Hisse senedi Yorumları, Endeks, Forex,Varant, imkb canlı, canlı borsa, Borsa gündem, hisse önerileri, hisse analiz

Zaman: 17 Kas 2018, 13:09

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Forum kuralları

ÖNEMLI DUYURU:

Sayın üyelerimiz,

Yeni yasallaşan SPK yasası , bizim gibi borsa konusunda yorum yazılan siteler ve bu sitelerde yazan herkes için yeni düzenlemeler getirmektedir. Bu nedenle sitemizde yorum yapan, yazı yazan herkesin yazdıkları nedeniyle ciddi sorumluluklar yüklendikleri, yasaya aykırı yazılar nedeniyle de ciddi yasal yaptırımlarla karşılaşabileceği malumunuzdur.
Bu nedenle, yazdığınız her yazıyı dikkatle hazırlamanız, hisse hakkında kesinlik içeren ifadelere yer vermemeniz, tahminlere dayalı fiyat vermekten kaçınmanız ve hissenin durumunu etkileyebilecek resmi olmayan her türlü duyum ve yorumlardan kaçınmanız büyük önem taşımaktadır. Forumlara yer sağlayıcı pozisyonumuz nedeniyle , yazılan yazılardan sitemiz herhengi bir sorumluluk taşımamaktadır. Ancak yasaya aykırı yazılan yazılar nedeniyle , ilgili kişinin sorumlu tutulacağını, yazdıklarınız nedeniyle ciddi yasal yaptırımlarla karşılaşabileceğinizi unutmayınız.
Herkesin yeni yılını tekrar kutluyor, güzel ve kançlı bir yıl diliyoruz.
Saygılarımızla

Hissetüyoları yönetimi

Yeni Üyelik Sistemi V.I.P ÜYELİK HAKKINDA DUYURU:

Sitemizin üyelerine sunduğu yeni bir hizmet başlığıdır. Herkese açık olan ve kurallar çerçevesinde kısıtsız bir forum/tartışma/bilgilenme ortamı sunan sitemizin , isteyen üyelere daha detaylı ve daha rahat bir forum ortamında bilgilenme ve tartışma olanağı sağlamak için hazırladığı, özel olarak gerçek kişi bilgileri ile katılınması gereken, normal üyeye kapalı özel bir forum ortamıdır.

Bilindiği üzere, sitemize isteyen herkes , istediği şekilde ve hiç bir gerçek bilgi verme mecburiyeti olmadan üye olabilmektedir. 2 yılı aşan süredir yapılan uygulamada, serbest forum ortamının getirdiği bir çok sıkıntıyı bütün üyelerimiz bizzat yaşamışlardır. Her türlü konu dışı diyalog, görüş belirten üyelerle polemikler, sitemizde hiçbir çıkar gözetmeden gönüllülük esasında bilgi veren değerli yorumcularımıza hakarete varan sataşmalar en temel sorunlardır. Sırf bu nedenle değerli yorumcularımızın sayfalarda yorum ve bilgilendirmelerinin giderek azaldığı da her kes tarafından görülmektedir

Bu nedenle sitemiz , katılımcıların gerçek kişi bilgileri ile ve çok az bir katılım payı ödeyerek katılabilecekleri özel bir VIP bölümü açmaya karar vermiştir. Katılımcıların kimliği site yönetimi tarafından biliniyor olacağı ve katılımcının kendi istek ve iradesi ile yapacağı maddi katkı nedeniyle de bu bölümün kavgasız, polemiksiz, ne istediğini bilen katılımcılardan oluşacağı, dolayısıylada seçkin ve kaliteli bir ortamın oluşacağı ve bu ortamda değerli yorumcularımızın da her hisse için her türlü soruya çok daha açık ve net yanıtlar verebileceği malumunuzdur.

VIP bölümüne katılmak sözleşmeyi okuyup kabul etmek, ve banka ödeme dekontunu vip@hissetuyolari.com adresine iletmeniz yeterli olacaktir. Sonrasinda kayit olurken sizden VIP UYELERİN BÖLÜMÜ baslikli forumdaki, UYELIK İŞLEMLERİ BASVURU FORM undaki bilgiler KAYIT esnasinda ZORUNLU olarak istenecektir. Daha ayrıntılı bilgi için gerekli duyurular yapılacaktır. Her türlü sorularınıza yanıt vermek için hazırız. VIP bölümünün katılımcılara büyük faydası olacağına inanıyoruz.
Saygılarımızla
Yönetim

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 211 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sonraki
Yazar Mesaj
Gönderilme zamanı: 05 Eki 2012, 12:59 

Ettiği teşekkür: 553
Aldığı teşekkür: 188
melmes yazdı:
dün 1.12 den aldigim alyagy lerimi bugün 1.20 den realize ettim. Aldigimi VIP de ortak bölümde yazmistim.Ama biri sikayet edince orda yazdirmadi Yönetim bende burda yaziyorum :). YTD

Arzu ederseniz VIP de kendinize ait bir baslik acabilirsiniz. Orada gönül rahatligi ile tavsiye etmeden yazip cizebilirsiniz. Biz sadece Hisse Analizleri yapilan yerde alip, sattiginizi yazmayiniz demistik. Dedigim gibi kendinize ait VIP hisse Analiz Forumunda bir baslik acabilirsiniz.

