Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 27 Tem 2021, 22:38


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Forum kuralları


Yeni Üyelik Sistemi V.I.P ÜYELİK HAKKINDA DUYURU:

Sitemizin üyelerine sunduğu yeni bir hizmet başlığıdır. Herkese açık olan ve kurallar çerçevesinde kısıtsız bir forum/tartışma/bilgilenme ortamı sunan sitemizin , isteyen üyelere daha detaylı ve daha rahat bir forum ortamında bilgilenme ve tartışma olanağı sağlamak için hazırladığı, özel olarak gerçek kişi bilgileri ile katılınması gereken, normal üyeye kapalı özel bir forum ortamıdır.

Bilindiği üzere, sitemize isteyen herkes , istediği şekilde ve hiç bir gerçek bilgi verme mecburiyeti olmadan üye olabilmektedir. 2 yılı aşan süredir yapılan uygulamada, serbest forum ortamının getirdiği bir çok sıkıntıyı bütün üyelerimiz bizzat yaşamışlardır. Her türlü konu dışı diyalog, görüş belirten üyelerle polemikler, sitemizde hiçbir çıkar gözetmeden gönüllülük esasında bilgi veren değerli yorumcularımıza hakarete varan sataşmalar en temel sorunlardır. Sırf bu nedenle değerli yorumcularımızın sayfalarda yorum ve bilgilendirmelerinin giderek azaldığı da her kes tarafından görülmektedir

Bu nedenle sitemiz , katılımcıların gerçek kişi bilgileri ile ve çok az bir katılım payı ödeyerek katılabilecekleri özel bir VIP bölümü açmaya karar vermiştir. Katılımcıların kimliği site yönetimi tarafından biliniyor olacağı ve katılımcının kendi istek ve iradesi ile yapacağı maddi katkı nedeniyle de bu bölümün kavgasız, polemiksiz, ne istediğini bilen katılımcılardan oluşacağı, dolayısıylada seçkin ve kaliteli bir ortamın oluşacağı ve bu ortamda değerli yorumcularımızın da her hisse için her türlü soruya çok daha açık ve net yanıtlar verebileceği malumunuzdur.

VIP bölümüne katılmak sözleşmeyi okuyup kabul etmek, ve banka ödeme dekontunu vip@hissetuyolari.com adresine iletmeniz yeterli olacaktir. Sonrasinda kayit olurken sizden VIP UYELERİN BÖLÜMÜ baslikli forumdaki, UYELIK İŞLEMLERİ BASVURU FORM undaki bilgiler KAYIT esnasinda ZORUNLU olarak istenecektir. Daha ayrıntılı bilgi için gerekli duyurular yapılacaktır. Her türlü sorularınıza yanıt vermek için hazırız. VIP bölümünün katılımcılara büyük faydası olacağına inanıyoruz.
Saygılarımızla
Yönetim


Sayın üyelerimiz,

Son günlerde giderek artan yoğunluk, stres ve polemikler nedeniyle , bütün üyelerimize bazı site kurallarını yeniden hatırlatmak istiyoruz.
1- Her ne şekilde olursa olsun kesinlik içeren, okuyanları yönlendirip yanlış kararlar vermelerine neden olabilecek fiyat vermek,
2- Teknik ve temel analizlere, gerçek verilerle oluşturulmuş matamatiksel çalışmalara dayanmayan her türlü inecek çıkacak yorumları yapmak,
3- Mesnetsiz, asılsız, gerçeğe dayanmayan ve yönlendirmeye dayalı haber, yorum ve açıklamalar yapmak,
4- Kişi ve kuruluşlara hakaret, suçlama ve ithamlarda bulunmak,
5- Verilere ve tekniğe bağlı yorumlar yerine, duygulara bağlı yorum yaparak mesnetsiz sonuçlar çıkartmak,
6- Site içerisinde polemik, kavga, sürtüşme ve hakarete varan kavgalar çıkartmak ve bu kavgalara karışmak,
7- Bilgi paylaşımı yerine yönlendirmelerde bulunmak ve SPK düzenlemelerine aykırı yorumlarda bulunmak
KESİNLİKLE YASAKTIR. Bu tür davranışlara hiç bir zaman izin verilmemiştir , bundan sonra da izin verilmeyecektir.

