Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 28 Oca 2021, 01:21


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Forum kuralları


Yeni Üyelik Sistemi V.I.P ÜYELİK HAKKINDA DUYURU:

Sitemizin üyelerine sunduğu yeni bir hizmet başlığıdır. Herkese açık olan ve kurallar çerçevesinde kısıtsız bir forum/tartışma/bilgilenme ortamı sunan sitemizin , isteyen üyelere daha detaylı ve daha rahat bir forum ortamında bilgilenme ve tartışma olanağı sağlamak için hazırladığı, özel olarak gerçek kişi bilgileri ile katılınması gereken, normal üyeye kapalı özel bir forum ortamıdır.

Bilindiği üzere, sitemize isteyen herkes , istediği şekilde ve hiç bir gerçek bilgi verme mecburiyeti olmadan üye olabilmektedir. 2 yılı aşan süredir yapılan uygulamada, serbest forum ortamının getirdiği bir çok sıkıntıyı bütün üyelerimiz bizzat yaşamışlardır. Her türlü konu dışı diyalog, görüş belirten üyelerle polemikler, sitemizde hiçbir çıkar gözetmeden gönüllülük esasında bilgi veren değerli yorumcularımıza hakarete varan sataşmalar en temel sorunlardır. Sırf bu nedenle değerli yorumcularımızın sayfalarda yorum ve bilgilendirmelerinin giderek azaldığı da her kes tarafından görülmektedir

Bu nedenle sitemiz , katılımcıların gerçek kişi bilgileri ile ve çok az bir katılım payı ödeyerek katılabilecekleri özel bir VIP bölümü açmaya karar vermiştir. Katılımcıların kimliği site yönetimi tarafından biliniyor olacağı ve katılımcının kendi istek ve iradesi ile yapacağı maddi katkı nedeniyle de bu bölümün kavgasız, polemiksiz, ne istediğini bilen katılımcılardan oluşacağı, dolayısıylada seçkin ve kaliteli bir ortamın oluşacağı ve bu ortamda değerli yorumcularımızın da her hisse için her türlü soruya çok daha açık ve net yanıtlar verebileceği malumunuzdur.

VIP bölümüne katılmak sözleşmeyi okuyup kabul etmek, ve banka ödeme dekontunu vip@hissetuyolari.com adresine iletmeniz yeterli olacaktir. Sonrasinda kayit olurken sizden VIP UYELERİN BÖLÜMÜ baslikli forumdaki, UYELIK İŞLEMLERİ BASVURU FORM undaki bilgiler KAYIT esnasinda ZORUNLU olarak istenecektir. Daha ayrıntılı bilgi için gerekli duyurular yapılacaktır. Her türlü sorularınıza yanıt vermek için hazırız. VIP bölümünün katılımcılara büyük faydası olacağına inanıyoruz.
Saygılarımızla
Yönetim
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 60 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 23 Eki 2018, 08:12 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Günlük Bülten (A1 Capital)


Yurtdışı Piyasalar Yeni Riskleri Fiyatlarken, BİST100'de Sert Düşüş
Küresel piyasalar kayıplarını telafi edemezken varolan riskler de artmaya devam ediyor. Bir süre ticaret savaşlarını, İtalya'daki mali krizi, Brexit'i fiyatlayan piyasalar geçtiğimiz haftayla birlikte Çin'den gelen büyüme rakamlarını ve Bundesbank'ın Almanya'ya ilişkin durgunluk uyarısını da fiyatlarına dahil ediyor. Ticaret savaşından en çok zarar görecek ülkeler tabii ki ticaret fazlası veren ülkeler olmakta. Bu da ilk adres olarak Almanya'yı işaret ediyor. Bu gündem maddeleri gelişmiş ülke merkez bankalarını ne kadar etkiler sorusunun bir cevabı bu hafta Avrupa Merkez Bankası kararında izlenecek. Fed'den uyarılar gelse de faiz patikasından vazgeçilmiş değil. Bu hafta Fed Başkanları konuşma yapacaklar ve muhtemelen belli başlı risklere değineceklerdir. Toparlayacak olursak BİST100 için dışarıdan esen hava olumlu değil.
BİST100 ve Dolar/TL
Yurtiçi piyasalara donecek olursak; Brunson davası sonrasında Dolar/TL'deki fiyatlama büyük ölçüde tamamlanmış olabilir. 5,50'lere kadar geri çekilen kur bu bölgeden hem teknik anlamda hem de temel anlamda dönüş yapıyor. Dolar etkisi var doğru fakat TL'nin kendi gündeminde yüksek tahvil faizleri yeni bir güçlenme için engel. Bu hafta TCMB kararını alacağız. Bir faiz artırım beklentisi yer almıyor. Ekim ayı enflasyonu artık daha önemli.
BİST100 endeksine gelince; tüm bu genel özetten sonra 99.500'lerden başlayan düşüş 50 günlük ortalamanın yeniden altına bir baskı getirdi. Şirket bazlı hareketler endeks üzerinde baskı yaratsa da risk iştahının düşük olduğu bir ortamdayız. Yüksek faiz hala şirket değerlemeleri üzerinde olumsuz etkili. Bankalar tarafında ise ISCTR ve AKBNK öncülüğündeki satış sektör geneline yansımış durumda. Endeksi aşağı çeken şirketleri yandaki tabloda görmek mümkün. Bugün tepki günü olabilir. 94.200 - 95.000 önemli bir tampon bölge.
Manşette Neler Var
° Trump, Kaşıkçıoğlu cinayetinde S. Arabistan'ın açıklamasını yeterli bulmadığını belirttii.
° Bundesbank'tan Almanya ekonomisi için uyarı. Sanayi sektörü büyümeyi yavaşlatıyor. Riskler aşağı yönlü.
° Avrupa ve ABD piyasaları düşük risk iştahı ve şirket bilançolarıyla ekside. Asya ise satıcılı seyrediyor.
° Gerileyen Dolar/TL ve CDS primine rağmen Türkiye iki yıllık faiz yüksek seyrini koruyor. Enflasyon beklentileri hala yüksek.
° BİST100 endeksinde 94.200 ana desteğine yakınız ve 50 günlük ortalamanın yeniden altına geçtik. Dolar/TL 5,68'lerden işlem görüyor.
TEKNİK YORUM VE SEVİYELER
BİST100'de 50 günlük ortalamanın altına geçen geri çekilme hareketi 94.200 desteğine kadar gelmiş durumda. Burası bir tepki olarak değerlendirilebilir fakat ana resimde aşılamayan bir direnç ve bu dirençten başlayan kuvvet bir satış hareketi var. 94.200'ün önemli bir destek olduğunu ve bu seviyenin altının BİST100 için teknik anlamda bir uyarı bölgesi olduğunun altını çizelim.

ŞİRKET HABERLERİ
" BANVT - Şirketin dolaylı hakim ortağı BRF SA hakkında Brezilya'daki faaliyetleri hakkındda yürütülen polis incelemesi kapsamında inceleme tamamlanana kadar Brezilya'daki tüm çalışanlarının izne çıkarıldığı belirtildi.
" BRMEN - Bursa İnegöl'deki şubenin kapatılmasına karar verildi.
" DENIZ - 63 gün vadeli 293 milyon TL tutarında bono ihraç etti.
" DGZTE - VBTS kapsamında 6 Kasım'a kadar şirket paylarında brüt takas uygulanacağı, açığa satış ve kredili işlem yasağının süresinin de 6 Kasım'a kadar uzatıldığı açıklandı.
" DOAS -
o Fitch, Şirketin ulusal uzun vadeli kredi derecelendirme notunu BBB+(tur)'dan BB+(tur) seviyesine indirirken, durağan olan görünümünü ise negatif olarak belirledi.
o %96,20 oranında bağlı ortaklığı Doğuş Oto Pazarlama'nın diğer %100 oranında bağlı ortaklığı Doğuş Damper Sanayi'yi devralma yoluyla birleşmesine karar verildi.
" EKGYO - İstanbul Sarıyer'deki Köy Zekeriyaköy projesinde yer alan 16 adet blokun geçici kabulün yapıldığı açıklandı.
" FONET - İştiraki Pidata Bilişim'in kuruluş işlemlerinin tamamlanmasıyla şirket finansallarının konsollide olarak açıklanacağı belirtildi.
" GLYHO - JCR, şirketin uzun ve kısa vadeli ulusal notlarını "BBB+" ve "A-2 (Trk) ve görünümünü ise "stabil" olarak teyit etti.
" ISCTR - 270 gün vadeli 400 milyon TL ve 144 gün vadeli 450 milyon TL tutarında bono ihracında talepler 5 - 7 Kasım'da toplanacak.
" ISGSY - İştiraklerinden Tatilbudur'un eski ortaklarından 263.060 TL tahsil edildiği ve başka tahsil edilecek ödeme kalmadığı açıklandı.
" ISMEN - 32 gün vadeli 15 milyon TL ve 45 gün vadeli 22,6 milyon TL tutarında bono ihraç etti.
" ITTFH - VBTS kapsamında 6 Kasım'a kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi.
" KUTPO - Şirketin üretim kapasitesinin %20'sine karşılık gelen 2 nolu fabrikada bakım, yenileme ve modernizasyon çalışması nedeniyle üretime ara verildiği açıklandı.
" LIDFA - Skyland İstanbul'daki 14 adet bağımsız bölümün tapusunun alındığı açıklandı.
" MGROS - 728 gün vadeli 100 milyon TL tutarında tahvil ihraç edildi.
" PETKM - Petkim ve diğer SOCAR Türkiye grubu şiirket tesislerinin yer aldığı bölgenin SOCAR Özel Endüstri Bölgesi olmasına ilişkin Resmi Gazete Kararı yayımlandı.
" PRKME - İstanbul Beyoğlu'ndaki 2.553 m²'lik gayrimenkulün Ciner Yayın Holding'e aylık 235.000 TL+KDV bedelle 1 yıllığına kiralanmasına karar verildi.
" SASA - Satış gelirlerinin %60'ını oluşturan ve Türkiye'nin en büyük üreticisi olduğu polyester elyaf ürününe Çin'den yapılan ithalatta 0,21 Dolar/Kg anti-damping uygulanmasına devam edileceği açıklandı.
" SAYAS - Almanya'daki iştiraki BORSI ile devam eden tahkim sürecinde, hakem heyeti kararının şirket aleyhine sonuçlandığını ve 154.432 Euro anapara ve 23.932 Euro tutarında tahkim masraflarının şirket tarafından ödenmesine karar verildi.
" SKTAS - %100 bağlı ortaklığı Söktaş Dokuma İşletmeleri'ni devralma yoluyla birleşme işlemi için SPK'ya başvuru yapıldı.
" UTPYA - Şirketin döviz borçlanması nedeniyle oluşan kur farkı zararlarına karşılık döviz cinsinden değerlenen otel ve elektrik santralinin değerlemesinin yaptırrılmasına karar verildi.
" YKBNK - 5 milyar TL'ye kadar sermaye benzeri tahvil ihracı, 15 milyar TL'ye kadar tahvil ihracı ve 3 milyar TL'ye kadar yapılandırışmış tahvil ihracı için SPK'ya başvuru yapıldı.
" YKGYO - Çankaya projesindeki 1 adet bağımsız bölümün 3,29 milyon TL bedelle vadeli olarak satıldığı açıklandı.
PAY ALIM SATIM HABERLERİ
" ALGYO - Şirket paylarının geri alımı kapsamında 53,00 - 55,20 TL fiyat aralığından 40.000 adet pay alındı.
" DAGHL - Dagi Giyim tarafından 1,04 TL fiyattan 16.250 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %19,49'a yükseldi.
" ERSU - Akman Holding tarafından 0,93 TL fiyattan 50.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %10,97'ye yükseldi.
" METRO - Galip Öztürk tarafından 0,90 TL fiyattan 532.015 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %1,07'ye yükseldi.
" RTALB - A1 Capital tarafından 2,00 TL fiyattan 100.000 adet alış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %1,49'a yükseldi.
" SARKY - Hayrrettin Çaycı tarafından 3,33 - 3,35 TL fiyat aralığından 10.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %8,9'a yükseldi.
" TGSAS - Can Naci Duman tarafından 5,50 - 6,06 TL fiyat aralığından 38.000 adet pay alımı ve 431.729 adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki payı sıfırlandı.
" YESIL - Ahmet Atak tarafından 11,29 - 12,42 TL fiyat aralığından 75.022 adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %13,89'a geriledi.
SERMAYE ARTIRIM HABERLERİ
" SELGD - Şirket sermayesinin 21,32 milyon TL'den 7 milyon TL'ye azaltılıp eşanlı olarak 4 milyon TL artışla 11 milyon TL'ye yükseltilmesine ilişkin olarak, rüçhan haklarının kullanılmasının ardından kalan 673.312 adet pay 25-26 Ekim'de halka arz edilecek.


A1 Capital Menkul Değerler A.Ş.
www.a1capital.com.tr


***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlıığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 24 Eki 2018, 08:28 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Günlük Bülten (A1 Capital)


Yeni Haftada 4000 Puan Gerileyen BİST100 de Sular Ne Zaman Durulur?
Küresel piyasalarda yaşanan sert satışlar ve iç gündemde MHP Başkanı Bahçelinin Yerel Seçim İttifakı yapmayacakları yönündeki açıklamaları ile değer kaybını hızlandıran BİST100 endeksinde haftanın ilk iki işlem gününde toplam kayıp 4.000 puan olurken gün sonu kapanışı %1,28 değer kaybıyla 93.466 puandan gerçekleşti. Bilanço döneminin başlamasıyla birlikte hisse bazlı hareketlerin devam ettiği endekste bankacılık sektöründe devam eden satış baskısı ve Dolar/TL'de yaşanan yükselişler satış baskısını artırmakta. Küresel tahvil piyasalarında faizlerde yaşanan sert hareketler sonrası bu durumdan etkilenen hisse senetleri endeksleri ABD ve Avrupa borsalarında önemli destek seviyelerinin altına gerilemesin de önemli rol oynadı. Özellikle S&P 500 endeksinin zaman zaman 2.700 desteğinin altına sarkması satış baskısını derinleştiren bir başka gelişme. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ise %3,28 seviyelerine kadar yaşanan yükseliş ardından 3,13 seviyesine gerilemesiyle kısmen rahatlama yaşansa da satıcılı görünüm ve risk iştahındaki azalma devam ediyor. Özellikle İran Konusundaki Yaptırımlarda istisna olabilme ihtimaline dair muafiyet olmayacak açıklaması sonrası Türkiye-İran Ticaretinin yapılamama ihtimalinin de borsa tarafındaki satıcılı seyirde etkili olduğunu da notlarımıza ekleyelim. İçeride piyasalar Perşembe günü gerçekleşecek olan TCMB PPK Toplantısı ve AMB Faiz Kararı ile Draghi açıklamalarına odaklandı.(Genel Beklenti Faizlerde bir değişim olmayacağı yönünde)
BİST100
Salı günü 93400 desteğinde gerçekleşen kapanış sonrası küresel risklerin artmaya devam etmesiyle birlikte 92.500 / 91.300 desteklerinin çalışma ihtimali kuvvetlenirken içeride Kaşıkçı Olayı ve Yerel Seçim İttifakı ana gündemde takip edilecek ana konu başlıkları olurken küresel piyasalarda ABD ve AB Borsalarında İtalya ve Breixt fiyatlamaları öne çıkmakta. Endekste olası toparlanma durumunda 94,600 ve 97,500 hedef değerler olurken Dolar//TL'de 5,78 önemli bir seviye olarak takibimizde olacak.
Manşette Neler Var?
" Brent Petrol Günlük Yüzde 2,5 Gerileme İle 78 Doların Altına Düştü.
" S&P500 Açılışta Yüzde 1,5 Düşerek 3 Temmuz'dan Bu Yana En Düşük Seviyeye Geldi.
" ABD Başkanı Trump Ve Çin Devlet Başkanı Xi G20 Zirvesinde Bir Araya Gelecek.
" AB İtalya'nın Bütçesini onaylanmadı. İtalya ise Bütçesi için B Planı Yok dedi.
" Küresel piyasalarda satış baskısı sürerken, Asya borsalarında ise toparlanma sinyalleri var.
" Dolar/TL'de 5,78 direncinden gelen satışla güne başlarken, faizler hala yüksek.
" Bugün Fed'in Bej Kitap raporu ve Avrupa - ABD'de imalat ve hizmetler sektörü PMI raporlarını izleyeceğiz.

TEKNİK YORUM VE SEVİYELER
BİST100'de 94.200 desteğinin de altında kapatırken, henüz bu destek kırıldı demek için erken, kırılma teyidi için bir süre bu seviyenin altında kalmamız ve yerleşmemiz gerekiyor. Buna ek olarak 50 ve 200 günlük ortalamaların da altındayız. Bu da riskli bir bölgeye endeksin giriş yaptığınıı gösteriyor. Aşırı satım bölgesine de yakınız. Piyasa teknik anlamda bir yukarı tepki yapmak isteyebilir.

ŞİRKET HABERLERİ
" AGYO - Ankara Çankaya'da yer alan Atakule AVM'nin iskan ruhsatının Ankara Valiliği'nden alındığı bildirildi.
" AKSGY - 2015 yılına ilişkin genel kurul gündemindeki bazı kararların iptaline ilişkin açılan dava mahkeme tarafından reddedildi.
" ASELS - ULAK Haberleşme A.Ş.'nin %51'inin 5,1 milyon TL'ye satın alındığı ve devir işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.
" CIMSA - Şirket 1 milyar TL'ye kadar borçlanma aracı ihracı için SPK'ya başvuruda bulundu.
" DOCO & THYAO - DOCO'nun bağlı ortaklığı olan THY DO&CO ile THYAO arasındaki mevcut işbirliğinin 15 yıl süreyle uzatıldığı açıklandı.
" EPLAS & MZHLD - TMSF tarafından Ege Dünya Ticaret Merkezi ihalesini kazanan Livamine Yapı'nın ihale sözleşmesi gereği alması gereken inşaat ruhsatını alamaması üzerine TMSF tarafından 3 ay içinde yeni bir teklifin ortaya konulmasının beklendiği belirtildi.
" FORMT - Mayıs 22019'a kadar tamamlanmak üzere 2 milyon TL tutarında çelik kapı, yangın kapısı ve şaft kapağı satış ve montaj sözleşmesi imzaladı.
" KOZAL - Çukuralan altın madeni işletmesi 3. kapasite artırımı projesi için ÇED olumlu kararının iptaline ilişkin açılan davada Mahkeme tarafından ÇED olumlu kararının iptaline karar verildiği açıklanırken, şirket tarafından yeni hazırlanan ÇED raporunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunulduğu açıklandı.
" LKMNH - %73,62 oranında bağlı ortaklığı Hay Süt'ün 2,1 milyon TL olan sermayesinin 11,1 milyon TL'ye çıkarılmasına ve artırılan kısım için şirketten olan alacaklarından mahsup edilmesine karar verildi.
" SAFKR - Şirketin %46 oranında iştiraki olan Teksav Teknoloji'nin %34'lük payını 1,3 milyon TL'ye satın alırken, şirketteki payını %80'e yükseltti.
" SALIX - Bağlı ortaklığı Alcor 3 Enerji'nin Kütahya'da kurulması planlanan 20 MW'lık biyokütleye dayalı elektrik enerjisi santrali için EPDK'dan ön lisans alındı.
" SEKFK - 78 gün vadeli 22,2 milyon TLL tutarında bono ihraç edildi.
" VAKBN - 3,0 milyar Euro karşılığı tutarda yurtdışında ipotek teminatlı menkul kıymet ihracı için SPK ve BDDK'ya başvuru yapıldı.
" YBTAS - Piyasa şartlarından dolayı Yozgat'taki klinker üretim hattını 2 ay süreyle kapatacağını, 9 çalışanın iş sözleşmelerinin feshedileceğini bildirdi.
" YKBNK - 86 gün vadeli 128,3 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
PAY ALIM SATIM HABERLERİ
" ACSEL & VERTU & VERUS - VERUS tarafından 2,71 TL fiyattan 5.071.148 adet ACSEL payı VERTU'dan bugün satın alınacak olup, alım bedelinin 3 milyon TL'si peşin, kalanı 31 Mayıs 2019'a kadar vade farkı ile birlikte VERTU'ya ödenecek.
" ALGYO - Şirket paylarının geri alımı kapsamında 52,50 - 54,00 TL fiyat aralığından 25.000 adet pay geri alındı.
" ATAGY - Ata Portföy tarafından 4,00 TL fiyattan 81.760 adet alış ve satış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %29,44'te sabit kaldı.
" DAGHL & DAGI - DAGI tarafından 0,99 - 1,00 TL fiyat aralığından 14.587 adet DAGHL payı alınırkeen, şirket sermayesindeki payı %19,63'e yükseldi.
" ERSU - Akman Holding tarafından 0,92 - 0,93 TL fiyat aralığından 30.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %11,05'e yükseldi.
" GLYHO -
o Mehmet Kutman tarafından 2,8 TL fiyattan 235.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %24,15'e yükseldi.
o Şirket paylarının geri alımı kapsamında 2,73 TL fiyatla 250.000 adet pay geri alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %12,74'üne karşılık gelen 41.515.191 adet pay geri alındı.
" GSDDE - Şirket paylarının geri alımı kapsamında 1,04 TL fiyatla 56.538 adet pay geri alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %5,65'ine karşılık gelen 2.948.206 adet pay geri alındı.
" KARTN - Asil Gıda ve Kimya tarafından 324,30 - 335,00 TL fiyat aralığından 2.600 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %22,55'e yükseldi.
" NTHOL - Şirket paylarının geri alımı kapsamında 2,18 - 2,24 TL fiyat aralığından 938.217 adet pay geri alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %32,54'üne karşılık gelen 183.496.890 adet pay geri alındı.
" RTALB - A1 Capital tarafından 1,98 TL fiyatla 50.753 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %1,70'e yükseldi .
" VERUS - Investco Holding tarafından 27,58 - 27,92 TL fiyat aralığından 122.100 adet pay satışı ve 27,66 TL fiyattan 106.400 adet pay borsa dışında alınırken, şirket sermayesindeki payı %63,68'e geriledi.
SERMAYE ARTIRIM HABERLERİ
" OSTIM - Şirket sermayesi bugün 54 milyon TL'den %100 oranında bedelli olarak 54 milyon TL artışla 108 milyon TL'ye yükseltilecek.


