Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 18 Nis 2021, 13:55


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Forum kuralları


Yeni Üyelik Sistemi V.I.P ÜYELİK HAKKINDA DUYURU:

Sitemizin üyelerine sunduğu yeni bir hizmet başlığıdır. Herkese açık olan ve kurallar çerçevesinde kısıtsız bir forum/tartışma/bilgilenme ortamı sunan sitemizin , isteyen üyelere daha detaylı ve daha rahat bir forum ortamında bilgilenme ve tartışma olanağı sağlamak için hazırladığı, özel olarak gerçek kişi bilgileri ile katılınması gereken, normal üyeye kapalı özel bir forum ortamıdır.

Bilindiği üzere, sitemize isteyen herkes , istediği şekilde ve hiç bir gerçek bilgi verme mecburiyeti olmadan üye olabilmektedir. 2 yılı aşan süredir yapılan uygulamada, serbest forum ortamının getirdiği bir çok sıkıntıyı bütün üyelerimiz bizzat yaşamışlardır. Her türlü konu dışı diyalog, görüş belirten üyelerle polemikler, sitemizde hiçbir çıkar gözetmeden gönüllülük esasında bilgi veren değerli yorumcularımıza hakarete varan sataşmalar en temel sorunlardır. Sırf bu nedenle değerli yorumcularımızın sayfalarda yorum ve bilgilendirmelerinin giderek azaldığı da her kes tarafından görülmektedir

Bu nedenle sitemiz , katılımcıların gerçek kişi bilgileri ile ve çok az bir katılım payı ödeyerek katılabilecekleri özel bir VIP bölümü açmaya karar vermiştir. Katılımcıların kimliği site yönetimi tarafından biliniyor olacağı ve katılımcının kendi istek ve iradesi ile yapacağı maddi katkı nedeniyle de bu bölümün kavgasız, polemiksiz, ne istediğini bilen katılımcılardan oluşacağı, dolayısıylada seçkin ve kaliteli bir ortamın oluşacağı ve bu ortamda değerli yorumcularımızın da her hisse için her türlü soruya çok daha açık ve net yanıtlar verebileceği malumunuzdur.

VIP bölümüne katılmak sözleşmeyi okuyup kabul etmek, ve banka ödeme dekontunu vip@hissetuyolari.com adresine iletmeniz yeterli olacaktir. Sonrasinda kayit olurken sizden VIP UYELERİN BÖLÜMÜ baslikli forumdaki, UYELIK İŞLEMLERİ BASVURU FORM undaki bilgiler KAYIT esnasinda ZORUNLU olarak istenecektir. Daha ayrıntılı bilgi için gerekli duyurular yapılacaktır. Her türlü sorularınıza yanıt vermek için hazırız. VIP bölümünün katılımcılara büyük faydası olacağına inanıyoruz.
Saygılarımızla
Yönetim
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 73 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 06 Ağu 2013, 21:43 
Çevrimdışı

Kayıt: 30 Nis 2011, 14:02
Mesajlar: 863
Ettiği teşekkür: 576
Aldığı teşekkür: 200
Fed/Evans: QE'nin Eylül'de azaltılması mümkün
Chicago Fed Başkanı Charles Evans, istihdamın bugüne kadar göstermiş olduğu gelişim ile Eylül ayında QE'yi azaltmanın ihtimaller dahilinde olduğunu söyledi (21:45'te güncellendi)

Fed/Evans: QE'nin Eylül'de azaltılması mümkün

(21:45'te güncellendi)

Rekor düzeydeki parasal genişleme programının en büyük destekçilerinden olan Chicago Fed Başkanı Charles Evans, istihdam piyasasında iyi bir ilerleme katedildiğini ve Eylül ayında merkez bankasının tahvil alımlarını azaltabilecek ortamın oluştuğuna işaret ettiğini belirtti.

Evans, Fed'in Ocak 2013'ten başlayarak, 2014 yılının ortalarında şu andaki parasal genişlemeyi sonlandırdığında büyük olasılıkla en az 1.2 trilyon dolarlık tahvil alımı yapmış olacağını söyledi.

Chicago'da konuşan Evans, "İş gücü piyasasında iyi bir ilerleme gördük, bu konuyla ilgili hiçbir şüphe yok. Şahsi olarak, bu gelişmenin istikrarlı olacağına dair hâlâ daha iyi kanıtlar görmek istiyorum ve Eylül ayında alımların azaltılmasını kesinlikle ihtimaller dışında bırakmıyorum" dedi.

Fed yetkilileri, merkez bankasının şu anda 3.57 trilyona ulaşan bilançonun genişletilmesi kararını yeniledikleri geçtiğimiz Eylül ayından bu yana, açıklanan ekonomik verileri ekonominin istikrarlı bir şekilde ilerleyip ilerlemediğine karar vermek adına oldukça dikkatli bir şekilde inceliyorlar. İşsizlik oranının yüzde 7.4'e düşmesine rağmen istihdam Temmuz ayında beklentilerin aşağısında bir artış göstermişti.

