Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 18 Nis 2021, 13:50


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Forum kuralları


Yeni Üyelik Sistemi V.I.P ÜYELİK HAKKINDA DUYURU:

Sitemizin üyelerine sunduğu yeni bir hizmet başlığıdır. Herkese açık olan ve kurallar çerçevesinde kısıtsız bir forum/tartışma/bilgilenme ortamı sunan sitemizin , isteyen üyelere daha detaylı ve daha rahat bir forum ortamında bilgilenme ve tartışma olanağı sağlamak için hazırladığı, özel olarak gerçek kişi bilgileri ile katılınması gereken, normal üyeye kapalı özel bir forum ortamıdır.

Bilindiği üzere, sitemize isteyen herkes , istediği şekilde ve hiç bir gerçek bilgi verme mecburiyeti olmadan üye olabilmektedir. 2 yılı aşan süredir yapılan uygulamada, serbest forum ortamının getirdiği bir çok sıkıntıyı bütün üyelerimiz bizzat yaşamışlardır. Her türlü konu dışı diyalog, görüş belirten üyelerle polemikler, sitemizde hiçbir çıkar gözetmeden gönüllülük esasında bilgi veren değerli yorumcularımıza hakarete varan sataşmalar en temel sorunlardır. Sırf bu nedenle değerli yorumcularımızın sayfalarda yorum ve bilgilendirmelerinin giderek azaldığı da her kes tarafından görülmektedir

Bu nedenle sitemiz , katılımcıların gerçek kişi bilgileri ile ve çok az bir katılım payı ödeyerek katılabilecekleri özel bir VIP bölümü açmaya karar vermiştir. Katılımcıların kimliği site yönetimi tarafından biliniyor olacağı ve katılımcının kendi istek ve iradesi ile yapacağı maddi katkı nedeniyle de bu bölümün kavgasız, polemiksiz, ne istediğini bilen katılımcılardan oluşacağı, dolayısıylada seçkin ve kaliteli bir ortamın oluşacağı ve bu ortamda değerli yorumcularımızın da her hisse için her türlü soruya çok daha açık ve net yanıtlar verebileceği malumunuzdur.

VIP bölümüne katılmak sözleşmeyi okuyup kabul etmek, ve banka ödeme dekontunu vip@hissetuyolari.com adresine iletmeniz yeterli olacaktir. Sonrasinda kayit olurken sizden VIP UYELERİN BÖLÜMÜ baslikli forumdaki, UYELIK İŞLEMLERİ BASVURU FORM undaki bilgiler KAYIT esnasinda ZORUNLU olarak istenecektir. Daha ayrıntılı bilgi için gerekli duyurular yapılacaktır. Her türlü sorularınıza yanıt vermek için hazırız. VIP bölümünün katılımcılara büyük faydası olacağına inanıyoruz.
Saygılarımızla
Yönetim
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 73 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 01 Eyl 2013, 19:03 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
Dünyanın en ünlü yatırımcılarından ikisi Türkiye için ufukta ayı piyasası öngörüyor. Marc Faber ve Jim Rogers ayrıca gelişen piyasalarda da kısa vadede satış bekliyor.

Dünyada emtia yatırımının da öncülerinden olan ve Çin gibi öncü gelişen piyasalarda geçen 10 yılda yaşanan yükselişe yaptığı yatırımlarla da bilinen Jim Rogers Türkiye için olumsuz konuştu. The Wall Street Journal'ın sorularını yanıtlayan Rogers Türkiye'nin de diğer ticaret açığına sahip ülkelerle birlikte acı çekeceğini söyledi:

"Hepimiz acı çekeceğiz, ticaret açığı olan ülkeler, bu açığı nasıl fonlayacakları konusunda piyasalarda endişe yaratacağız"

TUİK verilerine göre Türkiye'nin dış ticaret açığı 10 yılda 5,5 katına çıkarak 2012'de 84 milyar dolar oldu.

Dr. Doom olarak da tanınan ve "Gloom, Boom and Doom" adlı araştırma notlarının da yaratıcısı Marc Faber ise The Wall Street Journal'a Türkiye için derin bir ayı piyasası beklediğini söyledi:

" Türkiye için derin bir ayı piyasası bekliyorum çünkü ülkede çok büyük bir konut balonu oluştu"

Türkiye'de yaşanan konut patlaması yapılan gökdelenlerle İstanbul'un siluetindeki değişimden hemen anlaşılsa da Merkez Bankası Konut Fiyat Endeksi verilerine göre Ocak 2010'dan geçen Mayıs ayına dek yüzde 42 arttı. Gelişen piyasalar emlak araştırma şirketi Reidin verilerine göre de cari bazda fiyatlar 2009'daki dip seviyesine göre yüzde 50 değer kazanırken son 10 yılda 1,5 katından fazla arttı.

İki yatırım gurusu gelişen piyasalarda bir satış olabileceğini düşünse de orta ve uzun vadede tekrar toparlanma yaşanabileceğini düşünüyor.

"Gelişen piyasalar şu anda kırılgan olan ABD'den daha iyi performans gösterebilir" diyen Faber, gelişen piyasalardaki satışın Fed'in tahvil alımını azaltmasından daha çok yaşanan tüketim patlamasıyla oluşan ticaret ve cari açıktan kaynaklandığını da etkiledi.

Jim Rogers da küresel bir çok piyasada önümüzdeki iki yılda problemler yaşanacağını belirterek, Fed'in para politikasını eleştirdi:

"Hepimiz bu saçma para politikasının acı sonuçlarına katlanacağız"

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

YORUM : Türkiye'nin sorununu konut balonuyla açıklamak ve burdan bir kaos çıkarmak yerine cari açıkla ilişkilendirmek daha mantıklı bir bakış açısı olabilirdi. Kaldı ki Türkiye'deki konut kredi oranları bir furya yaratacak kadar düşük seviyelerde olmadı. Bir dönem yabancı para cinsinden krediyle araba alma furyası vardı ve o balon çok kişinin canını yakmıştı ama hızlı nüfus artışında konut satışlarında yüksek artışın olması normal. Konuta talep sadece Türk halkından değil, özellikle lüks konutlarda yabancı talep artışı hesaba katılmalı.

