Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 21 Oca 2021, 20:26


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Forum kuralları


Yeni Üyelik Sistemi V.I.P ÜYELİK HAKKINDA DUYURU:

Sitemizin üyelerine sunduğu yeni bir hizmet başlığıdır. Herkese açık olan ve kurallar çerçevesinde kısıtsız bir forum/tartışma/bilgilenme ortamı sunan sitemizin , isteyen üyelere daha detaylı ve daha rahat bir forum ortamında bilgilenme ve tartışma olanağı sağlamak için hazırladığı, özel olarak gerçek kişi bilgileri ile katılınması gereken, normal üyeye kapalı özel bir forum ortamıdır.

Bilindiği üzere, sitemize isteyen herkes , istediği şekilde ve hiç bir gerçek bilgi verme mecburiyeti olmadan üye olabilmektedir. 2 yılı aşan süredir yapılan uygulamada, serbest forum ortamının getirdiği bir çok sıkıntıyı bütün üyelerimiz bizzat yaşamışlardır. Her türlü konu dışı diyalog, görüş belirten üyelerle polemikler, sitemizde hiçbir çıkar gözetmeden gönüllülük esasında bilgi veren değerli yorumcularımıza hakarete varan sataşmalar en temel sorunlardır. Sırf bu nedenle değerli yorumcularımızın sayfalarda yorum ve bilgilendirmelerinin giderek azaldığı da her kes tarafından görülmektedir

Bu nedenle sitemiz , katılımcıların gerçek kişi bilgileri ile ve çok az bir katılım payı ödeyerek katılabilecekleri özel bir VIP bölümü açmaya karar vermiştir. Katılımcıların kimliği site yönetimi tarafından biliniyor olacağı ve katılımcının kendi istek ve iradesi ile yapacağı maddi katkı nedeniyle de bu bölümün kavgasız, polemiksiz, ne istediğini bilen katılımcılardan oluşacağı, dolayısıylada seçkin ve kaliteli bir ortamın oluşacağı ve bu ortamda değerli yorumcularımızın da her hisse için her türlü soruya çok daha açık ve net yanıtlar verebileceği malumunuzdur.

VIP bölümüne katılmak sözleşmeyi okuyup kabul etmek, ve banka ödeme dekontunu vip@hissetuyolari.com adresine iletmeniz yeterli olacaktir. Sonrasinda kayit olurken sizden VIP UYELERİN BÖLÜMÜ baslikli forumdaki, UYELIK İŞLEMLERİ BASVURU FORM undaki bilgiler KAYIT esnasinda ZORUNLU olarak istenecektir. Daha ayrıntılı bilgi için gerekli duyurular yapılacaktır. Her türlü sorularınıza yanıt vermek için hazırız. VIP bölümünün katılımcılara büyük faydası olacağına inanıyoruz.
Saygılarımızla
Yönetim
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 60 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 13 Eki 2018, 13:22 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
BIST100 GRAFİK GÖRÜNÜM VE ENDEKS YORUMU

Rahibin serbest bırakılmasıyla endeksin üzerinden bir baskı kalkmış oldu ancak diğer baskı unsuru şartlar halen geçerliliğini korumaktadır.

17 Ağustos 84.654 dip seviyelerinden başlayan yükseliş 100.647 seviyelerine kadar güzel bir yükseliş sergilemiş buradan gelen kar satışları ve piyasamızdaki yabancı satışları paralelinde 93.169 seviyelerine kadar inilmişti.

Rahibin serbest bırakılacağı söylentileri ile 6 iş günü yatay bandda yukarı aşağı hareket eden endeksimiz, cuma günü rahibin serbest bırakılması duruşmasında hop oturup hop kalkmış ise de günü 97.168 görüp 96.657 ile kapamıştır.

Şimdi önümüzde bizi neler bekliyor?

Döviz piyasası değerlendirmelerimde bahsettiğim üzere endeksimiz de bir paradoks içerisinde aslında. Ekonomik ve uluslararası ilişkilerimizdeki sıcak günlerde işler bozulunca döviz fiyatları yükselmekte, buna karşılık hisseler döviz bazında çok ucuz kaldığı için yabancıların hakim olduğu piyasamızda yabancılar satışta zorlanmaktadır. Hava pozitife döndüğünde ise ekonomik sorunlarımız nedeniyle yukarı yönlü çıkışlar için bir hikayemiz olmadığı için yükselişte de sınırlı hareketler yaşamaktayız.

Artık bilanço dönemine giriyoruz, önümüzdeki haftadan itibaren bilanço beklentileri daha belirgin bir şekilde satın alınmaya başlanacaktır. Bu esnada, 9 Aylık bilanço beklentisi yüksek hisselerde belirgin bir farklılık ve volatilite her zaman olduğu gibi yaşanacaktır.

Kısa vadeli teknik göstergelere baktığımızda, endeksin aşırı satım bölgesinden toparlanarak al verdiği görülmektedir. Formasyon hedefleri olarak 101.477 ve 106.459 seviyeleri olası hedef bölgeleridir.

Düşüşlerde ise 93.200, 91.000 ve 84.700 seviyeleri önemli destek bölgeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Daha detaylı analiz ve yorumlar için lütfen sitemize üye olunuz.


Eklentiler:
BIST100 GÜNLÜK GRAFİK GÖRÜNÜM.PNG
BIST100 GÜNLÜK GRAFİK GÖRÜNÜM.PNG [ 100.67 KiB | 4110 kere görüntülendi ]

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 13 Eki 2018, 13:28 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sitemizin VİP olmayan üyeleri, teknik ve temel analiz isteklerini lütfen ilgili hissenin başlığından veya buradan yapsınlar.

Analiz isteklerine elimizden geldiğince sırasıyla cevap vermeye çalışacağız.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 16 Eki 2018, 07:43 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
VİOP Günlük Bülten (Ata Yatırım Menkul Kıymetler)


Kısa Vade Strateji - VİOP30
Endeks sözleşmeleri geçtiğimiz haftadan bu yana yükseliş trendi içerisinde işlemlerini sürdürmektedir. Sözleşmelerin yeni güne yatay açılış ile başlayacağını düşünüyoruz.

. Açılışın ardından 124,500 direnç noktasına doğru yükselişler devam edecektir.

124,500 direnç noktasının kırılması durumunda ana direnç noktamız 125,000 seviyesi olacaktır. Sözleşmelerde 125,000 seviyesini takip edeceğiz.

125,000 üzerinde kapanışların yaşanması yükselişlerin devam edeceğinin sinyalini verecektir.

. Sözleşmelerde kar satışlarının yaşanması durumunda olası geri çekilmelerde 123,500 destek noktası olacaktır.

123,500 destek noktasının kırılması durumunda geri çekilmeler 122,500 seviyesine kadar devam edebilir

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 16 Eki 2018, 08:19 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Küresel çapta yaşanan dalgalanmaların ardından güne nötr risk iştahı ile başlıyoruz. Asya'da tepki denemeleri var. Dün de bahsettiğimiz gibi, geçen haftaki sert satışların ardından küresel piyasalar bu hafta bekle - göre modunda geçirebilir. Suudi Arabistan kaynaklı siyasi risklerin gündemde kalmaya devam etmesine karşın ABD vadelilerde bu sabah hafif yükselişler gözlemliyoruz. Lira varlıklarda ise genele yayılan olumlu ayrışma dün de devam etti. Dış ilişkilerde normalleşme beklentileri fiyatlamalarda ana katalizör. Risk primimizdeki düşüş eğiliminin devam etmesi söz konusu fiyatlamaların devam etmesini sağlayabilir. Bu kapsamda, endeksin güne alıcılı bir görüntüyle başlayabileceğini 100bin seviyesine doğru hareketlenebileceğini düşünüyoruz.

MAKROEKONOMİ

Bugün yurtiçinde saat 10'da ağustos ayına ait sanayi üretim verisi açıklanacak. Verinin aylık bazda %2,4 düşüş kaydetmesi, yıllık bazda ise %1 artması bekleniyor. Temmuz ayında veri beklentilerden güçlü gelerek yıllık %5,6 artmıştı. Ağustos ayının ise Kurban bayramı tatili ve TL'deki sert değer kaybının yaşandığı ay olması sebebiyle bir kademe daha düşüşünü belirginleştirebileceğini düşünüyoruz. Geçtiğimiz sene ağustos ayı 26 iş günüydü, bu sene ise 22 iş günü gerçekleşti. Yani 4 günlük bir kayıp vardı. Bu kaybı ağustos ayı ihracat rakamlarında da teyit etmiştik. Bugün ayrıca 14.30'da konut fiyatları açıklanacak.

Çin TÜFE verisinin eylül ayında yıllık %2,5 artışla beklentiler doğrultusunda gelmesiyle salı gününe başlıyoruz. ÜFE verisi yıllık %3,6 artışla geçtiğimiz aya göre yavaşlamış görünüyor. Ticaret geriliminin gölgesinde fabrika çıkış fiyatlarının ılımlı seyrettiği ek olarak büyümenin yavaşlamasıyla tüketici talebinde ise sakin bir seyir olduğu gözleniyor.

Bugün TSİ 12'de Almanya ekonomisinin ekim ayındaki görüntüsüne ışık tutacak Almanya ZEW endeksi açıklanacak. Almanya ekonomisinin son çeyreğe nasıl bir başlangıç yaptığı izlenecek. Endeksin 76 seviyesinden 74,2'ye gerilemesi bekleniyor. ZEW endeksi yyaklaşık 300 analistin cevapladığı ve ekonominin görünümü hakkında bilgi veren bir endeks. Ayrıca TSİ 14.30'da İngiltere işsizlik oranı açıklanacak.

ABD'de TSİ 16.15'te eylül sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı açıklanacak. Veride Florence Kasırgasının herhangi bir etkisi var mı izlenecek. Verinin aylık bazda %0,2 artış sergilemesi bekleniyor. Bir önceki ay %0,4 yükselmişti. ABD'de dün eylül manşet perakende satışlar beklentilerin hafif altında kalarak ılımlı bir görünüm sergiledi. Ancak perakende satışların büyüme dahil edilen kontrol grubu verisi beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşti. Bu durum ABD ekonomisinin üçte ikisini oluşturan tüketici harcamalarının üçüncü çeyreği güçlü bir şekilde sonlandırdığını işaret etti. Sıkı istihdam piyasası ve 49 yılın en düşük seviyelerinde bulunan işsizlik oranı tüketici harcamalarını destekliyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Sigorta (ANSGR, Sınırlı Pozitif): Şirket'in 2018 Eylül brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %28 oranıında artarak 376,4mn TL'ye yükselmiştir. Eylül ayı prim üretimi ile birlikte Şirket'in Ocak - Eylül 2018 dönemine ait prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %24 oranında artarak 4.078mn TL'ye yükselmiştir.

