Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 28 Oca 2021, 01:12


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Forum kuralları


Yeni Üyelik Sistemi V.I.P ÜYELİK HAKKINDA DUYURU:

Sitemizin üyelerine sunduğu yeni bir hizmet başlığıdır. Herkese açık olan ve kurallar çerçevesinde kısıtsız bir forum/tartışma/bilgilenme ortamı sunan sitemizin , isteyen üyelere daha detaylı ve daha rahat bir forum ortamında bilgilenme ve tartışma olanağı sağlamak için hazırladığı, özel olarak gerçek kişi bilgileri ile katılınması gereken, normal üyeye kapalı özel bir forum ortamıdır.

Bilindiği üzere, sitemize isteyen herkes , istediği şekilde ve hiç bir gerçek bilgi verme mecburiyeti olmadan üye olabilmektedir. 2 yılı aşan süredir yapılan uygulamada, serbest forum ortamının getirdiği bir çok sıkıntıyı bütün üyelerimiz bizzat yaşamışlardır. Her türlü konu dışı diyalog, görüş belirten üyelerle polemikler, sitemizde hiçbir çıkar gözetmeden gönüllülük esasında bilgi veren değerli yorumcularımıza hakarete varan sataşmalar en temel sorunlardır. Sırf bu nedenle değerli yorumcularımızın sayfalarda yorum ve bilgilendirmelerinin giderek azaldığı da her kes tarafından görülmektedir

Bu nedenle sitemiz , katılımcıların gerçek kişi bilgileri ile ve çok az bir katılım payı ödeyerek katılabilecekleri özel bir VIP bölümü açmaya karar vermiştir. Katılımcıların kimliği site yönetimi tarafından biliniyor olacağı ve katılımcının kendi istek ve iradesi ile yapacağı maddi katkı nedeniyle de bu bölümün kavgasız, polemiksiz, ne istediğini bilen katılımcılardan oluşacağı, dolayısıylada seçkin ve kaliteli bir ortamın oluşacağı ve bu ortamda değerli yorumcularımızın da her hisse için her türlü soruya çok daha açık ve net yanıtlar verebileceği malumunuzdur.

VIP bölümüne katılmak sözleşmeyi okuyup kabul etmek, ve banka ödeme dekontunu vip@hissetuyolari.com adresine iletmeniz yeterli olacaktir. Sonrasinda kayit olurken sizden VIP UYELERİN BÖLÜMÜ baslikli forumdaki, UYELIK İŞLEMLERİ BASVURU FORM undaki bilgiler KAYIT esnasinda ZORUNLU olarak istenecektir. Daha ayrıntılı bilgi için gerekli duyurular yapılacaktır. Her türlü sorularınıza yanıt vermek için hazırız. VIP bölümünün katılımcılara büyük faydası olacağına inanıyoruz.
Saygılarımızla
Yönetim
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 60 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 12 Kas 2018, 13:55 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Borsa İstanbul güne yüzde 0.18 oranında yükselişle 93 bin 5 puandan başladı

BORSAGUNDEM.COM

Bilançoların beklentilerin altında gelmesi Borsa İstanbul üzerinde baskı kuruyor. Özellikle sanayi şirketlerinin güçsüz bilançoları BİST’i etkiliyor. Borsa İstanbul’da yaşanan düşüşe paralel olarak ise dolar yükselişini sürdürüyor. Günün en önemli verisi olan cari denge ise Eylül ayında 1.82 milyar dolar fazla verdi.

BİST güne yüzde 0.18 oranında yükselişle 93 bin 5 puandan başladı.

Açılışın ardından kısa süreliğine dar bantta sıkışan Borsa İstanbul, gelen tepki satışlarıyla birlikte güç kaybediyor.

BİST gün ortasına yüzde 0.07 oranında düşüşle 92 bin 774 puan seviyesinde girdi.

Gün ortasının ardından Borsa İstanbul'da satışlar derinleşti. BİST saat 14.48 itibariyle yüzde 1.02 oranında düşüşle 91 bin 900 puan seviyesinde işlem görüyor.

Gün içerisinde Borsa İstanbul'da en düşük 91 bin 832, en yüksek ise 93 bin 695 puan seviyesi görüldü.

Dar banda sıkışan Borsa İstanbul, küresel piyasalar ve dolardaki volatil seyrin etkisi altında. Hükümetin aldığı enflasyon önlemlerine rağmen enflasyonun yükselişini sürdürmesi de piyasalar tarafından yakından izleniyor ve negatif algılanıyor.

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının sona ereceği beklentisi ise henüz hisse piyasaları üzerinde etkisini tam olarak gösteremedi.

İran’a yaptırımlarını uygulamaya başlayan ABD ise petrol fiyatlarını dengede tutmak için Suudi Arabistan’la birlikte hareket ediyor ve arzı artırıyor.

İran ise bu durum karşısında petrol sattığı ülkelere fiyatı aşağı çekerek cevap veriyor. İran bu sayede hem petrol fiyatlarını sert şekilde aşağı çekiyor hem de petrol ambargosunu ucuz fiyatla delmeye çalışıyor.

Haftasonu Fransa’da dünya liderleri toplandı ve Birinci Dünya Savaşı’nın son bulmasını andılar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump ise akşam yemeğinde sohbet etti. ABD tarafından yapılan açıklamada ikilinin arasında
Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin değerlendirme yapıldı.

Global piyasalarda ise küresel büyümenin yavaşladığı kaygıları satışları körüklüyor.

İtalya ise yarın reddedilen bütçesini yeniden AB Komisyonu’na sunacak. İnadından geri adım atacak olan İtalya’nın büyümesini aşağı çekip harcamaları kısma yoluna gitmesi bekleniyor.

Analistler Borsa İstanbul için destek olarak 90 bin 800 puanı, direnç olarak ise 94 bin 200 puanı öne çıkardı.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 13 Kas 2018, 08:12 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Dün tepki niteliğindeki toparlanma kısa sürerken satış ağırlıklı bir gün geçirdik. S&P500 endeksi de %2 oranında değer kaybetti. ABD'de şirket değerlerinin sorgulandığı ortamda, büyümenin de zirvelerde olduğu ve Fed'in şahin duruşunu koruması gibi genel riskler piyasalarda kırılganlık yaratıyor. Diğer yandan, Çin'de büyüme endişeleri ve Avrupa tarafında İtalya bütçe anlaşmazlığı piyasalar üzerinde genel baskı yapan diğer nedenler. Geçen hafta Bölge'den gelen görece iyi verilere rağmen İtalya konusu Avro üzerinde baskı yarattı ve EURUSD da 1,12 seviyesine kadar yaklaştı. Öte yandan, dün ABD borsalarını takiben Asya'da da açılışta zayıf bir görüntü oluşsa da, ABD ve Çin arasında üst düzey görüşme sağlamak için Çin Başbakan yardımcısının ABD'ye ziyaret gerçekleştirebileceğine yönelik haber akışı kayıpları telefi etmiş durumda. ABD vadelileri ise artıda seyrediyorlar. Ancak, yukarıda belirttiğimiz genel riskler piyasalar üzerinde hissedilmeye devam edebilir. Dolayısıyla olası toparlanma çabaları sınırlı olabilir. Dün görece düşük işlem hacmiyle %1,5 oranında değer kaybeden BIST100 endeksinin ise güne tepki alımlarıyla başlayabileceğini ancak 92.200 direncinin altında baskının devam edebileceğini tahmin ediyoruz. Bugün daha çok Avrupa Bölgesi'nden gelecek veriler takip edilecekken, İtalya ile ilgili haber akışı da yakından izlenecektir.MAKROEKONOMİ

Bugün Euro Bölgesi veri ve gündem ağırlıklı bir gün geçireceğiz.

Avrupa Komisyonu'nun reddettiği İtalya 2019 yılı bütçesinin, yeniden düzenlenmesi ve AB kurallarına uygun hale getirilip yetkililerle paylaşılması için bugün son gün.

Bugün TSİ 10'da ekim ayına ait Almanya TÜFE ve TSİ 13'te kasım ayına ait Almanya ZEW endeksi ve TSİ 12.30'da İngiltere işsizlik oranı açıklanacak.
· Analist ve ekonomistlerin ekonomik görünüme ilişkin fikirlerini beyan ettiği ZEW endeksinde; İtalya ile AB'nin bütçe gerginliğinin, Merkel'in görev süresi dolunca görevi bırakacağını belirtmesinin ve özellikle Almanya otomotiv sektöründeki geçici yavaşlamanın belirleyici olduğunu görebiliriz.
· Bugün ayrıca eylül dönemine ait İngiltere işsizlik rakamlarını izleyeceğiz. İşsizlik oranı, %4 ile 1975 yılından bu yana en düşük seviyede bulunuyor. Ücretlerdeki seyir, enflasyonun görünümü açısından daha dikkate değer olabilir. Sıkı istihdam piyasası, ABD'deki gibi ücretlerdeki seyri, daha odak noktası haline geti

ŞİRKET HABERLERİ
SEKTÖR HABERLERİ

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Borusan (BRSAN): Borusan Holding CEO'su Agah Uğur emeklilik nedeniyle görevini holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık'a devredecek. Borusan Holding'den yapılan açıklamaya göre Uğur, 2019 yılı boyunca Kocabıyık'a danışman olarak hizmet verecek. Uğur, 2020 sonuna dek Holding yönetim kurulundaki görevine ise devam edecek.

Klimasan (KLMSN, Pozitif): Şirket borsada işlem gören kendi paylarının (KLMSN) geri alımının yapılabilmesine, geri alıma konu edilecek azami pay sayısının, şirket ödenmiş sermayenin %10'ununa denk gelen 3.960.000 adet veya pay alımı için ayrılabilecek azami fon tutarının ise 20mn TL olarak belirlenmesine karar verildiği duyurulmuştur. Şirket bu kararı alırken, herhangi bir fiyat hedefi ve beklentisi olmadığı bilgisini de ayrıca paylaşmıştır.

Orge Elektrik (ORGE, Sınırlı Pozitif): Şirketin devam eden işleri arasında yer alan Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü Projesi'nde, Şirket ile Gama-Türkerler Kocaeli Adi Ortaklığı arasında, 1,9mn Euro+KDV ve 6,4mn TL+KDV tu

FAİZ PİYASALARI

bir %11,5 kupon ödemeli sabit kuponlu tahvili yeniden ihraç edecek
Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 13 Kas 2018, 08:24 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Yurtdışı piyasalardaki olumsuz seyir Borsa İstanbul'u etkiliyor

Global Piyasa Etkileri

Borsa İstanbul haftanın ilk işlem gününe alıcılı seyirle başlasa da, ikinci seans başlangıcında yurtdışına gelen satışlar doğrultusunda günü yüzde 1.5 düşüşle 91.445 seviyesinden sonlandırdı. Satışların genele yayıldığı piyasada tepki alımları cılız oldu. Kur cephesinde ise Dolar spot (DXY) endeksindeki yükselişle 18 ayın zirvesi olan 97.5 seviyelerine geldi. Bu artışa istinaden gelişmekte olan para birimlerinin birçoğu dolara karşı değer kaybederken, Türk Lirasında sınırlı kaldı.

