca ağustos ayına ait ithalat ve ihracat rakamları beklentilerin üzerinde gerçekleşti. ABD-Çin ticaret geriliminin verilerde herhangi bir etkisi olmadığı görülüyor. İthalat ise artan petrol fiyatlarıyla yukarı yönlü baskı altında kalmaktta ve dış ticaret dengesinin iki aydır ardı ardına açık vermesine neden olmakta.

Ticaret geriliminin piyasalardaki yıpratıcı gücünü hafifletmesiyle Asya borsaları bugün yeşile bürünmüş durumda. Çin, USD 60 milyarlık ABD ürününe tarife uygulayarak beklenildiği gibi ABD'ye misilleme yaptı. ABD'ye uygulanacak tarifenin %5 veya %10 oranında olabileceği görülüyor. Piyasa fiyatlamalarında ise çok keskin hareketlerin yaşanmadığı görülüyor. Bunun bir nedeni ise USD 200 milyarlık gümrük tarifesinin bir süredir konuşulması ve fiyatlamalara bugüne kadar dahil edilmesi diyebiliriz.

Bugün İngiltere'de TSİ 11.30 ağustos ayına ait enflasyon verileri açıklanacak. Yıllık enflasyonun %2,5 seviyesinden %2,4'e yavaşlaması bekleniyor. Çekirdek enflasyonun da %1,9 seviyesinden %1,8'e gevşemesi öngörülüyor. Yılın başında %2,7 seviyesine yükselen çekirdek enflasyon halihazırda son iki aydır Merkez Bankası'nın %2 olan enflasyon hedefinin altında seyrediyor. Dolayısıyla yakın dönemde kademeli ve sınırlı faiz aartışına giden İngiltere Merkez Bankası'nın faiz artırımlarını hızlandırması için şimdilik bir neden görülmüyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Sınırlı Negatif): Şirket'in 2018 Ağustos ayı toplam brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %5 oranında azalarak 46,3mn TL'ye gerilemiştir. Ağustos ayı prim üretimi ile birlikte Şirket'in Ocak - Ağustos 2018 dönemine ait toplam brüt prim üretimi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %13 oranında artarak 421,3mn TL'ye yükselmiştir.

Odaş Elektrik (ODAS): 340 Mwm/330 MWe kurulu gücüne sahip Çan-2 Termik santralinde kazan ünitesinde yangın çıktığı ancak kontrol altına alındığı ve en önemlisi herhangi bir can kaybının olmadığı bildirilmiştir. Haberle birlikte Şirket hisseleri dün günü %3,6 oranında değer kaybıyla tamamladı.

SEKTÖR HABERLERİ

Konut: TCMB, temmuz ayına ilişkin konut fiyat endeksi raporunu açıkladı. Buna göre, temmuz ayında konut fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre %10,48'lik artış kaydetti.. İl bazında ise İstanbul'da fiyat artışı %3,77, Ankara'da %8,53 ve İzmir'de %16,58 düzeyinde gerçekleşti.

Endeks Değişiklikleri: Borsa Genel Müdürlüğü'nce; BIST 100, BIST 50 ve BIST 30 endekslerinde 2018 yılı dördüncü üç aylık dönemi için (01.10.2018-31.12.2018) aşağıda yer alan değişikliklerin yapılmasına karar verildiği duyurulmuştur.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 140 milyar TL'den 142 milyar TL'ye yükseldi. Fonlamanın 64 milyar TL'si koridorun üst bandından sağlandı. Geri kalanı haftalık repo ihalesinden karşılandı.

625 baz puanlık güçlü faiz artırımı ardından Merkez Bankası haftalık repo ihalelerine döneceğini belirtmişti. Ek olarak fonlamanın tamamının haftalık vadede yapılması için bir haftalık geçiş süreci öngörmüştü. Bu doğrultuda Merkez Bankası, bir haftalık geçiş sürecinde ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin belirlenen para politikası duruşu ile uyumlu gerçekleştirilmesi amacıyla, 20 Eylül 2018 tarihine kadar gecelik borç verme faiz oranının %24 olarak uygulanacağını belirtti.
TL'deki dalgalanmaya karşın dün faizlerde anlamlı bir değişim gözlemlemedik. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, Merkez Bankası kararı sonrası düşüş eğilimini hızlandırmıştı. Dün ise oldukça sınırlı bir düzeltme geldiğini gördük. 10 yıllık tahvilin faizi günü 5 baz puan artışla %19,02 seviyesinden sonlandırdı
ABD 10 yıllık tahvil faizi, mayıstan bu yana en yüksek seviyelerinde tutunmaya çalışıyor. Dün %3,05 seviyesine kadar tırmanan 10 yıllık tahvil faizi, bugün de %3,05 seviyesine yakın işlem görüyor

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmessi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 21 Eyl 2018, 08:29 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4858
Ettiği teşekkür: 472
Aldığı teşekkür: 7390
Teknik Bülten (Ziraat Yatırım)


BIST-100
(Destek: 95.600/95.000/94.500 Direnç: 96.900/97.700/98.400)

Teknik Yorum: Dün güne alıcılı bir görüntüyle başlayan endeks en yüksek 97.388 puanı gördükten sonra bu seviyeden gelen satışlar sonrasında günü %0,50 oranında değer kaybıyla 96.121 puandan kapattı. İşlem hacmi ise 10,6 milyar TL gerçekleşerek son bir haftalık ortalama işlem hacmi olan 8,2 milyar TL'nin üzerinde gerçekleşti. Yaşanan yükselişlerin ardından dün kar satışları ile karşılaşan endekste kısa vadeli göstergelerde de yorgunluk belirtileri gözlemleniyor. Bu kapsamda, 96.900 ara direncinin altında kar satışları gündemdeki yerini koruyabilir. Aksi durumda, 97.700 bir sonraki hedef olarak gözüküyor ki halihazırda orta vadeli göstergelerdeki güçlenme eğilimi devam ediyor. Ana direnç ise 98.400 seviyesinde. Diğer yandan, olası kar satışlarında 95.000 seviyesi tepki gelebilecek destek seviyesi olarak takip edilebilir. Endeksin güne alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz.Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Haftanın son işlem gününe pozitif risk iştahı ile başlıyoruz. Uzun süre gündemi meşgul eden ABD - Çin arasındaki ticaret geriliminin fiyatlamalara yansıdığı algısı ve Gelişmekte Olan Ülke kurlarında stabil görüntünün belirginleşmesi ile riskli varlıklara talep geliyor. Tarihi zirvelerini gören ABD'de borsalarını takiben Asya'da da genele yayılan alımlar var. Risk iştahındaki pozitif görüntüye bağlı olarak BIST100 endeksi de güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Dün açıklanan Yeni Ekonomi Programı piyasa beklentisini karşıladı. (Risk primimiz (5 yıllık CDS) 400'ün altına kadar geriledi) Bir önceki gün bankaları rahatlatacak adımlar atılacağı beklentisiyle piyasa aşırı bir iyimserliğe kapılmış ve banka hisselerinde ralli (XBANK %6,4 oranında yükselişle kapatmıştı) yaşanmıştı. Özellikle yapılandırma ilgili somut detaylara girilmemesi ve sonrasında batık kredilerin başka bir kuruma devredilmesi gibi bir planın olmadığının açıklanması ile bankacılık hisseleri kar satışları ile karşılaştı. XBANK dün %2,8 oranında düşüş gösterdi. Ancak, banka bilançoları ile ilgili tespit süreci devam ediyor olacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Pazartesi gününden itibaren bankalarda yapılandırmanın başlayacağını söyledi. Dolayısıyla, halihazırda risk iştahının olumlu olduğu ortamda banka hisselerinde toparlanma çabaları görülebilir.

MAKROEKONOMİ

23 Eylül'de Cezayir'de bir araya gelecek OPEC üyelerine Trump'tan bir mesaj geldi. Trump, petrol fiyatlarındaki yükselişten Orta Doğu ülkelerini ve OPEC'i sorumlu tuttu. Brent petrolün varil fiyatı, USD 79,8 seviyesinden USD 78,6 seviyesine gevşemiş durumda. ABD ham petrolün varil fiyatı da USD 71,8 seviyelerinden USD 70,1'e kadar geriledi.

Japonya'da bugün beklentilerden iyi gelen enflasyon ve PMI verisi takip edildi. Genel olarak Japonya'daki resme baktığımızda, büyüme potansiyelin üzerinde seyrediyor. Enflasyondaki yükselişe karşın, tüketici fiyatları Japonya Merkez Bankası'nın %2 olan enflasyon hedefinin uzağında seyretmeyye devam ediyor. Bu hafta Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin, yeniden Liberal Demokratik Parti (LDP) başkanlığına seçilmesi ise enflasyonu yükseltme çabaları için ülkeye şans tanıyor.
" Manşet enflasyon yıllık %1,3 ile %1,1 olan beklentinin üzerinde geldi. Çekirdek enfasyondaki artış %0,9 ile beklentiler doğrultusunda gerçekleşti. Eylül ayına ait imalat PMI geçen aya göre güçlü seyretti ve 52,5 seviyesinden 52,9 seviyesine yükseldi. Ülkede ikinci çeyrekte yıllıklandırılmış büyüme %3 ile yaklaşık 20 yılın tarihsel ortalaması olan %1'in üzerinde bulunuyor.
Bugün yurtdışında imalat ve hizmet PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerinde ticaret gerilimlerinin etkisi izlenecek. Özellikle Avrupa Merkez Bankası'nın bu seneye ilişkin büyüme öngörüsünü %2,1'den %2'ye revize etmesi ardından PMI verilerinin seyri, Euro Bölgesi özelinde daha dikkat çekici olabilir.

