Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 11 Ara 2018, 22:25


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1347 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81 ... 90  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 04 Nis 2018, 08:28 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4593
Ettiği teşekkür: 461
Aldığı teşekkür: 6868
BIST ve VIOP Bülteni (Alan Yatırım)


DÜN NE OLDU?


BIST 100 GÜNÜ YÜKSELİŞLE KAPATTI...

Risk iştahındaki zayıf seyir ile birlikte global borsalarda teknoloji hisseleri önderliğinde görülen satışın etkisi, BIST'i de baskı altında bırakmaya devam ediyor. Yurtiçi dinamiklere olan tepkisinin bir süredir daha az olduğunu düşündüğümüz için endekste enflasyon verisi sonrasında da yatay bir hareket alanı yaşandı. Ancak günü kapanışa doğru gelen satışlarla rağmen pozitif kapatan endeks 115.000-115.500 seviyelerinden kar realizasyonlarına maruz kalıyor. Bu günü de hafif ekside kapatan endeks %0.13 artıda 114.594 puandan kapattı. Bankacılık endeksi %0.44 satıcılı seyrederken, sınai endeksi %0.55 primli kaldı ve endeksteki düşüşü bir miktar sınırladı. İşlem hacmi ise 7 milyar TL olarak gerçekleşti. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ve dolar endeksinde gün içerisinde yukarı yönlü bir hareket yaşanırken, gelişmekte olan ülke para birimleri arasında Real, Ruble ve TL zayıf bir görüntü sergiledi.


BUGÜN NE BEKLİYORUZ?ADP TARIM DIŞI İSTİHDAM RAKAMLARI BEKLENİYOR...

Cuma günü gelecek ABD istihdam verileri öncesinde öncü bir veri olarak ADP raporuyla birlikte piyasalarda hareketlenme söz konusu olabilir. Ancak her halükarda istihdam rakamlarından öte, ücretlerdeki seyrin çok daha önemli olacağı ortak konsensüs konumunda. Bu nedenle beklentilerin üzerinde ya da altında çok sürpriz bir ADP görmediğimiz takdirde piyasa oyuncularının vereceği tepki sınırlı da kalabilir. Diğer yandan bugün açıklanacak Euro bölgesi öncü enflasyon datası, "normalleşme" adımlarına doğru yaklaşan ECB ve Euro fiyatlaması için önemli olacaktır. Manşet verinin Mart ayında yıllık bazda %1.1'den %.1.4'e çıkması bekleniyor. Beklentiler ve üzerinde gelebilecek bir artış, Euro'da değerlenme görmemize neden olabilir. Dün açıklanan verilere baktığımızda ise, yurtiçinden enflasyon rakamlarında Şubat ayına göre yıllık manşet ve çekirdek enflasyonun bir miktar düştüğünü gördük. Oldukça sınırlı olan bu geri çekilmenin ise, yüksek baza rağmen TL'de zayıflama ve yyeni zamların etkisiyle ileri de risk unsuru oluşturmaya devam edeceği sinyali rahatlıkla alınıyor. Aylık bazda ise artış piyasa beklentilerinin hafif üzerinde %1 olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın aynı ayına göre gıda fiyatlarındaki yükseliş manşet enflasyonu yukarı taşırken, sağlıkta %1,90, giyim ve ayakkabıda %1,05, eğitimde %0,94 ve lokanta ve otellerde %0,83 artış gerçekleşti. Diğer yandan çekirdek enflasyon (C endeksi) %11.44'e düştü ancak halen yüksek seyrine devam ettiği söylenebilir. İç talebin canlı seyri, döviz kurlarındaki artış ve enerji fiyatlarındaki son dönemdeki yükselişin etkilerini ise, enflasyonda özellikle 2.çeyreğe doğru daha hızlı hissetme ihtimalimiz artıyor. Aynı zamanda ÜFE, artan maliyetlerle birlikte %13.71'den %14.28'e yükseldi. Bunun yansıması ileride enflasyonda düşüşün hızını daha da yavaşlatabilir ve tek haneye düşüş ihtimalini zayıflatabilir. Sabah itibariyle, Asya piyasaları karışık bir seyir izliyor. ABD vadeli piyasaları ise hafif ekside. BIST 100 Endeksi'nin bugün hafif negatif açılış yapmasını ve gün içerisinde endeksin dünya endekslerine paralel hareket etmesini bekliyoruz.
ŞİRKET HABERLERİ
AKSA...Pozitif...Şirket bugün 1 TL nominal değerli hisseye 0.952 lira net kar payı dağıtacak. (KAP)


TKFEN...Pozitif...Şirket bugün 1 TL nominal değerli hisseye 0.534191 lira net kar payı dağıtacak. (KAP)


MGROS...Negatif... Şirket temettü dağıtmayacak. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Nisan vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi'ne paralel olarak günü %0,65 yükselişle 140.375 seviyesinden tamamladı.

Nisan vadeli kontratın, gün içerisinde 139.500-141.500 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

ABD Doları dün, gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında karışık bir seyir izlerken, Türk Lirası da negatif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Nisan vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %0,36 yükselişle kapattı.

Bugün USDTRY kontratının güne hafif yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Dolar endeksi ve ABD 110 yıllık tahvil faizlerindeki artış sonrasında altın fiyatlarında baskılanma gözlemlendi. Nisan vadeli Altın kontratı ise günü %0.56 düşüşle tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne hafif yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD Doları dün, gelişmiş ülke para birimleri karşısında karışık bir seyir izlerken, Euro da negatif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Nisan vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü %0,23 düşüşle tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne hafif yükseliş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 05 Nis 2018, 08:29 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4593
Ettiği teşekkür: 461
Aldığı teşekkür: 6868
BIST 100 Endeksi'nin bugün hafif pozitif açılış yapması ve gün içerisinde endeksin dünya endekslerine paralel hareket etmesi bekleniyor

DÜN NE OLDU?
BIST 100 GÜNÜ DÜŞÜŞLE KAPATTI…

ABD-Çin arası ticaret savaşlarının karşılıklı yaptırımları sonucu risk iştahında yaşanan zayıflık global borsalarda satışları gündeme getirirken, BİST 100 endeksi de bu satışa paralel gün içerisinde zayıf bir seyir sergiledi. Günü %0,54 eksi kapatan endeks 113.976 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. Bankacılık endeksi %34 satıcılı seyrederken, sınai endeksindeki kayıp %0,74’leri buldu. Gün içerisinde global büyümenin düşeceğine yönelik endişeler ve emtia fiyatlarındaki gerilemeler gelişmekte olan ülke para birimlerini de negatif yönlü etkilerken, TL’de zayıf seyre ayak uydurdu.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
ABD DIŞ TİCARET AÇIĞI TAKİP EDİLECEK…

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarına yönelik endişeler arttı. Dünyanın en büyük iki ekonomisinden ardı ardına gelen tarife açıklamaları küresel ticaret savaşı endişelerinin bir nebze daha artmasına neden olurken, Çin’den gelen 50 milyar dolarlık karşı yaptırım kararı, emtia fiyatlarında sert satışlara neden oldu. ABD’nin Çin’e yönelik çıkardığı ek gümrük vergisine dahil 3000 ürünü içeren açıkladığı liste sonrası, Çin’den de 50 milyar dolarlık 106 ürüne getirdiği ürünlerin listesi açıklandı. Ürünler arasında özellikle ABD ve Çin arasında önemli bir ticaret ağırlığına sahip olan soya fasulyesi gün içerisinde %5’e yakın değer kaybına uğradı. Listede ayrıca motorlu taşıtlar ve elektrikli otomobillerin ithalatındaki verginin de artırılması planlanıyor. Diğer yandan gün içerisinde gelen açıklamalarda, Trump ticaret savaşlarını istemediklerini ancak 500 milyar dolarlık ticaret açığının 300 milyar doları fikri mülkiyet hakkı olarak tanımladı. Çin’den ise, temkinli açıklamalar gelmeye devam ederken, maliye bakanlığı, karşılıklı yaptırımların tüm taraflara zarar vereceği yönünde olacağı görüşünü yinelendi. Gün içerisinde ABD’den gelen verilere baktığımızda ise, ADP tarım dışı istihdam rakamı 241 bin ile 210 bin beklentilerinin oldukça üzerinde açıklandı ve istihdamdaki iyimser tablonun devam ettiğine işaret etti. Fabrika siparişleri şubat ayında beklentilerin altında kalarak aylık %1.2 artış gösterdi. ISM hizmetler verisi Mart ayında 58.8 ile geçtiğimiz döneme göre sınırlı bir geri çekilme gösterdi. ABD’de dayanıklı mal siparişler %3 artış gösterdi ve büyümeye yönelik iyimser beklentileri kuvvetlendirdi. Yurtiçinde ise, TÜFE bazlı reel efektif kuru 83.42 ile rekor düşük seviyeye geriledi ve TL’nin rekabetçi görüntüsünün devam ettiğine yönelik beklentiyi artırdı. Avrupa tarafında ise, manşet TÜFE yıllık bazda önceki döneme göre artarak %1.4’e ulaşırken, çekirdek TÜFE’deki artış daha sınırlı kaldı ve %1 olarak açıklandı. Euro bölgesinde işsizlik oranı ise beklentilere paralel %8.5 olarak açıklandı. Bugün ise, gündemde ABD’den gelecek dış ticaret açığı verisi ve devam eden işsizlik başvuruları önemli olacaktır. Ayrıca Avrupa’dan gelecek üretici fiyat endeksi ve perakende satışlar ve PMI rakamları Euro üzerinde etkili olabilir. Sabah itibariyle, Asya piyasaları karışık bir seyir izliyor. ABD vadeli piyasaları ise hafif artıda. BIST 100 Endeksi'nin bugün hafif pozitif açılış yapmasını ve gün içerisinde endeksin dünya endekslerine paralel hareket etmesini bekliyoruz.

ŞİRKET HABERLERİ

TCELL…Nötr…%100 bağlı ortaklığımız Lifecell Ventures Coöperatief U.A.'nın ("Lifecell Ventures") sermayesi 25.000.000 USD (20.311.902 EUR) artırılarak 1.701.583.363 EUR'ya çıkarılmıştır. Sermaye artırımına ait yeni pay alma hakkımızın tamamı ödenecektir. (KAP)

ASELS… HAVELSAN ile aramızda Barbaros Sınıfı Fırkateyn Yarı Ömür Modernizasyon Projesi ile ilgili olarak 03.04.2018 tarihinde, ASELSAN payı toplam bedeli 175.783.000 Euro ve 457.491.000 TL tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Nisan vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %0,37 düşüşle 139.750 seviyesinden tamamladı.

Nisan vadeli kontratın, gün içerisinde 139.250-141.500 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

ABD Doları dün, gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında karışık bir seyir izlerken, Türk Lirası da negatif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Nisan vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %0,32 yükselişle kapattı.

Bugün USDTRY kontratının güne hafif yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Gün içerisinde ağırlıklı olarak Dolar’ın değer kaybetmesi ve Çin’in ABD ürünlerine USD 50B gümrük vergisi getireceğini açıklaması üzerine altın fiyatları 1 haftanın en yükseğini gördü. Nisan vadeli Altın kontratı ise günü %0.53 yükselişle tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne hafif düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD Doları dün, gelişmiş ülke para birimleri karşısında karışık bir seyir izlerken, Euro da pozitif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Nisan vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü %0,20 yükselişle tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne hafif düşüş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

Alan Yatırım

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 06 Nis 2018, 08:10 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4593
Ettiği teşekkür: 461
Aldığı teşekkür: 6868
BIST 100 Endeksi'nin bugün hafif negatif açılış yapması ve gün içerisinde endeksin dünya endekslerine paralel hareket etmesi bekleniyor

DÜN NE OLDU?
BIST 100 GÜNÜ YÜKSELİŞLE KAPATTI…

ABD-Çin arasındaki ticaret savaşları endişesinin azalacağını yönelik beklenti risk iştahındaki toparlanmanın önünü açarken, BIST 100 endeksi de günü dünya endekslerine paralel bir şekilde artıda kapattı. Günü %0.85 değer kazancıyla kapatan endeks gün içerisinden 115.318 puana kadar yükselse de günü 114.947 seviyesinden kapattı. Global endekslerde görülen toparlanma süreci ile birlikte bankacılık endeksindeki artış %1,76’ıbulurken, sınai endeksi %0.53 yükseldi. Güvenli limanların değer kaybına uğradığı günde, gelişmekte olan ülke para birimleri de Dolar’a karşı baskı altında kaldı. Özellikle TL, Rand ve Ruble satış yiyen para birimleri arasındaydı. Tahvil faizlerinde ise, yukarı yönlü hareketlerin devam ettiğini görüyoruz. 2 yıllık gösterge tahvil faizi 14.30 zirvesini de aştı. 10 yıllık tahvil faizleri de tarihi zirvesine yakın seyretti ve 13.10’lara kadar yükseldi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
TARIM DIŞI İSTİHDAM RAKAMLARI BEKLENİYOR…

