Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 19 Tem 2019, 03:53


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Forum kuralları


ÖNEMLI DUYURU:

Sayın üyelerimiz,

Yeni yasallaşan SPK yasası , bizim gibi borsa konusunda yorum yazılan siteler ve bu sitelerde yazan herkes için yeni düzenlemeler getirmektedir. Bu nedenle sitemizde yorum yapan, yazı yazan herkesin yazdıkları nedeniyle ciddi sorumluluklar yüklendikleri, yasaya aykırı yazılar nedeniyle de ciddi yasal yaptırımlarla karşılaşabileceği malumunuzdur.
Bu nedenle, yazdığınız her yazıyı dikkatle hazırlamanız, hisse hakkında kesinlik içeren ifadelere yer vermemeniz, tahminlere dayalı fiyat vermekten kaçınmanız ve hissenin durumunu etkileyebilecek resmi olmayan her türlü duyum ve yorumlardan kaçınmanız büyük önem taşımaktadır. Forumlara yer sağlayıcı pozisyonumuz nedeniyle , yazılan yazılardan sitemiz herhengi bir sorumluluk taşımamaktadır. Ancak yasaya aykırı yazılan yazılar nedeniyle , ilgili kişinin sorumlu tutulacağını, yazdıklarınız nedeniyle ciddi yasal yaptırımlarla karşılaşabileceğinizi unutmayınız.
Herkesin yeni yılını tekrar kutluyor, güzel ve kançlı bir yıl diliyoruz.
Saygılarımızla

Hissetüyoları yönetimi





Yeni Üyelik Sistemi V.I.P ÜYELİK HAKKINDA DUYURU:

Sitemizin üyelerine sunduğu yeni bir hizmet başlığıdır. Herkese açık olan ve kurallar çerçevesinde kısıtsız bir forum/tartışma/bilgilenme ortamı sunan sitemizin , isteyen üyelere daha detaylı ve daha rahat bir forum ortamında bilgilenme ve tartışma olanağı sağlamak için hazırladığı, özel olarak gerçek kişi bilgileri ile katılınması gereken, normal üyeye kapalı özel bir forum ortamıdır.

Bilindiği üzere, sitemize isteyen herkes , istediği şekilde ve hiç bir gerçek bilgi verme mecburiyeti olmadan üye olabilmektedir. 2 yılı aşan süredir yapılan uygulamada, serbest forum ortamının getirdiği bir çok sıkıntıyı bütün üyelerimiz bizzat yaşamışlardır. Her türlü konu dışı diyalog, görüş belirten üyelerle polemikler, sitemizde hiçbir çıkar gözetmeden gönüllülük esasında bilgi veren değerli yorumcularımıza hakarete varan sataşmalar en temel sorunlardır. Sırf bu nedenle değerli yorumcularımızın sayfalarda yorum ve bilgilendirmelerinin giderek azaldığı da her kes tarafından görülmektedir

Bu nedenle sitemiz , katılımcıların gerçek kişi bilgileri ile ve çok az bir katılım payı ödeyerek katılabilecekleri özel bir VIP bölümü açmaya karar vermiştir. Katılımcıların kimliği site yönetimi tarafından biliniyor olacağı ve katılımcının kendi istek ve iradesi ile yapacağı maddi katkı nedeniyle de bu bölümün kavgasız, polemiksiz, ne istediğini bilen katılımcılardan oluşacağı, dolayısıylada seçkin ve kaliteli bir ortamın oluşacağı ve bu ortamda değerli yorumcularımızın da her hisse için her türlü soruya çok daha açık ve net yanıtlar verebileceği malumunuzdur.

VIP bölümüne katılmak sözleşmeyi okuyup kabul etmek, ve banka ödeme dekontunu vip@hissetuyolari.com adresine iletmeniz yeterli olacaktir. Sonrasinda kayit olurken sizden VIP UYELERİN BÖLÜMÜ baslikli forumdaki, UYELIK İŞLEMLERİ BASVURU FORM undaki bilgiler KAYIT esnasinda ZORUNLU olarak istenecektir. Daha ayrıntılı bilgi için gerekli duyurular yapılacaktır. Her türlü sorularınıza yanıt vermek için hazırız. VIP bölümünün katılımcılara büyük faydası olacağına inanıyoruz.
Saygılarımızla
Yönetim




Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 818 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 55  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 08 May 2018, 07:13 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 5129
Ettiği teşekkür: 478
Aldığı teşekkür: 7882
(Yenileme) Aselsan, halka arz öncesi 30 ülkede roadshow'a çıkacak


Aselsan, halka arz öncesi 30 ülkede roadshow'a çıkacak. Yabancı yatırımcı çekmek amacıyla yapılacak toplantılar 20 Mayıs'ta başlayacak.

