Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 18 Nis 2021, 14:41


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Forum kuralları


Yeni Üyelik Sistemi V.I.P ÜYELİK HAKKINDA DUYURU:

Sitemizin üyelerine sunduğu yeni bir hizmet başlığıdır. Herkese açık olan ve kurallar çerçevesinde kısıtsız bir forum/tartışma/bilgilenme ortamı sunan sitemizin , isteyen üyelere daha detaylı ve daha rahat bir forum ortamında bilgilenme ve tartışma olanağı sağlamak için hazırladığı, özel olarak gerçek kişi bilgileri ile katılınması gereken, normal üyeye kapalı özel bir forum ortamıdır.

Bilindiği üzere, sitemize isteyen herkes , istediği şekilde ve hiç bir gerçek bilgi verme mecburiyeti olmadan üye olabilmektedir. 2 yılı aşan süredir yapılan uygulamada, serbest forum ortamının getirdiği bir çok sıkıntıyı bütün üyelerimiz bizzat yaşamışlardır. Her türlü konu dışı diyalog, görüş belirten üyelerle polemikler, sitemizde hiçbir çıkar gözetmeden gönüllülük esasında bilgi veren değerli yorumcularımıza hakarete varan sataşmalar en temel sorunlardır. Sırf bu nedenle değerli yorumcularımızın sayfalarda yorum ve bilgilendirmelerinin giderek azaldığı da her kes tarafından görülmektedir

Bu nedenle sitemiz , katılımcıların gerçek kişi bilgileri ile ve çok az bir katılım payı ödeyerek katılabilecekleri özel bir VIP bölümü açmaya karar vermiştir. Katılımcıların kimliği site yönetimi tarafından biliniyor olacağı ve katılımcının kendi istek ve iradesi ile yapacağı maddi katkı nedeniyle de bu bölümün kavgasız, polemiksiz, ne istediğini bilen katılımcılardan oluşacağı, dolayısıylada seçkin ve kaliteli bir ortamın oluşacağı ve bu ortamda değerli yorumcularımızın da her hisse için her türlü soruya çok daha açık ve net yanıtlar verebileceği malumunuzdur.

VIP bölümüne katılmak sözleşmeyi okuyup kabul etmek, ve banka ödeme dekontunu vip@hissetuyolari.com adresine iletmeniz yeterli olacaktir. Sonrasinda kayit olurken sizden VIP UYELERİN BÖLÜMÜ baslikli forumdaki, UYELIK İŞLEMLERİ BASVURU FORM undaki bilgiler KAYIT esnasinda ZORUNLU olarak istenecektir. Daha ayrıntılı bilgi için gerekli duyurular yapılacaktır. Her türlü sorularınıza yanıt vermek için hazırız. VIP bölümünün katılımcılara büyük faydası olacağına inanıyoruz.
Saygılarımızla
Yönetim
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 60 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 30 Kas 2018, 08:35 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Borsa İstanbul'da 94 bin 600 puan desteğinin üzerinde kalındıkça yükseliş olabilir

BIST-100
(Destek: 94.600/94.000/93.500 Direnç: 95.700/96.300/96.500)

Teknik Yorum: Dün alıcılı bir görüntü sergileyen endeks günü de yüzde 1,12 oranında değer kazancıyla 95.126 puandan kapattı. Orta vadeli ortalamalarının üzerinde kapanış gerçekleştiren endekste göstergelerdeki toparlanma eğilimi de devam ediyor. Bu kapsamda, 94.600 yakın desteğinin üzerinde yükseliş eğilimi devam edebilir. Olası yükselişlerde de 95.700 direncinin geçilmesi durumunda 96.300/500 bölgesine doğru ivmelenme görülebilir. Diğer yandan, olası kar satışlarında 94.600 desteğinin altında 94bin seviyesi tepki gelebilecek seviye olarak izlenebilir. Ana destek ise 93.500 seviyesinde. Endeksin haftanın son işlem gününe hafif alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz.

Ziraat Yatırım

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 03 Ara 2018, 08:22 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


G20 zirvesinde ABD ve Çin, 90 gün boyunca yeni tarife artışına gidilmemesi konusunda anlaşmaya vardı. Anlaşma ile birlikte risk iştahı pozitif seyrediyor. ABD vadeliler %2'ye yakın, Çin endeksleri ise %3 civarında artıdalar. Yurtiçinde sabahtan kasım ayı enflasyon rakamlarının (Beklenti aylık -%0,75) takip edileceği günde BIST100 de güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Enflasyonda yukarı yönlü ciddi bir sapma olmadıkça endekste gün içerisinde yükseliş eğilimi korunarak 97bin seviyesi hedef olabilir. G20 sonrası diğer fiyatlamalara baktığımızda, 6 Aralık'taki OPEC toplantısı öncesinde üretim kesintisinin gündeme gelmesiyle petrol fiyatlarında %5'in üzerinde sert yükselişler var. Dolar'da küresel çapta değer kaybı yaşanırken, ABD on yıllık tahvil faizinde yukarı yönlü hareket gözleniyor.
MAKROEKONOMİ

Fed Başkanı Jerome Powell'ın çarşamba günkü konuşmasının izleneceği haftaya, ABD ile Çin arasındaki 3 aylık geçici ticaret ateşkesiyle başlıyoruz. İki ülke, anlaşmaya varabilmek amacıyla yeni ticaret müzakerelerinde bulunacak ve 90 günlük süre içerisinde iki ülke de karşılıklı olarak herhangi bir yeni gümrük vergisi getirmeyecek.

Bu hafta, 6 Aralık'ta Viyana'da yapılacak OPEC yıllık toplantısı önemli.

Ayrıca ayın 8'inde Çin dış ticaret verileri ile cuma günkü ABD tarım dışı istihdam verileri kıymetli.

Bugün yurtiçinde saat 10'da kasım ayı enflasyonunu takip edeceğiz.
" Otomotiv, beyaz eşya ve mobilya gibi sektörlerdeki vergi indirimleri, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki düşüş ve TL'deki değerlenmenin katkısıyla enflasyonun aylık bazda %0,75 düşüş gerçekleştirmesi bekleniyor. Enflasyon böylece yıllık %25,2 düzeyinden %22,5'e gerileyecek.
" Enflasyon verisi öncesi takip ettiğimiz İstanbul'da perakende fiyatlar ise kasım ayında aylık %0,24 azaldı. Ulaştırma ve haberleşme, konut ve eğlence kalemi perakende fiyatları aşağı çekti.
Bugün ayrıca kasım ayına ait imalat PMI verisini izleyeceğiz. İmalat PMI, 42,7 seviyesinden ekimde 44,3'e yükselmişti.
" Ekim ayında üretim ve yeni siparişlerdeki daralma azalarak da olsa devam etmişti. TL'nin istikrar kazanması ile girdi ve mamul mal fiyatlarındaki artış hızı ise bir önceki aya göre yavaşlamıştı. Kasım ayında TL'nin değerlenmeye devam etmesiyle birlikte girdi ve çıktı fiyatlarındaki ılımlaşmanın devamını bekleyebiliriz. Genel olarak veri daralma bölgesinde yer almayı sürdürüyor ancak toparlanmanın başlaması ve daralmanın hız kaybetmesi en kötünün geride kaldığını göstermesi açısından önemli.
Yurtdışı tarafında bugün küresel imalat PMI verileri açıklanacak.

TSİ 12'de Euro Bölgesi ve TSİ 11.55'te Almanya imalat PMI verileri açıklanacak. TSİ 17'de ABD ISM imalat ve TSİ 17.45'te ise Markit imalat PMI verisi izlenecek. Asya seansında kasım ayı Çin imalat PMI verisinin nihai halini takip ettik. Veri 50 beklentisine karşılık nihai 50,2 değerini aldı. Trump ile Çin liderinin görüşmesinin iyimserliği verinin ekim ayına göre sınırlı toparlanmasına izin vermiş görünüyor. Ancak yeni ihracat siparişlerindeki düşüşün sürmesi büyümedeki aşağı yönlü risklerin korunduğuna işaret ediyor.

Son olarak bugün ABD tarafı konuşma trafiği açısından yoğun. TSİ 16'da Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles'ın konuşması bulunuyor, TSİ 17.15'te New York Fed Başkan Yardımcısı, TSİ 18.30'da Fed Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard'ın ve TSİ 21'te Dallas Fed Başkanı'nın konuşması bulunuyor.

Haftanın geri kalanında ise,

o Salı günü Euro Bölgesi ÜFE,
o Çarşamba günü Euro Bölgesi hizmet PMI ile perakende satışlar, Çin hizmet PMI, ABD ISM hizmet ve ADP özel sektör istihdam, Fed Başkanı Powell'ın savunması,
o Perşembe günü ABD dayanıklı mal siparişleri ile Almanya fabrika siparişleri,
o Cuma günü, Euro Bölgesi büyüme ve ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı açıklanacak.

ŞİRKET HABERLERİ

Deva Holding (DEVA, Sınırlı Pozitif): Kocaeli'de bulunan Üretim Tesislerine yapılacak tevsi/ürün çeşitlendirme "Bölgesel/Öncelikli Yatırım" kapsamındaki yatırımlarla ilgili olarak; T.C. Ekonomi Bakanlığı'ndan 210mn TL tutarında; KDV İİstisnası, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Vergi İndirimi, Faiz Desteği ve Gümrük Vergisi Muafiyeti destek unsurlu "Yatırım Teşvik Belgesi" alınmıştır. Söz konusu belgenin bitiş tarihi 30.10.2021 olup, teşvik konusu kalemler, uzun vadeli potansiyel yatırımları içerdiğinden, günün ekonomik koşulları ve şirketin finansal durumuna göre değerlendirilerek ilgili yatırımın yapılıp yapılmamasına ve teşvikin süresinin uzatılmasına süreç içinde karar verilecektir.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri "EKLE", Nötr): Denizli Merkezefendi Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi (EVORA DENİZLİ) projesindeki 34 adet bağımsız bölüm KDV Dahil 18,7mn TL ekspertiz değeri üzerinden Şirket tarafından satın alınmıştır.

Turkcell (TCELL, Öneri: "AL", Nötr): Turkcell'in uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Investors Service Ltd. ile olan anlaşması sona ermiştir. Şirket kredi derecelendirme hizmetini Standard & Poor's ve Fitch Ratings'den almaya devam edecektir.Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ((TSKB, Öneri "AL", Nötr): Banka, hisselerinin %85,4'üne sahip olduğu TSKB Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin (TSGYO, Pozitif) borsada işlem gören hisselerinden önümüzdeki bir yıl içinde 10mn TL nominal hisseye kadar alım yapılabilmesi hususunda Genel Müdürlüğün yetkili kılınmasına karar verildiğini duyurmuştur. Bu alım yetkisi herhangi bir taahhüt içermemekte olup hisselerin alınması konusunda Banka idari süreçleri gereği Genel Müdürlüğe yetki verilmektedir
Vakıf GYO (VKGYO, Nötr): Emlak Konut GYO mülkiyetinde bulunan "Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı" yöntemiyle geliştirilen İstanbul Maltepe'de bulunan "Nidapark Küçükyalı" Projesinde yer alan, 261,2mnTL+KDV ekspertiz değerine sahip, 102 adet ofis nitelikli bağımsız bölümün, 220,8mnTL+KDV bedelle satın alınmasını teminen "Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi" imzalanmıştır.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Anel Telekomünikasyon (ANELT): Payları Yakın İzleme Pazarı'nda işlem gören Anel Telekomünikasyon Elektronik Sistemleri San. ve Tic. AA.Ş. hakkında Borsa tarafından 01/12/2016 tarihinde KAP'ta yapılan Şirketin aktif bir faaliyetinin kalmadığına ilişkin duyurudan bugüne kadar geçen sürede bu durumunda bir değişiklik olmadığından, Şirket paylarının 03/12/2018 tarihinden itibaren kottan çıkarılmasına karar verilmiştir.

Doğan Burda Dergi (DOBUR, Nötr): Şirketi'in yerli ve yabancı yayın dağıtım hizmeti sağlayıcısı olarak Turkuvaz Dağıtım Pazarlama A.Ş. ile sözleşme imzalanmış ve dağıtım hizmeti alınmaya başlanmıştır.

Desa Deri (DESA): Şirket, Prime Mall İskenderun Avm, İskenderun / Hatay adresinde bulunan Desa Deri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Prime Mall İskenderun Avm Desa şubesi ünvanlı mağazasının kasım ayı sonu itibari ile kapatılmasına karar vermiştir.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde. Toplam fonlama miktarı 133 milyar TL'de sabit kaldı.

