Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 20 Şub 2018, 17:40

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 02 May 2011, 22:06 
gencyönetici

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 1
CRFSA - Carrefoursa Hisse Senedi Yorumları

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 22 Oca 2014, 12:13 

Ettiği teşekkür: 142
Aldığı teşekkür: 972
CARREFOURSA YENİ YAPILANMA PLANLARI

Sabancı Grubu’nun yılan hikayesine dönen ortaklık krizinde, İspanyollardan çoğunluk hissesinin satın alınmasının ardından Teknosa Genel Müdürlüğü’nden Carrefoursa’nın başına getirilen Mehmet T. Nane suskunluğunu Borsagundem.com’a bozdu. Borsagundem.com’un sorularını cevaplandıran Mehmet Nane, halka arzdan Migros’a, yatırımcı açısından can alıcı konulara açıklık getirdi. Carrefoursa’ya ‘patron’ olmasıyla birlikte şirkette yeniden yapılanma süreci için düğmeye basan Mehmet Nane hedefledikleri net satış rakamı için “5 milyar TL” dedi. Mağaza tasarımlarında da yeni adımlar atmaya hazırlanan Carrefoursa Genel Müdürü Nane, büyük önem verdikleri teknolojik atak Temel Reis Projesi’nin detaylarını da paylaştı. İşte gıda perakende sektörünün büyük firmalarından Carrefoursa Genel Müdürü Mehmet Nane’den çarpıcı açıklamalar…

Borsagundem.com-Carrefoursa’nın iki hissesi borsada işlem görüyor. Bunları birleştirme planı var mı?

Mehmet Nane-Ana ortaklarımız olan Carrefour Grup ve Sabancı Holding’in hisseleri A ve B Grubu olarak ayrılmaktadır. Önümüzdeki dönemde hisse yapısında herhangi bir değişiklik öngörülmüyor.

-Halka açıklık oranını artırmayı düşünüyor musunuz?

Mehmet Nane-Bu, hissedarlarımızla birlikte alacağımız bir karar. Carrefoursa’nın halka açıklık oranı yüzde 2 civarında. Bunun daha da artırılmasına yönelik herhangi bir somut planımız yok; ancak, arzumuz önceliklerimizi gerçekleştirdikten sonra diğer tüm Sabancı şirketlerinde olduğu gibi yüzdenin artırılması yönündedir.

İŞTE ZARARI AZALTACAK DEĞİŞİMLER

-2012’nin 9 ayında 6 milyon lira olan zarar, 2013’ün 9 aylık bilançosunda 43 milyona çıkmış. Sebebi nedir?

Mehmet Nane-Yönetimi devraldığımız günden bugüne kadar geçen süreçte şirketin performansının iyileştirilmesi hedefiyle çalışmalarımıza başladık. Bu hedef doğrultusunda market konsepti, insan kaynakları ve teknolojik altyapı alanlarında yatırım yaparak büyük bir değişime imza atacağız. 2014 yılı Carrefoursa için sıçrama yılı olacak ve finansallarda da bunun ilk işaretlerini göreceğiz.

-Ortaklarla ilişkiniz nasıl? Carrefoursa’daki hisselerin tamamını almayı düşünüyor musunuz?

Mehmet Nane-Ortaklarımızla ilişkimiz gayet uyumlu. Sabancı Holding’in gücü ve Carrefour Grup’un perakendedeki deneyimi ile tüketici nezdinde liderlik pozisyonuna ulaşmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde hisse yapısında herhangi bir değişiklik öngörülmüyor.

-Migros’un satışı gündemde. Böyle bir satın almaya nasıl bakarsınız?

Mehmet Nane-Şu anda Migros ile ilgili bir planımız yok. Önceliğimiz Carrefoursa’da istediğimiz performans düzeyine ulaşmak.

GIDA PERAKENDECİLİĞİNDEKİ SİSTEME YABANCI DEĞİLİM

-Teknosa’yı yönetmekle Carrefoursa’yı yönetmek arasında ne gibi bir fark var?