Avivasa Emeklilik (AVISA, Sınırlı Pozitif): Şirket'in 2018 Eylül toplam prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %23 oranında artarak 46,4mn TL'ye yükselmiştir. Eylül ayı prim üretimi ile birlikte Şirket'in Ocak - Eylül 2018 dönemine ait prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre de %23 oranında artarak 422,3mn TL'ye yükselmiştir.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri "EKLE", Nötr): Dün gerçekleştirilen gayrimenkul satış ihalesinde, muhammen satış bedelleri toplamı KDV Dahil 1.150mn TL olan 22 adet gayrimenkulün, 16 adedine KDV Dahil 472mn TL teklif gelmiştir. Teklif gelen gayrimenkullere ilişkin ihale süreci devam etmektedir.

Enka İnşaat (ENKAI, Öneri "EKLE", Sınırlı Pozitif): Bechtel ve Enka ortak girişimi Sırbistan'da otoyol inşa edecek. Kaynak: Bloomberg
Vakıfbank (VAKBN, Öneri "AL", Nötr): Banka, 210 gün vadeli 100mn TL ve 119 gün 200mn TL nominal değerli finansman bonolarının ihraç ve halka arz edilmesi amacıyla SPK ve Borsa İstanbul'a başvuru yapıldığını duyurmuştur.


SEKTÖR HABERLERİ

Demir-çelik: Dünya Çelik Birliği Genel Direktörü Edwin Basson, AB'nin çelik talebinin bu yıl, bölgedeki ekonomik büyümenin etkisiyle % 2.2 oranında artarak 166.6 milyon tona ulaşmasının beklendiğini bildirdi. Basson, "Otomotiv, son çeyrekte çok iyi bir performans sergiliyor. Avrupa'da, son yıllarda şaşırtıcı derecede güçlenen inşaat sektörünün etkisi var." dedi. Kaynak: Matriks

Tarım: Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sebze ve meyve fiyatlarındaki manipülasyonu ve suni süreçleri azaltacak Hal Yasası'nın çok yakın süreçte TBMM'ye geleceğini bildirerek, "İnşallah artık komisyonculuk tarihe karışacak. Satışta rekabet üst düzeye çıkacak ve yeni haller, yeni satış alanları, üretici ve üretici örgütlerinin satış imkânlarının artırılması sağlanacak" dedi. Kaynnak: Hürriyet

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Altınyağ Kombinaları (ALYAG): Rekabet Kurulu, Altınyağ Kombinaları ve bağlı ortaklığı Gürtaş Tarım Enerji'nin birtakım varlıklarının Yakamoz Yağ Sanayi tarafından devralınması işlemine izin verdi.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24 seviyesinden %24,01 seviyesine yükseldi. Toplam fonlama miktarı 148 milyar TL'den 144,1 milyar TL'ye geriledi.

TL varlıklarda olumlu hava sürüyor ve faizler haftaya düşüşle başladı. Ağırlıklı olarak düşüşün verim eğrisinin orta vadesinde yoğunlaştığını gözlemledik. 5 yıllık gösterge kağıdın faizi, 108 baz puan gerileyerek %21,9 seviyesinden kapandı. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 47 baz puan gerileyerek %18,59 seviyesinden günü sonlandırdı.

ABD 10 yıllık tahvil faizleri sakin bir seyir izliyor ve %3,16'larda stabil olmuş durumda


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yerr alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 16 Eki 2018, 08:21 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Günlük Strateji Bülteni (Vakıf Yatırım)


Piyasalara Bakış

Haftaya alımlarla 97.300 seviyesi üzerinden başlangıç yapan BIST, kurlardaki gerilemeden de destek alarak gün içinde yukarı yönlü bir seyir izledi. 99.000 seviyesinin üzerini test eden endeks günün kapanışını 98.631 seviyesinden gerçekleştirdi.

ABD piyasaları gün içinde pozitif tarafa geçmelerine karşılık bu hareketlerini sürdüremeyerek satış baskılı bir kapanış gerçekleştirdiler. Avrupa tarafında ise piyasalar Fransa hariç günü pozitif tamamladı.

Bugün yurt içinde ağustos ayı sanayi üretimi (aylık %-2,4, yıllık +%1) ve konut fiyat endeksi açıklanacak. İngiltere'de işsizlik oranı, ABD'de Zew beklenti anketi takip edilecek. ABD'de ise eylül ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı açıklanacak. Sabah saatlerinde Çin ve Japonya piyasaları alıcılı seyirler izliyor. ABD ve Avrupa'da alıcılı başlangıçlar görebiliriz. BIST'in ise güne yatay başlangıç yapabileceğini düşünüyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

° 2018 Temmuz ayında işsizlik oranı %10,8 seviyesinde gerçekleşti
° 2018 Eylül ayında merkezi yönetim bütçesi 5,96 mlr TL açık verdi

Sektör ve Şirket Haberleri

° Kısa Kısa Haberler: ANSGR, ASELS, AVISA, EKGYO, VESTL

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 17 Eki 2018, 08:07 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Günlük Bülten (A1 Capital)


Fed Tutanaklarından Önce Piyasalar Kayıpları Azaltıyor - Korku Endeksi Düşüşte
Küresel borsalarda toparlanma eğilimi sürerken, risk göstergeleri de yeniden pozitife dönme isteğinde. Geçtiğimiz günlerde yaşadğımız dışarıdaki çalkantı, risk iştahının yeniden yükselmesi, piyasanın ticaret endişelerine ilişkin yeni bir fiyatlamaya girmemesi, Avrupa'da İtalya'ya ilişkin yeni bir haber olmamasıyla kendini borsaların toparlanmasına bıraktı. Tüm bunlara ek olarak korku endeksi olarak bildiğimiz VIX de düşüşte. 20'nin altına gerileyen VIX, iyimser bir hava sunarken, altın ve Japon Yeni'ne olan talep de azalışta. Bu çerçeveden resme bakarsak küresel piyasalarda toparlanma eğilimi mevcut. Dışarıdaki soğuk hava da bu nedenle ılımlı bir havaya bürünüyor.
Bugün Fed toplantısının tutanakları yayımlanacak. Hatırlanırsa son toplantı kararında Fed, faiz artırımlarının ekonomiyi desteklediğine yönelik ibaresini metinden çıkarmıştı. Bu da aslında başta güvercin algılansa da ABD faizlerindeki yükselişi de bir nebze tetiklediği için ters bir etki yarattı.

BİST100
BİST100 endeksinde 98.300 üzerindeki hikaye korunuyor. Dün öne çıkan bir endeks ya da şirket grubu olmasa da nette SISE, TUPRS, BIMAS, TCELL ve TAVHL, endeksin yukarı hareketinde en çok destekleyici şirketler oldu. Bankaların desteğini dün az gördük. Bugün kur ve faiz tarafındaki geri çekilmeye bağlı olarak BİST100'deki yükselişe bankalar da eşlik etmek isteyebilir. 98.300 üzerindeki her hareket 100.000 için endeksi daha da yaklaştırıyor.

Dolar/TL
Kdemeli olarak 5,91 - 5,78 - 5,70 desteklerinde takılma görsek de parite 5,70 altına da geçmiş oldu ve güne 5,69 bölgesinde başlıyor. Faizlerdeki düşüş TL'deki normalleşme için en önemli gösterge. Benzer şekilde CDS primindeki düşüş de TL'deki güçlenmeyi destekliyor. Kendi gündeminde olan parite için 5,75 altında kaldığımız sürece geri çekilme isteğinin devam ettiğini görebiliriz. Brunson davasından sonra piyasada yeni denge arayışı mevcut.

Manşette Neler Var?
° Dolar, gelişmmiş ülke para birimleri karşısında zayıflıyor.
° Avrupa ve ABD borsaları artıda kapatırken, Asya piyasalarında da iyimserlik hakim.
° Trump, Fed'in faiz artırımlarından memnun olmadığını yeniden dile getirdi.
° 10 yıllık tahvil faizi son 1 ayda gördüğü en yüksek seviye olan %25'lerden %16'lara geriledi. 2 yıllık faiz ise %26'larda.
° Bugün Fed toplantısı tutanakları yayımlanacak. Saat 21:00'de yayımlanacak tutanakların fiyatlamasını yarın izleyeceğiz.
TEKNİK YORUM VE SEVİYELER
BİST100'de 98.300 üzerine yerleşme süreci devam ederken, 100.000 direncine oldukça yakınız. 200 günlük ortalama yukarıda ana direnç olarak endeksi beklerken, dün nispeten 98.300 üzerine yerleşme evresini izledik. Bir süre buralarda dinlenme olağan karşılanabilir. 50 günlük ortalama üzerine geçen endeks kısa vadeli yukarı hareketini başlattı. Bunu orta uzun vadeye taşıyacaksak 200 günlük ortalamanın aşılması ve üzerinde kalıcılık sağlanması gerektiğinin altını çizelim.

ŞİRKET HABERLERİ
" ALARK - Bağlı orttaklığı Alsim Alarko'nun Romanya'da kazandığı 161,5 milyon Euro'luk çevre yolu yapım işi ihalesinde ihale sonucu yapılan itirazların sonuçlandırıldığı, sözleşme müzakerelerine devam edilmesinin beklendiği belirtildi.
" CEMAS - VBTS kapsamında Şirket paylarında 31 Ekim'e kadar brüt takas uygulanacağı, açığa satış ve kredili işlem yasağının süresinin 31 Ekim'e kadar uzatıldığı açıklandı.
" DAGI - İstanbul Cevahir AVM'deki şubesi kapatılırken, mağaza sayısı 56'ya geriledi.
" DOAS - %46 iştiraki Doğuş Bilgi İşlem ile Doğuş Müşteri Sistemleri'nin birleşme işlemlerinin devam ettiği belirtildi.
" EREGL - Şirketin bağlı ortaklığı olan Erdemir Madencilik ile Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) arasında TTK'ya ait Alacaağzı Taşkömürü sahasının işletme hakkının 2049 yılına kadar devrine ilişkin ruhsat devir sözleşmesinin imzalandığı bildirildi.
" ESCOM - İştiraki Pavo Tasarım'ın Avrupa'daki müşterilerinin elektronik tasarım ihtiyaçlarını karşılamak ve pazarını büyütmek üzere Hollanda'da Arge ve saatış ofisi açıldı.
" GLRYH & RTALB - RTALB paylarında yapılacak pay alım teklifinin %50,1'inin Murat Güler ve %49,9'unun GLRYH tarafından 2,0041 TL fiyattan yapılmasına ilişkin olarak SPK'ya başvuru yapıldı.
" GSRAY - Teknik direktörü Fatih Terim ile bu sezonu takip eden 2 yıl için yeni sözleşme imzalandı.
" MCTAS - VBTS kapsamında Şirket paylarında 31 Ekim'e kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı uygulanmasına karar verildi.
" METRO - Legend Hotel Batumi JSC şirketinin paylarının alımı kapsamında 53,9 milyon dolarlık borç ödendiği, kalan borç tutarının 42,1 milyon dolar olduğu açıklandı.
" RALYH - Şirketin sermaye azaltım ve artırımı ile Hera Teknik'in satın alınmasına ilişkin genel kurulun 7 Kasım'da yapılacağı, ayrılma hakkı fiyatının 1,209 TL olduğu açıklandı.
" SKBNK - 750 milyon TL'ye kadar sermaye benzeri tahvil ihracı ve 1,5 milyar TL'ye kadar borçlanma aracı ihracı izni için SPK'ya başvuru yapıldı.
" TURGG - Şirkete ait İstanbul Kartal'daki arazinin imar değişikliğinee ilişkin olarak imar planının Belediye tarafından 16 Ekim'de 1 ay süreyle askıya çıkarıldığı açıklandı.
PAY ALIM SATIM HABERLERİ
" ATAGY - Ata Yatırım tarafından 4,00 - 4,15 TL fiyat aralığından 36.591 adet alış ve 36.046 adet satış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %24,77'ye yükseldi.
" BRYAT - Şirket paylarının geri alımı kapsamında 38,02 TL fiyatla 300 adet pay alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %1,55'ine karşılık gelen 436.778 adet pay geri alındı.
" CEMAS - Işıklar Pazarlama A.Ş. tarafından 3,68 - 4,16 TL fiyat aralığından 1.372.000 adet alış ve 3,54 - 3,57 TL fiyat aralığından 1.500.000 adet satış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %7,21'e yükseldi.
" DOHOL - Adilbey Holding tarafından 1,09 - 1,17 TL fiyat aralığından 8.000.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %49,63'e yükseldi.
" ERSU - Akman Holding tarafından 0,93 TL fiyattan 70.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %10,67'ye yükseldi.
" OYLUM - Bracknor Investmment tarafından 1,0066 TL ortalama fiyattan 112.925 adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %7,25'e geriledi.
" OZGYO - Metro Avrasya Investment Georgia tarafından 5,92 TL fiyattan 50.000.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %20'ye yükseldi.
" VERUS - Investco Holding tarafından 28,90 - 29,00 TL fiyat aralığından 71.000 adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %63,76'ya geriledi.
GENEL KURUL HABERLERİ
" Bugün Genel Kurulu Olan Şirket - AKMGY