A1 Capital Menkul Değerler A.Ş.
www.a1capital.com.tr


***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktaadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 24 Eki 2018, 08:28 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Küresel çaptaki jeopolitik gelişmelerden ticaret gerilimlerine kadar genel riskler küresel piyasalar üzerinde etkisini hissettirmeye devam etti. Dün seans başında %2'nin üzerinde değer kaybı yaşayan S&P500 endeksi ile birlikte ABD on yıllık tahvil faizi %3,11 seviyesine kadar geriledi. Ancak, haziran ayındaki yatay destekten gelen alımlarla S&P500 endeksi günü %0,6 oranında kayıpla ve 200 günlük ortalamasına yakın kapattı. Bu sabah da Asya borsaları benzer şekilde baskı altında başlasa da sonrasında toparlanarak pozitif bölgeye geçtiler. ABD'de bilanço döneminin devam ediyor oluşu ve geçen hafta yapılan açıklamalar doğrultusunda Çin'in piyasa dostu yeni adımları piyasaları tuttuğu söylenebilir. Küresel risk endeksi S&P500'ün 200 günlük ortalamasından uzaklaşmaması ise şimdilik teknik olarak olumlu bir gelişme. ABD vadeliler de bu sabah alıcılı seyretmekteler. TL'deki bu sabah yaşanan baskı da bir miktar dinme eğilimindeyken, endeksin güne alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Dünkü satışlarda takip ettiğimiz destek seviyelerinden tutunmaya çalışan endeks haber akışına bağlı olarak 92,3bin seviyesine kadar gerilese de 100bin civarından gelen düşüşe tepki verme niyetindeydi. Kapanış da 93,5bin seviyesinden gerçekleşti. Dolayısıyla, olası alıcılı görüntüde endeks halihazırda 94,7bin seviyesinde bulunan boşluğu ilk etapta kapatmaya çalışabilir ve tepki niteliğindeki olası yükseliş isteğini devam ettirebilir. Ek olarak, Suudi Arabistan'ın gerekli görülmesi durumunda hızlı bir şekilde daha fazla petrol arzı yapılabileceğini söylemesi, İran yaptırım beklentilerinin daha önceden fiyatlanmış görüntüsü çizmesi ve ABD'de stok verilerinin yüksek gelmesi ile sert bir şekilde düşen petrol fiyatları endeksteki olası tepki yükselişine sınırlı da olsa yardımcı olabilir.


MAKROEKONOMİ

Bugün ekim ayına ait küresel imalat ve hizmet PMI (satın alma yöneticileri endeksi, öncü gösterge) verilerini takip edeceğiz. Küresel büyümede ülkelerarası sınırlı bir farklılaşma görmekteeyiz. ABD ve petrol ihracatçısı ülkeler lehine görece daha pozitif bir havanın egemen olduğu görülmekte. Bununla birlikte belirsizliğin arttığı ve dalgalanmaların yaşandığı bir zaman diliminde gelişmekte olan ülkelerde daha ılıman bir görüntü bizimle. Başta ticaret gerilimleri olmak üzere artan belirsizliğin yatırımları azaltarak; önümüzdeki dönemde küresel büyüme üzerinde aşağı yönlü riskleri belirginleştirebileceği de zaman zaman değerlendirmeler içinde yer almakta.
ABD'de PMI verilerinin yanı sıra TSİ 17'de yeni konut satışları açıklanacak. TSİ 16.45'te ise PMI verilerini takip edeceğiz.

TSİ 17'de Kanada Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. Bankanın politika faizini %1,5 seviyesinden %1,75 seviyesine yükseltmesi bekleniyor. ABD-Meksika-Kanada (USMCA) Anlaşması'ndan sonra bankanın ilk faiz kararını izleyeceğiz. Ülkede TÜFE yıllık %3 seviyesi ile hedefin tam sınırında. Enflasyon hedefi ise %1-3 aralığında.

Yurtiçinde bugün veri takvimi sakin. Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programına göre sıkı para ve maliye politikaları uygulanarak ekonomideki dengelenme sürecinin doğru şekilde yönetileceğini belirtti. Altın ve enerji hariç cari dengenin 2018 sonunda pozitif gerçekleşmesinin beklendiğini ifade etti. Bütçede gelir tarafında genel olarak vergi oranlarında değil vergi gelirlerinde artış öngördüklerini ve gelir tarafında tek seferlik gelir artırıcı tedbir öngörmediklerini vurguladı. Son olarak sermaye giderlerinde (yatırım) ortalama %20'lik düşüşün ekonominin dengelenme sürecine büyük katkı sağlayacağını söyledi.

ŞİRKET HABERLERİ

Aselsan (ASELS, Öneri "AL", Nötr): Daha önceki ULAK Haberleşme A.Ş.'ye ortak olunması duyurusuna istinaden hisse devir işlemine ilişkin ödemenin SSTEK A.Ş.'ye 23.10.2018 tarihinde gerçekleştirildiği açıklanmıştır.


Türk Hava Yolları, DO&CO (THYAO, Öneri "AL", Nötr; DOCO, Nötr): Do&Co Aktiengesellschaft ile THY DO&CO İkram Hizmetleri A.Ş. üzerinden mevcut işbirliğinin gerekli iç onaylar ve düzenleyici otorritelerin onaylarına tabi olmak üzere 15 yıl süre ile uzatılması konusunda mutabakat sağlamıştır
Vakıfbank (VAKBN, Öneri "AL", Nötr): Banka Yönetim Kurulu kararı ile tüm para birimlerinde 3 milyar Euro karşılığı tutarda yurt içinde, halka arz edilmeksizin veya yurt dışında ipotek teminatlı menkul kıymet ihracı yapılması hususunda SPK ve BDDK nezdinde başvuruda bulunarak program izninin yenilenmesi konusunda Genel Müdürlük yetkilendirilmiştir. Bu kapsamda, ihraç limitinin yenilenmesi için SPK ve BDDK nezdinde gerekli başvurular yapılmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Bankacılık: Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası AŞ (KLNMA) hakkındaki yeni kanun Resmi Gazete'de yayımlandı.

Gıda: Yıldız Holding, çikolatacı Godiva'nın Japonya biriminin satışlarını başlattı. Kaynakların Reuters'a verdiği bilgiye göre, Morgan Stanley tarafından yönetilen satışta tekliflerin alınmasına ilişkin ilk tur gelecek ay başlarında tamamlanmış olacak. Satılacak varlığın maddi değeri net olarak belirlenmemiş olsa da, kaynakllar değerlemenin 1 milyar dolara yakın olduğunu belirttiler.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Verusa Holding (VERUS); Acıselsan Acıpayam (ACSEL): Verusa Holding Yönetim Kurulu'nun 19.10.2018 tarihinde almış olduğu karar doğrultusunda, Acıselsan Acıpayam Selüloz Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin sermayesinin %47,3'üne tekabül eden 2.036.291,845 adet borsada işlem görmeyen statüde, 3.034.856,808 adet borsada işlem gören statüde olmak üzere toplam 5.071.148,653 adet payın tamamının Verusaturk Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş'den satın alınmasına ilişkin işleme yönelik olarak yetkili aracı kurum tarafından 23.10.2018 tarihinde Borsa İstanbul'a gerekli başvuru yapılmış olup, söz konusu toptan alış satış işlemi Borsa İstanbul Toptan Satışlar Pazarı'nda 24/10/2018 tarihinde gerçekleştirilecektir. Alım bedelinin 3.000.000-TL'si işlem gününde, kalan tutar ise en geç 31 Mayıs 2019 tarihine kadar ödenecek olup, alım tarihinden ödeme tarihine kadar geçecek süre için ilgili dönemde Merkez Bankası tarafındaan "Avans İşlemlerinde Uygulanan Faiz Oranı" üzerinden faiz işletilecektir.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 155 milyar TL'den 148 milyar TL'ye geriledi. Tamamı haftalık repodan karşılandı.

Risksiz faiz oranının benchmarkı (göstergesi) kabul edilen ABD 10 yıllık tahvil faizi, küresel borsalardaki satış eğilimiyle dün aşağı yönlü bir seyir izledi. Güvenli liman alımıyla dün 3 haftanın en düşük seviyesi olan %3,11'e kadar gerileyen ABD 10 yıllık tahvil faizi, bugün %3,16 seviyelerinde dengelenmiş durumda.

TCMB'nin faiz kararı beklenirken; TL'de oynaklık belirgin bir biçimde arttı. Artan oynaklıkla birlikte verim eğrisi (faiz ile vade arasındaki ilişkiyi gösteren eğri) yukarı kaydı. 5 ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi sırasıyla günlük 97 ve 53 baz puan yükselerek günü %22,39 ve %19,65 seviyesinden sonlandırdı. Ayrıca dün Hazine'nin ekim ayı borçlanma programı takip edildi. İhalede iki yıllık gösterge tahvilde orrtalama bileşik faiz %25,98, sabit kuponlu beş yıllık tahvilde ise %21,42 oldu. Eylül ayında 2 yıllık gösterge tahvilin faizi %25,11 olmuştu.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 26 Eki 2018, 08:11 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Teknik Bülten (Ziraat Yatırım)


BIST-100
(Destek: 93.100/92.400/91.800 Direnç: 94.700/95.000/95.800)

Teknik Yorum: Dün dalgalı bir seyir izleyen endeks günü %1,14 oranında değer kazancıyla 93.748 puandan kapattı. Dün kapanışa doğru gelen alımlarla yatay direnç ve ilk fibonacci düzeltmesinde kapatan endeks, kısa vadeli düşüş trend çizgisinin üzerinde. Direnç sayılabilecek kapanış bölgesinin üzerinde kalınması durumunda bir sonraki fibonacci hedefi ve bir önceki gün oluşan boşluğun bulunduğu 94.700/95.000 direnç bölgesi hedef olabilir. Buranın aşılması durumunda da 95.800 ana direncine doğru hareketlilik görülebilir. Öte yandan, olası geri çekilmelerde ise 93.100 seviyesi izlenebilir. Bu seviyenin üzerinde kısa vadeli yükseliş isteği devam edebilecekken, bu seviyenin altında satış baskısı tekrar gündeme gelebilir. Endeksin güne hafif satış baskısı altında başlamasını bekliyoruz.Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


ayında beklentilerin keskin üzerinde gerçekleşen enflasyon verisi ardından TCMB'nin enflasyon tahmininin, YEP'teki beklentinin üzerinde olması beklenebilir.


ŞİRKET HABERLERİ

Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT, Nötr): Şirket'in 3Ç2018'deki net dönem karı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %15 oranında artarak 63,6mn TL'ye yükselmiştir. Beklenti Şirket'in bu çeyrekte 69mn TL kar elde edeceği yönündeydi. Diğer yandan, Şirket'in teknik bölüm dengesi 3Ç2018'de 55,4mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %15 oranında artış göstermiştir. Şirket'in yatırım gelirleri ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %55 oranında artarak 38mn TL olmuştur. Son olarak, üçüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket'in 2018 yılı Ocak - Eylül net dönem karı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %18 oranında artarak 199mn TL'ye yükselmiştir.

Ereğli Demir Çelik Fabrikaları (EREGL, Sınırlı Pozitif): Şirketin 2018 yılı 3. Çeyrek ana ortaklık net dönem karı 1.337,9mn TL ile geçen yılın aynı döneemine göre %68,9 oranında artış kaydetmiş ancak piyasa beklentisi olan 1529,6mn TL'nin altında gerçekleşmiştir. Satış gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %77,7 oranında artarak 7.792mn TL'ye yükselen Şirket'in brüt karı %118,7 oranında artarak 2.467,4mn TL'ye ulaşmıştır. Brüt kar marjı da 3Ç2018'de 5,9 puan artarak %31,7 olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler bir önceki yılın aynı dönemine göre %38,8 oranında artmış ve 161,8mn TL olmuştur. Esas faaliyetlerden diğer gelirler ise 120,2mn TL olmuştur. Bunların neticesinde Şirketin faaliyet karı da 2.425,9mn TL olarak gerçekleşmiş ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %135,6 oranında artış göstermiştir. Şirketin net finansman geliri de 424,8mn TL artış kaydederek 451,7mn TL'ye yükselmiştir. Kaydedilen 1,471,7mn TL'lik yüksek vergi gideri sonrası net dönem karı 1.403mn TL olurken, ana ortaklığa düşen pay 1.337,9mn TL olmuştur. 3. çeyrek sonuçlarıyla birlikte şirketin 9 aylık ana ortaklık net dönem karı 3.914,3mn TL'ye ulaşmıştır.. 2017'nin aynı döneminde şirketin ana ortaklık net dönem karı 2.561,6mn TL idi.

İskenderun Demir Çelik (ISDMR, Pozitif): Şirketin 2018 yılı 3. çeyreğe ait net dönem karı 1.040,8mn TL ile geçen yılın aynı dönemine göre %107,4 oranında artış kaydetmiştir. Satış gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %88,8 oranında artarak 4.741mn TL'ye ulaşan şirketin brüt karı ise %130,1 oranında artarak 1.484mn TL'ye yükselmiştir. Brüt kar marjı da 3Ç2018'de 5,6 puan artarak %31,3 olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler bir önceki yılın aynı dönemine göre %42 oranında artmış ve 62,2mn TL olmuştur. Esas faaliyetlerden diğer gelirler ise 93,8mn TL olmuştur. Bunların neticesinde Şirketin faaliyet karı da 1.515mn TL olarak gerçekleşmiş ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %151,9 oranında artış göstermiştir. Finansman tarafında ise 332,6mn TL net gelir kaydedilmiş ve böylelikle vergi öncesi kar 1.849mn TL olmuştur.807,8mn TL'lik yüksek vergi gideri sonrası ana ortaklık net dönem karı 1.040,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. 3. çeyrek sonuçlarıyla birlikte şirketin 9 aylık net dönem karı 2.962mn TL'ye ulaşmıştır. 2017'nin aynı döneminde şirketin net dönem karı 1.548mn TL idi.

Ford Otosan (FROTO, Nötr): Ford Otosan'ın 2018 yılı 3. çeyrek net dönem karı 353,8mn TL ile hem bizim beklentimiz olan 445mn TL'nin, hem de piyasa beklentisi olan 384mn TL'nin altında gerçekleşmiş ve hafif olumsuz bir görünü sergilemiştir. Ford Otosan'ın 3Ç2017'deki net dönem karı 345,9mn TL idi. Şirketin satış gelirleri 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %41,7 oranında artmış ve 7.772mn TL olmuştur. Satış gelirlerindeki artış yurtdışı satış gelirlerindeki %79'luk yükselişten kaynaklanmıştır. Yurtiçi satışlar 2017'nin aynı çeyreğine göre adetsel bazda %56 gerilerken, yurtdışı satışlar ise adetsel bazda %24 artış kaydetmiştir. Satışların maliyeti, gelirlerdeki artıştan kısmen daha yüksek, %43,1 oranında artmıştır. Buna bağlı olarak brüt kar %30,9 artışla 822,1mn TL'ye ulaşırken, brüt kar marjı 0,9 puan düşüşle %10,6 olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler ise geçen seneye göre %19,3 artmış ve 302,8mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden 3Ç2018'de 210,5mn TL gelir kaydedilmiştir. Bu gelişmeler neticesinde, faaliyet karı %73,6 artışla 728,3mn TL'ye yükselmiştir. Faaliyet kar marjı da 1,7 puan artışla %9,4 olmuştur. FAVÖK de %63 artışla 878mn TL'ye yükselmiştir. FAVÖK marjı ise 1,5 puan artışla %11,3 olmuştur. Net finansman giderleri geçen seneye göre 174,9mn TL artarak 238,9mn TL'ye yükselmiştir. Şirket 3. çeyrekte 135,6mn TL'lik vergi gideri yazmıştır. Bu gelişmeler neticesinde 3. çeyrek net dönem karı 2017 3. çeyreğe göre %2,3 artış kaydetmiştir. Net kar marjı da 1,8 puanlık düşüşle %4,6 olarak hesaplanmaktadır. 3. çeyrek sonuçlarıyla birlikte şirketin 2018 yılı 9 aylık net dönem karı %29,9 artışla 1.272mn TL olmuştur.

Şirket ayrıca 2018 yılı beklentilerini revize etmiştir. Buna göre şirketin yurtiçi perakende satış hacmi beklentisi 85-95bin adetten 60-70 bin adete indirilirkken, ihracat beklentisi ise 320-330 bin adette sınırlı kalmıştır. Şirketin 385-395bin adet olan üretim beklentisi ise 370-380'e çekilmiştir. Ayrıca, 2018 yılı yatırım harcamaları beklentisi 175mn EUR'dan 180-200mn EUR'ya yükseltilmiştir. Ford Otosan'ın Türkiye toplam otomotiv pazarı beklentisi de 780-830bin adetten 550-600bin adete gerilemiştir.

Garanti Bankası (GARAN, Öneri "EKLE", Sınırlı Pozitif): Garanti Bankası'nın 2018 yılının üçüncü çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %12,3 oranında azalarak 1.673mn TL'ye gerilemiş ve beklentimiz olan 1.670mn TL'ye paralel gerçekleşmiştir. Piyasa beklentisi ise 1.627mn TL idi. Diğer taraftan ticari kar beklentimizin üzerinde gerçekleşirken, ayrılan serbest karşılık miktarı da o kadar beklentimizin üzerinde gerçekleşmiştir
Anadolu Cam (ANACM, Pozitif): Şirket'in 3Ç2018'deki ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %165 oranında artarak 147,3mn TL'ye yükselmiştir. Piyasa beklentisi yılın üçüncü çeyreğinde 1115mn TL kar elde edeceği yönündeydi. Brüt kar ise aynı dönemler itibariyle %61 oranında artarak 3Ç2018'de 280,3mn TL olmuştur. Şirket'in yılın üçüncü çeyreğindeki net kar marjı ve brüt kar marjı sırasıyla %16 ve %31 olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı çeyreğinde bu oranlar sırasıyla %9 ve %29 idi. Öte yandan, üçüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte 2018 yılı Ocak - Eylül ana ortaklık net dönem karı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %125 oranında artarak 376,5mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Soda Sanayii (SODA, Pozitif): Şirket'in 3Ç2018'deki ana ortaklık net dönem karı 818mn TL gerçekleşerek geçen yılın üçüncü çeyreğinde elde edilen 139mn TL ana ortaklık karının oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Piyasa beklentisi Şirket'in yılın üçüncü çeyreğinde 668mn TL kar elde edeceği yönündeydi. Brüt kar ise aynı dönemler itibariyle %113 oranında artarak 434,8mn TL olmuştur. Yatırım faaliyetlerinden net gelirler bir önceki yılın aynı dönemine göre 214mn TL artarken, döviz fazlası bulunan Şirrket'in net finansman gelirleri de bir önceki yılın üçüncü çeyreğine göre 191,8mn TL artarak kardaki artışa destek vermiştir. Şirket'in yılın üçüncü çeyreğindeki net kar marjı ve brüt kar marjı sırasıyla %85 ve %45 olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı çeyreğinde bu oranlar sırasıyla %23 ve %34 idi. Üçüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte 2018 yılı Ocak - Eylül ana ortaklık net dönem karı ise 1.474,7mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı döneminde elde edilen 422,6mn TL'nin oldukça üzerinde gerçekleşmiştir.

