Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 17 Mar 2018, 12:50


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Forum kuralları


ÖNEMLI DUYURU:

Sayın üyelerimiz,

Yeni yasallaşan SPK yasası , bizim gibi borsa konusunda yorum yazılan siteler ve bu sitelerde yazan herkes için yeni düzenlemeler getirmektedir. Bu nedenle sitemizde yorum yapan, yazı yazan herkesin yazdıkları nedeniyle ciddi sorumluluklar yüklendikleri, yasaya aykırı yazılar nedeniyle de ciddi yasal yaptırımlarla karşılaşabileceği malumunuzdur.
Bu nedenle, yazdığınız her yazıyı dikkatle hazırlamanız, hisse hakkında kesinlik içeren ifadelere yer vermemeniz, tahminlere dayalı fiyat vermekten kaçınmanız ve hissenin durumunu etkileyebilecek resmi olmayan her türlü duyum ve yorumlardan kaçınmanız büyük önem taşımaktadır. Forumlara yer sağlayıcı pozisyonumuz nedeniyle , yazılan yazılardan sitemiz herhengi bir sorumluluk taşımamaktadır. Ancak yasaya aykırı yazılan yazılar nedeniyle , ilgili kişinin sorumlu tutulacağını, yazdıklarınız nedeniyle ciddi yasal yaptırımlarla karşılaşabileceğinizi unutmayınız.
Herkesin yeni yılını tekrar kutluyor, güzel ve kançlı bir yıl diliyoruz.
Saygılarımızla

Hissetüyoları yönetimi

Yeni Üyelik Sistemi V.I.P ÜYELİK HAKKINDA DUYURU:

Sitemizin üyelerine sunduğu yeni bir hizmet başlığıdır. Herkese açık olan ve kurallar çerçevesinde kısıtsız bir forum/tartışma/bilgilenme ortamı sunan sitemizin , isteyen üyelere daha detaylı ve daha rahat bir forum ortamında bilgilenme ve tartışma olanağı sağlamak için hazırladığı, özel olarak gerçek kişi bilgileri ile katılınması gereken, normal üyeye kapalı özel bir forum ortamıdır.

Bilindiği üzere, sitemize isteyen herkes , istediği şekilde ve hiç bir gerçek bilgi verme mecburiyeti olmadan üye olabilmektedir. 2 yılı aşan süredir yapılan uygulamada, serbest forum ortamının getirdiği bir çok sıkıntıyı bütün üyelerimiz bizzat yaşamışlardır. Her türlü konu dışı diyalog, görüş belirten üyelerle polemikler, sitemizde hiçbir çıkar gözetmeden gönüllülük esasında bilgi veren değerli yorumcularımıza hakarete varan sataşmalar en temel sorunlardır. Sırf bu nedenle değerli yorumcularımızın sayfalarda yorum ve bilgilendirmelerinin giderek azaldığı da her kes tarafından görülmektedir

Bu nedenle sitemiz , katılımcıların gerçek kişi bilgileri ile ve çok az bir katılım payı ödeyerek katılabilecekleri özel bir VIP bölümü açmaya karar vermiştir. Katılımcıların kimliği site yönetimi tarafından biliniyor olacağı ve katılımcının kendi istek ve iradesi ile yapacağı maddi katkı nedeniyle de bu bölümün kavgasız, polemiksiz, ne istediğini bilen katılımcılardan oluşacağı, dolayısıylada seçkin ve kaliteli bir ortamın oluşacağı ve bu ortamda değerli yorumcularımızın da her hisse için her türlü soruya çok daha açık ve net yanıtlar verebileceği malumunuzdur.

