Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 18 Tem 2018, 10:40

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: FİNANSAL OKURYAZARLIK
Gönderilme zamanı: 26 Şub 2017, 13:52 
ahmetguven10

Ettiği teşekkür: 227
Aldığı teşekkür: 2264
Selamlar;

Öncelikle finansal sistemlerle ilgili her geçen gün yeni enstrümanlar ortaya çıkıyor ve bunlara bir yorum katmaya çalışıyoruz,öğreniyoruz. Sayın analizcinin sayfasında Reeskont ve Avans Faiz Oranları hakkında makale yazdığını gördüm. Böyle değerli bilgileri sitemizi takip eden üyelerinde öğrenebilmesi için arada bir yerde kalmasını istemedim. Küçük birikimi olan bir çoğumuz bu bilgi deryasında hem spekülasyonlara maruz kalabiliyor hemde kararsızlığının bedelini ağır ödeyebiliyorlar. Sayfaya sizlerde bildiğiniz öğrendiğiniz bilgilerinizi tartışabilir ve paylaşabilirsiniz..

Saygılarımla..

Başa Dön

Mesaj Başlığı: Cvp: FİNANSAL OKURYAZARLIK
Gönderilme zamanı: 26 Şub 2017, 13:54 
ahmetguven10

Ettiği teşekkür: 227
Aldığı teşekkür: 2264
Analizci yazdı:
Reeskont Nedir? Reeskont Faiz Oranları Nasıl Belirlenir?

Ekonomide olan biteni tartışırken kimi zaman bir çok terimi kullanıyoruz ama bu terimlerin hepsi okuyucularımız tarafından bilinmiyor olabilir. Bu yüzden biz de mümkün olduğunca bu terimleri tanımlayıp açıklamaya çalışacağız. En zorundan başlayalım dedim: reeskont nedir?

Bazen yabancı terimleri dilimize öyle bir devşiriyoruz ki hiç kimse bir şey anlamıyor. Merkez Bankası reeskont terimini şu şekilde açıklamış: İskonto edilmiş, diğer bir deyişle bir bedel karşılığı (iskonto) el değiştirmiş olan kıymetlerin yeniden bir bedel karşılığı (re-iskonto) el değiştirmesini ifade eder. Merkez bankalarının, şartlarını kendileri belirlemek şartı ile çeşitli senetleri iskontoya tabi tutarak (re-iskonto), reeskont penceresi adı altında para politikası uygulamalarında kullandıkları bir araçtır.

Anladıysam Arab olayım, bu ne biçim bir tanımdır yahu. Iskonto edilmiş kıymetlerin yeniden iskonto edilmesine denirmiş. Re- ön eki tekrar anlamına geliyor, re-eskont tekrar eskont edilmiş demekmiş. Eskont edilmiş ne demek peki? Iskonto edilmiş demek. Iskonto edilmiş ne demek peki? Iskonto, ingilizce discount kelimesinin italyan karşılığı oluyor bildiğim kadarıyla, Türkçedeki karşılığı da “indirim”. Yani reeskont “yeniden indirilmiş” demekmiş. Neyi indiriyoruz peki?

Diyelim ki elinizdeki 1 ay sonra size 1000 TL nakit ödeme yapacak bir kağıt olsun (çek, bono, ne derseniz artık). Bu kağıdın bugünkü değeri 1000 TL değildir ama. Bugünkü değerine X dersek, X lirayı bir ay boyunca faize yatırdığımız zaman değeri 1000 TL olacaktır. Yani X 1000 TL’den daha küçük bir rakamdır. Faiz oranı ne kadar yüksek ise X o kadar küçüktür. Faiz oranı sıfır ise X 1000 TL’ye eşittir. Bankaya bu kağıdı verdiğiniz zaman size atıyorum 990 TL para vereceklerdir, yani 1000 TL’lik kağıdı %1 iskonto ile bankaya kırdırmış oluyorsunuz, işte iskonto kavramı burada karşımıza çıkıyor. Siz bu kağıdı bankaya 990’a iskonto ile satıyorsunuz, banka da aynı kağıdı alıp Merkez Bankasına gidip atıyorum 991 TL’ye yeniden iskonto ile satıyor olsun, işte bu ikinci işleme reeskont deniyor. Yani yeniden iskonto ile elinizdeki çeki veya senedi kırdırıyorsunuz.

Bir de reeskont faiz oranı diye bir kavram var, o da reeskont yaparken Merkez Bankasının uyguladığı faiz oranına (reeskont faizi) verilen isimdir.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 03 Tem 2018, 09:45 

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 8
ahmetguven10 yazdı:
Selamlar;

Öncelikle finansal sistemlerle ilgili her geçen gün yeni enstrümanlar ortaya çıkıyor ve bunlara bir yorum katmaya çalışıyoruz,öğreniyoruz. Sayın analizcinin sayfasında Reeskont ve Avans Faiz Oranları hakkında makale yazdığını gördüm. Böyle değerli bilgileri sitemizi takip eden üyelerinde öğrenebilmesi için arada bir yerde kalmasını istemedim. Küçük birikimi olan bir çoğumuz bu bilgi deryasında hem spekülasyonlara maruz kalabiliyor hemde kararsızlığının bedelini ağır ödeyebiliyorlar. Sayfaya sizlerde bildiğiniz öğrendiğiniz bilgilerinizi tartışabilir ve paylaşabilirsiniz..

Saygılarımla..

Haklısınız hocam Analizci sayesinde çok değerli bilgilere ulaştım.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 05 Tem 2018, 15:54 

Aldığı teşekkür: 0
Analizci bilmediğim, anlayamadığım konulara açıklık getirdi yazılarını okumanızı tavsiye ederim.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 06 Tem 2018, 17:26 

Ettiği teşekkür: 91
Aldığı teşekkür: 597
muratozcan yazdı:
Analizci bilmediğim, anlayamadığım konulara açıklık getirdi yazılarını okumanızı tavsiye ederim.

Sen kimsin Üstad ya? Bos bos yazip duruyorsun. Analici nerede aciklik getirdi konulara?

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 07 Tem 2018, 08:48 

Aldığı teşekkür: 8
melmes yazdı:
muratozcan yazdı:

Sen kimsin Üstad ya? Bos bos yazip duruyorsun. Analici nerede aciklik getirdi konulara?
isim benzerliğinden bir an bana diyorsunuz sandım.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 07 Tem 2018, 14:59 

Ettiği teşekkür: 91
Aldığı teşekkür: 597
muratkorkmaz yazdı:
melmes yazdı:
muratozcan yazdı:

isim benzerliğinden bir an bana diyorsunuz sandım.

Iyiki Siz ikiniz Vip te yazamiyorsunuz. Yoksa birsürü gereksiz yazi yazardiniz.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.