Yurtiçinde veri takvimi bugün sakin. Dün Yeni Ekonomi Programında (YEP) büyümede kademeli ve sağlıklı bir artış tercih edilirken; büüyümenin bu sene ve gelecek sene ihracat kanalından güçlü bir şekilde besleneceği görülüyor. Potansiyel büyümeye ulaşma ise 2021 yılını işaret ediyor.
" Enflasyonun gelecek sene aşağı yönlü bir patikada hareket etmesi bekleniyor. Ek olarak 31 Ekim'de açıklanacak TCMB Enflasyon Raporunda da bu yılsonu enflasyon tahmininin %13,4 seviyesinden YEP'teki tahminle uyumlu olarak %20,8'e çıkarıldığına şahit olabiliriz.
" Mega projelerin doğrudan yabancı yatırım ve uluslararası finansmanla birlikte hayata geçirileceği vurgulanırken; başlamamış projelerin askıya alınması kamudaki tasarrufa verilen hassasiyeti gösteriyor. Konjonktürel ve yapısal politika adımlarıyla ekonominin uzun vadede güçlü bir büyüme trendine yönelmesinin bir önkoşulu olarak görülen dengelenme döneminde işsizlik oranının çift hanede seyretmesine izin veriliyor. Bununla birlikte 2018 ve 2019 döneminde ekonomi istihdam yaratmaya devam ediyor. 2019 yılında 488 bin kişiye, 2020 yılında 439 bin kişiye istihdam sağlanması bekleniyorr. Bu arada cari açıktaki aşağı yönlü eğilim hız kazanırken; turizm verileri de sadece bu yıl için değil, önümüzdeki yıllar için de pozitif bir görünüm sergiliyor.
" Bankacılığın reel sektörü finanse etmeye devam etmesinin programın en önemli önceliklerinden olduğu görülüyor. Nitekim Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, yaşanan dalgalanma ve spekülatif sürecin reel sektörde bilançolara ciddi bir tahribat yaptığını bunun dolaylı olarak bankacılık sektörüne etkisi olabileceğini vurguluyor. Karşı karşıya kalabileceğimiz sorunlarla daha etkin mücadele için pazartesi günü sektör ve banka bazlı ciddi bir mali durum tespit çalışması başlatacaklarını da sözlerine ekliyor.
Haftanın son iş gününü geride bırakmaya hazırlanırken; gelecek hafta odaklanacağımız verilere kısaca bakmak gerekirse,

Yurtiçinde

Pazartesi, eylül ayına ait Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı açıklanacak. Cuma günü de ağustos ayına ait dış ticaret dengesi ve gelen turist sayısı izlenecek.
Yurtdışındda

26 Eylül'deki Fed faiz kararı haftanın en önemli gelişmesi. Perşembe günkü ABD ikinci çeyrek büyümesi odaklanılacak ikinci önemli veri diyebiliriz. Genel olarak da,
" Pazartesi günü Almanya'da eylül ayına ait IFO endeksi ve çarşamba günü TÜFE açıklanacak.
" Salı günü ABD'de tüketici güven endeksi,
" Çarşamba günü Fed faiz kararı,
" Perşembe günü ABD büyüme ile dayanıklı mal siparişleri,
" Cuma günü de Çin imalat PMI, Japonya sanayi üretimi ve İngiltere büyüme, ABD kişisel gelir ve harcamalar açıklanacak.
Merkez Bankaları tarafında, salı günü Arjantin Merkez Bankası'nın, çarşamba günü Çekya Merkez Bankası, perşembe günü Endonezya ve Mısır Merkez Bankalarının faiz kararı bulunuyor.

ŞİRKET HABERLERİ

İş Bankası (ISCTR, Öneri "AL", Nötr): Banka tarafından, yurt içinde 20 milyar TL nominal değere kadar farklı tür ve vadelerde TL cinsinden borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verilmiştir. Söz konusu ihraçların halka arz edilerek ve/veya edilmeksizin gerçekleştirilmesi ve SPK ve diğer merciler nezdinde gerekli bütün işlemlerin yerine getirilmesi için Genel Müdürlüğe yetki verilmiştir.
Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri "AL", Nötr): Banka tarafından Medium Term Note (MTN) programı kapsamında yurt dışında ihraç edilmesi planlanan 3mn GBP (İngiliz Sterlini) tutarındaki borçlanma aracı için tertip ihraç belgesi alınabilmesi amacıyla SPK'ya başvurulmuştur

Odaş Elektrik (ODAS, Nötr): 18.09.18 tarihinde Çan-2 Termik Santralinde gerçekleşen yangına yönelik olarak, yerinde yapılan incelemeler sonunda söz konusu yangının ciddi bir zarar vermeden söndürüldüğü ortaya çıkmıştır. İştirakler bünyesinde faaliyet gösteren diğer madenlerden de gelen destek ekip ile birlikte santralin 1 hafta içerisinde yeniden üretime geçmesi hedeflenmektedir.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB, Öneri "AL", Sınırlı Negatif): SPK kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, Şirket payları 21/09/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 05/10/2018 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.

Arçelik (ARCLK, Nötr): S&P şirketin görünümünü durağandan negatife güncelledi. Şirketin uzun dönemli notu BB+ olarak onaylandı. Kaynak: Bloomberg

SEKTÖR HABERLERİ

Konut: Yeni Ekonomi Programı'nda yer alan tedbir maddesi ile kira zammı üst sınırı ÜFE ile değil, TÜFE ile belirlenecek.

Beyaz Eşya: Türkiye'de beyaz eşya iç satışları, ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %22,2 oranında azalışla 669.624 birime geriledi. Beyaz eşya ihracatı ise yine aynı dönemde yıllık %10,8 oranında azaldı. Ocak-Ağustos dönemi iç satışlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre %12,2 düştü ve 5,3mn birime geriledi. Beyaz eşya üretimi Ağustos ayında %12,9 azalırken Ocak-Ağustos döneminde üretim %1,8 oraanında düştü.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Çelik Halat (CELHA, Nötr): Şirketin Yönetim Kurulu her türlü çelik halat ve tel gruplarının satış pazarlama ve dağıtım faaliyetlerinde bulunmak üzere, sermayesinin tamamına iştirak edeceği merkezi Hollanda'da yerleşik bir şirket kurulmasına ve kuruluş işlemlerinin başlanılması için şirket yönetiminin yetkili kılınmasına karar vermiştir.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 143 milyar TL'den 145,5 milyar TL'ye yükseldi. Fonlamanın 481 milyon TL'si koridorun üst bandından sağlandı. Geri kalanı haftalık repo ihalesinden karşılandı.

625 baz puanlık güçlü faiz artırımı ardından Merkez Bankası haftalık repo ihalelerine döneceğini belirtmişti. Ek olarak fonlamanın tamamının haftalık vadede yapılması için bir haftalık geçiş süreci öngörmüştü. Bu doğrultuda Merkez Bankası, bir haftalık geçiş sürecinde ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin belirlenen para politikası duruşu ile uyumlu gerrçekleştirilmesi amacıyla, 20 Eylül 2018 tarihine kadar gecelik borç verme faiz oranının %24 olarak uygulanacağını belirtti.

Yeni Ekonomi Programı ile birlikte kurda her iki yönlü gözlenen dalgalanma ile faizlerde sınırlı hareket yaşandı. 5 ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi günü sırasıyla 19 ve 36 baz puan yükselişle %23,58 ve %19,01 seviyesinden sonlandırdı
ABD 10 yıl vadeli tahvilin faizi, haftalık 7 baz puan artışla haftayı %3 seviyesinin üzerinde kapatmaya hazırlanıyor. ABD bono piyasasında 26 Eylül'deki Fed toplantısı bekleniyor. 2 yıllık ABD tahvil faizi de %2,80 seviyesi ile 2008'ten bu yana ki en yüksek seviyelerini yenilemeyi sürdürüyor

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
http://www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankaalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 24 Eyl 2018, 08:07 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4858
Ettiği teşekkür: 472
Aldığı teşekkür: 7390
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Haftanın ilk işlem gününe ticaret savaşlarına yönelik endişelerin artmasıyla negatif risk iştahı ile başlıyoruz. ABD - Çin arasındaki ticaret geriliminde Çin'in bu hafta ABD yetkilileriyle yapmayı planladığı görüşmeyi iptal etmesinin ardından Asya Piyasaları satıcılı. ABD borsaları da bu sabah vadelilerde %0,20 ekside. ABD on yıllık tahvil faizi %3,06 seviyelerinde yataya yakın seyrediyor. Gelişmekte Olan Ülke kurlarında yukarı yönlü hareketler mevcut. Dolar / TL de 6,30 seviyesinin üzerine yukarı yönlü hareket ediyor. Geçen hafta Açıklanan Yeni Ekonomi Programı'nın (YEP) etkisiyle BIST100 haftayı bankacılık hisseleri öncülüğünde (XBANK %4,37) %3,41 artıda kapatmıştı. Özellikle YEP'te somut olarak açıklanmayan bankacılık tarafında yapılandırma planına ilişkin haber akışı bankacılık hisselerini destekleyebilir. Diğer taraftan bu haftanın yön belirleyici en önemli gelişmesi FED'in Çarşamba günü açıklayacağı faiz kararı olacaktır. Artışa kesin gözle bakılmakla birlikte karar sonrası FED başkanı Yellen'ın yapacağı toplantıda vereceği mesajlar da yakından takip edilecektir. Yurt içi tarafta ise bu hafta veri bakımından oldukça sakin. Bugün yurt içinde kapasite kullanımı ve reel kesim güven endeksi takip edilecektir. Ayrıca bugün Çin, Japonya ve Güney Kore piyasaları tatil nedeniyle kapalı olacak.Günlük Şirket Getiri ve Çarpanları için tıklayınız...

MAKROEKONOMİ


Diplomatik mesajların öne çıkabileceği bir haftaya başlangıç yapıyoruz. Küresel arenada Birleşmiş Milletler Zirvesi takip edilecek. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, New York'taki Birleşmiş Milletler Zirvesi ardından, 27-29 Eylül tarihleri arasında Almanya'yı ziyaret edecek.

Haftanın yurtdışında ana odak noktası ise ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı olacak. Halihazırda 25 baz puanlık faiz artırımına kesin gözle bakılmakta. Bu toplantıdaki kritik nokta ise aralık ayındaki Fed toplantısında bu yılki dördüncü faiz artırımına gidilip gidilmeyeceği olacak. Fed Başkanının karar sonrası konuşması buulunuyor. Ek olarak hem ekonomik projeksiyonlarda hem de faiz artış tahminlerini gösteren "dot plot" adı verilen noktasal grafikte değişiklikler görebiliriz.

