Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 21 Tem 2019, 04:37

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 02 Oca 2013, 12:03 
Çevrimdışı

Kayıt: 30 Nis 2011, 14:02
Mesajlar: 935
Ettiği teşekkür: 568
Aldığı teşekkür: 198
Sayın üyelerimiz,

Yeni yasallaşan SPK yasası , bizim gibi borsa konusunda yorum yazılan siteler ve bu sitelerde yazan herkes için yeni düzenlemeler getirmektedir. Bu nedenle sitemizde yorum yapan, yazı yazan herkesin yazdıkları nedeniyle ciddi sorumluluklar yüklendikleri, yasaya aykırı yazılar nedeniyle de ciddi yasal yaptırımlarla karşılaşabileceği malumunuzdur.
Bu nedenle, yazdığınız her yazıyı dikkatle hazırlamanız, hisse hakkında kesinlik içeren ifadelere yer vermemeniz, tahminlere dayalı fiyat vermekten kaçınmanız ve hissenin durumunu etkileyebilecek resmi olmayan her türlü duyum ve yorumlardan kaçınmanız büyük önem taşımaktadır. Forumlara yer sağlayıcı pozisyonumuz nedeniyle , yazılan yazılardan sitemiz herhengi bir sorumluluk taşımamaktadır. Ancak yasaya aykırı yazılan yazılar nedeniyle , ilgili kişinin sorumlu tutulacağını, yazdıklarınız nedeniyle ciddi yasal yaptırımlarla karşılaşabileceğinizi unutmayınız.
Herkesin yeni yılını tekrar kutluyor, güzel ve kançlı bir yıl diliyoruz.
Saygılarımızla

Hissetüyoları yönetimi


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 30 Ara 2013, 16:17 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1063
Ettiği teşekkür: 151
Aldığı teşekkür: 1082
DEĞERLİ ÜYELERİMİZ;

Her birimizin çalıştığı, portföylerimizi tutan aracı kurumların güvenlik, hız, destek, mali yeterlilik, komisyon ve kredi faizleri ile ilgili farklı şartları ve uygulamaları bulunmakta. Site yönetimi ve uzman arkadaşlarımızla birlikte bu konuda bu yılın Nisan ayında sizleri bilgilendirmiştik. Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda bu konuyu yeniden gündeme getirmenin sizlere çok fayda sağlayacağını düşündük.

İşlemlerde bilgi güvenliği en önemli faktörlerden birisidir. Aracı kurumun yazılımları, güvenlik sistemleri ve uygulamalarının en üst düzeyde olması gereklidir.
Diyelim ki güvenlik konusunu hallettik, birikimlerimiz emin ellerde, işimiz bitti mi?

Bizce hayır. Bilgi ve hız çağında yaşadığımıza göre, işlemlerimizi en hızlı şekilde gerçekleştirirken doğru bilgiye ulaşırken hızın önemi ortadadır. Bunun için doğru aracı kurumu seçmek zorundayız.

Doğru aracı kurumu nasıl bulacağız?

1. Bahsettiğimiz güvenilirlik ve sermayesinin güçlü olması.
2. Bilgi işlem altyapısının sağlam ve hızlı olması.
3. Müşterilerine iyi hizmet sunması, istenildiği anda sorunlarının veya isteklerinin yerine getirilmesi, merak edilen sorulara tatminkar cevaplar bulunulması.
4. Komisyon oranının düşük olması.
5. Tecrübeli bir borsa yatırımcısı isek kredili işlem isteğimiz olduğunda düşük faizle kredi kullanabildiğimiz bir kurum olabilmeli.
6. Yeterli işlem hacmine sahipsek matriks veri sağlayıcısı gibi platformları ücretsiz sağlamalı veya işlem hacmimiz yetersizse makul bir ücretle derinlikli ekran/işlem platformlarına sahip olabilmeliyiz.
7. Aracı kurumumuzun araştırma departmanı günlük, haftalık, aylık veya dönemlik raporlarla bizi desteklemeli.

Basit bir örnek verelim.
Standart işe yeni başlayan bir borsa yatırımcısı herhangi bir banka veya aracı kuruma gittiğinde, güvenilirlik unsuru da aradığında ortalama işlem komisyonu binde 2 artı bsmv vergisi alınır. Kredi kullanmak isterseniz en üst seviyede faiz ödemek zorunda kalırsınız. Veri sağlama ve işlem platformu istediğinizde bazıları ekstra ücret ister.

