Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 28 Tem 2021, 01:04


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Forum kuralları


Yeni Üyelik Sistemi V.I.P ÜYELİK HAKKINDA DUYURU:

Sitemizin üyelerine sunduğu yeni bir hizmet başlığıdır. Herkese açık olan ve kurallar çerçevesinde kısıtsız bir forum/tartışma/bilgilenme ortamı sunan sitemizin , isteyen üyelere daha detaylı ve daha rahat bir forum ortamında bilgilenme ve tartışma olanağı sağlamak için hazırladığı, özel olarak gerçek kişi bilgileri ile katılınması gereken, normal üyeye kapalı özel bir forum ortamıdır.

Bilindiği üzere, sitemize isteyen herkes , istediği şekilde ve hiç bir gerçek bilgi verme mecburiyeti olmadan üye olabilmektedir. 2 yılı aşan süredir yapılan uygulamada, serbest forum ortamının getirdiği bir çok sıkıntıyı bütün üyelerimiz bizzat yaşamışlardır. Her türlü konu dışı diyalog, görüş belirten üyelerle polemikler, sitemizde hiçbir çıkar gözetmeden gönüllülük esasında bilgi veren değerli yorumcularımıza hakarete varan sataşmalar en temel sorunlardır. Sırf bu nedenle değerli yorumcularımızın sayfalarda yorum ve bilgilendirmelerinin giderek azaldığı da her kes tarafından görülmektedir

Bu nedenle sitemiz , katılımcıların gerçek kişi bilgileri ile ve çok az bir katılım payı ödeyerek katılabilecekleri özel bir VIP bölümü açmaya karar vermiştir. Katılımcıların kimliği site yönetimi tarafından biliniyor olacağı ve katılımcının kendi istek ve iradesi ile yapacağı maddi katkı nedeniyle de bu bölümün kavgasız, polemiksiz, ne istediğini bilen katılımcılardan oluşacağı, dolayısıylada seçkin ve kaliteli bir ortamın oluşacağı ve bu ortamda değerli yorumcularımızın da her hisse için her türlü soruya çok daha açık ve net yanıtlar verebileceği malumunuzdur.

VIP bölümüne katılmak sözleşmeyi okuyup kabul etmek, ve banka ödeme dekontunu vip@hissetuyolari.com adresine iletmeniz yeterli olacaktir. Sonrasinda kayit olurken sizden VIP UYELERİN BÖLÜMÜ baslikli forumdaki, UYELIK İŞLEMLERİ BASVURU FORM undaki bilgiler KAYIT esnasinda ZORUNLU olarak istenecektir. Daha ayrıntılı bilgi için gerekli duyurular yapılacaktır. Her türlü sorularınıza yanıt vermek için hazırız. VIP bölümünün katılımcılara büyük faydası olacağına inanıyoruz.
Saygılarımızla
Yönetim


Sayın üyelerimiz,

Son günlerde giderek artan yoğunluk, stres ve polemikler nedeniyle , bütün üyelerimize bazı site kurallarını yeniden hatırlatmak istiyoruz.
1- Her ne şekilde olursa olsun kesinlik içeren, okuyanları yönlendirip yanlış kararlar vermelerine neden olabilecek fiyat vermek,
2- Teknik ve temel analizlere, gerçek verilerle oluşturulmuş matamatiksel çalışmalara dayanmayan her türlü inecek çıkacak yorumları yapmak,
3- Mesnetsiz, asılsız, gerçeğe dayanmayan ve yönlendirmeye dayalı haber, yorum ve açıklamalar yapmak,
4- Kişi ve kuruluşlara hakaret, suçlama ve ithamlarda bulunmak,
5- Verilere ve tekniğe bağlı yorumlar yerine, duygulara bağlı yorum yaparak mesnetsiz sonuçlar çıkartmak,
6- Site içerisinde polemik, kavga, sürtüşme ve hakarete varan kavgalar çıkartmak ve bu kavgalara karışmak,
7- Bilgi paylaşımı yerine yönlendirmelerde bulunmak ve SPK düzenlemelerine aykırı yorumlarda bulunmak
KESİNLİKLE YASAKTIR. Bu tür davranışlara hiç bir zaman izin verilmemiştir , bundan sonra da izin verilmeyecektir.

Burada yazılan her türlü yazının, sadece yazanı bağladığını, doğruluğu konusunda hiç bir garantisinin bulunmadığını ve yazılanların sizi yanlış yönlendirerek hatalı kararlar almanıza ve zarar etmenize neden olabileceğini unutmayınız. Burada yazılan yorumlar sizlere doğru/yanlış çeşitli bilgiler verebilir, ancak hangi yazının doğru, hangi yazının yanlış bilgiler içerdiğini, ne bizim ne sizlerin bilmesi mümkün değildir. Bu nedenle lütfen yatırımlarınızı burada okuduğunuz yazılara göre değil, yasal yatırım uzmanlarına danışarak yönlendiriniz. Aldığınız her kararın tek sorumlusu sadece kendiniz olacağınızdan, lütfen her kararınızı , araştırarak, öğrenerek, kendi akıl süzgecinizden geçirerek veriniz.
Herkese bol kazançlar diliyoruz.
Saygılarımızla
Yönetim
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 77 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 16 Oca 2017, 07:55 
Çevrimdışı
ahmetguven10

Kayıt: 10 Haz 2011, 15:31
Mesajlar: 652
Ettiği teşekkür: 234
Aldığı teşekkür: 2334
5.66 üzerinde hissede yeniden güçlenme görülebilir. Hisseyi yukari tasiyan citi alımlarına devam ediyor. Görüntü aşılacağını gösteriyor

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
TWİTTER ADRESİ *** https://twitter.com/ahmetguventp


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 16 Oca 2017, 15:29 
Çevrimdışı
serdars

Kayıt: 07 May 2011, 23:49
Mesajlar: 86
Ettiği teşekkür: 7
Aldığı teşekkür: 33
Ahmet bey, garanti ile akbank da bir oyunmu dönüyor, endeks yukarı giderken bunların gözü aşağıda neler oluyor.

