Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 19 Haz 2021, 10:53


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 19 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 11 Kas 2012, 17:27 
Çevrimdışı
Big_Boss

Kayıt: 12 Eki 2012, 13:52
Mesajlar: 282
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 58
*DEVA HOLDİNG'İN 2012 YILI 9 AYLIK KONSOLİDE NET DÖNEM KARI 26.927.851 TL(ÖNCEKİ -4.101.750 TL)

_________________
Her Hissenin Yönünü Bilseydim İstanbul ' un yarısı benim olurdu ! YatırımTavsiyesiDeğildir...


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 06 Haz 2014, 11:26 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
DEVA İLE İLGİLİ ROPORTAJ

SERAP SÜRMELİ- BORSAGUNDEM.COM

Düşünebiliyor musunuz? Uçağa biniyorsunuz, kıtalar geçerken hostes elinize bir ekonomi magazin dergisi sıkıştırıyor. Sıkıntıdan sayfalarla dalga geçerken, karşınıza bir borsa haberi çıkıyor. Dikkat kesiliyorsunuz, gözlerinize inanamıyorsunuz! Rakamları bir daha, bir daha okuyorsunuz. Koca bir ülkede yaşananları, pazardaki, borsadaki yüzde 90 düşüşü öğreniyorsunuz. O telaşla kalem kağıt arıyorsunuz, bulamıyorsunuz ama panik yok, adresi beyninize kazıyorsunuz. Paranın kokusunu alınca, keyifleniyorsunuz, gevşiyorsunuz. Koltuğa yayılıyorsunuz, içeçek bir şeyler istiyorsunuz, masmavi bir gökyüzü sizi cama çekiyor, beyaz bulutlar altınızda dans ediyor. Yüzünüzü yapıştırırcasına dağlara, nehirlere, cennet ovalara bakıyorsunuz. Harika tam da aradığınız ülkenin üstündesiniz. Pilota sesleniyorsunuz: “İnecek var kaptan…”

Bu giriş, Philipp Haas’ın ‘Türkiye öncesi’ manzarası. Masal gibi değil mi?. Ama orada gerçek olmayan sadece, “İnecek var kaptan” deyişi. O da zaten işin espirisi…

İMKB’ye bir girdi, 1 koydu 10 kazandı

Philipp Haas’ın ‘Türkiye sonrası’ manzarasına gelince; Tanrı, “Yürü ya kulum” der ya bazılarına, ona “Koş Haas’lanım” demiş. Niye mi?

1992’de Singapur uçağında okuduğu borsa dergisinden Türkiye’deki pazarın yüzde 90 düştüğünü görünce Türkiye’ye yatırım yapmaya başlayan, Garanti Bankası kağıtları alarak İMKB’ye giren, keskin düşüşte topladığı hisselerden bir yıl olmadan 1 koyup 10 kazanan Haas’ın kaderi de, geleceği de artık Türkiye’dir. O güne kadar Türkiye hakkında bilgisi yoktur ama o günden sonra ‘Türkiye sevdalısı’ kesilir. Burada evlenir, yerleşir. 2006’da aldığı DEVA’yla sağlık sektörüne adım atar. Artık DEVA’sa günler başlar. Özellikle onkoloji ve solunum ilaçlarını üretir. Yatırım yatırımı kovalar. Şimdi siz tüm yatırımlar ilaca sanacaksınız ama hayır, değil. Çünkü Philipp Haas bildiğiniz patronlardan hiç değil.

Yeni Zelanda’da koyun, Arjantin’de keçi, Datça’da şarap

O ne petrol, doğal gaz ne de otomotiv ya da çimento veya inşaat meraklısı olmamış. ‘Toprak adamı’ olmanın ayrıcalığını yakalamış. Türkiye’de, Yeni Zelanda’da, Arjantin’de tapu portföyüne arazi üzerine arazi ekliyor. Bir kenarda dursun, ‘rantını yeriz’ diye beklemiyor. Çünkü kalpten, gönülden çiftçi olduğunu gizlemiyor. O topraklar ayçiçeği, tütün, pamuk, patates ekiliyor, buğday biçiliyor; o yeşilliklerde sığır, koyun, keçi yetiştiriliyor. Haas, her saat, her gün, her ay, bu servetin etinden, sütünden, derisinden faydalanıyor, kazanıyor.

