Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 21 May 2018, 22:44

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Forum kuralları

ÖNEMLI DUYURU:

Sayın üyelerimiz,

Yeni yasallaşan SPK yasası , bizim gibi borsa konusunda yorum yazılan siteler ve bu sitelerde yazan herkes için yeni düzenlemeler getirmektedir. Bu nedenle sitemizde yorum yapan, yazı yazan herkesin yazdıkları nedeniyle ciddi sorumluluklar yüklendikleri, yasaya aykırı yazılar nedeniyle de ciddi yasal yaptırımlarla karşılaşabileceği malumunuzdur.
Bu nedenle, yazdığınız her yazıyı dikkatle hazırlamanız, hisse hakkında kesinlik içeren ifadelere yer vermemeniz, tahminlere dayalı fiyat vermekten kaçınmanız ve hissenin durumunu etkileyebilecek resmi olmayan her türlü duyum ve yorumlardan kaçınmanız büyük önem taşımaktadır. Forumlara yer sağlayıcı pozisyonumuz nedeniyle , yazılan yazılardan sitemiz herhengi bir sorumluluk taşımamaktadır. Ancak yasaya aykırı yazılan yazılar nedeniyle , ilgili kişinin sorumlu tutulacağını, yazdıklarınız nedeniyle ciddi yasal yaptırımlarla karşılaşabileceğinizi unutmayınız.
Herkesin yeni yılını tekrar kutluyor, güzel ve kançlı bir yıl diliyoruz.
Saygılarımızla

Hissetüyoları yönetimi

Yeni Üyelik Sistemi V.I.P ÜYELİK HAKKINDA DUYURU:

Sitemizin üyelerine sunduğu yeni bir hizmet başlığıdır. Herkese açık olan ve kurallar çerçevesinde kısıtsız bir forum/tartışma/bilgilenme ortamı sunan sitemizin , isteyen üyelere daha detaylı ve daha rahat bir forum ortamında bilgilenme ve tartışma olanağı sağlamak için hazırladığı, özel olarak gerçek kişi bilgileri ile katılınması gereken, normal üyeye kapalı özel bir forum ortamıdır.

Bilindiği üzere, sitemize isteyen herkes , istediği şekilde ve hiç bir gerçek bilgi verme mecburiyeti olmadan üye olabilmektedir. 2 yılı aşan süredir yapılan uygulamada, serbest forum ortamının getirdiği bir çok sıkıntıyı bütün üyelerimiz bizzat yaşamışlardır. Her türlü konu dışı diyalog, görüş belirten üyelerle polemikler, sitemizde hiçbir çıkar gözetmeden gönüllülük esasında bilgi veren değerli yorumcularımıza hakarete varan sataşmalar en temel sorunlardır. Sırf bu nedenle değerli yorumcularımızın sayfalarda yorum ve bilgilendirmelerinin giderek azaldığı da her kes tarafından görülmektedir

Bu nedenle sitemiz , katılımcıların gerçek kişi bilgileri ile ve çok az bir katılım payı ödeyerek katılabilecekleri özel bir VIP bölümü açmaya karar vermiştir. Katılımcıların kimliği site yönetimi tarafından biliniyor olacağı ve katılımcının kendi istek ve iradesi ile yapacağı maddi katkı nedeniyle de bu bölümün kavgasız, polemiksiz, ne istediğini bilen katılımcılardan oluşacağı, dolayısıylada seçkin ve kaliteli bir ortamın oluşacağı ve bu ortamda değerli yorumcularımızın da her hisse için her türlü soruya çok daha açık ve net yanıtlar verebileceği malumunuzdur.

VIP bölümüne katılmak sözleşmeyi okuyup kabul etmek, ve banka ödeme dekontunu vip@hissetuyolari.com adresine iletmeniz yeterli olacaktir. Sonrasinda kayit olurken sizden VIP UYELERİN BÖLÜMÜ baslikli forumdaki, UYELIK İŞLEMLERİ BASVURU FORM undaki bilgiler KAYIT esnasinda ZORUNLU olarak istenecektir. Daha ayrıntılı bilgi için gerekli duyurular yapılacaktır. Her türlü sorularınıza yanıt vermek için hazırız. VIP bölümünün katılımcılara büyük faydası olacağına inanıyoruz.
Saygılarımızla
Yönetim

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 745 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 46, 47, 48, 49, 50  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 24 Oca 2018, 14:45 
Analizci

Ettiği teşekkür: 341
Aldığı teşekkür: 4880
ASELSAN İKİNCİL HALKA ARZI :

Uluslararası bankalar, Aselsan'ın planladığı ikincil halka arza danışmanlık için teklif vermedi- Business HT

Business HT internet sitesinde yayınlanan habere göre; Halka arz furyası açısından kritik önemdeki Aselsan'ın ikincil halka arzında yabancı bankaların ilgi göstermediği belirtildi.