VIP bölümüne katılmak sözleşmeyi okuyup kabul etmek, ve banka ödeme dekontunu vip@hissetuyolari.com adresine iletmeniz yeterli olacaktir. Sonrasinda kayit olurken sizden VIP UYELERİN BÖLÜMÜ baslikli forumdaki, UYELIK İŞLEMLERİ BASVURU FORM undaki bilgiler KAYIT esnasinda ZORUNLU olarak istenecektir. Daha ayrıntılı bilgi için gerekli duyurular yapılacaktır. Her türlü sorularınıza yanıt vermek için hazırız. VIP bölümünün katılımcılara büyük faydası olacağına inanıyoruz.
Saygılarımızla
Yönetim
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 733 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 45, 46, 47, 48, 49
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 27 Ara 2017, 11:27 
Çevrimdışı

Kayıt: 06 May 2011, 10:38
Mesajlar: 48
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 28
Halka Açılmanın "Hayır"lı Yanları

Soru: Halka açılma maliyetli midir?
Cevap: Hayır, alternatifleri ile karşılaştırıldığında ve elde edilecek fon düşünüldüğünde katlanılabilecek bir maliyettir.

Soru: Süreç uzun ve zahmetli midir?
Cevap: Hayır. Düzenlemelerde yapılan son değişiklikler ile esneklikler tanınmış ve süreç kısaltılmıştır.

Soru: Halka açılırsak şirket kontrolünü kaybeder miyiz?
Cevap: Hayır. Yönetim kontrolünü kaybetmeden de halka açılabilirsiniz.

Soru: Halka açılma rekabet gücümüzü azaltır mı?
Cevap: Hayır. Tam tersine halka açık olmayan rakiplerinize karşı rekabet gücünüz artar. Çünkü tanınırlığınız, prestijiniz artar. Gerek yurtiçi ve gerekse yurtdışındaki şirketlerle işbirliğine gidebilme, ortak girişim oluşturma ve benzeri konularda çalışmaların yapılabilmesi imkanları doğar.

Soru: Her yıl kar payı dağıtmak zorunda mıyım?
Cevap: Hayır. Payları Borsada işlem gören şirketler için kar dağıtım zorunluluğu yoktur.

Soru: Halka açılma sonucunda yeni bir otoritenin denetimi ve gözetimi altına girilmesi yönetime müdahaleyi artırır mı?
Cevap: Hayır. SPK ve İMKB mevzuatına uyum yükümlülüğü kesinlikle yönetime müdahale anlamına gelmez.

Soru: Şirketle ilgili tüm ticari sırları kamuya açıklamak zorunda kalacak mıyım?
Cevap: Hayır.

Neden Halka Açılmalıyım?

Alternatif finansman yöntemlerine göre daha düşük maliyetli ve uzun vadeli bir kaynak sağlanır.
Borçlanmanın aksine geri ödeme gerektirmez. Teminat ipotek istenmez.
Borsa şirketi olmak şöhret demektir. Şirket isminin yazılı ve görsel basında sıkça yer alması tanınırlığı, saygınlığı ve rekabet gücünü artıracaktır.
Halka açılma sonrası ikincil halka arzlarla sürekli fon temin edilmesi mümkündür.
Halka açılma sayesinde şirket kurumsallaşıp modern yönetim tekniklerine kavuşacak ve tüketiciler, yatırımcılar ve kreditörler gözünde prestij ve güven kazanacaktır.
Küçük ve gelişme potansiyeli olan şirketler için büyüme fırsatları sunar. Yerli ve yabancı şirketlerle işbirliğine gidebilme imkanları yaratır.
Hisse senetlerinin organize bir pazarda şeffaflık içerisinde alınıp satılması ile sağlanan likidite mevcut ortaklara önemli fırsatlar sağlar.
Finansman riskinin dağıtılmasını sağlar.

Halka Açılma Süreci

a) Ön Hazırlık

Esas sözleşmenin sermaye piyasası mevzuatına uyum sağlanması amacıyla Kurul'a başvurulur.
Kurulca onaylanan esas sözleşme değişiklikleri genel kurulun onayına sunulur.
Halka arz başvurusu sırasında öncelikle halka arza aracılık yapmaya yetkili bir aracı kuruluşla sözleşme imzalanır.
Finansal tablolar sermaye piyasası mevzuatına uygun olarak hazırlanır ve bağımsız denetimden geçirilir.
İzahname hazırlanır.
b) Payların Kurul Kaydına Alınması

