Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 20 Eki 2018, 19:45


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Forum kuralları


Yeni Üyelik Sistemi V.I.P ÜYELİK HAKKINDA DUYURU:

Sitemizin üyelerine sunduğu yeni bir hizmet başlığıdır. Herkese açık olan ve kurallar çerçevesinde kısıtsız bir forum/tartışma/bilgilenme ortamı sunan sitemizin , isteyen üyelere daha detaylı ve daha rahat bir forum ortamında bilgilenme ve tartışma olanağı sağlamak için hazırladığı, özel olarak gerçek kişi bilgileri ile katılınması gereken, normal üyeye kapalı özel bir forum ortamıdır.

Bilindiği üzere, sitemize isteyen herkes , istediği şekilde ve hiç bir gerçek bilgi verme mecburiyeti olmadan üye olabilmektedir. 2 yılı aşan süredir yapılan uygulamada, serbest forum ortamının getirdiği bir çok sıkıntıyı bütün üyelerimiz bizzat yaşamışlardır. Her türlü konu dışı diyalog, görüş belirten üyelerle polemikler, sitemizde hiçbir çıkar gözetmeden gönüllülük esasında bilgi veren değerli yorumcularımıza hakarete varan sataşmalar en temel sorunlardır. Sırf bu nedenle değerli yorumcularımızın sayfalarda yorum ve bilgilendirmelerinin giderek azaldığı da her kes tarafından görülmektedir

Bu nedenle sitemiz , katılımcıların gerçek kişi bilgileri ile ve çok az bir katılım payı ödeyerek katılabilecekleri özel bir VIP bölümü açmaya karar vermiştir. Katılımcıların kimliği site yönetimi tarafından biliniyor olacağı ve katılımcının kendi istek ve iradesi ile yapacağı maddi katkı nedeniyle de bu bölümün kavgasız, polemiksiz, ne istediğini bilen katılımcılardan oluşacağı, dolayısıylada seçkin ve kaliteli bir ortamın oluşacağı ve bu ortamda değerli yorumcularımızın da her hisse için her türlü soruya çok daha açık ve net yanıtlar verebileceği malumunuzdur.

VIP bölümüne katılmak sözleşmeyi okuyup kabul etmek, ve banka ödeme dekontunu vip@hissetuyolari.com adresine iletmeniz yeterli olacaktir. Sonrasinda kayit olurken sizden VIP UYELERİN BÖLÜMÜ baslikli forumdaki, UYELIK İŞLEMLERİ BASVURU FORM undaki bilgiler KAYIT esnasinda ZORUNLU olarak istenecektir. Daha ayrıntılı bilgi için gerekli duyurular yapılacaktır. Her türlü sorularınıza yanıt vermek için hazırız. VIP bölümünün katılımcılara büyük faydası olacağına inanıyoruz.
Saygılarımızla
Yönetim
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 13 Eki 2018, 13:22 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4358
Ettiği teşekkür: 445
Aldığı teşekkür: 6518
BIST100 GRAFİK GÖRÜNÜM VE ENDEKS YORUMU

Rahibin serbest bırakılmasıyla endeksin üzerinden bir baskı kalkmış oldu ancak diğer baskı unsuru şartlar halen geçerliliğini korumaktadır.

17 Ağustos 84.654 dip seviyelerinden başlayan yükseliş 100.647 seviyelerine kadar güzel bir yükseliş sergilemiş buradan gelen kar satışları ve piyasamızdaki yabancı satışları paralelinde 93.169 seviyelerine kadar inilmişti.

Rahibin serbest bırakılacağı söylentileri ile 6 iş günü yatay bandda yukarı aşağı hareket eden endeksimiz, cuma günü rahibin serbest bırakılması duruşmasında hop oturup hop kalkmış ise de günü 97.168 görüp 96.657 ile kapamıştır.

Şimdi önümüzde bizi neler bekliyor?

Döviz piyasası değerlendirmelerimde bahsettiğim üzere endeksimiz de bir paradoks içerisinde aslında. Ekonomik ve uluslararası ilişkilerimizdeki sıcak günlerde işler bozulunca döviz fiyatları yükselmekte, buna karşılık hisseler döviz bazında çok ucuz kaldığı için yabancıların hakim olduğu piyasamızda yabancılar satışta zorlanmaktadır. Hava pozitife döndüğünde ise ekonomik sorunlarımız nedeniyle yukarı yönlü çıkışlar için bir hikayemiz olmadığı için yükselişte de sınırlı hareketler yaşamaktayız.

Artık bilanço dönemine giriyoruz, önümüzdeki haftadan itibaren bilanço beklentileri daha belirgin bir şekilde satın alınmaya başlanacaktır. Bu esnada, 9 Aylık bilanço beklentisi yüksek hisselerde belirgin bir farklılık ve volatilite her zaman olduğu gibi yaşanacaktır.

Kısa vadeli teknik göstergelere baktığımızda, endeksin aşırı satım bölgesinden toparlanarak al verdiği görülmektedir. Formasyon hedefleri olarak 101.477 ve 106.459 seviyeleri olası hedef bölgeleridir.

Düşüşlerde ise 93.200, 91.000 ve 84.700 seviyeleri önemli destek bölgeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Daha detaylı analiz ve yorumlar için lütfen sitemize üye olunuz.


Eklentiler:
BIST100 GÜNLÜK GRAFİK GÖRÜNÜM.PNG
BIST100 GÜNLÜK GRAFİK GÖRÜNÜM.PNG [ 100.67 KiB | 493 kere görüntülendi ]

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 13 Eki 2018, 13:28 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4358
Ettiği teşekkür: 445
Aldığı teşekkür: 6518
Sitemizin VİP olmayan üyeleri, teknik ve temel analiz isteklerini lütfen ilgili hissenin başlığından veya buradan yapsınlar.

Analiz isteklerine elimizden geldiğince sırasıyla cevap vermeye çalışacağız.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 16 Eki 2018, 07:43 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4358
Ettiği teşekkür: 445
Aldığı teşekkür: 6518
VİOP Günlük Bülten (Ata Yatırım Menkul Kıymetler)


Kısa Vade Strateji - VİOP30
Endeks sözleşmeleri geçtiğimiz haftadan bu yana yükseliş trendi içerisinde işlemlerini sürdürmektedir. Sözleşmelerin yeni güne yatay açılış ile başlayacağını düşünüyoruz.

. Açılışın ardından 124,500 direnç noktasına doğru yükselişler devam edecektir.

124,500 direnç noktasının kırılması durumunda ana direnç noktamız 125,000 seviyesi olacaktır. Sözleşmelerde 125,000 seviyesini takip edeceğiz.

125,000 üzerinde kapanışların yaşanması yükselişlerin devam edeceğinin sinyalini verecektir.