Saygilar

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 06 Kas 2012, 16:14 
engelse

Ettiği teşekkür: 98
Aldığı teşekkür: 92
ALTINYAĞ KOMBİNALARI A.Ş. / ALYAG [] 06.11.2012 16:04:40

Özel Durum Açıklaması (Genel)

Ortaklığın Adresi : 10035 SOKAK NO:7 A.O.S.B. ÇİĞLİ-İZMİR
Telefon ve Faks No. : 232 3768451 - 232 3768458
Ortaklığın Yatırımcı/Pay Sahipleri İle İlişkiler Biriminin Telefon ve Faks No.su : 232 3768451 - 232 3768458
Yapılan Açıklama Ertelenmiş Açıklama mı? : Hayır
Özet Bilgi : Şirketimizin 06.11.2012 tarih, 11/2 sayılı Yönetim Kurulu Kararı.

AÇIKLAMA:
Açıklanacak Özel Durum/Durumlar:

Yönetim Kurulumuz 06.11.2012 tarihinde yaptığı toplantıda;

Dünya çapında petrol ve türevleri ile akaryakıt talebi ve fiyatlarındaki yükselişler nedeniyle alternatif akaryakıt olarak biodizel üretimi ve tüketiminin sürekli olarak artması, ülkemizde Yemeklik Bitkisel Yağ rafinasyonunda talebe göre Kapasite fazlalığı ve aşırı rekabete dayalı karsızlık nedeniyle; Ambalajlı Rafine Yemeklik Yağ hattını kapatarak tüm gücünü Yağlı Tohum İşleme ve Bitkisel Ham Yağ ile Küspe üretimi faaliyetine yöneltmiş olan şirketimiz, halen yıllık 100.000 ton yağlı tohum işleyebilmekte ve artan talep doğrultusunda bu kapasitesini, yeni yatırımlarla daha da arttırma kararındadır.

Şirketimizin halen sahip olduğu yıllık asgari 40.000 ton Ham Yağ üretim kapasitesi ile Gıda sektörünün geleneksel ürünü olan Ham Ayçiçeği Yağının yanı sıra, biodizel ham maddesi olarak ısrarla talep edilen Ham Kanola, Soya, Keten ve Ketencik tohumu gibi yağları da üretmektedir.

Bu gerçeklerden hareketle, Şirketimiz Yönetim Kurulu olarak, hammadde üretim gücümüze dayanarak bizzat Biodizel Üretimi Faaliyetine girme konusunda Enerji Piyasası Denetleme Kurulu'na başvurup TS 14213 ve 14214 standartlarında Biodizel Üretim Lisansı talebinde bulunma kararı alınmış ve en kısa sürede yatırım projesinin hazırlanması, uygun teknoloji seçimi ve tesisin tamamlanarak devreye alınması ile ilgili olarak Genel Müdürümüz Dr.Mehmet Dikkaya'nın görevlendirilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 07 Kas 2012, 09:24 
Big_Boss

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 58
ALYAG– Yıllık 100.000 ton yağlı tohum işleme kapasitesine sahip olan şirket üretmekte olduğu yemeklik yağların
yanı sıra, enerji sektörünün bir ürünü olan biodizeli üretebilmek için EPDK’ya başvuru yaptı.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 21 Ara 2012, 22:38 
Düzceli

Ettiği teşekkür: 23
Aldığı teşekkür: 61
KAP : ISTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI / [ALYAG] YENI SIRASI KAPANMASI 21.12.2012 21:07:42

BU HABERIN KAP 'IN SITESINDEKI ORJINAL HALI VE EKLI DOSYALARINI GOREBILMEK ICIN ASAGIDAKI LINK'I TIKLAYINIZ!
HTTP://WWW.KAP.GOV.TR/YAY/BILDIRIM/BILD ... ?ID=252703

KAP : ISTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI / [ALYAG] YENI SIRASI KAPANMASI 21.12.2012 21:07:42

BORSA BASKANLIGI DUYURUSU

ALTINYAG KOMBINALARI A.S.'NIN ALYAG.E VE ALYAG.Y SIRALARI, 6362 SAYILI YENI SERMAYE PIYASASI KANUNU'NUN (KANUN) "KÂR PAYI VE BEDELSIZ PAY DAGITIMI ILE BAGIS YAPILMASI" BASLIKLI 19. MADDESINDE YER ALAN

"(3) HALKA ACIK ORTAKLIKLARDA KÂR PAYI, DAGITIM TARIHI ITIBARIYLA MEVCUT PAYLARIN TUMUNE, BUNLARIN IHRAC VE IKTISAP TARIHLERI DIKKATE ALINMAKSIZIN ESIT OLARAK DAGITILIR."