Euro Bölgesi'nin üçüncü büyük ekonomisi İtalya, 27 Eylül'de 2019 yılı bütçe tasarısını açıklayacak. Ülkede artan borç yükü halihazırda yatırımcıların dikkatini İtalya'ya çevirmesine neden oluyor. Koalisyon hükümetinin bütçe tasarısında kamu borcunu kontrol altında tutmak için çaba sarf edip etmeyeceği kritik önemde.

Bugünün yurtdışı tarafında öne çıkan verisi ise Almanya'da TSİ 11'de açıklanacak olan eylül ayına ait IFO endeksi(yaklaşık 9000 şirket yöneticisiyle yapılan anketle ekonomik görünüme ışık tutmakta). ABD ile Meksika arasındaki ticaret anlaşması, Almanya ZEW endeksini (ekonomist ve analistlerin katılımıyla oluşturulan bir endeks) eylül ayında olumlu etkilemişti. Artan Çin ve ABD ticaret gerilimi karşısında IFO endeksinin nasıl bir görünüm sergileyeceği izlenecek.

Yurtiçinde veri takvimi bu hafta görece sakin.
" Bugün yurtiçinde TSİ 14.30'da eylül ayına ait kapasite kullanım oranı ve Reel Kesim güven endeksini takip edeceğiz. Eylül ayında tüketici güveni 3 yılın en düşük seviyesi olan 59,3'e gerilemişti. Benzer şekilde reel kesimin güveninde düşüş gözlemleyebiliriz. Ağustos ayında mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi, 96,3 ile Eylül 2015'ten bu yana ilk kez 100 seviyesinin altına gerilemişti. (100 seviyesinin altı ekonomik faaliyetlere ilişkin güvenin azaldığını işaret etmekte.) Bu görüntüye karşın imalat sanayinde kapasite kullanım oranı, ağustos ayında bir önceki aya göre 0,7 puan artarak %77,8 seviyesine yükselmişti. Özellikle ihracatla bağlantılı sektörlerdeki pozitif görünüm kapasite kullanım oranını destekleyen ana unsur.
Ek olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı yarın beş yıl vadeli TÜFE'ye endeksli tahvili yeniden ihraç edecek.

Özetle, yurtdışında;

26 Eylül'deki Fed faiz kararı haftanın en önemli gelişmesi. Perşembe günkü ABD ikinci çeyrek büyümesi odaklanılacak ikinci önemli vveri diyebiliriz. Genel olarak da,
" Pazartesi günü Almanya'da eylül ayına ait IFO endeksi ve çarşamba günü TÜFE açıklanacak.
" Salı günü ABD'de tüketici güven endeksi,
" Çarşamba günü Fed faiz kararı,
" Perşembe günü ABD büyüme ile dayanıklı mal siparişleri,
" Cuma günü de Çin imalat PMI, Japonya sanayi üretimi ve İngiltere büyüme, ABD kişisel gelir ve harcamalar açıklanacak.
Merkez Bankaları tarafında, salı günü Arjantin Merkez Bankası'nın, çarşamba günü Çekya Merkez Bankası, perşembe günü Endonezya ve Mısır Merkez Bankalarının faiz kararı bulunuyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif): Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, ATO tarafından gerçekleştirilen Ekonomik İstişare Toplantısında yaptığı konuşmada, 2019 sonu itibarıyla Ankara'dan doğrudan ulaşılan destinasyon sayısını 20'ye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Bu yıl, THY olarak rekorlar kırmaya devam ettiklerini anlatan Aycı, yıl sonu için 74mn olarak belirledikleri yolcu taşıma hedeflerini 75mn olarak revize ettiklerini bildirdi. (Kaynak: Dünya)

17 Ağustos 2018 Tarihli THY raporumuz için tıklayınız...

Özak GYO (OZKGY, Nötr): Şirket tarafından Grup imkânları kullanılmak suretiyle ve köprü kredi şeklinde olmak üzere, 2mn Euro tutarda ve Euribor+%2,2 maliyetli, 240 gün vadeli finansman sağlanmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Borsa Yönetim Kurulunun 21/09/2018 tarihli kararı uyarınca; payları Borsa Ana Pazar'da işlem gören ve yapılan duyuru ile 17/09/2018 tarihinden itibaren işlem sırası 30/06/2018 tarihli finansal raporlarını süresinde yayımlamaması nedeniyle geçici olarak işleme kapatılmış bulunan Atlantik Petrol Ürünleri Ticaret ve Sanayi A.Ş.'nin (Şirket) paylarının işlem sırası, SPK'nın II-14.1 sayılı Sermaye Piyasasında Finansal Raporlamaya İlişkin Esaslar Tebliği kapsamında Şirket'in tüm finansal raporları eksiksiz olarak yayımlanıncaya kadar Pay Piyasası Yönergesinin 30. maddesi 5. fıkrası hükmü doğrultusunda kapalı kalmaya devam edecektir.

Otomotiv: Otomotiv sektöründeki özel tüketim vergisi (ÖTV) matrah limitlerinin yeniden belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete'de yayımladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası ile yayımlanan kararda, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu kapsamında yer alan bazı malların ÖTV matrah (vergisiz fiyat) limitlerinin yeniden tespit edildiği belirtildi. Buna göre, motor silindir hacmi 1600 cc ve altı araçlar için ÖTV matrahının alt limiti yüzde 52 artışla 46 bin TL'den 70 bin TL'ye, üst limiti ise yüzde 50 artışla 80 bin TL'den 120 bin TL'ye yükseltildi. Matrahı 70 bin TL'yi aşmayan araçlar için ÖTV yüzde 45, 70 bin lirayı aşıp 120 bin lirayı aşmayanların yüzde 50, matrahı 120 bin TL'yi aşan 1.6 litre ve altı araçlarda ise ÖTV yüzde 60 olacak şekilde belirlendi. Motor gücü 50 kilovatı geçip motor silindir hacmi 1800 cc'yi geçmeyen elektrik araçlar için ÖTV matrahının limitleri normal motorlu araçlarla aynı olarak belirlendi. Vergi matrahı 85 bin TL'nnin altındaki araçlarda ÖTV yüzde 45 olurken, 135 bin TL'yi aşmayanlarda yüzde 50, 135 bin TL'nin üzerindeki araçlarda ise yüzde 60 olacak. Matrah değeri 170 bin TL'nin altındaki araçlarda ise vergi oranı yüzde 100 olurken, 170 bin TL'nin üzerindeki araçlarda ÖTV yüzde 110 olarak belirlendi. Motor silindir hacmi 2000 cc'yi geçenler için ise limitler 170 bin TL'yi aşmayanlar ve 170 bin TL'yi aşanlar olarak belirlendi. 170 bin TL'yi aşmayanların vergisi yüzde 100 ve 110 olurken, 170 bin TL'yi aşanların ise ÖTV oranı yüzde 160 olarak belirlendi. Kaynak: Matriks

Ayrıca OSD Başkanı Haydar Yenigün, "2019'da 400 binlik adetlere düşebiliriz. Bu da sanayici için büyük tehlike, Çünkü yatırımlar 1 milyon adetlere göre yapıldı" dedi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Aksu Enerji (AKSUE, Nötr): Yabancı ortak edinimi görüşmelerini yapmak üzere bazı Yönetim Kuru üyelerinin yetkilendirilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

Özderici GYO (OZGYO): Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volattilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, OZGYO.E payları 24/09/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 08/10/2018 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Verusa Holding (VERUS, Nötr): Şirketin %100 oranında bağlı ortaklığı olan Standard Enerji Üretim A.Ş., T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından açılan Ruhsat ihalesinden Antalya ili Akseki bölgesinde bulunan 3 adet maden (boksit) sahası ruhsatının ihalesini kazanmış olup, 21.09.2018 tarihi itibariyle bedeli peşin ödenerek 3 adet ruhsatı satın almıştır.


FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinden %24,06 seviyesine yükseldi. Toplam fonlama miktarı 145 milyar TL'den 166 milyar TL'ye yükseldi. Fonlamanın 6,5 milyar TL'si koridorun üst bandından sağlandı. Geri kalanı haftalık repo ihalesinden karşılandı.

Tahvil piyasasında yarınki Hazine ihalesi takip edilecek. Makroekonomik veri açısından bugün sakin bir gündeyiz. FFaizlerin TL'deki harekete göre yön bulmasını bekleyebiliriz. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi haftayı %19 seviyesinin altında kapamayı başardı. Haftalık 30 baz puan yükselen 10 yıllık kağıdın faizi haftayı %18,94 seviyesinden sonlandırdı.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Haftalık Hisse Teknik Öneri Listesi (Ziraat Yatırım)