Dün yurt içerisinde Eylül ayı cari denge verisi açıklandı. Piyasa beklentisine paralel 1.83 milyar dolar fazla açıklanırken, yıllıklandırılmış açık 46.05 milyar dolara geriledi. Bir süredir iyileşmenin devam ettiği cari dengede; ithalattaki yavaşlama ve altın ticaretindeki azalma başlıca nedenler arasında. Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransa dönüşünde uçakta gazetecilere verdiği röportajda Halkbank, Kaşıkçı cinayeti ve yerel seçim konularında açıklamalar yaptı. Halkbank konusunda Trump’ın ‘’Ben bu işin bittiğini zannediyorum. Niye bu kadar uzadı? " şeklinde yanıt verdiğini belirtildi.

Euro bölgesinde ise gündemde İtalya bütçe tartışmaları ve Brexit konusu var. Avrupa Birliği'nin İtalya'ya bütçesini revize etmesi için tanıdığı süre bugün sona eriyor. Alınacak karara dair gelişmeler kur cephesinde etkili olması beklenmektedir. ABD tarafında ise dün Apple’ın yeni ürünlerinin satış tahminlerine yönelik kötümserlik hissede sert satışlara neden oldu. Apple ve tedarikçilerinin hisse senetlerindeki sert düşüşünden Asya piyasalarını da negatif etkiledi. Yeni güne başlarken endeksin global piyasalara paralel negatif seyirle açılış yapmasını beklemekteyiz.

STRATEJI

88.6 binden gelen yükseliş trendi 96 binden dönünce 94 binde hedge yapmayı önermiştik. Aynen devam! 94 bin yukarı geçerse yine stoplamayı öneririz.

Modelimiz (09:15 itibariyle) VIOP X30YVADE 350 puan civarında kayıpla, BIST 100 tarafında ise % -0.2 civarında güne başlamasını öngörüyor.

Alnus Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 14 Kas 2018, 07:36 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Coca Cola İçecek AŞ, Emlak Konut GYO, Tofaş Türk Otomobil Fabrikası, Ülker Bisküvi, Türkiye Vakıflar Bankası ve Yapı Kredi Bankası MSCI Türkiye Endeksi'nden çıkarıldı
14 Kasım 2018 Çarşamba, 07:59 Güncelleme: 14 Kasım 2018 Çarşamba, 08:30

MSCI Inc. tarafından geçtiğimiz hafta yapılan basın açıklamasına göre yayınlanması beklenen kurumun Kasım 2018 yarıyıllık endeks revizyonu yayınlandı.

Endeks Revizyonu Raporu'na göre Coca Cola İçecek AŞ, Emlak Konut GYO, Tofaş Türk Otomobil Fabrikası, Ülker Bisküvi Türkiye Vakıflar Bankası ve Yapı Kredi Bankası MSCI Türkiye Endeksi'nden çıkarıldı.

Şok, Coca Cola Emlak Konut GYO Enerjisa ve Ülker Küçük Ölçekli Şirketler Endeksi'ne eklendi.

Endekslerde gidilebilecek değişikliklerin piyasa üzerindeki etkisinin sınırlı kalmasını bekleyen uzmanlar, bazı ekleme ve çıkarmaların hisse bazında etkili olabileceğinin altını çizdi.

Endeks sağlayıcısının açıklamasına MSCI'nın internet sitesi üzerinden ulaşılabilecek hisse senedi değişiklikleri, 30 Kasım kapanışından itibaren geçerli olacak.

Türkiye hisse senetlerinde kurum tarafından gidilen son değişiklik Mayıs sonunda duyurulmuştu. Türk Telekom, Türkiye Endeksi’nden 1 Haziran itibariyle çıkarılırken, MLP Sağlık Hizmetleri, MSCI Türkiye Küçük Ölçekli Şirketler Endeksi’ne eklendi. Adana Çimento, Beşiktaş, Fenerbahçe, Goodyear, Gübre Fabrikaları ve İş Gayrimenkul Yatırım endeksten çıkarılmıştı.


Eklentiler:
MSCI HİSSELERİ.PNG
MSCI HİSSELERİ.PNG [ 40.6 KiB | 1834 kere görüntülendi ]

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 14 Kas 2018, 08:00 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


ABD - Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin gündeme gelmesi piyasaları dün rahatlatsa da kapanışa doğru ABD borsaları tekrar baskı altında kaldı. S&P500 endeksi de günü hafif ekside kapattı. Bu sabah Çin'den karışık gelen makro verilerle birlikte Asya'da yönsüz bir görüntü var. ABD vadeliler de yatay. Yine kurlarda da sakin bir görüntü varken, BIST100 de güne yatay bir görüntüyle başlayabilir. Dün petrol fiyatlarındaki sert düşüş (Brent %7'ye yakın değer kaybetti) havacılık hisseleri eşliğinde endeksi destekledi. Genel olarak yurtdışı riskler devam ederken, borsalara önemli bir satış gelmedikçe BIST100 petrol hikayesiyle olumlu ayrışmaya devam edebilir. Bu sabah da 65 USD civarında hareket eden Brent petrol teknik olarak önemli gözüken 62 USD desteğine kadar düşüşünü sürdürebilir gözüküyor. Bu kapsamda, BIST100 endeksi 92.200 desteğinin üzerinde kalması durumunda dünkü havasını koruyabilir. Önemli direnç ise 93.100 bölgesinde. Bu direnç bölgesinin aşılması yükselişlerin ivmelenmesiyle sonuçlanabilir ve 94.200 hedef olabilir. Bugün ABD'den gelecek enflasyon verisi yakından izlenecektir. İtalya bütçe konusu odakta kalmaya devam ederken, Brexit ile ilgili olumlu haber akışı Sterlin'i destekliyor.

MAKROEKONOMİ

Yoğun bir gündemle hafta ortasına başlıyoruz.

Brexit (İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması) anlaşmasında sona bir adım daha yaklaşıldığını işaret eden haber akışı, Sterlini tekrar 1,30 seviyesinin üzerine taşıdı. Birleşik Krallık ile Avrupa Birliği arasında yürütülen görüşmelerin tamamlandığı ve bugün TSİ 17'de Başbakan May'in yapacağı kabine toplantısında görüşüleceği görülüyor. Anlaşmaya varılan metne kabineden destek gelirse Brexit anlaşmasının imzalanması için AB liderler zirvesinin 25 Kasım tarihinde toplanması öngörülüyor.

Asya seansında Çin ve Japonya verilerini takip ettik. Japonya ekonomisi daralırken; Çin verileri ekonomideki yavaşlamanın ılıman bir şekilde devam ettiğine işaret etti. Çin ekonomisinin yavaşlamasının karşılığını ise ihraccat partnerlerinden biri olan Japonya'nın, ihracat rakamlarındaki düşüşte görüyoruz.
" Veriler, ekim ayında Çin ekonomisinin öngörüleri aşan belirgin bir yavaşlama göstermediğini veyahut uygulamaya konan ekonomiyi destekleyici tedbirlerin (zorunlu karşılık indirimi, kamu teşviki, kredi kullanımına destek...) işe yaradığını ifade ediyor. Sanayi üretimi ve yatırımlar beklentilerin üzerinde gerçekleşirken; perakende satışların beklentileri tutturamadığı gözleniyor. Hafta sonu Alibaba'nın Bekarlar günü etkinliğinde gerçekleştirdiği satışta yeni bir rekora imza attığının gözlenmesi de aslında Çin ekonomisindeki yavaşlamanın keskin bir şekilde olmadığına teyit eden verilerden.
" Japonya ekonomisi, gerek ihracatın düşüşe geçmesi gerekse doğal afetlerle üretimin aksaması sonucu üçüncü çeyrekte yıllıklandırılmış olarak %1 daralma beklentisine karşılık %1,2 küçüldü. Bir önceki çeyrek ekonomi %3 büyümüştü.
Çin ve Japonya verilerini takip ettikten sonra bugün büyüme ve enflasyon verileri endeksli birr gündeyiz. Muhtemelen Almanya ekonomisindeki yavaşlamayı teyit edeceğimiz bir veri göreceğiz. İngiltere ve ABD enflasyon verileri ise Merkez Bankalarının hedefinin üzerinde seyrediyor. Şüphesiz bugünün en dikkat çekeni ABD TÜFE rakamları olacak. Ekim ayında enflasyonun aylık bazda %0,3 artarak yıllık olarak %2,3'ten %2,5'e hızlanması bekleniyor.

Bugün ayrıca Fed Başkanı Jerome Powell'ın TSİ 2'de konuşması bulunuyor.

Bugün TSİ 10'da Almanya üçüncü çeyrek büyüme verisi açıklanacak. İkinci çeyrekte yıllık %2,3 büyüyen ekonominin üçüncü çeyrekte %1,2 büyümeye yavaşlaması bekleniyor. Eğer büyüme %1,2 gerçekleşirse bu son 7 çeyreğin en düşük büyümesi olacak.

TSİ 12.30'da İngiltere'de ekim ayına ait enflasyon verileri açıklanacak. Enflasyonun yıllık olarak %2,4'ten %2,5'e hızlanması bekleniyor. Manşet enflasyon her ne kadar %2 olan enflasyon hedefinin üzerinde seyretse de çekirdek enflasyon %1,9 ile hedefin hemen altında bulunuyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Garanti Bankası (GARAN, Öneri "EKLE",, Nötr): Medium Term Note programı kapsamında SPK tarafından tertip ihraç belgesi (4mn GBP) düzenlenmiştir.

Otokar (OTKAR, Nötr): Otokar, Bahreyn'de 14 - 16 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Bahreyn Uluslararası Havacılık Fuarı'na (BIAS 2018) katılıyor. Otokar, BIAS 2018'de zırhlı araçları ile kendi tasarımı olan kule sistemlerini tanıtacak.

SEKTÖR HABERLERİ

MSCI Endeks Değişiklikleri: 30 Kasım'dan itibaren geçerli olmak üzere MSCI Global Standart endeksinden Coca Cola İçecek (CCOLA), Emlak Konut GYO (EKGYO), Tofaş Türk Otomobil (TOASO), Türkiye Vakıflar Bankası (VAKBN), Ülker Bisküvi (ULKER) ve Yapı Kredi Bankası'nın (YKBNK) çıkarılacağı açıklandı. MSCI Global Small Cap endeksinden ise Akçansa Çimento (AKCNS), Alarko Holding (ALARK), Albaraka Türk Katılım (ALBRK), Avivasa Emeklilik (AVISA), Borusan Mannesmann Boru (BRSAN), Çimsa Çimento (CIMSA), İpek Doğal Kaynaklar (IPEKE) ve Logo Yazılım'ın (LOGO) çıkarılacağı, diğer taraftan Coca Cola İçecek (CCOLA), Emlak Konut GYO (EKGYO), Enerrjisa Enerji (ENJSA), Şok Marketler (SOKM) ve Ülker Bisküvi'nin (ULKER) de ekleneceği açıklandı.

Borsa İstanbul: Borsa İstanbul Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan, öncelikli gündem maddelerinin alternatif finansman kaynaklarının kullanılması ve finansman maliyetlerinin düşürülmesi olduğunu belirterek; büyük altyapı projelerinin sermaye piyasası araçlarıyla finanse edilmesi ve menkul kıymetleştirmelerin yaygınlaştırılmasının da odaklanacakları konular arasında yer aldığını söyledi.