_________________
Burada Yazdıklarım benim Hayallerim ve gönlümden geçenlerin bir yansımasıdır ve sadece beni bağlar, herhangibir şekilde yatırım tavsiyesi değildir, burada yazılanlara göre al, sat yapmayınız. Burası Borsa yolu MAZALLAH DAŞ DÜŞEBİLUĞ, AYI ÇIKABİLUĞ


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 16 Oca 2017, 18:07 
Çevrimdışı

Kayıt: 10 Haz 2011, 22:58
Mesajlar: 93
Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 51
CED raporu olumlu gelmesine rağmen haber düştükten sonra neden salmış olabilir Ahmet Güven hocam.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 17 Oca 2017, 07:12 
Çevrimdışı
ahmetguven10

Kayıt: 10 Haz 2011, 15:31
Mesajlar: 652
Ettiği teşekkür: 234
Aldığı teşekkür: 2334
Bu sabah tekrar bakacağım. Nobetteydim. Yeni çıkacağım. Dunya ekside dolar güçlüydü dün gördüğüm kadariyla. Trend oluşumu gerçekleştiği icin dusmuyoruz. Sırayla dengede tutuyorlar piyasayi. Sonucta tum kurumlarda işlem yapanlar ayni. Ereğli kademeler hep alim yönündeydi. Eve gidince bakicam para girişine. 5.66 uzeri de 5.90 gundeme gelebilir. Dun tam da bu sınırda kapandı.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
TWİTTER ADRESİ *** https://twitter.com/ahmetguventp


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 17 Oca 2017, 10:33 
Çevrimdışı
serdars

Kayıt: 07 May 2011, 23:49
Mesajlar: 86
Ettiği teşekkür: 7
Aldığı teşekkür: 33
Ahmet GÜVEN Hocam,

Ereğli sayfasında, Endeks hakkında yazacağımdan dolayı şimdiden özür diliyorum, ama eve dönünce bakacağım dediğiniz için buraya yazıyorum. Endeks de geçen hafta bir günde rekor seviyede hacimle, yüzde 4 lük ani çıkış yaşadık, buani çıkış, grafik hareketlerinde ki zaman uyumunu sağlamak adına yapılmış gibi geliyor ( malum tarih tekerrürden ibarettir son 12 yıllık zirve dip garafiklerinde ki zaman uyumundan bahsediyorum) tabiki bu arada endeksin lokomotifi GARAN ile BIST 100 endeksi arasında GARAN açısından negatif yönde ayrışma oldu, bence bu ayrışma, tekrar yapılması muhtemel bir düzeltme ile (Büyük ralli öncesi) dengelenecek gibi duruyor, ALLAH sonumuzu hayır etsin, bu hafta sonu veya önümüzdeki haftadan itibaren ay sonuna kadar BIST 100 de ayılarla boğaların savaşı çıkabilir, ilk raund da ayılar güçlü gibi görünüyor, ilk raund molasından sonra boğaların güçlenmesi gündeme gelebilir, birinci raund ay sonuna kadar sürebilir, sonra mola (mola kısa süreceğe benzer) ikinci raund da neler olacak. Ahmet hocam sizce bu senaryo mantıklı mı yoksa fazla bekleme ve sindirme yapmayacağı konusunda inancınız devam ediyor mu? (İnşallah öyledir)

_________________
Burada Yazdıklarım benim Hayallerim ve gönlümden geçenlerin bir yansımasıdır ve sadece beni bağlar, herhangibir şekilde yatırım tavsiyesi değildir, burada yazılanlara göre al, sat yapmayınız. Burası Borsa yolu MAZALLAH DAŞ DÜŞEBİLUĞ, AYI ÇIKABİLUĞ


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 08 Şub 2017, 08:14 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Erdemir Bilanço Analizi (Deniz Yatırım)

Göz alıcı operasyonel karlılık

Ereğli Demir Çelik 4Ç16'da 539mlnTL net kar rakamı açıkladı.

Bu rakam 522mlnTL'lik piyasa beklentilerin biraz üstünde fakat bizim 610mlnTL'lik beklentimizin altında.

Operasyonel karlılıkta şirketin beklenenden çok daha üstün bir performans ortaya koymasına rağmen, vergi giderlerindeki sürpriz artış daha iyi bir net kar performansını engellemiş.

Şirket'in sıcak hadde talebindeki güçlü seyir sayesinde gerçekleştirdiği 2.41mln tonluk satış bizim beklentilerimizin %8 üzerinde. Satış:üretim rasyosunun %112 olması, 3.çeyrekte ertelenen talep nedeniyle oluşan stokun bu çeyrekte eritildiğini gösteriyor. Artan ürün ve hammede fiyatları ortamında, görece düşük maliyetli stoklardan yapılan satışlar şirketin 1.02 milyar TL FAVÖK üreterek, beklentileri %22 oranında aşmasına neden oldu.