Trakya Cam (TRKCM, Nötr): Şirket'in 3Ç2018'deki ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %72 oranında artarak 275,8mn TL'ye yükselmiştir. Piyasa beklentisi yılın üçüncü çeyreğinde 291mn TL kar elde edeceği yönündeydi. Brüt kar ise aynı dönemler itibariyle %69 oranında artarak 525,2mn TL olmuştur. Şirket'in yılın ikinci çeyreğindeki net kar marjı ve brüt kar marjı sırasıyla %17 ve %31 olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı çeyreğinde bu oranlar sırasıylaa %16 ve %31 idi. Son olarak, üçüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte 2018 yılı Ocak - Eylül ana ortaklık net dönem karı ise bir önceki çeyreğe göre %84 oranında artarak 780,2mn TL'ye yükselmiştir.

Tekfen Holding (TKFEN, Sınırlı Pozitif): Tekfen'in 2018 yılının üçüncü çeyreğinde ana ortaklık net dönem karı 448mn TL ile hem bizim beklentimiz olan 390,7mn TL'nin, hem piyasa beklentisi olan 373,4mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiş ve iyi bir görüntü sergilemiştir. Tekfen'in 3Ç2017 ana ortaklık karı 130,8mn TL idi. Tahminimizdeki sapmada finansman gelirlerinin beklentilerimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur. Tekfen'in satış gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre özellikle taahhüt tarafı gelirlerindeki artışın etkisiyle %88,6 oranında artarak 3,3 milyar TL'ye ulaşırken, satışların maliyetindeki artış ise hafif altında gerçekleşmiştir. Buna bağlı olarak brüt kar da %107 oranında artarak 483,7mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirketin operasyonel giderleri aynı dönemde %%73,1 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 3Ç2017'deki net 29,6mn TL'lik gidere karşın 3Ç2018'de 230,5mn TL gider kaydedilmiştir. Diğer taraftan finansman tarafında 3Ç2017'da kaydedilen 22,4mn TL'lik gelire karşın 3Ç2018'de kaydedilen 415,9mn TL'lik gelir kardaki artışta önemli etkenlerden olmuştur.

Üçüncü çeyrekteki kar rakamıyla birlikte Tekfen'in Ocak-Eylül ana ortaklık net dönem karı 968mn TL'ye yükselmiş ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %87,5 oranında artış kaydetmiştir.

Tekfen ayrıca güçlü gelen ilk dokuz ay sonuçları ardından 2018 yılı beklentilerini yeniden revize etmiştir. Buna göre Holding, toplam 2018 satış gelirleri beklentisini 11.274mn TL'den 12.887mn TL'ye çıkarırken, FAVÖK beklentisini 1.148mn TL'den 1.487mn TL'ye, net kar beklentisini de 948mn TL'den 1.416mn TL'ye yükseltmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Rekabet Kurumu: Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak: "Yaklaşık 7-8 sektörde aşırı fiyat artışlarına ve bunların rekabet ihlali olup olmadığının tespitine yönelik önn araştırmalarımız devam ediyor. Rekabet Kurulunca kuruluşumuzdan bu yana 21 yılda toplam 3,5 milyar lira, bu yıl içinde ise yaklaşık 340 milyon lira ceza kesildi. Biz cezalarla sürekli gündeme gelmeyelim, tam tersine piyasaların iyi işlemesi için var olan bir kurumuz, dolayısıyla bunu hatırlatmak istiyoruz" açıklamasında bulundu. Kaynak: Hürriyet

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Denizli Cam (DENCM): Şirket 3Ç2018'de 0,9mn TL zarar kaydetmiştir. Bir önceki yılın aynı dönemindeki zarar 2,3mn TL idi. Brüt karın aynı dönemler itibariyle 3,1mn TL artması zararı azaltırken, finansman giderleri 1,2mn TL artış göstermiştir. Şirket'in yılın ilk dokuz ayındaki zararı ise 1,5mn TL ile bir önceki yılın aynı dönemindeki 6mn TL zararın altında gerçekleşmiştir.

Bosch Fren Sistemleri (BFREN): Şirket'in 3Ç2018'de net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %50 oranında artarak 10,2mn TL'ye yükselmiştir. Şirketin satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %45,2 oranında artış kaydederek 56,3mn T'ye yükselirken, satışların maliyetindeki görece yüksek artışa bağlı olarak brüt kar sadece %9,6 oranında artarak 9,8mn TL olmuştur. Operasyonel giderler ise %92,6 oranında artmış ve 3,4mn TL olmuştur. Finansman tarafında ise 3,4mn TL net gelir kaydeden şirketin 3. Çeyrek sonuçları ile birlikte 9 aylık net dönem karı 27mn TL olmuştur. 2017'nin aynı döneminde şirketin net dönem karı 15,4mn TL idi.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 141 milyar TL'den 137 milyar TL'ye geriledi. Tamamı haftalık repodan karşılandı.

ABD borsalarındaki dalgalanmayla zaman zaman güvenli liman tercihi olan ABD 10 yıllıkların faizi bugün %3,10 seviyelerinde seyrediyor. ABD üçüncü çeyrek büyümesinin seyri 10 yıllıklardaki dalgalanmayı artırabilir.

Merkez Bankası dün piyasa beklentisi doğrultusunda bir adım attı ve bu da TL varlıklara alıcılı bir seyrin hakim olmasını sağladı. Merkez Bankası'nın sıkı para politikasının devam edeceği ve enfflasyon beklentilerinin iyileşeceği beklentisiyle özellikle verim eğrisinin uzun tarafında düşüş belirginleşti. 10 yıllık gösterge kağıdın faizi, 79 baz puanlık bir düşüş kaydetti.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
http://www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Günlük Bülten (A1 Capital)


Son Bir Ayda İki Türbülans Atlayan Dünya Borsalarında Bugün İyimserlik Hakim
Haftanın son işlem gününde yurtdışı piyasalar kayıplarını azaltırken dün kapanışa doğru gelen alımla BİST100 endeksinde de artı kapanış takip ettik. Kritik bir haftaydı diyebiliriz. Fed'in Bej Kitap raporunda öne çıkardığı ticaret tarifeleri ve olası riskleri, İtalya AB arasındaki bütçe krizi, Çin'den gelen büyüme rakamının yarattığı endişe bu hafta fiyatlamalarda etkili oldu. ABD'de ise bilançoların bu çeyrek itibariyle bozulabileceğine yönelik algı var. Küresel borsalarda son bir aydaki ikinci dalgayı şimdilik atlattık sayılır fakat üçüncü bir dalga ihtimali hala konuşuluyor. Bugün ABD'de büyüme açıklanacak. Veri zayıf gelirse bir dalga ile daha karşılaşma ihtimali doğabilir.

BİST100
Yurtiçi piyasalara gelince; BİST100 endeksi dünü yükselişle tamamlarken dünya piyasalarındaki toparlanmanın katkısı hakim. Endeksi en çok yukarı çeken şirketlerde TCELL, TUPRS, EREGL, THYAO ve BIMAS yer alırken yükselişi sınırlayanlar ise TKFEN, AKBNK, KCHOL, AEFES, TOASO oldu. Bilanço dönemindeyiz. Bu da şirket bazlı hareketlerin ön planda olacağı anlamına gelirdi fakat BİST100 şu anda dünya piyasaları ile birlikte hareket etme isteğinde. Aşağıdaki tablolarda açıklanan finansal tabloları izlemeniz mümkün. Ana resimde 94.200 altındayız fakat bugünkü iyimser hava bu bölge üzerine denemeler getirebilir. Haftalık kapanışı alacağız. Mum grafik takip edenler için de kapanışın 94.200 üzerinde gerçekleşmesi önemli olacaktır.
Dolar/TL
Küresel risk iştahı düşük kalsa da TL kendi gündemini fiyatlıyor. Henüz Lira, konsolide olacağı ve aslında yerleşeceği denge noktasını bulabilmiş değil. 5,6670 - 5,78 bandı içerisindeki hareket şimdilik olağan fakat ana dengenin Ekim ayı enflasyon rakamından sonra oluşabileceğini düşünüyoruz. Farklı beklentiler TL cephesinde farklı fiyatlanıyor. Dahası, iki yıllık tahvil faiiz hala yüksek. Bunun da Türk Lirası uzerinde zaman zaman baskı yaratabileceğini belirtelim. Reel sektör içiin borç kapamada iyi seviyelerdeyiz. Yani kura bir talep gelecekse reel bir talep ve aslında ticari olmayan (spekülatif amaçlı olmayan) bir talep oluşabilir.
Manşette Neler Var?
° 2.700 desteğinin altına gerileyen S&P500 endeksi dün yeniden bu bölge üzerinde kapanış gerçekleştirdi.
° Hafta icerisinde dışarıdan esen soğuk hava bugün daha iyimser. Dışarıdaki hava bugün BİST100 endeksini destekleyebilir.
° ABD'de bugün 2018-3. Çeyrek büyüme oranını takip edeceğiz.
° Avrupa Merkez Bankası toplantısı sakin geçerken, Draghi İtalya'daki bütçe krizi için iyimser.
° Petrol fiyatlarındaki düşüş sürerken, hem büyüme endişeleri hem de Suudi Arabistan'ın üretimi artırma açıklaması düşüşte etkili
° Yerel seçim tarihi kesinleşirken, seçim 31 Mart 2019'da gerçekleşecek.

TEKNİK YORUM VE SEVİYELER
BİST100'de dünkü yükselişe karşın 94.200 bölgesinin altındayız ve bu seviye üzerine yerleşmediğimiz sürece yukarı yönlü hareket genel anlamda zayıf kalabilir. Büyük resimde de 50 ve 200 günlük ortalammanın altındayız. Bugünkü kapanışla haftalık bazda da kapanış alacağız. Mum takip edenler için haftalık kapanış da ana göstergelerden biri.

ŞİRKET HABERLERİ
" AKSA - Şirketin kimya tesvi yatırımları kapsamında 480 milyon TL tutarında yatırım teşvik belgesi alınırken, teşvik belgesi kapsamında %25 yatırıma katkı oranı ve %60 vergi indirimi, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası ve sigorta primi işveren hissesi desteği teşviklerinden yararlanılacak.
" ALYAG - Şirket ve bağlı ortaklığı olan Gürtaş Tarım'ın varlıklarının Sodrugestvo Grup'a 27,5 milyon Dolar bedelle satışına ilişkin olarak ayrılma hakkı fiyatının pay başına 0,6864 TL olduğu açıklandı.
" CEMTS - Artan iş hacmi kapsamında denge çubuğu üretim kapasitesinin %100 artırılması için özkaynaklarla gerçekleştirilmek üzere 22 milyon TL'lik yatırım teşvik belgesi alındığı ve teşvik belgesi kapsamında KDV İstisnası, 6 yıl boyunca Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Vergi İndirimi, Gümrük Vergisi Muafiyeti istisnalarından Şirkket
" EKGYO - Ayazma Emlak Konutları 1. Etap'ının geçici kabulü yapılırken, proje kapsamında elde edilen gelirler son çeyrek finansallarına yansıyacak.
" ETILR - İstanbul Tuzla'da faaliyete geçmek üzere bir franchise sözleşmesi imzalandı.
" EUHOL - SPK, Şirketin hakim ortağı Mustafa Şahin'e 2009 - 2013 yılları finansallarının gerçeğe aykırı şekilde düzenlenmesi sebebiyle suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.
" FROTO - 2018 yılsonu beklentilerini Eylül ayına göre yurtiçi pazar kaynaklı olarak aşağı yönlü revize ederken, ihracat beklentisini ise 320 - 330 bin ile korudu. Toplam pazarın 780 - 830 binden 550 - 600 bine, perakende satış adedinin 85 - 95 binden 60 - 70 bine, toplam satışların 410 - 430 binden 380 - 400 bine, üretim adedi ise 385 - 395 binden 370 - 380 bine, yatırım harcamaları ise 190 - 210 milyon Euro'dan 180 - 200 milyon Euro'ya düşürüldü.
" HALKB - 91 gün vadeli 352 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
" ISCTR - SPK, Bankanın 20 milyar TL'ye kadar borçlanma arracı ihracı başvurusunu onayladı.
" ISMEN - SPK, Şirketin 220 milyon TL'ye kadar varant ihracı başvurusunu onayladı.
" KERVT - %100 bağlı ortaklığı olan 5 şirketi devralma yoluyla birleşmesine ilişkin birleşme sözleşmesinin imzalanmasına karar verildi.
" LIDFA - VBTS kapsamında şirket paylarında 9 Kasım'a kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi.
" RYGYO - Adana Yüreğir'de yer alan 12.918 m²'lik deponun 11.000 m²'lik kısmının 1 yıllığına 800.000 Dolar bedelle kiraya verildiği açıklandı.
" SKBNK - SPK, Bankanın 1,5 milyar TL'ye kadar borçlanma aracı ihracı başvurusunu onayladı.
" TSGYO - 2017 yılı genel kurulunda alınan bazı kararların iptaline yönelik açılan dava mahkeme tarafından reddedildi.
" VAKBN - 119 gün vadeli 200 milyon TL ve 210 gün vadeli 100 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
" VERUS - %100 bağlı ortaklığı Standard Enerji'nin Adana Tufanbeyli'de kurulacak boksit üretim tesisi için 7.178 m²'lik daha arsa alınırken, toplam arsa büyüklüğü 35.934 m²'ye yükkseldi.
PAY ALIM SATIM HABERLERİ
" ALGYO - Şirket paylarının geri alımı kapsamında 53,45 - 54,35 TL fiyat aralığından 25.000 adet pay geri alındı.
" ATAGY - Ata Yatırım tarafından 3,98 - 4,04 TL fiyat aralığından 2.227 adet alış ve 4.792 adet satış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %24,85'e geriledi.
" BRYAT - Şirket paylarının geri alımı kapsamında 37,49 TL fiyattan 1.016 adet ve 37,50 TL fiyattan 9.012 adet pay alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %1,60'ına karşılık gelen 449.523 adet pay geri alındı.
" CEMAS - Işıklar Pazarlama tarafından 2,85 - 2,90 TL fiyat aralığından 400.000 adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %0,1'e geriledi.
" DAGHL & DAGI - DAGI tarafından 0,99 TL fiyatla 44.903 adet DAGHL payı alınırken, şirket sermayesindeki payı %20,25'e yükseldi.
" ENKAI - Şirket paylarının geri alımı kapsamında 4,63 - 4,70 TL fiyat aralığından 500.000 adet pay geri alındı.
" ERSU - Akman Holding tarafından 0,88 TL fiyattan 100.000 adet pay alımı yapıılırken, şirket sermayesindeki payı %11,3'e yükseldi.
" GLYHO - Şirket paylarının geri alımı kapsamında 2,67 TL fiyattan 150.000 adet pay alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %12,79'una karşılık gelen 41.665.191 adet pay geri alındı.
" NTHOL - Şirket paylarının geri alımı kapsamında 2,27 - 2,30 TL fiyat aralığından 2.450.000 adet pay alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %32,98'ine karşılık gelen 185.946.900 adet pay geri alındı.
" RTALB - A1 Capital tarafından 1,97 - 1,98 TL fiyat aralığından 127.279 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %2,59'a yükseldi.
" SALIX - Ahmet Kahraman tarafından 3,12 - 4,12 TL fiyat aralığından 669.643 adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %7,1'e geriledi.
" SANEL - Rana Yıldırım tarafından 1,54 - 1,56 TL fiyat aralığından 240.058 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %5,28'e yükseldi.
" SARKY - Turgay Şohoğlu tarafından 3,23 - 3,24 TL fiyat aralığından 25.000 adet pay alımı yapılırken, şirket serrmayesindeki payı %1,13'e yükseldi.
" SELEC - Selçuk Ecza Holding tarafından 3,02 - 3,08 TL fiyat aralığından 320.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %82,42'ye yükseldi.
" VERTU - Investco Holding tarafından 3,14 TL fiyattan 2.189 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %9,92'ye yükseldi.
" VERTU & VERUS - VERUS tarafından 3,09 - 3,11 TL fiyat aralığından 223.405 adet VERTU payı alınırken, şirket sermayesindeki payı %63,02'ye yükseldi.
SERMAYE ARTIRIM HABERLERİ
" AVHOL - SPK, şirket sermayesinin 20 milyon TL'den %50 oranında bedelsiz olarak 10 milyon TL artışla 30 milyon TL'ye çıkarılmasına ilişkin başvuruyu onayladı.
" BOYP - SPK, şirket sermayesinin 257,7 milyon TL'den %155,22 oranında bedelli olarak 400 milyon TL artışla 657,7 milyon TL'ye çıkarılmasına ilişkin başvuruyu onayladı.
" DENGE - Şirket sermayesinin 50 milyon TL'den %200 oranında bedelli olarak 100 milyon TL artışla 150 milyon TL'ye çıkarılmasına ilişkin başvuruyu onayladı.
" GRNNYO - SPK, şirket sermayesinin 32 milyon TL'den %4,69 oranında bedelsiz olarak 1,5 milyon TL artışla 33,5 milyon TL'ye çıkarılmasına ilişkin başvuruyu onayladı.
" HDFGS - SPK, şirket sermayesinin 32 milyon TL'den %100 oranında bedelli olarak 32 milyon TL artışla 64 milyon TL'ye çıkarılmasına ilişkin başvuruyu onayladı.
GENEL KURUL HABERLERİ
" Bugün Genel Kurulu Olan Şirket - FENER, TEKTU


A1 Capital Menkul Değerler A.Ş.
http://www.a1capital.com.tr


***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihleerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.


Eklentiler:
SON AÇIKLANAN KARLAR.PNG
SON AÇIKLANAN KARLAR.PNG [ 199.41 KiB | 2422 kere görüntülendi ]

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 28 Eki 2018, 09:26 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Küresel piyasalardaki satış dalgası, borsanın bir haftalık kaybını % 6.13’e çıkardı. Yatırımcının mesafeli duruşu piyasaları zorlasa da güçlü hisselerin tespiti fırsat yaratacak. Dolarda aşağı yönlü seyir devam edecek.

Milliyet Ekonomi Yazarı Zeynep Aktaş, piyasaları köşesine taşıdı. İşte o yazı...

Cuma günü borsada yaşanan şok satışlar, kimi brokerlerin ekranı kapatmasına neden olurken kimi de bir an önce günün bitmesi için saatine bakıp durdu. Rakamların saniyelerle döndüğü ekranda otomatik çalışan satış emirleri baş döndürdü. Günlük pozisyon kapatmaya çalışanlar için hiç de keyifli bir gün değildi.

Günün sonuna gelindiğindeyse borsadaki değer kaybı yüzde 3,42 olurken haftalık kayıp yüzde 6,13 oldu. Endeks, 90.542 seviyesine geriledi. Borsadaki dalgalanmada en fazla metal ana, metal eşya ve banka hisseleri etkilendi. Satışlar derinliği ve işlem hacmi yüksek hisselerle geldi. Banka hisselerinde son bir haftadaki değer kaybı yüzde 8,55 olurken dolar bazında yılbaşından bu yana kayıp ise yüzde 58,5’i buldu.

Hâlihazırda dolar kuru 5,5936, gösterge faiz ise 25,17 seviyesinde. Kurda satış eğilimi devam ediyor. Merkez Bankası faizi artırmamasına rağmen dolar/TL kuru düşüşünü sürdürdü.

Şirketler ucuzladı

Borsa İstanbul’da işlem gören 415 şirketin 181 tanesi defter değerinin altında işlem görüyor. Hisselerin yüzde 43’ü öz kaynaklarının altındaki bir değerle borsada alınıp satılıyor. 2001 yılında borsada 310 hisse senedi işlem görüyordu ve 89 hisse senedi defter değerinin altına gerilemişti. Yani oran yüzde 28’di. 2008 krizinde ise 326 şirket borsada işlem görüyordu ve defter değerinin altında olan şirket sayısı 206’ya kadar çıkmıştı. Söz konusu dönemde oran yüzde 63’e kadar çıkmıştı. Enka İnşaat, THY, Anadolu Efes, Şişe Cam, Emlak Konut piyasa değeri en yüksek şirketler içerisinden defter değerinin altında olan sanayi ve hizmet şirketleri arasında yer alıyor.

Fiyat/kazanç oranı dipte

Fiyat/kazanç oranı şirketlerin piyasa değerinin elde ettikleri yıllık kâra oranını gösterirken aynı zamanda elde edilen kârın kaç yılda şirketi amorti ettiği hakkında da bilgi verir. Borsa İstanbul’da şirketlerin ortalama fiyat/kazanç oranı 8,45 seviyesinde ve 9 yılın dibinde bulunuyor. Yani bir şirkete yapılan yatırım ortalama 8,5 yılda kendini amorti ediyor.

2008 krizinde ise 5,57’ye kadar gerilemişti. Fiyat/kazanç oranlarının geçmiş seyrine bakıldığında ise alçalan bir kanal içerisinde dip seviyelerine geldiğini görüyoruz. Kanalın içerisin de kalınması aynı zamanda dipten dönüş sinyali anlamına da gelecek.