ABD’de kritik veriler bugün itibariyle piyasaların odak noktası olacak. Özellikle son dönemde ticaret savaşları ve politik risklerle birlikte gündemin ekonomik verilerden uzaklaştığı ortamda, piyasaların FED’in gelecek verilerle ne yönde hareket edebileceğini görmek isteyebilir. İstihdam rakamlarından öte özellikle ücretlerde görülebilecek bir yükseliş, dolarda değerlenmenin önünü açabilir. Ücretlerde aylık bazda %0.3, yıllık bazda %2.7 artış beklentisi mevcut. Bu civarda gelebilecek rakamların FED’in odak noktasında olabileceğini ve faiz artırım konusunda FED’i destekleyebileceğini düşünüyoruz. Aynı zamanda piyasalarda Beyaz Saray Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Larry Kudlow’un açıklamaları sonrasında ABD-Çin arasındaki ticaret savaşlarında müzakere sürecinin önü açılıyor beklentisi piyasaları pozitif etkiliyor. Risk iştahının canlandığı gün itibariyle, dolar endeksi hafif güçlenirken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri de yeniden 2.80 üzerine yükseldi. Bu ortamda güvenli limanlarda çıkış söz konusu olurken, riskli varlıklara olan talep görece arttı. Dün açıklanan ABD verilerine baktığımızda ise, haftalık işsizlik başvuruları geçtiğimiz haftaya göre 28 bin kişi artarak, 242 bin olarak açıklanırken, dış ticaret açığı beklentilerin üzerinde 57.6 milyar dolara yükseldi. Yurtiçinde ise gündem daha çok siyasi haber akışını yönelirken, Sn. Mehmet Şimşek’in istifa edeceği haberleri kendisi tarafından reddedildi. Avrupa tarafında Almanya’da fabrika siparişleri Şubat’ta beklentinin altında aylık 0.3% artış gösterdi. Mart ayında Bileşik PMI ve Hizmet PMI beklentilerin altında kalırken sırasıyla 55.1 ve 53.9 seviyelerine geriledi. Euro Bölgesi’nde de PMI verileri Mart’ta beklentiyi karşılayamadı ve Bileşik PMI 55.2, Hizmet PMI 54.9 oldu. Bölge’de Şubat ayında ÜFE ise, beklentiyi karşılayarak aylık 0.1%, yıllık 1.6% artış kaydederken perakende satışları beklenenin aksine Şubat ayında aylık 0.1% artış gerçekleştirebildi. Bugün ise gündemde ABD tarım dışı istihdam, ücretler verisi gibi önemli dataların yanı sıra, Almanya’dan sanayi üretimi ve akşam saatlerinde BOE başkanı Carney’nin açıklamaları takip edilebilir. Sabah itibariyle, Asya piyasaları hafif negatif bir seyir izliyor. ABD vadeli piyasaları ise negatif seyir izliyor. BIST 100 Endeksi'nin bugün hafif negatif açılış yapmasını ve gün içerisinde endeksin dünya endekslerine paralel hareket etmesini bekliyoruz.

ŞİRKET HABERLERİ

AKBNK…Nötr Akbank yurt içinde 20 milyar TL'ye kadar farklı vadelerde Türk Lirası cinsinden, bir veya birden fazla ihraç yoluyla finansman bonosu/tahvil ihraç edilmesine karar verdi. (KAP)

MGROS…Nötr… Migros, 10 adet Migros, 15 adet Migros Jet, 1 adet Macrocenter ve 1 adet Ramstore formatında toplam 27 satış mağazası açtı ve iştiraki Kipa'nın 162 mağazası dahil, yurtiçinde 1.893 ve yurtdışındaki iştirakleri vasıtasıyla 40 olmak üzere toplam 1.933 mağazaya ulaştı.

BIST 30 Kontratı

Nisan vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %0,77 yükselişle 140.825 seviyesinden tamamladı.
Nisan vadeli kontratın, gün içerisinde 139.250-141.500 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

ABD Doları dün, gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında karışık bir seyir izlerken, Türk Lirası da negatif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Nisan vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %0,98 yükselişle kapattı.

Bugün USDTRY kontratının güne hafif yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Çin ile ABD arasındaki ticaret krizini müzakerelerle çözümleme yoluna gidilmesi sonucu altına olan talep azalırken altın fiyatları baskılandı. Nisan vadeli Altın kontratı ise günü %0.91 düşüşle tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne hafif yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD Doları dün, gelişmiş ülke para birimleri karşısında güçlü bir seyir izlerken, Euro da global seyre eşlik etti. Nisan vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü %0,54 düşüşle tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne yatay bir başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

Alan Yatırım

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 08 Nis 2018, 19:54 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4593
Ettiği teşekkür: 461
Aldığı teşekkür: 6868
SÜPER TEŞVİK PAKETİ DETAYLARI

Hükümet'in son günlerde milli ve yerli politikası ile cari açığı dengeleme ve bazı sektörlerde dışa bağımlılığı azaltmak istemesi ile gündeme gelen süper teşvik paketi Borsa İstanbul'da da heyecan yarattı.

Borsa İstanbul'da işlem gören bazı şirketlerin bu teşvik paketinden yaralanması gündeme geldi.

Süper Teşvik Paketi olarak adlandırılan pakette şu an için hangi sektör ve şirketler var bilinmiyor fakat Hükümet üyelerinin konuya dair açıklamaları ile bazı ipuçları ortaya çıkıyor.

Bu ipuçlarına bakılırsa kimya,sağlık,emerji,demir çelik,taş toprak sektörlerine bazı teşvikler gelebilir.Bu teşviklere dair net bilgiler ise Hükümet'in yapacağı açıklamalar sonrası ortaya çıkacaktır.

Şu an ortalıkta dolaşan bilgiler sadece tahminden ibarettir.

Bugün konuya ilişkin businessht.com.tr'de bir haber yayınlandı.

Haberde TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte konuyla ilgili daha önce hazırladığı notunda teşvikleri ilgilendiren halka açık şirketleri sıralandı.

İşte Işık Ökte'ye göre teşvikten yararlanması muhtemel sektörler ve şirketler:

Enerji

Aksa Enerji Üretim AŞ,
Odaş Elektrik Üretim AŞ
Park Elektrik Üretim Madencilik

Petrokimya

Sasa Polyester
Petkim
Aksa
Tüpraş
Turcas

Madencilik

Koza Altın

Sağlık

Deva Holding
Medical Park

Tarım

Hektaş Ticaret
Türk Traktör
Tümosan

Haberleşme

Aselsan
Netaş
Karel
Turkcell

Işık Ökte, bu teşvikle ilgili haberlerde doğrudan yer almayan ancak Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin daha önce yaptığı açıklamalarda değindiği teşvik kapsamında yer alacak şirketleri de saydı. Bunlar arasında da şu sektörler ve şirketler yer aldı.

Savunma

Aselsan
Otokar
Tümosan
Katmerciler

Turizm

Türk Hava Yolları
Pegasus

Ulaşım

Anadolu Isuzu

Çelik

Ereğli Demir Çelik
Kardemir

Emlak, çimento, cam

Akçansa
Çimsa
İzocam
Trakya Cam

NOT:Bu bilgiler kesin ve net bilgiler değildir.Sadece gelen açıklamalara göre yorumlanmış bilgilerdir.Kesin bilgiler Hükümetin açıklaması sonrası ortaya çıkacaktır.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 08 Nis 2018, 23:52 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4593
Ettiği teşekkür: 461
Aldığı teşekkür: 6868
İşte borsa ve dolarda iki hedef beklenti
08 Nisan 2018 - 11:13

Yeni haftada nasıl bir piyasa bekleniyor? Usta isimler endeks, dolar, altın, petrol için neler düşünüyor? İşte Borsagundem.com için kritik analizler…

AÇIKLAMALARI İLE PİYASALARI KARMAKARIŞIK EDEN TRUMP’I KİM DURDURACAK?

BELGİN MAVİŞ – A1 CAPITAL / DİREKTÖR

Veri akışından çok haber kışının etkili olduğu bir haftayı geride bıraktık. Dışarıda Trump ile Çin arasında artarak devam eden Ticaret Savaşlarının misilleme etabı piyasalarda korkuları yeniden ortaya çıkarırken endekslerde karışık ve satıcılı seyirler dolarda ise keskin yükselişler vardı.

İçeride dolar 4.06 seviyesini test ederken bu yükselişte iç gündem yaşanan gelişmeler etkiliydi. Ankara zirvesi ve teşvik paketlerinin bu hafta açıklanacağına dair olumlu haberlere rağmen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in basında yer alan istifa ediyor haberiyle birlikte (Her ne kadar kendisi ve Başbakan tarafından yalanlansa da) Cumhurbaşkanı’nın faiz konusunda yaptığı ’arkamdan iş çeviriyorlar’ açıklamaları etkili oldu. Geçen haftayı Bist 100 endeksi % 0.18 değer kaybıyla 114.738 puandan satıcılı tamamlarken ABD borsalarında da satışlarla kapanış gerçekleşti..

Teşvik Paketi 9 Nisan Pazartesi açıklanıyor.!

Toplam tutarı 128 milyar liraya ulaşan yatırımlar için verileceğini bildirdiği 23 proje ile ilgili teşviklerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması planlanıyor. Daha önce iki kez ertelenen törende 7 sektördeki projelere teşvikler duyurulacak. Projelerde başı petro-kimya alanı oluşturacak. Ayrıca ilaç, tarım ve sağlık alanlarında projelere destek sağlanacak.

Bist 100 Teknik:

Teşvik paketinin açıklanacağı ilk işlem gününde teşvik içinde yer alması düşünülen sektör hisselerinde hareketliliğin olabileceği bu günde endekste doların seyri ve haber akışı da etkili olacaktır. Bist 100 endeksinde 113.100 destek olmaya devam ederken 115.500 direnç konumunu korumakta.

Dolar/TL;

3.95/4.06 bant hareketinde faizlerle yarışan dolarda 4 TL altına gerileme isteği azalırken 4.05 üzeri ataklarda 4.08/4.10 hedef değerler konumunda.Menbiç konusunda olumlu gelişmeler, Trump/Çin arasında ticaret savaşlarında uzlaşmacı adımlar doların ateşinin düşmesinde etkili olacak önemli adımlar. Diğer taraftan içeride kur ve faizlerdeki yükselişinde açıklanack olan teşvik prıgramı sonrası seyride dolara yön verecek önemli adımlar olacaktır..

Bu hafta izlenecek veri ve gelişmeler;

• Kapsamlı Teşvik Paketi (9 Nisan) Cumhurbaşkanı tarafından açıklanması bekleniyor.

• ABD ÜFE (Mar) (10 Nisan) : Beklenen: 0,1% Önceki: 0,2%

• Türkiye Cari Hesap (USD) (11 Nisan) : Beklenen: -4,20milyar, önceki: -7,10milyar

• İngiltere İmalat Üretimi (Aylık) (Şub) (11 Nisan) : Beklenen: 0,2% , önceki: 0,1%

• ABD Çekirdek TÜFE (Aylık) (Mar) (11 Nisan): Beklenen 0,2% , önceki: 0,2%

• ABD Ham Petrol Stokları (11 Nisan) : Beklenen 0,246milyon , önceki -4,617 milyon

• ABD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Toplantı tutanakları (11 Nisan)

• ABD İş İmkanları Ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) (Şub) (13 Nisan): Beklenen: 5,890milyon, önceki: 6,312milyon

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 08 Nis 2018, 23:52 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4593
Ettiği teşekkür: 461
Aldığı teşekkür: 6868
ENDEKSİN 120 BİN BANDINA GİTME İSTEĞİ ARTABİLİR

ENVER ERKAN – GCM / ARAŞTIRMA UZMANI

USDTRY

Gelişen ülke para birimlerinin ABD Dolar’ı karşısındaki performansı içerisinde TL’nin güçlü bir profil oluşturamaması dikkat çekmektedir. TL’nin negatif bir ayrışım içerisinde olmasının nedenleri aslında geniş perspektifte kırılganlık katsayısını artıran nedenlerden ileri gelmektedir. Cari açık, yüksek enflasyon gibi etmenler geniş resimde halen etkili ve aslına bakıldığı zaman dış kaynaklı haber akışlarından veya küresel risk iştahındaki oynamalardan da etkilenme katsayısı yüksek olmaktadır. 3,99’dan sonra Trump ve Çin kaynaklı ticaret endişelerinin piyasa çalkantısı yaratması ile piyasalarda da çalkantılar oluşuyor ve TL gibi gelişen ülke varlıkları bundan olumsuz etkileniyor. Enflasyon önemli bir etmen, halen yüksek ve gerçekleşen son enflasyon verileri 25 Nisan’da Merkez Bankası’na ilişkin ne negatif ne de pozitif yönde bir faiz aksiyonu beklentisi oluşturmuyor. Nominal faizde değişiklik olmaması, enflasyon düşürülemediği sürece reel faizimizin rekabetçi seviyelerden uzaklaşmasına ve carry trade avantajının yitirilmesine neden oluyor. Diğer gelişen ülkelerin merkez bankaları faiz indiriyor, ancak onlar enflasyonda düşüş sağladıkları için bu hareket alanına sahipler. 25 Nisan’da PPK toplantısı, 30 Nisan’da da Enflasyon Raporu sunumu var bunlar Merkez açısından kritik tarihler…

Bu noktada da ticaret savaşları da, ABD makro verileri de, Fed beklentileri de bunun gibi diğer etmenler de Türk varlıklarında negatif ayrışımlara neden olabilir. Sonuç olarak bu faktörlerin içinde cari açığı da vardır, enflasyonu da vardır, risk primi (CDS) de vardır. Tahvildeki durum da çok olumlu değil, borçlanma maliyetlerinin yükselme eğilimini koruması önemli bir etmen. Bu açıdan bakıldığında, para politikası etkileyebilecek her türlü haber akışının da piyasada yansımasının olmasını normal karşılamak gerekir. Sn. Mehmet Şimşek’e yönelik istifa haberleri de elbette bu noktada endişe unsuru oldu, ancak yapılan güncel açıklamalar şimdilik bu endişeleri kovuşturdu. Sn. Cumhurbaşkanı’nın faiz eleştirileri de zaten hep vardı, bu da bizim için yeni değil. Kurda aşağı gelmek konusunda bir isteksizlik görünüyor. Genel beklentimiz kurun yıl içinde 4,20-4,30 aralığına ulaşması yönünde. Altta 4 TL psikolojik bandı üzerinde durulduğu sürece yukarı hareketler ağırlıkta olacaktır ve kurun aşağı yöne doğru eğilim göstermesi zorlaşacaktır. Daha yakın vadede ise 4,0825 seviyesini direnç olarak görebiliriz, onun üzerinde ise artan bir eğilim söz konusu olabilir.