Uluslararası bankalar, Türkiye'nin en büyük savunma sanayi şirketi Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin planladığı ikincil halka arza danışmanlık için teklif vermedi.

Bloomberg'e bilgi veren konuya yakın kaynaklar, Bank of America Merrill Lynch, Deutsche Bank AG, Credit Suisse Group AG, Citigroup Inc., Morgan Stanley ve JPMorgan & Chase Co'nun danışmanlık için Aselsan'a teklif vermediğini söyledi. Başvurular için son tarih 23 Ocak'tı. Kaynaklar, yabancı bankaların ilgisizliğinin ikincil halk arz planını olumsuz etkileyebileceğini kaydetti.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 24 Oca 2018, 15:24 
Analizci

ASELSAN'da halka arz iptal edilme ihtimali bile tahtayı yukarı çekmeye yetti

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 24 Oca 2018, 22:23 

Ettiği teşekkür: 142
Aldığı teşekkür: 992
.

Eklentiler:
aselsn.JPG
aselsn.JPG [ 175.92 KiB | 716 kere görüntülendi ]

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 24 Oca 2018, 22:40 

Ettiği teşekkür: 142
Aldığı teşekkür: 992
ASELSAN 9:18:45

Özel Durum Açıklaması (Genel)

Açıklamalar

Şirketimiz hisselerinin ikincil halka arzı konusunda istenen aracı kurum seçim modeli çerçevesinde uygun teklif alınamamıştır.

Aracı kurum ihalesinin tekrarı konusunda Şirketimiz Yönetim Kurulu'nun değerlendirmesini müteakiben kamuoyuna açıklama yapılacaktır.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 25 Oca 2018, 09:40 

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 33
Analizci yazdı:

üstad hayırlı sabahlar.
Aselsanda halka arz devam etse belirsizlik devam edecek.Halka arz iptal olsa yine belirsizlik oluşacak.halka arzla elde edeceği parayı ne yolla temin edecek.kredimi bulacak.bedelli mi yapacak .bu durumda her halukarda aselsan pörtföyümüzü azaltsak daha mı mantıklı olur.kendi şahsım adına soruyorum.teşekkürler

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 25 Oca 2018, 11:44 
Analizci

mmacit67 yazdı:
Analizci yazdı:

üstad hayırlı sabahlar.
Aselsanda halka arz devam etse belirsizlik devam edecek.Halka arz iptal olsa yine belirsizlik oluşacak.halka arzla elde edeceği parayı ne yolla temin edecek.kredimi bulacak.bedelli mi yapacak .bu durumda her halukarda aselsan pörtföyümüzü azaltsak daha mı mantıklı olur.kendi şahsım adına soruyorum.teşekkürler

Sayın mmacit;

1. Aselsan'da halka arz devam etse; BELİRSİZLİK halka arz fiyatı belirlenene ve arzın gerçekleşmesine kadar devam edecek. Yani ucu açık. Halka arz ile birlikte hissede derinlik artacak, ilk başta satış baskısı oluştursa da kısa bir sürede dengeler oturup daha sağlıklı bir yapıya kavuşacak. Borsanın en değerli şirketi de olabilecek.

2. Aselsan'da halka arz İPTAL edilse : BELİRSİZLİK ORTADAN KALKACAK. Zaten dünkü yükseliş halka arzın iptal edilme beklentisiyle oluştu. Aselsanın paraya ihtiyacı yok, halka arz geliri ASELSAN'a değil, TSK Güçlendirme VAKFINA gidecek, o da bu parayı yine projelerde kullanacak.

Sonuçta Halka arz olur derseniz satıp halka arzı bekleyin, yok halka arz iptal edilir derseniz bence tutmaya devam edin.

Selamlar.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 07 Şub 2018, 09:50 

Ettiği teşekkür: 6863
Aldığı teşekkür: 197
Dilek GÜNGÖR'ün yazısı;
"26 Ocak'ta "Gelin Aselsan'ı Türkler'e açın" yazımı hatırlayanlarınız var mı bilmiyorum. Afrin Harekâtı'ndan rahatsız olan ABD'nin bankalarının Aselsan'ın halka arz sürecinden kartel mantığıyla çekilmesinin 'şantaj' olduğunu belirtmiştim.
Aselsan'ın halka arzı yabancı değil yerli aracı kurumlarla yürütmesi gerektiğini vurgulamıştım. Öğrendiğim kadarıyla, Aselsan yönetimi çağrıma kulak vermiş. Şirketin yüzde 15'inin halka arzını yönetmesi için yerli aracı kurumları görüşmeye çağırmış.
Önümüzdeki günlerde yerli aracı kurum konsorsiyumu halka arz sürecine start verecekmiş. Hayırlısı olsun..."