. Sözleşmelerde kar satışlarının yaşanması durumunda olası geri çekilmelerde 123,500 destek noktası olacaktır.

123,500 destek noktasının kırılması durumunda geri çekilmeler 122,500 seviyesine kadar devam edebilir

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 16 Eki 2018, 08:19 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4358
Ettiği teşekkür: 445
Aldığı teşekkür: 6518
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Küresel çapta yaşanan dalgalanmaların ardından güne nötr risk iştahı ile başlıyoruz. Asya'da tepki denemeleri var. Dün de bahsettiğimiz gibi, geçen haftaki sert satışların ardından küresel piyasalar bu hafta bekle - göre modunda geçirebilir. Suudi Arabistan kaynaklı siyasi risklerin gündemde kalmaya devam etmesine karşın ABD vadelilerde bu sabah hafif yükselişler gözlemliyoruz. Lira varlıklarda ise genele yayılan olumlu ayrışma dün de devam etti. Dış ilişkilerde normalleşme beklentileri fiyatlamalarda ana katalizör. Risk primimizdeki düşüş eğiliminin devam etmesi söz konusu fiyatlamaların devam etmesini sağlayabilir. Bu kapsamda, endeksin güne alıcılı bir görüntüyle başlayabileceğini 100bin seviyesine doğru hareketlenebileceğini düşünüyoruz.

MAKROEKONOMİ

Bugün yurtiçinde saat 10'da ağustos ayına ait sanayi üretim verisi açıklanacak. Verinin aylık bazda %2,4 düşüş kaydetmesi, yıllık bazda ise %1 artması bekleniyor. Temmuz ayında veri beklentilerden güçlü gelerek yıllık %5,6 artmıştı. Ağustos ayının ise Kurban bayramı tatili ve TL'deki sert değer kaybının yaşandığı ay olması sebebiyle bir kademe daha düşüşünü belirginleştirebileceğini düşünüyoruz. Geçtiğimiz sene ağustos ayı 26 iş günüydü, bu sene ise 22 iş günü gerçekleşti. Yani 4 günlük bir kayıp vardı. Bu kaybı ağustos ayı ihracat rakamlarında da teyit etmiştik. Bugün ayrıca 14.30'da konut fiyatları açıklanacak.

Çin TÜFE verisinin eylül ayında yıllık %2,5 artışla beklentiler doğrultusunda gelmesiyle salı gününe başlıyoruz. ÜFE verisi yıllık %3,6 artışla geçtiğimiz aya göre yavaşlamış görünüyor. Ticaret geriliminin gölgesinde fabrika çıkış fiyatlarının ılımlı seyrettiği ek olarak büyümenin yavaşlamasıyla tüketici talebinde ise sakin bir seyir olduğu gözleniyor.

Bugün TSİ 12'de Almanya ekonomisinin ekim ayındaki görüntüsüne ışık tutacak Almanya ZEW endeksi açıklanacak. Almanya ekonomisinin son çeyreğe nasıl bir başlangıç yaptığı izlenecek. Endeksin 76 seviyesinden 74,2'ye gerilemesi bekleniyor. ZEW endeksi yyaklaşık 300 analistin cevapladığı ve ekonominin görünümü hakkında bilgi veren bir endeks. Ayrıca TSİ 14.30'da İngiltere işsizlik oranı açıklanacak.

ABD'de TSİ 16.15'te eylül sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı açıklanacak. Veride Florence Kasırgasının herhangi bir etkisi var mı izlenecek. Verinin aylık bazda %0,2 artış sergilemesi bekleniyor. Bir önceki ay %0,4 yükselmişti. ABD'de dün eylül manşet perakende satışlar beklentilerin hafif altında kalarak ılımlı bir görünüm sergiledi. Ancak perakende satışların büyüme dahil edilen kontrol grubu verisi beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşti. Bu durum ABD ekonomisinin üçte ikisini oluşturan tüketici harcamalarının üçüncü çeyreği güçlü bir şekilde sonlandırdığını işaret etti. Sıkı istihdam piyasası ve 49 yılın en düşük seviyelerinde bulunan işsizlik oranı tüketici harcamalarını destekliyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Sigorta (ANSGR, Sınırlı Pozitif): Şirket'in 2018 Eylül brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %28 oranıında artarak 376,4mn TL'ye yükselmiştir. Eylül ayı prim üretimi ile birlikte Şirket'in Ocak - Eylül 2018 dönemine ait prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %24 oranında artarak 4.078mn TL'ye yükselmiştir.

Avivasa Emeklilik (AVISA, Sınırlı Pozitif): Şirket'in 2018 Eylül toplam prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %23 oranında artarak 46,4mn TL'ye yükselmiştir. Eylül ayı prim üretimi ile birlikte Şirket'in Ocak - Eylül 2018 dönemine ait prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre de %23 oranında artarak 422,3mn TL'ye yükselmiştir.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri "EKLE", Nötr): Dün gerçekleştirilen gayrimenkul satış ihalesinde, muhammen satış bedelleri toplamı KDV Dahil 1.150mn TL olan 22 adet gayrimenkulün, 16 adedine KDV Dahil 472mn TL teklif gelmiştir. Teklif gelen gayrimenkullere ilişkin ihale süreci devam etmektedir.

Enka İnşaat (ENKAI, Öneri "EKLE", Sınırlı Pozitif): Bechtel ve Enka ortak girişimi Sırbistan'da otoyol inşa edecek. Kaynak: Bloomberg
Vakıfbank (VAKBN, Öneri "AL", Nötr): Banka, 210 gün vadeli 100mn TL ve 119 gün 200mn TL nominal değerli finansman bonolarının ihraç ve halka arz edilmesi amacıyla SPK ve Borsa İstanbul'a başvuru yapıldığını duyurmuştur.


SEKTÖR HABERLERİ

Demir-çelik: Dünya Çelik Birliği Genel Direktörü Edwin Basson, AB'nin çelik talebinin bu yıl, bölgedeki ekonomik büyümenin etkisiyle % 2.2 oranında artarak 166.6 milyon tona ulaşmasının beklendiğini bildirdi. Basson, "Otomotiv, son çeyrekte çok iyi bir performans sergiliyor. Avrupa'da, son yıllarda şaşırtıcı derecede güçlenen inşaat sektörünün etkisi var." dedi. Kaynak: Matriks

Tarım: Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sebze ve meyve fiyatlarındaki manipülasyonu ve suni süreçleri azaltacak Hal Yasası'nın çok yakın süreçte TBMM'ye geleceğini bildirerek, "İnşallah artık komisyonculuk tarihe karışacak. Satışta rekabet üst düzeye çıkacak ve yeni haller, yeni satış alanları, üretici ve üretici örgütlerinin satış imkânlarının artırılması sağlanacak" dedi. Kaynnak: Hürriyet

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Altınyağ Kombinaları (ALYAG): Rekabet Kurulu, Altınyağ Kombinaları ve bağlı ortaklığı Gürtaş Tarım Enerji'nin birtakım varlıklarının Yakamoz Yağ Sanayi tarafından devralınması işlemine izin verdi.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24 seviyesinden %24,01 seviyesine yükseldi. Toplam fonlama miktarı 148 milyar TL'den 144,1 milyar TL'ye geriledi.