İçeride bu hafta cari açık verisi açıklanıyor. Geçen yıla göre yüksek olan ortalama kur seviyeleri ve petrol fiyatlarındaki artışın, bunun yanında artan altın ithalatının dış ticaret açığındaki artışta etkili olması görüşümüz ile beraber biz aylık bazda 6 milyar USD tutarında bir cari açık gelebileceğini düşünüyoruz.

ABD’de Mart ayı TÜFE verileri 11 Nisan Çarşamba günü TSİ 15.30’da açıklanacak. Fed tabii ki, tek bir veriye bakarak politika şekillendirmiyor ancak verilerin oluşturduğu paket açısından enflasyonun önemi son dönemde biraz daha artmış durumda. Büyümenin var olduğu ve istihdam seviyelerinin tatmin edici düzeye ulaştığı ABD ekonomisi açısından, hedeflerin altında kalmaya devam eden enflasyon göstergeleri, ekonominin iyileşmesi kapsamında son derece kritik öneme sahip. Bu açıdan değerlendirildiğinde, Fed’in politika sıkılaştırmasının ivmesini artırmak ve faizleri yükseltmek konusunda en çok kanıt görmek isteyeceği enflasyon tarafındaki gerçekleşmeleri yakından izleyeceğiz. Bir diğer önemli gelişme olarak da hafta ortasında Fed’in Mart ayı toplantısının tutanaklarını izleyeceğiz.

FAİZ VE BORSA

Faizler konusunda söyleyebileceğimiz; bir tarafta enflasyon endişelerinin sürmesi, bir yanda da yerel basında faizler ve ekonomi politikalarına yönelik haber akışlarının bir etki yarattığını söylemek mümkün. Bunun yanında Trump ve Çin arasındaki gümrük tarifeleri haberlerinin ve küresel ticarete ilişkilerin ayyuka çıkması genel anlamda riskli varlıklar üzerinde baskı yaptı, bu süreçte de gelişen ülke varlıklarına daha temkinli yaklaşıldı. Faizlerin bu denli yüksek seviyelerde olmasının elbette ekonomik nedenleri var. Bu belirsizlik kaynaklı olarak oluşan risk priminden de kaynaklanabilir, enflasyon beklentilerinin yüksek olmasından dolayı garantiye alınmak istenen getiri miktarından dolayı da olabilir, kamu kesimi borçlanma gereğinin fazlalığından da olabilir. Mesela kur oynaklığı; hem belirsizlik kaynağı, yani risk primini artıran bir durum hem de ekonomimizin yapısı itibariyle enflasyona direkt etkisi bakımından enflasyon beklentilerini de yükseltiyor. Nominal faizde değişiklik olmaması, enflasyon düşürülemediği sürece reel faizimizin rekabetçi seviyelerden uzaklaşmasına ve carry trade avantajının yitirilmesine neden oluyor. Diğer gelişen ülkelerin merkez bankaları faiz indiriyor, ancak onlar enflasyonda düşüş sağladıkları için bu hareket alanına sahipler. Sonuç olarak bu faktörlerin içinde cari açığı da vardır, enflasyonu da vardır, risk primi (CDS) de vardır. Tahvildeki durum çok olumlu değil, borçlanma maliyetlerinin yükselme eğilimini koruması önemli bir etmen. Bu açıdan bakıldığında, para politikası etkileyebilecek her türlü haber akışının da piyasada yansımasının olmasını normal karşılamak gerekir. Bu noktada faiz açısından göstergede %14-15 bandı içindeki seyir beklentimizi koruyoruz.

Endeks ise ilk 4 ayda yaşanabilecek her türlü olumsuzluk; jeopolitik riskler, enflasyon, Mehmet Şimşek için istifa söylentileri, Trump’ın acayiplikleri, küresel Merkez Bankaları faiz artırım spekülasyonları gibi, yaşanmasına rağmen bir şekilde yukarıda kalmayı başarıyor. Bir taraftan kur ve faiz tarafındaki yukarı doğru baskı endeksin hareketlerini limitlerken, bu yönde biz tahvil faizi tarafına daha çok bakılması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü USDTRY 3,80’lerden yükseldi, 4,10’a yakınsar bir hal aldı. USD bazında endeks zaten %35 iskontoluydu, daha çok iskonto sunmaya başladı. İlk çeyrekte endekse yatırım yapan bir şey kazanmadı, ancak ikinci çeyrekte çok olumsuz tarafta kaldığını düşünen yabancı, satın alıma başlayabilir. 115 bin üzerine yerleşmesi muhtemel endeks hareketlerinin geniş perspektifte yukarı gitme eğiliminin korunmasını bekleriz. 115.300 ve 115.900 yukarı hareketin momentum kazanması için önemli olabilecek direnç seviyeleri; haftalık bazda da 116.400 üzerinde endeksin 118 – 120 bin bandına gitme isteği artabilir. 114.400 ve 113.900 bu noktada aşağı riskleri artıracak seviyelerdir, 112.500 ise uzun vadeden getirilen hisse pozisyonları için zarar kes noktası olarak ele alınabilir.

EUR

EUR açısından, bir tarafta Avrupa kanadında hem Almanya’nın enflasyon verilerini, hem de ECB’nin tutanaklarını izleyecekken, asıl haftanın stratejisi Trump siyaseti ekseninde zayıf USD temasının devam edip etmeyeceği yönündedir. Bu açıdan bakıldığında EUR açısından da yukarı yönlü hareket eğilimi, eğer Trump yine USD üzerinde baskı kurmaya devam ederse 1,22 – 1,23 bantlarında pariteyi tutan gizli el devam edebilir. Teknik açıdan değerlendirdiğimizde ise; EURUSD paritesi 10 Nisan 2017 tarihinden itibaren etkisini hissettirdiği yükseliş trendini son süreçte oluşan hareketlerle birlikte sonlandırdı. Bu sebeple de pariteye ilişkin yeni beklenti, 1,2360 – 1,2450 bölgesi altında yeni negatif görünümüne devam etmesi şeklindedir. Bu süreçte Dolar endeksinin negatif trendinin gündemde yer aldığı 90,74 bariyerine göre vereceği reaksiyon da EURUSD paritesinin tekrar sonlandırdığı trende geri dönüp dönmeyeceğine yönelik 1,2090 – 1,2185 bölgesinde vereceği karar için önem arz etmektedir.

Altın: İnişli çıkışlı grafik çizen altında ise, bir tarafta ABD TÜFE verilerinin USD temasını güçlendirip güçlendirmeyeceği, bir taraftan da ticaret savaşlarının piyasalar üzerinde ne kadar etkili olacağı önemli bir hal almış durumdadır. Trump’ın son tarife açıklaması piyasaların haftanın son işlem gününde bir olumsuzluk içerisinde olmasına ve altın gibi risk barometrelerinin yükselmesine neden olmuştu. Kıymetli madene yönelik daha net hareketler için 1301 – 1357 bandı dışındaki kalıcı hareketlere ihtiyaç vardır. Yeni hafta görünümünde Ons Altın fiyatı kanalın alt noktası 1301 – 1316 bölgesine göre kanal içi pozitif mi yoksa kanal dışı negatif fiyatlama mı sorusuna cevap vermek isteyebilir.

BRENT VE WTI PETROL

Hafta başında Rusya ve ABD üretimindeki yüksek seyrin yanı sıra, ABD – Çin arasındaki ticaret geriliminin de etkisiyle petrol fiyatlarında kayda değer bir düşüş yaşandı. Haftanın kalanında ise genellikle kaybın yarısını telafi etmekte zorlanan, yatay bir hareket alanındaki seyri izledik. Hafta içerisinde ABD petrol stoklarındaki düşüşe karşın yükselişler ilk cümlede belirttiğimiz başlıkların etkisiyle sınırlı kaldı.

Brent’i teknik olarak incelediğimizde genel görünümün pozitif olduğunu görüyoruz. Makro dinamikler bu durumun aksini gösterirken, önceki dönemde gerçekleşen yükselişin etkisiyle ivme kaybına rağmen fiyat trend dahilinde kalmaya devam ediyor. Önümüzdeki süreçte fiyatlamalar, 64,70 – 65,80 bölgesi ve üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş beklentisi ön planda olabilir. Gerçekleşebilecek yükselişlerde 70 ve 71,20 seviyeleri hedeflenebilir. Yeni zirve arayışının gittikçe zorlaştığı tabloda olası geri çekilmelerde 64,70 – 65,80 bölgesi gündeme gelebilir. Fakat düşüşler bu bölge ve üzerinde sınırlı kaldığı müddetçe trend korunacağı için yeni yükseliş potansiyeli oluşabilir. Dolayısıyla düşüş isteğinin bu aşamadan itibaren etkin kalabilmesi için 64,70 seviyesi altındaki seyri ve günlük kapanışları görmek gerekebilir. Bu durumda 63,50 ve 62,00 seviyeleri gündemimize gelebilir.

WTI’ı teknik olarak incelediğimizde genel görünümün pozitif olduğunu görüyoruz. Makro dinamikler bu durumun aksini gösterirken, önceki dönemde gerçekleşen yükselişin etkisiyle ivme kaybına rağmen fiyat trend dahilinde kalmaya devam ediyor. Önümüzdeki süreçte fiyatlamalar, 60,25 – 61,54 bölgesi ve üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş beklentisi ön planda olabilir. Gerçekleşebilecek 64,85 ve 66,50 seviyeleri hedeflenebilir. Yeni zirve arayışının gittikçe zorlaştığı tabloda olası geri çekilmelerde 60,25 – 61,54 bölgesi gündeme gelebilir. Fakat düşüşler bu bölge ve üzerinde sınırlı kaldığı müddetçe trend korunacağı için yeni yükseliş potansiyeli oluşabilir. Dolayısıyla düşüş isteğinin bu aşamadan itibaren etkin kalabilmesi için 60,25 seviyesi altındaki seyri ve günlük kapanışları görmek gerekebilir. Bu durumda 58,47 ve 57,30 seviyeleri gündemimize gelebilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 08 Nis 2018, 23:53 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4593
Ettiği teşekkür: 461
Aldığı teşekkür: 6868
YUKARI YÖNLÜ HAREKETİN İŞARETİ 115.800’ÜN KIRILMASI

ONURCAN BAL – GEDİK YATIRIM / YATIRIM DANIŞMANLIĞI UZMAN YARDIMCISI

Dolar/TL

Genel olarak gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısında değer kaybettiği haftada, TL diğer para birimlerine göre negatif ayrışmasını sürdürdü. Haftaya 3,9534 seviyesinden başlayan Dolar/TL kuru hafta boyunca yukarı yönlü bir seyir izledi. En düşük 3,9505 ve en yüksek 4,0664 seviyeleri gören ve tarihi zirvesini 4,0664’e taşıyan Dolar/TL kuru haftanın son işlem gününde endeks kapanışına yakın 4,05 TL seviyelerinden fiyatlandı. Tarihi zirvelerin yenilendiği Dolar/TL kurunda 4,00 TL – 3,98 TL üzerindeki seyrin korunmasına bağlı olarak yükseliş ivmesinin devam ettiği gözlenebilir. Bu tarafta 4,0664 seviyesinde bulunan tarihi zirvenin aşılması bağlı olarak yukarı yönlü hareketlerin hız düşünüyoruz. Kur tarafındaki geri çekilmelerde ise 4,03 – 4,00 ile 3,98 TL seviyeleri destek olarak izlenebilir. 3,98 TL seviyesinde bulunan desteğin kırılmasına bağlı olarak kur tarafındaki düzeltmelerin hız kazandığı ve tekrardan 3,90 - 3,95 TL seviyelerinin gündeme gelebileceğini düşünüyoruz.