Burada yazılan her türlü yazının, sadece yazanı bağladığını, doğruluğu konusunda hiç bir garantisinin bulunmadığını ve yazılanların sizi yanlış yönlendirerek hatalı kararlar almanıza ve zarar etmenize neden olabileceğini unutmayınız. Burada yazılan yorumlar sizlere doğru/yanlış çeşitli bilgiler verebilir, ancak hangi yazının doğru, hangi yazının yanlış bilgiler içerdiğini, ne bizim ne sizlerin bilmesi mümkün değildir. Bu nedenle lütfen yatırımlarınızı burada okuduğunuz yazılara göre değil, yasal yatırım uzmanlarına danışarak yönlendiriniz. Aldığınız her kararın tek sorumlusu sadece kendiniz olacağınızdan, lütfen her kararınızı , araştırarak, öğrenerek, kendi akıl süzgecinizden geçirerek veriniz.
Herkese bol kazançlar diliyoruz.
Saygılarımızla
Yönetim
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 30 Tem 2014, 18:51 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
Moderator yazdı:
fzcan yazdı:
Sn moderatör selamlar. ..ecyap ın ve benzer lerinin çıkması borsa için genel anlamda nasıl anlaşılmalı?...birde hocam yanılmıyorsam ecilc ve holding i bu hal uzun vadede olumlu etkiler mi? Şahsen ecilc sağlık sektörü olmasın dan dolayı ilerisi için çok iyi bakıyorum ne dersiniz? ...saygilar. ..


Borsadan çıkmak için müracaat edenler ve çıkanlar zaten halka arz oranı düşük olan, derinliği az olan dolayısıyla şirket açısından bir kaynak yaratım değeri taşımayan ancak aynı zamanda attığı her adımı borsaya bildirmek zorunda olduğu için ekstra yüklenimlerde bulunan şirketlerdir. Bu şirketler açısından baktığımızda onlar için gereksiz mevzuatların yerine getirilmesi yanında ortaklara karşı sorumluluklardan kurtulmuş olacaklardır. Daha çok tuzu kuru, sermaye ihtiyacı duymayan şirketler olduğu da ayrılmak isteyen şirketlere baktığımızda kolayca anlaşılmaktadır.

Eczacı Grubu, biraz kapalı kutu grup özelliği de taşımaktadır. Pek fazla spekülasyona konu olmaz ve BIST paralelinde hareket eden, bazen ayak uyduramayan bir görüntü de arz ederler. Sağlık sektörü gelecek açısından büyüme potansiyeli taşıdığı aşikar ancak ECİLC hep kendi dinamikleri içerisinde hareket etti. Devlet de ilaçlardaki eskisi gibi fiyat oynaklığına izin vermiyor ve dolayısıyla kar marjları daralmış durumda. Eskiden aldığımız bir kutu ilacın üzerinde 3-5 tane fiyat küpürü üst üste yatırılırken dahi ilaç şirketleri ne hikmetse bu karlılıklarını bilançoya pek yansıtmamışlardır. Tıpkı turizm şirketleri gibi. Turizm sezonu en parlak sezonunu yaşasa da patronlar bu karlılıklarını ortadan kaldıracak bir kalem bulurlar. Dolayısıyla konumuza dönecek olursak ECILC 5.27 defter değerine karşılık 2.21 fiyattan işlem görmekte yani %58 iskontolu fiyattan işlem görmektedir.
ECZYT a baktığımızda ise 17.14 TL defter değerine karşılık 5.34 TL fiyattan %69 iskontolu işlem görmektedir. Bu durum iki hissenin de endekse ayak uyduramamasından kaynaklanmaktadır. Üstelik her iki hissede de yabancı takasları da üst seviyelerdeyken maalesef hisseler beklenen performansı bir türlü gösterememektedir.

Bundan sonra ne olur? Geçmiş böyle ama gelecek sürekli böyle olacak diye birşey yok. Her iki hissenin de kayda değer varlıkları ve mülkleri bulunmaktadır. Eczacıbaşı Holding'in bünyesinde bulunan ECZYT ECILC INTEMA ECBYO ECYAP şirketleri gerçekten önemli kilometre taşları olmuş şirketler fakat yine dediğim gibi şirket temel gelişimleri borsada aynı performansı gösterebilmiş değil. Takaslara baktığımda ise Eczacıbaşı yatırımın alışta olması ümitleri pozitif yönde destekler konumda.

