Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 18 Oca 2018, 21:30


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Forum kuralları


ÖNEMLI DUYURU:

Sayın üyelerimiz,

Yeni yasallaşan SPK yasası , bizim gibi borsa konusunda yorum yazılan siteler ve bu sitelerde yazan herkes için yeni düzenlemeler getirmektedir. Bu nedenle sitemizde yorum yapan, yazı yazan herkesin yazdıkları nedeniyle ciddi sorumluluklar yüklendikleri, yasaya aykırı yazılar nedeniyle de ciddi yasal yaptırımlarla karşılaşabileceği malumunuzdur.
Bu nedenle, yazdığınız her yazıyı dikkatle hazırlamanız, hisse hakkında kesinlik içeren ifadelere yer vermemeniz, tahminlere dayalı fiyat vermekten kaçınmanız ve hissenin durumunu etkileyebilecek resmi olmayan her türlü duyum ve yorumlardan kaçınmanız büyük önem taşımaktadır. Forumlara yer sağlayıcı pozisyonumuz nedeniyle , yazılan yazılardan sitemiz herhengi bir sorumluluk taşımamaktadır. Ancak yasaya aykırı yazılan yazılar nedeniyle , ilgili kişinin sorumlu tutulacağını, yazdıklarınız nedeniyle ciddi yasal yaptırımlarla karşılaşabileceğinizi unutmayınız.
Herkesin yeni yılını tekrar kutluyor, güzel ve kançlı bir yıl diliyoruz.
Saygılarımızla

Hissetüyoları yönetimi

Yeni Üyelik Sistemi V.I.P ÜYELİK HAKKINDA DUYURU:

Sitemizin üyelerine sunduğu yeni bir hizmet başlığıdır. Herkese açık olan ve kurallar çerçevesinde kısıtsız bir forum/tartışma/bilgilenme ortamı sunan sitemizin , isteyen üyelere daha detaylı ve daha rahat bir forum ortamında bilgilenme ve tartışma olanağı sağlamak için hazırladığı, özel olarak gerçek kişi bilgileri ile katılınması gereken, normal üyeye kapalı özel bir forum ortamıdır.

Bilindiği üzere, sitemize isteyen herkes , istediği şekilde ve hiç bir gerçek bilgi verme mecburiyeti olmadan üye olabilmektedir. 2 yılı aşan süredir yapılan uygulamada, serbest forum ortamının getirdiği bir çok sıkıntıyı bütün üyelerimiz bizzat yaşamışlardır. Her türlü konu dışı diyalog, görüş belirten üyelerle polemikler, sitemizde hiçbir çıkar gözetmeden gönüllülük esasında bilgi veren değerli yorumcularımıza hakarete varan sataşmalar en temel sorunlardır. Sırf bu nedenle değerli yorumcularımızın sayfalarda yorum ve bilgilendirmelerinin giderek azaldığı da her kes tarafından görülmektedir

Bu nedenle sitemiz , katılımcıların gerçek kişi bilgileri ile ve çok az bir katılım payı ödeyerek katılabilecekleri özel bir VIP bölümü açmaya karar vermiştir. Katılımcıların kimliği site yönetimi tarafından biliniyor olacağı ve katılımcının kendi istek ve iradesi ile yapacağı maddi katkı nedeniyle de bu bölümün kavgasız, polemiksiz, ne istediğini bilen katılımcılardan oluşacağı, dolayısıylada seçkin ve kaliteli bir ortamın oluşacağı ve bu ortamda değerli yorumcularımızın da her hisse için her türlü soruya çok daha açık ve net yanıtlar verebileceği malumunuzdur.

VIP bölümüne katılmak sözleşmeyi okuyup kabul etmek, ve banka ödeme dekontunu vip@hissetuyolari.com adresine iletmeniz yeterli olacaktir. Sonrasinda kayit olurken sizden VIP UYELERİN BÖLÜMÜ baslikli forumdaki, UYELIK İŞLEMLERİ BASVURU FORM undaki bilgiler KAYIT esnasinda ZORUNLU olarak istenecektir. Daha ayrıntılı bilgi için gerekli duyurular yapılacaktır. Her türlü sorularınıza yanıt vermek için hazırız. VIP bölümünün katılımcılara büyük faydası olacağına inanıyoruz.
Saygılarımızla
Yönetim
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 723 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 45, 46, 47, 48, 49
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 27 Ara 2017, 11:27 
Çevrimiçi

Kayıt: 06 May 2011, 10:38
Mesajlar: 44
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 22
Halka Açılmanın "Hayır"lı Yanları

Soru: Halka açılma maliyetli midir?
Cevap: Hayır, alternatifleri ile karşılaştırıldığında ve elde edilecek fon düşünüldüğünde katlanılabilecek bir maliyettir.

Soru: Süreç uzun ve zahmetli midir?
Cevap: Hayır. Düzenlemelerde yapılan son değişiklikler ile esneklikler tanınmış ve süreç kısaltılmıştır.