Deva Holding’in merkezi İstanbul’da ama o şirketi yazın Datça’dan yönetiyor. 150 dönüm Datça’da zeytin, şaraplık üzüm ve badem üretiyor.

Ne çiftçi, ne sağlıkçı… Bankacı

Evet, Philipp Haas toprağa böylesine bağlı ama tabi ki DEVA’nın yüreğindeki yeri bambaşka. Bu arada size önemli bir sır:

Philipp Haas aslında ne çiftçi kökenli, ne de sağlıkçı. Eğitimini ekonomi, hukuk, iş idaresi ve bankacılık üzerine yapmış, İşletme Yüksek Lisans sahibi bir işadamı. Almanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Portekizce, İtalyanca ve Türkçe ana dilleri! İşindeki geniş tecrübesinin temeli ise gelişmekte olan piyasalardaki fonlara ilaç sektöründe verdiği danışmanlık hizmeti.

Kendi adına bir ‘organik tarım savaşçısı’ olsa da şirketi adına da ciddi hedefleri gündeme almaya, işleme koymaya çekinmiyor. Çünkü bu sektöre, bu ülkeye, Türk insanına, insanlara borcu olduğuna inanıyor. Borçtan öte işini, insanları, hayatı seviyor…

20 milyonluk yatırım, 100 yeni istihdam

İşte bu patronla, 2013’ü 15 milyar TL satışla kapatan Türk ilaç sektörünün borsada işlem gören 4 şirketinden biri olan DEVA Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Philipp Hass’la buluşuyoruz. Grand Hyatt’ın yüksek tavanlı salonu, her zamanki konforuyla ağırlıyor bizi. Ortam şık, ünlü CEO da keyifli olunca sohbet de haliyle bomba gibi geçiyor. 14 Haziran’da açılacak olan Çerkezköy’deki iki yeni tesisi anlatırken gözlerinin içi gülüyor. 20 milyonluk yatırımı, 100 yeni istihdam sağlayacak kurdelayı kesmek için gün sayıyor. İhracat için Avrupa’yla, Körfez bölgesiyle yürütülen sıkı teması dile getirirken, yakında geçirecekleri denetimi’ ‘sınav’ havasıyla ifade ediyor. Telaş yok ancak heyecan büyük…

Düşüncesi bile enerji yükleyen yeni projelerini arka arkayı sıralıyor; bioteknoloji, aşı, hastane ürünleri… Milyon dolarlar bekleyen hamlelerin sıraya girdiğini belirtirken inançla “Yatırımlar durmayacak” diye konuşuyor. Son vuruşu yapıyor: DEVA ile ilgili dikey büyümek istiyoruz.

14 milyon TL’nin kaderi ne oldu?

Her sorunun ardından gözlerim Haas’ı yeniden tarıyor. Bakıyorum, rahat ve huzurlu, fincanı tutuşundan, kahveyi yudumlayışından belli, yüzü her zamanki gibi neşeli. Yatırımcılar, DEVA Holding CEO’sunu, şirketin Topkapı’daki gayrimenkulünü sattıktan sonra Borsagundem.com’un yönelttiği, “O paraları ne yaptınız?” sorusuna verdiği yanıtlarla iyi tanıyor. İki toplantıda da gündeme getirdiğimiz konuya, ilkinde “Dolara yatırdık”, ikincisinde “Eoru’da” yanıtını verirken yüzünde beliren tebessümünü hiç unutmuyor. Biz de unutmuyoruz, 14 milyonun kaderini merak ediyoruz, tekrar masaya getiriyoruz: “Paralar şimdi nerede duruyor?” Ve cevaplarken, o tebessüm yine karşımıza geliyor: “Evet, önce dolar sonrasında euroya yatırmıştık. Şu anda da bir kısmını Türk lirasına çevirdik. Çok agresif olarak değil ama bunu yönetiyoruz. Duruma göre dolar, euro, TL’de pozisyon alarak değerlendiriyoruz.”

DEVA yatırımcısı nasıl pozisyon almalı?

Konu Türkiye’nin cari çağına gelince buradaki pozisyonda da ustalığını gösteriyor: “Türkiye’nin cari açık sorununa, gelecekte çok büyük etkimizin olacağına inanıyorum. 1-2 milyar dolar gibi bir rakam olabilir.”