Yüzde 15.42'si halka açık ve kalanı Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na ait olan Aselsan, sermayesini 1 milyar liradan 1.21 milyar liraya çıkarmış ve sermayenin yüzde 17.35'ine denk gelen 210 milyon lira nominal payın halka arzına karar vermişti. Halka arz Haziran ayında gerçekleştirilecek.

Gazetelerin Ankara Temsilcileri ile buluşan Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof.Dr.Haluk Görgün, ASELSAN'ın kuruluşunun 43'üncü yılında dünyanın en büyük 100 savunma sanayi şirketi içinde 57'inci sıraya yükseldiğini belirterek, "Uluslararası konumumuzu daha da güçlendireceğiz. Bugün 63 ülkeye, yıllık 1.43 milyar dolarlık ihracat yapıyoruz. Pazar çeşitliliği ve ihracatı artırmak için halka arzdan sonra ciddi çalışma başlatacağız" dedi.

Ar-Ge, ciro ve ihracatta rekor

Görgün, "2016'da brüt kâr 923 milyon TL iken, 2017 yılı brüt kâr 1 milyar 355 milyon TL'ye, net kâr ise 1 milyar 388 milyon TL'ye ulaştı. Siparişlerde 2017'de 6.8 milyar dolara yükselerek rekor kırdı. Ayrıca 2017 yılında 5.4 milyar TL seviyesinde satış gerçekleştirdik. Yine aynı yıl Ar-Ge harcamalarımızı 1.7 milyar dolara çıkardık. Bu da bir rekor. Cirosunun yüzde 7'sini Ar-Ge'ye ayıran belki de tek şirketiz. 2017'nin 5 milyar 360 milyon liralık cirosunda satışların yüzde 52'sini TSK'ya, yüzde 33'lük kısmını özel kurummüşterilerine, yüzde 15'ini ise yurtdışına gerçekleştirdik" şeklinde konuştu. Aselsan'ın "2017'de 1.675 milyon TL'lik Ar-Ge harcaması yapıldığını kiye'de savunma sanayi Ar-Ge'sinin yüzde 33'ünü tek başına yaptık. Bu alanda Türkiye'de en çok harcama yapan şirketi" dedi. Sağlık ve enerji alanlarında da ciddi projeleri olduğunu kaydeden Görgün, " X-Ray ve emar cihazları gibi Halka arz sonrası birçok yeni projemizi de açıklayacağız" diye konuştu. 6 ülkede üretim altyapısına sahip direkt yatırımları bulunduğunukaydeden Görgün, "Yurt içinde ve yurttdışında şirket kuran, ortak olan bir şirkete dönüştük. Azerbaycan'da yüzde 100; BAE, Ürdün, Kazakistan ve Suudi Arabistan'da yüzde 49 veya 50 hissesi kendisinde olan Aselsan ürünlerini üretip bu ülkelerde ve yakın ülkelerde satış yapacak fabrikalar kurduk. Güney Afrika ve Makedonya'da şubelerimiz, Malezya'da Aselsan Malaysian isimli bir şirketimiz bulunuyor. Ayrıca, İstanbul'da mikro elektronik tasarım yapan bir şirketin yüzde 85 hissesine sahibiz. Bu yapılanmaları kullanarak, çevre ülkelere ihracatı hızlandıracağız" dedi. Beyin göçünün engellenmesi için ulusal tedbir alınması gerektiğini belirten Görgün, "Yurtdışında 100'e yakın bilim insanını Aselsan'da çalışmaya ikna ettik. Aselsan Akademi Lisansüstü Eğitim Programı'nı hayata geçirdik" diye konuştu.

"F-35A iptal edilemez"


ABD'nin F-35A alımını durduracağına dair beklentiler konusunda konuşan Görgün, "F-35 programının katılımcılarından biri olan Türkiye'nin, 120 adet F-35A tipi uçak siparişinin yanı sıra programın ortak parça üretticisi ve motor bakım yüklenicisi olması nedeniyle F-35'te sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Biz, F-35 uçaklarının Elektro Optik Hedef Sisteminin önemli parçalarının geliştiricisiyiz. TAİ'nin önemli bir görevi var. Sıkıntı çıkması, projenin tamemen iptali anlamına gelir" dedi.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 09 May 2018, 17:45 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 5129
Ettiği teşekkür: 478
Aldığı teşekkür: 7882
Aselsan Mali Analiz Raporu(Şeker Yatırım)


Aselsan'ın 1Ç18'de net kar rakamı yıllık bazda %2 artışla 351mn TL seviyesinde gerçekleşti.

Şirketin açıklamış olduğu net kar rakamı beklentimiz olan 360 milyon TL net kar rakamına paralel gelirken piyasa beklentisi olan 295 milyon TL net kar rakamının üzerinde geldi.

Operasyonel tarafta sonuçlar beklentilerin üzerinde geldi.