Bu yıl para politikasında oy hakkı bulunan Evans, son istihdam verisinin kötü olmadığını ancak yeteri kadar iyi de olmadığını ifade ederek, "İş gücü piyasasında devamlı bir gelişim arayışı içerisindeyiz, beklentimiz istihdam büyümesi aylık 175,000 ile 200,000 aralığında olması" dedi.

Evans ayrıca, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin 19 Haziran'da yaptığı, ekonominin beklentiler doğrultusunda gelişim göstermesi halinde tahvil alımlarının 2013 sonlarına doğru azaltılabileceği ve 2014 ortalarında sonlandırılabileceği şeklindeki açıklamalarının arkasında olduğunu ifade etti. Bloomberg'in 18-22 Temmuz tarihleri arasında yaptığı ankete katılan ekonomistlerin yarısı, Fed'in 17-18 Eylül'de gerçekleştireceği toplantıda tahvil alımlarını azaltacağı yönünde tahminde bulundular.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 12 Ağu 2013, 21:16 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 752
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 671
ABD faizleri Avrupa'yı vurabilir!!

Avrupa bankaları, yükselen ABD tahvil faizlerinden fena şekilde etkilenebilir

www.borsagundem.com

Analistler, ABD hazine tahvillerinde faizlerin yükselmeye devam etmesi halinde Avrupalı bankaların değerlerinin 5´te birini kaybedebileceklerini kaydettiler.
Euro Bölgesi´ndeki bankalar yaklaşık 3.5 trilyon euroluk tahvili ellerinde tutuyorlar.
Barclays analistlerinin hesaplamalarına göre, ABD tahvil faizlerinde yükseliş sürmesi halinde bu bankalar 57 milyar euro kayba uğrayabilir.
Bu da Avrupa bankacılık sektörünün değerinin 5´te birinin uçması anlamına geliyor.

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 12 Ağu 2013, 21:17 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 752
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 671
İngiltere savaşa mı hazırlanıyor?

İngiliz savaş gemileri Cebelitarık limanına doğru yola çıktı

www.borsagundem.com
12.08.2013 - 21:09

İngiltere, sınır kontrollerinin kaldırılmaması halinde konuyu uluslararası yargı organlarına taşıyacağını açıkladı. İspanya Dışişleri Bakanlığı ise sınır kontrollerini kaldırmayacaklarını duyurdu. Ayrıca, anlaşmazlığı Birleşmiş Milletler'e (BM) götürebileceğinin sinyallerini de verdi.
İNGİLİZ SAVAŞ GEMİLERİ YOLA ÇIKTI
İngiliz savaş gemileri de Cebelitarık limanına doğru yola çıktı. Akdeniz'e doğru yola çıkan İngiliz savaş gemileri arasında, helikopter gemisi de bulunuyor.
İngiltere, gemilerin Akdeniz'de tatbikatlara katılacağını, bu arada helikopter gemisinin Cebelitarık'a da uğrayacağını bildirdi.
İngiltere hükümeti, İspanya'yı, Cebelitarık sınırında uyguladığı kontroller dolayısıyla bir kez daha uyardı. Yapılan açıklamada, kontrollerin sürmesi halinde İngiltere'nin konuyu uluslararası mahkemeye taşıyacağı belirtildi.
İSPANYA'DAN "KALDIRMAYACAĞIZ" AÇIKLAMASI
İspanya Dışişleri Bakanlığı ise sınır kontrollerini kaldırmayacaklarını açıkladı. İspanya Dışişleri Bakanlığı söccüsü, Cebelitarık meselesiyle ilgili olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı'na gitme seçenekleri üzerinde düşündüklerini, Arjantin'in de kendi taraflarında olduğunu duyurdu.
Bu arada Avrupa Birliği Komisyonu, gelecek ay incelemelerde bulunmak üzere sınıra bir heyet gönderecek.
CEBELİTARIK'TA KUYRUK
İspanya'nın Cebelitarık sınırında uyguladığı kontroller yüzünden, buraya girip çıkanlar saatlerce kuyruklarda bekliyor.
İspanya, sınır kontrollerine, Cebelitarık'ın denizi doldurmasına misilleme olarak başlatmıştı. Madrid, denizin doldurulmasının, İspanyol balıkçılarının avlanmasını engellediğini savunuyor.
İspanya 1713 Antlaşması ile Cebelitarık'ı İngiltere'ye bırakmış, ancak üzerinde hak iddia etmeyi sürdürmüştü.