Türkiye enerji sorununa bir çözüm bulmalı ve ithalata dayalı ihracat politikasını mutlaka değiştirmeli ki cari açığı aşağılara çekebilmeli.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 01 Eyl 2013, 19:16 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
Gelişen ülke merkez bankalarının kura müdahale yöntemleri

İş Yatırım Hazine Müdürü Yasin Demir’in yolladığı araştırma notunda Merkez Bankası’nın sunabileceği sürpriz ürün ya da mekanizmaların neler olabileceğini yazdı.

TCMB daha önce de yaptığı gibi döviz depolarla (mevduat) bankalara geçici döviz likiditesi sunabilir.

Tahvil alımları: TCMB piyasaya daha önce likidite vermek amacıyla Hazine ihraçlarını geri alacağı tahvil alım ihaleleri düzenlemişti, ancak TL likiditesini daha fazla arttıracak bu adımı bu konjonktürde düşünmeyecektir, ancak TL likiditesini azaltacağı bir dolar müdahalesiyle beraber düşünülebilir, piyasa tarafından ikinci el faizlere müdahale anlamını da getireceği için bunu çok düşük bir ihtimal olarak görüyoruz.

Rezerv Opsiyon Katsayısı: bu aslında bir nevi swap anlamına geliyor. TCMB buradaki katsayıyla oynayarak bankaların munzam yükümlülüklerini karşıladıkları altın ve dövizden bir miktarının serbest kalmasını sağlayabilir, bu adım ihtimal dahilinde olmakla beraber sürpriz bir müdahale aracı olmayacaktır.

Zorunlu karşılık oranlarında değişiklik: Bu da sürpriz bir araç olmayacağı gibi Rezerv Opsiyon Katsayısı ile beraber kullanılabilir, ihtimalini düşük görüyoruz.

Jackson’s Hole Toplantısı: Bu toplantı TCMB’nin bir para piyasası aracı olmamakla beraber Merkez Bankası bu toplantılarda FED’in tahvil alımlarında korkulduğu gibi bir tablo olmaması ve/veya ABD 10 yıllık faizlerinin gerilemesi yönünde bir izlenim edinmiş olabilir. Piyasaya karşı güvenli duruşu bu izleniminden kaynaklanıyor olabilir.

Başkan dünkü konuşmasında faiz artışı konusunda çok olumsuz konuştuğu için, bu yöndeki bir adım da bu saatten sonra gerçekten sürpriz olur; ancak kurun gerilemesi (ve enflasyonist etkilerinin azalması) ve piyasalardaki risk priminin azalması konusunda geleneksel bir adım olacaktır.

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan gönderdiği araştırma notunda Brezilya Merkez Bankası’nın dolar likiditesinin kuruduğu ve diğer gerektiği zamanlarda müdahale için hangi enstrümanları kullandığını sıraladı.

Dolar satarak müdahale

Dolar Swap satış ihaleleri: Burada temelde bildiğiniz bir swap söz konusu olsa da işleyişi biraz daha farklı. Cupom Cambial adı altında bir kavram var. Bu “enstrüman” nakit olarak anlaşılan bir cross currency swap ve gelecekteki bir Brezilya Real’i ve dolar ödemesinin yerli reel faizi (Selic üzerinden) ile real-dolar paritesi değişimine göre fiyatlanmasını oluşturuyor, ödemeler dolar değil real olarak. Bu swap OTC piyasada Brezilya Merkez Bankası miktar ve vadeye göre girdiği alış satış fiyatları ile işlem görüyor. Aynı zamanda organize borsa BMF’ye de bir future olarak kote olabiliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu piyasada duruma göre BCB tek long real (şu anda olduğu gibi) veya kısa real (real çok değer kazanmışken bir iki sene önce) pozisyonu alan kurum oluyor. Dikkat ederseniz bu işlemler çok derin ve düzgün fiyatlanan bir ortamda yapılıyor.

MB doğrudan vadeli piyasada dolar satıyor: Amaç (en azından 2008’de) aşırı hedge pozisyonu almış kurumların pozisyonlarını azaltmasını sağlamak zayıf hedgeli kurumların üzerindeki baskıyı azaltmak.
Dolar bazlı teminat karşılığında dolar borç vermek (gerekirse FED’den faydalanılıyor)

Hindistan Merkez Bankası da çeşitli yollarla kura müdahale ediyor. Hindistan Merkez Bankası’nın kullandığı araçlar arasında:

Dolar satarak müdahale

Forward piyasasından müdahale: Forward anlaşması, daha ileri bir vakitte alım-satım yapmak üzere yapılan anlaşmadır.

Faiz oranını yükseltmek

Yaptığı varlık alımları yada bir başka deyişle niceliksel genişleme sonucunda artan merkez bankası bilançosu

Sektörel bazda stratejik şirketlere dolar vermek

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 01 Eyl 2013, 19:20 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213

Artan petrol fiyatı Fed’in tahvil hamlesini erteleyebilir:

Batı dünyasının Suriye’ye müdahalesi kesin gözüyle bakılırken petrol fiyatlarının artması ABD Merkez Bankası Fed’in aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımını azaltacağına dair beklentileri azaltabilir.


İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan gelecek müdahale ile petrol fiyatının 110 dolardan 140 dolara çıkmasının küresel büyümeyi yavaşlatabileceğini söyledi ve ekledi: “Fed’in niceliksel genişlemeyi bitirme konusunu gündem dışına çıkabilir”

Arap Baharı’nın Libya’ya sıçraması ve Muammer Kaddafi’nin devrilmesiyle sonuçlanan dönemde Brent petrol fiyatları arz korkusuyla 6 ayda 80 dolardan 126 dolara kadar tırmanmıştı. O dönemde ekonomist Nouriel Roubini küresel büyümenin önündeki en büyük tehlikenin artan petrol fiyatları olduğunu söylemişti.