TL varlıklarda olumlu hava sürüyor ve faizler haftaya düşüşle başladı. Ağırlıklı olarak düşüşün verim eğrisinin orta vadesinde yoğunlaştığını gözlemledik. 5 yıllık gösterge kağıdın faizi, 108 baz puan gerileyerek %21,9 seviyesinden kapandı. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 47 baz puan gerileyerek %18,59 seviyesinden günü sonlandırdı.

ABD 10 yıllık tahvil faizleri sakin bir seyir izliyor ve %3,16'larda stabil olmuş durumda


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yerr alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 16 Eki 2018, 08:21 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4358
Ettiği teşekkür: 445
Aldığı teşekkür: 6518
Günlük Strateji Bülteni (Vakıf Yatırım)


Piyasalara Bakış

Haftaya alımlarla 97.300 seviyesi üzerinden başlangıç yapan BIST, kurlardaki gerilemeden de destek alarak gün içinde yukarı yönlü bir seyir izledi. 99.000 seviyesinin üzerini test eden endeks günün kapanışını 98.631 seviyesinden gerçekleştirdi.

ABD piyasaları gün içinde pozitif tarafa geçmelerine karşılık bu hareketlerini sürdüremeyerek satış baskılı bir kapanış gerçekleştirdiler. Avrupa tarafında ise piyasalar Fransa hariç günü pozitif tamamladı.

Bugün yurt içinde ağustos ayı sanayi üretimi (aylık %-2,4, yıllık +%1) ve konut fiyat endeksi açıklanacak. İngiltere'de işsizlik oranı, ABD'de Zew beklenti anketi takip edilecek. ABD'de ise eylül ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı açıklanacak. Sabah saatlerinde Çin ve Japonya piyasaları alıcılı seyirler izliyor. ABD ve Avrupa'da alıcılı başlangıçlar görebiliriz. BIST'in ise güne yatay başlangıç yapabileceğini düşünüyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

° 2018 Temmuz ayında işsizlik oranı %10,8 seviyesinde gerçekleşti
° 2018 Eylül ayında merkezi yönetim bütçesi 5,96 mlr TL açık verdi

Sektör ve Şirket Haberleri

° Kısa Kısa Haberler: ANSGR, ASELS, AVISA, EKGYO, VESTL

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 17 Eki 2018, 08:07 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4358
Ettiği teşekkür: 445
Aldığı teşekkür: 6518
Günlük Bülten (A1 Capital)


Fed Tutanaklarından Önce Piyasalar Kayıpları Azaltıyor - Korku Endeksi Düşüşte
Küresel borsalarda toparlanma eğilimi sürerken, risk göstergeleri de yeniden pozitife dönme isteğinde. Geçtiğimiz günlerde yaşadğımız dışarıdaki çalkantı, risk iştahının yeniden yükselmesi, piyasanın ticaret endişelerine ilişkin yeni bir fiyatlamaya girmemesi, Avrupa'da İtalya'ya ilişkin yeni bir haber olmamasıyla kendini borsaların toparlanmasına bıraktı. Tüm bunlara ek olarak korku endeksi olarak bildiğimiz VIX de düşüşte. 20'nin altına gerileyen VIX, iyimser bir hava sunarken, altın ve Japon Yeni'ne olan talep de azalışta. Bu çerçeveden resme bakarsak küresel piyasalarda toparlanma eğilimi mevcut. Dışarıdaki soğuk hava da bu nedenle ılımlı bir havaya bürünüyor.
Bugün Fed toplantısının tutanakları yayımlanacak. Hatırlanırsa son toplantı kararında Fed, faiz artırımlarının ekonomiyi desteklediğine yönelik ibaresini metinden çıkarmıştı. Bu da aslında başta güvercin algılansa da ABD faizlerindeki yükselişi de bir nebze tetiklediği için ters bir etki yarattı.

BİST100
BİST100 endeksinde 98.300 üzerindeki hikaye korunuyor. Dün öne çıkan bir endeks ya da şirket grubu olmasa da nette SISE, TUPRS, BIMAS, TCELL ve TAVHL, endeksin yukarı hareketinde en çok destekleyici şirketler oldu. Bankaların desteğini dün az gördük. Bugün kur ve faiz tarafındaki geri çekilmeye bağlı olarak BİST100'deki yükselişe bankalar da eşlik etmek isteyebilir. 98.300 üzerindeki her hareket 100.000 için endeksi daha da yaklaştırıyor.

Dolar/TL
Kdemeli olarak 5,91 - 5,78 - 5,70 desteklerinde takılma görsek de parite 5,70 altına da geçmiş oldu ve güne 5,69 bölgesinde başlıyor. Faizlerdeki düşüş TL'deki normalleşme için en önemli gösterge. Benzer şekilde CDS primindeki düşüş de TL'deki güçlenmeyi destekliyor. Kendi gündeminde olan parite için 5,75 altında kaldığımız sürece geri çekilme isteğinin devam ettiğini görebiliriz. Brunson davasından sonra piyasada yeni denge arayışı mevcut.

Manşette Neler Var?
° Dolar, gelişmmiş ülke para birimleri karşısında zayıflıyor.
° Avrupa ve ABD borsaları artıda kapatırken, Asya piyasalarında da iyimserlik hakim.
° Trump, Fed'in faiz artırımlarından memnun olmadığını yeniden dile getirdi.
° 10 yıllık tahvil faizi son 1 ayda gördüğü en yüksek seviye olan %25'lerden %16'lara geriledi. 2 yıllık faiz ise %26'larda.
° Bugün Fed toplantısı tutanakları yayımlanacak. Saat 21:00'de yayımlanacak tutanakların fiyatlamasını yarın izleyeceğiz.
TEKNİK YORUM VE SEVİYELER
BİST100'de 98.300 üzerine yerleşme süreci devam ederken, 100.000 direncine oldukça yakınız. 200 günlük ortalama yukarıda ana direnç olarak endeksi beklerken, dün nispeten 98.300 üzerine yerleşme evresini izledik. Bir süre buralarda dinlenme olağan karşılanabilir. 50 günlük ortalama üzerine geçen endeks kısa vadeli yukarı hareketini başlattı. Bunu orta uzun vadeye taşıyacaksak 200 günlük ortalamanın aşılması ve üzerinde kalıcılık sağlanması gerektiğinin altını çizelim.