Net satış gelirleri 1Ç18'de 1Ç17'ye göre güçlü dolar ve artan proje miktarına bağlı olarak yıllık bazda %27 artışla 1.365mn TL seviyesinde (Piyasa:1.295mn TL, Şeker: 1.144mn TL) gelirken,

FAVÖK rakamı da artan net satış gelirleri sayesinde yıllık bazda %6 artışla 283mn TL seviyesine yükseldi (Piyasa: 249mn TL, Şeker: 220mn TL). Ancak 1Ç'de artan satış maliyetleri Şirket'in marjlarının daralmasına neden oldu. 1Ç17'de %29,1 ve %24,9 seviyesinde bulunan brüt ve FAVÖK marjı 1Ç18'de sırasıyla %24,3 ve %20,8 seviyesine geriledi.

Şirket'in net kar ve operasyonel sonuçlarının piyasa beklentisinin üzerinde gelmesi sonrasında piyasanın tepkisinin olumlu olacağını düşünüyoruz.

Şirketin 1Ç18 sonuçları sonrası Aselsan için hedef pay fiyatımız 30.0 TL (önceki 32,50 TL) seviyesinde belirliyoruz.

Hedef pay fiyatımız Aselsan'ın cari pay fiyatına göre %20 kazandırma potansiyeli taşımaktadır.

Önümüzdeki dönemde ikinci halka arzı gerçekleşmesi planlanan Şirket paylarında halka arz öncesi kısa vade de önemli bir hareket
yaşanmasını beklemiyoruz.

Dolayısıyla bu aşamada 30.00 TL HEDEF PAY FİYATI İLE Aselsan için TUT önerimizi koruyoruz.

Şirket paylarının 2018 yılı başından bu yana %21 düştüğünü ve ayrıca relatif olarak Endeks'in %13 altında bir performans sergilediğini de not
edelim.


Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.


Eklentiler:
Aselsan kurum önerileri.PNG
Aselsan kurum önerileri.PNG [ 102.75 KiB | 824 kere görüntülendi ]

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 16 May 2018, 11:24 
Çevrimiçi

Kayıt: 09 May 2011, 10:17
Mesajlar: 335
Ettiği teşekkür: 8764
Aldığı teşekkür: 355
Dilek Güngör'den alıntıdır.

"Piyasada hava bulanık görünse de güzel gelişmeler de yaşanmıyor değil.
Malum, Türk savunma sanayisinin gözbebeği Aselsan'ın halka arzı için düğmeye basıldı. Halka arz için aracı kurumlar road show'a çıktı. Edindiğim izlenim, yurtdışı talebinde bir sıkıntı yok. Hatta İngiliz fonların ve Kuveyt Yatırım Otoritesi'nin dahi Aselsan'ın halka arzıyla yakından ilgilendiğini ve görüşmeler yaptığını duydum."


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 17 May 2018, 12:57 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 5129
Ettiği teşekkür: 478
Aldığı teşekkür: 7882
Bakan Arslan: ULAK Projesinde birinci faz için bin 799 yerleşim yeri için yerlilik oranını yüzde 10 öngörmüştük, yüzde 43'e çıkardık


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "ULAK Projesinde birinci faz için bin 799 yerleşim yeri için yerlilik oranını yüzde 10 öngörmüştük, yüzde 43'e çıkardık. İkinci faz bin 472 yerleşim yeri için ise yerlilik oranını yüzde 30 öngörmüştük, yüzde 54'e çıktı. Böylece milli haberleşme sanayisinin oluşmasına bakanlık olarak destek veriyoruz" dedi.
Mobil iletişim teknolojilerinin milli tasarım ile kazanımında bir mihenk taşı olan ULAK Baz İstasyonu'nun Evrensel Hizmet Projesi Faz 1 kapsamında ilk parti teslimatının Nisan ayında gerçekleşmesinin ardından Kars'ta yapılan törenle ULAK baz istasyonu servis vermeye başlayacak. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın katıldığı törenle açılacak ilk baz istasyonunun ardından yenileri hızla devreye girecek. Açılış töreni konuşmasını gerçekleştiren Bakan Arslan, memleketi Kars'ta böyle bir törenin yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Geleceğin, bilgi ve iletişim çağıyla çok daha anlamlı hale geleceğini dile getiren Arslan, bu bilinçle haberleşme sektörünü büyütmek ve ülkeyi bu alanda en üst sıralara taşımak için çalıştıklarını bildirdi. Gelinen noktada fiber uzunluğun 325 bin kilometreyi aştığını ifade eden Arslan, genişbant abone sayısının 69 milyonu aştığını, 2,3 milyonu geçen fiber aboneye ulaşıldığını, bilişim sektörü büyüklüğünün de 94 milyar lira yani 100 milyar liraya yaklaştığını kaydetti. Arslan, e-Devlet kullanıcı sayısının 37 milyonu geçtiğine dikkati çekerek, e-Devlet kapısı üzerinden 437 kurumun 3 bin 157 hizmetini sunduklarını, hedefin yıl sonuna kadar kamu kurumlarının tüm işlemlerinin buradan verilmesi olduğunu vurguladı. Coğrafi ve yüksek maliyet nedeniyle yatırım zorluğu bulunan kırsal alanlardaki vatandaşlara Evrensel Hizmet projeleriyle gittiklerine işaret eden Arslan, insanların hızlı internet taleplerinin karşılanması sorumluluğunu sadece operatörlere bırakmadıklarını, Evrensel Hizmet projelerini devreye soktuklarını anlattı. Bakan Arslan, bugüne kadar yaklaşık 4 bin yerleşim yerine sabit veya mobil genişbant internet ve ses hizmetini götürdüklerini belirterek, hedeflerinin 2020'ye kadar 3 bin yere daha bu hizmetleri götürmek olduğunu kaydetti. Hedeflerinin ülkenin her köşesinde, vatandaşlara gelişmiş bilgi ve iletişim teknolojilerini götürmek ve bilgi toplumu sürecini tamamlamak olduğunu dile getiren Arslan, burada yerli ve milli üretimin her alanda azami seviye çıkarılmasını istediklerini vurguladı.