ABD ile Çin ticaret ateşkesi ardından risk iştahının artmasıyla riskli varlıklara giriş gözlenirken; ABD 10 yıllık tahvil faizi de tekrar %3 seviyeesinin üstünde. Cuma günü %2,99 seviyesinden kapanan ABD 10 yıllık tahvil faizi, bugüne %3,04 seviyesinden başlıyor.

Yurtiçinde 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, 37 baz puan artarak %20,26 seviyesinden cuma gününü sonlandırdı. Haftalık bazda ise 2 yıllık gösterge kağıtta 61 baz puanlık bir düşüş gözlemledik. Bugün bono piyasasında enflasyon verisi etkili olabilir.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle,, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 03 Ara 2018, 08:24 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Günlük Bülten (A1 Capital)


G-20 Liderler Zirvesi Ardından Şimdi Gözler TR Kasım Ayı Enflasyon Verisinde
Yeni haftaya TR Enflasyon verisiyle başlıyoruz. Eylül ve Ekim aylarına özellikle ÜFE verisindeki sert yükselişler ardından kurda yaklaşık %20 yakın geri çekilme ardından Kasım ayı Enflasyon verisi için piyasa oldukça iyimser tahminler yapıyor. Kasım ve Aralık aylarında enflasyonda arka arkaya düşüş beklentisiyle Ekim ayında aylık %2,67 artan enflasyonun bu ay %0,4 düşmesi ve Yıllık enflasyonun da ise %25,24'ten %22,90'a gerileme bekleniyor. TÜFE'de 2018 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %2,67 artış kaydederken bir önceki yılın aynı ayına göre %25,24 olarak gerçekleşmişti.
Arjantin de gerçekleşen G-20 Liderler Toplantısında ABD /Trump ile Çin / Şi Cinping'in arasında merakla beklenen görüşmede "iki ülke arasında 90 gün boyunca yeni gümrük vergisi getirilmemesi" konusunda uzlaşma çıktı. ABD ile Çin, 90 gün boyunca bir anlaşmaya varabilmek amacıyla yeni ticaret müzakerelerinde bulunacak ve bu süre içinde iki ülke de karşılıklı olarak herhangi bir yeni gümrük vergisi getirmeyecek. Ancak 3 aylık müzakere sürecinin sonunda bir anlaşmaya varılamazsa %10'luk tarife %25'e yükseltilecek. Zirve Sonuç Bildirgesinde uluslararası düzenin kurallara bağlı şekilde sürdürülmesine, ABD'nin itirazlarına rağmen Paris İklim Anlaşması'nın aynen uygulanmasına ve Dünya Ticaret Örgütünün reforme edilmesine vurgu yapıldı.
Ticaret Bakanlığı, kasım ayına ilişkin geçici dış ticaret verilerini açıkladı. Buna göre,
" İhracat kasımda geçen yılın aynı ayına göre %9,49 artarak 15 milyar 532 milyon dolar oldu.
" İthalat %21,47 azalarak 16 milyar 136 milyon dolar olarak gerçekleşti.
" Dış ticaret açığı bu dönemde %90,50 azalarak 604 milyon dolar oldu.
" İhracatın ithalatı karşılama oranı geçen yılın kasım ayında %69 iken, bu yılın kasım ayında %96,3 yükseldi.
Borsa İstanbul
Fed'in faiz adımlarında daha esnek olabileceğine dair iyimser beklentiler ardından risk iştahındaki artışla birlikte BİST100 endeksi yeniden 955.500 hedefinin bu kez geçilebilme ihtimali kuvvetlenirken endeksin teknik olarak 95.500 üzerinde gerçekleştireceği kapanışlarda 96.400 / 97.500 ve yukarıda 99.000 hedefine doğru G-20 Zirvesinde çıkan sonuçlar ve Türkiye Kasım Ayı enflasyonunun düşük geleceğine dair iyimserlikle bu seviyelerin rahatlıkla görülebilir.
Bununla birlikte dolar ve dolar endeksindeki seyrin de bu olası yükselişlere destek vermesi durumunda Aralık Ayının oldukça yoğun veri ve toplantı gündemine rağmen yılsonu hareketleri için zemin oluşturacağı görüşümüzü koruyoruz.06 Aralık OPEC toplantısına kadar BİST100 endeksinde 96.400/97.500 hedef değerlerinin test edilmesi de beklentilerimiz içinde.
Manşette Neler Var
" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın G20 Liderler Zirvesi programı kapsamında ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesi sona erdi. Görüşme 50 dakika sürdü.
" Putin'le de görüşen Erdoğan, "Hayati konular görüşme fırsatımız oldu" dedi
" Gerçek ve tüzel kişilerin yurt dışındaki para, altın, döviz gibi vaarlıklarının Türkiye'ye getirilmesinde vergi avantajı sağlayan ve 30 Kasımda verilen süre dolan "Varlık Barışı" uygulamasında süre 6 ay uzatıldı.
" Katılım bankalarının net kârı bu yılın 9 ayında 2017'nin aynı dönemine göre % 56,3 artışla 2 milyar lirayı dayandı.
" Gram altın son üç ayda yatırımcısına %18,7 kaybettirdi. Ocak-Kasım döneminde ise yaklaşık % 30 kazandırmıştı.
TEKNİK YORUM VE SEVİYELER
BİST100 endeksinde alçalan direnç çizgisinin, 50 günlük ortalamanın ve daha önceki zirve olarak takip ettiğimiz 94.600 - 95.000 bölgesinin üzerinde kapanış gerçekleştirdik. Kırıldı demek için erken fakat o yönde bir niyet olduğunun, bu direnç bölgesinin esnetildiğinin altını çizelim. Başarılı olunursa teknik olarak 99.300 - 100.150 direnç bölgesini hedef olarak yorumlamak mümkün olabilir.

ŞİRKET HABERLERİ
° ADESE & ITFFH - ADESE bünyesinde yer alan Kule Site AVM'nin satışı kapsamında görüşmelerin devam ettiği belirtildi.
° ANELT - Şirketin aktif bir faaliyetinin olmaması nedeniyyle Borsa Yönetimi tarafından şirket paylarının kottan çıkarılmasına karar verildi.
° ARCLK - Hollanda'daki bağlı ortaklığı Ardutch tarafından 138 milyon Euro tutarında temettü dağıtım kararı alınırken, temettünün 78 milyon Euro'sunun tahsil edildiği ve kalan 68 milyon Euro'nun da 10 Aralık'ta tahsil edileceği açıklandı.
° AVOD - Şirketin kayıtlı sermaye tavanının 100 milyon TL'den 300 milyon TL'ye yükseltilmesine ilişkin başvuru SPK tarafından onaylandı.
° BERA - Grup şirketlerinden Komyapı bünyesindeki hazır beton işlerine ilişkin faaliyetlerin sonlandırılmasına karar verilirken, 32 kişinin işten çıkarılacağı ve 1,13 milyon TL tazminatı ödeneceği açıklandı.
° DENIZ & NIBAS - VBTS kapsamında şirketlerin paylarında 17 Aralık'a kadar brüt takas uygulanacağı, açığa satış ve kredili işlem yasağının süresinin de 17 Aralık'a kadar uzatıldığı açıklandı.
° DESA - Prime Mall İskenderun AVM'deki mağazasının kapatılmasına karar verildi.
° DEVA - Kocaeli Kartepe'deki üretim tesislerinde yapıılacak tevsi/ürün yatırımı kapsamında 210 milyon TL tutarında yatırım teşvik belgesi alındığı, belge kapsamında KDV istisnası, Sigorta Primi İşveren Payı Desteği, Vergi İndirimi, Faiz Desteği ve Gümrük Vergisi Muafiyeti teşviklerinden yararlanılacağı açıklandı.
° DOBUR - Yerli ve yabancı yayın dağıtım hizmeti alınması için Turkuvaz Dağıtım Pazarlama ile sözleşme imzalandığı açıklandı.
° EKGYO - Evora Denizli projesinde 34 adet bağımsız bölümün 18,7 milyon TL bedelle satın alındığı açıklandı.
° FORMT - Cezayirli firmaya 738.000 Dolarlık doğalgaz sobası satışının gerçekleştiği, aynı firmadan 460.000 Dolarlık yeni bir sipariş alındığı açıklandı.
° GARAN - 70 gün vadeli 196,9 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
° GARFA - 178 gün vadeli 36,2 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
° GENTS - Rekabet Kurulu tarafından Şirket'in de aralarında bulunduğu bazı kurumlar hakkında rekabet soruşturması açıldığı açıklandı.
° GLYHO - Şirketin dolaylı bağlı ortaklığı olan Global Ports Holding'e ait 4 milyon adet payın pay başına 4,35 Sterlin bedelle satıldığı açıklandı.
° ISMEN - 56 gün vadeli 27,6 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
° MARKA - Bağlı ortaklığı Dünya Markaları'nın bağlı ortaklığı olan Gökyüzü Moda'nın 24 milyon TL'ye vadeli satışında 3 senedin ilk 2'sinin vadesi geldiği halde tahsil edilemediği, tahsilatın yapılamaması halinde hisse satışının iptal edileceğine dair ihtar çekildiği belirtildi.
° MEGAP - Şirketin ihtiyaç fazlası olan makine ve teçhizatın 7 Aralık'ta ihale yoluyla satılmasına karar verildi.
° MSGYO - Garanti Bankası ile 10 milyon TL limite kadar genel kredi sözleşmesi imzalandığını bildirdi.
° QNBFB - 77 gün vadeli 89,3 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
° SANEL - Özel Çınar Sağlık Hizmetleri'nin %57,44'ünün 8 milyon TL'ye satın alınmasına karar verilirken, 2,5 milyon TL'si peşin ödenecek olup, kalan 5,5 milyon TL ise 6 ay vadeli olarak ödenecek.
° TACTR - Sermaye artırımından elde edilecek fonun 1,75 milyon TL'sinin Tarım Kredi Koopperatifi'ne ödeneceği, 1,33 milyon TL'sinin banka kredisi ödemesinde, 3,54 milyon TL'sinin ortaklara borçlara istinaden, 0,3 milyon TL'sinin canlı hayvan alımında, 0,1 milyon TL'sinin işletme sermayesi ihtiyacında kullanılacağı açıklandı.
° TCELL - Rating hizmeti kapsamında Moody's ile olan sözleşmenin sona erdiği, S&P ve Fitch'ten hizmet alınmaya devam edileceği açıklandı.
° TSGYO & TSKB - TSKB tarafından TSGYO paylarından 10 milyon adede kadar payın 1 yıl içinde alınmasına karar verildi.
° VKGYO & EKGYO - EKGYO bünyesinde geliştirilen Nidapark Küçükyalı projesindeki 102 adet ofisin 220,7 milyon TL'ye satın alındığı, söz konusu ofislerin ekspertiz değerinin 261,2 milyon TL olduğu açıklandı.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 04 Ara 2018, 08:05 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


G20 sonrasında oluşan pozitif hava bugün yerini kısmi satışa bırakmış durumda. ABD tarafında yapılan belirsiz açıklamalara Çin'in sessiz kalması piyasaları bir miktar rahatsız etmiş gözüküyor. Asya ve ABD'de vadelilerde %0,5 - % 1,0 aralığında düşüşler gözleniyor. Dün pozitif bir görüntüyle güne başlayan ve 96.830 seviyesine kadar yükseliş kaydeden ancak günü 95bin seviyesinin hafif altında ekside kapatan BIST100 de güne baskı altında başlayabilir. 6 Aralık'taki OPEC toplantısı öncesinde üretim kesintisinin gündeme gelmesi petrol fiyatlarında sert yükselişe neden olurken, net petrol ithalatçısı konumundaki Türkiye ve Hindistan'ın para birimleri en çok değer kaybedenler arasındaydı. Bu sabah petrolde yükseliş eğilimi devam ederken, TL ve Rupi değer kaybedenler arasında. Diğer yandan, dün beklentilerden daha fazla düşüş gösteren TÜFE sonrasında para politikasında sıkı duruşta gevşeme tartışmalarını da beraberinde getirdi. Bu da TL'de baskıya neden olmuş olabilir. Dolar / TL dün 5,14'lü seviyelerden 5,28'li seviyelere kadar bir yükseliş kaydetmişti. Veri akışının sakin olduğu günde petrol ve kurdaki hareket yakından takip edilecek. Ek olarak, ABD tarafında kısa vadeli faizlerle uzun vadeli faizler arasındaki makasın daralması günün öne çıkan gelişmesi. Genellikle resesyon sinyali olarak değerlendirilen bu durum da yakından takip ediliyor. Dolar'da küresel çapta baskı devam ederken, Ons Altın yükseliş eğiliminde.