ŞİRKET HABERLERİ
" ALARK - Bağlı orttaklığı Alsim Alarko'nun Romanya'da kazandığı 161,5 milyon Euro'luk çevre yolu yapım işi ihalesinde ihale sonucu yapılan itirazların sonuçlandırıldığı, sözleşme müzakerelerine devam edilmesinin beklendiği belirtildi.
" CEMAS - VBTS kapsamında Şirket paylarında 31 Ekim'e kadar brüt takas uygulanacağı, açığa satış ve kredili işlem yasağının süresinin 31 Ekim'e kadar uzatıldığı açıklandı.
" DAGI - İstanbul Cevahir AVM'deki şubesi kapatılırken, mağaza sayısı 56'ya geriledi.
" DOAS - %46 iştiraki Doğuş Bilgi İşlem ile Doğuş Müşteri Sistemleri'nin birleşme işlemlerinin devam ettiği belirtildi.
" EREGL - Şirketin bağlı ortaklığı olan Erdemir Madencilik ile Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) arasında TTK'ya ait Alacaağzı Taşkömürü sahasının işletme hakkının 2049 yılına kadar devrine ilişkin ruhsat devir sözleşmesinin imzalandığı bildirildi.
" ESCOM - İştiraki Pavo Tasarım'ın Avrupa'daki müşterilerinin elektronik tasarım ihtiyaçlarını karşılamak ve pazarını büyütmek üzere Hollanda'da Arge ve saatış ofisi açıldı.
" GLRYH & RTALB - RTALB paylarında yapılacak pay alım teklifinin %50,1'inin Murat Güler ve %49,9'unun GLRYH tarafından 2,0041 TL fiyattan yapılmasına ilişkin olarak SPK'ya başvuru yapıldı.
" GSRAY - Teknik direktörü Fatih Terim ile bu sezonu takip eden 2 yıl için yeni sözleşme imzalandı.
" MCTAS - VBTS kapsamında Şirket paylarında 31 Ekim'e kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı uygulanmasına karar verildi.
" METRO - Legend Hotel Batumi JSC şirketinin paylarının alımı kapsamında 53,9 milyon dolarlık borç ödendiği, kalan borç tutarının 42,1 milyon dolar olduğu açıklandı.
" RALYH - Şirketin sermaye azaltım ve artırımı ile Hera Teknik'in satın alınmasına ilişkin genel kurulun 7 Kasım'da yapılacağı, ayrılma hakkı fiyatının 1,209 TL olduğu açıklandı.
" SKBNK - 750 milyon TL'ye kadar sermaye benzeri tahvil ihracı ve 1,5 milyar TL'ye kadar borçlanma aracı ihracı izni için SPK'ya başvuru yapıldı.
" TURGG - Şirkete ait İstanbul Kartal'daki arazinin imar değişikliğinee ilişkin olarak imar planının Belediye tarafından 16 Ekim'de 1 ay süreyle askıya çıkarıldığı açıklandı.
PAY ALIM SATIM HABERLERİ
" ATAGY - Ata Yatırım tarafından 4,00 - 4,15 TL fiyat aralığından 36.591 adet alış ve 36.046 adet satış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %24,77'ye yükseldi.
" BRYAT - Şirket paylarının geri alımı kapsamında 38,02 TL fiyatla 300 adet pay alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %1,55'ine karşılık gelen 436.778 adet pay geri alındı.
" CEMAS - Işıklar Pazarlama A.Ş. tarafından 3,68 - 4,16 TL fiyat aralığından 1.372.000 adet alış ve 3,54 - 3,57 TL fiyat aralığından 1.500.000 adet satış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %7,21'e yükseldi.
" DOHOL - Adilbey Holding tarafından 1,09 - 1,17 TL fiyat aralığından 8.000.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %49,63'e yükseldi.
" ERSU - Akman Holding tarafından 0,93 TL fiyattan 70.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %10,67'ye yükseldi.
" OYLUM - Bracknor Investmment tarafından 1,0066 TL ortalama fiyattan 112.925 adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %7,25'e geriledi.
" OZGYO - Metro Avrasya Investment Georgia tarafından 5,92 TL fiyattan 50.000.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %20'ye yükseldi.
" VERUS - Investco Holding tarafından 28,90 - 29,00 TL fiyat aralığından 71.000 adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %63,76'ya geriledi.
GENEL KURUL HABERLERİ
" Bugün Genel Kurulu Olan Şirket - AKMGY


A1 Capital Menkul Değerler A.Ş.
www.a1capital.com.tr


***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 17 Eki 2018, 08:25 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4358
Ettiği teşekkür: 445
Aldığı teşekkür: 6518
Borsa İstanbul'da 98 bin 800 puana doğru yükseliş bekleniyor

BIST 100 Teknik Analiz

98.466 seviyesinden kapanan BİST’in güne 98.800 seviyelerine doğru yükselerek başlamasını bekliyoruz. 98.000 üzerinde kalındığı sürece yükseliş yönündeki beklentimiz devam edecektir.
98.000 altına gelinmesi halinde ise 97.400 üzerine kadar sarkma görebiliriz.

Ekim Vadeli BİST 30 Kontratı

124.175 seviyesinden kapanan kontratın güne alımlarla başlamasını bekliyoruz. 124.000 ve 123.500 destekleri düne benzer gerilemelerde test edilebilir. 125.000-125.800 aralığı ise yükselişlerde ilk hedef olmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Ekim Vadeli USD/TRY kontratı

USD/TRY kontratının güne 5,7300 seviyelerine gerileyerek başlamasını bekliyoruz.Kontratta, 5,8900 altında kalındığı sürece 5,6850-5,6500 aralığı hedeftir.

Ekim Vadeli Euro/TRY kontratı

Euro/TRY kontratının güne 6,6100 seviyelerine gerileyerek başlamasını bekliyoruz.Kontratta 6,7500 aşılmadığı sürece 6,5400 ilk hedef konumundadır."