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 13 Ağu 2013, 21:09 
Çevrimdışı

Kayıt: 06 May 2011, 12:53
Mesajlar: 54
Ettiği teşekkür: 3
Aldığı teşekkür: 11
Fed/Lockhart: QE bu yıl üç toplantıdan birinde azaltılabilir
Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, QE'nin bu yıl içerisindeki üç toplantıdan herhangi birinde azaltılabileceğini belirtti

Fed/Lockhart: QE bu yıl üç toplantıdan birinde azaltılabilir

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, ekonominin istikrarsız performansına rağmen politika yapıcıların önümüzdeki toplantıların herhangi birinde tahvil alımlarını azaltabileceğini söyledi. Lockhart aylık 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alımlarının destekçisi olarak biliniyor.

Bu yıl para politikasında oy hakkı bulunmayan Lockhart, "Tahvil alımları ile ilgili ilk ayarlamalar yapıldığında, ilk adım daha sonra gelecek olan verilerle başlatılacak bir süreç ve bundan sonra ekonominin gideceği yön biraz daha kesinlik kazanır. Eylül, Ekim ya da Aralık ayında alınabilecek olan bir karar, ihtiyatlı bir ilk adım olarak düşünülmeli" dedi.

Fed'in bölgesel banka yetkilileri geçtiğimiz hafta tahvil alımlarının azaltılmasına olan isteklerini dile getirdiler. Bu yıl oy hakkı olan Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Eylül ayında bir azaltma olabileceğini ihtimaller arasından çıkarmadığını söylerken, oy hakkı bulunmayan Cleveland Fed Başkanı Sandra Pianalto ise ekonomik ilerlemeler ile aylık tahvil alımlarını azaltmaya hazır olduğunu ifade etmişti.

Politika yapıcılar ayrıca istihdam piyasasında istikrarlı bir gelişme olana kadar devam edeceini belirttiler. Daha önce bir örneği olmayan tahvil alımları, merkez bankasının bilançosunu 3.59 trilyon dolara çıkarmış durumda.

Lockhart ayrıca, "İstihdamdaki gelişimin bocalamadığı ve düşük enflasyonun olumsuzluk yaratmadığı konusunda tatmin olmalıyım" ifadesini kullandı.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 15 Ağu 2013, 11:23 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 752
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 671
Investing.comInvesting.com

Investing.com - Dolar, Perşembe günü Fed'in varlık alım programını beklenenden önce yavaşlatacağı kaygılarıyla diğer majör dövizler karşısında değer kaybetti.

Avrupa ticareti sırasında dolar, yen karşısında değer kaybetti. USD/JPY 0,27% oranında düşüşle 97,86 seviyesini vurdu.

Yen, Japonya Maliye Bakanı Taro Aso'nun Perşembe günü kurumsal vergi kesintilerinin ekonomi üzerinde ani bir etkisi olmayacağını belirtmesinin ardından destek buldu.

Olumsuz veriler, ekonomik kalkınmanın, Fed'in 85 milyar dolarlık varlık alım programını yavaşlatacağı kaygılarını güçlendirdi.

Diğer yandan dolar, euro karşısında değer kaybetti. EUR/USD 0,13% oranında değer kazanarak 1,3292 seviyesini vurdu.

Euro, euro bölgesinde ekonominin Haziran ayına kadar olan üç aylık dönemde 0,3% oranında genişlediğinin belirtilmesiyle destek buldu.

Dolar, sterlin karşısında değer kaybetti. GBP/USD 0,30% oranında değer kazanarak 1,5545 seviyesini vurdu.

Dolar, İsviçre frangı karşısında değer kaybetti. USD/CHF 0,29% oranında düşüşle 0,9328 seviyesini vurdu.

Amerikan doları, Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada doları karşısında değer kaybetti. AUD/USD 0,66% artışla 0,9181 seviyesini vurdu. NZD/USD 0,73% artışla 0,8086 seviyesini vururken USD/CAD 0,32% oranında değer kaybederken 1,0306 seviyesini vurdu.

Yeni Zelanda doları, Yeni Zelanda'da imalat endeksinin 54,7 puandan 59,5 puana yükseldiğinin belirtilmesiyle değer kazandı.

Dolar endeksi, Amerikan dolarının diğer majör dövizler karşısındaki durumuyla 0,26% oranında değer kaybederek 81,55 seviyesini vurdu.

ABD, günün ilerleyen saatlerinde tüketici enflasyonu, işsizlik haklarından yararlanma başvuruları, sanayi üretimi ve imalat verilerini yayınlayacak.