Soru: Halka açılırsak şirket kontrolünü kaybeder miyiz?
Cevap: Hayır. Yönetim kontrolünü kaybetmeden de halka açılabilirsiniz.

Soru: Halka açılma rekabet gücümüzü azaltır mı?
Cevap: Hayır. Tam tersine halka açık olmayan rakiplerinize karşı rekabet gücünüz artar. Çünkü tanınırlığınız, prestijiniz artar. Gerek yurtiçi ve gerekse yurtdışındaki şirketlerle işbirliğine gidebilme, ortak girişim oluşturma ve benzeri konularda çalışmaların yapılabilmesi imkanları doğar.

Soru: Her yıl kar payı dağıtmak zorunda mıyım?
Cevap: Hayır. Payları Borsada işlem gören şirketler için kar dağıtım zorunluluğu yoktur.

Soru: Halka açılma sonucunda yeni bir otoritenin denetimi ve gözetimi altına girilmesi yönetime müdahaleyi artırır mı?
Cevap: Hayır. SPK ve İMKB mevzuatına uyum yükümlülüğü kesinlikle yönetime müdahale anlamına gelmez.

Soru: Şirketle ilgili tüm ticari sırları kamuya açıklamak zorunda kalacak mıyım?
Cevap: Hayır.

Neden Halka Açılmalıyım?

Alternatif finansman yöntemlerine göre daha düşük maliyetli ve uzun vadeli bir kaynak sağlanır.
Borçlanmanın aksine geri ödeme gerektirmez. Teminat ipotek istenmez.
Borsa şirketi olmak şöhret demektir. Şirket isminin yazılı ve görsel basında sıkça yer alması tanınırlığı, saygınlığı ve rekabet gücünü artıracaktır.
Halka açılma sonrası ikincil halka arzlarla sürekli fon temin edilmesi mümkündür.
Halka açılma sayesinde şirket kurumsallaşıp modern yönetim tekniklerine kavuşacak ve tüketiciler, yatırımcılar ve kreditörler gözünde prestij ve güven kazanacaktır.
Küçük ve gelişme potansiyeli olan şirketler için büyüme fırsatları sunar. Yerli ve yabancı şirketlerle işbirliğine gidebilme imkanları yaratır.
Hisse senetlerinin organize bir pazarda şeffaflık içerisinde alınıp satılması ile sağlanan likidite mevcut ortaklara önemli fırsatlar sağlar.
Finansman riskinin dağıtılmasını sağlar.

Halka Açılma Süreci

a) Ön Hazırlık

Esas sözleşmenin sermaye piyasası mevzuatına uyum sağlanması amacıyla Kurul'a başvurulur.
Kurulca onaylanan esas sözleşme değişiklikleri genel kurulun onayına sunulur.
Halka arz başvurusu sırasında öncelikle halka arza aracılık yapmaya yetkili bir aracı kuruluşla sözleşme imzalanır.
Finansal tablolar sermaye piyasası mevzuatına uygun olarak hazırlanır ve bağımsız denetimden geçirilir.
İzahname hazırlanır.
b) Payların Kurul Kaydına Alınması

Gerekli bilgi ve belgelerle Kurul'a ve Borsa'ya başvurulur.
Başvurusu sırasında Kurula sunulan izahname ve finansal tablolar Kurul'un internet sitesinde ve varsa ortaklığın internet sitesinde ilan edilir.
SPK, başvuruyu kamunun aydınlatılması ilkesi çerçevesinde inceler ve 30 gün içerisinde sonuçlandırır.
c) Payların Halka Arzı

İzahnamenin tescil ve ilanından sonra payların satış işlemlerine başlanır.
d) İMKB'de İşlem Görme

Borsa'nın vereceği karara bağlı olarak hisse senetleri Borsa'da işlem görmeye başlar.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 27 Ara 2017, 12:47 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1955
Ettiği teşekkür: 228
Aldığı teşekkür: 3037
Sayın mmacit'e çok teşekkür ederim. Harika bir bilgilendirme yapmış. Aselsan'da orta ve uzun vadede sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
Bu konuda yorum haber şöyle ;


-------------------------------------------------------------------------
2017 yılında aşırı volatil seyreden Aselsan, ikincil halka arz için harekete geçti

Aselsan'da ikincil halka arz çalışmaları için yönetim kurulu, genel müdürlüğe yetki verdi. Yaklaşık bir yıl boyunca 10 lira seviyesinden soluksuz olarak 47.22 lira seviyesine kadar yükselen Aselsan hissesi Kasım ayında 29.9 lira seviyesine kadar gerilemişti. Bu aşırı dalgalanma nedeniyle Borsa İstanbul, Aselsan'a tedbir getirmiş ve 15 gün süre ile açığa satış, kredili işlem yasağı koymuştu.