MAKROEKONOMİ

Bugün gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında veri takvimi sakin.

Dün yurtiçinde kasım ayına ait enflasyon verilerini takip ettik. Veri ardından bugün Reel Efektif döviz kuru endeksi ve TCMB'nin paylaştığı aylık fiyat gelişmeleri raporu izlenecek. TL'deki değerlenmeyle birlikte Reel Efektif döviz kuru endeksindeki toparlanmanın belirginleşmesini beklemekteyiz. TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi, eylülde 61,49 ile tarihi düşük seviyeyi gördükten sonra ekimde 69,03 seviyesine yükselmişti.
° TL'deki değerlenme eğilimi, ekim ayındaki Enflasyonlla Mücadele Kampanyasının gecikmeli etkileri, ÖTV ve KDV indirimleriyle enflasyon aylık bazda beklentilerden daha güçlü düşüş kaydetti. Kasım ayı TÜFE, %0,75 düşüş beklentisine karşılık %1,44 düşüşle yaklaşık iki katı düzeyinde gerileme kaydetti. Yıllık TÜFE %25,2 düzeyinden %21,6'ya geriledi. Neticede enflasyonun bu seneyi, TCMB'nin mevcut yıl sonu enflasyon tahmini olan %23,5 düzeyinin altında ve daha çok Yeni Ekonomi Programındaki tahmine (%20,8) yakınsayan bir enflasyon rakamıyla sonlandırabileceği görülüyor. Gelecek seneki enflasyon beklentilerinin ise %15-17 aralığında dalgalandığını görüyoruz.
Bugünün majör verisi olarak Euro Bölgesi ekim ayına ait ÜFE rakamları saat 12'de takip edilecek. Ayrıca ABD'de TSİ 18'te New York Fed Başkanının konuşması bulunuyor.

TSİ 12.15'te İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, Hazine Komitesi'nde Brexit Anlaşması oturumuna katılacak.

TSİ 12.30'da da Güney Afrika'nın üçüncü çeyrek büyüme rakamları açıklanacak. Çeyreksel yıllıklandırılmış olaarak son 2 çeyrektir daralan Güney Afrika ekonomisinin resesyona girmesi, gelişmekte olan ülke varlıklarını da geçtiğimiz aylarda baskı altında bırakmıştı. Bu senenin birinci ve ikinci çeyreğinde sırasıyla %2,6 ve %0,7 daralan ekonominin üçüncü çeyrekte %1,6 büyümesi bekleniyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri "EKLE", Nötr): Şirket fon kullanıcısı / kaynak kuruluş olduğu, Halk VKŞ tarafından ihraç edilen 105 gün vadeli 200mn TL tutarındaki kira sertifikalarının satış işlemleri tamamlanmış olup söz konusu kira sertifikası ihracının 100mn TL'lik kısmı %51 hissesi Şirket'e ait olan Emlak Planlama İnşaat Proje Yön. A.Ş. tarafından alınmıştır.

6 Kasım 2018 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız...

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) twitter sayfasından 04/12/2018 tarihinde geçerli olmak üzere LPG Otogaz da 32 KRŞ/LT pompa fiyatlarında indirim gerçekleştiğini belirtmiştir.

Bankacılık: Uluslararası kredi dereecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P), Türk bankalarına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Standard and Poor's (S&P), " Türk bankalarının 12-18 aydaki kontrollü performansı sektör istikrarını etkileyecek" açıklamasını yaptı. Kuruluşun bankalara yönelik değerlendirmelerinde, "Bankalar risklere rağmen iyi finansal görünümlerini korudu. Türk bankalarında yeterli yönetim ve şeffaflık mevcut. Bankalar son dönemdeki baskıya rağmen riskleri fiyatlamaya devam edebildi. Bankaların kredi dağılımları kaliteli. Jeopolitik gelişmelere bağlı belirsizlik artıyor. Banka fonlamaları düşük tasarrufa bağlı sınırlı, kısa dönemli dış borca bağlı" ifadeleri kullanıldı. Kaynak: Bloomberght

Demir çelik: Ekim ayında Türkiye'nin toplam çelik ürün ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla miktar açısından %61 oranında artışla 2,3mn tona yükselirken, değer açısından %51,2 oranında artışla 1,7 milyar dolar seviyesinde kaydedildi. Ekim ayında Türkiye'nin toplam çelik ürün ithalatı, %48 oranında düşüşlle 867,106 ton seviyesine gerilerken, değer açısından %30 oranında azalışla 896,6mn dolara indi.

Ocak-Ekim döneminde Türkiye'nin toplam çelik ürünleri ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla miktar açısından %16,4 oranında artışla 17,4mn tona yükselirken, ihracat değeri %32,2 seviyesinde artışla 14,2 milyar dolara ulaştı. Söz konusu dönemde Türkiye'nin çelik ürünleri ithalatı miktar açısından, %5,2 oranında düşüşle 13mn tonda kalırken, değer açısından %11,5 seviyesinde artışla 11,2 milyar dolara yükseldi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

ORGE Enerji (ORGE): Şirketin devam eden işleri arasında yer alan Bodrum Yalıkavak / Epique Island Projesi'nde, işveren Aksoy Bodrum Taşınmaz Yatırımları A.Ş.'den 600.000 TL+KDV tutarında ilave sipariş alınmıştır. Böylece Epique Island Projesi'nde toplam sözleşme büyüklüğü 18.487.930,37 TL+KDV ve 986.874,84 USD+KDV tutarına ulaşmıştır. İşin Mart 2019'da bitirilmesi planlanmaktadır.

Desa Deri (DESA): Verimlilik odaklı çalışma prensipleri doğrultusunda,, Airport Avm, Ataköy 7-8-9-10. Kısım Mah. Çobançeşme E-5 Yan Yol Cad. Airport Sit. No: 14 / 1 Bakırköy / İstanbul (AdresKodu: 1527138208 ) adresinde Desa Deri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Airport Avm Desa şubesi ünvanlı mağazasının 30.11.2018 tarihi itibari ile kapatılmasına karar verilmiştir.

Marmaris Altınyunus (MAALT): Yönetim Kurulu tarafından "Kamu Taşınmazları Üzerindeki Turizm Yatırımlarının Sürelerinin Uzatılması ile Satışına İlişkin Yönetmelik" hükümleri doğrultusunda Mares Otel turistik tesisinin irtifak hakkı süresinin uzatılması için başvuruda bulunulmasına karar verilmiştir. Yönetmelik hükümlerine göre izin süresi onay tarihinden itibaren 49 yıl olacak şekilde uzatılacaktır. Başvurunun 2018 yılında onaylanması halinde peşin yararlanma bedeli yaklaşık yirmi milyon TL olarak öngörülmekte olup, peşin ya da biri peşin olmak üzere birer yıllık dilimler şeklinde dört eşit taksitle ödenebilecektir. Konuyla ilgili önemli gelişmeler ayrıca yatırımcıların bilgisine sunulacaktır.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde. Toplam fonlama miktarı 133 milyar TL'de sabit kaldı.ABD tahvil bono piyasasında ters verim eğrisi (kısa vadeli faizlerin uzun vadeli faizlerden yüksek olması) görüntüsünün oluştuğunu görüyoruz. 10 yıllık tahvil faizi tekrar %3'ün altında ve salı gününde %2,93 seviyelerinde işlem görüyor. Kademeli faiz artışını sorgulayan piyasalarla 2 ile 3 yıllık tahvil faizi, 2007 yılından bu yana ilk kez 5 yıllık tahvil faizinin üzerine çıkmış durumda. Bu arada ABD bono piyasası yarınki Bush'un cenaze töreni nedeniyle kapalı.

Cuma günü %16,81 düzeyinden kapanış yapan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi, haftanın ilk gününü %16,63 düzeyinden sonlandırdı. Dün TL'de hafif bir satış baskısı gözlemledik ancak bono tarafına etkisinin sınırlı olduğunu görüyoruz. Cuma günü %20,26 seviyesinden kapanan 2 yıllık gösterge kağıdın faizi de dün kapanışı %20,09 seviyesinden yaptı.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr


***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 10 Ara 2018, 08:34 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Teknik Bülten (Ziraat Yatırım)


BIST-100
(Destek: 93.150/92.700/92.100 Direnç: 94.200/94.500/95.200

Teknik Yorum: Haftanın son işlem gününde alıcılı bir görüntü sergileyen endeks günü de %0,94 oranında değer kazancıyla 93.699 puandan kapattı.

Cuma günü yükselen trend çizgisine doğru yükseliş kaydeden endekste, söz konusu yükselişi şu aşamada güçlü dirençlerini tekrar test etme isteği olarak değerlendirmek mümkün.

Trend çizgisi dışında ortalamaların da yoğun olarak bulunduğu 94.200/500 şu aşamada güçlü direnç bölgesi.

Göstergeler tarafına baktığımızda seanslık grafikte toparlanma güçsüz. Bu kapsamda, olası yükselişlerde 94.200/500 direnç bölgesinden tepki gelebilecekken, buranın kısa vadeli geçilememesi satış baskısını tekrar gündeme getirebilir.

Önemli destek ise 93.150 seviyesinde. Bu seviyenin altında bir sarkma da satışların ivmelenmesiyle sonuçlanabilir. Sonraki destekler de 92.700 ve 92.100 seviyelerinde. Endeksin güne satıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz.Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Haftaya başlarken risk iştahı zayıf. Bir süredir küresel büyüme endişeleriyle baskı altında kalan piyasalar, hafta sonu Çin'den gelen ve beklentilerden zayıf gerçekleşen ticaret verileriyle baskı altında kalmaya devam ediyorlar. Cuma günü ABD'de tarım dışı, Avrupa'da da büyüme beklentilerin altında gerçekleşirken, bu sabah Japonya'da büyüme rakamları zayıf. Diğer yandan, Huawei'in CFO'sunun Kanada'da tutuklanmasının ardından Çin tarafından yapılan açıklamalar ticaret gerilimin daha da artacağı endişeleriyle piyasaları baskılayan bir diğer önemli faktör. ABD vadeliler ve Çin borsaları satıcılı. Küresel büyüme endişeleri ve Cuma günü beklentilerin bir miktar altında kalan tarım dışı sonrasında FED'in önümüzdeki yıl faiz artırımına ara verebileceği spekülasyonları artarken, Dolar küresel çapta baskı altında. Yaklaşık üç aylık yükselen trendinin altına sarkan Dolar endeksindeki (DXY) baskıyla birlikte kurda yatay bir görüntü olsa da, BIST100 endeksi güne satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Yurtiçinde üçüncü çeyrek büyüme verisinin açıklanacağı günde küresel risk iştahındaki seyir endekste belirleyici olmaya devam edebilir ki mevcut durumda gün içerisinde baskı görülebilir. Huawei CFO'sunun bugün Kanada'da duruşmaya çıkması beklenirken, bu taraftaki haber akışı yakından izlenecek.


MAKROEKONOMİ

Bu hafta yoğun bir gündem bizimle:

Yurtiçinde büyüme, cari denge ile TCMB faiz kararı,

Yurtdışında yarın parlamentoda oylanacak olan İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasını düzenleyen Brexit anlaşmasının yanı sıra perşembe günü yılın son ECB toplantısı takip edilecek. Tarım dışı istihdamın beklentilerin altında kalması ardından dikkatler Fed yetkilerinin açıklamalarına çevrilse de 19 Aralık'taki Fed faiz kararı öncesi bu hafta 'blackout period'- 'sessizlik dönemi' olması nedeniyle herhangi bir Fed yetkilisinin konuşması bulunmuyor.