Mehmet Nane - Diasa’nın 2002 yılından Şok’a satıldığı son güne kadar şirketin yönetim kurulundaydım. 2007-2012 yılları arasında da Carrefoursa’nın Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptım. Bundan dolayı, gıda perakendeciliğindeki sisteme yabancı değilim.

Carrefoursa ile Teknosa’nın cirosu aynı ancak bu ciro Carrefoursa’da 40 kat daha fazla ürün satılarak gerçekleşiyor. Bu durum sistemin daha hızlı hareket ettiğini gösteriyor. Kısacası eskisinden daha hızlı ve yoğun çalışıyorum.

-Kredi kartındaki taksitlere getirilen kısıtlama hakkında neler düşünüyorsunuz? Bu sizi ve perakende sektörünü nasıl etkileyecek?

-Kredi kartındaki taksitlere getirilen kısıtlama gıdayı değil gıda dışı perakendeyi etkiler. Perakende de bir daralma yaşanabilir ama boyutunu şimdilik bilemiyoruz. Bu tamamen tüketicinin istekleriyle ve moraliyle doğru orantılı. Tüketici morali yerindeyse alışveriş yapar, morali bozuksa acil ihtiyaçları dışındaki harcamalarını erteler.

CARREFOUR’SAYI GELECEĞE TAŞIYACAK PROJE

-Temel Reis projesini biraz açar mısınız? Şu anda hangi aşamada? Niçin adı Temel Reis?

Mehmet Nane - Temel Reis projesi, Carrefoursa’yı geleceğe taşıyacak teknolojik altyapıyı kurmak için başlattığımız projenin adı. Mevcut IT yapımızı, yerelleşmiş, bilimsel perakendeciliği ve hızlı iş kararları alabilmeyi destekleyen esnek bir altyapıya dönüştüreceğiz. Şimdi sağlam bir temel atıyoruz, sonrasında da katları hızla çıkacağız. Bu temelin ilk adımı olarak IBM ile SAP Sistemi’ne geçiş için bir anlaşma imzaladık. Temel Reis Projesi olarak adlandırdığımız bu proje ile Carrefoursa, son teknolojiye adım atmış oldu. Bunun yanı sıra, marketlerimize fiber altyapısını kuruyoruz. Modern perakendeciliğin gerekliliklerine uygun altyapıyı kurduktan sonra ise çoklu kanal teknolojilerine yoğunlaşacağız. Hedefimiz, altyapı anlamında tedarikçilerimiz ile ve şirket içinde tam entegre olmak. 2014 yılında Temel Reis Projesi’nin tamamlanması ile e-ticaret ve CRM alanında ciddi atılımlar yapacağız.

2016 SATIŞ HEDEFİMİZ 5 MİLYAR TL

-2014 yılı sonunda ne kadarlık bir büyüme hedefliyorsunuz? İstihdam ve mağaza sayısında ne kadarlık bir artış planlanıyor?

Mehmet Nane - 2014'te 110 milyon TL yatırımla 100 market açarak, 1000 kişiye daha istihdam sağlayacağız. Planlarımız doğrultusunda ise 2016 sonu itibarıyla 1000 markete ulaşmayı ve net satışlarımızı 2 katına çıkararak 5 milyar TL’ye ulaştırmayı hedefliyoruz.

-300 milyar dolarlık perakende sektöründe hedeflediğiniz pay rakamı nedir?

Mehmet Nane - 2014 yılında net satışlarımız yüzde 20 oranında arttırmayı, 2016 yılı sonunda ise 2013 yılına göre 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz.

-Çok yoğun bir iş ortamınız var? Kendinize vakit ayırabiliyor musunuz? Ayırdığınız bu vakitlerde neler yapıyorsunuz?

Mehmet Nane - Carrefoursa’ya geçişimin ardından iş yerim dışında hayatımda çok büyük bir değişiklik olmadı. Her zamanki gibi çok çalışmaya devam ediyorum. Kendime ayırdığım vakitlerde işimle ilgili olarak sektörel yayınları takip ediyorum, bol bol okuyorum ve izliyorum. Bunun yanı sıra ailemle de vakit geçiriyor, tüm yoğunluğuma rağmen sporu ihmal etmemeye çalışıyorum.