Brent petrolün Şubat’tan bu yana en yüksek seviyesi olan 115 dolar, ABD ham petrolünün ise 2 yılın zirvesi olan 110 doların üzerinde işlem görmesi özellikle enerji ithal eden ülkelerin büyümesini olumsuz etkileyecektir. Petrol fiyatlarındaki artış gelişen piyasalarda yaşanan sermaye çıkışıyla birleşince küresel büyümeyi rakamlarını aşağı yönlü baskılayabilir.

Fed’in işsizlik oranının yüzde 6,5’a inene dek genişleyici para politikasına devam edeceğini açıkladı. İşsizlik oranının azalması büyümeyle yakından ilgili olduğu için Fed tahvil alımlarındaki azalmayı daha sonraki bir vakte ertelemesinin olasılığı artacaktır.

Bu da doların diğer para birimlerine karşı değerlenmesini erteleyecek ve altın gibi emtialar için de yukarı yönlü destek olacaktır.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 02 Eyl 2013, 10:37 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
ORTADOGULU BUYUK FONLAR TURKIYE’DE EV ALIMINI ERTELEDI - DUNYA

02.09.2013

MISIR VE SURIYE BASTA OLMAK UZERE ORTADOGU'DAKI SON GELISMELER, TURKIYE'DE
GAYRIMENKUL SEKTORUNU ETKILIYOR. OLAYLAR NEDENIYLE KATAR, KUVEYT VE BIRLESIK
ARAP EMIRLIKLERI'NE AIT FONLARIN TURKIYE'DEKI GAYRIMENKUL ALIMLARINI ERTELEDIGI
IFADE EDILIYOR. BUYUK FONLARIN BEKLEMEYE GECMESINDEN DOLAYI TURKIYE GAYRIMENKUL
PIYASASINDA 3-4 MILYAR DOLARLIK BIR KAYIP YASANDIGI VURGULANIRKEN, YABANCILAR
TARAFINDAN YAPILAN BIREYSEL ALIMLARIN ISE SURDUGU BELIRTILIYOR.

ORTADOGU COGRAFYASINDA YASANAN OLAYLARI DEGERLENDIREN ARAP ULKELERI VE TURK
CUMHURIYETLERI GAYRIMENKUL DERNEGI BASKANI ABDULLAH CIFTCI, MISIR VE SURIYE'DE
YASANANLARDAN DOLAYI FON VE BLOK SATISLARINDA BIR GERILEME OLDUGUNU SOYLEDI.
FONLARIN ALIMLARINI BEKLEMEYE ALDIGINI SOYLEYEN CIFTCI, "DERNEK OLARAK SUUDI
ARABISTAN, KUVEYT, KATAR, BIRLESIK ARAP KAYNAKLI 5 FONLA GORUSMELERIMIZ
VARDI. BU FONLAR TURKIYE'DE 1 MILYAR 250 MILYON DOLARLIK YATIRIM
PLANLIYORLARDI. ANCAK ORTADOGU'DA YASANANLARDAN DOLAYI BU FONLAR YATIRIMLARINI
BEKLEMEYE ALDI" DEDI. "EGER SORUNLAR YASANMASAYDI TURKIYE YABANCIYA
GAYRIMENKUL SATISINDA BEKLEDIGI 5-10 MILYAR DOLARLIK GELIR HEDEFINI
YAKALAYABILIRDI. ANCAK GELMEYENLERDEN DOLAYI SADECE KONUT ALANINDA 3-4 MILYAR
DOLARLIK BIR KAYIP OLDUGUNU DUSUNUYORUM. CUNKU BIZIM DERNEK OLARAK SURIYE,
KATAR'DA TANITIM VE KONFERANS PROGRAMLARIMIZ VARDI. BIZDE BU PROGRAMLARI
BEKLEMEYE ALDIK" DIYE KONUSTU.
CIFTCI, TURKIYE'NIN YAKIN COGRAFYASINDA
YASANAN OLAYLARDAN OZELLIKLE SURIYE'YLE ILGILI GELISMELERIN YABANCILAR
TARAFINDAN DIKKATLE IZLENDIGINI AKTARARAK SOYLE KONUSTU: "SU ANDA ARAPLAR
SURIYE KONUSUNUN NASIL COZULECEGINI TAHMIN EDEMIYOR. EGER SURIYE PROBLEMI
COZULURSE TURKIYE'YE YENIDEN YONELME OLUR. CUNKU TURKIYE AFRIKA ILE ARAP
IKLIMINI TAMAMLAYAN BIR IKLIME SAHIP. HEM TICARET, HEM TURIZM HEM DE GELIP
YASAMA ANLAMINDA IDEAL BIR ULKE. BUNU KESFETTILER BU NEDENLE BUNU BIRAKACAGINI
DUSUNMUYORUM."
ANCAK BIREYSEL SATISLARIN DEVAM ETTIGINI KAYDEDEN CIFTCI,
"CUNKU BIREYSEL ALICILAR TURKIYE'YI BIRCOK ARAP ULKESINDEN DAHA GUVENLI
BULUYOR. OZELLIKLE BATISINDA PROBLEM OLMADIGINI BILIYORLAR. BU NEDENLE
BURSA'DAN COK FAZLA ALIM YAPIYORLAR. KARADENIZ BOLGESINDEN DE YER BAKMAYA
BASLADILAR" DEDI. ARAPLARIN BIRINCI EL KONUTUN YANI SIRA IKINCI ELE DE
YONELMEYE BASLADIGINI KAYDEDEN CIFTCI, "SON IKI AYDIR IKINCI EL KONUT SATISINDA
ARTIS VAR. BUNDA ARAPLARIN PAYI DA ETKILI OLUYOR. HEM FIYAT ACISINDAN DAHA
UYGUN OLDUKLARI ICIN HEM DE ALIM YAPTIKLARI FATIH VE EYUP GIBI SEMTLERDE YENI
KONUTLAR AZ OLDUGU ICIN IKINCI ELI TERCIH EDIYOR" DIYE KONUSTU. CIFTCI,
BURSA'NIN YANI SIRA ARAPLARIN ADAPAZARI, SAPANCA GIBI BOLGELERDE ALIMLAR
YAPTIKLARINI KAYDETTI.
DAP YAPI YONETIM KURULU BASKANI ZIYA YILMAZ ISE
ORTADOGU'DAKI OLAYLARIN YARATTIGI DURGUNLUGUN KISA VADELI OLACAGI DUSUNCESINDE.
YILMAZ SOYLE KONUSTU:
"TURK GAYRIMENKUL FIRMALARININ KONUT SATMAYI
HEDEFLEDIGI ORTADOGU PAZARLARINDA YASANAN OLAYLAR KISA VADEDE BIR DURGUNLUK
YARATSA DA UZUN VADEDE YINE GERI DONUS SAGLAYACAK. KONUT ALIMINDA PSIKOLOJIK
ALGI COK ONEMLI. DONEMSEL OLARAK TURKIYE ARAP ALICI ICIN COK SICAK GELIYORDU.
FAKAT O DONEMI COK IYI DEGERLENDIRMEDIK."
EROGLU GRUP YONETIM KURULU
BASKANI NURETTIN EROGLU, KUVEYTLI VE SUUDI ARABISTANLI BUYUK ALICILARLA SATIS
SOZLESMESI YAPTIKLARINI SOYLEYEREK "OLAYLAR GECICI" DERKEN, FER YAPI YONETIM
KURULU BASKANI RAMADAN KUMOVA ISE SON ZAMANLARDA GAYRIMENKUL ACISINDAN KORFEZ
BOLGESININ COK HAREKETLI GECTIGINI AKTARDI. KUMOVA, "DOGRU OLAN TURK
CUMHURIYETLERININ DE DAHIL OLDUGU PAZARLARIN HEPSINDE AKTIF OLMAK. YANI BIZIM
KORFEZ BOLGESINDE DE, TURK CUMHURIYETLERINDE DE OLMAMIZ LAZIM. HERKESE
KENDIMIZI IYI TANITMAMIZ LAZIM. ISTANBUL BUNU HAK EDIYOR" DEDI. TURKIYE'NIN
YABANCIYA MULK SATISINDA GECEN YIL HEDEFLERI YAKALADIGINI AKTARAN KUMOVA, "10
MILYAR DOLARLIK SATIS HEDEFINE ISE 3-4 YIL ICERISINDE ULASIR" ACIKLAMASINI
YAPTI. KUMOVA, DOLAR KURUNUN YUKSELMESININ TL ILE SATIS YAPAN PROJELERDE
YABANCILAR ICIN AVANTAJ OLUSTURDUGUNU BELIRTEREK, "DOLAR KARSISINDA TURK LIRASI
YUZDE 10-13 ARASINDA DEGER KAYBETTI. BOYLECE ESKIDEN 100 BIN DOLARA ALDIKLARI
BIR DAIREYI 90 BIN DOLARA ALABILECEKLER. DOLAYISIYLA YABANCI ALICILAR ICIN DE
BIR AVANTAJ SOZKONUSU" DIYE KONUSTU.