HUKMUNE ISTINADEN, KANUNUN YURURLUGE GIRDIGI TARIHI TAKIP EDEN ISLEM GUNUNDE GECICI OLARAK ISLEME KAPATILACAK, BIR SONRAKI ISLEM GUNUNDE DE SERBEST MARJLA TEK SIRADA (ALYAG.E) ISLEME ACILACAKTIR.
---------------------------------------------------------------------------------------------

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 24 Ara 2012, 23:45 
Düzceli

TÜRKİYE'DE BİYODİZEL İLE İLGİLİ GELİŞME VE ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE ALINAN DEVLET KARARLARI

Türkiye’de yenilenebilir enerjiler arasında rüzgar ve güneş gibi kaynaklardan enerji üretmek bugün revaçta olmasına karşın ülkemizde biyodizel şu anda duraklama döneminde. Biyoetanol kullanımı 2013’te yürürlüğe girecek olmasına karşın, son bir yılda biyodizel lisansı alan sadece bir tane kuruluş bulunuyor. Türkiye’de 2012 yılı itibariyle 34 tane lisanslı üretim tesisi olmasına karşın sadece bir tanesi çalışıyor. Yaklaşık 561 bin tonluk lisans verilmiş olan sektörde faaliyet gösteren tek işletme olan DB Tarımsal Enerji firmasının üretim kapasitesi 20 bin ton.

Türkiye petrol ithal ederek büyük oranda cari açık veriyor. 2011 yılında Türkiye’nin 240 milyar dolarlık cari açığının 54 milyar doları enerji ithalatından oluşuyor. Bu rakamın da 33.6 milyar doları petrol ve petrol ürünlerinden oluşuyor. Bu İthal enerjinin de yüzde 62’ini ulaştırma sektörü kullanıyor.
Bu kadar cari açığa rağmen, petrole karıştırılarak tüketilen ve yüzde 100 yerli tarım ürünlerinin işlenmesi ile elde edilen biyodizel yakıtlar neden kullanılmıyor sorusu akıllara geliyor. 2000’li yıllarda ÖTV’den muaf tutulması ile 1.5 milyon tonlara ulaşan kapasite, petrol lobisine yenilerek ÖTV’ye tabii tutuldu. Bundan sonra sektörde lisans iptalleri geldi. Kapasite üçte bire geriledi.

Cari açık ile mücadele edilmesi ve yenilenebilir enerjilerin teşviki politikasına girilmesinin ardından. 2011 yılı Şubat ayına Oto Biyodizel ve Yakıt Biyodizeline 0,9100 TL/Lt ÖTV uygulaması getirildi. Ancak biyodizelde en büyük maliyetin hammadde olduğunu belirten üreticiler bu teşviğin maliyeti kurtarmadığı için işe yaramadığını belirtiyor.
Üretimde ikinci handikapın da, biyodizel yakıtların doğrudan depoya yakıt diye konulamamasından kaynaklandığını söyleyen sektör temsilcileri, dünyada kademeli olarak, pompalarda satılan ürüne biyodizel karıştırma zorunluluğunun geç uygulanmış olmasına bağlıyor. Türkiye’de bu zorunluluk olmadığı için talep darboğazı yaşanıyordu.

Türkiye’de Resmi gazetede yayımlanarak 27 Eylül 2011 tarih ve 28067 sayılı “Motorin Türlerine İlişkin Teknik Düzenleme Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”i ile bu zorunluluk getirildi. Tebliğ’de, piyasaya akaryakıt olarak arz edilen motorin türlerinin, yerli tarım ürünlerinden üretilmiş yağ asidi metil esteri (YAME) içeriğinin:
1/1/2014 tarihi itibariyle en az yüzde 1,
1/1/2015 tarihi itibariyle en az yüzde 2,
1/1/2016 tarihi itibariyle en az yüzde 3 olması zorunluluğu bulunuyor.

Bu düzenleme ileri bir tarihi verdiği için çok fazla hareket yaratmadı ve 2011 yılı sonunda sadece bir yeni şirket biyodizel üretim lisansı aldı.

2014’TE EN AZ 200 BİN METREKÜP BİYODİZELE İHTİYAÇ VAR
Türkiye’de 8 milyon araç bulunurken, 2012 yılında araç sayısı 2 kat artarak 16 milyonu geçti. Petder rakamlarına göre 2011 yılında 16,6 milyon metreküp motorin satışı gerçekleştirildi. 2012 yılının ilk 8 ayında motorin satışları 11.9 milyon metreküpe ulaştı. Aylık ortalamalara bakıldığında satışların 17 milyon tonu aşması bekleniyor. Her yıl yıllık satış rakamlarının yüzde 3 oranında arttığı düşünüldüğünde 2013 yılı sonunda 20 milyon metreküpe ulaşması muhtemel olan piyasa da en az 200 bin m3 biyodizel’e ihtiyaç olduğu görülüyor. Yüzde 3’lük zorunlu harmanlamaya geçildiğinde ise 400 bin tona yaklaşan bir talep söz konusu olacak. Bugün Türkiye’de lisanslı üretim kapasitesi 560 bin ve halihazırda faaliyet gösteren bir tek firmanın kapasitesi de 20 bin. Üretimin yüzde 200 arttırılması gerekiyor.

BİYODİZEL İLE CARİ AÇIKTAN 2.5 MİLYON TL TASARRUF EDİLECEK
Motorin’in pompa satış fiyatı bugün itibariyle 4.09 kuruş olduğu dikkate alınırsa, yerli yenilenebilir kaynaktan üretilmiş biyodizel ile motorinden 2.5 milyon TL’lik bir pazar yaratılacak. Bu şekilde de cari açıktan bu kadar tasarruf edilebilecek.