Vakıf Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 18 Eki 2018, 08:12 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4358
Ettiği teşekkür: 445
Aldığı teşekkür: 6518
Günlük Bülten (A1 Capital)


Dolar/TL 5,60 Seviyesinin Altına Gerilerken Borsa İstanbul 100.000 Direncini Kırabilir mi?
BİST100 endeksinde Rahibin ülkesine dönmesi ardından devam eden yükseliş eğiliminde ABD/Türkiye arasında Dışişleri düzeyinde yaşanan siyasi diplomasi trafiği sürecinde yaptırımların kaldırılması ile ilgili haber akışı ve doların TL karşısında hızla değer kaybı etkili olmaya devam ediyor. BİST100 endeksinde 100.600 direnç seviyesi olarak yerini korurken endeks günü % 0,53 değer kazancıyla 98.991,01 puandan tamamladı. TL'nin dolar karşısında değer kazanımı ve faizlerde geri çekilme ardından alışların arttığı endekste Bankacılık Sektörü %3,46 değer kazanırken en çok değer kaybeden sektör ise %6,44 ile madencilik oldu . Fed tutanaklarında faiz artırımlarına devam mesajı öne çıkarken bu mesajla çelişen enflasyonda yükseliş riskleri ve ekonomide aşırı ısınma risklerine dikkat çekilmesi ilginç. Ticaret savaşı risklerine vuru ise Fed'in bu konuda olumsuz sürece dair korkularını net ortaya koyması açısından önemli.
BİST100
Bugün içeride TCMB Beklenti Anketi ve siyasi diploması öne çıkarken yurtdışında Bilanço dönemi Brexit açıklamaları takibimizde olacak. Endekste 100.600 önemli direnç olarak öne çıkarken olası geri çekilmelerde, 98.300 ve 96.400 önemli destek konumunu korumakta. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo kısa Türkiye ziyareti sonrası "Türkiye'ye yönelik yaptırımlarla ilgili kararı yakında vereceğiz" açıklamaları sonrası gelebilecek her açıklama önemli olacaktır. Yaptırımlar ve kaldırılmasına yönelik beklenti endeksin 100.000 direncini aşmasında etkili olmakla birlikte doların Tl karşında 5.58 seviyesine gerilemesi ve bu seviyede kalıcı olup olmayacağı da bir diğer önemli rehber konumunda. Bununla birlikte Fed Tutanaklarında dikkatimizi çeken faiz artışlarına devam ancak enflasyonda ve ekonomide aşırı ısınmaya dikkat mesajı ardından 2018 de Fed 4.Fazi artışını yapmayabilir görüşümüz gerçekleşebilir mi? Bu olasılık takibimizde.
Manşette Neler Var
° İngiltere-AB zirvesindenn somut sonuç çıkmadı. May Brexit sürecini 2020'nin ötesinde uzatmaya açık, ama muhalefet ve kendi partisinden "Sert Brexit" taraftarları tepkili.
° ABD Hazine'si Çin'e "kur manipülatörü" demedi. Kurda şeffaflığa çağırdı. Çin ile beraber G. Kore, Japonya, Hindistan, Almanya ve İsviçre izleme listesinde yer aldı. Trump-Kim Kasım G20'de görüşme potansiyeli öncesi ABD Hazinesinin Çin'e manipülatör demekten imtina ettiği yorumları dikkat çekici.
° Fed tutanakları: Enflasyon yönetilebilir, istihdam güçlü, büyümede toparlanma sürüyor. Mevcut faiz politikamız uygun. Faiz artırımlarına devam. Ancak bu süreçte Ekonomide aşırı ısınma, ticaret savaşı ve enflasyonda yükseliş risklerine dikkat çekmekte.
° New York borsasında endeksler, günü düşüşle tamamladı.. S&P 500 2800 seviyesinde..2750/2700 Gelişmekte olan ülkeler için oldukça önemli bir seviye ..
° AB Borsalarında Brexit Görüşmeleri ve Otomotiv Sanayi şirketi verilerinin düşüşüyle günü satıcılı tamamladı.
TEKNİK YORUM VE SEVİYELER
BİST1000'de 100.150 direncine doğru ataklar devam ederken, 98.300 üzerindeki sınav da verilmiş durumda. Şimdi ise artık hedef 200 günlük ortalamanın geçtiği bölge. 50 ve 200 günlük ortalamanın yaklaşacağı bir dönemdeyiz. Olası bir kırılma büyük resmi tamaen değiştirecek bir konjonktür yaratabilir.

ŞİRKET HABERLERİ
" AKBNK - Banka, 2018 yılı enflasyon beklentilerini %11'den %17'ye revize ederken, TÜFE'ye endeksli devlet tahvil değerlemesinde dikkate alacağı enflasyon oranını %17 olarak açıkladı. Bu değişikliğin yaratacağı etki 2018/09 dönemi bilançolarına yansıyacak.
" AKENR - Şirket bağlı ortaklığı olan Egemer Elektrik ile kolaylaştırılmış usulde birleşme için sözleşme imzaladığını bildirdi.
" ALYAG - Şirket İzmir Çiğili'deki üretim tesisinde planlı yıllık periyodik bakım nedeniyle üretime ara verileceğini açıkladı.
" ANHYT - Ocak - Eylül döneminde prim üretimi %14,4 artışla 481,9 milyon TL'ye yükseldi.
" ETILR - Şirket Çanakkale Franchise şubesinin kapatılmasına ilişkin şubee işletmecisi ile anlaşmaya vardı ve şubenin kapanmasına karar verildi.
" HLGYO - 1,5 milyar TL'ye kadar kira sertifikası ihraç edilmesine karar verildi.
" KRTSL - Şirket sermayesinin 48 milyon TL'den 96 milyon TL'ye çıkarılması sürecinde 47,75 milyon TL'lik fon elde edilmesi beklenirken, elde edilecek fonun mevcut kredi borçlarının ödenmesi, finansman maliyetlerinin azaltılması, yeni üretim binası yapılması, mevcut depo ve binaların bakım ve onarımı için kullanılacağı bildirildi.
" MCTAS - VBTS kapsamında 1 Kasım'a kadar brüt takas uygulanmasına, açığa satış ve kredili işlem yasağının süresinin de 1 Kasım'a kadar uzatıldığı açıklandı.
" METRO & OZGYO - METRO'nun portföyünde yer alan 50.000.000 adet OZGYO payının satışından METRO'nun 22 1,76 milyon TL kar elde edileceği açıklandı.
" QNBFB - 83 gün vadeli 206,9 milyon TL tutarında bono ihraç etti.
" SKBNK - 92,5 milyon TL'lik takipteki krediler portföyünü 2,15 milyon TL bedelle sattı
" VAKFN - 90 güün vadeli 100 milyon TL tutarında bono ihraç etti.
" ZOREN - Katar Genel Elektrik ve Su Kurumu tarafından açılan iki ayrı fazdan oluşan toplam 700 MW'lık GES ihalesinde ön yeterlilik sürecini geçen 16 grup arasında yer aldığı açıklandı.
PAY ALIM SATIM HABERLERİ
" BRYAT - Şirket paylarının geri alımı kapsamında 37,90 TL fiyatla 967 adet pay alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %1,56'sına karşılık gelen 437.745 adet pay geri alındı.
" OYLUM - Bracknor Investment tarafından 1,00 TL fiyattan 97.006 adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %6,44'e geriledi.
" SNKRN - Kerem Bilge tarafından 1,48 - 1,53 TL fiyat aralığından 200.000 adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %31,52'ye geriledi.
SERMAYE ARTIRIM HABERLERİ
" KRSTL - Şirket sermayesinin 48 milyon TL'den %100 oranında bedelli olarak 48 milyon TL artışla 96 milyon TL'ye yükseltilmesine ilişkin SPK'ya başvuru yapıldı.
" TSGYO - Şirket sermayesi yarın 150 milyon TL'den %100 oranıında bedelli olarak 150 milyon TL artışla 300 milyon TL'ye yükseltilecek.A1 Capital Menkul Değerler A.Ş.
www.a1capital.com.tr