-DUNYA-

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 03 Eyl 2013, 07:39 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
EIB IHRACATI AGUSTOS AYINDA YUZDE 6 ARTTI - BASIN ACIKLAMASI

KONUYA ILISKIN OLARAK YAPILAN BASIN ACIKLAMASI ASAGIDA BULUNUYOR:

" EGE IHRACATCI BIRLIKLERI, 2013 YILI AGUSTOS AYINDA, 2012 YILI AGUSTOS AYINA
GORE YUZDE 6'LIK IHRACAT ARTISI YAKALAYARAK 899 MILYON 673 BIN 36 DOLARLIK
DOVIZI TURKIYE'YE KAZANDIRDI. EGE IHRACATCI BIRLIKLERI'NIN OCAK - AGUSTOS
DONEMINDE KAYDA ALDIGI IHRACAT ISE YUZDE 4'LUK ARTISLA 7 MILYAR 892 MILYON 663
BIN DOLARA CIKTI. SON BIR YILLIK DONEMDEKI IHRACAT RAKAMI ISE YUZDE 2'LIK
ARTISLA 11 MILYAR 746 MILYON 782 BIN DOLAR OLDU.
EGE IHRACATCI BIRLIKLERI
UYESI IHRACATCILAR, AGUSTOS AYINDA 507 MILYON 885 BIN DOLARLIK SANAYI URUNLERI
IHRAC EDERKEN SANAYI URUNLERI IHRACATI YUZDE 1 GERILEDI. TARIM URUNLERI
IHRACATI ISE YUZDE 18'LIK ARTISLA 305 MILYON 653 BIN DOLARA ULASTI. MADENCILIK
URUNLERI IHRACATI ISE YUZDE 9'LUK ARTISLA 86 MILYON 134 BIN DOLARA CIKTI.

EGE IHRACATCI BIRLIKLERI CATISI ALTINDA BULUNAN 12 IHRACATCI BIRLIGINDEN 10
TANESI 2012 YILI AGUSTOS AYINA GORE IHRACATLARINI ARTTIRMA BASARISI GOSTERIRKEN
SADECE EGE DEMIR VE DEMIRDISI METALLER IHRACATCILARI BIRLIGI VE EGE TUTUN
IHRACATCILARI BIRLIGI 2012 YILI AGUSTOS AYI PERFORMANSININ GERISINDE KALDI.