İkincil halka arz haberiyle birlikte de hissede kayıplar yaşanmaya devam etti. Yatırımcısına 1.5 ayda yaklaşık yüzde 40 oranında kaybettiren Aselsan hissesi bugün yüzde 9 oranında düşüşle güne başladıktan sonra gelen alımlara 30.34 TL ile %6.42 kayıpla 1. seansı kapattı.

İKİNCİL HALKA ARZIN ORANI NE OLACAK?

2013 yılında da ikincil halka arz çalışması yapan şirket yüzde 15 oranında halka arz etmeyi düşünüyordu. Dönemin Aselsan Genel Müdürü Cengiz Ergeneman "Bu artı, eksi 5 olabilir. Burada piyasa şartlarına bakacağız, 'ne kadar arz edeceğiz, nasıl yapacağız', bunu aracı kurumlarla yapacağımız görüşmeler sonucunda ayarlayacağız" diye konuşmuştu.

2013'te karar verilen ikincil halka arz planlaması 2018'e sarkarken oranının yine yüzde 15 olup olmayacağı ise bilinmiyor. Aselsan'ın halka açıklık oranı ise yüzde 15.29 seviyesinde.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 02 Oca 2018, 08:38 
Çevrimiçi
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 1955
Ettiği teşekkür: 228
Aldığı teşekkür: 3037
Rus şirketi Antonov, ASELSAN'ın ürettiği havacılık elektroniği ve oto pilot sistemlerini kullanacak


Kurulduğu 1946'dan bu yana 22 binden fazla uçak üreten Rus şirketi Antonov, ASELSAN'ın ürettiği havacılık elektroniği ve oto pilot sistemlerini kullanacak. Türkiye'nin savunmada en önemli temsilcisi ASELSAN ile mayıs ayında İstanbul'da düzenlenen 1'inci Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda bir araya gelen Rus şirket yetkilileri ön mutabakat anlaşması imzalamıştı. Geçtiğimiz hafta Kiev'de Antonov ile ASELSAN yönetimi bir araya gelerek anlaşmaya nihai şeklini verdi. Dünyanın en köklü uçak şirketlerinden biri Antonov. Kurulduğu 1946'dan bu yana 22 binden fazla uçak üretti. Sovyet Birliği'nin efsane şirketi, 1988'de ürettiği An-225 ile dünyanın ilgi odağı oldu. Uzay mekiği taşımak için üretilen An-225, geçtiğimiz aylarda yine gökyüzündeydi. Dağılma süreciyle üretimin yapıldığı Ukrayna'ya kalan Antonov'un o efsane uçağı Kiev'den hareket etti ve 1 haftada 3 ülkede mola vererek Avustralya'ya indi. Sadece Avustralya'da 15 bin kişi uçağın inişini izlemek için piste geldi.


Görüşmelere İTÜ heyeti de katıldı

Bu tarihi ve köklü şirket, Türkiye'nin savunmada en önemli temsilcisi ASELSAN ile mayıs ayında İstanbul'da düzenlenen 1'inci Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda bir araya geldi. Antonov'un sistemlerinde ASELSAN ile işbirliği yapılmasına yönelik ön mutabakat anlaşması imzalanmıştı. İşte geçtiğimiz hafta Kiev'de Antonov ile ASELSAN yönetimi bir araya geldi. Ancak anlaşmanın bir tarafı daha vardı; İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ). Hatta İstanbul Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emre Koyuncu sosyal medya hesabından "Ukrayna'da ASELSAN ve Antonov ile potansiyel ortak projeleri konuşuyoruz. Güzel şeyler olacak inşallah..." sözleriyle duyurdu işbirliğini.

İşte o işbirliğinin detayları netlik kazandı. ASELSAN'ın ürettiği havacılık elektroniği ve oto pilot sistemleri Antonov'un üreteceği uçaklarda kullanılacak.

1.22 milyar dolarla 67'nci şirket oldu

Aralık ayının ortasında Stockholm Uluslararası Barrış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) dünya savunma sanayisinin geleneksel sıralamasını açıkladı. İşte o raporda ilk 100 şirket arasında yer alan iki Türk şirketinden ASELSAN 1.22 milyar dolarlık satışıyla 5 sıra birden yükselerek 67'nci olmuştu. Bir diğer Türk şirketi TAI ise 1.12 milyar dolarla kendine 76'ncı sırada yer bulmuştu. ASELSAN gelecek dönemde daha da etkin işbirliklerine imza atacak.

ASELSAN ile SSM arasında kısa menzilli/alçak irtifa bir savunma sistemi sözleşmesi imzalandı


Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan açıklama aşağıda bulunuyor:

ASELSAN ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında 29.12.2017 tarihinde, toplam bedeli 122.422.715 Euro ve 1.011.395.262 TL tutarında kısa menzilli/alçak irtifa bir savunma sistemi sözleşmesi imzalanmıştır.

Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2019-2022 yılları arasında gerçekleştirilecektir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 723 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 45, 46, 47, 48, 49


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 24 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.