Haftaya yurtiçinde TSİ 10'da açıklanacak üçüncü çeyrek büyüme verisinin izlenmesiyle başlayacağız.
" Üçüncü çeyrekte sanayi üretimi,, geçtiğimiz sene ki yüksek baza rağmen hem arındırılmış hem arındırılmamış verilerde yıllık olarak artış kaydetmişti. Bu görüntü altında Bloomberg beklentisine göre ekonominin yıllık olarak %2,3 büyümesi, çeyreksel olarak ise %0,7 daralması bekleniyor. Reuters anketinde katılımcıların yıllık büyüme beklentisi ise %0,5-3 aralığında değişiyor ve medyan olarak yıllık %2 büyüme bekleniyor. Türkiye ekonomisi bu senenin birinci çeyreğinde %7,4, ikinci çeyrekte %5,2 büyümüştü. Üçüncü çeyrekte büyüme kompozisyonun turizmdeki güçlü toparlanmanın desteğiyle net ihracat lehine belirginleştiğini gözlemleyeceğiz. Finansal koşullardaki sıkılaşma ile tüketici güven kanalında gözlemlediğimiz zayıflama sonucu, iç talep göstergelerinin büyümeye katkısının azalmasını beklemekteyiz.
Bugün TSİ 14.30'da TCMB aralık ayı beklenti anketi açıklanacak. Anket katılımcılarının, kasım ayı enflasyonunun beklentilerin altında gerçekleşmesi ardından yıl sonu enflasyon tahminlerini %21'e doğru aşağı çekmesi beklenebiliir. Yıl sonu enflasyon beklentisi %24,45 seviyesinde bulunuyordu. Yıl sonu cari açık beklentisi 36,7 milyar dolar seviyesinde bulunurken; ekim ayında da cari fazla verebileceğimiz göz önüne alınınca yıl sonu kümülatif cari açık rakamında aşağı yönlü revize mümkün gözüküyor. Diğer önemli bir unsur ise son 2 ankettir 2019 yıl sonu büyüme beklentileri %2 altına kaymıştı. Kasım ayı beklenti anketinde anket katılımcılarının, gelecek sene yıl sonu büyüme beklentileri %1,6 seviyesinde bulunuyordu.

Bugün ayrıca TSİ 10'da TCMB Başkanı Murat Çetinkaya'nın konuşması bulunuyor.

Yurtdışı tarafında Çin ve Japonya verilerini takip ederek haftaya başlıyoruz.
" Hafta sonu açıklanan Çin dış ticaret ve TÜFE rakamlarının beklentilerin altında kaldığına şahit oluyoruz. Çin'de kasım ayında yıllık ihracat %10 artış beklentisine karşın %5,4 artarken; yıllık ithalat %14,5 artış beklentisine karşılık %3 arttı. Ekim ayında ithalat yıllık %20,8,ihracat ise yıllık %15,5 ile güçlü bir artış sergilemişti. Hem küreesel talebin hem de ticaret gerilimlerinin ihracat rakamlarını baskıladığı görülüyor.
" Çin'de kasım ayında enflasyonun hem gıda hem de enerji kalemi kaynaklı olarak ekim ayına göre gevşediğini görüyoruz. TÜFE yıllık %2,5 seviyesinden %2,2'ye gevşemiş durumda. Merkez Bankası hedefi %3 seviyesinde. Neticede Merkez Bankası'na para politikaları tarafında gevşeme tanıyan bir enflasyon rakamı olması açısından dikkate değer.
" Japonya üçüncü çeyrek büyüme verisi ise doğal afetler ve ticaret gerilimlerinin ihracatı baskılamasıyla beklentilerden kötü geldi. Üçüncü çeyrekte yıllıklandırılmış büyümenin %1,9 daralma yönünde gerçekleşmesi bekleniyordu. Gerçekleşme ise %2,5 daralma ile 2014 yılının ikinci çeyreğinden bu yana en yüksek düşüşe işaret etti.
Yurtdışı tarafında bugün İngiltere'de TSİ 12.30'da açıklanacak ekim ayına ait sanayi üretimi rakamı önemli. Ayrıca ABD'de TSİ 18'te JOLTS açılan iş yeri sayısı takip edilecek.

Haftanın geri kalanında ise,

o Salı günü Almanya ZEW endeksi, Türkiye ccari işlemler dengesi,
o Çarşamba günü Brezilya faiz kararı, ABD TÜFE, Rusya büyüme ve Euro Bölgesi sanayi üretimi,
o Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası faiz kararı, Almanya TÜFE, TCMB faiz kararı,
o Cuma günü ABD sanayi üretimi, Rusya Merkez Bankası faiz kararı, Çin sanayi üretimi ve perakende satışlar ile Japonya sanayi üretimi açıklanacak.

ŞİRKET HABERLERİ

Arçelik (ARCLK, Nötr): Hollanda'da yerleşik bağlı ortaklığı Grundig Multimedia B.V. tarafından Arçelik A.Ş.'ye 26,4mn EUR tutarında temettü dağıtılmasına karar verilmiştir.

Tümosan Motor ve Traktör (TMSN, Sınırlı Pozitif): Tümosan ve merkezi Polonya'da bulunan tarım mekanizasyonları üreticisi URSUS ile 6 Aralık 2018 tarihinde Tümosan'ın Konya yerleşkesinde bulunan üretim tesislerinde Avrupa Birliği politikalarına uygun olarak Stage IIIB emisyonlu 75-105 beygir arası URSUS traktör üretimi faaliyetlerini içeren ortak bir işbirliği anlaşmasını imzalamıştır.

Tav Havalimanları Holding (TAVHL, Öneri "EKLE", Nötr): TAV Havalimanlarıı'nın 2018 yılının Kasım ayında hizmet verilen yolcu sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre, Antalya Havalimanı'nın dahil olmasının olumlu katkısıyla %10,7 oranında artarak 9,9 milyona ulaşmıştır. Antalya Havalimanı hariç bakıldığında ise Kasım ayında %2,8 oranında yolcu sayısında daralma olmuştur. Özellikle yurtiçi havalimanları iç hatlarında kaydedilen %15,4'lük yüksek daralma yolcu sayısında Antalya Havalimanı hariç kaydedilen düşüşte ana etken olmuştur. Antalya Havalimanı dahil Ocak-Kasım dönemi toplam yolcu sayısı da 142 milyona ulaşmış ve bir önceki yılın aynı dönemine göre artış oranı %33,8 olarak gerçekleşmiştir. Antalya Havalimanı hariç tutulduğunda artış oranı %4,9 olarak hesaplanmaktadır. Kasım ayında yurtiçinde yolcu sayısında Esenboğa Havalimanı İzmir Havalimanı'nda sırasıyla %20,7 ve %9,1 oranlarında gerileme kaydedilirken, yurtdışında ise Medine Havalimanı'nda %0,2 oranında azalma olmuş ve bunlara bağlı olarak da Kasım ayı yolcu sayısındaki artış görece düşük gerçekleşmmiştir. Yurtiçi havalimanlarından Antalya ve İstanbul Havalimanları yolcu sayıları %27,2 ve %1'lik artışlarla, Kasım ayında toplam hizmet verilen yolcu sayısına en olumlu katkıyı sağlarken, yurtdışı havalimanlarından ise Gürcistan Havalimanları ve Tunus Havalimanı sırasıyla %20,6 ve %53,7'lik artışla toplam yolcu sayısındaki artışa en olumlu katkıyı sağlamıştır.


TAV Holding'in faaliyet gösterdiği havalimanlarındaki ticari uçuş sayısı ise Kasım ayında 71.126 ile bir önceki yılın aynı ayına göre %11,1'lik bir artış kaydetmiştir. Ocak - Kasım dönemi ticari uçuş sayısı da %25,4'lük artışla 954.338'e ulaşmıştır.

Sonuç olarak, Antalya Havalimanı hariç TAV'ın yolcu sayısı iç hatlar yolcu trafiğindeki azalmanın etkisiyle daralmakla birlikte, dış hatlar yolcu sayısındaki güçlü artış karlılığı olumlu yönde destekleyecektir. Ayrıca Antalya Havalimanının olumlu katkısı da devam etmektedir.

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Daha önce yapılan açıklamaya istinaden, Şirket'in %100 dolaylı bağlı ortaklığğı Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ ("OEDAŞ") ile European Bank for Reconstruction and Development ("EBRD"), International Finance Corporation ("IFC") ve Nederlandse Financierings Maatschappij Voor Ontwikkelingslanden N.V. ("FMO") ve Denizbank A.Ş. arasında imzalanan, tamamı TL cinsinden olmak üzere toplamda azami 330mn USD tutarında nakdi kredi için Proje Finansman Sözleşmelerine istinaden, 07.12.2018 tarihinde 596mn TL tutarında kredi kullanımı gerçekleştirilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Otomotiv: Vergi teşviki ile gelen canlanmanın aslında 2019'daki talebin öne gelmesi demek olduğunu belirten Nissan Genel Müdürü Özkök, 2018 yılının 600 bin adet satış ile bitmesi halinde 2019'un 400 bin seviyelerinde kalacağını söyledi. Kaynak: AA

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Kafein Yazılım Hizmetleri (KFEIN, Sınırlı Pozitif): Şirket 07.12.2018 tarihinde üçüncü taraf ile "KVKK (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu) projesi için yazılım tedariği ve implementasyonu" konulu sözleşme imzalamıştır. Sözleşme hizmet tuttarı 6,5mn TL'dir.

Odaş Elektrik (ODAS, Sınırlı Pozitif): Grubun madencilik alanında faaliyetlerini sürdüren ve %100 oranında Bağlı Ortaklığı konumunda olduğu Suda Maden A.Ş.'nin sahip olduğu 2 adet Antimuan Trioksit ve 1 adet Metal fırınlarına ilave olarak yeni bir fırının daha yapılması yönünde yatırım kararı verilmiştir. Yatırım maliyeti azami 250.000 USD bütçe sınırları dahilinde olup, yeni üretim fırınından yıllık ortalama 180 ton civarında antimuan trioksit üretimi öngörülmektedir. Yeni üretim fırınının 2019 Şubat ayı sonunda devreye girmesi planlanmaktadır.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinden %24,02 seviyesine yükseldi. Toplam fonlama miktarı 126 milyar TL'den 123 milyar TL'ye geriledi. Fonlamanın 2 milyar TL'lik kısmı BAPP'tan sağlanırken kalanı haftalık repodan karşılandı


Fed'in, üç yıldır devam eden faiz artırım sürecinin sonuna yaklaşıldığına işaret eden ABD verileriyle birlikte geçtiğimiz hafta ABD 10 yıllıkların faizi, 13 baz puan geriileyerek %2,85 seviyesinin hemen üzerinde kapanmıştı. Yeni haftaya da ABD 10 yıllıkların faizi, %2,85 seviyesinin altında %2,83'lerde başlıyor.

Yurtiçinde Merkez Bankası'nın 13 Aralık'taki toplantısını beklerken; tahvil bono piyasasında geçtiğimiz hafta 10 yıllık gösterge tahvilin faizi, haftalık 41 baz puan artarak haftayı %17,22 seviyesinden sonlandırmıştı. TCMB'nin "enflasyon odaklı para politikası" söylemlerinin ardından bu haftaki TCMB para politikası toplantısında, politika faizinde herhangi bir değişim beklenmiyor.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
http://www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 10 Ara 2018, 20:54 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Borsa İstanbul günü yüzde 1.57 oranında düşüşle 92 bin 227 puandan kapadı

BORSAGUNDEM.COM

Küresel piyasalardaki olumsuz hava Borsa İstanbul’u etkiliyor. Baskı altında kalan Borsa İstanbul güne yüzde 0.48 oranında düşüşle 93 bin 245 puandan başladı.

Büyüme rakamlarının açıklanmasının ardından durumunda değişiklik olmayan Borsa İstanbul'da satışlar devam etti. Avrupa borsalarında da satışların olması ve ABD borsalarında düşüş yaşanması BİST'e olumsuz yansıdı. Bu gelişme ile birlikte Borsa İstanbul, gün ortasına yüzde 0.73 oranında düşüşle 93 bin 16 puan seviyesinde girdi.

Banka ve sanayi hisselerine gelen düşüşle birlikte her iki endekste de yüzde 2'ye yakın düşüş gerçekleşti.

BİST bu olumsuzluklarla birlikte günü yüzde 1.57 oranında düşüşle 92 bin 227 puandan tamamladı.

Açılışın ardından en düşük 92 bin 217 puan, en yüksek 93 bin 453 puan seviyesi görüldü.

Piyasalar bugün Türkiye’nin 3’üncü çeyrek büyüme rakamlarına odaklandı. Türkiye ekonomisi yüzde 1.6 oranında büyüme kaydetti.

Bunun dışında küresel piyasalarda sert hareketler yaşanıyor. ABD ve Çin arasında ticaret savaşlarının daha da derinleşeceği beklentisi yatırımcıları korkutuyor. Huawei’nin yöneticisinin Kanada’da tutuklanmasının ardından ABD ile Çin arasındaki gerilim artmaya başladı. Çin, Huawei yöneticisinin derhal serbest kalmasını talep etse de Kanada yöneticiyi ABD’ye teslim etmeyi planlıyor.