EGE DEMIR VE DEMIRDISI METALLER IHRACATCILARI BIRLIGI 112 MILYON 653 BIN
DOLARLIK IHRACAT RAKAMIYLA EN FAZLA IHRACAT YAPAN BIRLIK OLMA OZELLIGINI
SURDURURKEN, 2013 YILINDA TURKIYE GENELINDE IHRACATINI EN FAZLA ARTTIRAN BIRLIK
OLAN EGE ZEYTIN VE ZEYTINYAGI IHRACATCILARI BIRLIGI YUZDE 174'LUK IHRACAT
ARTISIYLA IHRACATINI EN FAZLA ARTTIRAN SEKTOR OLMA OZELLIGINI SEKIZINCI AYDA DA
DEVAM ETTIRDI. 2012 YILI AGUSTOS AYINDA 7 MILYON 152 BIN DOLARLIK IHRACATA IMZA
ATAN EZZIB, 2013 YILI AGUSTOS AYINDA BU RAKAMI 19 MILYON 615 BIN DOLARA
CIKARDI.
EGE HAZIRGIYIM VE KONFEKSIYON IHRACATCILARI BIRLIGI, 2013 YILI
AGUSTOS AYINDA IHRACATINI YUZDE 1'LIK ARTISLA 105 MILYON 235 BIN DOLARA TASIDI
VE IKINCI SIRADAKI YERINI KORUDU. EGE MADEN IHRACATCILARI BIRLIGI, YUZDE 9'LUK
ARTISLA 86 MILYON 235 BIN DOLARLIK IHRACATA IMZA ATTI VE ISTIKRARLI ARTISINI
SURDURDU.
IHRACATINI 2013 YILI AGUSTOS AYINDA, 2012 YILI AGUSTOS AYINA
GORE YUZDE 18 ARTTIRAN EGE YAS MEYVE SEBZE IHRACATCILARI BIRLIGI 64 MILYON 641
BIN DOLARLIK IHRACAT RAKAMIYLA EN FAZLA IHRACAT YAPAN DORDUNCU BIRLIK KONUMUNA
YUKSELDI.
EGE KURU MEYVE VE MAMULLERI IHRACATCILARI BIRLIGI ISE,
IHRACATINI YUZDE 8 GELISTIREREK 60 MILYON 835 BIN DOLARA ULASTI. EGE SU
URUNLERI VE HAYVANSAL MAMULLER IHRACATCILARI BIRLIGI 2012 YILI AGUSTOS AYINA
GORE IHRACATINI YUZDE 28'LIK ARTISLA 54 MILYON 725 BIN DOLARA CIKARDI.

TEMMUZ AYINDA YUZDE 120'LIK REKOR IHRACAT ARTISINA IMZA ATAN EGE TUTUN
IHRACATCILARI BIRLIGI'NIN IHRACATI AGUSTOS AYINDA YUZDE 3'LUK GERILEMEYLE 48
MILYON 152 BIN DOLARA DUSTU. EGE AGAC MAMULLERI VE ORMAN URUNLERI IHRACATCILARI
BIRLIGI, YUZDE 11'LIK IHRACAT ARTISI SAGLADI VE 35 MILYON 432 BIN DOLARLIK
IHRACATA IMZA ATTI. EGE HUBUBAT BAKLIYAT YAGLI TOHUMLAR VE MAMULLERI
IHRACATCILARI BIRLIGI YUZDE 35'LUK IHRACAT ARTISIYLA 20 MILYON 84 BIN DOLARLIK
IHRACAT GERCEKLESTIRDI.
EGE TEKSTIL VE HAMMADDELERI IHRACATCILARI BIRLIGI
14 MILYON 851 BIN DOLARLIK DOVIZI TURKIYE'YE KAZANDIRIRKEN 2013 YILI AGUSTOS
AYINDAKI IHRACAT RAKAMINI TEKRARLAMIS OLDU. EGE DERI VE DERI MAMULLERI
IHRACATCILARI BIRLIGI ISE AGUSTOS AYINDA, 9 MILYON 964 BIN DOLARLIK IHRACAT
GERCEKLESTIRDI. EGE BOLGESI'NDEN DERI URUNLERI IHRACATI YUZDE 7 ARTIS
GOSTERDI.
EGE IHRACATCI BIRLIKLERI'NIN 2013 YILI AGUSTOS AYINDA TURKIYE
ORTALAMASININ UZERINDE IHRACATINI ARTTIRARAK 899 MILYON 673 BIN DOLARLIK
IHRACAT RAKAMINA ULASMASININ SEVINDIRICI OLDUGUNU BELIRTEN EGE IHRACATCI
BIRLIKLERI KOORDINATOR BASKANI MUSTAFA TURKMENOGLU, MISIR VE SURIYE BASTA OLMAK
UZERE YAKIN COGRAFYADAKI SIYASI KRIZLERE RAGMEN IHRACAT RAKAMLARINDAKI ARTISIN
KAYDA DEGER OLDUGUNU, IHRACATTA ISTIKRARLI ARTIS ICIN DOVIZ KURUNDA DA ISTIKRAR
BEKLEDIKLERINI KAYDETTI.
TURK IHRACATCISI ACISINDAN 1.90 TL'LIK DOLAR
KURUNUN VE 2.20'LIK DOVIZ SEPETININ REKABETCI BIR KUR SEVIYESI OLDUGUNA VURGU
YAPAN TURKMENOGLU, "DOVIZ KURLARINDAKI ANI YUKSELISLER BASTA ENERJI VE PETROL
FIYATLARI OLMAK UZERE GIRDI MALIYETLERINDE CIDDI ARTISLARI VE AKABINDE
ENFLASYONU TETIKLIYOR. YABANCI ALICILARDAN DA FIYAT INDIRIN BASKISI OLUSUYOR.
IHRACATCILAR ACISINDAN ZAMANA YAYILAN DOVIZ KURU ARTISI DAHA FAYDALI" SEKLINDE KONUSTU.
"

-MATRIKS-

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 03 Eyl 2013, 07:40 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
GUNLUK BIST YORUMU (INTEGRAL MENKUL DEGERLER)