Çimento: Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından sektörün ilk 8 aylık verileri açıklandı. Sektörünün Ocak-Ağustos verilerine göre; üretilen çimentonun yaklaşık %9,8'i ihracata konu oldu. Açıklamaya göre bölgesel bazda yapılan satışlarda en büyük artış Ege, İç ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde görüldü. 2017 yılının ilk aylarında yaşanan zorlu kış şartlarının, bu yıl yaşanmaması sebebiyle yılın ilk 2 ayında satışlarda %31'lik büyüme yaşandı. Satışlar Mart ve Nisan aylarında aylık bazda %4 ve %8 artarak normal seyrine döndü. Ancak Mayıs ayından itibaren son 4 ayda Ramazan ayı ve Bayramların etkisiyle satışlar aylık bazda azaldı ve Ağustos ayı sonu itibariyle devre bazında da eksi olarak gerçekleşti. TUİK verilerine göre, 2018 yılı Ocak-Ağustos döneminde, ihracatın (çimento+klinker) en çok arttığı ülke Senegal olurken; bu ülkeyi ABD ve Haiti izledi. İhracat oranlarının yükseldiği diğer pazarlar arasında da Gine ve Gana yer aldı. Kaynak: Matriks

Demir-Çelik: Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, İran'ın son yıllarda hızla artan çelik üretimi ve devlet destekli düşük fiyatlarının Türk çelik üreticilerini tehdit etmeye başladığını belirterek, hükümetin 2018 yılında kaldırdığı inşaat demiri ithalatındaki gümrük vergilerini yeniden uygulaması çağrısında bulundu.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Tuğçelik (TUCLK, Sınırlı Pozitif): Şirket, Valeo'nun Fransa St. Florine de bulunan fabrikası ile VO9REB100 Renault projesi kapsamında EUR 6 Motorlarının EGR valf parça üretimi için anlaşma imzalamıştır. Proje 2020 yılında seri üretime girecek olup, 5 yıl devam edecektir. Yılda 260bin parçadan toplamda 1,3mn EUR tutarında parça üretilecek olup, toplam da 6mn EUR ciro elde edilmesi planlanmaktadır. Ayrıca Proje mühendislik çalışmaları ve üretim ekipmanlarının imalatı için de 326bin EUR ciro elde edilmesi planlanmaktadır.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24 seviyesinde sabit kalmaya devam ediyor. Toplam fonlama miktarı 137,3 milyar TL'den 120 milyar TL'ye geriledi. Fonlamanın tamamı maliyeti %24 olan haftalık repodan karşılandı.

Dün %3,13-3,17 bandına sıkışan ABD 10 yıllık tahvil faizi, bugünkü enflasyon verisini beklerken sabah saatlerinde %3,15'lerde işlem görüyor.

Hazine'nin bu hafta yapacağı altı ihaleden, uzun vadeli olan üçünü iptal etmesi ardından kısa vadeli tahvil talebinin artmasıyla özellikle verim eğrisinin (faiz ile vade arasındaki ilişkiyi gösteren eğri) kısa tarafındaki faizlerde düşüş sürüyor. Dün iki yıllık gösterge tahvilin yenidenn ihracında ortalama bileşik faiz beklentilerin altında kalarak %18,79 gerçekleşti. Ekim ayındaki ihalede iki yıllık gösterge tahvil faizi %25,98 olmuştu.

2 yıllık gösterge kağıdın faizi dün 111 baz puan düşüş kaydederek %19,98 seviyesinden kapandı. Bu seviye 9 Temmuz'dan bu yana en düşük seviye


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesii

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 14 Kas 2018, 09:24 
Çevrimdışı

Kayıt: 02 Eki 2018, 09:21
Mesajlar: 27
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 4
Teşekkürler haberler için.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 15 Kas 2018, 08:48 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Dün ekside kapatan ABD borsaları, bu sabah Çin borsalarındaki yükselişle birlikte vadelilerde yataya geçmiş durumda. Avrupa tarafında, İngiltere Başbakanı May Brexit'te kabine desteğini alırken, Sterlin bu gelişmeden destek bulmaya devam ediyor. EURUSD paritesi de 1,13 seviyesinin üzerinde seyrederken, DXY 97'nin altında. Gelişmekte Olan Ülke kurlarında da kısmi değer kazançları görülüyor. Petrol fiyatlarındaki baskıyla havacılık hisseleri eşliğinde pozitif ayrışan BIST100 endeksi de güne hafif alıcılı bir görüntüyle başlayabilir ve olumlu ayrışmaya devam edebilir. Sert düşüşün ardından dün tepkiyle karşılaşan Brent bu sabah 66 USD'nin altında. Teknik olarak 62 USD seviyesi hedefte kalmaya devam ediyor. Bu sabah, petrol ithalatçısı ülke para birimlerinde olumlu ayrışma görülüyor. Bugün yurtiçinde piyasa etkisi sınırlı olabilecek yoğun veri akışı takip edilecekken, ABD'de perakende satışlar verisi açıklanacak.

MAKROEKONOMİ

Yoğun yurtiçi makro veri gündemiyle perşembe gününe başlıyoruz.

Bugün ekim ayı bütçe dengesi rakamlarını takip edeceğiz. Saat 11'de bütçe rakamlarının paylaşılması bekleniyor.

Eylül ayında özellikle bedelli askerlik ve para cezalarında artışın katkısıyla vergi dışı gelirlerin bütçe dengesini desteklediğini gözlemlemiştik. Vergi gelirleri ise gerek büyümedeki yavaşlama eğilimi gerekse kur artışı sebebiyle (motorlu taşıt vergisi...) reel olarak düşüşünü sürdürmüştü. Harcamalar tarafında ise sermaye giderlerindeki (yatırım) düşüşle tasarruf önlemlerinin etkilerini çok sınırlı da olsa görmeye başlamıştık.
" Yetkililerin ekim sonunda belirli sektörlerde KDV ve ÖTV indirimine gitmesi ardından dolaylı vergilerde düşüşün kasım ayı itibarıyla kısa vadede öne çıktığını gözlemleyebiliriz. Nitekim mevcut durumda dolaylı vergilerdeki düşüşün daha belirgin olduğunu görüyoruz (Şekil 1). Bu durum aslında şu tezi de bir kez daha doğrulamakta. Büyümenin yavaşladığı dönemlerde ilk başta dolaylı vergi kaynaklı azalış görülmekte.
" Aralık ayında KDV ve ÖTV indirimleerinin sona ermesi beklenmekte. Dolayısıyla hem sürenin kısa olması hem de artan satış hacmiyle, gelirlerdeki düşüşün 2017 yılındaki ÖTV indirimlerine nazaran daha sınırlı olması beklenebilir. Dolayısıyla Yeni Ekonomi Programında hedeflenen %1,9 düzeyindeki bütçe açığı/GSYH oranının hala ulaşılabilir olduğu görülüyor.

Kamu tarafında tasarruf eğilimi ve büyümenin daha dengeli bir görünüme bürünmesiyle işsizlik oranlarındaki artışın süreceği düşünülmekte. Halihazırda işsizlik oranı temmuz döneminde (haziran-temmuz-ağustos) %10,8 düzeyinde bulunuyor. Özellikle dördüncü çeyrekte işsizlik oranlarındaki yükselişin daha belirginleşebileceğini düşünmekle birlikte Yeni Ekonomi Programında da yıl sonu işsizlik oranı tahmini %12 düzeyinde bulunuyor.

Bugün ayrıca saat 14.30'da kasım ayına ait TCMB beklenti anketi açıklanacak. ÖTV ve KDV indirimleriyle birlikte anket katılımcılarının, yıl sonu enflasyon beklentilerini ne denli şekillendirecekleri önemli olabilir. Halihazırda anket katılımcılarınınn yıl sonu enflasyon tahmini %24,2 düzeyinde. (TCMB Enflasyon Raporunda, açıklandığı üzere TCMB'nin yıl sonu enflasyon tahmini %23,5 seviyesinde bulunuyor.) Ardı ardına iki aydır cari dengenin fazla vermesi ardından yıl sonu cari açık tahmini olan USD 40,7 milyarın aşağı yönlü revize olması da muhtemel.

Bugün TSİ 16.30'da ekim ayına ait ABD perakende satışlar verisi açıklanacak. Oto hariç perakende satışlar verisinin aylık bazda %0,5 artış göstermesi bekleniyor. Ayrıca kasım ayına ait Philadelphia Fed iş dünyası endeksi de açıklanacak.

ŞİRKET HABERLERİ

Albaraka Türk Katılım Bankası (ALBRK, Pozitif): Banka'nın 3Ç2018'deki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %79 oranında artarak 176mn TL'ye yükselmiştir. Beklenti Banka'nın 135mn TL net kar elde edeceği yönündeydi. Banka'nın net kar payı gelirleri bir önceki çeyreğe göre %46 oranında artarak 3Ç2018'de 363mn TL olarak gerçekleşmiştir. Banka'nın ticari karı çeyreksel bazda 88mn TL artarak karı desteklerken, karşılık giderleri 79mn TLL yükselmiştir. Üçüncü çeyrek karı ile birlikte Banka'nın 2018 yılı ilk dokuz ayındaki net dönem karı 372mn TL'ye yükselmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde 141mn TL kar açıklanmıştı.

Alarko Holding (ALARK, Nötr): Holding'in CEO'su Ayhan Yavrucu rüzgar ve güneş enerjisine yatırımları artıracaklarını ve Kazakistan'da hafif raylı sistem ihalesine teklif vereceklerini açıkladı. (Kaynak: Bloomberg HT)

Özak GYO (OZKGY, Sınırlı Pozitif): Özak GYO geleceğe yönelik beklentilerini paylaşmıştır. Buna göre, Şirket 2019'da Büyükyalı'nın teslim edilmesiyle NAD'de güçlü bir sıçrama beklerken, NAD'in, 2019 yıl sonu itibariyle bugüne göre %59 artarak 2,58 milyar TL'ye ulaşması beklenmekte. Büyükyalı'nın 2019 yılında ilk teslimleri ile birlikte satış gelirlerinde de güçlü bir sıçrama bekleniyor. Şirket'in 2018 yılı kira beklentisi 85,6mn TL iken (9A2018: 69,9mn TL), 2019 yılında bunun 114,6mn TL, 2020 yılında ise 133mn TL'ye çıkabileceği öngörülmektedir. Hasılatın da 2019 yılında yüksek bir miktardda artarak 1.309,6mn TL'ye (9A2018: 178,7mn TL), FAVÖK'ün de 618,9mn TL'ye (9A2018: 82,8mn TL) çıkabileceği öngörülmektedir.

Şok Marketler (SOKM, Sınırlı Negatif): Templeton Strategıcemergıng Markets Fund IV LDC, Kurul kaydında olan ancak Borsada işlem görmeyen statüde 36 milyon TL nominal tutarlı Şok Marketler pay senetlerinin Borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu'na başvurdu. Haberin ardından hisse dün günü %3,77 düşüşle tamamladı.