***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 18 Eki 2018, 08:13 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4358
Ettiği teşekkür: 445
Aldığı teşekkür: 6518
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Bir önceki günkü olumlu risk ortamı yerini zayıf risk iştahına bırakıyor. Dün akşam açıklanan ve üyelerin faizlerin doğal seviye üzerine çıkabileceğini öngören Fed tutanakları sonrasında ABD on yıllık tahvil faizi tekrar %3,20'nin üzerinde. Yuan'ın (Onshore) bir önceki zirvesinin üzerinde değer kaybetmesi de piyasalara ilave rahatsızlık vermiş gözüküyor. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri daha çok Asya kurları kaynaklı bir miktar baskı altında. Çin Shanghai 'da %2'ye yakın düşüş görülüyor. Diğer yandan, ABD vadelilerde ise görece az kayıp (-%0,4) var. BIST100 endeksi güne hafif de olsa baskı altında başlayabilir. TL başta olmak üzere Lira varlıklarda pozitif ayrışma dün de devam ederken, Dolar / TL dün 5,53 seviyesine kadar geriledi. Kapanış ise 5,58 seviyesinden gerçekleşirken, bu sabah zayıflayan risk ortamıyla beraber kısmi baskı altında.

MAKROEKONOMİ

Makroekonomik veri açısından sakin bir güne merhaba diyoruz. Yarınki Çin büyüme verisi bekleniyor. Bu arada ABD Hazine Bakanlığı, ülkenin önemli ticaret partnerlerinin Çin de dahil olmak üzere döviz manipülasyonu yapmadığını paylaştı. Bakanlık, "ABD'nin Önemli Ticaret Partnerlerinin Makroekonomik ve Döviz Kuru Politikaları" raporunu her 6 ayda bir yayınlamakta.

Bugün açıklanan verilere göre eylül ayında Japonya ihracatı, 2016 yılından bu yana ilk kez düşüş kaydetti. Ticaret gerilimleriyle ihracat yıllık %1,9 artış beklentisine karşın %1,2 geriledi. ABD ve Çin'e siparişlerin azalmasıyla baskı altında kalan ihracatın bu görünümü, büyümeye üçüncü çeyrekte daha ılımlı katkı vereceğine işaret ediyor.

Bugün yurtiçinde ekim ayına ait TCMB Beklenti Anketi açıklanacak. Katılımcıların eylül ayında beklentileri aşan enflasyon verisi ardından yıl sonu enflasyon tahminlerini yukarı çektiğini görebiliriz. Anket katılımcıları bir önceki ankette yıl sonunda enflasyonun %19,61 gerçekleşmesini bekliyordu. Bununla birlikte cari aya ve gelecek aya ilişkin enflasyon beklentilerinin ise Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı çerçeveesinde gerçekleştirilen indirimlerle ılımlı bir görüntü sergilemesini bekleyebiliriz. Diplomatik ilişkilerdeki pozitif gelişmeler sonrası TL'de görülen değer kazançları ardından katılımcılar yıl sonu kur tahminlerinde de aşağı yönlü revizeyi tercih edebilir. Yıl sonu kur tahmini 6,5938'lerdeydi.

Bugün yurtdışında veri takvimi sakin. TSİ 15.30'da ABD'de işsizlik maaş başvuruları açıklanacak.

ŞİRKET HABERLERİ

Akbank (AKBNK, Öneri "EKLE", Sınırlı Pozitif): Banka'nın %11 olan enflasyon beklentisi %17 olarak revize edilmiş olup, TÜFE'ye endeksli devlet tahvilleri değerlemesinde dikkate alınacak enflasyon rakamı da %17 olarak revize edilmiştir. Söz konusu değişikliğin mali tablolara etkisi Eylül 2018 dönemine yansıtılacaktır.

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Pozitif): Şirket'in 2018 Eylül ayı toplam brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %29 oranında azalarak 60,6mn TL'ye yükselmiştir. Eylül ayı prim üretimi ile birlikte Şirket'in Ocak - Eylül 2018 dönemine ait toplam brüt priim üretimi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %14 oranında artarak 482mn TL'ye yükselmiştir.

Ford Otomotiv (FROTO, Öneri "EKLE", Sınırlı Pozitif): Şirketin Yönetim Kurulu hisse başına brüt 1,15 TL (net 0,9775) kar payı dağıtım teklifini Genel Kurul onayına sunmaya karar verdi. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 20 Kasım olarak belirlendi.


Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Katar Genel Elektrik ve Su Kurumu ("KAHRAMAA") tarafından açılan Güneş Enerji Santrali İhalesi'nde uluslararası çok sayıda grubun yer aldığı ilk eleme sürecinde (ön yeterlilik), Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ'nin lider ortak olarak yer aldığı konsorsiyum ön yeterlilik sürecini geçen 16 grup arasında yer almıştır. Söz konusu ihale, her bir fazda en az 350 MW olmak üzere iki fazda en az 700 MW toplam kurulu güce sahip olacak güneş enerji santraline yönelik proje geliştirilmesi, finansman sağlanması, santralin tasarımı, inşaatı, işletmesi ve bakımı ile mülkiyet hakkına sahip olunmasını kapsamaktadır.

SEEKTÖR HABERLERİ

Otomotiv: Ekonomideki yavaşlama ve kurlardaki yükselişle birlikte hızlanan otomotiv pazarındaki daralmanın bu yıl %40'a yaklaşarak satışların 600,000 adete gerilemesi, gelecek yıl ise daha da gerileyerek 450,000 adete ile 2003 yılından bu yana en düşük seviyeye inmesi bekleniyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından yayımlanan ve ana sanayi ve diğer paydaşlarla birlikte hazırlanan tahminlere göre otomotiv ana sanayi üretiminin adet bazında bu yıl %5 azalarak 1,59mn adete ineceği, ihracatın ise %2.5 azalacağı tahmin ediliyor.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Altınyağ Kombinaları (ALYAG): Şirketin İzmir'de bulunan üretim tesisinde planlı yıllık periyodik bakım yapılacak olması nedeniyle Kırma Tesisinde üretime ara verilmesine ve Rafine üretim tesisindeki üretim faaliyetlerinin devam etmesine karar verilmiştir.