NETAS: RSI'da görülen uyumsuzlukla beraber beş dalgalık Intermediate düşüş dalgası bitmiş görüntüsü sergiliyor ki şu aşamada söz konusu düşüşün düzeltme dalgalarına girildiğini düşünüyoruz. Daha alt dalgalarda bu hafta Minor C dalgasıyla kanal üst bandına hareketlilik görülebililir. Hissede, 8,58 desteği zarar - kes seviyesi olmak üzere 9,36/43 bölgesi hedef olarak takip edilebilirTCELL: Hissede Dolar bazlı grafikte dipte çanak kulp formasyonu gözlemleniyor. Göstergelerdeki güçlenme de belirginleşirken, hisse ilk etapta kanal üst bandına doğru harketlenebilir. TL cinsi grafikte de olumlu seyreden göstergelere istinaden hisse 11,35 desteğinin üzerinde tutunarak bir önceki yatay zirvenin geçtiği 12,31/32 bölgesini hedefleyebilir.VAKBN: Hissede dönüş formasyonlarından alçalan takoz gözlemleniyor. Göstergeler tarafında RSI'da pozitif uyumsuzluk gözlemlerken, alçalan trend çizgisinin destek yapılarak bir önceki yakın zirvenin geçilmesi yükselişin ivmelenerek devam edebileceğini göstermekte. Hissede, 3,23 desteği zarar - kes seviyesi olmak üzere 3,51/3,52 bölgesi hedef olarak takip edilebilir.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 25 Eyl 2018, 08:18 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4858
Ettiği teşekkür: 472
Aldığı teşekkür: 7390
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Haftanın ikinci işlem gününe nötr risk iştahı ile başlıyoruz. Küresel ticaret endişeleri ve politik gelişmeler piyasalarda baskı oluşturmaya devam ediyor. Çin'de piyasalar dünkü tatilin ardından ABD yetkilileriyle yapılacak olan görüşmenin iptali ile satıcılı seyrederken, Japonya'da ise piyasalar artıda. ABD borsaları da bu sabah vadelilerde hafif ekside. ABD on yıllık tahvil faizi %3,09'un üzerinde yukarı yönlü hareketine devam ediyor. Dün akşam saatlerinde ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Rahip Brunson'un serbest bırakılabileceğine yönelik açıklamalarıyla Dolar / TL 6,05 seviyesine kadar geriledikten sonra günü 6,15 seviyelerinden kapattı. Bu sabah ise 6,16 seviyelerinde kapanışın hafif üzerinde seyrediyor. Risk primimiz (5 yıllık CDS) de 365 seviyesine geriledi. BIST100'de ise dün yine Bankacılık hisseleri (XBANK) öncülüğünde alımlar söz konusuydu. Son dönemde ciddi oranda negatif ayrışan Bankacılık Endeksi (XBANK), son iki işlem gününde %9 oranında artış kaydederek BIST100'deki yükselişte ana ana etken oldu. Endeksin güne hafif alıcılı başlamasını beklerken, politik taraftan ABD-Türkiye ilişkileri ile ilgili gelebilecek haber akışı yönü belirleyebilir. Veri tarafında oldukça sakin olan günde yurtiçinde açıklanacak veri bulunmazken, yurtdışında ise ABD Conference Board tüketici güven endeksi takip edilecektir. Ayrıca bugün Hong Kong ve Güney Kore piyasaları kapalı olacak.


Günlük Şirket Getiri ve Çarpanları için tıklayınız...

MAKROEKONOMİ

Konuşmaların öne çıkacağı bir güne başlangıç yapıyoruz.
° Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurulu genel görüşmelerinde konuşacak.
° TSİ 11.10'da ve 13:45'te Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyesi Peter Praet'in konuşmaları bulunuyor. TSİ 17.40'da ECB Yönetim Kurulu üyesi Benoit Coeure'nın da bir konuşması bulunuyor. ECB Başkanı Draghi'nin enflasyona olan güvenini gösteren dünkü açıklamaları ardından ECB üyelerinin konuşmaları dikkat çekici olabilir.
° Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuuroda'nın TSİ 8.35'de konuşması bulunuyor. Son olarak Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Trump ile New York'ta dış ticaret konusunda görüşmelerde bulunacak.
Veri takvimi bugün oldukça sakin. TSİ 17'de ABD'de eylül ayına ait Conference Board tüketici güven endeksi açıklanacak. Sağlıklı iş gücü piyasası ülkede tüketici güvenine destek vermeye devam ediyor. ABD'deki bir diğer tüketici güven endeksi de Michigan tüketici güven endeksi. Eylül ayında Michigan tüketici güven endeksi, 14 yılın en yüksek seviyelerine yakın açıklanmıştı. Benzer şekilde Conference Board tüketici güven endeksinin de gücünü koruması beklenebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

GSD HOLDİNG (GSDHO): 24.09.2018 tarihli yönetim kurulu toplantısında, Şirketin %100 oranındaki bağlı ortaklığı GSD Shipping B.V.'nin 30mn ABD Doları tutarındaki mevcut sermayesinin 10mn ABD Doları nakit artırımla 40mn ABD Doları'na ve GSD Shipping B.V. kayıtlı sermaye tavanının 40mn ABD Doları'ndan 50mn ABD Doları'na çıkartılmasına karar verilmiş olup artırılaan sermayenin tamamı şirket tarafından karşılanacaktır.

Enka İnşaat (ENKAI, Öneri "EKLE", Nötr): 2010 yılında kurulan ve Türkiye'nin önde gelen kurum ve kuruluşlarının katılımıyla bugün 140'a yakın üyeye ulaşan Etik ve İtibar Derneği TEİD'in üyeleri arasına ENKA İnşaat da katıldı. TEİD'in üyeleri, bugün Türkiye GSMH'nın yüzde 15'ini oluşturan ve 200.000'in üzerinde çalışanı istihdam eden önde gelen kurum ve kuruluşlardan oluşuyor. İş dünyasının yoğun desteğini alarak üye sayısını düzenli olarak artıran TEİD'e katılan yeni üye, Türkiye'nin global müteahhitlik firmalarından ENKA İnşaat oldu. Kaynak: Matriks

31 Ağustos 2018 Tarihli Enka İnşaat raporumuz için tıklayınız...


SEKTÖR HABERLERİ

Finansman: Türkiye İhracat Kredi Bankası, yurt içinde azami 3 milyar TL ve yine yurtiçinde 500 milyon TL veya eşit tutara kadar döviz cinsi borçlanma aracı ihracı için yönetim kuruluna yetki verdi. Bankadan KAP'a yapılan açıklamaya göre, bugün gerçekleştirilen olağanüstü genel kurul toplantısında yurtt içinde 3 milyar liraya kadar 5-10 yıl vadeli olacak ve Türk Eximbank'ın katkı sermaye hesaplamasına dahil edilecek tahvil ihracı için yönetim kuruluna yetki verildi. Banka ayrıca yurt içinde azami 500 milyon TL veya herhangi bir döviz cinsinden eşit tutara kadar azami 4 yıl vadeli borçlanma aracı ihracı için de yönetim kuruluna yetki verdi. Açıklamaya göre, her iki yetkilendirme de 15 ay süre ile yapıldı.

Kredi Derecelendirme: Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para cinsinden banka mevduatları için ülke tavanı notunu B1'den B2'ye indirdi. Diğer ülke tavanı notları değişmedi. Kısa vadeli banka mevduatları için ülke tavanı notu Not Prime olarak korunurken, yabancı para cinsinden tahvil tavanı Ba2/NP, tahviller ve mevduatlar için yerel para cinsinden ülke tavanı notu Ba1 olarak devam ettirildi. Moody's alınan bu kararın Türkiye'nin Ba3 olan kredi notuna etkisi bulunmadığını vurguladı.

Otomotiv: Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), ÖTVV matrahlarına ilişkin yapılan son düzenlemenin sektör tarafından memnuniyetle karşılandığını; bununla birlikte benzer bir matrah düzenlemesinin hurda indirimi konusunda da yapılması gerektiğini belirtti.

Tarım: Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım Kredi Kooperatifleri'nin kimyevi gübre fiyatına %15 indirim yapıldığını açıkladı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Altınyağ Kombinaları (ALYAG, Nötr): 01.08.2018 ve 21.09.2018 tarihli Özel Durum açıklamalarında belirtilen, Özkar İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş. firmasına ait Aydın İli Astim Organize Sanayi Bölgesinde Toplam 36.000 m2 alan üzerinde 5.500 m2'si kapalı alana sahip, Uluslararası Standartlarda günlük 150 ton kaliteli Zeytinyağ ve Prinayağı dahil Bitkisel Yağ üretim kapasitesine sahip, sermayesi 4.858.666 TL olan Özkar Global Gıda Ürünleri San. Ve Tic. A.Ş şirketinin hisselerinin tamamı Altınyağ Kombinaları A.Ş tarafından devir alınması konusunda Pazarlık Usulü ile 17.000.000 TL değer üzerinden mutabık kalınmıştır. Söz konusu Hisselerr en kısa sürede devir alınacak olup hisse devir sözleşmesi ve ödeme koşulları hakkında gelişmelerden kamuoyu bilgilendirilecektir.

GSD Denizcilik Gayrimenkul (GSDDE): Şirketin %100 sermaye payıyla 22 Nisan 2013 tarihinde Malta'da kurduğu bağlı ortaklığı olan Dodo Maritime Limited ve %100 sermaye payıyla 5 Mayıs 2016 tarihinde Malta'da kurduğu bağlı ortaklığı olan Neco Maritime Limited'teki paylarının tamamının SPK'nun değerlemeye ilişkin düzenlemeleri esas alınarak yaptırılacak değerleme raporunda tespit edilen bedel karşılığında ana ortağı GSD Holding A.Ş.'nin %100 sermaye payıyla Hollanda'da kurduğu GSD Shipping B.V. şirketine satılmasına karar verilmiştir. Ayrıca GSD Denizcilik Gayrimenkul İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından, pay sahiplerinin talebi üzerine, söz konusu önemli nitelikteki işlemin kamuya ilk kez açıklandığı 24.09.2018 tarihinden önceki otuz gün içinde borsada oluşan ağırlıklı ortalama fiyatların ortalaması olan fiyattan, ilgili mevzuat çerçevesinde ayrılma hakkkı tanınmasına karar verilmiştir.

Güler Yatırım Holding (GLRYH, Nötr; RTALB, Pozitif) Güler Yatırım Holding, iştiraki İCG ve RTA'nın ortakları arasında yürütülen satın alma görüşmeleri olumlu sonuçlanmış olup, 24.09.2018 tarihinde taraflar arasında pay devir sözleşmesi imzalanmıştır. İşlemin detaylarına ilişkin bilgiler aşağıda özetlenmektedir.