Ziraat Bankası: Banka bağlı ortaklığı kapsamında kurulan Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi'nin 08.11.2018 tarihinde İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü'ne tescil ve 14.11.2018 tarihinde Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde ilanı yapılarak kuruluş işlemi tamamlanmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Borsa İstanbul: Borsa İstanbul, buıgünden itibaren ikinci seviye tedbir sonrasında paydaki volatilitenin devam etmesi durumunda üçüncü seviye olarak 15 gün süre ile "Tek Fiyat Yöntemi ile İşlem Görme" tedbirinin uygulanmaya bbaşlanacağını duyurdu. Borsa İstanbul'un Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan duyurusunda, Sermaye Piyasası Kurulu'nun ilgili kararları uyarınca, Borsa İstanbul'un Pay Piyasası'nda işlem gören pay senetlerinde, işlemlerin adil ve dürüst bir şekilde gerçekleşmesinin sağlanması ve yatırımcıların aşırı volatilitenin getirdiği risklerden korunmaları amacıyla "Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi"nin devreye alındığı hatırlatıldı. Kaynak: Dünya

İBB Su Fiyatları: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul'da ev ve işyerlerinde su fiyatlarına %15 indirim kararı aldıklarını açıkladı. Haber kanallarında yer alan açıklamasında Uysal, 1 Ocak'tan itibaren su fiyatlarında hem konutlarda hem de iş yerlerinde %15 oranında indirim yapılacağını kaydetti.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Lokman Hekim (LKMNH, Sınırlı Negatif): Şirket'in 3Ç2018'de ana ortaklık net dönem karı %37,5 oranında azalarak 1mn TL'ye gerilemiştir. Satış gelirleri üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %88,6 oranında artan şirketin brüt karı ise maliyetlerdeki yüksek artışın etkisiyle %15,9 oranında azalarak 7,6mn TL'ye gerilemiştir. Operasyonel giderlerdeki %21'lik artış ve 753bin TL'lik diğer faaliyet gideri ardından faaliyet karı da %39,2 oranında azalarak 3,8mn TL'ye gerilemiştir. Üçüncü çeyrek düşük kar rakamına karşın şirketin ilk dokuz ay ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %62,5 oranında artarak 5,5mn TL olarak gerçekleşmiştir.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24 seviyesinde sabit kalmaya devam ediyor. Toplam fonlama miktarı 120 milyar TL'de sabit kaldı.
ABD 10 yıllıkların faizi, ABD manşet enflasyon verisinin yukarı yönlü sürpriz yapmaması ve hatta çekirdek enflasyonun %2,1 ile yıllık bazda 6 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşmesi ile birlikte dün yaklaşık 2 baz puan gevşeyerek, ekim sonundan bu yana en düşük kapanışı yaptı. Bugün de dünkü kapanışa göre yatay %3,12 seviyelerinde işlem görmekte. Petrol fiyatlarındaki düşüş, kküresel anlamda enflasyonu düşürücü etki yapabilecek bir faktör dolayısıyla en azından petrol tarafından enflasyonist baskının hafiflemesi tahvil piyasası fiyatlamalarında da belirleyici oluyor.

Dün yurtiçi bono piyasasında anlamlı bir değişim gözlemlemedik. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi, 15 baz puan yükselerek günü %20,13 seviyesinden sonlandırdı.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadeece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 16 Kas 2018, 08:22 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


ABD - Çin arasındaki ticaret geriliminin azalacağı beklentisi ile Çin borsaları artıda seyrediyorlar. Dün pozitif bir görüntüyle kapatan ABD borsaları ise bu sabah vadelilerde sınırlı da olsa baskı altında. Diğer yandan, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi ile ilgili haber akışıyla birlikte, TL dün Dolar karışışında %2 değer kazanırken, Türkiye ETF'i de TL bazında yaklaşık %0,5 oranında prim yaptı. Dün 5,35 seviyesinin üzerinde kapatan Dolar / TL, bu sabah ABD tarafından yapılan açıklama ile bir miktar yükselişiyle karşılaşsa da BIST100 endeksi güne %0,5 civarında alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Açılışla birlikte önemli gözüken 94.400 direncine doğru ilk etapta hareketlilik görülebilir. Veri tarafında, yurtiçinde sabahtan eylül ayına ait sanayi üretim rakamları haftanın son işlem gününde ön plana çıkıyor.

MAKROEKONOMİ

Bugün sanayi üretim verileri odaklı bir gündeyiz.

Yurtiçinde eylül ayına ait sanayi üretim rakamlarını takip edeceğiz. Ekonomideki dengelenmenin eylül ayında daha belirginleşmesi ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin yıllık bazda %2 düşüş göstermesi bekleniyor. Beklentilerin ise geniş bir aralıkta yer aldığını görüyoruz. Anket katılımcıları, sanayi üretiminin yıllık bazda %7,5 düşüş ile %3 artış arasında değer göstermesini bekliyor. Ağustos ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim verisi, yıllık %1 artış beklentisine karşılık %1,7 yükselmişti.
" İmalat PMI (satın alma yöneticileri endeksi) eylül ayında, Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyeye gerilemişti. Bu dönemde kredilerin 13 haftalık yıllıklandırılmış hareketli ortalamasını incelediğimizde tüketici, ticari ve konut kredileri başta olmak üzere toplam kredilerde negatif büyüme görmüştük. Eylül ayı ithalat verilerinde yıllık %18 daralma da iç talepteki normalleşmenin belirginleştiğini göstermişti.
ABD'de TSİ 17.15'de ekim ayına ait sanayi üretimi rakamı açıklanacak. Sanayi üretiminin aylık bazda %0,2 artış göstermesi, kapasite kullanım oranının da %78,1'ten %78,2'e çıkması bbekleniyor. Ayrıca TSİ 13'te ekim ayına ait Euro Bölgesi TÜFE rakamları izlenecek. Aylık enflasyonun %0,2 artış göstermesi, yıllık enflasyonun %2,1'ten %2,2'ye yükselmesi bekleniyor.

Haftaya, makroekonomik veri takvimi bize görece sakin bir görünüm sunuyor.
" ABD'de konut verileri, perakende satışlar, hizmet ve imalat PMI verileri öne çıkıyor.
" Euro Bölgesi'nde Almanya ÜFE ve hizmet ile imalat PMI en dikkat çeken veriler.
" Japonya'da da dış ticaret dengesi ve TÜFE rakamları dikkate değer.
" 21 Kasım'da OECD ekonomi tahminlerini paylaşacak.
" Bu, yoğun hafta ardından yurtiçinde ise gelecek hafta sakin bir veri gündemi mevcut.

ŞİRKET HABERLERİ

İş GYO (ISGYO, Öneri "AL", Nötr): Şirket, portföyünde yer alan İş Kuleleri Kule 3'ün kiralama çalışmalarına devam edildiğini duyurmuştur.

Vakıfbank (VAKBN, Öneri "AL", Nötr): Banka İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İUFM) projesi kapsamında devam etmekte olan Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na (VKGYO, Pozitif) ait projenin Genel Müdürrlük hizmet binası olarak kullanılması planlanan 52 katlı bloğunda yer alan 22,9bin m²'lik yerin 300mn TL'ye satın alınması hususunda Genel Müdürlük makamının yetkili kılındığını duyurmuştur

SEKTÖR HABERLERİ

Ulaştırma: Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan Kanal İstanbul'da inşaatın başlangıcının 2020 yılına kalmaması gerektiğini ve Kanal İstanbul'un etrafındaki alanlar için imar planlarının son aşamaya gelmek üzere olduğunu söyledi.

Turhan ayrıca, İstanbul'da Sabiha Gökçen havalimanı ile üçüncü havalimanını birbirine bağlayacak demiryolu hattının projelendirme çalışmalarında son aşamaya gelindiğini ve en yakın zamanda inşaatı için ihaleye çıkacaklarını söyledi. (Kaynak: Reuters)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Aksa Enerji (AKSEN, Nötr): Bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre Aksa Enerji CEO'su Cüneyt Uygun Manisa Doğalgaz Çevrim Santralini elden çıkarmak amacıyla yapılan başvuruda amaçlarının diğer santrallerinde yaptıkları gibi paketleyip yurtdışında bir bölgede hayata geçirmeek olduğunu vurguladı. Hisse geri alım planlarının olmadığı ve Mali'de de bir kapasite büyütme ve süre uzatma planlarının olduğunu bilgisi de haber yer almıştır.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24 seviyesinde sabit kalmaya devam ediyor. Toplam fonlama miktarı 120 milyar TL'den 116,1 milyar TL'ye geriledi
Brexit belirsizliği, Yen ve ABD tahvilleri gibi güvenli limanlara yönelmeyi artırıyor. Sabah saatlerinde ABD 10 yıllıkların faizi, %3,10 seviyelerine yakın işlem görüyor. İngiltere 5 yıllık kağıdın faizi de, Ağustos 2016'dan bu yana en yüksek düşüşünü kaydederek %1 seviyesinin altına sarktı.

TL'deki güçlü değerlenme dün tahvil faizlerini de aşağı çekti. 2 yıllık gösterge kağıdın faizi, 17 baz puan gerileyerek günü 9 Temmuz'dan bu yana en düşük seviye olan %19,96 seviyesinden sonlandırdı. Dün ayrıca kasım ayı TCMB beklenti anketini takip ettik. TCMB beklenti anketinde, anket katılımcılarının yıl sonu enflasyon beklentisinin sınırlı yukarı revize edilerek %24,22''den %24,45'e yükseldiği görülüyor. 12 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentisi de 35 baz puan artırılarak %17,38'e çekildi.Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 19 Kas 2018, 08:30 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Borsa büyümenin düşmesini fiyatladı, sırada ne var?
Borsada işlem gören şirketler üçüncü çeyreğe ait bilançolarını açıkladı. Ziraat Yatırım’ın hesaplamalarına göre bankalar da dahil olmak üzere toplam 306 şirketin üçüncü çeyrekteki kârı yüzde 17.7 azaldı. Habertürk'ten Abdurrahman Yıldırım'ın yazısı...
19.11.2018 - 07:56 | Güncelleme: 19.11.2018 - 08:32

Geçen yılın üçüncü çeyreğinde 23 milyar 116 milyon lira olan karlar bu yılın aynı döneminde 19 milyar 16 milyon liraya indi. Bu yıl şirketler ve bankalar tek bir çeyreklik dönemde 4 milyar lira daha az kâr etti.

-Söz konusu olan, kâr ve zararın birbirinden arındırılmış durumu. Toplamda 40 sektörün arasında kârı ortalamanın üzerinde artan da var, altında kalanlar da. Elbette zarar edenler de kâr edenler de bulunuyor.

-Geçmiş yıllara göre bu yılın önemli farkı ise zarar eden sektör sayısında hızlı bir artış olması. Üçüncü çeyrek itibariyle zarar açıklayan sektör sayısı geçen yıl 4 iken, bu yıl 14’e çıktı. Kâr eden sektörlerin sayısı da 10 azalmayla 36’dan 26’ya düştü. Böylece kar edenlerin yarısı kadar da zarar eden sektörler oldu.

KÂRLAR NEDEN DÜŞÜYOR?