Avrupa’da ise haftasonu adeta kriz patlak verdi. Sarı yeleklilerin Fransa’da başlayan eylemleri Brüksel’e sıçradı. Fransa’da hayatı felç eden sarı yeleklilerin çoğu gözaltına alındı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, bugün sarı yeleklilerle görüşme yapacak ve vergilere ilişkin yeni kararlar alabilir.

İngiltere'de ise Brexit belirsizliği devam ediyor. İngiltere Başbakanı Theresa May'in, Brexit oylamasını parlamentodan çekebileceği iddia ediliyor.

ABD ekonomisinde ise tarım dışı istihdam rakamının düşük kalması dolar tarafında düşüşe neden oldu. 200 bin civarında istihdam beklenirken 155 bin kişi olarak gerçekleşmesi ABD ekonomisine ilişkin endişeleri öne çıkarıyor. Ayrıca Fed’in Aralık ayında son kez faiz artırıp sonrasında beklemeye geçeceği beklentileri de mevcut.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 11 Ara 2018, 08:03 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Haftanın ikinci günü de zayıf risk iştahı devam ediyor. Asya piyasaları karışık seyrederken, ABD vadeliler de satıcılı. Ticaret savaşları ile ilgili endişeler devam ederken, Hindistan Merkez Bankası Başkanı'nın beklenmedik istifası da piyasalardaki baskıyı arttırdı. İngiltere Parlamentosu'nda bugün yapılması planlanan Brexit oylamasının Başbakan Theresa May tarafından ertelenmesi euro/dolar paritesinde baskı oluştururken, Dolar endeksi yeniden 97 seviyesini aştı. Bu durum TL'de de baskıyı gündeme getirirken, dolar/TL günü 5,3266 seviyesinden kapadı. Sabah saatlerinde Dolar /TL bu seviyelere yakın hareket ediyor. Kanada'da tutuklanan Huawei'nin CFO'sunun bugün devam edecek olan kefalet duruşması yakından izlenirken, duruşmanın sonucu küresel risk iştahının seyri açısından önemli olabilir. Bugün yurtiçinde saat 10:00'da cari denge açıklanacakken, yurtdışında ise Almanya ZEW endeksi, İngiltere ILO işsizlik oranı ve ABD ÜFE verileri takip edilecek.


MAKROEKONOMİ

Makroekonomik veri açısından görece sakin bir gündeyiz. Ancak Brexit kaynaklı haber akışı piyasanın merceğinde.

Bugün TSİ 12.30'da İngiltere ILO işsizlik oranı açıklanacak. Ülkede istihdam piyasası gücünü korumaya devam ediyor ve işsizlik oranı %4,1 ile tarihi düşük seviyelerde bulunuyor.

İngiltere tarafındaki asıl kritik gelişme ise,
" İngiltere Başbakanı Theresa May'in, Brexit oylamasını parlamentodan geri çekmesi oldu. Parti içi yoğun muhalefetle karşı karşıya olan May'in anlaşma için onay almasının zor görünmesiyle birlikte bugün parlamentoda yapılması planlanan Brexit oylaması ertelendi. Neticede May'in Brexit anlaşma tasarısının, İngiliz parlamentosunda onaylanmadığı ve yeniden müzakere yolunun açılmadığı durumda İngiltere ile AB arasında anlaşmasız-sert ayrılık olasılığı tekrar güçlenebilir. Zira Avrupa Komisyonu da May ile sonuçlandırılan Brexit anlaşması için yeniden müzakereye girmeyeceklerini açıkladı. Özetle 13-14 Aralık'ta düzenlenecek olan AB Liderler Zirvesi'nde Brexit temasına yoğunlaşılması beklenebilir.
Almanya'da TSİ 13'te aralık ayına ait ZEW endeksi açıklanacak. ZEW ekonomik beklentiler endeksinin -24 seviyesinden -25'e doğru hafif kötüleşmesi beklenmekte. ZEW endeksinden ziyade ECB'nin ekonomik projeksiyonlarını da açıklayacağı para politikası toplantısı bu hafta daha kıymetli.

Bugün yurtiçinde TSİ 10'da ekim ayına ait cari işlemler dengesi açıklanacak. Ardı ardına üç aydır cari denge, fazla vermeye hazırlanıyor. Beklenti ekim ayında cari dengenin 2,5 milyar dolar fazla vermesi yönünde. Ağustos ve eylül ayında cari denge yaklaşık 1,8 milyar dolar fazla vermişti. Kasım ayında da cari fazla verebileceğimiz görülmekte.
" Eğer geçmişe dönük revizeler olmaz ve veri beklentiler doğrultusunda gerçekleşirse 12 aylık kümülatif cari açık 46 milyar dolardan 39,7 milyar dolara gerileyecek. 12 aylık kümülatif cari açık/GSYH oranı da böylece %5,5 seviyesinden %4,7 seviyesine gerileyecek.
ŞİRKET HABERLERİ

Anel Elektrik (ANELE, Nötr): Şirket, Anel Telekomünikasyoon Elektronik Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş B grubu paylarından şirket portföyünde olmayan bir kısmının gönüllü çağrı yoluyla toplanmasına yönelik olarak SPK'ya başvurulmasına karar verildiğini duyurmuştur. Gönüllü pay alım teklifi için 12mn TL fon ayrılmasına ve söz konusu tutarın şirket kaynaklarından karşılanmasına ayrıca karar verilmiştir.

Turkcell (TCELL, Öneri "AL", Nötr): 27 Kasım 2018 tarihinde düzenlenen "Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Tarafından Spor Müsabakalarına Dayalı Sabit İhtimalli ve Müşterek Bahis Oyunlarının Özel Hukuk Tüzel Kişilerine Yaptırılması İhalesi" iptal edilmiştir. Şirketiin %55 bağlı ortaklığı İnteltek İnternet Teknoloji Yatırım ve Danışmanlık Ticaret A.Ş.'nin faaliyetleri ve 31 Ağustos 2018 tarihli Açıklaması çerçevesinde, 29 Ağustos 2018'den itibaren bir yılı aşmayacak süre için uzatılan sözleşmesi mevcut haliyle devam etmektedir.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri "AL", Nötr): Banka 217 gün vadeli 100mn TL ve 119 gün 300mn TL nominal değerli finansman bonolarınnın ihraç ve halka arz edilmesi amacıyla SPK ve Borsa İstanbul'a başvuru yapıldığını duyurmuştur
Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri "AL", Sınırı Pozitif): Yapı Kredi Bankası 1 milyar dolarlık ilave ana sermaye tahvil satışı planlıyor
SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Borsa İstanbul, ipotek teminatlı menkul kıymet, varlık teminatlı menkul kıymet, ipoteğe dayalı menkul kıymet ve varlığa dayalı menkul kıymetlerden 31 Aralık 2019'a kadar kotasyon ücreti alınmamasına karar verdi. Borsa İstanbul'un açıklaması KAP'ta yer aldı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) da Kasım ayında, şirketlerin dayanak varlık ile kuvvetlendirilmiş ürünlerle borçlanmasını teşvik etmek amacıyla 2019 sonuna kadar bu tür ihraçlarından kurul ücreti alınmayacağını duyurmuştu. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

MKK Başvurusu (IEYHO): Yatırımcı Şerafettin Çelik, Kurul kaydında olan ancak Borsada işlem görmeyen statüde 6,2mn TL nominal tutarlı Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş. pay senetlerinin Borsada satışa konu edilebiilmesi amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu'na başvurdu.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24,02 seviyesinden %24 seviyesine geriledi. Toplam fonlama miktarı 123 milyar TL'den 126 milyar TL'ye yükselirken fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı


19 Aralık'taki Fed faiz toplantısını beklerken; ABD 10 yıllık tahvil faizi, %2,85 seviyelerinde dalgalanmaya devam ediyor. Fed'in gelecek haftaki toplantısında faizleri 25 baz puan artırdıktan sonra artırım sürecine ara vereceğini destekleyen veri ve açıklamaların yanı sıra dalgalanan risk iştahı, ABD tahvil faizlerini aşağı yönlü baskılıyor.

Perşembe günkü TCMB faiz kararı öncesi tahvil faizlerinde sınırlı yükseliş görüyoruz. TL'deki görece yatay seyir eşliğinde, 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, %20,31 seviyesinden yatay kapandı. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi de 18 baz puanlık artışla %17,40 seviyesine yükseldi. Bu arada TCMB aralık ayı beklenti anketinde, anket katılımcılarının yıl sonu enflasyon beklentileri %24,445 seviyesinden %21,28'e geriledi. Merkez Bankası'nın daha önem verdiği ve takip ettiği enflasyon beklentilerinde de iyileşme dikkat çekti. 12 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentisi %17,38'ten %16,46'ya geriledi. 24 ay sonrası enflasyon beklentisi ise %12,97'ten %12,43'e geriledi.Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerrinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 12 Ara 2018, 08:43 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


ABD - Çin arasındaki ticaret savaşlarının piyasalara yön vermeye devam ettiği ortamda iyimser risk iştahıyla güne başlıyoruz. Dün Çin'in ABD otomobillerine uygulanan vergide indirime gidebileceğini açıklamasının ardından başlayan kısmi toparlanma, bu sabah Huawei CFO'su'nun kefaletle serbest bırakılması haberiyle bir miktar anlam kazanıyor. CFO'nun tutuklanması, ticaret savaşlarında başka bir evreye girilebileceği endişelerini beraberinde getirmişti. ABD vadelilerde ve Asya borsalarında alıcılı bir görüntü var. Olumlu risk ortamında BIST100 endeksi de güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Güçlü gözüken 91.300 desteğine yakın seyreden endeks, olumsuz bir haber akışıyla karşılaşılmadıkça, gün içerisinde yükseliş denemeleri yapmak isteyebilir ve 93.100 direncine doğru bir hareket gerçekleştirebilir. ABD'de öğleden sonra açıklanacak enflasyon günün öne çıkan verisi.Günlük Şirket Getiri ve Çarpanları için tıklayınız...

MAKROEKONOMİ

Yarınki ECB ve TCMB faiz kararını beklerken; bugün veri takvimi görece sakin. ABD'de TÜFE rakamları ve İngiltere'de Brexit tabanlı haber akışı günün belirleyicileri olabilir.

İngiltere Başbakanı Theresa May, bugün bakanlar kurulunu toplayacak. Ülkesinin AB'den anlaşmasız ayrılma ihtimaline yönelik önlemlerin de toplantıda ele alınması bekleniyor. Parlamentoda ertelenen Brexit anlaşması oylamasının, 21 Ocak'tan önce yapılması beklenirken; May bir yandan da Avrupa liderlerle dialog kurarak süreci yönetmeye çalışıyor. Brexit sürecini hatırlamak gerekirse, İngiltere, 23 Haziran 2016'da yapılan referandumla AB'den ayrılma kararı aldı. Ayrılık sürecini de 29 Mart 2017'de başlatmıştı. Takvime göre İngiltere'nin AB'den 29 Mart 2019'da resmen ayrılmış olması lazım.

Bugün TSİ 23'te Brezilya Merkez Bankası'nın faiz kararı bulunuyor. Merkez Bankası'nın politika faizini %6,5 seviyesinde koruması bekleniyor. Mart ayında 25 baz puanlık indirime giden Merkez Bankası o dönemden bu yana faizleri sabit bırakmayı tercih ediyor. Ülkede enflasyon kasıım ayında sürpriz bir şekilde aşağı yönlü eğilim sergilemişti. Ülkede enflasyon hedefi %4,5 (+/-2) aralığında bulunuyor. Ülkede yıllık enflasyon %4,1 seviyesinde seyrediyor. Bu da enflasyon hedefinin altında bir enflasyon rakamına işaret ediyor.

ABD yıllık ÜFE'nin beklentiler doğrultusunda gelmesi ardından bugün TSİ 16.30'da ABD kasım ayı TÜFE rakamlarını izleyeceğiz. ÜFE verisi bir enflasyonist baskıyı işaret etmezken; TÜFE'nin aylık yatay kalarak yıllık %2,5 seviyesinden %2,2'ye gerilemesi bekleniyor.

TSİ 13'te Euro Bölgesi'nde de ekim ayı sanayi üretimi paylaşılacak. Almanya ekonomisinde otomotiv sektörü kaynaklı yavaşlama bölge genelindeki performansta da etkili oluyor. Veriyle birlikte yılın dördüncü çeyreğine bölgenin sanayi üretiminin nasıl başlangıç yaptığı izlenecek.