BİYOETANOL’DE SORUN YOK
Benzin ve motorine yerli tarıma dayalı biyoyakıt katılmasını zorunlu kılan Tebliğe göre 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren benzinlere en az % 2 yerli tarım ürünü biyoetanol katılması zorunlu. Benzin ile harmanlanarak satılacak olan yerli tarım ürünü biyoetanol konusunda yerli tarım üretimi ve ürün kalitesi açısından önemli bir sorun olmayacağı ve uygulamanın başarı ile gerçekleşebileceği tahmin ediliyor. Bu düzenleme, biyodizel açısından değerlendirildiğinde; henüz ülkemizde yerli tarıma dayalı ve en az % 1 düzeyinde harmanlamaya yeterli miktarda biyodizel olmayışı, Tarım Bakanlığı’nın bu düzeyde bir bitkisel yağlı tohum üretiminin kısa bir dönem içinde beklenmemesi yönündeki ifadeleri %1 düzeyindeki hedefin dahi öngörülen takvim içinde gerçekleşmesinin çok zor olacağını gösteriyor.

Aşağıdaki tablo biyoyakıt olarak harmanlanması gerekecek yerli tarım ürünü biyoyakıt miktarlarını yıllara göre, bugünkü tüketim miktarları üzerinden vermekte. Bu tablo gereği örneğin, 2016 yılında ~570.000 m3 yerli tarım ürünü biyodizelin motorin ile harmanlanmasını gerektirdiğini göstermekte. Bu miktar ise Türkiye’nin her yıl ithal ettiği 1,5 milyon ton düzeyindeki bitkisel yağ ithalinin yanı sıra mevcut bitkisel yağ üretimini bugünkü seviyenin yaklaşık iki katına çıkarılması gerektiğini ortaya koyuyor. Önümüzdeki yıllara yönelik öncelikle yeterli yerli tarım üretiminin oluşması için etkin tarım politikalarına ihtiyaç duyulmakta.

EN ÖNEMLİ Sİ TARIM KALKINACAK
Örnekler çoğaltılabilir. Ancak daha da önemlisi tarımın kalkınması olacak. Çünkü, burada en önemli madde de yerli tarım ürünlerinden üretilme zorunluluğu. İthal ürünler ile yapılması halinde cari açığa hiçbir katkısı olmayacak. Çünkü petrolden sonra en fazla döviz yağlı tohumlara ödeniyor. Yağlı tohum üretimi desteklenmeli ve üretimi artıracak, ithalatı ve dışa bağımlılığı azaltacak politikalar biyodizel politikasının yanında izlenmesi gerektiği belirtiliyor.

İTHALAT DESTEKLENMEMELİ
Türkiye Kimya Strateji ve Biyoyakıtlar strateji planları ile de yağlı tohumlar üretimini arttırmak istiyor. Eğer ithal tohum kullanılacaksa, ekonomiye bir faydası olmayacağı kesin gözüyle bakılıyor. İthal tohumla gerçekleştirilen biyodizel üretimin ithal edilen ülkenin çiftçisine ve ekonomisine faydası olacak.
Rakamlara baktığımızda ülkemiz 2002 yılında yağlı tohum ve türevlerinin ithalatına 650 milyon dolar öderken, 2011 yılında bu rakam 3 milyar 102 milyon dolara ulaştı. Rakamlar içinde biyodizel için kullanılması düşünülen kolza ihracatı, 2002’de sadece bin ton iken, bu rakam 122 bin tona yükseldi.
Bugün Türkiye’de biyodizel yapımı için açıklanan devlet teşviklerinde yerli tohum olması şartı korunuyor.

Bugün 34 lisanslı biyodizel üretim tesisi olmasına karşın tek üretim yapan tesis İzmir Torbalı’da bulunan DB Tarımsal Enerji. Firma 30 bin dönümü aşkın bir alanda sözleşmeli tarım yöntemiyle kanola ve aspir ekimi yapmakta. Bu kaynaklardan da biyodizel üretimi gerçekleştiriyor. İzmir, Torbalı’da dünyada gelişmiş teknoloji üreten bir firma ile işbirliği içinde inşa edilen tesis, yıllık 20.000 ton biodizel üretim kapasitesine sahip.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 26 Ara 2012, 11:25 