-Kârı azalan sektörler arasında bankacılık da var. Bankaların geçen yıl üçüncü çeyrekte 6.9 milyar olan kârı bu yıl 6.6 milyar liraya indi. Banka kârlarındaki azalma yüzde 3.6 ile sınırlı kaldı.

-Zarar eden diğer sektörlerin başında ise telekom, gayrimenkul, enerji, perakende, lojistik geliyor.

-Şirketlerin kârlarındaki azalmanın nedenleri arasında döviz kurundaki sıçrama, ardından faizlerdeki artış, sonra enflasyonun fırlaması ve nihayetinde büyümenin hızla aşağı gelmesi yatıyor.

İHRACATA ÇALIŞANLAR KARDA

-Zaten büyüme ve yurtiçi talep artışı yoksa, şirketlerin satışlarını artırmaları ancak ihracatla mümkün. İhracat artmasına artıyor ama bu artış şirketlerin toplamı için yeterli olamıyor. Kârını en çok artıran sektörler de aynı zamanda en çok ihracat yapan, döviz kazananlar. Havayolu, demir çelik, savunma sanayi, madencilik gibi.

-İhracat artışı toplamı kurtarmaya yetmiyor çünkü ihracatın GSMH içindeki payı düşük ve yıllarca yüzde 15-20 koridorunda gidip geliyor. Bu da, iç pazarın daraldığı bir dönemde yapıyı değiştirmek, ihracata yönelmek için iyi bir fırsat ve kurtuluş yolu.

DÜŞÜŞ BÜYÜMEYLE PARALEL

-Ekonomide ve şirketlerdeki bu durum borsaya da yansıyor. Mesela ekonominin yüzde 7.4 büyüdüğü geçen yıl borsa fiyat endeksinin ortalaması 98.966’ya çıktı. Yine bir önceki yılın ortalamasına göre yüzde 37.3 arttı. Tüm işlem günlerinin ortalaması bir endekse göre yapılan hesap bu. Bir günlük, bir haftalık veya bir aylık değil.

-Borsa endeksinin son dönemdeki seyri ise 90-100 bin arasında devam ediyor. Hatta yukarı gitmekte zorlanıyor. Düşüşler daha kolay gerçekleşiyor. Ortalama olarak Borsa Endeksi ocak ayında 116.815 iken, haziran ayında 95.874’e iniyor. Ağustos ayında 93.355 ile en düşük düzeyine geriliyor. Ekim ayında ise kısmen toparlanarak 95.330’a çıkıyor. TL bazında endeksin kaybı sınırlı. Ancak TL’nin kaybı yüksek. Dolayısıyla yerlilerin borsadaki kaybı da göründüğünden daha yüksek.

YABANCIDA YARI YARIYA KAYIP

-Dolar bazında borsa endeksinin ortalama değeri ise ocak ayındaki 3.10 dolar iken düzenli olarak her ay gerileyerek eylülde 1.50’ye iniyor, ekimde 1.63 oluyor. Borsanın üçte iki büyüklüğüne hakim olan yabancılar için, Türk hisse senetleri 10 ayda yaklaşık yarı yarıya değerini kaybetmiş durumda. Yabancıların durumunu daha kötüleştiren ise kurun seviyesi veya TL’nin değer kaybetmesi.

BÜYÜME OLMADAN ASLA

-Borsadaki fiyatlara ortalama bazda bakınca hele bu ortalamayı aylar veya yıla uzatınca reel ekonomik gelişmelerle bire bir paralellik görülüyor. Bu anlamda hisse senetlerinin gelecekteki değeri de büyümeyle, şirketlerin durumuyla, satışlarla, elde edecekleri karlarla doğrudan bağlantılı olacak. Büyümenin yönünü kalıcı bir şekilde yukarı çevirmeden borsanın da yönünü yukarı döndürmesi mümkün olamayacak.

BORSA ÖNDEN KOŞAR

-Tek bir ayrım var. Piyasalar ve özellikle borsa gelişmeleri önden fiyatlar. Bu açıdan kalıcı büyümenin gerçekleşmesi beklenmeyecek.

-Ancak ondan önce de büyümenin ne kadar aşağı gideceği fiyatlanıyor. Yılın üçüncü çeyreği için net bir veri ortaya çıktı. Sanayi üretimi bu çeyrekte ortalama yüzde yarım arttı. Büyüme de bu orana yakın çıkar. Borsa yüzde 7.4 gibi yüksek büyümeden buralara gerilemeyi geçmiş dönemde fiyatladı.

KÂR YOKSA BORSA DA YOKTUR

-Sırada son çeyrekte yaşamakta olduğumuz beklenen daralmanın fiyatlaması olabilir. Ardından daralmanın ne kadar süreceği ve canlanmanın ne zaman başlayacağının fiyatlanması gelecek. O zamana kadar da borsa kalıcı yukarı yön bulmak zor. Kâr yoksa borsada fiyat artışı da yoktur. Kârın olması da en başta satışların artmasına bağlıdır.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 19 Kas 2018, 08:31 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasalarda karışık bir görüntü gözlemleniyor. Ay sonunda yapılacak G20 zirvesi öncesi ABD - Çin arasındaki ticaret gelişmeleri konusundaki açıklamalar yakından takip ediliyor. Haftasonu ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in ABD'nin, Çin'in patikasını değiştirmediği sürece ticaret savaşına son verme niyetinde olmadığını söylemesi risk iştahı üzerinde etkili. Çin tarafında yukarı yönlü eğilim sınırlı kalırken ABD vadeliler ekside. Geçen hafta ortasında Powell'ın açıklamaları sonrasında Cuma günü de bazı üyelerin global risklere atıf yaparak yumuşak tonda konuşmaları sonrasında değer kazanan Gelişmekte Olan Ülke kurları da haftanın ilk işlem gününde satıcılı. Benzer şekilde TL de kısmi baskı altında haftaya başlarken, BIST100 endeksi de hafif satıcılı bir görüntüyle güne başlayabilir. Hafta genelinde ikincil öneme sahip veriler takip edilecekken, odakta daha çok ticaret gelişmeleri, Brexit ve İtalya bütçe konusu gibi risk olayları yer almaya devam edecek.Günlük Şirket Getiri ve Çarpanları için tıklayınız...

MAKROEKONOMİ

Tüketici harcamalarına ışık tutması açısından önemli olan Black Friday-Kara Cuma haftasına başlangıç yapıyoruz. Black Friday, ABD'de Şükran Günü'nden sonra gelen ilk cuma gününe denir ve bugün, dünyanın en büyük alışveriş günlerinden birisi kabul edilir.

Yurtiçinde sakin bir haftadayız. Çarşamba günü konut satışları, perşembe günü de kasım ayına ait tüketici güven endeksi öne çıkıyor.

Merkez Bankaları tarafında salı günü Macaristan, perşembe günü Güney Afrika Merkez Bankası'nın faiz kararı bulunuyor. İki ülke Merkez Bankası'nın politika faizlerinde bir değişiklik yapması beklenmiyor. Geride bıraktığımız haftada Meksika, Filipinler ve Endonezya 25 baz puanlık faiz artışına imza atmıştı.

Kasım ayının ilk haftasında Hindistan Merkez Bankası Başkanı Patel'in, bugünkü yönetim kurulu toplantısında istifa edebileceği yönünde haber akışını takip etmiştik. Hindistan'da hükümet, borçlanma sınırlarını azaltmaya ve Hindistaan Merkez Bankası'nın rezerv fazlasına erişim elde etmeye çalışıyor. Bugünkü toplantıda bu konuların görüşülmesi bekleniyor.

Bugün Asya seansında ekim ayına ait Japonya dış ticaret dengesi rakamlarını takip ettik. İhracat beklentilerin altında (yıllık %8,2 artış, beklenti %9), ithalat ise beklentilerin üzerinde (yıllık %19,9 artış beklenti %14,5) artış kaydederek dış ticaret fazlasının öngörüleri aşmasına neden oldu. Bununla birlikte ihracatın eylül ayına göre toparlandığını görüyoruz. Doğal afetlerle üretiminin baskılanmasıyla eylül ayında ihracat, 2016 yılından bu yana ilk kez yıllık bazda %1,2 gerileme ile düşüş kaydetmişti.

Günün geri kalanında veri takvimi sakin. ABD'de konut piyasasının öncü göstergelerinden biri olan, NAHB konut piyasası endeksi( kasım ayı) açıklanacak.

Haftanın geri kalanında,

Salı günü, ABD konut başlangıçları,
Çarşamba günü, OECD "Ekonomik Görünüm" raporu, ABD dayanıklı tüketim mal siparişleri,
Perşembe günü, Japonya TÜFE, Euro Bölgesi tüketici güven endekksi,
Cuma günü, kasım ayına ait imalat ve hizmet PMI verilerini izleyeceğiz.

ŞİRKET HABERLERİ

ŞİRKET HABERLERİ
Anadolu Sigorta (ANSGR, Nötr): Şirket'in 2018 Ekim ayı brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %12 oranında artarak 446mn TL'ye yükselmiştir. Ekim ayı prim üretimi ile birlikte Şirket'in Ocak - Ekim 2018 dönemine ait prim üretimi de bir önceki yılın aynı dönemine göre %23 oranında artarak 4,5milyar TL'ye yükselmiştir.

AG Anadolu Grubu Holding (AHGOL, Nötr): Bağlı ortaklıklarından Anadolu Kafkasya Enerji Yatırımları A.Ş. (Anadolu Kafkasya)'de sahip olduğu hisselerin %13,51 lik kısmının sözkonusu şirketteki mevcut ortağı Paravani Energy B.V. (Paravani Energy)'ye toplam 10mn USD bedel ile satışı konusunda 14.11.2018 tarihinde bir pay devir sözleşmesi imzalanmıştır. Sözkonusu satış işlemi 21.12.2018 tarihinde bedelin nakden ve defeaten tahsil edilmesi suretiyle gerçekleştirilecektir. Taraflar ayrıca 2019 yılı sonuna kadar %14,19 oranındaki bir kısmın daha 10,5mn USD bedelle satışı hususunda da mutabakata varmışlardır. Sözkonusu satışlar neticesinde şirketimizin Anadolu Kafkasya'daki iştirak oranı %89,19'dan %61,49'a inecektir. Aynı zamanda, Anadolu Kafkasya ile Hollanda'da yerleşik ve Paravani Energy'nin ilişkili tarafı olan Ricoti Energy B.V. (Ricoti), Ricoti'nin bağlı ortaklığı olan Gürcistan'da yerleşik TABA L.L.C. (TABA)'nin %50 payının Anadolu Kafkasya tarafından satın alınması konusunda mutabakata varmışlardır. TABA'nın Gürcistan'da 20 MW'lık bir rüzgar santrali kurma projesi bulunmaktadır.

Aygaz (AYGAZ, Öneri "AL", Nötr): Şirket 300mn TL tutara kadar borçlanma aracı ihraç edilmesi kapsamında SPK'ya başvuru yapılacağını bildirilmiştir.