İşte biz de bugüne kadar edindiğimiz tecrübelerle aynı yollardan geçtik. Başlangıçta binde 2 gibi komisyonlar öderken bugün işlem hacmimize bağlı olarak on binde 2 oranlarına kadar indik ve daha hızlı işlem yapıp, bilgiye daha hızlı ulaşabildik. Aracı kurumumuz hem evimizde veya ofimizde işlem yapabileceğimiz platform sağlarken, hareketli olanlar için cepten, tabletten işlem yapabilecek imkanlara kavuştuk. Bir telefonla aracı kurumumuzdaki müşteri temsilcimize ulaşıp sorunlarımızı giderir hale geldik.
Bugüne kadar bir sürü aracı kurum değiştirdik. Aracı kurum değiştirmek SPK ve Borsa başkanlığının aldığı önlemlerle artık 1-2 saatte hallolmaktadır. Bir virman dilekçesi doldurup faksladığımızda yarım gün içinde yeni aracı kurumumuza geçebilmekteyiz.

Kabaca bir hesap örneği:

Aylık alım-satımlarımızın toplamı 100.000 TL olsun

Binde 2 komisyonla: 100.000 / 1.000 x 2 = 200 TL komisyon öderiz. (Yıllık 200 x 12 = 2.400 TL)
Onbinde 8 komisyonla: 100.000 / 10.000 x 8 = 80 TL komisyon öderiz. (Yıllık 80 x 12 = 960 TL)

Çoğumuz bu işlem hacmini yaparız. Gördüğünüz gibi iki oran arasında yıllık 1.440 TL gibi küçük yatırımcı için önemli bir rakam ortaya çıkmaktadır.

Bu girişimimizden site veya bireysel olarak hiç bir menfaatimizin olmadığının altını önemle çizerek belirtmek isteriz. Bizim için en büyük kazanım bize güvenerek bizi takip eden üyelerimize bir nebze olsun faydalı olabilmektir.

Bütün bu süreçte site olarak aşağıda bilgilerini verdiğimiz aracı kurumla üyelerimize özel bir anlaşma yaptık. Tüm üyelerimiz avantajlı komisyon ve kredi oranları ile hızlı ve güçlü altyapıdan yararlanabilecekler.

Bu nedenle de size direk kurumda ulaşabileceğiniz müşteri temsilcisinin telefon numarasını verdik ki herşey sizin kontrolünüzde, aracısız olarak kendiniz ulaşıp faydanıza olan bu imkanı kullanabilesiniz istedik. Aradığınızda " hissetüyoları sitesinin üyesi olduğunuzu, sitede yayınlanan bilgi yazısı üzerine aradığınızı" bildirmeniz halinde sizlere gereken ilgi gösterilecektir.

Yapmanız gereken tek şey bu işi ihmal etmeyip en azından mevcut durumunuzu söyleyip daha iyi şartlarda çalışabileceğiniz bir aracı kurumla çalışmanızdır. Biz size bir yol açtık, daha fazla araştırma yapıp varsa daha iyi aracı kurumlara da ulaşabilirsiniz.

Site olarak, siz üyelerimizin menfaati için böyle bir girişimde bulunduk. Takdir ve eylem tamamen size aittir.

Bir İŞBANKASI kuruluşu olan YATIRIM FİNANSMAN MENKUL DEĞERLER A.Ş.'de:

İLETİŞİM İÇİN : 0 312 4381437( FATMA ÖZCAN )

SAYGILARIMIZLA

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 27 Ara 2014, 14:36 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1063
Ettiği teşekkür: 151
Aldığı teşekkür: 1082
Yatırımcılar için kritik tarih 2 OCAK 2015

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 2014/30 Sayılı 30 Ekim 2014 tarihli bülteninde önemli kararlara imza attı. Manipülasyonun önemli oranda önünü kesmesi beklenen kararlar 2 Ocak 2015 tarihinde uygulamaya girecek. Gözaltı Pazarı D Grubu altında izlenmeye alınırken GİP farklı işlem platformuna tabi tutulacak.

Yeni dönemde hisse senetleri piyasa, platform veya pazar bakımından ayrıştırıldı.
Borsa pay piyasasında işlem gören payların işlem esaslarının belirli özellikleri dikkate alınarak farklılaştırılması ve bunların sınıflandırılması amacıyla söz konusu payların A, B ve C olmak üzere üç farklı grupta izlenmesi kararlaştırıldı.

Pay piyasası dışında kalan; Gelişen İşletmeler Piyasası (GİP), Serbest İşlem Platformu (SİP), Nitelikli Yatırımcı İhraç Pazarı ve Gözaltı Pazarı’nda (GP) işlem gören payların genel olarak D Grubu adı altında izlenmesi ve söz konusu payların içinde bulunduğu piyasa, platform veya pazarın özellikleri dikkate alınarak farklı işlem esaslarına tabi tutulacağı açıklandı.