Piyasa değeri en düşük seviyelerde

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin piyasa değeri yılın ilk ayında 247 milyar dolar seviyesindeydi. Ancak ekim sonuna geldiğimizde 113 milyar dolar eridi. Borsada işlem gören şirketlerin şu anki toplam piyasa değeri 133 milyar dolar.

En fazla değer kaybı bankalarda. Ocak ayında 64 milyar dolar olan bankaların piyasa değeri 28 milyar dolara geriledi. Mali sektörün toplam piyasa değeri de 107 milyar dolardan 51 milyar dolara indi. Sanayi sektörünün piyasa değeri de 79 milyar dolardan 45 milyar dolara geriledi. Piyasa değerinde dolar bazında yaşanan bu büyük düşüş elbette sadece hisse senetlerinin değer kaybından değil, dolar kurunun aşırı fiyatlanmasından da kaynaklanıyor. Peki, bu seyir devam edecek mi? Değerleme oranları dip seviyelere gelindiği yönünde sinyaller üretiyor. Çıkışa geçiş noktası sadece zamanlama meselesi. BIST 100 Endeksinin taban arayışında olduğu gözleniyor. Açıklanan bilançolara bağlı olarak seçici hisse hareketleri güçlenecektir. Gelinen aşamada bilanço okuyabilen borsa yatırımcısı açısından alıma elverişli hisse senedi bulmada en verimli dönemdeyiz. Karamsarlık ve panik söylemleri kriz dönemlerinin ve hisselerin dipte olduğu dönemlerdeki ortak söylemdir. Krizden çıkış yaşandığında ise artık fırsat dönemi geride kalmıştır.

Dolarda güç kaybı sürecek

Dolar kurunda güç kaybı ve aşağı yönlü seyir devam edecek. Dolar/TL kuru eylül ayının ardından ekim ayını da gerileyerek tamamlıyor. Geçmiş dönemdeki fiyat hareketlerine bakıldığında aylık bazda düzeltme süreçlerinin en az 5 ay sürdüğü görülüyor. Kurdaki geri çekilme alçalan bir trendde dalgalı gerçekleşebilir. Dolar/TL’de hedef destek seviyeleri 5,50-5,20-4,80’de. Kademeli olarak dalgalı bir trendde bu desteklere doğru geri çekilmeler süreç içinde gündeme gelebilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 28 Eki 2018, 09:27 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
BIST 100 endeksi, haftayı 3.206 puan kayıpla 90.541 puandan kapandı. Bu düşüş borsanın dış piyasaların çekim alanına girdiğinin göstergesiydi. Dış piyasalarda iyimserlik havası yerini gergin bir görünüme bıraktı.

Hürriyet Ekonomi Yazarı Zeynel Balcı, köşesinde piyasaları kaleme aldı. İşte o yazı...

Para piyasaları (faiz, döviz) daha sakin görülürken borsada düşüş devam etti. Para piyasalarında Merkez Bankası kararları ve ekonomi yönetiminin son aldığı tedbirlerin etkisi gözlenirken borsa ise dış piyasaların çekim alanına girdi. Geçtiğimiz aylarda dış borsalar yükselirken iç gündem nedeniyle Borsa İstanbul çıkışa uyum sağlayamamış ve düşmüştü. Şimdi ise dış borsalarla birlikte düşüyor. Son iki üç haftadır dikkat çektiğimiz Dow Jones (ABD) ve Dax (Almanya) gibi öncü borsalardaki olası düşüşün iç piyasalara yansıyabileceği öngörümüz gerçeklik kazandı. ABD Merkez Bankası (Fed) faiz artırım ve parasal sıkılaştırma politikası, yükselen tahvil bono faiz oranları, son aylardaki ciddi primlere bağlı kâr satışları, ABD-Çin arasında süren ve diğer ülkelere de bulaşan ticaret savaşları, emtia fiyatlarındaki düşüş, ABD başta olmak üzere küresel ekonomilerdeki büyümenin önümüzdeki yıllarda yerini durgunluğa bırakabileceği yönündeki değerlendirmeler dış borsalara olumsuz etki eden gelişmeler.

EURO AŞINIYOR

JPMorgan’ın “ABD ekonomisinin önümüzdeki iki yılda resesyona girme olasılığı yüzde 50’nin üzerinde” açıklaması dışında diğer tahminlerde önümüzdeki 2-3 yıl için bu yüzdeler 60-80 gibi rakamlara ulaşıyor. Çin’in son ekonomik büyümesi ise yüzde 6.5 ile 2009 yılından bu yana en düşük seviyelere geriledi. Bu bağlamda bir kısmı hariç genelde maden, enerji, tarım, sanayi emtia fiyatlarında düşüş var. Piyasaların olası gelişmeleri önceden satma ve satın alma gibi huyları vardır. Oysa ABD ekonomisi bu dönem güçlü bir büyüme gösteriyor. Petrol fiyatındaki düşüşte 4 Kasım’da İran’a başlayacak ambargodan doğacak boşluğu S. Arabistan ve Rusya’nın doldurmak üzere uzlaşması ve bir parça da ABD dolarının değer kazanmasının etkisi de var. Bu arada İran Rusya’dan müttefik golü de yemiş oluyor. Altın fiyatlarındaki yükselişte ise ‘güvenli liman’ özelliğinin öne çıkmasının önemli payı var. Euro Bölgesi’nde İtalya’nın bütçe sorunu devam ediyor. Avrupa Birliği Komisyonu İtalya bütçesini kabul etmedi. İtalya’nın bilinen yüksek borçluluk ve bankacılık sorunlarının üzerine şimdi de bütçe konusu eklendi. Euro Bölgesi’nde başka sorunlu ülkeler de var elbette. Geçen haftaki Avrupa Merkez Bankası toplantısında Faiz ve politika değişikliği yok. Başkan Draghi, faizler 2019 yaz sonuna kadar düşük kalacak, dedi. Buna karşılık ABD’de faizlerin yükseliyor ve yükselecek olması doğal dolara değer kazandırırken Euro’da aşınmaya neden oldu. Çok daha detaya kaçmadan özetleyecek olursak geçtiğimiz aylardaki dış piyasalardaki iyimserlik yerini gergin bir görünüme bırakmış durumda.

İç gündemde ise siyasi gelişmeler, beklendiği üzere faizi sabit tutan Merkez Bankası’nın sonuçları, 2019 bütçesi, yayınlanmaya başlayan 2018 yılı üçüncü çeyrek bilançoları gibi konu başlıkları var. İlk gelen bilançolar genelde iyi sayılır. Ancak faiz ve döviz kurlarındaki sert yükselişin ağustos ayında gerçekleştiğini ve bu aydan itibaren ekonomide yavaşlamanın belirginleşmeye başladığını dikkate alırsak, bilançoların sonraki dönemlerde aynı performansı koruması zor. Otomotiv ve inşaat sektörlerinde açıklanan veriler ekonomideki yavaşlamanın devamını teyit eder görünümde. 31 Ekim’de açıklanacak eylül dış ticaret verileri önemli. Hatırlanırsa ağustosta ihracat yüzde 6.5, ithalat ise yüzde 22.7 azalmıştı. Piyasalarda zayıf görünümle yeni denge arayışı sürebilir.

DOLAR/TL KURUNDA 5.50 DESTEĞİ ÖNEMİNİ KORUYOR

Dolar/TL kurunda düşüş hareketi devam ediyor. Son tepki alımlarının geldiği 5.50 destek noktası önemini koruyor. Bu seviyeye geri çekilmeler tepki alımlarıyla karşılaşabilir. Aksi takdirde sonraki destekler 5.30 ve 5.15-5.00 seviyelerinde. İlk dirençler ise 5.80-5.87 seviyelerinde. Tepki çıkışının devamı için 5.87 seviyesinin geçilmesi önemli. Sonraki dirençler 6.16-6.23 seviyelerinde. Destek seviyelerinde tepki alımları görülebilir.

BORSADA DÜŞÜŞ DEVAM

Borsada tepki alım denemeleri zayıf kaldı, düşüş eğilimi devam ediyor. İlk destek 88.000-87.000 seviyelerinde bulunurken bu seviyelerin üzerinde tepki alımları görülebilir. Aksi takdirde sonraki destek 84.000 seviyesinde. İlk dirençler ise 94.000-95.000 seviyelerinde bulunur. Olası tepki çıkışının devamı için 95.000 seviyesi geçilmeli. Destek seviyelerinde tepki alımları görülse de satış baskısı sürebilir.


Eklentiler:
Açıklanan büyük hisse bilançoları.PNG
Açıklanan büyük hisse bilançoları.PNG [ 243.1 KiB | 2342 kere görüntülendi ]

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 30 Eki 2018, 08:40 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Piyasaların odağında bulunan ABD borsalarındaki sert satışların ardından haftanın ilk gününde tepki alımlarıyla başlandı. Ancak ABD'nin Çin ürünlerine daha fazla tarife uygulayabileceği haberleri borsaların günü negatif bölgede kapatmasıyla sonuçlandı. Bu sabah ise yine ticaret gerilimi ile ilgili haber akışı piyasaların toparlanmasıyla sonuçlandı. Trump'ın Çin ile anlaşma hakkında konuşması sonrasında satıcılı seyreden Çin piyasaları toparlandı. Asya genelinde de toparlanmalar gözlemlerken, ABD vadeliler alıcılı bir görüntü sergiliyorlar. Cuma günü söz konusu satışların daha da derinleşebileceği endişeleriyle tatil öncesi BIST100 endeksi Cuma günü %3,42 gibi yüksek bir oranda değer kaybı ile tamamlayarak risklerin bir kısmını önden fiyatlamış görüntüsü çizmişti. Bu kapsamda, bu sabahki toparlanmayla beraber BIST100 güne %1'in üzerinde değer kazancıyla başlayabilir. Gün içerisinde de küresel risk iştahındaki seyir endeks hareketinde belirleyici olabilir.Günlük Şirket Getiri ve Çarpanları için tıklayınız...

Açıklanan Kar - Zarar Rakamları için tıklayınız...

MAKROEKONOMİ

Tatilden dönen yurtiçi piyasalar yarınki Enflasyon Raporunu beklerken; yurtdışında bugün Euro Bölgesi büyüme ve ABD tüketici güven endeksi öne çıkıyor.

Bugün TSİ 13'te Euro Bölgesi'nin üçüncü çeyrek büyüme verisini görme şansına erişeceğiz. Bölgenin en büyük ekonomisi, ihracatçı ülke, Almanya üçüncü çeyrekte geçici bir zayıflama gösteriyor. Otomotiv endüstrisinde bazı firmaların, yeni emisyon testi prosedürlerine uyumda zorluk çekmesi ve geçici üretim kayıpları büyümeyi baskılayan ana faktör. Neticede ikinci çeyrekte %2,1 büyüyen Euro Bölgesi'nin üçüncü çeyrekte %1,8 büyümesi beklenmekte. Bugün Euro Bölgesi'nin büyümesinin yanı sıra ekim ayında piyasaları dalgalandıran İtalya'nın büyüme rakamlarını izleyeceğiz. TSİ 12'de açıklanacak olan İtalya büyümesinin ikinci çeyrekteki yıllık %1,2 büyümeden %1'e yavaşlaması bekleniyor.
° Almanya'da bugün TSİ 11.55'te ekim ayına ait işsizlik oranı takip eedilecek. Ayrıca TSİ 16'da ekim ayına ait TÜFE rakamları izlenecek.
ABD'de TSİ 17'de Conference Board tüketici güven endeksi açıklanacak. Veri 138,4 seviyesi ile 18 yılın zirvesinde bulunuyor. Wall Street'teki dalgalanmayla beraber verinin zirvesinden sınırlı gerilemesi beklenebilir.

Bu hafta çarşamba günü Japonya Merkez Bankası ve perşembe günü İngiltere Merkez Bankası faiz kararı bulunuyor.

Ayrıca bu hafta Çin'de büyüme öncü göstergeleri, ABD'de istihdam verileri öne çıkıyor. Euro Bölgesi'nde TÜFE ve PMI rakamları kayda değer.

Yurtiçinde 31 Ekim'de bu yılın son Enflasyon Raporunu takip edeceğiz. Ayrıca yarın turizm gelirleri ve ekonomik güven endeksi açıklanacak. 1 Kasım'da da ekim ayına ait imalat PMI verisi izlenecek. Merkez Bankası 2018 yıl sonunda enflasyonun %13,4 düzeyinde gerçekleşmesini tahmin ediyordu. Tahminlerde belirgin revize görmemiz mümkün. Nitekim 20 Eylül'de açıklanan Yeni Ekonomi Programında yıl sonu için enflasyon tahmini %20,8 idi. Ancak eylül ayında beklentilerrin keskin üzerinde gerçekleşen enflasyon verisi ardından TCMB'nin enflasyon tahmininin, YEP'teki beklentinin üzerinde olması beklenebilir.

Özetle,

° Çarşamba günü Çin resmi imalat ve hizmet PMI, Japonya Merkez Bankası faiz kararı, Euro Bölgesi TÜFE, ABD ADP özel sektör istihdam,
° Perşembe İngiltere Merkez Bankası faiz kararı, ABD ISM imalat verisi ve Çin imalat PMI izlenecek.
° Cuma günü de her ayın ilk haftasının cuma klasiği ABD tarım dışı istihdam açıklanacak. Ayrıca Euro Bölgesi'nde imalat PMI'lar izlenecek.

ŞİRKET HABERLERİ

Alarko GYO (ALGYO, Pozitif): Şirket 3Ç2018'de 171,3mn TL kar elde etmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde 25,5mn TL kar elde edilmişti. Net kardaki yüksek artışta bir önceki yılın aynı dönemine göre 149,9mn TL artarak 155,8mn TL'ye ulaşan kambiyo karı etkili olmuştur. Şirket'in yüksek döviz fazlası pozisyonu (100,6mn USD, 4,3mn EUR) bulunmaktadır. Diğer yandan, Şirket'in 3Ç2018'deki brüt karı 21,7mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemine göree %10 oranında artış sergilemiştir. Son olarak, Şirket'in yılın ilk dokuz ayındaki net dönem karı 287,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı dönemindeki kar 35,4mn TL idi.

Anadolu Sigorta (ANSGR, Pozitif): Şirket'in 3Ç2018'deki net dönem karı 72,8mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemindeki 23,8mn TL net dönem karının oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Öte yandan, Şirket'in genel teknik bölüm dengesi ve yatırım gelirleri ise sırasıyla 152,8mn TL ve 364,5mn TL olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı döneminde teknik bölüm dengesi ve yatırım gelirleri sırasıyla 52,6mn TL ve 221,8mn TL idi. Son olarak, üçüncü çeyrek net dönem karı ile birlikte Şirket'in yılın ilk dokuz ayındaki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %127 oranında artarak 237,9mn TL'ye yükselmiştir.

Arçelik (ARCLK, Pozitif): 2018'nin 3. çeyrek finansallarına göre şirketin ana ortaklık karı geçen sene aynı döneme göre %1,9 azalışla 251,2mn TL olmuş, ancak 217mn TL'lik piyasa beklentisiniin üzerinde gerçekleşmiştir. Şirket'in 3Ç2018 satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %41,5 artışla 7.696mn TL olmuştur. Satışların %30'unu oluşturan yurtiçi satışlar %5,2 oranında artış kaydederken, yurtdışı satışlar kurlardaki artışa paralel %66,1 oranında yükselmiştir. %66,1'lik yurtdışı satışlardaki artışın 56,8 puanı kur etkisinden kaynaklanmıştır. Satışların maliyeti gelirlerdeki artıştan hafif daha düşük %39,6 oranında artış kaydetmiştir. Buna bağlı olarak brüt kar %45,6 artışla 2.511mn TL olurken, brüt kar marjı 0,9 puan artışla %32,6 olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler ise %45,1 artışla 1.914mn TL olmuştur. Diğer faaliyet gelirleri 3Ç2018'de 787,3mn TL'yi göstermiştir. Bu gelişmeler neticesinde faaliyet karı %174,9 artışla 1.384mn TL olurken, faaliyet kar marjı ise 8,7 puan artışla %18'e yükselmiştir. 3Ç2018 FAVÖK'ü %44 artışla 787mn TL'yi göstermiştir. FAVÖK marjı ise 0,2 puan artışla %10,2 olmuştur. Finansman tarafında ise şirket geçen sene 3. çeyrekte 2558,3mn TL net finansman gideri kaydederken bu sene 3. çeyrekte net 1.034mn TL finansman gideri kaydetmiştir. 3Ç2018 vergi gideri 79,1mn TL olmuştur. Ana ortaklık net dönem karı ise geçen sene üçüncü çeyreğe göre %1,9 azalarak 251,2mn TL'ye gerilemiştir. Tüm bunlara bağlı olarak şirketin ana ortaklık karı üstünden hesaplanan net kar marjı geçen sene aynı çeyreğe göre 1,4 puan azalarak %3,3 olmuştur. Şirketin 9 aylık ana ortaklık net dönem karı %24,1 azalışla 571,9mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Arçelik üçüncü çeyrek sonuçları ardından %25 olan ciro artışı beklentisi %30'a yükseltirken, %9,5 olan FAVÖK marjı beklentisini ise korumuştur. FAVÖK marjında değişiklik beklenmemesine karşın FAVÖK beklentisi tutar olarak 2,35-2,60 milyar TL aralığından 2,40-2,70 milyar TL aralığına yükseltilmiştir. Şirketin 2017 yılı ciro artışı %29, FAVÖK marjı ise %9,4 seviyesindeydi.

Avivasa Emeklilik (AVISA, Sınırlı Pozitif): Şirket'in 3Ç2018'deki net dönem karı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %89 oranınnda artarak 60,9mn TL'ye yükselmiştir. Diğer yandan, Şirket'in genel teknik bölüm dengesi ve yatırım gelirleri ise sırasıyla 65,2mn TL ve 23mn TL olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı döneminde teknik bölüm dengesi ve yatırım gelirleri sırasıyla 26,1mn TL ve 15,9mn TL idi. Son olarak, üçüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket'in 2018 yılı Ocak - Eylül net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %92 oranında artarak 142,5mn TL'ye yükselmiştir.

Öte yandan, Şirket çıkarılmış sermayesinin %52,54 oranında artırılarak 118mn TL'den 180mn TL'ye çıkarılmasına ve bu artışın tamamının Olağanüstü Yedeklerden karşılanmasına ve ortakların elinde bulundurdukları beher hisseye %52,54 oranında bedelsiz hisse verilmesine karar verildiği duyurmuştur.

Brisa (BRİSA, Sınırlı Pozitif): Şirketin 2018 yılı üçüncü çeyrek net dönem karı 3Ç2017'ye göre %5,6 artarak 51,8mn TL'ye yükselmiştir. Satış gelirleri 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %34,3 oranında artan şirketin brüt karı %38 oranında artarak 229,5mn TL'ye ulaşmıştır. Operasyonel giderlerdeki %37,9'luk artış ve 4,4mn TL'lik net diğer faaliyet gelirlerine bağlı olarak faaliyet karı %34,7 oranında artarak 124,3mn TL'ye yükselmiştir. Diğer taraftan finansman giderleri 3Ç2017'deki 41,7mn TL'den 67,5mn TL'ye yükselmiştir. 5mn TL'lik vergi gideri sonrasında net dönem karı 51,8mn TL'yi göstermiştir. Üçüncü çeyrek karı ile birlikte Şirket'in 2018 yılının ilk 9 ayındaki net dönem karı 75,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 75,7mn TL net dönem karı elde etmişti.

Emlak Konut GYO (EKGYO, Öneri "EKLE", Sınırlı Negatif): Emlak Konut GYO 3Ç2018'de 31,6mn TL zarar kaydetmiştir. Bizim beklentimiz Şirket'in bu çeyrekte 50mn TL, piyasa beklentisi ise 61mn TL kar elde etmesi yönündeydi. Beklentimizdeki sapma finansman giderlerinin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur. Şirket geçen yılın aynı döneminde ise 439,7mn TL kar elde etmişti. Şirket'in brüt karı 3Ç2018'de 65,2mn TL gerçeklleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde 625,6mn TL brüt kar elde edilmişti. Brüt kar marjı ise 3Ç2018'de %18 olarak gerçekleşirken, önceki yılın aynı çeyreğinde bu oran %44 idi. Diğer yandan, üçüncü çeyrek zararına karşın yılın ilk dokuz ayındaki kar 1.099mn TL'dir. Geçen yılın aynı dönemindeki kar 1.066mn TL idi.