Gerekli bilgi ve belgelerle Kurul'a ve Borsa'ya başvurulur.
Başvurusu sırasında Kurula sunulan izahname ve finansal tablolar Kurul'un internet sitesinde ve varsa ortaklığın internet sitesinde ilan edilir.
SPK, başvuruyu kamunun aydınlatılması ilkesi çerçevesinde inceler ve 30 gün içerisinde sonuçlandırır.
c) Payların Halka Arzı

İzahnamenin tescil ve ilanından sonra payların satış işlemlerine başlanır.
d) İMKB'de İşlem Görme

Borsa'nın vereceği karara bağlı olarak hisse senetleri Borsa'da işlem görmeye başlar.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 27 Ara 2017, 12:47 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 2557
Ettiği teşekkür: 275
Aldığı teşekkür: 3787
Sayın mmacit'e çok teşekkür ederim. Harika bir bilgilendirme yapmış. Aselsan'da orta ve uzun vadede sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
Bu konuda yorum haber şöyle ;


-------------------------------------------------------------------------
2017 yılında aşırı volatil seyreden Aselsan, ikincil halka arz için harekete geçti

Aselsan'da ikincil halka arz çalışmaları için yönetim kurulu, genel müdürlüğe yetki verdi. Yaklaşık bir yıl boyunca 10 lira seviyesinden soluksuz olarak 47.22 lira seviyesine kadar yükselen Aselsan hissesi Kasım ayında 29.9 lira seviyesine kadar gerilemişti. Bu aşırı dalgalanma nedeniyle Borsa İstanbul, Aselsan'a tedbir getirmiş ve 15 gün süre ile açığa satış, kredili işlem yasağı koymuştu.

İkincil halka arz haberiyle birlikte de hissede kayıplar yaşanmaya devam etti. Yatırımcısına 1.5 ayda yaklaşık yüzde 40 oranında kaybettiren Aselsan hissesi bugün yüzde 9 oranında düşüşle güne başladıktan sonra gelen alımlara 30.34 TL ile %6.42 kayıpla 1. seansı kapattı.

İKİNCİL HALKA ARZIN ORANI NE OLACAK?

2013 yılında da ikincil halka arz çalışması yapan şirket yüzde 15 oranında halka arz etmeyi düşünüyordu. Dönemin Aselsan Genel Müdürü Cengiz Ergeneman "Bu artı, eksi 5 olabilir. Burada piyasa şartlarına bakacağız, 'ne kadar arz edeceğiz, nasıl yapacağız', bunu aracı kurumlarla yapacağımız görüşmeler sonucunda ayarlayacağız" diye konuşmuştu.

2013'te karar verilen ikincil halka arz planlaması 2018'e sarkarken oranının yine yüzde 15 olup olmayacağı ise bilinmiyor. Aselsan'ın halka açıklık oranı ise yüzde 15.29 seviyesinde.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 02 Oca 2018, 08:38 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 2557
Ettiği teşekkür: 275
Aldığı teşekkür: 3787
Rus şirketi Antonov, ASELSAN'ın ürettiği havacılık elektroniği ve oto pilot sistemlerini kullanacak


Kurulduğu 1946'dan bu yana 22 binden fazla uçak üreten Rus şirketi Antonov, ASELSAN'ın ürettiği havacılık elektroniği ve oto pilot sistemlerini kullanacak. Türkiye'nin savunmada en önemli temsilcisi ASELSAN ile mayıs ayında İstanbul'da düzenlenen 1'inci Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda bir araya gelen Rus şirket yetkilileri ön mutabakat anlaşması imzalamıştı. Geçtiğimiz hafta Kiev'de Antonov ile ASELSAN yönetimi bir araya gelerek anlaşmaya nihai şeklini verdi. Dünyanın en köklü uçak şirketlerinden biri Antonov. Kurulduğu 1946'dan bu yana 22 binden fazla uçak üretti. Sovyet Birliği'nin efsane şirketi, 1988'de ürettiği An-225 ile dünyanın ilgi odağı oldu. Uzay mekiği taşımak için üretilen An-225, geçtiğimiz aylarda yine gökyüzündeydi. Dağılma süreciyle üretimin yapıldığı Ukrayna'ya kalan Antonov'un o efsane uçağı Kiev'den hareket etti ve 1 haftada 3 ülkede mola vererek Avustralya'ya indi. Sadece Avustralya'da 15 bin kişi uçağın inişini izlemek için piste geldi.