Güler Yatırım Holding A.Ş. tarafından RTA'nın ortaklarından Ali Taş'ın sahip olduğu 1.920.000 TL nominal değerli A grubu nama yazılı payların 6.223.000 TL bedelle, Mehmet Tayyip Türkaslan'ın sahip olduğu 954.240 TL nominal değerli A grubu nama yazılı payların 3.092.831 TL bedelle satın alınmasına karar verilmiştir. Bununla birlikte Güler Yatırım Holding iştiraki İCG tarafından da RTA'nın ortaklarından Reşat Ultav'ın sahip olduğu 1.920.000 TL nominal değerli A grubu nama yazılı payların 6.328.000 TL bedelle, Mehmet Tayyip Türkaslan'ın sahip olduğu 965.760 TL nominal değerli A grubu nama yazılı payların 3.130.169 TL bedelle satın alınmasına kararr verilmiştir.

RTA'nın imtiyazlı paylarının Güler Yatırım Holding ve iştiraki İCG tarafından satın alınması kapsamında Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-26.1 sayılı Pay Alım Teklifi Tebliği'nin 11. maddesi çerçevesinde RTA'nın diğer ortaklara ait payları satın almak üzere Tebliğ hükümleri gereğince pay alım teklifinde bulunulacak olup, pay alım teklifi sürecine ilişkin gelişmeler kamuoyuna ayrıca duyurulacaktır.

RTA Labaratuarları hisse fiyatı dün kapanış tibariyle 2,09TL olup, Güler Yatırm Holding ortalama alış fiyatı hisse başı 3,2411TL, İCG ortalama alış fiyatı da 3,2775TL'dir.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24,06 seviyesinden %24,05 seviyesine geriledi. Toplam fonlama miktarı 166,5 milyar TL'den 168,6 milyar TL'ye yükseldi. Fonlamanın 5,6 milyar TL'si koridorun üst bandından sağlandı. Geri kalanı haftalık repo ihalesinden karşılandı.

Yurtiçinde 5 ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, dün sırasıyla 57 ve 25 baz puan düşüş gösterdi. 5 yıllık gösterge kağıdın faizi, %22,83 ile 9 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyeden kapandı. 10 yıllık kağıdın faizi ise kapanışı %18,69 seviyesinden yaptı. Bugün bono piyasasında Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın eylül ayı borçlanması çerçevesinde ihalesi takip edilecek.

Risksiz faiz oranı olarak tabir edilen ABD 10 yıllık tahvil faizi, %3,09 ile mayıstan bu yana en yüksek seviyelerde.Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, saadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 25 Eyl 2018, 08:55 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1061
Ettiği teşekkür: 148
Aldığı teşekkür: 1079
.


Eklentiler:
F01B6DC3-3138-4E66-A2F1-5A6F414CC997.png
F01B6DC3-3138-4E66-A2F1-5A6F414CC997.png [ 761.79 KiB | 112 kere görüntülendi ]

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***
Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 26 Eyl 2018, 08:00 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4858
Ettiği teşekkür: 472
Aldığı teşekkür: 7390
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Fed faiz kararı öncesi ihtiyatlı risk iştahı ile güne başlıyoruz. Asya piyasaları karışık seyir izlerken, ABD borsaları ise bu sabah vadelilerde artıda. TSİ saat 21:00'de açıklanacak Fed'in faiz kararında faiz artırımına kesin gözle bakılırken, Aralık ayı faiz artırımına ve 2019 yılı beklentilerine ilişkin verilecek sinyaller önemli olacak. Dün %3,11'e kadar çıkan ABD on yıllık tahvil faizi ise sabah saatlerinde %3,10'un biraz altında. ABD Başkanı Trump'ın Birleşmiş Milletler toplantısındaki konuşması ticaret savaşları ile ilgili kaygıları artırırken, İran ve OPEC'i hedef alan açıklamalar sonrası artış trendine devam eden brent petrol fiyatları ise bu sabah 81,8 dolar/varil seviyelerinde. Dün gün içesinde 6,07 seviyelerine kadar gevşeyen Dolar / TL ise günü 6,16 seviyesinden kapattı. Sabah saatlerinde ise Dolar / TL 6,16 seviyelerinde yatay seyrediyor. Bankacılık hisseleri (XBANK) öncülüğünde artış trendi sergileyen BIST100'de ise dün 100.000 psikolojik seviyesi yaklaşık 2,5 aydan sonra ilk kez aşıldıktan sonra yine bankacılık hisseleri öncülüğünde gelen satışlarla günü hafif de olsa ekside kapadı. 365 seviyesine kadar gerileyen risk primimiz (5 yıllık CDS) ise 380'e yeniden yükseldi. Veri tarafında oldukça sakin olan günde yurtiçinde açıklanacak veri bulunmazken, yurtdışında ise ABD yeni konut satışları ve Fed'in faiz kararı ile sonrasındaki Fed Başkanı Powell'ın basın toplantısı yakından takip edilecektir. Ayrıca bugün de Güney Kore piyasaları kapalı olacak.Günlük Şirket Getiri ve Çarpanları için tıklayınız…

MAKROEKONOMİ

Bugün ABD Merkez Bankası sahneye çıkıyor. Merkez Bankası'nın, Trump göreve başladığından bu yana ki altıncı faiz artırımını yapması bekleniyor.

Faiz kararı TSİ 21'de açıklanacak, Fed Başkanı Powell'ın konuşması ise TSİ 21.30'da gerçekleşecek. ABD Merkez Bankası'nın bugünkü toplantısında politika faizini 25 baz puan artırarak faiz aralığını %2-%2,25'e çekmesi bekleniyor. Bugünkü toplantının kritik noktaları ise Fed'in aralık ayında faiz artıırımını masada tutup tutmayacağı ve 2019 yılında kaç faiz artışı gerçekleştirmeyi planladığı olacak. Güncel faiz projeksiyonun da Fed, 2019 yılında 3, 2020'de ise 1 faiz artırımı daha öngörmekteydi. Ayrıca 2019 yılına ait ekonomik projeksiyonlarda revizeler gözlemleyebiliriz.

Piyasada, 2018 yılındaki faiz artırım sayısı beklentisi 4'e yakın seyrediyor ve aralık ayında bir faiz artırım beklentisi olası gözüküyor (Şekil 1). Ek olarak piyasa halihazırda bugünkü toplantıda faiz artırımını büyük ölçüde fiyatlamış durumda. ABD 10 yıllık tahvil faizinin, 7 yılın zirvesine yakın, %3,10 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışması bunun bir göstergesi. 2 yıllık ABD tahvilinin faizi ise %2,83 ile 10 yılın en yüksek seviyelerinde.

Şekil 1. Piyasa bu sene için 4 faiz artırım beklentisini masada tutuyor.


ŞİRKET HABERLERİ

Emlak Konut (EKGYO, Öneri "EKLE", Nötr): Şirket 1 yıl vadeli 105mn TL kredi kullanmıştır.

3 Eylül 2018 TTarihli Emlak Konut GYO raporumuz için tıklayınız…

Orge Elektrik (ORGE, Nötr): Şirketin, 3.421.003,71 Euro+KDV sözleşme büyüklüğüyle devam eden işleri arasında yer alan ve toplam 19 istasyondan oluşan Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Projesi'nin, ihale edilen Depo Sahası Genel Elektrik İşleri'ne yönelik olarak verdiği 863.569,84 Euro+KDV tutarındaki teklife ilişkin olarak, işveren Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş. ile alt yüklenici sözleşme görüşmelerine başlanmıştır. İşin Nisan 2019'da bitirilmesi planlanmaktadır. Sözleşme görüşmelerinin olumlu ya da olumsuz şekilde tamamlanması sonrasında gerekli açıklamalar yatırımcılar ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) twitter sayfasından şu açıklama yapıldı: Akaryakıt ürünlerinde ÖTV düzenlemesi; 26/09/2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 17, Motorinde 16 KRŞ/LT Fiyat artışı gerçekleşmiş olup, artış ÖTV'den karşılandığından pompa fiyatlarına yansımayacaktır. Kaynak: Matriks

Demir-Çelik: 2018 yılı ağustos ayında Dünya Çelik Birliği'ne bildirim yapan 64 ülkenin verilerine göre ham çelik üretimi geçen yılın aynı ayına göre %2,6 oranında artışla 152mn ton oldu. Çin'in ham çelik üretimi 2017 yılı ağustos ayı verilerine göre %2,7'lik artışla 80,3mn ton olarak gerçekleşmiştir. Hindistan ise geçen yılın aynı dönemine göre %3,7'lik 8,8mn ton ham çelik üretmiştir. Japonya Ağustos 2018'de geçen yılın aynı ayına göre %0,9 oranında artışla 8,8mn ton ham çelik üretimi gerçekleştirmiştir. Güney Kore 6,1mn ton ham çelik üretirken, Ukrayna ise geçen yılın aynı ayına göre %3,7'lik düşüşle 1,8mn ton üretim gerçekleştirmiştir. İspanya 1,2mn ton, İtalya 1,2mn ton ve Fransa 0,9mn ton ham çelik üretmiştir. Amerika ağustos ayında 7,5mn ton ham çelik üretmiştir. Türkiye ise Ağustos 2017'ye oranla %5,7'lük düşüşle 3,0mn ton ham çelik üretmiştir. Kaynak: Worldsteel

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Eminiş Ambalaj (EMNIS, Negatif): Şirket GGebze Asliye Hukuk Mahkemesinin 2018/734 esas sayılı dosyası ile konkordato talebinde bulunmuş olup ilgili mahkemece yapılan inceleme sonrasında İcra İflas Kanunun 287. Maddesi gereğince şirketimize üç aylık geçici süre ile hakkında yapılacak tüm takip işlemlerinin durdurulmasına yönelik tedbir kararı vermiş bulunmaktadır.

Yeşil GYO (YGYO): 15.08.2018 tarih ve 30510 Sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Finansal Sektöre Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Yönetmelik kapsamında, finansal sektöre olan kredi borçlarının yeniden yapılandırılması işlemlerine yönelik şirket gerekli çalışmaları yaparak görüşmelere başlamıştır. Innovia 4 Projesi'nin gecikmesi ve artan maliyetler nedeniyle öngörülemeyen mali yük oluşturması nedeniyle ödemelerde aksaklıklara neden olmuş olsa da, yönetmelik kapsamında bankalardan ilave kaynak elde ederek ve varlıklardan bir kısmını satma yolu gibi çözümler üreterek şirketin inşaatları tamamlamayı planladığı, finans kurumları ile Çerçevve Anlaşma imzalanıncaya kadar inşaatı durdurduğu belirtilmiştir.