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 22 Şub 2018, 07:38 
Analizci

Aselsan'ın ikincil halka arzda yerli planıAselsan'ın ikincil halka arzı yerli aracılarla yapacağı belirtildi.

İkincil halka arz için danışmanlık ihalesinde geçen ay istediği gibi uygun bir teklif alamadığını açıklayan Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ, Bloomberg’e bilgi veren 3 kaynağa göre arz işlemine yerel aracı kurumlar üzerinden devam etmeyi planlıyor.

Türkiye’nin halka açık en büyük şirketlerinden biri olan Aselsan, ikincil halka arz için birden fazla yerli aracı kuruma yetki verebilir.

Kaynaklar şirketin hızlandırılmış talep toplama yöntemi ile satışı değerlendirebileceğini bildirirken, satışın daha önce yabancı kurumlar aracılığı ile planlanandan daha düşük oranda olabileceğini kaydetti. Şirket daha önce uluslararası danışmanlar aracılığıyla ikincil halka arz ile yaklaşık 1 milyar dolardan fazla değerde yüzde 15 hisse satmayı planlıyordu.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 22 Şub 2018, 07:39 
Analizci

Aselsan Mali Analiz Raporu (Şeker Yatırım)

Aselsan'ın 4Ç17'de net kar rakamı yıllık bazda %38 artışla 560mn TL seviyesinde gerçekleşti.

Şirketin açıklamış olduğu net kar rakamı beklentimiz olan 410 milyon TL net kar ve piyasa beklentisi olan 437 milyon TL net kar rakamının üzerinde geldi.

Özellikle 4Ç17'de kaydedilen 100 mn TL ertelenmiş vergi geliri (4Ç16'da kaydedilen 28mn TL ertelenmiş vergi gelirine karşın) net kar rakamının beklentilerimizin üzerinde gelmesinde etkili oldu. Operasyonel tarafta sonuçlar beklentilere paralel geldi. Net satış gelirleri 4Ç17'de 4Ç16'ya göre güçlü dolar ve artan proje miktarına bağlı olarak yıllık bazda %18 artışla 1.912mn TL seviyesinde (Piyasa:1.991mn TL, Şeker: 2.104mn TL) gelirken, FAVÖK rakamı da artan net satış gelirleri ve düşen maliyetler sayesinde yıllık bazda %28 artışla 385mn TL seviyesine yükseldi (Piyasa: 385mn TL, Şeker: 374mn TL). Şirket'in FAVÖK marjı da 4Ç17'de yıllık bazda 1.5pp artışla %20,2 seviyesine yükseldi.

Şirket'in net kar rakamının piyasa beklentisinin %28 üzerinde gelmesi sonrasında piyasanın tepkisinin olumlu olacağını düşünüyoruz.

Şirketin 4Ç17 sonuçları sonrası Aselsan'ın 32.50 TL seviyesinde bulunan hedef pay fiyatımızı "TUT" olan önerimizi koruyoruz.

Toplam sipariş tutarı 6.8 milyar dolar seviyesinde- Şirket kamuya açıklamış olduğu bilgilere göre 2017 yılında yaklaşık 2.1 milyar dolar tutarında yeni sipariş almıştır. Dolayısıyla yeni alına sipariş ile birlikte Aselsan'ın 2017 sonu itibariyle uzun vadeli sipariş miktarı 6.8 milyar dolar (YS16 ve 9A17:6.4 milyar dolar) seviyesine yükselmiştir.

Şirket 2018 yılı başından bu yana ise 932 mn dolar yeni sipariş almıştır.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 02 Mar 2018, 08:42 
Analizci

Türkiye'nin önde gelen savunma sanayi şirketi Aselsan'ın ikincil halka arzının olası fotoğrafı çekildi

Aselsan'ın ikincil halka arzı yabancı aracı kurumların olumsuz cevabı ile ertelendi. Aselsan ise yılmadı ve yurtiçindeki aracı kurumlarla halka arzın yapılacağını açıkladı.