İş GYO (ISGYO, Öneri "Al", Sınırlı Negatif): İş GYO 3Ç2018'de 3,2mn TL zarar kaydetmiştir. Bizim ve piyasa beklentisi Şirket'in bu çeyrekte 21mn TL kar elde etmesi yönündeydi. Tahminimizdeki sapma beklentimizin üzerinde gelen finansman gideri etkili olmuştur. Diğer yandan, Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 40,9mn TL kar açıklamıştı. Şirket'in brüt karı 3Ç2018'de 64,1mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemine göre %39 oranında artış göstermitşir. Aynı dönemler itibariyle kira gelirleri %9 oranında artarak 51,6mn TL'ye yükselirken, konut satış gelirleri 3Ç2018'de 176,8mn TL olarak (bir önceki dönem 2,1mn TL) gerçekleşmiştir. Şirket'in net finansman giderleri ayynı dönemler itibariyle 46,3mn TL artarak ufak çaplı da olsa zarar kaydedilmesinde etkili olmuştur. Son olarak, İş GYO'nun yılın ilk dokuz ayındaki karı bir önceki yılın aynı dönemine göre ufak çaplı bir düşüş göstererek 91,9mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Şişe Cam (SISE, Pozitif): Şirket'in 3Ç2018'deki ana ortaklık net dönem karı 997,6mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı döneminde elde edilen 276,7mn TL ana ortaklık net dönem karının oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Piyasa beklentisi Şirket'in bu yılın üçüncü çeyreğinde 890mn TL kar elde edeceği yönündeydi. Brüt kar ise aynı dönemler itibariyle %83 oranında artarak 3Ç2018'de 1.496mn TL olmuştur. Şirket'in yılın üçüncü çeyreğindeki net kar marjı ve brüt kar marjı sırasıyla %23 ve %35 olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı çeyreğinde bu oranlar sırasıyla %10 ve %31 idi. Öte yandan, üçüncü çeyrek karı ile birlikte Şirket'in 2018 yılı Ocak - Eylül ana ortaklık net dönem karı 2.082mn TL olmuştur. Bir önceki yılın aynı dönemindeki ana ortaklık net dönem karı 867,2mn TL idi.

TAV Havalimanları Holding (TAVHL, Öneri "EKLE", Sınırlı Pozitif): TAV Havalimanları'nın 2018 yılı üçüncü çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %58,7 oranında artarak 671,4mn TL'ye ulaşmış ve hem piyasa beklentisi olan 662,3mn TL'nin hem de bizim beklentimiz olan 638mn TL'nin biraz üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada brüt karın beklentimizden yüksek gerçekleşmesi etkili olmuştur. TAV'ın satış gelirleri üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre, kur ve yolcu sayılarındaki artışın etkisiyle, %58,3 oranında artarak 2.231,9mn TL'ye yükselmiştir. Brüt kar ise aynı dönemde, maliyetlerdeki görece düşük artışa bağlı olarak %69 oranında artarak 1.284,9mn TL'ye yükselmiştir. Operasyonel giderler %72,3 oranında artarken, diğer faaliyetlerden kur kaynaklı kaydedilen gider nedeniyle faaliyet karı ise %19'luk artışla 752,2mn TL olarak gerçekleşmiştir. Diğer taraftan özkaynak yöntemiyle değerlenen iştiiraklerden gelirler, Antalya Havalimanı'nın yeni portföye dahil edilmesi ve Medine Havalimanı'nın olumlu performansına bağlı olarak 3Ç17'deki 48,7mn TL'den 183,6 TL'ye yükselmiş ve dönem karının yüksek gerçekleşmesinde önemli etken olmuştur. Ayrıca finansman giderleri de 3Ç2017'deki 161,5mn TL'den 3Ç2018'de 49,2mn TL'ye gerilemiş ve dönem karını desteklemiştir.

Üçüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte Ocak-Eylül dönemi ana ortaklık net dönem karı 1.131,3mn TL'ye ulaşmış ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %71,7 oranında artış kaydetmiştir.

Tat Gıda (TATGD, Sınırlı Negatif): Şirket'in 3Ç2018 net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %62,2 oranında azalarak 6,7mn TL'ye gerilemiş ve piyasa beklentisi olan 18mn TL'nin altında gerçekleşmiştir. 3. Çeyrekte satış gelirleri %24,5 oranında artan şirketin satış maliyetleri ise daha yüksek oranda artmış ve buna bağlı olarak da brüt kar sadece %11,5 oranında yükselmiştir. Şirketin faaliyet karı da %30,5 oranında azalarak 11,3mn TL'ye gerrilemiştir. Buna ilaveten finansman gideri de 2,1mn TL'den 3,3mn TL'ye yükselmiş ve karı baskılamıştır. 3. Çeyrek kar rakamı ile birlikte şirketin ilk dokuz ay net dönem karı 30,9mn TL'ye ulaşmış ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %19,9 oranında gerileme kaydetmiştir.

Türk Traktör (TTRAK, Nötr): Türk Traktör 3Ç2018'de 29,2mn TL net kar açıklamıştır. Beklenti bu çeyrekte Şirket'in 26mn kar elde etmesi yönündeyken, net dönem karı bir önceki yılın üçüncü çeyreğindeki 78,8mn TL'nin oldukça altında gerçekleşmiştir. Brüt kar ise aynı dönemler itibariyle %1 oranında artarak 185,2mn TL olmuştur. Diğer yandan, aynı dönemler itibariyle 92,1mn TL artan finansman gideri karı baskılamıştır. Şirket'in yılın üçüncü çeyreğindeki net kar marjı ve brüt kar marjı sırasıyla %3 ve %21 olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı çeyreğinde bu oranlar sırasıyla %8 ve %18 idi. Son olarak, üçüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket'in 2018 yılı Ocak - Eylül ana ortaklık net dönem karı ise bir önceki çeyyreğe göre %23 oranında azalarak 165,9mn TL'ye gerilemiştir.

Vestel Elektronik (VESTL, Nötr): Vestel Elektronik 2018 yılının 3.çeyreğinde 43,1mn TL ana ortaklık net dönem zararı açıklamıştır. Şirket geçen yılın aynı çeyreğinde 57,2mn TL ana ortaklık net dönem zararı açıklamıştı. Şirket'in satış gelirleri 2018'in 3.çeyreğine göre %23,6 oranında artarak 3.575mn TL'ye ulaşmıştır. Brüt kar ise %140 artışla 1.347mn TL'ye yükselmiştir. Brüt kar marjı ise 18,3 puan artarak %37,7 olarak gerçeklemiştir. Operasyonel giderlerdeki artış %34,2 olmuştur. Diğer faaliyetlerden kur kaynaklı 1.077mn TL'lik gider kaydedilmiş ve 392,2mn TL'lik faaliyet zararı oluşmuştur. Finansman tarafında net 379,3mn TL'lik gelir yazılmıştır. Şirket 3Ç2017'de finansmandan 142,5mn TL net gider yazmıştı. Vergi öncesi zarar 58,9mn TL olmuştur. 27mn TL'lik vergi geliri sonrasında ana ortaklık net dönem zararı 43,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Üçüncü çeyrek zararı ile birlikte Şirket'in 2018 yılının ilk 9 ayındakiana ortaklıık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %25,8 oranında azalarak 55,8mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Vestel Beyaz (VESBE, Pozitif): Şirketin 3Ç2018 net dönem karı geçen yılın aynı dönemine göre %251,1 artarak 245,9mn TL olmuştur. Satışlar 3Ç2018'de %34 artışla 1.453mn TL olurken, brüt kar %224,8 artışla 414,4mn TL'ye yükselmiş ve iyi bir görüntü sergilemiştir. Brüt kar marjı ise 16,7 puan artışla %28,5 seviyesinde gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler %45,3 artarak 48,8mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden net giderler 135,5mn TL olmuş ve geçen seneki 32,3mn TL'lik diğer faaliyet gelirlerinin tersi yönünde gerçekleşmiştir. Buna bağlı olarak faaliyet karı %82,4 oranında artarak 230,1mn TL'ye yükselmiştir. Faaliyet kar marjı ise 4,2 puan artışla %15,8'i göstermiştir. Finansman tarafında ise 18,9mn TL gelir kaydedilmiştir. Geçen sene 3. çeyrekte 52,3mn TL net finansman gideri kaydedilmişti. Bu gelişmeler neticesinde net dönem karı geçen seneki 70mn TL'nin oldukça üzerinde 245,9mmn TL olmuştur. Net kar marjı ise 10,5 puan artışla %16,9 olarak gerçekleşmiştir. Üçüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirketin 2018 yılı Ocak - Eylül net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %121,3 oranında artarak 463,6mn TL'ye yükselmiştir.

Aselsan (ASELS, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif): Aselsan ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında "TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Tedariki" sözleşmesi ile ilgili olarak 26.10.2018 tarihinde toplam bedeli 1.540mn TL + 165mn ABD Doları tutarında bir ek sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerinin taktik ve stratejik haberleşme ihtiyaçlarının karşılanması maksadıyla HF ve V/UHF Telsiz üretimi yapılacak olup teslimatlar 2019-2024 yıllarında gerçekleştirilecektir.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif): Banka 26 Ekim 2018 tarihinde, 367 gün vadeli 275.000.000 ABD doları ve 690.700.000 Avro tutarında iki ayrı dilimden oluşan yaklaşık toplam 1,1 milyar dolar karşılığında sendikasyon kredisi anlaaşması imzalamıştır. 13 ülkeden 27 finansal kurumun katılımıyla ve dış ticaretin finansmanı ile genel kurumsal amaçlarla kullanılacak olan kredinin toplam maliyeti sırasıyla Libor+ %2,75 ve Euribor+%2,65 olarak gerçekleşmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ

Ulaştırma: Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak İstanbul Havalimanı'nın ilk fazı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıldı. Türkiye'nin dev şirketlerinin katkı verdiği ve ilk fazı yıllık 90 milyon yolcu kapasiteli havalimanından ilk uçuş yarın Ankara'ya yapılacak. Kaynak: Hürriyet

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Bagfaş Bandırma Gübre Fabrikaları (BAGFS, Negatif): Şirket, 2018 yılının 3.çeyreğinde 136,4mn TL ana ortaklık net dönem zararı açıklamıştır. Şirket geçen yılın aynı çeyreğinde 9,4mn TL ana ortaklık net dönem zararı açıklamıştı. Şirket'in satış gelirleri 2018'in 3.çeyreğine göre %49,1 oranında azalarak 56,5mn TL olurken, şirket 6,2mn TL brüt zarar açıklamıştır. Diğer taraftan operasyonel giderler %37 oranında azalırken, diğer faaliyetllerden 47mn TL'lik gider kaydedilmiş ve 59,8mn TL'lik faaliyet zararı oluşmuştur. Yatırım faaliyetlerinden 40,3mn TL'lik gelire karşın finansman tarafında net 156,3mn TL'lik gider yazılmıştır. Şirket 3Ç2017'de finansmandan 23,9mn TL net gider yazmıştı. Vergi öncesi zarar 175,8mn TL olmuştur. 39,5mn TL'lik vergi geliri sonrasında ana ortaklık net dönem zararı 136,4mn TL olarak gerçekleşmiştir. Üçüncü çeyrek zararı ile birlikte Şirket'in 2018 yılının ilk 9 ayındaki ana ortaklık net dönem zararı 218,3mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket'in 2017 yılının ilk 9 ayındaki ana ortaklık net dönem zararı 16,8mn TL idi.

Dyo Boya (DYOBY, Sınırlı Negatif): İnşaat boyaları pazarındaki gelişmelere bağlı olarak optimum üretim planlama gereği Şirketi Dilovası Fabrikası'nda inşaat ünitesinde Kasım ayında farklı günlerde toplam 5 iş günü faaliyet ara verilecektir. İlgili durum yalnızca şirketin inşaat boyaları iş ünitesine ilişkin olup diğer tüm boya alt segmentlerinde faaliyetler kesintisiz devam etmekteedir.

Güneş Sigorta (GUSGR, Nötr): Şirket'in 3Ç2018'deki net dönem karı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %16 oranında azalarak 15,8mn TL'ye gerilemiştir. Diğer yandan, Şirket'in genel teknik bölüm dengesi 3Ç2018'de 4,9mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %82 oranında artış göstermiştir. Şirket'in yatırım gelirleri ise bu çeyrekte 137,6mn TL olmuştur. Bir önceki yılın aynı döneminde yatırım gelirleri 47,1mn TL idi. Son olarak, üçüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket'in 2018 yılı Ocak - Eylül net dönem karı ise 35,7mn TL olmuştur. Bir önceki yılın aynı dönemindeki net dönem karı 15mn TL idi.

Jantsa (JANTS, Nötr): Jantsa'nın 3Ç2018 net dönem karı 11mn TL olmuş ve 2017 üçüncü çeyrekle aynı seviyede gerçekleşmiştir.Jantsa'nın satış gelirleri 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %70 oranında artarak 119,9mn TL'ye yükselirken, satışların maliyeti ise %70,5 oranında artış kaydetmiş ve buna bağlı olarak brüt kar %68,5 oranında artarak 33,4mn TL olarakk gerçekleşmiştir. Brüt kar marjı ise 0,2 puan azalışla %27,9 olarak gerçekleşmiştir. Şirketin operasyonel giderleri aynı dönemde 10,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Diğer faaliyetlerden de 14,4mn TL gelir kaydedilmesi sonucu faaliyet karı 37,7mn TL olmuştur. Faaliyet karı marjı 9,9 puan artarak %31,4'e ulaşmıştır. Finansman tarafında 23,6mn TL'lik gider kaydedilmiştir. Tüm bunların etkisiyle de vergi öncesi net kar 12,8mn TL seviyesinde gerçekleşirken, net dönem karı da 11mn TL olmuştur. Üçüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket'in ilk 9 aylık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %18,2 oranında artarak 36,3mn TL'ye yükselmiştir.

Kiler GYO (KLGYO, Negatif): Şirket'in 3Ç2018'de 20,1mn TL zarar kaydetmiştir. Bir önceki yılın aynı dönemindeki zarar 6,9mn TL idi. Brüt karlılık aynı dönemler itibariyle %44 oranında azalarak 3Ç2018'de 4,3mn TL olurken, net finansman giderlerindeki 107,9mn TL'lik artış zarar kaydedilmesinde ana etken olmuştur. Son olarak, üçüncü çeyrek zararı ille birlikte Şirket'in yılın ilk dokuz ayındaki net zararı ise 33,3mn TL olmuştur. Geçen yılın aynı döneminde 244,7mn TL kar elde edilmişti.


FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, cuma günü %24 seviyesinden %24,02 seviyesine yükseldi. Toplam fonlama miktarı 137 milyar TL'den 141,6 milyar TL'ye yükseldi. Fonlamanın yaklaşık 1,6 milyar TL'lik kısmı koridorun üst bandından geri kalanı haftalık repodan karşılandı.


Merkez Bankası'nın sıkı para politikasına devam edeceği ve enflasyon beklentilerinin iyileşeceği beklentisiyle verim eğrisinin (vade ile faiz arasındaki ilişkiyi gösteren eğri) genelindeki düşüş, perşembe günü gibi cuma günü de sürdü. Geçtiğimiz haftanın son iş günü 2 yıllık gösterge kağıdın faizi 55 baz puan, 5 yıllık gösterge kağıdın faizi 25 baz puan ve 10 yıllık gösterge kağıdın faizi ise 52 baz puan düşerek sırasıyla %25,17, %20,92 ve %18,07 seviyesine geriledi.

Küresel risk iştahının zayıfladığı geçtiğimiz hafta güvenli liman tercihi olan ABD 10 yıllıkk tahvil faizi haftalık bazda 11 baz puan gerilemişti ve haftayı %3,08 seviyesinden sonlandırmıştı. Dün %3,06-3,11 aralığında dalgalanan 10 yıllık tahvil faizi, kapanışı %3,09 seviyesinden yaptı. Bugün de %3,10 seviyelerine yakın işlem görmekte.
Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ssonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 31 Eki 2018, 08:11 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Günlük Bülten(A1 Capital)


Borsalarda Dip Tamamlandı mı? İkinci Dalganın İzleri Azalıyor

Küresel borsalardaki satış baskısı azalırken ana risk başlıkları olarak konuştuğumuz ticaret savaşı etkileri, İtalya, ABD'de büyümenin ve şirket karlarının azalabileceği beklentisi hala gündemde. Tabii bu denli sert bir düşüşün ardından gelen tepkiyi bir süre piyasalar olumlu algılayacaktır fakat yeni bir dalga ihtimalini göz ardı etmemek gerekiyor. Dönüş sinyalini destekleyen diğer göstergelerde ons altın ve Yen talebindeki gerileme var. VIX'teki düşüş de bu yorumu desteklerken Asya'da da benzer olumlu bir resim var. Dışarıdan esen hava şimdilik ılımlı. Veri akışının yoğun olduğunu hatırlatalım. Hem Avrupa'da hem de ABD'de kritik veriler izleyeceğiz. Ayrıca Avrupa Komisyonu'ndan İtalya'ya giden yeni mektup da Euro üzerinde yarattığı baskıyla zaman zaman DAX üzerinde de etkili olabilir.


BİST100

BİST100 endeksinde ana desteklerin altında olmakla birlikte gün içi fiyatlamada açıklanan bilançoların etkisi olsa da, ana resim küresel risk iştahı ile birlikte şekilleniyor. Bu nedenle kısa vadeli hareketlerde ana desteklerin de esnetildiğini gördük. Bankacılık sektöründeki hareket dengeli değil fakat karlara bakacak olursak beklentilere yakın, bilanço kalitelerindeki değişme ise zaten fiyatlanmış bir durum. Bu nedenle yeni bir yükseliş bankaların desteğiyle mümkün. Dün de aslında endeksi yukarı çeken ilk beş şirketin üçünün banka olmasını da buraya bağlarken, 261 puanla THYAO e 192 puanla EREGL, endeksi en çok aşağı çeken şirketler oldu. Bir de TAVHL'den gelen bilançonun etkisinde bir düşüş takip ettik.

Sanayi şirketlerinde ise gelen kar rakamları tahminlerle zaman zaman çelişebiliyor. Bu çelişkide şirketlerin döviz ve faiz yükümlülüklerinin etkisi ön planda.

Bugüne dair iyimseriz, dışarıdan esen hava ılımlı. 90.000 bölgesine yakın kapattık fakat ana ortalamaların altında olduğumuzu yeniden hatırlatalım.


Dolar/TL

Dolar/TL ise küresel piyasalardaki düşük risk iştahı, gelişen ülke para birimlerinin Dolar karşıısındaki düşüşüne rağmen 5,50'nin altına geçmeyi başardı. ABD'deki veri akışı zaman zaman olumsuz bir görünümde fakat esas nokta TL'de oluşan pozitif algı. Gerileyen faizler de bunun bir göstergesi olurken 10 yıllık faizdeki düşüş risklerin azaldığına, iki yıllık faizdeki yükseklik ise enflasyon beklentilerinin baskılanamadığına işaret ediyor. Ekim ayı enflasyonu tam da bu nedenle önemli. %2'nin altında aylık enflasyon TL'deki resmi daha güçlü yapabilir. Dolar endeksi hala yukarıda fakat yanıltmaması lazım çünkü bu yükseklik aslında Euro üzerindeki baskıdan kaynaklanıyor. Hatırlatalım, bugün yayımlanacak enflasyon raporu da TL üzerinde etkili olabilir.


Manşette Neler Var?

° BOTAŞ, elektrik üreticilerine sattığı doğalgazda %9 indirime giderken, bu indirim konut ve sanayi tüketicilerini etkilemiyor.
° BoJ'dan faizlerde bir değişiklik gelmezken, varlık alımlarını sabit tuttu
° İmar Barışında son başvuru tarihi 31 Aralık'a kadar uzatıldı
° ABD Borsaları dünü artıda kapatırken, Asya boorsaları da bugün iyimser. Dışarıdan olumlu bir hava içeride bizi destekleyebilir.

TEKNİK YORUM VE SEVİYELER
BİST100 endeksinde 89.300 desteği üzerinde kapatırken, daha önce kırdığı düşüş kanalına da dönüş hareketini gerçekleştirdi. Bu da teknik anlamda yeni bir yükseliş için destekleyici olabilir fakat 89.300 üzerindeki tutunmayı bir süre daha izlemek gerekiyor. Temel anlamda da yükselişi destekleyecek bir ortam var. Bu nedenle yukarıdaki dirençlerde ilk olarak 91.500 ve 92.400 bölgesi izlenebilir.