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 15 Ağu 2013, 15:41 
Çevrimdışı

Kayıt: 30 Nis 2011, 14:02
Mesajlar: 863
Ettiği teşekkür: 576
Aldığı teşekkür: 200
Almanya tahvil faizleri 16 ayın zirvesinde

Almanya tahvil faizleri, Euro Bölgesi ekonomisinin toparlanmasıyla 16 ayın en yükseğine ulaşırken, İspanya ve İtalya tahvil faizleri de yükseldi

www.borsagundem.com
15.08.2013 - 16:15

Almanya tahvil faizleri 16 ayın en yükseğinde 10 yıl vadeli Almanya tahvilleri, Euro Bölgesi ekonomisinin toparlanmasıyla bölgenin güvenli varlıklarına talebin düşmesiyle gerileyişini dördüncü güne taşırken, faizler ise 16 ayın en yükseğine ulaştı.
10 yıl vadeli Portekiz tahvilleri yükselerek faizleri iki haftanın en düşüğüne itti. Dün açıklanan veriye göre, Euro Bölgesi ekonomisi rekor uzunlukta süren resesyondan ikinci çeyrekte büyüme yaşayarak çıktı. Analistler yarın açıklanacak verilerde Euro Bölgesi enflasyonunun Avrupa Merkez Bankası'nın Temmuz'da altı aylık süre için belirlediği yüzde 2 tavan hedefinin aşağısında kalmasını bekliyor.
Londra'da bulunan Commerzbank AG kıdemli sabit gelir stratejisti Michael Leister, "Ekonominin toparlanması fark edilip onaylanıyor. Piyasa zayıf ve hareketler abartı. Bana göre tahviller üzerinde baskı devam edecek, yine de 1.80'in üzerinde de alıcılar olabilir" yorumunu yaptı.
10 yıl vadeli Almanya tahvil faizi üç baz puan, yani 0.03 yüzde puan artarak Londra saati ile 11:30'da yüzde 1.85 olurken, gün içerisinde yüzde 1.86 ile 4 Nisan 2012'den bu yana en yükseği gördü. Mayıs 2023 vadeli yüzde 1.5'lik tahvilin fiyatı ise 0.23, yani 1,000 euro nominal değerde 2.30 euro gerileyerek 96.92 oldu.
10 yıl vadeli Portekiz tahvil faizi ise 12 baz puan gerileyerek düşüşü dördüncü güne taşıdı ve yüzde 6.38 olarak 2 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyeye geriledi. 10 yıl vadeli İtalya tahvil faizleri iki baz puan yükselerek yüzde 4.20 olurken, İspanya 10 yıllık faizleri ise büyük bir değişiklik yaşamayarak yüzde 4.43 seviyesinde.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 15 Ağu 2013, 23:44 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
Türkiye Tekstil Örme ve Giyim Sanayi İşçileri (TEKSİF) Sendikası, Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası ile yürütülen 23. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinden sonuç alınmaması üzerine bugün greve başladı. 12 bin işçiyi kapsayan grev 15 işyerinde başlarken, 15'inde de Pazartesi günü başlayacak.

TEKSİF'ten yapılan yazılı açıklamada, sendikanın, yıllık 72 gün olan ikramiyelerinin 120 güne çıkartma teklifine karşılık, 90 günlük ikramiyenin ekonominin ve reel enflasyonun baz alınarak hesaplandığı vurgulanan açıklamada, yüzde 15'lik ücret zammı talebine ise yüzde 3 ile karşılık verilerek grevin kaçınılmaz hale getirildiği savunuldu.

TEKSİF Genel Başkanı Nazmi Irgat da 24. dönem toplu iş sözleşmesinin anlaşmazlıkla sonuçlanmasından dolayı sendikaya bağlı işyerlerinde grev kararı aldıklarını bildirdi. Irgat, şunları kaydetti:

“Bütün iş yerlerimizle beraber eksiksiz olarak grevi başlatmış bulunuyoruz. Biz, her şeye rağmen bu işin masa başında çözülmesini arzu ediyorduk. Bu aşamadan sonra da görüşmelerimizin devam etmesini umuyorum. Ama arkadaşlarımız azimli ve kararlı olarak grevi sürdürüyor.”

Türkiye'deki tekstil işçisinin ekonomik açıdan zor durumda olduğunu savunan Irgat, “Türkiye'de ortalama 5 yılda bir yaşanan krizin faturası her zaman biz çalışanlara kesildi. Tekstil sektörü, Türkiye'de 1 milyon 12 bin çalışanıyla ve 2013 yılı ilk altı aylık döneminde 16 milyar dolarlık ihracatıyla önde gelen sektör haline gelmiştir. Tekstil sektörü istikrar kazanmıştır" diye konuştu.

Tüm görüşmelere rağmen uzlaşma sağlanamadığını anlatan Irgat, şöyle devam etti:

“Artık sözün bittiği yere geldik. Bugünden sonra söz sizin, artık icraat sizde. TEKSİF, hiçbir zaman grevleri bir amaç olarak kullanmamıştır. Elbette ki bugüne kadar birçok grevler yaptık. Ürettiğiniz her değerde alın teriniz olmasına rağmen, en kaliteli üretimi yapmanıza rağmen, sizi anlamadılarsa bugünden sonra çok iyi anlayacaklar. Bu üretimi yapan biziz, onların kazandığı her kuruşta bizim alın terimiz var. Bizi anlamak zorundalar. Bugüne kadar sorumlu sendikacılık sorumlu işçilik anlayışıyla taşın altına elimizi değil, gövdemizi koyduk."