BIST 100
BORSA ISTANBUL, ISTANBUL ILK SEANSI %2,49'LUK DEGER ARTISI ILE
68,044 SEVIYESINDEN TAMAMLADI. YURT DISI BORSALARDAKI TEPKI ALIMLARININ YANI
SIRA USD/TRY PARITESINDEKI GEVSEME ENDEKSE OLUMLU ETKI YARATMAKTA. SABAH
SAATLERINDE ACIKLANAN TURKIYE SATIN ALMA YONETICILERI ENDEKSINDE OLUMSUZLUK
GORULMEMESI DE GUN BAZINDA ENDEKSE DESTEK VERDI.ABD TARAFINDA ISCI BAYRAMI
OLMASI SEBEBIYLE VERI ANLAMINDA EN BUYUK IHRACAT YAPTIGIMIZ BOLGE OLAN AVRUPA
PMI'LARI IZLEDIK.BEKLENENE PARALEL VE BEKLENTILERIN UZERINDE GELEN PMI VERILERI
ILE BIRLIKTE TEPKI ALDI.BUGUN YURT ICI PIYASALAR ICIN OLDUKCA KRITIK BIR GUN
TURKIYE TUFE VERISI ACIKLANACAKTIR.TEMMUZ AYINDA YILLIK %8,88'E ULASAN
ENFLASYONUN TEPE NOKTASI OLACAGINI VE ASAGI YONLU SEYRIN AGUSTOS AYI ITIBARIYLE
BASLANMASI BEKLENMEKTEDIR.DUNKU SERT YUKSELIS SONRASINDA BUGUN KAR SATISLARI
GORULEBILIR ANCAK SURPRIZ CIKMADIGI TAKTIRDE TEPKI ALIMLARI GORULEBILIR.GUN
ICERISINDE YATAY BIR SEYIR BEKLENMEKTE.GOSTERGE TAHVIL FAIZININ HAREKETLERI DE
YON ACISINDAN BELIRLEYICI OLACAKTIR.

BORSA ISTANBUL ENDEKSI'NDE TAKIP EDILMESI GEREKEN;

DIRENC SEVIYELERI 69.000 /69.700 /70.475;

DESTEK SEVIYELERI ISE 67.825 /67.300 /66.600 OLARAK GORUNMEKTEDIR.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 03 Eyl 2013, 10:37 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
Fransa Başbakanı Ayrault, 'Askeri müdahalede kararlıyız'
03 Eylül 2013 - 08:28

Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault, Fransa’nın,askeri müdahalede kararlı olduğunu belirtti.

Fransa Başbakanı Ayrault, 'Askeri müdahalede kararlıyız'

TANSU SARITAYLI-İHA

Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault, Fransa’nın, Şam rejimini 21 Ağustos’ta düzenlenen kimyasal saldırı konusunda cezalandırmaya yönelik askeri müdahalede kararlı olduğunu belirtti.

Fransız Başbakan Ayrault, Matignon Sarayı’nda parlamentonun önde gelen isimleriyle görüştükten sonra basın mensuplarına açıklama yaptı. Başbakan konuşmasını, Fransız istihbaratının Şam rejiminin saldırının sorumlusu olduğunu kanıtlayan bir gizli belgenin yayımlanmasından birkaç dakika sonra yaptı.


Ayrault, “Kimsenin artık gerçekliğini ve Şam rejiminin sorumluluğunu inkar etmediği saldırı cevapsız bırakılamaz. BM inceleme uzmanları bunu doğrulayacaktır” açıklamasında bulundu. Şam rejimine yönelik “sert ve orantılı” bir müdahaleden söz eden Başbakan, Fransa’nın “tek başına harekete geçmesinin söz konusu olmadığını” ve Cumhurbaşkanı François Hollande’ın bir koalisyon kurmak için çalışmalara devam ettiğini sözlerine ekledi.

Başbakan Ayrault ayrıca Suriye krizinin ancak siyasi yollarla çözümünün mümkün olduğunu vurgulayarak, bir kez daha hedefin Beşar Esad’ı devirmeye yönelik olmadığını hatırlattı. Başbakan Ayrault, Fransa’nın yapacağı muhtemel askeri müdahale konusunda parlamentonun onayının alınması ile ilgili olarak net bir yanıt vermedi.

Ayrault, “4 Eylül Çarşamba günü yapılacak parlamento oturumu oylamasız mı olacak?” sorusuna cevap olarak, "Anayasa Cumhurbaşkanı'na, parlamento onayı olmadan uluslararası askeri müdahale emri vermesine olanak sağlıyor. Oylamanın gerekli olup olmadığına Cumhurbaşkanı karar verecek" ifadelerini kullandı. Ayrault, "Ancak nihai karar koalisyon oluşturulunca alınabilecek" dedi.

Fransa Anayasası’nın 35. maddesi, cumhurbaşkanına, parlamento onayı olmadan uluslararası askeri müdahale emri vermesine olanak sağlıyor. Cumhurbaşkanı Hollande, askeri müdahaleyi parlamento onayına sunma kararı alacak olursa, bu oylamanın, gelecek günler içerisinde diplomatik görüşmelerin neticelenmesini beklerken düzenleneceği tahmin ediliyor.

ABD KONGRESİ SURİYE MESAİSİNE BAŞLIYOR

ABD Kongresi, 9 Eylül'e kadar tatilde olmasına rağmen Suriye’ye askeri müdahale seçeneğini erkenden görüşmeye başlıyor. Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel ile Genelkurmay Bakanı Martin Dempsey, Senato ve Temsilciler Meclisi’nde gerçekleşecek oturumlarda Kongre’yi askeri müdahaleye iknaya çalışacak.

Oturumlar birer gün arayla yapılacak. İlk oturum bugün Senato Dışilişkiler Komitesi’nde diğeri ise yarın Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi’nde gerçekleşecek.

Senato’daki oturuma Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Genelkurmay Bakanı Martin Dempsey katılacak. Temsilciler Meclisi’nde gerçekleşecek oturuma ise önce sadece John Kerry’nin katılacağı duyrulmuştu ancak daha sonra yapılan açıklamada kendisine Chuck Hagel’ın da eşlik edeceği ifade edildi.