Ettiği teşekkür: 11
Aldığı teşekkür: 121
ALTINYAG KOMBINALARI, BIYODIZEL URETIMINE YONELIK YARI RAFINE YAG URETMEYE
26 ARALIK 2012 TARIHI (BUGUN) ITIBARIYLE BASLADI
SIRKETTEN YAPILAN KONUYA ILISKIN YAZILI ACIKLAMA SOYLEYDI:
ALTINYAG, DAHA KARLI GORDUGU HAM YAG URETIMINE ODAKLANMA KARARI SONUCU IKI
AY ONCE FAALIYETINI DURDURDUGU RAFINE YAG URETIM UNITELERINDE PAZARDA TALEBIN
GIDEREK ARTTIGI BIYODIZEL YAKIT URETIMINE YONELIK YARI RAFINE BITKISEL YAG URETME
KARARI ALDI.
AB NORMLARI GEREGI MOTORININ ICINDEKI BITKISEL YAG ORANININ YUKSELTILMESI
BEKLENTISI VE REKABETIN DUSUK OLDUGU BIR PAZAR OLMASI NEDENIYLE CIROYA ONEMLI
KATKI SAGLAMASI BEKLENEN BIYODIZELE YONELIK URETIM, 26 ARALIK 2012 ITIBARIYLE
START ALDI.
ALTINYAG'IN IZMIR ATATURK ORGANIZE SANAYI BOLGESI'NDEKI FABRIKALARINDA BIYODIZEL
YAKIT URETIMINDE KULLANILMAK UZERE YARI RAFINE BITKISEL YAG URETIMINE BUGUN (26
ARALIK 2012) ITIBARIYLE BASLANDI. BIYODIZEL YAKITA YONELIK YARI RAFINE BITKISEL
YAG URETIMI YAPAN FABRIKANIN, YILLIK YAKLASIK 140 BIN TON YAGLI TOHUM KIRMA
KAPASITESI BULUNUYOR.
AYNI ACIKLAMADA YER ALAN BILGI NOTUNA GORE, 2012 YILINDA ALTINYAG VE ISTIRAKI
GURTAS'A PIYASADAN ALINAN HISSE SENETLERI ILE BIRLIKTE YAPILAN TOPLAM YATIRIM
TUTARI 53 MILYON TL'YI ASTI.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 30 Ara 2012, 13:59 
Düzceli

Akaryakıtta yeni bir dönem başlıyor

Ocak 2013 tarihinden itibaren benzin türlerine yerli tarım ürünlerinden etanol harmanlanması uygulaması resmen başlayacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) Benzin Türlerine Etanol Harmanlanması Hakkında Tebliği çerçevesinde, rafinerici lisansı sahipleri tarafından kara tankeri dolumu üniteleri vasıtasıyla teslim edilen benzin türleri ve dağıtıcı lisansı sahipleri tarafından bayilerine bir takvim yılı içerisinde teslim edilen benzin türlerinin toplamının, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren en az yüzde 2’si, 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren de yüzde 3’ü oranında yerli tarım ürünlerinden üretilmiş etanol içermesi zorunluluğu getirilmişti.

AB biyoyakıt politikasına uygun

Bu uygulama ile AB biyoyakıt politikalarına ve hedeflerine uygun bir adım daha atıldı.
AB’nin 2009 yılında yürürlüğe giren 2009/28/AT sayılı yönergesi ile 2020 yılı hedefleri belirlenerek, ulaştırma sektöründe kullanılan enerjinin en az yüzde 10’unun ve tüketilen tüm enerjinin de en az yüzde 20’sinin yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerji ile karşılanması öngörülmüştü. Bu gün birçok Avrupa ülkesinde biyoyakıt harmanlama zorunluluğu bulunuyor.

Enerjide dışa bağımlılık azalacak

Öte yandan, Türkiye petrol ihtiyacının çok büyük bir kısmının ithalat yoluyla karşılandığı dikkate alındığında, yerli tarım ürünlerinden elde edilecek biyoyakıtlar (etanol ve biodizel) enerjide dışa bağımlılığı azaltacak ve enerji arz güvenliğine katkı sağlayacak.

Enerji ve tarım uzmanları, yerli tarım ürünlerinden biyoyakıt üretiminin teşvik edilmesiyle belirli tarım ürünlerine olan talebin artacağını ve tarım sektörü için ek gelir ve istihdam imkanı oluşabileceğine işaret ediyor. Uzmanlar, atıl tarım alanlarının kullanılabileceğini, bunun yanı sıra, çevreye de olumlu katkılarının olacağını da ifade ediyor.

Ne kadar hammadeye ihtiyaç var?

Benzinde yüzde 2’lik bir harmanlama yapılmasının zorunlu hale gelmesi ile 2011 yılı benzin türleri tüketimi dikkate alındığında yaklaşık 52 bin metreküp etanol ihtiyacı ortaya çıkacak, 611 bin 154 ton şeker pancarı veya 144 bin 301 ton mısır üretimine ihtiyaç duyulması bekleniyor.

Enerji uzmanları, benzin ve motorinin ham petrolün rafine edilmesiyle elde edildiğini, Türkiye’nin ham petrol tüketiminin yaklaşık yüzde 90’lık kısmının ithalat yoluyla karşılandığına işaret ederek, ”Bu kapsamda getirilen yükümlülükler çerçevesinde benzin türlerine yüzde 2’lik yerli tarım ürünlerinden üretilmiş etanol harmanlanmasının cari açığın azaltılmasına yaklaşık 40 milyon dolarlık bir katkı sağlayacağını” belirtiyor.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 30 Ara 2012, 15:55 
Düzceli

ÜRÜS yazdı:
sayın düzceli
Alyağ hakkındaki geleceğe ilişkin düşüncelerinizi yazarmısınız rica etsem

Sayın ÜRÜS;
Bugün itibariyle YENİ SPK KANUNU yürürlüğe girdi. Artık borsamızda da herşey daha farklı olacak, ben de kanunun imkb ve küçük yatırımcı açısından bundan sonraki sürecin daha iyi olacağını umuyorum.

Alyag dahil ilgilendiğim tüm hisseler hakkında sadece resmi kap haberlerini, ilgili şirketin bulunduğu sektörle ilgili bilgileri ve yalın grafiklerini paylaşmayı düşünüyorum. Bu kapsamda ALYAG ile ilgili bilgileri paylaştım.
Şu olacak, bu olacak demek zaten yasal sorumluluk gerektiriyor ancak Alyag'ı yakından takip ediyor, gelişmelere, teknik-temel analiz durumuna göre hareket ediyorum.