A GRUBU İÇİN 30 MİLYON KRİTERİ

Fiili Dolaşımdaki Pay (FDP) değeri bakımından, borsa tarafından belirlenen değerleme dönemi itibarıyla FDP değerinin ortalaması;
-Eğer 30 milyon TL ve üzerinde ise A Grubu’na dahil edilecek.
-30 ile 10 milyon arasındaki paylar ise B Grubu olarak işlem görecek.
-10 milyon TL’nin altında olan paylar ise C Grubu olarak baz alınacak.
Diğer taraftan mevcut veya ilave kurallar açısından; A Grubu paylar kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerine konu olabilecek.

B Grubu paylar da aynı şekilde sürekli müzayede işlem yöntemine tabi olacak; kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerine konu edilebilecek. Ancak belirli bir anda oluşabilecek açık, takas pozisyonunun yüzde 100’ü oranında özkaynak bulundurma şartına tabi tutulacak. Yani bir müşterinin takası henüz gerçekleşmemiş işlemleri sonucunda, belirli bir anda B Grubu paylarda oluşabilecek açık takas pozisyonunun asgari yüzde 100’ü oranında net varlığının bulunması zorunlu olacak. Yatırım kuruluşları bu kuralın dışına kesinlikle çıkamayacak.
Kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerinde özkaynak oranının hesaplanmasında da en çok yüzde 50’si özkaynak olarak kabul edilebilecek.

GİP İÇİN YENİ KRİTERLER

C Grubu paylar ise piyasa yapıcısı veya likidite sağlayıcısına sahip olması durumunda sürekli müzayede işlem yöntemine tabi olabilecek. Piyasa yapıcısı veya likidite sağlayıcısına sahip olmaması durumunda tek fiyat işlem yöntemine tabi olacak. Bu gruptaki hisseler kredili alım işlemi veya açığa satışa konu olamayacak. Hesabında para olmayan kişiler, bu gruptaki hisseleri alıp satamayacak. Yani mevcut brüt takas yöntemi uygulanacak. Bu gruptaki hisseler; kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerinde özkaynak olarak kabul edilmeyecek.

D Grubu’nda yani yeni açılan grupta ise Gelişen İşletmeler Piyasası’na (GİP) dahil olan paylar için şu kriterler dikkate alınacak:
-Piyasa yapıcısına sahip olması durumunda sürekli müzayede işlem yöntemine tabi olacak.
-Piyasa yapıcısına sahip olmaması durumunda tek fiyat işlem yöntemi uygulanacak.
-Kredili alım işlemi veya açığa satışa konu edilmeyecek.
-Belirli bir anda oluşabilecek açık takas pozisyonunun yüzde 100’ü oranında özkaynak bulundurma şartına tabi olacak. Yani hesabında para olmayan kişi bu hisselerde işlem yapamayacak.
-Kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerinde özkaynak oranının hesaplanmasında en çok yüzde %50’si oranında özkaynak olarak kabul edilecek.

Yine D Grubu’na giren ancak Serbest İşlem Platformu (SİP) veya Nitelikli Yatırımcı İşlemleri Pazarı’na (NYİP) dahil olan paylar için ise uygulanacak şartlar şöyle:
-Tek fiyat işlem yöntemine tabi olmayacak.
- Kredili alım işlemi veya açığa satışa konu olmayacak.
- Yüzde100’ü oranında özkaynak bulundurma şartına tabi olacak.
- Kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerinde özkaynak olarak kabul edilmeyecek.
-Ayrıca bu hisseler brüt takas uygulamasına tabi olacak.

D Grubu’nda yer alan Gözaltı Pazarı’nda işlem gören hisseler için belirlenen şartlar ise şöyle:
-Tek fiyat işlem yöntemine tabi tutulacak.
-Kredili alım işlemi veya açığa satışa konu edilemeyecek.
-Hesabında parası olmayanlar bu hisselerde alım yapamayacak.

Düzenleme kapsamında, borsa tarafından belirlenen değerleme dönemi içerisinde ve hesaplama yöntemi ile borsa fiyatı pay başına net aktif değerinin 1.5 katı ve üzeri olan menkul kıymet yatırım ortaklıkları B Grubu’na; borsa fiyatı pay başına net aktif değerinin 2 katı ve üzeri olan menkul kıymet yatırım ortaklıkları C Grubu’na dahil edilecek. Payların sınıflandırılması ve gruplar arası geçiş işlemlerinin belirlenecek değerleme dönemi, veri seti üzerinden Borsa tarafından yapılacak.