Yüksek kapasite kullanım oranının devamı, güçlü doların TL bazlı faaliyet ve diğer üretim giderlerini beklentilerin altında bırakması operasyonel karlılığı olumlu yönde etkileyen diğer faktörler.

Şirketin yükselen hammede fiyatları ve satış vade sürelerinin uzamasına bağlı olarak artan işletme sermayesine rağmen güçlü karlılığı sayesinde net naktini 53mln$'dan 190mln$'a da çıkardığını görüyoruz.

Şirket bugün saat 2'de yeni yönetim kurulu başkanının da 2017 hedeflerinden bahsetmesini umduğumuz bir toplantı gerçekleştirecek.

Güçlü sonuçlar, geçen dönemde lira karşısında sert yükselen doların operasyonlara olumlu seyrini de hesaba kattığımızda,

şimdilik 5.04TL hedef fiyatımıza yönelik yukarı yönde bir potansiyel teşkil ediyor.

Sonuçların hisse üzerinde kısmen olumlu etki yaratabileceğini söyleyebiliriz.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 25 Nis 2017, 18:00 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Erdemir yılın ilk çeyreğinde 1,1 milyar dolar satış geliri elde etti - Basın Açıklaması


Kuruluştan konuya ilişkin olarak yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Türkiye'nin en büyük entegre çelik üreticisi Erdemir Grubu, 2016 yılındaki başarılı performansının ardından 2017 yılına da iyi bir başlangıç yaptı. Erdemir yılın ilk çeyreğinde satış gelirlerini önceki yılın aynı dönemine göre %30 artırdı ve 1,1 milyar dolar satış geliri elde etti. Bu dönemde, önceki yılın aynı dönemine göre net kârını %339 oranında artıran Erdemir Grubu, 244 milyon dolar net kâra ulaştı. Erdemir'in FAVÖK tutarı da %189 oranında artış gösterdi ve 359 milyon dolar oldu. Yatırımda da hız kesmeyen Erdemir Grubu, yılın ilk çeyreğinde 31 milyon dolar yatırım yaptı.

Operasyonel başarılarını finansal performansıyla da perçinleyerek, küresel rakipleri arasında öne çıkan Erdemir Grubu, 2017 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Küresel çelik sektöründe yaşanan dalgalanmalara rağmen başarılı performans sergileyen Erdemir, yılın ilk çeyreğinde satış gelirlerini önceki yılın aynı dönemine göre % 30 artırdı ve 1,1 milyar dolar satış geliri elde etti. Bu dönemde, önceki yılın aynı dönemine göre net kârını ise %339 oranında artırma başarısını gösteren Erdemir Grubu, 244 milyon dolar net kâra ulaştı. Erdemir'in FAVÖK oranı da %189 oranında artış gösterdi ve 359 milyon dolar oldu. Erdemir aynı başarıyı kapasite kullanım oranlarında da gösterdi. Yılın ilk çeyreğinde dünyada kapasite kullanım oranı yüzde 70 olurken, Erdemir'de bu oran yüzde 97 seviyesinde gerçekleşti. Ocak-Mart 2017 döneminde Erdemir Grubu, 1 milyon 391 bin tonu sıcak, 466 bin tonu soğuk ve 298 bin tonu uzun olmak üzere toplam yaklaşık 2,2 milyon ton nihai ürün üretimi gerçekleştirdi.

Ömer Baktır: OYAK Maden ve Metalürji Grubu çatısı altında yatırıma odaklanacağız
İlk çeyrek sonuçlarını değerlendiren Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Baktır, yılın ilk çeyreğinde dünyanın en büyük üreticisi Çin'in iç tüketiminin artmasıyla birlikte daha çok kendi pazarına yöneldiğini ve bu gelişmenin fiyatlar üüzerindeki baskıyı azalttığını söyledi. Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Baktır, Erdemir'in bu dönemde yurt içi piyasanın ihtiyaçlarını karşılamaya devam ederken, küresel piyasalardaki konumunu da güçlendirdiğini ve ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre %22 oranında artırdığını belirtti. Erdemir için yeni bir dönemin başladığına dikkat çeken Ömer Baktır, "OYAK Maden ve Metalürji Grubu çatısı altında daha hızlı ve yalın karar süreçlerine sahip bir yapıyla, sektördeki faaliyetlerimizi daha geniş perspektifte ele alarak yolumuza devam edeceğiz. Türkiye için üreten Erdemir Grubu olarak, önümüzdeki dönemde yatırımlarla büyümeye odaklanacağız ve sahip olduğumuz güçlü öz kaynaklarla ülkemizin sanayisinin geleceğini planlayacak yatırım faaliyetlerine hız kesmeden devam edeceğiz" dedi.