"Yerlilik oranını yüzde 10 öngörmüştük, yüzde 43'e çıkardık"
Bakanlık olarak yürüttükleri Evrensel Hizmet projelerinde yerli ve milli imkanlarla üretilen ürünlerin kullanımını zorunlu tutulduğunu ifade eden Arslan, "ULAK Projesinde birinci Faz için bin 799 yerleşim yeri için yerlilik oranını yüzde 10 öngörmüştük, yüzde 43'e çıkardık. İkinci faz bin 472 yerleşim yeri için ise yerlilik oranını yüzde 30 öngörmüştük, yüzde 54'e çıktı. Böylece milli haberleşme sanayisinin oluşmasına bakanlık olarak destek veriyoruz. Bu çalışmalar, artık meyvelerinni vermeye başladı" seklinde konuştu.
Türk mühendislerinin özverili çalışmaları sonucunda üretilen ULAK'ın, ilk yerli ve milli 4,5G baz istasyonu olduğunu ifade eden Arslan, ULAK'ın haberleşme gibi ulusal güvenliği yakından ilgilendiren ve milli üretimi şart olan bir alanda atılan dev bir adım olduğunu ifade etti.
Arslan, Kars'ta evrensel hizmet kapsamında kurulan yerli ve milli baz istasyonu ULAK'ı kullanıma sunacaklarını bildirdi. Arslan, 17 Mayıs gününün, Türkiye'nin de kurucu üyesi olduğu Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü olarak kutlandığını anımsatarak, ITU'nun bu sene "Herkes için Yapay Zekanın Olumlu Kullanımının Sağlanması" temasını belirlediğini ifade etti.
Tüketen değil üreten ülke konumunda olmayı sağlayacak önemli bir potansiyelin bulunduğuna dikkati çeken Arslan, hedefin sadece teknolojiyi yakalamak değil, teknolojiyi dünyayla eş-zamanlı biçimde geliştirmek, üretmek ve uygulamak olduğunu kaydetti. Kars Akııllı Şehir Projesi hakkında da bilgi veren Arslan, proje kapsamında kaynak tasarrufu en üst düzeye çıkacak, şehir güvenliği çok daha etkin sağlanacağını anlattı.

"Fiber optik altyapısı ortak kullanım lansmanı yapacağız"
Bakan Arslan, fiber optik altyapısında mükerrer yatırımdan kaçınılması adına önümüzde hafta Başbakan Binali Yıldırım'ın da katılımıyla fiber optik altyapısının ortak kullanılması, geliştirilmesi ve işletilmesine ilişkin lansman yapacaklarını söyledi. Önümüzdeki dönemde operatörlerin her birinin ayrı ayrı yatırım yapmaları durumunda her bir operatörün yatırımının 25 milyar lirayı bulacağını dile getiren Arslan, Türk Telekom'un ayrı, diğer operatörlerin birlikte ayrı yatırım yapması durumunda yaklaşık 10 milyar lira ilave masrafın söz konusu olduğunu bildirdi. Söz konusu lansmanla 25 milyar lira yerine 4 milyar liralık yatırımla ihtiyacın görüleceğini bildiren Arslan, bu konuyu çok önemsediklerini vurguladı.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 18 May 2018, 08:38 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 332
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 121
17.05.2018 tarihli alan ve satan en buyuk 5 kurum...