ŞİRKET HABERLERİ
" Enerji Sektörü Haberleri - Elektrik
o BOTAŞ, elektrik üreticilerine sattığı doğalgazda %9 indirime gittiğini açıkladı.
" ARTI & SERVE - Şirket sermayesinin 10 milyon TL'den 10 milyon TL nakden artışla 20 milyon TL'ye yükseltilmesi kapsamında elde ed ilecek fonun iştiraki olan SERVE'nin banka borçlarının kapatılmasında ve geri dönüşümden elektrik elde eden İlkim Enerji'nin devralınmasında kullanılacağı açıklandı.
" CMBTN - Manisa'da yer alan 20.724 m²'lik gayrimennkulü 17 milyon TL'ye satarken, satış sonucunda 13 milyon TL kar edildiği açıklandı.
" DESA -
o Şirket ile Matex Group arasında Arnavutluk'ta mazağa açılışı için franchise sözleşmesi imzalandığı bildirildi.
o Ankara Atakule AVM'de Desa ve Samsonite mağazalarının açıldığı belirtildi.
" KARSN - Industria Italiana Autobus ile yaptığı anlaşmaya istinaden 50,9 milyon Euro'luk siparişin 33 milyon Euro'luk kısmını n teslim ed ildiği, kalan kısmın bu yıl içinde teslim edileceği açıklandı.
" KFEIN - %51 oranında iştiraki Smartiks Yazılım'ın sermaye artırımı yoluyla 4.950.000 adet payının halka arz edilmesine ve şirket sermayesinin bu kapsamda 21,25 milyon TL'den 26,20 milyon TL'ye çıkarılmasına karar verildi.
" MERKO - Şirket sermayesinin 27,15 milyon TL'den %100 bedelli olarak 27,15 milyon TL nakden artışla 54,3 milyon TL'ye çıkarılması işlemlerini takiben, yapılması öngörülen tahsisli sermaye artırımında şirketin ortaklarından Nomikos Grubu içinde yer alan Copais S.A. firmasının MERKO'daan olan alacaklarından mahsup edilmek suretiyle 18 milyon TL'lik kısmının tahsisli sermaye artırımında kullanılmasına karar verildi.
" PRZMA - Silivri'de yer alan gayrimenkulü için imar affı başvurusunda bulundu.
" RYGYO -
o Sakarya Arifiye 'de yer alan 1.620 m²'lik fındık deposunun 100 m²'lik kısmını 2 yıllığına toplam 50.000 TL'ye kiraya verdi.
o Sakarya Arifiye'de yer alan gayrimenkulü için imar affı başvurusunda bulundu.
" USAK - Şirket aktifinde yer alan arsalar, binalar ve makine teçhizatların değerlemesinin yaptırılmasına karar verildi.
" TCELL -
o %55 bağlı ortaklığı Inteltek'in %51 oranında iştiraki olan Azerinteltek'teki paylarının tamamı, şirketin diğer ortaklarından Baltech Investment LLC'ye 19,5 milyon Euro'ya satılmasına karar verildi.
o Turkcell Vakfı'nın kuruluş işlemleri tamamlandı.
" VERUS - VBTS kapsamında şirket paylarında 14 Kasım'a kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi.
" YKBNK -
o Şirket 367 gün vadeli 275 milyon Dolar ve 690,7 milyon Euroo olmak üzere toplamda 1,1 milyar Dolarlık sendikasyon kredisi alırken, faiz maliyeti Dolar kısmı için Libor + %2,75 ve Euro kısmı için ise Euribor + %2,65 olarak açıklandı.
o 86 gün vadeli 263,0 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
" ZOREN - Şirket, dolaylı ortaklığı olan Trakya Gaz Dağıtım ve Gaziantep Doğalgaz Dağıtım A.Ş. ile birlikte bağlı ortaklıklarından Rotor Elektrik Üretim ve Zorlu Rüzgar Enerjisi Üretim'e ait payların ve bunlara ait toplamda 215 MW kurulu güce sahip RES'lerin satışı için iki aracı kuruluş ile görüştüğünü bildirdi.
PAY ALIM SATIM HABERLERİ
" ALGYO - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 54,95 - 56,15 TL fiyat aralığından 65.000 adet pay geri alındı.
" ATAGY - Ata Yatırım tarafından 3,88 - 4,04 TL fiyat aralığından 5.281 adet alış ve 3.902 adet satış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %22,21'e yükseldi.
" BRSAN - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 37,30 TL fiyatla 3.918 adet pay alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %1,66'sına karrşılık gelen 467.635 adet pay geri alındı.
" DAGHL & DAGI - DAGI tarafından 0,98 - 0,99 TL fiyat aralığından 19.197 adet DAGHL payı alınırken, şirket sermayesindeki payı %20,42'ye yükseldi.
" DESA - Melih Çelet tarafından 0,96 - 1,00 TL fiyat aralığından 40.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %18,27'ye yükseldi.
" ENKAI - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 4,54 - 4,64 TL fiyat aralığından 500.000 adet pay geri alındı.
" ERSU - Akman Holding tarafından 0,88 TL fiyattan 50.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %11,42'ye yükseldi.
" FORMT - Metro Yatırım tarafından 6,62 - 7,01 TL fiyat aralığından 657.803 adet FORMT payı alınıp, 6,71 - 7,02 TL fiyat aralığından 70.172 adet satış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %5,13'e yükseldi.
" GLYHO - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 2,4852 TL fiyatla 336.740 adet pay alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %13,04'üne karşılık gelen 42.501.931 adet pay geri alındı.
" GSDDE - ŞŞirket paylarının geri alınması kapsamında 1,03 - 1,04 TL fiyat aralığından 46.750 adet pay alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %5,77'sine karşılık gelen 3.010.387 adet pay geri alındı.
" HDFGS - Hedef Finansal Yatırımlar tarafından 1,21 - 1,24 TL fiyat aralığından 200.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %26,17'ye yükseldi.
" KPHOL - Mehmet Gür tarafından 1,00 TL fiyattan 30.602 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %5,43'e yükseldi.
" NTHOL - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 2,21 - 2,25 TL fiyat aralığından 171.852 adet pay alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %33,01'ine karşılık gelen 186.118.752 adet pay geri alındı.
" TSPOR - Hakim ortak Trabzonspor Futbol İşletmeciliği tarafından 1,20 - 1,29 TL fiyat aralığından 667.000 adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %51,68'e yükseldi.
" VERTU & VERUS - VERUS tarafından 2,94 - 3,01 TL fiyat aralığından 103.128 adet VERTU payı alınırken, şirket sermayesindeki payı %64,36'ya yükseldi.
SERMAYE ARTIRIM HABERLERİ
" AVHOL - Şirket sermayesi bugün 20 milyon TL'den %50 oranında bedelsiz olarak 10 milyon TL artışla 30 milyon TL'ye çıkarılacak olup, bölünmüş pay fiyatı 2,04 TL'ye denk gelmekte.


A1 Capital Menkul Değerler A.Ş.
www.a1capital.com.tr


***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 31 Eki 2018, 13:14 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
BÜYÜK HİSSELER 30 EKİM KAPANIŞ TEKNİK VERİLERİ


Eklentiler:
Dünkü kapanış verileri.PNG
Dünkü kapanış verileri.PNG [ 314.44 KiB | 2254 kere görüntülendi ]

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 01 Kas 2018, 08:43 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Küresel piyasalarda toparlanma isteği devam ediyor. Dün pozitif bir görüntüyle kapatan ABD borsalarını takiben Asya'da da genel olarak olumlu bir görüntü var. Çin Şanghay borsası %1'in üzerinde primle seyrederken, dipten kısa vadeli yükselişin devam edebileceğine yönelik (bullish) bir formasyon görüntüsü çiziyor. Dün ABD'de açıklanan ADP verisinin iyi açıklanması, Çin'den piyasa dostu adımların gelmeye devam edileceğinin işaretinin verilmesi ve Brexit konu başlıklı olumlu haber akışı piyasaları destekleyen başlıca unsurlar olduğu söylenebilir. Küresel piyasalarda bugünkü Apple bilançosu ve yarınki tarım dışı istihdam verisi bekleniyor. Yurtiçinde ise sabahtan ekim PMI verisi yakından izlenecek. Dün açıklanan vergi indirim paketleri sonrasında enflasyon beklentileri kanalı ile kurda yukarı yönlü hareket ve bankacılık hisselerinde de baskı gözlemledik. Bu sabah kurda kısmen de olsa sakin bir görüntü yaşanırken, sınırlı da olsa negatif ayrışmakta. Bankacılık hisselerinde olası toparlanma da sınırlı kalabilir. Özetle, toparlanma eğilimindeki risk iştahına bağlı olarak BIST100 endeksinin güne alıcılı bir görüntüyle başlayabileceğini ve önemli gözüken direnç (91.500) seviyesine yaklaştıkça tepki satışlarıyla karşılaşabileceğini düşünüyoruz.


Günlük Şirket Getiri ve Çarpanları için tıklayınız...

Açıklanan Kar-Zarar Rakamları için tıklayınız...

MAKROEKONOMİ

Bugün TSİ 15'te İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) faiz kararı bulunuyor. Merkez Bankası'nın politika faizini %0,75'te sabit tutması bekleniyor. Banka, en son ağustos toplantısında 25 baz puan faiz artırımına gitmişti. İngiltere'nin AB'den çıkış sürecine dair gelişmelere BoE Başkanı Carney'in yapacağı yorumlar ise önemli olabilir. Bununla birlikte kasımda Brexit konusunda bir anlaşmaya varılabileceğinin Brexit Bakanı tarafından belirtilmesi, dün Sterlindeki kazançları artırdı.

Kasım ayının ilk gününde PMI (satın alma yöneticileri endeksi) verileri takip edilecek.
° ABD'de TSİ 17'de ekim ayına ait ISM imalat enddeksi paylaşılacak. ISM imalat endeksinin 59,8 seviyesinden 59'a sınırlı gevşemesi bekleniyor. ABD tarafındaki veriler genel olarak beklentilerden güçlü gelmeyi sürdürüyor. Dün de ADP özel sektör istihdam 190 bin kişi beklentisine karşılık 227 bin kişi açıklandı. Her pozitif veri masada aralık ayı faiz artırımını canlı tutuyor ve dolar endeksini de 16 ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretmesine imkan sağlıyor.
° TSİ 10'da Türkiye ekim ayı imalat PMI verisi açıklanacak. İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi, ardı ardına altıncı ayda daralarak eylülde 42,7'ye gerilemiş ve Mart 2009'dan bu yana en düşük değeri almıştı. Her ne kadar daralma sürse de düşüş hızının azalmasını, kur şokunun atlatılmasıyla ılımlı normalleşmeye yoruyoruz.
Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini 10,1 puan artışla %13,4'ten %23,5'e çekti. (orta noktası %23,5 olmak üzere %21,9-%25,1 tahmin aralığı) Enflasyon tahmini, TCMB beklenti anketinde katılımcıların, %24,2 olan yıl sonu enflasyon beklentisine yaakın gerçekleşti. Yeni Ekonomi Programına göre de bu seneki enflasyon tahmini 2,7 puan yukarı yönlü oldu. Gelecek sene ve 2020 yılında ise Yeni Ekonomi Programına benzer şekilde enflasyon tahmini paylaşılmış oldu.Sunumdan ve PPK toplantı özetinden dikkatimizi çeken başlıklar:
° Eylül ayında enflasyon aylık %6,3 ile güçlü bir artış sergilemişti. Bu durum kur geçişkenliğinin tarihsel ortalamalarının üzerinde, önden yüklemeli ve erken gerçekleşmiş olabileceğine işaret ediyor. Dolayısıyla kur geçişkenliğinin etkisinin azalması beklenebilir. Enflasyonla mücadele kampanyasının etkilerini önümüzdeki dönemde de görmemiz bekleniyor. Kasımda etkilerinin devam etmesi bekleniyor.
° PPK toplantı tutanaklarında ise ekim ayına ilişkin öncü göstergelerin, gıda enflasyonundaki yükselişin devam edeceğine işaret ettiği gözleniyor. Nitekim Enflasyon Raporunda, gıda enflasyonun yıl sonu %13'ten %29,5'a çekilmesi de gıdadaki olumsuz seyrin nispeten devam edeceğine sinyal veriyor. Mevcut durumda gıda enflasyonu %27,7'lerde.
° Enerji enflasyonundaki artışın elektrik ve doğalgaz fiyat ayarlamalarına bağlı olarak ekim ayında da sürmesi muhtemel gözüküyor. Bununla birlikte temel mal grubu enflasyonunun, Türk lirasında yakın dönemdeki değerlenme ve otomobillerdeki ÖTV matrah düzenlemesinin etkisiyle özellikle dayanıklı mallar kaynaklı olarak ekim ayında olumlu bir seyir izleyeceği düşünülüyor.

ŞİRKET HABERLERİ

Carrefoursa (CRFSA, Negatif): Şirket 2018 yılının üçüncü çeyreğinde 61,1mn TL net dönem zararı kaydetmiştir. Geçen yılın aynı dönemindeki zarar 49,8mn TL idi. Satış gelirleri 3Ç2018'de bir önceki yılın aynı dönemine göre %17,4 oranında artan Şirket'in brüt karı aynı dönemler itibariyle %12,6 oranında artarak 350,7mn TL'ye yükselse de operasyonel giderler ve diğer faaliyet giderleri sebebiyle faaliyet zararı 8,5mn TL olmuştur. 65,3mn TL'lik finansman gideri ve 12,2mn TL'lik vergi geliri sonrasında net dönem zararı 61,1mn TL'yi göstermiştir. Diğer taaraftan, 3. çeyrek zarar rakamına karşın şirketin 9 aylık net dönem karı karı 204,3mn TL olmuştur. Geçen sene aynı dönemde 133,5mn TL net dönem zararı açıklanmıştı.

TOFAŞ (TOASO, Öneri "AL" Nötr): Şirket'in 3. çeyrek net dönem karı 310,9mn TL ile hem bizim beklentimiz olan 284mn TL'nin hem de 247mn TL olan piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşmiştir. 3Ç2017'deki net dönem karı 283,6mn TL idi. Şirketin satış gelirleri 3Ç2018'de bir önceki yılın aynı dönemine göre %13,9 oranında artmış ve 4.333mn TL olmuştur. Satışların maliyeti, gelirlerdeki artışın altında, %7,3 oranında yükselmiş ve 3.641mn TL'yi göstermiştir. Finans sektörü faaliyetlerindeki kar 31,1mn TL ile brüt karı desteklemiştir. Şirketin brüt karı %64,5 oranında artarak 723,4mn TL'ye yükselmiştir. Böylece brüt kar marjı ise 5,1 puan iyileşme ile %16,7 olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderlerdeki artış %12,3 olmuştur. Diğer faaliyetlerden ise 3Ç2017'deki 34,6mn TL'lik gidere karşın 3Ç2018'de 570,8mn TL gider kaydedilmiş vee buna bağlı olarak da 3. çeyrekte 37,4mn TL faaliyet zararı oluşmuştur. Buna karşın finansman tarafında ise 364,5mn TL gelir yazılmıştır. Diğer taraftan, 3Ç2018 FAVÖK'ü ise %67,4 artışla 725mn TL'yi göstermiştir. FAVÖK marjı ise 5,3 puan artışla %16,7 olmuştur. Diğer taraftan, 3Ç2018 vergi gideri 16,2mn TL olmuştur. 3Ç2017'de 11,5mn TL'lik vergi geliri kaydedilmişti. Net kar marjı da 0,3 puan düşüşle %7,2 seviyesinde gerçekleşmiştir. 3. çeyrek kar rakamı ile birlikte 2018 yılı ilk 9 aylık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %16,9 oranında artarak 1.004mn TL olarak gerçekleşmiştir.

3. çeyrek sonuçlarının ardından şirket 2018 yılı beklentilerinde değişikliğe gitmiştir. Şirketin 800-820bin adet olan yurtiçi hafif araç pazarı öngörüsü 600-650bin adete, Tofaş yurtiçi pazar beklentisi 90-95bin adetten 60-70bin adete çekilmiştir. İhracat beklentisi 270-290bin adetten 260-270bin adete düşürülmüştür. 2018 yılı üretim öngörüsü 350-370bin adetten 310-330bin adete inmiştir.

Yapı KKredi Bankası (YKBNK, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif): Yapı Kredi Bankası'nın 2018 yılının üçüncü çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %9,1 oranında azalarak 1.115mn TL'ye gerilemiş; ancak hem bizim beklentimiz olan 1.017mn TL'nin, hem de piyasa beklentisi olan 1.015mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada karşılık giderlerinin beklentimizden düşük gerçekleşmesi etkili olmuştur. Ayrıntılar için tıklayınız...

Alarko GYO (ALGYO, Nötr): Şirket 31 Ekim 2018 tarihi itibarıyla pay alım işleminin tamamlandığın duyurmuştur. Söz konusu geri alım programı kapsamında; 15mn TL'lik alım yapılmış olup, geri alınan payların şirket sermayesi içindeki oranı % 2,562' dur. Alımların finansmanı Şirket iç kaynaklarından sağlanmıştır. Alımlar en düşük 52,45 TL, en yüksek 56,95 TL ve ortalama 54,83 TL birim pay fiyatlarından gerçekleştirilmiştir. Şirket, 18 Ekim 2018 tarihindeki kararında, pay geri alımı için ayrılabilecek azami fon tutarının iç kaynaklardan karşılanmak üzere 15mnn TL olarak belirlenmesine karar vermişti.

Doğuş Otomotiv (DOAS, Nötr): İsviçre'nin Lozan şehrinde kurulu Porsche satış ve satış sonrası servis hizmeti veren bağlı ortaklığı D-Auto Suisse SA'nın toplam sermayesinin %100'ünü temsil eden Şirkete ait payların satışı kapsamında, Orchid Swiss Development (Pte) Ltd. ve Juglans Regia ile "Hisse Satış Sözleşmesi" bugün imzalanmış olup, net varlıkların tespiti sonrası satış ve devir işlemi tamamlanacak ve Özel Durum Açıklaması ile kamuoyuna duyurulacaktır.

SEKTÖR HABERLERİ

KDV ve ÖTV Düzenlemeleri: Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan bazı ürünlere ilişkin KDV ve ÖTV indirimleri Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Daha önce Bakanlar Kurulu Kararıyla tapu işlemlerinde bin 20 olarak alınan harcın, 31 Ekim 2018'e kadar binde 15 olarak tahsil edilmesi öngörülmüştü. Konut ve iş yerlerinde yüzde 18 olan KDV oranının da 31 Ekim 2018'e kadar teslim edileceklerde yüzde 8 olarak uygulanması kararı aalınmıştı. Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan 492 Sayılı Harçlar Kanununa Bağlı (4) Sayılı Tarifenin 'I-Tapu İşlemleri' Başlıklı Bölümünün 20/a Fıkrası, 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28. ve 29. Maddeleri ile 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12. Maddesi Gereğince Karar Verilmesi Hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı ile bu süreler 2 ay uzatılarak 31 Aralık 2018 olarak belirlendi. Cumhurbaşkanı Kararı'na göre, yıl sonuna kadar mobilyada KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e indirilirken, beyaz eşyada ÖTV oranları sıfıra düşürüldü. Öte yandan, 31 Aralık 2018'e kadar, 1600 cc altı motorlu araçlarda ÖTV oranlarında 15'er puan indirime gidildi, ticari araçlarda yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 1'e çekildi. Kaynak: AA

Otomotiv: Taşıt kanununda yapılan değişikliğe göre bazı makamlar dışında hibe dahil her ne suretle olursa olsun yabancı menşeli binek veya station vagon cinsi taşıt edinilemeyeceği Resmi Gazete'de yayımlandı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Arena Bilgiisayar (ARENA, Negatif): Şirket 3.çeyrekte 12,4mn TL ana ortaklık net dönem zararı açıklamıştır. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 3,4mn TL kar kaydetmişti. Brüt kar 3Ç2018'de 25,5mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemine göre %7,3 oranında artmıştır. Brüt kar marjı da 3Ç2018 %4,8 gerçekleşerek bir önceki yılına aynı dönemindeki %6,2'in altında gerçekleşmiştir. Son olarak, üçüncü çeyrekteki zarar rakamı ile birlikte Şirket'in yılın ilk dokuz ayındaki net dönem zararı 14,5mn TL olmuştur. Bir önceki yılın aynı dönemindeki karı 4mn TL idi.

Gersan Elektrik (GEREL, Pozitif): Gersan ile AXIMA CONCEPT SA (ENGIE AXIMA) arasında ITER PROJECT Uluslararası Termik Çekirdek Deneysel Reaktör (International Thermonuclear Experimental Reactor) için sağlanacak kablo kanal/merdiven ve aksesuarları için 31.10.2018 tarihi itibariyle tedarik sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme imza tarihinden itibaren 10 yıllık süreyi kapsamaktadır.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama malliyeti %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 158 milyar TL'den 153 milyar TL'ye geriledi. Tamamı haftalık repodan karşılandı.

Dolar endeksi güçlü ABD verilerinin keyfini çıkarıyor. Beklentilerden güçlü gelen her veri dolar endeksinin yanı sıra ABD 10 yıllık tahvil faizini de hafif yükseltiyor. Dün 3 baz puan yükselerek %3,14 seviyesinin üzerinden kapanan ABD 10 yıllık tahvil faizi, bugün sabah saatlerinde %3,16'larda seyrediyor.