(BORSAGÜNDEM'DEN ALINTIDIR)

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 06 Ağu 2015, 10:30 
MReha

Ettiği teşekkür: 306
Aldığı teşekkür: 1790
skuru1016 yazdı:
Merhaba,
CARFA ve CARFB ilgili yorumlarınız varmıdır. Her iki hisse aşırı derece de sığ kağıtlar ve derinleşmesi için yönetimin aksiyon planı olması gerekir diye düşünüyorum. Portföyümde düşük maliyet ile bulunmakta.Beklentilerim Kiler satınalması ( Gerçekleşti ) CARFA - CARFB birleşmesi ve daha sonra sermaye arttırımı.

İyi günler..

Sayın skuru1016;
Öncelikle sizi tebrik ederim. Zaten yapmanız gerekeni yapmışsınız. Dediğiniz gibi hissenin en önemli sorunu derinliğinin yeterince olmamasıydı. Onu da şirket birleşmesiyle Kİ YARIN FİİLİ OLARAK BİRLİKTE İŞLEM GÖRMEYE BAŞLAYACAKLAR, hele ki sermaye artırımı gelirse bu daha da güzel olur. Başarılar ve bol kazançlar dilerim.

Borsa İstanbul'da işlem gören Carrefoursa paylarının işlem kodu cuma günü değişecek
Borsa İstanbul A.Ş.'de CARFA ve CARFB işlem kodları ile işlem görmekte olan Carrefoursa payları, 07.08.2015 Cuma sabahından itibaren, CRFSA işlem kodu ile işlem görmeye başlayacak.

Bu yazılanlar varsayımlara dayalı hayali senaryolardır. Hiç bir kesinlik yoktur ve yatırım tavsiyesi değildir. Bir hissede kâr ettiğiniz anda satmamanın sorumluluğunu bana yüklemeyiniz. Bu yorumlara göre hareket ederseniz zarar edebilirsiniz.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 06 Ağu 2015, 15:02 

Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 5
06/08/2015
BORSA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DUYURUSU
Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş. (Şirket) tarafından 05/08/2015 ve
06/08/2015 tarihlerinde KAP’ta yapılan duyurularda belirtildiği üzere Borsamızda CARFA ve
CARFB kodları ile işlem görmekte olan Şirket payları, imtiyazlı pay gruplarının kaldırılarak
yerlerine yeni pay senetleri verilecek olması nedeniyle 07/08/2015 Cuma sabahından itibaren
CRFSA kodu ile işlem görmeye başlayacaktır. Yapılan duyuruda CARFA ve CARFB
paylarının CRFSA payları ile değişim işlemlerinin de 07/08/2015 tarihinden itibaren
gerçekleştirileceği belirtilmiştir.
Bu çerçevede, Şirketin A ve B Grubu paylarının işlem gördüğü CARFA.E ve CARFB.E işlem
sıraları, 06/08/2015 Perşembe günü 2. Seans sonrası kapatılacak, bu paylar karşılığında
alınacak olan paylar (değişim birebir yapılacak), 07/08/2015 Cuma günü 1. Seanstan itibaren
CRFSA.E işlem sırasında işlem görmeye başlayacaktır.
Borsa Genel Müdürlüğü'nce, tek grupta birleştirilecek Şirket paylarının (CRFSA.E)
07.08.2015 tarihinde birinci seansta serbest marjla işlem görmesine (fiyatın oluştuğu seansı
takip eden seansta ise %10 fiyat marjı uygulanacak) ve referans fiyatın değişimden önceki en
son seansta oluşan ağırlıklı ortalama fiyatlar kullanılarak hesaplanan şirketin toplam piyasa
değerinin, pay değişimi sonrasındaki pay sayısına bölünmesi suretiyle hesaplanmasına karar
verilmiştir.
CRFSA.E işlem sırasında ilk seansta uygulanacak referans fiyat bugün 2. Seans sonrasında
Borsamızca hesaplanarak duyurulacaktır.
ABCD uygulamasına göre “A” grubunda yer alacak olan CRFSA.E işlem sırasında geçerli
olacak maksimum lot miktarı 1.000 adet olacaktır.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.