ŞİRKET HABERLERİ

Aksigorta (AKGRT, Nötr): Şirket'in 2018 Kasım ayındaki toplam prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %9 oranında artarak 290,3mn TL'ye yükselmiştir. Kara araçları soruumluluk hariç toplam üretim ise aynı dönemler itibariyle %3 oranında artarak 189,2mn TL olmuştur. Kasım ayı prim üretimi ile beraber Şirket'in 2018 Ocak - Kasım dönemi prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %34 oranında artarak 2.994mn TL'ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam üretim ise aynı dönemler itibariyle %12 oranında artarak 1.977mnmn TL olmuştur.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri "EKLE", Nötr): Şirket'in İzmir'de yer alan projelerinden İzmir Konak 2. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi (Allsancak) kapsamında, 1.069 adet konut ve 35 adet ticari üniteden oluşan 1.104 adet bağımsız bölüme ait Yapı Ruhsatları 10.12.2018 tarihinde alınmıştır.

6 Kasım 2018 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız...

Goodyear Lastikleri (GOODY, Sınırlı Pozitif): Şirketin 19 Ocak 2015 tarihli özel durum açıklamasında, 2010 ve 2011 mali yılları ile ilgili Vergi İnceleme Raporlarına istinaden Büyük Mükellefler Vergi Dairesince hazırlanan Vergi/Ceza İhbarnameleriinin Şirkete tebliğ edildiği kamuya duyurulmuş, söz konusu Vergi/Ceza İhbarnamelerine konu olan Binde 5 İhracat Götürü Gider indirim uygulaması ile ilgili kısım dava konusu yapılmış idi. Sözkonusu davada ilk derece yargılaması şirket lehine sonuçlanmış, ilgili karara karşı Vergi Dairesi tarafından temyiz yoluna başvurulmuş idi. Danıştay nezdinde görülen temyiz yargılaması şirket lehine sonuçlanmış olup ilgili karara karşı Vergi Dairesi'nin Karar Düzeltme yoluna başvurma hakkı bulunmaktadır.

Karsan (KARSN, Sınırlı Pozitif): Lisans sözleşmesi çerçevesinde Türkiye'de münhasır üretim, dağıtım ve satışını yaptığı Menarinibus markalı otobüslerin tüm marka haklarına sahip, İtalya merkezli ve 7.250.000 Euro sermayeli IIA şirketinin 11 Aralık 2018 tarihli Genel Kurul toplantısında, İtalyan mevzuatı doğrultusunda yapılan bilanço açıklarının kapatılması ve sermayenin tamamlanmasını teminen primli sermaye artırımı prosedürüne, Karsan tarafından alacağına mahsuben 3.629.642,19 Euro tutarında kattılım sağlanmış, bu işlem sonucunda IIA'daki Karsan'ın %5 olan ortaklık payı %70'e yükselmiştir. IIA'nın üç kişilik Yönetim Kurulunun ikisi Karsan tarafından atanmış olup, Karsan'ın Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Antonio Bene Yönetim Kurulu Başkanı, Muharras Üyesi Sayın Okan Baş ise Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak seçilmiştir.

Pegasus (PGSUS, Nötr): Şirket Kasım ayına ilişkin trafik sonuçlarını açıkladı. Buna göre Kasım ayındaki doluluk oranı 3,4 puan düşüşle %83,7 oldu. Yolcu sayısı ise %3,7 düşüşle 2,20mn oldu. Ocak-Kasım döneminde ise yolcu doluluk oranı geçen senenin aynı dönemine göre 1,2 puan artışla %85,9 olarak gerçekleşmiştir. Yılın ilk 11 ayındaki yolcu sayısı ise %8,8 artışla 27,78mn'a ulaşmıştır.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri "AL", Nötr): Banka, ilave ana sermayeye dahil edilebilir borçlanma aracı ihracı hakkında medyada yer alan haber ve söylentilere ilişkin açıklama yapmıştır. Açıklama şu şekildedir :"26 Nisan 2018 tarihli özel durum açıklamamızda belirtildiği üzere; Yönetim Kurulumuz tarafından Özkaynak Yönetmeliği'nin "İlâve Ana Sermaye" başlıklı 7'inci maddesinde yer alan şartlara uygun olarak ihraç edilmek suretiyle, belirli bir vadeye veya belirli bir itfa tarihine sahip olmayan daimi nitelikte, çeşitli tertiplerde ve ihraç tarihlerindeki piyasa koşullarına göre belirlenecek sabit ve/veya değişken faiz oranlarına sahip, Bankamızın hali hazırda sürdürülmekte olan MTN (Medium Term Note) Programı altında toplamda azami 1 milyar ABD Doları veya muadili yabancı para veya Türk lirası tutarına kadar ilâve ana sermayeye dâhil edilebilir borçlanma aracı ihracı veya ihraçları yapılmasına karar verilmiş olup, Bankamız tarafından Citigroup Global Markets Limited ("Citi"), BofA Merrill Lynch ("BofaML") ve UniCredit Corporate & Investment Banking ("UniCredit CIB") planlanan borçlanma aracı ihracında finansal danışman ve talep toplama yetkilisi olarak; ve bu isimlere ek olarak J.P. Morgan Securities PLC ve Société Générale SA talep toplama yetkilisi olarak yetkilendirilmiştir. Bankamızın kamuya açıklanan sermaye pozisyonunun güçlendirilmesi planı çerçevesinde Haziran 2018'de başarılı bir şekilde tamamlanan Nakdi Sermaye artırımını takiben, üçüncü taraf yatırımcılar ile birlikte hakim hissedarların da muhtemel katılımını içerebilecek, ABD doları olarak ilave ana sermaye ihracı için fırsatlar araştırılmaktadır. İhracın zamanlaması, tutarı ve ana sermayedar katılım oranları ise bu aşamada netleşmemiş olup piyasa koşullarına göre belirlenecektir."

1 Kasım 2018 Tarihli Yapı Kredi Raporumuz için tıklayınız...

SEKTÖR HABERLERİ

AVM: Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM'lerdeki Perakende Ciro Endeksi'nin ekim ayı sonuçları açıklandı. Buna göre AVM ciro endeksi ekimde geçen yılın aynı ayına göre %16,9 artarak 277 puana ulaştı. AVM'lerde kiralanabilir alan metrekare başına düşen cirolar Ekim 2018'de İstanbul'da 1.334 TL, Anadolu'da 872 TL olarak gerçekleşti. Türkiye genelii metrekare verimliliği ise Ekim 2018'de 1.057 TL oldu.

Türkiye Varlık Fonu: Cumhurbaşkanı Kararı'na göre, PTT Anonim Şirketinin sermayesinde bulunan Hazineye ait hisselerin tamamının 4 sayılı Bakanlıklara Bağlı, İlgili, İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile Diğer Kurum ve Kuruluşların Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin yürürlük tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye Varlık Fonu'na aktarılması kararı verildi. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Turcas Petrol (TRCAS, Nötr): Şirketin halihazırda %92 oranındaki bağlı ortaklığı konumundaki Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş.'de, Alte Enerji'nin sahip olduğu ve beheri 1 Türk Lirası nominal değerdeki 3.182.212 adet payın (Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş. ödenmiş sermayesinin %8'ine denk gelmektedir) 1,5mn ABD Doları bedelle satın alınmasına karar verilmiştir. Söz konusu satın alıma ilişkin işlemler dün (11.12.2018) tamamlanmış olup, ilgili hisse devri gerçekleşmiştir. Böylelikle Şirket, 18 MW kkurulu gücündeki Aydın Kuyucak jeotermal santralinin sahibi Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş.'deki pay oranını %92'den %100'e yükseltmiştir.


FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 126 milyar TL'de sabit kalırken fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.


Risk iştahında Brexit belirsizliğine rağmen Çin ile ABD ticaret gerilimindeki iyimserlikle kısmi bir toparlanma görüyoruz. Çin'in ABD'den ithal otomobiller için yükselttiği gümrük vergilerini düşüreceğine yönelik haber, otomobil üreticilerinin hisse senetlerini desteklemiş görünüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi de bu görüntü altında hafta başında test ettiği %2,82 seviyelerinden toparlanmış ve bugün %2,88'lerde dalgalanıyor.

Yurtiçi tahvil piyasasında faizlerde yükselişin yaşandığı bir gün geride kaldı. TL'deki değer kaybıyla birlikte verim eğrisinin (faiz ile vade arasındaki ilişkiyi gösteren eğri) ağırlıklı olarak kısa vadesinde satış öne çıktı. 22 yıllık gösterge kağıdın faizi, 78 baz puan artış gösterdi ve kapanışı %21,37 seviyesinden yaptı. Bununla birlikte dün Hazine ihalesini takip ettik. Hazine'nin aralık ayı borçlanma programı çerçevesinde dün gerçekleştirdiği iki yıllık gösterge tahvilin yeniden ihracında ortalama bileşik faiz %18,62 oldu. Kasım ayındaki ihaleye göre faizde düşüş görüyoruz. Kasım ayındaki ihalede iki yıllık gösterge tahvil faizi %18,79 gerçekleşmişti.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durrumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 12 Ara 2018, 17:19 
Çevrimdışı

Kayıt: 03 Haz 2017, 11:06
Mesajlar: 14
Ettiği teşekkür: 53
Aldığı teşekkür: 94
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,91 değer kaybıyla 90.051,10 puandan tamamladı.


BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 1.749,75 puan azalırken, toplam işlem hacmi 6,1 milyar lira olarak gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 3,64, holding endeksi yüzde 1,91 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,27 ile iletişim, en çok gerileyen ise yüzde 5,66 ile bilişim oldu.


Banka hisselerinde yoğunlaşan satışların etkisiyle negatif bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 90.000 puanın hemen üzerinde tamamladı.

Analistler yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ile Avrupa'da enflasyon, ABD'de haftalık işsizlik başvuruları verilerinin takip edileceğini kaydetti.

Brexit sürecine ilişkin gelişmelerin de yatırımcıların gündeminde olduğunu ifade eden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 90.000 puanın güçlü destek, 92.500 puanın ise direnç konumuna geldiğini söyledi.

AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, TCMB'nin politika faizinde değişikliğe gitmesini beklemiyor.

BLOOMBERGHT

_________________
Yazdıklarım şahsi düşüncelerim olup hiçbir kimse için yatırım,alım ve satım tavsiyesi değildir.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 13 Ara 2018, 08:04 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Küresel risk iştahındaki iyimserlik devam ediyor. Ticaret gerilimini düşürecek birtakım haber akışı piyasaları desteklemeyi sürdürüyor. Dün artıda kapatan ABD borsaları bu sabah da vadelilerde alıcılı. Benzer şekilde Asya'da da pozitif bir görüntü var. Dün sınırötesi oparasyon açıklamaları ardından jeo-politik risklerin gündeme gelmesiyle öğleden sonra satışlarla karşılaşan ve %1,91 oranında değer kaybeden BIST100 endeksi de güne tepki yükselişiyle başlayabilir. Yaşanan düşüşlerin ardından 89.600 civarından geçen 200 haftalık ortalamasına yaklaşan endeks, risk iştahının pozitif olduğu ortamda bu seviyenin üzerinde kalmak isteyebilir. Ayrıca, haber akışına rağmen kur ve CDS tarafında önemli bir hareket gözlemlenmedi. Diğer taraftan, dikkatler de bir miktar TCMB ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısına kayabilir. TCMB'den faizlerde bir değişiklik yapması beklenmezken, bu yöndeki bir kararın etkisi nötr olabilir. ECB tarafında ise faiz artırım zamanlamasıyla ilgili ipucu aranacak. ECB'den önümüzdeki yılın yaz aylarında - her ne kadar bu ihtimal son zamanlarda biraz azalsa da - faiz artışı beklentisi önceki toplantılar sonrasında oluşmuştu. Son olarak, bugün yurtiçinde saat 13.30'da açıklanması beklenen İkinci 100 Günlük Eylem Planı hisse bazlı hareketlilik oluşturabilir.Günlük Şirket Getiri ve Çarpanları için tıklayınız...

MAKROEKONOMİ

Bugün, yılın son Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve TCMB para politikası toplantılarını izliyor olacağız. ECB, faiz kararı TSİ 15.45, TCMB faiz kararı TSİ 14'te açıklanacak.

Piyasanın genel beklentisi Merkez Bankası'nın politika faizini %24 seviyesinde sabit bırakması yönünde. TCMB, 2019 yılı Para Politikası Raporunda "enflasyon odaklı para politikası" söylemini yinelemişti. Ayrıca Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi'nin (FİKKO) para ve maliye politikalarındaki sıkı duruşa devam edileceğini vurgulaması ardından Merkez Bankası'nın politika faizini sabit tutacağı beklentisi güçlenmişti.