BIST 100

BIST-100’de konsolide bölgesi içerisinde yaşanan volatilitede işlem hacmi önceki haftalara göre düşük bir seyir izledi. Hafta içerisinde yeni dirençler test edilemezken aşağı yönlü hareketlerde kuvvetli destek olarak izlediğimiz 113.300 desteği altına sarkmaların alım fırsatı olarak değerlendirildiğini gördük. Kısa vadeli ortalamaların ve trend göstergelerinin yukarı yönde toparlanma göstermesi yukarı yönlü hareket beklentisini artırmaktadır. Fakat hafta içerisinde işlem hacminin önceki günlere göre düşük bir seyir izlemesi yukarı yönlü hareketlere şüpheyle bakmamıza neden olmaktadır. Hafta içerisinde kısa vadede oluşan konsolide bölgesinin üst sınırı olan 115.800 seviyesi yukarı kırılarak bu seviye üzerinde kalıcılığın sağlanması ve işlem hacminin artış kaydetmesi durumunda yukarı yönlü hareketlerin anlam kazanmaya başladığından söz edebiliriz. Aşağı yönlü hareketlerde ise 113.500 desteği bu haftanın en önemli seviyesi olacaktır.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 09 Nis 2018, 08:22 
Çevrimdışı
Endi

Kayıt: 06 May 2011, 11:00
Mesajlar: 3354
Ettiği teşekkür: 1504
Aldığı teşekkür: 2294
ANALİZ-BIST 100, VIOP 30 ve Hisse Senetleri Teknik Analizi(Anadolu Yatırım)

Anadolu Yatırım ( http://www.anadoluyatirim.com.tr ) Tarafından
Hazırlanan Teknik Analiz:
"BIST 100 Endeksi
Hisse bazlı hareketin devamını bekliyoruz…
Küresel piyasalarda bu sabahki hafif pozitif seyre paralel BIST'te
açılış bekliyoruz. Proje bazlı teşviklerin bugün Cumhurbaşkanı
tarafından saat 14:00'de yapılacak törenle dağıtılması bekleniyor. Bu
beklenti ile Cuma günü teşvik alması beklenen firmalara gelen
alımların paralelinde endekste 115.279 seviyesi görülürken kapanış
114.738'den gerçekleşti. Bugün dağıtılacak paket öncesinde teşvik
alması beklenen firmalara yönelik beklentilerin eşliğinde hisse bazlı
alımların devamını bekliyoruz. Piyasada genelinde bir alım için ise
Cuma günü ABD'de beklentilere paralel olumlu gelen ortalama saatlik
kazançlar verisi sonrasında kurlarda ve faizde yaşanan geri çekilmenin
devamı gerekli. Faiz ve kurda olası geri çekilmeler geçen hafta banka
hisselerinde oluşan dip yapma çabasını pozitif etkileyerek tepki
alımlarının gelmesini sağlayabilir. Bu açıdan bu hafta kur ve
faizlerin seyrini bankacılık hisseleri açısından yakından izlemeye
devam edeceğiz. 115.000 üzerine olası yerleşmede 116.000-116.500'e
doğru toparlanma mümkün iken alımların güçlenmesi için 116.500 üzerine
yerleşme sağlanmalı. Bu açıdan 116.500 direncinin yukarı kırılamadığı
durumlarda yükselişleri satış fırsatı olarak görüyoruz.
Kapanış : 114.738
Destekler : 114.500-114.000-113.500
Dirençler : 115.500-116.000-116.500

VIOP30 Yakın Vade Kontratı
141,000 seviyesini izlemeye devam ediyoruz. 142,500 haftalıkta
önemli direnç…
Geçen hafta Cuma günü 139,925-141,275 bandında hareket eden
kontratta kapanış 140,650'den gerçekleşti. Toparlanmanın devamı için
141,000 üzerine yerleşme görmeliyiz. Bu açıdan 141.000 seviyesini
izlemeye devam ediyoruz. 141,000 üzerine yerleşmede 141,500 ardından
142,000-142,500 test edilebilecekken kısa vadeli düşüşten çıkılması
için 142,500 direnci yukarı kırılmalı. Aksi halde yükselişler satış
fırsatı olmaya devam edecek. Aşağıda ise 140,500-140,000 gün içi
önemli destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Satış baskısının
derinleşmemesi için 140,000 üzerinde kalmalı.
Kapanış : 140,650
Destekler : 140,500-140,000-139,500
Dirençler : 141,000-141,500-142,000

USD/TRY Spot Teknik Yorum
Bu sabahki işlemler 4,04 seviyesinde sakin seyir izliyor…
Geçen hafta Cuma sabahı 4,0664'ü gören parite, öğleden sonra
ABD'de beklentilere paralel gelen ortalama saatlik kazançlar ve düşük
gelen tarım dışı istihdam verisi sonrasında 4,03'e kadar geriledi. Bu
sabah ise işlemlerde 4,04 üzerinde sakin seyir var. Bu hafta ABD'de
açıklanacak enflasyon rakamları ile içeride açıklanacak cari işlemler
dengesi parite açısından yakından izlenecek. Detayları Haftaya Bakış
bültenimizde bulabilirsiniz. Enflasyon konusunda artan kaygılar,
yükselen cari açık ve bütçe disiplininden ödün verilmesi, ekonomik
beklentiler açısından negatif unsurların başında gelmeye devam
ederken, hükümetin faizleri düşürmek için hazırladığı paketinin
içeriği hala belirsizlik yaratmaya devam ediyor. Paritede 4,00
üzerindeki hareketi TRY açısından riskli bulmaya devam ediyoruz.
TRY'de değerlenme için ise 4,00 altına gerileme görmeliyiz.
Son Fiyat : 4,457
Destekler : 4,0300-4,0200-4,0100
Dirençler : 4,0500-4,0600-4,0700

HİSSE ÖNERİLERİ
ECILC_ Eczacıbaşı İlaç
4,40 üzerinde tepkinin güçlenmesini bekliyoruz…
Önceki hafta 4,53'ü gören hisse yaşanan geri çekilmede 4,28
desteği üzerinde tutunmayı başardı. Bu seviyeden gelen alımlarla 4,40
üzerinde kapanış yapan hissede 4,45 direncini kırması halinde
4,50-4,55 ardından 4,60-4,65 bandının hedef olacağını tahmin ediyoruz.
Haftalık öneri listemizde de olan hissede stop-loss seviyemizi
4,28'den 4,40'a çıkartıyoruz.
Kapanış : 4,40
Destekler : 4,40-4,36-4,30
Dirençler : 4,45-4,50-4,55

MGROS_ Migros
24,40 üzerinde tepkilerin güçlenmesini bekliyoruz…
Cuma günü gün içi raporumuzla 23,90 üzerinde beğendiğimizi ifade
ettiğimiz hissede düşen kanala denk gelen 24,40 üzerine kapanışı
pozitif olarak değerlendiriyoruz. 24,40 üzerine yerleşmede hissede
tepki alımlarının güçleneceğini tahmin ediyoruz. Bu durumda
24,80-25,00-25,50 dirençlerinin test edilebileceğini düşünüyoruz.
Hissede stop-loss önerimiz 23,80'de.
Kapanış : 24,50
Destekler : 24,30-24,15-24,00
Dirençler : 24,80-25,00-25,50

PRKME_ Park Elektrik Madencilik
4,08 üzerinde 4,16-4,25 bandını hedef olarak izliyoruz…
Hissede 4,08 üzerinde kapanışı pozitif olarak değerlendiriyoruz.
Bu seviye üzerinde 4,16 ilk hedef olarak izlenebilecekken bu seviye
üzerinde 4,20 ardından 4,25-4,30 bandı hedef olarak takip edilebilir.
Yeni açılacak veya devam eden pozisyonlar için stop-loss seviyemizi
4,05 olarak belirliyoruz.
Kapanış : 4,12
Destekler : 4,10-4,05-4,00
Dirençler : 4,16-4,18-4,20

PGSUS_Pegasus
37,00 hedefimizi izliyoruz…
Geçen haftaki öneri listemize 35,68'den yeniden dahil ettiğimiz
hissede 36,60 üzerinde haftalık olarak verdiğimiz 37,00 hedefimizi
izliyoruz. Teşvik beklentisi ile gelen tepki alımlarında 36,80'i gören
hissede, 37,00 seviyesini hedeflemeye devam edeceğiz. Hissede 35
olarak verdiğimiz stop-loss seviyemizi de Cuma günkü yükseliş
sonrasında 36,00'ya yükseltiyoruz.

Kapanış : 36,72
Destekler : 36,16-36,00-35,50
Dirençler : 36,80-37,00-37,50 "

******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım
danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti,
aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen
bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı
sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve
tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine
dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri
tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer
alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize
uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*******

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
http://www.foreks.com
http://twitter.com/ForeksTurkey


(09/04/2018 - 09:21:02)

_________________
-------
Burada yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, sadece kişisel görüş ve yorumlarımdır.
Senaryolar tamamen hayali ve kurgusal senaryolar olup kimse için al ya da sat tavsiyesi olamaz.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 10 Nis 2018, 08:14 
Çevrimiçi

Kayıt: 03 Haz 2017, 11:06
Mesajlar: 51
Ettiği teşekkür: 43
Aldığı teşekkür: 81
Günaydın.Dün ABD ve Rusya’nın Suriye konusunda birleşmiş milletler genel kurulunda yaşanan gerginlik,Amerikan savaş gemisinin 70 tomahawk füzesi ile bölgeye hareketi ve Rus uçakları tarafından yapılan gemiye alçak uçuşlar sonrası dünyada ipler gerilmiş durumda.Bunun yanında Trump’un avukatına yapılan FBI baskınıda ilginç bir haberdi.Bu gün ve yakın zamanda olayları yakından takip etmekte fayda var.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 10 Nis 2018, 08:47 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4593
Ettiği teşekkür: 461
Aldığı teşekkür: 6868
BIST 100 Endeksi'nin bugün hafif pozitif açılış yapması ve gün içerisinde endeksin dünya endekslerine paralel hareket etmesi bekleniyor

DÜN NE OLDU?
BİST 100 GÜNÜ DÜŞÜŞLE KAPATTI…

BİST100 endeksi artıda başladığı günü 0.20% düşüşle 113,156 puandan tamamladı. Proje bazlı teşvik sisteminde yer alacak 19 firmanın ismi açıklanırken 23 projeye yapılacak TRY 135B teşvikle, cari açığın USD 19B azaltılması hedefleniyor. Teşvik beklentilerinin önceden fiyatlanması bu şirket hisselerinde kar realizasyonların etkisiyle gerilemeye neden oldu.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
ABD’den ÜFE BEKLENİYOR…

Geçtiğimiz hafta boyunca yakından takip edilen ticaret savaşları konusu ve ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları da gündeme getirmesiyle piyasaların odak noktası olmayı sürdürüyor. Bunun üzerine Rus kanadından misillemeye yönelik hazırlık yapıldığı yönündeki haber akışı konunun güncelliğini canlı tutuyor. Rusya Başbakanı Medvedev’in ABD yaptırımlarından etkilenecek kuruluşları destekleme amaçlı bir plan hazırlanmasını istemesi de; Rusya’nın da tavrını koruyacağı yönündeki beklentileri destekliyor. Bu haber akışıyla birlikte MICEX Rus endeksi haftaya %8,82 kayıpla başlarken, RUB da GOÜ para birimleri arasında negatif ayrışıyor. Buna ek olarak Rusya ile olan ticari ilişkilerimizin etkisiyle BİST100 endeksinde ve TRY’de kayıplar söz konusu. Haber akışı bu yönde sürdüğü müddetçe Türk varlıkları üzerindeki baskı da haftanın ikinci günde de sürebilir. Çin kanadında ise bu sorunun karşılıklı uzlaşma ile çözülebileceği yönünde ılımlı açıklamalar gelmekte. Devlet Başkanı Xİ’nin açıklamasında ılımlı havayı sürdürmesi Asya piyasalarında ve GOÜ endekslerinde olumlu etki görülmesine neden oluyor. ECB Başkanı Draghi enflasyonun hedefe döndüğünden emin olmak amacıyla politika yapıcıların parasal teşvikten çıkış konusunda sabırlı ve ihtiyatlı olması gerektiğini ifade etti. Draghi, hisse senedi piyasalarındaki son düşüşün geniş çaplı finansal koşullar üzerinde önemli bir etkiye neden olmadığını söyledi. Facebook CEO’su Zukerberg’in bugün ABD Senatosu’nun sorularını cevaplayacak olması ABD’de teknoloji hisselerinde bir miktar dalgalanmaya neden olabilir. ABD’de bugün açıklanacak olan ÜFE verisinde ücret artışlarının etksinin görülmesi bekleniyor.Sabah itibariyle, Asya piyasaları pozitif bir seyir izliyor. ABD vadeli piyasaları da pozitif seyir izliyor. BIST 100 Endeksi'nin bugün hafif pozitif açılış yapmasını ve gün içerisinde endeksin dünya endekslerine paralel hareket etmesini bekliyoruz. Ancak Rusya kaynaklı gelişmeler BIST 100 üzerinde bir miktar baskı olmasına neden olabilir.

ŞİRKET HABERLERİ

SASA…negatif … Petrokimya Üretim Tesisi ve PTA – MEG Üretim Tesisi - İki yatırım için toplam 28 milyar lira - İstihdam sağlanacak kişi sayısı 6 bin 200 kişi

VESTL….negatif…Elektrikli Araç Enerji Depolama Sistemleri (Batarya) - Yatırım tutarı 28.3 milyar lira -6 bin 240 kişiyi istihdam edecek.

GOZDE/ŞOK MARKET…. Pozitif…Yıldız Holding'in iştiraki Şok Marketler'in halka arz büyüklüğü, halka arzı aracılık eden kuruluşun verdiği bilgiye göre en az 2.6 milyar lira olacak.

BIST 30 Kontratı

Nisan vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %1,56 düşüşle 138.450 seviyesinden tamamladı.
Nisan vadeli kontratın, gün içerisinde 137.500 - 139.750 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

ABD Doları dün, gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında karışık bir seyir izlerken, Türk Lirası da negatif ayrışan para birimleri arasında yer aldı.. Nisan vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %0,25 yükselişle kapattı.

Bugün USDTRY kontratının güne hafif yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Altın dün, Çin-ABD arasındaki olası ticaret kızışmasına yönelik dağılan endişelerin konjonktürel varlıklarda iyileşmeye yol açması sonucu, cılız kazançlarını sildi. Nisan vadeli Altın kontratı ise günü yataya yakın %0.07 yükselişle tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne hafif düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD Doları dün, gelişmiş ülke para birimleri karşısında zayıf bir seyir izlerken, Euro da global seyre eşlik etti. Nisan vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü %0,35 yükselişle tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne hafif düşüşle başlamasını beklemekteyiz.