Eklenti:
17.05.2018_asels.jpg
17.05.2018_asels.jpg [ 89.36 KiB | 703 kere görüntülendi ]

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 18 May 2018, 09:05 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 5129
Ettiği teşekkür: 478
Aldığı teşekkür: 7882
Aselsan, ikincil halka arzdan gelecek paranın %30'unu yerli ya da yabancı şirket alımına ayırmayı planlıyor


Borsa İstanbul'un en köklü şirketlerinden biri olan Aselsan yeni bir halka arza hazırlanıyor. Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün'e hazırlıkların nasıl gittiğini sorduk. Aselsan'ın yüzde 84.3' lük hissesinin Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na ait olduğuna dikkat çeken Görgün, "Şu anda halka açıklık oranımız yüzde 15. Önümüzdeki günlerde yüzde 15' e kadar ikincil halka arz planlıyoruz" bilgisini paylaştı... Tabii hemen arkasından da halka arzdan bekledikleri geliri sorduk. Görgün'ün yanıtı netti: "1 milyar dolar..."

Peki, ikinci halka arz sonrası yönetimin değişme olasılığı var mı? Haluk Görgün, bu soruyu yanıtlaması için Aselsan'ın CFO'su, Genel Müdür Yardımcısı Yüksek Mühendis Okan Turan'ı işaret etti. Turan'ın yanıtı da netti: "Aselsan'ın 9 kişilik yönetim kurulunun 6' sını belirleyen altın hisseler hep Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nın elinde olacak. Dolayısıyla halka açıklık oranı yüzde 40' a da çıksa yönetime başkasının girmesi söz konusu değil.

Sıra elde edilecek gelirin nerelere kullanılacağı sorusuna geldi... "Halka arzdan elde edilecek gelirin yüzde 40' ı yapay zeka gibi teknolojilere yönlendirilecek. İnovasyon ve lazer teknolojilerine gibi yenilikçi teknolojilere yatırım için kullanılacak. Yüzde 30' u şirket alımı ve birleşmeleri için kullanılacak. Yüzde 20 Ar-Ge yatırımlarımız için, yüzde 10' luk bölüm de işletme giderleri için ayrılacak..."

Kısa süre önce halka açılmak için yola çıkan iki şirketin yaşadığı sıkıntılara değinip sorduk:

Sizin de halka arzı iptal etme durumunuz olabilir mi?

"Yapılan halka arz çalışmalarının her biri kendi içinde değerlendirilmeli" dedi Haluk Görgün ve devam etti: "Yurtdışında yatırımcılarla yapılan görüşmeler

yüzde 10-15 dolayındaki ikincil halka arzı rahatlıkla yapabileceğimizi gösteriyor..."

Öğrendik ki, bu hafta sonundan itibaren Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün dahil Aselsan ekibi yurtdışında Ortadoğu ülkelerinden Avrupa'ya uzanan 'road-show'lara çıkıyor.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 18 May 2018, 12:13 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 5129
Ettiği teşekkür: 478
Aldığı teşekkür: 7882
SASAD verilerine göre, savunma ve havacılıkta geçen yılki ciro bir önceki yıla göre yüzde 12 artarak 6,7 milyar dolar ulaştı. Savunma ve havacılıkta faaliyet gösteren firmalar geçen yıl 8 milyar dolarlık yeni sipariş aldı

Geçen yıl yaptığı teslimatlarla cirosunu 6,7 milyar dolara taşıyan savunma ve havacılık sanayisi, sipariş defterine 8 milyar dolarlık yeni iş ekledi.

Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçıları Derneği (SASAD), kara, deniz, hava, uzay ve güvenlik alanlarında faaliyet gösteren üyelerinin katılımıyla savunma ve havacılık sanayisinin geçen yılki performansını ortaya koydu.

Buna göre, sektör 2016'da 5 milyar 968 milyon dolar olan cirosunu geçen yıl yüzde 12,11 artırarak 6 milyar 693 milyon dolara çıkardı.

Ciroda 2 milyar 362 milyon dolarla kara platformları en yüksek satış hacmine sahip olurken, ikinci sırayı 1 milyar 132 milyon dolarla askeri hava platformları, üçüncü sırayı 828 milyon dolarla silah-mühimmat, füze sistemleri aldı.

Geçen yıl sektörlerin yurt dışı satış gelirleri 1 milyar 824 milyon dolar olarak gerçekleşirken, bunun 1 milyar 739 milyon doları ihracattan, 84 milyon doları döviz kazandırıcı hizmetten kaynaklandı.

Yurt dışı satışlarının 635 milyon doları ABD'ye, 464 milyon doları Avrupa'ya yapıldı. ABD'ye satışlar yüzde 8,5, Avrupa'ya satışlar yüzde 3,3 arttı.

Savunma ve havacılığın geçen yılki ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 3,7 arttı, toplam yurt dışı satış gelirleri ise geçen yıl yüzde 6,6 geriledi.

Yeni siparişlerin yarıdan fazlası yurt içinden

Sektör oyuncuları geçen yıl sipariş defterlerine 8 milyar 55 milyon dolarlık yeni sipariş ekledi. Bir önceki yıl bu tutar 11 milyar 913 milyon dolardı. Yeni siparişlerde yüzde 32,39 azalma yaşandı.