12 Kasım 2018 Tarihli Aygaz Raporumuz için tıklayınız...

Turkcell (TCELL, Öneri "AL", Nötr): Turkcell'in bağlı ortaklığı İnteltek, Azerinteltek'teki %51 payının tamamını Baltech Investment'e 19,5mn EUR'ya sattı. Baltech Investment daha önce Azerinteltek'in %24,5 paya sahipti. KAP'a yapılan açıklamada taraflarr arasında hisse satış sözleşmesi 15 Kasım'da imzalandığı belirtilerek pay devrinin 6 aylık zaman dilimi içerisinde gerçekleşeceği bildirildi. Satış bedelinin pay devir tarihinde EUR olarak ödenecek olması sebebiyle, satış bedelinin ödenmesi tarihindeki kur ile hesaplanması gereken oran ve bilgiler ilgili tarihte açıklanacak.

26 Ekim 2018 Tarihli Turkcell Raporumuz için tıklayınız...

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası Başkanı İmran Okumuş, "20 Kasım salı gününden geçerli olmak üzere benzin ve motorinde indirim bekliyoruz" dedi. İndirim motorinde 22 kuruş, benzinde ise 19 kuruş olacak. Benzindeki indirim pompa fiyatlarına yansıyacak. Yapılan indirimle birlikte benzin ve motorin arasındaki 25 kuruşluk fiyat farkı 5 kuruşa inecek. Kaynak: NTV

İnternet: Kotanın aşılması durumunda internet hızının yavaşlamasına neden olan Adil Kullanım Noktası uygulaması 1 Ocak 2019 itibarıyla kalkacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, veri indirme hızının iyileştirillmesi ve erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla 1 Ocak 2019 itibarıyla Adil Kullanım Noktası'nın (AKN) tamamen kaldırılacağını belirterek, "AKN'nin kaldırılması dolayısıyla aboneler herhangi bir dilekçe vermeyecek. Bu uygulama nedeniyle de ilave ücret alınmayacak." dedi. Kaynak: AA

Konut: TCMB, 2018 yılı Eylül ayı "Konut Fiyat Endeksi" verisini açıkladı. Buna göre Türkiye geneli konut fiyat endeksi, 2018 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %10,5 oranında artış kaydetti. İstanbul, Ankara ve İzmir'de ise sırasıyla %4,91, %10,34 ve %12,36 oranlarında artış gözlendi.

Demir-Çelik: Ekim ayında Türkiye'nin ham çelik üretimi, 2017 yılının aynı ayına kıyasla %4,3 düşüşle, Eylül ayına kıyasla ise %7,8 oranında artışla 3,2mn ton seviyesinde kaydedildi. Ekim ayında elektrik ark ocaklı tesislerin üretimi, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla %3, azalırken, entegre tesislerin üretimi %5,6 düştü. Ocak-Ekim döneminde ham çelik üretimi %0,8 oranında artışla, geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 31mn tondan 31,3mn tona yükseldi. Yılın on aylık döneminde, elektrik ark ocaklı tesisler %1,5 oranında artışla 21,8mn ton; entegre tesisler, %0,9 azalışla 9,5mn ton ham çelik üretimi gerçekleştirdi. Ocak-Ekim döneminde Türkiye'nin kütük üretimi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %2,1 oranında düşüşle, 20,8mn tona düşerken, slab üretimi, %7,1 artışla 10,5mn ton seviyesine ulaştı. Kaynak: TÇÜD

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24 seviyesinde sabit kalmaya devam ediyor. Toplam fonlama miktarı 116 milyar TL'den 115 milyar TL'ye geriledi.Fed yetkilileri tarafından küresel büyümeye yönelik yavaşlama sinyalleri alındığının vurgulanmasıyla dolar varlıklarında sakin bir seyir gözlüyoruz. Dolar endeksi, 96,5 seviyesinin altında, ABD 10 yıllıkların faizi ise %3,06'larda dengelenmiş durumda. ABD'de tatil nedeniyle kısa sürecek haftada, hacimlerde sınırlı azalma beklenebilir.

Hazine'nin önceki hafta finansman ihtiyacının azaldığıını belirtmesi ve TL'deki değerlenmeyle geçtiğimiz hafta iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi, haftalık 152 baz puan düşerek %20,19 seviyesinden cuma gününü sonlandırdı.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 19 Kas 2018, 21:14 
Çevrimdışı

Kayıt: 09 May 2011, 10:17
Mesajlar: 141
Ettiği teşekkür: 9165
Aldığı teşekkür: 359
Halka açık ortaklıkların bedelli sermaye artırımı yoluyla çıkarılacak paylarının halka arz edilmeksizin satışı
MADDE 13 – (1) Halka açık ortaklıklarca gerçekleştirilecek bedelli sermaye artırımlarında halka arz edilmeksizin gerçekleştirilecek pay satışları, tahsisli satış ve nitelikli yatırımcıya satış olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Ortaklığın ortaklarının mevcut paylarının halka arz edilmeksizin satışı bu madde kapsamına girmez. Sermaye artırımında halka arz edilmeksizin gerçekleştirilecek pay satışlarında ihraç belgesinin Kurulca onaylanmasına ilişkin başvuru, yetkili organ kararının alınmasından itibaren otuz gün içerisinde bu Tebliğin 6 numaralı ekindeki belgelerin eklendiği bir dilekçe ile yapılır.
(2) Şarta bağlı sermaye artırımı yolu ile yapılacak pay satışları tahsisli satış niteliğindedir. Bu satışlarda yatırımcı sayısı yönünden bir kısıtlama uygulanmaz.
(3) Sermaye artırımında payların halka arz edilmeksizin satılabilmesi için, yeni pay alma haklarının kısmen veya tamamen kısıtlanmasının esas sermaye sisteminde genel kurulca, kayıtlı sermaye sisteminde esas sözleşme ile yetkili kılınmış ise yönetim kurulunca karara bağlanması gerekir.
(4) Payları borsada işlem gören ortaklıkların sermaye artırımı suretiyle halka arz edilmeksizin gerçekleştirecekleri pay satışının borsanın ilgili pazarında ya da piyasasında gerçekleştirilmesi zorunludur. Bu işleme konu paylar, ortaklığın isteğine bağlı olarak borsada işlem görmeyen veya bu Tebliğin 15 inci maddesine tabi olmaksızın borsada işlem gören nitelikte oluşturulabilir.
(5) Borsanın ilgili pazarında ya da piyasasında sermaye artırımı suretiyle halka arz edilmeksizin gerçekleştirilecek pay satışlarında, satış fiyatı borsa düzenlemelerine göre belirlenir. Ancak Kurul tarafından uygun görülmesi koşuluyla, borsa düzenlemelerine göre farklı fiyattan satış yapılması da mümkündür.
(6) Payları borsada işlem görmeyen halka açık ortaklıkların sermaye artırımı suretiyle ihraç edecekleri paylarının halka arz edilmeksizin satışında, satış fiyatının tespitine esas teşkil etmek üzere yetkili kuruluş tarafından fiyat tespit raporu hazırlanması zorunludur.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 24 Kas 2018, 18:45 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Borsadaki şirketlerden 9 ayda 65,2 milyar liralık net kar

24 Kasım 2018 - 12:02

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi altında işlem gören şirketlerin net karı, 9 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,9 artarak 65 milyar lirayı aşarken, en fazla net karı Garanti Bankası elde etti.

Borsada işlem gören şirketler 2018'in ocak-eylül döneminde elde ettiği net kar, geçen yılın aynı sürecine kıyasla yüzde 13,9 arttı.

Böylece 2017'nin 9 ayında 57 milyar 304,5 milyon lira olan şirketlerin net karı, bu yılın aynı döneminde 65 milyar 244,7 milyon liraya çıktı.

BIST 100 endeksi altında işlem gören ve bilanço açıklama dönemi kapsamında finansal sonuçlarını paylaşan 96 şirketten 71'i yılın 9 ayında net kar elde etti. Kalan 25 şirket ise net zarar yazdığını duyurdu.

Bu dönemde Garanti Bankası, Akbank, İş Bankası, Doğan Holding, Türk Hava Yolları(THY), Ereğli Demir ve Çelik, Koç Holding, Yapı ve Kredi Bankası, Sabancı Holding, VakıfBank, İskenderun Demir ve Çelik, Halk Bankası, Şişecam, Tüpraş, Aselsan, Soda Sanayii, Ford Otosan, Turkcell, TAV Havalimanları, Emlak Konut ve Tofaş olmak üzere 21 şirket net karını 1 milyar liranın üzerine taşıdı.

96 şirketten 71'i net kar elde etti

Açıklanan bilançolara göre, BIST 100 endeksi altında işlem gören şirketler arasında 9 ayda en fazla net kar elde eden 5 milyar 576,3 milyon lirayla Garanti Bankası oldu.

Net kar büyüklüğü açısından Garanti Bankası'nı; 4 milyar 638,8 milyon lirayla Akbank, 4 milyar 573 milyon lirayla İş Bankası, 4 milyar 513 milyon lirayla Doğan Holding, 4 milyar 83 milyon lirayla THY, 3 milyar 914,4 milyon lirayla Ereğli Demir ve Çelik, 3 milyar 826,6 milyon lirayla da Koç Holding izledi.

3,6 milyar lirayla Yapı ve Kredi Bankası, 3,4 milyar lirayla Sabancı Holding, 3,1 milyar lirayla VakıfBank, 3 milyar lirayla İskenderun Demir ve Çelik, 2,2 milyar lirayla Halk Bankası, 2,1 milyar lirayla Şişecam, 1,9 milyar lirayla Tüpraş, 1,7 milyar lirayla Aselsan, 1,5 milyar lirayla Soda Sanayi, 1,3 milyar lirayla Ford Otosan, 1,2 milyar lirayla Turkcell, 1,1 milyar lirayla TAV Havalimanları, 1,1 milyar lirayla Emlak Konut ve 1 milyar 4 milyon lirayla da Tofaş 9 ayda net karını 1 milyar liranın üzerine taşıyan şirketler arasında yer aldı.

Bu dönemde en fazla net zararı ise 3 milyar 605,9 milyon lirayla Türk Telekom açıkladı.

Kar artışında liderlik Doğan Holding'de

Bu yılın ocak-eylül döneminde net karını geçen yılın aynı sürecine göre miktar bazında en çok artıran şirket Doğan Holding oldu. Söz konusu şirket 2017'nin 9 ayında 246 milyon lira zarar ederken, bu yılın aynı döneminde 4 milyar 513 milyon lira kar açıkladı. Söz konusu net kar artışında, holdingin 6 Nisan'da medya sektöründe faaliyet gösteren şirketlerdeki paylarının, Demirören Medya Yatırımları Ticaret AŞ'ye 916 milyon dolara satmasının etkili olduğu görüldü.

Net karını en çok artıran şirketler arasında Doğan Holding'in ardından THY geldi. Geçen bir yıllık sürede THY'nin net karı 823 milyon liradan 4 milyar 83 milyon liraya çıktı.

Açıklanan rakamlara yüzdesel olarak bakıldığında ise net kar artışında ilk sırayı GSD Holding'in aldığı görüldü.

Söz konusu dönemde, GSD Holding'in net karı 20,6 milyon liradan 371,5 milyon liraya ulaşırken, bu da holdingin net karının 18 katına çıktığına işaret etti. Net karı yüzde 712 artarak 287,1 milyon liraya ulaşan Alarko GMYO ise ikinci sırada yer aldı.