A1 Capital Menkul Değerler A.Ş.
www.a1capital.com.tr


***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 17 Eki 2018, 08:25 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Borsa İstanbul'da 98 bin 800 puana doğru yükseliş bekleniyor

BIST 100 Teknik Analiz

98.466 seviyesinden kapanan BİST’in güne 98.800 seviyelerine doğru yükselerek başlamasını bekliyoruz. 98.000 üzerinde kalındığı sürece yükseliş yönündeki beklentimiz devam edecektir.
98.000 altına gelinmesi halinde ise 97.400 üzerine kadar sarkma görebiliriz.

Ekim Vadeli BİST 30 Kontratı

124.175 seviyesinden kapanan kontratın güne alımlarla başlamasını bekliyoruz. 124.000 ve 123.500 destekleri düne benzer gerilemelerde test edilebilir. 125.000-125.800 aralığı ise yükselişlerde ilk hedef olmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Ekim Vadeli USD/TRY kontratı

USD/TRY kontratının güne 5,7300 seviyelerine gerileyerek başlamasını bekliyoruz.Kontratta, 5,8900 altında kalındığı sürece 5,6850-5,6500 aralığı hedeftir.

Ekim Vadeli Euro/TRY kontratı

Euro/TRY kontratının güne 6,6100 seviyelerine gerileyerek başlamasını bekliyoruz.Kontratta 6,7500 aşılmadığı sürece 6,5400 ilk hedef konumundadır."

Vakıf Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 18 Eki 2018, 08:12 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Günlük Bülten (A1 Capital)


Dolar/TL 5,60 Seviyesinin Altına Gerilerken Borsa İstanbul 100.000 Direncini Kırabilir mi?
BİST100 endeksinde Rahibin ülkesine dönmesi ardından devam eden yükseliş eğiliminde ABD/Türkiye arasında Dışişleri düzeyinde yaşanan siyasi diplomasi trafiği sürecinde yaptırımların kaldırılması ile ilgili haber akışı ve doların TL karşısında hızla değer kaybı etkili olmaya devam ediyor. BİST100 endeksinde 100.600 direnç seviyesi olarak yerini korurken endeks günü % 0,53 değer kazancıyla 98.991,01 puandan tamamladı. TL'nin dolar karşısında değer kazanımı ve faizlerde geri çekilme ardından alışların arttığı endekste Bankacılık Sektörü %3,46 değer kazanırken en çok değer kaybeden sektör ise %6,44 ile madencilik oldu . Fed tutanaklarında faiz artırımlarına devam mesajı öne çıkarken bu mesajla çelişen enflasyonda yükseliş riskleri ve ekonomide aşırı ısınma risklerine dikkat çekilmesi ilginç. Ticaret savaşı risklerine vuru ise Fed'in bu konuda olumsuz sürece dair korkularını net ortaya koyması açısından önemli.
BİST100
Bugün içeride TCMB Beklenti Anketi ve siyasi diploması öne çıkarken yurtdışında Bilanço dönemi Brexit açıklamaları takibimizde olacak. Endekste 100.600 önemli direnç olarak öne çıkarken olası geri çekilmelerde, 98.300 ve 96.400 önemli destek konumunu korumakta. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo kısa Türkiye ziyareti sonrası "Türkiye'ye yönelik yaptırımlarla ilgili kararı yakında vereceğiz" açıklamaları sonrası gelebilecek her açıklama önemli olacaktır. Yaptırımlar ve kaldırılmasına yönelik beklenti endeksin 100.000 direncini aşmasında etkili olmakla birlikte doların Tl karşında 5.58 seviyesine gerilemesi ve bu seviyede kalıcı olup olmayacağı da bir diğer önemli rehber konumunda. Bununla birlikte Fed Tutanaklarında dikkatimizi çeken faiz artışlarına devam ancak enflasyonda ve ekonomide aşırı ısınmaya dikkat mesajı ardından 2018 de Fed 4.Fazi artışını yapmayabilir görüşümüz gerçekleşebilir mi? Bu olasılık takibimizde.
Manşette Neler Var
° İngiltere-AB zirvesindenn somut sonuç çıkmadı. May Brexit sürecini 2020'nin ötesinde uzatmaya açık, ama muhalefet ve kendi partisinden "Sert Brexit" taraftarları tepkili.
° ABD Hazine'si Çin'e "kur manipülatörü" demedi. Kurda şeffaflığa çağırdı. Çin ile beraber G. Kore, Japonya, Hindistan, Almanya ve İsviçre izleme listesinde yer aldı. Trump-Kim Kasım G20'de görüşme potansiyeli öncesi ABD Hazinesinin Çin'e manipülatör demekten imtina ettiği yorumları dikkat çekici.
° Fed tutanakları: Enflasyon yönetilebilir, istihdam güçlü, büyümede toparlanma sürüyor. Mevcut faiz politikamız uygun. Faiz artırımlarına devam. Ancak bu süreçte Ekonomide aşırı ısınma, ticaret savaşı ve enflasyonda yükseliş risklerine dikkat çekmekte.
° New York borsasında endeksler, günü düşüşle tamamladı.. S&P 500 2800 seviyesinde..2750/2700 Gelişmekte olan ülkeler için oldukça önemli bir seviye ..
° AB Borsalarında Brexit Görüşmeleri ve Otomotiv Sanayi şirketi verilerinin düşüşüyle günü satıcılı tamamladı.
TEKNİK YORUM VE SEVİYELER
BİST1000'de 100.150 direncine doğru ataklar devam ederken, 98.300 üzerindeki sınav da verilmiş durumda. Şimdi ise artık hedef 200 günlük ortalamanın geçtiği bölge. 50 ve 200 günlük ortalamanın yaklaşacağı bir dönemdeyiz. Olası bir kırılma büyük resmi tamaen değiştirecek bir konjonktür yaratabilir.

ŞİRKET HABERLERİ
" AKBNK - Banka, 2018 yılı enflasyon beklentilerini %11'den %17'ye revize ederken, TÜFE'ye endeksli devlet tahvil değerlemesinde dikkate alacağı enflasyon oranını %17 olarak açıkladı. Bu değişikliğin yaratacağı etki 2018/09 dönemi bilançolarına yansıyacak.
" AKENR - Şirket bağlı ortaklığı olan Egemer Elektrik ile kolaylaştırılmış usulde birleşme için sözleşme imzaladığını bildirdi.
" ALYAG - Şirket İzmir Çiğili'deki üretim tesisinde planlı yıllık periyodik bakım nedeniyle üretime ara verileceğini açıkladı.
" ANHYT - Ocak - Eylül döneminde prim üretimi %14,4 artışla 481,9 milyon TL'ye yükseldi.
" ETILR - Şirket Çanakkale Franchise şubesinin kapatılmasına ilişkin şubee işletmecisi ile anlaşmaya vardı ve şubenin kapanmasına karar verildi.
" HLGYO - 1,5 milyar TL'ye kadar kira sertifikası ihraç edilmesine karar verildi.
" KRTSL - Şirket sermayesinin 48 milyon TL'den 96 milyon TL'ye çıkarılması sürecinde 47,75 milyon TL'lik fon elde edilmesi beklenirken, elde edilecek fonun mevcut kredi borçlarının ödenmesi, finansman maliyetlerinin azaltılması, yeni üretim binası yapılması, mevcut depo ve binaların bakım ve onarımı için kullanılacağı bildirildi.
" MCTAS - VBTS kapsamında 1 Kasım'a kadar brüt takas uygulanmasına, açığa satış ve kredili işlem yasağının süresinin de 1 Kasım'a kadar uzatıldığı açıklandı.
" METRO & OZGYO - METRO'nun portföyünde yer alan 50.000.000 adet OZGYO payının satışından METRO'nun 22 1,76 milyon TL kar elde edileceği açıklandı.
" QNBFB - 83 gün vadeli 206,9 milyon TL tutarında bono ihraç etti.
" SKBNK - 92,5 milyon TL'lik takipteki krediler portföyünü 2,15 milyon TL bedelle sattı
" VAKFN - 90 güün vadeli 100 milyon TL tutarında bono ihraç etti.
" ZOREN - Katar Genel Elektrik ve Su Kurumu tarafından açılan iki ayrı fazdan oluşan toplam 700 MW'lık GES ihalesinde ön yeterlilik sürecini geçen 16 grup arasında yer aldığı açıklandı.
PAY ALIM SATIM HABERLERİ
" BRYAT - Şirket paylarının geri alımı kapsamında 37,90 TL fiyatla 967 adet pay alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %1,56'sına karşılık gelen 437.745 adet pay geri alındı.
" OYLUM - Bracknor Investment tarafından 1,00 TL fiyattan 97.006 adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %6,44'e geriledi.
" SNKRN - Kerem Bilge tarafından 1,48 - 1,53 TL fiyat aralığından 200.000 adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %31,52'ye geriledi.
SERMAYE ARTIRIM HABERLERİ
" KRSTL - Şirket sermayesinin 48 milyon TL'den %100 oranında bedelli olarak 48 milyon TL artışla 96 milyon TL'ye yükseltilmesine ilişkin SPK'ya başvuru yapıldı.
" TSGYO - Şirket sermayesi yarın 150 milyon TL'den %100 oranıında bedelli olarak 150 milyon TL artışla 300 milyon TL'ye yükseltilecek.A1 Capital Menkul Değerler A.Ş.
www.a1capital.com.tr


***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 18 Eki 2018, 08:13 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Bir önceki günkü olumlu risk ortamı yerini zayıf risk iştahına bırakıyor. Dün akşam açıklanan ve üyelerin faizlerin doğal seviye üzerine çıkabileceğini öngören Fed tutanakları sonrasında ABD on yıllık tahvil faizi tekrar %3,20'nin üzerinde. Yuan'ın (Onshore) bir önceki zirvesinin üzerinde değer kaybetmesi de piyasalara ilave rahatsızlık vermiş gözüküyor. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri daha çok Asya kurları kaynaklı bir miktar baskı altında. Çin Shanghai 'da %2'ye yakın düşüş görülüyor. Diğer yandan, ABD vadelilerde ise görece az kayıp (-%0,4) var. BIST100 endeksi güne hafif de olsa baskı altında başlayabilir. TL başta olmak üzere Lira varlıklarda pozitif ayrışma dün de devam ederken, Dolar / TL dün 5,53 seviyesine kadar geriledi. Kapanış ise 5,58 seviyesinden gerçekleşirken, bu sabah zayıflayan risk ortamıyla beraber kısmi baskı altında.