Sizler de hangi hisse olursa olsun, hissenin geçmişten bugüne kap haberlerini şöyle bir tarayın ve şirket hakkında bilgi sahibi olun, şirketin bilanço ve bilanço dipnotlarını iyi okuyun, özsermaye gelişimini ve şirketin gelişimini etüt edin. Borsa konusunda eksikliklerinizi borsa kaynak kitaplarını araştırıp okuyarak giderirseniz eminim daha sağlıklı adımlar atan bilinçli bir yatırımcı olursunuz.

Selamlarla.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 22 Oca 2013, 10:41 

ACIKLANACAK OZEL DURUM/DURUMLAR: ISTIRAKLERIMIZDEN ALTINYAG KOMBINALARI
A.S.'NIN 22.01.2013 TARIHINDE YAPTIGI TOPLANTIDA, ALTINYAG KOMBINALARI
A.S.'NIN BIODIZEL URETIM FAALIYETINE BASLAMASI ILE ILGILI 06.11.2012 TARIH VE
11/2 SAYILI YONETIM KURULU KARARI DOGRULTUSUNDA, BIODIZEL URETIMI ICIN GEREKLI
BITKISEL HAMYAGLARIN URETIMI, BIZZAT BIODIZEL VE DIGER PETROL URUNLERININ
URETIMI ILE SATISI FAALIYETLERINDE BULUNMAK UZERE, SIRKETIN % 99,99 ISTIRAKI
ILE 100.000.-TL SERMAYELI YENI BIR ANONIM SIRKET KURULMASINA, KURULACAK
SIRKETIN TICARI UNVANININ "ALTINYAG BITKISEL YAGLAR BIODIZEL VE PETROL URUNLERI
SAN.VE TIC.A.S." OLMASINA, YENI SIRKETIN KURULUSU ICIN GEREKLI TUM ISLEMLERE
BASLANMASINA OYBIRLIGI ILE KARAR VERILMISTIR. YUKARIDAKI ACIKLAMALARIMIZIN,
SERMAYE PIYASASI KURULU'NUN SERI: VIII, NO:54 SAYILI TEBLIGINDE YERALAN
ESASLARA UYGUN OLDUGUNU, BU KONUDA/KONULARDA TARAFIMIZA ULASAN BILGILERI TAM
OLARAK YANSITTIGINI, BILGILERIN DEFTER, KAYIT VE BELGELERIMIZE UYGUN OLDUGUNU,
KONUYLA ILGILI BILGILERI TAM VE DOGRU OLARAK ELDE ETMEK ICIN GEREKLI TUM
CABALARI GOSTERDIGIMIZI VE YAPILAN BU ACIKLAMALARDAN SORUMLU OLDUGUMUZU BEYAN
EDERIZ.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 07 Mar 2013, 14:52 

KAP : ALTINYAG KOMBINALARI A.S. / ALYAG [] FINANSAL DURAN VARLIK SATISI 19.03.2013 14:42:57
BU HABERIN KAP 'IN SITESINDEKI ORJINAL HALI VE EKLI DOSYALARINI GOREBILMEK ICIN ASAGIDAKI LINK'I TIKLAYINIZ!
HTTP://WWW.KAP.GOV.TR/YAY/BILDIRIM/BILD ... ?ID=267979
---------------------------------------------------------------------------------------------
ORTAKLIGIN ADRESI : 10035 SOKAK NO:7 A.O.S.B. CIGLI-IZMIR
TELEFON VE FAKS NO. : 232 3768451 - 232 3768458
ORTAKLIGIN YATIRIMCI/PAY SAHIPLERI ILE ILISKILER BIRIMININ TELEFON VE FAKS NO.SU : 232 3768451 - 232 3768458

SATISA ILISKIN YONETIM KURULU KARAR TARIHI : 19.03.2013
SATILAN FINANSAL DURAN VARLIGIN UNVANI : GURTAS TARIM ENERJI YATIRIMLARI SAN.VE TIC.A.S.
SATILAN FINANSAL DURAN VARLIGIN FAALIYET KONUSU : KARMA YEM VE ENERJI YATIRIMLARI
SATILAN FINANSAL DURAN VARLIGIN SERMAYESI : 15.000.000.-TL
ISLEMIN TAMAMLANDIGI/TAMAMLANACAGI TARIH : 19.03.2013
SATIS KOSULLARI : ISTIRAK SERMAYE AVANSI
SATILAN PAYLARIN NOMINAL TUTARI : 14.931.424.-TL
BEHER PAY FIYATI : 1.-TL
TOPLAM TUTAR : 14.931.424.-TL
SATILAN PAYLARIN FINANSAL DURAN VARLIGIN SERMAYESINE ORANI (%) : 99.54
SATIS SONRASINDA FINANSAL DURAN VARLIKTAKI ISTIRAK ORANI (%) : YOK
SATIS SONRASI SAHIP OLUNAN OY HAKLARININ FINANSAL DURAN VARLIGIN TOPLAM OY HAKLARINA ORANI (%) : 99.54
SATILAN FINANSAL DURAN VARLIGIN ORTAKLIGIN KAMUYA ACIKLANAN SON MALI TABLOSUNDAKI AKTIF TOPLAMINA ORANI (%) : 30.15
ORTAKLIGIN FAALIYETLERINE ETKISI : YOK
SATIS SONUCU OLUSAN KAR/ZARAR TUTARI : 6.138.653.-TL (KAR)
VARSA SATIS KARININ NE SEKILDE DEGERLENDIRILECEGI : GECMIS YIL ZARAR MAHSUBU