Erdemir Hakkında:
Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. Türkiye'nin ilk ve en büyük entegre yassı çelik üreticisidir. Erdemir'in bünyesindeki şirketler; yassı ve uzun çelik üreten İsdemir, Sivas ve Maalatya'da maden sahaları bulunan Erdemir Maden, Romanya'da silisli çelik üreten Erdemir Romanya, Erdemir şirketlerine mühendislik yönetimi hizmeti veren Erdemir Mühendislik ile sektörün ebatlanmış yassı çelik ihtiyacını karşılayan Erdemir Çelik Servis Merkezi'dir. Erdemir'in ayrıca Singapur'da Asya-Pasifik Bölgesi'ndeki faaliyetlerini yürüten "Erdemir Asia Pacific Pte. Ltd" isimli bir ofisi bulunmaktadır. Yabancı sermayenin Türkiye ile Erdemir ve İsdemir'e güveninin göstergesi olan İsdemir Linde Gaz Ortaklığı Anonim Şirketi isimli uluslararası ortaklık ise 2016 yılında kurulmuştur. 2006 yılında OYAK bünyesine katılan Erdemir, bünyesindeki şirketler ile birlikte, toplam varlıkları açısından Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarından biridir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 22 Eyl 2017, 13:11 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Erdemir'in katma değeri yüksek ürünlere yönelik yatırımları sürüyorAmbalaj sektörüne yönelik kalay ve krom kaplı ürünlerinin yanı sıra sıcak ve soğuk haddelenmiş ve galvaniz kaplı yassı çelikler ile levha üreten Erdemir, toplam üretim içindeki katma değerli ürün oranını artırmaya odaklandı. Erdemir adına yapılan yazılı açıklamada, katma değerli ürün oranını artırmak ve Türkiye'de üretilmeyen çelikleri üretmek için bu yıl ısıl işlem tesisi kurma çalışmalarına başlandığı bilgisi verildi. Yatırımın iki yıl içinde tamamlanmasının hedeflendiğine dikkat çekilen açıklamada, "Söz konusu yatırımla Erdemir, yüksek mukavemetli ve aşınmaya karşı dirençli çelikleri ürün gamına dahil edecek. Yapılacak tesis, Türkiye'nin ilk ve tek levha haddehanesinin tamamlayıcısı konumunda olacak" ifadelerine yer verildi.
Kurulduğu günden bu yana sanayinin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda gerçekleştirdiği yatırımlarıyla üretim kapasitesini ve ürün çeşitliliğini sürekli geliştiren Erdemir, ısıl işlem tesisinin yanı sıra çalışmaları süren 2. Galvanizleme Hattı'nı ise 2018'de faaliyete geçirmeyi planlıyor. 350 bin ton kapasiteli hattın üretime başlamasıyla birlikte Türkiye'nin önemli katma değerli çelik ithalat kalemlerinden galvanizli geniş malzemeleri yerli olarak üretecek Erdemir, söz konusu ürünleri başta otomotiv, beyaz eşya ve yapı sektörü olmak üzere Türk imalat sanayisinin hizmetine sunacak.
Ar-Ge Merkezi bünyesinde simülasyon merkezi kuruyor
Katma değeri yüksek ürünlere yönelik Ar-Ge çalışmalarına da devam eden Erdemir, Erdemir Ar-Ge Merkezi Hammaddeler ve Demir Üretim Ar-Ge, Çelik Üretim ve Döküm Teknolojileri Ar-Ge, Sıcak Ürün ve Proses Ar-Ge, Soğuk Ürün ve Proses Ar-Ge olmak üzere dört ana bölümde 48 çalışanıyla faaliyet gösteriyor. Sektörün Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı ilk Ar-Ge Merkezi'ni 2014'te kuran Erdemir, son üç senede yıllık ortalama 4 milyon dolarlık Ar-Ge harcaması yaptı. Bünyesindeki malzeme karakterizasyonu ve malzeme şekillendirme laboratuvarlarıyla müşterilerinin ihtiyaç duyduğu yeni ürünleri sağlamaya, daha ekonomikk ve alternatif hammaddeler kullanarak maliyetlerini düşürmeye yönelik çalışmalarını da sürdüren Erdemir, endüstriyel ölçekte ürün geliştirme çalışmalarının uzun zaman alması ve yüksek maliyetler getirmesi nedeniyle Ar-Ge Merkezi bünyesinde bir simülasyon merkezi kuracak.
'Hammadde Ar-Ge Simülasyon' ve 'Ürün Geliştirme Ar-Ge Simülasyon' olmak üzere iki adet kapsamlı laboratuvarın yer alacağı simülasyon merkezinin Türkiye'nin ilk, Avrupa'nın da sayılı tesislerden biri olacağının ifade edildiği açıklamada, "Yeni ürün geliştirme çalışmalarını sürdüren Erdemir Ar-Ge Merkezi, bugüne kadar 27 yeni çelik kalitesini ürün gamına dahil etti. Son üç yılda ambalaj sektörüne yönelik olarak geliştirilen twist-off kapakların ve kolay açılır kapakların (EOE) üretiminde kullanılan ambalaj çeliği kalitelerindeki pazar payını artıran Erdemir, yeni ürün çalışmalarına ek olarak operasyonel iyileştirmelerle üretim hatlarını sürekli geliştiriyor. Her geçen gün tedarik ettiği ebat aralığını genişleten Erdemirr, ambalaj çeliği alanında korozyona karşı daha dirençli kaliteler ve düşük kulaklanmaya sahip ambalaj çelikleri gibi yeni ürün geliştirme çalışmalarını sürdürüyor" denildi.
2016'da 1.1 milyon ton nihai ürün ihracatı yaptı
OYAK Maden ve Metalürji Grubu çatısı altında faaliyet gösteren Erdemir'in 2016 yılında yaklaşık 250 bin ton ambalaj çeliği ürettiği bilgisinin verildiği yazılı açıklamada, 2016'da toplam 8.6 milyon ton nihai ürün üretimi gerçekleştiren Erdemir ve bağlı şirketlerin bu yılın ilk yarısında ise 4.5 milyon ton nihai ürün ürettiğine dikkat çekildi. Türk sanayisinin ana tedarikçilerinden olan Erdemir'in aynı zamanda Türkiye'nin önde gelen ihracatçıları arasında yer aldığının vurgulandığı açıklamada, "Yurtdışında çok geniş bir coğrafyada çelik kullanıcıları; sıcak ve soğuk haddelenmiş, kalay, krom ve galvaniz kaplı yassı çelikler ile uzun çelik ürünlerde Erdemir kalitesi ve güvencesini tercih ediyor. 2016'da nihai ürün ihracatını 2015'e göre yüzde 28 artıran Erdemir ve bağllı şirketleri, 1.1 milyon ton ihracat gerçekleştirdi. Bu dönemde ihracatın toplam satışlar içindeki payı yaklaşık yüzde 12 olurken, Güney Amerika'dan Uzak Doğu'ya uzanan geniş bir coğrafyada 42 ülkeye ihracat yapıldı. Erdemir ve bağlı şirketleri, bu yılın ilk yarısında ise nihai ürün ihracatını 2016'ya göre yüzde 57 artırarak, 759 bin ton ürün ihraç etti. Bu ihracatın yüzde 64'ü Avrupa Birliği üyelerine yapılırken, Ortadoğu ve Kuzey Afrika, Asya, Kuzey Amerika ve Güney Amerika ihracat yapılan diğer bölgeler arasında yer aldı. 44 ülkeye ihracatın gerçekleştirildiği bu dönemde ihracatın toplam nihai ürün satışları içindeki payı ise yaklaşık yüzde 17 oldu" ifadelerine yer verildi.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 26 Eyl 2017, 13:46 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Erdemir Şirket Raporu (Bizim Menkul)