Sabah yazarı Dilek Güngör konuyu köşesine taşıdı. İşte o yazı:

Üzgünüm ama başaramadılar... Aselsan yönetimi, Afrin Harekâtı'ndan sonra ekonomik şantaja başlayan ABD'ye gerekli cevabı verdi. Halka arz sürecinden çekilen ABD'li aracı kurumların yerine yerli şirketlerle yola devam edeceğini açıkladı. Benim de gündeme getirdiğim 'yerli aracı kurum' önerisini dikkate aldıkları için yönetim kurulu başkanı İbrahim Özkol ve genel müdür Faik Eken'i yürekten kutluyorum.

Peki bundan sonra ne olur?

Edindiğim bilgiye göre, önümüzdeki hafta halka arz sürecine davet edilen yerli aracı kurumlar Aselsan yönetimiyle toplantı yapacak. Akabinde aracı kurumlar yabancı yatırımcılar için 'road show'a çıkacak.

Mayısta halka arz çalışmasının tamamlanması öngörülüyor.

İskontolu fiyat, halka arz öncesi hissenin borsadaki değerine göre belirlendiği için şu anda o konuda bir şey söylemek için erken...
Ama öyle görünüyor ki, 28-32 TL arasında belirlenme olasılığı yüksek...
Şunu da söyleyeyim... Bugünlerde Aselsan hisselerinin borsada yaşadığı düşüşe aldanmayın. Zira, iskonto yapılacağı için yatırımcılar ellerindeki hisseyi satıp iskontolu fiyattan tekrar alma derdinde. Bu da her hisse senedindeki gibi olağan bir süreç...

Talep nasıl olur derseniz...

Bu yıl ocaktan bu yana 6 şirket halka arz edildi. Yerli yatırımcılar bu şirketlerin hisselerine kendilerine ayrılan payın 18 katı talep gösterdiler.
Keza yabancılar da... Yani 'halka arzı yabancı aracı kurum yapmadı' diye Türkiye piyasasına gelmemezlik etmediler.
Mesela, Enerjisa'nın halka arzını yerli bir aracı kurum yaptı. Yabancı yatırımcılar hisseye adeta akın etti. Halka arz edilen bölümün yüzde 76.5'ini aldılar.
MLP Sağlık'ta da halka arzı yerli aracı kurum yaptı. Hisselerin yüzde 83'lük bölümünü yabancı yatırımcılar kaptı.

Türk savunma sanayisinin gözbebeği Aselsan'da farklı bir tablo beklenebilir mi?

Bana göre, yerlisi de yabancısı da bu hisse senedi için birbiriyle yarışır. Yerli yatırımcının Aselsan'ın halka arzını milli bir görev olarak göreceğini düşünüyorum.
Düşünsenize, dolar 1 senedir aynı seviyelerde dolaşıyor. Benim tezim, döviz mevduatı olanların dahi Aselsan hissesi için sıraya gireceği yönünde...
Yabancı yatırımcının da böyle bir potansiyele seyirci kalmayacağını biliyorum.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 02 Nis 2018, 23:09 
Analizci

Aselsan Yönetim Kurulu, 1 milyar TL'lik mevcut şirket sermayesinin 210 milyon lira artırılması kararı aldı

Aselsan, sermaye artırımına gitme kararı aldı. Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, bügün gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında 1.000.000.000 TL değerindeki mevcut sermayenin, 210.000.000 TL artırılarak 1.210.000.000 TL'ye yükseltilmesi kararı alındığı ifade edildi.

Aselsan tarafından KAP'a gönderilen açıklamanın tamamı ise şu şekilde:

Şirketimizin sermaye artırımına ilişkin Yönetim Kurulu karar tarihi Olağan Genel Kurul Toplantı Çağrısına ilişkin karar tarihi olup, sermaye artırımı 02.04.2018 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul Toplantısında karara bağlanmıştır. Olağan Genel Kurul Toplantısında alınan karar aşağıda verilmiştir.

1.

(a) ASELSAN A.Ş.'nin 2.000.000.000 (iki milyar) TL kayıtlı sermaye tavanı dahilinde, Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili tebliğleri çerçevesinde, 1.000.000.000 (bir milyar) TL mevcut çıkarılmış sermayesinin 210.000.000 (ikiyüzon milyon) TL artırılarak 1.210.000.000 (bir milyar ikiyüzon milyon) TL'ye çıkarılmasına;

(b) ihraç edilecek 210.000.000 TL nominal değerli 210.000.000 adet payın B grubu nama yazılı pay olarak çıkarılmasına ve söz konusu payların itibari değerin üzerinde olabilecek şekilde ilgili sermaye piyasası ve borsa mevzuatına uygun bir şekilde tespit edilecek halka arz fiyat aralığı içerisinde kalmak kaydıyla daha sonra belirlenecek bir halka arz fiyatı ile halka arzını;

(c) halka arz edilecek payların beyaza ciro edilerek satışına;