Alan Yatırım

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 11 Nis 2018, 08:48 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4593
Ettiği teşekkür: 461
Aldığı teşekkür: 6868
Rusya kaynaklı olumsuz etki göz önüne alındığında BIST 100 üzerindeki negatif etkinin sürebileceği ve güne hafif negatif bir açılış yapması bekleniyor

DÜN NE OLDU?
BİST 100 GÜNÜ DÜŞÜŞLE KAPATTI…

BİST100 endeksi artıda başladığı günü 2.16% düşüşle 110,712 puandan tamamladı. Rus varlıklarına gelen satış dalgası ardından Türkiye TRY tipi 10 yıllık tahvil faizi 13.51% ile rekor seviyeye ulaştı.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
ABD’den TÜFE BEKLENİYOR…

ABD'de ÜFE, Mart ayında %0,1 yönündeki beklentileri aşarak %0,3 artış gösterdi. Enerji fiyatlarındaki gerilemeye rağmen beklentilerin üzerinde arttı. Piyasaların gözü bugün açıklanacak olana TÜFE verisinde olacaktır. Mart ayında TÜFE’nin aylık bazda değişim göstermezken yıllık bazda %2,4 oartış göstersi bekleniyor. ABD Başkanı Trump’ın Suriye hakkında açıklaması yapması bekleniyor. Bu konuda yapacağı açıklamanın sert olması küresel risk iştahında tekrar çekilmeye neden olabilir. Bu etkiyle birlikte güvenli limanlar lehine fiyatlamalar görebiliriz. Trump’ın Rusya ve Çin ile yapılan ticaretin şartları ile ilgili sert söylemlerinin yarattığı etki şimdilik hafiflemiş görünüyor. Dünya piyasalarında bu gelişme pozitif olarak karşılandı. Ancak ABD’nin olası bir Suriye hamlesinin yarattığı tedirginlik pozitifliğin sınırlı kalmasına neden oluyor. Çin’de Mart ayında TÜFE ve TÜFE beklentileri karşılayamasa da yapılan ılımlı söylemlerin pozitif etksi bu olumsuzluğun önüne geçmiş durumda. Facebook CEO’su Zuckerberg'in ABD senotosunda yaptığı savunanın tatmin edici olması Facebook hisseleri öncüğünde ABD piyasalarında yükselişe neden oldu.

Avrupa’daki yetkililerden gelen açıklamalar da bu konu hakkında uzlaşma yanlısı oldukları yönünde. TCMB Başkanı Çetinkaya konuşmasında yakın dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetin gücünü koruduğunu işaret ettiğini belirtti. Yurtiçinde teşvik paketi olumlu karşılansa da Rusya kaynaklı endişeler Türk varlıklarında negatif etki yaratmaya devam etti. Hafta başından beri oluşan bu olumsuz etkiden sonra haftanın üçüncü gününde tepki alımları gelmesi ile bir miktar toparlanma görebiliriz. Yurtiçinden kaynaklanan gelişmeler olumlu olmayı sürdürse de ABD – Rusya ilişkilerinin yarattığı olumsuz etkinin sürebileceğini düşünmekteyiz. Rusya kaynaklı olumsuz etki göz önüne alındığında BIST 100 üzerindeki negatif etkinin sürebileceğini ve güne hafif negatif bir açılış yapmasını bekliyoruz.

ŞİRKET HABERLERİ

THYAO…pozitif … Türk Hava Yolları Ocak-Mart 2018'de %80,5 ile tarihinin en yüksek ilk çeyrek doluluk oranına ulaştı. Aynı dönemde yolcu sayısı %28.5 artışla 16.7 milyona ulaştı.

LKMNH….pozitif…Lokman Hekim Engürüsağ, düzenlediği genel kurul toplantısında hisse geri alımı kararı aldı. Verilen karara göre şirket sermayesinin %10'una kadar geri alım işlemi yürütülmesi için şirket yönetimi yetkilendirildi.

BIST 30 Kontratı

Nisan vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %2,07 düşüşle 1387.500 seviyesinden tamamladı.
Nisan vadeli kontratın, gün içerisinde 134.250 – 136.750 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

ABD Doları dün, gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında karışık bir seyir izlerken, Türk Lirası da negatif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Nisan vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %1,13 yükselişle kapattı.

Bugün USDTRY kontratının güne hafif yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Altın fiyatları dün, dolar endeksinin gerilemesi ve yatırımcıların Suriye’de kimyasal silah kullanılmasına yönelik ABD’nin vereceği olası tepkiye kilitlenmesi sonucu, yaklaşık 1 haftanın en yükseğine yöneldi. Nisan vadeli Altın kontratı ise %0.39 yükselişle tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD Doları dün, gelişmiş ülke para birimleri karşısında karışık bir seyir izlerken, Euro da pozitif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Nisan vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü %0,37 yükselişle tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne hafif düşüşle başlamasını beklemekteyiz.

Alan Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 13 Nis 2018, 08:00 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4593
Ettiği teşekkür: 461
Aldığı teşekkür: 6868
Günlük Bülten (A1 Capital)


Ticaret Savaşları Yerini Jeopolitik Kaygılara Bırakırken Endeksler Riskleri Fiyatlamaktan Yorgun. Dolar ise Yorulmadı!

Ticaret savaşlarıyla başlayan korkular olası Suriye müdahalesiyle ve bu zemini hazırlayan Trump'un tweetleriyle sarsılırken Perşembe günü başlayan sakinleşme ABD basınında yer alan Duma'da kimyasal silah kullanıldığına dair haberlerle yeniden alevlenir gibi olsa da Beyaz Saray sözcüsü yazılı açıklamasında Suriye toplantısında nihai karar alınmadı açıklamalarıyla piyasalara umut verdi.

4,19 seviyesini test eden dolarda gerileme devam ederken son işlem gününe 4,1139 seviyesinden başlıyoruz.

Her ne kadar Trump yine twitter da söylemlerini yumuşatsa da Rusya'nın Suriye kıyılarında askeri harekat kararı ve Akdeniz de bulunan 6 filo ve 7 gemiyle Akdeniz'e yola çıkan uçak gemisi kafaları karıştırmaya devam ediyor.

Fransa ve İngiltere2nin desteğini alan Trump'ın olası harekat emrini verme ihtimali ise piyasalar üzerinde baskısını devam ettirecektir.

Bu tablo karşısında 106.700 seviyesinden başlayan ve dün 110.235 puan seviyesinden günü yükselişle tamamlayan endekste bugün yine haber akışı etkili olacaktır.

Putin Erdoğan arasında devam eden telefon trafiğinin yanı sıra Akdeniz de yaşanan gelişmeler de yakın takibimizde olacak.

Sabah itibariyle Asya piyasaları karışık bir seyir izlerken, ABD vadeli hisse piyasaları ise hafif ekside. BİST100 endeksinin bugün hafif pozitif açılmasını ve gün içerisinde endeksin dünya endekslerine paralel bir görüntü sergileyebileceğini öngörmekteyiz.BİST100:
Olası hafta sonu gerilimine karşı günün ikinci yarısında hafta sonuna hisse taşımak istemeyen yatırımcıların satış ihtimaline dikkat çekelim. Endekste dolar ve faizlerin seyri etkili olmaya devam ediyor haber akışının yanı sıra. Olası yükselişler de 110.500/111.300 hedef değerler olurken geri çekilmelerde 107.500 ve daha aşağıda 16.750 önemli destek konumunu devam ettiriyor.
Dolar/TL:
4,19 seviyesini test eden dolarda 4,11 seviyesin sakin ancak alıcılı seyir yükselen jeopolitik gerilim nedeniyle devam ederken faizlerdeki yüksek seyir hız kesmiş görünmüyor. Bu sabah Dolar/TL 4.11 seviyesinden güne başlarken faizlerde %14,36 korunmakta. Dolarda olası gerilemelerde 4,10/4,0870öne çıkan destekler olurken yukarı ataklarda 4,13/44,15 ve yukarıda 4,19 görülebilecek hedef değerler.
Manşette Neler Var?
" NYSE, haftanın dördüncü işlem gününü ralli yaparak tamamladı. Dow Jones Sanayi Endeksi % 1,21, Nasdaq Teknoloji Endeksi % 1,01 artış gösterdi.
" Altın jeopolitik gerilim ile değer kazandı.1340 dolar ons.
" Petrol 8 ayın en büyük haftalık kazancına yöneldi. Brent 71.84 dolar.
" Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini Suriye İçin Bugün Toplantıya Çağırdı.
" Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Nebenzia, "Acil önceliğimiz bu durumda savaş tehdidini engellemek" dedi.
" ABD Savunma Bakanı Mattıs: Askeri Operasyonla İlgili Henüz Bir Karar Verilmedi.
" Trump yine attığı tweetle TPP konusunda akılları karıştırdı. ABD Başkanı Trump, "kötü bir anlaşma" olduğu için TPP'den başkanlık görevini devralmasının üçüncü gününde çekilme kararı almıştı. Bu konuya yeniden yeşil ışık yakmış görünüyor.(TPP: Trans-Pasifik Ortaklığı)
" İngiltere'nin kimyasal silah kullanımını önlemek için ABD ve Fransa'yla yola devam kararı aldığı bildirildi.
" Fed/Kashkari: Ticaret savaşı ABD için muazzam kötü.
TEKNİK YORUM VE SEVİYELER
Endekste dünkü kapanış 110.300'ün hemen altında olsa da yukarı yönlü hareket için teknik anlamda istek var. Tabii ki kalıcı bir harket için daha önceki ana destek olan ve geçtiğimiz yıl da zirve olarak izlediğimiz seviyelerden biri olan 110.300'ün aşılması ve üzerinde kalıcılık sağlanması önemli olacaktır.

ŞİRKET HABERLERİ
" AKSGY - Şirketin projeler için bankadan kullandığı 62,5 milyon ABD Doları ve 50 milyon Euro tutarındaki kredilerin teminatı olarak 310 milyon TL tutarında banka lehine ipotek verildiği açıklandı.
" ALGYO - Moskova'da yer alan gayrimenkulün üst hakkına sahip olan Rusya'daki Mosalarko OJSC şirketinin %10 payının yaptırılacak değerleme çalışmasına göre satın alınması kapsamındaki işlemlerin devam ettiği belirtildi.
" AVGYO - Metrocity'deki 35 m²'lik bölümün aylık 4.565 TL bedelle kiraya verildiği açıklandı.
" BOLUC - Şirket, gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası destek unsurlu yatırım teşvik belgesi kapsamında yatırımların tamamlanarak teşvik belgesinin kapatıldığını açıkladı.
" BOSSA & ISGSY - Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi kapsamında, Şirketlerin paylarında 13 Nisan'a kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi.
" DOCO - Şirket, Avusturya Havayolları'na Avusturya'da ikram hizmetleri sunulmasına ilişkin uluslararası ihaleyi 3 yıl süre ile kazandı. Sözleşme 2019 yılı başında başlayacak.
" EKGYO - Şirket, İstanbul Fatih Yedikule'de yer alan Cer İstanbul projesindeki 127 adet bağımsız bölüme ilişkin yapı tadiline gidilirken, bağımsız bölüm sayısının 148'e yükseldiği açıklandı.
" EKGYO & OZKGY & GSRAY -
o EKGYO için en yüksek teklif 2,25 milyar TL, arsa satışı karşılığı toplam gelir, toplam gelirin %37 oranında ki tutarı, 832,5 milyon TL arsa satışı karşılığı şirket payı olurken, bu paydan %28,57'si Galatasaray Spor Kulübü derneğine, %71,43'lük paya denk gelen 594,65 milyon TL ise EKGYO'ya ait olacak. İhalede taşınmazın asgari bedelli 383,5 milyon TL iken ihale çarpanı ise 1,55 olarak gerçekleşti. Teklifler değerlendirme aşamasındadır.
o EKGYO tarafından düzenlenen İstanbul Bakırköy Florya Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşım İşi ihalesinde 2. Oturumda OZKGY, en yüksek 3. teklifi verdi.
" ECZYT - Şirketin, kayıtlı sermaye tavanının 200 milyon TL'den 500 milyon TL'ye yükseltilmesine ilişkin karar Genel Kurulda kabul edildi.
" FLAP - Şirket, 19 - 23 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan Ulusal Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Derneği'nin 14. Ulusal ELCD Kongresini yürütme görevini üstlenecek.
" HALKB - 91 gün vadeli 360 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
" INTEM - Şirketin, 10 milyon TL olan kayıtlı sermaye tavanının 49 milyon TL'ye yükseltilmesine ilişkin aldığı karar Genel Kurulda kabul edildi.
" SALIX - Bağlı ortaklığı Alcor 1 Enerji'nin 100.000 TL olan sermayesinin 2 milyon TL'ye artırılmasına iştirak edildiği açıklandı.
" SEKUR - Şirketin 1,68 milyon Euro değerinde nitelikli ve özellikli gıda ammbalaj film makine ve ekipmanı satın alma işleminin tamamlandığı, ekipmanların fabrika sahasına inerek montaj çalışmalarına başlandığı açıklandı.
" SODA - Sendika tarafından toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varılmaması nedeniyle 23 Mayıs'ta greve çıkılma kararı alındığı, görüşmelerin devam ettiği açıklandı.
" VAKBN - Bankanın 4 bağlı ortaklığında (Vakıf Gayrimenkul Değerleme, Vakıf Pazarlama, Vakıf Faktoring ve Vakıf Yatırım) Vakıfbank Sandıklarının sahip olduğu payların yapılacak değerleme çalışmasını takiben sandıklardan devralınmasına karar verildi.
" VAKKO - Şirket paylarının satışına ilişkin olarak yeni bir gelişme olmadığı açıklandı.