MAKROEKONOMİ

Makroekonomik veri açısından sakin bir güne merhaba diyoruz. Yarınki Çin büyüme verisi bekleniyor. Bu arada ABD Hazine Bakanlığı, ülkenin önemli ticaret partnerlerinin Çin de dahil olmak üzere döviz manipülasyonu yapmadığını paylaştı. Bakanlık, "ABD'nin Önemli Ticaret Partnerlerinin Makroekonomik ve Döviz Kuru Politikaları" raporunu her 6 ayda bir yayınlamakta.

Bugün açıklanan verilere göre eylül ayında Japonya ihracatı, 2016 yılından bu yana ilk kez düşüş kaydetti. Ticaret gerilimleriyle ihracat yıllık %1,9 artış beklentisine karşın %1,2 geriledi. ABD ve Çin'e siparişlerin azalmasıyla baskı altında kalan ihracatın bu görünümü, büyümeye üçüncü çeyrekte daha ılımlı katkı vereceğine işaret ediyor.

Bugün yurtiçinde ekim ayına ait TCMB Beklenti Anketi açıklanacak. Katılımcıların eylül ayında beklentileri aşan enflasyon verisi ardından yıl sonu enflasyon tahminlerini yukarı çektiğini görebiliriz. Anket katılımcıları bir önceki ankette yıl sonunda enflasyonun %19,61 gerçekleşmesini bekliyordu. Bununla birlikte cari aya ve gelecek aya ilişkin enflasyon beklentilerinin ise Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı çerçeveesinde gerçekleştirilen indirimlerle ılımlı bir görüntü sergilemesini bekleyebiliriz. Diplomatik ilişkilerdeki pozitif gelişmeler sonrası TL'de görülen değer kazançları ardından katılımcılar yıl sonu kur tahminlerinde de aşağı yönlü revizeyi tercih edebilir. Yıl sonu kur tahmini 6,5938'lerdeydi.

Bugün yurtdışında veri takvimi sakin. TSİ 15.30'da ABD'de işsizlik maaş başvuruları açıklanacak.

ŞİRKET HABERLERİ

Akbank (AKBNK, Öneri "EKLE", Sınırlı Pozitif): Banka'nın %11 olan enflasyon beklentisi %17 olarak revize edilmiş olup, TÜFE'ye endeksli devlet tahvilleri değerlemesinde dikkate alınacak enflasyon rakamı da %17 olarak revize edilmiştir. Söz konusu değişikliğin mali tablolara etkisi Eylül 2018 dönemine yansıtılacaktır.

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Pozitif): Şirket'in 2018 Eylül ayı toplam brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %29 oranında azalarak 60,6mn TL'ye yükselmiştir. Eylül ayı prim üretimi ile birlikte Şirket'in Ocak - Eylül 2018 dönemine ait toplam brüt priim üretimi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %14 oranında artarak 482mn TL'ye yükselmiştir.

Ford Otomotiv (FROTO, Öneri "EKLE", Sınırlı Pozitif): Şirketin Yönetim Kurulu hisse başına brüt 1,15 TL (net 0,9775) kar payı dağıtım teklifini Genel Kurul onayına sunmaya karar verdi. Teklif edilen nakit kar payı hak kullanım tarihi 20 Kasım olarak belirlendi.


Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Katar Genel Elektrik ve Su Kurumu ("KAHRAMAA") tarafından açılan Güneş Enerji Santrali İhalesi'nde uluslararası çok sayıda grubun yer aldığı ilk eleme sürecinde (ön yeterlilik), Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ'nin lider ortak olarak yer aldığı konsorsiyum ön yeterlilik sürecini geçen 16 grup arasında yer almıştır. Söz konusu ihale, her bir fazda en az 350 MW olmak üzere iki fazda en az 700 MW toplam kurulu güce sahip olacak güneş enerji santraline yönelik proje geliştirilmesi, finansman sağlanması, santralin tasarımı, inşaatı, işletmesi ve bakımı ile mülkiyet hakkına sahip olunmasını kapsamaktadır.

SEEKTÖR HABERLERİ

Otomotiv: Ekonomideki yavaşlama ve kurlardaki yükselişle birlikte hızlanan otomotiv pazarındaki daralmanın bu yıl %40'a yaklaşarak satışların 600,000 adete gerilemesi, gelecek yıl ise daha da gerileyerek 450,000 adete ile 2003 yılından bu yana en düşük seviyeye inmesi bekleniyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından yayımlanan ve ana sanayi ve diğer paydaşlarla birlikte hazırlanan tahminlere göre otomotiv ana sanayi üretiminin adet bazında bu yıl %5 azalarak 1,59mn adete ineceği, ihracatın ise %2.5 azalacağı tahmin ediliyor.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Altınyağ Kombinaları (ALYAG): Şirketin İzmir'de bulunan üretim tesisinde planlı yıllık periyodik bakım yapılacak olması nedeniyle Kırma Tesisinde üretime ara verilmesine ve Rafine üretim tesisindeki üretim faaliyetlerinin devam etmesine karar verilmiştir.

Şekerbank (SKBNK, Nötr): Banka takipteki krediler portföyünün 92,5mn TL tutarındaki bölümü, 2,15mn TL bedel karşılığında satılmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Ağırrlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 147 milyar TL'den 142 milyar TL'ye geriledi. Tamamı haftalık repodan karşılandı.
Sadece döviz piyasasında değil hisse senedi ve bono piyasasında da dün alıcılı bir seyir hakimdi. 10 yıllık gösterge kağıdın bileşik faizi günü 38 baz puan düşüşle %18 seviyesinin altında %17,9 seviyesinden sonlandırdı. 5 yıllık gösterge kağıdın faizindeki düşüş ise daha belirgin oldu ve 91 baz puan düşüşle günü %21,13 seviyesinden sonlandırdı.

ABD 10 yıllık tahvil faizi, 5 baz puan yükselerek günü %3,21 seviyesinden sonlandırdı. Bugün sabah saatlerinde %3,21 seviyelerine yakın işlem görmekte. Trump'ın eleştirilerine rağmen Fed toplantı tutanaklarında, Fed'in faiz artırımlarını kademeli bir şekilde sürdüreceği görülüyor. 2015 yılından bu yana kademeli bir şekilde faiz artıran Fed, aralık ayındaki faiz artırımını da masada tutuyor.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 18 Eki 2018, 17:05 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Eki 2018, 16:55
Mesajlar: 11
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 7
Emeğinize sağlık paylaşım için teşekkürler.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 19 Eki 2018, 08:37 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)

Teknik Bülten (Ziraat Yatırım)


BIST-100

(Destek: 97.200/96.500/95.800
Direnç: 98.100/99.200/99.500)

Teknik Yorum: Dün satıcılı bir görüntü sergileyen endeks günü de %1,55 oranında değer kaybıyla 97.454 puandan kapattı. Yakın desteğini kıran endeks, takip ettiğimiz 97.200 seviyesine kadar geriledi. Şu aşamada bu seviye önemini korurken, kısa vadeli oluşan tepe formasyonunun boyun çizgisinin geçtiği 98.100/200 bölgesine doğru tepki yükselişleri görülebilir.

Gün içerisinde iyimser bir tablodan bahsetmek için bu direnç bölgesinin üzerine çıkılması gerektiğini düşünüyoruz. Aksi durumda, dünkü satış baskısı devam edebilir ve 97.200 seviyesinin altında 96.500 hedef olabilir. Ana destek ise 95.800 seviyesinde. Dünkü sert satışların ardından endeksin güne tepki alımlarıyla başlamasını bekliyoruz..Bu sabah beklentilerin hafif altında gelen Çin büyüme verisi izlendi. Shanghai endeksi veri sonrasında değer kaybetse de, yetkililerin finansal riskleri kontrol altına alacaklarını söylemesi ile yataya geçti. Ancak, Asya'da genel olarak baskı var. ABD vadelileri ise hafif alıcılı. Şahin Fed tutanakları sonrasında dün baskı altında kalan Gelişmekte Olan Ülke kurları, bu sabah Yuan'nın yataya geçmesi birlikte hafif de olsa toparlanmaktalar. Dünkü sert satışların ardından BIST100 endeksi de güne tepki alımları ile başlayabilir. Diğer fiyatlamalara baktığımızda, AB zirvesinde İtalya bütçe ile ilgili endişelerin gündeme gelmesi ile Avro baskı altında kalırken, EURUSD 1,1450 seviyesine kadar geriledi. Şahin Fed'le %3,21 seviyesine yükselen ABD on yıllık tahvil faizi ise zayıflayan risk iştahı ile birlikte %3,17'lere kadar düştü. Petrol fiyatlarında baskı devam ederken Brent bu sabah 80 USD'nin altında.

MAKROEKONOMİ

Çin ekonomisi üçüncü çeyrekte yıllık %6,5 ile 2009 küresel krizinden bu yana en düşük seviyede büyüdü. Ekonominin %6,6 büyümesi bekleniyordu, ikinci çeyrekte de ekonomi %6,7 büyümüştü. Dış ticarette artan korumacılık eğilimiyle ana özne olan Çin, gümrük tarifelerinin olumsuz etkisini reel verilerde de hissetmeye başladı. Yetkililer büyümedeki yavaşlamaya ise duyarsız kalmıyor, hem maliye politikasından hem de zorunlu karşılık gibi para politikasından destek olmaya çalışıyor. Geçen hafta enflasyon verileri ılımlı açıklandı. Bu durum Merkez Bankası'nın para politikasında genişlemek için hala alanı olduğuna işaret ediyor.
" Büyümedeki ılımlı yavaşlamaya karşın ekonominin bu sene genelinde %6,6 büyümesi bekleniyor, bu da hükümetin %6,5 hedefinin hemen üzerinde. Bu arada eylül ayı perakende satışlar ve sabit yatırımlar beklentilerden güçlü gelirken; sanayi üretimi beklentilerin hafif altında açıklandı.
Çin büyüme verisi ardından bugün veri akışı sakin. TSİ 17'de ABD'de askıda konut satışları açıklanacak.