En yüksek sipariş alınan teknoloji segmenti cirodaki gibi 2 milyar 478 milyon dolarla kara platformları olurken, bunu 2 milyar 392 milyon dolarla sivil havacılık takip etti.

Alınan siparişlerin 4 milyar 343 milyon dolarlık kısmı yurt içinden, 2 milyar 420 milyon dolarlık kısmı ABD'den, 637 milyon dolarlık kısmı Avrupa'dan alındı.

Yurt içinden alınan siparişlerin oranı yüzde 54'e karşılık geldi.

Savunma ve havacılıktaki ithalat ise bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak 2017'de 1 milyar 544 milyon dolara çıktı.

İhracatı artırmak için öneriler

SASAD raporunda, savunma ve havacılık sanayisinin ihracatının artırılmasına yönelik değerlendirmelere de yer verildi.

Sektörün pazarlayabileceği özgün ürün çeşitliliğinin her yıl arttığına işaret edilerek, bunun ihracatta olumlu gelişmeler olacağı öngörüsünü desteklediği belirtildi.

Özellikle Ortadoğu, Pasifik, Güney ve Merkezi Asya ülkeleriyle Latin Amerika'nın sektör oyuncularının iş geliştirme-pazar oluşturma çalışmalarını yoğunlaştıracağı bölgeler olacağına değinildi.

İyi gelişmelerin sağlandığı Ortadoğu pazarında özelde Birleşik Arap Emirlikleri'nde ve son dönemde Suudi Arabistan'da politik gelişmelerle bağlantılı kazanılan pozitif iş yapma potansiyelinde daralma görüldüğüne işaret edilerek ikili ilişkilerde oluşturulacak olumlu havanın bu pazarı tekrar sektör oyuncularına açabileceği kaydedildi.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 18 May 2018, 12:31 
Çevrimiçi

Kayıt: 09 May 2011, 10:17
Mesajlar: 335
Ettiği teşekkür: 8764
Aldığı teşekkür: 355
Siyasi, ekonomik ve askeri-teknoloji anlamında ne kadar gelişirsek Aselsan'ın da önü -özellikle ihracat anlamında- o kadar açılır.
Örneğin; biz S-400'ü Rusya'nın sağladığı kredi ile alıyoruz. Ürünün kabiliyeti, bizim ürüne ihtiyacımız, bunu iç-dış başka kaynaklardan temin edebilirliğimiz gibi faktörler tercihimizde etkendi. Ancak bazı ülkeler satıcı ülke tarafından sağlanan krediler yoluyla savunma harcaması yapmakta-yapabilmekte.
S-400 sadece bir örnek, diğer ürünlerde de sadece gelişmiş, kaliteli hatta mümkünse benzersiz ürünler üretmenin yanında alıcılara birçok başka faktörde destekle birlikte kredi de sağlayabiliyor olabilmemiz gerekli ki ihtacat miktarlarını hem Aselsan hem de Türkiye olarak geliştirebilelim.
Alınacak daha çoook yol var, fena zamanlardan da geçiyoruz. Ülkemizin ve Aselsan'ın yolu açık ola...


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 18 May 2018, 15:32 
Çevrimiçi

Kayıt: 09 May 2011, 10:17
Mesajlar: 335
Ettiği teşekkür: 8764
Aldığı teşekkür: 355
Sevgili Analizci,
Bizden de selamlar, saygılar, Allah herşeyin hayırlısını nasip etsin hepimize.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 19 May 2018, 07:13 
Çevrimdışı

Kayıt: 04 May 2011, 20:07
Mesajlar: 332
Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 121
Yönetim Kurulumuzun 18.05.2018 tarihinde yapılan toplantısında;

1. Şirketimiz'in 2 Nisan 2018 tarihli Genel Kurul kararı ile 2.000.000.000 (iki milyar) TL kayıtlı sermaye tavanı dahilinde, Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili tebliğleri çerçevesinde, 1.000.000.000 (bir milyar) TL mevcut çıkarılmış sermayesinin 210.000.000 TL (iki yüz on milyon) TL artırılarak 1.210.000.000 (bir milyar iki yüz on milyon) TL'ye çıkarılması hakkında karar alındığı ve bu doğrultuda sermaye piyasası mevzuatı kapsamında gerekli işlemlerin yapılması hususunda Yönetim Kurulumuz yetkilendirildiği,

2. Ülkemizin ve uluslararası piyasaların içinde bulunduğu ekonomik konjonktür göz önünde bulundurularak, 2 Nisan 2018 tarihli Genel Kurul kararının 16. maddesinin 3. paragrafı çerçevesinde, halka arz edilecek pay sayısının yeniden belirlenmesine ve bu kapsamda sermaye tutarının 140.000.000 TL (yüz kırk milyon) TL artırılarak Şirket'in çıkarılmış sermayesinin 1.140.000.000 TL'ye artırılmasına; ve

3. Alınan bu karar kapsamında İzahname dahil diğer halka arz belgelerinde gerekli değişikliklerin yapılıp Sermaye Piyasası Kurulu, Borsa İstanbul A.Ş dahil ilgili kurumlara gerekli bilgilendirme ve başvuruların yapılmasına

karar verilmiştir.