PAY ALIM SATIM HABERLERİ
" ANSGR - Likidite sağlayıcılık işlemleri kapsamında 4,18 TL ortalama fiyatla 699.005 adet alış, 4,20 TL ortalama fiyatla 700.576 adet satış, 4,22 TL ortalama fiyatla 253.487 adet açığa satış yapıldı.
" ATLAS - Barış Kaya tarafından 0,99 - 1,10 TL fiyat aralığından 1,63 milyon adet pay alım ve 0,91 milyon addet pay satımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %5,91'e yükseldi.
" CEMAS & IEYHO - IEYHO tarafından 1,75 - 1,83 TL fiyat aralığından 400.000 adet CEMAS payı satılırken, şirket sermayesindeki payı %65,48'e geriledi.
" ECZYT - Eczacıbaşı Holding tarafından 9,39 - 9,54 TL fiyat aralığından 77.222 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %77,99'a yükseldi.
" GDKGS - Gedik Portföy Yönetimi tarafından 1,23 - 1,26 TL fiyat aralığından 75.500 adet alış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %10,18'e yükseldi.
" IZFAS - Natan Kohen tarafından 6,15 - 6,17 TL fiyat aralığından 50.000 adet satış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %25,34'e geriledi.
" KARTN - Asil Gıda ve Kimya tarafından 249,60 - 259,40 TL fiyat aralığından 10.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %21,26'ya yükseldi.
" KUYAS - Enver Çevik tarafından 4,43 - 4,65 TL fiyat aralığından 23.836 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %42,07'ye yükseldi.
" LKMNH - Şirket payylarının geri alımı kapsamında alınan 1.747.449 adet payın 430.000 adedi 7,06 TL fiyatla bağlı ortaklığı Lokman Hekim Van Sağlık Hizmetleri'ne satıldı.
" OYLUM - Şirket ortaklarından Yener Büyüknalbant tarafından 1 aylık sürede pay alımı yapılacağı açıklandı.
" PRZMA - Sibel Kuru Billurcu tarafından 1,66 - 1,69 TL fiyat aralığından 253.136 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %0,004'e yükseldi.
" SARKY -
o Ahmet Hamdi Bektaş tarafından 3,26 TL fiyattan 10.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %2,28'e yükseldi.
o Hayrettin Çaycı tarafından 3,38 - 3,40 TL fiyat aralığından 10.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %8,73'e yükseldi.
o Hamit Mücellit tarafından 3,37 - 3,40 TL fiyat aralığından 30.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %0,58'e yükseldi.
" SNGYO - Şirket paylarının geri alımı kapsamında 0,68 TL fiyatla 100.000 adet pay geri alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %0,44'üne karşılık gelen 3.9900.000 adet pay geri alındı.
" SNKRN - Bülent Çobanoğlu tarafından Gem Global'e teminat olarak gönderilen 1 milyon adet B grubu pay geri alınırken, şirket sermayesindeki payı %27,54'e yükseldi.
" VERUS - Investco Holding tarafından 25,90 TL fiyattan 9.786 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %69,15'e geriledi.
" YGGYO - Şirket paylarının geri alımı kapsamında 12,39 - 12,70 TL fiyat aralığından 32.152 adet pay geri alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %1,56'sına karşılık gelen 1.675.316 adet pay geri alındı
SERMAYE ARTIRIM HABERLERİ
" ENKAI - Şirket sermayesinin 4,6 milyar TL'den %8,70 oranında bedelsiz olarak 400 milyon TL artışla 5,0 milyar TL'ye çıkarılmasına karar verildi.
" KERVT - Şirket sermayesinin 23,9 milyon TL'den %2.670 oranında bedelsiz olarak 638,1 milyon TL artışla 662 milyon TL'ye çıkarılmasına karar verildi.
GENEL KURUL HABERLERİ
o Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler - MSGYO, CCOLA

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 16 Nis 2018, 08:38 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4593
Ettiği teşekkür: 461
Aldığı teşekkür: 6868
Günlük Bülten (A1 Capital)


Operasyon Tamamlandı Diyen Trump Sonrası Şimdi Gözler Diplomasi Trafiğinde.!
Geçen hafta Trump'ın attığı 2 tweet piyasaları karıştırdı. BİST 100 endeksi gün içinde 3000 puana yakın değer kaybederken dolar 4.19 seviyesine kadar yükseldi ve altında güvenli liman olası savaş durumu beklentileriyle hafta boyu alıcılı seyir yaşandı. İngiltere ve Fransa'nın desteğini arkasına alan Trump Duma'da kimyasal silah kullanılmadı diye Rusya ya rağmen hafta sonu füze atışlarıyla müdahalesini gerçekleştirdi. Operasyona yönelik Rusya'dan ve İran'dan sert açıklamalar geldi. Ancak Putin'in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni acil olarak toplantıya çağırması, saldırıya karşı ilk anda askeri bir yanıt verilmeyeceği şeklinde yorumlanırken saldırı sonrasında ABD Suriye'nin geçtiğimiz yıl yapılan saldırıdan ders almadığı için bu operasyonun yapıldığı açıklandı. Operasyonla ilgili ilginç bir detay ise saldırıda Rusya'nın kontrol ettiği askeri üslerin hiçbir şekilde hedef alınmamış olmasıydı. Rusya'nın karşı müdahale yerine BMGK toplantıya çağırması ardından yaşananların diplomatik yollarla çözülebileceği ve liderlerin uzlaşı arayışında olduğu gibi haber akışıyla olay geçiştirilmeye çalışılsa da NATO'nun operasyonun yanında yer alması sonrası ABD BM Temsilcisinin Rusya'ya yaptırımlar uygulayacağız açıklamaları sonrası Rusya'nın sessizliğini korumasını dikkate alarak piyasaların bu korkuları atlatmasının kolay olmayacağını düşünüyoruz.

BİST100 endeksi Cuma günü hafta sonunu riske atmak istemeyen yatırımcıların satışlarıyla 110.000 desteğinin altında kapanış gerçekleştirirken dolar yeni haftaya 4.10 altında 4.0970 seviyesinden başlıyor. Altında ise 1347 dolar ons seviyesinde alıcılı görünüm devam etmekte. BİST100 endeksinde yeni haftada aşağıda 106.700 yukarıda 110.500 bandında hareketler görebilirz.25 Nisanda gerçekleşecek TCMB PPK toplantısında kadar dolarda 4 TL altına çekilmeler zorlaşırken 4.05 önemli destek konumunu devam ettirmekte.TL varlıklar üzerinde hafta boyu Suriye gelişşmeleri ve İran Rusya Türkiye arasında yaşanabilecek diploması trafiğinin yanı sıra Macro'nun Astana ile başlayan Soçi ve Ankara ile devam eden görüşmelere Batı'nın da katılması yönündeki açıklamaları nasıl cevap bulacak ve Suriye'de devam eden operasyona dair gelişmeler endekse ve piyasalara yön verecektir.

Önemli bir hatırlatma yapalım ; 25 Ocakta alınan ve 2 Mayıs'ta uygulamaya konulacak olan ihracatçı olmayan şirketlerin döviz cinsi borçlanmasının zorlaştırılması ve şirketlerin kur riskine karşı korunması adımı. Bu konudaki geçiş süreci ve uygulamaya yönelik sınırlı zaman olası hatalar kurlar üzerinde hareketlenmelere neden olabilir. Doğru bir yaklaşım olmakla birlikte konunun uygulamasına yönelik hatalarının kurlarda oynaklığa neden olma riskini olduğunu belirtelim..

16 Nisan Pazartesi Ajanda
Türkiye
10:00/Sanayi Üretimi (aylık)/Şubat/Önceki: - % 0.8
10:00/Sanayi Üretimi (yıllık)/Şubat/Önceki: + % 12.0
10:00/İşsizlik Oranı/Ocak/Önceki: % 10.4
11:00/Merkezi Yönetim Bütçe Denggesi/Mart/Önceki: - 1.9 milyar TL

Küresel Piyasalar
15:30/ABD/Perakende Satışlar (aylık)/Mart/B: + % 0.4/Ö: - % 0.1

DÜNYA DİPLOMASİ
" Suudi Arabistan'da 29. Arap Birliği Zirvesi düzenlenecek.(Zahran)
" ABD, İngiltere ve Fransa'nın Esed rejimine yönelik düzenlediği operasyonun ardından gelişmeler takip ediliyor.(Washington/Moskova/Londra/Paris)
" Karadağ'da cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu yapılacak.(Podgorica)

PİYASALAR DÜNÜ NASIL KAPATTI

Endeksler Faizler
Son % F. Son % F.
BİST100 109.604 -0,57 TR 2Y 14,4 0,00
VİOP 133,925 -0,87 TR 10Y 13,1 0,77
DJI 24.360 -0,50 US 2Y 2,36 0,71
S&P500 2.656 -0,29 US 10Y 2,84 0,41
DAX 12.442 0,22 GER10Y 0,51 -0,74
Nikkei 21.826 0,22 FR10Y 0,74 -1,15

Döviz Kurları Emtia
Son % F. Son % F.
Dolar/TL 4,0962 -0,02 ALTIN 1.346 0,04
Euro/TL 5,0527 0,01 BRENT 71,8 -0,99
EUR/USD 1,2332 0,01 CDS Son % F.
GBP/USD 1,4254 0,08 TR CDS 202,65 0,06

PİYASADA EN DİKKAT ÇEKEN HİSSELLER

En Çok Yükselenler En Çok Düşenler
DOBUR 3,55 19,93 ISGSY 1,99 -11,95
BNTAS 3,09 17,49 KERVT 95,55 -11,77
TGSAS 5,28 15,03 PEKGY 7,60 -10,27
ISFIN 3,58 9,15 BANVT 14,92 -5,99
PKENT 58,70 6,92 BOSSA 7,40 -4,76
EUHOL 0,78 6,85 TKFEN 16,70 -4,30
INDES 12,50 6,47 ITTFH 2,78 -3,81
ATAGY 4,10 5,67 AYEN 5,17 -3,54
KNFRT 18,15 5,52 CEMAS 1,73 -3,35
MRGYO 1,02 5,15 YGYO 0,60 -3,23

En Yüksek Hacim XU100 Pozitif / Negatif Etki
Sembol Son Milyon Sembol Puan % Fark
THYAO 18,26 863 EREGL 99,45 1,21
GARAN 9,80 646 TAVHL 50,57 3,13
HALKB 8,82 568 ISCTR 38,26 0,93
KOZAL 48,88 398 KOZAL 33,98 3,56
KERVT 95,55 270 FROTO 27,42 1,55
KRDMD 3,79 217 GARAN -119,9 -1,31
KOZAA 6,09 190 THYAO -104,4 -1,78
SASA 11,28 163 TCELL -98,7 -1,40
DOHOL 1,17 155 TKFEN -60,9 -4,30
AKBNK 9,16 142 TUPRS -56,1 -0,88

TEKNİK YORUM VE SEVİYELER
Endekste geçtiğimiz hafta gördüğümüz sert saatış hareketi sonrası kapanışı 110.300 altında gerçekleştirdik. Bu nedenle şimdilik geri dönüş hareketi başladı demek için erken olabilir. Kısa bir 108.000 altı denemesi olsa da bu desteği bir kere test etmiş olmamız piyasanın dikkatini olası geri çekilmelerde çekebilir. Cuma'yı yatay geçirdik, bugün açılış sonrası endeks davaranışını iyi izlemek gerekiyor. Hareket 110.300 üzerine geçer ve kalıcılık sağlarsa teknik olarak yukarı yönlü hareket desteklenebilir.

ŞİRKET HABERLERİ
" AKSGY - İstanbul Beykoz'da planlanan yatırımlar kapsamında 1893 Ada 27 parselde arsa sahipleri ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalanırken, Şirketin projedeki payının %47,33 olacağı, arsanın ekspertiz değerinin ise 670.000 TL olduğu açıklandı.
" ANSGR - Ocak - Mart döneminde prim üretimi %22,8 artışla 1,38 milyar TL'ye yükseldi.
" AVGYO & AVTUR - Edirne'de yapılması planlanan "Metro Hotel Apartments" projesi için inşaat ruhsatı başvurusu yapıldığı açıklandı.
" DENIZ - 161 gün vadeli 189 milyon TL ve 84 gün vadeli 101 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
" DOHOL - Medya grubu varlıklarının satışına ilişkin olarak 0,77 TL fiyatla ayrılma hakkı kullandırılacağı açıklandı.
%100 bağlı ortaklığı D&R'ın 440 milyon TL bedelle Turkuvaz TK Kitap'a devri konusunda ön protokol imzalandığı açıklandı.
" EKGYO - Şirket, İstanbul Başakşehir Belediyesi hizmet binası kaba inşaat işini Aydur İnşaat'a verdiğini bildirdi.
" GARAN - Banka aleyhine daha önce kesilen ve 82,58 milyon TL olarak ödenen cezanın iptali için yapılan başvuru reddi sonrasındaki istinaf başvurusu sonucunda cezanın banka lehine iptali kararı verilirken, Danıştay yolunun açık olduğu bildirildi. 61 gün vadeli 21,11 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
" GYHOL - JCR, Şirketin Uzun ve Kısa Vadeli Ulusal Notlarını 'A+(Trk)' ve 'A-1(Trk)', notlara ilişkin görünümleri ise 'Stabil' olarak belirledi.
" HALKB - 91 gün vadeli 360 milyon TL tutarında bono ihraç etti.
" IEYHO - Şirket ortaklarından biri tarafından genel kkurul kararlarının iptali için dava açıldı.
" INTEM - Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi kapsamında Şirket paylarında 30 Nisan'a açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi.
" ISCTR - Bankanın gerçekleştireceği 95 gün vadeli 750 milyon TL ve 144 gün vadeli 750 milyon TL tutarındaki bono arzlarına ilişkin SPK onayı alındı.
" ISDMR - Şirket paylarının Ana Pazar'da işlem görebilmesini teminen Borsa'ya Pazar geçiş başvurusu yapıldı.
" ISFIN - Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi kapsamında Şirket paylarında 30 Nisan'a kadar brüt takas uygulaması getirilirken, açığa satış ve kredili işlem yasağı da 30 Nisan'a kadar uzatıldı.
" ISMEN - 360 gün vadeli 28,82 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
" KERVN - Şirket, faaliyeti durdurulan iştiraki SİS Sayılgan Dokuma'ya ait tesis, makineler ve fabrika binasının kiralanmasını ya da satışı için çalışmaların devam ettiği belirtildi.
" KORDS - Şirketin, ticari havacılık sektörüne kompozit malzeme sağlayan ABD'de faaliyet gösteren Fabric Development vee Textile Products Inc isimli iki şirket alımında, Yabancı Yatırımcılar Komitesi (CIFUS) onay sürecinin gecikmesinden dolayı başvuru yeniden yapıldı.
" KPHOL - Yeşil Holding tarafından 29.750 adet A grubu payın alımı sonrasında, zorunlu pay alım teklifi başvurusu SPK'ya yapıldı. Pay alım teklif tebliğine göre hesaplanan fiyat ise 1,0439 olarak açıklandı.
" LIDFA - 175 gün vadeli 10 milyon TL tutarında bono ihraç etti.
" MCTAS & HDFGS - HDFGS tarafından MCTAS'ın %89,432 oranındaki payına karşılık gelen 3.900.225 adet A grubu ve 697.505 adet B grubu paylar pay başına 2,74 TL bedelle satın alındı.
" MCTAS - Şirket aktifinde bulunan iştiraklerindeki paylarının hakim ortağı MCT Yatırım Holding'e satılmasına karar verildi.
" MNDRS - Şirket iştiraki olan Akça Enerji'nin Manisa'da yatırım süreci devam eden 19,4 MW'lık jeotermal santral için Enerji Bakanlığı'ndan üretim lisansı alınırken, santralin EPDK tarafının onayının ardından tesis kabulü için başvuru yapılacağı açıklandı.
" PEKGY - Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi kapsamında Şirket paylarında 30 Nisan'a kadar brüt takas uygulaması getirilirken, açığa satış ve kredili işlem yasağı da 30 Nisan'a kadar uzatıldı.
" QNBFB - 119 gün vadeli 162 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
" SAMAT - Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan 8,6 milyon TL tutarında ihale kazandı.
" YGYO - Şirket, T&Y Innovia 4 adi ortaklığı kuruluşuna dair %70 oranında iştirak eden Tangible Middle East Enerji ve İnşaat'a sermaye koyma borcunu yerine getirmek için 1 ay süre verildiğini bildirdi.