Öte yandan Başkan Obama da Kongre’nin önde gelen isimleri ile görüşmelerini sürdürüyor. Dün Beyaz Saray’da Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen isimlerinden Senatör John McCain ve Senatör Lindsey Graham ile görüşen Obama, kendilerinden destek istedi. Ayrıca Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi üyesi olan iki senatör daha önce yaptıkları yazılı açıklamada sınırlı askeri müdahalenin yetersiz olacağını ifade etmişti.
(CİHAN)

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 03 Eyl 2013, 19:12 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 752
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 671
Avrupa borsaları Suriye ile düştü
Avrupa borsaları Suriye ile düştü

Avrupa hisseleri, ABD Meclis Başkanı John Boehner'in Obama'yı destekleyen açıklamaları sonrasında geriledi

www.borsagundem.com
03.09.2013 - 19:57
Arkadaşına Gönder
Avrupa hisseleri, ABD Meclis Başkanı John Boehner'in Başkan Barack Obama'nın Suriye'ye yönelik harekat açıklamalarını desteklediğini söylemesinin beklenenden iyi gelen imalat verilerini gölgede bırakması sonrasında geriledi.
Nokia Oyj, Microsoft Corp. tarafından cihaz biriminin 5.44 milyar euroya (7.2 milyar dolar) satın alınması konusunda anlaşmaya varmasının ardından yüzde 34 sıçrama gerçekleştirdi. Vodafone Group Plc 2014 yılı operasyon kârını 5 milyar pounda yeniden düzenlemesiyle yüzde 5 kayıp yaşadı. Dufry AG ise yüzde 3.4 değer kazandı.
Stoxx 600 yüzde 0.4 gerileyerek günü 301.78 puandan kapatırken, erken saatlerde yüzde 0.7'ye varan kayıplar yaşadı. Endeks geçtiğimiz hafta, Suriye'ye yönelik saldırı endişeleri ile yüzde 2.4 geriledi.
ABD'de Institute for Supply Management (ISM) imalat sanayi endeksi, Ağustos ayında Temmuz ayı seviyesi 55.4'ten 55.7'ye yükseldi. Bloomberg anketine katılan 85 ekonomistin tahmin medyanı endeksin 52 seviyesinde olacağı yönünde gerçekleşti.

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 03 Eyl 2013, 19:15 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 752
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 671
Yukaridaki habere ve aksamki gelecek haberlere göre yarin endeksin eksi acacagini düsünüyorum. Acaba 66.000 mi acar direkt, yoksa daha altimi. Grafikciler ne der buna?YTD

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 04 Eyl 2013, 09:58 
Çevrimdışı

Kayıt: 30 Nis 2011, 14:02
Mesajlar: 863
Ettiği teşekkür: 576
Aldığı teşekkür: 200
Putin'den Esad'a soğuk duş

"Kimyasal ispatlanırsa..."

04 Eylül 2013 Çarşamba, 10:19:55Güncelleme: 10:20:47

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şam yönetiminin kimyasal silah kullandığının ispatlanması durumunda askeri operasyona hayır demeyeceklerini açıkladı. Ancak, Putin’e göre operasyona Birleşmiş Milletler’in karar vermesi gerekiyor.

Rusya’nın St. Petersburg kentinde yarın başlayacak G20 zirvesi öncesi AP ve Rus devlet televizyonu Birinci Kanal’a konuşan Putin, kimyasal silah kullanımının kim tarafından gerçekleştirildiğinin net bir şekilde ispatlanmasına ihtiyaç olduğunu, Moskova’nın da kararlı bir şekilde hareket etmeye hazır olduğunu söyledi.

"Suriye’de kimyasal silahların rejim tarafından kullanıldığının ispatlanması durumunda Moskova askeri operasyonun doğru olduğunu kabul eder mi?" sorusuna yanıt veren Putin, "Olabilir. Ancak, şunu hatırlatmak istiyorum. Kesin bir prensip var. Herhangi bir askeri müdahale ya da uluslar arası hukuka göre bir ülkeye karşı güç kullanımına ancak Güvenlik Konseyi tarafından izin verilebilir. Bunun dışında herhangi bir güç kullanımını açıklayabilecek bir gerekçe yoktur. Bunlar sadece saldırı olarak nitelenir" ifadelerini kullandı.

Rusya’nın silah satışının durdurulması ya da başka yaptırımlarla ilgili soruya cevap veren Putin, "Kimyasal saldırının kim tarafından yapıldığını ortaya koyan objektif kanıtlar olursa, ne yapacağımızı siyasi olarak söyleyemeyiz. Prensipli bir duruşumuzun olacağını söyleyebiliriz. Vatandaşlara karşı kimyasal silah kullanma suçtur. Bunun gereğini yaparız." dedi.

Kitle imha silahlarının teröristler tarafından yapıldığının ispatlanması durumunda ABD’nin teröristlere ne yapacağını soran Putin, "Bu teröristlerin sponsorları ne yapacak? Silah sevkiyatını durduracaklar mı? Onlara karşı askeri müdahale başlayacak mı?" eleştirisi getirdi.

KİMYASAL SALDIRI GÖRÜNTÜLERİ ŞÜPHELİ

Suriye’de kimyasal saldırı sonrası yaşamını yitiren çocukların yer aldığı görüntüleri değerlendiren Putin, "Çocukların kimyasal saldırı sonucu öldürüldüğü iddia edilen görüntüler korkunç. Ancak görüntüler saldırının kim tarafından yapıldığının cevabını vermiyor. El Kaide terör örgütünün montajı olduğu yönünde fikirler var. ABD yönetiminin de iyi bildiği gibi bu teröristler çok acımasızdır." dedi. Putin görüntülere çok dikkatli baktıklarını, orada veli, aile ve doktorların olmamasının şüphe oluşturduğunu iddia etti.