Haftaya odak noktalarımız,
" Pazartesi günü sakin,
" Salı günü Almanya ÜFE, çarşamba günü ekim ayına ait küresel imalat ve hizmet PMI verileri açıklanacak. Ayrıca Almanya IFO endeksi izlenecek.
" Merkez Bankaları tarafında çarşamba günü Kanada ve perşembe günü Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı bulunuyor. GOÜ'ler tarafında da Rusya'nın faiz kararı bulunmakta.
" ABD'de perşembe günü dayanıklı mal siparişleri ve daha önemlisi cuma günü üçüncü çeyreğin büyüme verisini takip edeceğiz.
" Yurtiçinde perşembe günü Merkez Bankası'nın faiz kararı bulunuyor.
ŞİRKET HABERLERİ

Alarko GYO (ALGYO, Pozitif): Şirket Yönetim Kurulu'nun 18.10.2018 tarihli toplantısında; Borsada kendi paylarının geri alımını gerçekleştirmesine, pay geri alımı için ayrılabilecek azami fon tutarının iç kaynaklardan karşılanmak üzere 15mn TL olarak belirlenmesine, pay geri alımına konu olabilecek azami pay tutarının 275bin nominal değerli olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Aselsan (ASELS, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif): Aselsan, savunma sanayi sektörünün ardından tıbbi cihaz sektöründe de işbirliklerini artıracağını, bu çerçevede Biosys Biyomedikal ile yoğun bakım ventilatör cihazlarında birlikte çalışacağını açıkladı. Aselsan'dan yapılan basın açıklamasında Aselsan ve Biosys Biyomedikal arasında yapılacak işbirliği çerçevesinde yoğun bakım ventilatörleri alanında uluslararası pazarda iddialı ürünlerin yerli imkanlarla üretiminin hedeflendiği belirtildi. Basın bülteninde "Dünya genelinde 4 milyar dolarlık yıllık satışı olan ventilatör cihazlarında ülkemiz üretici 6 ülkeden biri olacak" denildi. (Kaynak: Reuters)
Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Şirket, yaptığı teknik ve mali değerlendirmeler sonucu, Kırklareli ili, Lüleburgaz ilçesinde bulunan doğal gaz yakıtlı kojenerasyon santralinin üretim lisansında yer alan kurulu gücün 125,99 MWe'dan 62,38 MWe'a tadil edilmesi için EPDK'ya başvurmuştur.

Tümosan Motor (TMSN, Sınırlı Pozitif): Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı ihtiyacına binaen yürütülmektte olan Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (ÖMTTZA) Projesi kapsamında, Savunma Sanayii İcra Komitesi Kararı doğrultusunda FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.(FNSS) firmasının Savunma Sanayii Başkanlık'ı ile sözleşme görüşmelerine başlayacağı Şirkete iletilmiştir. Bu maksatla ÖMTTZA Projesi kapsamında tedarik edilecek 6x6 ve 8x8 araçlara yönelik yurtiçinde geliştirilmesi hedeflenen yerli ve milli motor alt sistemi için Şirket ile FNSS arasında alt yüklenicilik sözleşmesi imzalanmasına yönelik görüşmeler başlatılmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Beyaz Eşya: TÜRKBESD tarafından yapılan açıklamaya göre beyaz eşya üretimi Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yıllık %12 oranında ve ihracatı yıllık %23 oranında arttı, iç satışı ise yıllık %38 oranında azaldı. Ocak-Eylül dönemi iç satışlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre %15 düştü. Beyaz eşya üretimi Ocak-Eylül döneminde değişim göstermedi ve ihracat yıllık %6 oranında arttı.

Demir Çelik: Türkiye Çelik Üreticileri Derneği'nin ((TÇÜD) açıklamasına göre Türkiye'nin ham çelik üretimi, Eylül ayında 2017 yılının aynı ayına kıyasla %5,9 azalışla, Ağustos ayına kıyasla da aynı oranda düşüşle 2,8mn ton seviyesinde gerçekleşti. Eylül ayında elektrik ark ocaklı tesislerin üretimi, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla %2,9 azalırken, entegre tesislerin üretimleri %12,5 düştü. Ham çelik üretimi artışındaki yavaşlama eğilimi Ocak-Eylül döneminde de sürerek %0,9 oranında hafif bir yükselişle, geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 27,7mn tondan 28mn tona çıktı. Dokuz aylık dönemde, elektrik ark ocaklı tesisler %1,4 oranında artışla 19,4mn ton; entegre tesisler ise, %0,4 azalışla 8,6mn ton ham çelik üretimi gerçekleştirdi. Ocak-Eylül döneminde Türkiye'nin kütük üretimi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %2 oranında azalışla, 18,6mn tona gerilerken, slab üretimi, söz konusu dönemde %6,9 artışla 9,4mn ton seviyesine yükseldi.

Petrokimya: Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR'ın iştiraki SOCAR Türkiye tarafından inşa edilen ""STAR Rafinerisi"nin açılış töreni, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde bugün İzmir'in Aliağa ilçesinde gerçekleştirilecek. Türkiye'de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırımı olan STAR Rafinerisi, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde son yıllarda gerçekleştirilen en büyük petrol operasyonları arasında yer alıyor. Rafineri, Türkiye'deki ilk "Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi"ne sahip proje olma özelliği de taşıyor.(Kaynak: AA) Petkim (PETKM, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif) ile ana ortağı STEAŞ arasında Rafineri Holding'in %30 payının 720mn dolar bedel karşılığı alınması yönünde Ocak ayı başında hisse satış ve devir sözleşmesi imzalanmıştı. Bu alımla, Petkim, Star Rafineri'de %18 oranında dolaylı paya sahip olacak. Devir işlemlerinin 2019 yılının ilk çeyreğine kadar tamamlanması planlanıyor.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Özderici GYO (OZGYO): Şirket İstanbul Maltepe Nuvo Dragos projesinde 54 adet bağımsız bölümün satın alınmasına karar verildiğini duyurmuşştur. Söz konusu bağımsız bölümlerin ekspertiz bedeli KDV hariç 60,48mn TL'dir. İlişkili taraflar ile varılan mutabakat çerçevesinde ekspertiz değerinden %10 (6,05mn TL) iskonto yapılmak kaydı ile taşınmazların 54,43mnTL TL bedel ile satın alınmasına karar verilmiştir. Ayrıca, Şirket portföyüne alınan taşınmazların ödemesinin 2019'un ilk yarısı sonuna kadar tamamlanmasına, bu süre içinde herhangi bir vade farkı veya faiz ödemesi yapılmamasına, taşınmazların devrinden doğacak vergi ve harçların Şirket tarafından karşılanmasına karar verilmiştir.

Reysaş GYO (RYGYO): Şirket'in Antalyaportföyünde bulunan 69,9bin m2 arsa üzerinde yer alan 42,5mn m2 deponun 4bin m2 depolama alanı 7 aylığına kiraya verilmiştir.Kiraya verilen depodan 7 ayda yaklaşık KDV dahil 300bin TL gelir elde edilecektir.

Verusa Holding (VERUS): Şirket'in %100 oranında bağlı ortaklığı olan Standard Enerji Üretim A.Ş.'nin boksit (alüminyum ana cevheri) zenginleştirme tesisi kurulumu için Adana'da toplam 6,5bin m2'lik arsa satın alınmıştır. Daha önce yapmış olduğu 22,2bin m2'lik arsa alımları ile birlikte Standard Enerji Üretim A.Ş.'ye ait arsaların toplamı 28,8bin m2 olmuştur.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 142 milyar TL'den 144 milyar TL'ye yükseldi. Tamamı haftalık repodan karşılandı.
ABD 10 yıllık hazine tahvil faizlerinin %3,15 seviyesinin üzerinde durma isteğine karşın yurtiçinde yabancı girişiyle 2 yıllık gösterge kağıdın faizi 72 baz puan gevşeyerek günü %25,8 seviyesinden sonlandırdı. Yurtiçinde 10 yıllık gösterge kağıdın faizinde ise 38 baz puanla sınırlı yükseliş hakimdi ve kağıt kapanışı %18,28 seviyesinden yaptı.

ABD 10 yıllık hazine tahvilinin faizi Fed tutanakları sonrası %3,21'e kadar yükselmesinin ardından dün %3,18 civarında dengelendi. Bugün de bu seviyelere yakın işlem görmekte.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 22 Eki 2018, 08:27 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)Cuma günü beklentilerin altında gelen Çin büyümesinin ardından yetkililerin sözlü yönlendirmeleri Çin varlıklarını desteklemişti. Yetkililerin ekonomiyi desteklemek için vergi kesintileri yapılabileceğini açıklaması ile de Shanghai endeksi bu sabah %4'ün üzerinde yükseliş yaşıyor. Çin borsalarındaki ralli ile birlikte, güne zayıf bir görüntüyle başlayan diğer Asya borsaları ve ABD vadeliler de toparlanarak pozitif bölgeye geçmiş durumdalar. Kurlarda da sakin bir görüntü varken, BIST100 endeksi güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Hafta boyunca siyasi gelişmeler ön planda olmaya devam edecekken, Suudi Arabistan kaynaklı riskler, İtalya Bütçe konusu, Brexit gibi gelişmeler takip edilecektir. Perşembe günü ise TCMB toplantısı haftanın önemli sayılabilecek gelişmesi. Veri tarafında ise ABD'de üçüncü çeyrek büyümesi ön plana çıkarken, küresel çapta PMI verileri yakından izlenecektir. Bu hafta ayrıca ABD'de bilançolar takip edilmeye devam edilecek. Yurtiçinde de üçüncü çeyrek bilançoları bu hafta gelmeye başlayacak. Özetle, Çin kaynaklı iyimser bir açılış sonrasında endeks bekleme moduna geçerek bant hareketi yapabilir

MAKROEKONOMİ

Haftaya sakin bir veri takvimiyle başlangıç yapıyoruz. Bugün önemli bir veri akışı bulunmuyor.

Yurtiçinde bu haftanın en önemli gelişmesi 25 Ekim'deki TCMB faiz kararı. TL'deki değer kayıplarının yerini toparlanmaya bırakmasıyla Merkez Bankası'nın bir hafta vadeli repo faizini (politika faizini) %24 seviyesinde sabit tutması bekleniyor. Kur geçişkenliğiyle eylül ayında TÜFE keskin bir artış sergilese de diplomatik gelişmelerin katkısıyla değerlenen TL, Merkez Bankası'na politika faizini sabit tutması için alan tanıyor. Perşembe günü ayrıca ekim ayına ait reel kesim güven endeksi ve imalat sanayi kapasite kullanım oranı açıklanacak.