ECB tarafında ise 2019 yılında para pollitikası yol haritası ve ekonomik projeksiyonların seyri önemli olacak. ECB önceki yönlendirmelerine bağlı olarak bu toplantıda varlık alım programını da sona erdirecek.
° Gelecek senenin ikinci yarısından önce ECB'den herhangi bir faiz artırımı zaten beklenmiyordu. Bununla birlikte gelecek yılın ikinci yarısında da faiz artırım ihtimalinin zayıfladığını görüyoruz. Fed'in beklenenden daha gevşek bir para politikası uygulayacağı bir 2019 yılında ECB'nin de daha ılımlı kararlar alması bekleniyor. Ayrıca ECB Başkanı Draghi'nin görev süresi 2019 yılı Ekim ayında sona erecek.
° Bugün Avrupa Merkez Bankası'nın büyüme ve enflasyon tahminlerini aşağı çekmesi bekleniyor. Enflasyon, petrol fiyatlarındaki düşüş kaynaklı aşağı yönlü revizeye imkân tanıyor. Büyüme ise başta Almanya olmak üzere bölge genelindeki zayıflık nedeniyle revizeye ihtiyaç doğuruyor.
Bugün ayrıca TSİ 10'da Almanya enflasyon verileri açıklanacak. Aylık enflasyonun %0,1 artış, yıllık enflasyonun %2,3 yükselmesi bekleniyor.


ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS, Öneri "AL", Nötr): Saha Kurumsal Yönetim ve Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. ile Aselsan arasında yapılmış olan Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Derecelendirmesi Sözleşmesi uyarınca hazırlanan Kurumsal Yönetim Derecelendirme raporunda, 12.12.2017 tarihinde 10 üzerinden 9,20 olan Şirket notu 12.12.2018 tarihi itibariyle 9,20 olarak teyit edilmiştir.

31 Ekim 2018 Tarihli Aselsan Raporumuz için tıklayınız...

Turkcell (TCELL, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif): Turkcell, %41,45 hissedar olduğu Fintur'daki paylarının tamamını diğer hissedar Telia'ya yaklaşık 350mn EUR'ya devretmek için anlaşma imzaladı. Turkcell'in ve Telia'nın ortak yaptığı bu açıklama Fintur'un da hissedarları arasında yer aldığı Kcell'in Kazakhtelecom'a satışını izledi. Turkcell'in KAP'a yaptığı açıklamaya göre Ocak ayında tamamlanması beklenen işlemin ardından şirketin net borç/FAVÖK çarpanının 1,5'in altına inmesi, döviz açık pozisyonunun fazlaya dönmesi, işlemin kârlılığı 850mnn TL artırması bekleniyor. Telia'nın yaptığı açıklamaya göre satış bedeli, Fintur'un elindeki nakit doğrultusunda belirledi. Buna göre Fintur'un elinde bulunan 6.1 milyar İsveç kronu şirketlerin hissedarlığı oranında bölüşülecek ve Telia, Turkcell'in payına düşen nakdin %95'i tutarında Turkcell'e ödeme yapacak. Bu işlem sonucunda Turkcell'in Moldova'daki telekom operatörü Moldcell'in üzerindeki dolaylı hissedarlığı da sona erecek. (Kaynak: Reuters) Haber sonrası Turkcell hisseleri dün günü %4,2 oranında yükselişle kapadı.

26 Ekim 2018 Tarihli Turkcell raporumuz için tıklayınız...

SEKTÖR HABERLERİ

AVM: Türkiye'de her 4 AVM'den birinin yönetimini üstlenen Jll Türkiye'nin Yönetim Kurulu Üyesi Dora Şahintürk, AVM'lerde mağaza kapanmalarına değindi. Dora Şahintürk şu açıklamayı yaptı: "Bir AVM'de bir yılda 10 mağazanın değişmesi normaldir. Eğer bunu yapmazsa kendini güncel tutamaz ve yeni markalara yer açamazlar. Hatta bizde bazen yeni markalara açmak için performansı iyi olmayan perakendeecilerle müzakeremizi yaparak onların yerine yenilerini alıyoruz. Hep perakendecinin inisiyatifinde olmuyor. O yüzden bizde kiralama ve yeniden kiralama diye iki ayrı birim var. Sadece bu departmanımızda 20 kişi çalışıyor" dedi.

Ayrıca Özellikle bu dönemde artan maliyetler ve geçen yıl çıkan ortak alan giderleri ile ilgili düzenlemeler ve TL bazında kira geçiş gibi uygulamaların artık AVM'leri daha zor yönetilir kıldığını kaydeden Şahintürk, bundan dolayı AVM'lerde önümüzdeki dönemlerde profesyonel yönetime daha fazla ihtiyaç duyulacağını söyledi. AVM yönetiminde ideal olanın ise arsa alımından sonra başladığını aktaran Şahintürk," Bu nedenle bize gelen taleplerde yüzde 70-80'ine ya konum ya da ölçek yada fizibilitesi uygun olmadığı için burada AVM yapmayın diyoruz. Bizi dinleyenler AVM yapmadı, dinlemeyenler ise yaptı. Bunlar arasında Büyükdere Caddesi'ndeki AVM'ler de yer alıyor" dedi. Kaynak: Dünya

Madencilik: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Uç ürün üretmek şartıyyla maden sahalarımızı ihaleye çıkarıyoruz. Bunlardan 3 tanesinde ilana çıktık. Katma değeri yüksek ürünleri üretmek gibi bir hedefimiz var. Ham madde olarak sattığınız bir ürün için 1 lira kazanıyorsanız bunu yarı mamul haline getirdiğinizde 7-8 kat, uç ürünü haline getirdiğinizde 25-30 kat daha fazla katma değer üretme imkanınız var." dedi. Kaynak: Dünya

Sağlık: TÜİK verilerine göre Türkiye'de son yıllarda hane halklarının cepten ödediği sağlık giderleri, toplam cari sağlık giderlerinin yüzde 17'li seviyelerinde sabit kaldı. TÜİK, yatırımlar düşüldükten sonra sağlığı geliştirme veya koruma amacıyla yapılan tüm koruma, geliştirme, bakım, beslenme ve acil programlar için yapılan harcamaları "cari sağlık harcaması" tanımıyla OECD standartlarına göre hesaplıyor. Toplam cari sağlık giderleri içinde hane halkının yaptığı harcamalar da anket yoluyla derleniyor. Buna göre 2000'de cari sağlık harcamasının yüzde 28.6'sı hane halkları tarafından ödeniyordu. Sağlık kurumlarından yararlanma hakkıının bütün sigortalı türlerine birleştirildiği 2005'te bu oran yüzde 24,2'ye geriledi. GSS uygulamaya girdiği 2012'de ise oran yüzde 15,9'a düştü. Hemen takip eden yılda yüzde 17'li seviyelere çıkan bu oran 2017 sonuna kadar değişmedi ve yüzde 17,4 olarak gerçekleşti. Türkiye teşhis ve tedavide çoğu OECD ülkesinden çok kapsamlı bir GSS paketi uygulasa da hane halklarının yaptığı ödemeler bakımından OECD ortalamasına yakın bir seviyede bulunuyor. TÜİK verilerine göre OECD ülkeleri içinde cepten sağlık harcamaları ortalaması cari sağlık giderlerinin yüzde 20,3 seviyesinde. Türkiye yüzde 17,4 ile bunun altında. Kaynak: Dünya

Türkiye Uzay Ajansı: Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile tüzel kişiliğe haiz, idari ve mali özerkliğe sahip özel bütçeli, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ilgili Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulduğu ve Ajansın görev ve yetkileri Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 126 milyar TL'de sabit kalırken fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.


Bugünkü Merkez Bankası faiz kararı öncesi bono piyasasında hafif satıcılı bir seyir hakimdi. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi günü 44 baz puan artışla %17,99 seviyesinden sonlandırdı.

ABD-Çin ticaret savaşına ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte riskli varlıklara girişin gerçekleştiğini görüyoruz. Bu görüntü altında da ABD 10 yıllıkları çok tercih edilmiyor. %2,90 seviyesinin üzerinden kapanan ABD 10 yıllık tahvil faizi, bugün sabah saatlerinde %2,91'lerde seyrediyor. İtalyan hükümetinin yeni bütçe açığı hedefini sunmasıyla İtalya tahvil faizi de 10 baz puan düştü ve günü 27 Eylül'den bu yana en düşük seviye olan %3,01 seviyesinden sonlandırdı.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hhizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 14 Ara 2018, 08:36 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
BİST/VİOP GünlüK Bülten (Ahlatcı Yatırım)


Zayıf Çin Verileri Sonrası Risk İştahı Yine Düşüşte...

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Almanya'da açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Kasım ayında piyasa beklentilerine paralel aylık bazda yüzde 0,1 ve yıllık bazda yüzde 2,3 oranında artış gösterdi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) gerçekleştirdiği Aralık ayı toplantısı sonrasında faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Banka politika faiz oranın yüzde 0,00, mevduat faiz oranını yüzde -0,40 ve marjinal fonlama faiz oranını yüzde 0,25 düzeyinde sabit bıraktı. Yayımlanan karar metninde, banka varlık alım programını 2018 yılı Aralık ayında sona erdirilmesini teyit etti. Yönetim Konseyi 2019 yılı yazına kadar gösterge faiz oranlarında mevcut seviyelerin korunması bekledikleri ifade edildi. ECB Başkanı Mario Draghi yaptığı açıklamalarda, açıklanan verilerin beklentilerden zayıf olduğu dile getirirken, Euro Bölgesi ekonomisinde hala güçlü parasal teşviğe ihtiyaç olduğunu vurguladı. Başkan, bu toplantıda faiz artışı zamanının tartışılmadığını dile getirdi. Banka, büyüme beklentisini 2018 yılı için yüzde 2,0'den yüzde 1,9'a, 2019 yılı için yüzde 1,8'den yüzde 1,7'ye aşağı yönlü revize edilirken 2020 yılı beklentisini yüzde 1,7 olarak korudu. Banka enflasyon beklentisini 2018 yılı için yüzde 1,7'den yüzde 1,8'e yukarı yönlü revize edilirken 2019 yılı yüzde 1,7'den yüzde 1,6'ya aşağı yönlü revize edildi. 2020 yılı enflasyon beklentisi yüzde 1,7 düzeyinde korundu. ABD borsaları günü karmaşık tamamladı. Çin'de ise beklentilerin altında kalan sanayi üretimi ve perakende satış verileri sonrası Çin ekonomisindeki yavaşlama belirtilerinin artması piyasaları bu sabah olumsuz etkiliyor. Asya piyasaları ile ABD, Avrupa vadelileri negatif bölgede işlem görüyor.

Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) gerçekleştirdiği yılın son toplantısında politika faiz oranında değişikliğe gitmedi ve yüzde 24,00 düzeyinde sabit bıraktı. Yayımlanan karar metni sonrasında TL'de kısa süreli dalgalanmaların yaşanndığı gözlemlendi. Dün, TCMB faiz kararı sonrasında TL'de kısmi değer kazanımları yaşandığı görülürken kur fiyatlamalarında 5,2969 seviyelerine varana dek geri çekilmelerin yaşandığı gözlemlenirken, doların küresel piyasalarda seyri ile birlikte kurun günü 5,3368 seviyeleri civarında tamamladığını gördük. BİST-100 Endeksi günü yüzde 1,48 değer kazanımı ile 91,386 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 6,7 milyar TL olarak gerçekleşti. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün, yüzde 24,00 seviyesinde gerçekleşti. Yurtiçi gösterge tahvil getirisi yüzde 0,94 yükseliş ile yüzde 21,56 ve On yıllık tahvil getirisi yüzde 0,06 yükseliş ile yüzde 18,00 düzeyinde günü tamamladı. 5 yıllık ülke CDS risk primi 383,66 düzeyinde olduğu görülüyor. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu, Fitch Ratings Türkiye'nin kredi notu ve görünüme dair değerlendirmesi açıklaması bekleniyor.