SELAMLAR SUNARKEN, TÜM DOSTLARIN BAYRAMINI KUTLAR, SAĞLIKLI VE MUTLU YARINLAR DİLERİM.Borsa`dan büyük kaçış başladı!
30.07.2014 09:56

BIST’ten 6 ayda 28 binden fazla yerli yatırımcı çıktı.

Borsa İstanbul’da (BIST) portföy büyüklükleri 65 milyar doları aşan ve her geçen gün artan yabancı yatırımcılara karşın yerli yatırımcı sayısı hızla geriliyor. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, 2014 yılının ilk altı ayında yerli gerçek yatırımcı sayısı 28 bin 423 azalarak 1 milyon 66 bin 733’e düştü, tüzel kişi yatırımcı sayısının da 5 bin 64’ten 4 bin 912’ye gerilemesi dikkati çekti.

Merkez Bankası verilerine göre, hisse senedi stokları 65 milyar doları aşan yabancı yatırımcıların sayısı ise yılın ilk altı ayında arttı. Geçen yılın sonunda 5 bin 950 olan yabancı gerçek kişi yatırımcı sayısı bu yılın ilk 6 ayında 5 bin 891’e gerilese de yabancı tüzel kişi yatırımcı sayısının bin 299’dan bin 368’e yükseldiği görüldü.

Analistler, borsa İstanbul’da yaklaşık son 5 senedir yapılan düzenlemelerin ve uygulamaların yabancı yatırımcıların ve kurumsal yatırımcıların ilgisini çekmeye odaklı olduğunu, bu dönemde ihmal edilen yerli yatırımcıların sayısının ise azalmaya devam ettiğini belirtiyor.

6 ayda % 16 prim

İlk altı ayda borsanın yatırımcısına yaklaşık yüzde 16 kazandırmasına karşın ortalamada her ay 4 bin 757 kişinin hesabını kapatmasının sektör açısından oldukça kritik olduğu dile getiriliyor.

Analistler, borsada önce işlem yapanların gizlenmesi ve aracı kurum dağılımının gün içinde görünmemesi gibi işlemlere yönelik adımların yanında büyük halka arzlarda yerli yatırımcıya ayrılan payların azlığının, artan işlem maliyetleri ve işlem maliyetlerinde farkın büyüklerin lehine açılmaya devam etmesinin, derinliği az olan hisselerde yatırımcıları zarara uğratan manipülatif işlemler gibi unsurların küçük ve orta ölçekli yatırımcıları borsadan soğuttuğunu savunuyor.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sayın fzcan'ın güzel sorusuyla alakalı asıl önemli gelişme MKK'nın açıkladığı verilerde ortaya çıkıyor. Haberde de belirtildiği üzere her ay 4.500 kişi civarında yatırımcının hesapları kapaması gerçekten düşündürücü ve Türkiye açısından ciddi olarak sorgulanması ve önlemler alınması gereken bir durumdur.

Adı sanı belli hisse ve borsayı kalbura çeviren eski spk çalışanlarının akıl hocalığındaki sözüm ona borsa sihirbazları varken ve hala önlemler alınmazken bu gidişatın sonu pek hayra alamet değil. Tüm bunları defalarca tv'lerde ve basında dile getiren Yiğit BULUT başdanışman olduktan sonra seçimlerden fırsat bulup önlemler alınması için bir şeyler yapmış gibi görünmüyor. SPK ve BIST başkanları yaptığı açıklamalarda vaadden öteye geçemedikleri gibi, yatırımcıyı gerçekten koruyan somut adımlar atması bakalım ne zaman gerçekleşecek. Batan ve borsa kotundan çıkarılan çıkarılan şirketlerin mağdurları için hala birşey yapılmamışken, üçkağıtçıları yıldıracak birşeylerin yapılmaması sonrasında ne olacaktı ki, parasını ve umudunu kaybedenler tek tek borsadan ayrılmayıp da ne yapacaktı? Bunun ötesinde iş işten geçtikten sonra çözüm üretenler, ben dediydim diyenler ve bu işi profesörlerini boy boy tv'lerde ve basında görürüz. Borsamız tamamen yabancıların eline geçti diye dövünüp dururuz. Baş aktörler de ceplerini doldurup purolarını tüttürüp yeni fırsatların peşine çoktan düşmüş olurlar. YAZIK SADECE KOCAMAN BİR YAZIK.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 26 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.