ASELSAN ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında Hassas Güdüm Kiti Projesi ile ilgili olarak , 103.371.572,- TL tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2019-2020 yıllarında gerçekleştirilecektir.

Bu açıklama Savunma Sanayii Müsteşarlığından alınan 18.05.2018 tarihli izne istinaden yapılmıştır.

Eklenti:
18.05.2018_asels.jpg
18.05.2018_asels.jpg [ 95.63 KiB | 625 kere görüntülendi ]

_________________
KESINLIKLE YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR....


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 22 May 2018, 08:49 
Çevrimiçi

Kayıt: 09 May 2011, 10:17
Mesajlar: 335
Ettiği teşekkür: 8764
Aldığı teşekkür: 355
Gazete Habertürk'ten Güntay Şimşek'in konu ile ilgili yazısı şöyle;

Çok yakında ise uluslararası platformlarda TUFAN ismi verilen projesiyle konuşulmaya başlanacak. Çünkü EMT Sistemi TUFAN’ın prototip testlerini 2016’da gerçekleştiren ASELSAN, önümüzdeki günlerde de Tuz Gölü’nde TUFAN’ın ilk test atışlarını gerçekleştirecek. 3 MODELİ VAR ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün’den de TUFAN’ın test atışlarına hazır hale geldiğini teyit ettim. Geçen hafta bir grup gazeteciyle İstanbul’da bir araya gelen Görgün’den ikincil halka arzı hakkında da bilgiler aldım. ASELSAN’ın ikinci yüzde 15’lik halka arz diliminden beklenen 1 milyar dolarlık kaynakğın şirket alımı, birleşmeler ve yeni teknolojilerde kullanılması planlanıyor. 3 modeli (M, S ve D) olan TUFAN da halka arzdan nasiplenecek projelerden birisi. Ancak halka arz olsun veya olmasın TUFAN’daki gelişmenin Türkiye için çok anlamlı olduğunun bilinmesi gerekir. Baykar Makine’nin Bayraktar ve TAI’nin ANKA insansız hava araçlarıyla (İHA) yakaladığı başarıdan sonra ASELSAN’ın TUFAN’ı Türk savunma sanayiinin çok önemli bir başarısı olacaktır. Türkiye, havacılık endüstrisindeki kayıplarını İHA’larla kapatma şansı yakaladığı gibi 1950’li yıllarda geliştirilmeye başlanan füze teknolojisindeki açığını da elektromanyetik sistemlerle gidererek dünyanın sayılı ülkelerinden biri olabilir.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 22 May 2018, 17:27 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 5129
Ettiği teşekkür: 478
Aldığı teşekkür: 7882
ASELSAN

Şirket Unvanı ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Kapatma / Açma İşlemi Kapatma (Suspension)
Sıra Kapatma Başlangıç Tarihi 2018-05-23

Payları Borsamızda işlem gören Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (Şirket) işlem sırası, Şirketin talebi üzerine, KAP'ta 14/05/2018 tarihinde duyurulan Borsamız Yönetim Kurulu kararı çerçevesinde, 23/05/2018 tarihinden itibaren geçici olarak kapatılmış olup, halka arza ilişkin talep toplama ve Borsamızda gerçekleştirilecek TAS işleminin takasının tamamlandığının Borsamıza bildirilmesine kadar kapalı kalacaktır.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 23 May 2018, 08:15 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 5129
Ettiği teşekkür: 478
Aldığı teşekkür: 7882
BORSA
İSTANBUL A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE




Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Şirket)'nin
sermayesinin 1.000.000.000 TL'den 1.140.000.000 TL'ye artırılması dolayısıyla, ihraç edilecek toplam 140.000.000
TL nominal değerli paylar, ortaklarının rüçhan haklarının
kısıtlanması suretiyle, 1 TL nominal değerli pay için, talep toplama süreci
sonunda belirlenecek halka arz fiyatından, Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
(alıcı/satıcı üye) aracılığıyla Borsa İstanbul A.Ş Toptan Alış Satış İşlemlerine
İlişkin Uygulama Usulü ve Esasları çerçevesinde satılacaktır.

Bu
çerçevede satışa konu paylar, Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. nezdinde, 04.06.2018
tarihinde "Borsa'da işlem gören nitelikte" ihraç edilmesi planlanmaktadır.