Yurtdışı tarafında bu hafta öne çıkan gelişmeler;

Salı günü Almanya eylül ayı ÜFE ve ABD ekim ayı Richmond Fed imalat endeksi izlenecek.
Çarşamba günü küresel imalat ve hizmet PMI (satın alma yöneticileeri endeksi) verileri açıklanacak.
" Ayrıca hafta ortasında Kanada Merkez Bankası'nın faiz kararı açıklanacak. Merkez Bankası'nın politika faizini %1,5 seviyesinden %1,75'ye çıkarması bekleniyor. Banka 11 Temmuz'da 25 baz puan artışla politika faizini %1,5 seviyesine çekmişti.
Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz kararı açıklanacak. ECB'den herhangi bir sürpriz adım beklenmiyor.
" Perşembe günü Almanya IFO endeksi izlenecek. IFO endeksi, imalat, inşaat, toptan ve perakende sektörlerinden yaklaşık 9000 şirketin aylık anket yanıtlarına göre açıklanan bir değer. Dolayısıyla Almanya ekonomik görünümüne ışık tutan önemli anket göstergelerinden.
" Perşembe günü ABD'de dış ticaret dengesi ve dayanıklı tüketim mal siparişleri açıklanacak.
Cuma günü de Rusya Merkez Bankası'nın faiz kararı bulunmakta. Geçtiğimiz toplantısında banka 25 baz puanlık artışla politika faizini %7,5'e çekmişti. 4 yıl aradan sonra gelen bu faiz artırımı sonrası bu toplantıda politika faizini %7,5 seviyesinnde koruması bekleniyor. Bu hafta ayrıca İsveç ve Endonezya'nın da faiz kararı bulunuyor.
" Haftanın son iş günü ayrıca ABD üçüncü çeyrek büyüme verisini izleyeceğiz. Üçüncü çeyrekte ekonominin nasıl bir performans sergilediğini ilk kez göreceğiz. İkinci çeyrekte yılıklandırılmış olarak 15 çeyreğin en iyi performansını sergileyip; %4,2 büyüyen ekonominin üçüncü çeyrekte sınırlı yavaşlayarak %3,3 büyümesi bekleniyor.
" ABD'de kar sezonu devam ediyor. Bu hafta Amazon, Microsoft ve Intel'ın bilançoları açıklanacak.
" 26 Ekim'de İrlanda da başkanlık seçimleri bulunmakta.
ŞİRKET HABERLERİ

İş GYO (ISGYO, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif): Şirket'in Kartal Manzara Adalar Karma Projesi bünyesinde geliştirdiği ofis bloklarından 18 adet bağımsız bölümün 25,8mn TL + KDV bedel üzerinden, İş Portföy Yönetimi Birinci Gayrimenkul Yatırım Fonu'na satılmasına ve satış bedelinin tapu devir tarihinde eş zamanlı olarak tahsil edilmesine karar verilmiştir.

Diğer yandan, Şirket İş Bankası'ndan 31.12.2018 vadeeli, 10 milyon TL tutarında nakdi kredi kullanmıştır.


Fenerbahçe Futbol (FENER, Sınırlı Pozitif): Fenerbahçe Futbol'un forma göğüs reklamında AVIS markasının ve diğer muhtelif mecralarda AVIS ve diğer markalarının kullanılması konusunda Otokoç Otomotiv AŞ ile 2018/19 sezonu için sözleşme bedeli 35,5mn TL+KDV olmak üzere 1 yıl uzatma opsiyonlu bir sözleşme imzalanmıştır.

Otokar (OTKAR, Öneri "TUT", Sınırlı Pozitif): Mart ayında Ürdün'ün başkenti Amman Belediyesi'nin açtığı 100 adetlik otobüs ihalesini kazanan Otokar'a, 35 adetlik yeni otobüs siparişi geldi. 23 adet Doruk ve 12 Kent otobüsünden oluşan yeni sipariş 2019 yılı baharında teslim edilecek.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri "AL", Nötr): 119 gün vadeli 200mn TL nominal değerli ve 210 gün vadeli 100mn TL nominal değerli Vakıfbank finansman bonoları ihraç ve halka arz edilecek olup Vakıfbank Finansman Bonolarının ihraç ve halka arzına ilişkin talep toplama işlemi 22-23-24 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu bonolaraa, 300mn TL nominal olan halka arz büyüklüğünden fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 450mnTL nominal tutara yükseltilebilecektir.


SEKTÖR HABERLERİ

Anti-Damping: İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ ile Çin Halk Cumhuriyeti menşeli 5503.20.00.00.00 gümrük tarife istatistik pozisyonu altında kayıtlı "poliesterden sentetik devamsız lifler (polyester elyaf)" ürününe yönelik başlatılan nihai gözden geçirme soruşturmasının tamamlanması neticesinde yürürlükte olan dampinge karşı önlemin 0,21 ABD doları/kg mevcut biçimiyle uygulanmaya devam edilmesine karar verildiği Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Demirören Gazetecilik (DGZTE, Sınırlı Negatif): Demirören Medya Yatırımları tarafından DGZTE payları için zorunlu pay alımı kapsamında uygulanacak bedel 8,8277 TL olarak belirlenmiştir. Satma hakkının kullanımının bitiş tarihi en geç 13.12.2018 tarihi saat 16:00'ya kadardır.

Denizbank (DENIZ, Nötr): Denizbank tahsili gecikmiş alacaklarıından 56,2mn TL işletme kredi portföyü ve 10,5mn TL tutarlı ticari kredi portföyünden oluşan toplam 66,7mn TL tutarlı portföyü sattı. Bankadan KAP'a yapılan açıklamada, satışın Efes Varlık Yönetim'e yapıldığı belirtildi.

Federal Mogul İzmit Piston (FMIZP, Pozitif): İzmit Piston'un 3Ç2018 net dönem karı 15,9mn TL olmuş ve 2017 3. Çeyrek karının 11,5mn TL üzerinde gerçekleşmiştir. İzmit Piston'un satış gelirleri 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %56 oranında artarak 25,7mn TL'ye yükselirken brüt kar %133,1 oranında artarak 9,4mn TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar marjı ise 12,1 puan artışla %36,6'e yükselmiştir. Operasyonel giderler ise geçen seneye göre %48 artmıştır. Şirketin esas faaliyet karı geçen yıla göre 6,9mn TL artışla 10,5mn TL'ye ulaşmıştır. Yatırım faaliyetlerinden de 7,9mn TL gelir kaydeden şirketin finansman geliri öncesi faaliyet karı ise 18,5mn TL olmuştur. Finansman geliri sonrası vergi öncesi net kar 20,1mn TL seviyesinde gerçekleşirken, net dönem karı dda 15,9mn TL olmuştur. 3. çeyrek sonuçlarıyla birlikte şirketin 9 aylık net dönem karı 31mn TL olmuştur. Şirket'in 2017'nın ilk 9 ayındaki net dönem karı 12,8mn TL idi.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 144 milyar TL'den 157 milyar TL'ye yükseldi. Tamamı haftalık repodan karşılandı.


TL cinsi varlıklarda geçtiğimiz hafta gözlenen pozitif seyirle verim eğrisi de aşağı kaydı. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi haftalık 100 baz puan düşüşle %25,8 seviyesinden haftayı kapattı. 5 yıllık gösterge kağıdın faizi 147 baz puanlık düşüşle %21,51 seviyesinden haftayı sonlandırdı. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi de 32 baz puan düşüşle %18,74 seviyesinden haftayı sonlandırdı.
" 5 ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi cuma günü, günlük ise 40 baz puanın üzerinde artış kaydetti. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi ise cuma günü sabit kaldı.
ABD 10 yıllık kağıdın faizi, 3 baz puan yükselişle haftayı %3,19 seviyesinden sonlandırdı. Haftaa içerisinde %3,21 seviyelerini test etmişti. Yeni haftaya ise %3,20 seviyesine yakın başlangıç yapıyor.

AB ile İtalya'nın bütçe anlaşmazlığı sonrası beklenen oldu. Moody's, İtalya'nın kredi notunu "Baa2"den "Baa3"e düşürdü ve not görünümünü durağana çevirdi. Bu not skalası Moody's'in en düşük yatırım yapılabilir seviyesi. Perşembe günü 2014 yılından bu yana en yüksek seviye olan %3,69 seviyesine yükselen İtalyan 10 yıllık tahvil faizi, %3,48 seviyesinden haftayı sonlandırdıZiraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel göörüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 22 Eki 2018, 08:29 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Günlük Bülten (A1 Capital)