Volatilite Bazlı Tekbirler: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, MCTAS.E ve OZGYO.E paylarında 26/09/2018 tarihli işlemlerden (seans başından) 10/10/2018 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

VBTS kapsamında 19/09/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 03/10/2018 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyeceği duyurulan MCTAS.E payındaki açığa satış ve kredili işlem yasağı, VBTS kapsamında getirilen brüt takas uygulaması ile birlikte 10/10/2018 tarihine (seans sonuna) kadar devam edecektir.

VBTS kapsamında 24/09/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 08/10/2018 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyeceği duyurulan OZGYO.E payındaki açığa satış ve kredili işlem yasağı, VBTS kapsamında getirilen brüt takas uygulaması ile birlikte 10/10/2018 tarihiine (seans sonuna) kadar devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24,05 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 168,6 milyar TL'den 164,7 milyar TL'ye geriledi. Fonlamanın 5,7 milyar TL'si koridorun üst bandından sağlandı. Geri kalanı haftalık repo ihalesinden karşılandı.Hazine ihalesinin takip edildiği dün faizlerde anlamlı bir değişim gözlemlemedik. Hazine'nin eylül ayı borçlanma programı çerçevesinde gerçekleştirdiği 8 Kasım 2023 itfalı beş yıllık TÜFE'ye endeksli tahvilde ortalama bileşik reel faiz %3,58 oldu. Toplam satış ise 2,4 milyar TL oldu. Hazine ayrıca 2 yıl vadeli 1,7 milyar TL sukuk sattı.

ABD 10 yıllık tahvil faizi, mayıs ayında (%3,12) ulaştığı 7 yılın en yüksek seviyelerine yakın seyrediyor. Dün %3,111 seviyesine kadar tırmanan 10 yıllık tahvil faizi, bugün %3,10 seviyesinin hemen altında işlem görmekte. 2 yıllık ABD tahvilinin faizi ise %2,83 ile 10 yılın en yüksek seviyelerinde


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 28 Eyl 2018, 08:47 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4858
Ettiği teşekkür: 472
Aldığı teşekkür: 7390
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Haftanın son gününe pozitif risk iştahı ile başlıyoruz. Dün faiz kararı sonrası yön bulmaya çalışan piyasalarda, bugün yukarı yönlü hareketler hakim. Asya piyasaları, Japonya'dan gelen güçlü sanayi üretimi, perakende satışlar ve işsizlik rakamları ile Japon Yeni'nin dolara karşı değer kaybının da olumlu katkısıyla yükseliş kaydederken, ABD borsaları ise vadelilerde yataya yakın hafif artıda. Dolar endeksi (DXY) Fed'in faiz kararı sonrası yukarı yönlü hareket ederken, ABD on yıllık tahvil faizi ise sabah saatlerinde %3,05'in hafif altında yataya yakın seyrediyor. Brent petrol fiyatları ise bu sabah 82 dolar/varil seviyesinin altında işlem görüyor. Dün gün içesinde 5,96 seviyelerine kadar gevşeyen Dolar / TL günü 6,01 seviyesinden kapattı. Sabah saatlerinde ise Dolar / TL 6'nın altında seyrediyor. Risk primimiz (5 yıllık CDS) de 380'den 372 seviyesine kadar gevşedi. Dün BIST100, bankacılık hisseleri öncülüğünde gelen güçlü alımlarla, %1,16 oranında artışla, 100.000 psikolojik seviyesini aşarak, günü 100.299 puandan kapattı. Böylece endeks yaklaşık dört ay sonra ilk defa 100.000 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirmiş oldu. İşlem hacmi de 11,2 milyar TL ile son 26 işlem günündeki en yüksek seviyesine ulaştı. Dün bankacılık hisselerindeki (XBANK) artış %3,7 oldu. Bugün de endeksin güne alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Veri tarafında yurtiçinde dış ticaret rakamları ile yabancı ziyaretçi sayısı; yurtdışında ise Euro bölgesi Eylül ayı enflasyon rakamları ile ABD kişisel gelir ve tüketim harcamaları takip edilecektir.


MAKROEKONOMİ

Yurtiçinde TSİ 10'da ağustos ayına ait dış ticaret dengesi açıklanacak. Ekonomideki dengelenmeyi en net şekilde dış ticaret rakamlarında görüyoruz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının açıkladığı öncü verilere göre dış ticaret açığı %58 azalarak USD 2,5 milyar gerçekleşmişti. Bayram tatili nedeniyle dört iş günü kaybın neticesinde ihracatımızda geçtiğimiz seneye göre düşüş görülürken; bu taraftaki kaybın eylül ayında telafi edilmessi beklenmekte ve ihracatta çift haneli artışlar öngörülmekte. Ağustos ayında ithalat %22,4 azalarak USD 14,9 milyar ve ihracat ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre %6,5 azalışla USD 12,4 milyar gerçekleşmişti.

Ayrıca bugün Hazine ve Maliye Bakanlığı 3 aylık borçlanma programını açıklayacak.

Bugün TSİ 12'de Euro Bölgesi'nde eylül ayına ait enflasyonu takip edeceğiz. Bölgenin enflasyonunun %2,1 düzeyinde açıklanması bekleniyor. Dün Almanya enflasyonu eylül ayında beklentilerin üzerinde gerçekleşerek ECB'nin enflasyon hedefi olan %2'ye yakın seviyesini de aşmıştı. Almanya'nın yıllık enflasyonu %2,3 düzeyinde gerçekleşti.

ABD tarafında tüketici odaklı veri akışı devam ediyor. Dün ABD'de ulaşım hariç dayanıklı mal siparişlerinin beklentilerin altında kalması ardından bugün piyasa katılımcıları, TSİ 15.30'da ağustos ayına ait ABD kişisel gelir ve harcamaları takip edecek. Ayrıca TSİ 16.45'te Chicago PMI açıklanacak.

Haftaya odaklanacağımız başlıca gelişmeler;

Salı günü Fed Başkaanı Jerome Powell'ın konuşması bulunuyor. Cuma günü ABD'de tarım dışı istihdam günü.

Haftaya pazartesi günü yurtiçinde ve küresel arenada imalat PMI günü. Çarşamba günü de hizmet PMI verileri açıklanacak.

Yurtiçinde eylül ayına ait imalat PMI ve TÜFE rakamları takip edilecek. TÜFE'nin başta kur geçişkenliğinin etkisiyle aylık olarak %3,6 artış sergilemesi bekleniyor. Önümüzdeki ayda ise enflasyon zirveye ulaşabilir.

ŞİRKET HABERLERİ

Akbank (AKBNK, Öneri "EKLE", Nötr): Akbank uluslararası piyasalardan 980mn dolar karşılığı 285mn dolarlık ve 591mn avroluk 367 gün vadeli sendikasyon kredisi sağladı. Kredinin maliyeti dolar ve avro kısımları için sırasıyla 'Libor+ %2,75 ve Euribor+%2,65 oldu.


Doğan Şirketler Grubu Holding (DOHOL, Nötr): Şirketin 6mn TL ödenmiş sermayesinde %100 oranında pay sahibi olduğu doğrudan bağlı ortaklığı Neta Yönetim Danışmanlık Havacılık Hizmetleri A.Ş.'nin sermayesinin 96,7mn TL kısmı Doğan Holding'e olan borçlarının sermayeye dönüştürülmesi suretiyle nakdden ve 377bin TL kısmı nakden karşılanmak suretiyle 103mn TL'ye artırılmasında, sermaye artırımının Neta Yönetim Danışmanlık Havacılık Hizmetleri A.Ş.'nin 24.09.2018 tarihinde gerçekleştirilen olağanüstü genel kurul toplantısında onaylandığı görülerek yeni pay alma haklarının tamamının kullanılmasına karar verilmiştir.

Odaş Elektrik (ODAS, Nötr): Çan-2 Termik Santrali ile ilgili esas ana para ödemelerinin 2019 yılında başlayacak olması paylaşılmıştı. Güncel durum itibariyle, ana kreditörler ile yapılan görüşmeler neticesinde grubun konsolide bilanço yapısına yönelik nakit akışına pozitif etki yaratması da dikkate alınarak Çan-2 Termik Santrali'nin ana para ödemelerinin 2020 yılından itibaren başlanmasına karar verilmiştir.

Tümosan (TMSN, Nötr): T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, AR-GE Merkezi Değerlendirme ve Denetim Komisyonu'nun 20.09.2018 tarihli toplantısında, şirkete yaptığı başvuru sonrası AR-GE merkezi belgesi verilmesi uygun bulunmuştur. Bu itibarla Tümosan AR-GE merkezi, 57446 sayılı kanun hükümleri gereğince AR-GE Merkezleri`ne tanınan teşvik ve muafiyetlerden yararlanmaya hak kazanmış bulunmaktadır.