Görüşmelere İTÜ heyeti de katıldı

Bu tarihi ve köklü şirket, Türkiye'nin savunmada en önemli temsilcisi ASELSAN ile mayıs ayında İstanbul'da düzenlenen 1'inci Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda bir araya geldi. Antonov'un sistemlerinde ASELSAN ile işbirliği yapılmasına yönelik ön mutabakat anlaşması imzalanmıştı. İşte geçtiğimiz hafta Kiev'de Antonov ile ASELSAN yönetimi bir araya geldi. Ancak anlaşmanın bir tarafı daha vardı; İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ). Hatta İstanbul Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emre Koyuncu sosyal medya hesabından "Ukrayna'da ASELSAN ve Antonov ile potansiyel ortak projeleri konuşuyoruz. Güzel şeyler olacak inşallah..." sözleriyle duyurdu işbirliğini.

İşte o işbirliğinin detayları netlik kazandı. ASELSAN'ın ürettiği havacılık elektroniği ve oto pilot sistemleri Antonov'un üreteceği uçaklarda kullanılacak.

1.22 milyar dolarla 67'nci şirket oldu

Aralık ayının ortasında Stockholm Uluslararası Barrış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) dünya savunma sanayisinin geleneksel sıralamasını açıkladı. İşte o raporda ilk 100 şirket arasında yer alan iki Türk şirketinden ASELSAN 1.22 milyar dolarlık satışıyla 5 sıra birden yükselerek 67'nci olmuştu. Bir diğer Türk şirketi TAI ise 1.12 milyar dolarla kendine 76'ncı sırada yer bulmuştu. ASELSAN gelecek dönemde daha da etkin işbirliklerine imza atacak.

ASELSAN ile SSM arasında kısa menzilli/alçak irtifa bir savunma sistemi sözleşmesi imzalandı


Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan açıklama aşağıda bulunuyor:

ASELSAN ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında 29.12.2017 tarihinde, toplam bedeli 122.422.715 Euro ve 1.011.395.262 TL tutarında kısa menzilli/alçak irtifa bir savunma sistemi sözleşmesi imzalanmıştır.

Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2019-2022 yılları arasında gerçekleştirilecektir.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 24 Oca 2018, 14:45 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 2557
Ettiği teşekkür: 275
Aldığı teşekkür: 3787
ASELSAN İKİNCİL HALKA ARZI :

Uluslararası bankalar, Aselsan'ın planladığı ikincil halka arza danışmanlık için teklif vermedi- Business HT


Business HT internet sitesinde yayınlanan habere göre; Halka arz furyası açısından kritik önemdeki Aselsan'ın ikincil halka arzında yabancı bankaların ilgi göstermediği belirtildi.

Uluslararası bankalar, Türkiye'nin en büyük savunma sanayi şirketi Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin planladığı ikincil halka arza danışmanlık için teklif vermedi.

Bloomberg'e bilgi veren konuya yakın kaynaklar, Bank of America Merrill Lynch, Deutsche Bank AG, Credit Suisse Group AG, Citigroup Inc., Morgan Stanley ve JPMorgan & Chase Co'nun danışmanlık için Aselsan'a teklif vermediğini söyledi. Başvurular için son tarih 23 Ocak'tı. Kaynaklar, yabancı bankaların ilgisizliğinin ikincil halk arz planını olumsuz etkileyebileceğini kaydetti.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 24 Oca 2018, 15:24 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 2557
Ettiği teşekkür: 275
Aldığı teşekkür: 3787
ASELSAN'da halka arz iptal edilme ihtimali bile tahtayı yukarı çekmeye yetti

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 24 Oca 2018, 22:23 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 977
Ettiği teşekkür: 142
Aldığı teşekkür: 972
.