Kurt Kışı Geçirir Ama Yediği Ayazı Unutmazmış. Peki, Zorlu Süreçleri Geçen Borsa İstanbul 100.000 Hedefini Unuttu mu?
Dolar kurunun sakinleşmesi Borsa İstanbul da 100.000 hedefini geçme fırsatı vermedi ve geçtiğimiz hafta endekste genel anlamda satıcılı ve son işlem gününde ise oldukça isteksiz işlemlerle 96.400 çekilme yaşandı. Küresel hisse senetleri piyasaların da bu kez ticaret savaşı kaygılarının yerini risk iştahından kaçma ve gerçeklerle yüzleşme satış baskısını daha da artırırken gelişmekte olan ülke paralarının dolar karşısında değer kazanımı satış baskısını daha da artırdı. Çin'in yaptırımlar sonrasında birbiri ardına aldığı parasal önlemler ve son olarak büyümesinin %6,5 seviyesine gerilemesinin ardından Asya borsaları kaygılarla satışa dönerken DJI ve S&P'de kritik destek seviyelerine geri çekilme yaşandı. Özellikle S&P500 endeksinin 2.750 seviyesine doğru çekilmesi ise bu baskıyı daha da artırdı. BİST100 endeksinde ise 100.600 direncini 3 kez ve 100.000 direncini 2 kez denemesinin ve geçememesinin ardından ABD/Türkiye arasındaki Rahip davası sonrası yaptırımların kaldırılması konusunda somut adımların gelmemesi ve Kaşıkçı Olayı gibi piyasaların yakın takibindeki belirsizlik yaratan gelişmelerde bu satış baskısında etkili oldu diyebiliriz. Dolar kurunda Ağustostaki %33'lük artış sonrasında eylülde %8 varan geri çekilme ve Ekim ayında da %6 gerilemesi her ne kadar en kötü geride kaldı yorumlarını beraberinde getirse de Cuma günü yaşanan yükselişler önceki aylardaki gibi korkutucu olmasa da piyasalardaki belirsizlik ve olumsuz haber akışının kur üzerinde hala etkili olduğunu gösterdi. Dolar/TL 5,55 seviyesine kadar gerilemesinin ardından yeniden 5,60 seviyesinin üzerine çıkarak 5,64 seviyesine yükselirken kısa süreli bu geri çekilme ardından yükselişte Avrupa'da Brexit ve İtalya endişelerinin parite üzerinde yarattığı etki kadar Çin ve yaklaşan İran yatırımları gibi majör başlıklarda etkiliydi aslında. Borsa da satı kurda ise tepki alışlarının yaşandığı haaftanın son gününde endekste değer kaybı %1,03 ve kapanış 96.455 puandan gerçekleşirken Dolar/TL'de 5,62 ve Euro/Dolar'da ise 1,1530 seviyesine yükseliş vardı. Dolar kurunun 7,00 seviyesinden 5,55 seviyesine kadar geri çekilmesinde yükseliş eğilimde olan enflasyon ve 25 Ekim TCMB PPK toplantısında merkezin yol haritası gibi belirsizliklerin yarattığı baskı öne çıkarken yeniden 5,64 seviyesine yükselişinde ise 6,50/6,30 seviyelerinden dolar satan yatırımcıların 5,55/5,60 seviyesinde yeniden alıma geçmelerinin yarattığı etki ve küresel korkularının yaratığı güvenli liman arayışları da etkiliydi.
Dolar/TL'de Mayıs/Ekim Döneminde Yaşananlara Kısaca Göz Atarsak;
24 Haziran için Erken Seçim kararı ardından Mayıs 2018'de %11 yükselen Dolar kuru, Temmuz 2018 Rahip Davası ve ABD Türkiye arasındaki gerilimin artması not indirimleri ve yatırım kuruluşlarından gelen olumsuz analizler ile %7, Ağustos 2018'de ABD yaptırımları ve siyasi gerilimin artması ardından ile %33 e varan değer artışlarıylaa 7,20 TL seviyesine kadar sert yükselişler yaşanmıştı. BDDK SPK ve TBB aldığı seri kararlar ve TCMB'nin VİOP'ta işlemlerine başlaması ardından siyasi tansiyonun da düşmesiyle Eylül ayında %8 gerileyen Dolar/TL kuru ekim ayında %6 geriledi. Ancak bu süreçte faizlerde aynı hızda gerilemenin yaşanmaması ve 2 yıllık gösterge tahvil faizinin %25-28 bandında yaklaşık 3 puanlık gerileme ardından yüksek seyrinde enflasyon beklentilerinin hala yüksek seviyesini korumasının etkisi olduğunu da notlarımıza ekleyelim.
Yeni Haftada
Suudi Arabistan makamlarınca, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda "arbede" sonucunda öldüğünün açıklanmasının ardından yaşanabilecek gelişmeler ve 25 Ekim TCMB PPK toplantısı (Faizlerde bir değişim beklenmese de) öne çıkan önemli konu başlıkları olurken bunun yanı sıra AB PMI ile İFO verisi ve ABD Büyüme Verisi diğer önemli veriler olarak öne çıkmakta. Endekste 96.400 desteğinde tutunamama durumunda 95.500/94.600 öne çıkann destekler konumunu korurken yaptırımlar konusunda gelebilecek pozitif haber akışı endeksin yeniden 97.300/98.500 dirençlerine doğru hareketini sağlayabilir.2018 Mart ayı sonunda gerçekleşecek olan yerel seçimler öncesi parti adayları ve ittifak çalışmalarının yanı sıra Kaşıkçı olayı ile S. Arabistan'ın yaptığı açıklamalarının yansımaları ve Telekom ile ilgili haber akışı ve 04 Kasım İran Yaptırımları öncesi İran'dan aldığımız petrol ve doğal gaz konusunda ABD/Türkiye arasındaki konuya dair olası görüşme ve açıklamalar da etkili olmaya devam edecektir.
Manşette Neler Var?
° Küresel piyasalar da Çin hisseleri yükseldi. Asya Borsaları Alıcılı, Dolar yatay seyrediyor.
° Altın güvenli liman özelliğine geri dönerken yükselişini sürdürüyor. Yeni haftaya 1227 dolar onstan başladı.
° Hafta sonunu 5.62 seviyesinde geçiren dolar yeni güne 5.64 seviyesinden alıcılı başlıyor.

TEKNİK YORUM VE SEVİYELER
BİST100'de geri çekilme yeniden 50 günlük ortalamaya kadar gelmiş durumda. 95.000 bölgesiinden yükselen ortalama kısa vadede destek olarak takip edilebilir fakat olası bir esnetme durumunda biz yine de 94.200 - 95.000 bölgesini ana destek olarak izlemeye devam ediyoruz. Yükselişte ise 97.200 direnç olarak öne çıkmakta.

ŞİRKET HABERLERİ
" ACSEL & VERTU & VERUS - VERTU'nun ACSEL'deki %47,30 oranındaki payı pay başına 2,71 TL fiyatla olmak üzere toplam 13,7 milyon TL'ye VERUS'a satılırken, satış sonucunda 0,7 milyon TL kar edildi.
" ADESE - Ankara, Konya ve Bolu'da birer tane olmak üzere toplamda 3 şubenin kapatılmasına karar verildi.
" ARCLK - Fitch, şirketin "BB+" olan yabancı para ve TL cinsinden uzun vadeli notunu ve "AA+" olan uzun vadeli ulusal notunu teyit ederken, görünümü "negatif" olarak revize etti.
" BNTAS - Sermaye artırımından elde edilecek 32,25 milyon TL'lik kaynağın 15,5 milyon TL'sinin işletme sermayesinin güçlendirilmesinde, 13,5 milyon TL'sinin kapasite artırımı yatırımında, 1,5 milyon TL'sinin lojistik altyapının geliştirilmesinde, 1,8 milyon TL'siinin iş güvenliği, endüstri 4.0 yatırımı ve pazarlama eğitimi çalışmalarında kullanılmasına karar verildi.
" DENIZ -
o 66,74 milyon TL'lik takipteki krediler portföyünün satıldığı açıklandı.
o 63 gün vadeli 293 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
" DGZTE - Satma hakkı için yaptırılan değerleme raporunda şirketin pay başına değeri 5,20 TL olarak belirlenirken, 13 Aralık'a kadar 8,8277 TL'den satma hakkının kullandırılacağı açıklandı.
" FENER - Forma göğüs reklamında AVIS markasının 1 sezon kullanılması için Otokoç ile 35,5 milyon TL tutarında sözleşme imzalandı.
" ISCTR - 605 milyon Euro ve 276 milyon Dolar tutarında 367 gün vadeli sendikasyon kredisi alınırken, kredinin maliyeti ABD Doları için Libor+%2,75, Euro için ise Euribor+%2,65 olarak gerçekleşti.
" ISGYO -
o İstanbul Kartal'daki 5.804 m²'lik 18 adet bağımsız bölüm 25,8 milyon TL bedelle İş Portföy Yönetimi A.Ş. Birinci Gayrimenkul Yatırım Fonu'na satıldı.
o ISCTR'den 31.12.2018 vadeli 10 milyon TL tutarında kredi kulllanıldı.
" QNBFB - 63 gün vadeli 119,8 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
" SKTAS - Şirketin bağlı ortaklığı Söktaş Dokuma İşletmeleri'ni devralma yoluyla birleşmesi için SPK'ya başvuru yapılmasına karar verildi.
" VAKBN -
o 84 gün vadeli 448 milyon TL ve 42 gün vadeli 25 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
o 119 gün vadeli 200 milyon TL ve 210 gün vadeli 100 milyon TL tutarında bono ihracı için 22 - 24 Ekim'de talep toplanacak.
" VERUS - %100 bağlı ortaklığı Standard Enerji Üretim Adana Tufanbeyli Boksit madeni sahasına ilişkin olarak EPDK'dan işletme ruhsatı alırken, madeni sahasında en kısa sürede üretime başlanmasının hedeflendiği açıklandı.
" VKGYO - İzmir Konak'ta gerçekleştirilmesi planlanan karma projenin, hasılat paylaşımı gelir modeli usulüyle proje yönetim hizmeti için imzalanan sözleşmenin feshedilerek, projenin şirket tarafından yürütülmesine karar verildi.
PAY ALIM SATIM HABERLERİ
" ALGYO - Şirket paylarının geri alımı kapsamında 53,50 - 54,75 TL fiyat araalığından 24.000 adet pay alındı.
" ATAGY - Ata Yatırım tarafından 3,97 - 4,08 TL fiyat aralığından 2.015 adet alış ve 2.311 adet satış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %24,75'e geriledi.
" BRYAT - Şirket paylarının geri alımı kapsamında 39,21 TL fiyattan 1.600 ve 38,71 TL fiyattan 150 adet pay alımı yapılırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %1,56'sına karşılık gelen 439.495 adet pay geri alındı.
" CLEBI - Çelebi Havacılık Holding tarafından 56,00 TL fiyattan 92.328 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %82,54'e geriledi.
" DAGHL & DAGI - DAGI tarafından 1,01 - 1,05 TL fiyat aralığından 88.750 adet DAGHL payı alınırken, şirket sermayesindeki payı %19,34'e yükseldi.
" DIRIT - Hüseyin Ateş tarafından 0,79 TL fiyattan 30.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %6,1'e yükseldi.
" ERSU - Akman Holding tarafından 0,93 TL fiyattan 20.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %10,85'e yükseldi.
" KRDMD - Arrowstreet Capital taraafından 4,04 TL fiyattan 2.697.190 adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %5'in altına geriledi.
" METRO - Galip Öztürk tarafından 0,89 TL fiyattan 467.985 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %0,89'a yükseldi.
" NTHOL - Şirket paylarının geri alımı kapsamında 2,14 - 2,23 TL fiyat aralığından 203.306 adet alış yapılırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %32,38'ine karşılık gelen 182.558.683 adet pay geri alındı.
" OYLUM - Bracknor Investment tarafından 0,9778 TL ortalama fiyattan 115.225 adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %4,62'ye geriledi.
" PAGYO - Salih Bezci tarafından 3,40 - 4,03 TL fiyat aralığından 51.500 adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %13,88'e yükseldi.
" SAMAT - Metin Kuru tarafından 0,97 TL fiyattan 151.163 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %5,76'ya yükseldi.
" TKFEN - Ali Nihat Gökyiğit tarafından 23,30 - 23,74 TL fiyat aralığından 220.000 adet pay satışı yapılırken, şirkett sermayesindeki payı %7,92'ye geriledi.
" VANGD - Avrasya Terminal İşletmeleri tarafından 2,96 - 3,10 TL fiyat aralığından 139.002 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %0,56'ya yükseldi.
" VERUS - Investco Holding tarafından 26,04 TL fiyattan 25.000 adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %63,70'e geriledi.
SERMAYE ARTIRIM HABERLERİ
" BNTAS - Şirket sermayesinin 32,25 milyon TL'den %100 oranında bedelli olarak 32,25 milyon TL artışla 64,5 milyon TL'ye çıkarılmasına karar verildi.
" LIDFA - Şirket sermayesinin 30 milyon TL'den %50 oranında bedelsiz olarak 15 milyon TL artışla 45 milyon TL'ye çıkarılmasına karar verilirken, SPK'ya başvuru yapıldı.