Şekerbank (SKBNK, Nötr): Banka takipteki krediler portföyünün 92,5mn TL tutarındaki bölümü, 2,15mn TL bedel karşılığında satılmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Ağırrlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 147 milyar TL'den 142 milyar TL'ye geriledi. Tamamı haftalık repodan karşılandı.
Sadece döviz piyasasında değil hisse senedi ve bono piyasasında da dün alıcılı bir seyir hakimdi. 10 yıllık gösterge kağıdın bileşik faizi günü 38 baz puan düşüşle %18 seviyesinin altında %17,9 seviyesinden sonlandırdı. 5 yıllık gösterge kağıdın faizindeki düşüş ise daha belirgin oldu ve 91 baz puan düşüşle günü %21,13 seviyesinden sonlandırdı.

ABD 10 yıllık tahvil faizi, 5 baz puan yükselerek günü %3,21 seviyesinden sonlandırdı. Bugün sabah saatlerinde %3,21 seviyelerine yakın işlem görmekte. Trump'ın eleştirilerine rağmen Fed toplantı tutanaklarında, Fed'in faiz artırımlarını kademeli bir şekilde sürdüreceği görülüyor. 2015 yılından bu yana kademeli bir şekilde faiz artıran Fed, aralık ayındaki faiz artırımını da masada tutuyor.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 18 Eki 2018, 17:05 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Eki 2018, 16:55
Mesajlar: 6
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 3
Emeğinize sağlık paylaşım için teşekkürler.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 19 Eki 2018, 08:37 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 4358
Ettiği teşekkür: 445
Aldığı teşekkür: 6518
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)

Teknik Bülten (Ziraat Yatırım)


BIST-100

(Destek: 97.200/96.500/95.800
Direnç: 98.100/99.200/99.500)

Teknik Yorum: Dün satıcılı bir görüntü sergileyen endeks günü de %1,55 oranında değer kaybıyla 97.454 puandan kapattı. Yakın desteğini kıran endeks, takip ettiğimiz 97.200 seviyesine kadar geriledi. Şu aşamada bu seviye önemini korurken, kısa vadeli oluşan tepe formasyonunun boyun çizgisinin geçtiği 98.100/200 bölgesine doğru tepki yükselişleri görülebilir.

Gün içerisinde iyimser bir tablodan bahsetmek için bu direnç bölgesinin üzerine çıkılması gerektiğini düşünüyoruz. Aksi durumda, dünkü satış baskısı devam edebilir ve 97.200 seviyesinin altında 96.500 hedef olabilir. Ana destek ise 95.800 seviyesinde. Dünkü sert satışların ardından endeksin güne tepki alımlarıyla başlamasını bekliyoruz..Bu sabah beklentilerin hafif altında gelen Çin büyüme verisi izlendi. Shanghai endeksi veri sonrasında değer kaybetse de, yetkililerin finansal riskleri kontrol altına alacaklarını söylemesi ile yataya geçti. Ancak, Asya'da genel olarak baskı var. ABD vadelileri ise hafif alıcılı. Şahin Fed tutanakları sonrasında dün baskı altında kalan Gelişmekte Olan Ülke kurları, bu sabah Yuan'nın yataya geçmesi birlikte hafif de olsa toparlanmaktalar. Dünkü sert satışların ardından BIST100 endeksi de güne tepki alımları ile başlayabilir. Diğer fiyatlamalara baktığımızda, AB zirvesinde İtalya bütçe ile ilgili endişelerin gündeme gelmesi ile Avro baskı altında kalırken, EURUSD 1,1450 seviyesine kadar geriledi. Şahin Fed'le %3,21 seviyesine yükselen ABD on yıllık tahvil faizi ise zayıflayan risk iştahı ile birlikte %3,17'lere kadar düştü. Petrol fiyatlarında baskı devam ederken Brent bu sabah 80 USD'nin altında.

MAKROEKONOMİ

Çin ekonomisi üçüncü çeyrekte yıllık %6,5 ile 2009 küresel krizinden bu yana en düşük seviyede büyüdü. Ekonominin %6,6 büyümesi bekleniyordu, ikinci çeyrekte de ekonomi %6,7 büyümüştü. Dış ticarette artan korumacılık eğilimiyle ana özne olan Çin, gümrük tarifelerinin olumsuz etkisini reel verilerde de hissetmeye başladı. Yetkililer büyümedeki yavaşlamaya ise duyarsız kalmıyor, hem maliye politikasından hem de zorunlu karşılık gibi para politikasından destek olmaya çalışıyor. Geçen hafta enflasyon verileri ılımlı açıklandı. Bu durum Merkez Bankası'nın para politikasında genişlemek için hala alanı olduğuna işaret ediyor.
" Büyümedeki ılımlı yavaşlamaya karşın ekonominin bu sene genelinde %6,6 büyümesi bekleniyor, bu da hükümetin %6,5 hedefinin hemen üzerinde. Bu arada eylül ayı perakende satışlar ve sabit yatırımlar beklentilerden güçlü gelirken; sanayi üretimi beklentilerin hafif altında açıklandı.
Çin büyüme verisi ardından bugün veri akışı sakin. TSİ 17'de ABD'de askıda konut satışları açıklanacak.

Haftaya odak noktalarımız,
" Pazartesi günü sakin,
" Salı günü Almanya ÜFE, çarşamba günü ekim ayına ait küresel imalat ve hizmet PMI verileri açıklanacak. Ayrıca Almanya IFO endeksi izlenecek.
" Merkez Bankaları tarafında çarşamba günü Kanada ve perşembe günü Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı bulunuyor. GOÜ'ler tarafında da Rusya'nın faiz kararı bulunmakta.
" ABD'de perşembe günü dayanıklı mal siparişleri ve daha önemlisi cuma günü üçüncü çeyreğin büyüme verisini takip edeceğiz.
" Yurtiçinde perşembe günü Merkez Bankası'nın faiz kararı bulunuyor.
ŞİRKET HABERLERİ

Alarko GYO (ALGYO, Pozitif): Şirket Yönetim Kurulu'nun 18.10.2018 tarihli toplantısında; Borsada kendi paylarının geri alımını gerçekleştirmesine, pay geri alımı için ayrılabilecek azami fon tutarının iç kaynaklardan karşılanmak üzere 15mn TL olarak belirlenmesine, pay geri alımına konu olabilecek azami pay tutarının 275bin nominal değerli olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Aselsan (ASELS, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif): Aselsan, savunma sanayi sektörünün ardından tıbbi cihaz sektöründe de işbirliklerini artıracağını, bu çerçevede Biosys Biyomedikal ile yoğun bakım ventilatör cihazlarında birlikte çalışacağını açıkladı. Aselsan'dan yapılan basın açıklamasında Aselsan ve Biosys Biyomedikal arasında yapılacak işbirliği çerçevesinde yoğun bakım ventilatörleri alanında uluslararası pazarda iddialı ürünlerin yerli imkanlarla üretiminin hedeflendiği belirtildi. Basın bülteninde "Dünya genelinde 4 milyar dolarlık yıllık satışı olan ventilatör cihazlarında ülkemiz üretici 6 ülkeden biri olacak" denildi. (Kaynak: Reuters)
Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Şirket, yaptığı teknik ve mali değerlendirmeler sonucu, Kırklareli ili, Lüleburgaz ilçesinde bulunan doğal gaz yakıtlı kojenerasyon santralinin üretim lisansında yer alan kurulu gücün 125,99 MWe'dan 62,38 MWe'a tadil edilmesi için EPDK'ya başvurmuştur.