Tüm Zamanların En Güçlü Finansalları...

12 aylık hedef fiyat olan 8,88 TL ile %18,4 getiri potansiyeli sunan
Erdemir'i Endeksin Üzerinde Getiri potansiyeli ile
öneri listemize ekliyoruz.
Erdemir, uluslararası rakiplerine göre daha güvenli mali veriler, yüksek büyüme, güçlü temettü verimi ve düşük risk seviyesi ile ayrışırken sektörüne göre %35 EV/EBITDA17T iskontosu ile işlem görüyor. Rakiplere ek olarak şirket kendi tarihi ortalama çarpanlarının da altında fiyatlanmakta. Şirket finansal güç modellemesi olan Z skor ve F skora göre tüm zamanların en güçlü mali verilerini açıkladı. Yılın ikinci yarısında benzer şekilde finansal performansın sürmesini bekliyoruz.

Dünya ham çelik üretimi %4,5 arttı. Yılın ilk yarısında dünya ham çelik üretimi %4,5 artışla 836 mn ton oldu. Türkiye'de Haziran ayında ham çelik üretimi %8,7 düşerken yıllık %7,1 artarak 3 mn ton olarak kaydedildi. Yurtiçinde nihai mamul tüketimi ise 2017/06'da %10 azalırken aynı dönemde demir çelik ihracatı reel bazda %21 arttı.

Türkiye ham çelik üretiminin %27'si. Ambalaj, otomotiv, çelik boru ve imalat sektörlerine ürün satışı yapan Erdemir, 2017 yılının ilk yarısında Türkiye ham çelik üretiminin %27'sini gerçekleştirmiştir. İkinci çeyrekte şirketin net satışları miktarsal bazda %6 artarken 2017 altı aylık veriler itibariyle 4,4 mn ton ile geçen seneye yakın seyretmiştir. Yılın ikinci çeyreğinde şirketin net satışları dolar bazlı artan çelik fiyatları, TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı ve AB'ye olan ihracatın desteği ile %75 oranında artarak 4.684 mn TL olarak kaydedilirken EBITDA çeyreksel bazda %116 artarak 1.208 mn TL'ye ulaşmıştır. Net satışlardaki artışa ek olarak brüt kar marjındaki 5 puanlık iyileşme EBITDA'daki güçlü performansın ana sebepleri arasında yer almıştır. Aynı dönemde net dönem karı %172 oranında artarak çeyreksel bazda 867,4 mn TL olarak gerçekleşmiştir. Erdemir'in KKO'su ham çelikte %97 olarak kaydedilirken dünyada bu oran %72 seviyesindedir. Bu durum şirketin marjlarını sektördenn ayrıştıran önemli bir çıpadır.

Son 10 yılın en yüksek yatırımı. Şirket, 595 mn dolarlık yatırım ile cari dönemde 2007-2008 döneminden buyana en yüksek yatırımını gerçekleştirmiş olacak. Ereğli tesislerinde 2018 yılı ikinci yarısında 2.galvenizleme hattı devreye girecek. 2018 yılında her ne kadar EBITDA kısmen azalacak olsa da yatırım hacmindeki düşüş üretilen nakti ve temettü verimini destekleyecektir.

Yüksek temettü verimi. Nisan 2017'de 1,4 milyar TL nominal temettü ile %4,9 olan temettü veriminin 2018 yılında %8 olarak gerçekleşmesini beklemekteyiz.

Riskler. Haziran 2017 itibariyle demir cevheri, kömür ve hurda fiyatlarındaki artış dikkat çekiyor. Hammadde fiyatlarında gelecek dönemde önemli bir artış meydana gelirse marjlar beklentinin altına düşebilir. Çelik fiyatlarının hızlı geri çekilmesi bir diğer risk unsurudur. 2018 yılında net kar ve EBITDA'da kısmi azalma yatırımcılar tarafından sanılandan daha olumsuz karşılanabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 25 Oca 2018, 08:46 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Açıklama Bağlı ortaklığımız Erdemir Çelik Servis Merkezi Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin üyesi bulunduğu ve Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde bağlı ortaklığımızı temsil eden Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası görüşmelerine 5.10.2017 tarihinde başlanacağı, 21.09.2017 tarihli açıklamamızda duyurulmuştu.