DEVA Holding CEO’su Philipp Haas’ın pozisyonları ortada, peki, yatırımcıların DEVA’daki pozisyonu ne olmalı? “Hissedarlarınıza ne önerirsiniz?” diyorum. Tane tane anlatıyor, ne kısa ne uzun, tadında bırakıyor…

Nelere yatırım yaptığını saklamayan ünlü CEO’nun yatırımcılara tavsiyesini buraya yazmıyorum, röportajın içine saklıyorum…

“DEVA HEM ÇOCUĞUM, HEM AİLEM, YANİ HER ŞEYİM”

Borsagundem.com: Türkiye’ye geliş hikayenizi, ilk yatırımınızı anlatır mısınız?

Philipp Haas - 1992 yılından önce Türkiye hakkında hiçbir bilgim yoktu. 1992 yılında ilk kez Singapur’dan Türkiye’ye uçarken borsa magazin diye bir dergi okuyordum. Türkiye pazarının ve borsasının yüzde 90 düştüğünü gördüm. Dolar anlamında yüzde 90 düşüşün yaşandığı bir dönemdi ve bu bana çok enteresan geldi. Çünkü sonuçta bir yatırımcıydım ve o noktada da yatırım yapmaya başladım. İlk Garanti hisseleri aldım. Niçin Garanti hisseleri? Çünkü o zaman Garanti’nin pazar payı 1 milyon dolardı ve yatırım için Türk pazarı çok büyük fırsatlar sunuyordu. Tabi ki sadece Türk pazarına yatırım yapmadım. Rusya, Ukrayna, Brezilya ve Arjantin gibi birçok gelişen yeni pazarlara da aynı anda yatırım yaptım.

-Borsaya hala yatırım yapıyor musunuz? Yapıyorsanız hangi hisseler, söyleyebilir misiniz?

Philipp Haas - 2006 yılında DEVA’yı aldıktan sonra borsada işlem yapmıyorum. Zaten bununla ilgili zamanım da yok. DEVA Holding’in hem Yönetim Kurulu Başkanı hem CEO’su olunca bu işleri de yapmaya zaman kalmıyor. Şu an aklımda yalnızca DEVA var. Sabah saat 5-6’da aklıma DEVA’yla ilgili fikirler geliyor ve uyanıyorum. O zamanlar amacım yatırım yapmaktı ve yatırım yaptım. Başka bir şey düşünmemiştim. Şimdi ise DEVA hem çocuğum, hem ailem. Yani her şeyim…

“BEN YATIRIM OLARAK ARAZİYE İNANIYORUM”

-Yatırım portföyünüzde altın, dolar var mı?

Philipp Haas - Başka bir yatırıma konsantre olmaya vaktim olmadığından, altın veya döviz ya da başka bir şey tutmuyorum. Ancak 20 yıl önce, Arjantin ve Yeni Zelanda’da çiftlik arazisi yatırımları yaptım. Ben yatırım olarak araziye inanıyorum. Ama şunu da söyleyeyim üretimle beraber araziye yatırım. Bunlar profesyonel olarak yönetilen çiftlikler. Dediğim gibi bunlar sadece düz arazi değil, üzerinde üretim yapılan araziler. Bu arazilerde ayçiçeğinden tutun, buğday, mısır, pamuk, patates, büyük ve küçükbaş sığır, koyun ve keçi (süt, peynir, et ) yetiştiriliyor.

Mesela Yeni Zelanda’daki çiftliği aldığım zaman 3 bin tane koyunumuz vardı. Şimdi ise 10 bin tane koyunumuz oldu. Tabi bunların hepsi hayvan sağlığına yatırım. Keçi ve koyun sütünün anne sütüne en yakın olduğunu ve çok yararlı olduğuna inanıyorum. Ve bu iyi bir trend. Ben kendim de Türkiye’de keçi ve koyun peyniri alıyorum ve tüketiyorum. Ve burada da çok iyi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Türkiye’nin daha çok üretme kapasitesi var bunu da söylemek lazım.

-“Topkapı’daki gayrimenkul satışını nasıl değerlendirdiniz?” sorusuna daha önce dolar sonra da euro demiştiniz. Şu anda ki durum nedir?