Eklentiler:
aselsn.JPG
aselsn.JPG [ 175.92 KiB | 359 kere görüntülendi ]

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***
Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 24 Oca 2018, 22:40 
Çevrimdışı

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:15
Mesajlar: 977
Ettiği teşekkür: 142
Aldığı teşekkür: 972
ASELSAN 9:18:45

Özel Durum Açıklaması (Genel)

Açıklamalar

Şirketimiz hisselerinin ikincil halka arzı konusunda istenen aracı kurum seçim modeli çerçevesinde uygun teklif alınamamıştır.

Aracı kurum ihalesinin tekrarı konusunda Şirketimiz Yönetim Kurulu'nun değerlendirmesini müteakiben kamuoyuna açıklama yapılacaktır.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR ****
*** BURADA YAZANLARA VEYA YORUMLARA GÖRE HAREKET EDERSENİZ TÜM PARANIZI KAYBEDEBİLİRSİNİZ ***
*** HABER, BİLGİ VE YORUMLARI KENDİ AKIL SÜZGECİNİZDEN GEÇİREREK SON KARARI KENDİNİZ VERİNİZ ***


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 25 Oca 2018, 09:40 
Çevrimdışı

Kayıt: 06 May 2011, 10:38
Mesajlar: 48
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 28
Analizci yazdı:
ASELSAN'da halka arz iptal edilme ihtimali bile tahtayı yukarı çekmeye yetti


üstad hayırlı sabahlar.
Aselsanda halka arz devam etse belirsizlik devam edecek.Halka arz iptal olsa yine belirsizlik oluşacak.halka arzla elde edeceği parayı ne yolla temin edecek.kredimi bulacak.bedelli mi yapacak .bu durumda her halukarda aselsan pörtföyümüzü azaltsak daha mı mantıklı olur.kendi şahsım adına soruyorum.teşekkürler


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 25 Oca 2018, 11:44 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 2557
Ettiği teşekkür: 275
Aldığı teşekkür: 3787
mmacit67 yazdı:
Analizci yazdı:
ASELSAN'da halka arz iptal edilme ihtimali bile tahtayı yukarı çekmeye yetti


üstad hayırlı sabahlar.
Aselsanda halka arz devam etse belirsizlik devam edecek.Halka arz iptal olsa yine belirsizlik oluşacak.halka arzla elde edeceği parayı ne yolla temin edecek.kredimi bulacak.bedelli mi yapacak .bu durumda her halukarda aselsan pörtföyümüzü azaltsak daha mı mantıklı olur.kendi şahsım adına soruyorum.teşekkürler


Sayın mmacit;

1. Aselsan'da halka arz devam etse; BELİRSİZLİK halka arz fiyatı belirlenene ve arzın gerçekleşmesine kadar devam edecek. Yani ucu açık. Halka arz ile birlikte hissede derinlik artacak, ilk başta satış baskısı oluştursa da kısa bir sürede dengeler oturup daha sağlıklı bir yapıya kavuşacak. Borsanın en değerli şirketi de olabilecek.

2. Aselsan'da halka arz İPTAL edilse : BELİRSİZLİK ORTADAN KALKACAK. Zaten dünkü yükseliş halka arzın iptal edilme beklentisiyle oluştu. Aselsanın paraya ihtiyacı yok, halka arz geliri ASELSAN'a değil, TSK Güçlendirme VAKFINA gidecek, o da bu parayı yine projelerde kullanacak.

Sonuçta Halka arz olur derseniz satıp halka arzı bekleyin, yok halka arz iptal edilir derseniz bence tutmaya devam edin.