Görüşmelerde anlaşma sağlanamaması dolasıyla Türk Metal Yönetim Kurulu 18.01.2018 tarih ve 630 sayılı kararı ile grev kararı almış olup,

MESS Yönetim Kurulu tarafından 23.01.2018 tarihinde 878 sayılı kararla lokavt kararı alınmıştır.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 05 Şub 2018, 08:04 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
OYAK Maden Metalürji Grubu'ndan 2017 finansal sonuçlarını açıkladı


OYAK Maden Metalürji Grubu, 2017 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. 2017 mali yılını yüksek bir performansla kapatan grubun başarısında üretim kapasitesinin artışı, verimli süreç yönetimi ve satış stratejisi belirleyici oldu.
Erdemir, İsdemir, Ersem, Erdemir Maden gibi Türkiye maden ve metalürji sektörünün önde gelen kurumlarına sahip olan OYAK Maden Metalürji Grubu, 2017 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Başarılı bir yıl geçiren grubun verimli, sürdürülebilir ve etkin üretim süreçleri ile kapasite kullanımındaki artışı mali tablolara da yansıdı. Grup açıklamasına göre grubun 2017 yılı kapasite kullanım oranı, yüzde 72 olan dünya ortalamasının üzerinde yüzde 97 olarak gerçekleşti. Yüksek kapasite kullanımının yanı sıra üretim aşamalarındaki verimliliğin artırılması da finansal başarıda etkili oldu.
2017 yılında 1,2 milyon ton ihracat
2017 yılı sonuçlarına göre grubun satışları 8,96 milyon ton seviyesinde gerçekleşti ve satış gelirleri, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 33 artış ile 5 milyar 100 milyon dolar, FAVÖK'ü ise yüzde 67 artışla 1 milyar 500 milyon dolar oldu. İhracatını da bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 10 artıran grup, Güney Amerika'dan Orta Doğu ve Kuzey Afrika'ya uzanan geniş bir coğrafyada toplam 45 ülkeye 1,2 milyon ton ihracat gerçekleştirdi.
"Yerli üretimin önünü açacak adımlar atıyoruz"
Grubun başarılı finansal ve operasyonel sonuçlarını değerlendiren OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, "Ülkemizin sürekli artan yassı çelik ihtiyacını karşılamanın yanında Türkiye sanayisinin dışa bağımlılığını azaltacak, yerli üretimin önünü açacak adımlar atıyoruz. Bu adımların karşılığını da hem ülke sanayimizin gelişiminde hem de kurumumuzun finansal sonuçlarında görüyoruz. Bilanço büyüklüğümüz geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artışla 7 milyar 500 milyon dolar oldu. 2017'de piyasa değerini en çok artıran şirketlerden biri olduk. Finansal başarı bir yana, çelik sektörünün okulu olarak ülkemiz sanayisine katma değer yaratmaktan dolayı gururluyuz" dedi.
"Gücümüzü üyelerimizden alıyoruz"
Üyelerinin tüm birikimlerini sorumlulukla yönettiklerini ifade eden Erdem, sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'nin en güçlü kurumlarından biriyiz. Bize bu gücü veren, üyelerimizin güveni. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 320 bin üyesinin emanet ettiği bu güvenin hakkını vermek boynumuzun borcu. Bu borç, finansal başarılarımızı sevinçle karşılamamızın en büyük nedeni. 'Sürdürülebilir büyüme ve karlılık' hedefi doğrultusunda, OYAK üyeleri ve ülke menfaatleri doğrultusunda hareket etmeyi kararlılıkla sürdüreceğiz."
"Yüksek katma değerli çelik üretimine ağırlık vereceğiz"
Türkiye'de üretilmeyen yüksek katma değerli çeliklerin üretimine yönelik ısıl işlem tesisini kurma çalışmalarını hızlandırdıklarının müjdesini de veren Erdem, "Türk çelik sanayi için bir ilk olan ve iki yıl içinde hayata geçmesi planlanan bu yatırımla OYAK Maden Metalürji Grubu, yüksek mukavemetli ve aşınmaya karşı dirençli çelikleri ürün gamına dahil edecek. Yapılacaak tesis Grubumuzun amiral gemisi Erdemir'de bulunan, Türkiye'nin ilk ve tek levha haddehanesinin tamamlayıcısı konumunda olacak" dedi.
Grupta bayrak değişimi
OYAK Maden Metalürji Grubu'nda Ocak 2017'den bu yana yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdüren Ömer M. Baktır, görevini OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem'e devretti.
Grubun 2017 mali yılıyla ilgili "Aile olmanın verdiği güç ve mükemmel ekip ruhu sayesinde çok başarılı bir dönem geçirdik" diyen Baktır, "Kariyer hayatımda çok özel bir yeri olan OYAK ailesinden yeni bir kariyer yolunu takip etmek üzere ayrılıyorum. Görev yaptığım süre boyunca Sayın Genel Müdürümüz liderliğinde OYAK gibi müstesna bir aileye hizmet etmiş olmanın onurunu yaşıyorum. Kendisi başta olmak üzere tüm OYAK ailesine şükranlarımı sunuyorum. Parçası olmaktan gurur duyduğum bu büyük ailenin şahsıma gösterdiği sevgi ve güveni hiçbir zaman unutmayacağım" dedi.
OYAK'a verdiği katkılardan dolayı Baktır'a teşekkür eden OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, "Teecrübesi ve profesyonelliğiyle grubumuza çok önemli hizmeti bulunan Sayın Ömer Baktır, üstlendiği sorumluluk bir yana gönüldaşlığıyla ailemizin değerli bir üyesi oldu. Bundan sonraki başarılarını da gururla izleyeceğimiz Baktır'a emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum" dedi.
Erdemir 2017 finansal rakamlar
Konsolide net varlık:7,5 milyar dolar
Konsolide ciro: 5,1 milyar dolar
Konsolide net dönem karı: 1 milyar dolar
Özkaynak karlılığı: yüzde 21