PAY ALIM SATIM HABERLERİ
" ARSAN - Şirket paylarının geri alımı kapsamında 1,98 - 1,99 TL fiyat aralığından 45.000 adet pay alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %3,75'ine karşılık gelen 3.179.214 adede yükseldi.
" BNTAS - Adnan Erdan tarafından 2,86 - 2,92 TL fiyat aralığından 200.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %14,44'e geriledi.
" BOSSA - Şirket paylarının geri alımına ve geri alım kapsamında ayrılacak fonun 5 milyon TL olarak belirlendiği açıklandı.
" CEMAS & IEYHO - IEYHO tarafından 1,75 - 1,76 TL fiyat aralığından 200.000 adet CEMAS payı satılırken, şirket sermayesindeki payı %65,39'a geriledi.
" ECZYT - Eczacıbaşı Holding tarafından 9,64 - 9,70 TL fiyat aralığından 90.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %78,08'e yükseldi.
" ESCOM - Şirketin hakim ortağı Halil İbrahim Özer tarafından 0,89 - 0,90 TL fiyat aralığından 696.765 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %43,85'e geriledi.
" GLYHO - Şirket paylarının geri alımı kapsamında 4,04 TL fiyatla 250.000 adet pay alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %9,25'ine karşılık gelen 30.155.526 adede yükseldi.
" IDGYO -
o Hüseyin Salih Ekşi tarafından 1,87 - 2,30 TL fiyat aralığından 141.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %1,41'e yükseldi.
o Emek Yapı Yatırım tarafından 2,16 - 2,25 TL fiyat aralığından 134.500 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %1,35'e yükseldi.
" ISDMR & EREGL - EREGL tarafından 7,50 TL fiyatla 5.652.082 adet ISDMR payı satılırken, şirket sermayesindeki payı %94,87'ye geriledi.
" KARTN - Asil Gıda ve Kimya Sanayi tarafından 260,4 - 264,9 TL fiyat aralığından 485 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %21,27'ye yükseldi.
" KUYAS - Enver Çevik tarafından 4,57 - 4,70 TL fiyat aralığından 19.997 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %42,14'e yükseldi.
" LKMNH -
o Şirket paylarının geri alımı kapsamında 6,73 - 6,80 TL fiyat aralığından 15.000 adet pay alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %7,34'üne karşılık gelen 1.762.449 adede yükseldi.
o Şirket paylarının geri alımı kapsamında alınan 1.762.449 adet payın 430.000 adedi bağlı ortaklığı Lokman Hekim Van Sağlık Hizmetleri'ne 7,06 TL fiyatla satılırken, şirket paylarının geri alımı kapsamında alınan paylar şirket sermayesinin %5,55'ine karşılık gelen 1.332.449 adede geriledi.
" OYLUM - Şirket ortaklarından Yener Büyüknalbant, şirket paylarında alım işlemi geerçekleştirmeyi planladığını bildirdi.
" PRZMA -
o Sibel Kuru Billurcu tarafından 1,63 - 1,67 TL fiyat aralığından 181.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %0,008'e yükseldi.
o Nuran Kuru tarafından 1,61 - 1,66 TL fiyat aralığından 14.812 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %3,26'ya yükseldi.
" SNGYO - Şirket paylarının geri alımı kapsamında 0,68 TL fiyatla 200.000 adet pay alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %0,47'sine karşılık gelen 4.100.000 adede yükseldi.
" VERUS - Investco Holding tarafından 26,62 TL fiyattan 1.150 TL adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %69,15'e geriledi.
Sermaye Artırım Haberleri
" MSGYO - Genel kurulda Şirket sermayesinin kar payından olmak üzere 39 milyon TL'den %100 bedelsiz olarak 39 milyon TL artışla 78 milyon TL'ye çıkarılması konusundaki karar onaylandı.
" TEKTU - Şirket sermayesinin 145,8 milyon TL'den %105,74 bedelli olarak 154,2 milyon TL artışla 300 milyon TL'ye çıkarılması kapsamında rrüçhan haklarının kullanım süresi SPK'dan alınan onayla birlikte 25 Nisan'a kadar uzatıldı.
SERMAYE ARTIRIM HABERLERİ
" MSGYO - Genel kurulda Şirket sermayesinin kar payından olmak üzere 39 milyon TL'den %100 bedelsiz olarak 39 milyon TL artışla 78 milyon TL'ye çıkarılması konusundaki karar onaylandı.
" TEKTU - Şirket sermayesinin 145,8 milyon TL'den %105,74 bedelli olarak 154,2 milyon TL artışla 300 milyon TL'ye çıkarılması kapsamında rüçhan haklarının kullanım süresi SPK'dan alınan onayla birlikte 25 Nisan'a kadar uzatıldı.
GENEL KURUL HABERLERİ
o Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler - AKSUE, LOGO, AEFES, AYEN


A1 Capital Menkul Değerler A.Ş.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 16 Nis 2018, 08:40 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4593
Ettiği teşekkür: 461
Aldığı teşekkür: 6868
Sabah Notları (Alan Yatırım)


DÜN NE OLDU?


BİST 100 GÜNÜ YÜKSELİŞLE KAPATTI...

BİST100 endeksi düşüşle başladığı günü 0.90% yükselişle 110,235 puandan tamamladı. Türkiye CDS'lerinde ayrışma hafifleyerek (3.41% azalış) 203.61 bp seviyelerine çekilme görüldü.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?KÜRESEL RİSK İŞTAHI YÜKSELDİ....

FED yetkililerinin, ticaret savaşlarının net bir şekilde olumsuz riskler barındırmasına rağmen, biraz daha hızlı şekilde parasal sıkılaştırma sürecine yönelmesi ardından küresel piyasalarda hisseler değer kaybetti.

Avrupa hisseleri, yatırımcılar FED'in para politikası konusundaki şahin tutumuna yönelik verdiği son sinyalleri sindirirken Ortadoğu'da artan tansiyon ve ABD'deki kırılgan siyasi manzara Asya hisseleriyle birlikte geri çekildi. Hazine tahvilleri ve Dolar yükseldi, petrol fiyatları hafif geriledi. Petrol şirket hisseleri Stoxx Europe 600 Index'ini yukarı taşırken aynı zamanda Asya piyasalarından gelen negatif satış dalgasını biraz dağıttı. İlerleyen saatlerde, Trump'ın olası Suriye operasyonunun yakın olmadığını açıklaması üzerine Avrupa ve ABD piyasalarında risk iştahı tekrar belirdi. Diğer taraftan, İngiltere kanadında Theresa May, bakanlar kurulunu acil toplantıya çağırarak ABD'nin gerçekleştirmesi muhtemel askeri harekâtına katılmak için destek arayışına koyuldu. OPEC tarafından yapılan açıklamaya göre, petrol arzı Venezuela ve Suudi Arabistan petrol üretiminin azalmasıyla geçen ay son 1 yılın en düşük seviyeye geriledi. Durum, küresel piyasaların yılsonuna doğru keskin bir şekilde sıkılaşacağını işaret ediyor. ECB'nin 7-8 Mart'taki toplantı tutanaklarına göre, yetkililerin ABD'nin ticaretteki tutumuna yönelik endişeler arttı. Politika yapıcılar, diğer taraftan, enflasyonu 2%'nin hemen aşağısındaki orta vadeli hedefe doğru sürdürülebilir bir biçimde yöneltme amacına oldukça yakın. Euro Bölgesi'nde sanayi üretimi Şubat'ta beklentilerin altında kalarak aylık 0.8% gerileme, yıllık 2.9% artış kaydetti. Üçüncü ayda da beklenmedik şekilde gerileme yaşanması böylelikle bölgenin eekonomik görünümüne ilişkin soru işaretlerini tekrar gündeme getirdi. ABD'de 7 Nisan ile biten haftada işsizlik başvuruları 230K beklentinin üstünde 233K olurken devam eden işsizlik başvuruları 1843K beklentisinin üstünde 31 Mart ile biten haftada 1871K'e yükseldi. Ülkede işsizlik başvurularının dört haftalık ortalaması, 228,250'den 230,000'e yükseldi. Çekirdek enflasyonda iyileşmenin sınırlı kaldığını ve enflasyonda gelinen seviyelerin hala yüksek olduğunu belirten TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, ihtiyaç halinde ilave sıkılaştırma yapılabileceğini yineledi.

Sabah itibariyle Asya piyasaları karışık bir seyir izlerken, ABD vadeli hisse piyasaları ise hafif ekside.

BİST100 endeksinin bugün hafif pozitif açılmasını ve gün içerisinde endeksin dünya endekslerine paralel bir görüntü sergileyebileceğini öngörmekteyiz.

not : AN İTİBARİYLE BIST VADELİ 0.24 YUKARIDA SAAT : 09.41****


ŞİRKET HABERLERİ
TLMAN...nötr...Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş., 2017 yılı faaliyetleri sonucunda elde edilen net dağıtılabilir dönem karını, 132.838% oranında pay başına Brüt TRRY 1.32838 nakit temettü olarak 31.05.2018 tarihinde ödeme kararını Genel Kurul'a sunmuştur. (KAP)

VAKKO....nötr... KAP'ta yer alan açıklamaya göre, Vakko Tekstil Hazır Giyim Sanayi İşletmeleri A.Ş., 30 Nisan 2018'de 2017 yılı faaliyetlerine ilişkin karını, 19.37753% oranında pay başına Brüt TRY 0.1937753 temettü ödeyeceğini duyurdu. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Nisan vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi'ne paralel olarak günü %0.90 yükselişle 135.100 seviyesinden tamamladı.

Nisan vadeli kontratın, gün içerisinde 131.000 - 136.750 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

ABD Doları dün, gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında karışık bir seyir izlerken, Türk lirası da pozitif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Nisan vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %1,15 düşüşle kapattı.

Bugün USDTRY kontratının güne hafif yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Altın fiyatları dün, doların değer kazanmasıyla yatırımcıların karlarını realize etmesi ardınndan 11 haftanın en yükseğinden geriledi. Fakat satışlar, Suriye kaynaklı artan tansiyon sebebiyle sınırlı kaldı.