2. Arttırılacak sermayeyi temsilen ihraç edilecek paylara ilişkin olarak mevcut pay sahiplerinin yeni pay alma haklarının halka arz kapsamında talepte bulunacak yatırımcılar lehine tamamen kısıtlanmasına;

3. Halka arz edilecek payların primli veya iskontolu olup olmamaları, olacaksa şartlarının belirlenmesi dâhil satış esasları ile ilgili hususlarda Yönetim Kurulu'nun yetkilendirilmesine;birinci fıkradaki sınır dâhilinde kalmak kaydıyla halka arz edilecek pay sayısının belirlenmesi ve sermaye artış oranının kesinleştirilmesi hususunda da Yönetim Kurulu'nun yetkili olmasına;

4. Türk Ticaret Kanunu 457. maddesi uyarınca, Yönetim Kurulu tarafından sermaye artırımı için beyan hazırlanmasına;

5. Yönetim Kurulu tarafından, Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili tebliğlerine uygun olarak, İzahname hazırlanmasına ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun onayına sunulmasına;

6. Sermaye artışı sonucunda çıkarılacak payların kote edilmesi için Borsa İstanbul A.Ş.'ye başvurulmasına ve Merkezi Kayıt Kuruluşu nezdinde gerekli olacak tüm işlemlerin Yönetim Kurulu tarafından yürütülmesine;

7. VII-128.1 sayılı Pay Tebliği'nin 25. maddesi uyarınca halka arz edilen payların satış süresinin sona ermesini takiben satılamayan payların 6 iş günü içinde iptal edilmesi için gerekli işlemlerin Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili tebliğlerine uygun olarak Yönetim Kurulu tarafından yapılmasına ve bu konuda Yönetim Kurulu'na yetki verilmesine;

8. Sermaye Piyasası Kanunu'nun 18/7 ve II-18.1 sayılı Kayıtlı Sermaye Sistemi Tebliğ'nin 12(2) maddeleri uyarınca Sermaye artırım işlemlerinin tamamlandığına dair karar alınması ve bu kararı izleyen 10 gün içinde sermaye artırımının tescili için Ankara Ticaret Sicil Müdürlüğü'ne başvurulması dahil ancak bunlarla sınırlı olamamak üzere sermaye artırımına ilişkin gerçekleştirilmesi gereken tüm işlemlerin, Türk Ticaret Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili tebliğlerine uygun olarak yerine getirilmesi için Yönetim Kurulu'nun yetkilendirilmesine oyçokluğu ile karar verilmiştir.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 04 Nis 2018, 08:17 
Analizci

Aselsan çıkarılmış sermayesini artırdı, bu değerde hisse senedini halka açacak olan şirket hepsini satarsa halka açıklık oranı % 30'a çıkacak- Dünya

Türkiye'nin savunma sanayii ve elektronik devi Aselsan çıkarılmış sermayesini 210 milyar lira artırdı. Bu değerde hisse senedini halka açacak olan şirket hepsini satarsa halka açıklık oranı yüzde 30'a çıkacak. Önceki gün genel kurulda sermaye artırımı kararı alan ASELSAN, sermayesini halka arz yöntemiyle 210 milyon TL artırıyor. Söz konusu nominal değerli payların tamamının halka arzda satılması durumunda şirketin halka açıklık oranı yüzde 15'ten yüzde 30'a çıkacak. Halka arz büyüklüğü ise 1.2-1.3 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Piyasaların merakla beklediği ASELSAN'ın ikincil halka arzı için düğmeye basıldı. Türkiye'nin en büyük savunma sanayii ve elektronik şirketi konumundaki ASELSAN önceki gün yaptığı Olağan Genel Kurul toplantısında, sermaye artırım kararı aldı.

Şirket 2 milyar TL kayıtlı sermaye tavanı dahilinde 1 milyar TL olan çıkarılmış sermayesini 210 milyon TL artırarak 1.21 milyar TL'ye çıkarmaya karar verdi.
210 milyon TL nominal değerli hisselerini ihraç edecek şirketin KAP'a yaptığı açıklamaya göre, sermaye artırımı rüçhan hakkı kullandırılmadan borsada halka arz yöntemiyle yapılacak.

Şirketin 1 milyar lira sermayesinde Borsa İstanbul'da 153 milyon TL fiili dolaşımda hissesi bulunuyor. Bu şirketin yüzde 15'inin halka açık olduğu anlamına geliyor. Sermaye artırımı ile
210 milyon TL nominal değerli hisselerini halka açacak olan şirketin bu rakamın hepsini satması durumunda toplam 363 milyon TL'si halka açık hale gelmiş olacak. Yani 1.21 milyar TL toplam sermaye içerisinde halka açıklık oranı bu rakamın tamamının satılması ile yüzde 30'a çıkacak.