Türk Telekom (TTKOM, Öneri "AL", Nötr): Dün bazı medya sitelerinde, Ojer Telekomünikasyon A.Ş.'nin Türk Telekomünikasyon A.Ş.'deki %55 hissesinin satışına ilişkin haberler yayınlanmış bulunmaktadır. Ancak bu haberlerde belirtilen konuda Şirkete bildirilmiş herhangi bir güncel gelişme bulunmamaktadır.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif): Yurt içinde halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara ihraç edilmek üzere 5 milyar TL'ye kadar Özkaynak Hesaplamasına Dahil Edilecek Borçlanma Aracı İhracı Limitinin SPK tarafından onaylandığı duyurulmuştu. Bu kapsamda; vadesiz, 5. yılın sonunda erken itfa edilebilir nitelikte, sabit faizli ve yılda iki faiz ödemeli 4.993.574.836 TL nominal değerdeki İlave Ana Sermaye Hesaplamasına dahil edilecek tahvil ihraç işlemi 27 Eylül 2018 tarihi itibari ile tamamlanmıştır.
SEKTÖR HABERLERİ

Anti Damping: 70.04 Gümrük Tarife Pozisyonlu (GTP) çekme ve üfleme cam ile 70.05 GTP'i altında bulunan float cam ve yüzeyi cilalanmış veya parlatılmış cam tanımı altında sınıflandırılan eşyanın İran menşeli olanlarının ithalatında 12/11/2015 tarihli ve 29530 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 2015/8118 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında uygulanan korunma önleminin uzatılması için yerli üreticiler tarafından yapılan başvuru neticesinde soruşturma açılmasına karar verildiği Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

İhale: İstanbul yeni havalimanına yolcu taşıma ihalesini İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin şirketi Otobüs AŞ kazandığı bildirildi. Demirören Haber Ajansı'nda (DHA) yer alan haberde İETT Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği ihaleye 9 şirketin katıldığı ve Otobüs AŞ'nin 750mn TL'nin üzerinde teklif verdiği ifade edildi. Havalimanına yolcu taşıma için yapılan 4 Eylül'deki ihaleye en iyi teklifi Havaş-Altur-Free Turizm konsorsiyumu vermiş, ihale daha sonra iptal edilmişti. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ


Peker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (PEKGY): Şirket, Peker Proje Geliştirme ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.'nin (Peker Proje) sahip olduğu tüm varlık ve yükümlülüklerin kayıtlı değerleri üzerinden devralınması suretiyle, Peker Proje Geliştirme ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. ile birleşmesine, Peker Proje'nin sermayesinin temsil eden payların tamamının halihazırda Şirkete ait olması ve Şirketin sermayesinde bir değişiklik meydana gelmeyecek olması nedeniyle, anılan birleşme işleminin kolaylaştırılmış şekilde yapılmasına karar vermiştir.

Kafein Yazılım (KFEIN, Sınırlı Pozitif): Şirket 27.09.2018 tarihinde üçüncü taraf ile "KVKK (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu) projesi için yazılım geliştirme hizmeti" konulu sözleşme imzalamıştır. Sözleşme hizmet süresi 7 ay olup sözleşme tutarı 6mn TL 'dir.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24,05 seviyesinden %24,08 seviyesine yükseldi. Toplam fonlama miktarı 162,6 milyar TL'den 164,9 milyar TL'ye yükseldi. Fonlamanın 8,9 milyar TL'si koridorun üst bandından sağlandı. Geri kalanı haftalık repo ihalesinden karşılandı.


TL, dolar karşısında hafta başından bu yana %3,2 değer kazancıyla emsallerinden güçlü bir şekilde ayrıştı. TL'deki güçlenme eğilimiyle faizlerde de keskin düşüş gözleniyor. Dün 5 yıllık gösterge kağıdın faizi, 102 baz puan gerileyerek kapanışı %21,87 seviyesinden gerçekleştirdi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 50 baz puanla düşüşle temmuz sonundan bu yana en düşük seviye olan %17,99'ten kapandı.

Fed faiz kararı sonrası ABD 10 yıllık tahvil faizi, %3,05 seviyesi altındaki seyrini sürdürüyor.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözzleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 02 Eki 2018, 07:50 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4858
Ettiği teşekkür: 472
Aldığı teşekkür: 7390
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Geçen ay ve geçen hafta pozitif ayrışan TL, Ekim ayının ilk gününde de olumlu ayrışarak %2'ye yakın değer kazandı. Risk primini düşürücü adımların etkisinin, 85 Dolar'a ulaşan petrol (Brent) fiyatlarına rağmen, devam ettiğini izledik. Diğer yandan, dün BIST100 endeksi günü satıcılı bir görüntüyle kapattı. Dün hem bankacılık endeksinin (XBANK) hem de BIST100'ün önemli direnç seviyelerine yakın seyrettiğini tartışmıştık. Nitekim endeks önemli direnç olarak gözüken 100.800 seviyesinin hemen altında satışlarla karşılaşarak Eylül ayı ortasından gelen yükseliş trendinin altına sarktı. Benzer görüntü bankacılık endeksinde de gözlemlerken, dünkü düşüşte katalizör olan XBANK'da teknik olarak düşüş marjı var gözüküyor. Yurtdışı piyasalara baktığımızda, bu sabah Asya'da Japonya hariç zayıf bir görüntü var. ABD vadeliler de kısmi baskı altında. Gelişmekte Olan Ülke kurlarında da baskı yaşanırken, Dolar endeksinin (DXY) tekrar 95 seviyesinin üzerine çıkması ve petrol fiyatlarındaki artış bunda etkili olduğu söylenebilir. Özetle, yurtdışı piyasalarda risk iştahının azalma eğiliminde olması ve endekste bozulan kısa vadeli teknik görüntüye bağlı olarak gün içerisinde satıcılı bir görüntü yaşanabilir.Günlük Şirket Getiri ve Çarpanları için tıklayınız...

MAKROEKONOMİ

Bugün gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında veri takvimi sakin. Bununla birlikte dikkatler veri yokluğunda Fed Başkanının konuşmasına çevrilebilir.

Fed Başkanı Jerome Powell, TSİ 19:45'te istihdam ve enflasyon konusunda Boston'da konuşacak. Ayrıca Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles'in sunumu takip edilecek. Fed, geçtiğimiz hafta faiz artırırken; aralık ayındaki faiz artırımını da masada tutmuştu. Fed'in karar metni "destekleyici" para politikası döneminin de sonuna gelindiğini göstermişti. Yetkililer, karar metninden çıkarılan destekleyici ifadesinin anlamını daha da açarak piyasa ile paylaşabilir.

TSİ 12'de Euro Bölgesi'nde ağustos ayı ÜFE rakamları açıklanacak. Verinin aylık bazda %0,2 artış sergilemesi, yıllıkk bazda %4'ten %3,8'ye gerilemesi bekleniyor.

Dün yurtiçinde dış ticaret rakamları takip edildi. Dış ticaret açığı, iç talepteki yavaşlamanın da katkısıyla daralmaya devam ediyor. Büyüme kompozisyonu da iç talepten ihracata yönelişini hızlandırıyor. Ticaret Bakanlığı öncü verilerine göre dış ticaret açığı eylülde %76,85 azalarak USD 1,89 milyar oldu. İhracat eylülde %22,6 artışla USD 14,5 milyar, ithalat %18,1 azalarak USD 16,4 milyar oldu. Ağustos ayında cari dengenin dış ticaret açığındaki daralma ve turizm gelirleri sayesinde fazla vermesini bekliyorduk. Eylül ayında da cari dengenin dış ticaret dengesindeki daralmanın hız kazanmasıyla fazla verdiğini görebiliriz.

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS, Öneri "AL", Nötr): %100'ü SSTEK Savunma Teknolojileri A.Ş.'ye ait olan ULAK Haberleşme A.Ş.'nin %51'lik kısmının ASELSAN A.Ş. tarafından devralınmasına yönelik pay devri sözleşmesi imzalanmıştır. ULAK Haberleşme A.Ş.,mobil haberleşme sistemleri ve geniş bant haberleşme cihazlarının araşttırma, tasarım, geliştirme ve mühendislik alanında faaliyet göstermektedir.

17 Ağustos 2018 Tarihli Aselsan raporumuz için tıklayınız...

Doğuş Otomotiv (DOAS, Sınırlı Pozitif): Distribütörlüğünü sürdürmekte olduğu Volkswagen AG ile Şirket arasında akdedilmiş Distribütörlük sözleşmesi; Volkswagen Grubu'nun yeni teknolojiler ve ileri dijitalleşme temelli başlattığı küresel değişim ve gelişim stratejisinin uzantısı olarak süresiz şekilde yenilenmiştir.

Koza Altın (KOZAL, Nötr): Şirketin Kaymaz Altın Madeni Atık Depolama Tesisinde (ADT) atık seviyesi taahhüt edilen seviyeye ulaşmış ve bu nedenle Kaymaz Altın Madenindeki tesis üretimine bugün itibariyle geçici olarak ara verilmiştir. İşletmede açık ocak maden üretimine devam edilmektedir. İlgili süreçte Mevcut ADT yükseltme inşaatı devam etmekte olup kısa süre içinde tamamlanması beklenmektedir. Ayrıca bu süre zarfında tesisin ağır bakım çalışmaları da yapılmış olacaktır. Mevcut sürecin, şirketin yılsonu üretim hedeflerini etkilemeyeceği önngörülmektedir.

TAV Havalimanları Holding (TAVHL, Öneri "EKLE", Nötr): TAV Havalimanları Holding'in iştiraki ATÜ Duty Free, ABD'den çekiliyor. 2015'te açılan ihaleyi kazanarak, ABD'deki Houston George Bush Havalimanı'nda 829 metrekarelik duty free alanını 10 yıl süreyle işletme hakkını kazanan ATÜ, yüksek kiralar ve hava trafiğinin azalmasını öne sürerek anlaşmanın 3'üncü yılında geri çekilmek için görüşmelere başladı. ATÜ Duty Free, Houston'daki A, B, ve D terminallerindeki bazı dükkanları kapattı. Nedeni ise bulunduğu havalimanındaki trafiğin az olması ve yüksek bedelli kiralar. 26 Eylül'de de ATÜ ve havalimanı işletmecisi Houston Airport Systems (HAS), arasında görüşmeler tamamlandı ve belirli bir ödeme karşılığında iptal kararı alındı. Kaynak: Matriks

1 Ağustos 2018 Tarihli TAV Havalimanları Holding raporumuz için tıklayınız...

SEKTÖR HABERLERİ

Anti Damping: Demir Çelik ürünleri ithalatında geçici korunma önlemi uygulanması kapsamında çeşitli demir çelik ürünlerinde (Yassı mamülller, uzun mamüller, boru ve içi boş profiller, paslanmaz çelikler, demiryolu ve tramvay hattı ürünleri) 200 gün süreyle %25 ek mali yük uygulanmasına karar verildiği Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