Bugün Altın kontratının güne düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD Doları dün, gelişmiş ülke para birimleri karşısında karışık bir seyir izlerken, Euro da negatif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Nisan vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü %0,57 düşüşle tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne hafif düşüşle başlamasını beklemekteyiz.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
 Mesaj Başlığı: Re: ENDEKS YORUMLARI
Gönderilme zamanı: 18 Nis 2018, 08:39 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4593
Ettiği teşekkür: 461
Aldığı teşekkür: 6868
Günlük Bülten (A1 Capital)


Erken Seçim, Bahçeli - Erdoğan Görüşmesi ve BİST100
Devlet Bahçelinin parti grup toplantısında 26 Ağustos 2018 de Erken Seçime gidilmesi gerektiği vurgusu ardından BİST100 endeksi %3,1 değer kaybederken 4.09 seviyesinde sakin ve hafif satıcılı seyreden dolar 4.12 seviyesine çıktı. Oysa endeks güne Suriye baskılarını kısmen üzerinden atmış doların sakinliğiyle 111.500 hedef değeri geçe çabasıyla güne başlamıştı. Erken seçim haberiyle birlikte tüm bu hava bir anda değişti. Aynı saatler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ında grup toplantısı vardı. Erdoğan ise konuşmasında Başkanlık sistemine geçişle ilgili kanun değişikliklerinin Kasım 2019 seçimleri öncesinde yetiştirileceğinden bahsediyordu. Konuşmasında erken seçim vurgusu yapmaması endeksin kayıplarını kısmen geri almasını sağlasa da tüm bu gelişmelerin ardından Cumhurbaşkanı ve Başbakanın bir araya gelmeleri ve bugün saat 13:30'da Bahçeli Erdoğan görüşmesinin duyurulmasıyla endekste değer kaybı devam etti. BİST100 endeksi günü %1,76 değer kaybıyla 108.745 puandan tamamladı. Bununla birlikte yayınlanan MGK Bildirisinde OHAL 'an uzatılması ile ilgili tavsiye kararı alındığını da hatırlatalım..
Bununla birlikte Hazine İhalesinde borçlanma maliyetlerinde artış yaşandı. Dün Hazine nisan ayı borçlanma programı çerçevesinde gerçekleştirdiği 5 yıllık sabit kuponlu tahvilin yeniden ihracında ortalama bileşik faiz % 13,60 oldu . Bununla birlikte dünkü ihalelere gelen talep "kuvvetli" oldu.
BİST100:
Endekste Erken Seçim %3,1 değer kaybına neden olurken BİST100 108.000 seviyesine kadar geriledi. Haber akışı sonrası 108.745 puandan %1.76 değer kaybıyla günü tamamlarken bugün saat 13.30 da Bahçeli Erdoğan görüşmesi merakla beklenecek. Görüşmede erken seçim kararının çıkması durumunda endekste satış baskısı artarsa bu kez daha önce Suriye gerginliği ile test edilen 106.750 aşağıda önemli bir seviye olarak karşımıza çıkabilir. Satışların devam etmesi durumunda ise 105.500/103.700 diğer önemli destekler olacaktır. Görüşmede Erken Seçim Kaararı çıkmaması durumunda yaşanacak toparlanmalarda 110.000/110.500 ve yukarıda 111.500 hedeflerimiz olacaktır.
Erdoğan -Bahçeli Görüşmesi Neden Önemli?
1. Erken seçimin yerel ve parlamento seçimlerini de kapsayıp kapsamayacağı. Yerel seçimlerinde öne alınması durumunda bunu ilgili kanunda değişiklik gerekmekte. Bu konuda neler yapılabilir?
2. Erken seçim tarihi konusunda 26 Ağustos u işaret eden Bahçeliye karşı (bu tarih Kurban Bayramına denk gelmekte)Erdoğan'ın vereceği farklı tarih.15 Temmuz ya da Eylül ayı olabilir (mi?)
3. Erken Seçim konusunu gündemlerinde olmadığını çeşitli zamanlarda açıklayan hükümetin ekonomik konularda yaşanan son dönem olumsuzluklara ve bunun sürdürülebilir olmadığına vurgu yaparak erken seçim konusunu gündeme taşıyan Bahçeliye vereceği cevap.
4. Erken Seçime gidilmesi durumunda ilgili kanunda yerel seçim ve parlamento seçimleriyle ilgili değişiklik için nasıl bir yol haritası izlenebileceği.
5. Başkanlık seçimiyle ilgili uyum kanunlarının Kasım 2019 kkadar yetiştirileceğini (Salı günü ) açıklayan Erdoğan'ın olası mutabakat durumunda bu değişiklik sonrası ilgili kanunlarla ilgili değişiklik için yeterli zamanın olup olmadığı
Bir diğer konu ise son dönemde kurulan ve bu seçimlere giremeyeceği konuşulan İyi Partinin ise seçimlere katılması konusunda bir engel olmadığının vurgusu PİYASALAR DÜNÜ NASIL KAPATTI
Endeksler Faizler
Son % F. Son % F.
BİST100 108.745 -1,76 TR 2Y 14,4 -0,35
VİOP 133,475 -1,29 TR 10Y 13,1 -0,83
DJI 24.787 0,87 US 2Y 2,41 0,35
S&P500 2.706 1,07 US 10Y 2,84 0,29
DAX 12.586 1,57 GER10Y 0,51 0,06
Nikkei 22.143 1,35 FR10Y 0,73 -2,66
Döviz Kurları Emtia
Son % F. Son % F.
Dolar/TL 4,0968 0,01 ALTIN 1.343 -0,33
Euro/TL 5,0714 0,04 BRENT 72,1 0,56
EUR/USD 1,2375 0,04 CDS Son % F.
GBP/USD 1,4296 0,06 TR CDS 205,83 -0,05

PİYASADA EN DİKKAT ÇEKEN HİSSELER

En Çok Yükselenler En Çok Düşenler
SELGD 0,51 9,80 KPHOL 1,88 -10,11
IDGYO 2,,31 9,52 BNTAS 2,93 -8,53
NIBAS 1,75 8,57 AKPAZ 0,17 -5,88
VAKFN 2,03 7,88 SERVE 0,55 -5,45
BMEKS 0,19 5,26 UTPYA 4,20 -5,24
ARENA 4,38 4,79 DMISH 0,20 -5,00
TAVHL 24,02 4,50 DOBUR 3,65 -4,93
ICBCT 4,82 4,15 ARTI 2,20 -4,55
OSTIM 1,35 3,70 ANELT 0,46 -4,35
DOGUB 2,53 3,56 RALYH 1,15 -4,35

En Yüksek Hacim XU100 Pozitif / Negatif Etki
Sembol Son Milyon Sembol Puan % Fark
THYAO 18,78 1.085 BIMAS 41,75 0,71
GARAN 9,68 785 TAVHL 34,46 2,03
SASA 12,91 433 KCHOL 25,50 0,68
KRDMD 3,90 364 TCELL 19,54 0,28
HALKB 8,95 324 TTKOM 8,38 0,66
KOZAL 47,70 215 GARAN -377,9 -4,12
VESTL 10,10 185 THYAO -289,9 -4,96
PETKM 7,71 184 EREGL -123,0 -1,48
EKGYO 2,44 173 HALKB -78,3 -3,09
TUPRS 110,80 161 ISCTR -64,1 -1,54

TEKNİK YORUM VE SEVİYELER
Pazartesi günkü yukarı yönlü harekete karşın dün izlediğimiz satış hareketine iki taraflı bakmak gerekiyor. İlki 110.300 direncinin yeniden altına geçtik ve yukarı yönlü hareketi teknik anlamda tetikleyecek ana şartı sağlayamadık. İkinci olarak da 108.000 seviyesi üzerinde kapattık ve riskli bölgede olmamıza karşın yeni bir satışı tetikleyecek bölgenin üzerinde kalmaya devam ettik. Ana resimde hala alçalan kanal hareketi sürüyor. 110.300 altında kaldığımız sürece yeni bir yükseliş zor görülmekte.

ŞİRKET HABERLERİ
" AKBNK - 62 gün vadeli 68,8 milyon TL ve 62 gün vadeli 45,7 milyon TL tutarında bono ihraç etti.
" ASELS -
o Şirket paylarının halka arzı kapsamında SPK'ya başvuru yapılırken, izahnamede 31.03.2018 verilerine yer verilmesi sebebiyle 31.03.2018 finansallarının açıklanmasını takiben izahnameninin güncellenmesi ile halka arz gerçekleştirilecek.
o Halka arzdan elde edilecek gelirin savunma sanayinde önemli kritik ve yeni teknolojilere yatırım yapılmasında, ayrıca bu alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin satın alınması veya ortak olunmasında kullanılmasına karar verildi.
" BOYP - Şirket paylarının %12'sininn Mayhoola'ya devrine ilişkin olarak pay alım teklifi yapılmadığı gerekçesiyle SPK aleyhine açılan davanın Danıştay tarafından reddedildiği, Boyner Holding ve Mayhoola'nın davaya SPK yanında müdahil olma talebinin kabul edildiği açıklandı.
" ECBYO - Şirket unvanının Metro Yatırım Ortaklığı A.Ş. olarak değiştirilmesine karar verildi.
" EKGYO - Bakırköy Şevketiye arsasının satışı karşılığı gelir paylaşım ihalesinin ilk oturumuna 2 şirketten teklif gelirken, nihai sonuç ikinci oturumda oluşacak.
" ESEMS - Şirket paylarının, öz sermayesinin negatife dönmesi ve faaliyetini devam ettiremeyecek seviyede finansman sıkıntısına düşmesi nedeniyle kottan çıkarılmasına karar verildi.
" FLAP -
o TİSK'ın 10 Mayıs'ta gerçekleştireceği Çalışma Şurası organizasyonunu yürütme görevini üstlendi.
o Şirket, Obaköy Gayrimenkul A.Ş.'den İstanbul Fikirtepe'de yer alan 2.267 m² kullanım alanlı 27 bağımsız bölümü 21,1 milyon TL'ye satın alma kararı verdi.
" GARAN - 63 gün vadeli 25 milyon TL tutarında bonoo ihraç edildi.
" ISDMR - Borsa Yönetim Kurulu şirket paylarının yarından itibaren Yıldız Pazar'da işlem görmesine karar verdi.
" KATMR -
o Şirket ile SSM arasında 2,06 milyon Euro tutarında muhtelif ekipman tedariki sözleşmesi imzalanırken, teslimatın 2018 yılında gerçekleşmesi bekleniyor.
o Şirket, Kara Yolları Genel Müdürlüğü ile 53,34 milyon TL'lik damperli kamyon, tuz serici, ön kar bıçağı ve yan kar bıçağı alımına dönük sözleşme imzaladı.
" MARTI - Şirket, uluslararası otel zincirleriyle işbirliği, joint venture ve/veya ortak yeni marka oluşturulması imkanlarının değerlendirilmesi konusunda danışmanlık hizmeti için Londra merkezli Servotel ile sözleşme imzaladı.
" MCTAS - Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi kapsamında, Şirket paylarında 2 Mayıs'a kadar brüt takas uygulanacağı açıklandı.
" METRO -
o Şirketin %100 pay sahibi olduğu Metro Euphoria Hotel Batumi JSC paylarının bir kısmının Gürcistan Borsasında halka arzı için sözleşme imzalandı.
o Şirketin %100 pay sahibi olduğu MMetro City Trade Center Batumi payların bir kısmının Gürcistan Borsasında halka arzı için sözleşme imzalandı.
" ORGE - Bodrum Yalıkavak'ta 15 milyon TL büyüklüğünde devam eden Epique Island Projesi kapsamında 1,44 milyon TL'lik ek iş için alt yüklenici ile sözleşme görüşmelerine başlandığı açıklandı.
" POLTK - Şirketin finansal tablo döneminin 1 Ekim - 30 Eylül olarak değiştirilmesi için SPK'ya tadil başvurusunda bulunuldu.
" SEKUR - Şirket paylarının Gelişen İşletmeler Pazarı'ndan Ana Pazar'a geçmesi için yapılan Borsa başvurusu onaylanırken, yarından itibaren şirket payları Ana Pazar'da işlem görecek.
" UZERB - Şirketin Erem İnşaat'ta sahip olduğu 1,58 milyon TL nominal değerli Şirketin ve Erem İnşaat'ın da hakim ortağı olan İlhan Erem'e 4 milyon TL'ye satılırken, satış sonucunda 100.000 TL kar edildiği açıklandı.
" TRNSK - Şirket paylarının, öz sermayesinin negatife dönmesi ve faaliyetini devam ettiremeyecek seviyede finansman sıkıntısına düşmesi nedeniyle kottan çıkarılmasına kkarar verildi.
" VESBE - Şirketin, ihracat kredisi kuruluşu Sace S.P.A. sigortası altında imzalanacak olan 25 milyon Euro tutarındaki kredi sözleşmesinde imza sürecinin devam ettiği bildirildi.
PAY ALIM SATIM HABERLERİ
" AYES - Recep Muvaffak Molu tarafından 1,80 - 1,83 TL fiyat aralığından 177.233 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %6,33'e yükseldi.
" BNTAS - Adnan Erdan tarafından 3,34 TL fiyattan 125.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %14,05'e geriledi.
" BOSSA - Şirket paylarının geri alımı kapsamında 7,58 - 7,90 TL fiyat aralığından 43.218 adet pay alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %2,16'sına karşılık gelen 716.000 adet pay geri alındı.
" BURCE - Şirket ana ortağı Kömürcüoğlu A.Ş. hissedarı ve Yönetim Kurulu üyesi Canan Zihnioğlu ve Renan Kömürcüoğlu tarafından Kömürcüoğlu A.Ş.'de mevcut diğer pay sahiplerinin hissesi satın alınırken, şirket sermayesinin tamamına sahip olundu.
" IDGYO - Hüseyin Salih Ekşi tarafından 2,30 - 2,32 TTL fiyat aralığından 2.250 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %1,45'e yükseldi.
SERMAYE ARTIRIM HABERLERİ
" BRMEN - Şirket sermayesinin 16,4 milyon TL'den %182,5 bedelli artışla 30 milyon TL nakden artırılarak 46,4 milyon TL'ye çıkarılması kararı yenilendi.
" ENKAI - Şirket sermayesinin 4,6 milyar TL'den %8,70 oranında bedelsiz olmak üzere 400 milyon TL artışla 5,0 milyar TL'ye yükseltilmesine ilişkin SPK'ya başvuru yapıldı.
" HALKS - Şirket sermayesinin 187 milyon TL'den %17,64 oranında bedelsiz olmak üzere 33 milyon TL ve %32,08 oranında bedelli olmak üzere 60 milyon TL artışla toplamda 280 milyon TL'ye çıkarılmasına ilişkin SPK'ya başvuru yapıldı.
" SELGD - Şirket sermayesinin 21,31 milyon TL'den 7 milyon TL'ye azaltılmasına ve eşanlı olarak 4 milyon TL nakden artışla 11 milyon TL'ye çıkarılması kapsamında SPK'ya başvuru yapıldı.
" VAKFN - Şirket sermayesinin 109 milyon TL'den %28,44 oranında bedelsiz olmak üzere 31 milyon TL artışla 140 milyon TL'ye çıkarılmmasına ilişkin kar dağıtım kararı 15 Mayıs'taki genel kurulda onaylanacak.
GENEL KURUL HABERLERİ
o Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler - ULUSE, ASUZU, SRVGY

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1347 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81 ... 90  Sonraki


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.