Philipp Haas – Evet, önce dolar, sonrasında euroya yatırmıştık. Şu anda da bir kısmını Türk Lirası’na çevirdik. Çok agresif olarak değil ama bunu yönetiyoruz. Duruma göre (dolar, euro, Türk Lirası) pozisyon alarak değerlendiriyoruz.

“YENİ TESİSLERİMİZ 14 HAZİRAN’DA AÇILIYOR”

-2014 yatırım planı içinde yer alan Çerkezköy’de kuracağınız iki yeni tesis ne durumda? Ne zaman açılacak? Planlanan tarihi geçerse sebebi nedir?

Philipp Haas - Sağlık Bakanlığı’nın denetimini geçirmekti ki bundan geçtik. Denetimimiz yapıldı, sertifikamızı aldık. Bundan sonrası üretim yapılabilir halde. Açılışımız aslında bir anlamda protokol açılışı olacak. Şu anda ki planımız 14 Haziran’da yeni tesislerin açılması.

-Bu tesislerde hangi tür hastalık için ne tür ilaç üretmeyi düşünüyorsunuz?

Philipp Haas - Steril Onkoloji ve Solunum ilaçları üretilecek. Yeni tesislerde ilaçların üretilmesi özellikle ikinci yarıda etkisini gösterecek. Bizim zaten ürettiğimiz ürünlerimiz vardı. Şu anda sadece yeni binamızda onları üreteceğiz.

-Yeni tesislerde kaç kişi istihdam edeceksiniz?

Philipp Haas - Yaklaşık bir 100 kişilik ilave iş imkanı doğacak.

-Bu iki tesisin toplam maliyeti ne kadar tuttu?

Philipp Haas - Aşağı yukarı her bir tesis için 10 milyon lira. Yani toplamda 20 milyon lira diyebiliriz.

“DEVA İLE İLGİLİ DİKEY BÜYÜME İSTİYORUZ”

-2014’te bu iki tesisin dışında yeni yatırım planı var mı?

Philipp Haas - Yatırım kısmının büyük bir bölümünü tamamladık. Fakat çok sayıda yeni projemiz ve yeni fikrimiz var. Yani yatırımlar durmayacak. En büyük projelerden biri bioteknoloji projeleri. Aşı projesi var ve o da yolda. Bu çok büyük bir yatırım gerektiriyor. Hastane ürünleri projelerimiz var. Bunlar da yolda. DEVA ile ilgili dikey büyüme istiyoruz. Bununla ilgili hem hammaddeyi hem de bazı ambalaj malzemelerini de üreterek dikey büyümeyi yaratmak istiyoruz. Tabi maliyetle ilgili çok büyük bir rekabet var. Bütün fiyatlar aşağı indiği için ve biz bu fiyat düşüşleriyle ilgili ne mutlu ki disiplin içerisinde hareket ettik. Sektörün içerisinde maliyet, disiplinli çalışma ve fiyat düşüşleri anlamında kendimizi lider olarak görüyoruz.

-Yurt dışı için planlarınız neler?

Philipp Haas - İlaçta ihracat yapabilmeniz için bir takım ruhsat ve legal işlemleri çok ağır ve prosedürleri çok fazla. Şu anda, tüm tesislerimiz Alman denetimlerini geçti ve Avrupa tarafından onaylandı. Ağustos ayında bizi denetime gelecek birçok ülke var, onları bekliyoruz. Şu anda gelecek olanlar kapıyı vurup da hemen iş yapıp satış yapabileceğiniz yerler değil. Bu çalışmalar beş yıl önce başladı ve bizi denetime geliyorlar. Özellikle Körfez bölgesinden en önde giden bir ülkeyle yakın temas içerisindeyiz. Onlar da Ağustosta denetime gelecekler. Ve Afrika ülkeleri de bizi çok sık denetime geliyorlar.

-İlaç ruhsatları hakkında neler söyleyeceksiniz?

Philipp Haas - İlk aldığımız ruhsat Almanya’dan olduğunu söyledik. Ama bazıları ülkesel, bazıları da bütün Avrupa’da geçerli olan ruhsatlar bunlar. Mesela bu almış olduğumuz Almanya ruhsatı, bütün Avrupa üzerinde geçerli. Aslında bizim şu anda yapmış olduğumuz daha büyük işler için bir egzersiz. Altı yıl önce hiçbir ihracat yapmayı düşünmeyen şirket olan DEVA’nın şimdi Almanya, İsviçre ve Yeni Zelanda’dan ruhsatları çıkmış durumda. İnsanların bize olan güveninin artması için de bu çok önemli. Biz bunu yapabiliriz ve yapacağız.