BİST100

XU100 endeksi önceki günü %1,5 yükselişle 91.386 seviyesinde tamamladı. 4.7 milyar TL işlem hacminin gerçekleeştiği günde bankacılık endeksi %1,2, sanayi endeksi %2,1 yükseliş yaşadı. Küresel piyasalarda ABD işle Çin arasındaki ticaret savaşı gerginliğinin azalabileceği ve bir anlaşmanın olabileceğine dair iyimserlikle yükselişler yaşanırken içeride bu etkiyle birlikte fe TCMB faiz kararı sonrası yukarı yönlü hareketler etkili oldu. Bu yükselişte dün altına geçilen kısa vadeli yükselen trend çizgisinin bu sefer direnç olarak test edilmiş olması önemli. Yeni günde bu trend çizgisi üstüne geçilemezse yeniden bir satış dalgasıyla karşılaşılabilir. Bu nedenle yurtdışındaki risk iştahının şiddeti, bugün hareketin yönü açısından yakından izlenmeli. Sabah saatlerinde Asya piyasaları zayıf gelen Çin sanayi üretimi ve perakende satış verileriyle birlikte satıcılı hareket ediyor. Güne satıcılı açılış yapmasını beklediğimiz endekste 17 Ağustos'tan bu yana süren yükseliş trendinin direnci olacak 91.500 aşılmadıkça satış baskısının devam etmesi bekleyeceğiz. Bu seviye aşılabilirse 92.400 ve 93.200 dirençleeri takip edilecek. Olası bahsettiğimiz satış baskısının etkili olması durumunda 90.000 önemli desteği ilk olarak izlenmeli. Bu seviye altına geçilirse 89.200 ve 88.500 seviyeleri gündeme gelecek.

Destek: 90.000 / 89.200 / 88.500
Direnç: 91.500 / 92.400 / 93.200

VİOP 30 ENDEKS (F_XU0301218)

Aralık vadeli kontrat önceki günü %1,36 yükselişle 115.750 seviyesinde tamamladı. Küresel piyasalarda dün gün içerisinde risk iştahı kısmen de olsa devam etti ve ticaret savaşlarına dair iyimserlikle kısa vadeli toparlanma çabaları devam ediyor. Dün Avrupa vadelileri günün ilk yarısında yükselişler yaşasa da ECB'nin faiz kararı ve Draghi'nin açıklamaları sonrası hafif satışa yöneldi. İçerideyse TCMB'nin de faizleri sabit bırakması sonrası satışlarla karşılaşsa da devamında yukarı yönlü hareketlerin geldiği gözlendi. Güne satıcılı açılış yapmasını beklediğimiz kontratta 114.700 desteğini ise bugün için yakından izleyeceğiz. Bu seviye altına geçilirse satış baskısı hızlanarak 113.900 ve 112.700 seeviyelerine doğru düşüşlerin devamı gelebilir. Teknik olarak baktığımızda gözlenen düşen kama formu bir yükseliş habercisi olsa da bunu destekleyici bir temel neden şu an gözlenmiyor. Fakat olası tepki hareketlerinin devamında 116.700 ve 117.500 direnç seviyeleri test edilebilir.

Destek: 114.700 / 113.900 / 112.700
Direnç: 116.700 / 117.500 / 118.500


USDTRY (F_USDTRY1218)

Aralık vadeli kontrat dün günü %0,22 düşüşle 5.3975 seviyesinde tamamladı. Aralık vadeli kontratta 200 günlük basit hareketli ortalama 5.32 ve Mart ayından bu yana izlenen yükselen trendin bu defa desteği olan 5.2830 seviyesi üzerinde sağlanan tutunmayla birlikte dün TCMB faiz kararı eşliğinde dalgalı hareketler ön plandaydı. Bizim tarafta TCMB faiz kararı yanında ECB'nin de faiz kararı piyasaların takibindeydi. ECB yılsonunda varlık alımlarını sonlandırıyor ve faiz artırım beklentileri 2019 yaz sonrası olarak belirlenmeye devam ediliyor. Bu kararlarla da birlikte kur tarafında aşağı yönlü hareketler meydana gelddi. Beklentimiz 5.2830-5.32 bölgesi üzerinde kalabildiği sürece yükseliş eğiliminin devam etmesi yönünde. Bu durumda 5.47 ve 5.53 seviyeleri test edilmek istenebilir. Bahsettiğimiz hareketli ortalama ve trend desteği öncesinde ise yaşanacak olası geri çekilmelerde 5.36 ara desteği de izlenmelidir. Ana yön başta da belirttiğimiz gibi bahsettiğimiz bölge altına aşağı yönde geçilemediği sürece halen yukarı olmaya aday görünüyor.

Destekler 5.3600 / 5.3200 / 5,2830
Dirençler 5.4700 / 5.5300 / 5,5700


ONS ALTIN (F_XAUUSD1218)

Aralık vadeli Altın kontratı, dün %0,32 düşüşle günü 1244,45 seviyesinde tamamladı. Altın fiyatları üzerindeki fiyatlamalara ticaret savaşlarının yarattığı belirsizliklerin devam etmesi, ABD tahvil faizlerinde yaşanan düşüş, FED'in faiz artırım beklentileri etki etmeyi sürdürüyor. Tüm bu gelişmeler yatırımcıları portföylerinde ihtiyat amacıyla Altın bulundurmaya yönlendiriyor. Bu nedenle Altın fiyatlarında yukarı yönde hareket etme isteği zaman zaman risk iştahındakii artışla geri çekilmeler gözlense de bizce yine de bir adım önde görünmeye devam ediyor. Dün bir miktar geri çekilme oluşsa da 1241 desteği üzerinde kapanış gerçekleşebildi. Altın vadeli kontratında Nisan ayından başlayan düşüş trend direnci üzerine geçildikten sonra yükselişin devamı için öncelikle 1241-1251 bölgesi üzerinde hareketler görülmesi gerekiyor. Bu bölge üstünde kalıcılık oluşmaya başlarsa 1251 ve 1255 seviyeleri hedeflenebilir. 1241 altına olası geçişte ise geri çekilmeler 1236 ve 1232'ye doğru devam edebilir.

Destekler 1241 / 1236 / 1232
Dirençler 1251 / 1255 / 1265

HABERLER

ALARK: İştiraklerinden Cenal Elektrik Üretim A.Ş.'nin Karabiga termik santralinin İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen ÇED raporuyla ilgili olarak yürütmenin durdurulmadığını, üretimin devam ettiğini ve bununla birlikte gerekli düzenlemeler yapılarak yeni ÇED raporu en kısa zamanda alınacağını açıklamıştır.

PGSUS: Bağlı şirketi IHY İzmir Havayolları A.Ş. (İzAir)'in Pegasus bünyesinde birleşmesiine ilişkin birleşme sözleşmesinin onaylanmasına ve gerekli işlemlerin tamamlanarak birleşme işleminin tescili için ilgili Ticaret Sicili Müdürlüklerine başvurulmasına Taraf Şirketlerin Yönetim Kurulları tarafından 13.12.2018 tarihinde karar verildiğini açıklamıştır.

AVISA: Bedelsiz sermaye arttırımı pay dağıtım başlangıç tarihinin 17.12.2018 olarak belirlendiğini açıklamıştır.

HURGZ: 552.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut pay sahiplerinin yeni pay alma hakları kısıtlanmak ve tahsisli olarak satılmak suretiyle 40.000.000 TL artırılarak 592.000.000 TL'ye çıkarılması kapsamında ihraç edilecek paylara ilişkin ihraç belgesinin onaylanması talebinin SPK tarafından olumlu karşılandığını açıklamıştır.

YKGYO.E, GSDDE.E VKFYO.E payları 14/12/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 28/12/2018 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

OYAYO.E, paylarında 14/12/2018 tarihli işlemlerden (seans başından) 28/12/2018 tarihli işlemlere (seanns sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler
http://www.ahlforex.com.tr

***

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 15 Ara 2018, 13:31 
Çevrimdışı

Kayıt: 19 Haz 2018, 11:31
Mesajlar: 43
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 11
Teşekkürler güncel bilgiler için :D


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 19 Ara 2018, 21:12 
Çevrimdışı

Kayıt: 03 Haz 2017, 11:06
Mesajlar: 14
Ettiği teşekkür: 53
Aldığı teşekkür: 94
Fed, Çarşamba günü sona eren iki günlük para politikası toplantısında faiz artırımına gitti.

Banka tarafından yapılan açıklamaya göre Fed, fonlama oranını 25 baz puan artırarak yüzde 2.00 – 2.25 seviyesinden yüzde 2.5 – 2.50'ye yükseltti. Kaarar, oybirliğiyle alındı.

Aralık toplantısında alınan karar ile birlikte banka, 2018'de 25'er baz puanlık toplam dört faiz artırımı gerçekleştirmiş oldu.

Federal Açık Piyasa Komtesi'nin (FOMC) yılın son politika toplantısında faiz artırımına gitmesi büyük ölçüde bekleniyordu.

Fed yetkililerinin 2019 yılı için faiz artırımı tahmini 3'ten 2'ye indi

Piyasada dikkatler beklenen faiz artırımından çok politika yapıcıların 2019 yılındaki sıkılaştırma temposuna ilişkin tahminlerinde değişiklik olup olmayacağı üzerinde yoğunlaşmıştı. Fed yetkililerinin 2019 yılı için faiz artırımı tahmini 3'ten 2'ye indi.

Fed'in Aralık toplantısı öncesinde yetkililerin faiz patikasına ilişkin tahminlerini gösteren noktasal grafikte medyan beklentisi 2019 için üç faiz artırımını işaret ediyordu.

BLOOMBERGHT

_________________
Yazdıklarım şahsi düşüncelerim olup hiçbir kimse için yatırım,alım ve satım tavsiyesi değildir.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 24 Ara 2018, 13:32 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
24.04.2018 - Haftalık Strateji
HAFTANIN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ

İngiltere ve ABD 1Ç18 Büyüme

Jeopolitik endişelerin azaldığı geçen hafta içeride gündemde erken seçim kararı vardı. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısının ardından TL varlıklarda yaşanan satışlar, erken seçimin yakın bir tarih olan 24 Haziran’da gerçekleşeceğinin açıklanmasıyla yerini güçlü alımlara bıraktı. BIST100 endeksi geçen haftayı %1,2 primle 110.932 puandan tamamlarken, TL dolar karşısında %0,5, Euro karşısında %0,9 değer kazandı.

Yeni günde küresel piyasalarda görünüm pozitif. ABD vadelilerinin pozitif seyrettiği günde, Asya piyasalarında görünüm alıcılı. Dün 3 seviyesini test eden ABD 10 yıllıkları ise yeni günde 2,96 seviyesinde. USDTRY’de ise işlemler hafif düşüşle 4,09’dan geçiyor.

Bu hafta yurt içinde gözler TCMB’nin faiz kararında olacak. Son dönemde gerek jeopolitik gerekse siyasi risklerin eşliğinde yükselen kurların TCMB’yi daha fazla sıkılaştırmaya zorlayabileceğini belirtmiştik. Bu görüşümüzü korumaya devam ediyoruz. Özellikle gıda fiyatlarındaki yükseliş kaynaklı olarak beklenen düzeyde gerilemeyen TÜFE’nin yanı sıra katılığın sürdüğü çekirdek TÜFE ve yükselişini sürdüren ÜFE TCMB’yi sıkı duruşunu artırmaya itecek gibi duruyor. Keza TCMB Başkanı Çetinkaya haftasonu Washington’da gerçekleştirdiği sunumda enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer faktörler yakından izleneceğini ve gerekirse daha fazla parasal sıkıştırma sağlanabileceğini açıkladı. İçeride bugün Nisan ayı reel kesim güven endeksi açıklanacak. Bu hafta 1Ç18 bilançolarının gelmesiyle hisse bazlı hareketler de öne çıkabilir.

Bu hafta BoJ ve ECB’den de faiz kararlarını alacağız. ECB’nin bu toplantıda herhangi değişikliğe gitmesini beklememekle birlikte Başkan Draghi’nin basın toplantısı projeksiyonlar açısından önemli olacak. Ayrıca Draghi’nin ticaret ve kur savaşları hakkındaki görüşleri de izlenecek. BoJ tarafında da değişiklik beklenmiyor. Son dönemde parasal genişlemeyi terk etme tartışmalarına, BoJ Başkanı Kuroda ve Başbakan Abe gerçekleştirdikleri görüşmede enflasyonda hedefe ulaşana kadar sıkı duruşun süreceği açıklamasıyla noktayı koymuştu.


anadoluyatirim.com,tr

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 24 Ara 2018, 18:27 
Çevrimdışı

Kayıt: 03 Haz 2017, 11:06
Mesajlar: 14
Ettiği teşekkür: 53
Aldığı teşekkür: 94
Akbank dan Mail ile Bülten abonesiyim bu gün belirli hisselere ait yabancı takası oranlarını paylaşmışlar.
Paylaşmak istedim.

https://www.akyatirim.com.tr/apps/PDFVi ... px?ID=3556

_________________
Yazdıklarım şahsi düşüncelerim olup hiçbir kimse için yatırım,alım ve satım tavsiyesi değildir.


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 60 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 29 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.