30 İŞYERİNDE GREV

İşte bugün 8.500 işçinin greve çıktığı o işyerleri:
Akın Tekstil, Altınyıldız, Bahariye Mensucat, İpek-İş, Karsu Tekstil, Kilim Grubu Kartaltepe Mensucat, Kordsa, Orta Anadolu Mensucat,Saray Halı, Söktaş Dokuma, Tekstüre Çorap, Topkapı İplik, Vakko, Yünsa Yünlü Sanayi…

19 Ağustos pazartesi günü 2 bin 462 işçinin greve çıkacağı işyerleri ise şunlar:
Bezci Tekstil, Broderi Narin, Epengle, Harmancı Etiket, İpsan Tekstil, İşbir Sentetik,Kasar ve Duaül Tekstil, Levi- Strauss, Lüks Kadife, Mithat Giyim, Öztek Tekstil, Pisa Tekstil, Polumer Plastik, Temtaş Tekstil, Titbaş Tekstil…

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 26 Ağu 2013, 10:37 
Çevrimdışı

Kayıt: 30 Nis 2011, 14:02
Mesajlar: 863
Ettiği teşekkür: 576
Aldığı teşekkür: 200
ABD tahvilleri düşüşe geçti

ABD tahvilleri iki gün üst üste yükselişin ardından veriler ve ihaleler öncesi yönünü aşağı çevirdi

www.borsagundem.com

ABD tahvilleri iki günlük yükselişe son vererek dayanıklı tüketim malları siparişlerinde düşüş yaşandığını göstermesi beklenen veriler öncesinde düştü.
10 yıllık gösterge tahvil faizleri konut fiyatlarının yükseldiğini göstermesi beklenen bir diğer verinin öncesinde ise 2 yılın zirvesinin 10 baz puan altında seyretti. Yatırımcılar ekonominin önümüzdeki ay Fed tarafından varlık alımında azaltma yapılması için yeterince güçlü olup olmadığını test ediyor. ABD bu hafta 98 milyar dolar değerinde iki, beş ve yedi yıllık tahvil satışına hazırlanıyor.
Sidney merkezli National Australia Bank Ltd. piyasa araştırma direktörü Peter Jolly, "Nisan ayından bu yana Fed'in varlık alımlarını azaltacağı beklentileriyle istikrarlı bir şekilde ABD tahvillerinde satış gerçekleşti ve eğer Fed Eylül ayında bu azaltmayı başlatırsa çok fazla şaşıran olmayacaktır" yorumunu yaptı.
10 yıllık ABD tahvil faizleri 1 1/2 baz puan yükselerek Tokyo saatiyle 14:48'de yüzde 2.83 oldu. Ağustos 2023 vadeli yüzde 2.5'lik tahvilin fiyatı 1/8 düşüşle 97 5/32'ye geriledi.
Faizler 22 Ağustos'ta yüzde 2.93'e kadar tırmanarak Temmuz 2011'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Buna rağmen faiz oranı geçtiğimiz 10 yılın ortalaması olan yüzde 3.54'ün altında seyrediyor.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 26 Ağu 2013, 10:38 
Çevrimdışı

Kayıt: 30 Nis 2011, 14:02
Mesajlar: 863
Ettiği teşekkür: 576
Aldığı teşekkür: 200
Piyasalar bu kehanete umut bağladı
NABE, Fed'in tahvil alımlarını Eylül ayında azaltmasını beklemiyor

www.borsagundem.com

ABD'de National Association of Business Economic (NABE) tarafından 220 ekonomistin katılımı ile yapılan ankete göre, ekonomistlerin çoğu FED'in tahvil alım programını yavaşlatmaya Eylül ayında başlamasını
beklemiyor.
Ankete katılanların sadece onda biri FED'in varlık alım programını sona erdirmeye Eylül ayında başlayacağını öngörürken, yüzde 40'lık kesim varlık alımlarında azaltımın 4. çeyrekte başlayacağını tahmin ediyor.
Katılımcıların üçte biri FED'in faiz oranlarını artırmaya 2014'ün 2. yarısında başlayacağını tahmin ederken, yüzde 39 ise faiz artırımının tahvil alım programı sona erdikten uzun süre sonra, 2015 veya daha sonrasında geleceğini öngörüyor.
Ekonomistlerin yüzde 57'si cari para politikasını doğru buluyor.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 26 Ağu 2013, 23:14 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 752
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 671
Suriye'de kimyasal kanıtlandı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye ile ilgili çok önemli açıklamalar yaptı

www.borsagundem.com
Suriye rejiminin kimyasal silah kullanılan bölgeleri vurmaya devam ederek, kanıtları yok etmeye çalıştığını, BM ekibinin araştırmasına izin vermesinin artık güvenilirlilik açısından çok geç olduğunu söyleyen Kerry, geçen hafta Suriye’de yaşanan saldırının “dünyanın vicdanını sarsması” ve bütün devletlerin de bu tür silahların bir daha kullanılmamasını sağlayacak şekilde ayağa kalkması gerektiğini kaydetti.