Selamlar.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 07 Şub 2018, 09:50 
Çevrimiçi

Kayıt: 09 May 2011, 10:17
Mesajlar: 192
Ettiği teşekkür: 6192
Aldığı teşekkür: 143
Dilek GÜNGÖR'ün yazısı;
"26 Ocak'ta "Gelin Aselsan'ı Türkler'e açın" yazımı hatırlayanlarınız var mı bilmiyorum. Afrin Harekâtı'ndan rahatsız olan ABD'nin bankalarının Aselsan'ın halka arz sürecinden kartel mantığıyla çekilmesinin 'şantaj' olduğunu belirtmiştim.
Aselsan'ın halka arzı yabancı değil yerli aracı kurumlarla yürütmesi gerektiğini vurgulamıştım. Öğrendiğim kadarıyla, Aselsan yönetimi çağrıma kulak vermiş. Şirketin yüzde 15'inin halka arzını yönetmesi için yerli aracı kurumları görüşmeye çağırmış.
Önümüzdeki günlerde yerli aracı kurum konsorsiyumu halka arz sürecine start verecekmiş. Hayırlısı olsun..."


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 22 Şub 2018, 07:38 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 2557
Ettiği teşekkür: 275
Aldığı teşekkür: 3787
Aselsan'ın ikincil halka arzda yerli planıAselsan'ın ikincil halka arzı yerli aracılarla yapacağı belirtildi.

İkincil halka arz için danışmanlık ihalesinde geçen ay istediği gibi uygun bir teklif alamadığını açıklayan Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ, Bloomberg’e bilgi veren 3 kaynağa göre arz işlemine yerel aracı kurumlar üzerinden devam etmeyi planlıyor.

Türkiye’nin halka açık en büyük şirketlerinden biri olan Aselsan, ikincil halka arz için birden fazla yerli aracı kuruma yetki verebilir.

Kaynaklar şirketin hızlandırılmış talep toplama yöntemi ile satışı değerlendirebileceğini bildirirken, satışın daha önce yabancı kurumlar aracılığı ile planlanandan daha düşük oranda olabileceğini kaydetti. Şirket daha önce uluslararası danışmanlar aracılığıyla ikincil halka arz ile yaklaşık 1 milyar dolardan fazla değerde yüzde 15 hisse satmayı planlıyordu.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 22 Şub 2018, 07:39 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 2557
Ettiği teşekkür: 275
Aldığı teşekkür: 3787
Aselsan Mali Analiz Raporu (Şeker Yatırım)

Aselsan'ın 4Ç17'de net kar rakamı yıllık bazda %38 artışla 560mn TL seviyesinde gerçekleşti.

Şirketin açıklamış olduğu net kar rakamı beklentimiz olan 410 milyon TL net kar ve piyasa beklentisi olan 437 milyon TL net kar rakamının üzerinde geldi.

Özellikle 4Ç17'de kaydedilen 100 mn TL ertelenmiş vergi geliri (4Ç16'da kaydedilen 28mn TL ertelenmiş vergi gelirine karşın) net kar rakamının beklentilerimizin üzerinde gelmesinde etkili oldu. Operasyonel tarafta sonuçlar beklentilere paralel geldi. Net satış gelirleri 4Ç17'de 4Ç16'ya göre güçlü dolar ve artan proje miktarına bağlı olarak yıllık bazda %18 artışla 1.912mn TL seviyesinde (Piyasa:1.991mn TL, Şeker: 2.104mn TL) gelirken, FAVÖK rakamı da artan net satış gelirleri ve düşen maliyetler sayesinde yıllık bazda %28 artışla 385mn TL seviyesine yükseldi (Piyasa: 385mn TL, Şeker: 374mn TL). Şirket'in FAVÖK marjı da 4Ç17'de yıllık bazda 1.5pp artışla %20,2 seviyesine yükseldi.

Şirket'in net kar rakamının piyasa beklentisinin %28 üzerinde gelmesi sonrasında piyasanın tepkisinin olumlu olacağını düşünüyoruz.

Şirketin 4Ç17 sonuçları sonrası Aselsan'ın 32.50 TL seviyesinde bulunan hedef pay fiyatımızı "TUT" olan önerimizi koruyoruz.

Toplam sipariş tutarı 6.8 milyar dolar seviyesinde- Şirket kamuya açıklamış olduğu bilgilere göre 2017 yılında yaklaşık 2.1 milyar dolar tutarında yeni sipariş almıştır. Dolayısıyla yeni alına sipariş ile birlikte Aselsan'ın 2017 sonu itibariyle uzun vadeli sipariş miktarı 6.8 milyar dolar (YS16 ve 9A17:6.4 milyar dolar) seviyesine yükselmiştir.