Tümosan Motor (TMSN, Sınırlı Pozitif): Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı ihtiyacına binaen yürütülmektte olan Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (ÖMTTZA) Projesi kapsamında, Savunma Sanayii İcra Komitesi Kararı doğrultusunda FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.(FNSS) firmasının Savunma Sanayii Başkanlık'ı ile sözleşme görüşmelerine başlayacağı Şirkete iletilmiştir. Bu maksatla ÖMTTZA Projesi kapsamında tedarik edilecek 6x6 ve 8x8 araçlara yönelik yurtiçinde geliştirilmesi hedeflenen yerli ve milli motor alt sistemi için Şirket ile FNSS arasında alt yüklenicilik sözleşmesi imzalanmasına yönelik görüşmeler başlatılmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Beyaz Eşya: TÜRKBESD tarafından yapılan açıklamaya göre beyaz eşya üretimi Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yıllık %12 oranında ve ihracatı yıllık %23 oranında arttı, iç satışı ise yıllık %38 oranında azaldı. Ocak-Eylül dönemi iç satışlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre %15 düştü. Beyaz eşya üretimi Ocak-Eylül döneminde değişim göstermedi ve ihracat yıllık %6 oranında arttı.

Demir Çelik: Türkiye Çelik Üreticileri Derneği'nin ((TÇÜD) açıklamasına göre Türkiye'nin ham çelik üretimi, Eylül ayında 2017 yılının aynı ayına kıyasla %5,9 azalışla, Ağustos ayına kıyasla da aynı oranda düşüşle 2,8mn ton seviyesinde gerçekleşti. Eylül ayında elektrik ark ocaklı tesislerin üretimi, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla %2,9 azalırken, entegre tesislerin üretimleri %12,5 düştü. Ham çelik üretimi artışındaki yavaşlama eğilimi Ocak-Eylül döneminde de sürerek %0,9 oranında hafif bir yükselişle, geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 27,7mn tondan 28mn tona çıktı. Dokuz aylık dönemde, elektrik ark ocaklı tesisler %1,4 oranında artışla 19,4mn ton; entegre tesisler ise, %0,4 azalışla 8,6mn ton ham çelik üretimi gerçekleştirdi. Ocak-Eylül döneminde Türkiye'nin kütük üretimi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %2 oranında azalışla, 18,6mn tona gerilerken, slab üretimi, söz konusu dönemde %6,9 artışla 9,4mn ton seviyesine yükseldi.

Petrokimya: Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR'ın iştiraki SOCAR Türkiye tarafından inşa edilen ""STAR Rafinerisi"nin açılış töreni, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde bugün İzmir'in Aliağa ilçesinde gerçekleştirilecek. Türkiye'de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırımı olan STAR Rafinerisi, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde son yıllarda gerçekleştirilen en büyük petrol operasyonları arasında yer alıyor. Rafineri, Türkiye'deki ilk "Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi"ne sahip proje olma özelliği de taşıyor.(Kaynak: AA) Petkim (PETKM, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif) ile ana ortağı STEAŞ arasında Rafineri Holding'in %30 payının 720mn dolar bedel karşılığı alınması yönünde Ocak ayı başında hisse satış ve devir sözleşmesi imzalanmıştı. Bu alımla, Petkim, Star Rafineri'de %18 oranında dolaylı paya sahip olacak. Devir işlemlerinin 2019 yılının ilk çeyreğine kadar tamamlanması planlanıyor.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Özderici GYO (OZGYO): Şirket İstanbul Maltepe Nuvo Dragos projesinde 54 adet bağımsız bölümün satın alınmasına karar verildiğini duyurmuşştur. Söz konusu bağımsız bölümlerin ekspertiz bedeli KDV hariç 60,48mn TL'dir. İlişkili taraflar ile varılan mutabakat çerçevesinde ekspertiz değerinden %10 (6,05mn TL) iskonto yapılmak kaydı ile taşınmazların 54,43mnTL TL bedel ile satın alınmasına karar verilmiştir. Ayrıca, Şirket portföyüne alınan taşınmazların ödemesinin 2019'un ilk yarısı sonuna kadar tamamlanmasına, bu süre içinde herhangi bir vade farkı veya faiz ödemesi yapılmamasına, taşınmazların devrinden doğacak vergi ve harçların Şirket tarafından karşılanmasına karar verilmiştir.

Reysaş GYO (RYGYO): Şirket'in Antalyaportföyünde bulunan 69,9bin m2 arsa üzerinde yer alan 42,5mn m2 deponun 4bin m2 depolama alanı 7 aylığına kiraya verilmiştir.Kiraya verilen depodan 7 ayda yaklaşık KDV dahil 300bin TL gelir elde edilecektir.

Verusa Holding (VERUS): Şirket'in %100 oranında bağlı ortaklığı olan Standard Enerji Üretim A.Ş.'nin boksit (alüminyum ana cevheri) zenginleştirme tesisi kurulumu için Adana'da toplam 6,5bin m2'lik arsa satın alınmıştır. Daha önce yapmış olduğu 22,2bin m2'lik arsa alımları ile birlikte Standard Enerji Üretim A.Ş.'ye ait arsaların toplamı 28,8bin m2 olmuştur.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 142 milyar TL'den 144 milyar TL'ye yükseldi. Tamamı haftalık repodan karşılandı.
ABD 10 yıllık hazine tahvil faizlerinin %3,15 seviyesinin üzerinde durma isteğine karşın yurtiçinde yabancı girişiyle 2 yıllık gösterge kağıdın faizi 72 baz puan gevşeyerek günü %25,8 seviyesinden sonlandırdı. Yurtiçinde 10 yıllık gösterge kağıdın faizinde ise 38 baz puanla sınırlı yükseliş hakimdi ve kağıt kapanışı %18,28 seviyesinden yaptı.

ABD 10 yıllık hazine tahvilinin faizi Fed tutanakları sonrası %3,21'e kadar yükselmesinin ardından dün %3,18 civarında dengelendi. Bugün de bu seviyelere yakın işlem görmekte.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Analizci, Google Adsense [Bot] ve 37 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.