İkincil halka arz fiyat aralığına esas
teşkil etmesi amacıyla, Borsa İstanbul A.Ş Toptan Alış Satış İşlemlerine
İlişkin Uygulama Usulü ve Esasları çerçevesinde, başvuru tarihinden önceki iş
gününden başlamak üzere veya başvuru tarihi itibariyle bir önceki haftanın son
iş gününden geriye doğru geçmiş 10 iş günü boyunca oluşmuş ağırlıklı ortalama
fiyatların ortalaması alınıp en yakın fiyat adımına yuvarlanması suretiyle
tespit edilen baz fiyata +/- %20 uygulanarak hesaplanacak fiyat aralığının
Borsanız tarafından belirlenmesi ve tarafımıza bildirilmesi gerekmektedir.





Toptan
alış satış işleminin 05.06.2018 tarihinde gerçekleştirilmesi öngörülmekte olup,
takas işlemi Borsa dışında gerçekleştirilecektir. Takas işleminin Borsa dışında
gerçekleştirilmesine ilişkin olarak, talep toplama sürecinde aracı kuruluşlar
tarafından yatırımcılardan ibraname alınacaktır. Alıcılar adına Vakıf Yatırım
Menkul Değerler A.Ş. tarafından, Şirket adına ise Aselsan tarafından ibraname
verilecektir.




Satışa
konu paylar üzerinde devir veya satışı engelleyici rehin, haciz, teminat v.b.
herhangi bir kayıt bulunmamaktadır.





Toptan
Alış Satış İşlemlerine İlişkin Uygulama Usulü ve Esasları çerçevesinde
belirlenecek fiyat aralığının Borsa tarafından hesaplanarak tarafımıza
bildirilmesi ve söz konusu işlemin Toptan Alış Satış İşlemlerine ilişkin
Uygulama Usul ve Esasları kapsamında gerçekleştirilmesi hususlarında Borsa
İstanbul'a 23/05/2018 tarihinde başvuru yapılmıştır




Saygılarımızla,




Vakıf
Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 23 May 2018, 15:05 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 5129
Ettiği teşekkür: 478
Aldığı teşekkür: 7882
İkincil halka arz fiyat aralığına esas
teşkil etmesi amacıyla, Borsa İstanbul A.Ş Toptan Alış Satış İşlemlerine
İlişkin Uygulama Usulü ve Esasları çerçevesinde, başvuru tarihinden önceki iş
gününden başlamak üzere veya başvuru tarihi itibariyle bir önceki haftanın son
iş gününden geriye doğru geçmiş 10 iş günü boyunca oluşmuş ağırlıklı ortalama
fiyatların ortalaması alınıp en yakın fiyat adımına yuvarlanması suretiyle
tespit edilen baz fiyata +/- %20 uygulanarak hesaplanacak fiyat aralığının
Borsanız tarafından belirlenmesi ve tarafımıza bildirilmesi gerekmektedir.

*****************************************************

BUNA GÖRE;

10 GÜNLÜK AĞIRLIKLI ORTALAMA 23.92 TL

%20 ÜSTÜ : 28,70 TL
%20 ALTI : 19,53 TL

YANİ BU RAKAM 19.53 - 28.70 ARALIKLARINA TEKABÜL ETMEKTEDİR.

BAKALIM ASELSAN'DA HALKA ARZ FİYATI KAÇ TL OLARAK BELİRLENECEK, BEKLEYİP GÖRECEĞİZ.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 23 May 2018, 15:25 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 5129
Ettiği teşekkür: 478
Aldığı teşekkür: 7882
Analizci yazdı:
İkincil halka arz fiyat aralığına esas
teşkil etmesi amacıyla, Borsa İstanbul A.Ş Toptan Alış Satış İşlemlerine
İlişkin Uygulama Usulü ve Esasları çerçevesinde, başvuru tarihinden önceki iş
gününden başlamak üzere veya başvuru tarihi itibariyle bir önceki haftanın son
iş gününden geriye doğru geçmiş 10 iş günü boyunca oluşmuş ağırlıklı ortalama
fiyatların ortalaması alınıp en yakın fiyat adımına yuvarlanması suretiyle
tespit edilen baz fiyata +/- %20 uygulanarak hesaplanacak fiyat aralığının
Borsanız tarafından belirlenmesi ve tarafımıza bildirilmesi gerekmektedir.

*****************************************************

BUNA GÖRE;

10 GÜNLÜK AĞIRLIKLI ORTALAMA 23.92 TL

%20 ÜSTÜ : 28,70 TL
%20 ALTI : 19,53 TL

YANİ BU RAKAM 19.53 - 28.70 ARALIKLARINA TEKABÜL ETMEKTEDİR.

BAKALIM ASELSAN'DA HALKA ARZ FİYATI KAÇ TL OLARAK BELİRLENECEK, BEKLEYİP GÖRECEĞİZ.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 818 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 55  Sonraki


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 42 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.