1.2-1.3 milyar dolarlık halka arz büyüklüğü

Piyasaların yakından ilgilendiği bu halka arzda peki büyüklük ne kadar olacak? Bunun için ilk etapta halka arz fiyatını bulmamız gerekiyor.
Şirket hisseleri dün itibariyle 30 TL'den işlem görüyor.
İkincil halka açılmalarda genel olarak, mevcut Borsa fiyatının altında bir fiyat belirleniyor ve halka arz iskontosu olarak yüzde 5-6 uygulanıyor.
Bu iskonto ASELSAN'ın halka arz fiyatı olarak 24-26 TL aralığını işaret ediyor.
Bir analistin hesabına göre, halka açılacak 210 milyon hissenin bu aralıkta halka açılması durumunda halka arz büyüklüğü olarak 1.26-1.36 milyar TL aralığı bekleniyor. Halka arzdan elde edilecek gelirin nerede kullanılacağı ise henüz bilinmiyor. Edinilen bilgiye göre, şirketin ortaklık veya satın alma için kullanabileceği yönünde.

Halka arz mayısta yapılacak

Edinilen bilgiye göre, şirket mayıs ayı içerisinde bu halka arzı tamamlayacak. Zaten 2017 finansal tabloları ile halka açılan şirketin teknik olarak mayıs ayında halka arzını tamamlaması gerekiyor. Aksi taktirde 2017 finansal tablo ile halka arz dönemini kaçırıyor. Bu durumda şirketin mayıs ayı sonlarına doğru talep toplaması ve Borsa İstanbul'da işlem görmesi bekleniyor. Söz konusu şirketin halka arzında en çok merak edilen konu; şirket hisselerine ilgi. Analistler, "Bu kadar büyüklükte bir halka arzı yerli yatırımcılarla tamamlamak mümkün değil. Bu nedenle yabancıların iilgisi çok önemli" diye konuştular.

Bu arada genel kurulda sermaye artırımı kararı alınması sonrasında şirketin önümüzdeki birkaç hafta içerisinde şirketin Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili tebliğlerine uygun olarak İzahname hazırlanması ve Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurması bekleniyor.

Yönetim de değişti

ASELSAN yönetim kurulunda da değişiklik oldu. Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Haluk Görgün Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi. Görgün, 2017'de ASELSAN yönetim kurulu üyesi olmuştu. Ayrıca, ASELSAN Yönetim Kurulu'na SSM Sanayileşme ve AR-GE'den sorumlu Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi de seçildi. ASELSAN'da elektronik-siber güvenlik ve kara araçlarından sorumlu Müsteşar Yardımcsı Mustafa Murat Şeker görev yapıyordu. Şeker ASELSAN Yönetim Kurulu Başkan yardımcılığını da yürütüyor.

Analistlere göre, halka arz süreci bitene kadar şirket hisseleri üzerinde negatif bir baskı olacak. Analistler, "Halka arz fiyatı piyasa fiyatının altında olacağı için yukarı yönlü bir hareket beklemek doğru olmaz. Halka arz iskontosundan yararlanmak isteyen yatırımcı bekleyecektir" dediler. Öte yandan mayıs ayında, Şok Marketler, DeFacto, Beymen ve U.N. Ro-Ro gibi şirketlerin de halka arzı olacak

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 18 Nis 2018, 11:31 
Analizci

Aselsan'ın ikincil halka arzının Haziran ayı içinde tamamlanması planlanıyor

Aselsan'ın ikincil halka arz süreci kapsamında hazırlanan İzahnameye yayımlandı. Halka Arzın 2018 yılının Haziran ayı içinde tamamlanması planlanıyor.
Sermaye Piyasası Kurulu'nun incelemesine sunulan izahnameye göre, Aselsan'ın çıkarılmış sermayesinin 1 milyar TL'den 1,21 milyar TL'ye çıkarılması nedeniyle artırılacak 210 milyon TL nominal değerli pay halka arz edilecek.
Halka arza, Ak Yatırım, Garanti Yatırım, İş Yatırım, Vakıf Yatırım, Yapı Kredi Yatırım ve Ziraat Yatırım aracılık yapacak.
Halka arz edilen payların herhangi bir imtiyazı bulunmuyor. Halka arz edilecek payların halka arz sonrası çıkarılmış sermayeye oranı yüzde 17,35 olacak.
Halka arz edilen paylar için iki iş günü talep toplanacak. Paylar 'Fiyat Aralığı ile Talep Toplama' yöntemiyle satılacak.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 04 May 2018, 10:27 
Analizci

Geçen yılı 6,8 milyar dolar siparişle kapatan şirket, yılın ilk çeyreğinde aldığı yeni işlerle sipariş miktarını 7,5 milyar dolara çıkardı

ASELSAN, yılın ilk çeyreğinde aldığı yeni işlerle sipariş miktarını artırdı.