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 27 Ağu 2013, 07:06 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 752
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 671
ABD'de açık korkusu

İşletme ekonomistleri, ABD'nin en büyük mali sorunu olarak gelecekteki bütçe açıklarını görüyor

www.borsagundem.com

27.08.2013 - 08:0

AbD İşletme Ekonomisi Ulusal Birliği'nin Temmuz'da 220 ekonomistin katılımıyla yaptığı anket, ABD'nin 2020-2030 yılları arasındaki tahmini bütçe açığının, ülkenin karşısındaki en büyük mali sıkıntı olacağını gösterdi.
Anket, üyelerin önümüzdeki 20 yılda bütçe açıkları konusunda mevcut ya da 10 yıl içindeki bütçe açıklarından daha fazla endişe duyduğunu gösterdi. Anket katılımcılarının yüzde 43'ü 2020-2030 yılları arasındaki bütçe açıklarını en büyük mali sorun olarak görürken, yalnızca yüzde 37'sinin 10 yıl içindeki bütçe açıklarından endişelendiğine işaret etti.
Politika anketi, bu açıkların giderilmesi için en iyi yolun ne olduğu konusunda görüş birliği bulamadı.
NABE, ekonomistlerin yüzde 39'unun önümüzdeki onyıllarda Bütçe açığı/GSYH oranını aşağı çekmenin en iyi yolu olarak harcama kısıntıları ve gelir artışının bir karışımını gösterdiğini ortaya koydu.
Kuruluş, ekonomistlerin çoğunun Fed'in mevcut politikasını "aşağı yukarı" doğru bulmasıyla, para politikasında daha fazla uzlaşı olduğunu gösterdi.

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 27 Ağu 2013, 07:06 
Çevrimdışı

Kayıt: 18 May 2011, 10:38
Mesajlar: 752
Ettiği teşekkür: 110
Aldığı teşekkür: 671
Cuma gününden bu yana 2 lirayı test eden dolar bu sabah Asya işlemlerinde 2 lira seviyesi aştı.
Asya piyasalarda dolar şu anda 2'nin hemen üzerinde işlem görüyor.
Son dönemde ABD Merkez Bankası Fed'in aylık 85 milyar dolarlık tahvil satın alma programını Eylül ayında sonlandırmaya başlayacağı yönündeki endişelerle dolar özellikle gelişen ülke para birimleri karşısında değerlendi.
Bu değer artışından en fazla etkilenen para birimlerinin başında Türk Lirası geldi.
Cumadan bu yana 2 lirayı test eden doların bugünkü yükselişinde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Suriye'ye müdahale ihtimalini gündeme getiren açıklamaları etkili oldu.
Kerry, Şam yönetiminin hesap vermesi gerektiğini ifade etti.

_________________
YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR. SADECE ATMASYONDUR


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 01 Eyl 2013, 18:10 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
Bakan Çağlayan: Yılın kalan kısmı zor geçecek

01 Eylül 2013 - 12:40

Ekonomi Bakanı Zafer Cağlayan, Ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendirerek; "Son 2-3 ayda küresel ekonomideki tansiyonu da eklediğimizde dış talebin reel olarak zayıf seyrettiğini görüyoruz.

Dolayısıyla yılın kalan ayları şimdiye kadarkinden daha zor geçecek gibi görünüyor" dedi. Ağustos ayı İhracatçı Birlikleri kayıt rakamlarını değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2013 yılı Ağustos ihracatın yüzde 1.4 artarak 10 milyar 595 milyon dolar olduğunu belirtti. 8 aylık ihracatın 98,9 milyar dolar olduğunu hatırlatan Bakan Çağlayan, geçen senenin aynı dönemine göre sanayi ürünleri ihracatının binde 2 oranında artışla 8 milyar 779 milyon dolar, tarım ürünleri ihracatın yüzde 5,2 oranında artarak 1 milyar 415 milyon dolar, madencilik ihracatının ise yüzde 17 oranında artarak 401 milyon dolara yükseldiğine dikkat çekti.

İhracat rakamlarını sektörel bazda değerlendiren Çağlayan, otomotiv sektörünün Ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18,6 oranında artışla 1 milyar 267 milyon dolar, kimyevi maddeler ve mamulleri sektörünün binde 7 azalarak 1 milyar 448 milyon dolar, hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün yüzde 8,4 oranında artışla 1 milyar 402 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini kaydetti. AB'nin dünyadan ithalatı gerilemeye devam ederken Türkiye'nin AB'ye ihracatının artığını dile getiren Çağlayan, AB ülkelerine ihracatın yüzde 5,8 oranında artarak 4 milyar 434 milyon dolar seviyesine geldiğini belirtti. Avrupa'ya ihracatın arttığı dönemde Ortadoğu ülkelerine ihracatın yüzde 16,9 oranında azaldığını kaydeden Çağlayan, ihracatın 1 milyar 925 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğini belirtti.