VARSA SATIS KARININ NE SEKILDE DEGERLENDIRILECEGINE ILISKIN YONETIM KURULU KARAR TARIHI : YOK
SATIN ALAN KISININ ADI/UNVANI : ALTINYAG BIODIZEL PETROL URUNLERI ENERJI URETIM A.S.
SATIN ALAN KISININ ORTAKLIKLA ILISKISI : BAGLI ORTAKLIK
FINANSAL DURAN VARLIGIN DEGERININ BELIRLENME YONTEMI : SERMAYENIN NOMINAL DEGERI, OZKAYNAK DEFTER DEGERI, INDIRGENMIS NAKIT AKIMI, NET AKTIF DEGER YONTEMI
DEGERLEME RAPORU DUZENLENIP DUZENLENMEDIGI : DUZENLENMISTIR.
DEGERLEME RAPORU DUZENLENMEDIYSE NEDENI : DUZENLENMISTIR.
DEGERLEME RAPORU SONUCU BULUNAN TUTAR : 20.372.831.-TL
ISLEM DEGERLEME RAPORUNDAKI SONUCLARA UYGUN GERCEKLESTIRILMEMISSE/GERCEKLESTIRILMEYECEKSE GEREKCESI : GERCEKLESTIRILMISTIR.

YONETIM KURULUMUZ 19.03.2013 TARIHINDE YAPTIGI TOPLANTIDA;

SIRKETIMIZIN, 15.000.000.-TL SERMAYESININ %99,54 ORANINDA SAHIP OLDUGU BAGLI ORTAKLIGI GURTAS TARIM ENERJI YATIRIMLARI SAN.VE TIC.A.S.'NIN SIRKETIMIZE AIT HISSELERININ, YINE SIRKETIMIZIN %100 ORANINDA SAHIP OLDUGU BAGLI ORTAKLIGI ALTINYAG BIODIZEL PETROL URUNLERI ENERJI URETIM A.S.'NE, KAVRAM BAGIMSIZ DENETIM VE YEMINLI MALI MUSAVIRLIK A.S. TARAFINDAN SERMAYE PIYASASI MEVZUATI UYARINCA HAZIRLANAN 18.03.2013 TARIHLI DEGERLEME RAPORUNDA TESPITI YAPILAN SIRKETIN NET AKTIF DEGERI UZERINDEN CIKAN 20.372.831.-TL BEDELLE SATILMASINA,

SIRKETIMIZIN BU SATIS SEBEBIYLE OLUSACAK OLAN 20.372.831.-TL TUTARINDAKI ALACAGININ YINE SIRKETIMIZIN SAHIP OLDUGU ALTINYAG BIODIZEL PETROL URUNLERI ENERJI URETIM A.S. BUNYESINDE YAPILACAK OLAN SERMAYE ARTIRIMINDA SERMAYE AVANSI OLARAK KULLANMAK SURETIYLE CARI HESABINA ALACAK KAYDEDILMESINE, OYBIRLIGI ILE KARAR VERILMISTIR.

YONETIM KURULU

-KAP-

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 10 May 2013, 12:49 
Endi

Ettiği teşekkür: 1483
Aldığı teşekkür: 2284
*ALTINYAĞ, GÜRTAŞ TARIM ENERJİ İLE TÜM AKTİF VE PASİFLERİNİN KÜL HALİNDE DEVRALMA YOLUYLA BİRLEŞTİRİLMESİNE KARAR VERDİ

(10/05/2013 - 13:47:26)

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 13 May 2013, 10:10 

Ettiği teşekkür: 142
Aldığı teşekkür: 1001
ALYAG - ALTINYAĞ 'I YAKINDAN İLGİLENDİREN GELİŞME:

Fatih ALTAYLI'nın Haber Türk'deki köşe yazısından alıntıdır: 12 MAYIS 2013
http://www.haberturk.com/yazarlar/fatih ... iddle-east

Bahsedilen kanunun çıkması durumunda ALYAG içinde gelişme fırsatları ortaya çıkacaktır. Önceki yazılarda da bu konudaki gelişmeler verilmiştir. İlgilenenler bu yazıları dikkatle okumalıdır.