Şirketin yılın ilk 3 ayında konsolide net satış tutarı 1 milyar 365 milyon 199 bin lira oldu. Satışların 1 milyar 251 milyon 39 bin liralık kısmı yurt içinde, 114 milyon 160 bin liralık kısmı yurt dışında gerçekleştirildi. Satışların oransal dağılımı ise yüzde 92 yurt içi, yüzde 8 yurt dışı olarak kaydedildi.

ASELSAN'ın dönem karı ise 351 milyon 342 bin lira oldu.

Geçen yılın ilk çeyreğinde 1 milyar 74 milyon 69 bin lira satış yapan ASELSAN, bu yılın aynı döneminde satışlarını yüzde 27,1 artırdı.

ASELSAN'ın uzun vadeli planlarla hareket eden ve bu doğrultuda imza altına alınmış sözleşmeli, yıllara yaygın proje tutarı geçen yıl sonunda 6,8 milyar dolar iken yılın ilk çeyreğinde bu miktar yüzde 10,3 artarak 7,5 milyar doları buldu. Siparişler 2025 yılına kadar olan dönemi kapsıyor.

Şirket yeni teknolojilerle büyüyecek

ASELSAN, 2 milyar lira kayıtlı sermaye tavanı dahilinde, Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili tebliğleri çerçevesinde, 1 milyar lira mevcut çıkarılmış sermayesinin 210 milyon lira artırılarak 1 milyar 210 milyon liraya çıkarılmasına karar verdi.

ASELSAN, halka arz yoluyla elde edeceği net geliri ağırlıklı olarak şirketin faaliyetlerini büyütme amaçlı kullanacak.

Gelirlerin kullanımı dört ana kategoride değerlendirilecek.

Net gelirlerin yüzde 40'lık kısmı, yeni teknoloji ve inovasyon alanlarına yapılan yatırımları kapsıyor. Şirket gelirleri, öncelikle yapay zeka uygulamaları, akıllı şehir altyapıları, uydu teknolojileri, insansız sistem çözümleri ve raylı ulaşım teknolojileri alanlarına ayırmayı amaçlıyor. Yeni teknoloji ve inovasyona yatırımla şirketin organik büyümesinin hızlandırılması öngörülüyor.

Özgün ürünlere yatırım

Net gelirlerin yüzde 10'u işletme sermayesi ihtiyacının karşılamasında kullanılacak. Şirket, bu gelirleri ürünlerin teslimat şartlarını yerine getirmek, bakiye siparişler arttıkça tedarikçilerine zamanında ödemeler yapabilmek ve ihracat faaliyetlerini desteklemek amacıyla kullanmayı hedefliyor.

Net gelirlerin yüzde 20'si, ASELSAN'ın müşterileri için özgün ürünler ve çözümler sağlayan ve büyümesi için katkıda bulunan özkaynak finansmanlı Ar-Ge faaliyetleri kapsamında kullanılacak. Şirket halen yeni kavramsal radar sistemleri, mikro düzey insansız hava araçları için karşı savunma sistemleri ve ulaşım güvenlik sistemleri gibi özkaynak finansmanlı Ar-Ge çalışmaları arasında bulunuyor.

Yurt dışındaki ASELSAN varlığı

Net gelirlerin yüzde 30'u olası şirket birleşmeleri ve satın alımlarıyla uluslararası iş birlikleri kapsamında değerlendirilecek. ASELSAN, yerli şirketlerle iş birlikleri veya başka tür ortaklıklar kurabilecek, Körfez bölgesi, Uzak Doğu (Malezya, Endonezya), Güney Amerika bölgelerinde iş imkanları için satın almalar yapabilecek. Uzay teknolojileri, insansız sistem teknolojileri ve sensör teknolojileri gibi yeni ve önemli teknolojileri daha hızlı bir şekilde elde etmek için, Avrupa ve Kuzey Amerika'da satın alım opsiyonları da değerlendirilebilecek. ASELSAN halen Katar'da bir ortak girişim kuruluşu süreci yürütüyor, belirli bir satın alım süreci ise bulunmuyor.