Bankacılık: Bankacılık sektörü Ağustos ayı net dönem karı bir önceki aya göre ufak çaplı bir düşüşle 4,48 milyar TL olmuştur. Kur ve faizlerdeki artışa bağlı olarak özellikle YP cinsi kredi faizlerindeki gelirin artmaya devam etmesi ile birlikte kredilerden alınan faiz gelirleri aylık bazda %23,1 oranında artış göstermiştir. Menkul kıymetlerden alınan faiz geliri ise bazı bankaların enflasyon tahminlerindeki yukarı yönlü güncellemelerin olumlu katkısı ve gerçekleşen enflasyonun yüksek olmasının etkisiyle toplam faiz gelirlerini desteklerken, mevduatlara verilen faizlerde %12,0 oranında artış görülmüştür. Sonuç olarak, net faiz gelirleri Ağustos ayında %27,5 oranında artışla 16,8 milyar TL olmuştur. Diğer yandan, kurlardaki sert artışa karşın sermaye piyasaları işlemlerinden elde edilen gelirr Ağustos ayında 898mn TL ticari kar elde edilmesine neden olmuştur. Bir önceki ay bu kalemden 1.377mn TL zarar kaydedilmişti. Diğer faaliyet gelirlerindeki artış karı desteklerken, karşılık giderlerinin %155,1 oranında artarak 11.136mn TL'ye yükselmesi karı baskılayan ana etmen olmuştur. Yabancı Para cinsi kredilerin kurlardaki artışın etkisiyle %31,9 oranında artış kaydetmesi genel karşılık giderlerinin 1,7 milyar TL'den 7,4 milyar TL'ye yükselmesine neden olmuştur. Ağustos ayı karı ile birlikte bankacılık sektörünün 2018 yılı Ocak - Ağustos dönemindeki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %14,3 oranında artarak 38.045mn TL'ye yükselmiştir. BDDK, Ağustos ayında döviz kurları ve faizlerdeki yüksek oynaklığa istinaden sermaye yeterlilik rasyosu hesaplamasında menkul kıymet yeniden değerleme kayıplarının dikkate alınmaması ve kullanılacak kur seviyesi ile ilgili düzenleme yapmıştı. BDDK'nın bu adımına istinaden bankacılık sektörü sermaye yeterlilik oranı, sektör sermayesinddeki azalmaya ve kredilerdeki yüksek artışa karşın 124 baz puan artarak %17,34'e yükselmiştir. Öte yandan, Ağustos ayında takipteki krediler artmaya devam etmesine karşın, kredilerdeki kur kaynaklı hızlı artışın olumlu katkısıyla sorunlu kredi rasyosu %3,05'ten %2,86 seviyesine gerilemiştir.

Eylül ayında, özellikle mevduat maliyelerindeki artışa karşın kredi fiyatlamalarının gecikmeli yansıması nedeniyle net faiz gelirlerinde baskı oluşabilir. Ancak bunun stok etkisiyle Eylül ayında sınırlı kalacağını asıl etkinin Ekim ayında daha belirgin görüleceğini düşünmekteyiz. Diğer taraftan Eylül ayında kurlardaki görece oynaklığın azalması ve aşağı yönlü trend baskıyı azaltabilir. Kredilerde kur artışı kaynaklı sert yükselişin ardından Eylül ayındaki yine kur kaynaklı geri çekilme karşılık giderlerinde normalleşmeyi beraberinde getirebilir ve karlılığı olumlu etkileyebilir. Diğer taraftan 3. Çeyrek dönem sonu olması nedeniyle yapılacak çeşitli düzenlemeler de Eylül ayı sektör karlılığı üzerindde etkili olacaktır.

Demir Çelik: Ağustos ayında Türkiye'nin yassı ürün ihracatı, %24,1 oranında artışla 365 bin tona yükselirken, uzun ürün ihracatı, %43 oranında artışla 869 bin tona ulaştı. Ağustos ayında yarı ürün ihracatı, %64 oranında artışla, 73 bin tona çıkarken, ithalatı %2,1 oranında artışla 243 bin ton seviyesine yükseldi. Aynı ayda yassı ürün ithalatı %31,1 seviyesinde düşüşle 508 bin tona inerken, uzun ürün ithalatı, %22 azalışla 85 bin tona geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı, geçtiğimiz yılın aynı ayındaki %110 seviyesinden %153'e çıktı. Ocak-Ağustos döneminde Türkiye'nin toplam çelik ürünleri ihracatı miktar açısından %5,7 oranında artışla 13,1mn tona yükselirken, ihracat değeri %25,5 seviyesinde artışla 11 milyar dolara ulaştı. Söz konusu dönemde Türkiye'nin çelik ürünleri ithalatı miktar açısından, %3,6 artışla 10,7mn tona yükselirken, değer açısından %21 seviyesinde artışla 9,2 milyar dolara çıktı. Ocak-Ağustos döneminde ihracatın ithalatı karşılama oranı, ggeçtiğimiz yılın aynı dönemindeki %114'ten %118'e yükseldi. Sekiz aylık dönemde uzun mamul ihracatı %4,2 seviyesinde büyüyerek 6,5mn tona yükselirken, artış eğilimi hız kesmeden devam eden yassı ürün ihracatı %22,2 oranında yükselerek 3,6mn ton seviyesine ulaştı. Söz konusu dönemde yarı ürün ihracatı, %44,1 oranında azalışla 350 bin tona gerilerken, ithalatı %21,1 artışla 3,6mn tona yükseldi. Diğer taraftan yassı ürün ithalatı, %5 oranında azalışla 5,5mn ton seviyesine düşerken, uzun mamul ithalatı %4,2 artışla 979 bin tona yükseldi. Kaynak: TÇÜD

Kredi Derecelendirme: Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch 20 Türk bankasının notunu indirdi. Ayrıca, 12 bankanın finansal kapasite notunu indirdi. Fitch, not indirimlerine neden olarak bankaların varlık kaliteleri, performans riskleri, likidite ve fonlama gibi konularda yapılan değerlendirmelerin olduğunu belirtti. Ficth Ratings 13 Temmuz'da Türkiye'nin kredi notunu BB+'dan BB'ye düşürmüş, görünümü ise "durağan"dan "negatif"e çeviirmişti. (Kaynak: BloombergHT)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Desa Deri (DESA, Nötr): Şirket, verimlilik odaklı çalışma prensipleri doğrultusunda, Kuşadası/Aydın adresinde Desa Deri Kuşadası Avm Desa Seri Sonu şubesi ünvanlı mağazanın 30.09.2018 tarihi itibari ile kapatılmasına karar verildiğini duyurulmuştur.

Güler Yatırım Holding (GLRYH), RTA Laboratuvarları (RTALB): Şirketin 01.10.2018 tarihli kararı ile bağlı ortaklığı A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bünyesinde bulunan İCG Finansal Danışmanlık A.Ş.'nin sermayesinin %1,00'ine karşılık gelen 200.000 TL nominal değerli payların 87.078,08 TL bedelle A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'den satın alınmasına şirket söz konusu paylar nedeni ile, şirkete borçlu olunan sermaye Taahhüdü 100.000 TL'nin Güler Yatırım Holding tarafından yerine getirilmesine karar verildiği duyuruldu.

Ayrıca, daha önce alımı duyurulan RTA Laboratuvarları (RTALB) ile ilgili zorunlu Pay Alım Teklifi fiyatı Pay Alım Teklifi Tebliği'nin 15. maddesinin 3. fıkraasına göre Değerleme raporu çerçevesinde B grubu hamiline yazılı paylar için belirlenen pay başına 2,0041 TL'lik değer en yüksek fiyat olup, pay alım teklifi fiyatı 2,0041 TL olarak belirlenmiştir. RTA'nın diğer ortaklarına pay alım teklifinde bulunmak üzere Pay Alım Teklifi Bilgi Formu'nun onaylanması talebiyle SPK'ya bugün (01.10.2018) kargo marifetiyle başvuru yapılmıştır.

Orge Elektrik (ORGE, Nötr): Şirketin Bloomberg'e yaptığı açıklamada yurt dışında raylı sistem benzeri projelerde yer almak istediğini, 2018 yılını %20-30'dan daha yüksek bir büyüme ile kapatabileceklerini ve de bankalara döviz borçlarının bulunmadığını belirtmiştir.


FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24,01 seviyesinden %24,03 seviyesine yükseldi. Toplam fonlama miktarı 162 milyar TL'den 153,7 milyar TL'ye geriledi. Fonlamanın 2,7 milyar TL'si koridorun üst bandından sağlandı. Geri kalanı haftalık repo ihalesinden karşılandı.ABD 10 yıllık tahvil faizi, dün %3,09 seviyesine kadar yükselerrek 26 Eylül'deki Fed faiz kararı öncesi gördüğü %3,11 seviyesine yaklaşmaya çalışıyor. Petrol fiyatlarındaki artışın sürmesi, ABD 10 yıllıklarındaki yukarı yönlü hareketleri destekleyebilecek nitelikte. Dün %3,08 seviyesinden kapanan 10 yıllık tahvil faizi bugün sabah saatlerinde %3,07'lerde.

Enflasyon verisi öncesi TL varlıklarda güçlenme sürüyor. Kurun 6 seviyesinin altına sarkması, verim eğrisini (faiz ile vade arasındaki ilişkiyi gösteren eğri) orta ve uzun vadede aşağı kaydırdı.5 ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, dün 26 ve 23 baz puan gerileyerek sırasıyla %21,51 ve %17,69 seviyesinden günü sonlandırdı.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 02 Eki 2018, 08:25 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4858
Ettiği teşekkür: 472
Aldığı teşekkür: 7390
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch 20 Türk bankasının notunu indirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 20 Türk bankasının notunu indirdi. Ayrıca, 12 bankanın finansal kapasite notunu indirdi.

Fitch, not indirimlerine neden olarak bankaların varlık kaliteleri, preformans riskleri, likidite ve fonlama gibi konularda yapılan değerlendirmelerin olduğunu bellirtti.

Ficth Ratings 13 Temmuz'da Türkiye'nin kredi notunu BB+'dan BB'ye düşürmüş, görünümü ise "durağan"dan "negatif"e çevirmişti.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1357 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91  Sonraki


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 28 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.