“CARİ AÇIĞIN KAPANMASINA 1-2 MİLYAR DOLAR KATKIMIZ OLUR”

-DEVA Holding’in ihracat kapasitesi, Türkiye’nin cari açık sorununu azaltmada ne derece rol oynuyor?

Philipp Haas - Türkiye’nin cari açık sorununa gelecekte çok büyük etkimizin olacağına inanıyorum. Bu. 1-2 milyar dolar gibi bir rakam olabilir. Bu denklemde iki tane etki var tabi ki. Biz Türkiye’de kendi ürünümüzü üreterek buradaki ithal eden firmaların pazar paylarından alıyoruz. Bu en önemli etkisi aslında… Ve biz ihracat yapmaya başladığımızda ki yapıyoruz ikinci etki olmaya başlayacak. 10 yıl içerisinde bunun etkisinin ne olacağını şimdiden söylemek çok zor. Tabi bu arada yabancı pazarlara ne kadar penetre olacağımızla da doğru orantılı. İhracatımızı da 9-10 haneli rakamlara gitmesini hedefliyoruz uzun vadede.

-Çağrı merkezinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Philipp Haas - Yaklaşık 1,5 sene oldu çağrı merkezimizi kuralı ve sektör içerisinde bu bir ilk. Bu da DEVA’nın müşterilerine nasıl hizmet ettiğini gösteren bir başka yol. Sizin için her zaman sorularınıza cevap verecek ve size hizmet edecek birisi hep var. Biz bu oluşumdan çok mutluyuz.

“HİSSEDARLARIMIZ SABIRLI OLSUN”

- Yatırımcılarınız için neler söylemek istersiniz?

Philipp Haas - Bütün hissedarlarımıza sabırlı olun diyorum. DEVA doğru yolda. Geçtiğimiz 5-6 yıl içerisinde çok sağlıklı yatırımlar ve işler yaptık. İyi temel yapmazsanız, en küçük bir rüzgarda devrilirsiniz. Biz doğru temelleri attık, yatırımları yaptık. Üretim kapasitemizi ve Ar-Ge yetkinliklerimizin hepsini doğru konumlandırdık. Şimdi kat kat üstüne çıkacağız, bu attığımız temellerin üstüne.

http://www.borsagundem.com/haber/deva-c ... 799-362533

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 19 Eyl 2014, 07:16 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
DEVA HOLDING TARAFINDAN YAPILMASI PLANLANAN ASI URETIM TESISI PROJESI ILE ILGILILE ILGILI CED SURECI BASLADI


CEVRE VE SEHIRCILIK BAKANLIGI CEVRESEL ETKI DEGERLENDIRMESI, IZIN VE DENETIM GENEL MUDURLUGU WEB SITESINDE YAYINLANAN ILANDA KONUYA ILISKIN SU BILGILER VERILDI:

TEKIRDAG IL KAPAKLI, ILCE CERKEZKOY ORGANIZE SANAYI BOLGESI, 30 K I C PAFTA, 137 ADA, 7 PARSEL MEVKIINDE DEVA HOLDING A.S. TARAFINDAN YAPILMASI PLANLANAN ASI URETIM TESISI (BESERI VE VETERINER UNITESI) PROJESI ILE ILGILI OLARAK BAKANLIGIMIZA SUNULAN CED BASVURU DOSYASI CEVRESEL ETKI DEGERLENDIRMESI YONETMELIGI'NIN 8. MADDESI DOGRULTUSUNDA INCELENMIS VE UYGUN BULUNMUS OLUP, PROJEYE ILISKIN CED SURECI BASLAMISTIR.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 18 Ağu 2020, 08:35 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 728
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 123
INTEGRAL YATIRIM DEVA 2. CEYREL BILANCO ANALIZI
Eklenti:
devaintegral1.JPG
devaintegral1.JPG [ 529.25 KiB | 203 kere görüntülendi ]

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....
Twitter @hissetuyolari


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 19 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.