Kurdaki dalgalanmanın yansımasını yurtiçi bono piyasasında özellikle 10 yıllık gösterge kağıdın faizinde gözlemledik. Uzun vadeli kağıtlar satıcılı bir seyir izlerken; 10 yıllık gösterge kağıdın faizi günü 59 baz puan yükselişle %18,46 seviyesinden sonlandırdı.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
http://www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, pportföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 01 Kas 2018, 08:44 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Günlük Strateji Bülteni (Vakıf Yatırım)


Piyasalara Bakış
Güne alımlarla 90.400 seviyesi üzerinden başlangıç yapan BIST, gün içinde alımlarla 91.900 seviyesinin üzerini test etti. Kapanışa yakın gelen satış baskısıyla günlük kazancını geri veren endeksin kapanışı 90.200 seviyesinden gerçekleşti.
ABD'de şirket karlılıklarına ilişkin iyimserliğin artması ve risk iştahının yükselmesi sonucunda borsalar değer kazandı. Ekim ayının son işlem gününü olumlu kapatan Dow Jones aylık bazda %5,1 değer kaybederek 2016 Ocak ayından bu yana en kötü performansını kaydetti. Dün Avrupa tarafında da ilaç ve enerji sektörü öncülüğünde borsalarda olumlu seyir görüldü.
Bugün yurt içinde ekim ayı PMI verilerini takip edeceğiz. İngiltere Merkez Bankası'nın faiz kararı da piyasalarda yakından takip edilecek. ABD'de de PMI verileri gündemde olacak. Sabah saatlerinde Japonya'da satıcılı, Çin'de ise pozitif seyirler izliyoruz. ABD'de alıcılı, Avrupa'da karışık açılışlar bekleniyor. BIST'in ise dünkü satış baskısı ardından güne yatay başlangıç yapmasını bekliyoruz.
Makroekonomi & Politika Haberleri
° TCMB 2018/IV Enflasyon Raporu yayımlandı: 2018 enflasyon tahmini %23,5 seviyesine yükseltildi
° TÜİK ekonomik güven endeksi ekim ayında %15,4 geriledi
° 2018 Eylül ayında dış ticaret açığı 1,87 mlr $ oldu
Sektör ve Şirket Haberleri
° KDV ve ÖTV'de geçici indirime gidildi
° Yapı Kredi Bankası (YKBNK) 3Ç18 Finansal Sonuçları: Beklentilere paralel sonuçlar (=)
° Kısa Kısa Haberler: DOAS, TOASO, THYAO


Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 06 Kas 2018, 07:51 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


Bugün yapılacak ABD ara seçimleri öncesinde ABD vadelileri yatay, Asya piyasaları ise karışık bir görüntü sergiliyorlar. Seçimlerde Demokratların Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu sağlaması; ancak Senato'da Cumhuriyetçilerin üstünlüğünü korumaları bekleniyor. Seçim öncesinde küresel piyasalarda mevcut yönsüz görüntü devam edebilir. TL varlıklar ise ABD'de ile ilişkilerde yaşanan ilerleme ve dünkü enflasyon verisinin ardından önümüzdeki aylarda normalleşme beklentileri ile pozitif ayrışmaya devam etti. %18'lerde seyreden on yıllık tahvil faizi de %16,33 seviyesine kadar geriledi. TL varlıklara yönelik olumlu algıyla birlikte BIST100'ün güne alıcılı bir görüntüyle başlayacağını ve ilk etapta 97.400 direncine doğru hareketlendikten sonra yurtdışı piyasalarla birlikte 96 - 97bin aralığında dengelenme çabası içerisinde girebileceğini tahmin ediyoruz

Bugünün kilit noktası: ABD ara seçimleri.
" 2 yıl önce seçilen Trump, ara seçimlerle bir nevi sınavla karşı karşıya. Geleneksel olarak ara seçimler, başkanlık seçimlerinden 2 yıl sonra yapılıyor. Bu dönemde gerçekleştirilen performansın yansımasını katılımcılar, ara seçimlerde verdikleri oylarla bir nevi notluyor. Neticede ara seçimlerde Cumhuriyetçiler'in (Trump) Kongre'de çoğunluğu koruyup korumadığı kritik noktalardan biri olacak. ABD'de başkanlık seçimleri ise 2020 yılında yapılacak.
Veri takvimi açısından görece sakin bir gündeyiz.

Bugün TSİ 10'da eylül ayına ait Almanya fabrika siparişleri açıklanacak. Verinin aylık %0,5 artış sergilemesi bekleniyor. Ayrıca bugün Euro Bölgesi ülkelerinin hizmet PMI verileri takip edilecek. Ek olarak bugün Euro Bölgesi'nde TSİ 13'te ÜFE rakamları açıklanacak.

Yurtiçinde bugün saat 14.30'da ekim ayına ait Reel Efektif Döviz Kuru endeksi açıklanacak. Endeks, TCMB verilerine göre 61,6 ile veri tarihinin en düşük seviyesinde bulunuyor. TL'nin reel olarak en değersiz seviyede olduğunu işaret eden veri, ekim ayında kısmi bir toparlanma gerçekleştirebilir. (Uluslararası Ödemeler Bankası-BIIS verilerine göre, Türkiye reel efektif döviz kuru endeksi, 51 seviyesinin hemen üzerinde.)
" BIS, ülkelerin reel efektif döviz kuru endeksini açıklamakta. BIS ve TCMB'nin açıkladığı iki veri de TL'nin tarihi düşük seviyelere yakın olduğunu gösteriyor. BIS verilerine göre, öne çıkan GOÜ para birimlerini incelediğimizde 15 yıllık ortalamasının en belirgin altında olan para birimlerinin TL ve Arjantin Pesosu'nun olduğunu görüyoruz (Şekil 1). Seçilmiş ülkeler içerisinde, Çin Yuanı ve Hindistan Rupisi ise 15 yıl ortalamasının üzerinde veya yakınında olan nadir ülkelerden. Yani, 15 yıllık ortalamalarına göre nispeten değerli bir seviyedeler.
" Bununla birlikte TL'de ekim ayında belirginleşen toparlanma ve halihazırda kasım ayında da iyileşmesini sürdürerek 3 ayın en düşük seviyelerine gerileyen kur, reel efektif döviz kuru endeksinde iyileşmenin kapısını daha da açacaktır.

ŞİRKET HABERLERİ

Coca-Cola İçecek (CCOLA, Sınırlı Pozitif): Coca-Cola'nın 3Ç2018 ana ortaklık net dönem karı 37,2mnn TL ile piyasanın zarar beklentisi olan 3mn TL'nin tersi yönünde gerçeklemiştir. Satış gelirleri %35,1 artışla 3.715mn TL'ye, satışların maliyeti ise %34,5 artışla 2.416mn TL'ye yükselmiştir. Şirket 3Ç2018'de brüt karını %36,2 artırırken, operasyonel giderlerdeki artış %20,5 olmuştur. Diğer faaliyetlerden 15,8mn TL'lik gider yazılması sonucu faaliyet karı 610,9mn TL'yi göstermiştir. 2017 üçüncü çeyrekte 391,7mn TL faaliyet karı kaydedilmişti. Üçüncü çeyrekte şirketin FAVÖK'ü %53,8 artışla 798mn TL olmuştur. FAVÖK marjı ise 2,6 puan artışla %21,5'i göstermiştir. Yatırım faaliyetlerinden 0,2mn TL gelir kaydeden Coca-Cola'nın finansman gideri öncesi faaliyet karı 611mn TL olmuştur. Finansman tarafında ise geçen yılın üçüncü çeyreğinde 76,1mn TL gider kaydeden şirket, 3Ç2018'de 434,2mn TL gider kaydetmiş ve vergi öncesi kar 176,8mn TL'yi göstermiştir. 95,6mn TL'lik vergi gideri sonrasında ana ortaklık net dönem karı 37,2mn TL olarak gerçekleşmiştir. 3Ç2017'deki ana ortaklık net dönem karı 240,8mn TL idi. Şirketin 9 aylık net dönem karı %53,8 düşüşle 178,5mn TL'ye gerilemiştir. Şirketin üçüncü çeyrek sonuçları ardından 2018 beklentilerini korumuştur. Coca-Cola'nın 2018 yılı konsolide ciro artışı beklentisi %10-12 (kur etkisinden arındırılmış) arasında olup FAVÖK marjı beklentisi hafif artış yönündedir.

Enerjisa Enerji (ENJSA, Pozitif): Şirketin 2018 yılı üçüncü çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %38,8 oranında artarak 265,3mn TL'ye yükselmiştir. Satış gelirleri 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %51,5 oranında artan şirketin brüt karı ise aynı dönemde %49,5 oranında artarak 1.221,9mn TL olmuştur. Diğer taraftan operasyonel giderler ise %27 oranında görece düşük artış kaydederek karlılığı desteklemiştir. Diğer faaliyetlerden 22,1mn TL gider yazılmasının ardından faaliyet karı %66 oranında artarak 750,2mn TL'ye yükselmiştir. Finansman tarafında ise net finansman giderleri 3Ç2017'deki 201,9mn TL'den 370,6mn TL'ye yükselerek karın daha yüksek çıkmasını engellemiştir. Üçüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte Şirket'in Ocak-Eylül dönemi ana ortaklık karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %68,4 oranında artarak 764,3mn TL'ye ulaşmıştır.

İzmir Demir Çelik (IZMDC, Sınırlı Negatif): Şirketin 2018 yılı üçüncü çeyrek ana ortaklık net dönem zararı 429,5mn TL olmuştur. 2017 yılının aynı döneminde ise şirket 15,1mn TL kar elde etmişti. Satış gelirleri 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %82,2 oranında artan şirketin brüt karı %222 oranında artarak 226,3mn TL'ye ulaşmıştır. Brüt kar marjı ise 7,3 puan artarak %16,8 olmuştur. Operasyonel giderlerdeki %16,9'luk artış ve diğer faaliyetlerden kur kaynaklı 241,6mn TL zarar kaydeden şirket bunların sonucu 30,3mn TL esas faaliyet zararına yazmıştır. Yatırım faaliyetlerinden 96,4mn TL gider yazılırken, finansman tarafında ise 437mn TL gider kaydeden şirketin ana ortaklık net dönem zararı 429,5mn TL'yi göstermiştir. Üçüncü çeyrek zararı ile birlikte Şirket'in 20188 yılının ilk 9 ayındaki net dönem zararı 611,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 61,8mn TL ana ortaklık net dönem karı elde etmişti.

Kordsa (KORDS, Pozitif): Şirket'in 3Ç2018'deki ana ortaklık net dönem karı 122,2mn TL ile bir önceki yılın aynı çeyreğinde elde edilen 33,4mn TL ana ortaklık net dönem karın oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Piyasa beklentisi 111mn TL idi. Aynı dönem itibariyle satış gelirleri %106,6 oranında artan şirketin brüt karının 177,5mn TL artarak 278,3mn TL'ye yükselmesi karı artıran önemli bir faktör olmuştur. Öte yandan, net kar marjı bu çeyrekte %10 olurken, brüt kar marjı da %22 olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı çeyreğinde bu oranlar sırasıyla %6 ve %17 idi. Üçüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket'in 2018 yılı Ocak - Eylül ana ortaklık net dönem karı 258mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemine göre %112 oranında artış göstermiştir.

Şirket'in 23 Mart 2018 tarihinde paylaşılan 9 Ağustos 2018 tarihinde revizze edilen 2018 yılı büyüme beklentileri, mevcut operasyonların büyüme etkilerini gösterebilmek amacıyla yukarı yönlü revize edilmiştir. Buna göre: Satışlarda %45-55; FAVÖK'de %75-85 büyüme öngörülmektedir.

Polisan Holding (POLHO, Sınırlı Negatif): Şirketin 2018 yılı üçüncü çeyrek ana ortaklık net dönem zararı 11,5mn TL olmuştur. 2017 yılının aynı döneminde 16,9mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştı. Satış gelirleri %64,1 oranında artan şirketin brüt karı ise %100,5 oranında artarak 85,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler %7,8 oranında artarak 28,5mn TL olurken, diğer faaliyetlerden giderler de 3,7mn TL olarak gerçekleşmiştir. Özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan 51mn TL zarar yazılmıştır. Buna bağlı olarak faaliyet karı %87,8'lik düşüşle 2mn TL olarak gerçekleşmiştir. Finansman tarafında 11,1mn TL'lik gider kaydedilmiştir. Tüm bunların etkisiyle de vergi öncesi net zarar 7,4mn TL seviyesinde gerçekleşirken, üçüncü çeyrek rakamları sonrasında şirketin 2018 yılının ilk 9 ayındaki ana ortaklık net dönem karı geçen yıla göre %45,3'lük azalışla 31,5mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Halkbank (HALKB, Öneri "AL", Nötr): Banka tarafından yurtiçinde 10 milyar TL'ye kadar Varlık Teminatlı Menkul Kıymet (VTMK), İpotek Teminatlı Menkul Kıymet (İTMK), Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK), İpoteğe Dayalı Menkul Kıymet (İDMK) veya benzeri türden borçlanma araçlarının ihraç edilmesine, gerçekleştirilecek ihraçların vadesinin 30 yılı aşmayacak şekilde belirlenerek ihraç edilmesine karar verilmiştir.

Türk Traktör (TTRAK, Sınırlı Negatif): Şirketin Ekim ayında yurtiçi satışları 2017'in aynı ayına göre %80,7 oranında azalarak 668 adet olmasına karşın bu rakam son 3 ayın en yüksek rakamını ifade etti. Yurtdışı satışlar ise geçen seneye göre %42,5 artarak 1.466 adeti gösterdi. Üretim ise %63,5 düşüşle 1.662 adet oldu. 2018 yılı ilk 10 aylık verilere göre, yurt içi satışlar %48,4 gerilemeyle 15.528 adet, yurtdışı satışlar ise %14,5 artışla 11.788 adet seviyesinnde gerçekleşti. Ocak-Ekim dönemi üretimi %21,3 gerilmeyle 31.135 adeti gösterdi.
SEKTÖR HABERLERİ

Otomotiv: Manheim, Borusan ile ortak olduğu Türkiye'nin ilk ikinci el alım-satım internet firması Borusan Manheim'deki payını satmak için düğmeye bastı. Şirketteki yüzde 50 payını Türk ortağı Borusan'a devretmeye hazırlanan Alman şirket, bir anlamda Türkiye'den de çekilmiş olacak. Bilindiği üzere 2001 yılında Borusan tarafından kurulan Otomax'a 2008 yılında dünyanın en büyük açık artırma şirketlerinden biri olan Manheim Auctions ortak olmuştu. Borusan Manheim her hafta İstanbul ve Ankara'daki tesislerinde, düzenli fiziki açık artırmalar gerçekleştiriyor. Müşteriler Simulcast ile gerçekleştirilen fiziki açık artırmalara Türkiye'nin her yerinden internet aracılığıyla katılma ve bu açık artırmalara fiziki olarak katılan alıcı müşterilerle eş zamanlı teklif verebilme imkanı buluyor. Fiziki açık artırmanın yanısıra Online ve mobil açık artırmalar da düzenleniyor. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HAABERLERİ

Erbosan Erciyas Boru (ERBOS, Sınırlı Pozitif): Şirketin 2018 yılı üçüncü çeyrek net dönem karı 3Ç2017'ye göre %28,8 oranında artarak 20mn TL olmuştur. Satış gelirleri 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %43,9 oranında artan şirketin brüt karı %74,2 oranında artarak 36,2mn TL'ye ulaşmıştır. Brüt kar marjı ise 4,1 puan artarak %23,8 olmuştur. Operasyonel giderlerdeki %74,8'lik artış sonucu faaliyet karı %71,2 oranında artarak 27,8mn TL'ye yükselmiştir. Finansman tarafında ise 1mn TL gider kaydeden şirketin 6,7mn TL'lik vergi gideri ile beraber net dönem karı 20mn TL'yi göstermiştir. Üçüncü çeyrek karı ile birlikte Şirket'in 2018 yılının ilk 9 ayındaki net dönem karı 56mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 40,7mn TL net dönem karı elde etmişti.

Kron Telekomünikasyon (KRONT, Nötr): Şirket'in 3Ç2018 dönemindeki net dönem karı 2,4mn TL olmuştur. Bir önceki yılın aynı döneminde Şirket 0,8mn TL kar elde etmişti. Diğer yandan, brüt kar aynı dönemmler itibariyle %37 oranında azalarak 2,1mn TL'ye gerilemiştir. Son olarak, üçüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte Şirket'in 2018 yılı Ocak - Eylül net dönem karı 4,3mnmn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemindeki 1,6mn TL karın üzerinde gerçekleşmiştir.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 158 milyar TL'den 154 milyar TL'ye geriledi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı.
ABD ara seçimlerinin beklenmesiyle dün %3,19-3,21 bandında yatay bir görünüm sergileyen ABD 10 yıllık tahvil faizi, bugün %3,20'lerde işlem görmekte.

Yurtiçinde 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz, TL'deki değerlenmenin keskinleşmesiyle düşüşünü belirginleştirdi. 10 yıllık kağıdın faizi, yaklaşık 150 baz puan gerileyerek günü %16,33 seviyesinden sonlandırdı. Bu seviye haziran sonundan bu yana en düşük seviye. 2 yıllık gösterge kağıttaki düşüş 62 baz puanı buldu ve kısa vadeli kağıt günü %22,48 seviyesinden sonlandırdı.


Ziraaat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 06 Kas 2018, 23:46 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Uluslararası Yatırımcı İşlemleri (Ziraat Yatırım)


Borsa İstanbul tarafından açıklanan uluslararası yatırımcıların Borsa İstanbul'da yapmış olduğu işlem verilerine göre, 2018 yılının Ekim ayında uluslararası yatırımcıların en çok net alış gerçekleştirdiği ilk beş hisse Aselsan, Akbank, Tüpraş, Petkim ve Arçelik olmuştur. Diğer taraftan en çok para çıkışının yaşandığı ilk beş hisse Türk Hava Yolları, Yapı Kredi Bankası, Koza Madencilik, Kardemir ve Vakıfbank olarak sıralanmaktadır.

Ekim ayında para girişi yaşanan ilk on beş hisse içerisinde Parsan, Kordsa ve Arçelik endekse göre sırasıyla %46,6, %25,3 ve %24,3 oranlarında daha iyi bir performans sergilemişlerdir. Yılın ilk 10 ayında ise en çok uluslararası yatırımcı girişinin yaşandığı hisseler ise sırasıyla Aselsan (886,8mn TL), Tüpraş (168,8mn TL) ve Akiş GYO (105,2mn TL) olmuştur. Aselsan, Tüpraş ve Akiş GYO söz konusu dönemde BİST100'e göre %1,8, %56,1 ve %1,2 oranlarında daha iyi performans sergilemişlerdir.

Öte yandan Ekim ayında Koza Altın ve Türk Telekom hisselerinde 26mn TL ve 58mn TL'lik net giriş olmasına karşın BİST100'e göre %2,8'lik ve %2,6'lık görece düşüş kaydetmiştir.

Ekim ayında en çok uluslararası yatırımcı çıkışının yaşandığı hisse 811mn TL ile Türk Hava Yolları olurken, hisse Ekim ayında BİST100'e göre %18,4 daha kötü bir performans sergilemiştir. Pegasus, Tav Havalimanları ve Kardemir BİST100'e göre %18, %17,6 ve %16,5 görece kayıpla uluslararası yatırımcı çıkışı yaşanan ilk 15 hisse arasında en kötü performans sergileyen hisseler arasında yer almıştır. Öte yandan, Tekfen Holding, Soda Sanayii ve Bim Mağazalar'da 66mn TL, 104mn TL ve 33mn TL'lik net çıkışlara rağmen, BİST100'e göre %8,9, %8,4 ve %8,2 daha iyi getiri sağlanmıştır.

Yılın ilk 10 ayında ise en çok uluslararası yatırımcı çıkışının yaşandığı hisseler ise sırasıyla Garanti Bankası (1,600mn TL), İş Bankası (1.219mn TL) ve Halk Bankası (1.171mn TL) olmuştur. Bu hisseler söz konusu dönemde BİST100'göre %13,0, %23,6 ve %25 daha kötü performans sergilemişlerdir.


Ziraat Yatırım Menkuul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 07 Kas 2018, 08:12 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
Sabah Stratejisi (Ziraat Yatırım)


ABD ara seçimlerinde Demokratların Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elde etmesi, Senato'da da Cumhuriyetçilerin üstünlüğünü korumaları bekleniyor. (Net sonuçların Türkiye saati ile öğlen gibi belli olması bekleniyor) Seçim öncesi beklentiler de bu yöndeydi. Piyasa tepkisine baktığımızda, ABD vadelilerde ve Asya borsalarında genel olarak olumlu bir görüntü yaşansa da aşağı yönlü kısmi dalgalanmalar da gözlenmekte. Dolar'da da küresel çapta düşüş gözlemlerken; dün 5,42 seviyesine kadar yükselen Dolar / TL günü 5,3765'ten kapatırken, bu sabah söz konusu kapanışa yakın seyrediyor. BIST100 endeksi güne hafif de olsa alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Olası alıcılı görüntüde endeksin 95bin seviyesinin üzerinde kısa vadeli yerleşmesi dünkü en yüksek seviye olan 96,3binin tekrar hedeflenmesiyle sonuçlanabilir. Aksi durumda dünkü kapanış seviyesinin altındaki bir kalıcılıkta satış baskısı görülebilir.
MAKROEKONOMİ

ABD ara seçimleri geride kalırken; piyasa yarınki Fed faiz kararını bekliyor.