Halk Bankası ve Tüpraş ilk 10'daki yerini kaptırdı

Net kar büyüklüğü açısından 2017'nin ocak-eylül döneminde ilk 10'da yer alan şirketler, büyük ölçüde bu yılın 9 ayında da listede yer almayı başardı.

Garanti Bankası, İş Bankası, Akbank, Koç Holding, Tüpraş, Halk Bankası, VakıfBank, Yapı ve Kredi Bankası, Ereğli Demir Çelik ve Sabancı Holding 2017'nin ocak-eylül döneminde en fazla net kar elde eden şirketler şeklinde sıralanmıştı.

Bu yılın 9 ayında ise söz konusu listeden Tüpraş ve Halk Bankası çıkarken, bu şirketlerin yerine Doğan Holding ile THY girdi.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 25 Kas 2018, 08:23 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Yılın son ayına giriyoruz. Fonlar, şirketler, analistler yılı kapatmaya hazırlanıyor. Geçmiş yıllardaki gibi olası bir çıkış halinde ocak ortasına kadar pozitif bir piyasa göreceğiz.

Zeynep Aktaş Milliyet'teki köşesinde yazdı

Aralık ayı genellikle borsada yükselişlerin yaşandığı bir aydır. Yıl sonu rallisi olarak da adlandırılır. Ancak olağanüstü gelişmelerin yaşandığı dönemlerde ya da kriz zamanlarında bunun gerçekleşmediği de görülür. Geldiğimiz aşamada BIST 100 Endeksi 93.003 seviyesinde. Dolar/TL kuru 5.2760, gösterge faiz yüzde 20.87, TÜFE yüzde 25.24, ÜFE ise yüzde 45.01’i gösteriyor. Türkiye’nin risk primi de 384 seviyesinde. Küresel piyasalar satış baskısı altında. Önümüzdeki döneme ilişkin büyüme kaygıları piyasalarda satışları artırıyor. Borsa İstanbul dip seviyelere yakın. Yılın son ayına girilmesinin de etkisi ile alıcıların hareketlenmesi bekleniyor. Investor’s Business Daily’nin kurucusu olan Amerikalı girişimci ve yazar William J O’Neil, “Daha iyi performans göstermek hakkında öğrendiğim ilk şey, bir hisseyi en düşüklerinde gezinirken değil, bir temel yapıp yukarı çıkmaya başlarken almaktır” diyor. Peki, ama bu defa hareketlenme gelecek mi?

Kaygılar sınırlıyor

BIST Sanayi Endeksi direnç seviyelerini, zorlamasına rağmen aşmakta zorlanıyor. Banka hisseleri de sektöre yönelik düşük kâr beklentisiyle satış baskısı altında bulunuyor. JPMorgan, Türk bankalarının yeni sermayeye ihtiyaç duymadığı yönündeki kanaatini korumakla birlikte yukarı yönlü potansiyelinin sınırlı olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte gerek döviz pozisyonları gerekse yatırımları nedeniyle ön planda olan borsa şirketlerinin alıcı bulduğunu görmekteyiz. 2019 yılına girerken borsa dip seviyelerinde ve dolar kuru zirvede dalgalı seyrediyor. Altın ise yurt içerisinde değerlenmiş durumda. Faizse yüksek seviyesini koruyor. Faiz getirisinin yüksekliği beraberinde yatırım fonlarına yönelik ilgiyi azaltıyor. Yıl sonunda borsada genel bir çıkış beklentisinin yanı sıra özellikle hisse bazında hareketlerin öne çıkabilir.

Risk istemeyene...

Sabit getiri garantisi güvenli liman arayanlar açısından mevduat faizini cazip bir alternatif konumuna getiriyor. Bu durum tasarruf sahiplerinin faize yönelmesinde etkili oluyor. Riskinin de olmaması sabit getirili enstrümanlar içerisinde mevduatı öne çıkarıyor.

Yatırımcılar için eurobond’lar bir diğer alternatif seçenek. Türkiye’nin risk priminin düşmesine rağmen hâlâ 300’lü seviyelerin üzerinde. Bu nedenle TL varlıklara ilgi istenilen düzeye gelebilmiş değil.

Bu da yüksek faizlerle borçlanılmasına neden oluyor. Orta ve uzun vade için eurobond faizleri yatırımcılara cazip seçenekler sunuyor.

3 temel kriter

Yatırım guruları hisse senedi seçiminde üç temel kriteri öne çıkıyor: Kârlılık, fiyat ve iyi iş modeli. Onlara göre en çekici şirketler, yüksek büyüme ve kârlılık oranları ile birlikte hem sektörden, hem de kendi tarihi ortalamasından düşük fiyat kazanç oranına sahip olan firmalar.
Son yaşanan borsadaki düşüşte fiyat kazanç oranı dört seviyesinde olan çok güçlü şirketlerin olduğunu görüyoruz. Bu nedenle trend TL varlıklara döndüğünde ilk hareketlenecek yatırım alanı da borsa olacaktır.

Yüksek performans gösterenler

Pay piyasasında dip seviyelerde dalgalı seyir devam ediyor. Para, iyi performans gösteren hisse senetlerine giderken kötü performans gösteren hisse senetlerinden çıkıyor. Yatırımcıların hareketlerine baktığımızda fırtınalı dönemlerde sebat etme cesareti gösterenlerin kazandıklarını görmekteyiz. Vanguard Fonu’nun Kurucusu John Bogle, “Eğer yüzde 20 kaybı kaldıramayacaksan hisse senedi piyasasında olmamalısın” diyor. BIST 100 Endeksi 23 Kasım itibariyle yılbaşına göre yüzde 19.36 aşağıda bulunuyor. Endeks tarihi zirvesinin ise yüzde 23.47 altında. Ancak iyi performans gösteren hisseler de var. Bim Mağazalar, ICBC Turkey Bank, Koza Altın, Kartonsan, Şok Marketler, Kordsa Teknik Tekstil, Soda Sanayii tarihi zirve seviyelerine yakın bir seyir izliyor. Bu hisseler, borsadaki düşüş trendine rağmen endekse göre daha iyi performans sergilediler.

DOLAR NEDEN DÜŞÜYOR?

Dolar kuru, 10 Ağustos’ta test ettiği 7.23 seviyesindeki zirvesinden bu yana düşüş eğiliminde. Halihazırda 5.2760 seviyesinde bulunuyor. Kur üç ay içerisinde yüzde 27 geriledi. Dolar kurundaki düşüşün nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

1- Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kur şoku sonrasında aldığı önlemler ve yurt dışı borçların çevrilebilmesinde problem yaşanmaması kurdaki düşüşün başlangıcı oldu. Hazine 7 Kasım’da tamamlanan 1.5 milyar euro’luk tahvil ihracı ile birlikte toplam 7.7 milyar dolar tutarında dış borçlanma gerçekleştirdi.
2- TCMB faizi yüzde 24 seviyesine yükseltti.
3- Rahip Brunson’un ülkesine dönmesi sonrasında ABD ile ilişkiler yumuşadı. Türkiye, Cemal Kaşıkçı cinayetinde net duruşu ile Ortadoğu’daki stratejik konumunun önemini bir kez daha gösterdi.
4- Dünya ekonomilerinde büyümeye dair kaygılar, dolar kurunun aşağı kaymasında önemli faktörlerden bir tanesi olarak öne çıkıyor. Büyümeye dair kaygıların gerçekleşmesi halinde FED’in faiz artışında frene basma ihtmali küresel bazda kur üzerinde baskı yaratıyor.
5- Teknik olarak 7.23 seviyesinden başlayan alçalan trend devam ediyor. Dolar/TL kuru 10 Ağustos zirvesine göre yüzde 27 geriledi. Kurda teknik olarak ‘ayı eğilimi’ devam ediyor.
6- Daha önce olumsuz rapor yayınlayan aracı kuruluşlar ve yabancılar şimdi kurdaki düşüş eğiliminin devam etme ihtimali üzerinde daha fazla duruyor.
7- Türkiye’ye yabancılardan yeni para girişi sınırlı olmakla birlikte para çıkışı azaldı. Daha çok al-sat işlemleri dikkat çekiyor. Yabancının yeniden alıma geçmesi fiyatlarda dengelenmeyi hızlandıracaktır. Öte yandan yurtiçi yerleşikler döviz alıyor. Bu alımlara rağmen kur düşüyor. Kurda ve enflasyonda yükseliş beklentileri kırıldığında dolar kurundaki düşüş de hızlanabilir.
8- Dolar kurunda aylık bazda yaşanan düzeltmeler en az beş ay sürüyor. Son yaşanan düşüşte üç aydır dolar kuru düşüşte. Dolar/TL kurunda 5.20 ve 4.80 seviyeleri güçlü destekler.
9- Mevduat faizlerinin yüksek seyri dolara alternatif oluşturuyor. Kurdaki yükseliş beklentilerinin kırılması alternatif yatırım araçlarına paranın yönelmesine neden oluyor.
10- Türkiye’nin kredi risk primi 384 seviyesinde bulunuyor. Risk priminin 566’lı seviyelerden gerilemesi kurdaki düşüşü hızlandırdı. Asıl düşüş ise risk priminin 150’li seviyelere gelmesi ile yaşanabilir.

Dolar kuru için beklentiler:

Rabobank: “Dolar 5 TL’ye doğru gerileyebilir.”
Goldman Sachs: “2019’da ABD ekonomisindeki yavaşlama ile birlikte değer kaybedebilir.”

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 26 Kas 2018, 11:01 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Son çeyrek dönemde öne çıkacak sektörler

Geçen hafta itibarıyla 2018'in üçüncü çeyreğine ve toplamda dokuz aylık dönemine ait şirket bilançoları tamamlandı. BİST-Tüm'de üçüncü çeyrek finansallarını açıklamış 306 şirket bulunuyor. Üçüncü çeyrekte bu 306 şirketin ana ortaklık net dönem kârı, yıllık bazda yüzde 17,7 azalarak 19 milyar 17 milyon TL'ye geriledi. BİST-Tüm'de sektörel bazda havayolu ve demir-çelikteki güçlü kâr artışını savunma sanayi ve madencilik sektörleri takip etti. 2017 üçüncü çeyreğe göre en yüksek miktarda kâr artışı kaydeden şirketler Türk Hava Yolları (THY) ve Doğan Holding oldu. Türk Telekom ve Torunlar GYO ise BİST-Tüm toplam kârındaki değişikliğe en olumsuz etki eden şirketler olarak kayda geçti.

45 ŞİRKET

Bilançoları ayrıntılı analiz edebilmek adına BİST-Tüm'deki şirketlerin dokuz aylık bilançolarıyla ilgili bir tablo hazırladık. Tabloda finans sektörüne, holdinglere, yatırım ortaklıklarına ve GYO'lara yer vermedik. 2018'in dokuz ayında 100 milyon TL'nin altında satış geliri olan şirketlerle esas faaliyet zararı ile net zarar açıklayan ve bu iki rasyoda 3 milyon TL'nin altındaki şirketleri çalışmamızın dışında tuttuk. Şirketleri bu üç kriterde yüzdesel değişimlere göre sıraladık ve toplam 45 sanayi şirketine ulaştık. Mondi Tire Kutsan ve Akın Tekstil, her üç rasyoda da sıralamaya girdi.