A1 Capital Menkul Değerler A.Ş.
www.a1capital.com.tr


***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şiirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 23 Eki 2018, 08:06 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Borsa İstanbul'da dün sertleşen satışların bugün devamı bekleniyor

BIST 100 Teknik Analiz

94.682 seviyesinden kapanan BİST’in güne satıcılı başlamasını bekliyoruz. Gün içinde görülebilecek yukarı yönlü denemelerde 95.200 seviyelerinin aşılması önemlidir. 94.300-93.600 aralığının da kırılması halinde BİST’in hedefi 91.500 olacaktır.

Ekim Vadeli BİST 30 Kontratı

118.925 seviyesinden kapanan kontratın güne satışlarla başlaması bekleniyor. 119.700 altında kalındığı sürece kontratta aşağı yönlü seyrin devamı beklenmelidir. 117.600 seviyelerinin de kırılması halinde kontratta 115.000 hedef olacaktır.

Ekim Vadeli USD/TRY kontratı

USD/TRY kontratının güne 5,6850 seviyelerinden başlamasını bekliyoruz.Kontratta, 5,7000 aşılırsa 5,7600 seviyelerinin test edilmesi beklenmelidir.

Ekim Vadeli Euro/TRY kontratı

Euro/TRY kontratının güne 6,5300 seviyelerinden başlamasını bekliyoruz. Kontratta 6,5300 seviyesinin aşılması 6,5700 ve 6,6300 seviyelerini gündeme getirecektir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 23 Eki 2018, 08:09 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Dün Çin kaynaklı iyimser görüntü kısa sürerken, bu sabah risk iştahı zayıf seyrediyor. Küresel borsalarda satıcılı bir görüntü hakim. Suudi Arabistan kaynaklı riskler, İtalya Bütçe konusu, Brexit gibi gelişmelerden ticaret gerilimine kadar birçok olay halihazırda kırılgan olan piyasalar üzerinde etkisini hissettiriyor. Bir süredir pozitif ayrışan TL ise son günlerde negatif ayrışmaya başlarken, Dolar / TL bu sabah 5,70 seviyesinin hemen altında seyrediyor. Günün önemli gelişmesi Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin TBMM Grup Toplantısı'ndaki konuşması olacak. Kaşıkçı olayının ardından Cumhurbaşkanı'nın önemli açıklamalar yapması bekleniyor. Zayıf risk iştahına bağlı olarak BIST100 endeksi güne satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Yaşanan düşüşlerin ardından kısa vadeli göstergelerin aşırı satıma gelmesiyle birlikte, olası satıcılı görüntüde önemli gözüken 93.200/400 destek bölgesinden tepki gelebileceğini ve endeksin buranın üzerinde dengelenme çabasında olabileceğini düşünüyoruz.

MAKROEKONOMİ

Tüketici güven endekslerinin takip edileceği güne merhaba diyoruz.

Bugün TSİ 10'da yurtiçinde ekim ayına ait tüketici güven endeksi açıklanacak. Eylül ayında tüketici güven endeksi, 3 yılın en düşük seviyesi olan 59,3'e gerilemişti. Diplomatik gelişmelerle toparlanan TL sonrası tüketici güvenindeki düşüşün sınırlanmasını bekleyebiliriz.

TSİ 17'de Euro Bölgesi'nin ekim ayına ait tüketici güven endeksi açıklanacak. İtalya bütçe tartışmaları ve Brexit belirsizliği tüketici güvenine sınırlı hasar vermiş olabilir.

ABD'de veri takvimi sakin. TSİ 17'de ekim ayına ait Dallas Fed imalat endeksi açıklanacak.

ŞİRKET HABERLERİ

Bizim Toptan (BIZIM, Pozitif): Şirket 2018 yılının üçüncü çeyreğinde 9mn TL net dönem karı kaydetmiştir. Bizim Toptan, geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde ise 1,5mn TL zarar açıklamıştı. Satış gelirleri %35,6 oranında artan şirketin brüt karı ise %67,5 oranında artmış ve 113,1mn TL'ye yükselmiştir. Brüt kar marjı da 3Ç20018'de %11,3 gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemindeki %9,1'in 2,1 puan üzerinde gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler bir önceki yılın aynı dönemine göre %37,9 oranında artmış ve 76,6m TL'yi göstermiştir. Esas faaliyetlerden diğer giderler ise 24,9mn TL olmuştur. Bunların neticesinde Şirketin faaliyet karı da 11,4mn TL olarak gerçekleşmiş ve bir önceki yılın aynı dönemindeki 0,6mn TL'lik faaliyet zararına göre iyi bir görüntü sergilemiştir. 3Ç2018 FAVÖK'ü ise 43,1mn TL ile geçen seneki 16,9mn TL'nin %154,6 üzerinde gerçekleşmiştir. FAVÖK marjı da 2 puan artışla %4,3'e yükselmiştir. 13,6mn TL'lik yatırım faaliyetlerinden gelir kaydeden şirketin finansman gideri 12,7mn TL olmuştur. 3,3mn TL'lik vergi gideri sonrasında ise net dönem karı 9mn TL'yi göstermiştir. 3. çeyrek sonuçlarıyla birlikte Bizim'in 9 aylık net dönem karı 14,7mn TL'ye ulaşmıştır. 2017'nin aynı döneminde şirketin net dönem zararı 30,6mn TL idi.

Hektaş (HEKTS, Pozitif): Şirket'in 3Ç2018'deki net dönem karı 16,3mn TTL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı çeyreğindeki 4,2mn TL net karın oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Net karın artmasında, bir önceki yılın üçüncü çeyreğine göre 36,3mn TL artarak 3Ç2018'de 49,8mn TL'ye yükselen brüt kar etkili olmuştur. Öte yandan, net ve brüt kar marjı ise sırasıyla %14 ve %42 olmuştur. Bir önceki yılın aynı çeyreğinde bu oranlar sırasıyla %10 ve %32 idi. Son olarak, üçüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket'in 2018 yılı Ocak - Eylül net dönem karı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %92 oranında artarak 90,6mn TL'ye yükselmiştir.

İş Bankası (ISCTR, Öneri "AL", Nötr): Banka 400mn TL nominal değerli 270 gün vadeli finansman bonosu ihracının halka arz yoluyla gerçekleştirilmesi için çalışmalara başlamıştır. Aynı zamanda, 450mn TL nominal değerli 144 gün vadeli finansman bonosu ihracı da söz konusu olup halka arz edilecek finansman bonolarına fazla talep gelmesi durumunda toplam halka arz miktarı 1,275 milyar TL nominal değere kadar artırılabilecektir. Banka tarafından söz konusu ihraçla ilgili olarak Sermaye SPK'ya gerekli başvuru yapılmıştır.

Petkim (PETKM, Öneri "AL", Nötr): Aliağa/İZMİR'de Petkim'in ve diğer SOCAR Türkiye Grubu Şirketlerinin tesislerinin yer aldığı bölge, 20.10.2018 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 4737 sayılı Endüstri Bölgeleri Kanunu kapsamında "SOCAR Özel Endüstri Bölgesi" ilan edilmiştir.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri "AL", Nötr): Banka tarafından yurtiçinde 15 milyar TL nominal tutara kadar finansman bonosu ve/veya tahvilin ihraç edilebilmesine ilişkin gerekli başvuru SPK'ya yapılmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: 19.10.2018 tarihi itibariyle Kosova Merkez Bankası'ndan, Şube açılışına ilişkin izin alınmasını takiben, Ziraat Bankası'nın Kosova'daki 3. Şubesi Peja (İpek) şehrinde açılmış, bankacılık faaliyetlerine başlamıştır.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Ege Gübre (EGGUB, Sınırlı Negatif): Şirketin 3Ç2018 net dönem zararı 20,4mn TL olmuştur, şirket 2017 3. Çeyrekte 6,8mn TL kar açııklamıştı. Şirketin satış gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %6,8 oranında azalarak 66,5mn TL olarak gerçekleşmiştir ancak satış maliyetlerinin geçen yıla göre %32,4 oranında azalması nedeniyle brüt kar %82,8 oranında artış kaydetmiş ve 29mn TL olmuştur. Brüt kar marjı da 21,4 puan artışla %43,6'a yükselmiştir. Operasyonel giderler geçen yıla göre %3,3 oranında azalarak iyi bir görüntü sergilemiştir. Öte yandan, şirket döviz açık pozisyonunun etkisiyle diğer faaliyetlerden kurlardaki artışa bağlı olarak 41,6mn TL gider yazmış ve böylece 18,8mn TL esas faaliyet zararı kaydetmiştir. Finansman tarafında ise 7,4mn TL gider gerçekleşmiş ve böylece vergi öncesi 26,2mn TL zarar gerçekleşmiştir.3. çeyrek sonuçlarıyla birlikte şirketin 9 aylık net dönem zararı 10,7mn TL olmuştur. Şirket'in 2017'nin ilk 9 ayındaki net dönem karı 20,3mn TL idi.

Kütahya Porselen (KUTPO, Nötr): Şirketin porselen üretiminin gerçekleştirildiği toplam 5 ayrı fabrikadan en eskisi olan ve toplam porselen üretim kaapasitesinin %20 'inin üretildiği 2 nolu porselen fabrikasında esaslı bakım, yenileme ve modernizasyon çalışmaları yapılmasına karar verilmiştir. 2 nolu porselen fabrikasında esaslı bakım, yenileme ve modernizasyon çalışmaları yapılması nedeniyle üretim yapılamayacak olması ve diğer 4 fabrikanın sorunsuz olarak çalışmaya devam edecek olması nedeniyle ihracat ve iç piyasa taleplerinin karşılanmasında sorun yaşanmayacağı bildirilmiştir.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 157 milyar TL'den 155 milyar TL'ye geriledi. Tamamı haftalık repodan karşılandı.


İtalya Başbakan Yardımcısı, hükümetin bütçe hedeflerini Avrupa Birliği mali kurallarının ihlali olarak niteleyen Avrupa Komisyonu yetkilileriyle görüşmeye hazır olduğunu söyledi. Hem İtalyan hükümetinin görüşme yanlısı açıklamaları hem de Moody's'in ülkenin kredi notunu çöp seviyeye indirmeyeceği beklentisi İtalyan varlıklarını destekledi. İtalya'nın 10 yıllık devlet tahvilinin faizi dün 11 baz puan gerileyerek %3,48 seviyesinden kapandı.

ABD 10 yıllık tahvil faizi dünkü kapanışa göre bugün hafif aşağıda ve %3,17 seviyelerinde işlem görmekte.

Yurtiçinde kısa ve orta vadeli faizlerde belirgin bir değişim gözlenmiyor. Uzun vadede ise hafif bir yükseliş dikkat çekmekte. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi 4 baz puan ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 38 baz puan yükselerek sırasıyla %25,84 ve %19,12 seviyelerinden günü tamamladı. Bununla birlikte 10 yıllık tahvilin bileşik faizi geçen hafta ekim başından bu yana ilk kez %18'in altını test etmişti.Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözzleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 60 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 32 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.