S-300 PARÇALARININ BİR KISMI SURİYE’YE ULAŞTI

Rusya’nın Suriye’ye satışı gerçekleştirilen S-300 füze savunma sistemleri ile ilgili konuşan Putin, sistemin bir kısım parçalarının Şam’a teslim edildiğini, ancak tüm sevkiyatın tamamlanmadığını ifade etti. Moskova kalan kısımları da sonraki süreçte ulaştırmayı düşünüyor. Rusya askeri kaynaklar, sevkiyatın Şam yönetiminin ödeme yapmadığı gerekçesi ile gerçekleşmediğini açıklamıştı.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 04 Eyl 2013, 10:01 
Çevrimdışı

Kayıt: 30 Nis 2011, 14:02
Mesajlar: 863
Ettiği teşekkür: 576
Aldığı teşekkür: 200
JP Morgan'ın favorisi Türkiye

Uluslararası yatırım kuruluşu JP Morgan yatırımcılara yönelik önemli bir rapor yayınladı

www.borsagundem.com

04.09.2013 - 09:43

Uluslararası yatırım kuruluşu JP Morgan tarafından hazırlanan CEEMEA bölgesi strateji raporunda Türkiye'de 08 Mayıs zirvesinden bu yana görülen %35 düşüşün ardından uzun vadeli hikayenin halen sağlam olduğu belirtildi.
Kuruluşun değerlendirmesinde yatırımcılardan bu aralar Türkiye konusunda olumsuzluklar duyulduğu ifade edilirken bununla birlikte 4 ayda uzun vadeli olumlu etkilerde önemli bir değişim yaşanmadığı kaydedildi.
Raporda, "Türkiye'de yakın vadede FED'in varlık alımlarının azaltılması ve gelişen piyasa para kurları endişeleri aşağı yönlü hareket olabilir ancak Türkiye uzun vadeli hikayesi ile CEEMEA bölgesinde favorimiz olmaya devam ediyor" denildi.
Kuruluş, Türkiye'de uzun vadeli tercihlerinin Turkcell, Bim ya da Coca Cola gibi güçlü franchise'a sahip tüketici şirketleri, sürdürülebilir karlılığa sahip Halkbank ve Yapı Kredi gibi bankalar ile Koç ve Sabancı gibi çeşitlenmiş holding şirketleri olduğunu belirtti


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 04 Eyl 2013, 22:29 
Çevrimdışı

Kayıt: 30 Nis 2011, 14:02
Mesajlar: 863
Ettiği teşekkür: 576
Aldığı teşekkür: 200
Sonra Oku

Amerikan Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkan Barack Obama'ya Suriye'de askeri güçlerin kullanılması adına yetki verilmesini onayladı.

Bugün gerçekleşen oylamada tasarı 7 red oyuna karşılık 10 kabul oyuyla komiteden geçti.

Yasa tasarısı Başkan Barack Obama'ya 90 güne kadar Suriye'ye askeri müdahale edilmesi yetkisi veriyor. Tasarıda Amerikan birliklerinin karada operasyona çıkmasına müsade edilmiyor.

Tasarının Senato Genel Kurulu'nda önümüzdeki hafta oylanması bekleniyor.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 04 Eyl 2013, 22:47 
Çevrimdışı
ay_yıldız_80

Kayıt: 20 Eki 2012, 19:26
Mesajlar: 1643
Ettiği teşekkür: 82
Aldığı teşekkür: 259
http://www.borsagundem.com/haber/tahvil ... yor/505932San Francisco Fed Başkanı John Williams, bizim de ekonomimizi yakından ilgilindiren tahvil alımlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu...

www.borsagundem.com
04.09.2013 - 20:53
Arkadaşına Gönder
San Francisco Fed Başkanı John Williams, tahvil alım programının bu yılın sonlarına doğru azaltılmasından yana olduğunu belirtti
San Francisco Fed Başkanı John Williams, ABD ekonomisinin toparlanma işaretleri göstermesiyle tahvil alımlarının yıl sonuna doğru azaltılmasından yana olduğunu söyledi. Williams rekor seviyedeki teşviklerin destekçisi olarak biliniyor.
Başkan Ben S. Bernanke'nin tahvil alımlarını bu yıl azaltıp, 2014 ortalarında da sonlandırma planının ekonomideki gelişimin sürmesine bağlı olduğunu söyleyen Williams, "Bernanke'nin planladığı zaman dilimi şu anda en iyi yol olarak görünüyor" dedi. Williams'ın bu yıl oy hakkı bulunmuyor.

_________________
Kesinlikle Yatırım Tavsiyesi Değildir.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 04 Eyl 2013, 23:59 
Çevrimdışı

Kayıt: 09 Ağu 2011, 09:15
Mesajlar: 176
Ettiği teşekkür: 43
Aldığı teşekkür: 8
Sn. Ayyıldız iyi akşamlar. burası yeri değil ama merak ettim. Hala krsan damısınız? bu tahsisli konusunda ne düşünüyorsunuz? saygılar


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 07 Eyl 2013, 22:32 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 752
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 671
Hani derler ya. it iti isirirmi. Isirmaz malesef. Olimpiyati alacakmisiz. Verirlermi bize. Hersey planlamis iki defa organizasyon olan Tokyoya veriyorlar. Hepsi hikaye hikaye.

Sonra Fenerbahce UEFA ceza vermis kalkmis CAS a gidiyor. Sen Fenerbahceli Yönetici, bilmiyormusun it - iti isirirmi. Isirmiyor malesef. Simdide kalkmis isvicre Mahkemelerine gidecem diyorsun. Bir baska itin yanina, diger itin kararini degistirmeye. Gecin bunlari. BOS isler bunlar.

Türkiyenin, Türkiyeden baska dostu yok. Siz calisin, ekonomizi ve Askeri gücünüuzü arttirmaya calisin. Ancak bu sayede birseyler degisebilir. Yoksa hepsi bos.

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 73 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 29 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.