Eklentiler:
FatihAltaylı.PNG
FatihAltaylı.PNG [ 12.31 KiB | 1160 kere görüntülendi ]

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 16 May 2013, 11:11 

KAP : ARTI YATIRIM HOLDING A.S. / ARTI [ALYAG] OZEL DURUM ACIKLAMASI (GENEL) 14.05.2013 17:51:00

ORTAKLIGIN ADRESI : FATIH SULTAN MEHMET MAH. POLIGON CAD. BUYAKA 2 SITESI NO:8/C D:44 UMRANIYE, ISTANBUL, TURKIYE
TELEFON VE FAKS NO. : TEL: 0216 290 79 59 FAX: 0216 290 79 63
ORTAKLIGIN YATIRIMCI/PAY SAHIPLERI ILE ILISKILER BIRIMININ TELEFON VE FAKS NO.SU : TEL: 0216 290 79 59 FAX: 0216 290 79 63
YAPILAN ACIKLAMA ERTELENMIS ACIKLAMA MI? : HAYIR
OZET BILGI : ISTIRAKIMIZ ALTINYAG KOMBINALARI A.S. IIE JCR EURASIA RATING KURULUSU ARASINDA ULUSLARARASI KREDI DERECELENDIRME SOZLESMESI IMZALANMASI HAKKINDA.
ISTIRAKIMIZ ALTINYAG KOMBINALARI A.S. ILE JCR EURASIA RATING KURULUSU ARASINDA 14.05.2013 (BUGUN) TARIHI ITIBARIYLE ULUSLARARASI KREDI DERECELENDIRME SOZLESMESI IMZALANMISTIR.
KAMUOYUNUN BILGISINE SUNULUR.
SAYGILARIMIZLA.
Japan Credit Rating Agency, Ltd. (JCR)

JCR Japonya’nın önde gelen kurumsal yatırımcı grupları tarafından Tokyo'da kurulmuş ve Japonya Maliye Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, SEC (Securities and Exchange Commission) tarafından tanınan uluslararası bir derecelendirme kuruluşudur.

JCR’ın derecelendirme hizmetleri, orta ve uzun vadeli tahviller, öncelikli borçlar ve finansman bonosu gibi finansal ürünlerin de içerisinde bulunduğu geniş bir alanı kapsamaktadır. Bunun yanı sıra JCR, hayat ve hayat dışı sigorta şirketlerinin yükümlülüklerini yerine getirebilme ve varlığa dayalı menkul kıymetlerin de içinde bulunduğu yapılandırılmış finansman işlemlerini de derecelendirmektedir.

JCR Japonya’nın önde gelen kurumsal yatırımcı grubunun desteklediği bir derecelendirme kuruluşudur. JCR’ın 109 ortağı arasında Japonya’nın önde gelen sigorta şirketleri ve yatırım bankaları ile Norinchukin Bank ve Bank of Tokyo Mitsubishi gibi kuruluşlar bulunmaktadır.

JCR Eurasia Rating'in Ortakları
Japan Credit Rating Agency, Ltd. (Kurucu Ortak)
Orhan ÖKMEN (Kurucu Ortak)
Rafi KARAGÖL (Kurucu Ortak)
Polat Tayfun ÖZTÜRK (Kurucu Ortak)
Şevket GÜLEÇ (Kurucu Ortak)
Abaküs Finansal Yazılım Ve Dan.Tic.Ltd.Şti (Kurucu Ortak)

JCR Eurasia Rating'in Yönetim Kurulu Üyeleri
Shingo Muraoka
Orhan ÖKMEN
Rafi KARAGÖL
Polat Tayfun ÖZTÜRK
Şevket GÜLEÇ
Faryal A FAHEEM
Ekrem KILIÇ
-----------------------------------------------------------------

NOT: JCR GİBİ DÜNYA ÇAPINDA BİR DERECELENDİRME KURULUŞU TARAFINDAN DENETLENMEK BİR ŞİRKETİN KENDİNE GÜVENİNİ/ŞEFFAFLIĞINI VE KALİTESİNİ ORTAYA KOYAR VE PRESTİJ KAZANDIRIR. BU NEDENLE BU ÖNEMLİ BİR GELİŞME OLARAK DEĞERLENDİRİLEBİLİR.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 16 May 2013, 11:13 

ALTINYAG'IN 2013/3 AYLIK KONSOLIDE NET KARI 2.591.086 TL (2012/3 AYLIK:-2.251.957 TL)

ŞİRKET UZUN ARADAN SONRA İLK DEFA ZARAR ETMEYEREK, TAMAMI ESAS FAALİYET KARINA DAYALI BİR ŞEKİLDE KAR AÇIKLAMIŞTIR.

Başa Dön

Gönderilme zamanı: 25 Haz 2013, 10:09 

Motorinde Biyodizel Harmanlanmasına İlişkin Zorunluluk Kaldırıldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun Motorin Türlerine İlişkin Teknik Düzenleme Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.
25 Haziran 2013 10:22

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, motorinde biyodizel harmanlanmasına ilişkin zorunluluğu kaldırdıEnerji Piyasası Düzenleme Kurumu, motorinde biyodizel harmanlanmasına ilişkin zorunluluğu kaldırdı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun Motorin Türlerine İlişkin Teknik Düzenleme Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı. Bugünden itibaren geçerli olacak şekilde yapılan değişiklikle, biyodizel harmanlanmasına ilişkin zorunluluk kaldırıldı. Kaldırılan maddede yer alan hüküm, piyasaya akaryakıt olarak arz edilen motorin türlerinin, yerli tarım ürünlerinden üretilmiş yağ asidi metil esteri (YAME) içeriğinin 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle en az yüzde 1 (V/V), 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle en az yüzde 2 (V/V), 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle en az yüzde 3 (V/V) olmasını zorunlu tutuyordu. - Ankara

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 211 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 1 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 37 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
iletisim@hissetuyolari.com

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.