"YIL ZOR GEÇECEK"

Bakan Çağlayan, 158 milyar dolar ihracat hedefini zorlayan çok sayıda küresel gelişmenin olduğunu söyleyerek; "Küresel talepte durgunluk yılbaşından bu yana devam ederken son iki-üç ayda gelişmekte ilan piyasalarda yaşanan hareketlilik de dış talebi olumsuz etkiliyor. Türkiye'de döviz kurundaki artışın ihracat açısından olumlu olduğuna yönelik yorumlar abartılı. Sadece TL değil, birçok para birimi değer kaybettiği için TL'deki değer kaybının getireceği rekabet avantajı göreceli olarak daha az. Ayrıca kur artışının ithal girdi maliyetlerini artırması sebebiyle ihraç fiyatlarının da arttığı bir dönemdeyiz. Buna son 2-3 ayda küresel ekonomideki tansiyonu da eklediğimizde dış talebin reel olarak zayıf seyrettiğini görüyoruz. Dolayısıyla yılın kalan ayları şimdiye kadarkinden daha zor geçecek gibi görünüyor" diye konuştu.

Ağustos ayında en çok ihracat gerçekleştirilen ülkeler ise şöyle sıralandı: Almanya (993 milyon dolar), Irak (866 milyon dolar), İngiltere (619 milyon dolar), Rusya Federasyonu (582 milyon dolar) ve Fransa (409 milyon dolar).

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 01 Eyl 2013, 18:15 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
DOĞALGAZ'DAKİ FİYAT ARTIŞI

Doğalgazın tamamını ithal eden Türkiye, hem fiyat hem kur artışıyla çifte kıskaca girdi. Sadece kurdaki yükselişle Türkiye’nin doğalgaz faturası, bir anda 5 milyar lira arttı.

Vatan'ın haberine göre; uluslararası gelişmeler nedeniyle kurlardaki artışı bir türlü kontrol edemeyen Türkiye, doğalgazda tam bağımlılık nedeniyle çifte kıskaç yaşıyor. Doğalgazın tamamını ithal eden Türkiye, hem fiyat hem kur artışıyla çifte kıskaca girdi. Sadece kurdaki yükselişle Türkiye’nin doğalgaz faturası, bir anda 5 milyar lira arttı. Üstelik bu hesaba spot piyasadan alınan LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) dahil değil. Türkiye 45 milyar metreküp doğalgaz ithal ediyor.

TÜKETİM 47,6 MİLYAR M3
EPDK’nın 2013 yılı doğalgaz tüketim projeksiyonu ise 47.6 milyar metreküp düzeyinde. Kontratlar kapsamında ticari sır niteliği taşıdığından resmi olarak açıklanmasa da Türkiye, Rusya’dan bin metreküp başına ortalama 430 dolar, İran’dan 510 dolar, Azerbaycandan ise 350 dolara doğalgaz alıyor. Tüketimin kalan kısmı için ise spot piyasadan LNG ithal etmek zorunda kalıyor. LNG fiyatı ise dönemine göre çok yüksek seviyelere çıkabiliyor.

Türkiye ithal ettiği doğalgazın bedelini dolar fiyatıyla ödüyor. Her ay ithal edilen gazın bedeli bir sonraki ayın ilk haftasında fatura ediliyor. Ödeme de faturayı aldığı ayın sonunda yapılıyor. Bu süre içinde tüketilen doğalgazın dolar karşılığı bedeli de, dolar kuru bir anda 2 lira düzeylerini de aştığı için, bir anda yükseliyor.

EPDK’nın 2013 yılı tüketim projeksiyonuna göre 47.6 milyar metreküplük doğalgaz için sadece kur farkından 2013’teki ilave maliyet 4.1 milyar lira olacak, LNG de dahil edildiğinde, doğalgaz ithalatındaki ilave maliyet 5 milyar lirayı aşacak.

İTHALAT FİYATI ARTACAK

Öte yandan Rusya, İran ve Azerbaycan’dan doğalgaz alımı için Türkiye her bir ülkeyle kontrat yapmış durumda. Her bir kontratta, doğalgazın fiyatı belirli formüllerle hesaplanıyor. Bu formüllerde temel değişkenlerden birini petrol fiyatları oluşturuyor. Buna göre petrol fiyatındaki artışlara göre doğalgaz fiyatı da söz konusu formülün gerektirdiği şekilde artıyor. Bu geriye dönük olarak hesaplanıp ödeniyor. Bu kapsamda artan kurlardan kaynaklanan ilave maliyete ek olarak, fiyat formülü nedeniyle doğalgazın ithalat fiyatı da artacak. Bu Türkiye için ikinci bir ilave maliyet anlamını taşıyor.