ASELSAN'ın, halka arzdan elde edilen net gelirleri belirtilen şekilde kullanmaya ihtiyacı olmadığı veya kullanamadığı ölçüde, gelirler genel kurumsal amaçlar için değerlendirilecek. ASELSAN belirtilen kullanım alanları dışında halka arzdan elde ettiği net gelirleri yatırım amaçlı faiz getirili menkul kıymetlere de yatırabilecek.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 08 May 2018, 07:13 
Analizci

F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslimatının engellenmesi için ABD’li bazı senatörlerin Kongre’ye sunduğu tasarının geçmeyeceğini öngören Prof. Dr. Haluk Görgün, “Mümkün değil, F-35 programını çökertir” dedi

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, ABD’nin F-35 savaş uçağının Türkiye’ye teslimatını engellemesi halinde projenin çökeceğini söyledi. Bir grup gazeteciyle bir araya gelen Görgün, M-60 tanklarının modernizasyonu, yerli motor üretimi, hava savunma sistemi, tank zırhı, kriptoloji çalışmaları, x-ray ve MR cihazları üretimi konularında soruları yanıtladı. Görgün, ABD’li bazı senatörlerin, Türkiye’ye F-35 satışının durdurulması amacıyla ABD Kongresi’ne sunduğu tasarı konusunda, “Bu mümkün değil, F-35 programını çökertir. Bunu, münferit bir açıklama olarak değerlendiriyorum. Türkiye, bu projede önemli bir partner” dedi.

Geçen yıl cirosunu 5.4 milyar TL’ye, ihracatını ise 1.4 milyara çıkaran ASELSAN, 1 milyar 675 milyon TL Ar-Ge harcaması yaptı. Yine geçen yıl 6.8 milyar dolarlık sipariş aldı. Şirketin net kârı 1 milyon 388 milyon TL oldu. 27 Nisan’da Genel Müdürlük görevine atanan Görgün, Türk savunma sanayii ve ASELSAN’da önümüzdeki süreçte yenilikçi ürünler üretim ve ihracatını hedeflediklerini söyledi. Görgün, sorulara şu yanıtları verdi:

- HER TÜR SİSTEME ENTEGRE: Silah sistemlerinin entegrasyonunu yapıyoruz. Her türlü sisteme entegre olabilecek kabiliyetteyiz.

- YERLİ MOTOR ÜRETİMİ: Birtakım çekiş sistemleri üretebiliyoruz. Motor üretiminde sıkıntı yok. Mesele bunun ticarileşmesi.

- YERLİ MUHARİP UÇAK: ASELSAN aviyonik sistemlerle ilgili 20 yıldan uzun süredir çalışıyor. ATAK için de projemiz var. Bittiğinde ABD dışındaki T70’lerde bizim aviyonik sistemler kullanılacak.

- ÜRÜN AMBARGOLARI: ASELSAN’ın kuruluşu zaten ambargoyla başlamış, buna hazır bir şirket. Bizi teknolojik ve ekonomik olarak sıkıntıya sokacağını düşünmüyorum. Millileştirme ve yerlileştirme çalışmalarımız sürüyor.

- HALKA ARZ: Haziranda ikincil halka arzı tamamlamış olacağız. Önümüzdeki süreçte şirket birleşmeleri, şirket alımları olabilir.

- SİVİL HEDEFLER: X-ray ve MR cihazlarının üretilmesi ve satışından ciddi getiri bekliyoruz. Sivil alandaki teknolojik bağımlığımızı en aza indirmeyi hedefliyoruz.

- MÜHENDİS ÖLÜMLERİ: FETÖ ile mücadelede hiçbir zaman oldu-bitti demiyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. İntiharlar konusu ve FETÖ mücadelesi savcılıkta sıcak konular. İntiharlarda abartılan meseleler de var. Bizim için insan kıymetli.

- TANK MODERNİZASYONU: M-60 tanklarının tüm modernizasyonu ASELSAN’da. AKKOR ve PULAT projeleri üzerinde çalışıyoruz. Özgün proje PULAT’ın radar altyapısı bizde.

‘BEYİN GÖÇÜNE KARŞI YASA GEREK’

Türkiye’den beyin göçü konusunda ciddi tedbir alınması gerektiğini belirten Görgün, “Belki yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Çok da cazip olmayan tekliflerle Avrupa’daki şirketlere yetişmiş insanlarımız gidiyor. Biz, 100’ün üzerinde mühendisi ülkemize geri getirdik” dedi. Görgün, kritik projelerde çalışanların bulundukları kasabanın dışına çıkamaması gibi düzenlemelerin dünyada uygulandığını söyledi. (Habertürk / Bülent Aydemir)

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 745 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 46, 47, 48, 49, 50  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 36 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.