DİKKAT ÇEKEN UNSURLAR

2018'in üçüncü çeyreği, kur dalgalanmalarının en yoğun yaşandığı dönem oldu. Merkez Bankası'nın verilerine göre temmuz ayına dolar kuru 4,63 TL'den, Euro kuru 5,39 TL'den başladı. Bu çeyreği dolar/TL 6,00, Euro/TL 6,96'dan kapattı ancak ağustosta dolar/TL'nin 7,00, Euro/TL'nin de 8,00'leri test ettiğini hatırlatalım.

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Üzeyir Doğan, üçüncü çeyrekte TL'deki sert değer kayıplarına bağlı olarak dokuz aylık finansal sonuçların temasının kur değişimlerinin kârlara etkisi olduğunu söylüyor, ihracat oranı yüksek ve döviz varlığı bulunan şirketlerin güçlü finansal sonuçlar açıkladığını belirten Doğan, ithalata dayalı üretim ile satış yapan ve döviz yükümlülüğü yüksek şirketlerin ise zayıf finansal görünüm sunduğunu kaydediyor.

FAİZLER DE ETKİLEDİ

Üçüncü çeyrekte faizler de yükseldi. Üçüncü çeyreğe yüzde 19,21 'den başlayan gösterge faiz, bu dönemi yüzde 25,82'den kapattı, integral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya Özer, kur ile faiz gelir ve giderlerinin bilançolarda en fazla öne çıkan kalemler olduğunu ifade ediyor ve kur hareketine bağlı olarak maliyetlerde oynaklıklar görüldüğünü söylüyor. Özer, Petkim, Tekfen, Ana-dolu Cam, Ulusoy Elektrik, Tüpraş, Turkcell, Türk Telekom, THY'nin beğendikleri hisseler arasında olduğunu da kaydediyor.

GCM Menkul'ün araştırma uzmanı Enver Erkan, üçüncü çeyrekte faiz hassasiyeti yüksek sektörlerin daralan kredi talebinden olumsuz etkilendiğini belirtiyor. Bu durumun kârlılıkları sınırladığının da altını çiziyor. Erkan, şöyle devam diyor: "Ekonomideki yavaşlama ve yüksek faizlerden inşaat sektörü ve GYO'lar olumsuz etkilendi. Çünkü yüksek faiz ortamı ipotekli satışlara olumsuz yansıdı. Çimentoda artan enerji girdi maliyetlerinin olumsuz etkisi hissedildi. Otomotiv, iç pazarda kur artışının yarattığı fiyat artışları ve yükselen taşıt kredisi faizlerinin etkisiyle daraldı."

ÖNGÖRÜLER NASIL?

Peki, son çeyreğe ait beklentiler nasıl? Global Menkul Değerler Stratejisti Rıdvan Baştürk, son çeyrek bilançolarında kur şokunun atlatılmasının ve ekim itibarıyla TL'deki pozitif ayrışma sürecinin etkilerinin görüleceği kanaatinde. Bu durumun bu kez döviz borcu olan şirketler için pozitif olacağını kaydeden Baştürk, iç talebe hassasiyeti yüksek hisselerin ise olumsuz etkileneceğini söylüyor. Baştürk, ihracatçı şirketler için olumlu tablo öngörüyor.

GCM Menkul'den Enver Erkan, döviz fazlası olan ve finansman kalemlerinde sıkıntı yaşamayacağını düşündüğü cam sektörünün ön planda olmasını bekliyor. Havacılıkta turizm sezonu sonrasında da trafik verilerinin olumlu geldiği bilgisini veren Erkan, petrol fiyatlarının yılın en düşük seviyelerini görmesinin yakıt maliyetleri için pozitif olduğunu belirtiyor. Erkan, artan gıda enflasyonunun gıda ve gıda perakendeyi olumlu etkileyeceğini, savunma sektörünü ise savunma sanayiindeki millileşme çalışmalarıyla beğendiklerini dile getiriyor. Erkan'a göre, döviz açığı ve borcu olan enerji sektörü ile yüksek faiz ortamından dolayı inşaat ve GYO'lar risk altında. Çin ekonomisindeki yavaşlama ve inşaatta azalan iç talep ise demir-çelik sektörünü olumsuz etkileyebilir. (CEREN ORAL/EKONOMİST DERGİSİ)

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 28 Kas 2018, 08:11 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


28 Kasım 2018

Ticaret gelişmeleri ile ilgili beklentiler ve haber akışıyla küresel piyasalarda dalgalanma devam ediyor. Hafta sonu G20 zirvesinde ABD - Çin arasındaki görüşme piyasalarında odağında olacak. İki ülke arasındaki çekişme tariflerin ötesinde bir "soğuk savaş"a işaret ediyor. Her ne kadar bu savaşın uzun vadeye yayılacağı beklentileri piyasalar üzerindeki şiddetini azaltsa da, küresel büyüme endişelerinin ortasında bu olayın gündemde yer alması risk iştahı baskılıyor. Sonuç olarak piyasalardaki toparlanma da şu aşamada tepki niteliğinde kalıyor. Bu sabaha baktığımızda ise temkinli havanın ardından iyimserlik söz konusu. ABD vadeliler hafif artıda seyrederlerken, Asya'da alıcılı bir görüntü var. BIST100 endeksi de güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Dün pazartesi günkü boşluğu dolduran endeks, o gün gördüğü en yüksek seviye olan 94,4bin seviyesini de tekrar hedefleyebilir. Ancak, piyasalardaki kırılganlığı ve akşamki Fed Başkanı Powell'ın konuşmasını dikkate aldığımızda olası yükselişlerde söz konusu seviyeden tepki görülebilir.

MAKROEKONOMİ

Çin ile ABD liderinin buluşmasına üç gün kala piyasalarda ticaret gerilimi canlılığını koruyor. Trump'ın G-20 Zirvesi ardından yeni tarifeleri uygulamaya koyabileceği beklentisi ise kafalardaki soru işaretlerini artırmış durumda.

ABD verileri odaklı bir gündeyiz. Merakla beklenen Fed Başkanı Jerome Powell'ın konuşmasını takip edeceğiz. Powell TSİ 20'de New York Ekonomi Kulübü'nde konuşacak. Fed Başkanı öncesi dün Fed Başkan Yardımcısı Clarida'nın konuşmasını takip ettik. Başkan Yardımcısının dünkü konuşması görece daha güvercin bir konuşma bekleyenleri şaşırttı. Kademeli faiz artırımı yaklaşımını savunan Başkan Yardımcısı, dolar endeksini de güçlendirdi.

ABD'de TSİ 16.30'da üçüncü çeyrek büyüme verisinin revizesini takip edeceğiz. Büyümenin önceki tahmine göre sabit kalarak yıllıklandırılmış olarak %3,5 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. İkinci çeyrekte ekonomi %4,2 büyümüştü.

2018 yılında ABD ekonomisii vergi indirimlerinin desteğiyle maliye politikası kaynaklı sağlıklı bir büyüme elde etti. 2019 yılında ise büyümenin 2018 yılına göre daha zayıf bir görünüme işaret edeceği düşünülüyor. Herhangi bir resesyon olasılığı yakın vadede beklenmese de büyümede ılımlı bir yavaşlama öngörülüyor. Trump'ın ara seçimlerde kontrolü Demokratlara kaptırmasıyla, ikinci bir vergi indirimi olasılığının zayıflaması büyüme beklentilerini aşağı çekmek için bir gerekçe oluşturuyor. Ek olarak Fed'in faiz artırımlarının sıkılaştırıcı etkisi ve ticaret gerilimleri de büyüme beklentilerini şekillendiriyor.
Euro Bölgesi tarafında bugün TSİ 16'da ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos ve Baş Ekonomisti Peter Praet'in konuşması bulunuyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Sasa Polyester (SASA, Sınırlı Pozitif): T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığ'na yapılan Ar-Ge merkezi başvurusu, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Merkezi Değerlendirme ve Denetim Komisyonu'nun 26.11.2018 tarihli toplantısında kabul edilmiş ve şirkete Ar-GGe merkezi belgesi verilmesi uygun bulunmuştur. Şirket, Ar-Ge merkezlerine tanınan teşvik ve muafiyetlerden yararlanmaya hak kazanmış bulunmaktadır.

Bagfaş Bandırma Gübre Fabrikaları (BAGFS, Nötr): Şirket, İspanya'ya ihraç edilmek üzere Orcom SA firmasından 12.949 Ton, Bulgaristan'a ihraç edilmek üzere Ardor Intertrade LP firmasından 2.500 ton CAN gübresi siparişi almıştır. Toplam sipariş tutarı 2,21mn USD olup, sevkiyatların Aralık ayında tamamlanması planlanmaktadır. Ödemeler peşin olacağı belirtilmiştir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri "AL", Nötr): THY Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamaya göre, Banjul uçuşlarına başlayan THY, Afrika'da büyümeye devam ediyor. THY, Banjul'a başlattığı uçuşlar ile Afrika kıtasında en fazla noktaya uçan hava yolu olarak liderliğini sürdürüyor. Dakar aktarmalı icra edilecek olan Banjul seferleri, haftada iki frekans olarak düzenlenecek.

13 Kasım 2018 Tarihli THY Raporumuz için tıklayınız...


DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Dyo Boya (DYOBY, Nötr): İnşaat boyaları pazarındaki gelişmelere bağlı olarak optimum üretim planları gereği Şirketin Dilovası Fabrikası'nda inşaat ünitesinde Aralık ayında farklı günlerde toplam 5 iş günü faaliyete ara verilecektir. İlgili durum yalnızca şirketin inşaat boyaları iş ünitesine ilişkin olup diğer tüm boya alt segmentlerinde faaliyetler kesintisiz devam etmektedir.

Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET, Nötr): Şirket 27.11.2018 tarihinde Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan "36 ay süreli Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi Hizmet Alımı" ihalesine katılmıştır. Yapılan İhaleye 2 şirket iştirak etmiş olup 3,4mn TL ile en uygun teklifi Fonet vermiştir.


FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde. Toplam fonlama miktarı 123 milyar TL den 125 milyar TL'ye yükseldi.


ABD 10 yıllık tahvilinin faizi, %3,04-3,07 bandında hareket ettiği dünü %3,06 seviyesine yakın sonlandırdı. Bugüne de kapanışa yakın yatay bir şekilde başlıyor. Fed Başkan Yardımcısının kademeli faiz artışını savunnması ardından bugün Fed Başkanı'nın faiz projeksiyonuna dair verebileceği ipuçları izlenecek.

Dün yurtiçinde faizlerde aşağı yönlü hareketin sınırlandığını gözlemledik. Bununla birlikte son 3 iş günüdür 10 yıllık tahvilin faizi, %17 seviyesinin altında kalmaya devam ediyor. 10 yıllık tahvil faizi, dün 9 baz puan yükselerek günü %16,68 seviyesinden sonlandırdı.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, saadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 60 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 29 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.