FİİLİ DOLAŞIM ORANLARI DEĞİŞİYOR

Uygulama ise 2 Ocak 2015 tarihinden itibaren başlayacak. Ama şimdiden sığ hisselerde işlem yapan manipülatörleri korku sardı.
SPK’nın açıkladığı yeni düzenlemelerde dikkat çeken bir diğer önemli nokta ise fiili dolaşımdaki paylarla ilgili yapılan değişiklikler.

Mevcut uygulamada fiili dolaşımdaki pay oranı kavramı dışında tutulacak gerçek ve tüzel kişi ortakların sahip olduğu payların oranı, şirket sermayesinin yüzde 5’inden 10’una çıkarılacak. Bu uygulamada 2 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girecek. Örneğin BİST-10’da işlem gören şirketin sermayesinin yüzde 5’ine denk gelen bir kısmı tek bir kişi ve kurumun kontrolüne geçince hisseler fiili dolaşımdan çıkarılıyor. Düşünün likit sanılan hisselerin büyük bir kısmında birkaç kurum ya da kişi toplu alımlar yaptığında dolaşımda hisse kalmıyor. Bu uygulamanın da özellikle likit hisselerde derinliği ve işlem hacmini artırması bekleniyor.
SPK’nın aldığı kararlar manipülatörler cephesinde şaşkınlığa neden olurken, üst üste gelen tedbirler ve manipülasyona hapis cezasının artırılacak olması piyasa dolandırıcılarına büyük darbe vuracak.

SPK yeni düzenlemeyle lokomotif hisselerde likiditeyi artırmayı, küçük yatırımcıları da manipülatif hisselerden uzaklaştırmayı planlıyor. Piyasa dolandırıcıları yine tüm şartları zorlayacaktır ama sürekli vurguladığımız gibi yatırımcıların Gözaltı Pazarı, C ve D Grubu hisselere karşı dikkatli olmaları gerekiyor.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 27 Ara 2014, 17:15 
Çevrimdışı

Kayıt: 21 May 2011, 13:17
Mesajlar: 153
Ettiği teşekkür: 62
Aldığı teşekkür: 318
Yeni bir aciga satis yontemi geliyor mu? Su andaki duzende bildigim kadariyla form doldurup yatirim sirketine imzali gonderiyorsunuz ve galiba 2 gun icin gecerli, acaba bu yeni uygulamayla tipki internet ortamindaki uygulamalarla alim yapabildihimiz gibi yine bilgisayar ortamindaki bu uygulamalardan aciga satis yapabilcek miyiz? Gorusunuz nedir?
Tesekkurler

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** LÜTFEN, tüm bilgi, haber ve önerileri akıl süzgecinizden geçirerek son kararınızı kendiniz veriniz YOKSA ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.
Yazılanlar literatürdeki teknik analiz yorumlarından oluşur ve yoruma açıktır.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 27 Şub 2015, 15:30 
Çevrimdışı

Kayıt: 30 Eki 2012, 23:08
Mesajlar: 266
Ettiği teşekkür: 2015
Aldığı teşekkür: 227
Merhaba arkadaşlar,küçük bişiler paylaşmak istiyorum sizlerle.Bilmek çok güzel hemde hayatın her alanında.Bence bilmediğini bilmekte en az o kadar güzel ve akıllıca.Nereye gelecem,eğer burası borsa paylaşım sitesiyse ,amaçta kazançsa doğru insanlarla olmak çok önemli.Uzun süredir VIP e üyeyim ,VIP olmayıp bir çok takipçinin olduğunuda biliyorum,bu arkadaşlar borsayı biliyorlarsa mesele yok ,ama benim gibi konuya hakim değil ama borsa oynuyorlarsa sanırım 14 yada 15 lira ayda ödeyerek VIP üyesi olmalarını öneririm.Hangi hakla bu öneriyi yapıyorum,ben samimi bi insanım mantığımla olduğu kadar duygularımlada yaşarım ,yani burada birileri kazanıyorsa gerçekten ben kazanıyor kadar sevinirim ve duygularım burda öne çıkar. Diyeceğim şuki VIP üyeliği kimseye ciddi bir maddi yük getirmezken ,üye olan arkadaşlara ciddi kazançlar sağlar ( hatta yüzde 80-90 kazandırır .Şimdiye kadar yatırım tavsiyesi olmayan düşüncelerle alınan hisselerde kaybettiğimi gerçekten hatırlamıyorum) ve VIP ede devamlılığı anlamında küçük kazançlar sağlar,dolayısıyle burasıda hep var olur....SELAMLAR...


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 12 Eki 2018, 16:18 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Eki 2018, 16:55
Mesajlar: 13
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 7
Bilgiler için teşekkürler bende forumda yeniyim. Öğrenecek daha birçok şeyim var sağ olun.


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.