Türkiye 2012 yılında 46.5 milyar metreküp doğalgaz tüketti. Bu tüketimin yüzde 58’i Rusya’dan, yüzde 19’u İran’dan, yüzde 9’u da Azerbaycan’dan sağlandı. Ayrıca tankerlerle sıvı halinde Cezayir’den 4.1 milyar metreküp, Nijerya’dan 1.2 milyar metreküp, spot piyasadan 1 milyar metreküp olmak üzere toplam 6.3 milyar metreküp doğalgaz ise LNG olarak ithal edildi. LNG fiyatının, doğalgaz fiyatının oldukça üstünde olduğu biliniyor.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 01 Eyl 2013, 18:57 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 1157
Ettiği teşekkür: 159
Aldığı teşekkür: 1213
Piyasalar Merkez Bankası’nın dolar kuruna yönelik sürpriz müdahalesini bekliyor

01.09.2013

Piyasalar artık bir milat olarak kabul edilen 18 Eylül günü gerçekleşecek ABD Merkez Bankası Fed toplantısı öncesi belki de en hareketli haftasına giriyor. Yeni haftaya taşınan Suriye’ye müdahale belirsizliğinin yanında ABD’den açıklanacak kritik istihdam verileri de piyasa hareketlerine yön verecek faktörler olacak. Hürriyet'in haberine göre, yurtiçinde ise Merkez Bankası’nın merakla beklenen sürpriz önlemi açıklanacak. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın piyasaları dalgalandıran ve yılsonu için 1.92 TL kur seviyesine işaret eden konuşmasında ilk sürpriz müdahalenin bugün yapılacağını açıklanmıştı. Ek parasal sıkılaştırmanın yöntemi ve başarı oranı da yeni haftada dikkatle takip edilecek.

G-20 ZİRVESİ BELİRLEYİCİ OLACAK
30 Ağustos’ta Türkiye’de piyasaların kapalı olduğu günde Suriye’ye müdahale tansiyonu uluslararası piyasalarda gözlemlenmişti. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Suriye rejimine yönelik sertleşen konuşmaları ABD’nin müdahalesi ihtimalini yükseltirken ABD borsalarını da Ağustos ayında Mayıs 2012’den bu yana en kötü performansını geçirmesinde katkıda bulunmuştu. Yeni haftada müdahalenin yöntemi ve kapsamının netleşmesi beklenirken İngiltere Parlamentosu’nun Suriye’ye müdahaleye ret kararının ardından ABD’nin hangi ortak ülkelerle operasyona girebileceği de merak konusu olacak. Salı gerçekleşecek G-20 zirvesinde Obama-Putin görüşmesinden çıkacak sonuçlar piyasalar yön verici nitelikte olacak.

ABD İSTİHDAMI RÜZGARI TERSİNE ÇEVİREBİLİR
Her ne kadar Suriye odaklı gelişmeler ve Erdem Başçı’nın dolar kuru için açıkladığı sürpriz müdahale beklentisi geçtiğimiz haftaya damgasını vursa da yeni haftada açıklanacak çok kritik ABD verileri de piyasaların gündeminde olacak . Yeni haftanın son işlem günü 6 Eylül’de ABD’de Ağustos ayı tarım dışı istihdam verileri açıklanacak. Temmuz ayı ABD’de tarım dışı istihdamı 162 bin çıkarken bu rakam Fed’in rotası hakkında ipucu vermemişti. Fed toplantısı öncesi son kritik istihdam verisi olduğu için bu veri Fed’in 18 Eylül’deki toplantısında tahvil alım programının yönünü belirlemek için önemli olacak. Analistlere göre bu verilerin ABD için beklentilerin altında kalması Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri olumlu etkileyecek.

“MERKEZ BANKASI’NIN BAŞARISI YURTDIŞINA BAĞLI”
Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta sadece Pazartesi günü ek sıkılaştırma duyurduğunu hatırlatarak “Merkez Bankası’nın sürpriz müdahalesinin ne olacağını göreceğiz. Bu müdahalenin başarısı Suriye’ye müdahale konulu gelişmelere ve ABD’deki istihdam verilerine bağlı olacak. Çünkü Merkez Bankası sadece Pazzartesi günü için ek sıkılaştırma duyurdu. Muhtemelen 18 Eylül’e kadar en hareketli haftayı yaşayacağız” diye konuştu.

“TÜRKİYE MÜDAHALEYE DAHİL OLURSA…”
Gedik Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Taner Özarslan ise Suriye’ye müdahalede mevcut durumun borsada geçtiğimiz hafta büyük ölçüde fiyatlandığını belirterek “Borsa en kötü fiyatlamayı 63 bin seviyelerini görerek yansıttı. Fiyatlamalar yeni haftada değişkenlik gösterebilir. Piyasalar için en iyi senaryo saldırının olmaması en kötü senaryo da Türkiye’nin de dahil olacağı müdahale gibi gözüküyor” dedi.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 73 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 29 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.