Bugün ise Euro Bölgesi verileri odaklı bir gündeyiz. TSİ 10'da Almanya eylül ayı sanayi üretim verisi açıklanacak. Verinin aylık bazda %0,3 düşüş göstermesi bekleniyor. Ayrıca TSİ 13'te Euro Bölgesi perakende satışlar verisi izlenecek.
" Dün bölge ülkelerinin ekim ayına ait hizmet PMI (satın alma yöneticileri endeksi) verilerini takip ettik. Genel olarak bölgede, bu senenin ilk yarısına nazaran ılımlı bir yavaşlama görüntüsü sürüyor. Ancak dikkat çeken gelişme ise İtalya'nın hizmet PMI verisinin 2 yıldan bu yana ilk kez daralma bölgesine geçmesi oldu. Bütçe gerginliği, verileri de sarsmaya başladı.

ŞİRKET HABERLERİ

Akiş GYO (AKSGY, Pozitif): Şirket'in 3Ç2018'deki konsolide ana ortaklık net dönem karı 583,5mn TL ile bir önceki yılın aynı çeyreğinde elde edilen 14mn TL konsolide ana ortaklık net dönem karının oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Aynı dönem itibariyle brüt kar %30 oranında artarak 3Ç2018'de 80,4mn TL'ye yükselmiştir. Aynı dönemler itibariyle net finansman giderlerinddeki 373,8mn TL artışa karşın gerçeğe uygun değer artışı kaynaklı yatırım faaliyetlerinden 907,1mn TL'lik net gelir karın yüksek çıkmasında başlıca faktör olmuştur. Üçüncü çeyrek karı ile birlikte Şirket'in 2018 yılının ilk dokuz ayındaki konsolide ana ortaklık net dönem karı 1.050mnmn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 277,6mn TL konsolide ana ortaklık net dönem karı elde etmişti.

Anadolu Efes (AEFES, Sınırlı Negatif): Şirket 3Ç2018'de 35,8mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmiştir. Piyasa beklentisi 4,4mn TL ana ortaklık net dönem karıydı. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 253,7mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Satış gelirleri 3Ç2018'de bir önceki yılın aynı dönemine göre %60,5 artan şirketin brüt karı ise %58,2 oranında artarak 2.526mn TL'ye ulaşmıştır. Faaliyet karı %28,6 artışla 755,2mn TL olmuştur. 536,6mn TL'lik finansman gideri sonrası vergi öncesi net kar 180,5mn TL olmuştur. Vergi gideri ise 174,3mn TL ile geçen senenin %155 üzerinde gerçekleşmiştir. Net dönem karı 6,2mn TL olurken, bunun 42,1mn TL'si kontrol gücü olmayan paylara ait olduğu için ana ortaklık net dönem zararı 35,8mn TL olarak hesaplanmıştır. 3. çeyrek zarar ile birlikte Şirket'in 2018 yılının ilk dokuz ayındaki ana ortaklık net dönem zararı 51,1mn TL olmuştur. 2017'nin ilk 9 ayındaki ana ortaklık net dönem karı 343,8mn TL idi.

Anadolu Isuzu (ASUZU, Sınırlı Negatif): Anadolu Isuzu, 2018 yılının 3. çeyreğinde 58,8mn TL net dönem zararı kaydetmiştir. Şirketin 3Ç2018 satış gelirleri 3Ç2017'ya göre %4,7 azalışla 230,5mn TL olurken, satışların maliyeti %17,3 azalmıştır. Buna bağlı olarak brüt kar %88,7 artışla 53,8mn TL'ye yükselmiştir. Operasyonel giderler %31,9 artışla 34,3mn TL olurken, diğer faaliyetlerden giderler 38,8mn TL ile şirketin faaliyet zararı yazmasına sebep olmuştur. Şirketin faaliyet zararı 19,3mn TL'yi göstermiştir. 52,6mn TL'lik finansman gideri sonrası şirketin vergi öncesi zararı 72,1mn TL olmuştur. 13,3mn TL'lik vergi gelirri kaydeden şirketin 3. çeyrek net dönem zararı 58,8mn TL olmuştur. 3Ç2017'deki net zarar 13mn TL idi. Üçüncü çeyrek zararı ile birlikte Şirketin 2018 yılının ilk 9 ayındaki net dönem zararı bir önceki yılın aynı dönemine göre %181,7 oranında artarak 90,2mn TL olmuştur.

Akçansa (AKCNS, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif): Akçansa'nın 3Ç2018'deki ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %28 oranında artarak 59,2mn TL'ye yükselmiş ve hem bizim beklentimizi olan 56mn TL'ye, hem de piyasa beklentisi olan 58mn TL'ye yakın gerçekleşmiştir. Şirket'in satış gelirleri aynı dönemler itibariyle %17 oranında artarak 469mn TL'ye yükselmiştir. Diğer yandan, satışların maliyeti ise yine aynı dönemler itibariyle %14 oranında artarak 352,4mn TL'ye yükselmiştir. Satışların maliyetlerden daha yüksek oranda artmasına bağlı olarak Şirket'in brüt karı %26 oranında artarak 3Ç2018'de 116,7mn TL'ye yükselmiştir. Marjlar tarafında, Şirket'in 3Ç2018'deki net ve brüt kar marjı sırasıyla %13 ve %225 oranında gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı çeyreğinde net ve brüt kar marjı sırasıyla %11 ve %23 idi. Son olarak, üçüncü çeyrek karı ile birlikte Şirket'in 2018 yılının ilk dokuz ayındaki ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %65 oranında artarak 169,7mn TL olmuştur.

Çimsa (CIMSA, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif): Çimsa'nın 3Ç2018'deki ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %38 oranında artarak 99,2mn TL'ye yükselmiş ve hem bizim beklentimizin (50mn TL) hem de piyasa beklentisinin (56mn TL) üzerinde gerçekleşmiştir. Şirket'in satış gelirleri aynı dönemler itibariyle %7 oranında artarak 451,9mn TL'ye yükselmiştir. Diğer yandan, satışların maliyeti ise yine aynı dönemler itibariyle %11 oranında artmış ve 332,3mn TL olmuştur. Bu kapsamda, satışların maliyetlerden daha düşük oranda artmasına bağlı olarak Şirket'in brüt karı %4 oranında gerileyerek 3Ç2018'de 119,5mn TL olarak gerçekleşmiştir. Net esas faaliyetlerden kur farkı gelirleriinin bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 59,1mn TL artması ise karı destekleyen bir unsur olurken, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan gelirler aynı dönemler itibariyle 22,7mn TL artış kaydetmiştir. Öte yandan, net finansman giderleri 39,9mn TL artarak 3Ç2018'de 72,6mn TL olmuştur. Marjlar tarafına baktığımızda, Şirket'in 3Ç2018'deki net ve brüt kar marjı sırasıyla %22 ve %26 oranında gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı çeyreğinde net ve brüt kar marjı sırasıyla %17 ve %29 idi. Son olarak, üçüncü çeyrek karı ile birlikte Şirket'in 2018 yılının ilk dokuz ayındaki ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %41 oranında artarak 216,7mn TL olmuştur.

Ege Endüstri (EGEEN, Pozitif): Şirket'in 3Ç2018'deki ana ortaklık net dönem karı 134,8mn TL ile bir önceki yılın aynı çeyreğinde elde edilen 31,9mn TL ana ortaklık net dönem karın oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Aynı dönem itibariyle brüt kar %103 oranında artarak 3Ç2018'de 75,1mn TL'ye yükselmiştir. Net finnansman gelirlerindeki 40,2mn TL'lik artış da karı desteklemiştir. Marjlar tarafında, Şirket'in 3Ç2018'deki net ve brüt kar marjı sırasıyla %83 ve %46 oranında gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı çeyreğinde net ve brüt kar marjı sırasıyla %37 ve %43 idi. Üçüncü çeyrek karı ile birlikte Şirket'in 2018 yılının ilk dokuz ayındaki ana ortaklık net dönem karı 248,2mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 87mn TL ana ortaklık net dönem karı elde etmişti.

MLP Sağlık (MPARK, Sınırlı Negatif): Şirketin 2018 yılı üçüncü çeyrek ana ortaklık net dönem zararı 135,1mn TL olmuştur. Geçen yılın aynı döneminde 51,4mn TL zarar gerçekleşmişti. Satış gelirleri 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %25 oranında artan şirketin brüt karı %25,4 oranında artarak 110,3mn TL'ye ulaşmıştır. Operasyonel giderlerdeki %24,2'lik artış ve 44,5mn TL'lik net diğer faaliyet gelirleri ile birlikte faaliyet karı %144,9 oranında artarak 88,5mn TL'ye yükselmiştir. Diğer taraftan finansmann giderleri %154,3 oranında artarak 244mn TL'ye yükselmiştir. 2,4mn TL'lik vergi gideri sonrasında ana ortaklık net dönem zararı 135,1mn TL'yi göstermiştir. Üçüncü çeyrek zararı ile birlikte Şirket'in 2018 yılının ilk 9 ayındaki ana ortaklık net dönem zararı 158,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 68mn TL ana ortaklık net dönem zararı elde etmişti.

Sabancı Holding (SAHOL, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif): Sabancı Holding'in 2018 yılı üçüncü çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %33,9 oranında artarak 1.179,3mn TL'ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 963mn TL'nin, hem de piyasa beklentisi olan 975mn TL'nin üzerinde gerçekleşerek iyi bir görüntü sergilemiştir. Üçüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte Sabancı Holding'in Ocak-Eylül dönemi ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %45,3 oranında artarak 3.401mn TL'ye ulaşmıştır.

Türk Telekom (TTKOM, Sınırlı Pozitif): Türk Telekom'un 3. çeyrek net dönem zaraarı 2.846mn TL olmuştur. Piyasanın zarar beklentisi 3.095mn TL, bizim zarar beklentimiz ise 3.291mn TL idi. Türk Telekom'un 3Ç2018 satış gelirleri %19,1 artışla 5.396mn TL'ye yükselirken, brüt kar %15,9 artarak 2.413mn TL olmuştur. Brüt kar marjı ise 1,2 puan gerilemeyle %44,7'yi göstermiştir. Operasyonel giderler %3,5 artmış ve 1.073mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Diğer faaliyetlerden geçen sene aynı dönemde 10,7mn gider yazılırken, bu sene 3. çeyrekte 268,1mn TL gider yazılmıştır. Bu gelişmeler neticesinde faaliyet karı %3,7 artarak 1.071mn TL'yi göstermiştir. Faaliyet kar marjı 2,9 puan düşüşle %19,9'a gerilemiştir. Türk Telekom'un FAVÖK'ü 3Ç2017'deki 1.968mn TL'den 3Ç2018'de 2.267mn TL'ye yükselirken, FAVÖK marjı 2,2 puan artışla %42'yi göstermiştir. UFRS 15 etkilerinden arındırılmış FAVÖK marjı %39 seviyesinde gerçekleşmiştir. Yatırım faaliyetlerinden gelirler 10,5mn olmuştur. Türk Telekom'un finansman öncesi faaliyet karı 1.018mn TL ile geçen senenin %6,1 üzerinde gerçekleşmişttir. Finansman tarafında 3Ç2018'de kur farkı giderlerine bağlı olarak 4.790mn TL'lik net gider kaydedilmiştir. Şirket 3Ç2017'de 505mn TL'lik finansman gideri kaydetmişti. Şirketin vergi öncesi zararı 3.772mn TL, vergi gelirine bağlı olarak net dönem zararı ise 2.846mn TL olmuştur. Geçen sene aynı dönemdeki vergi öncesi kar 454,2mn TL, net kar 293,5mn TL idi. 3. çeyrek sonuçlarıyla birlikte Türk Telekom'un 2018 yılı ilk 9 aylık net dönem zararı 3.606mn TL olmuştur. 2017 ilk 9 ayda net dönem karı 1.249mn TL idi.

Türk Telekom 2018 yılında konsolide gelirlerin 2017 yılına göre %13 seviyesinde artması beklerken, konsolide FAVÖK beklentisi 8-8,2 milyar TL aralığındadır. Konsolide yatırım harcamaları beklentisi ise 4,2 milyar TL seviyesindedir.

Akbank (AKBNK, Öneri "EKLE, Nötr): Banka yurt dışı borçlanma aracı ihraçları için Sermaye Piyasası Kurulu'nca 1 yıl süreli olarak verilen iznin yenilenmesini teminen, yurt dışında toplamda 2 milyar ABD Doları veya muadili yabancı para veya Türk Lirasıı tutarına kadar birden fazla sayıda tahvil ve/veya Bankaların Özkaynaklarına İlişkin Yönetmelik'te belirtilen niteliklere haiz ve özkaynak hesaplamasına dahil edilecek nitelikte tahvil veya borçlanma aracı niteliğindeki diğer sermaye piyasası aracı ihraç izni için SPK, BDDK ve diğer yetkili merciler nezdinde gerekli tüm yasal işlemlerin yapılması amacıyla Genel Müdürlüğe yetki verilmesine karar verildiğini duyurumuştur.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Ak Enerji (AKENR, Negatif): Şirketin 2018 yılı üçüncü çeyrek net dönem zararı 1.056mn TL olmuştur. Geçen yılın aynı döneminde 130,7mn TL zarar gerçekleşmişti. Satış gelirleri 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %24,5 oranında artan şirketin, satış maliyetleri %28,9 oranında artmış ve şirket 7,9mn TL brüt zarar açıklamıştır. Operasyonel giderlerdeki %16 oranında artış ve kur farkı kaynaklı 1.184mn TL'lik net finansman gideri sonrası şirketin net dönem zararı 1.056mn TL olmuştur. Üçüncü çeyrek zararı ile birlikte Şirket'in 2018 yılınınn ilk 9 ayındaki net dönem zararı 1.648mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 305mn TL net dönem zararı kaydetmişti.

FAİZ PİYASALARI

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, %24 seviyesinde sabit kaldı. Toplam fonlama miktarı 154 milyar TL'den 150 milyar TL'ye geriledi. Fonlamanın tamamı haftalık repodan karşılandı

ABD 10 yıllık tahvil faizinde ılımlı bir hareket gözleniyor. Dün yaklaşık 3 baz puanlık yükselişle %3,22 seviyesinin üzerinden kapanan 10 yıllık tahvil faizi, bugün %3,18'lerde. Petrol fiyatlarındaki düşüş ise sürüyor. İran'ın petrol ihracatını hedef alan yaptırımlardan aralarında Türkiye'nin de bulunduğu sekiz ülkenin geçici muafiyet alması, petrol fiyatlarındaki aşağı yönlü hareketi destekliyor. Her ne kadar yoğun gündem içerisinde arka planda kalsa da petrol fiyatlarındaki ılımlı düşüşün devamı ise küresel enflasyonda görece aşağı yönlü etkide bulunabilecek bir etmen. Bu durum da tahvil faizlerinde enflasyon kaynaklı yükselişin nispeten hafifleyeebileceğine işaret eden bir gelişme.

Yurtiçinde verim eğrisinin kısa ve orta vadesinde düşüşlerin öne çıktığı bir günü geride bıraktık. 2 ve 5 yıllık kağıtların faizi, sırasıyla 136 ve 35 baz puan düşüşle %21,12 ve %18,07 seviyesine geriledi. Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi, önceki günkü 150 baz puanlık düşüşün ardından dün kar satışlarıyla 52 baz puan yükseliş kaydetti ve günü %16,85 seviyesinden sonlandırdı.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile riisk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 11 Kas 2018, 23:58 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1373
Ettiği teşekkür: 490
Aldığı teşekkür: 8280
ABD ve Çin anlaşması olmazsa piyasaya satış gelebilir

11 Kasım 2018 - 13:47

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının sona ereceği beklentisi piyasalar tarafından yakından izleniyor. Belgin Maviş piyasaları Borsa Gündem'e yazdı

Veri Akışının ve Siyasi Gündemin Yoğun Olduğu Yeni Haftaya Başlarken Öne Çıkanlar..
Geçen haftayı satış baskılı geçiren Bist 100 endeksi haftanın son işleme gününde satışların derinleşmesi ve ABD ara seçimleri ardından doların değer kazanımıyla baskılanması ardından geçen haftayı %0.71 değer kaybıyla 92.839 puandan tamamladı. Hafta içinde 96.400 direnci geçemeyen endekste başlayan satışlar 94.600 desteğinin kırılmasıyla hızlandı. Doların 5.35'den başlayan yükselişinin 5.40 üzerinde kalıcı olmasıyla endekste genele yayılan satışlarla gerileme hızlandı.TR 10 yıllık tahvil faizlerinde %3'e yakın yükselişlerde bu satış baskısını artıran bir diğer önemli gelişmeydi. Haftanın son işlem gününde 667 puanlık gerileme yaşanırken Bankacılık endeksi %1.02 değer kaybetti. Ulaştırma %3.14 değer kazanırken (Thyao hissesine gelen alışlarla) en çok değer kaybı %4.44 ile elektrik sektörü hisselerinde gerçekleşti. Geçen haftanın bir diğer gelişmesi ise Hazine’nin başarılı Euro bond ihalesi ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı, 12 ve 13 Kasım tarihlerindeki 3 tahvil ihalesini iptal etti. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Bilindiği üzere, 2018 yılı Hazine Finansman Programında yurt dışı piyasalardan 6,5 milyar ABD Doları tutarında borçlanma yapılması öngörülmüş olup 7 Kasım 2018 tarihinde tamamlanan 1,5 milyar Avro tutarındaki tahvil ihracı ile birlikte toplam 7,7 milyar ABD Doları tutarında dış borçlanma gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte, 2019-2021 Yeni Ekonomi Programında 2018 yılı için alınan tasarruf tedbirleri sayesinde Hazine Finansman ihtiyacı azaltılmıştır’’ denildi. Bu hafta gündeminde C.Başkanı Erdoğan’ın Fransa Temasları ve veri açısından ise içeride Ödemeler dengesi ve Sanayi üretimi, Küresel piyasalarda ise pariteyi etkileyebilecek Euro Bölgesi'nde enflasyon, Almanya Büyüme ve ABD'de Sanayi üretimi verileri ile ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin konuşmaları öne çıkmakta.

Bist 100

Endekste geçen hafta artan satış baskısı ve yükselen dolar ardından artan satışlar sonrası 92.500 önemli destek konumunu korurken olası geri çekilmelerde 91.300 ve aşağıda 90.100 önemli destek konumlarını sürdürmekte. ABD borsalarının seçimlerin hemen ardından yaşadıkları yükselişler seçim sonuçlarına dair yapılan olumsuz yorumlar ve Fed toplantı tutanaklarında Faiz artışlarına devam mesajlarının daha net verilmesiyle birlikte yerini satışa bırakmasıyla birlikte bu haftada hisse senetleri piyasalarında ABD Çin Yaptırımları konusunda olumlu mesajlar gelmemesi durumunda satış baskısı devam edebilir. Halk Bankasına dair gelebilecek açıklamalarında takip edileceği yeni haftada içeride TR Tahvil faizleri ve doların seyri yön gösterici olurken Aralık ayı başında gelecek olan TR Büyüme verisi öncesi son sanayi üretimi ve ödemeler dengesi verileri de yakın takibimizde olacak.

Fed Başkanları Konuşuyor

Pazartesi

18:00 USD FOMC Üyesi Brainard'ın Konuşması
22:30 USD FOMC Üyesi Daly’nin Konuşması

Çarşamba

Avrupa Maliye Bakanları Toplantısı
01:00 USD FOMC Üyesi Daly’nin Konuşması
18:00 USD FOMC Üyesi Quarles’ın Konuşması

Perşembe

02:00 USD Fed Başkanı Powell’ın Konuşması
18:00 USD FOMC Üyesi Quarles’ın Konuşması
19:30 USD Fed Başkanı Powell’ın Konuşması
21:00 USD FOMC Üyesi Bostic’in Konuşması
23:00 USD FOMC Üyesi Kashkari'ın Konuşması

Cuma

19:30 USD Chicago Fed Başkanı Evans'ın Konuşması

Manşette Neler Var

• ABD Borsaları Geçen Haftayı satıcılı tamamlarken Avrupa Borsalarında Almanya hariç satış baskısı devam etti..
• C.Başkanı Erdoğan Fransa da Trump ve Macron ile iki görüşmeler gerçekleştirdi.
• İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, "Spekülatif ataklarla afaki yükselen altın fiyatları yastık altındaki altını büyük ölçüde eritti" dedi
• Pazartesi 18:00 USD FOMC Üyesi Brainard'ın Konuşması ve 22:30 USD FOMC Üyesi Daly’nin Konuşması
• Çarşamba Avrupa Maliye Bakanları Toplantısı

Belgin Maviş - A1 Capital

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 60 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 30 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.