Şirket 2018 yılı başından bu yana ise 932 mn dolar yeni sipariş almıştır.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Gönderilme zamanı: 02 Mar 2018, 08:42 
Çevrimdışı
Analizci

Kayıt: 02 Haz 2011, 10:10
Mesajlar: 2557
Ettiği teşekkür: 275
Aldığı teşekkür: 3787
Türkiye'nin önde gelen savunma sanayi şirketi Aselsan'ın ikincil halka arzının olası fotoğrafı çekildi

Aselsan'ın ikincil halka arzı yabancı aracı kurumların olumsuz cevabı ile ertelendi. Aselsan ise yılmadı ve yurtiçindeki aracı kurumlarla halka arzın yapılacağını açıkladı.

Sabah yazarı Dilek Güngör konuyu köşesine taşıdı. İşte o yazı:

Üzgünüm ama başaramadılar... Aselsan yönetimi, Afrin Harekâtı'ndan sonra ekonomik şantaja başlayan ABD'ye gerekli cevabı verdi. Halka arz sürecinden çekilen ABD'li aracı kurumların yerine yerli şirketlerle yola devam edeceğini açıkladı. Benim de gündeme getirdiğim 'yerli aracı kurum' önerisini dikkate aldıkları için yönetim kurulu başkanı İbrahim Özkol ve genel müdür Faik Eken'i yürekten kutluyorum.

Peki bundan sonra ne olur?

Edindiğim bilgiye göre, önümüzdeki hafta halka arz sürecine davet edilen yerli aracı kurumlar Aselsan yönetimiyle toplantı yapacak. Akabinde aracı kurumlar yabancı yatırımcılar için 'road show'a çıkacak.

Mayısta halka arz çalışmasının tamamlanması öngörülüyor.

İskontolu fiyat, halka arz öncesi hissenin borsadaki değerine göre belirlendiği için şu anda o konuda bir şey söylemek için erken...
Ama öyle görünüyor ki, 28-32 TL arasında belirlenme olasılığı yüksek...
Şunu da söyleyeyim... Bugünlerde Aselsan hisselerinin borsada yaşadığı düşüşe aldanmayın. Zira, iskonto yapılacağı için yatırımcılar ellerindeki hisseyi satıp iskontolu fiyattan tekrar alma derdinde. Bu da her hisse senedindeki gibi olağan bir süreç...

Talep nasıl olur derseniz...

Bu yıl ocaktan bu yana 6 şirket halka arz edildi. Yerli yatırımcılar bu şirketlerin hisselerine kendilerine ayrılan payın 18 katı talep gösterdiler.
Keza yabancılar da... Yani 'halka arzı yabancı aracı kurum yapmadı' diye Türkiye piyasasına gelmemezlik etmediler.
Mesela, Enerjisa'nın halka arzını yerli bir aracı kurum yaptı. Yabancı yatırımcılar hisseye adeta akın etti. Halka arz edilen bölümün yüzde 76.5'ini aldılar.
MLP Sağlık'ta da halka arzı yerli aracı kurum yaptı. Hisselerin yüzde 83'lük bölümünü yabancı yatırımcılar kaptı.

Türk savunma sanayisinin gözbebeği Aselsan'da farklı bir tablo beklenebilir mi?

Bana göre, yerlisi de yabancısı da bu hisse senedi için birbiriyle yarışır. Yerli yatırımcının Aselsan'ın halka arzını milli bir görev olarak göreceğini düşünüyorum.
Düşünsenize, dolar 1 senedir aynı seviyelerde dolaşıyor. Benim tezim, döviz mevduatı olanların dahi Aselsan hissesi için sıraya gireceği yönünde...
Yabancı yatırımcının da böyle bir potansiyele seyirci kalmayacağını biliyorum.

_________________
*** KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. *** SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR ve ZARAR EDEBİLİRSİNİZ.


Başa Dön
 Profil  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 733 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 45, 46, 47, 48, 49


Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 27 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.