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 05 Şub 2018, 13:27 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Erdemir Bilanço Analizi(Şeker Yatırım)


Erdemir, 4Ç17'de, çelik fiyatlarının kuvvetli seyri, rekor
bir FAVÖK marjı, net diğer faaliyet gelirlerindeki yıllık artış
ve efektif vergi oranındaki görece azalış nedenleriyle
önceki yılın aynı dönemine göre %121 artışla, beklentilerin
üzerinde, TL 1,192mn net kar açıklamıştır. Erdemir'in satış
gelirleri, artan çelik fiyatları (US$ bazında yıllık ortalama
+%29) ve TL'nin değer kaybı (US$ karşısında yıllık %15.5) ile
yıllık %46.5 (çeyreklik %23.9) artış göstererek, piyasa
ortalama beklentisi olan TL 5,173mn'un (Şeker Yatırım T.: TL
5,055mn) hafif üzerinde, TL 5,405mn olarak gerçekleşmiştir.
Grup 4Ç17'de, piyasa ortalama beklentisi olan TL 1,574mn'un
(Şeker Yatırım T.: TL 1,655mn) üzerinde, yıllık %67.2
(çeyreklik %46.2) yükselişle TL 1,699mn tutarında FAVÖK elde
etmiştir. FAVÖK marjı, piyasa ortalama beklentilerinin işaret
etmiş olduğu %30.6 oranındaki marjın üzerinde, bir önceki
çeyreğe göre 4.8 y.p. ve yıllık 3.9 y.p. artışla rekor bir
seviyede, hesaplamalarımıza göre %31.4 olarak
gerçekleşmiştir. Erdemir'in net karı, büyük ölçüde
FAVÖK'ünde gerçekleşmiş olan bu artış ile, ve net diğer
faaliyet gelirlerindeki artış ve efektif vergi oranının görece
olarak daha düşük gerçekleşmiş olması nedenleriyle, yıllık
%121 artarak, piyasa ortalama beklentisi olan TL 1,106mn'u
aşarak (Şeker Yatırım T.: TL 1,062mn), TL 1,192mn'a
ulaşmıştır. Grup'un net nakit pozisyonu, 4Ç17 sonunda
artarak TL 2.5mlyr'a ulaşmıştır (3Ç17 sonu: TL 1.5mlyr).
Erdemir'in 4Ç17 sonuçları, kuvvetli operasyonel performansa
işaret etmekte olup, piyasa ortalama beklentilerinin bir
ölçüde üzerinde gerçekleşmiştir. Şirket'in net nakit
pozisyonundaki artışın değerlemesi üzerindeki olumlu etki ile
birlikte, beklentilerin üzerinde açıklanan sonuçlar, Grup
payları kısa dönem performansını olumlu etkileyebilecektir.
Erdemir için hedef fiyatımızı pay başına TL 10.70'e
yükseltmekte ve Grup payları üzerindeki "TUT"
tavsiyemizi sürdürmekteyiz - Bugüne kadar gerçekleşen
çelik ve hammadde fiyatlarının seyri, Erdemir'in 1Ç18'de de
kuvvetli operasyonel performansını sürdürebileceğine işaret
etmektedir. Bu durumun Grup payları üzerindeki olumlu algıyı
sürdürmesini beklemekteyiz. Erdemir'in beklentilerimizin
üzerinde 4Ç17 sonuçları açıklaması ile, Grup için
tahminlerimizi yıl sonu sonuçlarına uygun olarak revize
ederek ve yurt dışı benzerlerine göre değerlemesini
güncelleyerek, Erdemir için pay başına hedef fiyatımızı TL
10.70 olarak güncellemekteyiz. Şirket payları üzerindeki TUT
tavsiyemizi sürdürmekteyiz. Erdemir, bugün bir analist
toplantısı ve telekonferans düzenleyecektir. Bu toplantı ve
telekonferanstan sonra, Şirket için değerlememizi yeniden
gözden geçirerek, gerektiği halde güncelleme
gerçekleştirebileceğiz.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 12 Mar 2018, 08:16 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's,

Şirketimizin "Ba2" olan kredi notunu ve "Durağan" olan görünümünü teyit etmiştir.

Ayrıca A1.tr olan yurtiçi kredi notunu Aa1.tr'ye yükseltmiştir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 09 May 2018, 17:40 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Erdemir Mali Analiz Raporu (Şeker Yatırım)


Erdemir (EREGL) 1Ç18'de, yıllık %18 yükseliş ve çeyreklik
%11 azalışla, piyasa ortalama beklentisi olan 1,146mn
TL'nin ve 1,141mn TL olan tahminimizin hafif altında,
1,063mn TL tutarında net kar açıklamıştır. Grup'un satış
gelirleri ve operasyonel karlılığı ise, beklentilere oldukça
yakın gerçekleşmiştir. Çelik fiyatlarının ve çelikhane
marjlarının 1Ç18'de de kuvvetli seyri nedeniyle Erdemir,
yine oldukça sağlam bir operasyonel performans
sergilemiştir; Şirket'in ton başına elde ettiği FAVÖK'ü bu
dönemde US$197'ye yükselmiştir (1Q17: US$174/ton,
4Ç17: US$179/ton). Erdemir'in satış gelirleri, yıllık %28.6
oranında artarak, 1Ç18'de piyasa beklentisi olan 5,297mn
TL'nin ve tahminimiz olan 5,691mn TL'nin yakınında 5,420mn
TL olarak gerçekleşmiştir. Grup'un FAVÖK'ü de yıllık %28
artarak hesaplamalarımıza göre 1,710mn TL'ye ulaşmış, ve
piyasa ortalama beklentisi olan 1,657mn TL yakınında
gerçekleşmiştir (Şeker Yatırım T.: 1,795mn TL). Erdemir'in
FAVÖK marjı bu dönemde oldukça kuvvetli seviyelerde seyrini
sürdürmüş ve hesaplamalarımıza göre %31.6 olarak
gerçekleşmiştir. Şirket'in 1Ç18 efektif vergi oranının %30'a
yükselmiş olmasıyla Grup, 1Ç18'de yıllık %17.9 oranında
artışla 1,063mn TL tutarında net kar elde etmiştir. Bunun
yanında Grup'un nakit pozisyonu 1Ç18 sonunda artarak
4.3mlyr TL'ye ulaşmıştır. Erdemir'in 1Ç18 sonuçları
beklentiler dahilinde gerçekleşen kuvvetli bir operasyonel
performansa işaret etmektedir; böylelikle açıklanan
sonuçlara piyasa tepkisinin genel olarak nötr olmasını
beklemekteyiz.
Erdemir için 10.70 TL olan hedef fiyatımızı ve "TUT"
tavsiyemizi korumaktayız - Çelik ve hammadde fiyatlarının
seyri, Erdemir'in kuvvetli operasyonel karlılığının kısmen
2Ç18'de de sürdürebileceğine işaret etmektedir. Bu nedenle
Şirket payları üzerindeki olumlu algının yakın dönemde de
sürmesini beklemekteyiz. Çelik üretim marjlarında yılın ikinci
yarısında bir düzeltme gerçekleşebileceği öngörmekteyiz.
Bunun yanında Şirket, 29 Mayıs 2018 tarihinde toplam 2.9 mlyr
TL tutarrında brüt nakit kar payı ödemesi gerçekleştirecektir.
%7.6 oranında kar payı verimine işaret etmekte olan kar payı
ödemesi de Şirket payları kısa dönem performansını
destekleyebilecektir. Erdemir payları halihazırda
tahminlerimize göre yurt dışı benzerlerine göre %8, son 5 yıllık
ortalaması olan 6.2x'ye göre %3 iskonto ile, 6.0x 2018T
FD/FAVÖK çarpanıyla işlem görmektedirler. Şirket'in
açıklanan 1Ç18 sonuçlarından sonra tahminlerimizi koruyarak
ve

EREGLİ'NİN benzerlerine göre olan değerlemesini güncelleyerek,
pay başına 10.70 TL olan hedef fiyatımızı yinelemekteyiz.

Grup'un güçlü bilançosunu ve kuvvetli operasyonel karlılık görünümünü takdir etmekte,
Şirket'in kapasitesi ile sınırlanan değerlememiz sonucunda "TUT" tavsiyemizi yinelemekteyiz.


Erdemir, bugün saat 17:00'de bir
telekonferans düzenleyecektir. Tahminlerimizi bu
telekonferanstan sonra gerektiğinde yeniden gözden
geçirebileceğiz.


Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 31 May 2018, 16:39 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
ABD yönetimi AB, Kanada ve Meksika'dan ithal çelik ve alüminyuma gümrük vergisi getirdi. AB Komisyonu Başkanı Juncker'den Trump'ın bu kararıyla ilgili açıklama geldi.

YAPTIRIM EREGL, KARDEMİR, BORUSAN VE D/ÇELİK ÜRETİCİLERİNİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR.

ABD yönetimi Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika’dan ithal alüminyum ve çeliğe ek gümrük vergisi getirdi.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, basına telefonla yaptığı açıklamada bu ülkelerden gelen çeliğe ve alüminyuma Cuma günü TSİ 07.00’dan itibaren sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük vergisi uygulanacağını söyledi.

Söz konusu ülkeler ABD’nin Mart ayında başlattığı gümrük vergisinden muaf tutuluyorlardı.

Muafiyetin sona ermesi Washington’un müttefiki olan bu ülkelerden misilleme gelmesine yol açabilir.

AB Komisyonu Başkanı Juncker'den kararın ardından jet yanıt geldi. Juncker “Bu karardan endişe duyuyorum. Bu açık ve basit bir şekilde korumacı politikadır. Bu dünya ticareti için kötü bir gündür. ABD bize DTÖ uzlaşmazlıkları giderme mahkemesi ve ABD ürünlerine ilave gümrük vergileri uygulamaktan başka seçenek bırakmıyor" dedi.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 77 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 25 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.